Sanal Anjiyo” (Bilgisayarlı Tomografik Anjiyo) Nedir? Kimlere yapılabilir?

Anjiyo nedir? Nasıl ve neden Yapılır?

Sanal Anjiyo” (Bilgisayarlı Tomografik Anjiyo) Nedir? Kimlere yapılabilir?

Anjiyo, bir tedavi yöntemi değil tanı koymak için kullanılan bir yöntemdir. Bir diğer adıyla Koroner anjiyografi da olarak bilinir. Bu yöntemde el, kol ya da kasıkta bulunan atardamarlara ince tüplerle giriş yapılır ve verilen ilaç sayesinde damarlar görüntülenir.

Görüntülenme sayesinde kalp haricinde göz ve bacaklarda da bir sorun varsa teşhis edilme ihtimali vardır. Doktorlar bir hastalıktan şüphelendiğinde ya da önlem amaçlı olarak bu yönteme ihtiyaç duyabilirler. Eğer bir hastalık varsa nasıl bir tedavi uygulanacağına ise bu şekilde karar verilir.

Dünyada kalp ve damar hastalıkları yüzünden ölen insan sayısının fazla olması tanı ve tedavi yöntemleri üzerinde durulmasına neden olmuştur. Anjiyo yöntemi sağlık için en önemli tanı koyma yöntemlerinden biridir.

Doktorlar bu yöntemle damarları görüntüleyerek kişide kalp ve damar hastalığı ya da başka hastalıklar olup olmadığını anlamış ve bu sayede bir çok insanın hayatı kurtulmuş ya da erken tanı konularak hastalığın ilerlemesi durdurulmuştur.

Anjiyo denildiğinde bir çok kişi bu duruma korkuyla yaklaşır oysa ki anjiyo asla korkulduğu gibi bir hastalık değil sadece doktorlar için teşhis koymaya yardımcı olan bir yöntemdir. Anjiyografi çeşitleri açısından farklılık gösterebilir. Bu farklılık ise sadece yapılma yerleri açısından çeşitlilik gösterir.

Anjiyo çeşitleri yapıldığı yere göre isimlendirilmektedir. Koroner damar denilen kalbe giden damarlara 2 şekilde ulaşılır. Bu sayede doktorlar tarafında kalbe giden damarlarda ya da farklı damarlarda hastalık olup olmadığına bakılır.

El Bileğinden Anjiyografi (Radial Anjiyografi)

Radial anjiyografi anjiyo çeşidinde kişinin el bileğinde bulunan damarlardan giriş yapılır. Bu yöntem son 10 yıldır doktorlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Hem hastanın rahatlığı hem kanama riskinin az olmasından ve işlemin kısa sürüp hastanın 1 saat sonra ayağa kalkmasından dolayı başka yöntemler gerekmedikçe Radial anjiyografi hastaya uygulanır.

Kasık(femoral bölge) anjiyografi anjiyo çeşidinde kasıkta bulunan damarlardan giriş yapılır. Çok eskiden beri kullanılan bir uygulamadır.

Ancak kasık anjiyografisi yerini kolay olduğu için el bileğinden uygulanan Radial anjiyografiye bırakmıştır.

 Kasıktan anjiyoda bacak ve kollarda bulunan damarların, beyin ve kalp damarlarını, akciğer damarlarını, göz damarlarını ve karın içindeki organlarla bağlantılı damarların görüntülenmesi sayesinde sağlık açısından riskli bir durum varsa tespit edilir.

Anjiyo neden yapılır?

Anjiyo nedenleri arasında en önemlisi tanı koymaktır. Kalp ve damar hastalıkları, böbrek, göz ve bacak rahatsızlıklarının anlaşılmasında en önemli tanı yöntemidir. Doktorlar anjiyoyu bir hastalıktan şüphelendiklerinde bu hastalığı kesinleştirmek amacıyla yapabilir. Bu da kesin bir tanı koyma aracı olduğunun göstergesidir. Diğer nedenler ise şu şekildedir.

 1. Hastalık varsa ne durumda olduğunu belirlemek amaçlı,
 2. Hastalığın ve sorunun nerede olduğunu belirlemek amacıyla,
 3. Başka cerrahi operasyonlar için cerrahlara bilgi vermek amaçlı,
 4. Damarlarda tıkanıklık ya da başka bir sorun olup olmadığını belirlemek amacıyla.

Bu gibi nedenlerden dolayı anjiyo tanı koyma yöntemi kullanılmaktadır.

Anjiyo kimlere yapılır?

Anjiyo Yapılmadan Önce Hasta Şikayetleri Göz Önünde Bulundurulur.

Anjiyo yapılması için öncelikle doktorun dikkatli bir inceleme yapması gerekir.

Hastanın dikkatlice dinlenmesi, şikayetlerinin sıklığının bilinmesi, ailesinde genç yaşta kalp krizi ve ani şekilde ölen biri varsa bilinmesi, kişinin kolesterolünü düşürmek için ilaç tedavisine başlanması gerekiyorsa bunun da hasta tarafından söylenmesi gerekir. Bu sayede anjiyonun uygulanmasına karar verilir.

Diğer şekilde sadece göğüs ağrısı şikayetiyle gelen hastalara başka hiçbir belirti olmadan ve başka testler uygulanmadan anjiyo yapılmaz. Anjiyonun kimlere yapıldığını ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Efor testi yapılan ve sonuçlar pozitif çıkan hastalar,
 2. EKO yapıldığında kalp kasılması görülenler kişiler,
 3. Talyumtestinde koroner arter hastalığından şüphelenilenler,
 4. Bilgisayarlı tomografisi şüpheli bulunanlar,
 5. Kalp kapağı hastalığı olanlar,
 6. Kalp ameliyatı dışında başka ameliyat olacak şeker hastaları,
 7. 40 yaş üzerinde olan ve ciddi ameliyat olacak olanlar,
 8. Bypass ameliyatı olanlar (5 yıl sonra, kontrol amaçlı),
 9. Stent takılmış olan kişiler (9 ay sonra, kontrol amaçlı) anjiyo yapılır.

Bu kişilere hastalığın kontrolü amacıyla ya da bir hastalıktan şüphelenildiğinde uygulanır. Bu şekilde erken teşhis konulur. Erken tedaviye başlanılarak olası kötü durumlar ortadan kaldırılır.

Anjiyonun riskleri var mıdır?

Anjiyo riskleri binde bir ortaya çıkar. Bu riskler ise uygulamadan sonra anjiyografi yapılan bölgeye yeterince baskı uygulanmaması sonucu ortaya çıkar.

Baskı yapılmayan bölgede kanamanın durmaması, baskının doğru bir şekilde yapılmaması sonucu morarmalar görülebilir. İşlem sırasında işlem yapılan bölgenin, koroner damarın zedelenmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorun hastaya cerrahi operasyon yapılarak çözülür.

Bunun dışında hasta kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa kanamanın durmama ihtimali de vardır. Eğer bu hastada anjiyonun yapılması gerekiyorsa mutlaka yapılması gerekir. Bu durumlar %2-8 arasında ortaya çıkan durumlardır.

Bu yüzden riskleri göz önüne almamakta fayda vardır. Çünkü kalp ve damar hastalıklarının teşhisinde anjiyografi çok önemlidir.

Anjiyo yöntemi aşamalı bir şekilde ilerler. Bu aşamalar ise kısa ve kolaydır. Hastanın dikkat etmesi gereken bir kaç kural vardır.

Bunun dışında uygulanması son derece kolay olan bir yöntemdir. Hasta el bileğinden anjiyografi olduğunda 1-2 saate, kasıktan anjiyografi olduğunda ise 6-7 saate evine gidebilir.

Anjiyodan önce, anjiyo sırasında ve anjiyodan sonra yapılanlar ise sırayla şu şekildedir.

Anjiyo, Anjiyografi Cihazıyla Özel Bir Odada Uygulanır.

 1. Öncelikle hastanın anjiyodan 4 saat öncesinde bir şeyler yememiş olması gerekir.
 2. Eğer kasıktan olacaksa kasık bölgesinin tıraş edilmesi gerekir.
 3. Hastadan gözlük, takma diş, damak, takı kullanıyorsa çıkarılması istenir.
 4. Anjiyodan önce ise kan testleri, EKG ve uyuşturucu iğne yapılır.
 5. Hastaya özel bir önlük ve kep verilir.
 6. İşlem uygulanacak bölge uyuşturulur.
 7. Damara ince tüplerle girilir.
 8. Damarların videosu ve fotoğrafları çekilir.
 9. İşlem  15-20 dk arasında sürebilir.
 10. İşlemden sonra uygulanan bölgeye 10-15 dk baskı yapılarak tüpler çıkarılır.
 11. Kanama durmasıyla sıkı bir şekilde bandajla kapatılır.
 12. Doktor hastayı işlemden sonra sürekli kontrol eder.
 13. EKG, idrar testi yapılır ve yapılan bölge kontrol edilir.
 14. Hastanın taburcu olma durumu hastaya göre değişmektedir.

Hastada farklı bir durum görülürse buna göre hastaya müdahale edilir. Anjiyodan sonra işlem yapılan yere baskı uygulanır. Bu sayede kanama engellenmiş olunur. Anjiyodan sonra morluk işlem yapılan bölgede görülebilir. Bu normaldir. Kasık bölgesinde şişlik, bacakta soğukluk ve ağrı, iğne giriş yerinde akıntı ve kanama gibi  durumlarda sağlığınız için mutlaka doktora başvurmalısınız.

Источник: http://www.sagliksever.com/anjiyo-nedir-nasil-ve-neden-yapilir

Anjiyo Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sanal Anjiyo” (Bilgisayarlı Tomografik Anjiyo) Nedir? Kimlere yapılabilir?

Ateroskleroz arterlerin yani atar damarların sertleşmesi veya tıkanması olarak tanımlanır. Kalp damarlarındaki ateroskleroz kalbe giden kan akışını sınırlayabilir. Kalp damarlarındaki bu daralma veya tıkanmalardan sorumlu olan damar iç çeperinde oluşan yağ ve kireç içerikli plaklardır. Ateroskleroz kalp, bacaklar, beyin, böbrek ve diğer organların damarlarını etkileyebilir.

Aterosklerotik kalp hastalığı (koroner arter hastalığı) koroner yani kalbi besleyen arterlerin daralması veya tıkanmasıdır. Koroner arterler kanın serbestçe akabildiği boş tüpler gibidir. Normalde, koroner arterlerin duvarları pürüzsüz ve elastiktir.

Arterlerin iç çeperinin yapısal özellikleri bozulduğunda ateroskleroz oluşur, damar kalınlaşır, yağ birikir, plak oluşur ve bu plaklar kan akışını kısıtladığı için kalp kasının oksijenlenmesi engellenir. Oksijenden zengin kan kalp dokusunu besleyemediği zaman anjina denilen göğüs ağrısı meydana gelir.

Koroner arterlerin aniden tıkanması durumunda kalp krizi (kalp kası hasarı) ortaya çıkabilir.

Soldaki resimde kalbi besleyen koroner damarda yağlanma sonucu gelişmiş daralma (koroner arter hastalığı) görülmektedir. Orta ve sağdaki resimde ise koroner girişim (balon ve stent) sonrası daralma açılmış ve kan akımı tekrar normale dönmüştür. 

Anjiyo nedir?

Koroner anjiyografi (ayrıca kardiyak kateterizasyon veya anjiyo da denir) kalp damarlarınızı ve fonksiyonunu değerlendirmek için yapılan girişimsel bir görüntüleme yöntemidir. Kardiyak kateterizasyon yapılmasının amaçları:

 1. Koroner arter hastalığının, kalp kapak hastalığının veya aort damarı hastalığının tanısını koymak ve ciddiyetini belirlemek için
 2. Kalp kası fonksiyonunu değerlendirmek için
 3. İleri tedavi (koroner balon anjiyoplasti ve stent, koroner bypass ameliyatı, kalp kapağı için girişimsel veya cerrahi müdahale) yöntemlerini belirlemek için

Koroner anjiyografi sırasında kasık veya koldaki atardamara ince, yumuşak plastik bir sheat (kılıf) yerleştirilir. Bu kılıfın içinden yine yumuşak ve ince plastik içi boş kateterler vasıtasıyla kalp damarlarının çıkış yerine ilerletilir. Kateter özel bir x-ray (röntgen) makinesi yardımı ile koroner arterlere yönlendirilir.

Kontrast materyal (anjiyo boyası) kateter yoluyla enjekte edilir ve hareketli röntgen filmleri dijital ortamda kaydedilir. Prosedürün bu bölümüne koroner anjiografi denir.

Bu görüntülere ek olarak bazı özel durumlarda ileri görüntüleme ve değerlendirme yöntemleri olan intravasküler ultrason (IVUS), optik koherans tomografi (OCT) veya fraksiyonel akım rezervi (FFR) ölçümleri de yapmak gerekebilir.

IVUS koroner damar içinde ultrason ile daha ayrıntılı görüntüler elde edilmesini sağlar. OCT özel bir ışık kaynağı ile damarın iç çeperi hakkında detaylı bilgiler vermektedir.

FFR ise kan akımının özelliğini ölçerek görüntülenen daralmanın ciddiyeti konusunda bilgiler verir. Bu ileri değerlendirme yöntemleri çok özel cihazlarla tecrübeli merkezler ve operatörler tarafından yapılması önerilmektedir.

Üstteki resimde koroner anjiyo filminin ekrandaki görüntüsü izlenmektedir.

Anjiyo bir cerrahi işlem midir?

Hayır. Kardiyak kateterizasyon ve koroner anjiyo göğüs açılarak yapılmadığından ve herhangi bir yara oluşmadığından dolayı cerrahi işlem olarak kabul edilemez. İşlem süresi ameliyata göre çok daha kısadır.

Anjiyo esnasında uyanık olacak mıyım?

Evet. Eğer tedirginliğiniz varsa hafif bir sakinleştirici verilecektir, ancak tüm işlem sırasında uyanık ve bilinciniz açık olacaktır. Girişimsel kardiyolog kateterin gireceği bölgeyi uyuşturmak için bir lokal anestezik kullanır.

Anjiyo nerede gerçekleştirilir?

Koroner anjiyografi Kalp Kateterizasyonu Laboratuvarı’nda yapılmaktadır.

Anjiyo işlemini kim gerçekleştirir?

Koroner anjiyo özel eğitimli girişimsel kardiyolog hekimler, hemşireler ve teknisyenden oluşan bir kardiyovasküler ekip tarafından yapılmaktadır.

Anjiyo işlem süresi nedir, günümü nasıl planlamalıyım?

Koroner anjiyografi prosedürünün kendisi genellikle 10 dakika sürer, ancak hazırlık ve dinlenme zamanı ile birlikte randevu saatinizden itibaren 3 ila 6 saat sürebilir.

El bileğinden (radial) anjiyografi prosedürlerinde işlemden yaklaşık 3 saat sonra eve gitmek mümkün olmaktadır.

Koroner anjiyografi önemli bir işlem olduğu için hastanede 1 tam gün ve gece geçirecekmişsiniz gibi hazırlıklı olmanız tavsiye edilir.

Anjiyo olası riskleri nelerdir?

Koroner anjiyografi veya koroner girişimsel işlem öncesi girişimsel kardiyologunuz size yapılacak işlemin gerekçelerini, yararlarını ve olası risklerini size anlatacaktır.

Koroner anjiyo kalp-damar hastalığını tedavi ediyor mu?

Hayır. Koroner anjiyo bir tetkik yöntemidir. Kalp damarlarınızda daralma veya tıkanıklık olup olmadığı konusunda bilgi verir. Ancak anjiyo ile aynı seansta stent yerleştirilerek damarların açılması ve tedavisi mümkün olabilmektedir.

Anjiyo öncesi hazırlık

Doktorunuz ile önceden tespit edilmiş olan alerjileri görüşün. Kullandığınız ilaçların isimlerini ve dozlarını belirten reçetenizi veya prospektüsleri yanınızda getiriniz.

Kan Çalışması, EKG, akciğer grafisi ve diğer tetkikler:

En son yapılan kan testinizi, EKG, akciğer grafisi veya kalp için yapılan diğer tetkiklerinizi yanınızda getiriniz. Önceden yapılmış koroner anjiyografi veya balon anjiyoplasti/stent işlemine ait CD/DVD ve raporunuzu doktorunuzla paylaşınız.

Neler getirmeli?

 1. Sizinle birlikte bir aile üyesinin yanınızda olması uygundur.
 2. Koroner anjiyografi öncesi hazırlık ve bekleme sürecinde giyebileceğiniz rahat bir kıyafet getiriniz.
 3. Değerli eşyalarınızı aile üyenize teslim ediniz.
 4. Hastaneden çıktıktan sonra sizi eve götürecek bir yakınınız olması gerekmektedir.

Anjiyo sonrası yapılacaklar

Eve dönüş

Yetişkin bir yakınınız sizi eve götürecektir. Eve götürmek için size eşlik edecek bir yakınınız gelene kadar hastaneden çıkışınız uygun görülmeyecektir.

Şehir dışından geliyorsanız ve geceyi hastaneye yakın geçirebileceğiniz bir yakınınız yoksa size kalmanız için bir otel ayarlanmasını danışmamızdan rica edebilirsiniz.

Eve gittikten sonraki sabah uyanık olduğunuz saatlerde 5-10 dakika oda içinde yürümenizi öneririz. Eğer uçakla eve seyahat ediyorsanız, bacaklarınızı uzatacak şekilde ve koridorda en az her saat yürümek için ayağa kalkmanızı tavsiye ederiz.

Otomobil kullanma zamanını doktorunuza danışın.

Kateter giriş yeri bakımı

 1. Eve gittiğinizde, kateter giriş yerinde (ayrıca yara denir) bir bandaj olacaktır. İşlem sonrası sabah bu bandaj çıkarılabilir. Bunu yapmanın en kolay yolu, duş alırken bu bandajı çekip çıkarmaktır.
 2. Bandaj çıkarıldıktan sonra küçük bir yara bandı yapıştırılabilir. Kateter giriş yerinde birkaç gün siyah ve mor renk görülmesi normaldir. Giriş yeri aynı zamanda biraz şişmiş ve pembe olabilir ve giriş yerinde küçük bir yumru (bir fındık büyüklüğünde) olabilir.
 3. Sabun ve su ile günde bir kez kateter giriş yerini yıkayın. Elinizle veya yumuşak bir bez  veya sünge ile yıkamanızı öneririz, sert ovalamayın.
 4. Duştan sonra bu bölgeyi temiz ve kuru tutmaya özen gösterin.
 5. Giriş yerine krem, losyon veya merhem kullanmayın.
 6. Gevşek giysiler ve gevşek iç çamaşırı giyin.
 7. İşlemden sonra bir hafta boyunca havuza, jakuziye, küvete veya denize girmenizi önermiyoruz.

Aktivite Rehberi

Doktorunuz size ne zaman normal aktivitelerinize döneceğinizi söyleyecektir. Genellikle ilk iki günü rahat bırakmakta fayda var. İşlemin ertesi günü biraz halsiz ve isteksiz hissetmeniz normaldir. Gün boyunca ev içinde kısa yürüyüşler yapıp istirahat ediniz.

 1. Kateter giriş yerinden kanamayı önlemek için işlem sonrası ilk 3 ila 4 gün barsak hareketleri için ıkınmayınız.
 2. Ağır kaldırmaktan kaçının (10 kg’dan fazla) ve işlemden sonra ilk 5 ila 7 gün boyunca ağır nesneleri itmeyin veya çekmeyin.
 3. İşlemden sonra 5 gün boyunca yorucu etkinliklere katılmayın (koşu, golf, tenis, bowling)
 4. Merdivenleri kullanacaksanız yavaş hareketlerle inip çıkmanızı öneririz.
 5. İşlemden sonra bir hafta içerisinde aktivite düzeyinizi kademeli olarak arttırın.
 6. Cinsel aktivite konusunda sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Araba kullanma

Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir söyleyecektir. Çoğu kişi eve döndükten sonra 24 saat içinde araba kullanmaya başlayabilir.

İşe Dönüş

Koroner anjiyo normal hayatınızı kısıtlamaz. 24-48 saat sonra iş hayatınıza genellikle dönmenize izin verilir. Doktorunuz işe dönüşünüz ile ilgili özel bilgiler sağlayacaktır.

İlaçlar

Eve gitmeden önce doktorunuz ile ilaçları gözden geçirin. İşlem öncesi ilaçlarınızı almaya devam edip etmeyeceğinizi doktorunuza sorun.

İşlem sonrası tedavinize yeni ilaçlar eklenebilir. Nasıl kullanacağınızı anladığınızdan emin olun. Sorunuz varsa taburculuk öncesi doktorunuzla konuşun.

Sıvı alımı

İşlem esnasında kullanılan kontrast maddenin vücudunuzdan atılması için 24 saat içinde 8-10 bardak su içmenizi öneririz.

Sağlıklı kalp yaşam programı

Sağlıklı bir kalp için yaşam tarzının ayarlanması önemlidir. Sağlık ekibimiz sizi hedeflerinize ulaştırmak için yardımcı olabilir. Bu hedeflere ulaşmak için düzenli ilaç almak diyet değişiklikleri yapmak, sigarayı bırakmak, düzenli egzersiz, takip randevuları ve tedavi ekibinin aktif bir üyesi olmak çok değerlidir.

Takip randevuları

Liv Hospital’dan ayrılmadan önce size yapılan işlemi ve sonuçlarını anlatan bir rapor ve görüntüleri içeren bir CD/DVD teslim edilecektir. Eğer teslim almadıysanız raporunuz talebiniz üzerine size fakslanacaktır.

Doktorunuz kullanmanızı istediği ilaçları size reçete üzerinde tarif edecektir. Bu ilaçları hemen temin edip, tarife uygun şekilde kullanmanız gerekmektedir. Takip randevunuzda yapılacak testlerin listesi size teslim edilecektir.

Muayene randevusu verilecektir.

Eğer koroner anjiyo, anjiyoplasti veya stent ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa lütfen doktorunuza danışınız.

Tecrübe önemlidir

Koroner anjiyografi özel uzmanlık gerektirir. Liv Hospital’da, Prof. Dr. Alp Burak Çatakoğlu yönetiminde, koroner anjiyografi ve girişimsel işlemler, kabul görmüş kılavuzlara uygun tedavi protokolleri en modern yöntem ve cihazlarla, tecrübeli bir kalp takımı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Источник: https://anjiyostent.com/anjiyo-nedir-ve-nasil-yapilir/

Bilgisayarlı Tomografi (BT)

Sanal Anjiyo” (Bilgisayarlı Tomografik Anjiyo) Nedir? Kimlere yapılabilir?Bilgisayarlı Tomografi (BT), x-ışınlarını kullanarak vücudunuzun ayrıntılı kesitsel görüntülenmesini sağlayan bir tanı yöntemidir. Merkezimize ait tüm BT çekimleri, Toshiba, Aquillion 64 Multislice CT ile gerçekleştirilmektedir.

Yeni nesil “multislice / çok kesitli” tarama teknolojisinin, alışılagelmiş / konvansiyonel BT tetkiklerine göre avantajları nelerdir?

     – Çok daha kısa sürmesi (tüm toraks ve batın tetkikleri tek nefes tutma süresinde bitirilebilmektedir)      – Daha ince kesitler alınabilmesi      – Geniş vücut alanlarını incelemeye olanak vermesi,      – Elde olunan çok ince kesitlerin 3 boyutlu olarak aksiyel, koronal, sagital planlarda rekontsrükte (yeniden oluşturulabilmesi) edilebilmesi

Çok düşük dozda ışın kullanılarak kanser tarama programları şeklinde sağlıklı bireylerde uygulanabilmesi, ilk akla gelen avantajlar olarak sıralanabilir.

BT incelemesi, ağrılı mıdır? Rahatsızlık verir mi?

BT incelemesinin kendisi ağrısızdır. Hasta, BT cihazının masasında hiç hareket etmeden uzanır. İncelemenin türüne gore, hastaya kol damarlarından ve/veya ağızdan kontrast madde verilmesi gerekebilir. Bu kısım, bazı hastalar için biraz rahatsızlık verici olabilir.

Damardan verilen kontrast maddeler, iyot içerdiği için bazı kişilerde allerjik reaksiyonlara neden olabilir.

İncelemeden önce görevli arkadaşımıza bu tür maddelere karşı daha önce allerjik bir reaksiyon gösterip göstermediğini ve eğer varsa başka maddelere karşı allerjisini bildirmesi zorunludur.

Aşağıda belirtilen durumlarda tetkiki yapacak sağlık ekibini bilgilendirmeniz gerekmektedir!

     – Bilgisayarlı tomografi (BT) tetkikinde X-ışınları kullanılmaktadır. Bu sebeple gebeyseniz veya gebe olma olasılığınız var ise      – Bazı tetkikler damar içine iyot içeren kontrast ilacı verilmesini gerektirmektedir. Bu tür ilaçlara, başka bir ilaca veya maddeye karşı allerji öykünüz var ise      – Böbrek hastalığınız veya böbrek tetkiklerinde bozukluk var ise

     – Daha önceden çekilmiş BT filmleriniz, hatta tetkik bölgesiyle ilgili diğer filmleriniz (ultrason, doppler, röntgen, EMAR, sintigrafi gibi) var ise sağlık ekibimizi bilgilendiriniz. Bu tetkileri BT çekimine gelirken yanınızda getirmeniz çok önemlidir; öncelikle sizin yararınızadır.

Bu filmler ve raporlar yeni tetkikinizin planlanmasını kolaylaştıracağı gibi yeni tetkikinizin değerlendirme kalitesini arttırabilir ve yeni tetkikinizle eskisinin karşılaştırılması olanağını sağlar.

Sizden emaneten alınan bu eski film ve raporlarınız, yeni tetkikinizin sonucu ile birlikte size teslim edilir.

Koroner BT Anjiyografi (Sanal Anjiyo) ve Kalsiyum Skorlaması

ÇKBT ile kalp damarlarında oluşabilecek hastalıkların katetersiz, güvenilir, kolay yolla ve saniyeler içinde 3 boyutlu olarak görüntülenmesi mümkündür.

Yalnızca damar lümenini değil damar duvarını da gösterebilen ve plak karakterizasyonu yapabilen ilk non-invaziv görüntüleme metodudur.

Kardiyak BT Anjiyografi 64 Slice (Sanal Anjiyo) ile kalp damarlarınızı bir nefes tutumu kadar kısa bir sürede kontrol ettirebilirsiniz.

Serebral Anjiyografi

Dinamik olarak beynin anatomik ve fonksiyonel durumu, beyindeki kan hacmi, kan akımı ve geçiş hızı değerlendirebilmektedir. Ayrıca beyin ve boyun damarlarının ÇKBT ile non-invaziv anjiografik görüntülenmesi mümkündür.

Pulmoner Anjiyografi

ÇKBT ile non-invaziv yöntemle, akciğer damarları görüntülenerek pulmoner emboli, anevrizma, AVM, tümör beslenmesi yüksek çözünürlükte görüntülenebilmektedir

Karotis-Vertebral Anjiyografi

ÇKBT’nin klinik kullanıma girmesiyle karotis – vertebral sistem anjiyografisinde ‘altın standart’ olarak yerini almıştır.

Abdominal, Renal ve Periferik Anjiyografi

ÇKBT ile non-invaziv olarak çok kısa sürede ve yüksek çözünürlükte damarlardaki aterosklerotik / kireçlenmiş plaklar, daha önce yerleştirilmiş greft ve stentler ile akut tıkanmaya neden olan emboliler görüntülenebilmektedir.

Sanal Endoskopi

Hava yollarını sinüs ya da vasküler yapılar gibi lümen iç yapıların görüntülenmesi sağlanır. Görüntüler sanal bir ''fly through'' uçuş modu kullanılarak dinamik bir şekilde görüntülenir.

Sanal Kolonoskopi

Kalın bağırsak kanseri, en sık rastlanan kanser türlerindendir. Bilindiği üzere, yüksek riskli hastalarda tarama amaçlı geleneksel kolonoskopi kullanılmaktadır.

Fakat birçok hasta bu tetkikten kaçınmaktadır. İşlem sırasında sedasyon gerekmektedir. Sanal kolonoskopi bu hasta grubuna alternatif tanı yöntemi haline geliştirilmiştir.

ÇKBT ile kalın barsağın hem iç hem dış yüzeyi mükemmel değerlendirebilmektedir.

Sanal Bronkoskopi

ÇKBT ile, akciğerler non-invaziv olarak yüksek görüntü kalitesi ile incelenebildiği gibi sanal bronkoskopi yapılabilir. Bronş ve akciğer damar hastalıkları yüksek çözünürlük ile gösterilebilir.

Lomber Disk ve Omurga Görüntüleme

Disk hernisi görüntülemede üç boyutlu ve sagital koronal ve aksiyal görüntüler oluşturularak daha kesin sonuçlar elde edilebilmektedir. Özellikle protez gibi metalik ortopedik materyal uygulanmış hastalarda eski BT incelemelerinde izlenen görüntü kalitesindeki bozulma ÇKBT ile tamamen düzelmektedir.

Источник: https://www.ultraemar.com.tr/hizmet-bilgisayarli-tomografi-bt.html

Tomografik Anjiyo öncesi hazırlığı ve yapılışı

Sanal Anjiyo” (Bilgisayarlı Tomografik Anjiyo) Nedir? Kimlere yapılabilir?

Tomografik anjiyo vücutta bulunan damarların iç yapılar ile alakalı olarak detaylı incelemeye yapmaya yarayan bir yöntemdir.

Vücudumuzu kaplayan damarların iç yapısı hakkında görüntüleme aracı yardımı ile bilgi edinmemizi sağlayan tıbbi bir yöntem olarak bilinir.

Bu yöntemde bilgisayar, tomografi ve anjiyo operasyonları bir araya getirilerek faydalanılmaktadır. BT yani bilgisayarlı tomografi uygulama yöntemine göre anjiyografi ve BT venografi olarak adlandırılır.

Yaygın bilgisayarlı tomografide alınan görüntüler kesitler halinde görülmektedir.

Tomografik anjiyosu filmi

Doku ve organ görüntüleme esnasında damarlar oldukça küçük bir şekilde görünür, farklı kesitlerin birleştirilmesi ve damarlara kontrast madde enjekte dilmesi ile damar yolları takip edilebilmektedir. Eğer atar damar yolu takip edilecekse anjiyografi (3 boyutlu film) yöntemi, toplardamar takip edilecekse BT venografi olarak adlandırılır.

Tomografik anjiyo yöntemi uygulanan hastanın kolunda bulunan toplardamarından kontrast madde enjekte edilerek maddenin atar damarlara ulaşması sonucunda atar damar sisteminin 3 boyutlu filmi yani BT anjiyografi filmi ile görüntüleme sağlanır. Normal anjiyo yöntemine oranla tomografik anjiyo; hasta açısından daha rahat uygulanan bir operasyondur. Bunun sebebi ise klasik anjiyo yönteminde atardamar içerisine yerleştirilen katater, bu uygulamada kullanılmamasıdır.

Damar yollarında oluşan daralma, tıkanıklık ve çeşitli damar hastalıklarının teşhisinde son derece hayati öneme sahip bir uygulama modelidir. Ultrason ve MR gibi diğer görüntüleme yöntemlerine oranla tomografik anjiyo yöntemi damar yolu teşhislerinde daha etkili olmaktadır.

Bu yöntemde katater kullanılmaması da hasta açısından daha rahat ve tercih edilir olmasına neden olmaktadır. Uygulamanın giderek yaygın hale gelmesi sonucunda hastaların birçoğu klasik anjiyo yerine BT anjiyoyu tercih etmektedir.

Uygulamanın son derece konforlu ve rahat olması nedeni ile teşhisin yanı sıra tarama amacı ile de kullanılıyor.

Tomografik Anjiyo İçin Hazırlığı

Hastaların tomografik anjiyo çekiminden 4 saat kadar öncesinde aç olması gerekmektedir. Hastanın kullanmış olduğu ilaçların doktor kontrolünde ve haberi doğrultusunda alınması için herhangi bir sıkıntı bulunmaz.

Yapılacak olan çekim esnasında takı ve kıyafetler çıkartılır. Gebe olan ve gebelik şüphesi olan kişilerde bu inceleme yapılmaz. Ayriyeten guatr, böbrek ve kalp sıkıntıları olan kişilerin doktorlarına bilgi vermesi gerekir.

Nasıl Yapılır?

Hasta büyük bir tekerleği andıran cihazın içerisinde bulunan masaya yatırılır. Daha sonra hastanın kol bölgesinden atardamar yoluna girilerek kontrast madde damar yoluna enjekte edilir.

 Hastanın atardamarından ve koldan kontrast madde olarak bilinen ilaç damar yolu açımı ile enjekte edilir. Enjekte edilen kontrast madde mide bulantısı ya da geçici olan bir yanma hissine sebep olmaktadır.

Bazı hastaların birkaç saniye nefesini tutabilir ve masanın üzerinden cihazın içine girmesi vücuttan kesitsel olan görüntüler alınır. Alınan görüntüler vücuttan 3 boyutlu olan görüntülere döndürülmektedir. İnceleme süresi 60 dakikaya kadar çıkabilir.

Tomografik anjiyo sonrasında hastalara herhangi bir kısıtlama gelmeden günlük yaşamlarına dönme imkânı da sunulur. Bu uygulama esnasında vücuda verilmiş olan kontrast maddenin atılması adına bol bol su içilmesi gerekmektedir.

TA Öncesi hazırlığı

Hastaların tomografik anjiyo çekiminden 4 saat kadar öncesinde aç olması gerekmektedir. Hastanın kullanmış olduğu ilaçların doktor kontrolünde ve haberi doğrultusunda alınması için herhangi bir sıkıntı bulunmaz.

Yapılacak olan çekim esnasında takı ve kıyafetler çıkartılır. Gebe olan ve gebelik şüphesi olan kişilerde bu inceleme yapılmaz. Ayriyeten guatr, böbrek ve kalp sıkıntıları olan kişilerin doktorlarına bilgi vermesi gerekir.

Yan Etkileri

Tomografik anjiyo çekimlerinde başa gelebilecek olan en büyük sorun kontrast maddeden kaynaklı olarak alerjik reaksiyon sorunu yaşanmasıdır. Alerjik reaksiyon kısa bir zaman içinde meydana gelir. Yuta güçlüğü, nefes alma da sıkıntı, kaşınma ve kızarıklık olarak meydana gelebilmektedir. Ayrıca böbreklerinde sorun olan kişilerde kötü etkilere sebep olabilir.

Kimlerde Çekilemez?

 • Sağlık durumu kötü olan kişilerde
 • Kilo sıkıntısı olan kişilerin cihaza girmesi sorun olduğundan dolayı çekim yapılmaz.
 • Gebelikte ve gebelik şüphesi olan kişilerde
 • Böbrek sorunu olan kişilerde
 • Kontrast maddeye alerjisi olan kişilerde

Fiyatları

Tomografik anjiyo fiyatları çekim yapılacak olan merkeze göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı klinikler ve çekim yapan merkezler kredi kartına taksit, SGK olan kişilere indirim gibi kampanyalar yapmaktadır.

RADYOLOJİ UZMANI
Uzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE
Mrtomografi.com'da yayınlanan tüm makaleler, Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi uzmanlarının kontrolünde doğrulanır, düzenlenir ve yayına uygun hale getirilir. MRTomografi.com web sitesinde okuduğunuz makaleler ile ilgili tüm şikayetlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.

Источник: https://mrtomografi.com/tomografik-anjiyo

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.