Şeffaf Plakla Ortodonti Tedavisi

Şeffaf Plak

Şeffaf Plakla Ortodonti Tedavisi

Metal ve porselen diş tellerine alternatif olarak geliştirilen ortodonti yöntemi olan şeffaf plak uygulamaları, belli düzeydeki çapraşık dişlerin tedavisinde kullanılır. Şeffaf plakların kullanılıp kullanılmayacağı hekiminizin kontrolleri sonrasında belirlenir.

Diş ve çene yapılarındaki anormalilerin makul düzeyde olduğu kişilere rahatlıkla uygulanabilir. Şeffaf plak diş teli yönteminde kullanılan kalıplar ısıyla şekillendirilir ve esnek kullanım avantajı sağlar.

Özellikle ortodonti tedavisinin iş ve okul hayatını etkilemesini istemeyenler, gün içinde sık sık insanlarla iletişim halinde olan kişiler, sanatçılar, tiyatrocular, futbolcular ve yöneticiler tarafından tercih edilmektedir.

Şeffaf plak tedavisi sırasında istenildiği zaman plakların çıkarılabilmesi ve daha sonra tekrar takılarak tedavinin aksatılmadan sürdürülmesi avantaj sağlamaktadır. Yemek yerken, diş fırçalarken çıkarılabilen şeffaf plaklar her yaştan kişide rahatlıkla kullanılabilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Şeffaf plak tedavisi her yaştan hastaya uygulanabilir olduğu için son yıllarda en çok tercih edilen ortodonti yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Görünmeyen yapısıyla metal tellerden ayrıcalıklı olan şeffaf plaklar:

 • Plak kullanımına uygun diş çapraşıklığı olan kişilere,
 • Ağız, diş ve çene yapısı tedaviye uygun olan kişilere,
 • Dişleri arasında aşırı büyük boşluk bulunmayanlara,
 • Alt ve üst çene kemiklerinde gömülü diş bulunmayanlara,
 • Çene yapısında anormallik bulunmayanlara,
 • Estetik kaygısı olan kişilere,
 • İşi ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem verenlere uygulanabilir.

Şeffaf plak tedavisi, amacı hem görünümünün hem de ağız sağlığının ideal olmasını isteyen herkese uygulanabilir. Şeffaf plak diş teli uygulamalarından daha estetiktir.

Şeffaf plak uygulaması için öncelikli olarak bilgisayarlı tomografi kullanılarak hastanın diş görüntüsünün ve hareketlerinin alınması işlemi gerçekleştirilir. Ardından yine bilgisayar destekli tasarım yazılımıyla dişlerin hareketlerine göre ağız kalıpları oluşturulur.

Eğer gerekliyse tedavi planı diş hareketlerine göre gözden geçirilir. Tedavinin ilerleyen aşamalarında da ağız kalıpları alınır. Şeffaf diş plakları setler halinde tasarlanır. Her şeffaf plak yaklaşık 2 hafta kadar kullanılır.

Hasta için oluşturulan tedavi planına göre plakların kullanımı devam eder. Öngörülen sürede tedavi neticelendirilir.

Neden Şeffaf Plak Tedavisini Seçmelisiniz?

Şeffaf plaklar, klasik ortodonti tedavisinin oluşturduğu görünüm kaygısının olmadığı, yakından bakılmadığında fark edilmeyen diş teli tedavi alternatiflerinden biri olarak son yılların en çok tercih edilen ortodonti yöntemidir.

Kişiye özel olarak tasarlanan, kullanım kolaylığı sağlayan, dişleri fark ettirmeden olması gereken konumuna getiren şeffaf plaklar, iş ve sosyal hayatının diş teli tedavisinden etkilenmemesini isteyenler için en doğru seçim olacaktır.

Ayrıca ileri yaşlarında diş teli tedavisi görmek isteyenler, yöneticiler, takım liderleri, halkla ilişkiler uzmanları, IK çalışanları, doktorlar, hemşireler, öğretmenler, reklam ve tanıtım departmanları, mağaza sorumluları ve satış uzmanları için de şeffaf plak tedavisi avantajlı olacaktır.

Dilediği an diş tellerini çıkarabilmenin rahatlığını yaşamak isteyenler için şeffaf plak tedavisi idealdir. Neden şeffaf diş plağı tercih etmeliyim diyorsanız ortodonti uzmanları ve diş hekimlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisinin Özellikleri ve Avantajları

Genellikle diş teli tedavisi için geç kaldığını düşünen ve estetik kaygısı olan kişiler tarafından tercih edilen şeffaf plaklar, her yaştan kişiye uygulanabilmesi açısından oldukça avantajlıdır. Ayrıca şeffaf plak avantajları:

 1. Estetik ve zarif bir görünüme sahiptir.
 2. Doktor koltuğunda geçirilen süreyi kısaltır.
 3. Geleneksel diş tellerinden daha az muayene gerektirir.
 4. Çıkarılabilir olması nedeniyle ağız hijyenini rahatlıkla sağlama avantajı sunar.
 5. Geleneksel diş tellerinin aksine şeffaf plaklar yemek yerken çıkarılabilir.
 6. İnce yapısı sayesinde diş üzerinde yük oluşturmaz.
 7. İstenildiği zaman çıkarma ve takma konforu sunar.
 8. Estetik ve zarif görünümüyle ağzınıza tam uyum sağlar.

Kullanım rahatlığı ve hastanın tedavi şeklini belirlemesinin konforunu sunan şeffaf plaklar, istenilen yaşta ortodonti tedavisi olmak isteyenler için idealdir. Tedavi olduğunuzu bile anlamadan dişleriniz düzelecektir.

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Şeffaf plak kullanımının en büyük dezavantajı, klasik diş tellerine oranla daha yavaş tedavi sunmasıdır. Dişlere sabitlenen metal ya da şeffaf tellere oranla tedavi süresini birkaç ay uzatabilir.

Ayrıca şeffaf diş plağı istenildiği zaman çıkarılabildiği için tedavi akışı sekteye uğrayabilir. Hastalar toplantı, düğün, doğum günü ve diğer özel günlerde plaklarını kullanmayı tercih etmedikleri için dişlerin düzgün sıralanması sabit tellere göre daha geç olacaktır.

Tedavi süresinin uzamasını istemeyenler günde 18 – 20 saat plaklarını kullanmalıdırlar.

Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları

Şeffaf plaklar, belli sayıda setler halinde üretildiği için hastadan talep edilen ücretler de set sayısına ve tedavi planında kullanılacak plaklara göre belirlenir.

Hastanın ortodontik şikâyetlerinin boyutuna, diş yapısına ve plak üretiminde kullanılacak olan teknolojiye göre şeffaf plak tedavisi fiyatları belirlenir.

Şeffaf plakların kişiye özel olarak tasarlanıp geliştirilmesi ve metal diş tellerine göre uzun süren bir tedavi olması nedeniyle tedavi ücretleri değişkenlik gösterebilir. Hekiminizle yapacağınız ilk görüşmede tedavi ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisi Süresi

Şeffaf plak diş teli tedavisi, klasik metal diş teli tedavilerine göre birkaç ay daha uzundur. Kişinin diş ve çene yapısına, diğer diş tedavilerine ihtiyacı olup olmamasına, hekimin tedavi planına göre bu süre değişebilir. Şeffaf diş plağı kişiye özel olarak planlanacağı için en doğru tedavi süresini hekiminiz belirtecektir.

Şeffaf Plakları Kullanmayı Unutursanız Ne Olur?

Şeffaf plaklar günde 18 – 20 saat kullanılması gereken apareylerdir. Şeffaf plakları kullanmayı unuttuğunuzda tedavi süreciniz uzayacaktır. Doktorunuzun önerdiği zaman dilimlerinde plaklarınızı kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu zaman dilimlerine uymadığınızda dişlerinizin doğru şekilde dizilmesi daha geç gerçekleşecektir.

Şeffaf Plak Mı Lingual Mı?

Görünmez diş telleri olan lingual ve yakından bakılmadıkça belli olmayan şeffaf plaklar son yılların en çok tercih edilen ortodontik tedavilerindendir. Lingual diş telleri, dişlerin arka yüzeyine yerleştirildiği için şeffaf plaklar gibi belli olmamaktadır.

Bu açıdan aynı avantaja sahip olan lingual ve şeffaf plaklar arasından en kısa tedavi süresine lingual diş telleri sahiptir. Ancak lingual plaklar şeffaf plaklara göre daha pahalıdır ve kullanımı ile temizliği daha zordur. Hekiminizin önerilerine göre şeffaf plak tedavisi şeklinizi belirleyebilirsiniz.

Estetik kaygısı yaşamadan dişlerinizi şekillendirmek, mutlu ve sağlıklı bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız şeffaf plaklar tam size göre!

“Şeffaf Plak Tedavisi ile ilgili diş hekiminden daha detaylı bilgi almak için tıklayın“

Источник: https://www.disteli.com.tr/seffaf-plak/

Şeffaf Plaklarla Ortodonti Tedavisi ; Ortodonti Nedir, Nasıl Yapılır

Şeffaf Plakla Ortodonti Tedavisi

Diş düzeltme  tedavisi olarak bilinen ortodonti tedavisi hakkında sizlere bir yazı derledik ve diş tellerine alternatif olarak şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi üstünde duracağız. Ama öncelikle ortodonti tedavisi hakkında bilgiler vermemiz gerekir. Bu sayede aklınızdaki tüm soruları cevaplamış olmayı umuyoruz.

Ortodonti  

Ortodonti, dişlerle hizalanmış  düzeltilmesi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Ortodontist, estetik ve fonksiyonel uyumda olmayan dişleri düzeltmeye yardımcı olabilir ve sadece gülümsemenizi değil sağlık sorunlarınızı da çözer. Genelde diş teli ile bu tedavi yapılmaktadır.

Ortodontik tedavi, diş yüzeyinize bağlı braketlerin kullanılmasıdır; Bu braketler sırayla metal telleri hafif bir gerginlikte tutar. Bu teller,  hizalanmış dişler üzerinde hafif bir baskı uygulayarak fizyolojik uyuma girmelerine yardımcı olur.

Dişlerin bu hareketleri aylar içerisinde düzeltilmektedir.

Ortodonti  Tedavisi Nedenleri 

Dişlerin ve çenelerinizin pozisyonu, ısırığınız üzerinde etkilidir. Isırığın, üst ve alt dişlerin nasıl bir araya geldiği ile alakalıdır. Üst ve alt dişleriniz uygun şekilde birbirine uymazsa, buna maloklüzyon veya kötü bir ısırık denir. Kayıp, çarpık, kalabalık veya çıkıntılı dişler gibi problemler  yemek yemenizi ve ısırmanızı zorlaştırabilir.

Maloklüzyon, yiyecekleri çiğnemeyi zorlaştırabilir ve bazı dişlerin yıpranmasına neden olabilir. Ayrıca kas gerginliğine ve ağrısına neden olabilir. Çıkıntı yapan dişler daha kolay yontulur veya kırılır.  Bunun dışında estetil olarak da hiç iyi gözükmez.

Ayrıca bu çarpıklık diş ağrısına ve bir dizi dil sorununa neden olmaktadır. Dişler yandaki dişlere baskı yaparak zarar verir.  Bu sebeplerden kaynaklı insanlar ortodonti tedavisine baş vururlar.

Son zamanlarda ise şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi popüler olmuştur.

Ortodonti Tedavi Çeşitleri 

Diş telleri iki temel varyantta mevcuttur: Metal ve şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi olarak ayrılır.  Metal diş telleri ağızda hafif bir görünüme sahiptir. Dental materyal bilimindeki ilerlemeyle günümüzde daha yeni şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi yöntemleri gelişmiştir.  Bu hem dişlernizde kötü bir görünümü engeller hem de daha az rahatsız edicidir.

Ortodontik Tedavi Süresi 

Ortodontik tedavi yavaş bir süreçtir. Yaşına ve gereken düzeltme miktarına bağlı olarak, tedavi ortalama 8 aydan 18 aya kadar sürebilir. Genç hastalarda tedavi yaşlı hastalara göre daha hızlı tamamlanır. Tedavi süresince, diş hekiminizi en az ayda bir ya da  gerekli gördüğü durumlarda  randevu almanızı önerecektir.

Şeffaf Plaklarla Ortodonti Tedavisi

Düz dişler hayal ettiniz mi, ancak metal  diş telleri  size korkutucu mu gelmektedir. Çocuklar ve gençler için bu her zaman bir sorun olmaktadır, çünkü hoş olmayan bir görüntüyü beraberinde getirmektedir. Buna alternatif olarak şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi  karşımıza çıkmaktadır

Şeffaf Plaklarla Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır ? 

Dişlere  metal diş takılması fikrinden rahatsız olan herkes için bu çözüm mükemmel olabilir. Buradaki amaç, dişlere yerleştirilen ve dişleri hareket ettirmek için farklı yönlere basınç uygulayan, temiz şeffaf plaklar kullanrak ortodonti tedavisi yapmaktır.

Şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi diş hizalama yöntemi ile, gerekli tedavi programını planladıktan sonra, hastanın çenelerinin ölçümleri alınır ve bilgiler ışığında tedaviye başlanır. Şeffaf plaklar dişlerde , diş tellerindeki gibi kötü bir görünüme yol açmadıkları için tercih edilir.

    Her bir şeffaf ayarlayıcı, tedavinin farklı bir aşamasını temsil eder ve set, iki haftada bir değiştirilmelidir.  abii ki, uygun hijyeni korumak daha kolaydır çünkü bunları çıkarmak ve dişleri iyice temizlemek mümkündür, ki bu da çürük ve / veya kahverengi leke olasılığını en aza indirir.

Dezavantajlar, hizalayıcıların sadece ağız içinde olduklarında çalışabilmeleridir, bu nedenle hasta tarafından kullanım süresine bağlı olarak  diş düzeltme işlemi süresi uzayacak veya kısalacaktır. Hastalar bu uzama süresinden kaynaklı porselen veya seramik diş teli tedavilerine yönelmektedir.

Fakat estetik açıdan ve son teknoloji dişi saran şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi daha etkilidir.

Yukarıda sizlere ortodonti tedavisi hakkında bazı bilgiler verdik. Sizin için en iyisini diş hekimi ve siz belirlersiniz. Bu bilgiler ışığında alternatiflere göz atabilir ve isteğinize uygun tedavi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Источник: https://www.sanaldoctor.com/seffaf-plaklarla-ortodonti-tedavisi/

Şeffaf Plak ile Ortodonti Tedavisi

Şeffaf Plakla Ortodonti Tedavisi

Bilgisayar desteği ile uygulanan yeni bir ortodonti tedavi yöntemidir. Birden fazla plak basılarak dişlerin hareketi aşamalı bir şekilde sağlanır.

Şeffaf plak ile telsiz ortodonti sistemi adından da anlaşılacağı gibi tel takmadan uygulanan alternatif bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.

Bilgisayar üzerinde yapılan analiz sonucunda dişlerin istenilen seviyede düzeltilmesi için kaç plak yapılacağı ve bu plakların ne kadar süre ile uygulanması gerektiği konusunda rapor çıkarılır. Çıkan rapor doğrultusunda hastaya bilgi verilir.

ŞEFFAF PLAK UYGULAMA AŞAMALARI

Hasta ağzından alınan ölçü sonrasında model hazırlanır. Model tarama cihazında taranarak bilgisayar ortamına aktarılır. Program yardımı ile dişlerin olması gereken pozisyon belirlenir ve ortodonti uzmanı tarafından kontrol edilir.

İdeal diş pozisyonu kazandırmak için hangi dişlere ne kadar kuvvet verilerek nasıl hareket ettirileceği ile ilgili plan uygulamaya koyulur. Sonuçta elde edilecek dişlerin dizilim şekline göre belirlenen sayıda şeffaf plaklar üretilir.

Analiz sayesinde hasta dişlerinin bitmiş halini bilgisayar ekranındaki canlandırma sayesinde görebilmektedir. Her yönüyle hastaya ve hekime büyük avantaj sağlayan sistem her geçen gün daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Çünkü ortodonti tedavisi yaptıran ve hayatını değiştirmeden görüntü bozulmadan bu sistem rahatlıkla kullanılabilir. Özel günlerde fotoğraf çekilme veya toplantılar sırasında şeffaf apareyi çıkarmak mümkündür.

ŞEFFAF PLAK SİSTEMİ NASIL BAŞLADI

Şeffaf aparey ile telsiz ortodonti

Sistem aslında ortodonti tedavisi olarak uzun yıllar kısmi olarak uygulanmış bir sistemdir. 1940 lı yıllardan itibaren küçük çaptaki diş hareketleri için bilgisayar desteği olmadan laboratuvarda hazırlanan model üzerinde aşamalı ok hazırlama tekniği ile uygulanmıştır.

Dişlerin düzeltilmesi amacıyla model üzerinde küçük hareketler manuel olarak gerçekleştirilmiş Her aşama için bir plak hazırlanarak tedavi gerçekleştirilmiştir. Ancak bu şekilde el ile yapılan sistem için bir standart oluşturmak mümkün olamamıştır.

Küçük hareketler vermek amacıyla kullanılan yöntem günümüzde gelişmiş bilgisayar yardımı ile bir çok ortodonti tedavisinin gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır.

Şeffaf fareler hakkında genel bir bilgi sahibi olduktan sonra sizlere sistem ile ilgili kendi düşüncelerimi de aktarmak isterim.

Her zaman olduğu gibi şeffaf plak ile ortodonti tedavisinde de empati yaparak kendimi hastayı yerine koyduğumda neler düşündüm?

Öncelikle tabii ki dişlerim hiç eğri olmasa idi ve ben de hiç bu işlerle uğraşmasaydım diye hayıflanırım. Ancak başa gelen çekilir diyerek kendime en uygun tedavi yöntemini araştırırdım. İşlerimin üzerine metal hareketler takılarak yapılacak tedavi işin doğrusu hiç hoşuma gitmezdi.

Öncelikle dişimin üzerine bir madde yapıştırıp işlerimin çekileceği düşüncesi beni rahatsız ederdi. Sonrasında bu takılan tellerin görüntüsü ve bunun da ötesinde dişlerimin üzerinde bu kadar tutucu malzeme var iken dişlerimi nasıl temiz tutacağım diye düşünürdüm. Tedavi bittiğinde de tellerin çıkarılması sırasında altında çürük oluşup oluşmadığı önemlidir.

Çünkü tel çıksa bile braketlerin yapıştığı diş yüzeyinin en azından çizik olması kaçınılmaz bir durumdur.

Çevremdeki insanlarda da gördüğüm ortodonti sonrası diş çürükleri veya diş üzerinde renk değişiklikleri gibi problemler kafamı kurcalayıp dururdu.

Şeffaf plak tedavisi ilk başta mucize bir tedavi gibi gelse de ayrıntılı bir şekilde düşünüldüğünde onun da bir çok zorluğu olduğu bir gerçektir. Her şeyden önce dişlerin üzerinde sürekli bir tabaka sürekli bir kılıf olacak.

Ve bu plaklar günde 20-22 saat gibi bir süre ağzında kalacak. Özellikle alışma devresinde bu beni biraz yorardı işin doğrusu. Beni en çok kaygılandıracak şey ise konuşmamın bozulması olurdu.

Şeffaf Plak ile Ortodonti Tedavisinde Konuşmalarım Anlaşılmazsa?

İşte bunu anlamanın tek yolu plakları takmak ve konuşmak olacaktır. İşin doğrusu bir de analiz için istenilen ücret aklımı karıştırdı ilk başta.

Sonra bir daha düşündüğümde bu ücretin normal ortodonti tedavisi ile bir farkının olmadığını toplam olarak ödeyeceğim miktarının neredeyse birebir aynı veya yakın bir ücret olduğunu hatırladım.

Geriye sadece yemek yerken plakları çıkarmak ve kutusuna koymak yemek bittikten sonrada dişleri fırçalayarak plakları tekrar ağza takmak kısmı kalıyordu. Plakların aslında dişlerimi bir kılıf gibi koruyacak fikri de hiç fena gelmedi aslında.

Ancak diş hekimi ağzımda plaklar var iken asitli veya eksi gıdalar yememem gerektiği konusunda beni uyardı. Hele sıcak bir şeyler yemek veya içmek planın erimesine benim bozulmasına neden olacaktı ki bunu hiç unutmadan uygulamam gerekiyordu.

Diğer bir konu da konuşmamın değişmesi olurdu. Ağzımda plak varken nasıl konuşurdum merak ederdim. Bunu hayal etmek zor yaşamak lazım. Yada yaşayanlara sormak lazım. Genellikle bir hafta içerisinde alışıyormuş insanlar.

Analiz yaptırmak ve kesin fiyat bilgisi almak için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile randevu alarak görüşebilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi …

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz

Источник: https://www.drsertac.com/seffaf-plak-ile-ortodonti-tedavisi/

İnvisalign Tedavi (Telsiz Ortodonti)

Şeffaf Plakla Ortodonti Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 28.01.2019 14:13

İnvisalign Tedavi (Şeffaf Plak) Nedir?

Diş çapraşıklıkları, konum bozuklukları ve çene bozuklukları tedavisinde uygulanan yeni teknoloji invisalign çözüm oluyor.

Şeffaf apareyler sayesinde diş teline gerek duymadan dişler şeffaf plaklar yardımıyla dişlerin olması gereken pozisyona getirerek, sağlıklı dişlere sahip olunmakta.

Ortodonti tedavisinde son teknoloji olarak adlandırılan şeffaf aparey, dişlerin daha estetik bir görünümde olmasını sağlıyor. Şeffaf plaklar, diğer ortodonti tedavi yöntemlerinden farklılık göstermektedir.

Bu plaklar tamamen şeffaf ve dışarıdan bakıldığında görülmemektedir. Braketler gibi sabit değildir. Hareketli apareyler olarak adlandırılır. Yani çıkarılıp takılabilir tiptedir. Bu nedenle özellikle yemek saatlerinde çıkarılmaktadır.

 İnvisalign tedavi genellikle yetişkinlerde kullanılmaktadır fakat çocuklarda da kullanılabilir bir yöntemdir. Bu hastanın tercihi ve doktorun önerisine bağlıdır. Şeffaf plaklar genel olarak hafif ve orta dereceli bozukluklar için kullanılmaktadır. Bu nedenle kişinin diş ve ağız yapısı bozukluklarının derecesi önem taşımaktadır. 

İnvisalign Tedavi (Şeffaf Plak) Özellikleri

 • Şeffaf apareyler, şeffaf plaklardan oluşmaktadır. Bu nedenle dışarıdan bakıldığında görülmemektedir. Sosyal yaşamda, iş ya da okul hayatında kişiyi etkilememektedir.
 • İstenildiği zaman çıkarılıp takılmaktadır. Özellikle yemek yeme zamanlarında şeffaf plaklar çıkarılmaktadır.
 • Ağrısız tedavi şeklidir. Metal braketlerde yaşanan ağrı, acı ya da ağız yaraları gibi durumlar şeffaf plaklarda meydana gelmemektedir.
 • Şeffaf plaklar, metal braketler de meydana gelen bazı sıkıntıları yaşatmamaktadır. Belli bir süre yaşanan konuşma bozuklukları ya da ses değişimleri gibi durumlar şeffaf plak kullananlarda oluşmamaktadır.
 • Her yaşta uygulanmaktadır. Çocuk ve yetişkin her hasta da uygulanan bu yöntem herhangi bir sıkıntı ya da sorun teşkil etmemektedir.

İnvisalign Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş aralarında mesafe darlığı;

Dişlerin birbirinin üzerine yaslanmış, birbirine geçmiş hali

Diş aralarında boşluk;

​Dişler arasında gözle görülür büyük boşluklar

Kapanış hataları;

​Çapraz kapanış, alt ve üst dişlerin kapanamama durumu

Overbite;

​Üst çene dişlerinin alt çene dişlerinin önde olması

İleri geri eğilimli;

​Alt dişlerin geride kalması, üst dişlerin öne doğru çıkıntı olma durumu

Basışta açıklık;

​Dişler sıkıldığında üst ve alt dişlerde boşluk kalıyorsa

Orta çizgi hatası;

​Üst ve alt dişlerin ortasından geçen hatlar birbirine pararel değilse

İnvisalign Tedavi Süreci

 • Bilgisayarlı tomografi ile dişlerinizin görüntüsü alınır.
 • Bilgisayar destekli tasarım yazılımıyla dişlerinizin hareketleri tahmin edilir.
 • Tedavi planınız gözden geçirilir.
 • Tedavinin her aşamasında ağzınızın kalıpları alınır.
 • Şeffaf düzelticiler hazırlanır.
 • Her bir düzeltici yaklaşık iki hafta takılır.

İnvisalign (Şeffaf Plak) Nasıl Kullanılır?

 • Başlangıçta günde 3 – 5 saat kullanılır.
 • 1 hafta kullanımı sonucunda dişler ortodontik kuvvete alışır.
 • 1 haftalık alıştırma süresi sonrasında günde 20 saat kullanılır.
 • 2 hafta sonrasında yeni plaklar kullanılmaya başlanır.
 • Her 2 hafta bitiminde 3. ve 4. plaklar sırayla kullanılır.
 • Dişler tamamen düzelene kadar plaklar sırayla kullanılır. 
 • Plak kullanımı 2 haftadan 3 haftaya çıkarılır.
 • Bütün plaklar kullandıktan sonra ortodontik tedavi bitmiş olur. 
 • Son olarak ise pekiştirme tedavisi uygulanır.

Önerilen İçerik; ► Kötü Ağız Kokusundan Kurtulmanın 10 Şaşırtıcı Yolu!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/invisalign-tedavi-telsiz-ortodonti-15007h.htm

ŞEFFAF PLAK ORTODONTİ FİYATI ORTHERO

Şeffaf Plakla Ortodonti Tedavisi

Şeffaf plak fiyatları, şeffaf plak tedavi süresi ile ilgili İstanbul Küçükçekmece Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık. Bize şeffaf plak ile telsiz ortodonti yöntemi hakkında bilgiler verdi. Her yaşta ortodonti tedavisi yapılabilir mi?

Evet ortodonti tedavisi yaygın olarak bilindiği gibi her yaşta uygulanan bir tedavi yöntemidir. Özellikle estetik dış görünümü için tercih edilen ortodonti tedavisi aslında dişlerin sağlığı için de önemli bir tedavidir.

Eğri dişlerinin arasında kalan yemek birikintileri diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına neden olur. Kapanış bozuklukları çiğneme fonksiyonunun azalmasına sebep olduğundan sindirim sisteminde de problem ortaya çıkmaktadır.

Şeffaf Plaklar ile Ortodonti Mümkün mü?

Tabii ki mümkün günümüzde bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile birlikte üç boyutlu tarayıcı ve yazıcı sistemleri ortodonti tedavilerinde de büyük bir aşama kaydetmişler. Bu sayede dişler üzerine tay takmadan bozuk sıralanışı olan dişlerin düzeltilmesi mümkün olabilmektedir. Uygun vakalar seçildiğinde şeffaf apar eller ile dişlerin düzeltildi biliniyor.

Tedavi fiyatları tel ile yapılan ortodonti fiyatları ile aynıdır. Bir çok insan şeffaf plak fiyatları ortodonti fiyatlarından daha yüksek olarak düşünmektedir. Sistemde tel kullanılmaması ve özel günlerde plakları çıkararak fotoğraf çektirmenin mümkün olması en büyük tercih nedenlerinden bir tanesi. Ancak plakları günde 22 saatten az takmamak gerekmektedir.

Estetik diş

Öncelikle doğru hasta seçime önem taşır. Hastanın plak yöntemi ile dişlerinin düzeltilebileceğini düşünüyor ise fotoğrafları çekilir ve ölçü alınır.

Alınan ölçü bilgisayar ortamında analiz et edilerek sonuca kaç plak ile ulaşılabileceği belirlenir. İki haftada değiştirilen plaklar tedavi süresininde ortaya çıkarır.

Mesela 10 plak ile tedavi edilecek bir hasta için tedavi süresi yaklaşık beş aydır.

Bir çok insan şeffaf plak fiyatları ortodonti fiyatlarından daha yüksek olarak düşünmektedir.

Her vaka için farklı tedavi süreleri ve farklı plak sayıları oluşmaktadır. Alt çene ve üst çene için bile farklı süreler ve farklı plak sayısı çıkması mümkündür. Plaklar 0,75 mm kalınlığındadır. Renkleri şeffaftır. Günlük hayatı hiçbir şekilde olumsuz etkilenmezler. Şeffaf olmaları sayesinde dişler üzerine takıldığında karşıdan bakıldığında fark edilmezler.

Beslenmede sınırlama yoktur. Öncelikle plak ağızda iken kesinlikle hiçbir şey yenilmemesi gerektiğini söylemek gerekir. Sadece oda nasılsın da su içilebilir. Sıcak su çay kahve içilmesi kesinlikle sakıncalıdır.

Çünkü plakların deforme olmasına sebep olur. Sadece yemek yerken ve sıcak bir şeyler içerken plakların çıkarılmasına izin verilir. Günde 20 ile 22 saat gibi bir süre plakları düzenli olarak takmak gerekmektedir.

Aksi takdirde tedavinin başarısı söz konusu olamayacaktır.

Evet bazı durumlarda diş üzerine beyaz diş dolgusu ile küçük tutanaklar uygulanmaktadır. Bunlar sayesinde diş hareketleri daha kolay gerçekleşir. Tedavi sonrasında bunlar kolay bir şekilde söküle bilmektedir. Beyaz ve diş renginde oldukları için özellikle azdan plak varken plan altında bu tutanaklar görülmemektedir.

Şeffaf diş teli ortodonti farki

Normal diş fırçalama şeklinde dişler fırçalanmalıdır. Yemek sırasında zaten plakları çıkarıldığına söylemiştim. Yemek yedikten sonra dişler fırçala ne plak tekrar takılmalıdır. Bu sayede ara öğünlerin azalması ve sağlıklı beslenme de mümkün olmaktadır.

Tedavi sonlandıktan sonra dişlerin tekrar devrilmesi mümkün mü?

Bütün ortodonti tedavilerinde olduğu gibi Sefa paralar ile tedavi yapıldığında da dişler düzeldikten sonra dişlerin dil tarafına ince tutucu ter takılır. Bundaki amaç dişlerin tekrar eski pozisyonlarına hareket etmesine engellemektir. Kısa süre içerisinde uyum sağlanan bu terler en az bir yıl az içerisinde kalmalıdır. Tercihen daha uzun süre kalması iyi olacaktır.

Şeffaf Plak Fiyatları

ŞEFFAF PLAK NEDİR ORTHERO

Ortadan ortodonti tedavisi fiyatları ile şeffaf plak tedavi fiyatlarının aşağı yukarı birbirine yakın olduğunu söyleyebiliriz. Şeffaf plaklar ile tedavi geçmiş yıllarda daha yüksek fiyatlar ile uygulanmaktadır.

Ancak günümüzde ORTHERO firması tarafından Türkiye’mde üretilen plaklar tedavinin daha uygun maliyetler ile yapılmasına ve ortodonti tel fiyatları ile aynı olmasını sağlamaktadır.

Bu vesile ile yerli üretim yapan ORTHERO firmasına teşekkür etmek isterim.

Sayın Diş hekimi Sertaç Kızılkaya sizin estetik diş tedavileri ile ilgili başarılı çalışmalar yaptığınızı biliyoruz ortodonti tedavisi estetik diş tedavilerinde nasıl bir rol oynamakta?

Özellikle dişlerin sıralanışı bozuk ve yüzeyleri renkleri problemsiz ise ortodonti ile dişlerin düzeltilmesini tavsiye etmekteyim. Bazen aralıklı dişlerin olması ortodonti tedavisi ne ihtiyaç duyulmasına gerektirir.

Bu gibi durumlarda başarıyla uygulanan ortodonti tedavisi sonrasında hasta istediği estetik görünüme kavuşabilir.

Ancak dişler üzerinde renk bozuklukları şekil bozuklukları kırıklar kanal tedavisi veya çekilmiş dişler gibi problemler var ise estetik zirkonyum diş kaplamalar belki implant uygulamaları estetik diş tedavileri için başarı sağlar.

Orthero Fiyatı

Yaklaşık 7-10 bin tl aralığında olan bu tedavi her kişi için özel fiyatlandırılır. Dişlerinizin durumuna göre fiyat almak için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan randevu alabilirsiniz. www.drsertac.com/iletisim

Estetik diş tedavileri,  zirkonyum diş fiyatı ve diş beyazlatma fiyatları için www.drsertac.com a bakabilirsiniz.

Источник: https://www.hekimtavsiyeleri.com/seffaf-plak-ortodonti-fiyati-orthero/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.