Sarkoidoz Hastalığı Nedir?

içerik

Akciğerde Sarkoidoz Belirtileri Neler ?

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?

Sarkoidoz vücudun değişik yerlerinde çıkan iltihaplı hücre kümelerine denir. Sarkoidozdan en çok etkilenen hücreler akciğerler, Lenf bezleri, cilt ve gözlerde bulunur.

Doktorlara göre sarkoidoz bağışıklık sisteminin anormal bir tepkisidir. Örneğin kirli havayı solumak sarkoidoz tetikleyicisi olabilir. Ama tetikleyiciler neler olduğu kesin olarak bilinmiyor. Çünkü bu hastalık kişiden kişiye göre değişiyor. Sarkoidoz bazen kendiliğinden iyileşirken bazen de bir ömür boyu yakayı bırakmıyor.

Sarkoidoz Neden Olur ?

Sarkoidozun nedeni hem tam olarak bilinmiyor hem de kişiden kişiye değişiyor. Çünkü bağışıklık sistemi kaynaklı bir sorun. Ama her sorunda olduğu gibi bu hastalığa yakalanmak için de risk faktörleri var:

Yaş ve cinsiyet. Genellikle 20 – 40 yaş arasında olur. Ayrıca kadınlarda erkeklere oranla daha yaygındır.

Irk. Türkler için risk az. Ama siyah renklilerde sarkoidoz olma olasılığı beyazlardan daha yüksek.

Etnik yapı. Sarkoidozun özellikle İskandinav ve İngilizlerde çok sık rastlandığı dikkatleri çekmiş. Ama siyah tenlilerde daha ciddi hasarlara yol açtığı da bir gerçek.

Aile geçmişi. Ailenizde bu hastalığı geçirmiş biri varsa şanssızsınız. Çünkü bu sizin de risk altında olduğunuzu gösteriyor.

Sarkoidozun Akciğere Zarar Var Mı ?

Sarkoidoza yakalanan hastaların yaklaşık üçte ikisinde sorun yan etkiye yol açmadan çözülüyor. Ama bazı kişilerde hastalık kronikleşiyor ve istenmeyen yan etkileri beraberinde getiriyor.

Örneğin akciğerlerde olan sarkoidoz iyileştirilmezse ya da tedavisinde geç kalınırsa geri dönülemez hasarlara yol açıyor. Akciğerlerdeki hava keselerinin arasındaki dokular inciniyor, yara oluyor, iyileşmesi zorlaşıyor. Sonucundaysa nefes alıp verirken zorlukları beraberinde getiriyor.

Sarkoidoz Belirtileri Neler ?

Sarkoidoz

Sarkoidoz belirtileri vücudun hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak tamamen değişiyor. Yine duruma göre belirtiler hafif ya da ağır olabilir. Çoğunlukla belirtiler belirsiz şekilde başlıyor ve yorgunluk, ateş, kilo kaybı, eklem ağrısı, nefes darlığı ve öksürük gibi işaretlerle ilerliyor.

Sarkoidozdan en çok etkilenen bölge akciğerler. Sarkoidozla doktora başvuran 10 hastadan 9’u akciğer sorunları yaşıyor. Akciğer sarkoidozu ciddi bir hastalık olabilir. Çünkü ciğerlerdeki dokulara zarar veriyor, ciğerlerde yaralara neden oluyor. Bu etkiler nefes alıp vermeyi de olumsuz etkiliyor.

Sarkoidozdan etkilenen tek organ akciğer değil. Bacaklarda oluşan kızarıklıklar ve döküntüler de sarkoidoz belirtilerinden. Karşılaşılan sarkoidoz vakalarından %20 – 30 gibi bir kısmındaysa gözler de etkileniyor.

Gözler kızarıyor, yaşarıyor, nadiren de olsa ciddi vakalarda katarakt ve Glokom gibi sorunlar görülüyor. Hatta körlüğe kadar gittiği durumlar bile var.

Ayrıca beyni, sinirleri, kalbi, karaciğeri ve bazı hormon salgılayan bezleri de etkisi altına alabiliyor.

Akciğer sarkoidozunun en belirgin işaretleri:

 • Bitmeyen kuru bir öksürük.
 • Nefes darlığı.
 • Hırıltı.
 • Göğüs ağrısı.

Doktora gitmenizi işaret eden belirtileri :

 • Bir türlü iyileşmeyen öksürük.
 • Ani ve nedensiz cilt döküntüleri.
 • Ani ve nedensiz kilo kaybı.
 • Kronik yorgunluk hali veya kendinizi bir türlü iyi hissedememek.
 • Kanlı ve yaşlı gözler. Bulanık görme.
 • Göğüste ve akciğerdeki lenf bezlerinin büyümesi.
 • Böbrek taşı oluşumu.
 • Karaciğer büyümesi.
 • Eklem ağrıları.
 • Düzensiz kalp ritmi. Kalp krizi.

Sarkoidoz Nasıl Tedavi Edilir ?

İlaç tedavileri sarkoidozu değil onun yol açtığı belirtileri yok etmeye yarıyor. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi sarkoidoz bağışıklık sisteminizin doğal bir tepkisi ve bağışıklık sisteminizin ne zaman tepki vereceği maalesef bilinmiyor.

Bu hastalık bazı kişilerde tedaviye bile gerek duymadan yaklaşık 2 yıl içinde yok oluyor. Ama bazılarımız onunla bir ömür boyu yaşamak zorunda. Siz de sarkoidozla baş etmekte zorlananlardansanız bir uzmandan yardım alıp sorununuzu onunla paylaşabilirsiniz.

Sarkoidoz tedavisi genellikle iki kategoriye ayrılıyor: Sağlıklı bir yaşam düzenine geçiş ve ilaç tedavisi. Sağlıklı bir yaşam ve hastalıktan kurtulmak için:

 • Düzenli check-up yaptırın.
 • Meyve ve sebze içeren bir diyetiniz olsun.
 • Her gün iyi miktarda sıvı tüketin.
 • Günde 6-8 saat uyumayı hedefleyin.
 • Kilo verin ve egzersiz yapın.
 • Sigarayı bırakın.

İlaç tedavisinde ise amaç iltihaplanmış hücreleri tedavi etmektir. Prednisone adı verilen kortikosteroid ilaçı bu hastalığın tedavisi için verilir. Steroid sayesinde kişinin üzerindeki yorgunluk ve öksürük giderek azalır. Yan etkileri olasılığına karşı steroid kullanımı boyunca doktora düzenli kontrol için gitmek gereklidir.

Источник: //www.cevapsepeti.com/akcigerde-sarkoidoz-belirtileri-neler/

Sarkoidoz Hastalığı Nedir? Sarkoidoz Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?

Sarkoidoz, ön planda akciğerler ve lenfatik sistemi etkileyen ve tüm doku ve organları da tutabilen sistemik granülomatöz bir hastalıktır.

Sarkoidoz da tutulan organlarda küçük mikrobik olmayan iltihabi hücre yığınları oluşur ve bu yığınların birleşmesi ile de granülom denilen nodüler görüntüler meydana çıkar.

 Sarkoidozun nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, var olan bulgular hastalığın genetik olarak duyarlı olan kişilerin tam olarak ne olduğu bilinmeyen çevresel ajanlara maruz kalarak ortaya çıktığı bilinmektedir.

Açıkçası sarkoidoz, nedeni bilinmeyen, multi sistem (bir çok sistemi tutan) granülomatöz bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

Sarkoidoz, her ırkta, her yaşta ve her iki cinste de görülebildiği gibi, 40 yaş altı erişkinlerde daha sık görülür. Hastalığın başlama yaşı genellikle 20-40 yaşları arasıdır.

Yapılan çalışmalarda sarkoidozun bazı meslek gruplarında daha sık geliştiği saptanmıştır.

Bu meslek grupları itfaiyeciler, fotokopiciler, çiftlik çalışanları, sağlık çalışanları gibi meslek grupları sarkoidoz hastası olma riski taşıyabilirler. Bunların dışında enfeksiyon etkenleri özellikle mikrobakterileri sarkoidoz gelişiminde etkilidir.

Bazı araştırmalara göre sarkoidoz kardeşler arasında görüldüğü için genetik faktörlerin (HLA1, B8, B13, DR3 VE B27 ile ilişkisi hastalığın gelişiminde rol aldığı görülmüştür. Sarkoidoz çocuklarda ve bebeklerde bile görülebilmektedir.

Türkiye’de sarkoidoz kadınlarda daha sık görülmektedir.

Sarkoidoz belirtileri ve tutulan organlar

Sarkoidoz belirtileri

Sarkoidoz belirtileri daha çok ilk bahar mevsiminde ortayaçıkmaktadır. Hastalık ani başlayabildiği gibi sinsi olarak ta ilerleyebilir. Sarkoidoz, hiç bir şikayeti olmayan bir kişinin akciğer grafisinde ortaya çıkabildiği gibi, hastalığa bağlı tutulan bir organ sistemine ait belirtiler ile de ortaya çıkabilir.

Sarkoidoz belirtilerinde ateş, gece terlemeleri, cilt lezyonları, halsizlik, çabuk yorulma, kilo kaybı gibi belirtiler görülebilir. Hastalarda efor esnasında nefes darlığı ve kuru öksürük şikayetleri de mevcuttur. Sarkoidozda pulmoner hipertansiyon gelişebilir.

Sarkoidoza bağlı akciğer pulmoner hipertansiyonlu hastalar genellikle ağır akciğer tutulumlu kronik hastalardır.

Ateş ve eklem ağrısı eritama nodozum denilen bacakların ön yüzünde ağrılı, kızarık ve şiş nodüllerden oluşan belirtiler hastalığın travmatik başlangıç şeklidir ve genellikle genç kadınlarda görülür.

Sarkoidoz akciğerleri daha belirgin şekilde ve en sık % 70-90 akciğer sarkoidozu şeklinde görülür. Hastaların ortalama % 20-30’unda göz tutulumu görülür ve en sık görülen göz şikayeti üveit rahatsızlığıdır.

Mide ve bağırsak sistemi tutulumu yaklaşık % 1 görülür ve en sık mide sorunları görülür. Lenf sisteminde hastaların üçte birinde hastada ele gelen lenf nodülü saptanır.

Sinir sistemi tutulumunda en karşılaşılan iki taraflı yüz felci olup bu durum % 5-10 civarı, karaciğer tutulumu % 50-90 civarı, dalak tutulumu % 35-40 civarı, ürogenital sistem tutulumu %10 civarı, böbrek tutulumu % 20 civarı, kemik tutulumu % 5 civarı, eklem ve kas tulumu % 30 civarı, endokrin tutulumu % 5 civarı, Kalp tutulumu hastaların % 10-20’sinde kalp kası tutulumu söz konusudur ve hayati teh taşıyabilir. Ayrıca % 5 hastada tükürük bezleri tutulumu görülebilir.

Sarkoidoz hastalığı teşhisi

Sarkoidoz bir çok sistemi tutabilen bir hastalık olduğu için, hastanın öyküsü ve fizik muayene çok önemlidir.

Sarkoidoz, genellikle her iki akciğerde hilus denilen akciğerlere kalpten gelen damarların girdiği bölgelerde lenf nodülü büyümesi ve akciğer tutulumu ile ortaya çıkar.

Bunun dışında deri, göz, karaciğer, dalak, kalp ve sinir sistemi tutulabilen diğer organlardır. Sarkoidozun solunumsal belirtileri hastalığa özgü olmayan belirtiler olduğu için astım hastalığı ile karışabilir ve tanının gecikmesine neden olur.

Sarkoidozun tanısında biopsi tutulabilme ihtimali olan bölgeden biopsi tetkiki yapılmalıdır. Sıklıkla yapılan biopsi bronkoskopik transbroşiyal biopsidir ve tanı değeri % 40 ile 90 arasında değişebilir.

Bunların yanı sıra son yıllarda ultrasonografi eşliğinde yapılan bronkoskopik iğne aspirasyon biopsisinde tanıda daha fazla kullanılmaktadır. Bunların dışında görülen cilt lezyonlarından ve ele gelen lenf nodüllerinden de biopsi alınabilir.

Açık akciğer biyopsisi ve akciğer tomografisinde görülen her iki akciğer arasındaki boşlukta (mediasten) bulunan ameliyat ile biopsi alınabilir.

Sarkoidoz teşhisi

Sarkoidoz hastalığının evreleri

Sarkoidoz, akciğer grafisindeki görünüme göre evrelendirilir.

Evre 0 sarkoidoz : Normal akciğer grafisi, diğer organlarda granülom.

Evre 1 sarkoidoz : Her iki tarafta lenf bezlerinde büyüme.

Evre 2 sarkoidoz : Her iki tarafta lenf bezi büyümesi ile birlikte akciğer dokusunda hastalığa bağlı gölgelenmeler.

Evre 3 sarkoidoz : Sadece akciğer dokusunda hastalığa bağlı gölgelenmeler ve sızıntı.

Evre 4 sarkoidoz : Akciğerlerde esneklik kaybı ve büzüşme denilen fibrozis gelişmesi ki, bu oldukça ileri evredir.

Sarkoidoz nedir

Sarkoidoz hastalığı tedavisi

Sarkoidozlu hastalarda klinik tablo ve klinik seyir değişkenlik gösterir. Sarkoidoz tanısı konulan her hastada tedavi uygulanmayabilir. Tedavisi yapılması gereken sarkoidoz hastaları, kalp tutulumu olanlar, sinir sistemi tutulumu olanlar, ilerleyici akciğer belirtileri olanlar, bölgesel tedaviye yanıt vermeyen göz tutulumu olan üveit hastaları ve kan kalsiyumu olan hastalardır.

Şikayetleri ve bulguları olmayan evre 1 hastaları akciğer dışında belirtileri belirgin olmadıkça tedavi edilmeyebilir. Hafif orta belirtileri olan 2 -3 evre hastalarında tedavi planı yapılmadan 6 ay bir yıl kadar takip edilir ve hastalık ilerleme gösterir ise tedavi edilir. Tedavide en sık kullanılan ilaçlar kortikosteroidlerdir.

Tedavi çoğunlukla 12 ay devam eder ve tedaviden sonra hastalığın tekrar etme riski bulunmaktadır. Hastanın tedaviye yanıtı 4-8 hafta arasında görülür. Tedavide krotikosteroidler dışında metotreksat, azotioprin, siklofosfamid, minoksilin, sikloserin, leflunamid, mikofenolat, pentoksifilin, anti TNF ajanlar türü ilaçlarda kullanılabilir.

Sistemik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/sarkoidoz-hastalg-nedir-sarkoidoz/

Sarkoidoz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?
72 / 100SEO Score

Sarkoidoz nedeni tam olarak bilinmeyen, akciğer başta olmak üzere birçok organı tutabilen sistemik bir hastalıktır. Yaklaşık %90 oranında akciğerleri tutan bu hastalık, hiçbir belirti vermeden gerileyebileceği gibi organ yetmezliklerine ilerleyerek ölümcül de seyredebilir.

Her yaşta görülebilen sarkoidoza 20-40 yaşlarında daha sık rastlanır. Kadınlar bu hastalığa erkeklere göre daha fazla yakalanırlar.

Sarkoidoz Neden Olur?

Sarkoidoz, granülomlar ile seyreden bir hastalıktır. Peki granülom nedir?

Granülom, savunma hücrelerinin(makrofajların) çeşitli tetikleyiciler nedeniyle, bir araya gelerek dev hücre yapılarına dönüşmesine denir. Temel olarak savunma sisteminin verdiği bir yanıttır. Bazı mikroplara(verem mikrobu gibi) yada vücuda girmiş bir yabancı cisime karşı bu yanıtın oluşması beklenir. Sarkoidozda ise bu durumun neden oluştuğu ve neden tetiklendiği tam olarak bilinmemektedir.

Sarkoidozun asıl nedeni bilinmese de suçlanan ve hastalık riskini arttırdığı düşünülen bazı etkenler bulunmaktadır. Bunlar:

 • Yaşanılan ortamda yada işyerinde küf ve küf kokusuna uzun süreli maruziyet
 • Tarım işçiliği ve kullanılan böcek öldürücü(pestisid) ilaçlar
 • Bazı mikrobik enfeksiyonlar
 • Genetik faktörler

Sarkoidoz Belirtileri

Sarkoidozun en sık tuttuğu organlar başta akciğer olmak üzere deri ve gözdür. Hastalığın tuttuğu organa göre belirtileri değişir. Bazı kişilerde hiçbir belirti olmadan akciğer grafisinde görülen anormal bulgular sonucunda tehşis konulur.

Belirtilerin görüldüğü kişilerde genellikle yorgunluk, halsizlikgece terlemeleri ve kilo kaybı gibi genel şikayetler bulunur.

Sarkoidoz hastalığı belirtileri:

 • Akciğer tutulumuna bağlı en sık görülen belirtiler nefes darlığı ve kuru öksürüktür.
 • Hafif ve müphem göğüs ağrısı olabilir.
 • Ateş
 • Lenf bezi büyümesi
 • Daha az sıklıkla burun tutulumuna bağlı koku alamama, gırtlak tutulumuna bağlı ses kısıklığı ve yutma güçlüğü görülebilir.
 • Cilt tutulumuna %25-35 oranında rastlanır. Cilt tutulumunda birçok deri lezyonu (makül, papül, plak, döküntülü lezyonlar gibi) görülebilir.
 • Cilt tutulumunda deriden kabarık, menekşe rengi bir lezyon olan lupus pernio sarkoidoz hastalığına özgüdür. Aşağıdaki resimde lupus pernio görülmektedir.
 • Gözde konjunktiva, gözyaşı bezleri ve gözün diğer kısımlarını tutabilir. Üveite neden olması sonucunda gözde ağrı, batışma, yaşarma, kızarma ve ışığa hassasiyet görülebilir.
 • Kalbi tutarak ritim bozukluklarına ve fonksiyon bozukluklarına neden olur.
 • Sinir sistemini tutarak yüz felcinden işitme kaybı ve kasılmalara kadar birçok belirtiye neden olabilir.
 • Karaciğer ve dalağı tutarak karın ağrısı, ateş, sarılık gibi sarkoidozda nadir görülen belirtilere neden olabilir.
 • Eklem ağrıları ve eklem iltihabı yapabilir. Özellikle ayak bileği ve diz gibi büyük eklemleri tutar.

Bazı kişilerde, sarkoidoz hastalığı sonucu gelişen granülomlarda, D vitamininin aktif forma dönüşümü gerçekleştirilir. Yani aktif D vitamini artar ve buna bağlı barsaklardan kalsiyum emilimi artar. İdrarda kalsiyum atılımı da artacağından böbrek taşlarına sık rastlanır. Sonuçta bazı kişilerde kanda ve idrarda kalsiyum yüksekliği gelişir.

Sarkoidoz Tanısı Nasıl Konur?

Tehşis için yukarıdaki belirtiler ile birlikte uyumlu radyolojik (akciğer grafisi, tomografi,PET gibi) bulguların görülmesi gerekir. Ayrıca kesin tanı için biyopsi örneğinde nonkazeifiye granülomun görülmelidir. Kısacası belirtiler, radyolojik bulgular ve biyopsi sarkoidozun tanısını koymayı sağlar.

Sarkoidoz hastalığı, çeşitli labaratuvar testlerinde yüksekliğe neden olabilir. Kalsiyum yüksekliği, idrarda kalsiyum atılımında artış, anjiyotensin dönüştürücü enzim(ACE) yüksekliği gibi… Bu yükseklikler sarkoidoza özgü değillerdir ve tanı koymaya yetmezler.

Sarkoidozun Tedavisi

Sarkoidozun tedavisinde kullanılan temel ilaçlar, prednizon ve diğer bazı kortikosteroidlerdir. Bunların yetersiz kalması durumunda immünsüpresif ilaçlar(savunma sistemini baskılarlar) kullanılabilir.

Sarkoidoz Hastalığının Gidişatı Nasıldır?

Hastalığın gidişatı tutulan organa ve hastalığın yaygınlığına göre değişir. Hastaların üçte ikisinde yıllar içinde hastalık gerilemekte, üçte birinde ise ilerleyip organ fonksiyonlarını bozmaktadır. Toplamda hastaların %5’inden azında ölüm görülür.

Источник: //www.saglikbilgi.net/sarkoidoz/

Sarkoidoz Bey: hastalığın belirtileri, korunma, nedenleri ve tedavi özellikleri

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?

Listeden Bir hastalıklar, çamaşır imkansız enfekte insan veya hayvan ve ortaya değil выясненным sonuna nedenlerle, son yer, bir hastalık Bey. Sarkoidoz – bu onun modern adı.

Tanısı oldukça nadirdir, daha fazla 150 100 000 kişi, ama insanları etkiler tüm kıtalarda, ile ilgili daha ona ıf uluslararası kod sınıflandırma sistemi, ICD-10.

Bunun için doktorlar, herhangi bir ülkede daha kolay gezinmek tanımı sinsi hastalık, genel bir çaba aramak, yeni tedavi yöntemleri ve hızlı bir şekilde doğru çözümü bulmak için, bir hastanın yardıma ihtiyacı var.

Sarkoidoz – bu nedir?

Sarkoidoz Bey oluşur, çeşitli organlarda kişi aniden başlayan paylaşmak ve morph grup hücreler, fagositoz yeteneğine sahip. Bu sürecin bir sonucu olarak oluşmuş nodül (granülom), hiçbir şekilde kendini göstermeye ya da neden önemli bir bozulma sağlık.

Granülomlar mümkün görünebilir herhangi bir organ da dahil olmak üzere, kalp, göz, böbrek, karaciğer, ancak en sık lokalize akciğer. Ölümcül bir sarkoidoz nadirdir ve kaydedilir, sadece çok zayıf hastalarda düşük dokunulmazlık olan, yapılan tedavi. Yaklaşık %10 hastada granülom erimesi olmadan kendi başınıza uygulama ilaç.

Çoğu insan için, acı саркоидозом, gerekli özel tedavi ve danışmanlık solunum terapisti, kardiyolog, göz doktoru, nörolog, dermatolog, romatolog.

İlk açıklanan sarkoidoz Beca (Beca) ingiliz cerrah, dermatolog Vb Hutchinson. 1877 yılında, o gözlenen iki hastada: 53 yaşındaki erkek ve 64 yaşındaki bir kadın, cilt, ayak ve el vardı mor granülomlar.

12 yıl fransız doktor Бенье tarif hastalığın seyri sırasında hastanın bıraktığınızda, benzer granülomlar ve burun bölgesinde. Buna ek olarak, bu hastada gözlenmiştir grimsi-mavi tümörler kulak ve parmak.

Ne olursa olsun Бенье, norveççe, doktor Sezar Bey yerine histolojik benzeri granülom ve onlara verilen adı «iyi huylu sarkoidoz cilt».

Ayrıca fark ettim mor nodüller yeteneğine sahip, görünür mukoza ve akciğer isveççe doktor Шауманн çalıştık verileri düzenlemek hakkında farklı bulgular sarkoidoz. Sonuç olarak bir hastalık var adı «hastalık Бенье – Beca – Шауманна». Bu terim, şimdi de rastlamak mümkündür bazı tıbbi belgeler.

Sistemde ICD-10 sarkoidoz Beca olarak sınıflandırılmış bir hastalık, üçüncü sınıf. Bu demektir ki, etyolojisi ortadaki ihlal bağışıklık. Uluslararası dizinin bu недугу ıf kodu D 86. Sarkoidoz, belirli bir etkilenen гранулемами organ vardır, aşağıdaki numaralandırma:

 • Akciğer – D86.0;
 • Lenf bezleri – D86.1;
 • Aynı anda akciğer ve лимфоузлах – D86.2;
 • Deri – D86.3;
 • Belirtilmemiş patogenez – D86.9.

Eğer sarkoidoz tanısı diğer hastalıklar, numaralandırma aşağıdaki gibidir:

 • Eşliğinde иридоциклита veya ön üveit – D86.8 +H22.1*;
 • Kranial sinir felci – D86.8 +G53.2*;
 • Artropati – D86.8 +M14,8*;
 • Miocardite – D86.8 +İ41,8*;
 • Miozite – D86.8 +M63.3*.

Sınıflandırma gereği sızma

Sarkoidoz Bey akabilir üç şekilde:

1. Kronik. Hastalarda belirtildiği genel bir bozulma vardır, nedensiz halsizlik, azalmış iş kapasitesi.

2. Akut. Bu form, karakteristik keskin bir sıçrama hızı, artan lenf nodu, şişlik, eklem bacaklarda.

3. Subakut. Gözlenen dalgalı bir seyir izleyen sıcaklık artışı, genel durumu среднетяжелое.

Özellikler de рефрактерную formu (tedavi edilemez).

Sınıflandırma yetkileri ağırlık

Açıklanan hastalık дифференцируют üç derece ağırlık:

İlk. Hastalarda gözlenen genişlemiş göğüs lenf düğümleri (бронхопульмональные, трахеобронхиальные, паратрахеальные, бифуркационные).

İkinci. Sarkoidoz Beca 2 derece tipik, ancak akciğer tespit inflamatuvar interstisyel cepler.

Üçüncü. Görünür fibrozis (пневмосклероз) akciğer dokusu, bu внутригрудные düğümleri artış yok, ama oluşan amfizem. Onlar ile birlikte merkezleri fibrozis oluşturan geniş drenaj holdingler. Hasta şikayet göğüs ağrısı, iştahsızlık, şiddetli yorgunluk, halsizlik, kuru öksürük, nefes darlığı, eklem ağrısı.

Sınıflandırma Var olduğu öne beş evre sarkoidoz:

 • Sıfır. Hastalık başladı, ama akciğer röntgen, hiçbir şey gösterir.
 • İlk. Внутригрудинные lenf düğümleri başlarувеличиваться.
 • Вторая. Лимфоузлы увеличены, в легочной ткани начинают появляться гранулемы.
 • Третья. В легочной ткани происходят изменения.
 • Четвертая. Фиброз легких.

Саркоидоз Бека 10 МКБ-го пересмотра относит к заболеваниям, связанным с нарушением иммунитета, так как в результате множественных исследований выявлена роль HLA. Так, найдены локусы, защищающие от саркоидоза или, наоборот, его провоцирующие, вызывающие проявление поражение мозга, глаз и остальных органов.

Однозначно установлено, что саркоидоз не заразен. То, что данный недуг имеет место среди членов одной семьи, не исключает его наследственную передачу.

Пожалуй, это все, что абсолютно точно известно об этиологии болезни. Окончательного ответа на вопрос о том, что влияет на развитие заболевания, пока нет. Ученые предполагают, что факторами риска могут быть:

 • инфекционные или грибковые инфекции;
 • пыльца растений;
 • вредные химические газы и пары;
 • нерациональное питание;
 • плохая экология.

Эпидемиология

Если пока точно не установлены причины, вызывающие саркоидоз Бека, то эпидемиология заболевания известна хорошо.

Так, доказано, что этот недуг поражает людей любого возраста, включая маленьких деток, но чаще он наблюдается у пациентов в возрасте 20-40 лет, причем более подвержены ему женщины. Относительно расовой принадлежности также имеется некоторое различие.

Саркоидозом крайне редко болеют жители Ближнего Востока и Японии, а в Индии он диагностируется у 150 человек из 100 000. 100 000 В северной части Европы заболевают 40 человек из, в южной части показатели несколько выше.

100 В Австралии болезнь Бека выявляется у 92 человек на 100 000, в США среди афроамериканцев показатель равняется 40-64 случаям, а среди людей со светлой кожей заболевают всего 10-14 человек из 000 жителей.

Удивительно, что курильщики болеют саркоидозом реже, чем те, кто не имеет этой вредной привычки.

Симптоматика

Саркоидоз на начальных этапах чаще всего протекает без симптомов. Обычно люди даже не подозревают, что у них имеется этот недуг.

Наиболее ярко признаки наблюдаются уже при болезни 3 степени, когда наступает так называемая легочно-медиастинальная форма саркоидоза Бека.

 • потеря аппетита;
 • апатия, вялость; (отмечается с самого момента пробуждения)
 • утомляемость;
 • температура;
 • боли в мышцах;
 • потеря веса тела;
 • кашель, который не лечится противокашлевыми препаратами.li>

По таким жалобам часто выставляется диагноз «простуда&full summary; или «ОРЗ&full summary; но по мере прогрессирования саркоидоза кашель становится затяжным, появляется кровохарканье, на коже становятся заметны гранулемы. В дальнейшем без лечения могут поражаться глаза, печень, сердце, другие органы.

Симптоматика при каждой форме имеет характерные особенности. Так, при саркоидозе типа D86.8 +H20.1* ухудшается зрение, воспаляются веки, появляется слезотечение. При типе D86.İ41 8 +8* появляются признаки сердечной недостаточности, одышка, аритмия. При типе D86.3 на коже появляются узловатые эритемы. Они могут напоминать сыпь.

Затрагиваются лицо, предплечья, голени.

Диагностика

Саркоидоз Бека имеет симптомы, сходные с проявлениями других заболеваний. Чтобы правильно его дифференцировать, пациенту требуется осмотр и консультация многих врачей узкого профиля и ряд анализов, чтобы исключить:

 • туберкулез; (появляется при контакте с бериллием)
 • бериллиоз;
 • ревматизм; (злокачественные новообразования в лимфоузлах)
 • лимфому;
 • аллергические реакции на что-либо;
 • грибковые инфекции.

Пациенту выполняют анализы:

 • крови; (общий)
 • мочи;
 • ЭКГ;
 • бронхоскопию;
 • исследование промывных бронхиальных вод;
 • туберкулезные пробы;(его могут проводить совместно с КТ органов системы дыхания)
 • рентген, особенно хорошие результаты дает мультиспиральная КТ, а для выявления гранулематозных изменений сердца назначают МРТ;
 • тароскопия (применяется в особо сложных случаях).

УЗИ при саркоидозе Бека выполняют чреспищеводное, дающее отличные результаты при обследовании внутригрудных лимфоузлов. Одновременно с этим проводят биопсию.

Еще один вид обследования-30 сканирование с галлием. Этому металлу свойственно накапливаться в очагах воспаления. Через 2 суток после внутривенного введения вещества пациента сканируют. Недостаток метода в том, что галлий способен накапливаться в любых воспалительных очагах, независимо от того, вызваны они саркоидозом или другим заболеванием.

Tedavi sarkoidoz Bey

Tedavinin Hedefi bu недуге, kaydetme özelliği, tüm etkilenen organ. Eğer hastanın akciğer izleri ortaya çıktı, onlardan kurtulmak olamaz.

Ne Zaman bir sonucu olarak, tüm analizler ile teyit tanı «sarkoidoz», doktor reçete глюкокортикостероиды. Ana ilaç – «Prednizon». Tedavi uzun, 8 ay. Bu durumda, gözlenen yan etkiler:

 • şişme;
 • Ağırlık seti;
 • Mide ağrısı;
 • Ruh hali;
 • Hipertansiyon;
 • Akne.

Uyuşturucu çekerken çok hızlı bir şekilde gözlenen olumlu etkisi, ancak tedavi kesildikten sonra hastalık belirtileri geri gelebilir.

Kompleks reçete «Pentoxifylline», «Metotreksat», «Klorokin».

Gerçeği göz önüne Alındığında, granülomlar kendi kendine kaybolur, hastalar, sarkoidoz teslim etmez, herhangi bir rahatsızlık veya ağrı, reçete, tedavi, ama neden düzenli izleme kendi sağlık durumu.

Tahmin

Eğer yüklü tanı «sarkoidoz Bey» sonuçlarına göre, BT, radyografi, akciğer tahlilleri, biyopsi, hataları olabilir, ama umutsuzluk yok. Bu hastalık, uygun tedavi ile değil düşürür ve yaşam etkilemez, çalışma yeteneği, ve bir kadın ile bu hastalık sorunsuz bir doğum, sağlıklı çocuk.

Komplikasyonlar ortaya sadece bir kısmının hastalara zamanında yapılan bir tedavi yöntemidir. Onlardan biriyle karşılaşabilirsiniz:

 • Solunum yetmezliği;
 • önemli bir görme bozukluğu kadar körlük;
 • Kötüleşen iç hastalıkları.

Önleme sarkoidoz gelişmemiş olması nedeniyle belirsizlik, etyolojisi. Doktorlar size sadece genel öneriler:

 • Gözlemlemek için doğru mod;
 • Rasyonel yemek;
 • Alkol kötüye;
 • önlemek için kişileri zararlı kimyasal maddeler, özellikle hafta yüksek volatilite ile de gaz ve toz.

Источник: //tostpost.com/tr/sa-l-k/4113-sarkoidoz-bey-hastal-n-belirtileri-korunma-nedenleri-ve-tedavi-zellikl.html

Sarkoidoz Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?

Haber güncelleme tarihi 05.02.2019 15:33

Sarkoidoz Nedir?

Sarkoidoz hastalığı, bağışıklık sisteminin anormal çalışmasından dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hastalık başta akciğer olmak üzere birçok organda belirtilere yol açan sistemik bir rahatsızlıktır.

 Sarkoidoz nedeni bilinmeyen, multisistem (yani birçok sistemi tutan) gramlamatöz bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Sarkoidoz'da tutulan organlarda küçük mikrobik olmayan iltihaplı hücre yığınları oluşmaktadır.

Bu yığınların birleşmesiyle de granlom dediğimiz nodüler görüntüler ortaya çıkar. Hastalık genellikle 20-40 yaş arasındaki kişilerde ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda daha fazla görülen hastalığın %70'i 40 yaş altındaki kişilerdir. Sarkoidoz hastalığının araştırmalara rağmen halen kesin nedeni bulunamamıştır.

 Yapılan araştırmalarda bazı mesleklere sahip insanların bu hastalığa daha çok yakalandığı görülmektedir. Bu meslekler itfaiyeciler ve fotokopicilerdir. Bu araştırmaya karşıt yaklaşımlar olsa da genellikle böyle olduğu görülmektedir.

Enfeksiyon etkileri, sarkoidoz gelişiminde etkili olduğu düşünülmektedir. Araştırmalara göre ABD'de görülme sıklığı 100.000'de 6 civarı olarak belirlenmiştir. Ayrıca siyahi insanlarda beyazlara göre daha sık görülmektedir. 

Sarkoidoz Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Sarkoidoz hastalığının nedeni halen tam olarak bilinememektedir. Bu konudaki araştırmalar halen devam etse de genellikle genetik yatkınlık sebep olarak ön plana çıkmaktadır. Aile içinde daha sıklıkla ortaya çıkma ihtimali fazla olduğu için, genetik ırsi kalıtımsal olduğundan şüphelenilmektedir.

 Sarkoidoz hastalığında hasta dokuda mikroskobik küçük düğümler oluşmaktadır.

Bu düğümler en fazla sıklıkla lenf bezlerinde (%90 sıklık ile), akciğerlerde (%90), karaciğerde (%60-90), gözlerde (%25), kalpte (%5), iskelet (%25-50), deri (%25) ve hatta iliklerde (%15-40) ortaya çıkmaktadır.

Sarkoidoz Evreleri

 • Tip 0: Normal akciğer grafisi, diğer organlarda granülom
 • Tip 1: Bilateral hilar ve/veya paratrakeal LAP
 • Tip 2: Bilateral hilar ve /veya paratrakeal LAP ile birlikte pulmoner parankim infiltrasyonu
 • Tip 3: LAP olmadan diffüz pulmoner parankim tutulumu
 • Tip 4: Büllöz değişikliklerle giden son -dönem pulmoner fibrozis

Sarkoidoz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sarkoidoz hastalığı, kişilerde bazı belirtiler göstermektedir. Bunlar:

 • Genel halsizlik
 • Hafif ateşlenme
 • Zayıflama
 • Nefes darlığı
 • Artirit (Eklem iltihaplanması ) ve ayak bileğinde ağrı 
 • Deride morumsu kızarıklık ağrılı lekeler
 • Gözün iris tabakasında iltihaplanma

Sarkoidos Hastalığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Sarkoidoz birçok sistemi tutabilen bir hastalık olduğu için hastanın öyküsü ve fizik muayenesi çok önemlidir. Sıklıkla her iki akciğerdeki lenf nodülü büyümesi ve akciğer tutulumu ile ortaya çıkmaktadır.

 Sarkoidozu akciğer ve lenflerdeki değişimleri röntgenle inceleyerek teşhis konulmaktadır. Kesin teşhis ise mikroskopik inceleme ile mümkündür. Ayrıca akciğer sıvısı alınarak, analizi yapılmalıdır.

 Lenf bezelerinden, akciğer dokusunda, karaciğerde, deride ve diğer organlarda görülen değişimler doku alınarak analizi yapılır ve teşhisi yapılır. 

Sarkoidoz Tedavi Yöntemleri

Sarkoidoz hastalığı genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden yok olmaktadır. Ancak bu süreç içerisinde hastanın doktor kontrolünde olması gerekir.

Doktor tarafından hasta 12 ay süre ile izlemeye alınır ve bu süre içinde hastalıkta herhangi bir ilerleme olmaz ise tedaviye gerek duyulmaz.

Mutlaka tedavi edilmesi gereken sarkoidoz hastaları ise şunlardır:

 • Kalp tutulumu olanlar
 • Sinir sistemi tutulumu olanlar
 • İlerleyici semptomlu akciğer tutulumu olanlar
 • Lokal tedaviye yanıt vermeyen göz tutulumu olanlar
 • Kan kalsiyumu yüksek olanlar

İlaç tedavilerinde hastalık semptomlarını azaltmak amaçlanmaktadır. Prednisone (Deltasone, Orasone) hastaların tedavisinde başarılı sonuç alınan bir steroiddir. Ancak uzun süreli kullanımda çeşitli yan etkiler gözükmektedir. Bunlar;

 • Osteoporoz
 • Katarakt
 • Diyabet gelişimi
 • Hipertansiyon
 • Obezite
 • Myopati (kas güçsüzlüğü) gibi yan etkilerdir. 

Önerilen İçerik;

► Bağışıklık Nedir? Nasıl Kazanılır?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/sarkoidoz-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-11146h.htm

Sarkoidoz Nedir?

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?

Sarkoidoz, çeşitli organlarda iltihabik granülomlar, ki burada hastalık ya da inflamatuar hücrelerin kümelenmesi şeklidir. Bu organ iltihabına neden olur.

Sarkoidoz virüsler, bakteriler veya kimyasal olarak yabancı maddelere karşı yanıt vücudun bağışıklık sistemi tarafından tetiklenebilir.

Sarkoidozdan sıklıkla etkilenen vücut bölgeleri şunlardır:

 • Lenf düğümleri
 • Akciğer
 • Gözler
 • Cilt
 • Karaciğer
 • Kalp
 • Dalak
 • Beyin

Sarkoidoz neden olur?

Sarkoidozun kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, cinsiyet, ırk ve genetik, durumun gelişim riskini artırabilir:

 • Sarkoidoz, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.
 • Afrika kökenlilerin bu durumu geliştirmesi daha olasıdır.
 • Ailesinde sarkoidoz öyküsü olan kişilerin hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Sarkoidoz nadiren çocuklarda görülür. Semptomlar genellikle 20 ve 40 yaşları arasındaki kişilerde görülür.

Sarkoidozun belirtileri nelerdir?

Sarkoidozlu bazı kişilerde herhangi bir semptom görülmez. Bununla birlikte, genel semptomlar şunları içerebilir:

 • Yorgunluk
 • Ateş
 • Kilo kaybı
 • Eklem ağrısı
 • Kuru ağız
 • Burun kanaması
 • Karın şişmesi

Semptomlar vücudunuzun hastalıktan etkilenen bölümüne göre değişir. Sarkoidoz herhangi bir organda ortaya çıkabilir, ancak en sık akciğerleri etkiler. Akciğer belirtileri şunları içerebilir:

 • Kuru öksürük
 • Nefes darlığı
 • Hırıltılı
 • Göğüs kemiğinizin etrafında göğüs ağrısı

Cilt semptomları şunları içerebilir:

 • Deri döküntüleri
 • Cilt yaraları
 • Saç kaybı

Sinir sistemi belirtileri şunları içerebilir:

 • Nöbetler
 • İşitme kaybı
 • Baş ağrısı

Göz belirtileri şunları içerebilir:

 • Kuru gözler
 • Kaşınan gözler
 • Göz ağrısı
 • Görme kaybı
 • Gözlerde yanma hissi
 • Gözlerden akıntı

Sarkoidoz nasıl teşhis edilir?

Sarkoidozu teşhis etmek zor olabilir. Semptomlar, artrit veya kanser gibi diğer hastalıklarınkine benzerdir. Doktoru teşhis etmek için çeşitli testler yapacaktır.

Doktorunuz öncelikle aşağıdakilere yönelik bir fizik muayene yapacaktır:

 • Ciltte şişlik veya döküntü olup olmadığı
 • Şişmiş lenf düğümleri
 • Kalp ve ciğerlerin dinlenmesi
 • Genişlemiş bir karaciğer veya dalağın olup olmadığı

Bulgulara dayanarak, doktorunuz ek teşhis testleri isteyebilir:

 • Bir göğüs X-ışını granülomlar ve lenf düğümleri kontrol etmek için de kullanılabilir.
 • Göğüs BT taraması , göğsünüzün kesit görüntülerini çeken bir görüntüleme testidir.
 • Bir akciğer fonksiyon testi sizin akciğer kapasitesi etkilenen hale gelip gelmediğinin tespitine yardımcı olabilir.
 • Bir biyopsi granülomlarının için kontrol edilebilir doku örnek alınarak yapılır.

Doktorunuz ayrıca böbrek ve karaciğer fonksiyonunuzu kontrol etmek için kan testleri isteyebilir.

Sarkoidoz nasıl tedavi edilir?

Sarkoidozun tedavisi yok. Bununla birlikte, semptomlar genellikle tedavi olmaksızın iyileşir. İltihabınız şiddetli ise, doktorunuz ilaçlar reçete edebilir.

Bunlar hem inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilecek kortikosteroidler veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlardır (bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar).

Tedavinin süresi hastalığın etkilediği bölgeye göre değişecektir. Bazı insanlar bir ila iki yıl ilaç alırlar. Diğer kişilerin daha uzun süre ilaç tedavisine ihtiyacı olabilir.

Sarkoidozun potansiyel komplikasyonları nelerdir?

Sarkoidoz tanısı konan çoğu insan komplikasyon yaşamaz. Bununla birlikte, sarkoidoz kronik veya uzun süreli bir duruma dönüşebilir. Diğer potansiyel komplikasyonlar arasında şunlar olabilir:

 • Akciğer enfeksiyonu
 • Katarakt ,
 • Glokom
 • Böbrek yetmezliği
 • Anormal kalp atışı
 • Yüz felci
 • İnfertilite veya gebe kalma zorluğu

Nadir durumlarda sarkoidoz ciddi kalp ve akciğer hasarına neden olur. Bu olursa, immünsüpresif ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Şu durumlar varsa doktora başvurmanız önemlidir:

 • Nefes alma zorlukları
 • Kalp çarpıntısı
 • Görmedeki değişiklikler veya görme kaybı
 • Göz ağrısı
 • Işığa duyarlılık
 • Yüz uyuşması

Bunlar tehli komplikasyon belirtileri olabilir.

Doktorunuz bir göz doktorunu görmenizi tavsiye edebilir, çünkü bu hastalık semptomlara neden olmadan gözlerinizi etkileyebilir.

Uzun vadede Sarkoidozun durumu nedir?

Görünüm genel olarak sarkoidozlu kişiler için iyidir. Birçok insan nispeten sağlıklı ve aktif yaşamaktadır. Semptomlar genellikle yaklaşık iki yıl içinde tedavi ile veya tedavi olmadan iyileşir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, sarkoidoz uzun vadeli bir duruma dönüşebilir.

diyetz.com

Источник: //www.diyetz.com/sarkoidoz/

Akciğer sarkoidozu: formları, belirtileri ve tedavisi

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Hastalığa sistemik lezyonlar denir. İkinci adı “Schaumann's hastalığı – Benye Beck” veya sadece “Beck's hastalığı” dır.

Sarkoidozda akciğer dokusunda spesifik granülomlar oluşur ve hastalığın kendisi çeşitli iç organlarda ortaya çıkabilir, ancak bronkopulmoner sistem primer sarkoidoz vakalarının% 90'ından fazlasını etkiler.

Akciğer sarkoidozu – nedir?

Akciğer sarkoidozu – nedir?

Hastalığın temeli, akciğerlerde birçok nodül oluşumu ile kendini gösteren granülomatöz enflamasyondur. Yüzeysel bir bakışta, bu granülomlar pulmoner tüberküloz belirtileriyle karıştırılabilir ve genellikle ilk hastalarda hastalarda akciğer tüberkülozu olduğundan şüphelenilir.

Sarkoidoz, tamamen bulaşıcı olmayan bir hastalıktır.

Karakteristik olarak sarkoidoz, 25 ila 45 yaş arasındaki genç yaşta ortaya çıkar ve kadınlarda görülme sıklığı erkeklerde olduğundan daha yüksektir. Sarkoidozdaki nodüller için birleşme eğilimi gösterir, bu da büyük odakların oluşumuna yol açar ve sıklıkla hastalığın röntgen görüntüsünü değiştirir.

Ayrı ve nadiren bulunan nodüller semptomlara neden olmaz ve bu tür gizli bir seyir ancak akciğerlerin radyografisi ile tespit edilebilir.

Bir sarkoid granüloma kendiliğinden “çözülebilir”, ancak daha sık sonucu, granülomun skar dokusu ile değiştirilmesi olan fibrozda ortaya çıkar. Aynı zamanda akciğerleri de bozar.

Akciğerlere verilen zararın yanı sıra, cilt, karaciğer, dalak ve gözler sarkoidozu mümkündür. Daha nadir durumlarda, kemikler, eklemler, kalp, böbrekler ve tükrük bezleri bile etkilenir. Bu nedenle sarkoidoz, dişler dışındaki herhangi bir organda ve dokuda ortaya çıkabilir.

nedenleri

Beck'in hastalığının belirsiz bir kökeni var, doktorların dediği gibi – “kriptojenik doğa” ve “belirsiz etiyoloji”. Gelişmesi için kesin olarak belirlenmiş tek bir sebep yoktur.

Birçok araştırmacı otoimmün teoriye, mikropların ve virüslerin etkisine yatkındır. Bazıları bazı mesleklerde sarkoidoz oluşumunu akciğer dokusunun etkilenmesiyle ilişkilendirir: eczacılar, kimya işçileri ve diğer faaliyet türleri.

Sarkoidoz gelişim şekilleri ve mekanizması

Sebeplerin belirsizliği, hastalığın sebebinin, granülomatöz iltihaplanma sürecini tetikleyen çeşitli faktörlerin bir kompleksi olarak görülmesi gerektiği gerçeğine yol açtı.

Beck hastalığının ilk belirtileri, alveolit, hem de peribronşit gelişimi ile solunum asisinin yenilgisidir. Sonra hipoventilasyon gelişir ve hastalık kendini doğal bir klinik tabloyla göstermeye başlar.

Akciğer sarkoidozunun çeşitli şekilleri vardır:

 • intratorasik lenf düğümlerinde hasar;
 • alveoler dokuya zarar – akciğere uygun sarkoidoz;
 • alveolleri ve lenf bezlerini etkileyen karışık form;
 • bronkopulmoner sisteme ek olarak başka organların da, örneğin deri veya karaciğerde etkilendiği genelleşmiş form.

En sık görüleni, bronkopulmoner sistemin ilk iki lezyon şeklidir.

Hastalığın evresi

Akciğerlerin sarkoidozunun üç aşaması vardır, bunlar “derece” olarak adlandırılabilir.

İsimleri oldukça şartlı:

 1. İlk aşamada, sadece lenf düğümleri etkilenir ve akciğer dokusu etkilenmez.
 2. Sarkoidoz, zaten lenf bezleri hariç 2 derece ciğer akciğer dokusunu etkiler. Bu aşamada solunum yetmezliğinin gelişimini belirten semptomlar olabilir;
 3. Üçüncü aşama, skar dokusundaki granülomların ve ayrıca her iki taraftaki birleşme lezyonlarının ortaya çıkması nedeniyle, önemli miktarda akciğer dokusunun ağır pnömosklerozu veya pnömofibrozu ile karakterizedir.

İşlem etkinliği

Sarkoidoz seyri, herhangi bir kronik hastalık gibi üç çeşit olabilir:

 • aktif faz veya akut faz – hastalığın yeni odaklarının ortaya çıkması ile karakterize edilir;
 • işlem stabilizasyon aşaması;
 • inflamasyon regresyonunun evresi. En uygun sonuç, granülomların izsiz bir şekilde emilmesidir. Diğer formlar fibrozis, kalsinat oluşumudur.

Ek olarak, hastalığın gelişme hızı önemlidir – iltihaplanma gelişiminde hızlı veya yavaş ilerleyen bir varyant olarak silinebilir veya yavaşlatılabilir.

Akciğer sarkoidozunun semptomları ve belirtileri

Pulmoner sarkoidoz belirtileri spesifik değildir. Bu, granülomatöz iltihap yerine, herhangi bir işlemin herhangi bir şekilde olabileceği anlamına gelir – rahatsızlıkların niteliği, yalnızca düğümlerin, varlıklarının varlığından dolayı akciğerlerin çalışmasına “müdahale” etmesinden kaynaklanmaktadır.

Beck'in hastalığını tek bir semptom için teşhis etmek imkansızdır, çünkü çok geniş bir şekilde yorumlanabilirler:

 • uyuşukluk, zayıflık;
 • düşük performans;
 • mantıksız kilo kaybı;
 • iştah azalması;
 • gece terlemeleri;
 • düşük ateş;
 • uyku ihlali.

Listeden görülebileceği gibi – bu işaretler miyokarditten HIV enfeksiyonuna kadar çok çeşitli hastalıkların karakteristiğidir.

Sürecin önemli gelişmesiyle birlikte, bronkopulmoner sistemin yenilgisini gösteren belirtiler ortaya çıkar:

 • öksürük ve farklı boyutlarda rollerin ortaya çıkması;
 • nefes darlığı oluşumu;
 • eklem ağrısının ortaya çıkışı;
 • Tekrarlayan göğüs ağrıları ve sternumun arkasında sıkışma veya yabancı cisim hissi.

Kural olarak, doktorun hastayı “şüpheli gölgeler” bulunan röntgen muayenesine göndermesine neden olan bu belirtilerdir.

Ancak, özellikle erken evrelerde veya bir grup lenf nodu izole lezyonunda akciğerlerin sarkoidozu tamamen asemptomatik seyreder.

Pulmoner sarkoidoz tanısı

Akciğerlerin ve intratorasik lenf nodlarının sarkoidozu, X-ışını muayenesinin sonucundan hemen maruz kalabilen, ancak uzun süreli doğrulama gerektiren hastalıkları ifade eder.

Tanıda belirleyici “nokta”, akciğer biyopsisi yapmanızı sağlar.

Teşhisin ana “referans noktaları”:

 • kandaki iltihabın tespiti;
 • γ-globülinlerin miktarındaki değişiklik;
 • akciğerleri incelerken karakteristik X-ışını görüntüsü;
 • biyopsi, bir kural olarak, bronkoskopi sırasında yapıldı.

Histolojik resim epitelioid granülomatöz inflamasyonu göstermektedir.

Bu nedenle, akciğer sarkoidozunun kanser olduğunu düşünenler yanılıyor. Beck'in hastalığında hiçbir tümör hücresi bulunamadı.

Akciğer sarkoidozunun tedavisi

En sık tanı konulduktan sonra, spontan remisyonlar mümkün olduğu için hasta basitçe görülür. Sadece şiddetli ve aynı zamanda hastalığın belirgin bir şekilde ilerlemesi için öngörülen tedavi.

Pulmoner sarkoidoz tüberküloza benzer olduğu için, TBC doktorları ve romatologlar bu hastalığın tedavisinde yer almaktadır.

Bu hastalıkta gösterilen ana ilaçlar, belirgin bir anti-enflamatuar etki (indometasin) ile karakterize edilen, steroid olmayan antienflamatuar ilaçların yanı sıra kortikosteroid hormonlarıdır.

Dirençli durumlarda, sitostatik ve immünosupresanlar reçete edilir.

Bu ilaçların tümü mideyi olumsuz etkilediğinden, tedavi sırasında kişi ilaç almak zorunda – ülserasyonun önlenmesi için proton pompa blokerleri, örneğin omeprazol.

Olumlu bir tedavi sonucu, iki-üç yıl sonra hasta dispanser kayıtlarından çıkarılır.

Sarkoidozun komplikasyonları

Söylentilere aykırı olarak, akciğer sarkoidozu kansere dönüşmez, ancak enflamatuar süreç aşağıdaki durumlar nedeniyle karmaşık olabilir:

 • kronik solunum yetmezliği gelişimi;
 • pulmoner dolaşımdaki durgunluğa bağlı olarak “pulmoner bir kalbin” ortaya çıkışı;
 • inflamasyon gelişimi bağışıklık sistemini zayıflattığından sarkoidoz tüberküloza bağlılığın nedeni olabilir;
 • Fibroziste belirgin sonuç akciğer bölgesini önemli ölçüde azaltabilir, bu fenomene “hücresel akciğer” denir. Bu durum, solunum yetmezliği ile kendini gösteren küçük boşlukların akciğer dokusunda ortaya çıkmasıyla kendini gösterir.

Sarkoidoz tedavisi sırasında sigara içmeyi bıraktığınızdan emin olun.

Diyet ve beslenme

Beck hastalığı, periferik kandaki kalsiyum iyonları konsantrasyonunun arttığı durumlara karşılık gelir. Bu nedenle, böbreklerde taş oluşumu riskini artırabilir, mesane.

Süt ve peynir gibi kalsiyum içeren yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Aksi takdirde, yiyecekler tam ve kolayca sindirilebilir olmalıdır.

Akciğer sarkoidozunun önlenmesi

Hastalığın nedenleri net olmadığı için “hedeflenmiş önleme” yapılması imkansızdır.

Hastalığın gelişimine daha yatkın olan iyi bilinen meslek grupları olduğu için, ana araç yıllık röntgen, spirografi ve yukarıda tarif edilen belirsiz ve “önemsiz” semptomlar ortaya çıktığında doktora ziyarettir.

İşyerinde sıhhi standartlara uyumun önemi ve kişisel solunum korumanın kullanımı.

Sertleşmek, yüzmek, vücudun bağışıklık sistemini geliştirmek, zamanında vitamin almak – tüm bunlar bir kişinin sarkoidoz alma ihtimalini arttırır.

ICD 10 sınıflaması

Mevcut hastalıkların 10 revizyon sınıflamasına göre pulmoner sarkoidoz (ICD 10) D 86 olarak kodlanmıştır.

Yerleştirildiği bölüme “otoimmün mekanizmayı etkileyen bireysel bozukluklar” denir. Bu, hastalığın nedenlerinin belirsiz olması nedeniyle karışıklığı gösterir.

Etiketler: otoimmün akciğer hastalığı

Источник: //tr.medic-attention.com/sarkoidoz-legkih-chto-eto-takoe-lechenie-simptomy_default.htm

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi