Sağlıkta Gelecek Tasarımı ve Grip Hastalığı İle Mücadelede Son Durum

Sağlıkta gelecek tasarımı ve grip hastalığı ile mücadelede son durum

Sağlıkta Gelecek Tasarımı ve Grip Hastalığı İle Mücadelede Son Durum

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği, Günümüz hayatta olan en değerli 20 iş dünyası düşünürüarasından gösterilen Dünyaca ünlü Fütürist ve Sağlık Tasarımcı Patrick Dixon’ın ‘Sağlıkta Gelecek Tasarımı’ isimli sunumunda, Türkiye’deki eczacıların ve eczanelerin durumu hakkında önemli bilgiler verdi.

Dünya ile Türkiye’deki eczacıları ve eczaneleri karşılaştırdı. Gelecekte eczacılığın nasıl olacağına değindi. İnsanların hayatında eczanelerin ve eczacıların yerine dikkat çekti. Dixon, gelecekte dünyadan sağlık harcamaları ve sağlık gelişmeleri üzerinde durdu.

Yine kongrede yapılan ‘Grip Sezonu Başlıyor’ isimli panelde, Geleceğin E Hali (GEH) Yürütme Kurulu Başkanı Adile Özdağ, grip aşısının önemine ve doğru kişiler tarafından yapılmasına dikkat çekti.

Türkiye de yapmış olduğu konuşmasının, eczacılık sektörü ve sağlık sektörünün geleceği ile ilgili olduğunu söyleyen Dixon, ”Gelecekte bizler, hastanelere gidişi azaltmak, masrafları düşürmek, eczacıların rolünü yükseltmek için ilgili plan ve programlarımız var. İnsanlar hastaneye gitmeyi sevmiyorlar.

En çok sevdikleri, hastalandıkları zaman direkt eczaneye giderek, doktora muayene olmadan ilaç alma yolunu tercih etmeleridir. Özellikle Türkiye’de en çok güvenilen kişilerin başında eczacılar geliyor. Aslında dünyada da öyle.

Biz de bu noktada eczacıların rolünü daha da güçlendirmek, geleceğin dünyasında onlara daha sağlam bir yer edindirmek, sağlık sitemindeki rolünü iyileştirebilmek için neler yapılabilirin üzerine çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

”Demografik çalışmalar, gelecekte neyin ihtiyacın olmasını anmak için en önemli kilit noktadır. Dünya nüfusunu % 85’i önümüzdeki 10 sene içinde yeni gelişen ülkelerde yaşıyor olacaklar.

2030 yılına kadar Çin’deki şehirlere 300 milyon göç, Afrika’daki şehirlere 475 milyon göç gerçekleşecek. Maalesef Avrupa’daki genç nüfus azalıyor. Her 4 çiften sadece 1’i çocuk sahibi.

2026 yılında İtalya’da 90 yaş ve üstü insan sayısı 1 milyona ulaşacak.”

”Eczane harcamaların yüzde 65’i, 65 yaş ve üzeri kişilere ait. Dünyada insanların %80’i sağlık harcamalarına ihtiyaç duyuyor. %88’inin hepsi reçeteli ve %70’i doktor muayenesine ihtiyacı var. Bunların hepsini sebebi de; insanların yaşlanması.”

”Amerika’da her 3 bebekten 1’i diyabet hastası olacak. Bu da senede 100 milyar dolar harcama maliyeti olarak yansıyacak ülke ekonomisine. Ne var ki;  Gelecekte sağlık harcamaları düşecek. 2011-2016 yılları arasında ilaç satışlarının değeri 225 milyar dolar. Amaç genetik araştırmalarla yaşlanmayı geciktirme ve koruyucu hekimlik”

”İleride akıllı sağlık taraması geliştirilecek ve böylece teşhis ve tedavi kolaylaşacak. Gelecekte hastanede kalış, 2025 yılına kadar %10 ile 20 arasında düşecek. Hastayı hızlı taburcu edebilmek için yeni sistem teşhis ve tedaviler uygulanacak. Hastalara ve özellikle yaşlı olanlara evde bakım konusunda daha büyük gelişme sağlanacak. Giyilebilir sağlık cihazları evrensel olacak.”

”Birçok hasta, kendini doktordan daha iyi bildikleri için kendilerine reçete yazıyor ve kendi kendilerine ilaç alıyorlar bu da ileride çok büyük riskler sebep olacak.”

”Amerika’da 400 binden fazla önlenebilir medikal hatadan ölüm gerçekleşmiştir. Amaç hastayı korumak mı? Hastayı başımızdan salmak mı? Datayı topluyoruz ki, bu hatalar olmasın ve bu kadar kişi bilgi yoksunluğundan hayatını kaybetmesin.”

”Gen taraması metodu, ileride hastalıkları önleyecek olan hastalıkları da tedavi edecek.”

”Dünyanın yüzde 80’i mobil olarak internet alışverişini kullanacaklar.”

”Türkiye’de eczacılar bireysel olarak varlıklarını sürdürmeye çalışıyor”

Ezacılık konusunda Türkiye’nin işi zor diyen Dixon, ”Normalde dünyaya baktığımız zaman, eczanelerin ve eczacıların başka ülkelerde gruplaştıklarını, bir araya gelerek, daha kuvvetli hale gelip, üreticiler ve imalatçılarla fiyat konusunda daha sıkı pazarlıklar yapabildiklerini görüyoruz . Türkiye’de ne yazık ki eczaneler bireysel olarak varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar.

Gelecekte bu değişim mutlaka olacak. Çünkü bu değişimi her yerde yaşıyoruz. Cep telefonlarındaki ilerlemeyi düşünün, kıyafet alırken, aklınıza gelen her işlemde artık elektronik işlemlerin arttığını ve büyük değişin yaşandığını düşünüyoruz. Eczanelerde de bunun dışında kalamayacaklar. Mutlaka bu değişimi Türkiye yaşayacak. Bu dönemin zor olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Gelişen teknoloji eczacılık için olumlu

Türkiye’nin içinde bulunduğu dönemde eczacı olmak için doğru dönem olduğunu düşündüğünü dile getiren Dixon, ”Şuan eczaneler ve eczacılar için piyasaya çıkan birçok yeni ürünler, uygulamalar ve aplikasyonlar var. Mobil cihazlardaki uygulamaları buna örnek verebiliriz.

Bir takım takip cihazlarının, kişilerin vücuduna takılarak ölçüm yapılabilen cihazların gelişmiş olması, şuan eczacı olmak için uygun bir dönemde olduğumuzu işaret ediyor. Bu anlamda ben de günümüzde insanlar hasta olduğu zaman evlerinde daha rahat ve iyi hayat kalitesinde yaşayabilmeleri için bu gelişmelerin gerçekleştiğini düşünüyorum.

Türkiye’nin de bundan payını alacaktır. ” şeklinde konuştu.

”Grip, devlet bütçesine çok ciddi şekilde maddi olarak zarar veren bir hastalık”
Geleceğin E Hali (GEH) Yürütme Kurulu Başkanı Adile Özdağ, grip hakkından şöyle konuştu: ”Grip devlet bütçesine çok ciddi şekilde maddi olarak zarar veren ve son derece hızla yayılan bir hastalık. Özellikle kapalı ortamlarda, okullar, ulaşım araçları gibi kapalı yerlerde hızla yayılıyor.

Biz, gripte en önemli şey olan, grip aşısını konuştuk. Yetişkinlerde aşılamayı ve önlemleri konuştuk. Virüslerle nasıl başa çıkılır, kendimizi nasıl koruruz? Çok önemli iki hocamızla bunu tartıştık.

Israrla dikkat çekmek istediğimiz nokta, grip aşısının halk sağılığı üzerindeki koruyucu etkisi. Herkesi doğru aşılamaya hekimi ve eczacısı kanalı ile yönlendirmeye çalıştık.

Kongreyi değerlendiren Özdağ, ”Kongremiz, ilaç ve eczacılık sektörünün en büyük buluşmasıdır.

7 bine yakın katılımcıyla Türkiye’de daha önce benzeri görülmemiş, dolu dolu, içeriği çok zengin, geleceği tasarlayan, geleceğin eczanesi, geleceğin eczacısı ve gelecek iş düşünürleriyle birlikte bütün problemleri masaya yatırdık.

  Senkronize olarak tüm salonlarımızda eğitimler var. Bütün katılıcılarımız çok mutlu. Yürütme kurulu ve Başkanı olarak çok mutluyum”dedi.

Günümüzde hayatta olan en değerli 20 iş dünyası düşünürü arasında gösterilmektedir. Fütürist konuşmacı, girişimci ve aralarında ‘ The Future of Almost Everthing’, ‘Futurewis’, ‘Sustainagility’, The Genetic Revolution’ and ‘Building a Better Business’ kitaplarının da yer aldığı 16 kitabın yazarıdır. ( 40 farklı dilde 650 bin baskısı yapılmıştır.

Hemen hemen her sektörden çok uluslu firmalara geniş bir yelpazede trendler ve stratejik konular hakkında danışmanlık hizmeti vermektedir. Her hafta neredeyse 4 farklı ülkede her birinde 15 – 4.500 arasında katılımcının yer aldığı, “global eğilimler” konulu konferanslarda konuşmacı olarak yer almaktadır.

Google, Microsoft, General Electric, GSK, Siemens, Philips, AT&T, Prudential, ve Barclays gibi firmalar ile çalışmaktadır.

1999 yılından bu yana London Business School’da (dünyanın en iyi yüksek lisans eğitimi veren işletme okuludur) yönetici eğitimi programına, MBA ve diğer pek çok benzeri programa konuşmaları ve dersleri ile katkı sağlamaktadır.

Patrick Dixon, Global Change Ltd. şirketinin (trend/strateji danışmanlığı) kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Global Innovators Ltd. şirketinin kurucu ortağıdır. Virttu Biologics Ltd. şirketinin (kanser araştırma ve biyoteknoloji) yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır.

Acromas Health CareLtd. Şirketinde (Allied Health Care Ltd, Nestor Health Care, Saga Health Care Ltd.) bağımsız yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.

Patrick Dixon, asıl mesleği olan kanser hekimliğinin yanı sıra küresel potansiyele sahip sıra dışı girişimciler için bireysel mentorluk ve koçluk hizmetleri vermektedir.

Uzmanlık alanları: Strateji ve trendler konusunda danışmanlık/eğitim/ küresel ekonomi alanında yazılar, dijital toplum, Büyük veri, Internet, finansal hizmetler, üretim, lojistik, biyoteknoloji, eczacılık, sağlık, jeopolitik konular, yaşam tarzı değişiklikleri, pazarlama, tüketici davranışları, çalışan motivasyonu, kamu politikaları, iklim değişikliği, yeşil teknoloji, enerji, kurumsal etik ve sosyal sorumluluk.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/saglikta-gelecek-tasarimi-ve-grip-hastaligi-ile-muecadelede-son-durum/

Grip Hastalığı Nedir?

Sağlıkta Gelecek Tasarımı ve Grip Hastalığı İle Mücadelede Son Durum

Grip (influenza) viral bir enfeksiyondur. İnsanlar genellikle “grip” terimini, grip gibi belirtileri olan soğuk algınlığı veya mide virüsü gibi hafif hastalıkları tanımlamak için kullanmaktadır.

Ancak gerçek grip bu hastalıklardan biraz farklıdır. Grip belirtileri genellikle soğuk algınlığı belirtilerinden çok daha kötü ve şiddetlidir. Grip genellikle yetişkinlerde kusma veya ishale neden olmaz.

Çoğu grip vakası sonbaharın son günlerinde ve kış aylarında gerçekleşmektedir. Belirtiler birkaç güne kadar başlayacağından ilk günler gribe sahip olduğunuzu bilmeden başka insanlara da yayabilirsiniz.

Grip genellikle A ve B influenza virüslerinden kaynaklanmaktadır. Grip virüsünün her yıl farklı türleri de ortaya çıkmaktadır.

Grip, ateş, vücut ağrıları, baş ağrısı, kuru bir öksürük ve boğaz yanması ya da boğaz ağrısı gibi belirtilere neden olmaktadır. Grip olan kişi kendisini her zamankinden daha yorgun ve daha az enerjik hissedebilmektedir. Belirtiler genellikle ilk 3-4 gün içinde en kötü halini almaktadır. Ancak tamamen iyileşmek 1 ile 2 hafta kadar sürebilmektedir. (1)

Grip Belirtileri

Grip başlangıcı belirtileri yaygın olarak yaşanan soğuk algınlığı belirtileri ile oldukça benzerdir. Grip nasıl anlaşılır? Erken belirtiler boğaz ağrısı, hapşırma veya burun akıntısını içerebilmektedir. Virüs ilerledikçe belirtiler sıklıkla daha kötüye gitme eğilimi göstermektedir:

 • Ateş
 • Kas ağrıları
 • Titreme
 • Terleme
 • Baş ağrısı
 • Kuru öksürük
 • Burun tıkanıklığı
 • Yorgunluk
 • Zayıflık (2)

Genellikle sağlıklı olan çoğu insan grip nedeniyle doktora başvurmaz. Bağışıklık sistemi enfeksiyonla savaşmaktadır ve belirtiler genellikle kendiliğinden iyileşmeye başlamaktadır.

Eğer grip olduğunuzu düşünüyorsanız, dinlenmeye çalışın, bol sıvı almaya özen gösterin. Bu, kurumayı ve susuzluğun önlenmesini sağlayacaktır.

Endişeleriniz varsa doktorunuza danışın ve aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız derhal tıbbi yardım isteyin:

 • Solunum zorluğu
 • Göğüs ağrısı
 • Ani baş dönmesi
 • Kafa karışıklığı
 • Şiddetli kusma
 • Ateş ve döküntü (3)

Grip belirtileri detaylarını inceleyiniz

Grip Nedenleri

Grip neden olur? Gribe A, B ve C tipi influenza virüsü neden olur. A ve B tipi grip virüsleri mevsimsel grip virüsü salgınlarından sorumludur. Tip A grip virüsü ise ördekler, tavuklar, domuzlar ve atlar da dâhil olmak üzere birçok farklı hayvanda bulunur. Grip B virüsleri yalnızca insanlar arasında dolaşmaktadır.

Grip virüsleri başta kişiden kişiye, öksürük veya hapşırma yoluyla yayılmaktadır. Bazen kirli bir yüzeye dokunduktan sonra ağza veya burnu dokunan insanlar da enfekte olabilmektedir.

Sağlıklı yetişkinler, belirtiler gelişmeden bir gün içinde hastalığı başkalarına bulaştırabilir ve hasta olduktan sonra yedi güne kadar bulaşıcı olmaya devam eder.

Bu, kişinin hasta olduğunu bilmeden önce bile hastalığı başkalarına geçirebildiği anlamına gelir. (4)

Grip nedenleri daha fazla bilgi için

Grip Tedavisi

Grip nasıl geçer? Grip durumunda bol bol dinlenmek ve bol sıvı almak genelde hastalığın iyileşmesini sağlamaktadır. Fakat bazı durumlarda doktorunuz size antiviral ilaçlar önerebilir. Belirtileri fark etmenizden hemen sonra almaya başladığınız antiviral ilaç, hastalığın süresini kısaltmaya ve ciddi komplikasyonların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. (5)

Evde Tedavi

Asetaminofen ve ibuprofen ilaçları düşük ateşe yardımcı olabilmektedir. Grip hastalığı durumunda kesinlikle aspirin kullanmayın. Ateşin normal seviyeye kadar düşmesi gerekmez. Sıcaklık 1 derece düştüğünde çoğu insan daha iyi hissetmeye başlamaktadır.

Eczanelerden reçetesiz temin edilen soğuk algınlığı ilaçlarınız belirtilerinizin hafiflemesini sağlayabilir. Öksürük damlaları veya boğaz spreyleri de yardımcı olacaktır.

Grip hastalığında mümkün olduğunca çok dinlenebilmek oldukça önemlidir. Bol su içmeye özen gösterin. Sigara içmeyin ya da alkol kullanmayın. (6)

Grip için hangi doktora gidilir: Gribi teşhis ve tedavi ettirmek için başvurabileceğiniz bazı sağlık uzmanları şunlardır:

 • Aile hekimi
 • İç hastalıkları uzmanı
 • Çocuk doktoru

Belirtiler açık değilse veya ciddi komplikasyonlar gelişirse, bulaşıcı hastalıkların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora da ihtiyaç duyulabilir. (7)

Grip tedavisi daha fazla detay için

Gribe Ne İyi Gelir?

Grip Bitkisel Tedavisi

Bal: Balın bağışıklık sistemini artırdığı ve ortak grip belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandıracak antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.

Limon: Limon, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu için vücudun grip virüsünü ve rahatsız edici belirtilerine karşı mücadele etmektedir. (8)

Hardal: Hardalın iyileştirici özellikleri grip belirtilerini büyük ölçüde tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Hızlı iyileşmeye destek olan antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikler sunmaktadır.

Zencefil: Güçlü antienflamatuar özelliklere sahip olan zencefil, çeşitli grip belirtilerini tedavi eder. Ayrıca, gribe neden olan virüslerle mücadele etmek için bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur.

Sarımsak: Sarımsak doğal antiviral, antifungal, antiseptik ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı grip için bir çare olarak harikalar yaratabilir. Ayrıca, çeşitli grip belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan bağışıklığı artırıcı bir bileşik olan allicin de içermektedir. (9)

Çemen otu: Çemen otu, grip için doğal bir evde tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır, çünkü güçlü antiviral ve çeşitli tıbbi özelliklere sahiptir.

Nane: Vücudun enfeksiyonla mücadele etmesine yardımcı olan besin maddeleri ile yüklüdür. Balgam söktürücü olarak görev yapan mentol içermektedir. Boğaz ağrısı yatıştırır ve öksürük belirtilerini hafifletir. (10)

Tavuk çorbası: Tavuk çorbası, grip için test edilmiş ve oldukça etkili olduğu kanıtlanmış bir yöntemdir. Tavuk çorbasının viral bir enfeksiyonla mücadele etmek için gerekli olan antiinflamatuar bileşikler ürettiği söylenmektedir.

Portakal suyu: Portakal suyunun, bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyonla savaşmak ve virüsleri kovmak için gerekli olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artıran C vitamini açısından zengin olduğu bilinmektedir. (11)

Ekinezya: Bağışıklık geliştirici olan bu bitki, aynı zamanda güçlü bir kan temizleyicidir. Vücudun temizlenmesi grip ile mücadele etmeye yardımcı olmaktadır. Ekinezya bitkisinin ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren beyaz kan hücrelerini artırdığı da bilinmektedir. (12)

Grip Evde Tedavi Yöntemleri

Tuzlu su: Tuzlu su, üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. Soğuk algınlığı belirtilerinin şiddetini de azaltabilmektedir. Boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığını hafifletme de oldukça etkilidir.

Bakteri ve alerjenleri içeren mukusu gevşeterek azaltmaktadır. Bu çareyi evde denemek için, 1 tatlı kaşığı tuzu bir bardak suda eritin. Ağzınızda ve boğazınızda gargara yaptıktan sonra suyu tükürün.

Vicks: Vicks gibi merhemlerin topikal olarak uygulanması grip belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Yatmadan önce yalnızca bir veya iki uygulama yapmak tıkanıklıkla mücadele etmek, öksürmeyi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için nefes yollarını açabilmektedir. (13)

Nem: Grip, kuru ortamlarda gelişir ve daha kolay yayılır. Evinizde daha fazla nem oluşturmak bu grip virüsüne maruz kalmanızı azaltabilir. Artan nem ayrıca burun iltihaplanmasını azaltarak nefes almayı kolaylaştırır. Odayı nemlendiren cihazlar kullanabilirsiniz. Dilerseniz okaliptüs yağı da ekleyebilirsiniz. (14)

Banyo: Çocuklarda oluşan ateşi banyo ile azaltabilirsiniz. Rahatlatıcı banyolar ayrıca yetişkinlerde soğuk algınlığı ve grip belirtilerini de hafifletebilir.

Suya Epsom tuzu ve karbonat eklenmesi vücut ağrılarına da iyi gelmektedir.

Çay ağacı, ardıç, biberiye, kekik, portakal, lavanta veya okaliptüs gibi birkaç damla uçucu yağ ilave etmek yatıştırıcı bir etki sunmaktadır. (15)

Vitamin D: D vitamini, vücudun genel sağlığını ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

Vücudun temel organ sistemlerinin çoğunun korunması ve yağlanmasında oynadığı rol oldukça büyüktür. Ayrıca hücresel büyümeyi ve normal bağışıklık hücresi aktivitesini de artırmaktadır.

Doğal güneş ışığı altında günde 15 dakika kadar kalmak, vitamin D almanız için yeterlidir. (16)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Gribe ne iyi gelir?

Источник: https://www.acil.net/grip-hastaligi-nedir/

Grip: Nedenleri, virüsü, belirtileri, tanısı, tedavisi ve aşısı

Sağlıkta Gelecek Tasarımı ve Grip Hastalığı İle Mücadelede Son Durum

Bir tür virüsün (influenza virüsü), solunum yollarına yerleşip, burada çoğalarak neden olduğu, hastanın hapşırması ya da öksürmesi sonucu başkalarına geçen, bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs, vücuda girdikten 1-2 gün sonra hastalığın belirtileri görülmeye başlar. Yerleştiği yerde çoğalmaya başlar. Daha sonra başka yerlere de yayılır ve bütün vücudu etkiler.

Her sene bir çok insanın ölümüne bile yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Yılın 1-2 ayı mutlaka grip salgını ortaya çıkar. Her yüz kişiden en az 10’u bu hastalığa yakalanmaktadır. Sağlıklı kişilerde, 10 gün içinde hastalık iyileşir; fakat bağışıklık sistemi zayıf ya da hasta olanlarda çok tehlidir.

Çok kolay ve hızlı bulaşan bir enfeksiyondur. Kişi hapşırdığında ya da öksürdüğünde virüs su damlacıkları halinde havada yayılır.

Aynı ortamda bulunan kişilerin bu havayı solumasıyla virüs burundan solunum yollarına girer ve buraya yerleşir. Böylece sağlıklı kişi de bu enfeksiyonla tanışmış olur. Bu virüsün az bir miktarı bile gribe yol açabilir.

Vücuda girdikten sonra ortalama 2 gün kuluçka süresi vardır. Bu süre kısa olduğundan çok çabuk yayılır.

GRİP VİRÜSÜ (İNFLUENZA)

Bu influenza virüsünün A ve B tipleri grip yapan çeşitleridir. Fakat şöyle bir durum vardır; bu virüs çoğalmaya başladığında, yapısında bulunan proteinler değişim göstermektedir. Aşılar da bu proteinlere göre yapıldığından, bu proteinlerin sürekli bir değişim göstermesi, hem grip aşısının koruyuculuğunu azaltmakta, hem de vücudun uzun süreli bağışıklık oluşturmasını engellemektedir.

İşte bu yüzden grip salgınları da ortaya çıkar. Yapısı değişen virüslere karşı bağışıklığın çok az olması hastalığın çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmasına neden olmaktadır.

GRİP BELİRTİLERİ

Virüs, vücuda girdikten yaklaşık 2 gün sonra belirtileri ortaya çıkar. Kişi, aşırı derecede halsizdir. Grip geçtikten sonra bile bir kaç hafta bu halsizlik devam eder. Ateş yükselmiştir ve titreme görülür. Bunlara baş ve karın ağrısı eşlik etmektedir.

Hastanın günlük işlerini etkileyecek düzeydedir. Kuru bir öksürük görülür. Bunların dışında, eklem ve boğaz ağrıları, iştahsızlık, burun akıntısı, hapşurma, baş dönmesi de grip hastalığında görülebilir. Çocuklarda bu duruma kusma ve ishal eşlik edebilir.

Bu belirtiler görülmeye başlandıktan yaklaşık 7-8 gün sonra azalır ve ortadan kalkar.

GRİP TANISI

Gribin bulgularıyla tanıyı koymak kolaydır. Yapılan fiziki muayeneyle, hiç bir test gerekmeden de grip tanısı konabilir.

Fakat diğer solunum yolu hastalıkları ya da soğuk algınlığı gibi durumlarda da aynı bulgular görülebilir. Gribin temel bulgularıyla bunlardan ayırt etmek mümkündür.

Kuru öksürük, ateş, kas ve eklem ağrıları sıklıkla gripte görülür. Ayrıca grip, bütün vücudu etkilemektedir.

Yapılan testler sonucu da grip virüsü tespit edilir. Fakat pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. Çünkü bu işlem birkaç gün sürer. Bu virüs insan salgısında bulunduğundan, kültürü yapılarak tespit edilebilir. Bu da zaman alır. Daha çabuk sonuç alınacak testlerin yapılması gerekse de bunun için henüz böyle bir yöntem geliştirilememiştir.

GRİP TEDAVİSİ

Grip tedavisinde, virüsün neden olduğu bulguları ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanır. Tedaviye belirtiler ortaya çıktıktan hemen sonra başlanması çok önemlidir. Böylece hastalığın süresi kısaltılır ve belirtiler şiddetlenmeden ortadan kaldırılır.

Kesin tedavisi yoktur. Hastalık, 1 hafta sonra geçmeye başlar. Bu zaman içinde, beslenmeye biraz daha fazla dikkat etmek gerekir. Grip hastalarının mutlaka dinlenmeleri gerekir.

Bol sulu besinlerle beslenmek iyileşmeyi hızlandırır.
Toplumda antibiyotik kullanımının gribi iyileştirdiği düşüncesi vardır. Bu çok yanlıştır çünkü antibiyotikler virüse etki etmezler.

Ayrıca sıklıkla antibiyotik kullanmak, bakterilerin direnç kazanmasına neden olur.

Bunun dışında kendi sağlığınız ve toplum sağlığı için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan işinize birkaç gün ara vermeniz, öpüşmeden uzak durmanız gerekir. Sık sık elinizi sabunlayın ve başkalarının eşyalarıyla temas etmekten kaçının. Mecbur kalmadıkça, toplum içinde kalabalık yerlerde bulunmamaya özen göstermelisiniz.

GRİP AŞISI

Grip virüsünün, çok sık değişen bir yapıya sahip olduğunu söylemiştik. Bu yüzden yüzde yüz koruyucu bir aşı geliştirilememiştir. Ama yinede aşı olmak hastalığa yakalanmanızı engelleyebilir ya da daha az şiddette hastalığı geçirmenizi sağlar. Aşı, genelde sonbaharda uygulanmaya başlar.

Grip aşısı 6 aylık bebeğe uygulanabilir. Ayrıca hamile kadınlarda ilk üç aydan sonra yapılabilir. Bunların dışında bağışıklık sistemi zayıf olanlar, 60 yaş üzerindeki kişiler, hastane ortamında bulunan personeller, sağlık çalışanları, kronik bir hastalığı olanlar, insanlarla yakın temas içinde olan kişilerin aşı yaptırmaları gereklidir. Bu kişiler yüksek risk grubundadır.

Источник: https://xn--salk-1wa3i.net/grip.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.