Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

içerik

Sedef hastalığı, Sedef hastalığı belirtileri tedavisi nedenleri sebepleri

Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Sedef hastalığı tıbbi olarak ifade edilişi imminogenetik, yani genlerle geçiş sağlayan bir hastalık olarak ifade edilir. Sedef hastalığı genetik bir hastalık olduğu için, ailenin diğer bireylerinde de görülme olasılığı yüksektir. Ancak burada sedef hastalığının bulaşıcı olması ile karıştırıldığı görülür. Aksine sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak genetiktir.

Sedef hastalıkları çoğunlukla dirseklerde ve baş kısmında görülür. Bunun yanında tırnaklarda, vücudun tamamına yayılmış olarak görülebilir. Birde tedavisi en zor olan sadece ellere yerleşmiş olan sedef hastalığı görülmektedir. Bunlar dışında yağmur taneleri gibi vücuda dağılmış sedef hastalığı görülebilir, bu tür sedef hastalığının tedavisi en kolay olanlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hayır, sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Ancak genetik bir hastalık olduğu için, aynı genlerden gelen kişilerde, her üç kişiden bir kişide sedef hastalığı görülme olasılığı vardır.

Sedef hastalığının belirtileri nelerdir?

Sedef hastalığının görüntüsü oldukça dikkat çekicidir. Sedef hastalığı ilk başladığından mantar hastalıkları ile karıştırıldığı için teşhis edilemeyebilir. Egzama hastalığı sanılmaktadır. Bu sebeple sedef hastalığı başlamadan önce dikkat çekici belirtiler göstermez.

Sedef hastalığının nedenleri?

Sedef hastalığının en büyük sebebi genetik bir hastalık olmasıdır. Bunun yanında stres, üzüntü gibi psikolojik etkenler sedef hastalığını tetikleyebilir. Bunun yanında bazı yiyecek ve içecekler sedef hastalığını tetikleyebilir. Örneğin patlıcan, domates, bira, şarap sedef hastalığını tetikleyen öğelerdir.

Sedef hastalığı tedavisi nasıl olur?

Sedef hastalığı için içerden ve dışarıdan ilaç tedavisi uygulanabilir. Sedef hastalığının dağılma ve çokluk türüne göre dışarıdan ve içerden ilaç kullanılır. Doktorunuzun gerekli muayeneden sonra sedef hastalığının derecesine göre içerden ve dışarıdan ilaç tedavisine başlayacaktır.

Sedef hastalığında bitkisel tedavinin faydası var mıdır?

Sedef hastalığında kullanılacak olan bitkisel otların, sedef hastalığını daha da azdırma riskinin yanında bilinçsizce kullanılıp başka hastalıklara da sebep olabileceği için, doktor tavsiye olmayan hiçbir bitkisel kapsül adı altında satılan veya hiçbir otu sedef hastalığı tedavisinde kullanmamak gerekir.

Sedef hastalığının kesin tedavisi var mıdır?

Sedef hastalığının bir çok hastalık da olduğu gibi kökünden tamamen yok etmek pek imaknı olan bir konu değildir.

Sedef hastalığını yok edip ve birdaha çıkmaması için sürekli cilt bakımlarını, sedef hastalığının tedavisine sürekli devam etmek lazımdır.

Şu sıralarda tıp sayesinde sedef hastalarının yüzde 90 oranında tedavisi mümkün olmakla birlikte, tedavi sonrasında sedef hastalığının tekrar nüksetmemesi için vücudunuza gerekli bakımları yapmaya devam etmelisiniz.

Sedef hastalıkları için kaplıcalara gitmek doğru mudur?

Sedef hastalığına kaplıcaların faydası yoktur, ancak kaplıcalar deriyi yumuşattığı için zararı da yoktur. Ancak kaplıcaya veya çeşitli göllere giderek sedef hastalığından kurtulmak diye bir şey söz konusu değildir.

Sedef hastalığın beslemede nelere dikkat edilmeli?

Sedef hastasının domates, patlıcan gibi çekirdekli besinlerden uzak durması gerekir. Bunun yanında sigara sedef hastalığını tetikler. Kişi yenilen herhangi bir şeyden kaşıntı duyuyorsa anında bu besinden uzak durması gerekir. Zira bu kaşıntı veren besinler sedef hastalığına davetiye çıkarabilir.

Sedef hastalığında cilt bakımı nasıl olmalı?

Sedef hastası olan kişi cildini sürekli nemlendirici sürerek nemli tutmalı ve kuruması engellemelidir. Bol bol su içmeli ve böylece hem içerden hem dışarıdan vücudunu kurutmamış olurlar. Kaşıntı durumlarında mutlaka kaşımaktan uzak durmaları gerekir. Doktorun verdiği kaşıntıyı yok edici krem ya da ilaçlarını kullanarak cildindeki kaşıntıları engellemelidirler.

Sedef hastalığı kimlerde daha çok görülür?

Sedef hastalığı erkek ve kadınlarda nerdeyse aynı oranda görülmektedir. Sedef hastalığının beli bir yaş gurubu olmayıp 9 yaş ile 60 yaş arası sıklıkla görülebilmektedir.

Sedef hastalığı tedavisinde kullanılan fototerapi

Fototerapi tedavi yöntemi sedef hastalığı tedavisinde kullanılan ve son derece başarılı sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir.

Fototerapi ile sedef hastalığı kişinin sedef hastalığının derecesine göre bazen 5 seans da bazen 10 seans da olumlu sonuçlar verir.

Fototerapi yöntemi ile sedef hastalığını tedavi ettirip tamamen kurtulduktan sonra 10 günde bir veya ayda bir defa tekrar fototerapi tedavisi almak, sedef hastalığının tekrar çıkmasını engeller ve böylece ömür boyu sedef hastalığından korunmuş olabilirsiniz.

Источник: https://www.kadincasayfa.com/sedef-hastaligi/

Sedef Hastalığı Tedavisi İçin 6 Doğal Krem

Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Bu yazıda, ölü hücrelerin birikimi sonucu meydana gelen ve kronik bir deri hastalığı olan sedef hastalığından bahsedeceğiz. Bu hastalığın belirtileri arasında, kızarıklık ve pul pul cilt lekelerinin yanı sıra kalın cilt yamaları da bulunmaktadır. Bu yazıda, sedef hastalığı tedavisinde kullanılan en iyi doğal kremlerin sırlarını anlatacağız.

Sedef hastalığı nedir ve neden gelişir?

Sedef, alt deride lezyonlar üreten, enflamatuvar temelli, kronik bir deri hastalığıdır. Bulaşıcı değildir; ancak kalıtsal olabilir ve erkeklerde kadınlara nazaran daha sık görülür.

Sedef hastalığı esas olarak sırt, karın, kafa derisi, dizler ve dirsekler üzerinde oluşur.

 20 ila 55 yaş arasındaki yetişkinlerde daha yaygın olmakla birlikte, her yaş grubunda ortaya çıkabilir.

Hafif semptomlarla birlikte başlar ve otoimmün (doğuştan kaynaklı bağışıklıkla ilgili) kökenlidir. Sedef hastalığının sahip olduğu muhtemel tetikleyiciler çok çeşitlidir:

İster inanın ister inanmayın, beslenme düzeni, bu durumun iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar. Günlük yiyecekleriniz aşağıdakilerden oluşmalıdır:

 • Sebzeler
 • Meyve
 • Yulaf
 • Fasulye
 • Somon ya da uskumru (haftada iki kez)
 • Eğer balık yemiyorsanız bunun yerine balık yağı ya da keten tohumunu tercih edebilirsiniz.

Vücudunuzun iltihaba neden olan toksinleri yok etmesine yardımcı olmak için her iki saatte, bir bardak su içmeniz de çok önemlidir. Karaciğerinizin sindirmekte zorlandığı proteinleri içermesi nedeniyle tavuk, kırmızı et ve süt ürünleri gibi gıdalardan ve hazır gıda, şekerler ve kızarmış gıdalardan da uzak durmanız gerekir.

Sedef hastalığı tedavisi için doğal kremler

Herhangi bir tedaviye başlamadan önce, bu durumun spesifik bir çaresi olmadığını bilmeniz oldukça önemlidir. Bununla birlikte, semptomları azaltmak ya da soyulan cildin daha çabuk iyileşmesini sağlamak için yapabileceğiniz çok şey vardır. Aşağıda verilen ev yapımı kremlere bir göz atın:

1. Aloe Vera

Tabii ki, aloe vera bu listenin en başındadır. Diğer birçok cilt probleminde olduğu gibi, sedef hastalığına yönelik doğal tedaviler arasında da birinci sırada gelmektedir.

Aloe vera jeli, sedef hastalığının tedavisi için birçok doğal özelliğe sahiptir; örneğin, pul pul olan cilt çok fazla kaşıntıya neden olduğu zamanlarda ideal bir anti-enflamatuvar özellik gösterir ve ferahlatır.

Cildinizi çok sert kaşıyarak kendinize zarar vermemeniz adına, günde birkaç kez bu sıvıyı biraz uygulayabilirsiniz. Aloe verayı buzdolabında saklamak iyi bir fikirdir.

Cildinize uyguladığınız zaman, sahip olduğu düşük sıcaklıktan ötürü biraz rahatlama hissedebilirsiniz. Hali hazırda evinizde bir aloe vera bitkiniz varsa, sedef hastalığının belirtilerini tedavi etmek için ihtiyacınız olan zamanlarda bir dal koparmaktan çekinmeyin.

2. Kudret Narı

Bu sebze sağlığa oldukça faydalı, zengin bir yapıya sahiptir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, iltihaplanmayı azaltmak için de kullanılabilir. Dahası, sedef hastalığı belirtilerini tedavi etmek açısından yararları nedeniyle denemeye değer bir ev yapımı krem haline getirilebilir.

Tek yapmanız gereken soyulmuş kudret narını kaynatmak, dilimler halinde kestikten sonra bir püre haline getirmektir. Oda sıcaklığındayken etkilenen bölgelere uygulayın ve ılık suyla durulamadan önce 20 dakika etki etmesi için bekletin.

3. Muz

Muz bu konuda büyük bir yardımcınız olacaktır ve bu meyvenin avantajlarından yararlanmak çok kolaydır. Muz kabuğu ile sedef hastalığının neden olduğu lezyonların iç tarafını ovabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bir çatalla olgunlaşmış bir muzu ezerek  “muz kreması” yapabilirsiniz. Elde ettiğiniz muz kremasını alın ve etkilenen alanlarda 15 dakika etki etmesi için bırakın.

Bundan sonra ise sadece ılık su ile durulayın.

Daha fazlası için: Bu Doğal Tedavilerle Sedefle Savaşın

4. Karbonat

Karbonat kaşıntıyı gidermek ve cildi ölü hücrelerden arındırmak açısından harikadır. Bununla birlikte, bu tedaviye özen göstermeli ve nazikçe uygulamalısınız, aksi halde tahrişe neden olabilir.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı karbonat (30 gram)
 • ¼ su bardağı oda sıcaklığında su (62 ml)

Nasıl hazırlanır?

 • Karbonatı bir kaba koyun ve suyu yavaşça ilave edin.
 • Pürüzsüz bir macun oluşturana kadar karıştırın.
 • Bu macunun herhangi bir pullanmış deri bölgesine dikkatle uygulanması gerekir.
 • 30 dakika bekletin ve su ile durulayın.
 • Yanma hissi fark ederseniz, hemen yıkayın.
 • Pamuklu bir havlu ile nazikçe kurulayın.

5. Kırmızı Biber

Daha çok yemeklere baharat eklemek için kullanılan bu madde, sedef hastalığının tedavisin açısından çok yararlı olabilir. Bu madde, sinir uçlarını inhibe ederek ağrıyı azaltan aktif bir kimyasal olan kapsaisini bünyesinde barındırır. Bu durumda, iltihap, kızarıklık ve soyulmayı da azaltmış olur.

 • Acı biber özünü, doğal ürünler ya da sağlıklı gıda ürünleri satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Bu biber özünü suyla birlikte bir macun haline getirin veya sadece bir havan ile kırmızı biberi ezin ve su ile karıştırarak aynı kıvamı elde edin.
 • Daha sonra, macunu etkilenen bölgeye uygulayın ve etki etmesi için 10 dakika bekletin.

6. Keten tohumu

Keten tohumu, anti-enflamatuvar etkisi fazla olan esansiyel yağlar içerir. Sedef hastalığı için çok etkili bir merhem ya da krem hazırlamak için bu bitkinin tohumlarını kullanabilirsiniz.

Sedef hastalığı basit bir rahatsızlıktan ötedir!

Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Sedef hastalığı toplumda sık görülen, ataklarla birlikte genellikle uzun süre devam eden bir hastalıktır. Farklı görünümlerle karşımıza çıkabilir. En sık görülen plak tipinde (Psoriasis vulgaris), sağlam deriden keskin sınırla ayrılabilen, deriden kabarık kızarıklıkların üzerini kaplayan ve hastalığa ismini veren sedef veya gümüş renginde kepeklenmeler (pullanmalar) tipiktir.

Sedef hastalığı sık görülen bir hastalıktır. IFPA’nın verilerine göre tüm dünyadaki sedef hastası sayısı en az 125 milyondur. Türkiye’de sıklık yaklaşık %1’dir. Bu sonuç Türkiye’de 800 bin sedef hastasının varlığına işaret eder. Sedef hastalığı erkek ve kadınlarda eşit oranda görülür. En sık 20-30 yaşları arasında başlar.

Türk Dermatoloji Derneği Psoriasis Çalışma Grubu Yürütme Kurulu başkanı Prof. Dr. Erkan Alpsoy, sedef hastalığı hakkında bilgiler verdi.

Sedef hastalığı neden olur?

Sedef hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın bağışıklık sistemi, genetik ve çevresel faktörlerin karşılıklı etkileşimi sonucu geliştiği düşünülür. Sedef Hastalığı bulaşıcı değildir.

Sedef hastalığını tetikleyen faktörler nelerdir?

Sedef hastalığına yatkın bireylerde aşağıdaki faktörler tetikleyici rol oynamaktadır;

1-Fiziksel travmalar, kaşıma, ovalama ya da yolma gibi aktiviteler, banyoda liflenme veya keselenme gibi uygulamalar.

2-Güneş ışınları; ılımlı dozlarda güneş ışını hastalık belirtilerini iyileştirirken, aşırı güneşlenme veya güneş yanıkları.

3-Enfeksiyonlar; özellikle streptokok nedenli boğaz enfeksiyonları bağışıklık sistemi aracılığıyla, genetik yatkınlığı olan bireylerde hastalığı başlatabilmekte veya yeni ataklara neden olabilmektedir.

4-Ruhsal stresler; bazı hastalardan sedef hastalığının başlangıcında veya yeni bir atak öncesinde yoğun ruhsal stres öyküsü alınabilmektedir.

5-İlaçlar; bazı ilaçlar (ağızdan veya damar yoluyla alınan kortizon, sıtma ilaçları, ruhsal hastalıklarda kullanılan lityum, tansiyon ilaçlarından beta blokerler, interferon, bazı ağrı kesiciler, vb.) hastalığın gelişimine veya şiddetlenmesine yol açabilmektedir.

6-Sigara ve aşırı alkol tüketimi; bazı hastalarda sedef hastalığının ataklarına neden olabilmektedir.

Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır?

Sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Mikroplarla gelişen bir hastalık olmadığı için hastalığın bir başkasına bulaştırılması söz konusu değildir.

Sedef hastalığı irsi midir?

Sedef hastalığının ortaya çıkması için genetik bir yatkınlık söz konusudur. Yakın kan bağı olan bireylerde sedef hastalığının görülme sıklığının toplumdaki diğer bireylere oranla daha fazla olmasıdır.

Sedef hastalığı yalnızca derinin hastalığı değildir”

Hatta sedef hastalığı kalp ve damar hastalıkları, obezite (şişmanlık), iltihaplı bağırsak hastalıkları gibi ek hastalıkların gelişimine katkıda bulunuyor olabilir.

Sedef hastalığı eklemleri de etkileyebilir

Sedef hastalığı kabaca her 10 hastadan 2’sinde eklem şikayetlerine neden olabilir. Eklem yüzeyleri ile birlikte eklem bağları, kirişleri ve eklem zarlarını etkileyebilir.

Şikayetler tek bir ekleme (diz eklemi, kalça eklemi vb.) sınırlı olabilir. Hastaların önemli bir bölümünde romatoit artrite benzer şekilde ve özellikle el eklemleri etkilenir.

Eklemlerde ağrı, kızarıklık ve şişlik gözlenir.

Sedef hastalığı nasıl bir yol izler?

Sedef hastalığı önceden kestirilemeyen ataklar ve iyilik dönemleri ile genellikle uzun süreli bir seyir izlemektedir. Hastalığın belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye ve hatta aynı kişide zaman içinde değişiklik gösterebilir. Genel olarak hastalığın şiddeti zaman içinde (ileri yaşlarda) azalma gösterir.

Sedef hastalığının tanısı nasıl konur?

Sedef hastalığının tanısı klinik bulgularla konulabilmektedir. Tanı zorluğunda tutulan deriden küçük bir parça alınarak (deri biyopsisi) histopatolojik inceleme ile tanı kesinleştirilebilir.

Kaşımayın, keselemeyin ve aşırı güneşlenmeyin”

Son yıllarda hastalıkla ilgili bilgilerimizin artması, yeni ve etkili tedavi seçeneklerinin kullanılmaya başlanması ile hastalık daha etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Sedef hastalığı uygun tedavi ile kontrol altına alınabilmekte ve uzun süren iyilik dönemleri sağlanabilmektedir.

Hastalığın tedavisinde tarafların (hekim, hasta ve hasta yakınları) iş birliği içinde olması ve uyum içinde çaba göstermesi tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. Yukarıda sözü edilen ve hastalığı alevlendirebilecek her türlü uygulamadan (kaşıma, banyoda liflenme, kese, aşırı güneşlenme, vb.

) mutlaka kaçınılmalıdır.

Sedef hastalığı tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

İlaç seçiminde ve tedavi sürecinde belirleyici olan hastanın yaşı, tedaviye uyumu, hastalığın yaygınlığı, belirtilerin yerleşim yeri, tırnakların tutulum şiddeti ve eklem tutulumu, hastalığın yaşam kalitesi üzerine olan etkisi gibi parametrelerdir.

Seçilecek tedavi şekli ve uygulama yolu, tedavinin süresi, ilaçların dozu hekim tarafından düzenlenir.

Hastalığın tedavi ve izleminde hekimlerin bilgi, tecrübe ve işbirliği içinde çalışmaları ne kadar gerekliyse sedef hastalarının önerilen tedaviye uyumu da o denli önemlidir.

En sık karşılaşılan sınırlı tutulumlu sedef hastalığında yan etkilerin daha az olması ve uygulama kolaylığı nedeni ile öncelikle yerel (sedef yaraları üzerine uygulanan) tedavi yöntemleri tercih edilir.

En sık kullanılan ilaçlar; keratolitikler (deri yüzeyindeki kepekleri uzaklaştıran ilaçlar), kortikosteroidler, antralin, kalsipotriol (sentetik D vitamini), kalsinörin inhibitörleri ve fototerapidir.

Yerel tedavilere dirençli, yaygın tutulumlu olgularda kullanılan sistemik tedavilerin başında, metotreksat, siklosporin-A ve retinoidler gelmektedir. Bu tedavilerin dışında yaygın kullanılan, oldukça etkili bir uygulama PUVA tedavisidir. Son yıllarda biyolojik ilaçlar da yukarıdaki tedavilere yanıtsız olgularda kullanılmaktadır.

Çözüm sadece modern tıp”

Sedef hastalığı gibi uzun süreli seyir gösteren hastalıklarda alternatif tedavi arayışları gündeme gelebilmektedir. Çoğu kez çaresizlik duygusu içinde yeni bir umut olarak ve bilimsel olarak kanıtlanmış etkileri bulunmayan alternatif olduğu öne sürülen tedavilere sarılan hastalar sıklıkla büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilmektedir.

“Bilimsel” etiketi ile de hastalara sunulabilen bu alternatif tedavi ürünleri hastalık üzerinde olumsuz ve bazen geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilmektedir. İnsan sağlığının sürdürülmesinde, hastalandığı zaman sığınılacak ve güvenilecek tek liman modern tıptır.

Sedef hastalığı için çare arayanların başvuracağı doğru adres bu hastalığın birinci derecede tanı, tedavi ve izleminden sorumlu olan Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanları olmalıdır.

Hastalarımız ve yakınları etkinlikleri söylentilerin ötesine geçemeyen, şifa sağladığı iddia edilen ancak hiçbir şekilde bilimsel kanıtı olmayan alternatif tıp uygulamalarına kendi sağlıkları için önem vermemelidir.

STRES SEDEF HASTALIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Dermatoloji Uzmanı Dr. Gül Fındık sedef hastalığına dair bilinmesi gerekenleri anlattı.

Sedef nasıl bir hastalıktır?

Sedef (psoriasis)toplumun %2’sini ilgilendiren sık görülen bir deri hastalığıdır. Kadın ve erkeklerde eşit oranda ve her yaşta görülebilir, beklenmedik bir şekilde ortaya çıkıp kaybolabilir. Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Sedef hastalığının nedenleri nelerdir?

Sedef hastalığında deri hücrelerinin çoğalma döngüsü artmıştır ve normalde 3-4hafta iken bu hastalıkta 3-4 gün gibi kısa sürer. Bunun sebepleri halen tam olarak anlaşılamamıştır.

Bazı kişiler özellikle ailesinde sedef hastalığı olanlar hastalığa daha yatkın olurlar. Sedef hastalığını boğaz enfeksiyonu, stres, deri hasarı gibi dış etkenler tetikleyebilir. Ancak çoğu hastada neden saptanmaz.

Aşırı alkol alımı, sigara, bazı ilaçlar sedefi kötüleştirebilir.

Sedef hastalığının türleri var mıdır?

En sık görülen şekli kronik plak gibi psoriasisdir. Uzun süre kalıcı plaklar, dizler, dirsek gövde ve saçlı deri de daha sık olmak üzere her yerde görülebilir. Guttat psoriasis diğer bir şeklidir. En çok çocuklarda görülür ve grip ile tetiklenebilir. Guttat psoriasisdeki yamalar çok sayıda ve küçüktür.

Eritrodermik  psoriasis ise sedef plaklarının keskin sınırlarını kaybedip genişleyerek  birleşmeleri sonucu oluşur. Tüm deri kızarıktır. Püstüler psoriasis ise iki şekilde görülür. Birincisi en sık görüleni avuç içi ve ayak tabanlarını tutar. Burada kızarık alanlarda sarı iltihaplı noktalar görülür.

Daha yaygın olan diğer püstüler psoriasis tipinde ise derinin her yeri etkilenebilir ve çok daha ciddi bir hastalıktır.

Sedef hastalığı kimlerde, hangi yaş gruplarında daha çok görülür?

Her iki cinsi eşit oranda tutar fakat kadınlarda başlangıç yaşı daha erken olma eğilimindedir. Her yaşta görülebilmekle birlikte, hastalığın ortaya çıkışı 15–20 ve 55–60 yaşları arasında belirgin artış göstermektedir.

Sedef hastalığı olanların diğer cilt hastalıklarına/rahatsızlıklarına daha kolay yakalanmaları söz konusu mudur?

Psoriasisli hastalar tipik formlara dönüşebilir. Sekonder cilt enfeksiyonlarına yakalanabilirier. Ayrıca tedaviye bağlı komplikasyonlar çıkabilir. Hastaların dikkatli takipleri önemlidir. Psoriatik hastalarda kardiyoraskular hastalık riski artmıştır.

Sedef hastalığının kesin tedavisi var mıdır? Nasıl bir tedavi uygulanır?

Psoriasis, depresyon ve kronik akciğer hastalığında sonra ruhsal etkileri en fazla olan üçüncü hastalık, konjestif kalp yetmezliğinden sonra da fiziksel etkileri en fazla olan ikinci hastalıktır.

Tedavi seçiminde hastanın yaşı, cinsiyeti, genel durumu, psoriasisin yaygınlığı, süresi, tipi, daha önce uygulanan tedaviler, sosyo-ekonomik durumu, psişik durum, eşlik eden hastalıklar göz önüne alınmalıdır.

Tedavi yöntemleri: Tropikal tedavi, fototerapi ve sistemik tedaviler olarak üç grup altında incelenebilir.

Sedef hastalığı bitkisel tedaviye cevap verir mi?

Sedef kronik bir hastalıktır yani uzun yıllar devam eder. Bitkisel tedavi adı altında bir çok maddeler piyasada bulunmaktadır. Bunların hiçbirisinin bilimsel bir geçerliliği bulunmamaktadır. Sadece geçici bir iyileşme görülebilir. Hastaların daha bilimsel ve kontrollü tedavi almaları gereklidir. Düzenli ve dikkatli takipleri önemlidir.

Sedef hastalığı için kaplıcalara gitmek doğru mudur?

Sedef eklem şikâyetlerine de yol açabilir. Bu yüzden eklem ağrıları için zaman zaman kaplıcalara gidilebilir.

Sedef hastalığı olanların özel bir beslenme rejimi uygulaması gerekir mi?

Sedef hastalığı beslenme ile tetiklenebilir. Sedef tedavisinde beslenme ile alınan yağların kontrolü son derece önemlidir. Çünkü serumda serbent yağ asidi düzeyleri genelde anormaldir.

Omega 3 yağ asitleri sedefte yaralıdır. Balık yağları da yararlı olabilir. A vitamini ve çinkodan zengin besinler yararlıdır. Çünkü sedef hastalarında a vitamini veçinko azalmıştır.

D vitamininin de sedef de yararı gösterilmiştir.

Sedefi olanlar cilt bakımında nelere dikkat etmelidir?

Sedef hastalarının uygun bir cilt bakımına ihtiyaçları vardır. Sedefli hastaların cilt hücrelerinin bölünmeleri normale göre daha hızlıdır. Bu vücudun etkilenen bölgelerinde kepeklerle kaplı kızarıklıklara yol açar.

Kullanılacak kozmetiklerin katkı maddesi az ve bileşiminin fizyolojik olması gereklidir. Ayrıca cildin barier fonksiyonunu desteklemesi şarttır. Gereksiz kozmetikten uzak durulmalıdır.

Ancak banyoda kullanılan sabun ve şampuanların dermotolog tarafından önerilen özel ürünler olmasına dikkat edilmelidir.

Hangi sabun hangi hastalığa iyi gelir?

+63Hayatımızdaki birçok bitki, hastalıklara iyi gelecek binlerce vitamin saklar. İşte bu doğal bitkilerden yapılan vücut sabunları ile bu hastalıklara karşı koymak mümkün. İşte sabunlar ve iyi geldikleri hastalıklar. Argan Sabunu: Saç dökülmelerinde etkili çözümdür, fas sabunu olarak da bilinir.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1016024-sedef-hastaligi-nedir

Sedef Hastalığının Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Sedef, kaşıntılı bir cilt hastalığıdır. Tedavisi olabilen bu hastalık, belirtilerinin başladığı vücudun her yüzeyinde görülebilmektedir. Saç derisinden ayak tırnağına kadar her yerde belirtisi görülebilir ve ortaya çıkabilir.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

En büyük belirtisi kaşıntıdır. Ancak onu diğer kaşıntılı hastalıklardan (egzama, mantar…) ayıran farklılıkları vardır.

Açık yüzeylerde kendi belli etsede, ayak mantarı ve tırnak mantarının oluştuğu alanlarda, genital alanlarda, saç diplerinde tam tespiti yapılması biraz zor olmaktadır.

Çünkü o bölgeler diğer kaşıntılı hastalıklar içinde kimi ortak belirtilere sahip yerlerdir. Sedefin doktor kontrollerinde net olarak tanısı koyulabilmektedir.

Sedef her ne kadar yüzey hastalığı olarak görülse de, eklemlerde de iltihaplanmalara sebep olabildiği görülmüştür. Hastalık belirtileri içinde görülen eklem ağrıları hastaların muzdarip olduğu alanlardandır. Bu ağrılar neticesinde kişilerde hareket kısıtlığı da gözlenmektedir.

 • İlk belirtileri kuru bir oluşumdur. Kaşıntı yapar ve kaşındığı takdirde noktasal olarak kanamalar ortaya çıkar.
 • Diğer deri hastalıklarına nazaran serbest ve dağınık değil sınırlar dahilinde bir alanda yer alır.
 • Daha sonra kırmızılaşak alt tabaka öncesinde hafif kırmızı pembemsi renktedir.
 • Üzerinde oluşmaya başlayacak tabakanın ayrılma aşamasının ilk belirtileri olduğundan yüzey kuru ve kaşındığında ince toz halinde gözükür.
 • İleriki aşamalarda tabaka kendini daha belirginleştirecek ve kaşıntılar yoğunlaşacaktır.
 • Ellerde ve ayaklarda görülen sedefin belirtileri; su toplaması, çatlak ve soyulmalardır.

Tırnaklardaki sedef belirtileri nasıldır?

Vücut içinde eklemlerde oluşabilen, kemik birleşimlerinde iltihaplanmalara neden olan sedef, dışarıda da tırnak birleşimlerinde gerçekleştirir. Tırnaklarda da (tırnak altlarında) görülebilen bu hastalığın belirtileri şu şekildedir:

 • Tırnak üzeri çukurluklar oluşur,
 • Sedef, tırnak altında kendini gösterdiğinden tırnağın etten ayrılma süreci başlar,
 • Süreç, tırnağı da güçsüz bırakcağından tarnak sararmaya başlar, kırılmalar olabilir.

Sedef Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Görüldüğü kesimlere göre hastalık çeşitlenmektedir. Yetişkinlerde bütün belirtiler görülür. Giderek kalınlaşan kabarıklıklar ve kabuklanmalar vardır. Yüzey daha kalındır ve daha geniş bir alanda hakimdir. Ancak çocuklarda hastalığın tipik belirtilerinden olan kırmızı renkli ve kepekli ince kabuklu belirtiler gözlemlenir.

Sedef Hastalığının Tedavisi

Sedef hastalığı geçmesi, uygulanacak tedaviye ve kararlılığa bağlıdır. Sedef hastalığının tedavisinde gidilecek bölüm dermotolojidir. Randevu alınacak doktor ise dermatologtur.

Uzman dermatolog öncelikle hastalığı egzama ve diğer kaşıntılı hastalıklardan ayırıcı tekikler yapacaktır.

Sedef hastalığı mikrobik ve bir hastalık olmadığı için doktor, hastaların kişisel özelliklerine göre (yaş ve hastalık süreci) tespit yaparak olası nedenleri ortaya koyacaktır.

En büyük şikayet olan deri döküntüsü, kaşıntı ve iltihaplar önlenme aşamasına gidilerek gerekli görülen kremlerle tedaviye başlanır. Amaç deri yüzeyini yüzeyinin hastalıklı katmanının inceltilmesi ve kaşıntının önlenmesidir. Süreç dahilinde ışın tedaviside uygulanabilir.

Hastalık, kişilerin yatkınlığı (fiziksel, psikolojik sorunlar yada genetik) neticesinde tekrarlayabilir. Yahut tamamen yok olup gidebilir. Bu durum kişilere özeldir ve değişmektedir. Hastalığı geçirmiş kişilerden yıllar sonra tekrar geçirenler olabildiği gibi, kısı süre sonra tekrarlayanlarda olmaktadır.

Sedef hastalığında dikkat edilmesi gerekenler:

Geçici olan bu hastalığı önleme, seyrini yavaşlatma, şiddetini artırma sizin kararlılığınızdadır. Bunun için hayat tarzınızı gözden geçirmekle başlamalısınız.

 • Herşeyden önce beslenme alışkanlığınızı gözden geçirin, kimi tüketilen gıdalar cilde dokunmakta sedef gibi kaşıntılı hastalıkları tetiklemektedir. Sık yediklerinizi gözden geçirin ve etkilerini araştırın.
 • Kullandığınız ilaçlar varsa bunların içerğini (prospektüs) okuyun. Sedefi tetikleyen bir durum var mı inceleyin. Kimyasal ilaçlar her ne kadar tedaviyi amaç edinse de unutmayın, hiç biri yüzde yüz masum değildir ve sıfır yan etkisiz değildir. Her başınız ağrıdığında ilaç yutma alışkanlığınız varsa bundan vazgeçin. İlaçların bağışıklık sistemini etkilediğini unutmayın.
 • Stres… Her hastalığın temelini kuran stresten mümkün olduğunca uzak durun. Sedef hastalığı strese bağlı artış gösteren bir hastalıktır. Kendinizi rahatlatacak şeyler bulun. Stresten korunma yollarını bulun.

Hastalık sürecinde kaşınan farklı bir yeriniz varsa dikkat edin; yeni bir alanda sedef başlıyor olabilir! Cilde iyi gelen doğal besinler tüketmeye çalışın.

Источник: http://www.kadinlahersey.com/sedef-hastaliginin-tedavisi-var-mi.html

Sedef Hastalığı Nedir, Sedef Tedavisi

Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

sedef hastalığı nedir, sedef tedavisi

Tıp dilindeki adı psoriasis olan sedef hastalığı dünya üzerinde yaklaşık 125 milyon kişinin sorunudur. Sedef hastalığının görülme oranı son senelerde ciddi ölçüde artış göstermekte. Bu nedenle sedef nedir sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı. Sedef deride kızarık zemin üzerinde beyaz kepeklenmeler şeklinde oluşur.

Sedef hastalığı her yaşta görülebilmektedir. En sık görüldüğü yaş aralığı 20-30 yaştır. 40 yaşından önce başlayan sedef erken başlangıçlı, 40 yaş sonrası başlayan ise geç başlangıçlı sedef olarak adlandırılır. Kişilere göre farklılık gösteren hastalık ile ilgili sedef nedir sorusu kadar sedef çeşitleri de merak edilmektedir.

Sedef çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • Plak tipi sedef: En çok karşılaşılan sedef çeşididir. Dirsek ve dizlerde kızarıklık, pullanma ve döküntü şeklindedir.
 • Ters sedef: Derinin katlanma bölgelerinde görülür. Skılıkla kasık ve koltuk altında oluşur. Kesin tanı öncesinde diğer egzama türleriyle çok karıştırılır.
 • Eritrodermik sedef: Kızarıklık ve deri döküntüsünün tüm vücuda yayılmış şeklidir. Elektrolit ve sıvı dengesizliğine sebep olabildiğinden tedavisi genellikle hastanede yapılır. Nadir görülen bir sedef türüdür.
 • Damla tipi sedef: Daha çok çocuklarda rastlanır. Damla şeklindeki sedef yaralarına bütün vücutta rastlanır.

Birçok insanın sorunu olan sedef hastalığı daha sık olarak dirsek, saçlı deri, diz, el ve ayaklarda görülür. Sedef yaralarının görüldüğü bölgelerde kaşıntı, ağrı veya batma olabilir. Nadir olarak cildin tamamı hastalıktan etkilenebilir. Sedefin bütün deri yüzeyini kaplayacak şekilde görüldüğü hali ölümcül olabilmektedir.

Bunun nedeni sedef yaralarıyla kaplanan cildin sıcaklık düzenleyici özelliğini kaybetmesi ve bariyer görevi özelliğini yitirmesi. Sedef hastalığı görülen kişilerin %10 unda eller ve el bilekleri, ayak ve ayak bilekleri, omurga ve boyunu etkileyen artrit gelişmekte. Bazen sedef hastalarının eklemleri gözle görülür şekilde deforme olabilmektedir.

Yine bazı hastaların el ve ayak tırnaklarında şekil bozuklukları ve dökülmeler görülebilir.

Orta şiddette ve şiddetli devam eden sedef hastalıkları bazı iç hastalıklarla birlikte görülebilir. Kardiyovasküler hastalıklarla sedef hastalığı arasında belirgin bir ilişki saptanmıştır. Sedef hastalarında inme, hipertansiyon, dislipidemi, istemik kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve Crohn hastalığı riski daha fazladır.

Sedef görülen kişilerin %60 ında yağlı karaciğer hastalığı görülür. Yine sedef hastalarında hipertansiyon görülme oranı %40 a yakındır. Sedef hastalığı hipertansiyon hastalığı oluşumu için başlı başına ve bağımsız bir sebep olabilmektedir.

Aynı zamanda sedef hastalığı olan kişilerde kalp krizi riski daha fazladır.

Sedef hastalığının şiddeti ve tedavi süresi ile bazı kanser türleri arasında doğrudan bir ilişki görülmüştür. Sistemik tedavi olan ve uzun süre tedavi gören hastalarda lenfohematopoetik kanserler, kolorektal kanserler ve böbrek-mesane kanserlerine daha sık rastlanmakta. Sedef hastalığı lenfoma ve melanom harici deri kanserleri için başlı başına bir risk faktörüdür.

Sedef Neden Olur

Hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Uzmanlar hastalığın ortaya çıkmasında çok sayıda genin rol oynadığını düşünmekte. Ailesinde ve yakın akrabalarında sedef olanlarda, sedefe neden olan bu bozuk genlerin görülme ihtimali daha fazladır.

Yapılan araştırmalara göre anne-babanın her ikisinde de sedef hastalığı varsa çocukta olma ihtimali %41, yalnızca birinde varsa %14 ve kardeşte varsa %6 dır. Genetik sebepler dışında bazı ilaçlar, duygusal dalgalanmalar, stres ve sıkıntı, enfeksiyonlar, iklim, dahili hastalıklar ve travmalar hastalığa sebep olabilmekte ve hastalığı tetikleyebilmektedir.

Sedef neden olur sorusuna cevap arayan bazı uzmanlara göre sigara da sedef hastalığı tetikleyicilerindendir.

Hastalık herkeste aynı seyretmez ve kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Bunula birlikte en çok görülen sedef hastalığı belirtileri; deri üzerinde bazı bölgelerde kızarıklıklar, bu kızarıklıklar üzerinde kepeklenme ve döküntü, kaşıntı ve yanma şeklindedir.

Bu belirtilerin görülmesi durumunda vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması önemlidir. Sedef hastalığının tedavisi olmadığı yönünde yaygın bir inanış vardır. Doğru olmayan bu inanış neticesinde belirtiler görülen bazı kişiler doktora başvurmayabilir. Bu yapılacak yanlış bir davranıştır.

Doktor kontrolünde uygulanacak tedavi ile hastalık kontrol altında tutulabilmektedir.

Sedef Bulaşıcı Mı

Sedef hastasıyla karşılaşan birçok kişi kötü görünümün de etkisiyle tedirgin olmakta ve sedef bulaşıcı mı endişesine kapılmakta. Sedef hastalığı ile ilgili toplumda birçok yanlış bilgi ve inanış vardır. Bunlardan bir tanesi de sedef hastalığının bulaşıcı olduğu inanışıdır.

Yanlış olan bu inanış hastanın sosyal aktivitelerini sınırlamasına, kendisini soyutlamasına ve yalnız kalmasına sebep olmaktadır. Yaygın inanışın aksine sedef hastalığı kesin olarak bulaşıcı bir hastalık değildir.

Yani sedef hastalığı temasla, aynı havuzda yüzmekle, aynı eşyaları kullanmakla, aynı havluya silinmekle, aynı tabaktan yemek yemekle ve benzeri şekilde bulaşmaz.

Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığı birçok duygusal sıkıntıyı da beraberinde getirmektedir. Öyle ki sedef hastalarının dörtte biri depresyondadır. Sedef hastaları açısından en çok sıkıntı yaratan durumlardan biri görünür yerlerde oluşan sedef yaralarıdır. Bu yaralar nedeni ile hasta kötü göründüğünü düşünür ve kötü hisseder.

Toplum içinde bulunmaktan rahatsızlık duyabilir ve özgüven kaybı yaşar. Bir diğer duygusal sıkıntı da yaraları gören kişilerin hastalığın bulaşıcı olabileceğini düşünmesi sonucunda sedefli insanlara yaklaşmaktan çekinmeleridir. Bu durum hastaların yalnızlaşmasına sebep olur.

Hem hastalığın beraberinde getirdiği rahatsızlıklardan dolayı, hem de yaşanan duygusal sıkıntılardan dolayı sedef hastalığı tedavisi oldukça önemli.

Sedef Tedavisi

Hastalığın tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Uygulanacak sedef tedavisi yönteminin belirlenmesinde hastalığın görüldüğü yerler ve sedef yaralarının yaygınlığı önemlidir. Örneğin yaralar vücudun %5 inden az bir alanda ise krem tedavisi uygulanırken, yaraların daha yaygın ve şiddetli olduğu durumlarda farklı tedaviler uygulanır. Uygulanan tedavilerde amaç:

sedef tedavisi

 • Hızlı hücre üremesini engellemek, kızarıklık ve kepeklenme şeklindeki döküntüleri azaltmaktır.
 • Sedef kabuklarının tedavisi ile yaraların ortadan kalkmasını ve deri yüzeyinin normale dönmesini sağlamak.
 • Döküntüler ve sedef yaraları tamamen ortadan kalktıktan sonra, yaraların sebebinin teşhisi ve bu sebeplerin ortadan kaldırılmasına yönelik tedaviyle hastalığın tekrarlamasını önlemek.
 • Sedefle birlikte beliren diğer hastalıkların tespiti ve tedavi edilmesidir.

Sedef tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Yaygın inanışın aksine uzman bir doktor yardımıyla hastalık kontrol altında tutulabilir, hasta çok az döküntüyle yaşamını sürdürür ve sedef hastalığının rahatsız edici semptomları ortadan kaldırılır.

Источник: http://saglikloji.com/sedef-hastaligi-nedir-sedef-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.