Sedef Hastalarının Yarısı Uyku Problemi, Üçte Biri Cinsel Sorunlar Yaşıyor

içerik

Seksomnia nedir? Uykuda seks hastalığı

Sedef Hastalarının Yarısı Uyku Problemi, Üçte Biri Cinsel Sorunlar Yaşıyor

İnsan, ömrünün yaklaşık üçte birini uykuda geçiriyor. Bu yüzden uykuda görülen bozukluklar yaşam kalitesi ile yakından ilişkili.

Son yıllarda uyku bozuklukları üzerine giderek artan ilgi yeni bilgilerin açığa çıkmasına neden olmuş. Bu sayede yeni bazı uyku bozuklukları literatüre girmiş.

Uykuda anormal cinsel davranış (seksomnia) de bunlardan biri olup toplumsal ve adli yönleri nedeniyle önemli bir konu…

Uykuya dalarken, uyku sırasında ya da uyanırken motor ve otonomik aktivasyona bağlı, parasomnia olarak adlandırılan amaca yönelik gözüken, karmaşık ve bilinçli olarak ortaya çıkarılmayan davranışlar görülebilir.

Diğer parasomnialar gibi genellikle karmaşık,amaca yönelik gözüken ve bilinçli olarak ortaya çıkarılmayan cinsel davranışlardan oluşuyor. Bazı araştırmacılarbu bozukluğun uyurgezerliğin bir varyantı olduğunu ileri sürüyor. Tanı koymada en önemli araçlardan biri
polisomnografi. Seksomniaya bağlı ciddi psikososyal sorunlar gelişebiliyor.

Seksomnia terimi ilk kez 2003 yılında yeni bir parasomnia olarak Shapiro ve arkadaşları tarafından önerilmiş.

Ancak günümüzde adlandırma konusunda bir karmaşa yaşanıyor. Bazı araştırıcılar parasomniak seksüel davranışları (sıklıkla NREM) ifade etmek için ‘seksomnia’ terimini kullanırken diğerleri aynı klinik durumu tarif etmek için ‘uykuda anormal cinsel davranış’ ya da ‘uykuda cinsel davranış’ terimini kullanıyor.

Son yıllarda adli olaylara neden olması açısından da önemli olan ve az bilinen bu konu…

Seksomnia ile uyurgezerliğin saptanmış farkları farkları

Uyurgezerlik / Seksomnia Genellikle yavaş dalga uykuda / Genellikle NREM uykuda Genellikle gecenin ilk 1/3’ünde / Uykunun herhangi bir zamanında Otonomik aktivasyon kardiyorespiratuar fonksiyon artışı ile sınırlıdır. / Yaygın otonomik aktivasyon görülür. Cinsel uyarılma yoktur.

/ Genellikle cinsel uyarılma vardır. Süresi genellikle 30 dakikadan kısadır. / Süresi genellikle 30 dakikadan uzundur. Bazen şiddet, yaralanma veya yaralama davranışı görülebilir. / Şiddet, yaralama ve yaralanma davranışı daha azdır. Yatak dışında yürüme ile karakterizedir. / Yatak dışında yürüme azdır.

Çocuklarda sık / Erişkinlerde sık

Daha çok erkeklerde görülüyor!

Tıp dünyasında ‘Uykuda Seks Hastalığı’ adıyla bilinen rahatsızlık özellikle erkeklerde görülüyor. Belirtileri nedeniyle uyurgezerlikle veya sara nöbetleriyle karıştırılabiliyor.

Hasta gecenin bir yarısı uyanıyor, partnerini istekli ya da isteksiz sekse zorluyor. Sabahları yorgun kalkıyor, dağınık odayı görüyor ve korkuyor. Ama gece neler olduğunu bir türlü hatırlayamıyor.

Seksomnia ‘Uykuda seks hastalığı’ nedir?

Uyku sırasında cinsel ilişkide bulunma bir çeşit uyku hastalığıdır. Tıpkı uyurgezerliğe benzer. Ancak bu durumda hasta kalkıp yürümüyor, kontrol edilemez bir şekilde cinsel ilişkiye girme ihtiyacı hissediyor. Uykuda; partnerinin isteğine bakmaksızın, anormal bir cinsel dürtü ile seksi başlatıyor. Alışılmadık şekilde fanteziler üretiyor ve onunla sevişmek istiyor.

Utanılacak bir durum yok!

İlk defa 2003 yılında, Dr. Colin Shapiro, Dr. Nik Trajanovic ve Dr. Paul Fedoroff’un ‘Seksomnia: A New Parasomnia?’ isimli makalelerinde tanımladıkları bir olgu ile uyku tıbbı ‘Uykuda Seks Hastalığı’ terminolojisi ile karşılaşılıyor. Ardından Dr. Carlos Schenck ve arkadaşlarının çalışmalarıyla bu hastalıkla ilgili bilgilerde artış sağlanıyor.

Seksomnia ‘Uykuda Seks Hastalığı’ ile çok sık karşılaşılıyor mu?

Tanı kriterlerinin iyi bilinmemesi, uyku tıbbı uzmanları dışındaki hekimlerin bu hastalığa özgü belirtileri sorgulamıyor olması, hastaların ya da partnerlerin belirtilerden utanması ve paylaşamaması, bu hastalığın ne kadar fazla olduğu konusunu zorlaştırıyor. Şu ana kadar olan vakalar, olgu bildirimleri şeklinde tanımlanıyor. Olguların bütünü değerlendirildiğinde erkeklerde daha sık gözlendiği dikkat çekiyor.

‘Uykuda Seks Hastalığı’nın belirtileri neler?

Sık sık cinsel içerikli rüyalar görme, sık sık uykuda ereksiyon-boşalmalar yaşama, mastürbasyon yapma, uyku sırasında farkında olmaksızın, partnerinin isteğine bakmaksızın anormal derecede artmış bir arzu ve istekle seksi başlatma, dalgın ve boş bakma, bu birliktelikler sırasında normalde yaptıklarından çok farklı davranış ve fanteziler sergileme, okşama, çığlık atma, inleme, bağırma, orgazm sesleri çıkarma, küfür etme, partnerine fiziksel veya duygusal şiddet uygulama gibi belirtiler söz konusu.

Seksomnia hastası partnerine uykuda zarar verebilir mi? 

‘Uykuda Seks Hastalığı’ olan birisi uyandığında olup bitenleri hatırlar mı?

Hayır. Hastalar sabahları şaşkın ve yorgun bir şekilde kalkarlar. Gece uykuda olup bitenleri, yaptıkları hiçbir şeyi hatırlamazlar.

Bu hastalığa sahip olanlar, yatak arkadaşları için tehli olabilirler mi?

Bu hastalığa sahip olan kişi, agresif ve saldırgan durum içeren davranışlarla yatak arkadaşına fiziksel veya duygusal zarar verebilir. Onu dövebilir, canını acıtabilir ve hakaret edebilirler. Ancak bazen de yatak arkadaşı, eşinin bu hastalığından rahatsız olmayabilir. Hatta bu hastalığın neden olduğu davranış değişikliklerinden hoşlanabilir.

Türk Ceza Kanunu ceza vermeyebiliyor!

‘Uykuda Seks Hastalığı’ bir parasomnidir.

Kişinin, suç kabul edilen bir eylemi bu hastalığın tesiri altındayken gerçekleştirdiği; uyku hastalıkları konusunda uzman bir bilirkişi tarafından ortaya konabilirse Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 32/2 maddesi gereği davranışlarını yönlendirme yeteneği azalmış olduğu için ceza indirimi söz konusu olabilir. Yargı, bu durum için TCK’nın 34 maddesinin uygun olduğuna kanaat getirirse o zaman da bu maddenin tanımladığı gibi ‘geçici bir nedenle işlediği suçun sonuçlarını algılayamadığı gerekçesi ile’ ceza sorumluluğunun olmadığına karar verilebilir.

“Sabah, üzerimden tır geçmiş gibi uyandım”

“Akşam pijamamı giyip, eşime iyi uykular deyip uyuduğumu hatırlıyorum. Sabahleyin sanki üzerimden TIR geçmiş gibi yorgun ve sürünerek kalkıyorum. Yatağımızın savaş alanı gibi darma dağınık olduğunu, geceliğimin üstünün bir yerde, altının bir başka yerde fırlatılmış olduğunu görüyorum. Bu duruma bir anlam veremiyorum, gece ne olup bittiğini hatırlamıyorum.”

“Kocamla yaptığım seks rüyaymış!”

“Kocamın üç yıldır böyle bir hastalığı varmış. Yıllardır zaman zaman gecenin bir yarısında hiç konuşmadan, uykumun ortasında beni okşayarak uyandırıyor; hiç konuşmadan, benim söylediklerime de yanıt vermeden donuk bir yüz ifadesiyle, normal birlikte olduğumuzda hiç yapmadığı bir şekilde benimle birlikte oluyordu.

O anlarda eşim değil de yabancı birisiyle birlikteymişim duygusu hissediyordum. Bunun eşimin bir fantezisi olduğunu düşünerek, bir süre sonra ben de garipsemeden, sesimi çıkarmadan direnmeden bu olayın bir parçası oldum. Canımı yakacak, beni üzecek bir şey de yapmadığı ve bu farklı davranışlardan da hoşlandığım için bir süre sonra artık garipsemeden eşimle birlikte oluyordum.

Bunun bir hastalık olabileceğini aklımın ucundan bile geçirmemiştim

BBC’den Sarah Abrahams, kendini ciddi bir sorunun ortasında bulan bir adamın hikayesini aktarıyor:

“Sarah, Tom ile bir arkadaşının evinde tanıştığında, aralarında hemen bir elektriklenme oldu. Sıcakkanlı, konuşkan hali ve espiri anlayışıyla ona erkek kardeşini hatırlatıyordu.

Takip eden haftalarda, birlikte daha fazla vakit geçirdiler. Bazen Sarah Tom’da kalıyordu, bazen de Tom Sarah’ya gidiyordu.

Birbirlerini giderek daha iyi tanıyorlarken, bir gece yatakta Sarah’yı rahatsız eden bir şey oldu. Tom, Sarah’nın göğüslerini okşamaya başladı, hemen sonra kasıklarını kaba, sert bir şekilde sıktı.

İlişkinin henüz başıydı, bu yüzden Sarah bu konuda bir şey söylememeye karar verdi.

“Sanırım biraz oynaşmayı sevdiğini düşündüm, bu nedenle üzerine düşmedim.”

Zaman içinde yakınlaştılar. Birlikte dışarıda yemek, sinemaya gitmek ve yürüyüş yapmak rutinleri haline geldi. Birbirlerinin varlığından mutluydular ve Sarah o geceki olayla ilgili endişelerini bir kenara bıraktı.

Ama bir gece, bir partiye gittikten sonra, ki her ikisi de burada içki içmişti, Sarah derin uykusundan uyandı ve Tom’u içine girmeye çalışırken buldu.

Acı verici ve rahatsız ediciydi. Ertesi gün, ona bıktığını ve ilişkiyi bitirmek istediğini söyledi.

Ancak Tom’un yanıtı onu oldukça şaşırttı. “Neden bahsettiğimi bilmiyordu ve bu yüzden savunmaya geçti. Bense uyanmış ve onu olan bitenden bihaber bulmaktan ötürü oldukça kızgındım” diyor Sarah.

Tom, o gece Sarah ile seks yapmaya çalıştığına dair bir şey hatırlamadığında ısrarcıydı. Sarah’nın anlattıklarından ve onu incitmekten yıkılmış görünüyordu.

Sarah ne düşüneceğini bilemedi. Tom’un onunla seks yapma teşebbüsündeki hali, normalde olduğundan çok farklıydı. Normalde nazik, içten ve duygusaldı. Sarah, Tom’un ona tanıştıklarında, daha ilişkileri bile başlamadan önce anlattığı bir şeyi hatırladı – yıllar önce, Tom eski partneri Karen’a tecavüzden suçlu bulunmuş ve yedi yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

“Uyurken beyin dalgaları oldukça alışılmışın dışında – aynı anda hem uyanık hem de derin uykuda gözüküyor.” Doktor Guy Leschziner, Guy’s ve St Thomas’ Hastaneleri

Sarah, Tom’un bu karakterine aykırı davranışının, onu sekse zorlamaya çalıştığı zamanla ilişkili olabileceğini düşündü.

Tom’un uykusunda yaptığı diğer garip şeyleri düşündü -onda kaldığı ilk gecede yaptığı şey gibi. “Gece uyandı, pantolonunu giydi, bana gideceğini söyledi. Üstü çıplaktı. Sabah bu konuda hiçbir şey hatırlamadı.”

Sarah, doktora gitmesi konusunda Tom’u teşvik etti. Londra’daki Guy’s and St Thomas’ Hasataneleri’ndeki uyku kliniğine yönlendirildi. Burada bir geceyi beyin faaliyetlerini izleyen elektrotlarla geçirdi.

Doktorların keşfettiği şey, Tom’un hayatında büyük bir etkiye sahip olacaktı

Tom’un vakasını inceleyen Doktor Guy Leschziner, “Uykusundaki beyin dalgaları oldukça sıradışı bir şeyi gösteriyor” diyor.

“Aynı anda hem uyanık hem de derin uykuda görünüyor. Derin uykuyu işaret eden yavaş beyin dalgaları ve aynı anda uyanık olduğuna işaret eden hızlı ritimler.”

Bu durumdaki insanlar açık bir bilinç ya da hafıza olmaksızın konuşabiliyor, yürüyebiliyor, yemek yiyebiliyor, yemek pişirebiliyor, araba kullanabiliyor, hatta seks yapabiliyor. Doktor Guy Leschziner, Guy’s ve St Thomas’ Hastaneleri

Beyin dalgalarının incelenmesi, Sarah’nın Tom’un davranışlarına ilişkin betimlemeleri ve uyurgezerliği sonucunda Tom’a nadir görülen bir uyku bozukluğu teşhisi kondu: Seksomnia.

Bu tür sıradışı uyku bozukluğu için mucizevi bir tedavi yöntemi yok, ancak onu engellemenin yolları var. Yatakta tenle teması önleyecek kıyafet giymek gibi. Stres, alkol ve uyku eksikliği tetikleyiciler olabilir, alışılmadık bir ortamda uyumak gibi.

Bu durumlardan kaçınarak, Tom büyük bir ilerleme kaydettiğini söylüyor. Tedaviye başlamadan önce, her iki-üç ayda bir seksomania belirtisi gösteriyordu.

“Şu an seksomnia durumlarının kontrol altında olduğunu büyük bir güvenle söyleyebilirim. Ve son iki-üç yılda hiç yaşamadım.”

(Kimlikleri korumak için takma isimler kullanılmış.)

Tanı konulabildiğinde tedavisi mümkün

Hastalığın tedavisi tabii ki mümkün… Aynı diğer parasomniler gibi tedavi edilebiliyor. Yeter ki, tanı konabilsin. Uyku konusunda bilgilendirilmeleri, davranış tedavisini içeren psikoterapi görüşmeleri ve ilaç tedavisi ile bu hastalığın tüm belirtileri ortadan kaldırılabilir.

İlaç kullanımı nasıl olmalı?

Bu hastalığı tetikleyen stres, uyku yoksunluğu, alkol, uyuşturucu ya da uyarıcı ilaçlar gibi nedenlerden hastanın uzak durması öğretilir. Eşlik eden bir başka hastalığı varsa onun da teşhis edilmesi bu hastalığın tedavisini de kolaylaştırır.

Örneğin; uykuda seks hastalığının yanı sıra olguda ‘Uyku-Apne Sendromu‘ da (uykuda horlama ve nefes durmaları ile seyreden bir hastalık) var ise; bu sendromun etkin bir şekilde tedavi edilmesi ile; uykuda seks hastalığının da tedavisi kolaylaşmış olur. Bu olguların yarıya yakınında belirgin psikolojik problemler söz konusu olabilmektedir.

Parasomnia nedir? Kabus hastalığı ve uyku bozuklukları

Источник: https://indigodergisi.com/2017/12/seksomnia-nedir-uykuda-seks/

Uyku Problemi Olanlar Ne Yapmalı, Uykusuzluk Nasıl Çözülür

Sedef Hastalarının Yarısı Uyku Problemi, Üçte Biri Cinsel Sorunlar Yaşıyor

uyku problemi olanlar ne yapmalı, uykusuzluk nasıl çözülür

Yattığınızda döne döne bir türlü uyuyamıyorsanız, başını yastığa koyduğu anda uykuya dalamıyorsanız, yatağa yatmadan önce birkaç basit şeyler uygulayabilirsiniz. Uykusuzluk problemi olanlar için öneriler yazımızın devamında:

Sizce uykusuzluk ve uyku apnesi hayata nasıl yansıyor ? Kaliteli uyku alamadığı için hastalar sabah yorgun olarak uyanır, kendini uykusuz, kötü hisseder ve gün boyu uyuklar. Çok fazla  yorgun olmak tembelliğe ve  hareketsizliğe sebep olur. Bu hareketsizlik ve tembellik de kilo alımında artışa ve kiloda düzensizliğe  neden olur.

Sonuç olarak kilo, uyku apnesi hastalığını arttıracağında bir kısır döngü olarak ilerler ve işler daha da zora girmiş olur. Uykusuzluk ve kilo alımı, sinir bozukluğuna, iş verimliliğinde düşüş olacağından kariyerde düşüşe, cinsel hazlarda  azalmaya, konsantrasyonda ve çalışmada güçlüğe, unutkanlığa ve ağır depresyona sebep olur.

Ayrıca uykusuz olmak trafik ve diğer istenmeyen kaza oranlarını da arttırıyor.

Kalitesiz Uyku

Yaşamımızın yaklaşık 3’te 1’i uykuda geçmekte. Sağlıklı uyku denilen şey iki dönemden oluşuyor. Uyku bilimsel olarak ‘Non rem uykusu’ ve ‘REM uykusu’ olarak ikiye ayrılıyor. Non rem uykusu yüzeysel uykudur. Non rem 1 ve 2 ile, derin uyku non rem 3 evrelerinden oluşur.

Bir de uykunun  ikinci evresi olan, rüya içeren uyku bölümü, yani REM uykusu evresi vardır. Gece süresince bu dönemler yaklaşık olarak 3-5 defa tekrarlayarak yaşanır. Derin uyku evresi bedensel olarak, rüyalı uyku ise (REM uykusu)  ruhsal olarak dinlenmemizi sağlar.

Gecenin ilk yarı bölümünde daha çok derin olan uyku uyunur, sabaha doğru yaklaştıkça ise rüyalı uyku süresi daha uzun olur. Fakat uykunuzu kesintiye uğratan bir sebep var ise, uyku sürekli olarak hafif uyku bölümünde kalır. Yani derin uyku bölümü ve REM uykusu eksik olarak kalır.

Böyle bir uyku da dinlenmeniz için yeterli olmaz.

Uykusuzluk problemi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Uykusuzluk problemi genelde uykuya dalma sorunu olarak karşımıza çıkmakta. Bunun bir başka boyutu ise uykuya dalan kişinin uykusunu devam ettirebilme güçlüğüdür.

Bir başka çok görülen ukusuzluk problemi türü de sabaha karşı uyanarak tekrar uykuya dalamama halidir. Ayrıca gece uykusunda bir sorun yaşamayıp sabah yorgun kalkan insanlar da kaliteli uyku uyuyamamaktan şikayet etmektedir.

uyku problemi olanlar ne yapmalı

İdeal Uyku Süresi Nedir 

Sizce ideal uyku süresi nedir, ideal uyku kaç saat olur? Ne kadar uyununca kaliteli uyku alınmış olur?

Yetişkin bir insanın 7 ila 7.5 saat arası uyumak kaliteli bir uykunun ilk adımıdır. Fakat bu süre her yetişkin için yeterli veya  standart değildir. Uyku ihtiyacı her kişide değişebilir. Uyku bazıları için 4 saat, bazıları için ise 11 saat uyuyunca yeterli olabilir.

Eğer altı saat uyuyan kişi  sabahları uyandığında kendisini uykuya doymuş ve dinç  hissediyorsa, uykusuzluk sorunu yoktur ve uykusunu tam almış demektir. O kişi için 6 saat yeterli uyku demektir.

Peki uyku problemi olanlar ne yapmalı? Uykusuzluk problemi nasıl çözülür?

Günlük aldığınız uykuya, saatlerine ve süresine dikkat edin. Uyumadan önce ılık bir duş almak daha rahat uyumanızı sağlar. Ilık süt, yasemin çayı yada ıhlamur ve yanında birkaç tane hafif bisküvi yenilebilir. Çünkü aç olarak yatmak da uykuya dalış sürecini olumsuz etkiler ve çok zor uykuya dalmanıza sebep olur.

Yatağın konforu ve yastık kişiyi en çok etkileyen faktörlerden biridir. Konforsuz olan bir yatak ve yastık uykuya dalma süresini ve bütün vücudun sağlığını etkiler. Bu sebepten dolayı yastık ve yatak kişiye özel seçilmelidir. Eşler için bir öneri de; rahatlık anlayışınız farklı ise 2 tane tekli yatak alıp birleştirilebilir ve bu da her iki kişinin de konforunu sağlar.

Dinlendirici olan ve yormayan hafif bir kitap okunabilir. Fakat ağır olan kitaplar hem uykuyu kaçırır hemde beyninizi yorduğu için sabah uykusuz kalkmanıza sebep olabilir.

Romantik olan diziler ve filmler  uykuya dalma sürenizi  kısaltır, korku ve gerilimli filmler ise sizi kastırdığı için uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

İlk 15 dakika içinde uykuya dalınamazsa kitap okunabilir, resim çizilebilir yada az önce dediğimiz gibi romantik dizi yada bir film izlenebilir. Uykunuz gelinceye kadar yatağa tekrar girmemelisiniz bu sizin daha çok huzursuz olmanızı sağladığı için uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

Uykuya dalmadan önce bütün sıkıntaları kafadan atmak daha rahat bir uyku sağlar. Bu anlamda gevşeme tekniklerinin öğrenilerek yatmadan önce uygulanması faydalı olabilir. Uykusuzluk nasıl çözülür noktasında haftanın belirli günlerinde yapılan bisiklet sürme, yürüyüş veya yüzmek gibi faaliyetler kaliteli ve derin bir uykuya katkı sağlar.

uykusuzluk problemi nasıl çözülür

Yatak odanızı uyumak yada cinsellik haricinde, yani salon, çalışma odası gibi şeyler için kullanmayın. Yatak odanızda televizyon izlememelisiniz.

Kaliteli bir uyku için yatak odanızın ışık almayan ve sessiz bir ortam olmasını sağlayın. Ses çıkaran şeyleri yanınıza almayın. Örneğin saat, cep telefonu vb. Ayrıca cep telefonu yanınızdayken uyumak, uykunuzu iyi alamamanıza ve baş ağrısına sebep olur.

Gün içerisinde fazla çay ve kahve içmeyin. Bu da daha çok uykusuzluğa sebep olur. Ayrıca çok fazla yeşil çay içmek de uykusuzluğa sebep olur. Çünkü genelde bitki çayları da kafein içerir. Yine akşam vakitlerinde çok fazla sıvı almamanızı öneriyoruz. Çok fazla sıvı almak mesanenizi sıkıştırır, uyanmanıza sebep olur.

Akşam yemeklerinin çok geç yenmemesi ve hafif yemeklerin tercih edilmesi de uyku problemi olanlar ne yapmalı noktasında faydalı olacaktır. Çünkü akşam vaktinden sonra zaten yapılacak birşey olmadığı için pek fazla enerjinizi atamazsınız. Bu da uykusuzluğa sebep olur. İdeal akşam yemeği saati ise 7 yada 8’dir.

Yatmadan önce alkol alınması tavsiye edilmez. Derin uykuyu engeller. Ne kadar uykuya kısa dalsanız bile alkollü iken kaliteli bir uyku uyuyamazsınız.

Uykusuzluk sorunu olanlar ertesi gün de aynı sorunu yaşamak istemiyorsa gün içinde uyumamalıdır. Özellikle de saat öğlen 2’den ve akşam yemeği sonrasında uyunmamalıdır.

Источник: http://saglikloji.com/uyku-problemi-olanlar-ne-yapmali-uykusuzluk-nasil-cozulur/

Uyku Problemi

Sedef Hastalarının Yarısı Uyku Problemi, Üçte Biri Cinsel Sorunlar Yaşıyor

Uyku Problemi Uykusuzluk Problemi Nasıl Çözülür – Bu makaledeki notlar: uykusuzluk problemi uyku problemi uykusuzluk problemi..

Ben 18 yaşında (erkek) bir öğrenciyim. Hemen hemen ortaokuldan beri bu problemim var bir türlü uyuyamıyorum. Özelliklede okul zamanları hiç uyuyamıyorum sürekli bir şeyler düşünüyorum ve gün içinde yaşadığım şeyler aklıma geliyor.

Geçmişim yaşadığım kötü olaylar sürekli hafızamda ve geceleri hiç uyuyamıyorum bazen kalkıp yemek yiyorum.

Ya da kitap okuyorum hiç uyku ilacı almadım bunun için doktora gitmedim yardım edersiniz sevinirim ne yapmam gerekir geceleri rahat uyumak için? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Uyku problemleri ve tedavileri

Uyku problemleri hafife alınmamalı; mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Vücudumuzun en önemli üç temel ihtiyacı beslenme, su ve uyku. Yememize ve içmemize gösterdiğimiz özeni uykumuza da göstermeliyiz. Nasıl ki beslenme sorunu yaşadığımızda beslenme uzmanına gideriz; aynı şekilde yaşadığımız bir uyku problemi varsa bu konuda uzman doktorlara mutlaka gözükmeliyiz.

Uyku, sağlığımızın her açısı için önemli, bedenimizin kendini yenilediği, yaşamımızın kalitesini ciddi oranda etkileyen bir eylem. Uyku düzenimizdeki en ufak bir aksaklık ise tahmin edilemeyecek bir sürü soruna sebep olur.

Konsantrasyon bozukluğundan kronik yorgunluğa, sinirlilikten tembelliğe, depresyondan trafik kazalarına kadar birçok olumsuz sonucun altından uyku bozuklukları çıkar.

Bu nedenle erkenden teşhis edilmesi ve günümüzde iyice yaygınlaşan uyku tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Uyku problemi deyince akla ilk gelen uykusuzluk (insomni) olur. Halbuki aşırı uyuma (hipersomni), düzensiz uyuma (dissomni), uyurgezerlik, sürekli kabus görme, uykudan korkma, huzursuz bacak sendromu, uykuda solunum problemi (uyku apnesi), horlama; bunların hepsi birer uyku rahatsızlığıdır.

Araştırmalar insan yaşamının en az üçte birinin uyuyarak geçtiğini gösteriyor. Sağlıklı bir yetişkin için ortalama ideal uyku saatinin ise 8 saat olduğu bilinir. Ama uzmanlar aynı zamanda ideal uyku süresinin kişiden kişiye değiştiğini, kimi insanın 4 saatle yetinebileceği gibi, kimi insanın da 8 saatten daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu belirtirler.

İlk adım, uyku ortamınızı gözden geçirin
Eğer yukarıda saydığımız uyku problemlerinden birini yaşıyorsanız öncelikle uyuduğunuz ortamı daha uygun hale getirmeyi deneyin. Nasıl mı?

 • Rahatlık uykuya geçişte en önemli adımlardan biridir. Bu nedenle öncelikle kafanızdaki düşünceleri bir kenara bırakın ve güzel şeyler düşünün. Uyku öncesi sıcak bir duş da iyi gelecektir. Tabi rahatlık deyince, konforlu bir yatak seçmeyi de ihmal etmeyin.
 • Uyuduğunuz ortam kesinlikle karanlık olmalı. Çünkü ışık, geceleri salgılanan ve vücudun biyolojik ritmini ayarlayan melatonin hormonunun üretimini engeller. Hatta uzmanlar yatak odanızda televizyon da bulundurmamanız gerektiğiniz söylerler.
 • Odanın sıcaklığına dikkat edin. Uyuduğunuz ortam ne çok sıcak, ne da çok soğuk olsun.
 • Kendinizi uyumaya asla zorlamayın. Bunu yaptıkça uykuya geçişiniz çok daha zor olacaktır.
 • Kafein, nikotin, alkol tüketimi sağlığımızın her yönünü olumsuz etkilediği gibi uykumuzu da engelleyen faktörlerdendir. Bu nedenle üç düşmanı hayatınızdan çıkarın.

İkinci adım, uyku laboratuarları
Eğer yukarıda yazılanları yapmanıza rağmen uyku problemi yaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktoru ziyaret etmeniz gerekecektir. Artık ülkemizde de iyice yaygınlaşan uyku laboratuarlarının web sitelerine girdiğinizde bazı testlerle karşılaşıyorsunuz. Yanıtladığınızda çıkan sonuçlara göre test sizin uyku rahatsızlığı yaşayıp yaşamadığınızı gösteriyor.

Uyku laboratuarlarında ise doktorlar ve uzmanlar gözetiminde diğer bir teste tabi tutuluyorsunuz. Bu da laboratuarların otel konforuna sahip odalarında en az bir gece geçirerek oluyor. Vücudunuza yapıştırılan elektrotlar yardımıyla uyku esnasındaki tüm aktiviteleriniz analiz ediliyor. Bu şekilde rahatsızlığınız tespit ediliyor ve buna uygun bulunan tedavi hemen uygulanmaya başlıyor.

Uyku Problemi Olanlara…sleep Helper

Uyku probleminizmi var, şehrin gürültüsünden sıkıldınız ve yatağınıza yattığınızda sürekli trafiğin uğultusunumu duyuyorsunuz… Bu program sizi doğa sesleri eşliğinde rahatlatıp uykuya hazırlıyor ve ardından PC nizi otomatik olarak kapatıyor….

Programın Sitesi
http://www.no2soft.com/

Download Adresi

http://www.megaupload.com/?d=Q6YGZPNL

Uyku Problemleri,uykusuzluk,aşırı Uyuma

Aslında herkesin herhangi bir zamanda uyku problemi olur. Bunun için pek çok neden bulunmaktadır. Uykusuzluk en az üç hafta süren uykuya başlama ve devam etmede güçlük olarak tanımlanmıştır. Bir ya da iki gece bozulan uyku, uykusuzluk kavramına uymaz.

Aynı zamanda gün boyunca yorulmadıysanız, ne kadar kötü uyuduğunuzu düşünürseniz düşünün uykusuzluk yakınmanız yoktur.

Böyle bir durum bile zaman zaman uyuma probleminin olmadığı anlamına gelmemektedir ve bozuk bir uykunun sıkıntısını bilmek için uykusuzluk çekiyor olmanız gerekmez.

Genç kişilerin yaşlılardan daha az uyku problemi var gibi görünmektedir. Buna karşın yukarıda belirtildiği gibi bunun yaşlandıkça uyku paternlerinizde meydana gelen değişiklikle ilgisi olabilir. 20 li yaşlarında her 10 kişiden biri uyku problemi olduğundan yakınırken yetmişli yaşlardaki kişilerin 3 te biri şikayet etmektedir.

Farklı kişiler klasik olarak aşağıdaki problemlerin bir ya da daha fazlasıyla, farklı şekillerde karşılaşmaktadır:

– Uykuya başlama ve uyuma zamanı arasının uzunluğu (sıklıkla bir o yana bir bu yana dönme)

– Gece boyunca pek çok kere uyanma, bunun sonucu olarak da sabahleyin kötü uyku uyumuş olma duygusu

– Erken uyanma ve daha sonra tekrar uyuyamama

Kötü uykunun nedenleri

Endişe
– stres ve anksiyete

İlaçlar– aşırı alkol– aşırı nikotin– aşırı kafein

– çeşitli reçeteli ilaçlar

Источник: https://www.notusta.com/uyku-problemi-15988/

Sedef hastası cinsellikte sorun yaşıyor

Sedef Hastalarının Yarısı Uyku Problemi, Üçte Biri Cinsel Sorunlar Yaşıyor

Sedeflilerin yüzde 84'ü sportif faaliyetler kaçıyor, yüzde 83'ü hastalıklarını saklıyor, yüzde 74'ünün özgüven sorunu bulunuyor, yarıya yakını ise depresyon sınırında dolaşıyor. İşte sedef hastalığı ve sedef hastasının zorlukları…

Psoriasis yani sedef plak diye adlandırılan, kalın, kırmızı ve pullu beneklerden oluşan kronik bir hastalık olarak tanımlanıyor ve bu hastalığı bir daha çıkmamak üzere yok etmenin şimdilik mümkün omadığına dikkat çekiliyor.

Buna rağmen, hastalıksız bir yaşam sürdürmenin mümkün olduğunu söyleyen Gazi Üniv. Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.

Nilsel İlter, ” Hastalık tedavi edilebilir fakat tekrarı önlenemez” diyor.

HERKESE FARKLI TEDAVİ

Farklı klinik özelliklere sahip tipleri olan sedefin tedavisi kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Bu tedavinin klinik tip, yerleşim yeri ve alanı, şiddet, yaş ve hasta geçmişine bağlı olarak planlanması gerekiyor.

Birinci hedefin deride sedefin neden olduğu kalınlık, kırmızılık, pullanma ve kaşınmayı azaltmak olduğu belirtiliyor.

Bunun için deriye uygulanan topikal kremler, fototerapi (çeşitli dalga boylarında ışık ile tedavi) ve oral/enjeksiyon/enfüzyon ile uygulanan sistemik ilaçlar bulunuyor.

GENETİK YATKINLIK ÇEVRESEL FAKTÖRLERLE TETİKLENİYOR
Hastalıkta hem genetiğin hem de stresin etkisi olduğuna dikkat çekiliyor. Psoriasisli kişilerin yaklaşık yüzde 30'unda hastalık aile geçmişlerinde bulunuyor.

Ayrıca bazı genler psoriasisle ilişkilendiriliyor. Ancak, hastalık bir çevresel faktörün tetiklenmesi durumunda ortaya çıkıyor.

Tetikleyiciler arasında, yaşamdaki stresli olaylar, bazı virüs ve bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlar, deri yaralanmaları ve bazı ilaçlar yer alıyor.

SEDEF HASTALARININ YÜZDE 15' İ ÇOCUK
Ebeveynlerinden biri bu hastalığa yakalanan çocuklarda da sedef hastalığının görülme olasılığının yüzde 10 olduğu belirtiliyor.

Dünyada sedef hastalarının yaklaşık yüzde 15'ini ise 10 yaş altı çocuklar oluşturuyor. Sedef hastalığının görülme sıklığı dünyada ve ülkemizde artmasa da günümüzde daha fazla hastanın tedavi için başvurduğu ve tanı aldığı belirtiliyor.

Dünya genelinde 125 milyonu aşkın sedef hastası bulunuyor.

STRES VE SEDEF BİRBİRİNİ ARTIRARAK KISIRDÖNGÜ OLUŞTURUYOR

Stres ve sedef arasındaki ilişki bir kısırdöngü olarak tanımlanıyor ve her ikisinin de birbirini artırdığına dikkat çekiliyor. Deride görülen lezyonlar kişinin yaşam kalitesini etkileyerek stres yaratıyor.

Ayrıca, sedefli kişilerin; az egzersiz, kötü diyet, aşırı alkol ve sigara kullanımı gibi olumsuz yaşam stili tercihleri olduğu görülüyor.

Sedef, psöriyatik artrit, kardiyovasküler hastalık, metabolik sendrom ve Crohn hastalığı gibi bir dizi ciddi sağlık sorunlarının artan gelişme riskiyle de ilişkilendiriliyor ve bunlar psoriasisli kişilerin üzerine ek bir yük getirerek yaşam seçimlerini daha da sınırlayabiliyor.

SEDEF HASTALARININ YAKLAŞIK DÖRTTE BİRİNDE DEPRESYON VAR
Psoriasisle yaşayanlar genelde deri hastalıklarından dolayı damgalandıklarını hissettiklerini bildiriyorlar.

Halktan gelen reaksiyonların sonucunda bu kişilerin öz saygıları ve özgüvenleri düşük olabiliyor ve psikolojik sıkıntı anlamlı düzeyde depresyona, artan endişeye ve sosyal kopuklukla soyutlanmaya neden olabiliyor.

Yapılan çalışmalar, psoriasis hastalarının yaklaşık dörtte birinde depresyon bulunduğunu ortaya koyuyor. Hasalık, özellikle geniş yüzeyleri tuttuğunda hastalar, zaman zaman toplumda bu hastalıkla ilgili yanlış inanışlar ve yönlendirmelerden dolayı dışlanabiliyorlar.

Bu da hastaların sosyal aktivitelerini sınırlamasına, ailelerinden ve arkadaşlarından soyutlanabilmesine neden olabiliyoir. Yani, psoriasisli olmak insanların kariyer tercihlerini, ilişkilerini ve zihinsel sağlıklarını etkileyebiliyor.

KRONİK HASTALIĞI OLANLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜR
Sedef hastalığı obezite, hipertansiyon, şeker hastalığı ve koroner kalp hastalığı olanlarda daha sık görülüyor. Ayrıca pek çok ilacın sedef hastalığını başlatma veya artırma etkisi bulunuyor. Sigara ise hastalıkta önemli bir risk faktörü olarak görülüyor.

BEBEKLERDE DE GÖRÜLÜYOR

Hastalık en çok 16 – 22 ve 52 – 60 yaş aralığında ortaya çıkmasına karşın, bebeklik ve çocukluk dahil olmak üzere her yaşta başlayabiliyor. Aktif dönemde olmayan sedef hastalarında güneş abartılmamak ve kontrollü olmak koşuluyla faydalı bulunuyor. Aktif dönemdeki bir hastanın ise lezyonları arttırabiliyor. Buna ancak bir dermatoloji uzmanı karar verebiliyor.

Sedefte doğru bilinen yanlışlar* Sedef Hastalığı nadir görülen bir hastalıktır – YANLIŞ* Tedavisi yoktur -YANLIŞ* Sağlıklı bir yaşam sürdürülmesi durumunda kendi kendine geçer – YANLIŞ* Bulaşıcıdır -YANLIŞ* Anne veya babasında sedef olan biri mutlaka sedef olur – YANLIŞ* Hastalık sadece deriyi tutar – YANLIŞ* Bu hastalık sadece görüntüyü bozar- YANLIŞ

* Sedef hastalığı koca karı ilaçlarıyla daha iyi tedavi olur – YANLIŞ

Источник: https://www.kadinvekadin.net/sedef-hastasi-cinsellikte-sorun-yasiyor-2011-07-14.html

Uyku Bozuklukları Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Sedef Hastalarının Yarısı Uyku Problemi, Üçte Biri Cinsel Sorunlar Yaşıyor

Uyku insan yaşamının 3 te birini kapsayan fizyolojik bir ihtiyaçtır. Uyku bozuklukları, birçok psikolojik veya nörolojik rahatsızlıklara bağlı ortaya çıkabileceği gibi, sadece uyku bozukluğu olarak da görülebilir.

Uyku sadece zihinsel yaşamın bir parçası değil, aynı zamanda hormonal düzlemde de önemli rol oynayan bir süreçtir, bu nedenle uyku bozukluğunun nedenleri bulunarak en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Depresyon, bipolar bozukluk, şizofreni gibi hastalıklar uyku bozuklukları yapar. Bu gibi psikolojik rahatsızlıkların nedeni saptanmalı ve nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Uyku bozukluğu neden olur?

Uykusuzluğa neden olan faktörler oldukça fazladır. Uykusuzluk eğilimi kalıcı stres, alkol, sigara, kafein, çalışma saatleri, egzersiz, uyku hapları, fazla sesli ortam, ışık ve benzeri birçok faktör nedeni ile oluşabilir.

Uykusuzluk eğiliminin neden olduğu uyku bozukluğu nedir? Bazı insanlar stresli ve sıkıntılı dönemlerde diğer insanlara göre daha fazla uyku bozukluğu yaşarlar. Kişinin uykusuzluk geliştirmeye yatkın olduğunu ve bunun çok uzun sürmeyeceğini bilmesi, uykusuzluk geliştiğinde bu durum ile baş etmede faydalıdır.

Kalıcı stres kaynaklı uyku bozukluğu nedir?: Aile problemleri, ciddi bir hastalığı olan çocuk varlığı veya sevmediği bir işinin olması uyku bozukluğu yaşamada etkilidir. Bu gibi durumlarda stres ile başa çıkmayı öğrenmek uykusuzluğu önlemede yardımcıdır.

Alkol kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Yatmadan önce içilen bir bardak şarap uyumaya yardımcı zannedilse de, kişiyi tüm gece boyunca sık sık uyanma problemleri yaşatır.

Kafein kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Kafein insanları uyanık tutar. Eğer gece kahve içilirse uykuya dalmada sıkıntı oluşturmasa bile, uykunun daha az dinlendirici olmasına sebebiyet verir.

Çalışma saatlerine bağlı uyku bozukluğu nedir? Vardiyalı olarak çalışılıyor ise uyku problemi yaşanması kaçınılmazdır. Bu durum, çalışma saatleri sürekli değişen kişiler için daha fazla sorun haline gelir.

Hafta sonlarında da hafta içinde yaşandığı gibi yaşamak, uyku problemi yaşamamak için önemlidir. Bu sayede vücut, ne zaman uyanık kalacağını ve ne zaman uyuyacağını karıştırmaz ve uyku sorunu daha az olur.

Her sabah aynı saatlerde uyanmak ve her akşam aynı saatlerde yatmak uyku bozukluğu yaşanmasını önleyebilir.

Egzersiz kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Dinlenme ve sakin bir yaşam tarzı ile uykusuzluğun önlendiği düşünülse de, çok az ya da hiç egzersiz yapmayan insanlar geceleri uykuya dalma güçlüğü çekerler.

Her gün düzenli olarak yapılan egzersiz ve yürüyüş sayesinde daha iyi uyumak mümkündür. Egzersiz yapmak için gün içinde en uygun zaman öğleden sonradır. Yatma zamanına yakın egzersiz yapılmamalıdır.

Yatma zamanı ile egzersiz arasında en az 2 saat geçmelidir.

Uyku hapları kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Doktor tavsiyesi olmadan uyku hapı kullanılmamalıdır. Bazı uyku ilaçları her gün kullanıldığında, birkaç hafta sonra hiç bir fayda sağlamaz.

Ses (gürültü) kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Yatak odası mümkün olduğunca sessiz olmalıdır. Yakın yerden gelen araba sesleri, uçak sesleri, televizyon sesi ve diğer sesler uyanmaya neden olmasa da uyku kalitesini bozarlar.

Işık (aydınlık) kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Yatak odası mümkün olduğunca karanlık olmalıdır. Gündüzleri uyunacak ise perdeler, panjurlar iyice kapatılarak oda karanlık hale getirilmelidir. Işık gözler kapalı olduğu halde gözlere ulaşır ve uykuyu dağıtabilir.

Uyku bozukluğu neden olur

Gündüzleri aşırı uyku hali neden olur?

Kişi uyanıkken dayanamadığı uyku isteği yaşıyor ise bu durum hastalık belirtisi olabilir. Gündüzleri meydana çıkan bu durum pek çok hastalığa bağlı gelişebilir.

 • Narkolepsi
 • Fokal lezyon
 • Prader-Willi sendromu
 • Miyotonik distrofi (kas hastalığı)
 • Ensefalit (beyin iltihabı)
 • İMSS hipersomnisi
 • Serebral palsi
 • Kafa travması
 • Serebral radyoterapi
 • Nörolojik hastalıklar
 • Yüksek ateş
 • Metabolik hastalıklar
 • Endokrin hastalıklar
 • Sistemik hastalıklar
 • İlaçlar
 • Psikiyatrik hastalıklar
 • Şizofreni
 • Mevsimsel affektif bozukluk (mevsimsel depresyon)
 • Uyku deprivasyonu
 • Sosyal faktörler
 • Sirkadyen ritim bozukluğu
 • Geceleri uyku bölünmesi varlığı
 • Geceleri ışıklı ve gürültülü ortamda uyuma
 • Geceleri ağrı çekme
 • Geceleri huzursuz olma
 • Jet lag gibi bir çok neden ve rahatsızlık gün içinde kişinin kendisini hep uykusuz hissetmesine ve gün boyunca uyku haline neden olur.

Uyku bozukluğu türleri

Genel olarak tüm dünyada yaygın kabul edilen ICSD-2 uyku bozukluğu sınıflaması 85 uyku bozukluğu tipini içermekte ve 8 ana grup sınıflandırmadan oluşmaktadır.

 1. İnsomnialar
 2. Uykuda solunum bozuklukları
 3. Solunum bozukluğuna bağlı olmayan uyku bozuklukları
 4. Hipersomnialar
 5. Sirkadyen ritim bozuklukları
 6. Parasomniler
 7. Uyku ile ilişki hareket bozuklukları
 8. İzole semptomlar ve normal varyantları
 9. Diğer uyku bozuklukları şeklinde sınıflandırılır.

İnsomnia nedir? İnsomnia veya uyuyamama hastalığı bir uyku sorunudur. Uykuya dalamama ya da gece boyu sürekli uyuyamama sorunlarını içerir. Hastalar genellikle gözlerini kapatamadığından veya yatakta sürekli dönmekten şikayet ederler.

Uykuda solunum bozuklukları nedir? : Uykuda solunum bozuklukları denildiğinde, uykuda solunumun kesilmesi ile ilgili 13 farklı hastalıktan bahsedilir. Uykuda solunum bozuklukları önemli bir hastalık grubudur. Uykuda solunum bozukluğu uyku sırasında ardı sıra tekrarlayarak nefesin tamamen durması, nefes alıp vermenin azalması, solunumun sığlaşması söz konusudur.

Bu durumda kanda oksijen düşer, bazı hastalarda kanda karbondioksit yükselir, kalp ritmi bozulur, beyne giden oksijen azalır. Yani uykuda solunum bozukluğunun tipi ne olursa olsun, vücutta, beyinde ve özellikle kalp damar siteminde fırtınaların koptuğu anlamına gelebilir. Uykuda solunum bozuklukları belirtileri benzer özellik gösterirken, tedaviler farklı olabilir.

Hipersomnia nedir? Hipersomnia gün içinde çok fazla uyuma ya da gece uykusunu gündüze çevirmektir. Hipersomnia sorunu olan kişi geceleri yeteri kadar uyusa da, gün içinde uyuma isteğini karşı koyamaz. Hipersomnia tedavisi mümkün bir uyku bozukluğudur.

Sirkadyen ritim bozukluğu nedir? Sirkadyen ritim merkezi beynin orta bölümünde bulunan bir nevi saat görevi yapan bir bölümüdür. Bu saat dış ortamlardan ve vücuttan algıladığı sinyallere göre uykunun başlamasını veya bitmesini sağlar. Bu saat, ışık ve karanlık sistemine göre kendini ayarlar.

Sirkadyenin ritminde gelişen değişiklikler, kişisel uyku sirkadyen sürecinin 24 saatlik sosyal ve fiziksel çevre arasındaki ayar bozukluğuna neden olarak tekrarlayıcı veya uzun süreli uyku ritmi bozukluğu ile seyreden hastalıklara yol açar. Uyku ritim bozukluklarında ana belirtiler; uyunması gereken saatlerde uyuyamama, uyunmaması gereken saatlerde uyanık kalamama gibi belirtilerdir.

Parasomnia nedir? Genellikle çocukluk çağlarında başlayan, erişkinlik döneminde kendiliğinden azalan, bazen erişkinlikte de ortaya çıkan uyku sırasında davranış bozukluğudur. Parasomnilerin gelişimi hakkında net bir bilgi yoktur.

Bazı verilere göre merkezi sinir siteminin olgunlaşma dönemi ile ilgili olduğu bildirilmektedir. Parasomnia genel olarak 4 türde kendini gösterir.

Kabus bozukluğu, uyku terörü bozukluğu, uyurgezerlik bozukluğu ve adlandırılamayan parasomnia gibi türleri vardır.

Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları nedir? Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları uykuya dalma ve sürdürmeye neden olan huzursuz bacaklar sendromu dışında, kişinin kendisinin fark edemeyeceği ve kötü kaliteli uykuya neden olan hastalıklardır.

Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları (huzursuz bacaklar sendromu, uykuda periyodik hareket bozuklukları, uyku ile ilişkili bacak krampları, uyku ile ilişkili diş gıcırdatma, uyku ile ilişkili ritmik hareket bozuklukları) şeklinde sınıflandırılabilir.

Uyku bozukluğu türleri

Uyku bozuklukları nasıl teşhis edilir?

Uyku şikayeti haftalarca, aylarca sürüyor ise mutlaka bir hekime baş vurmak gerekir. Öncelikle aile hekimine danışarak hangi bölüme gidileceği hakkında bilgi edinmek önemlidir. Uyku şikayetleri ev ile ilgili, iş ile ilgili, eş ile ilgili veya benzeri durumlar ile ilgili ise tedavi bu durumlara yönelik ya da kısa süreli ilaç kullanımı ile yapılabilir.

Haftalarca, aylarca süren uyku bozukluğu sorunu için uyku merkezlerine ya da bu konuda deneyimi olan psikiyatriste başvurulması ve nedenin iyi araştırılarak nedene yönelik tedavi edilmesi gereklidir.

Uyku bozuklukları tedavisi

Uyku bozukluklarının tedavisi hastalığın türüne, nedenlerine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı değişiklik gösterir. Eğer uykuya dalma zorlukları psikiyatrik sıkıntılara bağlı ise öncelikle bu psikiyatrik bozukluklar tedavi edilir.

Uyku bozukluğu, uyku apnesi gibi horlama, ritim bozukluğu, gece uykuda nefes kesilmesi gibi bir duruma bağlı ise bu durum gerekli uzmanlar tarafından teşhis edilir ve nedene yönelik tedavi yapılır.

Stres ile veya psiklojik sorunlar ile ilgili uykuya dalma ya da uyanma sorunları var ise bu durum psikiyatrist veya psikoloğun birlikte çalışması ile tedavi edilir.

Yani uyku bozuklukları tedavisi hastalıklara ya da bu duruma neden olan durumlara yönelik yapılır.

Yeterli uyku süresi nedir?

Bir insanın dinlendirici bir uyku uyuyabilmesi için hem uyku süresinin yeterli olması hem de uyku kalitesinin iyi olması gerekir. Her insanın uyuması gereken süre genetik olarak belirlenir. Bazı insanlar 3-4 saat, bazı insanlarda 8-12 saat uyuyabilir. Uykunun süresi kişiden kişiye farlılık gösterir. Bu nedenle insanlar kendisi için uygun süreyi kendileri ayarlamalıdır.

İnsanlar neden uyur?

İnsanlar ve beyni olan bütün canlılar, beyinlerinin normal işlevlerini yerine getirebilmesi için uyku denilen bir süreç geçirirler.

İnsanlar milyonlarca yıl öncesinden bu güne gündüz ayakta kalıp gece uyumayı seçmişlerdir ve her insan yaşamını normal sürdürebilmek için uyumaya ihtiyaç duyar. Uyku beyin için gerekli bir fonksiyondur.

Beyni bir bilgisayar gibi düşünecek olursak, uyku sırasında beyin dışarıdan gelen verileri değil, vücuttan ve beynin içinden gelen verileri değerlendirir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/uyku-bozukluklar-nedenleri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.