Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Sedef Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Sedef hastalığı, çok sık görülen deri hastalıklarından bir tanesidir. Ayrıca gereksiz bilgi kalabalığı olan hastalıkların başında gelir. Gereksiz bilgiler içinde bazı tedavi paylaşımları da bulunur ve birçoğunun da bilimsel olarak geçerliliği yoktur.

Çok alakasız belirtiler ve tedavisinin zorluğu gibi bilgiler yayılarak; bu hastaların psikolojik bakımdan daha da sıkıntı yaşamasına neden olur. Hastalık nedeni kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle psikolojik nedenlere dayandırılmaktadır.

Lupus Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Sedef hastalığı genetik geçişli bir hastalıktır. Kişinin 7 kuşak akrabalarından taşınabilmektedir. Toplumda çok sık rastlanmakla birlikte birçok tip sedef bulunmaktadır. En çok bulunan sedef tipi Psoriasis Vulgaris, sağlam deriden net bir şekilde ayrılabilen, deriden kabarık kızarıklıkların üzerini kaplayan şekilde gözlenmektedir.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı (Psoriasis) cilt hücrelerinin değişmesi ile meydana gelen, yaygın bir cilt hastalığıdır.

Fazladan oluşan cilt hücreleri kalın, gümüş renkli pullar halinde, kaşındırıcı, kuru ve kırmızı lekeler şeklinde olup, kimi zaman acı verici olabilmektedirler.

 Bu hastalık ile cildin yüzeyindeki hücreler hızlı bir şekilde dağılmaya ve büyümeye başlar.

Sedef hastalığı kalıcı ve uzun süreler devam eden bir hastalık olma özelliğine sahiptir. Zaman içerisinde defalarca kez iyileşmesine rağmen, sedef hastalığının belirtileri iyileşme gösterirken, tekrarlaması an meselesidir. Kişinin yapabileceği en muhtemel davranış, ilaçlarına düzenli ve sadık kalmak ayrıca gün ışığından da kaçınmaktır.

Sedef Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedeni ile ilgili şu ana kadar kesin olarak belirlenmiş bir madde yoktur. Psikolojik etkenler hastalık üzerinde çok etkilidir.

Sedef hastalığının herhangi bir organın işleyişiyle ilgisi yoktur.

Tüketilen besinler kesinlikle hastalığın görülmesinde etkili değildir ama halk arasında çok yenmek istenen ama yenmeyen bir besin olduğunda hastalığın görüldüğü yönünde bilgiler vardır.

 • Yaşanan ani kayıplar nedeniyle şoka girmek.
 • Günlük hayatta sorunlu yaşantısı olanlarda görülen sıkıntı ve gerginlik.
 • Aile içinde ya da çevrede sevgi eksikliği yaşanması.
 • Aile ile çocuk arasındaki olumsuz ilişkiler.
 • Dişlerde sürekli olarak görülen çürükler.
 • Boğazlarda, bademcikte kronik olarak görülen iltihap.
 • İdrar yollarında, bağırsaklarda görülen iltihaplar.
 • Ciltte kaşınma sonucunda oluşan zedelenmeler ve deri açıklıkları.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sedef hastalığı vücutta alarm vermeye başladığında gerekli önlemler alınarak hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Sedef hastalığı kişinin psikolojisini de etkilediği için kişinin moralinin düzgün ilerlemesi iyileşme sürecinde çok önemlidir.

 • Deri üzerindeki farklılıklar genellikle pembe-kırmızı tonlarındadır.
 • Deri yüzeyinde kabarcıklar şeklinde görülür.
 • İri bir formda, parlak ve kurumuş cilt kepekleridir.
 • Yaralar 1 – 2 mm kadar küçük olabilirken; 40 cm kadar geniş bir alana da yayılabilir.
 • Şekil bakımından çeşit çeşittir ve sayıca birden fazla da olabilir.
 • Vücudun büyük alanlarını kapsaması durumu çok nadir görülür.
 • Yaralar genellikle kollarda, bacaklarda ve gövde de görülür ve görülür görülmez bir uzman tarafından kolayca anlaşılabilir. Bu bölgeler dışında saçta, avuçta, ayaklarda görülenler ise diğer birçok deri hastalığının benzeridir ve tespiti zorlaşabilir. Bazı durumlarda tırnaklarda da belirtiler görülebilir. Tırnakta kalınlaşma, renk farklılığı ya da çukurlar görülür.

Sedef Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Mikropla gelişen ve büyüyen bir hastalık olmadığı için temaslarda kişiden kişiye bulaşma söz konusu değildir. Sedefin ciltteki görünümü nedeniyle dokunulduğunda bulaşma hissi verebilir fakat dokunmayla kesinlikle bulaşıcı olmadığı kanıtlanmıştır.

Sedef Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Sedef hastalığından korunmak için cilt bakımına özen göstermelisiniz. Mutlaka düzenli olarak temizlemelisiniz ve nemlendirilmesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca en temel nedenlerden olan psikolojik sorunlara çözümler aramalısınız. Stresli bir yaşantıdan uzak durmalısınız.

Sedef Hastalığının Tedavisi Nedir?

Nedeni konusunda tam bir netlik olmadığından etkili bir tedavisi yoktur ama görülen belirtilerin durumuna göre tedavi seçeneği belirebilir. En azından tekrar oluşmasının önüne geçilebilir.

Tedavi ile tam olarak iyileştirilemediğinden temel amaç yan etkilerin verdiği hasarı en aza indirmektir. Hastalar öncelikle iyileşeceklerine kendileri inanmalı ve hekimlerine güvenmelidirler.

Kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemelidir.

Genel olarak tedavi için deri üzerine sürülen losyonlardan faydalanılır. Losyon uygulaması öncesinde kepek döktürücü ilaçlarla cilt yüzeyi arındırılır. Böylece losyon etkisi daha iyi görülür. Böyle uygulamalarla genelde 1 ay içinde olumlu sonuçlar görülür.

Belirtiler çok ilerleme göstermişse; ultraviyole ışınlarla özel tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tür tedavilerde gerekli olan süreç 1 aydan uzundur.

Türkiye’de 15 yıldır uygulanan bu yöntemlerle tedavide bir miktar ilerleme kaydedilmiştir. İyileşme göstermeyen durumlarda yan etkiler göz önünde alınarak; ilaçla ya da iğne ile tedavi başlar.

Tedavi ile beraber mutlaka psikoloji tedavisi de görülmelidir.

Gül (Roza) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

İyileşme esnasında hastalığın tekrar nüksetmesi her şeyi başa sarar. Fiziki tedavi yanında psikiyatrisi ile beraber götürülen tedaviler daha etkilidir. Çünkü hastalığın temelinde psikolojik nedenlerde yatar.

Sedef hastalığı çok sık tekrar etme riski olan bir hastalıktır. Bu nedenle kişiler artık doğal yollara ya da kutsal olduğuna inanılan yollara başvururlar. Ayrıca kaplıca tedavilerinin etki gösterdiği görülmüştür ancak bilimsel bir açıklaması yoktur. İsrail’de Lut gölü, Balıklı kaplıcası gibi yerler sedef hastalığı turizminde gelişme göstermiştir.

Tüm hastalıkların nedeni ve tedavisi yeme düzeniyle de alakalıdır. Sedef hastalarının da tüketmemesi gereken gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdalar; portakal suyu, greyfurt, limon, mandalina, turşu, sarımsak, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, dana eti, alkollü içecekler, işlenmiş gıdalar, gluten içeren yiyecekler, alkollü içecekler gibidir.

Источник: //bilgihanem.com/sedef-hastaligi-nedir/

Sedef Hastalığı Nedir, Sedef Tedavisi

Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

sedef hastalığı nedir, sedef tedavisi

Tıp dilindeki adı psoriasis olan sedef hastalığı dünya üzerinde yaklaşık 125 milyon kişinin sorunudur. Sedef hastalığının görülme oranı son senelerde ciddi ölçüde artış göstermekte. Bu nedenle sedef nedir sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı. Sedef deride kızarık zemin üzerinde beyaz kepeklenmeler şeklinde oluşur.

Sedef hastalığı her yaşta görülebilmektedir. En sık görüldüğü yaş aralığı 20-30 yaştır. 40 yaşından önce başlayan sedef erken başlangıçlı, 40 yaş sonrası başlayan ise geç başlangıçlı sedef olarak adlandırılır. Kişilere göre farklılık gösteren hastalık ile ilgili sedef nedir sorusu kadar sedef çeşitleri de merak edilmektedir.

Sedef çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • Plak tipi sedef: En çok karşılaşılan sedef çeşididir. Dirsek ve dizlerde kızarıklık, pullanma ve döküntü şeklindedir.
 • Ters sedef: Derinin katlanma bölgelerinde görülür. Skılıkla kasık ve koltuk altında oluşur. Kesin tanı öncesinde diğer egzama türleriyle çok karıştırılır.
 • Eritrodermik sedef: Kızarıklık ve deri döküntüsünün tüm vücuda yayılmış şeklidir. Elektrolit ve sıvı dengesizliğine sebep olabildiğinden tedavisi genellikle hastanede yapılır. Nadir görülen bir sedef türüdür.
 • Damla tipi sedef: Daha çok çocuklarda rastlanır. Damla şeklindeki sedef yaralarına bütün vücutta rastlanır.

Birçok insanın sorunu olan sedef hastalığı daha sık olarak dirsek, saçlı deri, diz, el ve ayaklarda görülür. Sedef yaralarının görüldüğü bölgelerde kaşıntı, ağrı veya batma olabilir. Nadir olarak cildin tamamı hastalıktan etkilenebilir. Sedefin bütün deri yüzeyini kaplayacak şekilde görüldüğü hali ölümcül olabilmektedir.

Bunun nedeni sedef yaralarıyla kaplanan cildin sıcaklık düzenleyici özelliğini kaybetmesi ve bariyer görevi özelliğini yitirmesi. Sedef hastalığı görülen kişilerin %10 unda eller ve el bilekleri, ayak ve ayak bilekleri, omurga ve boyunu etkileyen artrit gelişmekte. Bazen sedef hastalarının eklemleri gözle görülür şekilde deforme olabilmektedir.

Yine bazı hastaların el ve ayak tırnaklarında şekil bozuklukları ve dökülmeler görülebilir.

Orta şiddette ve şiddetli devam eden sedef hastalıkları bazı iç hastalıklarla birlikte görülebilir. Kardiyovasküler hastalıklarla sedef hastalığı arasında belirgin bir ilişki saptanmıştır. Sedef hastalarında inme, hipertansiyon, dislipidemi, istemik kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve Crohn hastalığı riski daha fazladır.

Sedef görülen kişilerin %60 ında yağlı karaciğer hastalığı görülür. Yine sedef hastalarında hipertansiyon görülme oranı %40 a yakındır. Sedef hastalığı hipertansiyon hastalığı oluşumu için başlı başına ve bağımsız bir sebep olabilmektedir.

Aynı zamanda sedef hastalığı olan kişilerde kalp krizi riski daha fazladır.

Sedef hastalığının şiddeti ve tedavi süresi ile bazı kanser türleri arasında doğrudan bir ilişki görülmüştür. Sistemik tedavi olan ve uzun süre tedavi gören hastalarda lenfohematopoetik kanserler, kolorektal kanserler ve böbrek-mesane kanserlerine daha sık rastlanmakta. Sedef hastalığı lenfoma ve melanom harici deri kanserleri için başlı başına bir risk faktörüdür.

Sedef Neden Olur

Hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Uzmanlar hastalığın ortaya çıkmasında çok sayıda genin rol oynadığını düşünmekte. Ailesinde ve yakın akrabalarında sedef olanlarda, sedefe neden olan bu bozuk genlerin görülme ihtimali daha fazladır.

Yapılan araştırmalara göre anne-babanın her ikisinde de sedef hastalığı varsa çocukta olma ihtimali %41, yalnızca birinde varsa %14 ve kardeşte varsa %6 dır. Genetik sebepler dışında bazı ilaçlar, duygusal dalgalanmalar, stres ve sıkıntı, enfeksiyonlar, iklim, dahili hastalıklar ve travmalar hastalığa sebep olabilmekte ve hastalığı tetikleyebilmektedir.

Sedef neden olur sorusuna cevap arayan bazı uzmanlara göre sigara da sedef hastalığı tetikleyicilerindendir.

Hastalık herkeste aynı seyretmez ve kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Bunula birlikte en çok görülen sedef hastalığı belirtileri; deri üzerinde bazı bölgelerde kızarıklıklar, bu kızarıklıklar üzerinde kepeklenme ve döküntü, kaşıntı ve yanma şeklindedir.

Bu belirtilerin görülmesi durumunda vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması önemlidir. Sedef hastalığının tedavisi olmadığı yönünde yaygın bir inanış vardır. Doğru olmayan bu inanış neticesinde belirtiler görülen bazı kişiler doktora başvurmayabilir. Bu yapılacak yanlış bir davranıştır.

Doktor kontrolünde uygulanacak tedavi ile hastalık kontrol altında tutulabilmektedir.

Sedef Bulaşıcı Mı

Sedef hastasıyla karşılaşan birçok kişi kötü görünümün de etkisiyle tedirgin olmakta ve sedef bulaşıcı mı endişesine kapılmakta. Sedef hastalığı ile ilgili toplumda birçok yanlış bilgi ve inanış vardır. Bunlardan bir tanesi de sedef hastalığının bulaşıcı olduğu inanışıdır.

Yanlış olan bu inanış hastanın sosyal aktivitelerini sınırlamasına, kendisini soyutlamasına ve yalnız kalmasına sebep olmaktadır. Yaygın inanışın aksine sedef hastalığı kesin olarak bulaşıcı bir hastalık değildir.

Yani sedef hastalığı temasla, aynı havuzda yüzmekle, aynı eşyaları kullanmakla, aynı havluya silinmekle, aynı tabaktan yemek yemekle ve benzeri şekilde bulaşmaz.

Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığı birçok duygusal sıkıntıyı da beraberinde getirmektedir. Öyle ki sedef hastalarının dörtte biri depresyondadır. Sedef hastaları açısından en çok sıkıntı yaratan durumlardan biri görünür yerlerde oluşan sedef yaralarıdır. Bu yaralar nedeni ile hasta kötü göründüğünü düşünür ve kötü hisseder.

Toplum içinde bulunmaktan rahatsızlık duyabilir ve özgüven kaybı yaşar. Bir diğer duygusal sıkıntı da yaraları gören kişilerin hastalığın bulaşıcı olabileceğini düşünmesi sonucunda sedefli insanlara yaklaşmaktan çekinmeleridir. Bu durum hastaların yalnızlaşmasına sebep olur.

Hem hastalığın beraberinde getirdiği rahatsızlıklardan dolayı, hem de yaşanan duygusal sıkıntılardan dolayı sedef hastalığı tedavisi oldukça önemli.

Sedef Tedavisi

Hastalığın tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Uygulanacak sedef tedavisi yönteminin belirlenmesinde hastalığın görüldüğü yerler ve sedef yaralarının yaygınlığı önemlidir. Örneğin yaralar vücudun %5 inden az bir alanda ise krem tedavisi uygulanırken, yaraların daha yaygın ve şiddetli olduğu durumlarda farklı tedaviler uygulanır. Uygulanan tedavilerde amaç:

sedef tedavisi

 • Hızlı hücre üremesini engellemek, kızarıklık ve kepeklenme şeklindeki döküntüleri azaltmaktır.
 • Sedef kabuklarının tedavisi ile yaraların ortadan kalkmasını ve deri yüzeyinin normale dönmesini sağlamak.
 • Döküntüler ve sedef yaraları tamamen ortadan kalktıktan sonra, yaraların sebebinin teşhisi ve bu sebeplerin ortadan kaldırılmasına yönelik tedaviyle hastalığın tekrarlamasını önlemek.
 • Sedefle birlikte beliren diğer hastalıkların tespiti ve tedavi edilmesidir.

Sedef tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Yaygın inanışın aksine uzman bir doktor yardımıyla hastalık kontrol altında tutulabilir, hasta çok az döküntüyle yaşamını sürdürür ve sedef hastalığının rahatsız edici semptomları ortadan kaldırılır.

Источник: //saglikloji.com/sedef-hastaligi-nedir-sedef-tedavisi/

Sedef Hastalığı Tedavisi İçin 6 Doğal Krem

Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Bu yazıda, ölü hücrelerin birikimi sonucu meydana gelen ve kronik bir deri hastalığı olan sedef hastalığından bahsedeceğiz. Bu hastalığın belirtileri arasında, kızarıklık ve pul pul cilt lekelerinin yanı sıra kalın cilt yamaları da bulunmaktadır. Bu yazıda, sedef hastalığı tedavisinde kullanılan en iyi doğal kremlerin sırlarını anlatacağız.

Sedef hastalığı nedir ve neden gelişir?

Sedef, alt deride lezyonlar üreten, enflamatuvar temelli, kronik bir deri hastalığıdır. Bulaşıcı değildir; ancak kalıtsal olabilir ve erkeklerde kadınlara nazaran daha sık görülür.

Sedef hastalığı esas olarak sırt, karın, kafa derisi, dizler ve dirsekler üzerinde oluşur.

 20 ila 55 yaş arasındaki yetişkinlerde daha yaygın olmakla birlikte, her yaş grubunda ortaya çıkabilir.

Hafif semptomlarla birlikte başlar ve otoimmün (doğuştan kaynaklı bağışıklıkla ilgili) kökenlidir. Sedef hastalığının sahip olduğu muhtemel tetikleyiciler çok çeşitlidir:

İster inanın ister inanmayın, beslenme düzeni, bu durumun iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar. Günlük yiyecekleriniz aşağıdakilerden oluşmalıdır:

 • Sebzeler
 • Meyve
 • Yulaf
 • Fasulye
 • Somon ya da uskumru (haftada iki kez)
 • Eğer balık yemiyorsanız bunun yerine balık yağı ya da keten tohumunu tercih edebilirsiniz.

Vücudunuzun iltihaba neden olan toksinleri yok etmesine yardımcı olmak için her iki saatte, bir bardak su içmeniz de çok önemlidir. Karaciğerinizin sindirmekte zorlandığı proteinleri içermesi nedeniyle tavuk, kırmızı et ve süt ürünleri gibi gıdalardan ve hazır gıda, şekerler ve kızarmış gıdalardan da uzak durmanız gerekir.

Sedef hastalığı tedavisi için doğal kremler

Herhangi bir tedaviye başlamadan önce, bu durumun spesifik bir çaresi olmadığını bilmeniz oldukça önemlidir. Bununla birlikte, semptomları azaltmak ya da soyulan cildin daha çabuk iyileşmesini sağlamak için yapabileceğiniz çok şey vardır. Aşağıda verilen ev yapımı kremlere bir göz atın:

1. Aloe Vera

Tabii ki, aloe vera bu listenin en başındadır. Diğer birçok cilt probleminde olduğu gibi, sedef hastalığına yönelik doğal tedaviler arasında da birinci sırada gelmektedir.

Aloe vera jeli, sedef hastalığının tedavisi için birçok doğal özelliğe sahiptir; örneğin, pul pul olan cilt çok fazla kaşıntıya neden olduğu zamanlarda ideal bir anti-enflamatuvar özellik gösterir ve ferahlatır.

Cildinizi çok sert kaşıyarak kendinize zarar vermemeniz adına, günde birkaç kez bu sıvıyı biraz uygulayabilirsiniz. Aloe verayı buzdolabında saklamak iyi bir fikirdir.

Cildinize uyguladığınız zaman, sahip olduğu düşük sıcaklıktan ötürü biraz rahatlama hissedebilirsiniz. Hali hazırda evinizde bir aloe vera bitkiniz varsa, sedef hastalığının belirtilerini tedavi etmek için ihtiyacınız olan zamanlarda bir dal koparmaktan çekinmeyin.

2. Kudret Narı

Bu sebze sağlığa oldukça faydalı, zengin bir yapıya sahiptir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, iltihaplanmayı azaltmak için de kullanılabilir. Dahası, sedef hastalığı belirtilerini tedavi etmek açısından yararları nedeniyle denemeye değer bir ev yapımı krem haline getirilebilir.

Tek yapmanız gereken soyulmuş kudret narını kaynatmak, dilimler halinde kestikten sonra bir püre haline getirmektir. Oda sıcaklığındayken etkilenen bölgelere uygulayın ve ılık suyla durulamadan önce 20 dakika etki etmesi için bekletin.

3. Muz

Muz bu konuda büyük bir yardımcınız olacaktır ve bu meyvenin avantajlarından yararlanmak çok kolaydır. Muz kabuğu ile sedef hastalığının neden olduğu lezyonların iç tarafını ovabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bir çatalla olgunlaşmış bir muzu ezerek  “muz kreması” yapabilirsiniz. Elde ettiğiniz muz kremasını alın ve etkilenen alanlarda 15 dakika etki etmesi için bırakın.

Bundan sonra ise sadece ılık su ile durulayın.

Daha fazlası için: Bu Doğal Tedavilerle Sedefle Savaşın

4. Karbonat

Karbonat kaşıntıyı gidermek ve cildi ölü hücrelerden arındırmak açısından harikadır. Bununla birlikte, bu tedaviye özen göstermeli ve nazikçe uygulamalısınız, aksi halde tahrişe neden olabilir.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı karbonat (30 gram)
 • ¼ su bardağı oda sıcaklığında su (62 ml)

Nasıl hazırlanır?

 • Karbonatı bir kaba koyun ve suyu yavaşça ilave edin.
 • Pürüzsüz bir macun oluşturana kadar karıştırın.
 • Bu macunun herhangi bir pullanmış deri bölgesine dikkatle uygulanması gerekir.
 • 30 dakika bekletin ve su ile durulayın.
 • Yanma hissi fark ederseniz, hemen yıkayın.
 • Pamuklu bir havlu ile nazikçe kurulayın.

5. Kırmızı Biber

Daha çok yemeklere baharat eklemek için kullanılan bu madde, sedef hastalığının tedavisin açısından çok yararlı olabilir. Bu madde, sinir uçlarını inhibe ederek ağrıyı azaltan aktif bir kimyasal olan kapsaisini bünyesinde barındırır. Bu durumda, iltihap, kızarıklık ve soyulmayı da azaltmış olur.

 • Acı biber özünü, doğal ürünler ya da sağlıklı gıda ürünleri satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Bu biber özünü suyla birlikte bir macun haline getirin veya sadece bir havan ile kırmızı biberi ezin ve su ile karıştırarak aynı kıvamı elde edin.
 • Daha sonra, macunu etkilenen bölgeye uygulayın ve etki etmesi için 10 dakika bekletin.

6. Keten tohumu

Keten tohumu, anti-enflamatuvar etkisi fazla olan esansiyel yağlar içerir. Sedef hastalığı için çok etkili bir merhem ya da krem hazırlamak için bu bitkinin tohumlarını kullanabilirsiniz.

Sedef hastalığı, Sedef hastalığı belirtileri tedavisi nedenleri sebepleri

Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Sedef hastalığı tıbbi olarak ifade edilişi imminogenetik, yani genlerle geçiş sağlayan bir hastalık olarak ifade edilir. Sedef hastalığı genetik bir hastalık olduğu için, ailenin diğer bireylerinde de görülme olasılığı yüksektir. Ancak burada sedef hastalığının bulaşıcı olması ile karıştırıldığı görülür. Aksine sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak genetiktir.

Sedef hastalıkları çoğunlukla dirseklerde ve baş kısmında görülür. Bunun yanında tırnaklarda, vücudun tamamına yayılmış olarak görülebilir. Birde tedavisi en zor olan sadece ellere yerleşmiş olan sedef hastalığı görülmektedir. Bunlar dışında yağmur taneleri gibi vücuda dağılmış sedef hastalığı görülebilir, bu tür sedef hastalığının tedavisi en kolay olanlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hayır, sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Ancak genetik bir hastalık olduğu için, aynı genlerden gelen kişilerde, her üç kişiden bir kişide sedef hastalığı görülme olasılığı vardır.

Sedef hastalığının belirtileri nelerdir?

Sedef hastalığının görüntüsü oldukça dikkat çekicidir. Sedef hastalığı ilk başladığından mantar hastalıkları ile karıştırıldığı için teşhis edilemeyebilir. Egzama hastalığı sanılmaktadır. Bu sebeple sedef hastalığı başlamadan önce dikkat çekici belirtiler göstermez.

Sedef hastalığının nedenleri?

Sedef hastalığının en büyük sebebi genetik bir hastalık olmasıdır. Bunun yanında stres, üzüntü gibi psikolojik etkenler sedef hastalığını tetikleyebilir. Bunun yanında bazı yiyecek ve içecekler sedef hastalığını tetikleyebilir. Örneğin patlıcan, domates, bira, şarap sedef hastalığını tetikleyen öğelerdir.

Sedef hastalığı tedavisi nasıl olur?

Sedef hastalığı için içerden ve dışarıdan ilaç tedavisi uygulanabilir. Sedef hastalığının dağılma ve çokluk türüne göre dışarıdan ve içerden ilaç kullanılır. Doktorunuzun gerekli muayeneden sonra sedef hastalığının derecesine göre içerden ve dışarıdan ilaç tedavisine başlayacaktır.

Sedef hastalığında bitkisel tedavinin faydası var mıdır?

Sedef hastalığında kullanılacak olan bitkisel otların, sedef hastalığını daha da azdırma riskinin yanında bilinçsizce kullanılıp başka hastalıklara da sebep olabileceği için, doktor tavsiye olmayan hiçbir bitkisel kapsül adı altında satılan veya hiçbir otu sedef hastalığı tedavisinde kullanmamak gerekir.

Sedef hastalığının kesin tedavisi var mıdır?

Sedef hastalığının bir çok hastalık da olduğu gibi kökünden tamamen yok etmek pek imaknı olan bir konu değildir.

Sedef hastalığını yok edip ve birdaha çıkmaması için sürekli cilt bakımlarını, sedef hastalığının tedavisine sürekli devam etmek lazımdır.

Şu sıralarda tıp sayesinde sedef hastalarının yüzde 90 oranında tedavisi mümkün olmakla birlikte, tedavi sonrasında sedef hastalığının tekrar nüksetmemesi için vücudunuza gerekli bakımları yapmaya devam etmelisiniz.

Sedef hastalıkları için kaplıcalara gitmek doğru mudur?

Sedef hastalığına kaplıcaların faydası yoktur, ancak kaplıcalar deriyi yumuşattığı için zararı da yoktur. Ancak kaplıcaya veya çeşitli göllere giderek sedef hastalığından kurtulmak diye bir şey söz konusu değildir.

Sedef hastalığın beslemede nelere dikkat edilmeli?

Sedef hastasının domates, patlıcan gibi çekirdekli besinlerden uzak durması gerekir. Bunun yanında sigara sedef hastalığını tetikler. Kişi yenilen herhangi bir şeyden kaşıntı duyuyorsa anında bu besinden uzak durması gerekir. Zira bu kaşıntı veren besinler sedef hastalığına davetiye çıkarabilir.

Sedef hastalığında cilt bakımı nasıl olmalı?

Sedef hastası olan kişi cildini sürekli nemlendirici sürerek nemli tutmalı ve kuruması engellemelidir. Bol bol su içmeli ve böylece hem içerden hem dışarıdan vücudunu kurutmamış olurlar. Kaşıntı durumlarında mutlaka kaşımaktan uzak durmaları gerekir. Doktorun verdiği kaşıntıyı yok edici krem ya da ilaçlarını kullanarak cildindeki kaşıntıları engellemelidirler.

Sedef hastalığı kimlerde daha çok görülür?

Sedef hastalığı erkek ve kadınlarda nerdeyse aynı oranda görülmektedir. Sedef hastalığının beli bir yaş gurubu olmayıp 9 yaş ile 60 yaş arası sıklıkla görülebilmektedir.

Sedef hastalığı tedavisinde kullanılan fototerapi

Fototerapi tedavi yöntemi sedef hastalığı tedavisinde kullanılan ve son derece başarılı sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir.

Fototerapi ile sedef hastalığı kişinin sedef hastalığının derecesine göre bazen 5 seans da bazen 10 seans da olumlu sonuçlar verir.

Fototerapi yöntemi ile sedef hastalığını tedavi ettirip tamamen kurtulduktan sonra 10 günde bir veya ayda bir defa tekrar fototerapi tedavisi almak, sedef hastalığının tekrar çıkmasını engeller ve böylece ömür boyu sedef hastalığından korunmuş olabilirsiniz.

Источник: //www.kadincasayfa.com/sedef-hastaligi/

Sedef Hastalığının Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Sedef, kaşıntılı bir cilt hastalığıdır. Tedavisi olabilen bu hastalık, belirtilerinin başladığı vücudun her yüzeyinde görülebilmektedir. Saç derisinden ayak tırnağına kadar her yerde belirtisi görülebilir ve ortaya çıkabilir.

Sedef Hastalığının Tedavisi

Sedef hastalığı geçmesi, uygulanacak tedaviye ve kararlılığa bağlıdır. Sedef hastalığının tedavisinde gidilecek bölüm dermotolojidir. Randevu alınacak doktor ise dermatologtur.

Uzman dermatolog öncelikle hastalığı egzama ve diğer kaşıntılı hastalıklardan ayırıcı tekikler yapacaktır.

Sedef hastalığı mikrobik ve bir hastalık olmadığı için doktor, hastaların kişisel özelliklerine göre (yaş ve hastalık süreci) tespit yaparak olası nedenleri ortaya koyacaktır.

En büyük şikayet olan deri döküntüsü, kaşıntı ve iltihaplar önlenme aşamasına gidilerek gerekli görülen kremlerle tedaviye başlanır. Amaç deri yüzeyini yüzeyinin hastalıklı katmanının inceltilmesi ve kaşıntının önlenmesidir. Süreç dahilinde ışın tedaviside uygulanabilir.

Hastalık, kişilerin yatkınlığı (fiziksel, psikolojik sorunlar yada genetik) neticesinde tekrarlayabilir. Yahut tamamen yok olup gidebilir. Bu durum kişilere özeldir ve değişmektedir. Hastalığı geçirmiş kişilerden yıllar sonra tekrar geçirenler olabildiği gibi, kısı süre sonra tekrarlayanlarda olmaktadır.

Sedef hastalığında dikkat edilmesi gerekenler:

Geçici olan bu hastalığı önleme, seyrini yavaşlatma, şiddetini artırma sizin kararlılığınızdadır. Bunun için hayat tarzınızı gözden geçirmekle başlamalısınız.

 • Herşeyden önce beslenme alışkanlığınızı gözden geçirin, kimi tüketilen gıdalar cilde dokunmakta sedef gibi kaşıntılı hastalıkları tetiklemektedir. Sık yediklerinizi gözden geçirin ve etkilerini araştırın.
 • Kullandığınız ilaçlar varsa bunların içerğini (prospektüs) okuyun. Sedefi tetikleyen bir durum var mı inceleyin. Kimyasal ilaçlar her ne kadar tedaviyi amaç edinse de unutmayın, hiç biri yüzde yüz masum değildir ve sıfır yan etkisiz değildir. Her başınız ağrıdığında ilaç yutma alışkanlığınız varsa bundan vazgeçin. İlaçların bağışıklık sistemini etkilediğini unutmayın.
 • Stres… Her hastalığın temelini kuran stresten mümkün olduğunca uzak durun. Sedef hastalığı strese bağlı artış gösteren bir hastalıktır. Kendinizi rahatlatacak şeyler bulun. Stresten korunma yollarını bulun.

Hastalık sürecinde kaşınan farklı bir yeriniz varsa dikkat edin; yeni bir alanda sedef başlıyor olabilir! Cilde iyi gelen doğal besinler tüketmeye çalışın.

Источник: //www.kadinlahersey.com/sedef-hastaliginin-tedavisi-var-mi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.