Sedef Hastalığı Bulaşıcı Değil

içerik

Sedef Hastalığı : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Sedef Hastalığı Bulaşıcı Değil

Derideki sedefi ve beyaz renkteki kepeklenmelere sebep olan döküntülerle kendisini gösterebilen sedef hastalığı genellikle dirsek, diz ve saçlı deri gibi bazı bölgelerde görülür. Sedef hastalığı, bazen şiddetli kaşıntılara neden olan, insandan insana bulaşmayan ve sürekli kendisini tekrar eden özelliktedir.

Tıp dilinde psoriasis ismiyle bilinir. Dünya çapında 125 milyon insanı, ülkemizde ise yaklaşık olarak 700 bin insanı etkileyen bu rahatsızlığın farklı tipleri mevcuttur. Vücudun savunma mekanizmasında var olan bir bozukluk sebebi ile, derinin yenilenme sürecinin yedi kat hızlanması sonucunda ortaya çıkar.

 Sedef hastalığında ailesel yatkınlık da önemli rol oynar.

Sedef hastalığı yaygın olarak ataklarla beraber görülen ve genelde uzun süren bir hastalıktır. Bu rahatsızlık farklı görünümlerle karşınıza çıkabilir. Plak tipi sedef en sık görülenidir. Sağlam deriden keskin bir sınır ile ayrılır.

Deride kabarık kızarıklıkların üstünü kaplayan, hastalığa ismini veren gümüş ya da sedef renkteki kepeklenmeler şeklinde kendini belli eder. Kadınlarda ve erkeklerde eşit oranlarda görülür. En sık 20 ile 30 yaşları arasında ortaya çıkar.

Sedef hastalığı başlangıcı esnasında kişide pek çok belirti ortaya çıkar. Bu belirtiler genelde hastalık ilerlemeden kısa süre öncesinde görülür. Bunlar bilinirse erken teşhis ile çok büyük sorunların oluşmasına engel olunabilir. Hastalığın başlangıcında vücudunuzda küçük izler ortaya çıkabilir.

Bunların yanı sıra kaşıntı da belirtiler arasında yer alır. Hastalığın başlangıcı ve diğer aşamalarında başka kişilere bulaşma riski yoktur. Bu yüzden bu rahatsızlıktan korkulmaması gerekir. Sedef hastalığına dair en küçük bir şüpheniz dahi varsa doktorunuza görünmenizde fayda var.

Çünkü hastalığın başlangıcında tedaviye başlanması, şiddetlenmesinin ve yayılmasının önüne geçebilir.

Sedef Hastalığı Çeşitleri

Plak psoriasis: En çok görülen türdür. Bu hastalarda ciltte, kırmızı zeminde bulunan plakalar belli bir bölgede olabilir veya tüm vücuda yayılmış olabilir. Kalça, dizler, dirsekler, bel ve saçlı bölgeler en çok etkilenen alanlardandır.

Bu bölgelerdeki plaklar çok kaşıntılıdır ve vücuda yayılırsa “generalize plak psoriasis” adındaki sedef türü meydana gelir. Bazı hastalarda yalnızca el ve ayaklar etkilenebilir. Cilt soyulur, kalınlaşır ve çatlar. Bu yüzden hastaya çok acı verebilir. Eller sürekli kullanılacağından ötürü, hastanın iş yapması da zorlaşır.

Bu türdeki sedef hastalığı, genelde egzamayla karıştırıldığı için, muhakkak ayırıcı tanı konulması gerekir.

Damlacık tarzı sedef: Hastalığın bu türü genelde bademcik iltihabı ve boğaz enfeksiyonlarının sonrasında görülür. Hastaların vücutlarında yaygın olarak damlacık tarzında plaklar ortaya çıkar. Bu hastaların bazılarında antibiyotik tedavisi uygulanarak plaklarda iyileşme sağlanabilir.

Ters yerleşimli sedef: Bu türdeki plaklara en çok kol altı, kasık ve göbeğin çevresinde yani kıvrımlı olan vücut hatlarında rastlanır. Plaklarda kızarıklıklar fazladır, lakin kabuklanma sorunu daha az görülür. Vücuttaki kıvrımlı bölgeleri etkilediği için; sürtünme ve tahriş gibi etkiler yüzünden plak sayısında artış meydana gelebilir.

Sedef romatizması: Ciltte ortaya çıkan tipik sedef belirtilerinin yanı sıra, romatizmal problemler de ortaya çıkabilir. Toplumda bu hastalığa yakalanan her on kişinin ikisinde iltihaplı sedef romatizması vardır.

Hastalar hem sedef hastalığından hem de eklem sorunlarından yakınır. Hastalarda bel ve sırt ağrıları görülebileceği için, yürüme güçlükleri çekilebilir.

Sabahları uykudan uyandığınızda belinizde oluşan tutukluk gittikçe artıyorsa, sedef romatizması akla gelmelidir.

Tırnaklardaki sedef: Sedef bazen de el ve ayak tırnaklarında görülür. En çok tırnak kalınlaşması ile kendisini gösterir. Tırnağın yatağından ayrılması gibi bazı etkilere yol açabilir. Bu tür hastalarda genelde eklem rahatsızlıkları da görülür.

Eritrodermik psoriasis: Bu türe oldukça nadir rastlanır. Hastanın tüm vücudunu etkiler ve belirtiler oldukça ağır seyreder. Kızarıklık ve soyulma gibi etkiler ile birlikte görülür. Bu hastaların yatarak tedavi olmaları şarttır.

Püstüler psoriasis: Bu türde, ciltte sarı ve iltihaplı sivilceye benzeyen bazı oluşumlar meydana gelir. En çok ayak tabanında ve el ayalarında görülür. Lakin vücudun diğer bölümlerini de etkileyebilir. Bazı hastalarda nadiren de olsa kızarıklıklar ve küçük başlı sivilceler görülür. Şayet ağır etkiler varsa, hastalar yatarak tedavi edilmelidir.

Sedef Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir, virüs veya bir mikrop yoluyla ortaya çıkmaz. Lakin aile fertlerinden birisinde bu hastalık görülmüş ise kişide de olabilir.

Her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalığa erkeklerde 45 ile 65 yaş aralığında kadınlarda ise 15-20 yaş aralığında daha çok rastlanır. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir ancak yayılım gösterir.

Et ürünleri, alkol ve sigara tüketimi ile hastanın vücudunda zaman geçtikçe dağılma ve büyüme gösterebilir.

Sedef Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedeni tam anlamıyla bilinmese de, vücuttaki hücrelerin bağışıklık sistemi sorunlarıyla alakalı olduğu kesin bir şekilde bilinir. Ancak sedefe neden olan bazı başka etkenler de vardır.

1. Genetik yatkınlık

Sedef hastalığı bazı kişilerde kalıtsal özellikler gösterebilir. Bu nedenle aile geçmişi bu rahatsızlık için önemli bir yere sahiptir. Birinci dereceden akrabalar içerisinde sedef hastası bir kişinin bulunması, hastalığın başka bir akrabada da olma ihtimalini güçlendirir.

2. Beyaz kan hücreleri

T hücreleri diye de bilinen beyaz kan hücreleri, bakteri ve virüs gibi yabancı maddelerin tespit edilmesi için bütün vücutta dolaşır. Hastalığa yakalanan kişilerde de bu T hücreleri sağlıklı cilt hücrelerine saldırır ve vücutta plaklar halinde kızarıklıklar ve kaşıntılı yaralar oluşmasına sebep olur.

3. Stres

Yorucu bir iş hayatı, ailevi sıkıntılar, ekonomik sorunlar veya sınava girecek olan bir öğrencinin yaptığı telaş ve heyecan gibi birçok durum stres oluşmasına neden olur. Stres ve sıkıntılı durumlardan uzak durarak, sedef hastalığının tetiklenmesinin de önüne geçebilirsiniz.

4. Kötü alışkanlıklar

Alkol ve sigara başta olmak üzere çoğu kötü alışkanlık, vücudun farklı bölgelerinde farklı hastalıklara neden olabilir. Bunlardan birisi de sedeftir. Hastalığın oluşmasını, gelişmesini ve büyümesini durdurmak amacıyla bu tür kötü alışkanlıklardan uzak durulması gerekir.

5. İlaçlar

En başta yüksek kan basıncını düzenleyen ilaçlar olmak üzere antimalaryaller, beta blokerlar ve iyodit gibi bazı ilaçların kullanımı sedef hastalığına sebep olan etkenler arasında sıralanabilir.

Böyle ilaçları doktor kontrolü altında kullanmak gerekir. Aynı zamanda bu hastalık için ilaç almadan evvel başka bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Bu şekilde hastalığın tedavi seyrini de olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

1. Küçük kırmızı döküntüler

Kırmızı noktalar halinde bütün vücudu kaplayabilen bu döküntüler, genelde küçük çocuklarda görülen sedef hastalığı semptomlarından birisidir. Bu kızarıklıklar bazen yanma ve kaşıntılara yol açabilir.

2. Gümüş pullar ile kaplı kırmızı lekeler

Sedef hastalığında en net ve belirgin semptomlardan birisi de, gümüşi ve pullu kırmızı renkteki lekelerdir. Bu lekeler beyaz kan hücrelerinin bir türü olan T hücrelerinin, sağlıklı olan hücrelere savaş açması yüzünden oluşur. Sağlıklı olan deri hücreleri bu saldırılar karşısında fazla miktarda çoğalır ve cilt üzerinde böyle lekeler oluşmasına neden olur.

3. Yanma ve kaşıntı

Ciltte oluşan kurumalar ve çatlamalar, cildin aşırı hassas bir hale gelmesine yol açar ve sürekli kaşınmasına neden olur. Şiddetli kaşımalar sonucunda ciltte yoğun bir yanma durumu meydana gelebilir. Hatta bazı hastalarda bu durum, ağrıların ve sızıların görülmesine kadar gidebilir.

4. Çatlamış ve kuru olan deri

Hastalığının oluşumuna zemin hazırlayan diğer bir etmen de ciltte kuruluklar ve çatlaklar olmasıdır. Ciltte aşırı derecede kuruma ve bunun yanı sıra çatlama görülüyorsa, bunlar da sedef belirtilerinden sayılır.

5. Tırnaklardaki değişim

Bazı sedef hastalığı tiplerinde yalnızca tırnaklar etkilenebilir. Tırnak sedefi de denilebilen bu türde, tırnaklar kalınlaşır, oyuklaşma veya tam tersine tümsekleşme görülebilir. Aynı zamanda hastalığın bu türünde, tırnakların parçalanması, yerinden oynaması veya sökülmesi gibi durumlar da yaşanabilir.

6. Eklem rahatsızlıkları

Sedef hastalığı aslında bağışıklık sistemine özgü bir cilt rahatsızlığı olduğundan dolayı, özellikle eklem kemiklerini olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu yüzden, eklem şişmeleri veya esneklik kayıpları ve sertleşmeler hastalığın belirtilerinden sayılabilir.

1. Topikal tedaviler

Hafif ve orta şiddetteki sedefte, krem veya pomat formundaki topikal ilaçların kullanımı tek başına etkili olabilir. Kortizon içeren kremler, merhem ve losyonlar çoğu hastada rahatsızlığı kontrol altına alabilir.

Böylece deride de geçici düzelmeyi sağlayabilir. Hafif etkili olan kremler yüz, genital bölge ve büklüm yerleri gibi hassas bölgelerde kullanılabilir.

Daha güçlü olan kremler ise dirsek, saçlı deri, avuç içi, diz ve ayak tabanlarında kullanılır.

Aynı zamanda bu bölgelerin bir bezle sarılması gerekir. Tüm bu uygulamaları yaparken dikkatli olmalı ve bir dermatoloğa danışılmalıdır.

Güçlü kortizon içeren ürünler yan etki olarak; kılcal damar belirmesi, deride incelme, çürümeler ve deri renginde değişikliklere yola açabilir. Bu tür ilaçların aniden kesilmesi rahatsızlığın alevlenmesine sebep olabilir.

Dermatologlar, dirençli olan sedef vakalarında iğneyle direkt olarak deriye kortizon enjekte edebilirler. Bunlar küçük dozlarda olup herhangi bir yan etki yapmaz.

2. Fototerapi

Yapay güneş ışınları ve güneşin belirli dalga boylarıyla yapılan tedavi türüdür. Aslında en basit fototerapi, yaz aylarında yapabileceğiniz güneş banyolarıdır. Atak şeklinde olmayan sedef vakalarında Ultraviyole B bakımından zengin olan bu tür güneş banyolarının yapılması oldukça faydalıdır. Bu tedavi sırasında yan etki olarak deride kızarıklıklar oluşabilir.

Güneş ışığı ya da ultraviyole ışık tedavileri; göz hasarı, deride yaşlanma, kırışıklıklar ve deri kanseri yapabilir. Buna karşın doktor kontrolü altında ışık tedavisi yapılması yararlı ve etkili olabilir. Özel merkezlerdeki ışık kabinlerinde, sedefli hastanın tüm vücuduna ultraviyole tedavisi yapılır. Sıcak iklimlerde ise güneşlenirken dikkatli olunmalıdır.

3. Sistemik tedavi

Sedef rahatsızlığı diğer tedavilere karşı direnç gösteriyorsa ve yaygınsa sistemik tedavilerin yapılması tercih edilir.

Methotrexate: Anti kanser ilaçlarından birisi olan bu ürün, hastalık diğer tedavilere cevap vermediğinde dramatik bir düzelme sağlayabilir.

Görülebilecek yan etkileri sebebi ile düzenli olarak karaciğer ve kan testlerinin yapılması gerekir. Yüksek dozlarda karaciğer biyopsisi ve akciğer grafisi de gerekebilir.

Yan etki olarak ayrıca bulantı, halsizlik ve ağız yaraları yapabilir.

Retinoidler: Ağız yolu ile alınan A vitamini içeren ilgili ilaçlar, tek başlarına ya da ultraviyole tedavisiyle beraber şiddetli sedef vakalarında kullanılabilir.

Yan etki olarak deri kuruluğu, dudak kuruluğu, kan yağlarındaki yükselme ve kemiklerdeki değişiklikler görülür. Retinoid hamileler ve bebek doğurma yaşında olan kadınlarda kullanılmaz.

Çünkü tedavi kesildikten sonra 3 yıl boyunca gebe kalmada sıkıntı yaşanabilir ya da sakat doğumlara neden olabilir. Düzenli kan tetkikleri ile beraber yakın bir takip gerektirir.

Cyclosporine: Organ nakilleri yapılırken, organın atılmasını engellemek için kullanılır. Diğer ilaçlar etkisiz olduğu zaman, yaygın sedef vakalarında kullanılabilir. Kan basıncı üzerine ve böbreklerin üzerine yan etki yapması nedeni ile, düzenli olarak yapılan kan testleri ile takip edilmelidir.

Biyolojik Ajanlar: Son dönemlerde, geleneksel tedavilerden farklı ve çok daha spesifik ilaçlar kullanılmaya başlanmıştır.

Enflamatuar sitokinlerin ve sedeften sorumlu vücut T hücrelerinin aktivasyonunu engelleyebilen, T hücrelerini azaltarak savunma sistemini baskılayan biyolojik ilaçların kullanımına başlanmıştır. Genelde yapılan uygulamalardan hastalar toksisite nedeni ile memnun kalmamışlardır.

Biyolojik ilaçlar spesifik etkiler yarattığı için klasik ajanlardan daha az derecede toksik etki yayarlar. Ülkemizde şu an için hastalığın tedavisinde kullanımda olan biyolojik ajanlar; Raptiva, Enbrel, Remicade, Humira ve Stelaradır.

Sedef Hastalığı Nasıl Geçer?

Sedef hastalığının kökten yok edilmesinde, bitkisel ilaçların kullanılmasının hiçbir etkisi yoktur. İlaçlar belki kullanıldıkları süre zarfında ve kesildikten sonra bir süre boyunca rahatsızlığı kontrol altına alabilir.

Fakat sonrasında hastalık tekrar ortaya çıkar. Benzer şekilde doğal ilaçlar da uzun süreli iyileşme sağlayamaz. Ağız yoluyla alınan doğal ve bitkisel ilaçlar başta karaciğere olmak üzere ağır iç organ toksisiteleri yaratabilir.

Bazı önemli yan etkiler ve ilaç etkileşimleri ortaya çıkabilir.

Bu yüzden hastalığın tedavisi için, dermatoloji uzmanının kontrolünde emniyetli oldukları kanıtlanan ve onaylanan ilaçlar kullanılmalıdır.

Ayrıca yapılan araştırmalar, sedef hastalığında psikolojik destek almanın yaşam kalitesini arttırıp hastalığın iyileşmesi için katkı sağladığını gösteriyor.

Bu yüzden, gerektiği durumda uygun ilaçlar veya ilaç olmaksızın bazı psikoterapi yöntemleri de kullanılabilir.

Sedef Hastalığı Öldürür Mü?

Sedef hastalığına kesin tanı konması amacıyla, öncelikle alanında uzman bir dermatoloğa gitmek gerekir. Yapılacak fiziki muayene ile hastalığın teşhis edilmesi mümkündür. Hastalığa nadiren de olsa tanı konulması güçleşebilir. Böyle bir durumda deriden bir parça alınır ve yapılan tetkikler ile tam olarak tanı konulur. Genellikle kan testi yapılmaz.

Rahatsızlığın seyri, şiddeti, yerleştiği yer ve hastalığın tipi uygulanacak olan tedavi için fikir verebilir. Sedef hastalığı uygun tedavi ile kontrol altına alınsa dahi, kronik bir rahatsızlıktır ve ileri safhalarda hastanın yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Öldürücü özellikte olmasa da kişinin hayat kalitesini düşürerek yaşam süresini kısaltabilir.

Источник: https://sebboy.com/sedef-hastaligi/

Sedef Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Bulaşıcı Değil

Sedef hastalığı, çok sık görülen deri hastalıklarından bir tanesidir. Ayrıca gereksiz bilgi kalabalığı olan hastalıkların başında gelir. Gereksiz bilgiler içinde bazı tedavi paylaşımları da bulunur ve birçoğunun da bilimsel olarak geçerliliği yoktur.

Çok alakasız belirtiler ve tedavisinin zorluğu gibi bilgiler yayılarak; bu hastaların psikolojik bakımdan daha da sıkıntı yaşamasına neden olur. Hastalık nedeni kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle psikolojik nedenlere dayandırılmaktadır.

Lupus Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Sedef hastalığı genetik geçişli bir hastalıktır. Kişinin 7 kuşak akrabalarından taşınabilmektedir. Toplumda çok sık rastlanmakla birlikte birçok tip sedef bulunmaktadır. En çok bulunan sedef tipi Psoriasis Vulgaris, sağlam deriden net bir şekilde ayrılabilen, deriden kabarık kızarıklıkların üzerini kaplayan şekilde gözlenmektedir.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı (Psoriasis) cilt hücrelerinin değişmesi ile meydana gelen, yaygın bir cilt hastalığıdır.

Fazladan oluşan cilt hücreleri kalın, gümüş renkli pullar halinde, kaşındırıcı, kuru ve kırmızı lekeler şeklinde olup, kimi zaman acı verici olabilmektedirler.

 Bu hastalık ile cildin yüzeyindeki hücreler hızlı bir şekilde dağılmaya ve büyümeye başlar.

Sedef hastalığı kalıcı ve uzun süreler devam eden bir hastalık olma özelliğine sahiptir. Zaman içerisinde defalarca kez iyileşmesine rağmen, sedef hastalığının belirtileri iyileşme gösterirken, tekrarlaması an meselesidir. Kişinin yapabileceği en muhtemel davranış, ilaçlarına düzenli ve sadık kalmak ayrıca gün ışığından da kaçınmaktır.

Sedef Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedeni ile ilgili şu ana kadar kesin olarak belirlenmiş bir madde yoktur. Psikolojik etkenler hastalık üzerinde çok etkilidir.

Sedef hastalığının herhangi bir organın işleyişiyle ilgisi yoktur.

Tüketilen besinler kesinlikle hastalığın görülmesinde etkili değildir ama halk arasında çok yenmek istenen ama yenmeyen bir besin olduğunda hastalığın görüldüğü yönünde bilgiler vardır.

 • Yaşanan ani kayıplar nedeniyle şoka girmek.
 • Günlük hayatta sorunlu yaşantısı olanlarda görülen sıkıntı ve gerginlik.
 • Aile içinde ya da çevrede sevgi eksikliği yaşanması.
 • Aile ile çocuk arasındaki olumsuz ilişkiler.
 • Dişlerde sürekli olarak görülen çürükler.
 • Boğazlarda, bademcikte kronik olarak görülen iltihap.
 • İdrar yollarında, bağırsaklarda görülen iltihaplar.
 • Ciltte kaşınma sonucunda oluşan zedelenmeler ve deri açıklıkları.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sedef hastalığı vücutta alarm vermeye başladığında gerekli önlemler alınarak hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Sedef hastalığı kişinin psikolojisini de etkilediği için kişinin moralinin düzgün ilerlemesi iyileşme sürecinde çok önemlidir.

 • Deri üzerindeki farklılıklar genellikle pembe-kırmızı tonlarındadır.
 • Deri yüzeyinde kabarcıklar şeklinde görülür.
 • İri bir formda, parlak ve kurumuş cilt kepekleridir.
 • Yaralar 1 – 2 mm kadar küçük olabilirken; 40 cm kadar geniş bir alana da yayılabilir.
 • Şekil bakımından çeşit çeşittir ve sayıca birden fazla da olabilir.
 • Vücudun büyük alanlarını kapsaması durumu çok nadir görülür.
 • Yaralar genellikle kollarda, bacaklarda ve gövde de görülür ve görülür görülmez bir uzman tarafından kolayca anlaşılabilir. Bu bölgeler dışında saçta, avuçta, ayaklarda görülenler ise diğer birçok deri hastalığının benzeridir ve tespiti zorlaşabilir. Bazı durumlarda tırnaklarda da belirtiler görülebilir. Tırnakta kalınlaşma, renk farklılığı ya da çukurlar görülür.

Sedef Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Sedef hastalığından korunmak için cilt bakımına özen göstermelisiniz. Mutlaka düzenli olarak temizlemelisiniz ve nemlendirilmesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca en temel nedenlerden olan psikolojik sorunlara çözümler aramalısınız. Stresli bir yaşantıdan uzak durmalısınız.

Sedef Hastalığının Tedavisi Nedir?

Nedeni konusunda tam bir netlik olmadığından etkili bir tedavisi yoktur ama görülen belirtilerin durumuna göre tedavi seçeneği belirebilir. En azından tekrar oluşmasının önüne geçilebilir.

Tedavi ile tam olarak iyileştirilemediğinden temel amaç yan etkilerin verdiği hasarı en aza indirmektir. Hastalar öncelikle iyileşeceklerine kendileri inanmalı ve hekimlerine güvenmelidirler.

Kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemelidir.

Genel olarak tedavi için deri üzerine sürülen losyonlardan faydalanılır. Losyon uygulaması öncesinde kepek döktürücü ilaçlarla cilt yüzeyi arındırılır. Böylece losyon etkisi daha iyi görülür. Böyle uygulamalarla genelde 1 ay içinde olumlu sonuçlar görülür.

Belirtiler çok ilerleme göstermişse; ultraviyole ışınlarla özel tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tür tedavilerde gerekli olan süreç 1 aydan uzundur.

Türkiye’de 15 yıldır uygulanan bu yöntemlerle tedavide bir miktar ilerleme kaydedilmiştir. İyileşme göstermeyen durumlarda yan etkiler göz önünde alınarak; ilaçla ya da iğne ile tedavi başlar.

Tedavi ile beraber mutlaka psikoloji tedavisi de görülmelidir.

Gül (Roza) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

İyileşme esnasında hastalığın tekrar nüksetmesi her şeyi başa sarar. Fiziki tedavi yanında psikiyatrisi ile beraber götürülen tedaviler daha etkilidir. Çünkü hastalığın temelinde psikolojik nedenlerde yatar.

Sedef hastalığı çok sık tekrar etme riski olan bir hastalıktır. Bu nedenle kişiler artık doğal yollara ya da kutsal olduğuna inanılan yollara başvururlar. Ayrıca kaplıca tedavilerinin etki gösterdiği görülmüştür ancak bilimsel bir açıklaması yoktur. İsrail’de Lut gölü, Balıklı kaplıcası gibi yerler sedef hastalığı turizminde gelişme göstermiştir.

Tüm hastalıkların nedeni ve tedavisi yeme düzeniyle de alakalıdır. Sedef hastalarının da tüketmemesi gereken gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdalar; portakal suyu, greyfurt, limon, mandalina, turşu, sarımsak, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, dana eti, alkollü içecekler, işlenmiş gıdalar, gluten içeren yiyecekler, alkollü içecekler gibidir.

Источник: https://bilgihanem.com/sedef-hastaligi-nedir/

Sedef Hastalığı Nedir ve Bulaşıcımıdır?

Sedef Hastalığı Bulaşıcı Değil

Sedef Nedir, Sedef Hastalığının Nedenleri ve Sedef Hastalığı Tedavisi. Ailede sedef hastası olması, kişide sedef gelişme olasılığını artırır. Fakat sedef hastalığının gelişmesinde çevresel ve kişisel unsurlarda  önemlidir. Ailesinde sedef hastalığı olmayan insanlarda da görülebilir. Kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görülür.

Sedef Neden Olur?

Bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan sedef hastalığın genetik temelleri bulunmaktadır. Derinin üst tabasındaki hücrelerin çoğalmasında ve bunların olgunlaşmasında bir bozukluk meydana geliyor.

Normalde  derinin üst tabakasında hücre yenilenmesi 28-30 gün sürerken, sedef hastalığında farklı sebeplerle bu süreç hızlanıyor.

Deri hücreleri sadece 3-4 günde olgunlaşıyor ve bu kabuklar atılamadan birikiyor.

Sedef Hastalığı Nedenleri

•Ömür boyu alevlenme ve iyileşme dönemleriyle seyreden bir rahatsızlık olan sedefin nedeni tam olarak bilinmemektedir.

•Genetik yatkınlık, yaralanma, fiziksel travmalar, kalp, tansiyon, ağrı kesici gibi bazı ilaçlar ile kimyasal maddelerin neden olduğu tahrişler sedef hastalığını tetiklemektedir.

•Uzmanlar anne ve babasında sedef hastalığı olan birinin bu rahatsızlığa yakalanma oranının %41 olduğunu belirtiyorlar.

•Sedef hastalığı kış mevsiminde fazlalaşır. Güneş ışınlarının sedef hastalığında tedavi edici etkisi vardır. Açık bölgelerdeki yaralar ve lezyonlar güneşte kaybolmaktadır. Bu yüzden kış aylarında güneşin ışınsal etkisinin ortadan kalkması sedef hastalığının alevlenmesine neden olur.

•Güneş ışığının sedef üzerinde olumlu etkisi bulunmakla birlikte yanacak kadar güneşlenilmesi sedefin alevlenmesine sebep olabilir.

Sedef Hastalığında Son Gelişmeler

Nottingham Üniversitesince yapılan araştırmaya göre  LCE3B ve LCE3C genlerinin büyük oranda sedefle bağlantılı olduğunu göstermiştir.  Yapılan araştırma bu genlerin derinin korunmasına katkıda bulunduğunu, bu genler olmadığı takdirde derinin zarar gördüğünü ve sedef rahatsızlığına sebep olan iltihaplanmaların  oluştuğunu ortaya koymuştur.

Sedef Hastalığının Belirtileri

Her 100 kişiden 1 ila 3 ünde görülen sedef hastalığı deride kırmızı üzeri beyaz pullu çeşitli büyüklükte döküntülerle seyreden, iyileşme ve tekrarlamayla ömür boyu devam edebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Yaşam boyu süren sistemik bir hastalık olan  sedefin farklı şekilleri vardır.

Sedef hastalarının yaklaşık üçte birinde deri belirtilerine, ilerleyici eklem hasarına neden olan sedef hastalığı romatizması eşlik etmektedir.

Teşhisi Nasıl Yapılır?

Sedef hastalığının teşhisi, tipik yerleşim yeri ve tipik lezyon biçimiyle kolayca yapılabilir. Tırnak bulguları bu tür durumlarda önem taşır. Sedefle karışabilecek diğer hastalıklarda ise deriden yapılacak biyopsiyle kesin teşhis konulur.

Sedef Hastalığı Bulaşıcımıdır?

Sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Temasla ya da el sıkışmayla bulaşmaz. Alerji veya mikrobik bir rahatsızlık değildir.

Sedef Hastalığının Zararları

Yapılan araştırmalara göre şiddetli seyreden sedef hastalığı kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi damarsal hastalıklara, diyabet, obezite ve lenfoma gibi kansere yakalanma olasılığını artırmaktadır.

Sedef Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

• Kortizonlu ilaçlar, vitamin D analogları ve antralin gibi maddeler içeren kremler

• Fototerapi (ultraviyole ışığı)

• Hap ya da iğnelerle yapılan sistemik tedaviler

•Sedef hastalığının tedavisinde son birkaç senedir biyolojik ajanlar kullanılmaktadır. Ancak bunların bazı yan etkileri de olduğu için mutlaka uzman bir doktorun onayıyla kullanılması gerekmektedir.

Sedef Bitkisel Tedavi

Sedef için kullanılan bazı bitkisel ürünler vardır. Bunlar hastalığın hafif şekillerinde yararlı olmaktadır.

Mahonya Kabuğu : Tentür, tentür içeren merhem, tentür içeren krem şeklinde haricen kullanılır.

Acı biber: Standardize acı biber ekstresi içeren merhem olarak haricen kullanılır. Kullanırken ince sürülmesi ve ovulmaması gerekir. İki günden fazla sürülmez. Yeniden aynı yere sürmek için 2 hafta beklenmesi gerekir. İltihaplı deriye sürülmemelidir. Gözle temastan kaçınılmalı ve ilacı kulandıktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/sedef-nedir

Sedef hastalığı bulaşıcı değildir!

Sedef Hastalığı Bulaşıcı Değil

Tıp dilindeki adıyla Psoriasis, halk arasında bilinen ismiyle sedef hastalığı; pembemsi, kırmızımsı, hafif kabarık bir alan üzerinde beyaz, kalın, parlak ve kuru kepeklenmeler olması şeklinde kendini gösteren bir deri hastalığıdır.

Sedef hastalığında derinin üst tabakasının kalınlaşıp, büyümesiyle sedef renginde kabuklanmalar olur. Normalde sağlıklı bir kişide deri hücreleri 28- 30 günde olgunlaşırken, sedef hastalarında deri hücreleri 3 -4 günde olgunlaşabilir. Bu şekilde hastalıklı deri birkaç günde bir kendini yenilemeye başlar.

Sedef hastalığında derinin üzerinde ölü hücre tabakası hızla artar.

Sedef hastalığı tüm dünyada yaklaşık olarak % 2 oranında görülmektedir. Sedef hastalığı için belirli bir yaş grubu yoktur, neredeyse her yaşta ortaya çıkıp hiç beklenmedik bir şekilde de kaybolabilir.

Ortaya çıkma nedeni, tam olarak tedavisi, en riskli gruplar, ne kadar sürdüğü ve daha merak edilen pek çok husus konusunda pek çok çalışma yapılmış ve hala da yapılmaktadır. Bazı hastalarda birkaç ay veya birkaç yıl süren sedef hastalığının, bazı hastalarda ömür boyu devam etmesi, aralıklarla kendini göstermesi de söz konusudur.

Aslında hastalık tamamen bitmez, sadece uykuya dalar. Daha sonrasında tetikleyici bir sebep ortaya çıktığında hastalık kendisini gösterir. Fakat sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık  değildir.

Çoğunlukla hafif bir şekilde seyreden sedef hastalığının semptomlarının ve özellikle de deri döküntülerinin şiddeti kişiden kişiye değişebilir.  Sedef hastalığının lezyonları vücudun her yerinde görülebileceği gibi, çoğunlukla diz, dirsek, saçlı deri gibi bölgelerde görülmektedir.

Sedef hastalığı neden olur?

Sedef hastalığının sebepleri tam olarak bilinmemekte birlikte genetik bir yatkınlık olduğunu söyleyebiliriz.  Kişinin derisinde meydana gelen ufak bir travma, kesikler, çok sert kaşıma, aşırı güneş yanması sonucu bile başlayabilir. Sedef hastalığı bulaşıcı ya da mikrobik bir hastalık değildir ve açık bir yara şeklinde olmaz.

Bu bakımdan yeniden altını çizmekte fayda var ki, sedef hastalığının başka insanlara bulaşması, onların sağlığında herhangi bir sorun oluşturması söz konusu olmaz. Sağlıklı bir insanda deri hücreleri 28- 30 günde olgunlaşıyor. Oysaki sedef hastalarında 3 -4 günde deri hücreleri olgunlaşmaktadır.

Bu şekilde hızlıca çoğalan hücreler derinin üstünde birikerek kepeklenmeler ve dökülmelerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Sedef hastalığının nedenlerine dair söylenebilen en net veri, en önemli risk faktörünün genetik özellikler olduğu şeklindedir. Şöyle ki; aile bireylerinde sedef hastalığı olan kişiler bu hastalığa çok daha fazla yatkındırlar.

Bunun yanında yaralanmalar, travmalar, eklem romatizması, mikropların neden olduğu hastalıklar, boğaz enfeksiyonu gibi bazı hastalıklar ve kanser türlerinin tedavisinde kullanılan bazı ilaçların bağışıklık sistemini güçsüzleştirmesiyle sedef hastalığı riski artar.

Özellikle de streptokok türündeki bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlar da sedef hastalığını tetikler.

Sedef hastalığına yatkınlığı olanlarda hastalığı tetikleyen durumlar;

 • Boğaz ve deri enfeksiyonları,
 • Aşırı stres,
 • Sigara ve alkol,
 • D vitamininden yoksun kalma,
 • Bazı ilaçların kullanılması şeklinde sıralanabilir.

Sedef hastalığının belirtileri nelerdir?

Sedef hastalığında gözle görülenler; üzeri gümüş rengi kabuklarla kaplı olan kızarıklıklardır. Bu kızarıklıklar değişik şekillerde ve boyutlarda olabiliyor. Eğer saçlı deri oluşmuşsa tıpkı kepek gibi yığın oluşturur ve bu kepeklerden kızarıklıklar görünmez olur. Bunlar genel iken sedef hastalığının türüne göre belirtileri de değişebilir.

 • Plak tipi sedef hastalığı; sedef hastalığı türlerinin en yaygın şeklidir ve plaklar vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Plak tipi sedef hastalığında plaklar kaşıntılı, acı verici, çok sayıda ya da az sayıda olabilir.
 • İnvers sedef hastalığı; koltuk altı, kasık, göğüs altı gibi kıvrım bölgelerle sınırlı kalır. Sürekli nemli olan bu bölgelerde sedeflerde kepeklenme olmaz, kızarıklık ve kabarıklıklar olur.
 • Tırnak sedef hastalığı; : sedefin sadece tırnakta görüldüğü türdür. Tırnaklarda kalınlaşma, renk değişikliği ve çukurcuklar olur.
 • Eritrodermik sedef hastalığı;en nadir olarak rastlanan sedef türüdür ve bu türde kaşınan ve yanan kızarıklıklar tüm vücudu kaplamıştır.
 • Psoriatik artrit sedef hastalığı; eklem tutulumu ile kendini gösterir. Hastanın özellikle el ve ayak eklemlerinin tutulurken, nadiren de olsa büyük eklemler de sedeften etkilenebilir.

Sedef hastalığı tanısı nasıl konur?

Sedef hastalığının belirtileri gözle görülebilir ve çok net olduğu için çoğunlukla sedef hastalığı tanısını koymak da kolay olur. Doktorun fiziksel muayenesi ve hastanın tıbbi hikayesini dinlemesi çoğu zaman yeterli olurken, bir de deri biyopsisi tanıyı kolaylaştırır.

Sedef hastalığı şikayetiyle gelen kişilerde doktor, hastanın tıbbi geçmişini öğrenir; cilt, kafa derisi ve tırnakları inceleyerek sedef hastalığı tanısı koyabilir. Nadiren de olsa bunlar yeterli olmazsa, küçük bir cilt örneği (biyopsi) alınır. Alınan bu numune, diğer hastalık şüphelerini ortadan kaldırmak için mikroskop ile incelenir ve kesin tanı konur.

Sedef hastalığı nasıl tedavi edilir?

Sedef hastalığı, doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilir. Tedavi sayesinde kepeklenmelerde azalma ya da tamamen kaybolma görülse de geri gelme riski de göz ardı edilmemelidir. Ayrıca sedef hastalığının tedavisinin hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterdiği de bilinmelidir.

Sedef hastalığı tedavi yöntemleri

 1. Topikal tedaviler; krem, merhem ve losyon gibi ilaçların doğrudan deriye uygulanması ile yapılır. Sedef hastalığının hafif seyrettiği durumlarda en uygun tedavi şeklidir. Bu bağlamda topikal steroidler, katranlı ürünler ve vitamin D analoglarına ek olarak kullanılan nemlendiriciler derideki kurumayı giderir ve kepeklenmeleri azaltır.

 2. Fototerapi;güneş ışığının tedavi edici özellik taşıyan dalga boyları olan ultraviyole ışığının değişik formlarının uygulanması ve bazen de özel tabletlerin kullanılmasıyla uygulandığı bir tedavi şeklidir.

  Hastalığın semptomları çok yaygın olduğunda ve topikal tedaviler işe yaramadığında ya da tedaviden hemen sonra tekrarladığında bu tedavi yöntemi uygun olur.

 3. Sistemik tedaviler; hastanın ağızdan ilaç aldığı tedavi şeklidir.

  Ancak ilaçlardan dolayı tedavinin getirdiği yan etkiler sebebiyle sedef hastalığı daha basit yöntemlerle kontrol altına alınabiliyorsa sistemik tedavilere gerek kalmaz, başvurulmaz. Sistemik tedaviye başlamadan önce hasta, doktor tarafından tedavinin riskleri konusunda gerekli şekilde bilgilendirilir.

  Örneğin; kadın hastalar sistemik tedavi döneminde gebe kalmamalı, erkek de bu tedaviyi alırken çocuk sahibi olmamalılar.

Yukarıda sıralanan tedavi yöntemleri çoğu zaman sedef hastalığını hafifletebilirken, sedef hastalığının tam olarak ortadan kaldırılabildiği bir tedavi yöntemi henüz bulunmamaktadır.

Sedef hastaları nelere dikkat etmeliler?

 • Sedef hastaları öncelikle psikolojik tetikleyicilerden uzak durmalılar. Bu bağlamda stres, üzüntü, kaygı, keder gibi olumsuz duygulardan uzaklaşmak, kendilerini daha iyi hissettirecek şeylere yönelmek önerilir.
 • Sedefli deriyi kaşımak, ovmak, kabukları koparmak gibi yaklaşımlar yeni döküntülere yol açabileceği için kesinlikle yapılmamalıdır.
 • Güneş ve deniz sedef hastalığının semptomlarını azaltır. Ancak sedef hastaları güneşe maruz kalma sürelerini kontrollü tutmalılar, derinin güneşte yanmasına izin vermemeliler.
 • Kışın soğuk havalarda derinin nem oranı azalır ve deri daha fazla kurur. Bu bakımdan sedef hastaları kışın deriyi nemlendirici krem ve losyonları daha sık ve düzenli kullanmalılar.

Источник: https://www.aysetolga.com/sedef-hastaligi-bulasici-degildir

SEDEF HASTALIĞI NEDEN BULAŞICI DEĞIL? – CILT SAĞLIĞI – 2019

Sedef Hastalığı Bulaşıcı Değil

Sedef hastalığı olan insanlar, hastalıklarının bulaşıcı olmadığını çok erken öğrenirler. Başka bir deyişle, diğer cilt koşullarının yapabildiği gibi kişiden kişiye yayılamaz. Bununla birlikte, sedef hastalığı hakkında fazla bir şey bilmeyen insanlar, sizden sedef hastalığı bulabileceklerinden endişe duyabilirler. Bu durumda, başkalarını durumunuz hakkında eğitmek isteyebilirsiniz.

Diğerleri Neden Sedef Hastalığının Bulaşıcı Olduğunu Düşünebilir?

Sedef hastalığı kronik bir enflamatuar durumdur. En tipik şekli olan plak sedef hastalığı, iyi tanımlanmış alanlarda ciltte kırmızı ve beyaz pullu lekelere neden olur. Diğer tipler küçük kırmızı lekelere, irin dolgulu yumrulara, tırnak değişikliklerine veya büyük kırmızı pullu lekelere neden olabilir.

Sedef hastalığı, bağışıklık sisteminin belirli hücrelerinin uygun olmayan şekilde davrandığı bir tür otoimmün durumdur. Psoriazisin kırmızı pullu lekelerine (ve bazen ek semptomlarına) neden olan budur.

Sedef hastalığı dahil olmak üzere otoimmün hastalıklar insandan insana bulaşıcı bir ajan (bakteri veya virüs gibi) yoluyla aktarılmaz. Bunun yerine, bireyin kendi bağışıklık sisteminin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Bunun neden olduğu tam olarak anlaşılmadı.

Muhtemelen çevresel ve genetik sebeplerin karmaşık bir karışımıdır.

Öte yandan, bazı diğer deri enfeksiyonları sedef hastalığına, özellikle tıbbi eğitimi olmayan birine benzer şekilde görünebilir. İnsanlar sedef hastalığı hakkında çok şey öğrenmeden önce, cildi ve sinir sistemini etkileyen ciddi bulaşıcı bir durum olan cüzzamla sık sık karıştırdılar.

Başka bir örnek olarak, cilt enfeksiyonu olan biri Staphylococcus aureus (staph) ayrıca kırmızımsı, kızgın görünümlü bir cilde sahip olabilir. Bu durumda, cilt görünümü iltihaptan değil enfeksiyondan kaynaklanır.

Kesinlikle staph gibi bir enfeksiyon olabilir etkilenen bir alana dokunarak kişiden kişiye yayıldı.

Ancak, sedef hastalığı değil bulaşıcı, bu yüzden tarafından yayılamaz:

 • Sedef hastalığı olan biriyle aynı odada olmak
 • Sedef hastalığı olan birinin derisine dokunmak
 • Sedef hastalığı olan birini öpmek
 • Sedef hastalığı olan biriyle cinsel ilişkiye girmek
 • Sedef hastalığı olan biriyle aynı suda yüzmek

Strep Enfeksiyonu

Psoriasis'in bazen enfeksiyonla tetiklenebileceği doğrudur. Streptokok, strep boğazına neden olan bakteriler. Bununla birlikte, sedef hastalığı olan çoğu kişi strep boğazı yapmaz ve sedef hastalığı olan birçok kişi bu tür bir enfeksiyon geçirmez. Yani sedef hastalığı bazen strep enfeksiyonu ile ilişkili olsa da bulaşıcı değildir.

Psoriazis Hakkında Başkalarını Eğitmek

Durumunuz hakkında başkalarını eğitmeyi seçerseniz size bağlıdır. Bunu yapmak zorunda değilsin. Ancak, özellikle belirli durumlarda, yararlı ve güçlendirici bulabilirsiniz.

Sedef hastalığı olan birçok kişi durumları hakkında utanç veya utanç yaşamaktadır. Maalesef, sedef hastalığı olan birçok kişi, başkalarından, okulda, işte veya diğer sosyal durumlarda damgalanma yaşar. Bunların hepsi, sedef hastalığı olan kişilerde, hastalığı olmayan insanlardan daha yaygın olan anksiyete ve depresyon problemlerine katkıda bulunabilir.

Sedef hastalığının sizin suçunuz olmadığını hatırlamak önemlidir. Bir insan olarak değerinizi yansıtmaz. Ve sedef hastalığını tedavi etmek için atabileceğiniz adımlar olsa da, hastalığınızın kontrolden çıktığı zamanlar olabilir. Bu senin de suçun değil.

Diğer kişilerin de sizin kadar sedef hastalığı hakkında çok şey bilmediğini hatırlamakta yardımcı olabilir. Sedef hastalığınızın, bir şekilde olmasa bile, bir şekilde yakalayıcı olduğunu varsayabilirler.

Hastalıktan stigma geçirmiş gibi hissediyorsanız insanlara şüphe parası vermeye çalışın. Başkalarının bu konuda olduğundan daha fazla endişelendiğini düşünebilirsiniz.

Başkalarının ne düşündüğünü varsaymamak daha kolay olabilir.

Durumunuz hakkında insanlarla dürüst olmanın güçlendirici olduğunu fark edebilirsiniz. Örneğin, kolunuzdaki etkilenmiş bir alana bakan birini görürseniz, “Gerçekten kırmızı görünüyor, değil mi? Ancak endişelenmeyin, sadece sedef hastalığı ve bulaşıcı değil.

”Bu, bazı kişilerin utanç verici olmasına neden olabilir, ancak diğer durumlarda yararlı bir konuşma açabilir. Özellikle birlikte çalıştığınız kişilerle veya düzenli olarak iletişim kurduğunuz diğer kişilerle durumunuz hakkında kısa bir konuşma yapmayı planlayabilirsiniz.

Yeni bir kişiyle arkadaş olmaya başladığında, muhtemelen sedef hastalığı hakkında bir görüşme yapmak isteyeceksin, böylece ne olacağını biliyorlar. Ayrıca çıkacağınız biriyle erken gelmenizde fayda var.

Sedef hastalığı olan çocukların ebeveynlerinin öğretmenleri ve diğer bakıcıları hastalık ve bulaşıcı olmayan doğası hakkında eğitmeleri gerekebilir.

DipHealth'den Bir Kelime

Sedef hastalığı bulaşıcı değildir, ancak herkes bunu bilmiyor. Sonunda, sedef hastalığınızı diğer insanlarla tartışırken nasıl davranmanız gerektiği size kalmış. Haklarınızı bilin ve hastalığınız yüzünden kimsenin sizi kötü hissetmesine izin vermeyin.

Kaynaklar:

Weigle N, McBane S. Psoriasis. Am Fam Hekimi. 2013;87(9):626-33.

Vora RV, Pilani AP, Jivani N., Kota RK. Sedef hastalığını taklit eden cüzzam.Klinik ve Teşhis Araştırmaları Dergisi: JCDR. 2015, 9 (9): WJ01-WJ02. doi: 10,7860 / JCDR / 2015 / 14.518,6545.

Источник: https://tr.diphealth.com/584-psoriasis-is-not-contagious-4158175-13

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.