Şaşılık Nedir?

Şaşılık Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Şaşılık Nedir?

Şaşılık gözlerin paralelliğinin bozulduğu ve farklı yönlere baktığı bir görme kusurudur. Tüm göz kusurlarında olduğu gibi şaşılığın oluşmasına da yol açan birçok sebep vardır.

Şaşılıkta gözlerdeki kasların görevini yerine getirememesi sebebiyle kayma olmaktadır. Bu kayma sadece bir gözde olabildiği gibi iki gözde birden de olabilmektedir.

Ayrıca gözlerdeki kayma şaşılığın sebebine göre sürekli de olabilir, nadiren de görülebilir.

Aileden, doğuştan veya hastalık, kaza gibi olaylar neticesinde sonradan oluşabilen şaşılıkta farklı tedavi seçenekleri de bulunmaktadır.

Tıpkı diğer hastalıklarda olduğu gibi şaşılık tedavisinde de erken tanı çok önemlidir.

 Göz muayenesi geç kalınan çocuklarda şaşılık gibi estetik problemlerin yanı sıra, ilerleyen zamanlarda görme bozuklukları da ortaya çıkabilmektedir.

Renk Körlüğü Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Şaşılık elbette önlenemeyen bir durumdur, Doğuştan olan şaşılık dışında bir de bazı hastalıkların sebep olduğu şaşılık vakalarını görmek mümkündür.

Örneğin ateşli bir hastalık geçirmek veya kafa travması gibi çok ciddi durumlar yaşamak, gözlerde felce sebep olabileceği için şaşılık probleminin doğması olasılıklar içerisinde yer almaktadır.

Genel olarak bir göz kayması diye nitelenen şaşılık hakkında bilmeniz gereken her şey aşağıda anlatılmıştır.

Şaşılık Nedir?

Şaşılık ameliyatla düzeltilebilen bir göz kusurudur. Şaşılıkta gözlerin paralelliği bozuktur, önlenemeyen bir göz kayması söz konusudur. Gözlerden biri aşağı bakarken diğer yukarı, biri içe bakarken diğeri dışa veya başka yöne bakabilmektedir.

Bu durum sürekli de olabilir, gözün bakış açısına göre zaman zaman da ortaya çıkabilir. Şaşılığın kadın ve erkeklerde dağılım oranı eşit olmakla birlikte, genel olarak çocuklarda daha fazla görülmektedir.

Ancak bebeklerin ilk 3 aylık döneminde olan göz kaymaları normaldir.

Şaşılığın Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Şaşılığa sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Gözlerimizin dış kısmında gözün hareketini sağlayan 6 tane kas vardır. Bu kasların herhangi bir nedenle zarar görmesi veya işlevini yerine getirememesi sonucu gözlerde kayma dolayısıyla da şaşılık denen göz kusuru ortaya çıkmaktadır.

Katarakt Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Vücudumuzdaki diğer hareketlerde olduğu gibi göz hareketlerinin de kontrol merkezi beyindir. Geçirilmiş bir ateşli hastalık, kaza, kafa travması, şeker hastalığı gibi durumlarda göze giden sinirlerde felç olabilir.

Sinirlerde oluşan tahribat sonucu gözün etrafındaki kaslar da görevini yapamaz ve kontrolsüz bir kayma ortaya çıkmaktadır.

Bunun yanında genetik yatkınlık, hamilelik esnasında annenin sağlık durumu, doğum sırasında yaşanan problemler ve çocuğun gelişimi de şaşılığın oluşmasında etken olan diğer faktörlerdir.

Şaşılığın Belirtileri Nelerdir?

Tanımında da belirttiğimiz gibi şaşılığın ilk belirtileri gözlerde kayma, düzgün bakamama, aynı noktaya odaklanamama durumudur.

Bunun yanında gözlerde ağrı, yaşarma, bulanık görme, üç boyutlu görmenin azalması ve çift görme gibi durumlar şaşılığın belirtileri arasındadır.

Bazı durumlarda da kişi daha net görebilmek için başını bir yana doğru tamamen eğerek bakar. Bu da şaşılığın olduğunu gösteren diğer bir durumdur.

Şaşılık Nasıl Önlenir?

Şaşılık aslında önlenemeyen bir sağlık sorunudur. Doğuştan ve sonradan meydana gelen şaşılığın elbette oluşma sebepleri farklılık göstermektedir. Doğuştan olan şaşılığı önleme konusunda herhangi bir şey yapılamaz.

Sadece annelerin hamilelik süresince diğer tüm hastalıklardan da korunmak amacıyla, düzenli beslenmeleri ve kendilerini tüm kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmaları önerilir. Sonradan meydana gelen şaşılık ise az önce de bahsettiğimiz gibi farklı birtakım hastalıklar neticesinde veya ciddi bir kaza sonucunda ortaya çıkabilir.

Bunun için de kendimizi olabildiğince hastalıklardan korumalı ve sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

Şaşılığın Tedavisi Nedir?

Öncelikle bebeklik döneminde olan göz kaymalarının yanıltıcı olduğunu söylememizde fayda var. Eğer sürekli aynı gözde bir kayma söz konusuysa ve bebek 4-5 aylık olmasına rağmen hala devam ediyorsa bir göz muayenesi yaptırmak gerekmektedir.

Nasıl ki şaşılığın birçok sebebi varsa, tedavisi de kişiden kişiye ve oluşum nedenine göre farklılık göstermektedir. Öncelikle şaşılığa sebep olan ana etken bulunmalı, ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Genel olarak cerrahi müdahalenin tercih edildiği şaşılık tedavisinde başlıca yöntemler şunlardır;

  • Gözlük Kullanma: Bazı şaşılık türleri herhangi bir göz bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkar. Böyle durumlarda düzenli gözlük kullanımı ile sorun ortadan tamamen kaldırılabilmektedir.
  • Ortoptik Tedavi: Bu tedavi yönteminde şaşılığın türüne göre güçlendirici veya gevşetici kas egzersizleri uygulanır. Göz kasları arasında denge kurulur, görme artırılır, gözdeki yan bakış ve gölgelenme gibi sorunlar ortadan kaldırılır. Üç boyutlu ve eş zamanlı görme yeniden kazandırılır.
  • Gözleri Kapama Tedavisi: Hastanın gözünde tembellik olması durumunda tercih edilen bir uygulamadır.
  • Cerrahi Uygulama: Cerrahi uygulama, diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi kanama, enfeksiyon gibi sorunların oluşma ihtimaline rağmen en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Yukarıda saydığımız tedavi seçeneklerinin olumlu sonuç vermemesi durumunda cerrahi müdahaleye başvurulur. Ameliyat ile göz kasları belirgin bir hale getirilir. Göz küresi yerinden çıkarılmadan kasların göze yapışma yerleri değiştirilebilir. Erişkinlerde lokal anestezi tercih edilirken çocuklarda genel anestezi yapılmaktadır. Genel olarak hasta ameliyattan birkaç gün sonra normal hayatına dönebilmektedir.
  • Botox Uygulaması: Botulinum toksini yani botox, ameliyat sonrası tam düzelme sağlanmamış hastalarda, felce bağlı oluşan ani kayma ve göz bozukluklarında uygulanır.

Источник: //bilgihanem.com/sasilik-nedir/

Şaşılık nedir? Nasıl tedavi edilmeli?

Şaşılık Nedir?

Estetik bozukluğun yanı sıra bazı görme problemlerine de yol açabilen şaşılık, doğumsal olabildiği gibi gözlük ihtiyacına bağlı olarak da gelişebiliyor. Genetik geçiş özelliği taşıyan bu göz probleminin küçük yaşlarda mutlaka tedavisine başlanması gerekiyor.

Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, “Şaşılık ve şaşılığa bağlı olarak ortaya çıkan göz tembelliği (ambliopi), 4-6 yaşa kadar tedavi edilmediğinde kalıcı görme kaybı gibi ciddi tabloların oluşmasına yol açabiliyor. Çünkü görme sistemi, genellikle bu bozukluğun tedavisine 8 yaş sonrasında cevap vermeyebiliyor.” diyor.

Genel olarak gözlerin aynı doğrultuda bakmaması olarak adlandırılan şaşılık, çocukların ortalama %3’ünde görülüyor. Bu oranın yarısı görme kaybıyla sonuçlanabiliyor. Bu göz sorunu, çoğunlukla kırma kusuru veya kas zayıflığına bağlı basit bir sebeple, bazen de altta yatan tümör veya beyin sinirlerinden birinde felç gibi ciddi problemlerin gelişmesi sonucu ortaya çıkabiliyor.

Şaşılık problemi yaşayan kişiler ise toplumun yaklaşık %3-4’ünü oluşturuyor. Şaşılığın içe, dışa, aşağı ya da yukarı kayma gibi farklı tipleri görülebiliyor. İçe kaymalar genellikle 1 yaş öncesi bebeklerde ortaya çıkarken, sebebi de çoğunlukla bilinmiyor.

Erken teşhisle tedavinin etkisini arttırabiliyor

Normal bir bebeğin gözlerinde yaşamının ilk birkaç ayında kayma görülebilir. Bebeğin gözlerindeki bu kayma genellikle 4-6 aylık dönemde düzelmiş olur. Eğer gözlerden birinde ya da ikisinde hala kayma devam ediyorsa şaşılık söz konusu olabilir.

Erken dönemde tanısı konulan şaşılık etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Fakat tanı ve tedavinin gecikmesi durumunda kalıcı görme kaybı oluşabilir.

Önemli göz problemlerinden biri olan şaşılık, zaman zaman bakış pozisyonlarında ve dalgın bakışlar sırasında fark edilebilir.

Yalancı şaşılık akılları karıştırabilir

Eğer bebeğin burnunun kaşla birleştiği burun kökü basık, göz kapak kıvrımları ise geniş bir yapıya sahipse, gözün beyaz kısmı kapandığından bebeğin gözlerinde içe kayma olduğu düşünebiliyor.

Oysa böyle durumlarda bebeğin gözleri düz baktığı gibi herhangi bir kırma kusura da bulunmuyor. Bu durum yalancılık şaşılık olarak adlandırılıyor ve toplumda sıklıkla görülebiliyor. Yalancı şaşı olarak adlandırılan bu vakalara bir tedavi gerekmiyor.

Çünkü bebeğin yüz yapısı oturdukça içe kayma görüntüsü zamanla kayboluyor.

Erken müdahale görme kaybını önlüyor

Göz kaymalarının doğumsal şaşılık, gizli şaşılıklar, kırma kusuruna veya kas felçlerine bağlı gelişen şaşılıklar gibi farklı tipleri vardır. Şaşılık, çocuklarda vücutta başka hiçbir rahatsızlık olmadan ortaya çıkabildiği gibi, beyin felci, down sendromu, hidrosefali, beyin tümörü gibi rahatsızlıklar nedeniyle de oluşabiliyor.

Bunların yanı sıra travmaya bağlı şaşılıklar da gelişebiliyor. Bu tip şaşılıklar, geçirilen travmanın göz hareketlerini kontrol eden beyin kısmını, gözü hareket ettiren sinirleri veya direkt olarak göz kaslarını etkilemesiyle oluşabiliyor.

Bu kaymalar sürekli veya zaman zaman ortaya çıkabilirken, müdahale edilmediğinde göz tembelliğine neden olabiliyor.

Şaşılık ve şaşılığa bağlı olarak ortaya çıkan göz tembelliği (ambliopi), 4-6 yaşa kadar tedavi edilmediğinde kalıcı görme kaybı gibi ciddi tabloların oluşmasına yol açabiliyor.

Çünkü görme sistemi, genellikle bu bozukluğun tedavisine 8 yaş sonrasında cevap vermeyebiliyor. Şaşılığın pek çok türü basit bir muayene ile teşhis edilebiliyor.

Tedavisi ise sebebine bağlı değişiklik gösterirken, bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerektirebiliyor.

Çocuk nöroloğunun desteği gerekebilir

Şaşılık, doğumdan itibaren görülebildiği gibi sonradan da ortaya çıkabiliyor. Aile hikayesinde şaşılık bulunan kişilerde bu göz problemi riski artış gösterebiliyor.

Sonradan ortaya çıkan şaşılıkların sebebi ise çoğunlukla bilinmemekle birlikte 1 ile 4 yaş arasında fark ediliyor. Fakat nadiren 6 yaş sonrasında ortaya çıkan şaşılıklar da olabiliyor.

Şaşılığın sonradan oluştuğu durumlarda çocuğun göz sağlığı uzmanı dışında bir de çocuk nöroloğu tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

Çocuklar şaşılığı fark edemeyebiliyor

Çocuklar genel olarak şaşılıkla ilgili herhangi bir şikayet dile getirmez. Çocuktaki kayma problemini çoğunlukla aileler veya öğretmenler fark eder. Fakat bazı çocuklar çift ya da bulanık gördüklerinden şikayetçi olabilir.

Küçük yaştaki çocuklar çift görme problemini düzeltebileceklerini düşündükleri için başını yan tutarak veya kafasını çevirerek bakmaya gayret ederler.

Aileler çocuklarda böyle bir durum gözlemlediklerinde mutlaka bir göz sağlığı uzmanına başvurmalıdırlar.

Şaşılık psikolojik sorunlara da yol açabilir

Şaşılığın sebep olacağı görme problemleri dışında sosyal boyutu da çok önemlidir. Gözde kayma sorunu, çocuğun kişiliğinin ve özgüven gelişiminin yanı sıra arkadaş ilişkilerinde de ciddi problem teşkil eder.

Şaşılığın, görme yetisine ve kişiliğe olan etkileri çocuğun ileride hayat boyu sosyal ve psikolojik problemler yaşamasına sebep olabilir. Ayrıca özellikli ve net görme gerektiren meslekler seçmesine de engel olabilir.

Şaşılık tedavisinde son çare cerrahidir

Şaşılığın tedavisine başlanırken öncelikle şaşılığın altında yatan nedenler veya şaşılığa eşlik eden rahatsızlıklar teşhis edilmelidir. Daha sonra gözlük, kas egzersizleri ve prizmalar gibi tedaviler denenebilir. Son yöntem olarak ise kas cerrahisi uygulanır. Fakat bazı şaşılık tiplerinde tek tedavi yolu cerrahidir ve bir an önce uygulanması gerekir.

Çocuklarda Göz Tembelliği ve erken tanının önemi

Источник: //indigodergisi.com/2016/12/sasilik-nedir-nasil-tedavi-edilir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi