Sahursuz oruç baş ağrısına neden olur

Oruç Tutarken Baş Ağrısı Neden Olur?

Sahursuz oruç baş ağrısına neden olur

Ramazan ayında tutulan oruç nedeniyle yada başka sorunlardan dolayı oluşabilecek başağrıları konusu ile ilgili olarak bu konuda uzman bir hekimin görüşlerini veriyoruz. Baş ağrınızın nedeni tuttuğunuz oruç olmayabilir yada aç kalmanın sonucu olabilir.

Ramazan’da Görülen Baş Ağrıları

Sahura bağlı olarak uyku düzenin değişmesi, Ramazan’da uyulması gereken sağlıklı beslenme kurallarına bağlı kalınmaması ve uzun saatler süren açlık.. Tüm bunlar Ramazan ayında baş ağrısının artmasına neden olan başlıca nedenler.

Normal zamanlarda baş ağrısı şikayeti ile karşılaşmayan kimselerde bile Ramazan ayında bu rahatsızlık görülebilirken migren hastalarında baş ağrıları dayanılmaz bir hal alabiliyor. Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr.

Abdullah Özkardeş “Oruç ve baş ağrısı ilişkisi” hakkında bilgi verdi.

Ramazan’ da baş ağrıları artıyor

Ülkemizde Ramazan ayında nöroloji polikliniklerine ve acil servislere, migren krizi nedeni ile başvuruların arttığı bilinmektedir. Aç kalmanın, öğün atlamanın veya oruç tutmanın, beyindeki hangi mekanizmayı tetiklediği bilinmemektedir.

ABD’de 28 milyon migren hastası olduğu tahmin edilmektedir. Bunların yüzde25’inin yani 7 milyonunun açlıkla veya öğün atlama ile nöbetlerinin başlayabildiği bulunmuştur. Birçok hasta aç kalmanın migren krizine yol açtığını söylemektedir.

Beslenmeye dikkat etmek önemlidir

Migrenin uzun yıllar sürecek ve ilaç kullanmayı gerektirecek bir hastalık olabileceği ve bu ilaçların ciddi yan etkilere neden olabileceği düşünülürse, migren atağını engelleyebilmek önem kazanmaktadır.

Eğer migren ataklarını tetikleyen bir gıda varsa, ondan kaçınmak gereklidir. Beslenmeye dikkat etmek önemlidir. Eğer bazı gıdaların ağrıyı tetiklediği belirlenmişse ondan kesinlikle kaçınmak gerekir. Açlık migreni başlatabiliyorsa, düzenli bir şekilde sık küçük öğünler alınmalıdır.

Bu nedenle açlığın tetiklediği migren ağrıları olan hastaların oruç tutmaları sağlıkları açısından sakıncalıdır. Oruçlu iken ağrıyı çekmenin yanında, gerekli tedavinin yapılamaması da ayrı bir konudur.

Oruçlu iken yaşanılan migren ağrısının maluliyeti, normal zamanda olabilecek migrenin maluliyetinden daha fazla olacaktır. Açlık ile migreni etkilenmeyen hastaların oruçlu olmaları problem yaratmaz.

Ağrı sırasında bulantı da olabilir

Baş ağrıları insanlığın en büyük problemlerinden biridir. Her insan hayatı boyunca en az 3 kez şiddetli baş ağrısı yaşamaktadır. Baş ağrıları, geniş bir hastalıklar grubudur ve birçok türü bulunmaktadır. Migren ve gerilim tipi baş ağrıları, 2 önemli ve sık grubu oluşturmaktadır.

Migren erkeklerin yüzde 6 ve bayanların yüzde18’inde görülür. Migren, ataklar halinde gelen, saatlerce sürebilen, genellikle başın bir tarafını tutan ve zonklayıcı tarzda ağrıya neden olan bir hastalıktır. Ağrı sırasında bulantı olabilir. Ayrıca hastalar ışığa, gürültüye ve kokulara karşı hassas olabilirler.

Migren atağını başlatabilen veya atak geçirme riskini artıran bazı özel durumlar vardır. Bunlara migren tetikleyicileri denilmektedir. Bunlar migrenin nedeni değildirler, fakat migrene neden olan sinir sistemi olaylarını aktif hale geçirirler.

Her migren tetikleyicisi, tüm hastalarda ağrıya neden olmazlar. Aynı hastada da aynı faktör her zaman ağrıyı başlatmayabilir. Baş ağrısı günlükleri tutarak, bu tetikleyici faktörleri belirlenebilir.

Eğer bir tetikleyici belirlenebilmişse, ondan kaçınarak atak riskini azaltmak mümkün olabilecektir.

Oruç Tutarken Baş Ağrısı Sorunları ve Öneriler

Oruç saatlerinin uzaması ve buna bağlı olarak aç ve susuz kalma süresinin artması insan vücudunda bir takım ağrıların oluşmasına da sebep oluyor.

 Özellikle de gün boyunca çalışmak zorunda kalanlarda… Ancak çok şiddetli bir ağrıyla karşılaşmadığınız sürece orucunuzu bozmadan bu ağrıları gidermek mümkün. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Algoloji Uzmanı Prof.Dr.

Ayşen Yücel, orucun vücutta yol açtığı ağrıları ve çözüm önerilerini anlattı.

Oruç tutmak ne tür ağrılara neden olabilir?

Oruç tutmak çok çeşitli ağrılara neden olabilir. Bunların başında beslenme düzeninin değişmesi ve çok uzun süre aç kalınması nedeniyle oluşan, mide-barsak sisteminden kaynaklanan ağrıları sayabiliriz.

Gene oruca bağlı olarak, kan basıncı oynamalarına bağlı bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumun da baş ağrısı olarak karşımıza çıktığını görebiliriz.

Veya diğer bir örnek de, bazı hastalarda, ani kan şekeri düşmesine bağlı olarak çok şiddetli baş ağrısı gelişebilir.

Kronik ağrısı olan kişilerde de oruç tutmak bu ağrıyı tetikleyebilir. Örneğin migren, buna verilecek en güzel örnek. Açlık, migrenin birçok türünü tetiklemektedir. Dolayısıyla bir migren hastası oruç sırasında ciddi migren ataklarıyla karşılaşabilir.

Oruç sırasında rastlanan bir diğer ağrı da gerilim baş ağrısı.

Her ne kadar gerilim baş ağrısı farklı faktörlerle oluşsa da oruç sırasında ; özellikle geceleri sahur nedeniyle uyku düzeninin bozulması nedeniyle oluşan uykusuzluğun yarattığı stres, açlığın da eklenmesiyle kişilerde gerilim baş ağrısına yol açabilir.

Oruç sırasında meydana gelebilen bir başka ağrı da, ciddi anlamda kafeinli içeceklere bağımlılığı olan kişilerde rastlanan baş ağrılarıdır. Normalde baş ağrısı çekmeyen bu kişilerin, oruç nedeniyle kafeinli içeceklerin birden kesilmesi nedeniyle baş ağrısı çektiklerini biliyoruz.

Oruç sırasında meydana gelen hangi ağrıları ciddiye alıp oruç bozmak gerekir?

Eğer daha önce hiç böyle bir ağrıyla karşılaşmadıysak, yani akut ağrı dediğimiz, ani başlayan ve vücutta meydana gelen herhangi bir bozukluğun habercisi olan bir ağrı varsa bunu ciddiye almak gerekir.

Örneğin hastanın hiç mide ya da karın ağrısı yokken oruçluyken çok şiddetli bir karın ağrısı başladıysa veya barsak düzeninde bozuklukla birlikte şiddetli bir karın ağrısı, beraberinde kusma gibi belirtiler varsa tabii ki bunu ciddiye almak gerekir.

Ama kronik ağrılı bir hasta, migren hastası gibi, zaten bu atağı herkesten daha iyi tanıyacaktır. Orucu sırasında meydana gelebilecek atağın tedavisi için orucunu bozması gerekir.

Hem oruç tutmak hem de bu ağrılardan korunmak mümkün mü?

Bir kısmı için mümkün. Örneğin, kişide herhangi bir mide-barsak şikayeti varsa oruç tutmaya başlamadan önce mutlaka bir gastroentrologa danışarak böyle bir sürece girilip girilemeyeceğinin sorulması lazım. Ama migren benzeri ağrısı olan hastalardan bazıları, koruyucu tedaviyi sürdürmek kaydıyla oruç tutabilir.

Örneğin, ayda 2-3 migren atağı olan bir hasta, atak gelmesin diye koruyucu tedavi alıyorsa, ilaç alım saatini ramazana göre düzenleyip, kriz sayısı da az olduğu için orucunu sürdürebilir. Ancak yine migren hastaları için uyarıda bulunmamız lazım çünkü açlık, yüzde 100 migren ataklarını tetikleyen bir durumdur.

Sık atağı olanlar ve çok şiddetli atak geçiren hastalar atağın geleceğini hissederler ve önceden ilaçlarını alırlar. Ancak oruç sırasında bu şansı bulamayacakları için bu kişilerin çok şiddetli atak geçirme olasılığı vardır. Bu durum, kişiden kişiye farklılık gösterdiği için mutlaka kişi kendini test etmelidir.

Ama eğer yapamıyor ve şiddetli ağrıyla karşılaşıyorsa oruç tutmak konusunda ısrarcı olmamalıdır. Diğer yandan şöyle bir bakış açısı da var; oruç, insanda bir manevi rahatlama ve huzur yarattığı için gerilim tipi baş ağrılarında azalmaya neden olabilir.

Gerçekten de kişi, kendini daha rahat ve huzurlu hissettiği için ve dolayısıyla gerilimi azaldığı için oruç sırasında gerilim ağrılarında bir azalma meydana gelebilir. Ancak bu kişiden kişiye değişir.

Şartları uygun olan, uyku düzeni bozulsa bile yeterli saat uyuyabilecek olan, ilaçlarını düzgün bir şekilde ve oruca uygun bir şekilde kullanabilecek olan kişiler oruçlarını tutabilirler. Ama şiddetli ağrıyla karşılaşan kişiler bunu ciddiye alıp eğer devam edemiyorsa oruç tutmakta ısrar etmemelidirler. Çünkü oruç, ağrılı hastalarda dengeyi çok ciddi bozabilir.

Oruç bozulmadan ağrı geçirilebilir mi?

Eğer hafif ve orta şiddette bir ağrıysa kişi nefes ya da gevşeme egzersizleriyle bu ağrıyı geçirebilir. Ama ağrıyı çeken kişinin bu egzersizleri nasıl uygulayacağını bilmesi gerekir. Fakat ağrı orta şiddetten fazlaysa, bu egzersizlerin faydası olsa bile tam olarak ağrıyı geçiremeyebilir.

Bunun yöntemleri nelerdir?

Özellikle gerilim ağrılarında nefes ve gevşeme egzersizlerinin yanı sıra dikkati dağıtma egzersizleri uygulanabilir. Dikkati dağıtma egzersizleri; başka bir şeyle uğraşma, müzik dinleme veya kişinin kendisinirahatlattığını önceden bildiği herhangi bir şeyle uğraşması şeklinde gerçekleştirilir.

Ayrıca imkan varsa, loş ve sessiz bir ortamda uzanma, temiz havaya çıkma gibi bir takım tedbirler de ağrının azalmasını sağlayabilir. Nefes egzersizleri tıpkı doğum sancıları sırasında uygulandığı gibi yapılabilir.

İnsanın vücudunu zihni ile yönlendirerek kontrol altına almasını sağlayan birçok yöntemden biridir.

Ağrıyı kendi kendinize kontrol etmeye çalışırken bir yandan da vücudun iyi oksijen almasını sağlayarak, dokulara daha fazla oksijen göndererek ağrıyı azaltma üzerine yapılan egzersizler ağrı kontrolünde çok yararlı olmaktadır.

Aynı şekilde gerilim ağrılarında, özellikle de kas kökenli gerilim ağrılarında çok sık kullanılan insanın kendi kendine kaslarını gevşettiği gevşeme egzersizleri de çok yararlıdır. Ve bu egzersizlerin sessiz, sakin bir ortamda, mümkünse sevilen bir müzik eşliğinde yapılması çok faydalı olur. Ama her ikisi için de kişiye önceden bir uzman tarafından bu konuda eğitim verilmiş olması gerekir.

Oruç sırasında başı ağrıyan kişilere ne yapmalarını tavsiye edersiniz?

Eğer kişide ataklar şeklinde gelen bir ağrı varsa ancak atak sıklığı ayda 1-2’den fazla değilse ve ilaç dışı yöntemlerle de ataklarını geçirebiliyorsa, sahur ve iftar öğünlerini düzgün takip etmek kaydıyla bu kişiler oruç tutabilirler. Yalnız bu dönemde fazla miktarda kafeinli ürünleri tüketmemeleri gerekir.

Çünkü ani kafein eksikliğiyle birlikte ek bir baş ağrısı meydana gelebilir. Eğer kişi düzgün bir ilaç tedavisi almak zorunda ise ve bu tedavi sahur ve iftar saatlerine uydurulamayan bir tedavi ise oruç tutmakta ısrar etmemesi gerekir.

Bunun dışında, kronik ağrısı ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde oruç sırasında şiddetli bir ağrı görülüyorsa bu kişinin hemen bir doktora başvurması gerekir..

Ofiste pratik çözümler:

Eğer iş gününde oruç tutuyorsanız ve başınız ağrımaya başladıysa aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

  •  Açık havaya çıkıp yürüyüş yapın ve derin derin nefes alın.
  •  Bulunduğunuz ortamda mümkünse kapınızı kapatıp ışığı azaltarak yarım saat kadar uyuyun.
  •  Eğer nasıl yapılacağını biliyorsanız hemen kas gevşetici egzersizleri ya da nefes egzersizlerini uygulayın.
  •  Buna rağmen ağrı hala şiddetleniyorsa dayanılmaz boyuta ulaşmadan orucunuzu bozarak bir şeyler yiyin.
  •  Çalışıyorsanız iftar ve sahura biraz daha DİKKAT etmelisiniz

Источник: //www.renklinot.com/saglik/saglik-bilgisi/oruc-tutarken-bas-agrisi-neden-olur.html

Oruç Tutarken Neden Baş Ağrısı Olur?

Sahursuz oruç baş ağrısına neden olur

Baş ağrısı, özellikle Ramazanın ayının ilk günlerinde hemen hemen herkesin yaşadığı bir sorundur. Bu yazımızın konusu, Ramazan ayında yaşanan baş ağrıları ve nedenleri üzerine olacak. 

Baş ağrısı olan bir insanda öncelikle ağrının tam olarak nerede olduğu, ne kadar sürdüğü, ne sıklıkla tekrarladığı, beraberinde bulantı-kusma gibi eşlik eden şikayetlerin olup olmadığı ağrıyı arttıran ve azaltan sebeplerin varlığı biz doktorlar için önemli bilgilerdir.

Ramazan ayında uzun süren açlık ve susuzluk sebebi ile birçok kişi sıklıkla baş ağrısı yaşayabilmektedir.

Uyku düzenin değişmesi ve uyulması gereken sağlıklı beslenme kurallarına bağlı kalınmaması da Ramazan’da baş ağrılarına yol açan en önemli nedenlerdir.

Tüm bu nedenlerle daha önce hiç baş ağrısı şikayeti yaşamayan kişilerde bile bu dönemde baş ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Migren tipi baş ağrıları bulunan kişilerde ise daha sık ve şiddetli ataklar görülebilmektedir.

Ramazan'da baş ağrısı ve önleme yolları

Kan Şekerinin Düşmesi

Oruç sırasında gün boyunca kan şekeri düşmekte ve vücut ısısı azalmaktadır. Düşen ani kan şekerine yanıt olarak baş ağrısı oluşabilir. Aynı zamanda kan şekerinizin düşmesi migren ataklarını da tetikleyebilir.

Bu nedenle sahurda lifli gıdalar tüketmenizde fayda var. özellikle ramazanın mucize besini olan hurmayı sahurda tüketmeniz gün içinde şekerinizi mümkün mertebe dengede tutacak ve açlıkla oluşan baş ağrısı engellenecektir.

 

Benzer şekilde iftarda hızlı şekilde yemek tüketmek kan şekerinin aniden yükselmesine sebep olarak bu baş ağrısına neden olur.

Uykusuzluk

İkinci neden ise uyku düzeninde yaşanan değişikliklerdir. Ramazan ayında normal uyku düzeninin değişiyor olması, vücudun bu yeni düzene alışana kadar baş ağrısı gibi belirtilerler vermesine neden olabilir. Uykunuzu alamamanız vücudunuzda stres oluşturarak baş ağrısını tetikleyebileceği için, gün içerisinde fırsat bulabilirseniz bir saatlik uyku molası çok iyi gelecektir.

Vücudun Su Kaybı

Baş ağrısının nedenleri arasında sayabileceğimiz bir diğer neden ise su yoksunluğudur. Yetişkin bir insanın vücudunun %70’ini su oluşturur. Yetişkin bir insanın günlük su alım miktarı 2.5 litre olması gerekirken ramazanda bu çok ihmal edilmektedir.

Su, kan basıncımızı düzenleyen temel mekanizmayı oluşturur. Vücuttaki suyun azalması sonucunda kan basıncında oynamalar meydana gelip baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle özellikle bu sıcak yaz günüde mutlaka iftarla sahur arasında bol su tüketmek gerekmektedir.

Çay – Kahve Yoksunluğu

Oruçluyken baş ağrısı nedenlerinden bir diğeri ise günlük yaşantımızda sıkça tükettiğimiz kafeinli besinlerin oluşturduğu toksinlerin atımı; diğer bir değişle kafein yoksunluğu.

Gün içinde tükettiğimiz çay ve kahvelerden elde ettiğimiz kafein ve katkı maddesi içeren gıdalar vücudumuzda toksin bırakmakta ve oruç ile vücudumuz bu toksinlerden arınmaktadır.

Arınmak için en az 3 gün gerekmesi nedeniyle baş ağrısı genellikle ilk 3 gün daha şiddetli olur ve ilk haftadan sonra gittikçe azalır.

Eğer normalde migren hastalığınız varsa, ilacınızı ağrınız olmasa bile sahurda almanız gerekmektedir. Çünkü migren açlık ve susuzlukla tetiklenebilen bir hastalıktır.

İlaç Almadan Baş Ağrısından Kurtulma Yolları

Masaj

Baş ağrısını ilaçsız geçirmek için en etkili yöntemlerden birisi şakak, alın ve el-ayak masajıdır. Özellikle el başparmağınızla işaret parmağınız arasında kalan yumuşak dokuya nane yağıyla masaj uygularsanız ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Uyku Düzeni

Gün içerisinde bulduğunuz fırsatlarda karanlık bir ortamda çekeceğiniz kısa bir uyku hem stresinizi azaltacak, hem de uyku eksikliğini gidererek baş ağrısının oluşmasını engelleyecektir.

Gevşemek

Stresli ortamlardan ve kişilerden uzak durarak kendinizi gevşetmeye çalışın. Gevşeyebilmeyi başardığınızda beyninizin serotonin üretimi artacak ve baş ağrısını daha az hissedeceksiniz.

Egzersiz ve Yürüyüş

Fırsat buldukça yapacağınız hafif egzersizler ve yürüyüş kan dolaşımınızı artırarak direncinizi artıracaktır. Egzersiz ve yürüyüş esnasında nefes egzersizi yapmayı da ihmal etmeyin.

Klima ve Rüzgar 

Klima ve rüzgar,baş ağrısı nedeni olarak önemli birer etkendir. Özellikle sinüzitiniz varsa kendinize daha fazla dikkat etmelisiniz. Klima ve rüzgara maruz kaldıysanız hemen ardından yüzünüze, şakak ve alnınıza masaj yaparak bir nebze de olsa ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Hangi Baş ağrıları Tehlidir?

Eğer ağrı; 50 yaşından sonra veya 10 yaşından önce başlıyorsa, şiddeti gittikçe artıyorsa, ağrıya ateş veya fışkırır tarzda kusma eşlik ediyorsa ve hasta hayatımda yaşadığım en şiddetli ağrı diyorsa hemen acile başvurulmalı detaylı tetkikler yapılmalıdır.

Baş ağrısı tipleri nelerdir?

1)Primer baş ağrısı:

a. Gerilim türü baş ağrıları: Türkiye’de en sık görülen primer baş ağrısı sebebidir.

Bu tür ağrılar ayda 1-2 kez tekrarlayan 30 dakika kadar süren, basınç veya gerilim tarzında günlük aktiviteyi çok etkilemeyen, fiziksel aktivite ile artmayan ve bulantı kusmanın eşlik etmediği ağrIlardır.

Bu grubun içinde psikolojik olaylardan sonra gelişen ağrılar, kas ağrıları, stres ağrıları yer alır. Bu grupta analjenik ve antiinflamatuar ilaçlar etkilidir.

b.Migren türü baş ağrıları:

i. Auralı migren: auralı migrende hastalar migrenin başlayacağını bilirler, ağrı başlamadan önc e aura olarak adlandırdığımız durum yasanır. Auralar çoğunlukla görsel nitelikte olur.

Hastalar gözlerinin önünde noktalar, zig-zagli veya keskin kenarli şekiller,yanip sönen görüntüler vs gördüklerini dile getirirler. Bu şikayetler 4 dakikadan daha uzun sürer ama 1 saati geçmez.

Ve auralı migren diyebilmek için en az 2 benzer atak olması gerekir.

ii. Aurasız migren: burada 4-72 saat boyunca ağrı devam edebilir, ağrı tek taraflıdır, günlük aktiviteyi kısıtlar nitelikte bir ağrıdır. Günlük yapılan akivite ile ağrı artar. Çoğu zaman bulantı kusma eşlik eder. Hastalar ışıktan etkilendiği için karanlıkta uyumak rahatlatır. Migren atağı sırasında ağrı kesici ilaçlar yetersiz kalacaktır.

c. Kraniyal nevraljiler: beyinden çıkan sinirlerinin yüze geliş sırasında uyaranlar sonucu oluşabilen ağrıdır. 1 sn ile 2 dakika arasında giden tekrarlayıcı ataklar şeklinde ağrı olur. Ağrı elektrik şoku, bıçak saplanır gibi keskin şiddetlidir. Ağrıyı etkileyen tetik noktaları vardır (yüz yıkama, çiğneme, diş fırçalama gibi).

2) Seconder baş ağrısı: en sık nedeni enfeksiyonlardır. Nadir de olsa beyin kanaması sonucu gelişen ağrı en önemlisidir. Bu durumda hasta hayatında hiç yaşamadığı derecede bir ağrı yaşar.

Sağlıcakla…

Источник: //www.turktoyu.com/oruc-tutaken-neden-bas-agrisi-olur

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..