Sedef Hastalığı Dokunmayla Bulaşır Mı?

Sedef hastalığı bulaşır ya da değil mi? Sedef hastalığı hakkında ne tehlidir?

Sedef Hastalığı Dokunmayla Bulaşır Mı?

Bugün çok sayıda hastalık var. Ama hepsini ilaca uzak bir insan için bilmek sadece gerekli değildir. Sonuçta, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri alın. Bu yazıda, psoriazis gibi bir hastalık hakkında konuşmak istiyorum: bu hastalığın miras yoluyla mı yoksa başkalarıyla temas halinde mi iletilip aktarılmadığı.

Sedef hastalığı hakkında birkaç kelime

En başında, bunun ne olduğunu anlamalısın.hastalık veya hastalık gibi. Önemli bir nokta: Bu hastalık bulaşıcı olmayan bir doğaya sahiptir. yani Zaten bundan sadece sedef hastalığının bulaştığı ya da edilmediği sonucuna varılabilir. Yani, bu salgın ve remisyon dönemleriyle karakterize kronik bir hastalıktır.

Aynı zamanda hastanın cildinde hafif yükselen kırmızı lekeler vardır. Tıpta bunlara psoriatik plaklar denir. Çoğu zaman sürtünme yerlerinde görünürler, yani. En yaygın gluteal bölgede dirseklerde, dizlerde sedef hastalığıdır.

Daha az sıklıkta – başın üzerindeki saç örtüsü altında, yüz, dekolte, sırtta ve cinsel organların etrafında.

Iletim yolları

Yani tüm aynı sedef hastalığı bulaşır ya da değil mi? Daha önce belirtildiği gibi, bu hastalık bulaşıcı olmayan bir doğaya sahiptir.

Bu nedenle, böyle bir kişiye ya da ortak ev eşyalarına dokunarak enfekte olma riski sıfıra düşürülür. Bununla birlikte, bu sorunun aktarılmasının temel yolları burada da belirtilmelidir.

Böylece bir kişiden diğerine sadece kalıtım yoluyla geçebilir, yani. ortak genler aracılığıyla.

Kalıtsal faktör

Sedef hastalığı bulaşıcı olup olmadığını anlayarak, aynı zamanda değerKalıtsal doğası hakkında biraz bilgi vermek. Başlangıçta, bu hastalığın yeterince araştırılmamış olduğu dikkate alınmalıdır. Uzmanlar hala onu olabildiğince yararlı bilgiler almaya çalışıyorlar.

Bununla birlikte, bugün en az bir ebeveyne bu problemin olması durumunda, çocuğun bunu alma şansının yaklaşık% 30 olduğu bugün biliniyor. Her iki ebeveynin de sedef hastalığı varsa, vakaların yaklaşık% 70'inde bu hastalık çocuklarda teşhis edilir. Ama burada bir “ama” var. Uzmanlar, iletilen hastalığın kendisi olmadığını, bunun yerini belirlediklerini iddia ediyorlar.

Yani, bir kişi risk altında olabilir, ancak hastalık kendini göstermeyecektir. Her şey bu gerçeği etkileyebilecek çoklu faktörlere bağlıdır.

Hastalığın başlangıcını provoke eden faktörler

Sedef hastalığının ne olduğunu, bu problemin miras yoluyla aktarılıp aktarılmadığını anlayarak, ortaya çıkmasını ve ağırlaşmasını tetikleyebilecek faktörleri anlatmak gerekir.

 1. Sık görülen sinir şokları, stresli durumlar, deneyimler.
 2. Güçlü duygusal aşırı yük (ayrıca, sadece kötü değil, aynı zamanda pozitif).
 3. İklim koşullarını değiştirirken hastalık meydana gelebilir.
 4. Çoğu zaman alkolü kötüye kullanan insanlarda görülür.
 5. Risk faktörü – uyku eksikliği, yetersiz uyku.
 6. Ayrıca görünüşü dengesiz bir diyet, yetersiz miktarda vitamin olabilir.

Her kişinin kendine ait olduğuna dikkat edilmelidir.Hastalığın kendini göstermesinin ve bir durgunluğun ardından harekete geçmesinin özel bir nedeni. Ancak, ciltlerinde psoriatik plakları olan kişilerden korkmayın. Sonuçta, sedef hastalığı bulaşıcı olup olmadığı belli oldu. Tabii ki değil.

Sedef hastalığı formları

Sedef hastalığı formları nelerdir?

 1. Her zamanki form. Ayrıca vulgar psoriazis denir. Bu durumda, pembemsi kırmızı pembe lekeler hastanın vücudunda gümüş-beyaz ölçeklerle kaplı görünür. Çapları yaklaşık yarım santimetre.
 2. Eksüdatif form. Bu tür hastalıklarda, hasta kabuk üzerinde grimsi-sarı plaklar dökmekte, kabuk-terazi (terden kaynaklanmaktadır, oluşumları nemlendirmektedir) vardır. Bu plaklar çoğunlukla deri kıvrımlarında görülür.
 3. Ağır formlar atropik ve püstülerdir.psoriazis, yanı sıra psoriatik eritrodermi. Bu nedenle, atropik psoriazis veya eritrodermi ile, hemen hemen tüm cilt hastalığı, püstüler enfeksiyonu ile birlikte püstüler püskürme görülür. Hastalığın bu formları ayrıca tırnak plakalarının yenilgisi ile karakterize edilir.

Hastalığın tehleri

Sedef hastalığı riski nedir? Bu nedenle, birçok insanın bu rahatsızlığı hafife aldığını belirtmek gerekir. İlk semptomların ortaya çıkmasından sonra tedaviye başlamak çok önemlidir. Sadece bu durumda, hastalığın gelişmesini ciddi şekillerde engellemek mümkündür. Ayrıca sedef hastalığı tedavi etmezseniz, çeşitli komplikasyonlar riski vardır unutulmamalıdır:

 • Artrit gelişebilir.
 • Çoğu zaman hastanın tırnak plakaları etkilenir.
 • Çoğunlukla hastanın genitoüriner sistemi acı çeker.
 • Gastrointestinal sistemde çeşitli problemler vardır.
 • Kalp kasının çalışması bozulabilir, vb.

Kaçınmak hatırlamakta yarar varHastalığın görünümü mümkündür. Yani, doğru yaşam tarzına, beslenmeye kesinlikle uymalısınız. Vücudunuzu vitamin kompleksleriyle beslemek gerekir. Ve elbette, stres ve sinir şoklarını önlemek için.

tanılama

Dirsekler üzerinde sedef hastalığı nasıl teşhis edebilir vevücudun diğer kısımları? Yani, bunun için doktora gitmelisin. Sonuçta, bu hastalığın ilk semptomatolojisi egzama gibi bir soruna çok benzemektedir. Ancak, bu hastalıklar öncelikle onlardan kurtulma yöntemleri ile birbirinden farklıdır.

Bu nedenle, doktor hastayı incelerken ana sonuçları çıkartabilir. Ancak, bu şekilde teşhis yapılamazsa, hastayı aşağıdaki çalışmalara yönlendirebilirsiniz:

 • Cilt biyopsisi.
 • Mantar enfeksiyonları için çeşitli testler.

Ayrıca bazen doktorlar hastayı bir deneme tedavisi için sunar. Bu, hastalığın belirli ilaçlara reaksiyonunu incelemeyi mümkün kılar. Ayrıca, uygulamalarının uygunluğu hakkında da sonuç çıkartabilirsiniz.

Vitamin Kompleksleri

Ayrı ayrı, sedef hastalığı için vitamin almanız gereken şey hakkında konuşmak istiyorum. Her şeyden önce, yukarıda söylendiği gibi, her zaman bağışıklığınızı korumak ve yararlı maddelerle beslemek çok önemlidir.

 1. A vitamini (veya beta-karoten). Düzenli olarak alınmazsa, derideki iltihaplar daha da kötüleşebilir. Karaciğer, tereyağı ve tatlı biber gibi gıdalarda bulunur.
 2. Grup B'nin vitaminleri Hücre seviyesinde organizmanın düzgün çalışması için gereklidirler. Ayrıca, sedef hastalığı için çok önemli olan sinir sisteminin çalışmasını etkilerler. Doğru miktarda alın buğday, ceviz, fındık, karnabahar gibi gıdalardan alınabilir.
 3. Sedef hastalığı için başka hangi vitaminlere ihtiyaç vardır? Yani, doktorlar enjeksiyonlarda B6 vitamini kursu yazabilirler.
 4. C vitamini veya askorbik asit. Bağışıklığı uygun bir seviyede tutmak önemlidir. Böyle kuş üzümü, biber, gül, narenciye olarak gıdalarda bol miktarda bulunur.
 5. Vitamin D. Güneş ışınları insan derisine çarptığında aktif olarak üretilir. Damla şeklinde de alınabilir. Bu durumda, doktor “Akvadetrim” ilacını reçete edecektir.
 6. E vitamini yağlıdır. Anti-alerjik ve anti-inflamatuar etkisi vardır. Buğday ve bitkisel yağların filizlerinde bulunan büyük miktarlarda.

Geleneksel tıp

Bazı insanlar da kullanmanızı öneririzsedef hastalığı için halk ilaçları. Ancak bunları kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. Bu durumda ne en etkili?

Alevlenme ve hastalık için çare: aşağıdaki otların bir kaynatılmasının hazırlanması gerekir: dönüş, dulavratotu kökü, meyankökü, ayrık ve ısırgan yaprakları.

Bu bileşenler eşit oranlarda karıştırılmalı, kaynar su ve protomit 5 dakika kısık ateşte dökülmelidir. Bu kaynağın cildi silmeye ihtiyacı vardır, ayrıca ıslak kurutma pansumanları da yapabilirsiniz.

Tedavi süresi yaklaşık 2-3 ay sürmektedir.

Sedef hastalığı için halk ilaçları daha ileri düşünün. Böylece, bu sorun için etkili bir merhem yapabilirsiniz. Hazırlanması için dikkatlice ezilmiş sarımsak, bal ve inek ısıtılmamış yağın karıştırılması gereklidir. Ürünü banyodan sonra, psoriatik plaklar terazilerden iyice temizlendiğinde uygulayın. Merhem, hastanın cildine iyice emilene kadar oturmak zorundasınız.

Источник: https://tr.ilovevaquero.com/zdorove/119857-psoriaz-peredaetsya-ili-net-chem-opasen-psoriaz.html

Sedef Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Dokunmayla Bulaşır Mı?

Sedef hastalığı, çok sık görülen deri hastalıklarından bir tanesidir. Ayrıca gereksiz bilgi kalabalığı olan hastalıkların başında gelir. Gereksiz bilgiler içinde bazı tedavi paylaşımları da bulunur ve birçoğunun da bilimsel olarak geçerliliği yoktur.

Çok alakasız belirtiler ve tedavisinin zorluğu gibi bilgiler yayılarak; bu hastaların psikolojik bakımdan daha da sıkıntı yaşamasına neden olur. Hastalık nedeni kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle psikolojik nedenlere dayandırılmaktadır.

Lupus Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Sedef hastalığı genetik geçişli bir hastalıktır. Kişinin 7 kuşak akrabalarından taşınabilmektedir. Toplumda çok sık rastlanmakla birlikte birçok tip sedef bulunmaktadır. En çok bulunan sedef tipi Psoriasis Vulgaris, sağlam deriden net bir şekilde ayrılabilen, deriden kabarık kızarıklıkların üzerini kaplayan şekilde gözlenmektedir.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı (Psoriasis) cilt hücrelerinin değişmesi ile meydana gelen, yaygın bir cilt hastalığıdır.

Fazladan oluşan cilt hücreleri kalın, gümüş renkli pullar halinde, kaşındırıcı, kuru ve kırmızı lekeler şeklinde olup, kimi zaman acı verici olabilmektedirler.

 Bu hastalık ile cildin yüzeyindeki hücreler hızlı bir şekilde dağılmaya ve büyümeye başlar.

Sedef hastalığı kalıcı ve uzun süreler devam eden bir hastalık olma özelliğine sahiptir. Zaman içerisinde defalarca kez iyileşmesine rağmen, sedef hastalığının belirtileri iyileşme gösterirken, tekrarlaması an meselesidir. Kişinin yapabileceği en muhtemel davranış, ilaçlarına düzenli ve sadık kalmak ayrıca gün ışığından da kaçınmaktır.

Sedef Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedeni ile ilgili şu ana kadar kesin olarak belirlenmiş bir madde yoktur. Psikolojik etkenler hastalık üzerinde çok etkilidir.

Sedef hastalığının herhangi bir organın işleyişiyle ilgisi yoktur.

Tüketilen besinler kesinlikle hastalığın görülmesinde etkili değildir ama halk arasında çok yenmek istenen ama yenmeyen bir besin olduğunda hastalığın görüldüğü yönünde bilgiler vardır.

 • Yaşanan ani kayıplar nedeniyle şoka girmek.
 • Günlük hayatta sorunlu yaşantısı olanlarda görülen sıkıntı ve gerginlik.
 • Aile içinde ya da çevrede sevgi eksikliği yaşanması.
 • Aile ile çocuk arasındaki olumsuz ilişkiler.
 • Dişlerde sürekli olarak görülen çürükler.
 • Boğazlarda, bademcikte kronik olarak görülen iltihap.
 • İdrar yollarında, bağırsaklarda görülen iltihaplar.
 • Ciltte kaşınma sonucunda oluşan zedelenmeler ve deri açıklıkları.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sedef hastalığı vücutta alarm vermeye başladığında gerekli önlemler alınarak hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Sedef hastalığı kişinin psikolojisini de etkilediği için kişinin moralinin düzgün ilerlemesi iyileşme sürecinde çok önemlidir.

 • Deri üzerindeki farklılıklar genellikle pembe-kırmızı tonlarındadır.
 • Deri yüzeyinde kabarcıklar şeklinde görülür.
 • İri bir formda, parlak ve kurumuş cilt kepekleridir.
 • Yaralar 1 – 2 mm kadar küçük olabilirken; 40 cm kadar geniş bir alana da yayılabilir.
 • Şekil bakımından çeşit çeşittir ve sayıca birden fazla da olabilir.
 • Vücudun büyük alanlarını kapsaması durumu çok nadir görülür.
 • Yaralar genellikle kollarda, bacaklarda ve gövde de görülür ve görülür görülmez bir uzman tarafından kolayca anlaşılabilir. Bu bölgeler dışında saçta, avuçta, ayaklarda görülenler ise diğer birçok deri hastalığının benzeridir ve tespiti zorlaşabilir. Bazı durumlarda tırnaklarda da belirtiler görülebilir. Tırnakta kalınlaşma, renk farklılığı ya da çukurlar görülür.

Sedef Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Mikropla gelişen ve büyüyen bir hastalık olmadığı için temaslarda kişiden kişiye bulaşma söz konusu değildir. Sedefin ciltteki görünümü nedeniyle dokunulduğunda bulaşma hissi verebilir fakat dokunmayla kesinlikle bulaşıcı olmadığı kanıtlanmıştır.

Sedef Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Sedef hastalığından korunmak için cilt bakımına özen göstermelisiniz. Mutlaka düzenli olarak temizlemelisiniz ve nemlendirilmesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca en temel nedenlerden olan psikolojik sorunlara çözümler aramalısınız. Stresli bir yaşantıdan uzak durmalısınız.

Sedef Hastalığının Tedavisi Nedir?

Nedeni konusunda tam bir netlik olmadığından etkili bir tedavisi yoktur ama görülen belirtilerin durumuna göre tedavi seçeneği belirebilir. En azından tekrar oluşmasının önüne geçilebilir.

Tedavi ile tam olarak iyileştirilemediğinden temel amaç yan etkilerin verdiği hasarı en aza indirmektir. Hastalar öncelikle iyileşeceklerine kendileri inanmalı ve hekimlerine güvenmelidirler.

Kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemelidir.

Genel olarak tedavi için deri üzerine sürülen losyonlardan faydalanılır. Losyon uygulaması öncesinde kepek döktürücü ilaçlarla cilt yüzeyi arındırılır. Böylece losyon etkisi daha iyi görülür. Böyle uygulamalarla genelde 1 ay içinde olumlu sonuçlar görülür.

Belirtiler çok ilerleme göstermişse; ultraviyole ışınlarla özel tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tür tedavilerde gerekli olan süreç 1 aydan uzundur.

Türkiye’de 15 yıldır uygulanan bu yöntemlerle tedavide bir miktar ilerleme kaydedilmiştir. İyileşme göstermeyen durumlarda yan etkiler göz önünde alınarak; ilaçla ya da iğne ile tedavi başlar.

Tedavi ile beraber mutlaka psikoloji tedavisi de görülmelidir.

Gül (Roza) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

İyileşme esnasında hastalığın tekrar nüksetmesi her şeyi başa sarar. Fiziki tedavi yanında psikiyatrisi ile beraber götürülen tedaviler daha etkilidir. Çünkü hastalığın temelinde psikolojik nedenlerde yatar.

Sedef hastalığı çok sık tekrar etme riski olan bir hastalıktır. Bu nedenle kişiler artık doğal yollara ya da kutsal olduğuna inanılan yollara başvururlar. Ayrıca kaplıca tedavilerinin etki gösterdiği görülmüştür ancak bilimsel bir açıklaması yoktur. İsrail’de Lut gölü, Balıklı kaplıcası gibi yerler sedef hastalığı turizminde gelişme göstermiştir.

Tüm hastalıkların nedeni ve tedavisi yeme düzeniyle de alakalıdır. Sedef hastalarının da tüketmemesi gereken gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdalar; portakal suyu, greyfurt, limon, mandalina, turşu, sarımsak, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, dana eti, alkollü içecekler, işlenmiş gıdalar, gluten içeren yiyecekler, alkollü içecekler gibidir.

Источник: https://bilgihanem.com/sedef-hastaligi-nedir/

İletim yolları

Yani tüm aynı sedef hastalığı bulaşır ya da değil mi? Daha önce belirtildiği gibi, bu hastalık bulaşıcı olmayan bir doğaya sahiptir.

Bu nedenle, böyle bir kişiye ya da ortak ev eşyalarına dokunarak enfekte olma riski sıfıra düşürülür. Bununla birlikte, bu sorunun aktarılmasının temel yolları burada da belirtilmelidir.

Böylece bir kişiden diğerine sadece kalıtım yoluyla geçebilir, yani. ortak genler aracılığıyla.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.