Sakal Mantarı Nedir? Yüzde Mantar Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Mantar Hastalığı: Tekrar Etme Riski Yüksek — Multi Yaşam

Sakal Mantarı Nedir? Yüzde Mantar Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Kaç çeşit mantar hastalığı vardır? Mantar hastalığı ciltte veya tırnaklarda ortaya çıkar. Ortaya çıktığı cilt bölgesine göre belirtiler değişkendir:

Yüz veya boyun mantarı: Kaşıntı ve şişkinlik vardır. Cilt kuruyabilir ve çatlayabilir. Sakalınız varsa daire şeklinde dökülmeler gözlemleyebilirsiniz.

El mantarı: Avuç içi ve parmak aralarındaki cilt genellikle kalınlaşır. Tek elde olması daha olasıdır.

Saç mantarı: Kabuklanmış bölgeler oluşabilir. Bu bölgelerde yara oluşabilir. Saçta bölgesel dökülmeler yaşanabilir. Genellikle çok kaşıntılıdır.

Ayak mantarı: Parmakların arası kaşıntılı, kuru, döküntülü ve kızarıktır. Şiddetli vakalarda kabarcık, akıntı veya şişme oluşabilir.

Kasık mantarı: Cilt rengi kırmızı-kahverengiye dönmüştür. Şiddetli kaşıntı söz konusudur. Cinsel organlar genellikle etkilenmez. Küçük kırmızı kabarcıklar görülebilir.

Tırnak mantarı: Tırnaklarda beyazlama-sararma ve kalınlaşma görülebilir. Tırnak kırılganlaşır, tamamen düşebilir. Tırnak çevresindeki cilt tahriş olmuş olabilir.

1) Kirli Temas

Mantar hastalığının bazı türleri, sadece kirli yüzeylere temas ile ortaya çıkabilmektedir. Aşağıdaki bulaşma şekilleri ile sık karşılaşılmaktadır:

 • Mantar hastalığı olan bir bireyle direk cilt teması
 • Yine bu kişilerle havlu, çamaşır gibi şahsi eşyaların ortak kullanımı
 • Hayvanlara temas
 • Pis sularla temas, kirli havuzlarda yüzmek
 • Soyunma odası vb. ortak kullanım alanlarında çıplak ayakla gezmek
 • Toprakla temas
 • Hasta kişinin dokunduğu objeye temas (nadiren)

Temas yolu ile vücudun bir bölgesindeki mantar hastalığı başka bir bölgeye de taşınabilir.

Bazı mantar ve mayalar, mantar hastalığı olmayan kişinin cildinde de az sayıda yaşar. Aşağıdaki etkenler ise bu mantarların kontrolden çıkmasına ve mantar hastalığına neden olabilir:

2) Antibiyotiklerin Aşırı Kullanımı

Cildimizde bazı bakteri ve mantarlar denge halinde yaşar. Yararlı bakteriler, mantarların aşırı çoğalmasını önler.

Vücuda giren zararlı bakterileri öldürmek için kullanılan antibiyotikler ve antibakteriyel kremler aşırı kullanılırsa bu yararlı bakterileri de öldürür. Bu durumda mantarların sayısı çok artabilir ve mantar hastalığına kapı aralanabilir.

3) Bağışıklık Sisteminin Baskılanması

Aşağıdaki etkenler mantarlarla mücadele eden bağışıklık sisteminin baskılanmasına ve mantar hastalığına yol açabilir:

 • Steroid kullanımı
 • Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Şiddetli hastalıklar
 • Gıdasız kalmak, vitamin yetmezlikleri
 • Hamilelik

4) Obezite Ve Diğer Nedenler

Mantarlar nemli ve karanlık ortam nedeni ile cilt kıvrımlarında daha hızlı ürer. Aşırı kilolu insanlar, cilt kıvrımları daha fazla olduğu için daha büyük risk altındalardır.

Şeker hastalığı: Şeker hastalarının idrarlarında bir miktar şeker bulunur. Şeker, mantarların çoğalması için uygun bir besin kaynağıdır. Dolayısıyla kasık mantarı hastalığı bu kişiler için daha olasıdır.

Su: Su ile sürekli temas, cilt üzerindeki koruyucu tabakanın incelmesine yol açarak mantar hastalığına zemin hazırlayabilir.

1) Temizliğe Özen Gösterin

Aşağıdaki önlemler sayesinde mantar hastalığının ömrü azalır ve yayılmasının önüne geçilir:

 • Etkilenen bölge her gün yıkanmalıdır. Sonrasında güzelce kurulanmak çok önemlidir. Kurulanırken cilt katları ve parmak aralarına dikkat edilmelidir.
 • Eller sık sık yıkanmalıdır.
 • Çorap, iç çamaşır ve kıyafetler sık sık değiştirilmelidir.
 • Mantar hastalığının üzerinde herhangi bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır.
 • Kıyafetler yüksek ısıda yıkanmalıdır.
 • Pamuklu ve bol kıyafetler tercih edilmelidir.

2) İlaç Tedavileri

Mantar önleyici krem, jel, sprey, şampuan ve haplar etkili tedavi sunar. Mantar hastalığının olduğu cilt bölgesine uygun olan ilaç türü için eczacınızdan bilgi edininiz.

 • Mantar önleyici (antifungal) jel, sprey ve kremlerin kullanım süreleri genellikle iki haftadır. Her gün kullanılmaları gerekir.
 • Tekrarlama riskinden korkuluyorsa bu süre iki hafta uzatılabilir.
 • Bu ürünler mantar hastalığının üzerine ve iki santimetre çevresine uygulanmalıdır.
 • Saç mantarında selenyum sülfit veya ketokonazol şampuanlar önerilebilir.
 • İnatçı vakalarda terbinafin haplar veya griseofulvin spreyler önerilebilir. Griseofulvin doğum anomalilerine neden olabilir; gebe kadınların, durumlarını eczacıya bildirmeleri çok önemlidir.
 • Şiddetli vakalarda itraconazol haplar önerilebilir. Çocuklar için uygun değildir.
 • Tırnak mantarı vakaları daha inatçı olabilir. Bu nedenle mantar önleyici tırnak cilalarının ve antifungal hapların aynı anda kullanılması gerekli olabilir.

Kasık mantarı ve ayak mantarı birbirine neden olabilen iki mantar hastalığı türüdür. Aynı anda tedavi edilmeleri önerilir.

3) Mantar Hastalığı Bitkisel Tedavisi (Ev Tedavileri)

Aşağıdaki ürünler mikrop önleyici içerikleri, cilt aurasını dengeleyen özellikleri ve iltihap giderici etkileri sayesinde; uygulanmaları halinde mantar hastalığının daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir:

 • Elma sirkesi
 • Yoğurt
 • Sarımsak
 • Çay ağacı yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Çay
 • Güveyotu yağı
 • Zeytin yaprağı
 • Zencefil (bal ile karıştırılarak tüketilebilir de)
 • Yaban mersini suyu (tüketilmelidir)

Источник: //multiyasam.com/mantar-hastaligi-belirtileri-ve-tedavisi/

Mantar Tedavisi, Nasıl Geçer?

Sakal Mantarı Nedir? Yüzde Mantar Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Hem insan hem de hayvanları etkisi altına alabilen mantar hastalığı, cildin mantar enfeksiyonu sonucu tepki vermesinden dolayı oluşmaktadır.

Başlangıçta, cilt üzerinde küçük kırmızı lekeler ile ortaya çıkan mantar, daha sonradan vücudun diğer kısımlarına da yayılabilmektedir.

Bu durumda mantar enfeksiyonu, kafa derisi, ayaklar, kasık, sakal ve diğer kısımlara yayılım gösterebilmektedir.

Mantar enfeksiyonu temelde üç farklı tür mantar nedeniyle oluşmaktadır. Bunlar; Trikofiton, Mikrosporum ve Epidermophyton. Bunlardan, Trikofiton mantar enfeksiyonu, yüzeysel deri mantarı şeklindeyken, Mikrosporum hayvanlarda gözlenen ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen mantar enfeksiyonudur.

Epidermophyton ise, kasık bölgesinde meydana gelen mantar enfeksiyonu türüdür. Ayrıca bu üç tür mantarın ve diğer mantar türlerinin toprak üzerinde uzun süreler boyunca yaşaması da mümkündür.

Bundan dolayı, insanlar ve hayvanlar direkt olarak toprakla temas haline geçtiklerinde mantar enfeksiyonu kapma ihtimalleri her zaman bulunmaktadır. Ayrıca mantar, mantar enfeksiyonu taşıyan hayvanlardan, temas yoluyla insanlara da bulaşabilmektedir.

Fakat mantar enfeksiyonu ya da mantar hastalığı en fazla, küçük çocuklar arasında yaygındır ve temiz olmayan kişisel eşyaların paylaşılması yoluyla bulaşmaktadır.

Doktor, cildi görüntülemek, mantar enfeksiyonu tanısını koyabilmek ve varsa yerini tespit edebilmek için, siyah bir ışık kullanmaktadır. Çünkü mantarlar, siyah ışık altında parlamaktadırlar.

Bundan dolayı eğer kişide mantar enfeksiyonu varsa, araştırılan bölgeye siyah ışık tutulduğunda, parlayacaktır.

Bu ışık testinin yanı sıra doktor, diğer bazı testlerin yapılmasını da uygun görebilmektedir;

Biyopsi: Doktor, hastada mantar enfeksiyonundan şüphelendiği bölgeden ince bir iğne yardımıyla doku örneği almaktadır ve bu örneği incelenmek üzere laboratuara göndermektedir.

Potasyum hidroksit testi (KOH): Bu testte doktor, hastanın mantar enfeksiyonu olduğundan şüphelendiği dokusunun üzerini kazır ve bu bölgeye bir miktar potasyum hidroksit damlatır.

Daha sonra bu bölgedeki normal sağlıklı dokular hasar görmeye başlarken, mantar enfeksiyonu olan bölgeye potasyum hidroksit bileşiği zarar veremez.

Bu durum mikroskop altında incelenir ve böylece mantar enfeksiyonu olup olmadığı tespit edilmiş olunur.

Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mantar hastalığında evsel çaresel etkili olmamaktadır. Bundan dolayı mantar tedavisinde mutlaka anti-fungal ilaçlar kullanılmalıdır. Mantar hastalığı, lokal olarak (harici uygulamalar ile) ya da sistemik (ağızdan alınan ilaçlar ile) tedavi edilmektedir.

Mantar hastalığı cilt veya kasık bölgesini etkisi altına almaktadır ve anti-fungal ilaçların iki hafta boyunca kullanılmasıyla tedavi edilmektedir.

Lokal yani harici tedavi yönteminde kullanılan bu anti-fungal ilaçlar ise şu şekildedir; klotrimazol (Cruex krem, Desenex krem, Lotrimin krem, losyon ve çözelti), mikonazol (Monistat-Derm krem), ketokonazol (Nizoral krem), ekonazol (Spectazole), Naftifine (Naftin) ve terbinafin (Lamisil krem çözeltisi).

Bu tedavi yöntemleri aynı zamanda ayak mantarını da iyileştirmeye yardımcıdır. Anti-fungal kremlerin çoğuna, reçetesiz olarak ulaşmak mümkündür. Genellikle bu ilaçların en az iki hafta boyunca kullanılmasıyla tedavi uygulanmaktadır.

2.Sistemik Tedavi

Bazı mantar enfeksiyonları lokal tedavi yani oral ilaç tedavi yöntemiyle uygulanmaktadır. Kafa derisi ve tırnaklarda oluşan mantarlar da dahil olmak üzere, ağızdan ilaç alınması yoluyla tedavi mümkündür. Sistemik tedavi, mantar hastalığı şiddetli ve geniş kapsamlı şekilde seyrediyorsa ve lokal tedavi yeterli olmadıysa uygulanmaktadır.

Uzun bir süredir mantar hastalığında tek etkili anti-fungal tablet, griseofulvin (Fulvicin, Grifulvin ve Gris-PEG) ilacıydı. Günümüzde ise, diğer bazı ilaçların daha etkili daha güvenli olduğu düşünülmektedir. Bu ilaçlar; terbinafin, itrakonazol (Sporanox) ve flukonazol (Diflucan) ilaçlardır. Ağızdan alınan ilaçlar genellikle üç aylık süreç için kullanılmaktadırlar.

3.Cilt Mantarı Tedavisi

Cilt üzerinde meydana gelen mantar hastalığının tedavisi genellikle reçeteli olmayan anti-fungal krem ilaçlar yardımıyla ve ev bakımı desteği ile uygulanmaktadır. Mantar hastalığında yaşanan kaşıntı ve döküntü genellikle 2 hafta içinde gelişir, fakat mantarın ortadan kalkması için anti-fungal ilaçların 2 ile 4 hafta süreyle kullanılması gerekmektedir.

Eğer anti-fungal kremlerin kullanılmasına rağmen, kaşıntı ve döküntülerde düzelme yaşanmazsa ya da mantar daha da şiddetlenirse, doktor bu defa reçeteli ilaç kullanılmasını uygun görebilmektedir. Mantar tedavisinde, belirtiler ortadan kalksa dahi, reçeteli ilaç kullanım süresi bitene kadar tedaviye devam etmek önemlidir.

4.Kafa Derisi Mantarı Tedavisi

Anti-fungal ilaçlar, kafa derisinde meydana gelen mantarın giderilmesini sağlamaktadırlar. Bu reçeteli ilaçlar şu şekildedir; griseofulvin (Grifulvin V, Gris-Peg) ve terbinafin (Lamisil). Çocuklarda bu ilaçların kullanım süresi, altı hafta ya da daha fazla sürmektedir.

5.Tırnak Mantarı Tedavisi

Eğelenmiş ve düzeltilmiş tırnak bakımı, tırnaklarda mantar oluşumunu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bir podiatrist (ayak hastalıkları uzmanı) ya da dermatolog, tırnağın üst kısmını tıraşlayarak ya da tırnağın bir kısmını kaldırarak tedavi uygulayabilmektedir.

Tırnak mantarına karşı alınan ilaçlardan, kremler ve diğer lokal ilaçlar, ağızdan alınan ilaçlara göre daha az etkilidir. Çünkü, tırnağın yapısı harici uygulamalar için çok sert bir yapıya sahiptir.

Ama bir tırnak cilası olan siklopiroks (Penlac) % 8 bölgesel solüsyonu, parmak veya tırnak mantarı tedavisi için onaylanmıştır. Normal bağışıklık sistemine sahip olan insanların tırnaklarının beyaz kısmı (lunula) tırnak mantarı içermez.

Diğer tırnak mantarı ilaçları ise; efinaconazole (Jublia) ve tavarborole (Kerydin) şeklindedir.

Ağız yoluyla (oral) alınan tırnak mantarı ilaçları ise yaklaşık % 50 oranında tedavide etkilidir. Bu ilaçlar ise; griseofulvin (Fulvicin, Griseofulvin, Gris-Peg), terbinafin (lamisil), itrakonazol (Sporanox), flukonazol (Diflucan) şeklindedir.

Belirtileri

Mantar enfeksiyonunda gözlenen belirtiler, mantarın oluştuğu bölgeye bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Eğer cilt üzerinde mantar enfeksiyonu meydana gelmiş ise, kişide yaşanan belirtiler aşağıdaki gibidir;

 • Kırmızı, kaşıntılı, pullu ya da kabarmış yamalar,
 • Kabarcıklar şeklinde ya da patlamış yaralar,
 • Dış kenarları kırmızı renkli olan halka şekilli yamalar,
 • Kenarları kabarmış şekilde oluşan yamalar.

Eğer, tırnaklarda mantar enfeksiyonu meydana gelmiş ise, bu durumda tırnaklar kalınlaşır, rengi değişir ya da tırnaklarda çatlama ve kırılmalar meydana gelir. Fakat eğer mantar enfeksiyonu kafa derisinde oluşmuş ise, bu defa kafa derisinde kellikler meydana gelebilmektedir.

Risk Faktörleri

Mantar enfeksiyonu herhangi bir kişide gerçekleşebilmektedir. Fakat mantar enfeksiyonun en yaygın olarak gözlendiği grup, küçük çocuklar ve evde evcil hayvan bulunduran insanlardır.

Ayrıca, uzun süre nemli ve ıslak şekilde kalınması ya da cilt üzerinde oluşan küçük yara ve sıyrıklardan mantar bulaşması yoluyla mantar enfeksiyonu oluşabilmesi riski daha yüksektir. Bunlara ek olarak, özellikle spor salonlarında ya da plajlarda herkesin kullanımına açık olan duşlardan ya da havuzlardan, mantar enfeksiyonu bulaşması riski oldukça yüksektir.

Bir de, sürekli yalın ayak dolaşan kişilerde ayak mantarı oluşması riski artmaktadır. Sıklıkla tarak ve fırçaların ortak kullanılması ve temiz olmayan çamaşır ve giysiler ile dolaşılması da mantar hastalığının oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Komplikasyonlar

Normalde mantar enfeksiyonu derinin sadece en dış katmanını yani yüzeyini etkisi altına almaktadır. Mantar enfeksiyonun derinin altına işleyerek, dokulara ulaşması ise daha nadiren gözlenen bir durumdur. Fakat böyle bir durum meydana geliğinde, mantar hastalığından çok daha ciddi sağlık sorunları yaşanmaktadır.

Diğer yandan, normalde bağışıklık sistemi dayanıksız olan kişilerde, mantar enfeksiyonu oluşması halinde, iyileşme süreci daha uzun olacaktır. Örneğin; AIDS hastalığı olan kişilerde, mantar enfeksiyonu gerçekleştiğinde, bu kişiler daha da güçsüz hale gelebilmektedirler.

 Alınacak Önlemler

Mantar enfeksiyonunu önlemek için birkaç  pratik sağlıklı ve hijyenik noktalara dikkat etmek yeterli olacaktır.

Enfeksiyonların çoğu, hayvanlardan bulaşmaktadır ya da yetersiz hijyenik koşullara bağlı olarak gelişmektedir.

Bundan dolayı, hayvanlara temas ettikten sonra elleri iyice yıkamak ve eğer evde evcil hayvan varsa, evi uygun şekilde temizlemek, alınacak önlemlerden birkaçını oluşturacaktır.

Ayrıca, mantar enfeksiyonu riskini azaltan ve hastalık gelişmesini engelleyen diğer bazı önlemleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Hem insanlardan hem de hayvanlardan mantar enfeksiyonu bulaşabileceğinin bilincinde olmak ve ona göre dikkatli davranmak,
 • Küçük çocukları özellikle dışarıda oynarken takip etmek,
 • Çok dar ve çok kalın giysiler giymek yerine daha bol ve rahat giyinmeyi tercih etmek,
 • Aşırı nem ve rutubetli ortamlardan olabildiğince kaçınmak,
 • Aşırı terlemeden mümkün derece kaçınmak,
 • Elleri düzenli olarak sık sık yıkamaya özen göstermek,
 • Spor salonları, soyunma odaları, plaj ve spor salonlarındaki duş kabinleri ya da havuzları tedbirli kullanmak,
 • Mantar enfeksiyonu şüphesi olan hayvanlardan uzak durmak, eğer temas durumu gerçekleşmiş ise elleri iyice yıkamak,
 • Sokak hayvanları ile temas ettikten sonra derhal elleri uygun şekilde dezenfekte etmek,
 • Tarak, saç fırçası, tırnak makası ve havlu gibi kişisel eşyaları başkalarıyla paylaşmamaya özen göstermek,
 • Evdeki çarşaf, nevresim ve yastık gibi eşyaların hijyenine özen göstermek ve bu eşyaları sık sık havalandırmak,
 • Aynı giysi ve çamaşırı uzun süre boyunca kullanmamaya özen göstermek, sıklıkla değiştirmek ve terli giysiler ile durmamaya özen göstermek.

Источник: //evdesifa.com/mantar-tedavisi/

Vajinal Mantar Belirtileri Nasıldır?

Sakal Mantarı Nedir? Yüzde Mantar Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Vajinal mantar belirtileri bilinmesi gereken en önemli bilgiler arasında yer almaktadır.

Vajinal mantar enfeksiyonu pek çok kadının şikâyetçi olduğu konulardan biridir. Kaşıntı ve yanma hissi ile kendisini ortaya çıkarak bu rahatsızlık toplu alanlarda daha çok rahatsızlık vermektedir.

Vajinanın bakımının yapılmaması ya da kirli ortamlarda bulunulması gibi nedenler de mantarı tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır.

Vajinal mantar belirtileri nelerdir? Sorusundan önce, mantarın neden oluştuğundan biraz bahsedelim. Vajinal mantar, pek çok nedenden ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 • Vajinal mantarın oluşum sebeplerinden biri sentetik iç çamaşırı kullanmaktır. Sentetik iç çamaşırları çok kısa süre içinde vajinada mantar oluşumuna neden olabilmektedir.
 • İç çamaşırların düzenli bir şekilde değiştirilmemesi vajinal mantara neden olabilmektedir.
 • Vajinal mantarın bir diğer sebebi vajinanın içinin yıkanması ve ph dengesinin bozulmasıdır. Aslında mantara en çok neden olan faktör de budur.
 • Vajinal mantar nedenleri içinde bir diğer faktör ise cinsel ilişkiye girerken partnerlerin gerekli temizliği yapmamasıdır. Bu gibi faktörler, kadınlarda vajinal mantar oluşumuna neden olmaktadır. Aynı zamanda umumi tuvaletlerin kullanılması da yine bu rahatsızlığı tetiklemektedir.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vajinal mantar belirtileri aniden ortaya çıkmakta ve kadınları telaşlandırabilmektedir.

Yanma hissi ile başlayan vajinal mantar, beraberinde kaşıntıyı da getirmektedir. Aynı zamanda akıntı da buna eşlik etmektedir.

Sarı, beyaz, yeşil ya da çökelek kıvamında olan akıntılar her zaman olmasa da genellikle mantar habercisidir.

Bir çok vajinal mantar problemi olan kadınların  sorduğu genel bir soru vajinal mantar belirtileri ve bu belirtilerin neler olduğu hakkındadır.

Özellikle bayanlarda sık görülen bu problem vajinal mantar enfeksiyonu, bayanların hemen hemen 3’te 2’sinde hayatında mutlaka bir veya iki defa görülür.

Vajinal mantar hastalığı özellikle son dönemlerde bayanlarda büyük sıkıntılar meydana getirmekte ve bayanların sıkça bu problemden ciddi sıkıntılar oluşmadan bir an önce nasıl ve hızlı bir şekilde kurtulabilirim düşüncesi oluşmaktadır.

vajinal mantar belirtileri

Elbette bu durum birazda utanılan bir bölge olduğu için araştırmalar daha çok doğal, bitkisel, evde gibi araştırmalar olmuştur.

Vajinal mantar enfeksiyonu olan bir kişinin rsikte olduğu bir gerçektir ayrıca bu hastalığın bulaşıcı olmasıda ayrı bir dert.

Peki kii vajinal mantar olduğunu nerden bilecek işte vajinal mantar olduğunu anlamak için kişide bu belirtiler vardır.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

 • Vajinada aşırı derecede kaşıntı

Vajinal mantar belirtileri kendini aşırı derecede kaşıntı ile gösterir durup durduğunuz yerde feci şekilde kaşıntı meydana gelir sizi o an en musait yere çeker kaşıya kaşıya bir hal olursunuz.

Vajinal mantar ilk belirtisi olarak kaşıntının ileri bir şekilde aşırı olmasının getirdiği durum yanmanın meydana gelmesi. Aşırı kaşınma sonrası acı veren bir yanma meydana gelir işte bu durum tam bir baş belasıdır insanı çileden çıkarır.

Aşırı kaşıntının getirdiği sonuç yanma bu yanma hiç iyi bir şey değildir bu yaralara yol açan ve ayrıca kaşıntıyla başlayan bir dağılma söz konusudur. Mantar bakterileri kaşınma yoluyla dağılma gösterir ve bu dağılma yara ile deriye nüfus ederek vajinal bölgede büyük sıkıntılara yol açar.

Vajinal mantar belirtileri olarak iki büyük belirtisi, aşırı kaşıntı ve yanma hissi olup kaşıntının verdiği tahriş ve mantarın dağılması söz konusu.

 • Vajinal Akıntının Çoğalması

Vajinal mantar belirtileri kapsamında bir şey daha normal akıntıyı hepimiz biliyoruz fakat mantarlı olan bi vajinada bu akıntı mantarda olan bakterilerin etkisi ile normalden fazla akıntının gelmesidir. Vajinal mantar hastalığının önemli belirtilerinden biri normalinden fazla akıntının gelmesi

 • Vajinadan cinsel birleşimin ilk anında ve devamında ağrının olması

En tatlı zamanda yani cinsel ilişki sırasında vajinaya giren penisin korkutması neden korkutur işte yanıtı çünkü vajinada mantar enfeksiyonu mevcut orgazm olmayı arzu ederken penisin ilk girişinde acayip bir ağrı meydana gelir bu kuruluktan meydana gelen acı değildir vajinal mantara bağlı oluşan bir ağrıdır.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir Özetlersek

 • Vajinalda Aşırı derecede kaşıntı
 • Vajinada yanma
 • Vajinada Oluşan Yara
 • Vajinal Akıntının Çoğalması

Vajial mantar belirtileri olarak kısa ve öz olarak şunu bilmemiz gerekli her kaşıntı mantar değildir ama kaşıntının aşırı olması ile birlikte gelene yanma, yara ve buna bağlı değişken akıntıların çoğalması varsa vajinal enfeksiyon maya mantarı var demektir.

Vajinal Mantar Belirtileri Hakkında Kadınlar Kulübünde Neler Söyleniyor?

Kadınlar arasında çokça yöneltilen sorular arasında yer alan vajinal mantar belirtileri, kadınlar kulübü aracılığı ile pek çok konu hakkında paylaşım gerçekleştiren kadınlar, bu konu üzerine de ayrıca yoğunlaşmaktadır.

Vajinal mantarın ilk defa rastlanıldığı hastadan evresine hatta tedavi yöntemlerine kadar pek çok bilgiye bu site üzerinden rastlayabilmek mümkün olmaktadır.

Kadınlar kendi aralarında tedavi yöntemlerinden bahsederken aynı zamanda denenmemiş yöntemleri de birbirlerine tavsiye etmektedir.

Vajinal Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal mantar belirtilerinin yanı sıra elbette tedavi yöntemleri de çok sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Kaşıntı nedeniyle rahatsızlık duyan ve idrarını yaparken yanma hissi ile karşı karşıya kalan kadınlar farklı tedavi yöntemleri araştırmakta ve uygulamaktadır.

Öncelikli tedavi yöntemi elbette uzmanlara muayene olmak şeklinde olmalıdır. Uzmanlar, yapmış oldukları muayeneler neticesinde vajina fitili ya da mantar kremi kullanmaya teşvik etmektedir.

Bu ürünler ise kısa süre içinde yanıt vermekte ve hastalığı kısa vadede iyileştirebilmektedir.

Vajina fitilleri vajinanın içine yerleştirilen haplar ya da şırınga ile sıkılan kremler şeklinde olabilmektedir.

Aslında her ikisi de fitil olarak değerlendirilmektedir. Hamile olmayan kadınlar için ağız yolu ile alınabilen ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu durum uzmanların tavsiyelerine göre farklılık göstermektedir. Ancak tedavi yöntemleri tıpta genellikle bu şekildedir.

Vajinal mantar belirtilerinin yanı sıra tedavi yöntemlerinin daha çok talep gördüğünden bahsetmiştik.

Tedavi yöntemleri arasında alternatif tıp yöntemleri de bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri ise genellikle bitkiler aracılığı ile sağlanmaktadır.

Ebegümeci, sarımsak, aloe vera, mısır püskülü ve elma sirkesi gibi ürünler ile hastalığı kontrol altına almak ve tamamen yok etmek mümkün olabilmektedir.

Kadınların bu tedavi yöntemlerini kendilerine göre uygulamamaları da tavsiyeler arasında yer almaktadır.

Çünkü herkesin bünyesi aynı bitkilere aynı reaksiyonu göstermeyebiliyor. Bu nedenle bu konuda da bir uzmandan yardım alınmalı ve buna göre tedavi uygulanmalıdır.

Vajinal mantar belirtilerinin yanında pek çok kadın bu hastalığı önleyebilmek için ne yapmak gerektiğini de araştırmaktadır.

100 kadından 75’inin yakalandığı bu rahatsızlık günümüzde çoğu kadında görülmektedir. Bu hastalıkla hiç karşı karşıya kalmamak için ise aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Peki ki bir kadın vajinal mantar olduğunu nereden bilecek işte vajinal mantar olduğunu anlamak için kişide bu belirtiler vardır.

Bayanların en sık yakalandığı bir o kadar da önemsemediği hastalıklardan biri vajinal mantar enfeksiyonu rahatsızlığıdır.

Vajinal mantar tedavisi kolay ve kısa olmasına rağmen, ilerlemesi ve fark edilmemesi ya da kronikleşmesi durumunda çok daha zor ve uzun bir tedavi süreci gerektirmektedir.

Başlarda önemsenmeyen ve gerekli tedavi ve tedbirlerin alınmadığı rahatsızlık, ilerleyen safhalarda kısırlığa, kişide psikolojik bozukluğa kadar gidebilmektedir.

Vajinal mantar tedavisinde genellikle antibiyotik tarzı güçlü ilaçlar, kremler ve fitil önerilmektedir. İlaç tedavisine destek amaçlı ya da ilaçlardan istediği sonucu alamayan kişiler, bitkisel kürlerden de faydalanma yolunu seçebilmektedir.

Vajinal mantar belirtileri olarak daha çok sık rastlanılan bir durumda, bayanlarda akıntı oluşumudur. Ancak normal koşullarda bu akıntıda kötü koku olmamaktadır. Akıntı da kokunun olması halinde kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığının araştırılması gerekmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonunda, vajina duvarında mantar plakları gözlemlenmektedir. Bu tarz rahatsızlıklarda bunların görülmesi normal bir belirtidir.

Normal vajen salgısında kokuya rastlanılmamaktadır. Bu durum kaşıntıya neden olmaz. Akıntı miktarı çamaşırı ıslatacak kadar değildir. Hamilelik durumlarında ve düzenli doğum kontrol hapı kullananlarda salgı miktarının arttığı bilinmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık oluşan belirtisi, daha çok geceleri fazlalaşan ve aşırı rahatsızlık veren kaşıntıdır. Bu kaşıntı özellikle sıcak ortamlarda çok daha fazlalaşır.

Aşırı kaşınma neden ile vulva derisinde soyulmalar oluşturmakta ve küçük kanamalara neden olabilmektedir. Ayrıca fazla kaşınma nedeniyle deride oluşabilecek çatlaklar da ikincil bir bakteri enfeksiyon riskini yükseltmektedir.

Tabi ki her kaşıntı mantar enfeksiyon riskini oluşturmamaktadır. Bazı durumlarda genital bölgedeki kaşıntının nedeni bölgesel alerjik bir reaksiyon da olabilmektedir.

Vajinal mantar tedavisi, vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik oluşabilmekte, bazı durumlarda ise hastalığın nedeni tamamen psikolojik kökenlere kadar inmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri içerisinde dış genital organlarda yanma hissi, idrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma, o bölgede kızarıklıklar, bazı durumlarda özellikle hastalığın kronikleştiği hallerde, cinsel ilişki esnasında ağrı ve yanma da görülebilmektedir.

Bu meydana gelen ağrı ve yanmalardan dolayı bayanlarda cinsel isteksizlikte oluşmaktadır.

Vajinal mantar enfeksiyonu belirtisi, genellikle normal akıntılardan farklı, kokusuz, zaman zaman kalın ve kütleler halinde, bazen beyaz ya da gri renkte, sulu şekilde görülebilmektedir.

Fakat akıntının olması her zaman bu rahatsızlıkta belirti olacak diye bir kural yoktur. Her zaman akıntıya rastlanılmaya bilinir. Oluşan bir akıntı var ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde görülmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun neden olduğu akıntı tipi, kişinin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bazı bayanlarda sadece beyaz, sulu, hafif bir akıntı meydana gelirken, bazı bayanlarda ise vajinalarında kuruluk hissinden yakınmalar görülmektedir.

Bu hastalıkta en sık rastlanılan belirtilerden birisi ise vajina giriminde sulu bir akıntı ile karışmış şekilde peynirimsi, beyaz, pomat şeklinde parçalar oluşmasıdır.

[Toplam: 24 Ortalama: 4]

Источник: //www.vajinalmantartedavisi.gen.tr/vajinal-mantar-belirtileri-nasildir/

Mantar hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır?

Sakal Mantarı Nedir? Yüzde Mantar Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Mantarlar havada, toprakta, suda ve bitkilerde yaşayabilirler. İnsan vücudunda da birkaç mantar çeşidi yaşayabilmektedir. Bu mantarlar enfeksiyona da yol açabilir ve mantar enfeksiyonları dünya genelinde çok sık görülür.

Vücudun herhangi bir kısmına, bağışıklık sisteminin baş edemeyeceği kadar çok mantar girdiğinde mantar enfeksiyonu meydana gelir. Bu mantarları öldürmek zor olabilir çünkü vücudumuz onlar için elverişli bir yaşam alanıdır, ayrıca tekrar enfekte olabilirler.

Mantar hastalıkları düzgün ve hızlı bir şekilde tedavi edilirse ciddi problemler değildir. Bağışıklık sistemi çok zayıf olan kimselerde ve antibiyotik kullanan kişilerde mantar hastalığı riski fazladır. Ayrıca diyabet hastalığı ve kanser tedavisi de mantar riskini artırır.

Ayak mantarı, pamukçuk, vajinal mantar gibi birçok mantar hastalığı çeşidi vardır. Mantarlar genellikle deride enfeksiyona yol açarlar.

1) Ayak mantarı (atlet ayağı)

Tıptaki ismiyle “tinea pedis” çok sık görülen ve ayağı etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Genellikle sporcularda ve koşucularda çok sık görülür çünkü çoraplar, ayakkabılar, soyunma odası, spor ekipmanları gibi nemli ve sıcak ortamlarda yaşarlar. Ancak herkes ayak mantarı hastalığına yakalanabilir. Genellikle sıcak iklimlerde ve yaz aylarında daha sık görülür.

Belirtileri:

 • Mantarlı bölgede kızarıklık ve su kabarcıkları
 • Deride aşınma ve incelme
 • Deride soyulma ve çatlama
 • Pullanma
 • Kaşıntı, batma ve yanma hissi

Tanısı ve tedavisi:

Genellikle soyulan deriden bir parça alınır ve mikroskop altında incelenerek mantar olup olmadığına karar verilir. Ayak mantarına yol açan birden fazla mantar türü vardır, bu yüzden bulgular mantarın türüne göre değişebilir.

Tedavisi çoğunlukla antifungal merhemlerle olur. Çok ağır vakalarda ayrıca ağız yoluyla ilaç tedavisi de uygulanabilir. Ayrıca ayağın kuru tutulması ve iyi bakılması gerekir. Önlemek için ayağın hava almasını sağlayan çorap ve ayakkabılar tercih edilmeli, ayak temiz ve kuru tutulmalıdır. Özellikle duş alırken zemine çıplak ayakla basmak yerine terlikle basılmalıdır.

2) Vajinal mantar

Candida cinsi mantaların, kadın genital organına yerleşmesi sonucu oluşan enfeksiyondur, Candida albicans da denir. Bu mantarların vücutta üreyerek artması vajinadaki bakteri ve pH dengesini bozar. Bu dengesizlik antibiyotiklere, strese ve hormon düzensizliklerine ya da düzensiz beslenmeye bağlı olabilir. Candida mantarları ayrıca tırnak mantarı ve kasık mantarına da sebep olur.

Belirtileri:

 • Vajinanın etrafında kaşıntı ve şişme
 • İdrara çıkarken ya da cinsel birliktelik esnasında yanma ve acı hissi
 • Vajinanın etrafında kızarıklık ve ağrı
 • Normal olmayan vajinal akıntı (gri, yeşil renkli ve kötü kokulu yoğun akıntı)
 • Bazı vakalarda döküntü de görülür

Tanısı ve tedavisi:

Vajinal mantarlar derhal tedavi edilmelidir, aksi takdirde semptomlar kötüleşebilir. Semptomları belirgin olduğu için tanısı kolaydır. Doktorunuz size bazı sorular sorar.

Ardından vajina duvarını ve rahim ağzını inceler ve enfeksiyon belirtisi arar, gerekirse vajinadan doku örneği alır. Tedavi hastalığın şiddetine bağlıdır. Genellikle reçetesiz satılan ya da reçeteli kremler, tabletler ve fitiller kullanılır.

Önlemek için hijyene dikkat edilmeli, dar elbiseler giyilmemeli ve organik kumaşlardan iç çamaşırı tercih edilmelidir.

3) Kasık mantarı

Tinea cruris de denilen bu enfeksiyon deride oluşan bir başka mantar hastalığıdır. Bu hastalığa sebep olan mantarlar sıcak ve nemli ortamları severler, bu yüzden vücudun kasık, baldır ve kalça gibi kısımlarına yerleşirler. Yazın sıcak havalarda ve sıcak iklimlerde daha sık görülür. Bu mantarı taşıyan bir insanla ya da objeyle doğrudan temas sonucu bulaşır.

Belirtileri:

 • Kızarıklık
 • Tahriş, kaşıntı ya da yanma hissi
 • Yuvarlak şekilli döküntüler
 • Deride çatlama, kepeklenme ve kuru soyulma

Tanısı ve tedavisi:

Kasık mantarının kendine has bir görüntüsü vardır ve bakarak teşhis konulabilir. Ancak eğer belirsiz bir durum varsa doktorunuz örnek alıp inceleyecektir.

Genellikle antifungal kremler ve hijyene özen gösterilerek tedavi edilir. Etkilenen bölgenin temiz ve kuru tutulması gerekir.

Önlemek için pamuklu ve geniş, rahat kıyafetler giyilmeli, enfeksiyon taşıyan insanlarla temastan kaçınılmalıdır. Havlu ve spor ekipmanları paylaşılmamalıdır.

4) Vücut mantarı (tinea corporis)

Tinea corporis ölü deri, saç ve tırnak hücreleriyle beslenen bir mantardan kaynaklanan deri enfeksiyonudur. Vajinal mantar ve ayak mantarına da sebep olabilen bir mantar cinsidir.

Bu bölgeler dışında oluşan mantar enfeksiyonlarına vücut mantarı denilir. Son derece bulaşıcıdır ve temas ile geçer. Hayvanlardan da bulaşabilir. Ayrıca havlu, elbise gibi eşyalardan da geçer.

Topraktan da bulaşabilir.

Belirtileri:

Vücut mantarının kendine özel bir şekli vardır. Halka şeklinde bir kırmızı leke halindedir, kaşınır ve pul pul görünür. Birkaç halka halinde yayılabilir. Halkanın dış kısımları kırmızı ve hafif kabarık görünür, iç kısmı ise normal kalır ya da pul pul olur.

Tanısı ve teşhisi:

Gül hastalığı gibi bazı hastalıklar da aynı görüntüye sebep olabilir, bu karışıklığın yaşanmaması için doktorunuz doku örneği alıp inceleyebilir. Teşhis doğrulandığında hastalığın şiddetine göre tedavi uygulanır.

Reçetesiz kremler ve ilaçlı merhemler çok sık kullanılır. Ağır vakalarda reçeteli ilaçlar gerekebilir. Önlemek ve tedavi etmek için hijyene dikkat etmek gerekir. Cildi kuru ve temiz tutmak önemlidir.

Duşlarda ve havuzlarda terlik giymek, başkalarının eşyalarını kullanmamak bulaşmasını önler.

Mantar hastalığı nedenleri nelerdir?

Mantar enfeksiyonları bulaşıcı hastalıklardır ve insandan insana ya da hayvandan insana bulaşabilirler. Ancak insanların mantara karşı koruma kalkanları vardır; vücudumuzun hemen hemen her yerinde bizi mantarlardan koruyan yararlı bakteriler bulunur. Bu bakteriler zararlı mantarları anında yok ederler ve bizi hastalıktan korurlar.

Eğer mantar vücuda girse bile bağışıklık sistemimiz onunla savaşarak yok edebilir. Vajina gibi bölgelerde bulunan asidik atmosfer de mantarları öldürerek koruma sağlar. Ancak vücudun savunmasız kalabildiği durumlar da yaşanır. Bağışıklığın baskılandığı durumlarda vücudumuz mantarlara karşı savaşamaz hale gelir.

Ayrıca antibiyotiklerin uzun süre kullanımı yararlı bakterileri yok ederek mantarın vücuda yerleşmesine imkan tanır. Menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda, hormon değişimlerinde asit seviyesi azalır ve vajina enfeksiyona karşı savunmasız kalır.

Nem ve ıslaklık da mantar enfeksiyonuna yol açar. Çok sık terlemek ya da nemli ve sıcak bölgelerde çalışmak mantar riskinizi artırır. Mantarların yaşamak için sıcak ve nemli ortamlara ihtiyacı vardır. Spor salonu, giyinme salonu, duşlar,havuzlar gibi ıslak bölgelerde çıplak ayakla gezmek mantar bulaşmasına sebep olabilir, buralarda fazlasıyla mantar yaşamaktadır.

Cildimizdeki kan dolaşımının normal şekilde işleyememesine neden olan tüm durumlar mantar enfeksiyonuna yol açabilir. Yetersiz kan dolaşımı bağışıklık sistemimizi baskılar ve mantarlara karşı savaşabilmesini engeller.

Tırnak ve deri yaralanmaları ve enfeksiyonları da vücudu mantara açık hale getirir, zira mantar vücuda daha kolay girer ve derin dokulara etki edebilir.

Kaynaklar:

//www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/fungal-infections-skin#4

//www.medicalnewstoday.com/articles/317970.php

//www.healthline.com/health/fungal-infection

Источник: //www.mailce.com/mantar-enfeksiyonlari-mantar-hastaliklari-beirtileri-ve-tedavisi.html

Köpeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Sakal Mantarı Nedir? Yüzde Mantar Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Köpeklerde mantar enfeksiyonu derinin yüzeyel tabakalarında, keratofilik mantar türleri (Microsporum, Trichophyton, Epidermaphyton) tarafından oluşan dermatofitosiz’dir.

Köpeklerde mantar enfeksiyonu nedenleri

Mantarlar, toprak ve bitkilerde olmak üzere çevrede her yerde bulunur ve birçok türü hayvan açısından patojendir. Köpek ve kedilerin tüyleri ve derileri birçok saprofit mantar ve maya içerir. Mantar enfeksiyonu sıcak ve nemli iklimlerde daha fazla görülür.

Mantar gelişiminin önlenmesinde en önemli savunma mekanizması hücresel bağışıklıktır, ancak bağışıklık sistemini etkileyen bazı durumlar veya hastalıklar, köpeklerde mantar oluşumuna yatkınlığı arttırabilir.

Mantar oluşumuna yatkınlığı arttıran faktörler;

 • Viral (virüs kaynaklı) enfeksiyon,
 • Kötü bakım ve beslenme,
 • A vitamininden eksik beslenme,
 • Antiinflamatuar veya immünosüpresif ilaç kullanımı,
 • Hiperadrenokortisizm,
 • Diyabetes mellitus,
 • Stres,
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • Deri ve deri salgısındaki biyokimyasal farklılıklar,
 • Genç köpeklerde bağışıklık ve lokal deri mekanizmasının geç gelişmesi,
 • Kılların büyüme özellikleri,
 • Hayvanın güneş ışığından mahrum kalması.

Köpeklere mantar enfeksiyonu bulaşma yolları

Bulaşma mantar sporları yoluyla gerçekleşir. Genellikle epidermisin stratum corneum tabakasında, kıl ve tırnakların keratin tabakasına yerleşerek ürerler.

Enfeksiyon direkt temas veya mekanik olarak enfeksiyon bulaşmış kafes, tarak yoluyla bulaşır.

Köpeklerde mantar enfeksiyonu belirtileri

Klinik semptomlar mantar enfeksiyonunun tipi ve konakçının bağışıklık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Mantar enfeksiyonları sonbahar aylarında ve bir yaşın altındaki köpeklerde daha sık görülmektedir.

Mantar oluştuğunda kaşıntı, kıl kaybı, kabuklanma, kepek gibi belirtiler görülür.

Deri bütünlüğü bozulur, bağışıklık baskılanır. Mantar enfeksiyonu çoğaldıkça, metabolizma ürünleri stratum corneum tabakasında yangıya neden olur.

Yangısal reaksiyon perifere doğru yayılan ortasında kıllar çıkan, eritematöz, yangısal, yuvarlak lezyonlar şeklindedir.

Lezyonlar genellikle kuyrukta, patilerde, baş-boyun bölgesinde, kulaklarda, kasık bölgesinde ortaya çıkar. Bu lezyonlar birkaç santim çapında başlar, el ayası büyüklüğüne ulaşır.

Belirtileri sıralayacak olursak;

 • Kıllarda dökülme, kırılma
 • Kabuklanma,
 • Kepek,
 • Kaşıntı,
 • Eritematöz yangısal yuvarlak lezyonlar,
 • İştahsızlık ve kilo kaybı,
 • Gözde iltihaplanma,
 • Tırnaklarda kuruma,
 • Kulak içi iltihaplanmaları.

Köpeklerde mantar enfeksiyonu teşhisi

İnkübasyon süresi 4 gün ile 4 hafta arasında değişmektedir. Deri hastalıklarında belirtiler ve bulgular benzerlik gösterdiği için klinik semptomlara bağlı olarak tanı koymak yeterli değildir.

Süperfasiyal ve derin deri kazıntısı, Wood lambası, trichogram, fungal kültür, biyopsi, PCR, asetat bant gibi yöntemler tanı için kullanılan diğer yöntemlerdir.

Köpeklerde mantar enfeksiyonu tedavisi

Deri mantar hastalıklarında tedavi; topikal, sistemik tedavi ve çevresel önlemler şeklinde yapılır.

Topikal tedavide, krem ve şampuanlar uygulanır. Sistemik tedavide ilaç tedavileri uygulanır. Çevresel önlemler ise dezenfeksiyon ve çevre temizliği gibi yöntemleri içerir. Günümüzde mantar tedavisinde lazer tedavisi de uygulanabilmektedir.

Köpek mantarında topikal tedavi: Lokalize olgularda etkilenmiş bölgenin kılları kesilir ve veterinerinizin verdiği kremler genellikle günde 2 kez uygulanır (hekiminiz başka şekilde önermemişse).

Yaygın lezyonları olan köpeklerde tüm vücut tıraş edilir ve veterinerinizin verdiği şampuanlar ile köpek genellikle haftada 2 kez yıkanır (hekiminiz başka şekilde önermemişse). Şampuan tedavisi destekleyici tedavidir. Bunlar tahriş edici özelliği olmayan antifungal şampuanlardır.

Şampuan iyice durulanmalıdır. Bazen deride ve tüylerde renk değişimine neden olabilir.

Köpek mantarında sistemik tedavi: Topikal tedaviye cevap vermeyen hastalarda sistemik tedavi verilir. On iki haftalık küçük yavrularda teratojenik etkisinden dolayı sistemik ilaçlar verilmez.

Köpek mantarı tedavisinde çevresel önlemler;

 • Sulandırılmış çamaşır suyu ile yüzeyler silinmelidir.
 • Mümkünse hasta hayvanın kullandığı halı, kilim, fırçalar, oyuncaklar yakılmalıdır.
 • Ev döşemesi, koltuk, perdeler günlük vakumlanmalıdır.
 • Köpeğin gün ışığından faydalanması sağlanmalıdır.
 • Çevre temizlenmeli ve antifungal etkili çözeltiler veya dezenfektanlar uygulanmalıdır.
 • Tıraş edilen kıllar ve deri döküntüleri yakılmalıdır.
 • Kullanılan araç ve gereçler dezenfekte edilmelidir.
 • Hasta hayvan sağlıklı hayvanlardan ayrılmalıdır.
 • Hasta hayvana bakan hekim eldiven kullanmalı, aynı eldivenler ile sağlıklı hayvanlara dokunmamalıdır.
 • Hasta hayvan düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmelidir.

Köpek mantarında lazer tedavisi: Mantar tedavisinde sistemik tedavi ilaçların teratojenik etkilerinden dolayı risk teşkil etmektedir.

Lazer uygulamalarının antifungal özelliklerinin olduğu bilinmektedir ve deri hastalıklarında kullanımı son yıllarda oldukça artmıştır.

Mantar tedavisinde lazer kullanımı hayvanı irrite etmemesi ve tedavi süresini kısaltması nedeniyle avantajlı bir yöntem olmaktadır.

Tedavi iyileşme başladığında hemen kesilmez, tedavinin 4-8 hafta boyunca devam ettirilmesi gerekir. 

Köpek mantarı insana bulaşır mı?

Temas yoluyla bulaşabilen mantar enfeksiyonu, enfekte kedi ve köpeklerden insan vücuduna bulaşabilir. Mantar enfeksiyonlu bir hayvan ile yakın temas hastalığa yakalanma riskinizi arttırır.

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/kopeklerde-mantar-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi