Şeffaf Apareyler Ortodonti Sempozyumunda Yoğun İlgiyle Karşılandı

Türk girişimciler diş tellerine alternatif şeffaf plak üretti

Şeffaf Apareyler Ortodonti Sempozyumunda Yoğun İlgiyle Karşılandı

ürk girişimciler, diş dizilimi, damak ve çene bozuklukları gibi diş tedavisinde kullanılan diş tellerine alternatif şeffaf plaklar üretti.

Türkiye'de ilk defa yerli bir firma tarafından 3D yazıcılarla seri üretimi yapılan şeffaf apareyler, Türkiye'de 10 binin üzerinde hastanın dişlerini tedavi etti.

Genç girişimcilerin sıfırdan inşa ettiği Orthero markası, Orta Doğu ve Almanya pazarına girmeyi planlıyor.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Orthero Kurucu Ortağı Seyyid Bucak, 2012 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent bünyesinde Efe Turhan, Ferit Güler ve Aydın Dikkulak ile birlikte Şeffaf Aparey firmasını kurduklarını söyledi.

Şirket bünyesinde kurdukları Orthero markasıyla ortodontik tedavilere yeni bir boyut kazandırdıklarını anlatan Bucak, “Liseden arkadaşım ve şirketimizin kurucu ortaklarından Efe Turhan’a 3D Printer ile şeffaf plakların üretilebileceğinden bahsetmiştim.

Kendisi de bir dönem diş teli kullanmıştı ve bu projeyi hayata geçirmemiz gerektiğini söyledi. Önce beş diş hekimiyle başladık. Onların vakalarını yaptıktan sonra baktık ki hem bu yazılımı kullanabiliyoruz hem de hastalara büyük bir çözüm sunabiliyoruz. Dolayısıyla bu işi sürdürme kararı aldık.

2014 yılında ülkemizin ilk dijital ortodonti yazılımını hayat geçirdik.

2016’nın son aylarında şirketimizin ortaklık yapısını değiştirerek Türkiye’nin önemli diş hekimleri ve yatırımcılarını bünyemize kattık ve bölgenin önemli bir oyuncusu olmak üzere kolları sıvadık. Şu an 56 kişilik bir ekip olduk.

Hem üretimi hem de analizi kendi bünyemizde yaptığımız için ciddi bir istihdam oluşturduk. Halen İTÜ ARI Teknokent’te faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Tüm Türkiye’de 70’den fazla ilde diş klinikleriyle çalışıyoruz.” bilgilerini verdi.

Şirketin dört kurucu ortağının da İTÜ mezunu mühendisler olduğunu ifade eden Bucak, kurucuların yazılım, üretim ve finans konusunda uzmanlaştığını kaydetti.

“ENDÜSTRİ 4.0'IN TÜRKİYE'DEKİ ÖNCÜ FİRMALARINDAN BİRİ OLDUK”

Bir dijital fabrika gibi çalıştıklarını anlatan Bucak, “İşimizin öncelikle bir mühendislik tabanı var. Her ne kadar dental sektörde bir ürün olsa da; işin arka tarafında ileri imalat teknolojileri ve ileri yazılım var. Bilgisayarda dizayn, bilgisayarda imalat yapıyoruz. Dijital bir fabrika gibi çalışıyoruz. El değmeden üretim yapıyoruz.” diye konuştu.

3D Printer’lar ortada yokken bu işlemlerin CNC’ler ile yapıldığını hatırlatan Bucak, bu süreçlerin yavaş ve maliyetli olduğunu anımsattı.

3D yazıcıların günümüzde kuyumculuktan otomotive kadar birçok farklı sektörde kullanıldığını anlatan Bucak, şöyle konuştu:

“Bizim de uzmanlık alanımız 3D Printer. Dental sektörde neden bu işi yaptığımıza gelince, çünkü bu sektör kişiye özgü imalatın en fazla yapıldığı sektörlerden biri konumunda. Kalıpsız bir şekilde imal etmeniz lazım. Dolayısıyla 3D Printer’lar üretim maliyetlerini çok düşürebiliyor. 

3D Printer’lar ile üretimi Türkiye’de ilk kez biz yaptık. Dünyada yapılan bir üretimi, teknoloji transferiyle Türkiye’ye taşımış olduk. Çok yüksek maliyetlerle ve yavaş ilerleyen bir üretim sürecini çok daha az maliyetlerle ve hızlı bir şekilde çözümledik. Bugün artık milyarlarca ürün üreten firmalarla aynı maliyetlerle üretim yapabiliyoruz.

Ayrıca 3D printer ile üretilmiş şeffaf plakların RFID teknolojisi ile takip edilebilirliğini sağlayan bir patent bulunmakta. Bu anlattığım sürece de Endüstri 4.0 deniliyor. Kısacası Endüstri 4.0’ın ve dijital dönüşümün Türkiye’deki öncü firmalarından biri olduk. 3D Printer’larımız 7 gün 24 saat çalışıyor. Bir ürünü 5-6 dakika içerisinde üretebiliyoruz. Aylık kapasitemiz 15 bin model.

Bugüne kadar 150 bini aşkın model ürettik. “

“ŞEFFAF PLAKLARI KİŞİYE ÖZGÜ BİR ŞEKİLDE İMAL EDİYORUZ”

Bucak, Orthero'nun, Türkiye’nin ilk yerli ve kişiye özel üretilen şeffaf apareyleri ile hastaların dişlerini ideal hale getiren telsiz tedavi yöntemi sunduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Şeffaf apareyler ile ortodonti tedavisi 20 yıldır uygulanan bir tedavi yöntemi. Bir hasta, metal diş teli kullanmadan, şeffaf plaklar ile ortodonti tedavisi olmak istiyorsa, bir diş hekimi veya ortodontiste gitmeli. Bu tedavi yönteminde öncelikle hekim, hastanın ağız ölçüsünü alıp, bize gönderiyor.

Firmamızdaki 3D Printer’lar ile ağız datasını elde edip, bilgisayar ortamına aktarıyoruz. Sonrasında profesyonel ekibimizle birlikte dişleri, bilgisayar ortamında hareket ettiriyoruz. Hekimin onayının ardından, hastanın dişleri kaç adımda düzelecekse, dişleri düzeltecek şeffaf plakları kişiye özgü bir şekilde imal ediyoruz.

Hasta her bir plağı 2 hafta gibi bir sürede kullanıyor ve bir sonraki plağa geçiyor.

Orthero tedavisinde, tedavinin planlanması ortodontistler tarafından bilgisayar programı vasıtasıyla yapılır. Bilgisayar analizleri sonucu en doğru ve hızlı sonuç daha tedaviye başlanmadan görülebilir. Yani hasta tedaviye başlamadan önce, tedavi sonundaki dişlerinin pozisyonu görebilir. Tedavi süresi nettir. 

Orthero apareyleri kolayca takıp çıkartılabilir, dışarıdan bakıldığında hastanın ortodontik tedavi olduğu fark edilmez. Orthero tedavisi, metal diş tellerine kıyasla hastaların koltukta kalma süresini yüzde 40 azaltır.”

“ŞİMDİYE KADAR 10 BİNİ AŞKIN VAKAYI YÜZDE 98 BAŞARIYLA TAMAMLADIK”

Şeffaf apareylerinin metal diş telleriyle karşılaştırıldığında rahatsızlık vermeyen ve istenildiği zaman takıp çıkarılabilen tedavi araçları olduğunu ifade eden Bucak, “Orthero tedavisiyle şimdiye kadar 10 bini aşkın vakayı yüzde 98 başarıyla tamamladık.” bilgisini verdi. 

Bucak, sektörde uzun yıllar yabancı markaların yüksek maliyet ve yavaş sunulan hizmetinin hüküm sürdüğünü belirterek, Orthero'nun bu bakış açısını değiştirdiğini söyledi.

Faydayı hem hekim hem de hasta açısından daha uygulanabilir maliyetlerle sunduklarını anlatan Bucak, “Tedavimizi uzman Ortodontist ve diş hekimleri kadrosunu yüksek mühendislik alt yapısı ile birleştirerek insanlara sunuyoruz. Orthero olarak global oyuncuların maliyetlerinde üretim yapabiliyoruz. Hasta bir hafta gibi kısa bir sürede plaklarına kavuşuyor ve tedavisine başlayabiliyor.” dedi.

“BİNİN ÜZERİNDE DİŞ HEKİMİYLE ÇALIŞIYORUZ”

Bucak, Orthero'nun 2016 yılı sonunda aldığı 3 milyon TL’lik yatırımla birlikte sistemini güçlendirerek 2017’de daha büyük bir kapasite ile hizmet vermeye başladığını söyledi.

Markanın 2017 yılını yüzde 900’lük büyümeyle tamamladığını ifade eden Bucak, şöyle konuştu:

“Yatırım almadan önce 600 model üretebilecek kapasitemiz varken şu anda ayda ortalama 6 bin civarında model üretiyoruz. Şirketimiz ilk üç yıl 200 hekim bandındayken yatırımla birlikte hekim sayısında da çok ciddi bir artış gerçekleşti.

Şu an binin üzerinde diş hekimiyle çalışıyoruz. Bunun 400’ü aşkını İstanbul’da. Tamamladığımız 10 bini aşkın vakanın son 6 bini, dördüncü yılımızda gerçekleşti. Yani ciddi bir artış olduğunu söyleyebilirim.

Bu gelişmeden özellikle aldığımız yatırım ve ekibimize ortak olarak dahil olan diş hekimlerinin katkısı çok büyük oldu.

Hem hekim hem de hasta sayılarımız gün geçtikçe artıyor. 2018’i de toplamda 25 bin vakayla kapatmayı, çalıştığımız hekim sayısını ise 2 bin 500’e çıkarmayı hedefliyoruz. İki yılda 10 kat büyüme hedefimiz var. 2019 yılı sonu itibarıyla ise 10 bin diş hekimine ulaşmayı amaçlıyoruz.”

Yatırım alırken ilk bir yıl Türkiye’ye odaklanmayı planladıklarını söyleyen Bucak, 2017-2018 döneminde iç pazarı domine ettiklerini ve şu anda pazarın lideri konumuna geldiklerini söyledi.

Bucak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geliştirdiğimiz teknolojiyi yurt dışına sunma planımız her zaman var. Bu konuda büyük bir talep de var. Sosyal medya üzerinden yurt dışındaki hekim ve hastalar bize ulaşıyor. 2019’un başında 5 farklı pazara açılacağız.

Araştırdığımız 5 pazardan 50’ye yakın vaka yapmış bulunuyoruz. Özellikle Orta Doğu’yu, Irak, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan gibi pazarları ve Almanya’yı araştırıyoruz.

Azerbaycan, İran ve Almanya’da görüşmelere başladık bile…”

Источник: https://www.posta.com.tr/turk-girisimciler-dis-tellerine-alternatif-seffaf-plak-uretti-2013563

Ortodonti Clinique Dent Beaute – Ağız ve Diş Sağlığı – Maslak/İstanbul

Şeffaf Apareyler Ortodonti Sempozyumunda Yoğun İlgiyle Karşılandı

Ortodonti

Ortodonti diş ve çeneden kaynaklı olan estetik bozukluğunun giderilerek daha iyi bir görünüm sağlaması ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

Ortodonti?de çarpık dişler düzeltilirken, çene kemiğinin ve dişlerin doğru bir şekilde dizilimi sağlanır. Dişlerde sağlanan bu estetik görünüm ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Yapılan ortodonti tedavisinden sonra ağız kapanışı düzeleceği için kişiler daha sağlıklı çiğneme fonksiyonu kazanmış olur.

Ortodontik Tedavi Sırasında Dişler Nasıl Hareket Eder?

Источник: http://www.dentbeaute.com/ortodonti

Sempozyum nedir?

Şeffaf Apareyler Ortodonti Sempozyumunda Yoğun İlgiyle Karşılandı

Bilgi şöleni de denilen, alanında uzman kişilerin bir araya gelerek belli bir konuyu dinleyicilere sunmak, tartışmak ve değişik açılardan ele almak amacıyla gerçekleştirdiği planlı toplantılardır.

Dinleyiciler özel olarak seçilen davetlilerdir ve seyirci sayısı foruma göre daha azdır. Böylelikle dinleyiciler belirli bir konuda bilgi sahibi olabilir, ya da o konudaki bilgilerini pekiştirerek konuyu derinlemesine anlayabilir.

Sempozyumlarda genellikle akademik konular tartışılarak konu bilimsel açıdan ele alınır ve bu özelliğiyle seminerlerden ayrılır.

Sempozyum, yapılan tartışmanın ve alınan kararların bilimsel nitelik taşıması ve basılarak kamuoyuna duyurulması yönüyle diğer tartışma türlerinden ayrılır.

Sempozyum planlanırken atılacak ilk adım, seçilen bir konu hakkında orijinal ve akademik makalelerin arandığı çağrısını yapmaktır.

Bu çağrı genellikle sektörel yayın organları ve bunların internet siteleri ile alakalı sosyal medya platformlarından yapılır. Bir organizasyon kurulu yapılan başvurulara bakarak sunum yapacak bireylere karar verir.

Sempozyumun bölümleri

Sempozyumun formatı, konuşmacıların sayısı, konuşmanın konusu, sorulara tanılan süre ve organizasyonun bütçesine göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak bir sempozyum aşağıdaki aşamalardan oluşur:

• Sempozyum organizatörü/ev sahibi dinleyicileri karşılar.

• Sempozyum başkanı dinleyicilere sempozyumun formatından ve tartışmaya katılacak konuşmacılardan kısaca bahseder.

• Açılış konuşmacısı sempozyumun temel konularından bahseder. Her tartışmadan önce ya da molalardan sonra açılış konuşmacısı tanıtım konuşmaları yapar.

• Tartışmalardan önce sempozyum başkanı her konuşmacının kısa bir biyografisini dinleyicilere sunar. Konuşmacının konuyu sunmak ve tartışmak için belirli bir süresi olur ve bu konuyu kendi profesyonel perspektifi dahilinde ele alır.

• Tartışmalar bittikten sonra sempozyum başkanı tüm konuşmacıları bir araya getirerek konuşmacılara önceden belirlenmiş sorular sorup bir tartışma ortamı yaratır. Bu sorular konuşmacılara sempozyumdan önce bildirilir.

• Sempozyum genellikle bir soru-cevap seansından sonra sona erer. Sempozyum başkanı dinleyicilere mikrofon tutarak söz hakkı tanır. Bazı durumlarda seyircilerden gelen sorular yazılı biçimde kaydedilerek sempozyum başkanı tarafından okunur.

• Sempozyum boyunca konuşmacıların hazırladıkları makale ve tartışılan konular daha sonra basılarak kamuoyuna duyurulur. .

Sempozyumun özellikleri nelerdir?

1. Bilimsel konularda yapılır ve bir konu farklı bakış açılarıyla ele alınır.

2. Konuşmacılar alanında uzman kimselerdir ve önceden konu üzerinde hazırlık ve araştırma yaparak gelirler.

3. Sempozyum konusuna göre belirli bir zamana yayılır ve birden fazla oturum gerçekleşir.

4. Genellikle sohbet şeklinde gerçekleşir.

5. Kullanılan yazılı metinler bilimsel yazı özelliği taşır.

6. Konuşmacıların süresi konuşmacı başına 5-20 dakika arasındadır. Konuşmacılar kendilerine verilen süreyi aşmamalıdır.

7. Her sempozyumda bir sempozyum başkanı seçilir ve yapılan konuşmalar sempozyum başkanı tarafından yönetilir.

8. Sempozyum sonunda tartışılan konular ve konuşmacıların makaleleri basılı bir bildiri olarak kamuoyuna duyurulmalıdır.

Sempozyum başkanının görevleri nelerdir?

1. Sempozyum başkanı konuşmacıların tartışacağı konuya hakim olmalı ve yazıların özetlerini okumalıdır.

2. Sempozyum başlarken konuyu açıklayarak kısa bir tanıtım konuşması yapmalıdır.

3. Konuşmacılarla dinleyicilere sempozyumun kurallarını ve nasıl gerçekleştiğini kısaca açıklamalıdır.

4. Sempozyumun gerçekleşeceği mekanda sunum ekipmanlarının çalışıp çalışmadığını kontrol etmelidir.

5. Sunumlardan sonra dinleyicilere söz vererek varsa dinleyicilerin sorularını, yoksa kendi hazırladığı soruları konuşmacılara sorup tartışma ortamı yaratmalıdır.

6. Konuşmacıların kendilerine verilen süreyi aşmamasını ve etkin kullanmasını sağlamalıdır.

7. Planlandığı halde sunulmayan bildirilerin listesini yaparak organizasyon komitesine rapor etmelidir.

Sempozyum konuları neler olabilir?

Sempozyum konuları genellikle bilimsel ve akademik konulardır. Katılımcıların uzmanlık alanlarından seçilir.

Sempozyumda dil hangi işlevinde kullanılır?

Sempozyumda ve diğer tüm tartışma türlerinde dil, gönderme ve anlatım işleviyle kullanılır.

Sempozyum sözlük anlamı

1. Bilgi şöleni

2. Belli bir konuda çeşitli konuşmacıların katılımıyla düzenlenen bilimsel toplantı, sempozyum

Sempozyum kelimesinin İngilizcesi

symposium

Kaynaklar:

http://www.evenues.com/event-planning-guide/what-is-a-symposium

www.tdk.gov.tr

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Источник: https://www.nedir.com/sempozyum

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.