Sarı Nokta: Makula

içerik

Sarı Nokta Hastalığı (Makula Dejenerasyonu) Neden Oluşur?

Sarı Nokta: Makula

Gözde bulunan sarı noktalar dünya üzerinde yaşanan görme bozukluğu sebeplerinden en önemli olanıdır. Gözde oluşan sarı noktalara dikkat edilmesi gerektiği göz hastalıkları uzmanları tarafından sık sık önerilmektedir. Önemsenmeyen ve dikkate alınmayan sarı noktalar ilerleyen safhalarda çok önemli görme sorunlarına yol açabilmektedir.

Göz’de bulunan sarı noktaların oluşma sebebi olarak en büyük etkenin genetik faktörler olduğu göz uzmanları tarafından sık sık dile getirilmektedir. Sarı noktaların oluşmasının sebebi olan diğer etkenleri ise şöyle sıralayabiliriz. – Düzensiz beslenme – Beslenme alışkınlıkları – Aşırı sigara kullanımı – Güneşe aşırı maruz kalma

Sarı Nokta Hastalığı Nedir ?

Makula dejenerasyonu olarakta bilinen sarı nokta hastalığı genel olarak gözde bulunan makula bölgesinin zarar görmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Makula bölgesi gözün iç kısmında bulunan ve gözün iç kısmını tamamen kaplayan bir bölgedir. Sarı nokta bu bölgede meydana gelir ve bu hastalık hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara yol açar.

Makula bölgesi yaklaşık olarak 1 Milimetrelik alanı kapsamasına rağmen görme yetisinde önemli bir rolü vardır. Bu sebeple bu bölgede meydana gelen bir hastalık görme yetisini yüzde 90 oranında etkileyebilmektedir.

Bu bölgede meydana gelen sarı nokta hastalığı hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürebilmekte ve böbrek yetmezliği, kanser gibi hastalıklardan bile daha fazla strese ve moral bozukluğuna yol açabilmektedir.

Bu nedenle sarı nokta hastalığının tedavisi oldukça mühimdir.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür ?

Sarı nokta hastalığı genel olarak yaşlı kişilerde görünen bir hastalıktır . Nadir de olsa genç kesimde de görülebilmektedir. Bu hastalığın 50 Yaş altı kişilerde görülme olasılığının Yüzde 2-3 oranında olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Hastalığın 50-60 yaş arası kişilerde görünme oranı ise Yüzde 30’lara kadar çıkmaktadır.

70-80 yaş arasındaki kişilerde ise bu hastalık Yüzde 60 gibi yüksek bir oranda görünmektedir. Sarı nokta hastalığı kuru ve ıslak tip olarak iki farklı şekilde görülmektedir. Kuru tip ıslak tipe göre daha az tehlidir. Fakat tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yaşla birlikte kuru tip ıslak tipe dönüşebilir.

Islak tip sarı nokta hastalığında cisimler genel olarak eğri veya kırık görünür. Bununla birlikte ıslak tip sarı nokta hastalığında hastada görmede azalma yaşanması başlıca şikayetlerden birisidir. Bu hastalıkta sarı nokta hastalığı önce bir gözde ortaya çıkar ve sonra zamanla diğer gözde de ortaya çıkabilmektedir.

Yani hastalık iki gözde birden ortaya çıkmaktadır

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Sarı nokta hastalığının belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

– Okuma sırasında yazıları tam görememe, bulanık görme -Yüzleri tanımada güçlük çekmek – Cisimleri eğri ya da kırık görme – Görme’de azalma yaşanması -Renkleri tam görememek, soluk görmeye başlamak

Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi

Sarı nokta hastalığının tedavisinde hastalığın türüne göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Kuru tip olarak adlandırdığımız sarı nokta hastalığında genel olarak koruyucu tedavi yöntemi uygulanır.

Islak tip olarak adlandırdığımız hastalıkta ise göz içine iğne tedavisi ve fotodinamik tedavi yöntemi uygulanır. Kuru tipte uygulanan koruyucu tedavi yönteminde anti-oksidan, A,C,E vitaminleri sık olarak kullanılmaktadır.

Islak tip olarak adlandırdığımız sarı nokta hastalığı tedavisinde ise iki yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden göz içine iğne tedavisi yönteminde göz damlası ile göz içine iğne tedavisi uygulanmaktadır ve bu tedavide hastanın hiçbir ağrı veya sızı hissetmemesine önem gösterilmektedir.

Diğer tedavi yöntemi olan fotodinamik tedavi yönteminde kullanılan yöntem ise toplardamardan özel bileşimde verteporfin adında bir ilaç verilerek, düşük şiddette bir lazer uygulanır.

Sarı Nokta Hastalığından Nasıl Korunabilirim ?

Sarı nokta hastalığından kurtulmak için bilinen kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Çünkü bu hastalık genel olarak yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkmaktadır.

Fakat bu hastalığın kuru tipinde hastalığın ilerleyerek ıslak tip’e dönüşmesine engel olabilirsiniz.

Bunun için kuru tip hastalıkta uygulanan vitamin C, vitamin E, vitamin A, çinko kombinasyonun kuru tipten yaş tipe dönüşüm sıklığını azaltmada etkili olduğu uzmanlar tarafından sık sık dile getirilmiştir.

Источник: //www.saglikveyasam.com/sari-nokta-hastaligi

Sarı Nokta

Sarı Nokta: Makula

Sarı Nokta (Makula), retinanın belli bir bölgesinin adıdır ve bu bölgede görülen bozukluklara sarı nokta hastalığı adı verilmektedir. En sık görülen türü Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu, görülme sıklığı genellikle 55-65 yaş üzerinde artan bir rahatsızlıktır.

Sarı Nokta (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu) Amerika’da en sık görülen körlük nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkar.

Sarı Nokta Belirtileri Nelerdir?

Yıllar içinde dokuların yaşlanmasıyla birlikte makula bölgesindeki hücreler işlev kaybına uğrar ve o bölgede drusen adı verilen birikintiler görülür. Doku bozulması arttıkça hastanın da özellikle merkezi görme kalitesi bozulur. Belirtiler çarpık ve yamuk görme, düz çizgilerde kırıklanma gibi ortaya çıkarken objeleri olduğundan küçük ya da büyük görme şikâyetleri de olabilir.

Sarı Nokta yavaş ya da hızlı ilerleyebilen bir hastalıktır.

Sarı Nokta Kimlerde Görülür?

Sarı Nokta hastalığı, hastanın görüş kalitesini etkilediğinden ve görme kaybına kadar gidebildiğinden retina hastalıkları içinde önemli bir yer tutar.

Hastanın yaşı ne kadar ileriyse hastalığın görülme riski de o kadar artacaktır. Bunun dışındaki genetik faktörler güneş ışınları, alkol ve sigara kullanımıdır.

  Kandaki yağ düzeylerinin, kolesterol düzeylerinin yüksek olduğu hastalarda da sarı nokta hastalığının görülme riski yüksek olacaktır.

Sarı Noktada Koruyucu Önlemler

Sarı nokta hastalığının oluşmasını önlemek kesin olarak mümkün değildir. Vitamin açısından zengin besinler tüketmek, kesinlikle sigara içmemek ve %100 UV korumalı güneş gözlüğü kullanmak gibi önlemler alınması hastalığın seyrini yavaşlatarak etkilerini azaltabilir. 

Sarı Nokta Çeşitleri

Sarı Nokta (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu) hastalığının kuru ve yaş olmak üzere iki tipi bulunur. Kuru olan tipi hastaların yaklaşık yüzde 80’inde görülür. Dokuyu kurutarak ve yavaş bir şekilde ilerleme gösterir.

Yaş tipinde ise makula bölgesinde yeni damar oluşumları görülür. Hastalarda çarpık ve yamuk görme şikâyetlerinde artış olur. Düz çizgilerde kırılmalar bariz hale gelir. Yamuk görme, bombeli veya çukur görme şikâyetleri baş gösterebilir. Hastalığı yaş tipi daha hızlı bir ilerleme gösterir ve ani görme kayıplarına yol açabilir.

Sarı Noktada Teşhis

Sarı Nokta hastalığında erken tanı için periyodik olarak göz muayenesi yapılması önem arz eder. Rutin muayene esnasında görme keskinliğinin değerlendirilirken ayrıntılı bir retina muayenesi mutlaka yapılması gerekir. Düzenli muayeneler ve belirtilern takibi ile erken teşhis mmkün olur; tedavi daha hızlı planlanabilir.

Düzenli doktor kontrollerine ek olarak kareli kâğıt testi olarak adlandırılan test evde herkes tarafından kolayca uygulanabilmektedir.

Sarı Nokta Nasıl Tedavi Edilir?

Sarı Nokta hastalığı sonucu kalıcı görme kaybı tehsi bulunduğundan acil olarak tedavi edilmesi gerekir. Hastalığın kuru tipinde belirtileri azaltan ve hücre kaybını yavaşlatıcı bazı vitamin ve ilaç takviyeleri uygulanabiliyor. Bu ilaçlar hastalığı kesin olarak tedavi edemese de ilerlemesini yavaşlatmakta etkili olabiliyor.

Yaş tip sarı nokta hastalığı tedavisinde ise görme hücrelerini tahrip etmeden yalnızca oluşan patolojik damarları yok eden lazer tedavisi ve ek olarak damarlanmaya baştan engel olarak kanama ve sıvı oluşumunu gerileten göz içi ilaç enjeksiyonlar uygulanabilmektedir.

Sarı Noktada İlaç Enfeksiyonu Uygulaması

Sarı Nokta hastalığının tedavisinde tıp dünyası eski dönemlere oranla çok daha ileri safhada bulunmaktadır.

Günümüzde bu hastalığın tedavi sürecinde en çok kullanılan yöntemlerden biri olan göz içi ilaç enjeksiyonları sayesinde patolojik damar oluşumunu engellemek veya yavaşlatmak mümkün olmaktadır.

Bu tedavi genellikle tekrarlanan enjeksiyonlar şeklinde gerçekleştirilmektedir. Tedavi sürecinde Sarı Nokta hastalığının ilerleme hızını düşürmeye odaklanılmaktadır.

Sarı Nokta Rahatsızlığını Neler Tetikler?

1. Etken; UV ışınları: Aşırı ultraviyoleye maruz kalmanın gözdeki sarı nokta bölgesi üzerindeki etkisini yaz aylarında güneşe ilk çıktığında cildin kızarma, yanar, kaşınma ve acı gibi etki göstermesine benzetilebilir. Maruz kalmanın senelere yayılması ve birikmesi, sarı nokta bölgesi üzerinde katlanarak büyüyen bir negatif etki oluşturur.

2. Etken; Yetersiz Beslenme: Yanlış ve dengesiz beslenme sonucu vücut ihtiyacı olan vitamin, mineral gibi birçok destek elementini yeterli derecede alamadığı için her türlü hastalığa açık hale gelmektedir. Bunun olmaması için birçok sebze, meyve ve balık ürününde bulunan eser elementlerin devamlı olarak alınması gerekmektedir.

3. Etken; Sigara:  Sarı nokta bölgesinin savunma sistemi çok iyi ve sağlam olmasına rağmen düzenli sigara kullanımı bu sağlam sistemin çökmesine sebep olmakta de deformasyona sebep olmaktadır.

4. Etken; Yaşlanma: Fiziksel yaş alma ile birlikte her organ gibi göz de yaşlanmaya ve işlev kaybına uğramaktadır. Yaşa bağlı doku bozulması ile birlikte Sarı Nokta hastalığı görülme olasılığı da artar.

5. Etken; Genetik Profil: Her türlü fiziksel rahatsızlıkta olduğu gibi genetik yatkınlık Sarı Nokta hastalığında da bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu etkene karşı alınacak bir önlem olmadığı için sigara kullanmamak, dengeli beslenmek ve güneş gözlüğü kullanmak gibi yaşam alışkanlıkları ile Sarı Nokta hastalığına karşı önlem alınabilir.

Sarı Noktada Test Uygulanır mı?

Sarı nokta hastalığının erken teşhisi bakımından oldukça önemli olan kareli kâğıt testi olarak da bilinen Amsler Grid testini her hasta kendi evinde kolayca uygulayabilmektedir. Özellikle 40 yaş ve üzerindeki herkesin düzenli olarak bu testi yapmaları hastalığın ilerleme sürecini gözlemlemek konusunda büyük önem taşır.

Düz olan çizgilerde bozukluklar algılama ve bozukluğun her geçen gün artması veya değişkenlik göstermesi şikâyetleri olduğunda uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Düzenleme Tarihi: 13.06.2019

Источник: //www.batigoz.com/sari-nokta

Sarı Nokta Hastalığı (Makula Dejenerasyonu)

Sarı Nokta: Makula

Sarı nokta (makula dejenerasyonu) hastalığı, merkezi görmeden sorumlu bir retina hastalığıdır. Toplumda 55 yaşından sonra oldukça sık görülür ve ilerlemesi halinde görme kaybına yol açabilir.

Sarı nokta hastalığı kimlerde görülür?

  • Sigara kullananlar,
  • 55 yaşın üstündeki kişiler,
  • Kalıtımsal risk taşıyanlar,
  • Risk faktörleri

Yaşa bağlı sarı nokta hastalığının esas risk etkenleri, kişinin yaşı ve kalıtımsal özellikleridir. Diğer risk etkenleri ise hipertansiyon, sigara, beslenme şekli, lipid – kolesterol yüksekliği, güneş ışığına uzun süre maruz kalma ve şişmanlıktır.

Hastalığın belirtileri

  • Görme kaybı,
  • Cisimleri, çizgileri eğri veya kırık görme,
  • Göz önünde karartılar,
  • Görme kalitesinde bozulma,
  • Renk görmede bozukluklar.

Yaşa bağlı ve kalıtımsal etkenleri ortadan kaldırmak mümkün değildir.

Fakat diğer risk etkenleri kontrol edilebilir. Hipertansiyon varsa regüle edilebilir. Sigara içiliyorsa bırakılması gerekir. Güneş için filtreli güneş gözlüğü takılması gerekir. Beslenmede ise Akdeniz diyeti önerilir.

Tereyağı, kırmızı et ve kolesterol içeren yiyeceklerden uzak durulması önerilir.

Hastalığın kaç tipi vardır ve sonuçları nelerdir?

Hastalığın kuru ve yaş tip olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. Kuru tip %90 oranında, yaş tipi ise %10 oranında görülür. Fakat görme kaybına yol açması yüzünden yaş tipte erken teşhis daha büyük önem taşır.

Kuru tipe oranla daha hızlı ilerleyen hastalık, ani görme kaybı ile birlikte renkli görmenin ve kontrast hassasiyetinin bozulmasına, zamanla retina ve makulada oluşan yeni damarlarda kanama yapması sonucu körlüğe sebep olur.

Sarı nokta hastalığının tedavisi

Kuru tipte koruyucu tedavi, yaş tipte ise göz içine iğne tedavisi ve fotodinamik tedavi uygulanır. Koruyucu tedavide anti-oksidan A, C, E vitaminleri, lutein ve çinko kullanılır.

Göz içine iğne tedavisi yöntemi damla ile uyuşturularak yapılır. Bu uygulama sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Fotodinamik tedavide ise önce toplardamardan özel bileşimde verteporfin adında bir ilaç verilerek, düşük şiddette bir lazer uygulanır.

Sarı nokta tedavisinde uygulanan ilaç enjeksiyonu

Göz içine iğne tedavisinde bir çeşit protein (anti-VEGF antikoru) kullanılır. 75 – 85 yaş arası her üç kişiden birinde görülen sarı nokta hastalığının yaş tipinin tedavisinde göz içine iğneli enjekte yöntemi ile uygulanan, anti-VEGF ilaçları FDA tarafından onaylıdır.

Tedavi süresince kullanılan anti-VEGF ilacı, göz arkasındaki göz hücreleri tarafından hastalık durumunda salgılanan ve yeni damar oluşturan proteini engelleyerek görme kaybını önler. 4 – 6 hafta aralıklarla göz içine enjekte edilen ilaç, sarı noktadaki yeni damar gelişimini durdurmakta ve hastanın şikayetlerini büyük ölçüde azaltmaktadır.

Enjeksiyon en az 3 kez uygulanır; ancak daha fazla uygulanan hastalar da vardır. Enjeksiyon aralıkları hastanın tedaviye verdiği cevaba göre 4 – 6 hafta arasında değişmektedir.

Sarı nokta tedavi edilmez ise görme %95 oranında azalır ve sonucu görme kaybıdır. Görme yasal olarak körlük sayılabilir bir seviyeye iner ve hastalar baktığı noktayı göremez hale gelirler.

Örneğin kişi karşısında duran bir şahsın yüzünü göremez ama kolunu ya da bacağını görebilir. Bu tür hastalar tek başına sokağa pek çıkamazlar, evde kendi işlerini görebilirler; ancak çoğu işlerinde başkalarının yardımına ihtiyaç duyarlar.

Göremedikleri için okuyamaz, yazamaz, televizyon izleyemez ya da araba kullanamazlar.

Sarı nokta hastalığında Amsler grid testi

Bu test rutin bir göz muayenesinin karşılığı değildir ancak Sarı Nokta hastalığının erken belirtilerini kendi kendinize uygulayarak tespit etmenizi sağlayacak bir şemadır. Uzmanlar tarafından 40 yaş üzeri herkesin bu testi uygulaması tavsiye edilmektedir.

Amsler Grid Testi

Amsler grid testinin uygulama şekli: Normalde okumak için kullandığınız gözlük ya da kontakt lens varsa takınız. Yukarıda görülen şemayı iyi aydınlatılmış bir odada, yüzünüzden yaklaşık 30 – 40 cm ileride sabit şekilde tutunuz. Bir gözünüzü elinizle kapatınız ve açık olan gözünüz ile ortadaki noktaya odaklanınız.

Şemada yer alan büyük karenin her 4 köşesini de görüp görmediğinize dikkat ediniz. Diğer gözünüzü de aynı şekilde test ediniz. Çizgilerde dalgalanma, kırılma, bulanıklık görüyorsanız ya da köşeleri göremiyorsanız sizde sarı nokta hastalığı belirtileri olabilir.

 Bu durumda en kısa zamanda retina hastalıkları uzmanı bir göz hekimine başvurmak gerekir.

Источник: //bolgehastanesi.com/sari-nokta-hastaligi

Sarı nokta hastalığı nedir? Puslu, flu, bulanık görme varsa dikkat!

Sarı Nokta: Makula

Son yıllarda yapılan çalışmalarsa, bazı beslenme ipuçlarının sarı nokta hastalığının gidişatını yavaşlattığı, hatta kısmen durdurduğu sonuçlarını veriyor. Peki, özellikle hangi gıdaları tüketmek gerekiyor?  Göz Hastalıkları ve Vitreo Retinal Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Hüseyin Sanisoğlu, beslenme ve sarı nokta hastalığı arasındaki ilişki hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sarı nokta nedir?

Sarı nokta (makula lutea), keskin ve kaliteli görmeyi sağlayan retina bölgesidir. Gözün makula kısmındaki görme hücreleri, aydınlık ortamda renkli ve keskin görmeyi organize eder. Fakat zamanla görme düzeyinde azalma, orta noktayı görememe, düzensiz görme, görmede kırılma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu durum da sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu) olarak adlandırılır.

Sarı nokta hastalığı, tipik göz dibi bulguları olan ve ileri yaştaki kişilerde görülen bir retina hastalığıdır. Yaşa bağlı makula dejenereasyonu olarak adlandırılan bu göz problemi, günümüzde ülkemizdeki ve dünyadaki 50 yaş üzerindeki kişilerde görülen en sık körlük sebebidir. Bu hastalığın risk faktörleri arasında ileri yaş, aile hikayesi, ultraviyole ışık ve sigara kullanımı yer alır.

Sigara, sarı nokta hastalığını tetikliyor!

Nedeni henüz tam aydınlatılamayan sarı nokta hastalığının gelişimindeki en önemli risk faktörü; ileri yaş ve genetik yatkınlıktır. Yani; hastalığın ailede benzer bulguları olan bireylerde gelişme şansı daha yüksektir. Diğer risk faktörleri ise, ultraviyole ışığa maruz kalma (özellikle güneşli iklimlerde yaşayan kişilerde görülür) ve sigara kullanımı yer alır.

Görme kalitesi düşüyor

Hastaların ilk başvuru şikayeti, görme düzeyinde azalma, düzensiz görme ve görmede kırılma şeklinde olur. Bu belirtilere başka retina hastalıklarında da rastlamak mümkündür. Özellikle görme azalması pek çok makula hastalığının ortak bulgusudur. Genellikle kırık görme (metamorfopsi) ve düz cisimlerin eğik görülmesi şeklinde tarif edilebilir.

Beslenme şekli ile hastalığı önlemek mümkün!

Sarı nokta hastalığının önüne geçebilecek henüz kesin bir tedavi şekli bulunmuyor. Fakat beslenme şekline dikkat ederek sarı nokta riskini azaltmak mümkün olabiliyor.

Örneğin; yetersiz çinko içeren gıdalarla beslenen kişiler, sarı nokta hastalığıyla daha fazla karşılaşır. Vücudun çinko ihtiyacı ise et, balık, kabuklu deniz ürünleri, fasulye, nohut ve yulaf besinlerle karşılanabilir.

Özellikle somon, sardalye ve ton balığı gibi Omega 3 yağ asitlerinden yana zengin balıklar, sarı nokta hastalığının oluşma riskini düşürürken, mevcut hastalığın ilerleyişini de yavaşlatır.

Yapılan araştırmalara göre ıspanak, karalahana ve brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerle beslenen kişilerde de sarı nokta hastalığı daha az görülmüştür.

Çünkü bu sebzelerin içeriğinde, bol miktarda lutein ve zeaxanthin isimli makulayı koruma özelliği taşıyan pigmentler bulunur. Bunların yanı sıra mısır, avokado, sarı biber, yumurta sarısı, portakal, şeftali ve hurma gibi gıdalar da lutein ve zeaxanthin içerir.

Yaş tipi sarı noktalığında tedavi, hastanın durumuna göre seçilir

Yaş tipi makula dejenerasyonu, gözün arka kısmındaki kan damarlarının anormal gelişimiyle meydana gelir. Bu kan damarları, kan ve sıvı sızıntısına neden olabilir ve merkezi görmede kayıplarla sonuçlanabilir. Yaş tipi için öncelikle, görme kaybını azaltmak ve mevcut görme keskinliğini korumak amaçlanır. Tedavi sürecinde, anti-VEGF ilaçlar (göz içi enjeksiyonları) kullanılır.

Bu enjeksiyonlar, gözün arkasındaki göz hücreleri tarafından hastalık durumunda salgılanan ve yeni damar oluşturan proteini engeller. Böylece görme kaybını önler. 4 – 6 hafta aralıklarla göz içine enjekte edilen bu ilaç, sarı noktadaki yeni damar gelişimini durdururken, hastanın şikayetlerini de büyük ölçüde azaltır.

Tedaviye gerektiğinde göz içi kortizon içeren göz içi implantlar da ilave edilebilir.

Kuru tipin, yaş tipe dönüşmesi önlenmelidir

Kuru tip makula dejenerasyonu ise yaşlanmaya bağlı gelişen, yavaş ilerlediğinden daha az görme kaybı riski barındıran ve uzun sürede ortaya çıkan sarı nokta hastalığı çeşididir. Bu tip için henüz kesin bir tedavi mevcut değildir. Fakat kuru tip, zamanla yaş tipi makula dejenerasyonuna dönüşme riski taşıdığından bu hastaların mutlaka takip altında tutulması gerekir.

Hastalar ise, her gün bir çeşit görme alan testi olarak adlandırılan kareli kağıt testi (amsler) yapmalıdır. Eğer kağıt çizgilerinde herhangi bir kırılma, eğilme ya da kaybolma yaşanıyorsa hiç vakit kaybetmeden bir göz hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Makula dejenerasyonundan korunabilmek için ise erken yaşlardan itibaren yüzde 100 ultraviyole filtreli güneş gözlükleri kullanılmalıdır.

Göz sağlığı için bilinmesi gereken 10 pratik bilgi

Источник: //indigodergisi.com/2018/02/sari-nokta-hastaligi-puslu-bulanik-gorme/

Makula Dejeresansı (Sarı Nokta) Hastalığı

Sarı Nokta: Makula

Prof.Dr. Hakkı Zeki BÜYÜKYILDIZ
Göz Hastalıkları
Birinci Göz Hastanesi

Makula Dejeneresansı (Sarı Nokta Hastalığı) Nedir?

Makula dejeneresansı gözde bulunan ve keskin görmeyi sağlayan bölgenin tahrip olması sonucu ortaya çıkan görme kusurudur. Sarı nokta olarak da bilinen makula gözde görme hücrelerinin en yoğun bulunduğu bölgedir.

Farklı sebeplerden dolayı bu bölgenin hasarlanması görmeyi doğrudan etkiler. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan makula dejeneresansı görme kaybına sebep olan hastalıkların %8.7’sini oluşturur.

30 milyondan fazla kişide görülen bu hastalık 70 yaşın üstü her 3 kişiden 2’sini etkilemektedir. Kronik ve ilerleyici bir hastalıktır.

Makula Dejeneresansı Tipleri Nelerdir?

Makula dejeneresansı tipleri yaş ve kuru olmak üzere iki çeşittir. Bu çeşitlilik hastalığın meydana geliş ve ilerleyiş farklılıklarından dolayı oluşur.

Kuru tip makula dejeneresansı hastalığın en sık karşılaşılan türüdür. Makulada çeşitli sebeplerden dolayı incelme ve hücre kaybı vardır. Tahribat arttıkça ilerleyen görme kaybı oluşur.

Yavaş ve sinsi bir şekilde, belirti vermeden ilerleyebilir Kuru tip makula dejeneresansı zamanla yaş tipe dönüşebilir.

.

Yaş tip makula dejeneresansı daha az görülen çeşittir. Hastalığın bu çeşidinden makula altında bulunan kan damarları sorumludur. Damarlardan sızan sıvı bölgede ödem oluşmasına sebep olur. Bu durumda ani başlayan bir görme kaybı oluşur. Görüntünün ortasında oluşan siyah lekeler ve kırık görme  ile kendini gösterebilir.

Makula Dejeneresansı Sebepleri Nelerdir?

Görme merkezini oluşturan makulanın farklı sebeplerden dolayı hasarlanması görme bozukluklarına yol açar. Makula dejeneresansı sebepleri arasında ilk sırada genetik faktörler yer almaktadır.

Genetik etki birçok hastalığın oluşmasında söz konusu olduğu gibi bazı kişilerde makula dejeneresansı oluşumunun da en önemli sebebidir. Bunu yanında hastalığın bir diğer önemli sebebi fizyolojik değişimler ve bu değişimlerin vücutta oluşturduğu etkilerdir.

Metabolik faaliyetler sonucu açığa çıkan serbest radikaller hastalığın oluşmasında etkilidir.

Makula Dejeneresansı Belirtileri Nelerdir?

Makula dejeneresansı belirtileri hastalığın ilerleyişine göre farklılık gösterebilir. En sık karşılaşılan belirti görüntünün bulanıklaşmasıdır. Düz çizgilerde eğrilik varmış gibi görünür. Görüntüde kırıklar vardır ve donuktur.

Bazı hastalarda görme alanının ortasında siyah bir nokta oluşur. Yazılar okunmaz hale gelir. Kişilerin yüzleri seçilemez. Loş ışıkta görme azalır ve yüksek ışığa karşı hassasiyet gelişir. Genellikle tek gözde başlayan şikayetler zamanla diğer gözde de kendini gösterir.

Bu belirtiler aniden ortaya çıkabileceği gibi uzun yıllar boyunca ilerleyerek de kendini gösterebilir.

Makula Dejeneresansı Risk Faktörleri Nelerdir?

Hastalığın görülme oranı bazı kişilerde daha fazladır. Makula dejeneresansı risk faktörleri arasında ilk sırada ilerleyen yaş yer almaktadır. İlerleyen yaşla birlikte hücrelerin kendini yenileme özelliği de azalmakta ve dejeneratif hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır.

70 yaşın üstünde her 3 kişiden birinde görülen hastalık 80 yaş üzeri hastalarda görme kayıplarının sebeplerinin arasında birinci sırada yer almaktadır.

Bununla birlikte beyaz ırkta, kadınlarda, yüksek tansiyon hastalarında, ailede hastalık görülenlerde, sigara kullananlarda, obezlerde ve güneş ışığına uzun süre maruz kalanlarda hastalık görülme riski artmaktadır.

Makula Dejeneresansı Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Makula dejeneresansı ilerleyici bir hastalıktır. Hastalığın bazı tipleri uzun süre belirti vermeyebilir. Belirtiler ortaya çıktığında geri dönüşü olmayan hasarlar oluşmuş olabilir.

Hastalığın en kısa sürede kontrol altına alınması gerekir. Makula dejeneresansı tanısı ve erken tedavisi için düzenli göz muayenesi yaptırmak son derece önemlidir.

Bu sayede erken dönemlerde tanı almış hastalıklar en az hasarla tedavi edilebilir.

Görme bulanıklığı ve renklerde solukluk gibi şikayetler oluştuğunda vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmak gerekir. Yapılacak göz dibi muayenesi, FFA (göz anjiyografisi) ve OCT ile makula dejeneresansı tanısı konur. Hastalığın ilerleyişini kontrol etmek amacıyla Amsler testi kullanılır.

Makula Dejeneresansı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Makula Dejeneresansı tedavisi hastalığın tipine göre farklılık göstermektedir. İlerleyen yaşla birlikte görülen hastalığın kuru tipi için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavide amaç ilerleyişi durdurmak ve yaş tipe dönüşmesini engellemektir. Bu amaçla ilaç, vitamin ve diyet tedavileriyle birlikte düzenli kontroller uygulanır.

Tedavide anti-VEGF adı verilen ilaçlar ile göziçine enjekte edilir.İlaç 3 ayda bir yapılacak yükleme dozundan sonra çeşitli tedavi şekilleri ile hastalık tedavi edilir ve kontrol altına alınır.

Источник: //birincisaglikgrubu.com/makula-dejeneresansi-sari-nokta-hastaligi/

Sarı Nokta Hastalığı Nedenleri

Sarı nokta hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte hemen her göz hastalığında olduğu gibi kalıtsal durumlar ve yaşlılık ilk nedenlerdendir.

Ailesinde sarı nokta hastalığı olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Bunun yanında yaşa bağlı olarak da görülme sıklığı artmaktadır.

Hastalığa yakalananlardan, 50 yaş altı kişilerde %2-3, 50-70 yaş arasında %30 ve daha yüksek yaşlarda %60 oranında görülme sıklığı tespit edilmiştir.

Yaş ve genetik yatkınlık dışında, uv ve sigara kullanımınında hastalığı tetiklediği saptanmıştır. Uv ışınlarına daha fazla maruz kalan sıcak iklim insanlarında sarı nokta hastalığı görülme sıklığı daha fazla olduğu da tespitler arasında. Bu nedenle her yaşta uv korumalı bir güneş gözlüğü kullanımı önemlidir.

Sarı Nokta Hastalığı Çeşitleri

Makula dejenerasyonu iki farklı şekilde gelişmektedir.

Kuru Tip Makula Dejenerasyonu 

En sık görülen makula dejenerasyonu tipidir. %90 oranında sarı nokta hastalıkları kuru tip olarak gelişir. Bu türde retina tabakasında drusen adı verilen metabolik artıklardan oluşan lezyonlar gelişir.

Bu hastalık tipinde görme alanı zayıflaması yaşanır ancak belirgin kayıp ve körlük yaşanmaz. Bazı durumlarda ise kuru tip hastalığı, yaş tip makula dejenerasyonuna dönüşebilmektedir.

Bu durumlarda görme alanında ciddi azalma ve körlük yaşanabilmektedir.

Kuru tip makula dejenerasyonunda drusen oluşumu

Yaş Tip Makula Dejenrasyonu

Yaş tipi makula dejenerasyonu %10 oranında görülen sarı nokta hastalığı türüdür. Bu tipte ilk olarak retina tabakasının altında anormal bir damar yumağı oluşmaktadır. Bu damar yumağı ilerleyen durumlarda retinanın altını kaplayarak ödem oluşturmakta ve kanama meydana gelmektedir. Yaş tip makula dejenerasyonunda görme alanında ciddi azalma ve görme kaybı gelişebilmektedir.

Yaş tip makula dejenerasyonunda damar oluşumu ve kanama

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri

Sarı nokta hastalığının belirtileri genel olarak bir çok retina hastalığı ile benzerlik gösterdiği için kesin bir belirti vermek oldukça zordur. Genellikle görme düzeyinde azalma, düzensiz görme ve görmede kırılma gibi belirtiler görülebiliyor.

Dediğim gibi bu belirtiler daha farklı retina hastalıklarının nedeni de olabilir. Kırık görme düz cisimlerin eğik olarak görülmesi durumudur. Bu durum yaş tip makula dejenerasyonu belirtisi olup derhal bir göz hekimine başvurulması gerekmektedir.

Makula dejenerasyonu, uzman göz hekimi tarafından bir dizi tetkik ile teşhis edilmektedir. Kesin tanı koyulabilmesi için Göz anjiyosu ve retina tomografisi de uygulanmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığı Teadavisi

Sarı nokta hastalığının oluşmasını engelleyecek bir tedavi henüz yoktur. Bununla birlikte yaş tip makula dejenerasyonuna dönüşmemesi için alınabilecek önlemler bulunmaktadır.

Hastalığın tespitinden sonra sigara kullanımı varsa kesinlikle bırakılmalıdır. Bunun yanında mutlaka uv koruyuculuğu olan bir güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Antioksidan desteği ile tedavi uygulandığı zaman yaş tipe dönüşme olasılığı da azalmaktadır.

Amsler Testi

Kuru tip makula dejenerasyonu olan kişilerin hastalığın ilerlemesini takip edebilmeleri amsler testi denilen uygulama yapılır. Bu test sayesinde hastalık çok fazla ilerlemeden müdahale edilme şansı olacaktır.

Normal görme

Makula dejenerasyonu bulunan kişilerde test görünümü

Sarı nokta hastalığı erken teşhis edildiği takdirde ilerlemesi durdurulabilen bir hastalıktır. Kesin bir tedavisi yoktur. Her yaşta güneş gözlüğü kullanımı bu hastalığa yakalanma riskini azaltmaktadır. Özellikle 50 yaşından sonra yılda 1 kere göz doktoruna gidilmesinde fayda vardır.

Not: Burada makula dejenerasyonu ya da sarı nokta hastalığı ile ilgili olarak genel bilgiler vermeye çalıştım. Burada hastalık ile ilgili paylaştığım belirti, tanı ve tedavi yöntemleri tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Asıl teşhis ve tedavi uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Sağlıklı görüşler.

Источник: //gozvegozluk.com/blog/sari-nokta-hastaligi-makula-dejenerasyonu/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Göz Tembelliği
Göz Tembelliği
Kataraktda Yenilikler
Kataraktda Yenilikler