Saman Nezlesi Soğuk Algınlığı İle Karıştırılmamalı

içerik

Soğuk Algınlığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Saman Nezlesi Soğuk Algınlığı İle Karıştırılmamalı

Soğuk algınlığı, üst solunum sistemine bulaşan viral bir enfeksiyöz hastalıktır. “Akut viral rinofarenjit” veya “akut nezle” olarak da bilinir. “Soğuk algınlığı bulaşıcı mı?” İnsanlarda en yaygın bulaşıcı hastalık olan soğuk algınlığı esas olarak koronavirüsler veya rinovirüslerden kaynaklanmaktadır.

İnsan vücudu soğuk algınlığına neden olabilecek tüm virüslere karşı asla direnç kuramaz. Bu yüzden, soğuk algınlığı çok yaygındır ve tekrarlanır.

Uzmanlar, soğuk havada dışarı çıkmanın soğuk algınlığı veya yayılma riski üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını söylüyor. Buna ek olarak, antibiyotikler soğuk algınlığını iyileştirmezler veya iyileşmesini hızlandırmazlar.

Soğuk Algınlığı Hakkında Hızlı Bilgiler:

Aşağıda soğuk algınlığı ile ilgili bazı önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Sık görülen soğuk algınlığı belirtileri boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve hapşırma içerir.
 • Soğuk algınlığına yakalananların yaklaşık dörtte biri belirtilere maruz kalmaz.
 • 200’den fazla virüs soğuk algınlığına neden olabilir.
 • Soğuk algınlığı vakalarının yarısına “rinovirüs” denilen bir virüs neden olur.
 • Soğuk algınlığı komplikasyonları akut bronşit ve pnömoni (zatürre) içerir.
 • Astımlı ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan insanlar soğuk algınlığına karşı diğer insanlara nazaran çok daha savunmasızdır.
 • Soğuk algınlığı tipik olarak 10 güne kadar sürebilir.
 • Sık görülen soğuk algınlığının birçok belirtisi grip ile benzerdir.

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı virüsüne tepki veren vücut, esas olarak hissedilen belirtileri ortaya çıkarır. Kimyasalların salınması tetiklenir. Kan damarlarının sızıntı yapmasına neden olmakta ve mukoza bezlerinin daha fazla çalışmasına neden olmaktadır.

Soğuk algınlığının en yaygın semptomları ve bulguları şunlardır:

Soğuk algınlığının nadir görülen belirtileri şunlardır:

 • Kas ağrıları
 • Titreme
 • Gözlerin kızarması
 • Güçsüzlük
 • İştah azalması
 • Aşırı bitkinlik

Soğuk algınlığı virüsü bulaştığında insanların yaklaşık %25’inde herhangi bir belirti görülmemektedir. Belki de bağışıklık sistemi virüse karşı farklı tepki gösterdiğinden belirti olmaz. Bazen bakteriler kulaklara veya sinüslere bulaşabilirler. Bu ikincil bir bakteriyel enfeksiyon olarak bilinir ve antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

Soğuk Algınlığı Sebepleri Nelerdir?

Soğuk algınlığına 200’den fazla farklı virüs neden olabilir. Soğuk algınlığı vakalarının %50’sine rinovirüsler neden olur. Diğer soğuk algınlığına neden olan virüsler şunları içerir:

 1. İnsan parainfluenza virüsü
 2. Metapnömovirüs
 3. Koronavriuslar adenovirüs
 4. İnsan respiratuar sinsityal virüs
 5. Enterovirüsler

Bir virüs vücudun bağışıklık sistemini aşmaya çalışırsa, enfeksiyon oluşur. İlk savunma hattı mukus olup, burun ve boğazda mukus bezleri tarafından üretilmektedir. Bu mukus tozu, virüsleri ve bakteri gibi solunan her şeyi yakalar. Mukus; burun, ağız, boğaz ve vajina zarlarının ürettiği kaygan bir sıvıdır.

Mukus, bir hücrenin içine giren virüs tarafından nüfuz edildiğinde; virüs protein yapan hücrenin elementi kontrolünü ele geçirir. Bu elementi daha fazla virüs üretmek için kullanır, bu virüsler çevreleyen hücrelere saldırır.

Soğuk Algınlığı Komplikasyonları

Soğuk algınlığı ile enfekte olmak, aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir:

Akciğerlerdeki bronşlar bakteriyel veya viral enfeksiyon sonucu iltihaplandığında bu rahatsızlığa neden olur. Enfeksiyon bakteriyel ise, antibiyotikler bunu tedavi etmek için kullanılabilir.

Viral ise, enfeksiyon zamanla yok olana kadar semptomların tedavisi çok yaygındır. Balgamdan bir numune alınabilir ve bakterilerin düzeylerinin ne olduğunu belirlemek için mikroskop altında incelenebilir.

Belirtileri arasında hırıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük ve balgam bulunur.

Ayrıca Bakınız: Bronşit Hakkında Bilgiler

Yine bu da akciğerlerin iltihaplandığı bir hastalıktır. Ancak, bu sefer sıvı ile doldurulmuş alveollerden kaynaklanmaktadır. Pnömoniye bakteri veya virüs neden olabilir. Bununla birlikte, soğuk algınlığı virüsü pnömoniye neden olmaz.

Pnömoni soğuk algınlığının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkmışsa, en olası patojen bakteri olacaktır. Hastaya antibiyotik verilir. Belirtiler arasında göğüs ağrısı, öksürük, vücut ısısı yükselmesi ve solunum zorluğu sayılabilir.

Bu, bakteriler paranazal sinüsleri enfekte ettiğinde ortaya çıkar. Nazal ve oral dekonjestanlar tedavi olarak kullanılabilir. Ancak, antibiyotikler hem hastalığın tedavisinde hem de bakteriyel menenjit gibi diğer hastalıklara yol açabilecek daha fazla enfeksiyonun önlenmesi için gereklidir. Belirtileri baş ağrısı, sinüs ağrısı ve burun akıntısı içerir.

Soğuk algınlığının yol açabileceği diğer komplikasyonlar şunları içerir:

 • Bronşiyolit
 • Krup hastalığı
 • Boğaz ağrısı
 • Orta kulak iltihabı

Aşağıdaki hastalıkları taşıyan insanlar soğuk algınlığa karşı savunmasız olabilir ve hastalıklarını kötüleştirebileceği için soğuk algınlığına yakalanmamak için tedbirler alınmalıdır:

 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH): Buna hem amfizem hem de kronik bronşit dahildir. Soğuk algınlığı, öksürüğe ve nefes darlığına yol açan amfizemi veya kronik bronşit semptomlarını şiddetlendirir. Bazen ateşlenmeye neden olabilecek bir bakteri enfeksiyonu ortaya çıkabilir ve hastaya antibiyotik verilir.
 • Astım: Özellikle çocuklarda soğuk algınlığı astım ataklarına neden olabilir.

Soğuk Algınlığı Nasıl Önlenir?

Soğuk algınlığına neden olan çok fazla virüs olduğu için, bilim adamlarının bir aşı geliştirmesi zor olmuştur. Bununla birlikte, soğuk algınlığına yakalanmamak için alınabilecek bazı önlemler vardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Soğuk algınlığına yakalanmış birisiyle yakın temastan kaçının.
 • Vitamin bakımından zengin meyve ve sebzeleri düzenli olarak tüketin. Böylece bağışıklık sisteminiz güçlü kalır.
 • Hapşırırken veya öksürürken, bir peçete kullanın. Peçeteyi dikkatle atın ve ellerinizi yıkayın.
 • Eğer ellerinize hapşırırsanız derhal sabun ve su ile yıkadığınızdan emin olun.
 • Ellerinizi düzenli olarak yıkayın. Soğuk algınlığı virüsleri bir kişiden diğerine dokunma yoluyla iletilebilir.
 • Evinizdeki yüzeyleri temiz tutun, özellikle mutfakta veya banyoda.
 • Yüzünüze, özellikle burun ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.

Soğuk Algınlığı Tedavisi

Soğuk algınlığı nasıl geçer?” Hem antibiyotiklerin, hem de antiviral ilaçların ortak soğuk algınlığına neden olan virüslerin çoğuna karşı etkili olmadığını bilmek önemlidir.

Soğuk algınlığı kaç gün sürer?” Normalde on gün sürer; ancak bazı belirtiler en az üç hafta kalır.

Soğuk algınlığının tedavisinde veya iyileştirilmesinde kesin bir yol bulunmamasına rağmen, aşağıdaki önlemler belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir:

 • Bol sıvı için ve vücudunuzu sulu tutun. Soğuk algınlığı bulaştığında vücudun susuz kalması (dehidrasyon) bireylerin kendilerini daha kötü hissetmesine neden olur.
 • Bol yatak istirahatı yapın, vücudun bağışıklık sistemi virüsle savaştığı zaman mümkün olduğu kadar çok uyku ve istirahat önemlidir.
 • Baş ağrısı veya ateşten kurtulmak için doktorun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz. 16 yaşın altındaki çocuklara aspirin vermeyin.
 • Bazı insanlar, buhar solunmasının burun tıkanıklığı semptomlarını hafifletmesine yardımcı olduğunu bildirmektedir.

Soğuk Algınlığı ve Grip Arasındaki Fark

Belirtiler bazen oldukça benzer olabilir, grip veya soğuk algınlığı olup olmadığınızı bilmek zor olabilir. Genellikle, grip belirtileri soğuk algınlığı semptomlarından daha önce hissedilir. Grip belirtileri ayrıca daha yoğundur.

Gribe maruz kalan insanlar iki veya üç haftalığına kadar zayıf ve yorgun hissederler. Ateş gelip giderken, titreme ve terleme nöbetleri olacaktır (soğuk terler).

Kaslar ağrır, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve boğaz ağrısı vardır.

 • Grip tedavisi genellikle antiviraller ile yapılır. Önlemeye yardımcı olması için bağışıklama (grip aşısı) mevcuttur.
 • Soğuk algınlığı sadece semptomların geçici olarak hafifletilmesini sağlar ve iyi hijyen en iyi önlemdir.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/soguk-alginligi/

Saman Nezlesi – Alerjik Rinit Belirtileri ve Alerji Belirtilerini Azaltma Yöntemleri – Sağlık Ocağım .NET

Saman Nezlesi Soğuk Algınlığı İle Karıştırılmamalı

Saman nezlesi (bahar alerjisi) olanlar havada taşınabilecek kadar hafif alerjenlerden birine karşı da alerjiktir. Kişinin soluduğu havada herhangi bir alerjen varsa burun mukozasında ve boğaz mukozasında enflamasyona neden olur.

Saman nezlesi genellikle belli bir bitkinin polenine bağlı gelişir, bu da mevsimsel alerji sorununu oluşturur ve daha doğru adıyla alerjik rinitis meydana gelmiş olur.

Rinitis terimi Yunanca’dan gelmiştir; ”rhinos” kelimesi burun, ”itis” eki ise iltihap anlamına gelir (rinitis, burun inflamasyonu demektir).

Polenler dışında saman nezlesine (alerjik rinite) sebep olan alerjen var mı?

Saman nezlesi ev tozu böceği veya hayvan kepeği (ölü hücrelerle tüy karışımı) gibi polen haricindeki etkenler ile de meydana gelebilir.

Bu alerjenler mevsimsel olmayacağı ve tüm yıl boyunca süreceği için belirtiler de yıl boyunca ve alerjene maruz kalındığı sürece devam eder. Bu tip alerjinin doğru adı alerjik nezledir.

Bu tip alerjide birden fazla alerjene karşı duyarlı olursunuz, dolayısıyla da belirtiler yıl boyunca sizi rahatsız eder ve şikayetler değişiklik gösterebilir.

Bunların dışında mantar sporları da saman nezlesine neden olabilir. Mantarlar ekmeği küflendiren, mevelerin çürümesine neden olan küflerdir. Mantarlar kuru yapraklarda, çayırlarda, samanda, tohumlarda, diğer bitki ve toprakta da bulunurlar.

Mantarlar soğuğa karşı dirençli oldukları için alerjileri de uzun sürer (toprağın karla kaplandığı dönemler dışında tüm yıl boyunca mantar sporları havada bulunur). Mantarlar ev içinde süs bitkilerinde ve onların topraklarında barınırlar.

Mantar sporları bodrum katları gibi nemli ortamlarda, çamaşır asılan ortamlarda ve peynir, içkiler gibi mayalanmış gıdalarda da yaşamlarını sürdürürler.

Ayrıca son yıllarda hava kirliliğinin de saman nezlesine neden olduğu veya bu durumu daha da kötüleştirdiği bir gerçektir.

Çünkü hava kirliliğinin artmasıyla birlikte saman nezlesi görülme sıklığı da artmıştır.

Hava kirliliği saman nezlesi gelişiminde olası etken olarak düşünülmektedir, çünkü kirliliğe yol açan maddeler burun ve gözleri tahriş ederek polenlerin alerjik etkisini arttırabilmektedir.

Polenler nasıl saman nezlesine (alerjik rinite) yol açarlar?

Kişi belli bir polene karşı alerjik duruma geldikten sonra burun, boğaz ya da göz bu polen tanecikleri ile yeniden karşılaştığında hemen alerjik reaksiyon gelişir.

Polen tanecikleri bağışıklık sistemi hücrelerini uyararak etkilenen bölgedeki küçük damarların genişlemesine sebep olan histamin ve başka maddelerin salgılanmasına neden olur.

Genişleyen kan damarlarından dışarı sıvı sızar ve bu durum şişlik ve tahrişe yol açar, böylece saman nezlesinin tipik belirtileri olan burun akıntısı, hapşırık, göz sulanması gibi şikayetler ortaya çıkar.

Polenler nasıl alerji oluştururlar

Saman nezlesi (alerjik rinit) belirtileri

Saman nezlesinin başlıca belirtileri ve günlük yaşama olumsuz etkileri:  

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı
 • Gözler, burun ve boğazda kaşıntı
 • Sık sık sulanan ve iltihaplı gözler
 • Sinüslerin iltihaplanmasına bağlı göz altlarında morarma
 • Koku alma duyusunda kayıp
 • İyi uymakta güçlük ve uykuya eğilim
 • Halsizlik
 • Sokağa çıkmak istememe
 • Egzersiz kapasitesinde düşme
 • Okul ve iş yaşamında başarısızlık
 • Konsantrasyon bozukluğu gibi belirtiler görülür.

Saman nezlesi (alerjik rinit) ile karışan hastalıklar

Akıntılı ve kaşıntılı durumlar her zaman saman nezlesi olmayabilir. Saman nezlesine taklit eden başka hastalıklar da vardır.

Saman nezlesiyle karışabilen durumlar:

 • Soğuk algınlığı.
 • Vazomotor rinitis (burnu besleyen küçük damarların alerji ile ilgisi olmayan sorunu).
 • Burun polipleri (tıkanıklık ya da akıntı oluşturabilen burnun içindeki zararsız büyümeler).
 • İlaca bağlı gelişebilen rinitis (bazı burun damlaları fazla kullanıldığında bu duruma neden olabilir).

Saman nezlesini soğuk algınlığından ayırt etmek mümkün mü?

Saman nezlesi ve soğuk algınlığını birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olabilir.

Soğuk algınlığı belirtileri: Soğuk algınlığının genellikle bazı aşamaları vardır. Soğuk algınlığı burunda ve boğazda kaşıntı hissi ve halsizlik ile başlar, daha sonra burun akıntısı ortaya çıkar, birkaç gün sonra akıntı koyulaşır ve renkli hale gelir, sonrasında da burun kabuklanır. Soğuk algınlığı genellikle 3-6 gün içinde kendiliğinden iyileşir.

Saman nezlesi (alerjik rinit) belirtileri: Saman nezlesinde ise burun akıntısı genellikle berrak ve suludur, ayrıca belirtiler soğuk algınlığındaki gibi aşamalardan geçmez, ancak şiddetli saman nezlesinde akıntı sarı veya yeşilimsi renkte olabilir ve kendinizi kötü hissedebilirsiniz, işte böyle bir durumda soğuk algınlığı ve saman nezlesi ayrımını siz yapamazsınız. Bu nedenle, bu tür durumlarda mutlaka bir KBB uzmanına başvurmalı ve şikayetlerinizi doğru anlatmalısınız.

Astım hastası çocuklarda saman nezlesi kesin olur mu?

Saman nezlesi en sık 8-25 yaş arasında görülebilmekle birlikte yaşamın her döneminde ortaya çıkabilir. Astım hastası çocuklarda saman nezlesi belirtileri olmasa bile ilerleyen yaşlarda bu durum ortaya çıkabilir. Astım hastası çocuklarda saman nezlesi gelişirse tedavi edilmesi çok önemlidir, çünkü alerji belirtileri astımı kötüleştirebilir.

Saman nezlesi belirtilerinden daha az etkilenmek için günün hangi saatinde yürüyüş yapılmalı?

Saman nezlesi veya alerjik riniti olan kişiler sabah erken saatlerde (sabah 6’dan önce) ve akşam geç saatlerde (akşam 10’dan sonra)  yürüyüş yapmalıdır, çünkü gün içinde bitkiler tarafından üretilen polenler sıcak hava akımlarının etkisi sayesinde atmosfere taşınır ve polen sayısı öğle üzeri ve akşamın erken saatlerinde en üst seviyelere ulaşır Hava serinledikçe polenler tekrar yere döner. Yağmurlu havalarda da polen tanecikleri havada daha az bulunur, bu nedenle dışarıda yapılacak olan aktivitelerin (bahçe işleri, spor, gezme, piknik gibi) yağmurlu havalarda yapılması daha uygun olur.

Saman nezlesi için antihistamin kullanan kişiler alkol kullanabilir mi?

Antihistamin kullanan kişilerin alkol kullanması önerilmez. Özellikle uyku hali oluşturan antihistaminler kullanılırken alkol alınmamalıdır.

Saman nezlesi için antihistamin kullanımı iştahsızlığa neden olur mu?

Antihistamin grubu ilaçlardan çok saman nezlesinin kendisi de iştahsızlığa neden olabilir. Tat ve koku duyuları birbirleriyle yakından ilişkilidir.

Yemeğin tadından çok kokusu iştahı arttırır fakat burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı durumlarında yemeklerin kokusunu ve tadını alamazsınız, bundan dolayı yemekler size tatsız gelebilir, bu da iştahsızlığa neden olabilir.

Bu gibi durumlarda doktorunuz kortizonlu bir burun spreyi reçete edebilir.

Saman nezlesinin neden olduğu ağız ve burun çevresindeki hassaslık için ne yapılabilir?

Saman nezlesinden dolayı ağız ve burun çevresindeki kızarıklıklar ve kabuklanmalar için sabah ilk iş bu bölgelere vazelin gibi bir krem sürmek ve gün boyu bu işlemi birkaç kez tekrarlamak faydalı olur. Alerjiniz devam ettiği sürece bu şikayetler de devam edecektir, bu nedenle doktorunuza başvurmanız önemlidir. Doktorunuz şikayetlerinize yönelik uygun ilaçları reçete edebilir.

Saman nezlesi ilacı kullanan kişiler araba kullanabilir mi? 

Saman nezlesi için kullandığınız ilaca göre değişmekle birlikte burun spreyleri, göz damlaları araba kullanmayı genellikle etkilemez, ancak bazı antihistamin hapları sersemliğe neden olabilir. Ödem çözücü ilaçlarda da genellikle antihistamin bir madde bulunur, bu nedenle bu tür ilaçlar da uyku hali oluşturabilir.

İlaçların dışında bizzat saman nezlesinin kendisi de kişinin güvenli araba kullanmasını etkiler, bu nedenle en doğrusu doktorunuzdan uyku hali oluşturmadan belirtiler üzerinde etkili bir ilaç reçete etmesini isteminiz ve araba kullanmak zorunda olduğunuzu mutlaka doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

Ayrıca kullandığınız arabayı seçme şansınız varsa havalandırma sisteminde polen filtresi olan bir model seçmeniz faydalı olacaktır.

Saman nezlesi olan kişiler tatil için nasıl bir yer seçmeli?

Tatil yapmak için denize çok yakın olan otelleri tercih etmeniz faydalı olur, çünkü denizden esen rüzgar sahil şeridindeki polen sayısını genellikle azaltır.

Eğer uzak bir yere gidecek kadar zamanınız ve maddi imkanınız varsa Güney yarımküreye gitmek daha uygun olur, çünkü mevsim sizin yaşadığınız ülkede erken yaz mevsimi iken  Güney yarımkürede erken kıştır.

Tatilinizi nerede geçirirseniz geçirin ama ilaçlarınızı yanınızda bulundurun.

Saman nezlesi belirtilerini azaltmak için alınabilecek önlemler

 • Çimleri biçerken ya da polen mevsimlerinde ev temizlerken polen maskesi takmak faydalı olur.
 • Polenlerin havada çok fazla bulunduğu gün içinde (sabah 6’dan sonra, akşam 22’den sonrasına kadar şeklinde) pencereleri ve kapıları kapalı tutmak faydalı olur. Rüzgarlı havalarda mümkün olduğunca evde kalmak polenlerden korunmada faydalıdır.
 • Evde süs bitkisi ve hayvan bulundurmamak gerekir.
 • Kuş tüyü yastıkları, halıları, yün battaniyeleri, tüylü eşyaları evinizden uzaklaştırmanız gerekir.
 • Özellikle kaloriferli evlerde evin havasının kurumasını önlemek için buhar makineleri kullanmak fayda sağlar fakat bu makinelerin temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Klimanın filtrelerini her ay temizlemek, alerjenleri tutan özel klima filtresi almak faydalı olacaktır.
 • Akşam yatmadan önce duş almak veya elleri, yüzü yıkamak, saçları yıkamak yapışan polenleri uzaklaştırmak için önemlidir.
 • Polen mevsimlerinde elbiseleri açık havada kurutmamak, şapka ve ceketleri daha sık yıkamak gerekir.
 • Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzına dikkat etmeniz çok önemlidir.
 • Sigara ve sigara dumanından uzak durmanız gerekir.
 • Düzenli egzersiz yapmanız, düzenli yürüyüş yapmanız, bağışıklık sistemini güçlü tutmaya çalışmanız son derece önemlidir.

Bu önlemler saman nezlesinin belirtilerini azaltmak için fayda sağlar ama kesin korunma alerjenden uzak durmakla sağlanabilir. Şikayetlerinizin ciddi olduğu durumlarda mutlaka doktora başvurunuz.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/saman-nezlesi-alerjik-rinit-belirtileri-alerji-belirtilerini-azaltma-yontemleri/

Nezle nedir? Soğuk algınlığı ve grip arasında farklar, nezle tedavisi

Saman Nezlesi Soğuk Algınlığı İle Karıştırılmamalı

Tıp dilinde nazofarenjit veya üst solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinen bir hastalık olan nezle (soğuk algınlığı), buruna yahut soluk borusuna yerleşen virüslerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Solunum yolu ile alınan virüsler burun mukozasına yerleşir; burunda tıkanma ve hapşırma meydana gelir.

Virüslerin ortalama kuluçka süresi üç gündür. Bu üç gün içinde vücut mikropları atmak için çeşitli yollar bulur. İşte bu yollar da burun akıntısı ve hapşırmadır. Hastalık yerleştikten sonra genellikle hafif seyreder ve bir hafta içinde hasta, şikayetlerinden kurtulur.

Soğuk algınlığı acil tedavi gerektiren hastalıklardan biri değildir.

Nezle, yetişkinlere oranla çocuklarda daha sık görülmektedir. Bir çocuk yılda 4-5 defa, bir yetişkin ise yılda 2-3 defa nezle olabilmektedir. Ancak çocukların hastalıklara karşı hassasiyetleri yetişkinlere oranla daha yüksek olduğundan daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Nezle belirtileri

 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Hapşırma
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı ya da boğaz kaşıntısı
 • Gözlerde sulanma veya kaşıntı
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Vücut ağrısı
 • Hafif ateş

Semptomlar genellikle virüs bulaştıktan bir ila üç gün sonra ortaya çıkar ve bir haftadan 10 güne kadar, bazen de daha uzun sürebilir. Semptomlar rahatsız edici veya ağrılı olabilir, ancak genellikle kalıcı bir zarara neden olmazlar.

Boğaz ağrısı neden olur, ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi

Nezle nasıl bulaşır?

Nezle genellikle kış mevsiminde ortaya çıkar ve bulaşıcıdır. Halk arasında nezlenin soğuk havaya maruz kalındığında ortaya çıktığı yönünde bir inanç bulunmaktadır. Oysa nezle soğuk hava nedeniyle ortaya çıkmamaktadır.

Nezleye, direkt temas ile iletilen yüzlerce virüsten biri sebep olur. Örneğin elinde yahut yüzünde bu virüslerden biri bulunan biriyle el sıkışıp elinizi mukozaya (göz, ağız, burun) götürürseniz virüsü almış olursunuz.

Virüsleri size karşı öksüren, hapşıran birinden tükürük yoluyla veya yalnızca küçük bir ortamda direkt maruz kalarak alabilirsiniz.

Bunun dışında, kemoterapi almış kişilerde ve HIV virüsü taşıyan kişilerde bağışıklık sistemi daha zayıf olduğu için nezleye karşı daha iyi konumdadır.

Çocuk gruplarında hastalığın seyri önceden kestirilemediği ve bağışıklık henüz kazanılmadığı için yaygınlık durumu yetişkinlere oranla daha yüksektir. İlaç tedavisi almadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Son olarak nezlenin tedavisinde antibiyotiklerin herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Nezle ve Grip Arasındaki Fark Nedir?

NezleGrip
AteşNadir38-39
Baş ağrısıNadirSürekli
Genel ağrı ve sızıAzGenellikle
YorgunlukHafif2-3 hafta
Tıkalı burunGenellikleBazen
HapşırmaGenellikleBazen
Boğaz ağrısıGenellikleBazen
ÖksürükNadirGenellikle
KomplikasyonlarSinüzit ve kulak ağrısıBronşit, zatürre
EngellemekHiçbir şey yapılamazAşılama ve antiviral ilaçlar

Bazı belirtileri farklı olsa da nezle ve grip farklı virüslerin neden olduğu hastalıklardır. Nezle sadece üst solunum yolunu etkilerken grip burun, boğaz, bronş ve muhtemelen akciğerler dahil tüm solunum sistemini bozar. Bu nedenle üstteki tabloda da gördüğünüz gibi gribin belirtileri nezleye göre daha şiddetlidir. Nezle bu hafif belirtilerle ayakta atlatılabilirken, grip birkaç gün yatak istirahatına ihtiyaç duyabileceğiniz bir hastalıktır.

Grip nedir, nasıl geçer? Gribe iyi gelen besinler ve tedavisi

Grip oldukça bulaşıcıdır. Hastalığın hem kuluçka döneminde hem de belirtileri azaldığında bulaşıcılık durumu devam eder. Eğer 65 yaş üzerindeyseniz, hamileyseniz ya da kronik bir rahatsızlığınız varsa bu hastalığı özellikle ciddiye almalısınız.

Çünkü grip vücutta kalıcı hasara hatta ölüme yol açabilecek kadar tehli olabilir. Tahminlere göre 250 bin ile 500 bin arasında insan her yıl grip nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Yaşamını yitiren kişilerin ortalama 65 yaş üstü grupta olduğu bilinmektedir.

Grip, seyrini üç hafta sürdürebilen, zatürre ile sonuçlanabilen viral bir rahatsızlıktır.

Nezle tedavisi

Nezle tedavisi için genellikle hekiminiz tarafından aksi belirtilmediği müddetçe ilaç kullanılmamaktadır. Hastalığın ömrü kuluçka süresi ile birlikte en fazla 7-10 gün arasındadır. Aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alarak nezleyi kısa sürede ilaçsız atlatabilirsiniz:

 • Bol sıvı almaya dikkat edin
 • Burun tıkanıklığı huzursuz ediyor ise burun damlası kullanabilirsiniz
 • Vücudunuzu dinlendirin
 • Öksürük şurubu ya da pastil kullanabilirsiniz
 • Burun ve boğaz tıkanıklığı için tuzlu su ile gargara yapın ve buruna tuzlu su çekin
 • Parase-tamol (ağrı kesici, ateş düşürücüdür)
 • Aspirin (Ateş düşürücü, ağrı kesicidir)
 • Psödoefedrin (burun akıntısında ve yüksek ateşte)
 • Peditus (yüksek ateş, baş ağrısı ve bronş irritasyonunu giderir)
 • Nurofen, (sinüzit, grip ve nezle sonucunda kullanılan bu ilaç, burun akıntısı, vücuttaki ağrılar ve ateş için etkilidir)
 • Panadol (soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş, üşüme, boğaz ağrısı, vücut kırıklığı gibi hastalık belirtilerinin azaltılmasında kullanılır)
 • Dolven (çocuk ve bebekler için kullanılan bir ilaçtır. Ağrı ve ateşi keser. Burun ve sinüslerin şişliğini alarak üst solunum yollarını açar)

Bunun yanı sıra 5 günden fazla olmamak koşuluyla tıkanıklık için burun damlası kullanılabilir. Kullanımın uzaması belirtileri daha da kötüleştirecektir.

Eğer başka rahatsızlıklarınız için ilaç kullanıyorsanız (yüksek tansiyon, göz tansiyonu, hipertiroid, şeker, idrar yolu sorunları vs.) ve nezleye yakalanmışsanız doktorunuza danışmalısınız. Nezle hafif seyrettiği için bağışıklık kazanmış kişilerde genellikle şikayet yaratan bir durum değildir.

Nezle şurubu Peditus yasaklandı mı?

Peditus genellikle bebek ve çocuklarda kullanılan fakat yetişkinlerin de kullanabildiği üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde tercih edilen bir şuruptur. Şurup ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklerinin yanında balgam söktürücü etkisiyle de bilinmektedir.

Peditus son derece dikkatli kullanılması gereken bir ilaçtır. İlacın etken maddesi olan tartarazin zaman zaman hastada aşırı duyarlılık reaksiyonları geliştirebilir. Ayrıca bileşimindeki fenilefrin kardiyovasküler hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde Peditus kullanılmamalıdır.

Yan etkilerinin fazlalığı sebebiyle peditus şurup günümüzde doktorlar tarafından pek tercih edilmemektedir.

Peditus şurubun yan etkileri

 • Şiddetli baş ağrısı
 • Sürekli yorgunluk
 • Uyuma isteğinde artış ya da uyku sorunları
 • Uyuşma ya da sersemlik hissi
 • İshal
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Üst solunum yollarında enfeksiyon oluşması
 • Gaz
 • Ödem oluşması
 • Denge bozukluğu
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Kalp atış hızında azalma
 • Baş dönmesi
 • İdrar yapmakta güçlük

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit) ve Tedavisi

Rinit kelimesi burun iltihabı demektir. Alerjik Rinit ise, alerji kaynaklı burun iltihabı demektir.

Halk arasında bilinen adıyla saman nezlesi, belirtileri normal soğuk algınlığı gibi görünen ancak süresi alerjiye neden olan madde ortadan kaybolmadıkça kaybolmayan bir rahatsızlık halidir.

Alerjiye neden olan madde özellikle üst solunum yollarını etkiler. Madde, hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi reaksiyonu başlatır.

Alerjik rinit (saman nezlesi) nedir? Belirtileri ve tedavisi

Toz, hayvan tüyü, polen gibi maddelere alerjiniz var ise bu ortamlarda nefes aldığınızda hastalık kendini belli eder. Aynı zamanda herhangi bir gıda maddesine alerjiniz varsa da aynı şikayetleri yaşayabilirsiniz. Mevsimsel alerjik rinit türü genellikle saman nezlesi veya mevsimlik alerji olarak bilinir.

Alerjik Rinitin (Saman Nezlesi) Nedenleri

 • Kuru ve rüzgarlı havalarda uçuşan polen ve tozlar
 • Hayvan tüyü
 • Ev tozu
 • Kimyasal kullanımı
 • Hamam böcekleri

Alerjik Rinitin (Saman Nezlesi) Belirtileri

 • Gözlerde sulanma ve kaşıntı,
 • Burun akıntısı ve burun tıkanması,
 • Aksırma, öksürme ve boğaz ağrısı,
 • Sinüslerde baskı ve yüzde ağrı,
 • Boğazda, burunda veya üst damakta kaşıntı,
 • Koku ve tat duyularında azalma,
 • Gözaltlarının şişmesi ve mavimsi bir renk alması,
 • Çocuk hastalarda sık sık ellerini buruna sürtme ve kaşıma hareketi,
 • Yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu.

Nezle tedavisinde şifalı bitkiler

 • Zerdeçal: Ilık süte çok az miktarda zerdeçal ekleyerek tüketirseniz soğuk algınlığı ve grip gibi şikayetlerinizden kısa sürede kurtulabilirsiniz.
 • Ihlamur, Ada Çayı, Kekik: Bu bitkiler boğazınızda oluşan tahrişi gidermeye yönelik yardımcı olurlar.

 • Kuşburnu çayı: Kuşburnu içindeki yüksek C vitamini sayesinde direnci yükseltir, bağışıklığı artırır.
 • Çubuk tarçın: Birkaç parça çubuk tarçını demleyip tüketerek boğazınızdaki tahrişin gidermek için kullanabilirsiniz.

 • Karanfil: Ağrı kesici özelliği bulunan karanfili çayınıza atarak veya gargara yaparak kullanabilirsiniz.
 • Yeşilçay: Yeşilçayınızın içine bal döküp limon sıkarak hastalıklara karşı vücut direncinizi artırabilirsiniz.

 • Portakal suyu: Taze sıkılmış portakal suyu direncinizi artırır.

Soğan Kürü

 • Açık kahverengi soğanın üzerindeki ince kabukları soyun.
 • 6 dilim haline getirin.
 • İki su bardağı suyun içine atın ve ağzı kapalı olarak 5 dk. kaynatın.
 • Suyu bardağa süzün ve ılıyınca için
 • Bir hafta boyunca aynı kürü uygulamalısınız.

Sinüzit nedir? Sinüzitin nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Nezleden korunma yöntemleri

Özellikle kış aylarında artan şikayetler ile nezle, yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Fakat dikkat edildiği ve doğru beslenildiği takdirde görülme sıklığı düşer. Eğer nezleye yakalanmak istemiyorsanız;

 • Sağlıklı ve düzenli beslenin
 • Spor yapın
 • Düzenli uyuyun
 • Ellerinizi sık sık yıkayın
 • Ev ve ofisinizde temizliğe dikkat edin

Kaynakça1- Cold, Flu & Cough Health 2- Cold or Flu? 3- Cold and Cough.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/nezle-nedir-soguk-alginligi-ile-grip-arasinda-farklar-ve-nezle-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть