Sandoz Türkiye’nin Reçeteli İlaçlar İş Birimi Direktörü Pelit Duman Oldu

içerik

Yorgunluğu Alan Güç Veren Dinç Tutan En Etkili Vitamin ve İlaçlar – Hayatın İçinden Haberler…Hayatın İçinden Haberler…

Sandoz Türkiye’nin Reçeteli İlaçlar İş Birimi Direktörü Pelit Duman Oldu

Stres ve yorgunlukla geçen günlerimizi enerjik bir ortama çevirme niyetinde olduğumuz şu günlerde tıp alanından faydalanarak bunu başarabilmemiz mümkün oluyor. Çünkü günümüzde ağrı kesici, enerji veren ve tüm yorgunluğu giderici ilaç bulunuyor.

Bu ilaçları kullanan kişiler kendilerini daha iyi hissetmektedir. Aslında aşağıdaki ilaçlar ve vitaminler tabiki yediğiniz meyvelerde ve sebzelerde bulunabilmekte. Fakat her bünye meyve sebzelerden bu vitaminleri tam alamamakta. Yada bir çok insan meyve ve sebze yemeye fırsat bulamamakta.

Bu durumlarda aşağıdaki ilaç ve vitamin takviyelerini kullanmak sağlıklı ve dinç olmanızı sağlayacaktır.


Pharmaton

Son dönemin en çok tercih edilen ilaçlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar kimyasal içerikli olsa da kişiye zarar verecek içerikler taşımamaktadır.

Eğer ki stresli bir işiniz var ve yorgunluğunuzla bir türlü başa çıkamıyorsanız o zaman yorgunluğu giderici Pharmatom ilacını kullanabilirsiniz. Dengesiz beslenme, spordan uzak kalma, yoğun iş temposu gibi bazı nedenlerden dolayı gün içerisinde enerjimiz düşmektedir.

Motivasyona doğrudan etkileyen bu durum iş ve günlük hayatımızın istenilen düzeyde gitmemesine neden olur. Yorgunluk ve enerji kaybının en hızlı şekilde giderilmesi adına Pharmaton kullanılması gerektiğini tavsiye etmekteyiz. İlacın içerisinde bulunan r.

Ginseng  G115 ekstresi, hücrelerin oksijen kullanımını arttırırken fiziksel aktivitede atış meydana kolayca getirmektedir. Doping etkisi yaratmadığından dolayı kullanıcılarda ilacı rahatlıkla kullanabilir.  Düzenli şekilde kullanıldığında yorgunluğu gidererek dinçlik kazandırdığını kolayca fark edeceksiniz.

Fiziksel olduğu kadar mental açıdan da enerji ve güç depolanmasına yardımcı olur. Pharmaton ilacın yan etkilerine göz attığımızda ise az sayıda rastlamış insanda baş ağrısı, kusma, mide bulantısı, baş dönmesi ve deri de kaşıntı yapabiliyor.

CREAPURE

Yorgunluk şikâyetleri bulunan kişilerin başvurması gereken bir diğer yolların başında CREAPURE yer alıyor. Güç kuvvet artışına sebep olan, kişinin kendisini zaman içerisinde daha iyi hissetmesini sağlayan etkili bir ilaç olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlık ve güvenliği en iyi şekilde garanti eden bu ürünü kullanan kişilerin yorgunluğunun azaldığı net bir şekilde görülmektedir. Kasların gerçek ihtiyaçlarından biri olarak bilinen ATP nin (Adenosine triphosphate) miktarını arttırmak için iyi bir kimyasal bileşimdir diyebiliriz.

Böbrek hastalığı geçiren kişilerin kullanılması tavsiye edilmemektedir.


B
ENEXOL

Doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bir ilaçtır. Kendi başınıza asla kullanmamanız gerekir. Çeşitli hastalıkları olan kişiler eğer ki bu ilacı kullanırsa istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Vitamin eksikliği olan kişiler tarafından artık son dönemde en çok sıklıkla kullanılan yorgunluğu giderici ilaç olarak karşımıza çıkıyor.

Enerjix

Kişinin gün içerisinde ihtiyaç duymuş olduğu enerji artışını yakalamasına yardımcı olur. Fakat hastalığı bulunan kişilerin kullanması sakıncalıdır.

Yorgunluğu giderici ilaç yan etkilerine göz attığımızda ise baş ağrısı, mide bulantısı gibi istenmeyen bir takım sağlık sorunlarının açığa çıkmasına neden olacaktır.

İçerisinde pek çok kimyasal bileşim yer aldığından dolayı enerjinin yeniden açığa çıkmasına da en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Fakat ilaç ve vitaminlerin normalden daha fazla şekilde tüketilmeye başlanması ne yazık ki kişi de ister istemez yan etki sorunlarına neden olabiliyor.


Sandoz

Yetersiz beslenen kişiler de ki enerji düşüklüğünü arttırarak vücudun ihtiyacı olan tüm minerallerin yeniden alınmasına en iyi şekilde yardımcı olur.

Böylelikle gün içerisinde oldukça fazla yorgunluk hissi var ve halsizliğinizin bir türlü önüne geçemiyorsanız yapmanız gereken ise hemen bir doktora görünerek size sandoz yazmasını tavsiye etmeniz olacaktır. Kendi kafanıza göre bu tür vitaminleri almamanızı önermekteyiz. Çünkü vücutta istenmeyen bir takım yan etkilerin açığa çıkmasına neden olur.

Enerji vitamini Sandoz çok sık şekilde tüketildiğinde ise kişi de gösteren yan etkilerin başında kemik erimesi gibi bir takım sağlık sorunlarını beraberinde getirmiş olacağını da söylemek isteriz.

24.10.1987 İstanbul Doğumlu.Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunu

Evli ve 3 Çocuk Babası / Uzmanlık Alanı : Gündem ve Siyaset

Источник: http://korkmazhaber.com/yorgunlugu-alan-guc-veren-dinc-tutan-en-etkili-vitamin-ilaclar-10037.htm

Sertralin Kullananlara Önemli Bilgiler

Sandoz Türkiye’nin Reçeteli İlaçlar İş Birimi Direktörü Pelit Duman Oldu

Misol, Lustral, Selectra, Seralin, Serdep, Serotop, Serteva,Zeleft… Bu ilaçların hepsi bir antidepresan olan sertralin maddesini ihtiva ederler. Lustral bu gruptaki jenerik ilaçtır ve isim olarak en çok bilinendir. Aşağıda verilen bilgiler tüm sertralin grubu ilaçlar için geçerlidir. Bu bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır.

Tıbbi öneri değildir. İnternette kontrolsüz biçimde yayılan yanlış bilgilerden hastalarımızı koruyabilmek için daha sağlıklı bir hekim görüşü olarak derlenmiştir.

Lütfen detay sorularınız ve daha kapsamlı bilgi için psikiyatristinize danışınız, burada veya internet üzerinde bulunan bilgilerle yetinmeyiniz ve kendi başınıza kesinlikle hareket etmeyiniz.

Sertralin gebelik, gebe kalmayı planlayanlar, emzirenler, 18 yaş altındakiler, kalp hastalığı olanlar, epilepsi tanısı olanlar, karaciğer hastalığı ya da böbrek fonksiyonları bozuk olanlar, mani ya da psikoz grubu hastalığı olanlar, geçmişte mide – barsak kanaması geçirenler, dar açılı glokom olarak bilinen göz tansiyonu olanlar ve EKT uygulanmakta olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Son 14 gün içinde MAO inhibitörü adı verilen (Ülkemizdeki adı Aurorix), halen pimozid grubu ilaç alan (Türkiyedeki adı Norofren), aktif manik atak hali olan, ileri karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılması sakıncalıdır.

Sertralin hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Lustral, depresyon, anksiyete bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres hastalığı tedavisinde kullanılır. 6 yaşından itibaren, çocuklarda obsesif kompulsif bozukluk tedavisi için verilen güvenli bir ilaçtır. Hekiminiz bu sıralanan durumlar dışındaki başk tıbbi durumlar için de Sertralin önerebilir, hekiminizden detaylı bilgi alınız.

Sertralin Nasıl Kullanılır?

Tablet ya da kapsüller, genellikle günde bir defa, yemekle ya da yemekten sonra, tek dozda alınır. Bir bardak su ile, bütün olarak alınmasında fayda vardır. En fazla fayda için Lustral’i düzenli olarak kullanın.

Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, her gün aynı zamanda kullanmayı unutmayın. İlacın olumlu etkilerinin izlenmesi 3-4 hafta kadar zaman gerektirebilir.

Dozaj sizin yaş, cinsiyet, tıbbi durumunuz, tedaviye yanıtınız ve bazı etkileşen ilaçların kullanımına dayanmaktadır.

Sertralin tedavisi alırken alkol içmekten kaçının. Tedavinin ilk günlerinde araç kullanmaktan kaçının, özellikle ilk hafta araç – makine kullanma becerinizi etkileyebilir. Ancak bir haftadan sonra iyi hissediyorsanız araç kullanabilirisiniz. Ancak araç ve tehli olabilecek makine kullanan hastalarda, Lustral, yeşil reçeteli ilaçlar ve sakinleştiriciler ile birlikte kullanılmamalıdır.

Doktorunuz ilacı kesmenizi söylemedikçe, düzenli almaya devam edin. Tedavi çoğu zaman siz tamamen iyi hissettikten sonra 6 ay kadar daha devam eder. Tedavi bitiminde Lustral azaltılarak kesilecektir.

Sertralin kullanımı esnasında dikkat edilecek diğer konular

Sertralin almadan önce, geçmişte antidepresanlara ya da başka ilaçlara karşı alerjiniz olup olmadığını psikiyatristinize bildirin. Epilepsi, gebelik riski, barsak kanaması, glokom,mani gibi bir tıbbi hikayeniz varsa mutlaka hekiminize hatırlatın.

Lustral kullanırken ameliyat olacak ya da diş çekimi yaptıracaksanız, hekiminize ilaç kullandığınızı belirtin. Çoğu zaman Lustral, ameliyat ya da diş çekiminden iki gün önce ksilir. Operasyondan sonraki gün tekrar kullanıma başlanır.

Ancak doğru süreyi yapılacak girişime göre hekiminiz size bildirecektir.

Almayı unutup bir dozu atladıysanız, hatırladığınız an alınız. Ancak bir sonraki dozun alınmasına yakın bir zamandaysanız, dozu atlayınız ve normal doz şemasına devam ediniz, tedaviyi yakalamak için çift doz birden almayınız.

İlacı nemden ve güneş ışığından uzak, normal oda sıcaklığında saklayınız. Banyoda saklamayınız. Tüm ilaçlarınızı, çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tutunuz.

Gebelik ve emzirme döneminde Sertralin kullanımı

Gebelikte Sertralin kullanımının güvenli olduğuna dair bilimsel araştırma sayısı çok değildir. Güvenilir olmadığına ilişkin kesin veriler de yoktur. Bu yüzden birçok hekim, hasta için kar-zarar analizi yaparak depresyon tedavisinde ilaç tedavisi gerekli ise Sertralin kullanmayı tercih eder.

Gebelikte tedavi edilmemiş depresyon da bebek için risklidir. Gebelik esnasındaki tedavi yöntemleri ile ilgili hekiminizden detaylı bilgi alınız. Gebelik planınız varsa, ilaç kalırken hamile kalırsanız hekiminizle irtibata geçiniz.

Sertralin, anne sütüne geçen bir ilaçtır. Emzirme dönemi kullanımla ilgili hekiminize danışınız. Anne sütünden geçen Sertralin, miktarına bağlı olarak, bebekte, iştahsızlık, huzursuzluk ve uyku bozuklukları yapabilir.

Sertralin, 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılıyorsa, çocuğun bedensel gelişimini ve davranışlarını izlemek gerekir.

Sertralin İlaç Etkileşimleri

Kullanmakta olduğunuz tüm ilaçları hekiminize bildirin. Sertralin kullanırken, diğer ilaçların dozlarını değiştirmeyin, başka bir ilacın dozunun değiştirilmesi ya da kesilmesi gerekmişse, bunu hekiminize bildirin.

Sertralin alırken bazıilaçların kullanımı açık biçimde sakıncalıdır.

Bunlar bazı antidepresanlar (Aurorix) ve St John Wort, bazı antipsikotikler (pimozid, Norofren), sıtma ilaçları ve kilo kaybetme amaçlı alınan ve sibutramine içeren ilaçlardır (Reductil, Capsi Green).

Bunun dışında Sertralin bazı ilaçlarla da etkileşir, bu ilaçları kullanıyorsanız hekiminize haber veriniz: Nöbetleri kontrol etmek için kullanılan anti-epileptik ilaçlar (örneğin karbamazepin, fenitoin ve primadone), antidepreanlar ve anti-manik ilaçlar (örneğin triptofan ve lityum), anti-psikotik ilaçlar, kan sulandırıcılar, non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (örn. aspirin veya ibuprofen gibi ) ve ağrı kesici bazı ilaçlar (tramadol) bazı migren ilaçları (sumatriptan), antiviral ajanlar (örn. ritonavir gibi), parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar (selejilin), bazı ülser tedavisi ilaçları ( simetidin gibi).

Bu yazı genel bilgilendirmedir, tüm ilaç etkileşimlerini içermez, bu nedenle, Sertralinkullanmadan önce, doktorunuza kullandığınız tüm ilaçları danışınız.

Lustral (Sertralin ) kullanırken izlenen yan etkiler nelerdir?

Çoğunlukla tedavinin ilk günlerinde daha belirgin olan ağız kuruluğu ve terleme artışı, baş dönmesi ve titreme, ishal, bulantı, hazımsızlık, iştahsızlık, uykusuzluk ya da uykulu hal, erkeklerde boşalma gecikmesi en sık rastlanan yan etkilerdir. Bu yan etkiler çoğu durumda hafiftir ve ilaç kesimine gerek kalmadan geçer.

Sertralin doz aşımında neler izlenir?

Doz aşımı belirtileri şunlardır: uyku hali, hasta hissetme (bulantı), kusma, hızlı kalp atışı (taşikardi), titreme, ajitasyon, baş dönmesi ve derin uyku hali. Sizde veya yakınınızda yanlışlıkla ya da intihar amaçlı kasıtlı biçimde yüksek doz Sertralin alımı varsa, derhal en yakın sağlık kurumuna başvurunuz.

Источник: http://www.psikiyatri.net/sertralin-kullananlara-bilgiler/

DİGOXİN – SANDOZ Tablet

Sandoz Türkiye’nin Reçeteli İlaçlar İş Birimi Direktörü Pelit Duman Oldu

İlacın etkin maddesi Digoksin‘ dir. DİGOXİN – SANDOZ  0,250 mg Tablet, Kalp hastalıkları  tedavisi ile ilgilidir. Kalp atım hızını yavaşlatan, kalp yetmezliği riskinin belirtilerini ortadan kaldıran ve kalp kası liflerinin kasılma yeteneğini arttıran bir ilaçtır.

DİGOXİN, kalbin kasılma gücünü  artırıcı etkisiyle akut ve kronik kalp yetmezliği belirtilerini ve şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur.

 Kalp kası liflerinin kasılma yeteneğinin azalmış olduğu  kalp ritim bozukluğu olan özellikle düzensiz ve hızlı kalp atımı ile belirgin Atriyal fibrilasyonu diğer adıyla aritmisi olan hastalarda kalp atım hızını düzenler ve yavaşlatır.

DİGOXİN – SANDOZ Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DİGOXİN, kalp atım hızını yavaşlatan, kalp yetmezliği riskinin belirtilerini ortadan kaldıran ve kalp kası liflerinin kasılma yeteneğini arttıran bir ilaçtır.

 3. Eğer elektrolit dengesizlik, bir akciğer hastalığına bağlı  olarak meydana gelen sağ kalbin büyümesi, koroner kalp yetmezliği , karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği durumlarından herhangi biri ya da birkaçına sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz. Kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz.

 4. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

DİGOXİN – SANDOZ Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozu bir bardak su ile birlikte alınır.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, yüzde ağrı, yorgunluk hissi, uyku hali, sersemlik, karın ağrısı, algı bozukluğu ve kabuslar seyrek görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Digoksin

İlaç Marka İsmi: DİGOXİN – SANDOZ 0.250 mg Tablet

DİGOXİN-SANDOZ 0.250 mg tabletAğızdan alınır.• Etkin madde: Her tablet 0.250 mg digoksin içerir.• Yardımcı maddeler: Stearik asit, jelatin, talk, mısır nişastası, laktoz. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatliceokuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.• Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.• Bu ilacın kullanımı sırasında doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.Bu Kullanma Talimatında:1. DİGOXİN-SANDOZ nedir ve ne için kullanılır?2. DİGOXİN-SANDOZ ’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler3. DİGOXİN-SANDOZ nasıl kullanılır?4. Olası yan etkiler nelerdir?5. DİGOXİN-SANDOZ ’un saklanması Başlıkları yer almaktadır.

1. DİGOXİN-SANDOZ nedir ve ne için kullanılır?

DİGOXİN-SANDOZ tabletler, beyaz veya beyazımsı, yuvarlak, düz, kenarı eğimli, bölme çentiği ve bir yüzünde “VU” kodu diğer yüzünde “SANDOZ” gravürü bulunan tabletlerdir. DİGOXİN-SANDOZ, 50 tablet içeren blister ambalajlarda takdim edilmektedir. DİGOXİN-SANDOZ bir kalp ilacıdır ve sadece doktor tarafından tavsiye edilir ve reçete ile satılır. İçeriğinde etkin madde olarak digoksin vardır; bu Latincede Digitalis olarak adlandırılan bir bitkiden elde edilen bir tür kalp glikozididir. DİGOXİN-SANDOZ etkin maddesiyle kalp kası liflerinin gücünü ve kalp kaslarının etkinliğini artırır. Böylece kalp fonksiyonu iyileşir ve kalp ritmi de normale döner. Bu da diğer organların kan dolaşımının daha iyi olmasını sağlar ve (örneğin bacaklarda) sıvı toplanmasını engeller. DİGOXİN-SANDOZ yetişkinlerde ve çocuklarda kalp iş gücünü artırmak amacıyla geçici veya sürekli olarak kullanılır. DİGOXİN-SANDOZ bazı kalp ritim bozukluklarında da kullanılabilir.

2. DİGOXİN-SANDOZ ’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

DİGOXİN-SANDOZ ’u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZEğer;• Digoksin veya başka bir kalp glikozidine karşı veya DİGOXİN-SANDOZ’un bu talimatın başında listelenen diğer bileşenlerine karşı alerjiniz ya da zehirlenme hikayeniz (aşırı duyarlılığınız) varsa,• Kalp ileti ve ritm bozukluğunuz varsa (kalp pili kullananlar hariç),• Elektrolit (kanda potasyum, magnezyum veya kalsiyum) denge bozukluğunuz, tiroid bezi fonksiyon yetersizliğiniz varsa,• Kalbinizde büyüme varsa,• Eşzamanlı damar içi kalsiyum tuzu kullanımınız varsa, DİGOXİN-SANDOZ muhtemelen sizin için uygun değildir. Eğer alerjiniz olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. DİGOXİN-SANDOZ ’u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZEğer ;• Böbrek veya karaciğer yetmezliğiniz varsa,• Kalp hastalığınız varsa, Digoksin, Digitalis bitkisinden elde edilen diğer etkin maddeler gibi, yüksek dozlarda toksiktir. Çeşitli hastalık belirtilerinde özel önlemler alınmalıdır. Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.DİGOXİN-SANDOZ ’un yiyecek ve içecek ile kullanılmasıDİGOXİN-SANDOZ kullandığınız süre boyunca yeterli miktarda sıvı içecekler almayı ihmal etmeyiniz.Hamilelikİlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamile iseniz ya da emziriyorsanız, bunu doktorunuza bildirin. Spesifik olarak doktorunuz tarafından reçete edilmediği sürece, DİGOXİN-SANDOZ hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Doktorunuz sizi hamilelik sırasında DİGOXİN-SANDOZ kullanmanın potansiyel riskleri konusunda bilgilendirecektir. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.Emzirmeİlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.DİGOXİN-SANDOZ’un etkin maddesi anne sütüne geçmektedir. DİGOXİN-SANDOZ kullanımı ve emzirme uyumlu olarak kabul edilmektedir. Emzirme esnasında bu ilacın kullanımı konusunda doktorunuz karar vermelidir.Araç ve makine kullanımıDİGOXİN-SANDOZ bazı kişilerde baş ağrısı, uyku hali ve sersemlik gibi istenmeyen etkilere yol açabilir. Bunlardan herhangi biri sizde meydana geldiği takdirde, araç ya da makine kullanmamalı ya da dikkat gerektiren diğer işler yapmamalısınız. DİGOXİN-SANDOZ ’un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler.Her DİGOKSIN-SANDOZ tablet 82.25 mg laktoz içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Eş zamanlı olarak kullanılan diğer birçok ilaç DİGOXİN-SANDOZ’un etkisini azaltabilir veya artırabilir.Bu ilaçlar örneğin;– Digoksinin bağırsaklarda emilimini azaltan, örneğin aktif kömür, kaolin-pektin, kolesterol veya yağ bağlayıcı etkin maddelerden kolestipol, kolestiramin gibi digoksini bağlayan veya digoksinin bağırsakta kalma süresini uzatan metoklopramid (kusmaya karşı) gibi ilaçlar. Bu gibi durumlarda iki ilacın kullanımı arasında en az 4 saatlik aralık bırakılmalıdır.– Digoksinin bağırsaktan emilimini artıran, örneğin eritromisin, klaritromisin, tetrasiklin veya türevleri, neomisin (bakteriyel enfeksiyonlara karşı), sulfasalazin (enflamatuar bağırsak hastalıklarına karşı) veya midedeki asit üretimini azaltan ve omeprazol veya lansoprazol etkin maddelerini içeren antasit adı verilen preparatlar;– Siklosporin, kinidin veya spironolakton gibi etkin maddenin böbrekler yoluyla atılımını azaltan ilaçlar,– Kandaki potasyum, kalsiyum ve magnezyum değerlerini değiştiren, idrar söktürücü etkisi olan ilaçlar (bumetanid, klortalidon, furosemid, metolazon veya hidroklorotiazid gibi etkin maddeleri içerenler). Ayrıca potasyum kayıplarına neden olan şiddetli ishaller veya potasyum tuzlarının alınması durumları da unutulmamalıdır.– Digoksinin etkisini başka yollarla etkileyen diğer ilaçlar; örneğin yüksek tansiyona karşı olan veya kalpte elektriksel iletim bozukluklarına karşı olan ilaçların kullanımı (amiadaron, propafenon, verapamil, diltiazem gibi); kan dolaşım sistemi ilaçları, adrenalin, efedrin ve benzer etkin maddeler, kafein veya teofilin içeren astım ilaçları. Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

3. DİGOXİN-SANDOZ nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar: Her hasta için gerekli olan doz vakaya bağlı olarak değişir. Doktorunuz sizin durumunuzagöre aşağıdaki belirtilen dozlardan en uygun olanına karar verecektir. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.• Hızlı dijitalizasyon: (24-36 saat) acil durumda 1-1.5 mg= 4-6 tableti takiben kompansasyona kadar uygun aralıklarla 0.25 mg= 1 tablet.• Yavaş dijitalizasyon: (3-5 gün) Birkaç defaya bölünerek, günde 0.5-1.5 mg= 2-6 tablet, kompansasyona kadar.İdame tedavisi: Günde 0.125-0.75 mg= 1/2-3 tablet. Bu doz tedavi başlangıcından itibaren de verilebilir.Uygulama yolu ve metodu:DİGOXİN-SANDOZ tabletler ağızdan alınır.Tabletleri bir miktar su ile yutunuz.Değişik yaş grupları:Çocuklarda kullanım: Çocuklar için kullanılması gereken dozlar yetişkinlerdekinden farklıdır. Doktorunuz aşağıdaki belirtilen dozlardan en uygun olanına karar verecektir.10 yaşın altındaki çocuklarda;• Hızlı dijitalizasyon (24-36 saat) acil durumda: Kompansasyona kadar uygun aralıklarla bölünerek 0.025 mg/kg (genellikle 2 ila 4 dozyetmektedir).İdame tedavisi: Günde 0.01-0.02 mg/kg. Başlangıçtan birkaç gün sonra durum kontrol edilir, gerekirse pozoloji ayarlanır.Yaşlılarda kullanım: Yaşlı hastalar genellikle genç ve orta yaşlı hastalara kıyasla daha düşük dozlara ihtiyaç duymaktadır. Yaşlı hastalarda yan etkilerin gözlenme olasılığı daha yüksektir. Doktorunuz sizin durumunuza göre en uygun dozaja karar verecektir.Özel kullanım durumları:Böbrek/Karaciğer yetmezliği:Böbrek veya karaciğer yetmezliği hallerinde doz azaltılmalıdır. Doktorunuz sizin durumunuza göre en uygun dozaja karar verecektir.DİGOXİN-SANDOZ’u doktorunuzun talimatlarına göre kullanınız. Eğer DİGOXİN-SANDOZ ’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.Kullanmanız gerekenden daha fazla DİGOXİN-SANDOZ kullandıysanız:Eğer yanlışlıkla kullanmanız gerekenden daha fazla DİGOXİN-SANDOZ kullandıysanız, doz aşımı belirtileri görülebilir ve tedavi görmeniz gerekebilir.DİGOXİN-SANDOZ’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.DİGOXİN-SANDOZ ’u kullanmayı unutursanız ,Kaçırdığınız dozun üzerinden 12 saatten az zaman geçmişse hatırlar hatırlamaz alınız. Kaçırdığınız dozun üzerinden 12 saatten fazla zaman geçmişse bu dozu atlayınız ve sonraki dozu normal saatinde alınız. DİGOXİN-SANDOZ ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler Doktorunuz ne kadar süreyle DİGOXİN-SANDOZ kullanmanız gerektiğine karar verecektir. Doktorunuza danışmadan tedavinizi kesmeyiniz, durumunuz kötüleşebilir.

4. Olası yan etkiler nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, DİGOXİN-SANDOZ’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.Aşağıda verilen istenmeyen etkiler oluşabilir:Yaygın: Kalpteki istenmeyen etkiler (örn. çok yavaş veya çok hızlı kalp atımı, kalpte atım düzensizliği), anoreksi (aşırı zayıflama), mide bulantısı, kusma, ishal, baş ağrıları, zihinde bulanıklık, uyku hali, yorgunluk, enerji azalması, yüz bölgesinde ağrılar.Seyrek: Görme bozuklukları, yeşil/sarı renkleri görmede bozulma, karın ağrısı, konfüzyon, deliryum, dezoryantasyon, konuşmada sorunlar, kâbuslar, psikozlar, algılama güçlüğü, erkeklerde memede büyüme, alerjik reaksiyonlar (kaşıntı, döküntü gibi) Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz .

5. DİGOXİN-SANDOZ’un saklanması

DİGOXİN-SANDOZ’u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. DİGOXİN-SANDOZ tabletler 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır. Nemden korunmalıdır. Orijinal ambalajında saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Blister veya ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra DİGOXİNSANDOZ’ u kullanmayınız. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz DİGOXİN-SANDOZ’u kullanmayınız

Источник: https://www.ilacweb.com/digoxin-sandoz-tablet/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.