Saman Nezlesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Saman Nezlesi Belirtileri, Sebepleri, Tedavisi

Saman Nezlesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

SamanNezlesi Belirtileri:

-Saman Nezlesi hemen hemen her yıl aynı zamanda, özellikle bahar ve yaz aylarında, öncelikle burun kaşıntısı, daha sonra, burun akıntısı (genellikle akışkan ve saydam), hapşırık krizleri, yaşaran, kızaran ve kaşınan gözler.

Saman Nezlesi Nedenleri:

Saman nezlesine yol açanlar (ot polenlerinin yanı sıra), özellikle ağaçların ve çiçekli bitkilerin polenleridir.Nisan-eylül dönemi boyunca çok çeşitli bitki poleni bu sürecin devamını sağlar.

BağışıklıkSistemi Gerçekleri:

Polenlere karşı alerjik kişiler, polen alerjisine karşı koyabilmek için bağışıklık sistemlerinin aşırı miktarda salgıladığı histamin maddesinin yol açtığı bedensel tepkilerden rahatsız olurlar.

Bu maddeler normalde, bağışıklık sisteminin “öncü savaşçıları” adına ideal “savaş koşullarını” oluş,tlırmak için, kan damarlarını genişleterek, burun mukozasının beslenme yollarını daha verimli bir duruma getirirler.

Bunun yanı sıra, saldırıya geçmiş olan polenlerin akciğerlere ulaşabilmelerini önlemek amacıyla, histamin sayesinde bronşları daraltırlar. Ama alerj ik kişiletde bu oluşumun sınırları fazlaca aşılır. Gereğinden çok kanla beslenen burun mukozası şişince, doku sıvıları burun deliklerine baskı yapmaya başlar.

Sonuç: Etkili bir nezledir! Ayrıca,alışılmış ölçülerin üstünde daralan bronşlar nedeniyle soluma zorlukları vehatta astım krizleri görülebilir.

Anneninmirası mı?

Saman nezlesihastalarında genellikle, hücrelerini gereğinden fazla histaminüretmeyeyönlendiren, “aksak” bir reseptör molekül vardır.

Japon ve İngilizbilim adamlarının oluşturduğu bir araştırma gurubunun vardığı sonuca göre,polen alerjikleri(alerj isi olanlar) bu “aksak” molekülü annelerindenmiras alıyorlar.

Başka bir deyişle, polen alerjisine yatkınlık mirasını babalarımızdandeğil, annelerimizden alıyoruz !

PsikolojikGerçekler:

Psikolojik stresyaşayan kişiler, bağışıklık sistemleri hızla kontrol dışı kalabildiği için, alerjilerdendaha çok etkilenirler. İşte bu yüzden, tamamı yeşilliklerle örtülü bölgelerde yaşayanlaraoranla, az çiçekli kentlerde yaşayanlarda polen alerj isi daha fazla görülür.

Saman Nezlesine Pratik Çözümler:

Her şeyden önce,bir uzman hekime alerji testi yaptırılması gereği kabullenilmelidir. Güvenilirbir alerji testinin en önemli bölümünün ise, hekim ve hasta arasında yapılanayrıntılı bir konuşma olduğunun bilinmesi gerekir! Uzman hekimin yönelttiğibilinçli sorulara verilen yanıtların doğruluğu, koyulacak olan teşhisindoğruluğunu büyük ölçüde etkileyecektir.

Sigara içmeyiniz!!!

Mukozalarınız zaten polenlerle yeterince sorun yaşarken, onları bir de nikotin ve katranla boğuşmak zorunda bırakma lüksüne sahip olduğunuzu sanmayın sakın! Nikotinin öncelikli tahribatı, alınan solukla ciğerlere girebilecek olan bakterileri, tozları ve polenleri tutma görevi yapan, hava yollarındaki kirpiksel epitelleri tıraşlamasıdır!

Arı Poleni veya Bal Peteği:

Arı poleni tabletleri tüm alerjik tepkilere karşı kullanılabilir! Nasıl etkili olabildiği bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına karşın, aynı antihistaminik ilaçların yaptığı gibi, histamin maddesini zararsız asitlere dönüştürebiliyor. Hatta bazen, kişiyi alerjilerden tümüyle kurtarabiliyor!

Ama dikkat: Bazı bünyelerin an polenine karşı alerjisi olabileceğini unutmamak ve başlangıçta çok “düşük dozajlarla denemeler yapmak gerekir. Arı poleni tabletlerinin güvenilir firmalarca üretilmiş olmasına da dikkat edilmelidir.

-Doğal balpeteğinin çiğnenmesi ile de alerj ik saman nezlesi tedavi edilebilir. Her gün2-3 kere, küçük bir petek parçası çiklet gibi çiğnenerek yutulur. Böyleuygulanan 3-4 haftalık bir tedavi kürünün daha başlangıcında bile rahatlamabaşlayabilir! Ama olası alerjilere dikkat edilmelidir!

Soğuk Suyla Burun Yıkama:

Burun mukozasınıyatıştırır ve olası polenleri de dışarı atar.Uygulama şöyle olmalıdır:Avucunuza aldığınız soğuk suyuburnunuza dayayınız. Burun deliklerinden biriniparmağınızla

kapattıktansonra, açık delikle suyu iyice içeri çekin. Sonra öteki deliği de aynı biçimde yıkayın.Nezle belirtilerinde artış görüldüğü zamanlarda bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Ayrıca buyöntemi, tuzlu suyla, limonlu suyla, soğuk mayıs papatyası çayıylave soğuk atkuyruğu çayıyla da uygulayabilirsiniz.

Saman Nezlesi İçin Homeopatik İlaçlar:

Gelsemium – ( Gelsemium sempervirens): Sahte yasemin kökünden elde edilir.

Gelsemium D6seyreltisi, saman nezlesi veya yaz gribi tedavilerinde başarıylakullanılabilir.

Kullanım dozajı: Günde3 kere 1 tablet veya gerektiğinde 2 saatte 1 tablet dil üstünde eritilir.

-Apis – (Apis melliJica): Bal arısından elde edilir.Apis D4 seyreltisi, şişen burun ve boğaz mukozasının yatıştırılması için kullanılabilir.

Kullanım dozajı: İyileşenekadar, 2 saatte 5 damla alınarak bir süre ağızda dolaştırıldıktan sonrayutulur.

-Ccpa – (Allium cepa): Mutfak soğanından elde edilir. Cepa D6 seyreltisi, hapşırık,ye burun akıntısında, yaşaran ve kızaran gözlerin eşlik ettiği nezlelerin tedavisinde kullanılır.

Kullanım dozajı: Akutdurumlarda, 2 saatte bir 1 5-20 damla, daha sonra ise günde 3-4 kere 20-25damla alınır ve ağızda kısaca dolaştırıldıktan sonra yutulur.

Antihistaminikilaçlar:

Alerjiktepkilerin etkilerini azaltırlar, ama genellikle yoğun bir yorgunluğa/bitkinliğeyol açarlar. Ama terfenadin ve loratadin gibiyeni etken maddeler içeren ilaçlarda bu yan etki çok daha azdır.

Gülyağı ile Aromaterapi:

Çiçek polenialerjinizi çiçek kokusuyla tedavi etmeyi bir deneyin bakalım! Bazı alerjik kişilerdebu tedavi biçimi olumlu sonuçlar veriyor; bazılarında ise alerjik tepkilerinartmasına neden olabiliyor! Ama denemeye değer doğrusu!

Özellikle gülyağı, saman nezlesine karşı başarılı sonuçlar veriyor. Bu pahalı yağın şişesini şöyle bir koklayın. Kızarmış veya iltihaplanmış gözlerinizin üstüne gül suyu kompresleri de uygulayabilirsiniz.

Ama gülyağınakarşı alerj iniz varsa, mayıs papatyası, okaliptüs, lavantave melisa kokularını da deneyebilirsiniz.

Ev Tozu Alerjisi sizi ne derece etkiliyor?İnceleyin

Uyarı: Homeopatikilaçlarla eterli yağları aynı zamanda kullanmayınız. Birbirlerinin olumluetkilerini karşılıklı olarak azaltabilirler!

Источник: //www.hertelden.net/index.php/2019/03/20/saman-nezlesi-belirtileri-sebepleri-tedavisi/

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Saman Nezlesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Koku alma organımız olan burnun iç yüzeyi mukoza tabakası ile kaplıdır.  Alerjik rinit bu tabakanın iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Alerjiye yatkın kişilerde sık rastlanan alerjik rinit yaş ilerledikçe şiddetini azaltsa da ömür boyunca sürebilir.

Sebebi çoğunlukla havada uçan çiçek polenleri olsa da başka etkenle de ortaya çıkabilir.  Düşük bir olasılıkla da olsa hastalık Kendi kendine geçebilmektedir. Rahatsızlıktan kurtulabilmek için alerji yapan etkenlerden uzak durulmalıdır. Yaygın bir hastalık olan alerjik rinit ya da saman nezlesi toplumun % 20’lik bir kısmında görülmektedir.

Alerjik rinitli kişilerin psikolojik ve sosyal sorunları da olabilir.

Alerjik Rinitin Nedenleri

Alerji vücuda giren yabancı maddelere karşı verilen tepkidir. Alerjik tepkiye neden olan etkenlere alerjen denir. Nefes alınan havada bulunan alerjenler burundan başka gözlerde ve boğazda da alerjik reaksiyon yaratır. Saman nezlesinin alerjik olan ve olmayan iki çeşidi bulunmaktadır.

Alerjik olan çeşidinde burun tıkanıklığı ve akıntısı, post nazal akıntı, kaşıntı, hapşırma gibi reaksiyonlar ortaya çıkar. Bu rinit çeşidinde kişiler parfüm kokusuna, sigara dumanına, kuru ve soğuk havaya karşı da duyarlıdır. Alerjik rinit uykuyla ilgili sorunları, sinüzit, astım gibi hastalıkları da tetikleyebilir.

Hastalığın en korkutan yanı nadiren oluşsa da anaflaksi riskidir.

Polenlerden kaynaklanan alerjik rinit mevsimsel alerjik rinit veya saman nezlesi olarak bilinir. Evcil hayvanların tüyleri,  hamamböceği dışkısı, ortamdaki küf ve tozların içindeki akarlar alerjik tepkilerin bütün bir yıl sürmesine neden olabilir. Bu durum perennial yani süreğen alerjik rinit olarak adlandırılır. Saman nezlesi tehli olmasa da yaşam kalitesini düşürmektedir.

Alerjik Rinit Belirtileri

Alerjik rinitin en önemli belirtileri burunda tıkanıklık ve akıntıdır.

Diğer belirtiler aşağıdadır.

*Burunda sulu akıntı

*Gözlerde yanma, kaşıntı ve sulanma

*Aksırık, hapşırık veya öksürük

*Boğazda ağrı

*Burun, boğaz ya da üst damak kısmında kaşıntı

*Sinüslerde dolgunluk ve yüz ağrısı

*Gözaltlarının şiş ve mavimsi görünmesi

*Tat ve koku duyusunda azalma

*Yorgunluk ve uyku bozuklukları

*Hırıltılı solunum

*Çocuklarda ellerin sıkça buruna götürülmesi ve kaşınması

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjiye yatkın bünyelerde(atopik) daha kolay ortaya çıkan alerjik rinitin teşhis edilebilmesi için hastanın detaylı öyküsü alınmalıdır. Doktor fiziksel muayene yaparak bir fikir sahibi olmaya çalışır.

Burnun iç yüzeyinin soluk renkli olması, saydam ve sulu akıntı, ödem görülmesi teşhisi kolaylaştırır. Boğazda farenjit ve geniz akıntısı görülebilir. Teşhis için deri testi kullanılabilir. Kanda spesifik IgE’nin düzeyine bakılmalıdır.

Artan belirtiler şiddetli bir hale geldiğinde kişiler bir uzmana gitmek durumunda kalır.

Hastalığın tedavisi için antihistaminik ilaçlar veya kortizon içerikli burun spreyleri verilir. Tedavinin amacı semptomların giderilmesidir. Ancak tedavinin ilk adımı alerjenlerden uzak durulmasıdır. Hassas kişiler maske de kullanabilir.

Hastalar yaşadıkları ortamdaki nem ve ısı miktarını doğru ayarlamalıdır. Polenlerin fazla olduğu mevsimlerde dış mekânlara çıkılmamalı, evdeki pencere ve kapıları açılmamalıdır.

Alınabilecek bir başka önlem de evlerde akarları tutabilecek türde battaniye, kilim, halı gibi eşyalar hatta bitki bulundurmamaktır. Evde beslenen hayvanlar da alerjiye sebep olacağı unutulmamalıdır.

Kullanılan nevresimlerin, yastık kılıfı ve çarşafların sık sık sıcak su ile yıkanması,  elektrik süpürgelerinin tozu dışarı vermemesi gerekir. Çocuk hastaların oynayacağı oyuncaklar da anti alerjik olmalıdır.

Alerjik Rinitte Aşı Tedavisi Ve Fototerapi

Alerjik rinite ilaçların fayda etmediği durumlarda immünoterapi yani aşı tedavisi uygulanır. Alerjiye sebep olan etkenler düşük dozla başlayarak cilt altına enjekte edilir ve sonraları doz artırılır. Aşı tedavisi herkese uygun olmayabilir.

Burun mukozasındaki iltihaplanmanın giderilebilmesi için etkili yöntemlerden biri de rhinolight ya da fototerapidir. Ağrısız bir yöntem olan fototerapi ya da ışık tedavisi gayet başarılıdır. Bu yöntem daha çok tamamlayıcı tedavi niteliğindedir.

Hastalığın ileri durumlarında cerrahi bir girişim gerekebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Fobi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: //doktorun.net/alerjik-rinit-saman-nezlesi-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavi-yontemleri/

Saman Nezlesi – Alerjik Rinit Belirtileri ve Alerji Belirtilerini Azaltma Yöntemleri – Sağlık Ocağım .NET

Saman Nezlesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Saman nezlesi (bahar alerjisi) olanlar havada taşınabilecek kadar hafif alerjenlerden birine karşı da alerjiktir. Kişinin soluduğu havada herhangi bir alerjen varsa burun mukozasında ve boğaz mukozasında enflamasyona neden olur.

Saman nezlesi genellikle belli bir bitkinin polenine bağlı gelişir, bu da mevsimsel alerji sorununu oluşturur ve daha doğru adıyla alerjik rinitis meydana gelmiş olur.

Rinitis terimi Yunanca’dan gelmiştir; ”rhinos” kelimesi burun, ”itis” eki ise iltihap anlamına gelir (rinitis, burun inflamasyonu demektir).

Polenler dışında saman nezlesine (alerjik rinite) sebep olan alerjen var mı?

Saman nezlesi ev tozu böceği veya hayvan kepeği (ölü hücrelerle tüy karışımı) gibi polen haricindeki etkenler ile de meydana gelebilir.

Bu alerjenler mevsimsel olmayacağı ve tüm yıl boyunca süreceği için belirtiler de yıl boyunca ve alerjene maruz kalındığı sürece devam eder. Bu tip alerjinin doğru adı alerjik nezledir.

Bu tip alerjide birden fazla alerjene karşı duyarlı olursunuz, dolayısıyla da belirtiler yıl boyunca sizi rahatsız eder ve şikayetler değişiklik gösterebilir.

Bunların dışında mantar sporları da saman nezlesine neden olabilir. Mantarlar ekmeği küflendiren, mevelerin çürümesine neden olan küflerdir. Mantarlar kuru yapraklarda, çayırlarda, samanda, tohumlarda, diğer bitki ve toprakta da bulunurlar.

Mantarlar soğuğa karşı dirençli oldukları için alerjileri de uzun sürer (toprağın karla kaplandığı dönemler dışında tüm yıl boyunca mantar sporları havada bulunur). Mantarlar ev içinde süs bitkilerinde ve onların topraklarında barınırlar.

Mantar sporları bodrum katları gibi nemli ortamlarda, çamaşır asılan ortamlarda ve peynir, içkiler gibi mayalanmış gıdalarda da yaşamlarını sürdürürler.

Ayrıca son yıllarda hava kirliliğinin de saman nezlesine neden olduğu veya bu durumu daha da kötüleştirdiği bir gerçektir.

Çünkü hava kirliliğinin artmasıyla birlikte saman nezlesi görülme sıklığı da artmıştır.

Hava kirliliği saman nezlesi gelişiminde olası etken olarak düşünülmektedir, çünkü kirliliğe yol açan maddeler burun ve gözleri tahriş ederek polenlerin alerjik etkisini arttırabilmektedir.

Polenler nasıl saman nezlesine (alerjik rinite) yol açarlar?

Kişi belli bir polene karşı alerjik duruma geldikten sonra burun, boğaz ya da göz bu polen tanecikleri ile yeniden karşılaştığında hemen alerjik reaksiyon gelişir.

Polen tanecikleri bağışıklık sistemi hücrelerini uyararak etkilenen bölgedeki küçük damarların genişlemesine sebep olan histamin ve başka maddelerin salgılanmasına neden olur.

Genişleyen kan damarlarından dışarı sıvı sızar ve bu durum şişlik ve tahrişe yol açar, böylece saman nezlesinin tipik belirtileri olan burun akıntısı, hapşırık, göz sulanması gibi şikayetler ortaya çıkar.

Polenler nasıl alerji oluştururlar

Saman nezlesi (alerjik rinit) belirtileri

Saman nezlesinin başlıca belirtileri ve günlük yaşama olumsuz etkileri:  

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı
 • Gözler, burun ve boğazda kaşıntı
 • Sık sık sulanan ve iltihaplı gözler
 • Sinüslerin iltihaplanmasına bağlı göz altlarında morarma
 • Koku alma duyusunda kayıp
 • İyi uymakta güçlük ve uykuya eğilim
 • Halsizlik
 • Sokağa çıkmak istememe
 • Egzersiz kapasitesinde düşme
 • Okul ve iş yaşamında başarısızlık
 • Konsantrasyon bozukluğu gibi belirtiler görülür.

Saman nezlesi (alerjik rinit) ile karışan hastalıklar

Akıntılı ve kaşıntılı durumlar her zaman saman nezlesi olmayabilir. Saman nezlesine taklit eden başka hastalıklar da vardır.

Saman nezlesiyle karışabilen durumlar:

 • Soğuk algınlığı.
 • Vazomotor rinitis (burnu besleyen küçük damarların alerji ile ilgisi olmayan sorunu).
 • Burun polipleri (tıkanıklık ya da akıntı oluşturabilen burnun içindeki zararsız büyümeler).
 • İlaca bağlı gelişebilen rinitis (bazı burun damlaları fazla kullanıldığında bu duruma neden olabilir).

Saman nezlesini soğuk algınlığından ayırt etmek mümkün mü?

Saman nezlesi ve soğuk algınlığını birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olabilir.

Soğuk algınlığı belirtileri: Soğuk algınlığının genellikle bazı aşamaları vardır. Soğuk algınlığı burunda ve boğazda kaşıntı hissi ve halsizlik ile başlar, daha sonra burun akıntısı ortaya çıkar, birkaç gün sonra akıntı koyulaşır ve renkli hale gelir, sonrasında da burun kabuklanır. Soğuk algınlığı genellikle 3-6 gün içinde kendiliğinden iyileşir.

Saman nezlesi (alerjik rinit) belirtileri: Saman nezlesinde ise burun akıntısı genellikle berrak ve suludur, ayrıca belirtiler soğuk algınlığındaki gibi aşamalardan geçmez, ancak şiddetli saman nezlesinde akıntı sarı veya yeşilimsi renkte olabilir ve kendinizi kötü hissedebilirsiniz, işte böyle bir durumda soğuk algınlığı ve saman nezlesi ayrımını siz yapamazsınız. Bu nedenle, bu tür durumlarda mutlaka bir KBB uzmanına başvurmalı ve şikayetlerinizi doğru anlatmalısınız.

Astım hastası çocuklarda saman nezlesi kesin olur mu?

Saman nezlesi en sık 8-25 yaş arasında görülebilmekle birlikte yaşamın her döneminde ortaya çıkabilir. Astım hastası çocuklarda saman nezlesi belirtileri olmasa bile ilerleyen yaşlarda bu durum ortaya çıkabilir. Astım hastası çocuklarda saman nezlesi gelişirse tedavi edilmesi çok önemlidir, çünkü alerji belirtileri astımı kötüleştirebilir.

Saman nezlesi belirtilerinden daha az etkilenmek için günün hangi saatinde yürüyüş yapılmalı?

Saman nezlesi veya alerjik riniti olan kişiler sabah erken saatlerde (sabah 6’dan önce) ve akşam geç saatlerde (akşam 10’dan sonra)  yürüyüş yapmalıdır, çünkü gün içinde bitkiler tarafından üretilen polenler sıcak hava akımlarının etkisi sayesinde atmosfere taşınır ve polen sayısı öğle üzeri ve akşamın erken saatlerinde en üst seviyelere ulaşır Hava serinledikçe polenler tekrar yere döner. Yağmurlu havalarda da polen tanecikleri havada daha az bulunur, bu nedenle dışarıda yapılacak olan aktivitelerin (bahçe işleri, spor, gezme, piknik gibi) yağmurlu havalarda yapılması daha uygun olur.

Saman nezlesi için antihistamin kullanan kişiler alkol kullanabilir mi?

Antihistamin kullanan kişilerin alkol kullanması önerilmez. Özellikle uyku hali oluşturan antihistaminler kullanılırken alkol alınmamalıdır.

Saman nezlesi için antihistamin kullanımı iştahsızlığa neden olur mu?

Antihistamin grubu ilaçlardan çok saman nezlesinin kendisi de iştahsızlığa neden olabilir. Tat ve koku duyuları birbirleriyle yakından ilişkilidir.

Yemeğin tadından çok kokusu iştahı arttırır fakat burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı durumlarında yemeklerin kokusunu ve tadını alamazsınız, bundan dolayı yemekler size tatsız gelebilir, bu da iştahsızlığa neden olabilir.

Bu gibi durumlarda doktorunuz kortizonlu bir burun spreyi reçete edebilir.

Saman nezlesinin neden olduğu ağız ve burun çevresindeki hassaslık için ne yapılabilir?

Saman nezlesinden dolayı ağız ve burun çevresindeki kızarıklıklar ve kabuklanmalar için sabah ilk iş bu bölgelere vazelin gibi bir krem sürmek ve gün boyu bu işlemi birkaç kez tekrarlamak faydalı olur. Alerjiniz devam ettiği sürece bu şikayetler de devam edecektir, bu nedenle doktorunuza başvurmanız önemlidir. Doktorunuz şikayetlerinize yönelik uygun ilaçları reçete edebilir.

Saman nezlesi ilacı kullanan kişiler araba kullanabilir mi? 

Saman nezlesi için kullandığınız ilaca göre değişmekle birlikte burun spreyleri, göz damlaları araba kullanmayı genellikle etkilemez, ancak bazı antihistamin hapları sersemliğe neden olabilir. Ödem çözücü ilaçlarda da genellikle antihistamin bir madde bulunur, bu nedenle bu tür ilaçlar da uyku hali oluşturabilir.

İlaçların dışında bizzat saman nezlesinin kendisi de kişinin güvenli araba kullanmasını etkiler, bu nedenle en doğrusu doktorunuzdan uyku hali oluşturmadan belirtiler üzerinde etkili bir ilaç reçete etmesini isteminiz ve araba kullanmak zorunda olduğunuzu mutlaka doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

Ayrıca kullandığınız arabayı seçme şansınız varsa havalandırma sisteminde polen filtresi olan bir model seçmeniz faydalı olacaktır.

Saman nezlesi olan kişiler tatil için nasıl bir yer seçmeli?

Tatil yapmak için denize çok yakın olan otelleri tercih etmeniz faydalı olur, çünkü denizden esen rüzgar sahil şeridindeki polen sayısını genellikle azaltır.

Eğer uzak bir yere gidecek kadar zamanınız ve maddi imkanınız varsa Güney yarımküreye gitmek daha uygun olur, çünkü mevsim sizin yaşadığınız ülkede erken yaz mevsimi iken  Güney yarımkürede erken kıştır.

Tatilinizi nerede geçirirseniz geçirin ama ilaçlarınızı yanınızda bulundurun.

Saman nezlesi belirtilerini azaltmak için alınabilecek önlemler

 • Çimleri biçerken ya da polen mevsimlerinde ev temizlerken polen maskesi takmak faydalı olur.
 • Polenlerin havada çok fazla bulunduğu gün içinde (sabah 6’dan sonra, akşam 22’den sonrasına kadar şeklinde) pencereleri ve kapıları kapalı tutmak faydalı olur. Rüzgarlı havalarda mümkün olduğunca evde kalmak polenlerden korunmada faydalıdır.
 • Evde süs bitkisi ve hayvan bulundurmamak gerekir.
 • Kuş tüyü yastıkları, halıları, yün battaniyeleri, tüylü eşyaları evinizden uzaklaştırmanız gerekir.
 • Özellikle kaloriferli evlerde evin havasının kurumasını önlemek için buhar makineleri kullanmak fayda sağlar fakat bu makinelerin temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Klimanın filtrelerini her ay temizlemek, alerjenleri tutan özel klima filtresi almak faydalı olacaktır.
 • Akşam yatmadan önce duş almak veya elleri, yüzü yıkamak, saçları yıkamak yapışan polenleri uzaklaştırmak için önemlidir.
 • Polen mevsimlerinde elbiseleri açık havada kurutmamak, şapka ve ceketleri daha sık yıkamak gerekir.
 • Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzına dikkat etmeniz çok önemlidir.
 • Sigara ve sigara dumanından uzak durmanız gerekir.
 • Düzenli egzersiz yapmanız, düzenli yürüyüş yapmanız, bağışıklık sistemini güçlü tutmaya çalışmanız son derece önemlidir.

Bu önlemler saman nezlesinin belirtilerini azaltmak için fayda sağlar ama kesin korunma alerjenden uzak durmakla sağlanabilir. Şikayetlerinizin ciddi olduğu durumlarda mutlaka doktora başvurunuz.

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/saman-nezlesi-alerjik-rinit-belirtileri-alerji-belirtilerini-azaltma-yontemleri/

Alerjik rinit (saman nezlesi) nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Saman Nezlesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik rinitin birde tüm yıl boyunca süren tipi vardır ve perenial rinit olarak isimlendirilir. Perenial rinittin nedeni, genellikle yıl boyunca ortamda bulunan hayvan tüyü, çeşitli kimyasallar veya ev tozu gibi alerjen faktörlerdir. Eğer gerekli tedbirler alınır ve uygun tedavi verilirse hastalığın atak sayısını azaltmak mümkündür3.

Alerjik rinitin nedenleri?

 • Alerjik rinitin en önemli nedeni havada uçuşan polenler ve ağaçlardır
 • Küf, hayvan tüyü, ev tozu ve akarları gibi alerjenlere karşı gelişebilir
 • Kuru ve rüzgarlı havalarda polen miktarı fazladır ve alerjik rinit görülme sıklığı da artar,
 • Mevsimsel alerjik rinite özellikle baharda ortaya çıkan ağaç polenleri neden olur
 • Tüm yıl devam eden alerjik rinit ise hamam böcekleri ve ev tozu akarlar neden olur
 • Evde köpek, kedi, kuş gibi hayvanları beslemek alerjik rinitin şiddetini arttırabilir

Çocuklarda tedavi edilmeyen saman nezlesi astım’a dönüşebilir!

 • Burun akıntısı ve burun tıkanması
 • Gözlerde sulanma ve kaşıntı
 • Aksırma, öksürme ve boğaz ağrısı
 • Boğazda, burunda veya üst damakta kaşıntı
 • Sinüslerde baskı ve yüzde ağrı
 • Gözaltlarının şişmesi ve mavimsi bir renk alması
 • Koku ve tat duyularında azalma
 • Çocuk hastalarda sık sık ellerini buruna sürtme ve kaşıma hareketi
 • Yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu
 • Bazen bu belirtilere hırıltılı solunum eşlik edebilir, öksürük ve başağrısı olur
 • Alerjik rinit genellikle alerji yatkınlığı olan, atopik olarak adlandırılan kişilerde görülür,
 • Bu kişilerde diğer alerjik hastalıkların (egzama, ürtiker, astım) görülme sıklığı da artar,
 • Ailesinde alerjik hastalık öyküsü olan kişilerde de alerjik rinit görülme sıklığı artar,
 • Hastalık genellikle 40 yaşından önce görülür, yaş ilerledikçe şikayetler azalır,
 • Hastalığın kendiliğinden tamamen geçmesi çok nadir görülen bir durumdur,
 • Hekimler alerjik rinit tanısı için öncelikle hastada görülen belirtileri inceler,
 • Belirtilerin hangi mevsimde, nasıl ortaya çıktığı teşhis için önemlidir,
 • Testlerin sonuçları negatif olsa bile, hastada görülen belirtilerle de teşhis konulabilir,
 • Muayenede hastanın burun mukozası ve diğer noktalar incelenir,
 • Alerjik rinit tanısı için antikor IgE testi gibi pek çok tanı testi bulunur,
 • Deriye uygulanan alerji testleri en sık kullanılan yöntemler arasındadır,
 • Hastaların muayenesinde burun akıntısı direk olarak görülebilir,
 • Burun içinde soluk renk, saydam salgı artışı, ödem –şiş ve et büyümesi görülebilir,
 • Ağız içinden bakıldığında geniz akıntısı ve farenjit görülebilir

Alerjik astım belirtileri nelerdir? Astım ve alerji nasıl tedavi edilir?

Ne zaman alerji uzmanına gitmek gerekir?

 • Belirtileriniz aşırı derecede arttıysa
 • Sizi tüm yıl boyunca rahatsız ediyorsa
 • Alerji ilaçları belirtileriniz azaltmaya yardım etmiyorsa
 • Alerji ilaçlarınız yan etkilere neden oluyorsa
 • Alerji aşıları hakkında bilgi almak istiyorsanız

Alerjik rinit nasıl tedavisi

Alerjik rinitin tedavisi şikayetlerin giderilmesine yöneliktir, hastalık bu tedaviyle ortadan kaldırılamaz. Alerjik rinitin tedavisinde hekim tarafından, antihistaminik denilen ve alerjenle karşılaşıldığında olaya neden olan madde salınımını engelleyen ilaçlar kullanılır. Bunlar genellikle de çok faydalıdırlar. Alerjene maruz kalmadan önce kullanıldığında etkileri daha iyidir.

Özellikle kaşıntı, akıntı ve hapşırma gibi belirtilerin giderilmesinde etkilidirler. Ayrıca burun iç yüzeyindeki şişliği azaltan ilaçlar da tedavide kullanılmaktadır.

Yaygın olarak kullanılan bir diğer seçenek ise kortizon içeren burun spreyleridir. Ancak tüm bu ilaçlar muhakkak hekim tarafından hastalığın şiddeti ve hastanın durumu değerlendirilerek verilmesi gerekir.

Hastalığın medikal tedavisi aynı zamanda çevre kontrolü danışmalığını da kapsamalıdır.

Tedavi için öneriler

 • Alerjen uyaranlarla temasın kesilmesi,
 • İlaç tedavisi,
 • Hiposensibilizasyon (aşı tedavisi),
 • Cerrahi tedavi
 • Fototerapi (Rhinolight)

Alerjik rinit ve nezle arasındaki farklar

Alerjik rinit ve nezle belirtileri birbirlerine benzeyebilir. Ayırt etmenin birkaç yolu:

 • Ateşiniz yoksa ve ince, sıvı bir burun akıntınız varsa alerjik rinite yakalanmışsınız demektir. Ama burun akıntısı daha sarıysa, vücudunuzda ağrılar varsa ve düşük de olsa ateşiniz çıkmışsa bu bir nezle belirtisi.
 • Alerjik rinit alerjen maddeyle temas halinden hemen sonra başlar. Nezleyse virüsü kaptıktan birkaç gün sonra ortaya çıkar.
 • Alerjik rinit, alerjen maddeye maruz kaldığınız sürece devam eder. Nezleyse sadece üç beş gün sürer.

Çocuklarda gıda alerjisi ve aşırı duyarlılık: Belirtileri ve tedavisi

Alerjik rinitli kişiler neye dikkat etmelidir?

 • Alerjik rinitli kişilerin tozlu ve polenli ortamlarda bulunmaması, eğer bulunmak zorunda kalacaklarsa maske kullanmaları gerekir,
 • Polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır,
 • Özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden, evde hava nemlendiricileri kullanılmalıdır,
 • Oda havasının temizliğine dikkat edilmelidir,
 • Evde hayvan ve bitki beslemekten kaçınılması gerekir,
 • Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edilmelidir,
 • Toz barındırabilecek tarzda kilim, halı gibi ev eşyaları kullanılmamalıdır,
 • İlaçlarınızı hekiminizin önerdiği şekilde kullanmaya özen gösterin,
 • Genel sağlık kurallarına uyun,
 • Her gün egzersiz yapın, sigarayı bırakın, dengeli beslenin,

Alerjik rinit tedavisi hakkında kapsamlı bilgi

 • Alerjenlerin dikkatlice ortadan kaldırılması (hayvanlar, evdeki toz ) sadece belirtilere sebep oluyorsa gereklidir. Bugünkü görüşe göre, sadece önlem amacıyla doğal ortamdaki alerjenlerden kaçınmaya gerek yoktur..
 • İlaç tedavisi, farklı ilaç gruplardan belirtilere göre ayrı uygulanan ilaçların bir kombinasyonunu içermelidir.
 • Alerjik rinitte antihistaminler aksırma ve mukoz oluşumunu kontrolünde en etkili ilaçlardır. Daha az yan etkisi olan yeni antihistaminlerden faydalanılmalıdır.
 • Antihistaminler ayrıca nazal sprey olarak da mevcuttur.
 • Kombinasyon ürünlerin (antihistamin + sempatomimetik) nazal tıkanıklık üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. Sürekli olarak 10 günden fazla kullanılmamalıdır.
 • Nazal kortikosteroidler alerjik rinitin tüm semptomlarına karşı etkilidir ve ayrıca nazal poliplerin büyümesi üzerinde önemli bir etkisi olan yegane ilaçlardır. Daha düşük sistemik biyo-yararlanımları olduğundan özellikle çocuklar için daha yeni ilaçlar reçete edilmelidir.
 • Kromoglikat rinitin tüm semptomları üzerinde bir miktar etki gösterir ama etkinliği kortikosteroidlerden açıkça daha azdır.
 • Lökotrien reseptör antagonistleri, alerjik rinitin semptomlarını rahatlatır.
 • Duyarsızlaşma tedavisi (hiposensitizasyon, alerjen immünoterapi,) esas olarak polen kaynaklı rinit durumunda düşünülür. Duyarsızlaşma tedavisi uzman bir doktor tarafından reçete edilir ama yetişkinlerde tedavi genelde uzman birim ile irtibat halindeki bir genel pratisyen tarafından gerçekleştirilir.
 • Alerjik rinit ile ilişkili diğer semptomların yönetimi:
  • konjunktival semptomlar için göz damlası (mast hücre sabitleyicileri, antihistaminler)
  • eğer antihistamin kullanımı ya da nazal kortikosteroidler kuruluğa ya da iritasyona sebep olmuşsa, mukoz membranları nemlendirmek ve iyileştirmek için nazal spreyler ve solüsyonlar (su ya da yağ bazlı)
  • nazal kortikosteroidler ile tedavi başlamadan önce nazal tıkanıklıkta bir rahatlama gerekiyorsa, sempatomimetik ilaç içeren spreyler kısa süreli kullanılabilir (7-10 günden fazla olmamak kaydıyla).

Farklı rinit tiplerinde farmakoterapi

Mevsimsel rinit belirtileri

 • Polen sayımı düşük olduğu sürece antihistaminikler tek başına yeterli olabilir. Polen alerjide, ihtiyaç duyulduğu takdirde topikal tedaviye (nazal kortikosteroidler) ek ilaç olarak antihistaminikler kullanılabilir. Oral uygulanan antihistaminikler yerine doğrudan burun ya da konjunktivaya uygulanan antihistaminikler kullanılabilir.
 • Eğer tedaviye semptomların başlangıcından önce başlanmışsa nazal kortikosteroidler nazal tıkanıklığa karşı en etkili olanlardır. Düzenli tedavi mevsim süresince devam etmelidir. Hasta maruziyete (polen sayımı) ve semptomlara bağlı olarak dozu kendisi ayarlayabilir.
 • Kormoglikata da ayrıca polen mevsimi ve semptomlar başlamadan önce başlanır. Mast hücre sabitleyici göz damlaları (kromoglikat, lodoksamid) ayrıca mevcuttur. Tedavi mevsim boyunca devam etmelidir.
 • Lökotrien reseptör antagonistlerin etkisi antihistaminin etkilerine benzer2. Bunlar astım için ilave ilaç olarak kullanılırlar ve bu sebepten dolayı alerjik riniti olan astım hastaları için faydalıdırlar.

Pereniyal rinit (sürekli semptomlar)

 • Nazal kortikosteroidler genelde tercih edilen ilaçlardır ve hem aralıklı hem de devamlı olarak kullanılabilirler (örneğin nazal polipleri olan hastalar). Başlangıç dozu genelde her nostril içine günlük (geceleri) iki spreydir. Genelde dozu düşürmek mümkündür, böylece optimal bir durumda devam dozu her nostril içine iki günde bir spreydir. Ayrıca, birkaç hafta devam eden tedaviden sonra eşit sürelerde ara verilecek şekilde periyodik tedavi de uygulanabilir.
 • Antihistaminler aksırma ve aşırı mukoz salgılamasını kontrol amacıyla kullanılabilir. Antihistaminler ayrıca hafif nazal tıkanıklık durumlarında sempatomimetik ilaçlarla birlikte kullanılabilir.
 • Pereniyal rinitte alerji semptomlarının başlamasını engellemek amacıyla kısa süreli olarak kromoglit kullanılabilir, örneğin hayvanlarla beklenen bir temas öncesinde.
 • Lökotrien reseptör antagonistler de ayrıca astım ile ilişkili pereniyal rinit vakalarında uygundur.

NARES (eozinofili sendromlu alerjik olmayan rinit)

 • Farmakoterapi antihisteminler ve topikal kortikosteroidlerden oluşur (pratikte ilaç tedavisi alerjik rinitte kullanılanlarla aynıdır).

Vazomotor rinit

 • Vazomotor rinitte, aşırı mukoz salgılanışı en iyi ipratropium nazal sprey ile tedavi edilir. Yaşlı hastalar tedavi edilirken antikolinerjik ilaca kontraendikasyonlar hatırlanmalıdır. Antihistamin ve sempatomimetik ilaçları barındıran kombine ilaçlar da ayrıca faydalı olabilir.

Alerjik rinit hangi durumlarda komplikasyonlara yol açar?

Alerjik rinit bazı durumlarda komplikasyonlara yol açabilir.

Bunlar şunları içerir: nazal polipler – anormal ve burun dışı (benign) nazal geçişler ve sinüslerin içinde büyüyen sıvı sıvı keseleri, sinüzit – sinüslerden mukusun akmasını engelleyen burun iltihabı ve şişlikten kaynaklanan bir enfeksiyondur orta kulak enfeksiyonları – kulak zarının hemen arkasında bulunan kulağın bir kısmının enfeksiyonudur. Ciddi veya uzun süreli vakalarda bazen cerrahi gerekli olmasına rağmen, bu problemler sıklıkla ilaçla tedavi edilebilir.

Kaynaklar: 1- Allergic rhinitis 2- Sağlık Bakanlığı Birinci Basamak Tanı ve Tedavi Rehberi 2003. Sayfa: 127-130. 3- Allerjik Hastalıklara Temel Yaklaşım, Doç. Dr. Bülent Bozkurt. 2010 Guncel Pediatri,

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/alerjik-rinit-saman-nezlesi-nedir-belirtileri-nedenleri-tedavisi/

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Saman Nezlesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Saman nezlesi, aynı zamanda “alerjik rinit” olarak da bilinir. Tıkanıklık, burun akıntısı ve sinüs basınçlarıyla birlikte soğuk algınlığı belirtilerinin sık görüldüğü ve semptomlara sahip yaygın bir rahatsızlıktır.

Bu makale alerjik rinit hakkındadır.

Saman nezlesi, bir virüsün neden olduğu soğuk algınlığının aksine, polen gibi hava kaynaklı maddelere karşı alerjik bir tepki nedeniyle oluşur. Saman nezlesi semptomlarının görüldüğü yılın zamanı havada hangi alerjik maddenin olduğuna bağlıdır.

Saman nezlesinde alerjik reaksiyona neden olan madde “alerjen” olarak adlandırılır. Saman nezlesi olmayanların çoğunluğu için bu maddeler alerjenler değildir. Çünkü bağışıklık sistemi onlara tepki vermez.

Saman nezlesi ve alerjik rinit aynı anlamlara sahip olmakla birlikte, çoğu insanın saman nezlesini yalnızca bitkilerden veya mantardan kaynaklanan polen ya da havadaki alerjenlere karşı alerjik bir reaksiyon olduğunu sanarlar. Ve alerjik rinit, havadaki parçacıklara, örneğin polen, burun, belki de gözler ve sinüsleri etkileyen toz akarları veya hayvan tüyleri de içerir.

Bu makalenin geri kalanında, polen ve bitkilerden veya mantarlardan gelen diğer hava yoluyla bulaşan alerjenlerden kaynaklanan saman nezlesi üzerinde duracağız. Polenin neden olduğu saman nezlesi polinozis olarak da bilinir.

Bazı insanlar saman nezlesinden hafifçe etkilenirler ve nadiren tıbbi tavsiyeye ihtiyaç duyarlar.

Bununla birlikte, birçoğu için semptomlar o kadar ciddi ve ısrarlı olabilir ki günlük görevlerini evde, işyerinde veya okulda düzgün yapamazlar. Bu insanların tedavi görmesi gerekir.

Tedaviler ile semptomlardan tamamen kurtulamayabilirsiniz. Ancak genellikle etkilerini azaltmaya yardımcı olunur. Böylece yaşam kalitesini devam ettirmek daha kolay olur.

Diğer alerjilerde olduğu gibi saman nezlesi belirtileri, bağışıklık sisteminin zararsız bir maddeyi zararlı olarak yanlış algılaması ve semptomlara neden olan kimyasalların salınmasının bir sonucudur.

Saman nezlesi her yaştan insanı etkileyebilir olmasına rağmen; genellikle çocukluk ya da yetişkinlikte gelişir. Saman nezlesi hastalarının çoğunluğu belirtileri yaşları ilerledikçe daha az şiddetli hale geldiğini bildirmişlerdir.

Saman Nezlesi Hakkında Kısa Bilgiler:

Aşağıda saman nezlesi (alerjik rinit) ile ilgili önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Sıklıkla saman nezlesi olarak adlandırılan alerjik rinit; hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akması, göz sulanması ve ağız burun, göz veya burun kaşıntısı gibi belirtilere neden olan yaygın bir rahatsızlıktır.
 • Allerjik rinit mevsimlik veya uzun süreli olabilir. Mevsimsel alerjik rinit belirtileri ilkbahar, yaz ve sonbaharda aylarının başlarında ortaya çıkar.
 • Saman nezlesinin belirtileri genellikle, ağaçlar, otlar veya yabani otlardan gelen polen alerjik duyarlılığı veya havadaki küf sporlarından kaynaklanır.
 • Alerjik rinit tedavi seçenekleri şunlardır: semptomlarınızı, ilaçlarınızı ve immünoterapiyi tetikleyen irritanlara veya allerjenlere maruz kalmanızı önlemek, ortadan kaldırmak veya azaltmak.
 • İmmünoterapi (alerji shots), alerjik riniti olan insanların yüzde 85’inde saman nezlesi belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Astım da dahil alerjik hastalıklar arasında her yaştan insanı etkileyen beşinci en sık görülen kronik hastalıktır ve üçüncü sırada da çocuklarda görülür.

Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Alerjik rinit belirtileri, yılın farklı zamanlarında başlayabilir. Bu, hastanın hangi maddeye alerjisi olduğuna bağlıdır. Bir kişi yaygın bir polenle alerjik ise, polen sayısı arttıkça semptomları daha şiddetli olur.

Yaygın olarak görülen saman nezlesi semptomları ve bulguları şunları içerir:

 • Hapşırma
 • Göz sulanması
 • Boğaz kaşıntısı
 • Burun kaşıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akması

Şiddetli saman nezlesi belirtileri şunları içerebilir:

 • Terleme
 • Baş ağrısı
 • Koku ve tat kaybı
 • Tıkalı sinüslerin neden olduğu yüz ağrısı
 • Kaşıntının boğazdan burna ve kulaklara yayılması

Bazen saman nezlesi belirtileri aşağıdakilere yol açabilir:

 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Uykusuzluk

Astım hastalarında saman nezlesi belirtileri hırıltılı soluk alıp verme, nefes darlığı nöbetleri daha şiddetli hale geldiğinde acil yardım almalıdırlar. Saman nezlesi olduğunda önemli sayıda insanda sadece astım belirtileri görülür.

Ayrıca Bakınız: Astım Belirtileri Nelerdir?

Saman Nezlesi Sebepleri Nelerdir?

Saman nezlesi neden olur?” Saman nezlesi bir diğer adı ile alerjik rinit; bağışıklık sistemi, zararsız bir havadaki maddeyi bir tehdit olarak algıladığında ortaya çıkar. Vücudun zararlı olduğunu düşündüğü maddeye saldırmak için E immünoglobülin adı verilen bir antikor üretir. Daha sonra semptomlara neden olan kimyasal histamin salınır.

Mevsimsel saman nezlesi tetikleyicileri vardır. Bunlar arasında polen ve sporlar bulunur ve yalnızca yılın belirli aylarında rahatsız edici belirtilere neden olurlar.

Saman nezlesini tetikleyen bazı örnekler şunlardır:

 • Ağaç poleni (bunlar ilkbaharda insanları etkileme eğilimindedir)
 • Çim poleni (bahardan sonra ve yaz aylarında insanları etkiler)
 • Ot poleni (bu sonbaharda daha yaygındır)
 • Mantarlar ve küf sporları (hava sıcak olduğunda bunlar daha yaygındır)

Saman Nezlesi İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 1. Genetik: Eğer saman nezlesi olan yakın bir aile üyeniz varsa, saman nezlesi rahatsızlığının ortaya çıkma riski daha yüksektir. Yakın bir aile bireyinin herhangi birinde alerjisi varsa biraz daha yüksek bir risk vardır.

 2. Diğer alerjiler: Diğer alerjilere sahip kişilerin de saman nezlesi şikayeti olması daha muhtemeldir.
 3. Astım: Astımlı çok sayıda kişide saman nezlesi vardır.
 4. Cinsiyet ve yaş: Saman nezlesi, genç erkekleri kadınlardan daha fazla etkilemektedir.

  Ergenlik çağından önce erkekler, kızlardan iki kat fazla saman nezlesi riski taşırlar ve görülür.

 5. Doğum tarihi: Yüksek polen mevsimi sırasında doğan insanlarda saman nezlesi riski diğer insanlara göre biraz daha yüksektir.

 6. Sigara dumanı: Sigara dumanına maruz kalan bebeklerde saman nezlesi riski daha yüksektir.
 7. İlk çocuk olmak: İlk doğan çocukların daha yüksek yüzdesinde diğer insanlara kıyasla saman nezlesi riski daha fazladır.

Saman Nezlesi Teşhisi

Genellikle semptomlar açık olduğu için teşhis kolayca konulabilir. Ayrıca hastanın tıbbi geçmişi ve aile tıbbi geçmişi ve şu ana kadar ortaya çıkan belirtiler ve semptomlar değerlendirilir.

Hangi maddenin alerjik olduğu hakkında bilgi vermek için bir kan testi veya cilt testi yapılabilir.

Saman Nezlesi Tedavisi

Alerjik rinit nasıl geçer?” Saman nezlesi (alerjik rinit) semptomlarını tedavi etmek için çok sayıda reçeteli ve reçetesiz ilaç mevcuttur. Bazı hastalara birkaç ilaç kombinasyonu önerilebilir.

Ebeveynlerin, bazı saman nezlesi ilaçlarının sadece yetişkinler için olduğunu bilmesi önemlidir. Emin değilseniz, doktorunuza danışınız.

Saman Nezlesine Ne İyi Gelir?

Kendinizi polen veya bitkilerden veya mantarlardan alerjenlere karşı korumak için yapabileceğiniz fazla bir şey yoktur. Bununla birlikte, maruziyetinizin yüksek olabileceği durumlardan kaçınmak, bir alerjik reaksiyon olasılığını veya belki de şiddetini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki önlemleri almak, alerjik rinit belirtilerini hafifletmeye yararlı olabilir:

 • Alerjenlere duyarlı aylarda polen sayısının farkında olun. TV, radyo, internet veya günlük gazetelerden bilgi alabilirsiniz. Nemli ve yağışsız günlerde polen sayımları daha yüksek olma eğilimindedir. Polen sayımı akşamın erken saatlerinde daha yüksek olma eğilimindedir.
 • Polen yüksek olduğunda pencereleri ve kapıları kapalı tutun.
 • Duyarlı aylarınız boyunca çimleri biçmekten ve bahçe işleriyle uğraşmaktan kaçının.
 • Polen sayımları yüksek olduğunda çimenli alanlardan uzak tutun.
 • Soğuk su ile gözlerinizi düzenli olarak yıkayın. Polenlerin temizlenmesi sağlanabilir.
 • Polen sayımı yüksekse ve içeriye geliyorsa, bir duş alın ve kıyafetlerinizi değiştirin.
 • Polenlerin yüksek olduğu aylarda gözlük kullanın.
 • Bir şapka, polenlerin saçınızda toplanmasını ve gözlerinizin ve yüzünüzün üzerine serpilmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Polenlerin yüksek olduğu zamanlarda araba kullanırken camları kapalı tutun. Arabalar için polen filtreleri vardır.
 • Ev içerisinde çiçek yetiştirmeyin.
 • Yüzeyleri, zemini ve halılarınızı mümkün olduğunca tozsuz tutun.
 • Elektrikli süpürge kullanıyorsanız, iyi bir filtreye sahip olduğundan emin olun.
 • Sigara dumanından uzak durun.
 • Sigara içiyorsanız, bırakmak semptomların azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Evcil hayvanlar poleni dışarıdan getirebilir. Bir evcil hayvan, yüksek polen sayımı gününde içeriye geldiğinde, yıkayın veya tüylerini temizleyin. Bazen evcil hayvanlar, alerjik rinit kaynağı olabilir; bu da polen alerjinizi daha da kötüleştirir.
 • Saman nezlesi sezonunun başladığı zamanı biliyorsanız, kendinizi önceden hazırlayın. Doktorunuza danışınız.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: //www.hastalopedi.com/alerjik-rinit-saman-nezlesi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi