Şarbon Hastalığı Nedir?

içerik

Şarbon Hastalığı Nedir, Şarbon Belirtileri, Nasıl Bulaşır?

Şarbon Hastalığı Nedir?

Şarbon hastalığı çoğunlukla ölümle sonuçlanabilen çok ciddi ve korkulan bir hastalık. Şu sıralar önce Ankara'da sonra İstanbul'da şarbonlu hayvanların tespit edilmesi ve bu çiftliklerin karantinaya alınıp şarbon belirtileriyle hastaneye başvuran hastaların olması bu korkuyu daha da artırmış durumda.

Peki şarbon hastalığı nedir? Şarbon belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Bu soruların cevaplarına geçmeden önce merak edenler için ülkedeki şarbon hastalığının son durumu hakkında da kısaca bilgi verelim.

sputniknews

Her şey Kurban Bayramı öncesi Brezilya ve İrlanda'dan Ankara- Gölbaşı'ndaki bir çiftliğe getirilen yaklaşık 4 bin büyükbaştan 146'sında şarbona rastlanmasıyla başladı. Diğer tüm hayvanlar aşılınırken çiftliğin girişine ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 'Bu mahallede şarbon hastalığı vardır' yazılı levha asıldı.

Ankara'da panik devam ederken ardından İstanbul-Silivri'den de şarbon sebebiyle hastaneye başvuranlar olduğu haberi geldi.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre Silivri'de 48 kişi muayene amacıyla hastanelere çağrıldı ve 6 vakada deri lezyonları görüldü.

Hayati tehleri olmayan bu kişilerin eti Silivri’deki bir özel işletmeden aldıklarını ve etin ithal olmadığı söyleniyor.

Yapılan son testlerin sonuçları 15 Eylül'de belli olacağı söylense de ölüm tehsi olan şarbon herkesi şimdiden çok korkutmuş durumda. Uzmanlar kırmızı et kadar süt ve süt ürünleri, çiğ sütten yapılan dondurmaları tüketmenin de riskli olduğunu söylüyorlar.

Durum bu kadar ciddiyken gelin bu korkutucu hastalık şarbonu yakından tanıyalım.

Şarbon hastalığı nedir?

kadinloji

Şarbon aslında otla beslenen hayvanlarda görülen bir bakteri türü. Bacillus anthracis adlı bakteriyle ortaya çıkan şarbon sindirim, solunum ya da derideki çizik, sıyrık, yaralar yoluyla mikrobun vücuda girmesi sonucu oluşabildiği gibi meradan elde edilen otla da bulaşabiliyor. İşin kötüsü şarbon hayvanlardan insanlara çok kolay geçebiliyor.

Şarbon nasıl bulaşır?

businessinsider.com

Şarbon bakterisi taşıyan hayvanlarla her türlü temas şarbonun insana bulaşması için yeterli. Şarbonlu hayvan etinin tüketilmesi, hayvanın kesilmesi sırasında temas edilmesi, hayvan yünleri, derileri ve kıllarıyla doğrudan ya da dolaylı temas gibi durumlarda şarbon insana geçebiliyor.

Şarbon hastalığının belirtileri

birgun

Akciğer, deri ve sindirim sistemi şarbonu olmak üzere 3 tip şarbon hastalığı var. Hem hayvanlarda hem de insanlarda görülen şarbonun belirtileri birbirine çok benziyor.

Bu belirtileri şarbonun türüne göre şöyle saymak mümkün:

Akciğer şarbonu belirtileri

Bu şarbon türü solunumla bulaşıyor. Kuluçka süresi 3-5 gün olan akciğer şarbonunda mikrop solunumla akciğerlere yerleşiyor ve soğuk algınlığına benzer belirtiler ortaya çıktığı için genelde kişi şarbondan şüphelenmiyor.

Bitkinlik, yorgunluk, soluk alıp vermede güçlük ve yüksek ateş gibi belirtilerle kendini gösteren bu şarbonda halbuki erken teşhis çok önemli.

Zira maalesef hastalığın ilerleyen evrelerinde hastanın önce komaya girmesi, ardından ölmesi kaçınılmaz.

Deri şarbonu belirtileri

En fazla rastlanan şarbon tipi olarak bilinen deri şarbonu hayvandaki bakterinin deriyle teması sonucu oluşuyor. Deride açık bir yara varsa mikrop buradan vücuda giriyor. Birkaç gün sonra vücutta ortası siyahlık olan, ağrısız, sert ve şiş yeni yaralar çıkıyor. Ardından bulantı, kusma ve ateşle kendini gösteriyor ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanıyor.

Bağırsak şarbonu belirtileri

Şarbonlu hayvanın etinin yenmesi sonucu ortaya çıkan bağırsak şarbonu maalesef en fazla ölümle sonuçlanan şarbon tipi.

Özellikle iyi pişmemiş etlerin tüketilmesiyle vücuda giren bu hastalık sindirim sisteminde kanamalara yol açıyor, kanlı kusma, kanlı dışkıyla kendini gösteriyor.

Karın ağrısı, mide bulantısı, iştah kaybı gibi belirtilerin de görüldüğü bu şarbon hastalığı çok hızlı ilerleyip çok ağır geçiyor. Hasta şoka girebiliyor, erken tedavide bile ölümle sonuçlanabiliyor.

Bu arada önemli bir not daha; şarbon hastalığı insandan insana bulaşmıyor!

Şarbon nasıl tedavi edilir? Bulaşmaması için nasıl önlemler alınabilir?

bisorubicevap

Şarbonda en önemli şey erken teşhis. Genelde yüksek dozda antibiyotik tedavisiyle hastanede gözetim altında tutulan hastalar damar içi antibiyotiklerle de tedavi edilebilir. Ancak antibiyotiğin bakterilere etki edebilmesi için tedaviye erken başlanması gerekir.

Deri şarbonunda ise, yaraların olduğu deri bölgesine pansuman yapılır. Hayvanlar ile el teması olanlar da dahil deri şarbonu şüphesi olanlara ayrıca şarbon aşısı da uygulanabilir.

Peki böyle bir şarbon riski söz konusuyken ne yapmalı, nasıl önlemler almalıyız?

Karantinaya alınan çiftlikler, şarbon bulaşan ve hastaneye başvuran hastalar varken özellikle bu dönemde et tüketimine çok dikkat etmek gerekiyor.

Eğer kırmızı et tüketecekseniz mutlaka eti güvendiğiniz yerlerden almalı, dışarıda yemek yiyecekseniz sadece güvendiğiniz yerlerde et yemeye dikkat etmelisiniz. Özellikle az pişmiş ya da çiğe yakın etleri yemekten kaçınmalısınız.

Çiğ süt alırken, kullanırken, dondurma gibi süt bazlı ürünleri tüketirken de dikkatli olmalısınız.

Aman diyelim, sağlık bu şakaya gelmez!

Источник: https://yemek.com/sarbon-hastaligi-nedir-sarbon-belirtileri/

Şarbon Hastalığı Nedir Şarbon Hastalığı Nasıl Bulaşır

Şarbon Hastalığı Nedir?

Son günlerin en merak edilen hastalığı şarbon vatandaşlarda tedirginlik yarattı. Tanısı bakılarak konulamayan şarbon hastalığının farklı türleri bulunmakta. Vücuda girmesinin ardından 2 ile 7 gün arasında belirtilerini gösteren şarbon hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır? İşte, ayrıntılar..

ŞARBON HASTALIĞI NEDİR?

Antraks olarak bilinen şarbon hastalığının halk arasında çoban çıbanı ve karakabarcık gibi isimleri bulunmaktadır. Şarbon, özellikle deve, koyun, keçi, sığır gibi ot yiyen hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalıktır.

Etken bakterisi Bacillus anthracis olan hastalık bulaşabilen ölümcül bir bakteriyel enfeksiyon hastalığıdır.

Bacillius anthracis mikrobunun en bilinen özelliği zorlu fiziksel ve kimyasal etkenlere karşı son derece dayanıklı “spor” denen yapıya sahip olmasıdır.

ŞARBON HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

Şarbonlu hayvanlarla doğrudan veya dolaylı temas etmek, şarbonlu hayvan etinin yenmesi veya hayvanın kesilmesi esnasında temas edilmesi, hayvanlarda sindirim, solonum ya da derideki çizik, sıyrık ve yaralar yoluyla mikrobun vücuda girmesi sonucunda oluşan şarbon son derece tehli ve önlem alınması gereken bulaşıcı bir hastalıktır.

ŞARBON HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Şarbon hastalığı vücuda girdikten sonra 2 – 7 gün arasında belirtileri başlar. Hastalığın şekline göre değişiklik gösteren hastalık türleri vardır.

DERİ ŞARBONU

Türkiye'de en sık görülen şarbon hastalığı deri şarbonudur. Vucütta ilk önce böcek ısırığına benzer biçimde kabarık, kaşıntıya sebep olan bir şişlik oluşur. Oluşan şişlik bir süre sonra içi su dolu kabarcığa dönüşür ve sonra ağrısız bir şekilde aynı bölgede yara meydana gelir.

BAĞIRSAK ŞARBONU

Başka hastalıklarla benzer belirtilere sahip olan bağırsak şarbonunu karıştırmamak gerek. Belirtileri arasında: bulantı, kusma, ateş, iştahsızlık gibi bulgular vardır. Karın ağrısı, kanlı kusma ve kanlı ishal ile hastalık ilerleme gösterir. Kan zehirlenmesine sebep olan bu duruö kişide şok geliştirerek ölümüne sebep olabilir. Tedavisine rağmen %50 ölüm riski vardır.

AKCİĞER ŞARBONU

Soğuk algınlığına benzer belirtilerle başlayan akciğer şarbonunda yüksek ateş ve titremeler görülür. Bir süre sonra solunum güçlüğü meydana gelir ve şok gelişir. Hastalık genelde ölümle sonuçlanır.

ŞARBON TANISI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Hastalığın yoğun olarak görüldüğü bölgelerde yaşayan vatandaşlar, bu bölgeleri ziyaret edenler, bulaşıcı materyallere temas eden kişiler mutlaka bir şarbon şüphesiyle bir hekime başvurmalıdır. Bakılarak teşhisi konulamayan şarbon hastalığı için bakteriyolojik ve serolojik laboratuvar testleri yapılmalıdır.

ŞARBON HASTALIĞI TEDAVİSİ

Şarbon hastalığı için en önemli tedavi erken teşhistir. Etkili antibiyotiklere bir an önce başlamak hastalığa karşı en iyi mücadeledir. Şarbonun üç formu da tedavi edilmediğinde ölüme sebep olur. En tehli şarbon tipi sırasıyla, Akciğer, Bağırsak, Deri şarbonudur.

ŞARBONDAN KORUNMA YOLLARI

Şarbon hastalığının bulunma olasılığı yükske yerlerde yaşayan vatandaşların dikkat etmesi gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Şarbon hastalığı şüphesi olan hayvanlar asla kesilmemeli, derileri yüzülmemeli ve etleri yenmemelidir.

Şarbondan ölen hayvanlar yaklaşık olarak 2 metre derinliğinde çukurlar açılarak gömülmelidir ve hasta hayvanların bulundukları yerler dezenfekte edilmelidir. Hasta hayvanların temas ettiği yem maddeleri, altlıklar ve gübre gibi bulaşık materyaller yakılarak imha edilmelidir.

Aynı bölgede bulunan ancak henüz şarbon bulaşmamış hayvanlar aşılanmalıdır.

Şarbon Korkusundan Dolayı Yerli Ete İlgi Artınca Karaborsacılar Kilosuna 5 TL Zam Yaptı

TEM Otoyolu, Sağlık, Güncel Haber Yayın Tarihi : 03.09.2018 10:13 
Show TV, ünlü r'a rekor tazminat ödeyecek! 45 yaşındaki evsiz adamın ölüm şeklini görenler neye uğradığını şaşırdı! İngiltere'de 7 bin çıplak kadın fotoğrafı ortaya çıktı Erdoğan: Merkez Bankası Başkanı talimatlara uymadı          14:54 • Trump'ın “Aptal” dediği büyükelçi istifa etti          14:14 • ABD'nin S-400 tehdidine Türkiye'den yanıt          12:00 • Lens'in göbeğine Beşiktaş'tan sert uyarı!          10:49 • Reyting rekortmeni Güldür Güldür Show sezon finali yapıyor          10:40 • Arılar bal peteğine ay yıldızlı Türk bayrağı çizdi          10:23 • Rusya'dan gelen gizemli askeri uçak Malatya'ya indi          10:01 • Bu havalimanında yolcular uçağa kaydırakla ulaşıyor!          09:54 • Takipçileri saçlarını sarıya boyatan Hazar Ergüçlü'yü topa tuttu          09:53 • Prenses Norah Bint Saad Al Saud, Spoleto Calcio'yu satın aldı          09:35 • Bu şirketin 900 çalışanı var ama bir ofisi yok!          08:39 • Apollo 11 bundan 50 yıl önce Ay'da ne arıyordu?          08:34 • Meteoroloji uyarmıştı! İstanbul'da beklenen sağanak yağış başladı          08:17 • Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül'e sitem etti          08:01 • Bodrum'da konser veren Demet Akalın mini elbisesiyle dikkat çekti          04:15 • Menemen'de rüzgar türbininin kanadını taşıyan TIR devrildi          00:16 • Diyarbakır'da 2 terörist etkisiz hale getirildi          00:01 • Putin'den ülkeyi gülümseten görüntüler          23:55 • Hülya Avşar'dan takipçilerine yeni şarkı müjdesi!          23:54 • Kocasının cesediyle birlikte 25 saat kurtarılmayı bekledi          23:25 •

Источник: https://www.sondakika.com/haber/haber-sarbon-hastaligi-nedir-sarbon-hastaligi-nasil-11198880/

Şarbon Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Şarbon Hastalığı Nedir?

Haber güncelleme tarihi 23.01.2019 11:47

Şarbon Hastalığı Nedir?

Şarbon, bakteriyel bir hastalıktır ve ot yiyen hayvanlardan insanlara temas yolu ile geçmektedir.

Toprakta ve meralarda bulunabilen bakteriyel bir enfeksiyonhastalığı olan şarbon zaman zaman ölümlü vakaların oluşmasına sebep olabilmektedir.

Temas durumunda bulaşabileceği gibi solunum yolu ile bulaşması durumunda oldukça tehlidir. Bir tür bakteri olan basil, şarbonun etkenidir. Ancak şarbon insandan insana bulaşmaz.

Bu bakterinin bulunduğu hayvanlarda temasta bulunulması veya o hayvanın etinin tüketilmesi durumunda bakteri kişinin vücuduna yerleşir. Şarbonun ortaya çıkış şekli tam olarak bilinmese de laboratuar ortamında oluşturulduğu ve biyolojik silah olarak kullandıkları düşünülmektedir.

Günümüzde görülme sıklığı oldukça azalan şarbon, genellikle Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi Akdeniz ülkelerinde görülmektedir. Ancak son yıllarda şarbon hastalığında bir azalma söz konusu olduğu bilinmektedir. Verilere göre ülkemizde 150 şarbon hastası olduğu belirtilmektedir.

 Üremesi için mutlaka oksijen gereken bu bakteriler yaklaşık 37 derece ısıya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle insan vücudu onların üremeleri için oldukça uygundur. Kimi zaman ölümle sonuçlanabilen şarbon hastalığı için aşı uygulaması yapılmaktadır.

Bu aşı ile şarbon hastalığı %90 oranında önlenmektedir.

1. Akciğer Şarbonu

Akciğer şarbonu temas yolu ile bulaşmanın aksine solunum yolu ile bulaşmaktadır. Havada asılı kalan şarbon sporları solunum ile vücuda girerek akciğerlere yapışmaktadır.

Vücuda giren bakteri yaklaşık 1 hafta sonra belirti vermeye başlar ve bu belirtiler soğuk algınlığı ile belirti gösterir. Akciğer şablonunda erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Başlarda soğuk algınlığı ile benzerlik gösteren belirtiler sonrasında lenf bezlerinin şişmesi ve nefes darlığı gibi belirtilerle devam etmektedir. Akciğer şarbonu, tedavinin gecikmesi ile birlikte menenjite neden olabilir.

2. Deri Şarbonu  

Deride bulunan kesik ve yaralardan vücuda giriş yapan bakteri, şarbon bulunan hayvanların deri, kıl ve yünleri ile temasta bulunmasıyla bulaşmaktadır.

Deride bulunan sıyırık ve kesikler dolayısıyla bulaşan bakteriler ciltte ağrı, sızı ve kabartı şeklinde belirti verir.

Daha sonra oluşan kabartının çevresinde ödem oluşur ve derinin altında ülser meydana gelir.

3. Bağırsak Şarbonu

Sindirim sistemi şablonu olarak bilinen bağırsak şablonu, bakterinin bulunduğu etin tüketilmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Özellikle az pişmiş etlerde risk oranı oldukça yüksektir.

Ancak 120 ºC üzerinde pişen etlerden geçmez.

 Ölüm riski oldukça yüksek olan şarbon tiplerinden biri olan bağırsak şablonu, kanlı dışkı ve kan kusma gibi sindirim sisteminde meydana gelen kanamalara neden olur.

Şarbon Belirtileri Nelerdir?

Şarbon belirtileri bakterinin bulaşma şekline ve şarbonun çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle hayvancılıkla uğraşanlarda, veterinerlerde ve hayvan derilerinin kullanıldığı sanayilerde bulaşma riskinin yüksek olduğu belirtilmektedir.

Ancak biyolojik silah olarak da kullanılabilen şarbon, kişiyi hiç ummadığı bir yerde ve şekilde bulabilir. Virüsün bulaşmasından birkaç gün sonra belirti vermeye başlayan deri şarbonu ilk başta sinek ısırığına benzer kabarcıklarla kendini belli eder.

Daha sonra baloncuk şeklini alan ve büyüyen kabarcık kara bir leke şeklini alır. Bağırsak şarbonunda ise bulantı, kusma, kanlı kusma ve kanlı dışkı gibi belirtilere neden olur.

Oldukça tehli olan ve ölüm riski %50 oranında olan bağırsak şarbonunda erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Şarbon Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Hayvan besleyenler, kasaplar ve veterinerler risk grubunda olduğu gibi şarbon bakterisi bulunan hayvanlara doğrudan veya dolaylı temas ile bulaşması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra hayvanın kesilmesi sırasında doğrudan bir temas olacağından bulaşma riski oldukça yüksektir.

 Şarbonun bulaşmasına neden olan bir diğer etken ise sanayilerde kullanılan hayvan derileri, yünleri ve kılları dolayısıyla bulaşma riski taşıyabilir.

Ayrıca şarbon hastalığının görülme olasılığının yüksek olduğu ülkelerden hayvan veya herhangi bir hayvan ürünlerinin alınması risk oranını arttırmaktadır.

Şarbon hastalığının bulaşmasına neden olabilen ancak çok sık görülmeyen bir diğer durum ise laboratuar çalışmalarıdır. Laboratuarlarda gerçekleştirilen çalışmalar sırasında dikkat edilmezse şarbonun bulaşması söz konusu olabilir. Ancak çok nadir görülen bir durumdur.

 Şarbon hastalığına neden olan bir diğer etken ise şarbon sporlarının uzun süre havada asılı kalabilmesidir. Bu nedenle şarbon sporu bulunan havayı soluyan kişiye kolayca bulaşabilir.

Şarbon hastalığının solunum yolu ile bulaşabilmesi nedeniyle laboratuar ortamında toz halinde üretilen bu bakteriler havaya salınarak biyolojik silah olarak kullanılmaktadır.

Şarbon Tedavisi Nasıl Olur?

Şarbon hastalığından erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Erken teşhis ve tedavi ile en çok kullanılan yöntem kristal penisilin ve diğer antibiyotiklerdir. Özellikle akciğer şarbonunda yüksek dozda antibiyotik uygulanmaktadır.

 Deri şarbonunda herhangi bir cerrahi müdahale söz konusu değildir. Ancak yaralar sürekli olarak pansuman tedavisi ile kontrol altında tutulur. Kişi koruma altına alınmalı ve bir an önce tedaviye başlanmalıdır. Aksi halde geç kalınmış tedavinin iyi sonuçlar vermesi imkansız olabilir.

 Şarbonun bulaşmasına neden olan hayvanlar öldürüldükten sonra kireçe gömülür ve ortam karantinaya alınır. Bölge iyice yıkanarak çevredeki hayvanlara aşı uygulaması yapılmalıdır.

Aksi halde gerekli önlemler alınmaması ve bölgenin karantina altında tutulmaması şarbonun başlarına da bulaşmasına neden olabilir.

Önerilen İçerik;

► Beyninizi Zinde Tutmanın 25 Yolu!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/sarbon-hastaligindan-korunma-yollari-1321h.htm

Şarbon nedir? Şarbon hastalığının belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Şarbon Hastalığı Nedir?

Ayrıntılar bilirkişi Son Güncelleme: 18 Mart 2019

Şarbon hastalığı hangi canlılarda görülür? Şarbon hastalığı insana nasıl bulaşır? Şarbonun belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Şarbon kelimesi Türkçe’ye Fransızca’daki charbon (kömür) kelimesinden geçer. Şarbon, 1877 yılında Robert Koch tarafından tanımlanmış ve 1881 yılında Pasteur tarafından ilk aşı üretilmiştir.

Şarbon hastalığına neden olan bacillus anthracis oksijenli solunum yapan, hareketsiz ve sporla çoğalan bir bakteri cinsidir.

Adını cilt lezyonlarındaki siyah, kömüre benzer rengi nedeniyle Yunanca’da kömür anlamına gelen anthrakis kelimesinden almıştır.

Sporlar dış ortamlara, kuruluğa, soğuğa ve ultraviyole ışınlarına, yüksek ve düşük pH derecelerine ve kimyasal dezenfektanlara oldukça dayanıklıdır.

Şarbon, topraktaki bir bakterinin neden olduğu ve otçul hayvanlardan insana bulaşan ciddi bir hastalık türüdür. Erken teşhis konulup tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

Günümüzde şarbon bakterisi biyolojik silah olarak da kullanılabilmektedir. Nadir görülen bir hastalık türüdür.

Hangi canlılarda görülür?

Daha çok sığır, koyun ve keçi gibi hayvanları etkiler.

Orta ve Güney Amerika, Sahra altı Afrika, orta ve güneybatı Asya, güney ve doğu Avrupa ve Karayipler tarım bölgeleri. Ki nadir de olsa ülkemizde de görülmektedir.

Daha çok kimlerde görülür?

Hayvansal ürünleri kullananların, veterinerlerin, hayvan üreticilerinin, gezginlerin, laboratuvar uzmanları ve ordu mensupları açısından risk daha fazladır.

Şarbon türleri

Deri şarbonu: Ciltte kesik veya açık yaralara sahip insanlar enfekte hayvanlara temas ettiğinde gelişir. En yaygın görülen türüdür. En az tehye sahiptir. El, kol, yüz ve boyun gibi açıkta kalan bölgelerde sık görülür. 2-3 gün ciltte böcek ısırığına benzeyen kabarcıklar oluşur. Kabarcıkların etrafında ödem oluşur.

Kabarcık genişleyerek ortasından çöker ve sıvı ile dolar. Bu sıvı birkaç günde bulanıklaşarak siyah bir renk alır. İçi sıvı dolu kabarcık patlayınca ağrısız ülser gelişimi olur. Zamanla kabarcık kuruyarak siyah bir kabuk oluşur ve kabuk, altında yara izi bırakarak düşer.

Özellikle yüz ve göz kapağındaki skarlar için cerrahi işlem gerekebilir.

Akciğer şarbonu: En ölümcül haldir. Bakteriler nefes yoluyla bulaşır ve akciğere yerleşir.

Kıl, yün ve diğer hayvan ürünleri ile ilişkili endüstriyel hastalık şeklinde oluşur ya da bioterörizm ile ilişkili olabilir. Vücuda girdikten bir hafta sonra gelişir, ancak 2 aya kadar sürebilir.

Erken fark edilip tedavi edilmezse hastalığın ilerleyen aşamalarında hasta komaya girerek ölür.

Sindirim sistemi şarbonu: Şarbonlu hasta hayvanların ürünleri yenildiğinde ya da içildiğinde sindirim sistemindeki mukoza tabakasında şarbon lezyonları oluşur. Bakteriler ağızdan bağırsağa kadar herhangi bir bölgede tahribata yol açsa da genellikle ağız-yutak boşluğunda ve bağırsaklarda daha etkindir. Kanama ve asite neden olabilir.

Şarbon belirtileri nelerdir?

 • Yüz, boyun, kol veya ellerde kaşıntıya neden olan küçük kabarcık veya şişlik
 • Yaraların etrafında ödem oluşumu
 • Küçük kabarcıklardan sonra ortaya çıkan siyah merkezli ağrısız cilt ülseri
 • Boğaz ve yakındaki lenf bezlerinde şişme
 • Birkaç gün sürebilen boğaz ağrısı, hafif ateş, halsizlik ve kas ağrıları (grip gibi)
 • Hafif göğüs rahatsızlığı, nefes darlığı
 • Kanlı tükürme, ağrılı yutma, öksürük
 • Sersemlik veya baş dönmesi
 • Mide bulantısı, kusma veya mide ağrıları
 • Baş ağrısı, aşırı terleme, aşırı yorgunluk, iştah kaybı, vücut ağrıları
 • Solunum problemi, şok ve menenjit
 • Boyun ve boyun bezlerinin şişmesi
 • Kızarma (kırmızı yüz) ve kırmızı gözler
 • Bayılma, karın şişmesi (mide)
 • Hastalığın sonraki aşamalarında şiddetli, kanlı ishal

Şarbon teşhisi

Kan tahlili: Alınan kan örneğinde antraks bakterilerinin mevcudiyeti araştırılır.

Cilt testi: Ciltteki şüpheli bir lezyondan sıvı örneği ya da küçük bir doku örneği (biyopsi) alınıp incelenir.

Göğüs röntgeni: Akciğer şarbonunu teşhis etmek için göğüs röntgeni çekilebilir veya bilgisayarlı tomografi yapılabilir.

Dışkı tahlili: Sindirim sistemi şarbonu tanısı için dışkı örneği alınıp şarbon bakterisi olup olmadığına bakılır.

Endoskopi: Sindirimi sistemi şarbonu tanısı için yemek borusu ya da bağırsaklara endoskopi yapılarak kesin teşhis konur.

Lomber ponksiyon (belden sıvı alma): Bu testte spinal kanalına iğne takılır ve az miktarda sıvı çekilir. Genellikle şarbon menenjiti tanısını doğrulamak için yapılır.

Şarbondan korunma yolları

 • Şarbon hastalığının yaygın görüldüğü bölgelerde hayvanlara aşı yapılmalıdır.
 • Şarbon vakasına rastlanıldığında sağlık birimlerine haber verilmeli ve bölgenin karantina altına alınması sağlanmalıdır.
 • Karantina süresi sona ermeden hayvanlar kesilmemeli ve etleri tüketilmemelidir.
 • Şarbonlu olduğundan şüphelenilen hayvanlar asla kesilmemeli, derisi ya da postu yüzülmemelidir.
 • Şarbondan ölen hayvanlar yakılarak imha edilmeli ya da yaklaşık 2 metre derinliğinde çukurlar açılıp üzerlerine sönmemiş kireç dökülerek gömülmelidir.
 • Hasta hayvanların temas ettiği yemlikler ve gübreleri yakılarak imha edilmelidir.
 • Şarbonun yaygın olduğu bir ülkeye seyahat edildiğinde mümkün olduğunca hayvan ve hayvan derileriyle temastan kaçınmalıdır.
 • Çiğ ya da az pişmiş et yenmemelidir.

Şarbon tedavisi

Vücuda girdiğinde ve aktive olduğunda bakteriler çoğalır, yayılır ve toksinler üretip ağır hastalığa neden olur.

Şarbon aşıları vardır ve risk grubu insanlara yapılır.

Şarbon aşısı canlı bakteriler içermez ve enfeksiyona yol açmaz. Hem cilt hem de akciğer şarbonuna karşı koruma sağlamaktadır. Altı ayda bir yapılan üç aşı etkili bir koruma sağlar. Aşı alerjik reaksiyon yapabilir.

Источник: https://bisorubicevap.com/yasam/saglik/sarbon-nedir-sarbon-hastaliginin-belirtileri-ve-tedavisi-nasildir

Şarbon Hastalığı Nedir? Şarbon Nasıl Bulaşır?

Şarbon Hastalığı Nedir?

Şarbon hastalığı, bacillus anthracis isimli bir bakterinin neden olduğu nadir, fakat ciddi bir hastalıktır. Şarbon çoğunlukla ot ile beslenen hayvanlarda ve en çok koyunlarda görülmektedir. Şarbon hastalığı hasta hayvanlarla doğrudan veya dolaylı temas sonucunda insanlara bulaşabilmektedir.

İlgili Haber

Şarbonun insandan insana bulaştığına dair bir kanıt yoktur, ancak şarbon hastalığı nedeniyle oluşan deri lezyonlarının doğrudan temas yoluyla bulaşma olasılığı vardır. Genellikle, şarbon bakterisi ciltte bulunan bir yara ile vücuda girer. Ayrıca enfekte olmuş şarbonlu et yiyerek ya da sporları soluyarak da şarbon hastalığının bulaşması mümkündür.

Şarbon bakterisi ile enfekte olduğunuzda belirtiler, cilt yaralarından kusmaya ve şoka kadar değişebilir. Antibiyotikler ile hızlı tedavi çoğu şarbon enfeksiyonunu tedavi edebilir. Ancak soluma yolu ile bulaşmış olan şarbon hastalığını tedavi etmek çok daha zordur.

Şarbon Türleri

Her biri farklı belirtiler ve semptomlar gösteren üç yaygın şarbon türü vardır. Çoğu durumda, belirtiler bakterilere maruz kaldıktan sonraki yedi gün içinde gelişir. Şarbon hastalığı türleri ise şu şekildedir:

Deri Şarbonu

Deri şarbonu enfeksiyonu, ciltteki bir kesik veya başka bir yara ile vücuda girer. Bu hastalığın ortaya çıktığı en yaygın yoldur. Aynı zamanda en hafif olanıdır. Uygun tedavi ile deri şarbonu nadiren ölümcül olabilir. Deri şarbonu belirtileri şu şekildedir:

İlgili Haber

 • Bakteri bulaştıktan sonra pire ısırığına benzer bir şekilde vücutta kızarma meydaba gelir. Bu kızarıklık büyüyerek iltihaplı bir hale dönüşebilir ve kaşıntı görülür.
 • Boğaz ve yakınındaki lenf bezlerinde şişme oluşabilir.

Nadir görülen bu tip şarbon hastalığı enfekte olmuş bir hayvanın etini yeme sonucunda oluşur. Belirtiler şunlardır:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı
 • Ateş
 • Kanlı ishal
 • Boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü

Akciğer Şarbonu

Şarbon sporlarının solunması sonucunda bulaşan akciğer şarbonu, şarbon hastalığı türleri arasında en ölümcül olanıdır. Akciğer şarbonunun başlangıç ​​belirtileri ve semptomları şunlardır:

 • Birkaç saat veya birkaç gün sürebilen boğaz ağrısı, hafif ateş, halsizlik ve kas ağrıları gibi grip benzeri semptomlar
 • Nefes darlığı
 • Mide bulantısı
 • Kan tükürme
 • Ağrılı yutma
 • Yüksek ateş
 • Solunum problemi
 • Şok
Eğer şarbon hastalığına maruz kaldığınızı düşünüyorsanız değerlendirme ve bakım için hemen bir doktora başvurun. Erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

Şarbon Hastalığı Neden Olur?

Şarbon sporları dünyanın birçok yerinde doğal olarak toprakta meydana gelen şarbon bakterileri tarafından oluşturulur. Sporlar, bir ev sahibi haline gelene kadar yıllarca uykuda kalabilirler. Şarbonlar için ortak konaklar arasında koyun, sığır, at ve keçiler gibi yabani veya evcil hayvanlar bulunur.

Şarbon bakterisi İran, Irak, Türkiye, Pakistan ve Afrika gibi gelişmekte olan ülkelerde yaygın görülmektedir.

Şarbon Hastalığı Risk Faktörleri

Şarbon hastalığına yakalanmanın mümkün olduğu bazı durumlar ve risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Laboratuar ortamında şarbon ile çalışmak
 • Hayvancılıkla uğraşmak
 • Eroin gibi yasa dışı uyuşturucuları kullanmak

Şarbon Hastalığı Komplikasyonları

Şarbonun en ciddi komplikasyonu, beyin ve omuriliği örten zarların ve sıvının iltihaplanmasıdır, bu da masif kanamaya (hemorajik menenjit) ve ölüme neden olur.

Şarbon Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Şarbon bakterisi ile enfekte olmuş bir kişi zatürre ya da girip hastalığına benzer belirtiler göstermektedir. Yapılacak testlerle şarbon hastalığını teşhis etmek mümkündür. Uygulanan teşhis yöntemleri şu şekildedir:

Cilt testi: Ciltteki şüpheli bir lezyondan alınan bir sıvı örneği veya küçük bir doku örneği (biyopsi), laboratuarda şarbon belirtileri açısından test edilebilir.

Kan testleri: Şarbon bakterilerini tespit etmek için kan testi yapılabilir.

Göğüs röntgeni veya bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Akciğer şarbonunu teşhis etmeye yardımcı olması için göğüs röntgeni veya BT taraması istenebilir.

Dışkı testi: Şarbon bakterilerini kontrol etmek amacıyla gayta testi yapılabilir.

Şarbon Tedavisi

Standart şarbon tedavisi içinantibiyotik kullanılmaktadır. Sizin için en etkili antibiyotik veya antibiyotik kombinasyonları kullanılabilir. Yaşınız, genel sağlığınız ve diğer faktörler de tedaviye etki edebilir.

Bazı şarbon vakaları antibiyotiğe yanıt verse de, ilerlemiş şarbon hastalıkları antibiyotikle tedavi olmayabilir. Hastalığın sonraki aşamalarında, bakteriler, ilaçların elimine edebileceklerinden daha fazla toksin üretmiştir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/sarbon-hastaligi-nedir/

Şarbon – Antraks Hastalığı Nedir? (Kara Çıban Belirtileri) – Sağlık Ocağım .NET

Şarbon Hastalığı Nedir?

Şarbon hastalığı (çoban çıbanı, kara çıban, anthraks) olarak da adlandırılan Bacillus anthracis adlı bakterinin neden olduğu bulaşıcı, tedavi edilmediği taktirde öldürücü bir hastalıktır.

Çiftlik hayvanlarının, nadiren insanlara da yayıldığı ciddi bir enfeksiyonudur. İnsanlarda enfeksiyonun en ciddi formu, deriyi etkileyen kutanöz antrakstır.

Bir diğer formu olan pulmoner antraks akciğerleri etkiler ve ölümcül olabilir.

Şarbon genellikle ot yiyen hayvanlarda sığır, koyun, keçi ve beygir gibi hayvanlara bakteriler ile bulaşmış toprak aracılığı ile geçer. Dünya genelinde her yıl 20-100 bin insanda şarbon hastalığı görüldüğü hakkında bilgiler vardır. Türkiye’de bölgesel olarak görülen şarbon enfeksiyonu sıklığı giderek azalmaktadır.

Şarbon (antraks) türleri

Şarbon enfeksiyonu insanlarda bakterilerin organizmaya giriş bölgesine göre üç klinik formda değerlendirilir. Bu türler; cilt şarbonu veya deri şarbonu, akciğer şarbonu ve gastrointestinal şarbonu türleridir. Bölgesel şarbon vakalarının genelini cilt şarbonu oluşturur.

En tehli şarbon türü ise biyolojik silah olarak da kullanılan akciğer şarbonu’dur. Bulaşma şekillerine göre enfeksiyon değişik formlarda görülebilir. Endüstriyel kaynaklı şarbon, laboratuvar kaynaklı şarbon ve tarımsal kaynaklı şarbon şeklinde görülür.

Türkiye’de en sık görülen tarımsal kaynaklı şarbon hastalığıdır.

Şarbon (antraks) nedenleri ve bulaşım yolları

Şarbon hastalığı Bacillus anthracis nedeniyle ortaya çıkar. Bu bakteri yıllarca toprakta ve hayvan ürünlerinde canlı kalabilen ve sonra yeniden aktifleşebilen sporlar üretir.

Hayvanlar bakteri bulaşmış topraklarda otlarken enfeksiyonu alırlar. Enfeksiyon insanlara enfekte hayvanların materyalleri ellenirse bir yaradan ya da küçük bir çizikten bile geçebilir.

Pulmoner (akciğer) şarbonu ise enfekte hayvan liflerindeki sporların solunması ile meydana gelir.

 • Cilt şarbonu nasıl bulaşır? Cilt şarbonu özelliklehayvancılık ile uğraşan bölgelerde hasta hayvanların kesilmesi, derisinin yüzülmesi ve hastalık bulaşmış etlerin işlenmesi sırasında doğrudan temas yolu ile bulaşabilir.
 • Gastrointestinal sistem şarbonu nasıl bulaşır? Hastalık bulaşmış etlerin yeterince pişirilmeden yenmesi sonucu gastrointestinal sistem şarbonu bulaşır.
 • Akciğer (pulmoner) şarbonu nasıl bulaşır? Çok sık görülmeyen fakat en tehli olan bu şarbon türünün bulaşma şekli ise hayvan liflerindeki sporların solunum yolu ile alınması sonucunda meydana gelir.

Hayvancılıkla uğraşanlar, kasaplar, dericilik ile uğraşanlar, çobanlar ve veterinerler şarbon hastalığı bakımından risk taşırlar.

Şarbon hastalığından korunma yolları 

Şarbon (antraks) belirtileri

Şarbon belirtileri şarbonunun türüne göre değişiklik gösterir.

Akciğer şarbonu belirtileri: Akciğer şarbonu spor içeren 1-5 mikrometrelik partiküllerin alveoler boşlukta birikimi sonrası başlar. Akciğer şarbonunda yaklaşık 1-6 günlük bazende haftalarca süren bir kuluçka döneminden sonra ilk belirtiler görülmeye başlar ve belirtiler iki aşamalıdır.

İlk evrede öksürük, ateş, nefes darlığı, baş ağrısı, kusma, halsizlik, karın ağrısı ve göğüs ağrısı şeklinde hastalığa özgü olmayan belirtiler meydana çıkmaya başlar. İlk evre saatlerce ya da günlerce sürebilir. Daha sonra yoğun solunum güçlüğü yapar ve yoğun tedaviye rağmen ölümcül olabilir.

Cilt (kutanöz) şarbonu belirtileri: Cilt şarbonu bakterilerin deride oluşan kesik ya da sıyrıklardan girerek deri içinde depolanması sonrası gelişir. Genellikle el, kol, yüz, göz kapakları, ağız içi, dil ve boyun gibi açıkta kalan bölgelerde görülür.

Bakterinin yerleşmesi ile lezyonun ortaya çıkışı arasında geçen süre çoğunlukla 2-3 gündür. belirtiler arasında kaşınma, yanma ve pire ısırığı gibi kızarıklık, 2-3 gün içinde deride kabarıklık, içi su dolu kabarcıklar sonrada yara oluşur. Yara üzerinde kara kabuklar oluşur.

Genel belirti olarak, kırgınlık, halsizlik, ateş, baş ağrısı ve karın ağrısı görülür.

Gastrointestinal sistem şarbonu belirtileri: Gastrointestinal şarbonu bakterilerin gastrointestinal sistemin üst ya da alt bölgelerinde yerleşerek üremesi sonucu gelişir ve nadir görülen şarbon türüdür.

 Belirtileri arasında bulantı, kusma, iştahsızlık, karın ağrısı ve kanlı ishal vardır. Hastanın ateşi yükselir ve genel durumu bozulur.

Tansiyon düşüklüğü ve kana zehir karışması, vücuttaki bütün kuvvetin birden kesilmesi sonucu hasta ölebilir.

Gastrointestinal şarbon

Şarbon hastalığı (antraks) teşhisi

Şarbon hastalığı, şarbon türlerine göre değişik tetkikler ile teşhis edilir.

 • Deri şarbonu nasıl teşhis edilir? Direkt doku örneği ve kültür alınır. Deride oluşan kabarcıkların içindeki sıvıdan pipet şırınga veya enjektör ile sıvı örneği alınır. Ağır karmaşık deri şarbonu vakalarında kan kültürü alınır ve laboratuvar incelemesine gönderilir.
 • Akciğer şarbonu nasıl teşhis edilir? Akciğer şarbonu tanısı balgam ve akciğer zarı sıvı örneği ve kan kültürü alınır ve laboratuvar incelemesine gönderilir.
 • Gastrointestinal sistem şarbonu nasıl teşhis edilir? Dışkı sıvısından alınan örnek, kusmuktan alınan örnek veya asit sıvısından alınan örnekler laboratuvar incelemesine gönderilir.
 • Şarbon menenjit nasıl teşhis edilir? BOS sıvısı (beyin omurilik sıvısı) örneği alınır ve laboratuvar incelemesine gönderilir.

Yani şarbon tanısı kan tahlilleri, doku tahlilleri, sıvı tahlilleri gibi tahliller ve fizik muayene bulguları ile konulur.

Şarbon hastalığı tedavisi

Deri (kutanöz) şarbonu erken evrelerde antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Tedavi edilmez ise enfeksiyon lenf nodlarına ve kana yayılabilir ve sepsis (kan zehirlenmesi) ve ölüm riski ortaya çıkabilir.

Akciğer (pulmoner) şarbonu, şarbon menenjiti (santral sinir sistemi) ve bağırsak (gastrointestinal sistem) şarbonu öldürücüdür. Tedavinin başarılı olması için erken tanı ve erken tedavi gereklidir.

Şarbon hastalığı ve önlemler

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/sarbon-hastalg-nedir-sarbon-belirtileri/

Şarbon (Anthrax) Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Tedavileri Nelerdir?

Şarbon Hastalığı Nedir?

Şarbon (Anthrax) Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Tedavileri Nelerdir? Şarbon Bacillus anthracis isimli bakterinin sebep olduğu bir hastalıktır. Antraks ismiyle bilinen şarbon özellikle sığır, koyun, keçi ve deve gibi otçul memeli hayvanların bir hastalığı olmakla beraber insanlarda, diğer memelilerde ve bazı kuşlarda da görülebilmektedir.

Şarbon (Anthrax) Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Tedavileri Nelerdir?

Şarbon İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Şarbon insanlara 3 şekilde bulaşmakta ve bulaşma şekline göre isimlendirilmektedir.

Hasta hayvanlara, bunların dokularına, bu hayvanların kirlenmiş olduğu yerlere ve malzemelere temas sonucunda bakterinin bütünlüğü bozulmuş deriden girmesiyle deri şarbonu;

Şarbon mikrobuyla bulaşmış gıdaların özelliklede şarbonlu hayvanların etlerinin yenmesiyle veya ihtimal dahilinde de olsa şarbon sporları bulaşmış suların içilmesiyle bağırsak şarbonu;

Şarbon sporlarıyla bulaşık tozların veya hayvan tüylerinde ve kıllarında bulunabilen sporların solunması sonucunda da akciğer şarbonu oluşmaktadır. Şarbon hastalığında insandan insana bulaşma yoktur.

Şarbon Daha Çok Kimlerde Görülür?

Hastalığa herkes yakalanabilir. Anvcak hayvancılıkla uğraşanlar, kasaplar, deri yün endüstrisinde çalışanlar, veteriner sağlık teknisyenleri ile veteriner hekimlerin hastalığa yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Şarbonun Belirtileri Nelerdir?

Şarbon hastalığı, etkenin vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 2-7 gün sonra ortaya çıkar. Belirtiler hastalığın klinik şekline göre değişir.

Deri Şarbonu: Şarbon sporlarının deriden girdiği yerde, ilk önce böcek ısırığına benzer biçimde kabarık, kaşıntılı bir şişlik oluşur.

Bu şişlik 1-2 gün içinde içi su dolu kabarcığa dönüşür ve daha sonra da ağrısız genellikle 1-3 santimetre genişliğinde, ortasında karekteristik siyah renkte ölü dokunun yer aldığı bir yara meydana gelir. Bundan ötürü deri şarbonu kara kabarcık olarak da adlandırılır.

Çoban çıbanı ismiylede anılan deri şarbonunda ayrıca, yaranın bulunduğu bölgedeki lenf bezlerinde şişmeler görülebilir. Tedavi edilmeyen deri şarbonu vakalarının % 10-20 si ölümle sonuçlanabilir.

Bağırsak şarbonu: Bulantı kusma, iştahsızlık, ateş gibi beliritlerle başlar bunu karın ağrısı, kanlı kusma ve kanlı ishal izler. Daha sonra kan zehirlenmesi ve şok gelişerek ölüm meydana gelebilir. Bu tip şarbonda tedaviye başlansa dahi ölüm % 50 civarındadır.

Akciğer şarbonu: Soğuk algınlığına benzeyen belirtilerle başlar. Yüksek ateş ve titremeler görülür. Birkaç gün sonra ağır solunum güçlüğü ve şok gelişir. Hastalık genel olarak ölümle sonuçlanır.

Şarbonun Tedavisi Var Mıdır?

Şarbonun tedavisi için etkili antibiyotikler vardır. Tedavinin başarılı olabilmesi için mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamak gerekir. Bu sebeple şarbonla ilgili yukarıda bahsedilen belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması hayati öneme sahiptir.

Şarbondan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Şarbonlu olduğundan şüphelenilen veya şarbondan ölen hayvanlar asla kesilmemeli ve yüzülmemelidir.

Şarbondan ölen hayvanlar mümkünse yakılarak imha edilmeli veya 2 metre derinliğinde çukurlar açılarak üzerine sönmemiş kireç dökülüp gömülmelidir.Hasta hayvanların bulundukları yerler ve taşındıkları nakil vasıtaları temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Hasta hayvanların temas ettiği yem maddeleri, altlıklar ve gübre gibi bulaşık materyaller yakılarak imha edilmelidir.Hastalık şüphesiyle yetkili birimler tarafından konulan müşahade ve karantina süresi sona ermeden hayvanlar kesilmemeli ve etleri tüketilmemelidir.

Riskli bölgelerde , hayvanlar şarbona karşı aşılattırılmalıdır.

Asla Unutmayınız!
Yukarıda belirtilen korunma önlemlerine titizlikle uyulmaz ise havayla temas eden şarbon bakterisi, spor denilen dış ortama dayanıklı bir yapıya dönüştüğünden yıllarca hastalık yapabilme özelliğini sürdürür. Hayvanların bu bakterilere temasıyla da hastalık tekrar ortaya çıkar.

Anthrax (Şarbon) Basili İle Nasıl Başedilir?

Panik yapmayın! Anthrax mikrobu deride, mide-barsak sisteminde veya akciğerlerde enfeksiyona neden olabilir. Bunun için mikrobun yaralanmış deriye bulaşması, yutulması, ince toz halinde nefes yoluyla alınması gerekir. Hastalık anthrax sporlarına maruz kalındıktan sonra uygun bir antibiyotikle erken tedavi edilirse önlenebilir.

Anthrax insandan insana bulaşmaz.
Anthraxın gizli bir etken olarak etkili olması için, çok küçük partiküller halinde toz haline getirilmesi gerekir. Bunu yapmak oldukça zor olup özel uzmanlık ve özel malzemeler gerektirmektedir.

Eğer bu küçük partiküller nefes yoluyla alınırsa, hayati tehye neden olan akciğer enfeksiyonu meydana gelebilir, fakat erken teşhis ve tedavi mümkündür.

“Anthrax” olduğundan şüphelenilen tehli açılmamış mektup veya paketler:

Herhangi şüpheli bir zarf veya paketi sallamayınız veya içini boşaltmayınız.İçindekilerin sızmasını önlemek için zarf veya paketi plastik bir torba veya diğer benzeri bir taşıyıcı içerisine KOYUNUZ.Eğer herhangi bir kap yoksa, zarf veya paketi herhangi bir şey ( elbise, kağıt, çöp tenekesi, vb. ) ile KAPATINIZ.

Daha sonra odayı TERK EDİN ve kapıyı KAPATIN veya diğerlerinin girmesine engel olmak için bölgeyi boşaltın. (diğerlerini de uzaklaştırın)Yüzünüze herhangi bir toz bulaşmasını önlemek için ellerinizi sabunlu su ile YIKAYINIZ.Daha sonra ne yapılacak….Eğer EV’de iseniz, durumu yerel polise bildiriniz.

Eğer İŞ’te iseniz, durumu yerel polise bildiriniz ve binanızın güvenlik görevlisine veya mevcut amirinize haber veriniz.

Bu şüpheli zarf veya paket fark edildiği zaman odada veya bölgede bulunan bütün herkesin LİSTESİNİ YAPINIZ.

İleri araştırma ve tavsiyeler için bu listeyi yerel sağlık yetkililerine ve kanun uygulayıcı görevlilere veriniz.

Tozlu ve toz yüzeye çıkmış zarflar:

Tozu TEMİZLEMEYE ÇALIŞMAYINIZ. Yüzeye çıkmış muhteviyatı hemen bir şeylerle ( elbise, kağıt, çöp tenekesi, vb.) KAPATINIZ ve bu kapattığınızı kaldırmayınız.

Daha sonra odayı TERKEDİNİZ ve kapıyı KAPATINIZ veya başkalarının girmesini önlemek için bölgeyi boşaltınız.

(diğerlerini de uzaklaştırın)Yüzünüze herhangi bir toz bulaşmasını önlemek için ellerinizi sabunlu su ile YIKAYINIZ.

Daha sonra ne yapılacak….

Eğer EV’de iseniz, durumu yerel polise bildiriniz.
Eğer İŞ’te iseniz, durumu yerel polise bildiriniz ve binanızın güvenlik görevlisine veya mevcut amirinize haber veriniz.

En kısa zamanda oldukça bulaşmış olan elbiseleri KALDIRINIZ ve bir plastik torba içerisine veya diğer ağzı kapatılabilen torbalara koyunuz. Bu elbise torbaları uygun muamele için acil görevlilere verilmelidir.En kısa zamanda sabunlu su ile DUŞ ALINIZ.

Cildinize çamaşır suyu veya diğer dezenfektanları kullanmayınız.

Eğer mümkünse odada veya bölgede bulunan bütün insanların özellikle toz ile gerçek anlamda temas edenlerin listesini yapınız.

Bu listeyi uygun tıbbi tavsiyelerde bulanabilmeleri için halk sağlığı yetkililerine ve ileri araştırmalar için kanun uygulayıcılara veriniz.

Havaya karışmış toz ile kontamine olmuş oda hakkında:

Bölgedeki yerel fanları veya havalandırma ünitelerini kapatınız.Bölgeyi hemen TERKEDİNİZ.Kapıyı KAPATINIZ veya başkalarının girmesine engel olmak için bölgeyi kapatınız. (diğerlerini de uzaklaştırın)

Daha sonra ne yapılacak….

Eğer EV’de iseniz, olayı polise“155” veya “156” jandarmayı arayınız.
Eğer İŞ’te iseniz, olayı yerel polise “155” i arayınız ve binanızın güvenlik görevlisine veya mevcut amirinize haber veriniz.

Eğer münkünse, binanın havalandırma sistemini KAPATINIZ.
Eğer münkünse, odada veya bölgede bulunan bütün insanların özellikle toz ile gerçek anlamda temas edenlerin listesini yapınız. Bu listeyi uygun tıbbi tavsiyelerde bulanabilmeleri için halk sağlığı yetkililerine ve ileri araştırmalar için kanun uygulayıcılara veriniz.

Şüpheli paket veya mektupları nasıl ayırt edilir?

Şüpheli paket ve mektupların bazı özellikleri aşağıdadır…

Aşırı posta ücretiElyazısı veya zayıf tanımlanmış adresDoğru olmayan ünvanÜnvan, fakat isim yokGenel kelimlerin yanlış yazılmasıYağlı lekeler, soluk veya kokuGönderen adresi yokOrantısız ve düzgün olmayan zarantlı veya telli şeklinde aşırı güvenlik malzemeleriGörsel olarak dikkati dağıtan şeyler
Özel, Gizli gibi işaretlenmiş

Источник: https://www.gramhaber.com/saglik/sarbon-anthrax-hastaligi-nedir-belirtileri-tedavileri-nelerdir.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть