Sahte Diş İmplantları Nasıl Anlaşılır

Sahte İmplant Nasıl Anlaşılır?

Sahte Diş İmplantları Nasıl Anlaşılır

Günümüz koşullarında her şeyin sahtesinin yapılması ve de piyasaya sokulması, özellikle sağlık sektöründe büyük sorunlara sebep olabilmektedir. Kopya ürün olarak üretilen diş implantları, zamanında anlaşılarak müdahale edilmediğinde kemik erimesine varan sonuçlara sebep olabilmektedir.

Herhangi bir nedenden kaybedilen dişlerin eksikliği hem estetik açıdan, hem de fonksiyonel açıdan kişiye rahatsızlık vermektedir.

Bu rahatsızlığın giderilmesi amacıyla kişinin vücuduna uygun malzemelerden yapılarak çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü implant olarak isimlendirilmektedir.

İmplant tedavisi kaplama, damak protezler veya köprü ile karşılaştırıldığında çok daha kullanışlı olarak görülmüştür.

Yapay bir diş olmasına rağmen, implantlar çene kemiği içerisine yerleştirilerek doğal diş görevi görmektedirler. Aynı zamanda doğal dişlere de uygunluk gösteren implantların tercih edilme oranı sürekli artmakta ve de genellikle tedavi başarılı sonuçlanmaktadır.

Estetik görüntü olarak herhangi bir sıkıntı oluşturmayan ve de doğal dişlere uyum gösteren implantlar, titanyum malzemesinden üretilmektedir.

Titanyumun doku uyumluluğu yüksek olduğundan, implantın doku tarafından reddedilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Kullanımları uzun ömürlü olup, kullanım süresi uygulayacak olan diş hekiminin bilgi ve tecrübesine de bağlı olmaktadır. Pek çok marka ürettiği implantlar için ömür boyu kullanım garantisi vermiştir.

İmplantlar genellikle vida şeklinde olduğundan halk arasında vidalı diş veya vida diş adıyla da bilinmektedirler. Bunun dışında çakma diş olarak da adlandırılmaktadırlar.

İmplant Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

İmplant operasyonu lokal anestezi ile yapılmaktadır. Herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmemektedir. Tek diş eksiği veya çok diş eksiği olması herhangi bir fark oluşturmamaktadır. Sadece implant uygulanacak olan bölgede çene kemiğinin genişliği ve yüksekliği son derece önemlidir.

İmplantlar standart boyutlarda üretildiğinden, implantın yerleştirileceği yerde kemik eksikliği mevcutsa, implantın uygulanacağı bölgeye kemik eklemek ve de yumuşak doku greftleme teknikleri uygulamak gerekebilmektedir. Kemik üzerinde implantın yerleşeceği yuva özel alet ve tekniklerle açılmaktadır.

Yuvaya implant yerleştirilirken de yine bu iş için özel olarak üretilmiş olan aletlerle implant çeneye yerleştirilir. Sonrasında implantın üzeri dikişle kapatılmaktadır. İmplantın yerleştirildiği operasyondan sonra, diş çekimine benzer bir ağrı hissedilebilmektedir.

Ayrıca ağrı hissedilmesi, ödem oluşumu veya enfeksiyon gelişimi olabileceğinden operasyon sonrasında ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı önerilmektedir.

Sahte İmplant Nedir?

İmplant tedavisinin kullanılan ürün maliyeti oldukça yüksektir. Bu sebeple de sadece fiyat odaklı düşünülerek sağlıklı malzeme kullanılmadan üretilen sahte implantlar, piyasada bolca bulunmaktadır.

Büyük bir kısmı uluslararası patentli ürünlerin kopyalanması ile üretilen sahte implantlarda, titanyum yerine paslanmaz çelik kullanılmakta veya implantın içeriğindeki titanyum oranı düşürülerek kar marjı arttırılmaktadır.

Orijinal implantlar üst çene bölgesine yerleştirilmişse 3 ay, alt çene bölgesine yerleştirilmişse 2 ay içerisinde kemikle kaynamaktadır. Ancak sahte implantlar içeriğinin farklı olması sebebiyle kemikle kaynamayarak çeşitli sorunlara sebep olmaktadır.

Sahte implant üretimi, orijinal olan uluslararası patentli implantların birebir kopyası halinde üretildiğinden ancak dikkatli incelemeler sonucunda sahte oldukları anlaşılabilmektedir. Sadece hastalar değil, bazen diş hekimleri de tedarikçiler tarafından kandırılabilmektedir.

Diş hekimleri ile sahte implantlarla ilgili olarak yapılan görüşmelerde, uzun zamandır çalışılan distribütör firmaların sahte implantı orijinalmiş gibi hekimlere sundukları ve de hekimlerin hastaların şikayetleri üzerine implanttan şüphelendiği, ancak esas firmayı aramaları ve lot numaraları ile kıyaslama yapmaları sonucunda implantların sahte olduklarını öğrenebildikleri açığa çıkmıştır. Bazı hekimler ise, hastanın şikayetleri üzerine kontrol edilen röntgende görülen olumsuzluklar sebebiyle implantı araştırarak kullandıkları implantın sahte olduğunu anlayabilmiştir. Kısacası implantın röntgen görüntüsünde dahi sahte olup olmadığı anlaşılamamakta, sadece gelişen rahatsızlıklar sebebiyle yapılan araştırmalarla sonuca ulaşılabilinmektedir.

 • Muayenehaneye gidildiğinde sadece fiyat odaklı düşünmek kişilerin sahte implantlara daha kolay inanabileceği ve de ilerleyen dönemlerde büyük sorunlar yaşayabileceği anlamına gelmektedir. Sadece ucuz olması implantın tercihi için yeterli değildir. Pahalı olması da orijinal olduğunu kanıtlamamaktadır. Bu sebeple kalite ön planda tutularak bir kıyaslama yapılmalıdır.
 • İmplantın uluslararası standartlara uygunluğunu gösteren belgelere sahip olup olmaması dikkat edilecek ilk nokta olmalıdır. Her implant markası ömür boyu garanti vermektedir ve de mutlaka garanti belgesi olan implantlar tercih edilmelidir.
 • Araştırma ve geliştirmeye büyük bütçeler ayıran implant markalarını tercih etmeniz, implantın uzun dönemde ve de kısa dönemde diğer markalara göre daha başarılı olacağını göstermektedir.
 • Marka üzerine piyasa araştırması yapmanız, sahte implanta denk gelip gelmediğinizi anlamanız açısından faydalı olacaktır. Yapacağınız araştırma sonucunda, piyasada markanın sahte implantlarına denk gelenlerin oranı sizin de sahte mi yoksa orijinal implanta mı denk geldiğiniz hakkında fikir yürütebilmenizi sağlayacaktır.
 • İmplantın üzerine yerleştirilecek olan ara parçaların her çeşidinin bulunmasına dikkat etmelisiniz.
 • İmplantın uygulanması kesinlikle sterilizasyon bakımından hiçbir şüpheye yer vermeyecek kadar steril olan yerlerde gerçekleştirilmelidir. Steril çalışmayan yerler, implantın orijinalliği konusunda da çok güvenilir olmamaktadır.
 • İmplantların kesinlikle uzman ve işinin ehli olan diş hekimleri tarafından uygulandığından emin olunuz.
 • Kullanacağınız implantın Ulusal Bilgi Bankası’na kayıtlı olup olmadığını kontrol ediniz.
 • İmplantın çevresinde gelişen enfeksiyonda acilen bir diş hekimine başvurunuz.

Источник: https://evdesifa.com/sahte-implant-nasil-anlasilir/

Hangi diş implantları tercih edilmelidir? Güvenilir Markalar

Sahte Diş İmplantları Nasıl Anlaşılır

Güncel ve en etkili ağız sağlığı tedavi yöntemlerinden birisi olan implant diş uygulaması, hem ülkemizde hem de Dünya’da oldukça fazla kullanılmaya başlandı.

Bu sebepten uygulama için üretim yapan firmalar arasında, bazı konularda rekabet oluşmaktadır.

Diş hekimliği ve ağız sağlığı ana bilim dalları arasında, konu ile ilgilenen birimlerin bildiği implant markaları sayısı 600 civarındadır.

İmplant İşlemleri Güvenli midir?

Bu markaların 100’e yakın farklı üretim tekniği ve malzemesi kullanıldığı bilinmektedir. Sektördeki üreticilerin artması hastaların ekonomik olarak avantaj sağlaması anlamına gelmektedir.

Unutulmaması gereken bir husus da implantın markası değil, doktorun başarısı ve çene kemiğinin sağlıklı olmasıdır.

Farklı markalar olduğu gibi tüm implant vidalarının da uzman doktor rehberliğinde seçilen ince-kalın, uzun-kısa olarak çeşitli boyutları bulunmaktadır.

Hekimin başarısı için doğru implantın seçimi önemlidir. Doğru implant seçilip doğru şekilde uygulandıktan sonra artık geriye implantın çene kemiğine kaynaması gerekir. Bu durum başarılı şekilde oluştuktan sonra markanın tek etkisi, uygulamayı yapan hekime tam olarak ihtiyacı olan implantın teminidir.

Ülkemizde implant üretimi ve diğer malzemelerin üretimi yapılabilecek yapıda altyapısı olsa da halen ithal ürünler tercih edilmektedir. İthalat sebebiyle implant markaları ve fiyatları farklılıklar göstermektedir. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve İsrail gibi ülkeler üretim ve ihracatta lider konumdadır.

Tamamen 0 yerli kaynaklar ile üretim yapmak için, gerekli devlet desteği ile “Türk Malı” implant üretimine geçildiğinde, fiyatların bugünkünden çok daha ekonomik olacağı kesindir.

İthal ürünler sebebiyle, sosyal güvenlik uygulamalarından yararlanamayan hastaların da derdine çare yerli üretim olacaktır.

Dünya’daki diş implant markaları genel olarak iki gruba ayrılmaktadır. Bunlardan ilk grupta olanlar, ar-ge gibi gelişmiş bütçeleriyle daha iyiyi, daha ekonomik olarak üretmeyi hedefleyen firmalardır. Diğer grupta olanlarda, halen eski teknikler ve kesin satışlar ile ilgilenen kaliteli ve markalı firmalardır.

Aslında iki gruptakiler de aynı amaç için çalışıyor olsa da, ülkemizdeki implant tedavisi sistemine doğrudan bir etkileri olmamaktadır. Bunun sebebi implant için alınan malzemelerin halen ithal olmasıdır.

Uzman hekimlerin ve özel sağlık kuruluşlarının en fazla tercih ettiği markalar arasında,Humantech,Nobel,Bego, Straumann, Biotech (CMI), 3i Dental gibi Dünya’da tanınmış firmalara ait kaliteleri onaylı malzemeleri ile bu markalar gelmektedir.

İmplant İşlemleri Güvenli midir?

Gerekli tüm tetkikler ve incelemeler yapıldıktan sonra lokal anestezi ile implant uygulamaları güvenli olarak gerçekleştirilebilmektedir.
Ancak diş hekimliğinde herhangi başka bir tedavi yönteminde görülebilecek komplikasyonlar implant tedavilerinde de gerçekleşebilir.

Örnek verecek olursak aşırı derecede çürük hata dişin pulpa dediğimiz sinir dokusan kadar ilerlemiş bir diş olduğunu varsayalım. Bu diş için radyografik değerlendirmeden sonra anestezi yapılır ve çürük temizlenir kanal tedavisine başlanılmaktadır.

Ancak kanal tedavisi sırasın kullanılan ince uçlu kanal eğeleri kök içinde kırılabilmekte ve bu durum mevcut dişin çekimine neden olabilmektedir. Tıpkı bunun gibi bazı komplikasyonlar implant tedavisinde de gelişebilmesidir.

İmplant İşlemlerinde Anotomik Yapılar?

İmplant işlemlerinde anatomik yapılar cerrah tarafından çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bu anatomik oluşumlardan en önemlisi üst çene için sinüs boşlukları alt çene için ise mandibular kanal ve mental foramen dediğimiz damar-sinir paketinin geçtiği alanlarından oluşur.

Eğer üst ve alt çenedeki bu anatomik oluşumlar dikkatli incelenmez ve implant boyları dikkatli hesaplanmama durumunda, üst çenede sinüs boşluğu perfore olabilir yani delinebilmektedir.

Bu durum ise hastalar üzerinde kronik sinüzite kadar varabilecek olaylar silsilesini başlatabilmekte ve tabi farkında olup hekim bu perforasyonu düzeltirse mevcut problemin önüne geçilebilmesi mümkündür.

Alt çenede Kalıcı uyuşukluk

Alt çenede ise mandibular kanalın perforasyonu ise hastanın dudak ve yanak bölgesinde geçici bazı durumlarda ise kalıcı uyuşukluğa sebep olur.

Çünkü damar ve sinir paketindeki bu travma sonucu sinir hücreleri zedelenir ve zedelenen sinir hücrelerinin rejenerasyon dediğimiz yenilenmesi durumu oldukça zor ve uzun bir süreçten geçmektedir. Eğer implant, damar ve sinir paketini geçtiği bölgeye konulmuş ise derhal sökülmesi gereklidir.

Eğer cerrahi sırasında perforasyon olması durumunda ise hastaya işlem sonrası birkaç ay kullanmak üzere B vitamini kompleksi önerilmesi gereklidir.

Sahte implant dişler hakkında önemli açıklamalarda bulunurken, aynı zamanda sahte implant nasıl anlaşılır sorusuna da yanıt vermeye çalışacağız. Sahte implantları anlamanın yolları bakın neler.

Kayıp dişlerin tedavisinde yapay kök olarak kullanılan son dönemlerin en gelişmiş teknolojik ürünlerinden biridir, implant dişler. Maliyetleri çok yüksek olan implantların da ne yazık ki sahtesi üretiliyor vebu sahta implantlar hastalara uygulanabiliyor. Sahte implantlar ağız ve diş sağlığını ciddi oranda çok kötü etkiliyor.

Ağza sahte implant takıldığı nasıl anlaşılır?

Sahte ve Kalitesiz şekilde üretilen diş implantların zararı oldukça büyüktür. Bunların başında ise kalıcı diş ve kemik sorunları yer alıyor.

Diş hekimliği alanında etkili ve son derece önemli bir uygulama olan diş implantları işleminde, tercih edilen implantların (vida) sahte oluşu, ağız içine yerleştirildiği zaman kemiklerle uyuşmamasına, kaynaşmaması ve akabinde sorun yaratmasına yol açıyor.

Orijinal diş implantları ham maddesi titanyumdan yapılmaktadır. Ancak sahte diş implantları için paslanmaz çelik kullanılıyor. Bu da vücudun kabul ettiği bir madde değildir. Paslanmaz çelikten yapılan implantlar kemikler ile uyum sağlamaz, ağız enfeksiyonuna neden olur .

Hangi diş implantları tercih edilmelidir?

İmplant diş merkezi olarak ve tecrübelerimize dayanarak , Ulusal bilgi bankasında kayıtlı, piyasada bilinen patentli diş implantların tercih edilmesine dikkat edilmesini öneriyoruz.

İmplant yaptırmak için yalnızca fiyat bazında değerlendirme yapmayıp implant cerrahi işlemi yapacak olan cerrahın tecrübesine ve kalite ön planda tutulmalıdır. Uluslararası standartlarda uygunluğunu gösteren belgelere sahip, garanti veren implant vidalar tercih edilmelidir.

Ömür boyu garanti belgesi olmalıdır. İmplant markası öğrenilip mutlaka bir piyasa araştırması yapılması gerekir. İmplantın üzerine yerleştirilecek ara parçaların (abutment) her çeşidinin bulunması gerekiyor.

Çoğu implant markalarında yeterli derecede ara parçalar abutmentler bulunmamaktadır. Uygulama yapılacak yerler iyi derecede sterilizasyon bakımdan tam teşekküllü merkezler olmalıdır.

İmplant diş tedavisi uzmanlık isteyen bir cerrahi işlemdir. Bu cerrahi işlemi yapacak olan diş doktoru teorik ve pratik olarak tam teşekküllü olmalıdır. Aksi taktirde implant tedavisini yaparken sadece bir örnek vermek gerekirse yanlış bir hareketle yüzde felçliğe sebep olabilir.

Источник: https://disimplant.web.tr/hangi-dis-implantlari-tercih-edilmelidir-guvenilir-markalar/

İmplant Nedir?

Herhangi bir nedenden kaybedilen dişlerin eksikliği hem estetik açıdan, hem de fonksiyonel açıdan kişiye rahatsızlık vermektedir.

Bu rahatsızlığın giderilmesi amacıyla kişinin vücuduna uygun malzemelerden yapılarak çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü implant olarak isimlendirilmektedir.

İmplant tedavisi kaplama, damak protezler veya köprü ile karşılaştırıldığında çok daha kullanışlı olarak görülmüştür.

Yapay bir diş olmasına rağmen, implantlar çene kemiği içerisine yerleştirilerek doğal diş görevi görmektedirler. Aynı zamanda doğal dişlere de uygunluk gösteren implantların tercih edilme oranı sürekli artmakta ve de genellikle tedavi başarılı sonuçlanmaktadır.

Estetik görüntü olarak herhangi bir sıkıntı oluşturmayan ve de doğal dişlere uyum gösteren implantlar, titanyum malzemesinden üretilmektedir.

Titanyumun doku uyumluluğu yüksek olduğundan, implantın doku tarafından reddedilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Kullanımları uzun ömürlü olup, kullanım süresi uygulayacak olan diş hekiminin bilgi ve tecrübesine de bağlı olmaktadır. Pek çok marka ürettiği implantlar için ömür boyu kullanım garantisi vermiştir.

İmplantlar genellikle vida şeklinde olduğundan halk arasında vidalı diş veya vida diş adıyla da bilinmektedirler. Bunun dışında çakma diş olarak da adlandırılmaktadırlar.

İmplant Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

İmplant operasyonu lokal anestezi ile yapılmaktadır. Herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmemektedir. Tek diş eksiği veya çok diş eksiği olması herhangi bir fark oluşturmamaktadır. Sadece implant uygulanacak olan bölgede çene kemiğinin genişliği ve yüksekliği son derece önemlidir.

İmplantlar standart boyutlarda üretildiğinden, implantın yerleştirileceği yerde kemik eksikliği mevcutsa, implantın uygulanacağı bölgeye kemik eklemek ve de yumuşak doku greftleme teknikleri uygulamak gerekebilmektedir. Kemik üzerinde implantın yerleşeceği yuva özel alet ve tekniklerle açılmaktadır.

Yuvaya implant yerleştirilirken de yine bu iş için özel olarak üretilmiş olan aletlerle implant çeneye yerleştirilir. Sonrasında implantın üzeri dikişle kapatılmaktadır. İmplantın yerleştirildiği operasyondan sonra, diş çekimine benzer bir ağrı hissedilebilmektedir.

Ayrıca ağrı hissedilmesi, ödem oluşumu veya enfeksiyon gelişimi olabileceğinden operasyon sonrasında ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı önerilmektedir.
Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.