Sarkoidoz Hastalığı Nedir?

içerik

Sarkoidoz Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?

Haber güncelleme tarihi 05.02.2019 15:33

Sarkoidoz Nedir?

Sarkoidoz hastalığı, bağışıklık sisteminin anormal çalışmasından dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hastalık başta akciğer olmak üzere birçok organda belirtilere yol açan sistemik bir rahatsızlıktır.

 Sarkoidoz nedeni bilinmeyen, multisistem (yani birçok sistemi tutan) gramlamatöz bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Sarkoidoz'da tutulan organlarda küçük mikrobik olmayan iltihaplı hücre yığınları oluşmaktadır.

Bu yığınların birleşmesiyle de granlom dediğimiz nodüler görüntüler ortaya çıkar. Hastalık genellikle 20-40 yaş arasındaki kişilerde ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda daha fazla görülen hastalığın %70'i 40 yaş altındaki kişilerdir. Sarkoidoz hastalığının araştırmalara rağmen halen kesin nedeni bulunamamıştır.

 Yapılan araştırmalarda bazı mesleklere sahip insanların bu hastalığa daha çok yakalandığı görülmektedir. Bu meslekler itfaiyeciler ve fotokopicilerdir. Bu araştırmaya karşıt yaklaşımlar olsa da genellikle böyle olduğu görülmektedir.

Enfeksiyon etkileri, sarkoidoz gelişiminde etkili olduğu düşünülmektedir. Araştırmalara göre ABD'de görülme sıklığı 100.000'de 6 civarı olarak belirlenmiştir. Ayrıca siyahi insanlarda beyazlara göre daha sık görülmektedir. 

Sarkoidoz Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Sarkoidoz hastalığının nedeni halen tam olarak bilinememektedir. Bu konudaki araştırmalar halen devam etse de genellikle genetik yatkınlık sebep olarak ön plana çıkmaktadır. Aile içinde daha sıklıkla ortaya çıkma ihtimali fazla olduğu için, genetik ırsi kalıtımsal olduğundan şüphelenilmektedir.

 Sarkoidoz hastalığında hasta dokuda mikroskobik küçük düğümler oluşmaktadır.

Bu düğümler en fazla sıklıkla lenf bezlerinde (%90 sıklık ile), akciğerlerde (%90), karaciğerde (%60-90), gözlerde (%25), kalpte (%5), iskelet (%25-50), deri (%25) ve hatta iliklerde (%15-40) ortaya çıkmaktadır.

Sarkoidoz Evreleri

 • Tip 0: Normal akciğer grafisi, diğer organlarda granülom
 • Tip 1: Bilateral hilar ve/veya paratrakeal LAP
 • Tip 2: Bilateral hilar ve /veya paratrakeal LAP ile birlikte pulmoner parankim infiltrasyonu
 • Tip 3: LAP olmadan diffüz pulmoner parankim tutulumu
 • Tip 4: Büllöz değişikliklerle giden son -dönem pulmoner fibrozis

Sarkoidoz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sarkoidoz hastalığı, kişilerde bazı belirtiler göstermektedir. Bunlar:

 • Genel halsizlik
 • Hafif ateşlenme
 • Zayıflama
 • Nefes darlığı
 • Artirit (Eklem iltihaplanması ) ve ayak bileğinde ağrı 
 • Deride morumsu kızarıklık ağrılı lekeler
 • Gözün iris tabakasında iltihaplanma

Sarkoidos Hastalığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Sarkoidoz birçok sistemi tutabilen bir hastalık olduğu için hastanın öyküsü ve fizik muayenesi çok önemlidir. Sıklıkla her iki akciğerdeki lenf nodülü büyümesi ve akciğer tutulumu ile ortaya çıkmaktadır.

 Sarkoidozu akciğer ve lenflerdeki değişimleri röntgenle inceleyerek teşhis konulmaktadır. Kesin teşhis ise mikroskopik inceleme ile mümkündür. Ayrıca akciğer sıvısı alınarak, analizi yapılmalıdır.

 Lenf bezelerinden, akciğer dokusunda, karaciğerde, deride ve diğer organlarda görülen değişimler doku alınarak analizi yapılır ve teşhisi yapılır. 

Sarkoidoz Tedavi Yöntemleri

Sarkoidoz hastalığı genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden yok olmaktadır. Ancak bu süreç içerisinde hastanın doktor kontrolünde olması gerekir.

Doktor tarafından hasta 12 ay süre ile izlemeye alınır ve bu süre içinde hastalıkta herhangi bir ilerleme olmaz ise tedaviye gerek duyulmaz.

Mutlaka tedavi edilmesi gereken sarkoidoz hastaları ise şunlardır:

 • Kalp tutulumu olanlar
 • Sinir sistemi tutulumu olanlar
 • İlerleyici semptomlu akciğer tutulumu olanlar
 • Lokal tedaviye yanıt vermeyen göz tutulumu olanlar
 • Kan kalsiyumu yüksek olanlar

İlaç tedavilerinde hastalık semptomlarını azaltmak amaçlanmaktadır. Prednisone (Deltasone, Orasone) hastaların tedavisinde başarılı sonuç alınan bir steroiddir. Ancak uzun süreli kullanımda çeşitli yan etkiler gözükmektedir. Bunlar;

 • Osteoporoz
 • Katarakt
 • Diyabet gelişimi
 • Hipertansiyon
 • Obezite
 • Myopati (kas güçsüzlüğü) gibi yan etkilerdir. 

Önerilen İçerik;

► Bağışıklık Nedir? Nasıl Kazanılır?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/sarkoidoz-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-11146h.htm

Sarkoidoz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?
72 / 100SEO Score

Sarkoidoz nedeni tam olarak bilinmeyen, akciğer başta olmak üzere birçok organı tutabilen sistemik bir hastalıktır. Yaklaşık %90 oranında akciğerleri tutan bu hastalık, hiçbir belirti vermeden gerileyebileceği gibi organ yetmezliklerine ilerleyerek ölümcül de seyredebilir.

Her yaşta görülebilen sarkoidoza 20-40 yaşlarında daha sık rastlanır. Kadınlar bu hastalığa erkeklere göre daha fazla yakalanırlar.

Sarkoidoz Neden Olur?

Sarkoidoz, granülomlar ile seyreden bir hastalıktır. Peki granülom nedir?

Granülom, savunma hücrelerinin(makrofajların) çeşitli tetikleyiciler nedeniyle, bir araya gelerek dev hücre yapılarına dönüşmesine denir. Temel olarak savunma sisteminin verdiği bir yanıttır. Bazı mikroplara(verem mikrobu gibi) yada vücuda girmiş bir yabancı cisime karşı bu yanıtın oluşması beklenir. Sarkoidozda ise bu durumun neden oluştuğu ve neden tetiklendiği tam olarak bilinmemektedir.

Sarkoidozun asıl nedeni bilinmese de suçlanan ve hastalık riskini arttırdığı düşünülen bazı etkenler bulunmaktadır. Bunlar:

 • Yaşanılan ortamda yada işyerinde küf ve küf kokusuna uzun süreli maruziyet
 • Tarım işçiliği ve kullanılan böcek öldürücü(pestisid) ilaçlar
 • Bazı mikrobik enfeksiyonlar
 • Genetik faktörler

Sarkoidoz Belirtileri

Sarkoidozun en sık tuttuğu organlar başta akciğer olmak üzere deri ve gözdür. Hastalığın tuttuğu organa göre belirtileri değişir. Bazı kişilerde hiçbir belirti olmadan akciğer grafisinde görülen anormal bulgular sonucunda tehşis konulur.

Belirtilerin görüldüğü kişilerde genellikle yorgunluk, halsizlikgece terlemeleri ve kilo kaybı gibi genel şikayetler bulunur.

Sarkoidoz hastalığı belirtileri:

 • Akciğer tutulumuna bağlı en sık görülen belirtiler nefes darlığı ve kuru öksürüktür.
 • Hafif ve müphem göğüs ağrısı olabilir.
 • Ateş
 • Lenf bezi büyümesi
 • Daha az sıklıkla burun tutulumuna bağlı koku alamama, gırtlak tutulumuna bağlı ses kısıklığı ve yutma güçlüğü görülebilir.
 • Cilt tutulumuna %25-35 oranında rastlanır. Cilt tutulumunda birçok deri lezyonu (makül, papül, plak, döküntülü lezyonlar gibi) görülebilir.
 • Cilt tutulumunda deriden kabarık, menekşe rengi bir lezyon olan lupus pernio sarkoidoz hastalığına özgüdür. Aşağıdaki resimde lupus pernio görülmektedir.
 • Gözde konjunktiva, gözyaşı bezleri ve gözün diğer kısımlarını tutabilir. Üveite neden olması sonucunda gözde ağrı, batışma, yaşarma, kızarma ve ışığa hassasiyet görülebilir.
 • Kalbi tutarak ritim bozukluklarına ve fonksiyon bozukluklarına neden olur.
 • Sinir sistemini tutarak yüz felcinden işitme kaybı ve kasılmalara kadar birçok belirtiye neden olabilir.
 • Karaciğer ve dalağı tutarak karın ağrısı, ateş, sarılık gibi sarkoidozda nadir görülen belirtilere neden olabilir.
 • Eklem ağrıları ve eklem iltihabı yapabilir. Özellikle ayak bileği ve diz gibi büyük eklemleri tutar.

Bazı kişilerde, sarkoidoz hastalığı sonucu gelişen granülomlarda, D vitamininin aktif forma dönüşümü gerçekleştirilir. Yani aktif D vitamini artar ve buna bağlı barsaklardan kalsiyum emilimi artar. İdrarda kalsiyum atılımı da artacağından böbrek taşlarına sık rastlanır. Sonuçta bazı kişilerde kanda ve idrarda kalsiyum yüksekliği gelişir.

Sarkoidoz Tanısı Nasıl Konur?

Tehşis için yukarıdaki belirtiler ile birlikte uyumlu radyolojik (akciğer grafisi, tomografi,PET gibi) bulguların görülmesi gerekir. Ayrıca kesin tanı için biyopsi örneğinde nonkazeifiye granülomun görülmelidir. Kısacası belirtiler, radyolojik bulgular ve biyopsi sarkoidozun tanısını koymayı sağlar.

Sarkoidoz hastalığı, çeşitli labaratuvar testlerinde yüksekliğe neden olabilir. Kalsiyum yüksekliği, idrarda kalsiyum atılımında artış, anjiyotensin dönüştürücü enzim(ACE) yüksekliği gibi… Bu yükseklikler sarkoidoza özgü değillerdir ve tanı koymaya yetmezler.

Sarkoidozun Tedavisi

Sarkoidozun tedavisinde kullanılan temel ilaçlar, prednizon ve diğer bazı kortikosteroidlerdir. Bunların yetersiz kalması durumunda immünsüpresif ilaçlar(savunma sistemini baskılarlar) kullanılabilir.

Sarkoidoz Hastalığının Gidişatı Nasıldır?

Hastalığın gidişatı tutulan organa ve hastalığın yaygınlığına göre değişir. Hastaların üçte ikisinde yıllar içinde hastalık gerilemekte, üçte birinde ise ilerleyip organ fonksiyonlarını bozmaktadır. Toplamda hastaların %5’inden azında ölüm görülür.

Источник: //www.saglikbilgi.net/sarkoidoz/

Cildin Sarkoidozu: nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?

Yakın zamana kadar sarkoidoz nadir olarak kabul edildihastalığı. Ancak günümüzde, en yeni teşhis yöntemleri ile, daha sık teşhis edilmiştir. İlk defa bu hastalık bir asırdan daha önce tanımlanmıştı. Sonra tüberküloz formlarından biri olarak kabul edildi. Ancak, daha sonra bu iddia resmi ilaç tarafından reddedildi.

tanım

Sarkoidoz sistemik bir hastalıktır. Organik sistemlere ve dokulara zarar verir. En sık görülen olgular akciğer ve deride sarkoidozun ortaya çıkmasıdır.

Aksi takdirde, bu hastalık Behnier-Beck-Shauman hastalığı (bu patolojinin çalışmasında çalışan doktorların onuruna) denir. Sarkoidoz enflamatuar bir karaktere sahiptir. Granülomotoz grubunu ifade eder.

Patolojinin gelişim sürecinde, granülomlar olarak adlandırılan inflamatuar hücreler oluşur.

Sarkoidoz terapistlerin dikkatini çekmiştir.pulmonologlar ve pratisyenler. Hastalığın nedenleri, tanı ve tedavisi, hekimler arasındadır. Sarkoidoz şimdi sadece florografi çalışmalarının sonuçları değil, deri bulguları da tespit edilebilir.

Hastalığın yayılması

Çoğu zaman, cildin sarkoidozu, belirtileriAşağıda incelenecek, orta yaşlı kişilerde teşhis edilir. Daha sıklıkla patoloji kadınlarda bulunur. Bu hastalık çocuklarda oldukça nadirdir. Hastalığın en önemli belirtisi granülomların görünümüdür.

Bunlar sınırlı odaklar şeklinde bulunan nodüllerdir. Boyut ve şekil olarak değişebilir. Hastalık bulaşıcı hastalıklara ait değildir. Sıklıkla sarkoidoz herhangi bir semptom olmaksızın ortaya çıkar ve sadece hasta tıbbi muayenede olduğu zaman saptanır.

Hastalığın etyolojisi

Bu rahatsızlığın kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak çoğu doktor bu patolojinin gelişiminin immünolojik, çevresel ve genetik faktörler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden etkilendiğine inanmaktadır.

Mevcut teoriye göre, patojenik mantarlar, bakteriler, parazitler, bitkilerin poleni ve toksik maddeler de etkilemektedir. Resmi olarak, bu hastalık bulaşıcı değildir.

Bununla birlikte, mikrobik ajanların cildin sarkoidozu gibi bir hastalığın gelişimindeki etkisinin tamamen ortadan kaldırılması imkansızdır.

Şimdiye kadar ortaya çıkış nedenleri bilinmiyor. Bununla ilgili iki teori var. Birincisine göre sarkoidoz kalıtsaldır. İkinci görüşün taraftarları, rahatsızlığın ortaya çıkmasının, vücudun hormonal değişikliklere karşı bağışıklık tepkisi ile ilişkili olduğunu iddia ederler.

Ana neden, bağışıklık sisteminin kalıtsal özellikleri, yani bunlara veya diğer etkilere karşı özel tepkisi olarak kabul edilir. Bir kural olarak, bazı nedenlerle, hastalığın oluşum için gereklidir. Her üç veya altıncı hastanın sarkoidoz derisinde bir lezyon olduğu belirtilmelidir.

Başlıca sarkoidoz tipleri

Daha önce belirtildiği gibi, öncelikle hastalık içinderide kızarıklıklarla karakterizedir. Bunlar kırmızı nodüller, lekeler ve plakların oluşumunda ifade edilen belirli patolojik değişimlerdir. Bu hastalıkta, sözde eritema nodozum var. En yaygın olanı küçük düğümlü sarkoidozdur.

Zaman içinde yoğun kıvamlı nodüllere dönüşen çok sayıda küçük kırmızı lekenin ortaya çıkmasıyla karakterizedir. Büyük nodlu sarkoidoz, tek nodüller ve nadiren çoklu olarak ortaya çıkar.

Bu durumda deri lezyonları, keskin sınırlarla karakterize edilen yeterince büyük küresel düğümlerin varlığında ifade edilir.

Hastalığın diğer formları

Hastalığın başka çeşitleri var. Doktorlar ayırır:

 1. Difüzyonlu infiltratif sarkoidoz. Derideki döküntüler yoğun plak şeklinde oluşur. Onlar kafa veya yüz üzerinde lokalizedir. Kahverengi bir renge sahip olan oluşumların sınırları bulanıklaşır. Çapta 15 cm'ye ulaşır.
 2. Angiolyupoid Broca-Potry. Burun ve yanakta neoplazmlar görülür. Bir kural olarak, başlangıçta, kırmızı lekeler veya çiçeklerin rengi vardır. Onların yerine kahverengi plak rengi görünür.
 3. Biliary-Tenneson lupus eritematozus. Dağıtım yeri yüz ve kulaktır. Lezyonlar kırmızı-mor ve düzdür.
 4. Sarcoid Daria-Russi. deri altı ve infiltrasyon oluşturan büyük düğümleri ile karakterize edilen hastalık formu için. Yerelleştirme – karın, uyluk ve koltuk altı.
 5. Nodal-subkutan tip. Subkutan düğümler bacaklarda veya gövdede görünür. Formasyonlar az, ağrısız ve hareketlidir. Sarcoidler, engebeli bir yüzey ile infiltre plaklar oluşturarak birleşebilir.

Genel olarak, cildin sarkoidoz tedavisiBu makalede ele almak periyodik bir doğaya aittir. Nodüllerin kaybolduğu bir zamanda, salgınlarda, cilt sağlıklı dokudan farklıdır. Pigmentasyon ve pul vardır.

İstisna Benjet-Tenneson lupusu. Bu durumda döküntülerin kaybolmasından sonraki odaklar sağlıklı dokudan farklı değildir. Fotoğrafta yer alan fotoğrafın deride sarkoidozu, hastanın yüzündeki geniş lezyonları göstermektedir.

Sonraki – belirtiler hakkında.

Cildin Sarkoidozu: Hastalık belirtileri

Hastalığın spesifik semptomları: plaklar, düğümler, sikatrisyel sarkoidoz, makülo-popülist değişiklikler.

Nadir görülen belirtiler arasında şunlar bulunabilir: ülserler, sedef benzeri değişiklikler, iktiyozis, alopesi, tırnak hasarı.

Cilt lezyonlarının çoğunluğunun hafif semptomatoloji ile eşlik ettiği belirtilmektedir. Bununla birlikte, insan şekil bozukluğuna yol açan kronik deri lezyonları vardır.

Cildin Sarkoidozu, fotoğrafları ve semptomlarıyayında sunulmaktadır, diğer ayırt edici özellikleri vardır. Tuhaflığı, uzuvların cildinde, yüzte ve bazı durumlarda gövdede yoğun tüberküllerin oluşmasıdır.

Contaların rengi pembemsi kırmızıdan siyanotik ve kahverengiye dönüşür. Genellikle bir element füzyonu vardır, deride küçük boyutta kahverengi lekeler vardır, bazı durumlarda, tüberküller ortaya çıkar.

Kafa derisinin sarkoidozu biri olabilirhastalığın ilk belirtileri. Bu durumda, iltihaplı olabilecek diğer organ ve sistemleri teşhis etmek gereklidir. Saç derisinin yenilgisi, bir kural olarak, alın cildindeki döküntülerin varlığı ile birleştirilir. Odakların merkezinde saçların yoğunluğunda ve çaplarında azalma olur, bu da alopesi merkezlerinin oluşumunun başlangıcı olabilir.

Küçük Ölçekli ve Büyük Ölçekli Sarkoidoz

Sarkoidoz küçük ölçekli ve geniş ölçeklidir. İlk durumda, nodüller çoğunlukla dirsek eklemleri, dekolte, omuz bıçakları alanında yüze yerleştirilir. Büyüklükleri küçüktür – yaklaşık 0.5 cm.

Yüksek ve yoğun, renkli tuğla gölgeli veya kırmızımsı-siyanotiktir. Bazen nodüller vücut boyunca yayılabilir. Palpasyon ağrısızdır. Patolojik süreç boyunca, odaklardaki cilt bölgeleri pigmentlidir.

Etkilenen bölgelerin etrafında net pigment sınırları oluşur.

İkinci seçeneği düşünürsek, buradayızbireysel düğümlerin oluşumu. Büyüklükte, önceki durumdan daha büyüktürler: 2 cm'ye ulaşırlar, küçüklerden farklı değildirler. Çoğu zaman yüz, boyun, kasık, bazen – ellerin dışında görünür. Kırmızı veya beyaz akne döküntüleri gelişebilir. Zamanla, düğümler sıklıkla cildin pigmentli bir yüzeyini çözer ve geride bırakır.

ilaç

Kural olarak, sarkoidozlu hastalar atandıAşağıdaki ilaçlar: steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar, hormonlar. Karmaşık tedavi sağlanmaktadır.

Bu hastalığın kutanöz formlarını tedavi etmenin en iyi yolları, glukokortikoidler, metotreksat ve antimalariyallerdir. Hormonal merhemler etkilenen bölgeye sürülür ve ilaçlar içeriye uygulanır.

Bu fonlara ek olarak, hastaya sedatif ilaçlar ve bazı durumlarda antidepresanlar reçete edilir.

Cildin görünümünü bozan değişikliklerGenel durumu olumsuz yönde etkiler. Bu durumda hasta, problemi üzerine çöktülebilir. Yüz derisinin sarkoidozu hastanın psikolojik durumu üzerinde özellikle olumsuz bir etkiye sahiptir.

Kısır döngü ortaya çıkıyor: sinir krizi, hastalığın gelişimini daha da artırarak yeni odakların görünümünü uyandırıyor. Ayrıca yukarıdaki preparatlar dışında fizyoterapötik prosedürler de bağlanır: ultrason, lazer tedavisi ve hidrokortizon ile elektroforez. Şu anda hastalık tam olarak anlaşılamamıştır.

Bu nedenle, bazı durumlarda, tedavi zordur. Doktorlar semptomları ortadan kaldıran cerrahi teknikler reçete ederler.

Cilt Sarkoidozu: halk ilaçları ile tedavi

Sarkoidoz halk ilaçları ile tedavi edilebilir. Granülomların çözüleceği gerçeğine katkıda bulunur, buna ek olarak, genel olarak bağışıklık güçlendirilecektir. Bu hastalıkta kullanılan bir halk ilacı olarak, propolis tentürü sıklıkla davranır.

Hem eczanede hem de kendi kendinize yapılabilir. Bunu yapmak için, bir ay boyunca bir şişe votkada 100 g propoliste ısrar edilmeli. Aşağıdakileri uygulayın: 25-30 damla kaynamış suda ya da sütte çözün, sabahları günde bir kez, aç karnına içilir.

Kurs – 28 gün.

Sıklıkla sarkoidoz otlar ile tedavi edilir. Örneğin, bu amaçla, telsizin tentürü kullanılır. Kaynar suya 15-20 damla damlatılmalıdır. Sabahları alın: kahvaltıdan ve öğle yemeğinden önce. Ürün, her biri 25 güne eşit olan iki derste sarhoş olmalıdır. Aralarındaki kırılma 2 haftadır.

Ayrıca, althayanın kökü, kekik ve adaçanın saplarını, kadife çiçeği çiçekleri, kuş dağcının yaprakları ve muzunu içeren bitkisel çay da iyi sonuçlar verir. Malzemeler eşit parçalarda karıştırılmalıdır. Sonra 1 çorba kaşığı. l. Karışım kaynar su (1.5 bardak) dökün. Sarılı bir biçimde bir saat ısrar et. 2 çorba kaşığı alın. l. günde dört kez.

Tedavi süresi 28 gündür. Mola bir hafta. Yani 4 kez tekrarlamak gerekiyor.

Çok etkili ve üzüm kupürlerinin bir kaynatılması. 1.5 litre suya 300 gr demet demetinin kaynatılması gerekir. 15-20 dakika pişirin, serin ve süzün. Günde 100-200 gram çay gibi bal ile içilir.

Sedatif özellikler, bu hastalık için de kullanılan okaliptüs yapraklarından çay içerir. Sabah, bir termos şişesinde 50 gr ezilmiş yaprakların kapatılması ve yarım litre su dökülmesi gerekmektedir.

Akşam, bal ile 100 g infüzyon yapın.

Dikkate alınan et suyunun dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır.Sarkoidoz tedavisi sadece içe değil, aynı zamanda losyonlar şeklinde de (okaliptüs çayı hariç) uygulanır.

Hastalığın ilk aşamasında, ayrıca soğan merhemi kullanılması tavsiye edilir. Aşağıdaki gibi hazırlanır: rendelenmiş soğan ayçiçek yağı ile karıştırılarak cilde uygulanır.

Diğer şeylerin yanı sıra adaçayı, papatya, tel ve nergis ile banyo yapabilirsiniz.

tavsiyeler

Bir dizi öneri var.Daha hızlı iyileşmeye katkıda bulunacak. Bu nedenle, hastalığın nüksüne karşı koruyucu önlemler mevcut değildir. Bununla birlikte, sarkoidoz riskini azaltacak bazı ipuçları vardır.

Bunlar arasında: Sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesi (nikotin reddi), bağışıklığın zayıflamasına neden olan hastalıkların tedavisi, sıkı olmayan bir diyetin ve rasyonel bir diyetin uygulanması. Yiyecekler küçük porsiyonlarda günde 5-6 kez tüketilmelidir.

Aynı derecede önemli olan alanın ekolojisidir ve ayrıca klinikte tam bir tıbbi muayeneye tabi tutulmalıdır.

Diyet sütünden dışlamak gerekliürünler, tatlı ve tuz tüketimini azaltır. Ancak, meyve ve sebze miktarı, aksine, artar. En yüksek C vitamini içeriğine sahip meyveleri seçmelisiniz. Tahrişe ve alerjiye neden olabilecek agresif maddelerle cilt temasından kaçının. Hastaya yeterli sistemik tedavi verilirse, hastalık hızla ortadan kalkacaktır. Yaşam beklentisi bu hastalığı etkilemez.

biyopsi

Sarkoidozun daha erken tanınması için, enEtkin bir yöntem biyopsi. Minimal invaziv bir işlemle hastalığın erken teşhisi için kullanılır. Sarkoidozda vücudun çeşitli organ ve sistemleri etkilenebilir.

Deri ile eşzamanlı olarak, hastalık lenf düğümleri, karaciğer, dalak, kalp ve sinir sistemini etkileyebilir. Bir hastanın cildin sarkoidozu varsa, tam bir muayeneden geçmelidir.

Sıklıkla bu hastalıktan dolayı, diğer organlar da etkilenir.

Spesifik ve nonspesifik lezyonlar

Deri lezyonları spesifik olarak ayrılır venonspesifik. İlk görüşü düşünün. eritema nodosum ceplerinin deformasyonların sebep olmadan meydana gelir, ancak elle muayene için hassasiyet ile karakterize edilir. Artrit, ateş eşlik edebilir. Hastalık kötüleştiğinde, yaklaşık 3-6 hafta süren ciltte yorgunluk ve kızarıklıklar da vardır.

Hastalığın gelişiminin başlangıcında, alt ekstremitelerde sıcak, ağrılı kırmızımsı düğümler görülür. 1 ile 5 cm arasındadır boyutu olan ikili eğitim, sarı ve yeşil parlak kırmızı ve mor gelen birkaç kez kendi rengini değiştirilebilir. İstisnalar genellikle gözlenmez. Düğümler çoğunlukla yara izi olmadan iyileşir.

Spesifik olmayan bulgular deri ve lenfoma kalsifikasyonunu içerir.

Cildin sarkoidozu, semptomları ifade edilir.Spesifik lezyonlar, kural olarak, benekli papüler tiptir.

1 cm'den küçük boylarda kırmızı-kahverengi veya leylak odakları vardır, yüze, boyuna, dudaklara, kulak kabuklarına, ekstremitelere ve üst sırtlara yayılırlar.

Tipik granülomlar enfeksiyon belirtisi göstermez. Bir sebepten ötürü hasar gören eski yaralar, sarkoid granülomlarla infiltre edilebilir.

anket

Cildin sarkoidozu denilen bir hastalıktaTanı genellikle biyopsi prosedürünü ve lökosit formülü ve trombosit sayısı ile genel kan testini içerir. Bu durumda, bazı durumlarda lökopeni, trombositopen, anemi görülür, çoğu zaman eozinofili, cilt reaktivitesi azalır, hipergamaglobulinemi.

Ek olarak, hastalar günlük idrar ve serumda kalsiyum açısından incelenir. Hastaların yarısında hiperkalsiüri,% 13'ünde hiperkalsemi vardı. Serumdaki ACE seviyesi analiz edilir. Olguların yarısından fazlasında, hastalarda yükselir. Biyokimyasal bir kan testi de vardır.

Aynı zamanda ESR ve antinükleer cisimlerdeki artışı da hesaba katmalıdır.

Sarkoidoz ile organ röntgenleri yapılır.göğüs ve BT taramaları, sıklıkla bu hastalığa yenilmeleri eşlik eder. Daha doğru teşhis için deri biyopsisi yapılır, daha sonra histolojik inceleme için dermis ve deri altı yağ içeren materyaller gönderilir.

Diyetle Uyum

Hızlı bir iyileşme içinOmega-3 yağ asitleri içeren ürünler içeren belirli bir diyete bağlı kalın. İnflamasyonu azaltmayı amaçlayan hormon üretimini uyarırlar. Balık yağı ve keten tohumu ek olarak, meyve, sebze ve fındık yemelisiniz.

Aynı zamanda, iltihap riskini artıran ürünleri dışlamak gerekir. Örneğin, sirke ve diğer sentetik asit formları.

Şeker, un ürünleri, kızarmış, tuzlu gıdalar, baharatlı soslar ve çeşniler, tatlı gazlı içecekler, süt ürünleri tüketimini en aza indirmek gerekir.

Bu yazıda oldukça nadir olarak kabul ettikhastalık – cildin sarkoidozu, fotoğraf ve semptomları açıkça bu rahatsızlığın klinik belirtilerini ortaya koymaktadır. Tedavi ağırlıklı olarak hormonal ilaçlar yapılır. Akut formun varlığında prognoz genellikle elverişlidir. Terapi genellikle ayaktan hastaya reçete edilir.

Источник: //tr.ruarrijoseph.com/zdorove/116320-sarkoidoz-kozhi-prichiny-simptomy-i-lechenie.html

Akciğerde Sarkoidoz Belirtileri Neler ?

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?

Sarkoidoz vücudun değişik yerlerinde çıkan iltihaplı hücre kümelerine denir. Sarkoidozdan en çok etkilenen hücreler akciğerler, Lenf bezleri, cilt ve gözlerde bulunur.

Doktorlara göre sarkoidoz bağışıklık sisteminin anormal bir tepkisidir. Örneğin kirli havayı solumak sarkoidoz tetikleyicisi olabilir. Ama tetikleyiciler neler olduğu kesin olarak bilinmiyor. Çünkü bu hastalık kişiden kişiye göre değişiyor. Sarkoidoz bazen kendiliğinden iyileşirken bazen de bir ömür boyu yakayı bırakmıyor.

Sarkoidoz Neden Olur ?

Sarkoidozun nedeni hem tam olarak bilinmiyor hem de kişiden kişiye değişiyor. Çünkü bağışıklık sistemi kaynaklı bir sorun. Ama her sorunda olduğu gibi bu hastalığa yakalanmak için de risk faktörleri var:

Yaş ve cinsiyet. Genellikle 20 – 40 yaş arasında olur. Ayrıca kadınlarda erkeklere oranla daha yaygındır.

Irk. Türkler için risk az. Ama siyah renklilerde sarkoidoz olma olasılığı beyazlardan daha yüksek.

Etnik yapı. Sarkoidozun özellikle İskandinav ve İngilizlerde çok sık rastlandığı dikkatleri çekmiş. Ama siyah tenlilerde daha ciddi hasarlara yol açtığı da bir gerçek.

Aile geçmişi. Ailenizde bu hastalığı geçirmiş biri varsa şanssızsınız. Çünkü bu sizin de risk altında olduğunuzu gösteriyor.

Sarkoidozun Akciğere Zarar Var Mı ?

Sarkoidoza yakalanan hastaların yaklaşık üçte ikisinde sorun yan etkiye yol açmadan çözülüyor. Ama bazı kişilerde hastalık kronikleşiyor ve istenmeyen yan etkileri beraberinde getiriyor.

Örneğin akciğerlerde olan sarkoidoz iyileştirilmezse ya da tedavisinde geç kalınırsa geri dönülemez hasarlara yol açıyor. Akciğerlerdeki hava keselerinin arasındaki dokular inciniyor, yara oluyor, iyileşmesi zorlaşıyor. Sonucundaysa nefes alıp verirken zorlukları beraberinde getiriyor.

Sarkoidoz Belirtileri Neler ?

Sarkoidoz

Sarkoidoz belirtileri vücudun hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak tamamen değişiyor. Yine duruma göre belirtiler hafif ya da ağır olabilir. Çoğunlukla belirtiler belirsiz şekilde başlıyor ve yorgunluk, ateş, kilo kaybı, eklem ağrısı, nefes darlığı ve öksürük gibi işaretlerle ilerliyor.

Sarkoidozdan en çok etkilenen bölge akciğerler. Sarkoidozla doktora başvuran 10 hastadan 9’u akciğer sorunları yaşıyor. Akciğer sarkoidozu ciddi bir hastalık olabilir. Çünkü ciğerlerdeki dokulara zarar veriyor, ciğerlerde yaralara neden oluyor. Bu etkiler nefes alıp vermeyi de olumsuz etkiliyor.

Sarkoidozdan etkilenen tek organ akciğer değil. Bacaklarda oluşan kızarıklıklar ve döküntüler de sarkoidoz belirtilerinden. Karşılaşılan sarkoidoz vakalarından %20 – 30 gibi bir kısmındaysa gözler de etkileniyor.

Gözler kızarıyor, yaşarıyor, nadiren de olsa ciddi vakalarda katarakt ve Glokom gibi sorunlar görülüyor. Hatta körlüğe kadar gittiği durumlar bile var.

Ayrıca beyni, sinirleri, kalbi, karaciğeri ve bazı hormon salgılayan bezleri de etkisi altına alabiliyor.

Akciğer sarkoidozunun en belirgin işaretleri:

 • Bitmeyen kuru bir öksürük.
 • Nefes darlığı.
 • Hırıltı.
 • Göğüs ağrısı.

Doktora gitmenizi işaret eden belirtileri :

 • Bir türlü iyileşmeyen öksürük.
 • Ani ve nedensiz cilt döküntüleri.
 • Ani ve nedensiz kilo kaybı.
 • Kronik yorgunluk hali veya kendinizi bir türlü iyi hissedememek.
 • Kanlı ve yaşlı gözler. Bulanık görme.
 • Göğüste ve akciğerdeki lenf bezlerinin büyümesi.
 • Böbrek taşı oluşumu.
 • Karaciğer büyümesi.
 • Eklem ağrıları.
 • Düzensiz kalp ritmi. Kalp krizi.

Sarkoidoz Nasıl Tedavi Edilir ?

İlaç tedavileri sarkoidozu değil onun yol açtığı belirtileri yok etmeye yarıyor. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi sarkoidoz bağışıklık sisteminizin doğal bir tepkisi ve bağışıklık sisteminizin ne zaman tepki vereceği maalesef bilinmiyor.

Bu hastalık bazı kişilerde tedaviye bile gerek duymadan yaklaşık 2 yıl içinde yok oluyor. Ama bazılarımız onunla bir ömür boyu yaşamak zorunda. Siz de sarkoidozla baş etmekte zorlananlardansanız bir uzmandan yardım alıp sorununuzu onunla paylaşabilirsiniz.

Sarkoidoz tedavisi genellikle iki kategoriye ayrılıyor: Sağlıklı bir yaşam düzenine geçiş ve ilaç tedavisi. Sağlıklı bir yaşam ve hastalıktan kurtulmak için:

 • Düzenli check-up yaptırın.
 • Meyve ve sebze içeren bir diyetiniz olsun.
 • Her gün iyi miktarda sıvı tüketin.
 • Günde 6-8 saat uyumayı hedefleyin.
 • Kilo verin ve egzersiz yapın.
 • Sigarayı bırakın.

İlaç tedavisinde ise amaç iltihaplanmış hücreleri tedavi etmektir. Prednisone adı verilen kortikosteroid ilaçı bu hastalığın tedavisi için verilir. Steroid sayesinde kişinin üzerindeki yorgunluk ve öksürük giderek azalır. Yan etkileri olasılığına karşı steroid kullanımı boyunca doktora düzenli kontrol için gitmek gereklidir.

Источник: //www.cevapsepeti.com/akcigerde-sarkoidoz-belirtileri-neler/

Akciğer sarkoidozu: formları, belirtileri ve tedavisi

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Hastalığa sistemik lezyonlar denir. İkinci adı “Schaumann's hastalığı – Benye Beck” veya sadece “Beck's hastalığı” dır.

Sarkoidozda akciğer dokusunda spesifik granülomlar oluşur ve hastalığın kendisi çeşitli iç organlarda ortaya çıkabilir, ancak bronkopulmoner sistem primer sarkoidoz vakalarının% 90'ından fazlasını etkiler.

Akciğer sarkoidozu – nedir?

Akciğer sarkoidozu – nedir?

Hastalığın temeli, akciğerlerde birçok nodül oluşumu ile kendini gösteren granülomatöz enflamasyondur. Yüzeysel bir bakışta, bu granülomlar pulmoner tüberküloz belirtileriyle karıştırılabilir ve genellikle ilk hastalarda hastalarda akciğer tüberkülozu olduğundan şüphelenilir.

Sarkoidoz, tamamen bulaşıcı olmayan bir hastalıktır.

Karakteristik olarak sarkoidoz, 25 ila 45 yaş arasındaki genç yaşta ortaya çıkar ve kadınlarda görülme sıklığı erkeklerde olduğundan daha yüksektir. Sarkoidozdaki nodüller için birleşme eğilimi gösterir, bu da büyük odakların oluşumuna yol açar ve sıklıkla hastalığın röntgen görüntüsünü değiştirir.

Ayrı ve nadiren bulunan nodüller semptomlara neden olmaz ve bu tür gizli bir seyir ancak akciğerlerin radyografisi ile tespit edilebilir.

Bir sarkoid granüloma kendiliğinden “çözülebilir”, ancak daha sık sonucu, granülomun skar dokusu ile değiştirilmesi olan fibrozda ortaya çıkar. Aynı zamanda akciğerleri de bozar.

Akciğerlere verilen zararın yanı sıra, cilt, karaciğer, dalak ve gözler sarkoidozu mümkündür. Daha nadir durumlarda, kemikler, eklemler, kalp, böbrekler ve tükrük bezleri bile etkilenir. Bu nedenle sarkoidoz, dişler dışındaki herhangi bir organda ve dokuda ortaya çıkabilir.

nedenleri

Beck'in hastalığının belirsiz bir kökeni var, doktorların dediği gibi – “kriptojenik doğa” ve “belirsiz etiyoloji”. Gelişmesi için kesin olarak belirlenmiş tek bir sebep yoktur.

Birçok araştırmacı otoimmün teoriye, mikropların ve virüslerin etkisine yatkındır. Bazıları bazı mesleklerde sarkoidoz oluşumunu akciğer dokusunun etkilenmesiyle ilişkilendirir: eczacılar, kimya işçileri ve diğer faaliyet türleri.

Sarkoidoz gelişim şekilleri ve mekanizması

Sebeplerin belirsizliği, hastalığın sebebinin, granülomatöz iltihaplanma sürecini tetikleyen çeşitli faktörlerin bir kompleksi olarak görülmesi gerektiği gerçeğine yol açtı.

Beck hastalığının ilk belirtileri, alveolit, hem de peribronşit gelişimi ile solunum asisinin yenilgisidir. Sonra hipoventilasyon gelişir ve hastalık kendini doğal bir klinik tabloyla göstermeye başlar.

Akciğer sarkoidozunun çeşitli şekilleri vardır:

 • intratorasik lenf düğümlerinde hasar;
 • alveoler dokuya zarar – akciğere uygun sarkoidoz;
 • alveolleri ve lenf bezlerini etkileyen karışık form;
 • bronkopulmoner sisteme ek olarak başka organların da, örneğin deri veya karaciğerde etkilendiği genelleşmiş form.

En sık görüleni, bronkopulmoner sistemin ilk iki lezyon şeklidir.

Hastalığın evresi

Akciğerlerin sarkoidozunun üç aşaması vardır, bunlar “derece” olarak adlandırılabilir.

İsimleri oldukça şartlı:

 1. İlk aşamada, sadece lenf düğümleri etkilenir ve akciğer dokusu etkilenmez.
 2. Sarkoidoz, zaten lenf bezleri hariç 2 derece ciğer akciğer dokusunu etkiler. Bu aşamada solunum yetmezliğinin gelişimini belirten semptomlar olabilir;
 3. Üçüncü aşama, skar dokusundaki granülomların ve ayrıca her iki taraftaki birleşme lezyonlarının ortaya çıkması nedeniyle, önemli miktarda akciğer dokusunun ağır pnömosklerozu veya pnömofibrozu ile karakterizedir.

İşlem etkinliği

Sarkoidoz seyri, herhangi bir kronik hastalık gibi üç çeşit olabilir:

 • aktif faz veya akut faz – hastalığın yeni odaklarının ortaya çıkması ile karakterize edilir;
 • işlem stabilizasyon aşaması;
 • inflamasyon regresyonunun evresi. En uygun sonuç, granülomların izsiz bir şekilde emilmesidir. Diğer formlar fibrozis, kalsinat oluşumudur.

Ek olarak, hastalığın gelişme hızı önemlidir – iltihaplanma gelişiminde hızlı veya yavaş ilerleyen bir varyant olarak silinebilir veya yavaşlatılabilir.

Akciğer sarkoidozunun semptomları ve belirtileri

Pulmoner sarkoidoz belirtileri spesifik değildir. Bu, granülomatöz iltihap yerine, herhangi bir işlemin herhangi bir şekilde olabileceği anlamına gelir – rahatsızlıkların niteliği, yalnızca düğümlerin, varlıklarının varlığından dolayı akciğerlerin çalışmasına “müdahale” etmesinden kaynaklanmaktadır.

Beck'in hastalığını tek bir semptom için teşhis etmek imkansızdır, çünkü çok geniş bir şekilde yorumlanabilirler:

 • uyuşukluk, zayıflık;
 • düşük performans;
 • mantıksız kilo kaybı;
 • iştah azalması;
 • gece terlemeleri;
 • düşük ateş;
 • uyku ihlali.

Listeden görülebileceği gibi – bu işaretler miyokarditten HIV enfeksiyonuna kadar çok çeşitli hastalıkların karakteristiğidir.

Sürecin önemli gelişmesiyle birlikte, bronkopulmoner sistemin yenilgisini gösteren belirtiler ortaya çıkar:

 • öksürük ve farklı boyutlarda rollerin ortaya çıkması;
 • nefes darlığı oluşumu;
 • eklem ağrısının ortaya çıkışı;
 • Tekrarlayan göğüs ağrıları ve sternumun arkasında sıkışma veya yabancı cisim hissi.

Kural olarak, doktorun hastayı “şüpheli gölgeler” bulunan röntgen muayenesine göndermesine neden olan bu belirtilerdir.

Ancak, özellikle erken evrelerde veya bir grup lenf nodu izole lezyonunda akciğerlerin sarkoidozu tamamen asemptomatik seyreder.

Pulmoner sarkoidoz tanısı

Akciğerlerin ve intratorasik lenf nodlarının sarkoidozu, X-ışını muayenesinin sonucundan hemen maruz kalabilen, ancak uzun süreli doğrulama gerektiren hastalıkları ifade eder.

Tanıda belirleyici “nokta”, akciğer biyopsisi yapmanızı sağlar.

Teşhisin ana “referans noktaları”:

 • kandaki iltihabın tespiti;
 • γ-globülinlerin miktarındaki değişiklik;
 • akciğerleri incelerken karakteristik X-ışını görüntüsü;
 • biyopsi, bir kural olarak, bronkoskopi sırasında yapıldı.

Histolojik resim epitelioid granülomatöz inflamasyonu göstermektedir.

Bu nedenle, akciğer sarkoidozunun kanser olduğunu düşünenler yanılıyor. Beck'in hastalığında hiçbir tümör hücresi bulunamadı.

Akciğer sarkoidozunun tedavisi

En sık tanı konulduktan sonra, spontan remisyonlar mümkün olduğu için hasta basitçe görülür. Sadece şiddetli ve aynı zamanda hastalığın belirgin bir şekilde ilerlemesi için öngörülen tedavi.

Pulmoner sarkoidoz tüberküloza benzer olduğu için, TBC doktorları ve romatologlar bu hastalığın tedavisinde yer almaktadır.

Bu hastalıkta gösterilen ana ilaçlar, belirgin bir anti-enflamatuar etki (indometasin) ile karakterize edilen, steroid olmayan antienflamatuar ilaçların yanı sıra kortikosteroid hormonlarıdır.

Dirençli durumlarda, sitostatik ve immünosupresanlar reçete edilir.

Bu ilaçların tümü mideyi olumsuz etkilediğinden, tedavi sırasında kişi ilaç almak zorunda – ülserasyonun önlenmesi için proton pompa blokerleri, örneğin omeprazol.

Olumlu bir tedavi sonucu, iki-üç yıl sonra hasta dispanser kayıtlarından çıkarılır.

Sarkoidozun komplikasyonları

Söylentilere aykırı olarak, akciğer sarkoidozu kansere dönüşmez, ancak enflamatuar süreç aşağıdaki durumlar nedeniyle karmaşık olabilir:

 • kronik solunum yetmezliği gelişimi;
 • pulmoner dolaşımdaki durgunluğa bağlı olarak “pulmoner bir kalbin” ortaya çıkışı;
 • inflamasyon gelişimi bağışıklık sistemini zayıflattığından sarkoidoz tüberküloza bağlılığın nedeni olabilir;
 • Fibroziste belirgin sonuç akciğer bölgesini önemli ölçüde azaltabilir, bu fenomene “hücresel akciğer” denir. Bu durum, solunum yetmezliği ile kendini gösteren küçük boşlukların akciğer dokusunda ortaya çıkmasıyla kendini gösterir.

Sarkoidoz tedavisi sırasında sigara içmeyi bıraktığınızdan emin olun.

Diyet ve beslenme

Beck hastalığı, periferik kandaki kalsiyum iyonları konsantrasyonunun arttığı durumlara karşılık gelir. Bu nedenle, böbreklerde taş oluşumu riskini artırabilir, mesane.

Süt ve peynir gibi kalsiyum içeren yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Aksi takdirde, yiyecekler tam ve kolayca sindirilebilir olmalıdır.

Akciğer sarkoidozunun önlenmesi

Hastalığın nedenleri net olmadığı için “hedeflenmiş önleme” yapılması imkansızdır.

Hastalığın gelişimine daha yatkın olan iyi bilinen meslek grupları olduğu için, ana araç yıllık röntgen, spirografi ve yukarıda tarif edilen belirsiz ve “önemsiz” semptomlar ortaya çıktığında doktora ziyarettir.

İşyerinde sıhhi standartlara uyumun önemi ve kişisel solunum korumanın kullanımı.

Sertleşmek, yüzmek, vücudun bağışıklık sistemini geliştirmek, zamanında vitamin almak – tüm bunlar bir kişinin sarkoidoz alma ihtimalini arttırır.

ICD 10 sınıflaması

Mevcut hastalıkların 10 revizyon sınıflamasına göre pulmoner sarkoidoz (ICD 10) D 86 olarak kodlanmıştır.

Yerleştirildiği bölüme “otoimmün mekanizmayı etkileyen bireysel bozukluklar” denir. Bu, hastalığın nedenlerinin belirsiz olması nedeniyle karışıklığı gösterir.

Etiketler: otoimmün akciğer hastalığı

Источник: //tr.medic-attention.com/sarkoidoz-legkih-chto-eto-takoe-lechenie-simptomy_default.htm

Sarkoidoz Hastalığı Nedir? Sarkoidoz Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?

Sarkoidoz, ön planda akciğerler ve lenfatik sistemi etkileyen ve tüm doku ve organları da tutabilen sistemik granülomatöz bir hastalıktır.

Sarkoidoz da tutulan organlarda küçük mikrobik olmayan iltihabi hücre yığınları oluşur ve bu yığınların birleşmesi ile de granülom denilen nodüler görüntüler meydana çıkar.

 Sarkoidozun nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, var olan bulgular hastalığın genetik olarak duyarlı olan kişilerin tam olarak ne olduğu bilinmeyen çevresel ajanlara maruz kalarak ortaya çıktığı bilinmektedir.

Açıkçası sarkoidoz, nedeni bilinmeyen, multi sistem (bir çok sistemi tutan) granülomatöz bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

Sarkoidoz, her ırkta, her yaşta ve her iki cinste de görülebildiği gibi, 40 yaş altı erişkinlerde daha sık görülür. Hastalığın başlama yaşı genellikle 20-40 yaşları arasıdır.

Yapılan çalışmalarda sarkoidozun bazı meslek gruplarında daha sık geliştiği saptanmıştır.

Bu meslek grupları itfaiyeciler, fotokopiciler, çiftlik çalışanları, sağlık çalışanları gibi meslek grupları sarkoidoz hastası olma riski taşıyabilirler. Bunların dışında enfeksiyon etkenleri özellikle mikrobakterileri sarkoidoz gelişiminde etkilidir.

Bazı araştırmalara göre sarkoidoz kardeşler arasında görüldüğü için genetik faktörlerin (HLA1, B8, B13, DR3 VE B27 ile ilişkisi hastalığın gelişiminde rol aldığı görülmüştür. Sarkoidoz çocuklarda ve bebeklerde bile görülebilmektedir.

Türkiye’de sarkoidoz kadınlarda daha sık görülmektedir.

Sarkoidoz belirtileri ve tutulan organlar

Sarkoidoz belirtileri

Sarkoidoz belirtileri daha çok ilk bahar mevsiminde ortayaçıkmaktadır. Hastalık ani başlayabildiği gibi sinsi olarak ta ilerleyebilir. Sarkoidoz, hiç bir şikayeti olmayan bir kişinin akciğer grafisinde ortaya çıkabildiği gibi, hastalığa bağlı tutulan bir organ sistemine ait belirtiler ile de ortaya çıkabilir.

Sarkoidoz belirtilerinde ateş, gece terlemeleri, cilt lezyonları, halsizlik, çabuk yorulma, kilo kaybı gibi belirtiler görülebilir. Hastalarda efor esnasında nefes darlığı ve kuru öksürük şikayetleri de mevcuttur. Sarkoidozda pulmoner hipertansiyon gelişebilir.

Sarkoidoza bağlı akciğer pulmoner hipertansiyonlu hastalar genellikle ağır akciğer tutulumlu kronik hastalardır.

Ateş ve eklem ağrısı eritama nodozum denilen bacakların ön yüzünde ağrılı, kızarık ve şiş nodüllerden oluşan belirtiler hastalığın travmatik başlangıç şeklidir ve genellikle genç kadınlarda görülür.

Sarkoidoz akciğerleri daha belirgin şekilde ve en sık % 70-90 akciğer sarkoidozu şeklinde görülür. Hastaların ortalama % 20-30’unda göz tutulumu görülür ve en sık görülen göz şikayeti üveit rahatsızlığıdır.

Mide ve bağırsak sistemi tutulumu yaklaşık % 1 görülür ve en sık mide sorunları görülür. Lenf sisteminde hastaların üçte birinde hastada ele gelen lenf nodülü saptanır.

Sinir sistemi tutulumunda en karşılaşılan iki taraflı yüz felci olup bu durum % 5-10 civarı, karaciğer tutulumu % 50-90 civarı, dalak tutulumu % 35-40 civarı, ürogenital sistem tutulumu %10 civarı, böbrek tutulumu % 20 civarı, kemik tutulumu % 5 civarı, eklem ve kas tulumu % 30 civarı, endokrin tutulumu % 5 civarı, Kalp tutulumu hastaların % 10-20’sinde kalp kası tutulumu söz konusudur ve hayati teh taşıyabilir. Ayrıca % 5 hastada tükürük bezleri tutulumu görülebilir.

Sarkoidoz hastalığı teşhisi

Sarkoidoz bir çok sistemi tutabilen bir hastalık olduğu için, hastanın öyküsü ve fizik muayene çok önemlidir.

Sarkoidoz, genellikle her iki akciğerde hilus denilen akciğerlere kalpten gelen damarların girdiği bölgelerde lenf nodülü büyümesi ve akciğer tutulumu ile ortaya çıkar.

Bunun dışında deri, göz, karaciğer, dalak, kalp ve sinir sistemi tutulabilen diğer organlardır. Sarkoidozun solunumsal belirtileri hastalığa özgü olmayan belirtiler olduğu için astım hastalığı ile karışabilir ve tanının gecikmesine neden olur.

Sarkoidozun tanısında biopsi tutulabilme ihtimali olan bölgeden biopsi tetkiki yapılmalıdır. Sıklıkla yapılan biopsi bronkoskopik transbroşiyal biopsidir ve tanı değeri % 40 ile 90 arasında değişebilir.

Bunların yanı sıra son yıllarda ultrasonografi eşliğinde yapılan bronkoskopik iğne aspirasyon biopsisinde tanıda daha fazla kullanılmaktadır. Bunların dışında görülen cilt lezyonlarından ve ele gelen lenf nodüllerinden de biopsi alınabilir.

Açık akciğer biyopsisi ve akciğer tomografisinde görülen her iki akciğer arasındaki boşlukta (mediasten) bulunan ameliyat ile biopsi alınabilir.

Sarkoidoz teşhisi

Sarkoidoz hastalığının evreleri

Sarkoidoz, akciğer grafisindeki görünüme göre evrelendirilir.

Evre 0 sarkoidoz : Normal akciğer grafisi, diğer organlarda granülom.

Evre 1 sarkoidoz : Her iki tarafta lenf bezlerinde büyüme.

Evre 2 sarkoidoz : Her iki tarafta lenf bezi büyümesi ile birlikte akciğer dokusunda hastalığa bağlı gölgelenmeler.

Evre 3 sarkoidoz : Sadece akciğer dokusunda hastalığa bağlı gölgelenmeler ve sızıntı.

Evre 4 sarkoidoz : Akciğerlerde esneklik kaybı ve büzüşme denilen fibrozis gelişmesi ki, bu oldukça ileri evredir.

Sarkoidoz nedir

Sarkoidoz hastalığı tedavisi

Sarkoidozlu hastalarda klinik tablo ve klinik seyir değişkenlik gösterir. Sarkoidoz tanısı konulan her hastada tedavi uygulanmayabilir. Tedavisi yapılması gereken sarkoidoz hastaları, kalp tutulumu olanlar, sinir sistemi tutulumu olanlar, ilerleyici akciğer belirtileri olanlar, bölgesel tedaviye yanıt vermeyen göz tutulumu olan üveit hastaları ve kan kalsiyumu olan hastalardır.

Şikayetleri ve bulguları olmayan evre 1 hastaları akciğer dışında belirtileri belirgin olmadıkça tedavi edilmeyebilir. Hafif orta belirtileri olan 2 -3 evre hastalarında tedavi planı yapılmadan 6 ay bir yıl kadar takip edilir ve hastalık ilerleme gösterir ise tedavi edilir. Tedavide en sık kullanılan ilaçlar kortikosteroidlerdir.

Tedavi çoğunlukla 12 ay devam eder ve tedaviden sonra hastalığın tekrar etme riski bulunmaktadır. Hastanın tedaviye yanıtı 4-8 hafta arasında görülür. Tedavide krotikosteroidler dışında metotreksat, azotioprin, siklofosfamid, minoksilin, sikloserin, leflunamid, mikofenolat, pentoksifilin, anti TNF ajanlar türü ilaçlarda kullanılabilir.

Sistemik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/sarkoidoz-hastalg-nedir-sarkoidoz/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi