Saman Nezlesi

Saman Nezlesine 10 Adımda Dur Deyin

Saman Nezlesi

Güneşin yüzünü daha fazla göstermeye başladığı bugünlerde, açık havada geçirilen süre de artıyor.

Ancak bitki polenlerinin ve küflerinin rüzgarla dağılması, birçok kişide saman nezlesi olarak bilinen polen alerjisinin ve alerjik astımın tetiklenmesine neden oluyor. Alınacak basit önlemlerle alerjilerin etkilerini en aza indirmek mümkün olabiliyor.

Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Metin Özkan, saman nezlesi ve etkilerinden korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Bebeklik döneminde sigara dumanına maruz kalan bireylerde alerji riski artıyor

Alerji genetik olarak aileden gelen bir durumdur. Alerjiler çoğunlukla normal insanlarda reaksiyona neden olmayan polen, küfler, tozlar, hayvanlar, gıda ve ilaçlar gibi genellikle organik bazı etkenlere karşı ortaya çıkar. Yılın bu döneminde en çok görülen alerjiler; alerjik rinit ve alerjik astımdır. Alerjik hastalıklar çoğunlukla birbiriyle ilişkilidir.

Bahar aylarında sık görülen ve saman nezlesi olarak adlandırılan polen alerjisi olan kişilerin dörtte biri astıma eğilimlidir. Ayrıca astımlıların neredeyse tama yakınında sürekli devam eden nezle ve sinüzit hali görülebilir.

Polen alerjileri açısından riskli grupta yer alan diğer kişiler;  egzama hastaları, alerjenlerin yoğun olduğu ortamlarda yaşamak veya çalışmak zorunda olan kişiler ve doğum sonrası ilk yıllarda sigara dumanına maruz kalanlardır.

Alerjik kişiler olarak değerlendirilen bu kişilerde polenlerin yoğun olduğu dönemlerde hapşırma, gözlerde ve burunda kaşıntı, sulanma, kızarma, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve öksürük yakınmaları ortaya çıkar.  Alerjilerin hayata etkileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaşam kalitesinin azalması: İş ve okul başarısını ve üretkenliği ciddi oranda azaltır.
 • Uykusuzluk: Uykuya dalmada ve devam ettirmekte sıkıntı yaşanmasına buna bağlı olarak yorgunluğa ve bitkinliğe neden olur.
 • Astım belirtilerinin artması: Öksürük ve nefes alıp verirken dışarıdan duyulan ıslık sesi gibi sesin artmasına yol açar.
 • Sinüzit: Uzun süre devam eden burun tıkanıklığı, sinüs enfeksiyonlarını tetikleyebilir.
 • Kulak enfeksiyonları: Özellikle çocuklarda orta kulak iltihaplanmasına neden olabilir.

Tedavinin ilk adımı alerjenlerden uzak durmak

Polen alerjilerinin tanısında; hastanın muayenesi ve şikayetlerinin ortaya çıkış şekli zamanı, süresiyle ilgili sorulara vereceği yanıtlar yol gösterici olmaktadır. Buna ek olarak kesin tanı için alerji testi gerekli olabilir.

Bu testlerden biri, sırt veya kolun iç kısmına en sık alerjiye neden olan maddelerden yapılmış sıvı test maddelerinin deri çizilerek çok az miktarda sürülmesiyle yapılan deri testidir. Kişi alerjik ise derisi kabarıp kızarır. Bunun yanı sıra kan testiyle de kişinin alerjik olup olmadığı belirlenebilir.

Alerjik yapıdaki kişilerde kanda o alerjene karşı koruyucu antikor denilen maddeler oluşur. Kan örneğinden bu antikorlar (IgE) saptanabilir. Tedavide ilk yapılması gereken şey şikayetlere neden olan maddelerden uzak durmaktır.

Bu yeterli olmuyorsa doktor kontrolünde kortizon içeren burun spreyleri, antihistaminikler, ödem giderici tablet ve spreyler ve kortizon hapları kullanılabilir. Ayrıca sinüslerin steril tuzlu su ile yıkanması kolay ve ucuz bir yöntemdir.

Alerji ve astım ataklarını azaltmak için önlemler:

 1. Yağmursuz kuru havalarda rüzgar varsa dışarıya çıkılmamalıdır. Dışarı çıkmak için havadaki polenleri temizleyen yağmur sonrası tercih edilmelidir.
 2. Alerjenlerin havaya karışımına neden olan çim biçme, yabani ot temizleme gibi bahçe işlerinden uzak durulmalıdır.

 3. Dışarıda giyilen kıyafetler eve dönünce değiştirilmeli ve duş alarak derideki ve saçlardaki alerjenler de temizlenmelidir.
 4. Yılın bu döneminde çamaşırlar, havlu ve çarşaflar polenlerin yapışmasını engellemek için dışarıda kurutulmamalıdır.
 5. Dışarı çıkarken geniş kenarlı gözlükler kullanılmadır.

  Çok alerjik yapıya sahip kişiler ve astım hastaları alerji maskeleri de kullanabilirler.

 6. Polen miktarının fazla olduğu dönemlerde şikâyetler başlamadan alerji ilaçları alınmalıdır.
 7. Polen miktarının fazla olduğu günün ilk saatlerinde dış aktivitelerden uzak durulmalıdır.

 8. Evde ve arabada cam açmak yerine bakımları düzenli olarak yapılan ve polen filtreli klimalar kullanılmalıdır.
 9. Yaşam alanlarının nem oranını düşük tutulmalıdır.
 10. Ev temizliği HEPA filtresi içeren vakumlu bir süpürge ile yapılmalıdır.

Güncellenme Tarihi: 23 Mayıs 2016Yayınlanma Tarihi: 23 Mayıs 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/saman-nezlesine-10-adimda-dur-deyin/

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Saman Nezlesi

Saman nezlesi, aynı zamanda “alerjik rinit” olarak da bilinir. Tıkanıklık, burun akıntısı ve sinüs basınçlarıyla birlikte soğuk algınlığı belirtilerinin sık görüldüğü ve semptomlara sahip yaygın bir rahatsızlıktır.

Bu makale alerjik rinit hakkındadır.

Saman nezlesi, bir virüsün neden olduğu soğuk algınlığının aksine, polen gibi hava kaynaklı maddelere karşı alerjik bir tepki nedeniyle oluşur. Saman nezlesi semptomlarının görüldüğü yılın zamanı havada hangi alerjik maddenin olduğuna bağlıdır.

Saman nezlesinde alerjik reaksiyona neden olan madde “alerjen” olarak adlandırılır. Saman nezlesi olmayanların çoğunluğu için bu maddeler alerjenler değildir. Çünkü bağışıklık sistemi onlara tepki vermez.

Saman nezlesi ve alerjik rinit aynı anlamlara sahip olmakla birlikte, çoğu insanın saman nezlesini yalnızca bitkilerden veya mantardan kaynaklanan polen ya da havadaki alerjenlere karşı alerjik bir reaksiyon olduğunu sanarlar. Ve alerjik rinit, havadaki parçacıklara, örneğin polen, burun, belki de gözler ve sinüsleri etkileyen toz akarları veya hayvan tüyleri de içerir.

Bu makalenin geri kalanında, polen ve bitkilerden veya mantarlardan gelen diğer hava yoluyla bulaşan alerjenlerden kaynaklanan saman nezlesi üzerinde duracağız. Polenin neden olduğu saman nezlesi polinozis olarak da bilinir.

Bazı insanlar saman nezlesinden hafifçe etkilenirler ve nadiren tıbbi tavsiyeye ihtiyaç duyarlar.

Bununla birlikte, birçoğu için semptomlar o kadar ciddi ve ısrarlı olabilir ki günlük görevlerini evde, işyerinde veya okulda düzgün yapamazlar. Bu insanların tedavi görmesi gerekir.

Tedaviler ile semptomlardan tamamen kurtulamayabilirsiniz. Ancak genellikle etkilerini azaltmaya yardımcı olunur. Böylece yaşam kalitesini devam ettirmek daha kolay olur.

Diğer alerjilerde olduğu gibi saman nezlesi belirtileri, bağışıklık sisteminin zararsız bir maddeyi zararlı olarak yanlış algılaması ve semptomlara neden olan kimyasalların salınmasının bir sonucudur.

Saman nezlesi her yaştan insanı etkileyebilir olmasına rağmen; genellikle çocukluk ya da yetişkinlikte gelişir. Saman nezlesi hastalarının çoğunluğu belirtileri yaşları ilerledikçe daha az şiddetli hale geldiğini bildirmişlerdir.

Saman Nezlesi Hakkında Kısa Bilgiler:

Aşağıda saman nezlesi (alerjik rinit) ile ilgili önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Sıklıkla saman nezlesi olarak adlandırılan alerjik rinit; hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akması, göz sulanması ve ağız burun, göz veya burun kaşıntısı gibi belirtilere neden olan yaygın bir rahatsızlıktır.
 • Allerjik rinit mevsimlik veya uzun süreli olabilir. Mevsimsel alerjik rinit belirtileri ilkbahar, yaz ve sonbaharda aylarının başlarında ortaya çıkar.
 • Saman nezlesinin belirtileri genellikle, ağaçlar, otlar veya yabani otlardan gelen polen alerjik duyarlılığı veya havadaki küf sporlarından kaynaklanır.
 • Alerjik rinit tedavi seçenekleri şunlardır: semptomlarınızı, ilaçlarınızı ve immünoterapiyi tetikleyen irritanlara veya allerjenlere maruz kalmanızı önlemek, ortadan kaldırmak veya azaltmak.
 • İmmünoterapi (alerji shots), alerjik riniti olan insanların yüzde 85’inde saman nezlesi belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Astım da dahil alerjik hastalıklar arasında her yaştan insanı etkileyen beşinci en sık görülen kronik hastalıktır ve üçüncü sırada da çocuklarda görülür.

Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Alerjik rinit belirtileri, yılın farklı zamanlarında başlayabilir. Bu, hastanın hangi maddeye alerjisi olduğuna bağlıdır. Bir kişi yaygın bir polenle alerjik ise, polen sayısı arttıkça semptomları daha şiddetli olur.

Yaygın olarak görülen saman nezlesi semptomları ve bulguları şunları içerir:

 • Hapşırma
 • Göz sulanması
 • Boğaz kaşıntısı
 • Burun kaşıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akması

Şiddetli saman nezlesi belirtileri şunları içerebilir:

 • Terleme
 • Baş ağrısı
 • Koku ve tat kaybı
 • Tıkalı sinüslerin neden olduğu yüz ağrısı
 • Kaşıntının boğazdan burna ve kulaklara yayılması

Bazen saman nezlesi belirtileri aşağıdakilere yol açabilir:

 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Uykusuzluk

Astım hastalarında saman nezlesi belirtileri hırıltılı soluk alıp verme, nefes darlığı nöbetleri daha şiddetli hale geldiğinde acil yardım almalıdırlar. Saman nezlesi olduğunda önemli sayıda insanda sadece astım belirtileri görülür.

Ayrıca Bakınız: Astım Belirtileri Nelerdir?

Saman Nezlesi Sebepleri Nelerdir?

Saman nezlesi neden olur?” Saman nezlesi bir diğer adı ile alerjik rinit; bağışıklık sistemi, zararsız bir havadaki maddeyi bir tehdit olarak algıladığında ortaya çıkar. Vücudun zararlı olduğunu düşündüğü maddeye saldırmak için E immünoglobülin adı verilen bir antikor üretir. Daha sonra semptomlara neden olan kimyasal histamin salınır.

Mevsimsel saman nezlesi tetikleyicileri vardır. Bunlar arasında polen ve sporlar bulunur ve yalnızca yılın belirli aylarında rahatsız edici belirtilere neden olurlar.

Saman nezlesini tetikleyen bazı örnekler şunlardır:

 • Ağaç poleni (bunlar ilkbaharda insanları etkileme eğilimindedir)
 • Çim poleni (bahardan sonra ve yaz aylarında insanları etkiler)
 • Ot poleni (bu sonbaharda daha yaygındır)
 • Mantarlar ve küf sporları (hava sıcak olduğunda bunlar daha yaygındır)

Saman Nezlesi İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 1. Genetik: Eğer saman nezlesi olan yakın bir aile üyeniz varsa, saman nezlesi rahatsızlığının ortaya çıkma riski daha yüksektir. Yakın bir aile bireyinin herhangi birinde alerjisi varsa biraz daha yüksek bir risk vardır.

 2. Diğer alerjiler: Diğer alerjilere sahip kişilerin de saman nezlesi şikayeti olması daha muhtemeldir.
 3. Astım: Astımlı çok sayıda kişide saman nezlesi vardır.
 4. Cinsiyet ve yaş: Saman nezlesi, genç erkekleri kadınlardan daha fazla etkilemektedir.

  Ergenlik çağından önce erkekler, kızlardan iki kat fazla saman nezlesi riski taşırlar ve görülür.

 5. Doğum tarihi: Yüksek polen mevsimi sırasında doğan insanlarda saman nezlesi riski diğer insanlara göre biraz daha yüksektir.

 6. Sigara dumanı: Sigara dumanına maruz kalan bebeklerde saman nezlesi riski daha yüksektir.
 7. İlk çocuk olmak: İlk doğan çocukların daha yüksek yüzdesinde diğer insanlara kıyasla saman nezlesi riski daha fazladır.

Saman Nezlesi Teşhisi

Genellikle semptomlar açık olduğu için teşhis kolayca konulabilir. Ayrıca hastanın tıbbi geçmişi ve aile tıbbi geçmişi ve şu ana kadar ortaya çıkan belirtiler ve semptomlar değerlendirilir.

Hangi maddenin alerjik olduğu hakkında bilgi vermek için bir kan testi veya cilt testi yapılabilir.

Saman Nezlesi Tedavisi

Alerjik rinit nasıl geçer?” Saman nezlesi (alerjik rinit) semptomlarını tedavi etmek için çok sayıda reçeteli ve reçetesiz ilaç mevcuttur. Bazı hastalara birkaç ilaç kombinasyonu önerilebilir.

Ebeveynlerin, bazı saman nezlesi ilaçlarının sadece yetişkinler için olduğunu bilmesi önemlidir. Emin değilseniz, doktorunuza danışınız.

Saman Nezlesine Ne İyi Gelir?

Kendinizi polen veya bitkilerden veya mantarlardan alerjenlere karşı korumak için yapabileceğiniz fazla bir şey yoktur. Bununla birlikte, maruziyetinizin yüksek olabileceği durumlardan kaçınmak, bir alerjik reaksiyon olasılığını veya belki de şiddetini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki önlemleri almak, alerjik rinit belirtilerini hafifletmeye yararlı olabilir:

 • Alerjenlere duyarlı aylarda polen sayısının farkında olun. TV, radyo, internet veya günlük gazetelerden bilgi alabilirsiniz. Nemli ve yağışsız günlerde polen sayımları daha yüksek olma eğilimindedir. Polen sayımı akşamın erken saatlerinde daha yüksek olma eğilimindedir.
 • Polen yüksek olduğunda pencereleri ve kapıları kapalı tutun.
 • Duyarlı aylarınız boyunca çimleri biçmekten ve bahçe işleriyle uğraşmaktan kaçının.
 • Polen sayımları yüksek olduğunda çimenli alanlardan uzak tutun.
 • Soğuk su ile gözlerinizi düzenli olarak yıkayın. Polenlerin temizlenmesi sağlanabilir.
 • Polen sayımı yüksekse ve içeriye geliyorsa, bir duş alın ve kıyafetlerinizi değiştirin.
 • Polenlerin yüksek olduğu aylarda gözlük kullanın.
 • Bir şapka, polenlerin saçınızda toplanmasını ve gözlerinizin ve yüzünüzün üzerine serpilmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Polenlerin yüksek olduğu zamanlarda araba kullanırken camları kapalı tutun. Arabalar için polen filtreleri vardır.
 • Ev içerisinde çiçek yetiştirmeyin.
 • Yüzeyleri, zemini ve halılarınızı mümkün olduğunca tozsuz tutun.
 • Elektrikli süpürge kullanıyorsanız, iyi bir filtreye sahip olduğundan emin olun.
 • Sigara dumanından uzak durun.
 • Sigara içiyorsanız, bırakmak semptomların azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Evcil hayvanlar poleni dışarıdan getirebilir. Bir evcil hayvan, yüksek polen sayımı gününde içeriye geldiğinde, yıkayın veya tüylerini temizleyin. Bazen evcil hayvanlar, alerjik rinit kaynağı olabilir; bu da polen alerjinizi daha da kötüleştirir.
 • Saman nezlesi sezonunun başladığı zamanı biliyorsanız, kendinizi önceden hazırlayın. Doktorunuza danışınız.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/alerjik-rinit-saman-nezlesi/

Saman Nezlesi

Saman Nezlesi

Hepimiz sık sık alerjik durumlar yaşarız. Bu alerjik durumları sık yaşasak da bunların hepsi hissedilir bir düzeyde gerçekleşmemektedir. Kişinin bünyesinden kaynaklanan bazı hassas noktalar bulunmaktadır.

Kimisi hapşırarak ya da kaşınarak bu alerjik durumları yaşamaktadır. Bu alerjik durumların yaşanmaması için kişinin yapacağı pek de fazla bir şey yoktur.

Ancak daha temkinli davranarak alerji oluşturabilecek durumlardan uzak durmaya çalışabilir.

Alerjinin en sık görüldüğü dönemler ise genellikle mevsim geçişleridir. Özellikle sonbahar aylarında polenlerin sürekli olarak uçuşmasıyla beraber alerjik durumlar daha sık ortaya çıkmaktadır. Alerjik durumların bir etkisi de kişinin sosyal hayatını oldukça olumsuz etkiler.

Alerjik reaksiyonlar genellikle nezle ile karıştırılır. Çünkü belirtileri hemen hemen aynıdır. Birkaç belirti bu iki durumu birbirinden ayırmaya yetmektedir.

Kişinin alerjisi olup olmadığını daha fazla bu durumu yaşamaması adına alerji ile nezle arasındaki farkı öğrenmelidir. Saman nezlesi alerjik reaksiyon gösteren bir durumdur. Ancak nezleyle hiçbir ilgisi yoktur.

Saman nezlesinde insanların oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü saman nezlesini yaşayan kişilerin psikolojileri bu dönemlerde oldukça olumsuz etkilenebilmektedir.

Tıptaki adı alerjik rinit olan saman nezlesi, burun iltihabı anlamına gelmektedir. Burun iltihabının başlangıcı ise burundan olur. Havadaki alerjik etken maddeler burundaki sıvıya yapışarak burada sıvının iltihaplanmasına yol açmaktadır. Bu duruma saman nezlesi denmektedir.

 Mevsimsel olarak bilinen bu hastalığa yakalanan insanların bazılarında bu süreç bir yıla kadar uzayabilir. Bu da kişinin psikolojisini oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu hastalığın önüne geçebilmek mümkün değildir.

Ancak insanlar gerekli önlemleri aldığı takdirde bu atakların sayısını azaltabilirler.

Saman Nezlesi Neden Olur?

Saman nezlesi havadaki alerjik maddelerin çoğaldığı dönemlerde havada rüzgarın da etkisiyle beraber uçuşmaya başlar. Bu alerjen maddelere alerjisi olan kişilerin atak geçirmesine neden olur.

Burun yoluyla yakalanılan bu hastalık sonrasında vücut kendi savunma mekanizmasını devreye sokarak burundan salgıladığı sıvıyla beraber dışarı atmaya çalışsa da bazen bu durumlarda burun iltihabı oluşabilir.

Bu da burunda alerjik rinit olmasına neden olmaktadır.

Kişinin bu dönemlerde mümkün olduğunca açık havayla teması olmaması gerekmektedir. Bununla beraber rüzgarlı havalarda özellikle yatak odasının kapı ve penceresinin kapalı tutulması gerekmektedir. Aksi halde bu durumdan oldukça olumsuz etkilenen kişinin atakları artabilir.

Saman Nezlesi Belirtileri

Her ne kadar nezleyle karıştırılsa da aslında birkaç belirti bu iki durum arasında ne kadar kolay fark edilebilir olduğunu ortaya koyuyor. Kişiler nezlede az da olsa ateş yükselmesi yaşamakta ancak saman nezlesinde bu duruma rastlanmamaktadır.

Her iki durumda da burun akıntısı vardır. Bu vücudun solunum yollarını koruyabilmek adına kullandığı bir bağışıklık silahıdır.

Ancak nezle esnasında bu burundaki sıvı daha açık renkte olmakla beraber saman nezlesinde burun iltihabı da söz konusu olduğu için buradaki sıvının rengi daha da koyudur. Ve kişi bu iki sıvının renk farkından dolayı bu iki durumu kolayca ayırt edebilir.

Saman nezlesinde aynı zamanda kişinin burnu tıkalıdır ve nefes alıp verirken bu tıkanıklığı kolayca hissedebilir. Aynı zamanda havadaki alerjen maddeyle teması olan gözünde yanma hissi ve aynı zamanda kaşıntı da hissedebilir.

Bu dönemde kişi kendini oldukça halsiz ve bitkin hissedecektir. Bu da kişinin göz altında birtakım morlukların oluşmasına yol açacaktır. Aynı zamanda kişide sürekli olarak bir kaşıntı hali vardır. Ancak kaşınan gözlerin ovuşturulmaması ve mümkün olduğunca ellerin yüz ile temas etmemesi gerekir.

Eğer gün içerisinde evinizi sık sık havalandıran biri iseniz bu havalandırmayı belli saatler içerisinde yapın ve onun haricinde evinizi olabildiğince kapalı tutun. Aksi halde gece uyurken sürekli tıkanmanıza yardımcı olan polenler ve diğer alerjik maddeler sizlerin uykunuzu almamanıza neden olacaktır. Bundan kaynaklı olarak sürekli bir halsizlik içerisinde olabilirsiniz.

Kişinin kendini sürekli olarak halsiz hissetmesinin yanında kendini sürekli olarak sinirli ve agresif de hissedebilir. Özellikle uykudaki düzensizlik kişinin sinir sistemini de olumsuz etkileyip her hareketini kısıtlaması gerektiği bu dönemde kendini kapanmış gibi hissetmesine yol açabilmektedir.

Bu yüzden kişinin bu dönemlerden olabildiğince uzak durması hava ile teması olacak yerlerden kaçınması ve kalabalık ortamlarda bulunmaması gerekmektedir. Kişi eğer saydığımız belirtileri yaşamak istemiyor ve sosyal hayatında kısıtlama yaşamak istemiyorsa uzman bir hekime danışarak ve saydığımız kriterleri göz önünde bulundurarak kendini bu dönemden koruyabilir.

Korumak her zaman tedavi edici bir özellik olmasa da bu dönemde sizi oldukça rahatlatacaktır.

Hangi Alerjinler Rinit Yapar?

Havada taşınabilecek kadar küçük ve hafif olan hayvan ve bitki proteinleri gözümüz burnumuz ve boğazımızdaki zarlar üzerinde birikirler. Polenler, mantar sporları, hayvan tüyleri ve ev tozu bu parçacıkların en sık rastlananlarındandır.

Hangi Polenler Sorun Olur?

İlkbaharın erken dönemlerinde saman nezlesine polenler yada çevrede sıklıkla rastlanan ağaçlar neden olmaktadır. İlkbaharın geç dönemlerinde ise polenler çayırlardan kaynaklanmaktadır. Renkli süs bitkileri nadir olarak alerjiye neden olmaktadır.

Çünkü onların polenleri havayla taşınamayacak kadar ağırdır. Bu bitkilerin polenleri bir yerden bir yere böcekler tarafından taşınmaktadır. (arılar, kelebekler) Bazı bitkiler ise Ağustosun sonunda polen vermeye başlarlar. Bu eylül ayı boyunca devam eder.

Kimi zaman ekim ayına kadar veya ilk soğuklara kadar polen verdiği olur.

Mantar Nedir?

Mantarlar ekmeği küflendiren, meyvelerin bozulmasına neden olan küflerdir. Aynı zamanda kuru yapraklarda, çayırlarda, samanda, tohumlarda diğer bitki ve toprakta da bulunurlar.

Soğuğa dirençli oldukları için alerji sorunu uzundur ve karın toprağı kapattığı dönemler dışında tüm bir yıl sporları havada bulunur. Ev içinde mantarlar ev bitkilerinde ve onların saksı toprağında yaşar.

Bodrum katları ve çamaşır odaları gibi nemli yerlerin yanı sıra peynirde ve mayalanmış içkilerde de bulunurlar.

Tüm Yıl Boyunca Saman Nezlesi Nasıl Değişir?

Alerjenler hayvan artıkları (kediler, köpekler, atlar, yün) kozmetik malzemeler, mantarlar, yiyecekler ve ev tozları da dahil olmak üzere bütün yıl boyunca bulunurlar.

Ev tozu, mobilyalardan dökülen selülozdan, mantardan, ev hayvanlarında dökülen artıklardan ve böcek parçalarından oluşan karmaşık bir yapıdır.

Alerji kışın sıcak hava sistemlerinin açılmasıyla ev tozunun etkisi altında artmaktadır.

Alerji Zararları Olabilir Mi?

Alerjik kişilerin soğuk algınlığına, sinüs enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonlarınaolan hassasiyetleri artmıştır. Bu hastalık onları alerjisi olmayan insanlardan daha fazla rahatsız edebilir. Hatta bazen daha ağır olarak bu kişilerde astım gelişebilir.

Siz Ne Yapabilirsiniz? İdeal olarak alerjinizin oluştuğu yerden uzakta yaşamayı seçebilirsiniz. Örneğin sadece deniz havası teneffüs edebileceğiniz bir yerde veya hiçbir şeyin yaşamayacağı kadar kuru bir iklimde yaşamanıza devam edebilirsiniz.

Ne yazık ki bu ideal uygulama nadiren yapılabilir.

Ancak aşağıda sıralanan kendi kendinize yardım önerileri denemeye değerdir.

 1. Çimleri keserken veya ev temizliği yaparken polen maskesi takın. (birçok eczaneden temin edilebilir)
 2. Isıtma ve havalandırma sistemlerindeki filtreleri aylık olarak değiştirin yada bir hava temizleme aygıtı kullanmaya başlayın.
 3. Polenlerin çok yoğun olduğu dönemlerde kapıları ve pencereleri kapalı tutun.
 4. Evde bulunan bitki ve hayvanlardan uzak durun.
 5. Kuş tüyü yastıkları, yün battaniye ve yün örtüleri pamuk veya sentetik maddeden yapılmış olanlarla değiştirin.
 6. Gerekli olduğunda yeterince antihistaminik ve dekonjestan kullanın.
 7. Yatağınızın baş tarafı yukarı kaldırılmış bir şekilde uyuyun. Bunun için yatağınızın baş tarafındaki ayakların altına birer tuğla koyabilirsiniz.
 8. Genel sağlık kurallarına uyun. Her gün egzerzis yapın. o Sigarayı bırakın ve diğer hava kirliliğine neden olan şeylerden uzak durun. O dengeli beslenin karbonhitratları aza indirin. Diyetinizi vitaminler ve özelliklede C vitaminiyle destekleyin.
 9. Doktorunuzun tavsiyelerine uyun Kış aylarında iyi bir nemlendirici kullanın. Çünkü kuru ev içi havası birçok alerjik kişinin kötüleşmesine neden olmaktadır. Ancak nemlendirici de mantar üreme şansına da dikkat edin.

 
Doktorunuz Sizin İçin Ne Yapabilir?

Kulak Burun Boğaz uzmanınız tam bir kulak, burun, boğaz, baş ve boyun muayenesi yapacaktır. Dikkatli bir değerlendirme sonucunda doktorunuz şikayetlerinize herhangi bir enfeksiyonun ya da yapısal bir bozukluğun yol açıp açmadığına ve bunlara yönelik uygun tedaviye karar verecektir.

Alerji tedavisinde bir çok ilaçtan yararlanılmaktadır ve doktorunuz bunlar arasından size en uygun olanını seçecektir. Bunlar arasında antihistaminikler, dekonjestanlar, kromolin ve kortizonlu ilaçlar vardır.

Şüphelenilen bir alerjinin medikal tedavisi aynı zamanda çevre kontrolü danışmalığını da kapsamaktadır.

Sonuç olarak detaylı bir hikaye ve iyi bir muayeneden sonra doktorunuz hangi maddeye karşı alerjiniz olduğunu tespit etmek için testler önerebilir. Solunum havasındaki alerjenlerin tek tedavisi spesifik olarak o alerjene karşı antikor oluşturacak enjeksiyonlar yapmaktır.

Bundan önce hassasiyetinizin gerçek nedeni bulunmalıdır. Alerji araştırmaları ya kan tahlili ya da deri testi şeklindedir. Modern testler sadece hangi maddeye karşı alerjiniz olduğu değil bu alerjinin düzeyi de ortaya çıkmaktadır.

Bu, eğer enjeksiyon gerekiyorsa başlanabilecek en yüksek dozla başlayarak tedaviye cevabı en kısa zamanda almamızı sağlar.

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

Источник: https://ethica.com.tr/saman-nezlesi

Hastalık herhangi bir yaşta başlayabilir. Ancak genellikle genç yaşta (1 – 20 yaş) başlar. Çoğunlukla ailede aynı hastalık mevcuttur. Anne ya da babada alerji varsa %30, her ikisinde de alerji varsa %60, oranında çocukta alerji görülecektir.

Diğer alerjik hastalıkların (egzama, astım ve alerjik konjuktivit-göz nezlesi-) görülmesi olasılığı fazladır.

Alerjik rinit ağır bir hastalık olmamasına rağmen kişiyi son derece rahatsız edebilir; uykuyu, yemek yeme ve yaşam şeklini olumsuz etkiler; okul ve işgücü kaybına yol açar. Kent yaşamı alerjik hastalıkların görülme oranını arttırmıştır. Bunda çevre kirliliğinin rol oynadığı düşünülmektedir.

Alerjik riniti olan kişilerde sinüs enfeksiyonları, kulakta sıvı birikimi ile ortaya çıkan işitme azalmaları ve burun polipleri görülebilir. Ayrıca alerjisi olmayan kişilere oranla astım gelişme riski 4 kez daha fazladır.

Alerjiye yol açan diğer bir madde ise “mold” denen küflerdir. Moldlar ekmeği küflendirir, meyvelerin bozulmasına yol açar. Aynı zamanda kuru yapraklarda, çayırlarda, samanda, tohumlarda, diğer bitkilerde ve toprakta bulunur.

Soğuğa dirençli olduklarından alerji sezonu uzundur ve karın toprağı kapattığı dönemler dışında sporları havada bulunur. Moldlar ev içindeki bitkiler ve topraklarda yaşar. Bodrum katları ve çamaşır odaları gibi nemli yerlerin yanı sıra, peynirde ve mayalanmış içkilerde de bulunur.

Moldlardan korunmak için ev bitkilerinin sayısı azaltılmalıdır.

Alerjik rinit (saman nezlesi) nedir? Belirtileri ve tedavisi

Alerji nedenleri kişiye göre değişebilir

Alerjenin çeşidine göre, mevsimsel polenlerle (tahıl, ağaç, çiçek, çimen), ev tozları, küf mantarları ve evcil hayvanlarla yıl boyu süren alerjik rinitler görülür. Alerjenler üst solunum yollarında olduğu gibi birleşik yol hastalığı olarak alt solunum yollarında da etkili olup, astım hastalığına da sebep olabilirler.

Solunum yolları alerjenleri ile oluşan bu tablolar dışında da kimyasal, kozmetik, gıdalar ile oluşan cilt alerjileri; gıdalar, ilaçlarla oluşan sindirim sistemi alerjileri; stres sıkıntı ile oluşan psikolojik alerjiler de vardır. Alerji tabloları çocuklarda ve erişkinlerde görülebilir. Tanı için öykü önemlidir. Ailesel ve kişisel öykü araştırılır.

Ebeveynlerinde alerjik rinit ve astım öyküsü olanlarda atopi (alerjik bünye) özelliği varsa mevsimsel mi, yıl boyu mu hastalanıyor bakılır. Klinik belirti ve bulgular değerlendirilir. Kanda IgE, kan ve burun sürüntüsünde alerji hücreleri aranır. Alerji deri testleri belirgin pozitif olursa kanda spesifik IgE testleri yapılarak sebepler belirlenir.

Kesin tanı konmuş olur.

Alerjik riniti olan hastalarda burun tıkanıklığı, hapşırma nöbetleri, sulu burun akıntısı, burun ve gözlerde kaşıntı (aynı zamanda konjuktivit), damakta ve gırtlakta kaşıntı, öksürük ve baş ağrısı görülebilir. Alerjiye yol açan polenlerin kaynağı çeşitli otlar ve ağaçlardır. Polenler havadan burun, göz ve boğazımıza yapışarak birikirler.

İlkbaharda polenlerin kaynağı genellikle ağaçlar, yaz ve sonbaharda ise genellikle çayır otlarıdır. Bir bitkiye veya hayvana ait alerjen madde vücuda girerse bu istilayı önlemek için bağışıklık sistemi bir reaksiyon gösterir. Normal şartlar altında bu, yararlı ve doğal bir korumadır.

Ancak bazı kişilerde bu reaksiyon aşırı boyutlarda olmaktadır. Bu kişiler alerjik olarak tanımlanmaktadır. Alerjen maddeler vücudu antikor yapmak üzere uyarırlar. Bunlar daha sonra alerjen maddelerle birleşip bazı kimyasal maddeler salgılatırlar. Bu maddeler arasında en iyi bilineni histamindir.

Bu kimyasal maddeler burun içi örtüsünün şişmesine, kaşıntıya ve aşırı miktarda salgı oluşmasına neden olur.

“Saman nezlesi” Alerjik rinit tedavi nasıl yapılır?

Alerji düşünülen durumlarda tanıyı kesinleştirmek için bazı testlerin yapılması zorunludur.

Bu testler 4 gruba ayrılır: serolojik (kan) tetkik, prick-test (derideki spesifik antikorların gösterilmesi), burun sekresyonunun kimyasal analizi ve burun içine alerjen maddelerle yapılan uyarı testi.

Alerji tanısı doğrulandıktan sonra uygun tedavi başlatılmalıdır. Tedavi 4 ayrı başlık altında toplanabilir:

1- Alerjen uyaranlarla temasın kesilmesi,2- İlaç tedavisi,3- Hiposensibilizasyon (aşı tedavisi)

4- Cerrahi Tedavi

Alerji tedavisinde birçok ilaçtan yararlanılmaktadır. Bunlar arasında antihistaminikler, dekonjestanlar, kromolin ve kortizonlu ilaçlar vardır. Bu ilaçlar tek tek veya kombine olarak kullanılabilir.

İlaç tedavisinin özelliği çok çabuk etki göstermesidir. Burun içerisine uygulanarak kullanılan kortizonlu spreylerin yan etkileri son derece azdır.

Ancak bu ilaçların etki gösterecek en düşük dozda ve düzenli olarak kullanılması yararlı olmaktadır.

“Saman nezlesi” Alerjik rinitte hiposensibilizasyon (aşı) tedavisi

Çevre kontrolü ve ilaç tedavisine rağmen şikayetlerin 2 yıldan fazla devam etmesi durumunda önerilir. Bu yöntemle bağışıklık sisteminin tepki mekanizması değiştirilmeye çalışılmaktadır.

Etkisi yavaş görülür ve sadece aşıda kullanılan maddelere karşı iyileşme elde edilir. Uygulama, alerjen maddelerin belirli miktarda vücuda verilmesi ile yapılır. İşlem uzman gözetiminde yapılır. Tedavi 3-5 yıl süreyle uygulanır.

İlk 3 yıl içinde yeterli iyileşme görülmezse tedavi sona erdirilir.

“Saman nezlesi” Alerjik rinitte cerrahi tedavi

Daha çok aşırı büyümüş burun etlerinin veya poliplerin tedavisine yönelik olarak yapılır. Bu yöntemler tek tek veya kombine olarak kullanılabilir. En etkili tedavi yöntemi uygulansa bile eğer alerjen maddelerle yoğun olarak karşılaşılıyorsa başarı şansı az olacaktır.

“Saman nezlesi” Alerjik rinitene iyi gelir

Alerjik Rinit’ten korunmak ve daha az şikayetle yaşamak için şunlara dikkat etmeliyiz;

 • Yatak odalarının pencereleri sabah saatlerinde açılmamalı çünkü polenlerin en fazla uçuştuğu saatler sabah saatleridir. Buradan içeri giren polenler bütün gece şikayete sebep olabilir.
 • Evden çıkmadan burun spreylerini sıkmalı ve özellikle rüzgarlı günlerde dışarıda vakit geçirilmekten kaçınılmalı. Hafta sonu gidilen yerlerin yeşil alan olması yine şikayetleri artırır.
 • Yeni çiçek açmış ağaçlara yakın olmak, çimlerin üzerinde vakit geçirmek doğru değil. Orman ve ağaçlık alanlarda her ne kadar ağaç polenleri yoğun olsa da polenler arasında yüksek düzeyde çapraz reaksiyon olacağından buralarda ot polenleri de şikayet yaratır. Mümkün olduğu kadar bu tür alanlarda zaman geçirmekten kaçınılmalı.
 • Kişi bir şekilde polenlere maruz kalmış ise eve gelince üzerindeki kıyafetlerle yatak odasına geçmemeli üst kıyafetleri ev girişinde çıkarılıp silkelenmelidir ki üzerindeki polen yükü kaybolsun. Daha sonra şartlar ve ortam müsaitse duş alınmalı, alınamıyorsa yüz bol sabunlu suyla yıkanmalı, saç ıslak tarakla taranmalı ve bol su ile burun temizliği yapılmalı. Böylece vücuttaki polen yükü azaltmış olur.

İlkbaharda Alerjik Rinit’li hastaların dikkat etmesi gereken diğer bir konu da böcek ve arı sokmaları. Alerjik hastalar böcek ve arı sokmasından çok etkilenebilir hatta acil müdahaleye gerek duyulabilir.

Burada korunma önemli.

Bunun için açık renkli giysiler tercih edilmeli, yiyecek ve içecekler açıkta bırakılmamalı ve her şeye rağmen böcek veya arı sokması olursa mutlaka kontrol altına alınıp gerekirse sağlık kuruluşuna başvurulmalı.

Arı sokması: Ne iyi gelir? Alerjisi, ilkyardım ve evde tedavi

Son olarak polen alerjisi olan hastalar ilkbahar ve sonbaharda ilaçlarını yanlarında bulundurmalı ve gerekli durumlarda kullanmalı, fakat Alerjik Rinit’te en önemli tedavinin de korunma ve kaçınma olduğu unutulmamalı.

Alerjen Polen ise alınacak önlemler şu şekildedir;

Tedavide temel kural belirlenen alerjenlerden uzak durmak, temas etmemektir. Alerjen polen ise başarı kolay değildir. Polen alerjisi olanlar; polenlerin atmosferde yoğun olduğu sabah saatlerinde dışarı çıkmamalı ya da ağız burnu kapatan maskeler kullanmalıdır.

Arabalara polen filtresi taktırmalı ve giderken camları açmamalıdırlar. Gözlük ve şapka kullanmalıdırlar. Akşam eve dönüşte kıyafetler çıkarılmalı, toz tutan saçlar duş alarak tozdan arındırılmalıdır. Tatil için ormanlık alan değil deniz kenarı seçilmeli.

Tedavi için doktorunuzun vereceği ilaçlar dikkatle kullanılmalıdır.

Ev tozu akarı, küf mantarı sporu alerjisi olanlarda özellikle yatak odalarındaki toz tutan halı, kilim, perde, kuru süs çiçeği, koltuklar odadan çıkarılmalı, yerler muşamba ya da tahta olmalı, oda kuru değil ıslak, nemli bezlerle temizlenmeli, yastık yün pamuk, kuş tüyü değil, elyaf olmalıdır. Evdeki nem, rutubet önlenmeli, evcil hayvanlar uzaklaştırılmalıdır.

Alerjik Rinitten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Her hastalıkta olduğu gibi alerjik rinit’te de en önemli tedavi doğru teşhistir geçmeyen veya sık sık burun problemi yaşayan çocukların mutlaka çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, sebep olan alerjenin bulunması gerektiğini söyleyerek yapılması gerekir.

 • Dokunan alerjenin bulunması,
 • Organik ve sağlıklı beslenilmesi,
 • Solunan havanın temiz olmasına dikkat edilmesi,
 • Özellikle yatak odasının ev tozları, evcil hayvan ve küf mantarı alerjenlerinden uzaklaştırılması,
 • Yatak, yorgan ve döşeğin yün ve tüy olmaması,
 • Yatılan odanın sade ve boş olması,
 • Polen mevsiminde havalandırma işlemlerinin saat 05.00 ile 10.00 arası yapılmaması,
 • Polen mevsiminde açık havada çok bulunulmaması,
 • Her gün aksam eve gelindiginde mutlaka duş alınması ve bütün kıyafetlerin değiştirilmesi,
 • Dışarı çıkarken gözlük ve şapka takılması,
 • Gün içinde dışarıda giyilmiş günlük kıyafetlerin yatak odasında bulundurulmaması,

İyi Tetkik ve Doğru Karar Önemli

Gıda alerjisi olanlar belirlenen gıdaları yememelidirler.

Süt, yumurta, çikolata, balık, domates, çilek gibi… Korunma ve tedaviye rağmen başarı sağlanamayanlarda alerji ve sebep olan alerjene karşı aşı tedavisi= Hiposensitizasyon- İmmunuterapi yapılabilir.

Bunda esas olan iyi tetkik ve doğru karar ile en çok duyarlı olduğu antijeni az dozda başlayıp yavaş yavaş artırarak bünyeyi duyarsız-bağışık hale getirmek olmalıdır. Süre en fazla 2 yıl olmalıdır.

İlaç dışı önlemler olarak bol C vitamini içeren yeşillikler, sebzeler, meyveler (portakal, kivi, mandalina), havuç suyu, soğan, sarımsak, yeşil çay önerileri vardır.

Meşe ağacı kabuğu, üzerlik tohumu, duvar sarmaşığıgillerden dağ melek otu, yonca yaprağı çayı, toz kuzukulağı kökü önerileri de yapılmaktadır.

Ancak unutulmamalıdır ki alerjik hastalıklar tam şifa bulan hastalıklar değil, ancak kontrol edilebilen hastalıklardır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/saman-nezlesi-alerjik-rinit-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Saman Nezlesi Nedir?

Tıptaki adı alerjik rinit olan saman nezlesi, burun iltihabı anlamına gelmektedir. Burun iltihabının başlangıcı ise burundan olur. Havadaki alerjik etken maddeler burundaki sıvıya yapışarak burada sıvının iltihaplanmasına yol açmaktadır. Bu duruma saman nezlesi denmektedir.

 Mevsimsel olarak bilinen bu hastalığa yakalanan insanların bazılarında bu süreç bir yıla kadar uzayabilir. Bu da kişinin psikolojisini oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu hastalığın önüne geçebilmek mümkün değildir.

Ancak insanlar gerekli önlemleri aldığı takdirde bu atakların sayısını azaltabilirler.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.