Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Besinler

içerik

Şeker Hastaları Hangi Besinleri Tüketebilir?

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Besinler
Dr. Aydın Yılmaz 2018-08-02T21:40:50+0300 2018-08-02T21:40:50+0300

Şeker hastaları hangi besinleri tüketebilir başlıklı yazımızda, diyabet hastalarının tüketebileceği gıdaları ele alacağız.

Şeker hastalığının kontrol edilmesi, önlenmesi ve istenen düzeylerde tutulmasını sağlamak için mutlaka doğru bir beslenme biçiminin uygulanması gerekmektedir. Bu sebeple şeker hastalarının ne yiyip yemediğine dikkat etmesi gerekiyor.

Şeker hastalığı teşhisinin doktora tarafından konulmasının ardından bu noktada kişilere bilgi verilmiş olsa da burada ismi geçmeyen gıdaların tüketilip tüketilmeyeceğine ilişkin kişilerin aklında kafa karışıklığı meydana gelebiliyor.

Her ne kadar şeker hastaları için yasaklı yiyecekler olarak bilinen asla tüketilmemesi gereken bazı yiyecekler bulunsa da bu hastaların çok endişeli bir şekilde buna yaklaşmadan tükettikleri miktarları kontrol altına alarak gıdaları tüketmesi gerekiyor.

Beslenme programlarında yapılabilecek porsiyon değişiklikleri veya yerine koymalarla istenen sonuçlar kolaylıkla elde edilebilir.

Tipine Göre Şeker Hastalarına Beslenme Tavsiyeleri

Şeker Hastaları Hangi Besinleri Tüketebilir?

Tip 1 Diyabet için: Şeker hastalığının farklı seviyelerinden biri olan tip 1 diyabet hastalarının tedavi sürecinde şeker hastalığının olumsuz etkilerinden kurtulmak için mutlaka kan şekerini yavaşça yükseltecek olan besinleri tüketmesi gerekir. Bu da ancak yüksek lifli gıdaların tüketimi ile mümkün olmaktadır.

Yağ ve proteinlere kıyasla kan şekeri seviyesi üzerinde çok daha hızlı şekilde tepki veren ve belirleyici rol oynayan karbonhidratlarda hiç karbonhidrat tüketmemek yerine tüketilen karbonhidratlara dikkat etmek gerekmektedir.

Rafine halde karbonhidrat bulunduran şeker, beyaz pirinç, beyaz ekmek ve makarna gibi besinlerin mümkün olduğu kadar azaltılması gerekir. Söz konusu besinlerin yerine sağlıklı olanlarını koymak için şu yol izlenebilir.

 • Patates tüketimi için tatlı patates,
 • Makarna tüketimi için kepekli makarna,
 • Ekmek tüketimi için tam buğday ekmeği,
 • Pirinç tüketimi için esmer pirinç kullanılabilir.

Tip 2 Diyabet İçin Besinler

Tip 2 diyabet rahatsızlığına sahip olan kişilerin yapması gereken şey tip 1 diyabetten farklı olarak şeker tüketimlerini kontrol altında tutmalarıdır.

Şekerin tamamen bırakılmadan sadece azaltılmasına yönelik yapılacak hamlelerle istenen sonuca ulaşmak mümkün oluyor.

Kontrollü bir şekilde yapılan beslenmeyle birlikte şekerin azaltılması başlarda zorlu bir süreç olsa da ilerleyen zamanlarda daha önceki beslenme alışkanlıklarının sorgulanmasına sebep olacaktır.

Şekerli içeceklerin yerine sade soda, maden suyu veya suyun konulması gereken beslenme programları önceden tüketilen şeker miktarının yavaş yavaş daha da azaltılması ile de düzenlenebilir.

Yemeklerde tat eksikliği yaşayan kişilerin bunu ortadan kaldırmak için şekere alternatif olarak tarçın veya vanilya kullanması da sıklıkla yapılan şeylerden biridir.

Tatlı tüketimlerinden vazgeçemeyen kişilerin hazır ve ağır tatlıları tercih etmek yerine mutlaka kendi tatlılarını meyveler ve yoğurtla hazırlaması gerekir.

Şeker Hastalarının Beslenmesine Yönelik İpuçları

Yağ tüketiminde doymuş yağ miktarını azaltın: Şeker hastaları için en büyük problemlerden olan vücut sağlığının iyi bir şekilde korunması ve kilo kontrolünün sağlanması noktasında tüketilen yağ miktarlarının mutlaka en az oranda tutulması gerekmektedir.

Bu sebeple doymuş yağların terk edilmesiyle omega yağ asitleri zengin olan işlenmemiş yağlara yönelmek gerekir. İçerisinde yağ bulunan süt ürünlerinde ise yağsız olanlara yönelmek gerekir.

Haşlama veya fırınlama ile et tüketimini gerçekleştirmek de bu aşamada etkili olacaktır.

Sebze ve meyve tüketimini artırın: İçerisinde rafine şeker bulundurmayan ve aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri, lifleri ve mineralleri zengin bir şekilde içinde barındıran sebze ve meyvelerin tüketimini mümkün olduğu kadar artırmak gerekmektedir.

Sağlıklı tahılları sofralarınıza katın: Aralarında nohut, yeşil ve kırmızı mercimek, fasulye, bezelye gibi ürünlerin bulunduğu pek çok yemek kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olarak şeker hastalarının sağlıklı besin tüketimi gerçekleştirmesini sağlamaktadır.

Beslenme programından balığı eksik etmeyin: Kalp sağlığının korunması ve vücuttaki şeker düzeylerinin dengelenmesini sağlamak için balık tüketimlerini beslenme programlarına mutlaka dahil etmek gerekir. Haftada en az 2 öğün olmak üzere balık tüketimini gerçekleştirmek gerekir. Uskumru, ton ve somon balığı gibi yağlı soğuk su balıklarının tüketimi tavsiye edilmektedir.

Tuzu en az miktarla kullanın: Şeker hastalarının günlük tuz tüketimlerini mutlaka 6 gram seviyesinin altında tutması gerekmektedir. Özellikle hazır gıdaları tüketmekten uzak duran kişilerin bu rakama ulaşması oldukça kolay olmaktadır.

Şeker hastası olan kişiler için bir nevi beslenme reçetesi olma özelliği taşıyan bu yazı aynı zamanda sağlığını korumak ve kilo vermek isteyen kişiler için de bir diyet listesi olarak okunabilir. Her türlü gıdanın tüketilebileceğini öneren bu liste kontrollü bir tüketimi vurgulamaktadır.

Dr. Aydın Yılmaz Dahiliye doktoru olarak görev yapmaktadır. 2015 yılından itibaren Sağlıkfit ekibine katılarak hastalıkları tedavi yöntemleri konusunda yüzlerce makale ele almıştır.

Источник: https://www.saglikfit.com/seker-hastalari-hangi-besinleri-tuketebilir

Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli? Diyabet Diyeti ve Diyabet Diyet Listesi

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Besinler

Bu yazımızda sizlere “diyabet diyeti” ile “şeker hastaları nasıl beslenmeli?” konusu hakkında tüm ayrıntılardan bahsedeceğim. Ayrıca Diyabet Diyet Listesi örneğini yazının sonunda bulabilirsiniz. Kişiye özel diyabet diyeti programını buradan inceleyebilirsiniz veya iletişim sayfamdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Diyabet Nedir? Şeker Hastalığı Nedir?

Diyabet Hastalığına ilk Mısırda rastlanmıştır veya dile getirilmiştir. Mısırda bulunan eserlerde veya yazılarda şöyle tarif edilmiştir  ‘O kadar susamıştı ki Nil nehrini içebilirdi’ diye hastalığı anlatmışlardır. Diyabet hastalığının 2 tür çeşidi vardır. Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olarak ikiye ayrılır.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Tip 1 Diyabet insüline bağımlı olan diyabet hastalığı olarak bilinir. Genellikle çocukluk çağında başlayarak daha sık görülür. Vücutta insülin salgılanmadığı için insülin kullanmaları gereklidir.

Vücut bir bağışıklık sistemi problemi sonrasında insülin salgılayan hücreleri harab eder ve %90 oranında insülin üretilemez. Bu türü %10-15 oranda şeker hastalarında görülür.

(Bknz: Tip 1 Diyabet Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri)

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 Diyabet toplumda daha sık görülmektedir. Tip 2 Diyabet ise, insüline bağımlı olmayan şeker hastalığıdır. Vücutta insülin üretimi vardır fakat insülin reseptörleri bozulduğu için hücrelere glikoz girişi sağlanamaz, glikoz kanda kalır ve yükselir.

Genellikle yetişkin ve kilo problemi yaşayanlarda daha sık görülen bir türdür. Şeker hastalarının %80-85 lik kısmını oluşturur. Tip 2 diyabet daha çok bir yaşam biçimi hastalığıdır.

Yani tansiyon, obezite, yüksek kan yağları ve göbek bölgesi kiloları fazla olan kişilerde sıklıkla rastlanmaktadır.

Ayrıntılar için, Tip 2 Diyabet Nedir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Artık yanlış beslenme ve kiloya bağlı olarak gençlerde de görülmektedir. Sağlıklı beslenme ile birlikte tablet ilaç alarak tedavi edilebilir. Bazı doktorlar böbreklere daha az zarar verdiği düşüncesiyle insülin kullanımı da önerebilirler. Peki, şeker hastaları nasıl beslenmeli ve diyabet diyeti konusuna geçmeden önce kan şekeri değeriniz ne olmalıdır?

Ayrıca, Diyabet Hastaları Nasıl Zayıflar? ve Nasıl Diyet Yapmalı? konusunda çektiğim video’yu aşağıdan seyredebilirsiniz.

Açlık kan şekeri sağlıklı bireylerde 70-100 mg/dl arasında olmalıdır. Açlık kan şekerimizi 6-8 saat açlık süresinden sonra ölçebiliriz.  En doğru açlık kan şekeri sabah aç karnına bakılan şekerdir.

Tokluk kan şekeri yemekten 2 saat sonra bakılan kan şekeridir. Yemeğin ilk lokmasından itibaren 2 saat geçmesi gerekir. Tokluk kan şekeri 100-140 mg/dl arasında olmalıdır.

Bu değerlerinizde bir farklılık varsa dahiliye doktoruna muayene olmalısınız.

Eğer tespit edilmiş şeker hastalığınız varsa hedeflerimiz yukardaki değerlerden farklı olacaktır. Açlık kan şekeriniz 90-130 mg/dl arası ise, tokluk kan şekeriniz 160 mg/dl altında ise dengede demektir. Bknz: Kan Şekeri Değerleri Ne Olmalıdır? Açlık ve Tok Tokluk Kan Şekeri Değerleri Tablosu

Diyabet diyeti ve şeker hastaları nasıl beslenmeli konusundan önce şeker hastalığı nedenleri hakkında biraz bilgi edinelim.

Şeker Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Tip 1 Diyabet genel olarak genetik geçişlidir. Aile büyüklerinde rastlanır ve genetik olarak gelir. Fakat nadirde olsa ailesinde olmadan çevresel etmenler, stres, inek sütü tüketimi ve enfeksiyon kaynaklı olarakta ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Tip 2 Diyabet ise yine ailede yetişkin yaşlarda görülebilen şeker bozukluğu genetik olarak görülebilir. Ama Tip 2 Diyabetin en önemli nedeni yanlış beslenme alışkanlıkları ve obezite kaynaklıdır. Kilo alımını ve yüksek kan yağları şeker hastalığını tetikler.

Bu tip şeker hastalıkları erken teşhiste diyabet diyeti ile geri döndürebilir ama kişi eğer dikkat etmez ise çok tehli boyutlara ulaşabilir. (Kaynak: WebMD Diabetes)

Peki kimlerde şeker hastalığı görülme riski fazladır:

 • Ailesinde şeker hastası olanlar,
 • Fazla kilolu insanlar,
 • Göbek bölgesi yağlananlar,
 • Kandaki yağ miktarı fazla olanlar,
 • Hareketsiz bir yaşan tarzı sürenler,
 • Yüksek tansiyonu olanlar

Diyabet diyeti ve şeker hastaları nasıl beslenmeli konusuna geçmeden önce, peki şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kan glikozuna bağlı olarak birçok belirti görülür.

 • Sık sık idrara çıkma: Böbreklerimiz kan glikozunu filtreler ve idrara kaçmasını engeller. Ama eğer kandaki kan şekeri düzeyi artarsa glikoz idrara geçer. Kandaki şekeri azaltmak için sık sık idrara çıkma yaşanır.
 • Aşırı susama: Kandaki şeker düzeyi arttıkça sık sık idrara çıkma yaşanır ve sonucunda susama düzeyi de artar.
 • Açlık hissetme ve Doyamama: Kişiler ne kadar beslense bile sindirilen karbonhidratlar glikoz olarak kana karışır fakat insülin reseptörleri bozuk veya insülin yokluğu sebebi ile hücrelere glikoz girişi sağlanamaz ve doyma hissi vücutta oluşmaz.
 • Ağızda kötü aseton kokusu: Kandaki glikoz kullanılamasa bile hücrelerin yaşamı devam ettirmesi gerekir bu yüzden yağ asitlerini sindirip kullanmaya başlar yağ asitleri sindirimi sonucu ortaya çıkan bu aseton kokusu ağızdan hissedilir. Buna diyabetik ketoasidoz da denir.
 • Gözlerde Kızarıklık: Kanda şeker yükseldiğinde gözlerde kızarıklık oluşur.
 • Asabiyet ve sinirlilik hali: Hücreler kandaki glikozu kullanamadığı için uzun süren açlıklarda kan şekeri bozukluğuna bağlı olarak sinirlilik hali gözlemlenir.
 • Yaraların geç iyileşmesi
 • Cildin kuru ve kaşıntılı olması
 • Uzun açlıklarda el ayak titremesi- soğuk ter boşalması
 • Çok yemek tüketilmesine rağmen zayıflık ve halsizlik
 • Bazen bulanık görmek

Diyabet tedavisindeki amaç kan şekerini olması gereken seviyeye getirip dengede kalmasını sağlamaktır. Yüksek olmaması gerektiği gibi kan şekerinin çok düşmesi de tehlidir. Kan şekerini dengelemek komplikasyanları azaltmak ve var olanlarında ilerlemesini engellemek adına çok önemlidir. Kan şekeri seviyeniz normale ne kadar yakınsa diğer organlarınıza minumum hasar verir.

En önemli tedavi beslenme tedavisidir. Çünkü son yıllarda yanlış beslenme alışkanlıkları ve obezite yüzünden diyabetli insan sayısı yüksek artış göstermiştir. Sağlıklı beslenme ve diyabet diyeti ile diyabet kontrol altına alınabilir.

Diyabet tedavisinde ikinci önemli olan mutlaka egzersiz yapmaktır. Egzersiz yapmak özellikle yürüyüş yapmak vücudun kandaki şekeri daha iyi kullanmasını ve hücrelerin insüline yanıtını artırır. Özellikle Tip 2 diyabette yürüyüş yapmak kilo vermeye yardımcı olduğu için çok faydalıdır.

Üçüncü ve en önemlisi ilaç/insülin tedavisidir. Tip 1 Diyabet için insülin kullanımı çok gereklidir. İnsülin yaşam için gereklidir. Tip 2 Diyabette ise doktoruna bağlı olarak değişir ama ilaç ile takipli kişiler çoğunluktadır. Diyabette kan şekerini dengede tutmak için mutlaka eğitimini almak önemlidir. Diyabet vakıflarından eğitim almak gerekir.

Şeker Hastaları Nasıl Zayıflar?

Tip 1 Diyabet hastaları genellikle aşırı zayıftır ve kilo kaybetmemesi gerekir. Asıl obezite Tip 2 Diyabette sağlığı tehdit eder ve şeker dengesini bozar. Tip 2 diyabet hastaları kullandıkları şeker ilaçlarına uygun bir diyet ile takip edilmelidir.

Yaşına, boyuna ve cinsiyetine göre metabolizma hızı hesaplanmalı ve fiziksel aktivitesi göz önünde bulunarak yaktığı kalori hesaplanmalıdır. Yaktığı kalorinin 200-300 kalori düşüğü kadar alarak zayıflayabilir.

Hesaplanan kalorinin %55-60 karbonhidrat , %12-15 protein ve %25-30 u yağdan gelecek şekilde dengelenmelidir.

Diyabet hastaları zayıflamak uğruna çok düşük kalorili diyabet diyet listesi uygulamamalı ve diyabet diyeti uygularken karbonhidratı çıkarmamalıdır. Hazırlanan diyabet diyet listesi 3 ana öğün ve 3 ara öğün içermelidir.

Ara öğünlerde taze meyve, kuru yemiş, ayran, peynir, galeta, grissini veya süt tüketilebilir. Glisemik indeksi düşük besinler ile oluşturulan diyet planları ile sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirler. Ayda 2-4 kilo vermeleri normaldir.

Daha hızlı kilo vermeleri sürekli kan şekerlerinin bozulmasına neden olabilir. Diyabet diyet listesi örneğini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Diyabet Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Şeker hastaları nasıl beslenmeli: Diyabet tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ideal kiloda olmaktır. Eğer kilo oranı fazla ise kan şekeri dengesi sağlanamayabilir.

Diyabet diyeti uygularken glisemik indeksi yüksek besinlerden uzak durulmalıdır.

Glisemik indeksi yüksek besinler kan şekeri ani yükseltir ve çok ani düşürür bu durumda kan şekerinin dalgalanması ve bozulmasına sebep olur.

Peki, şeker hastaları nasıl beslenmeli?

 • Günlük olarak alması gereken karbonhidrat, yağ ve protein dengesi iyi ayarlanmalıdır. Sadece proteine dayalı bir diyet ile kişi büyük zarar görebilir.
 • 3 ana öğün ve 3 ara öğün yapılmalıdır. Ara öğünlere protein ve karbonhidrat bir arada alınmalıdır. 1 adet taze meyve ve ayran tüketimi gibi.
 • Ana öğünlerinde mutlaka kalsiyum kaynağı tüketimi şekeri dengelemek adına çok önemlidir. Her öğünde az yağlı yoğurt veya ayran tüketimi önemlidir kan şekerini stabil tutacak ani düşme veya yükselmeyi azaltacaktır.
 • Glisemik indeksi düşük besinler tüketilmelidir. Beyaz ekmek yerine tam buğday ve çavdarlı ekmek, beyaz pirinç yerine bulgur veya kepekli makarna tüketilmelidir.
 • Her öğününde tam buğday ekmeği ve salata tüketimine özen göstermelidir.
 • Tereyağı, kızartılmış besinler ve basit şeker içeriği olan besinlerden uzak durmalıdır.
 • Her gün 2-3 litre arası su tüketimi olmalıdır.
 • Meyve, yoğurt ve sularına tarçın ekleyerek tatlı ve şeker isteğini azaltabilir.
 • Paketli gıdalardan olabildiğince uzak durulmalıdır çünkü şeker ve tuz içerir.
 • İç yağı, kuyruk yağı, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünleri tüketilmemelidir.
 • Tatlı, bisküvi, pasta, kek gibi basit şeker besinlerden olabildiğince uzak durulmalıdır.
 • Börek veya simit gibi besinlerde beyaz un içerdiği unutulmamalı ve nadir olarak tüketilmelidir.

1 Haftalık Diyabet Diyet Listesi Listesi Örneği

Aşağıda genel olarak Diyabet Diyeti Listesi bulunması gereken besinleri görebilirsiniz. Bu, Diyabet Diyet Listesi örnektir, kişiye özel diyet listeleri için iletim sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.

Kahvaltı: 

 • 1 adet haşlama yumurta veya yağsız tavada omlet
 • 1-2 dilim az yağlı beyaz peynir
 • Mevsim yeşillikleri
 • 6 adet az tuzlu zeytin veya 2 adet ceviz
 • 2-3 dilim tam buğdaylı ekmek

Ara Öğün:

 • 1 porsiyon meyve
 • 1 bardak az yağlı ayran

Öğlen: 

 • Zeytinyağlı sebze veya bakliyat yemeği
 • 2-3 dilim kepekli ekmek
 • 1 kase az yağlı yoğurt
 • Bol yeşillik ile yapılmış Salata

Ara öğün:

 • 1 dilim az yağlı beyaz peynir
 • 1 dilim tam buğday ekmeği

Akşam:

 • 120 -180 gram et tavuk balık yağsız
 • 2 bardak ayran veya 1 kase yoğurt
 • Bol yeşillikli Salata
 • 1-2 dilim tam buğday ekmek

Gece:

 • 1 bardak yarım yağlı süt veya yoğurt
 • 1 porsiyon meyve

Bu diyabet diyet listesi bilgilendirme amaçlıdır mutlaka diyetisyeninize danışmanız önerilir. Ayrıca, bir önceki Tiroid Hastaları Nasıl Zayıflar? Tiroid Diyeti ve 1 Haftalık Diyet Listesi başlıklı yazıma göz atabilirsiniz. Tiroid tedavisi ve uygulayabileceğiniz tiroid diyeti hakkında tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Источник: https://aysetugbasengel.com/seker-hastalari-nasil-beslenmeli-diyabet-diyeti-listesi/

Şeker Hastaları Ne Yemeli ve Nasıl Beslenmeli?

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Besinler
73 / 100SEO Score

Şeker hastalarının nasıl beslenmesi gerektiği hakkında kafa karıştırıcı bilgiler bulunmaktadır. Bundan dolayı şeker hastaları ne yemeli sorusu oldukça sık sorulmaktadır.

Şeker hastaları için sağlıklı beslenme en az egzersiz kadar önemlidir. Kan şekeri seviyelerini düşük tutmak ve şeker hastalığına bağlı gelişecek istenmeyen durumları (komplikasyon) engellemek için dengeli beslenmeleri gerekir.

Beslenme konusunda sanılanın aksine çok sert ve kısıtlayıcı bir diyet yoktur. Şeker hastaları diğer herkes gibi çoğu gıdayı yiyebilirler. Önemli olan yeterli karbonhidrat, protein, yağ alabilmek ve kan şekerini kontrol altında tutabilmektir.

Şeker hastalarının diyeti kişiye özel olarak belirlenmelidir. Hasta olan kişinin kilosu, boyu, beslenme alışkanlığı, spor alışkanlığı, harcadığı kalori ve hatta sosyoekonomik seviyesi bile verilecek beslenme rejiminde önemli rol alır.

Fazla kilolu olan tip 2 diyabet hastası (bkz: Şeker hastalığı nedir?) için düşük kalorili bir diyet ile kilo kaybı sağlamak, hastanın şeker seviyelerini düşürmeye yardımcı olacaktır.

Ama tam tersi zayıf veya normal kiloda tip 1 diyabet hastası biri için aynı diyeti uygulamak oldukça zararlı olup yan etki riskini arttıracaktır.

O yüzden şeker hastaları beslenme rejimini planlarken mutlaka uzman birinden yardım almalılar ve diyet kişiye özel olmalıdır.

Tip 1 diyabetli hastaların diyetleri kan şekerinde dalgalanmayı engellemeye yönelik olarak düzenlenirken Tip 2 diyabetlilerde daha çok kalori kısıtlaması ve kilo kaybı amacıyla planlanır.

Şeker Hastaları Ne Yemeli

Şeker hastaları için önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Bunun dışında sanılanın aksine çok fazla kısıtlama yoktur. Dengeli beslenmeleri için tüm besin öğelerinden önerilen miktarda tüketmeleri gerekir.

Sağlıklı bir diyet şu besinleri içermelidir:

 • Meyve çeşitleri,
 • Sebzeler,
 • Bütün tahıllar,
 • Az yağlı süt ve süt ürünleri,
 • Derisiz tavuk eti,
 • Balık eti,
 • Fındık ve bakliyat çeşitlerini.

Tip 1 diyabet hastaları özellikler karbonhidrat sayımı ile aldıkları besinlere göre insülin dozlarını ayarlarlar. Bundan dolayı tüketilen besin kadar, ne zaman ve ne kadar yediği de önemlidir.

Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli

Şeker hastaları için paylaştığımız  bu öneriler, sağlıklı beslenmek isteyen herkes için geçerlidir.

 • Düzenli yeme alışkanlığı kazanılmalıdır. Bu durum kan şekerindeki (glukoz) dalgalanmaları engeller.
 • Yüksek kalorili besinler yerine meyve ve sebze tüketilmelidir.
 • Yüksek kalorili soslar, tuzlu ve basit şeker içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Yüksek lif oranına sahip kepekli tahıllar tüketilmelidir.
 • Bakliyat ürünleri tüketilmelidir. Bakliyat ürünleri düşük yağ içermekle birlikte protein ve liflerden zengindirler.
 • Haftada 2-3 defa balık tüketilmelidir.  (Kızartma şeklinde tüketilmemeli.)
 • Trans yağlardan ve doymuş yağlardan uzak durulmalı
 • Az yağlı süt ve süt ürünleri tüketilmeli
 • Yiyecek ve içecekleri ile alınan şekerler kesilmelidir. Yani çay ve kahve gibi içecekler şekersiz içilmelidir. Kola tüketilmemelidir.
 • Tuz miktarını azaltılmalı, yiyecekler evde az tuzlu yada tuzsuz olarak hazırlanmalıdır.
 • Konserve turşu tarzı yüksek sodyum içerikli besinler kısıtlanmalıdır.
 • Diyabetik gıda olarak satılan ürünlerin yarar sağlamadığı unutulmamalıdır.
 • Yağsız et tüketilmelidir.

Şeker hastalarına karbonhidrat kaynağı olarak önerilen besinler; tam taneli tahıllar, ekmek, kuru baklagiller, sebzeler, meyveler, yağsız süt ve süt ürünleridir.

Posalı yiyecekler şeker hastalarının mutlaka tüketmesi gereken besinlerdir. Posa besinlerin sindirilemeyen kısmına denir.

Posalı yiyeceklerin faydaları:

 • İnsülin ihtiyacını azaltırlar,
 • Kan şekerini daha yavaş yükselttikleri için ani dalgalanmaları engellerler,
 • Kanda yağların yükselmesini önlerler,
 • Uzun süreli tokluk hissi sağlarlar,
 • Bağırsak çalışmasını düzenler kabızlığı önlerler.

Posalı yiyecekleri diyette arttırmak için yapılması gerekenler:

 • Haftada en az 2 defa baklagiller tüketilmeli
 • Pirinç yerine bulgur tercih edilmeli
 • Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih edilmeli
 • Meyve suları yerine meyve tüketilmelidir.  Meyveler soyulmadan, kabukları ile yenmelidir.
 • Öğünlerde salata yenmelidir.

Günümüzde şeker hastaları için önerilen diyet kişiye özel planlanır. Böylece kişinin ideal kilosunu korumasına veya ideal kilosuna düşmesine yardımcı olunur.

Şeker hastalarının beslenmesi hakkında tüm otoriteler şuna vurgu yapmaktadır:

 1. Meyve, sebze, baklagiller ve posalı yiyeceklerden zengin bir diyet tercih edilmeli
 2. Rafine karbonhidratlar, trans yağlar, basit hazır şekerler diyetten çıkarılmalıdır.

Şeker hastalarının bu besinlerden ne kadar ve ne sıklıkla tüketeceği kişiye göre değişmekle birlikte, diyetisyen yardımıyla planlanmalıdır.

 • 1 ,
 • 2,
 • diabets.org,
 • mayoclinic,
 • diyabet.gov.tr

Источник: https://www.saglikbilgi.net/seker-hastalari-ne-yemeli-ne-yememeli/

Diyabet (Şeker Hastalığı) Hastalarına Beslenme Önerileri

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Besinler

Diyabet diyeti; kısıtlayıcı bir diyet olmayıp aslında besleyici gıdalardan zengin, düşük yağ ve karbonhidrat içeriğine sahip, meyve, sebze ve tam tahıl ağırlıklı bir sağlıklı beslenme planıdır.

Farklı besin gruplarının makul miktarlarda ve öğün saatlerine uyarak tüketilmesi olarak özetlenebilecek ideal beslenmedir. Anadolu Sağlık Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. A. Serap Yalın, “Bu beslenme şekli bir ceza değil, sağlıklı bir yaşam için en önemli adımdır” diyor.

Sağlıklı (kompleks) karbonhidratlar

Karbonhidratlar yaşam için gerekli üç ana besin grubundan biri olup başlıca enerji kaynağıdır. Karbonhidratlar protein ve yağlara göre glukoz düzeyleri üzerinde çok daha fazla rol oynar. Ancak karbonhidrat içermeyen sağlıklı bir beslenme planı düşünülemez. Karbonhidratlar söz konusu olduğunda akılcı davranmak gerekir.

Gıdalarla alınan tüm karbonhidratlar (basit şekerler, kompleks karbonhidratlar) vücutta yıkılarak glukoza dönüşür. Kompleks karbonhidratların yıkımı daha uzun sürede gerçekleşir. Yavaş sindirildiği için emilim daha yavaş ve dengelidir. Bu nedenle basit karbonhidratların neden olduğu ani kan şekeri yükselmesi ve aşırı insülin salınımı görülmez.

Gerekli lifi sağlayıp uzun süre tokluk hissi verirler.

 • Beyaz ekmek
 • makarna
 • pirinç
 • mısır
 • mısır gevreği

şekerli gıdalar yerine

 • meyve
 • sebze
 • tam tahıl
 • kuru baklagiller (fasulye, nohut, bezelye ve mercimek)

düşük yağ içeren süt ürünleri gibi sağlıklı karbonhidratlar tercih edilmelidir.

Liften zengin gıdalar

Bitkisel kaynaklı gıdaların sindirilemeyen ve emilemeyen kısımlarıdır. Kardiyovasküler hastalık riskini azaltır ve kan şekerini düzenler. Sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, kuru baklagiller (fasulye, nohut ve bezelye), tam buğday unu ve buğday kepeği liften zengindir.

Balık

Haftada en az 2 kez tüketilmelidir. Kırmızı ete göre yağ içeriği daha düşüktür. Izgara tercih edilmelidir.

İyi yağlar

Tekli ve çoklu doymamış yağlar tercih edilmelidir. Badem, ceviz, zeytin, zeytin yağı vb kolesterolü düşürür. Ancak yağların kalori içeriğinin yüksek olduğu unutulmamalıdır.

Doymuş yağlar

Yüksek yağ içerikli süt ürünleri, hayvansal proteinler (biftek, sosis, salam vb) gibi. Günlük kalorinin %7’sinden fazlasını geçmemelidir.

Trans yağlar

Bu tür yağlar işlenmiş gıdalarda ve margarinlerde bulunur.

Kolesterol

Yüksek yağ içerikli süt ürünleri, hayvansal proteinler, yumurta, kabuklu deniz ürünleri ve sakatatta bulunur. Günlük tüketim 300mg’ı geçmemelidir.

Tuz

Bir çay kaşığından (2300 mg sodyum) fazla tüketilmemelidir. Sodyum (tuz) böbreklerde glukoz geri emiliminde rol oynar.

Glisemik indeks (Gİ)

Bir besinin ne kadar hızlı glukoza dönüştüğünün işaretidir. Glisemik yük (GY) ise bir besinin hem glisemik indeksini hem de içerdiği glisemik yükü yansıtır. Yüksek Gİ olan gıdalar kan şekerini hızlı yükselttiği için tercih edilmemelidir.

Beyaz ekmek, beyaz pirinç, patates, fırınlanmış gıdalar, tatlılar ve işlenmiş gıdaların çoğu yüksek Gİ sahibidir ve kaçınılmalıdır. Sebzeler, meyveler (meyve suyu hariç), kabuklu yemişler, tam tahıl, kuru baklagiller, kahverengi pirinç, tam tahıllı ekmek ve makarnalar düşük glisemik indekse sahiptirler ve tercih edilmelidirler.

Şeker Hastalarına Genel Öneriler ve İpuçları

 • Özel diyabetik ürünler ve size özel yemeklere ihtiyacınız yoktur.
 • Aileniz için pişirilen, “sağlıklı” her besin sizin için de uygundur.
 • Her gün her besin grubundan yemelisiniz.
 • Kompleks karbonhidratları tercih edin ve lif alımını artırın.
 • Daha fazla nişastasız sebze (brokoli, ıspanak), meyve ve bakliyat tüketin.
 • Çilek düşük kalorili, liften ve sudan zengin iyi bir meyve seçeneğidir.
 • Tahılların en az işlenmiş olanlarını tercih edin.
 • Yulaf kan şekerinin hızla yükselmesini önleyip kan şekerini düzenler ve kilo vermeye yardımcı olur.
 • Patates ve işlenmiş tahıllardan kaçının (beyaz ekmek, beyaz makarna, vs.).
 • Tatlılardan kaçının.
 • Yağ, şeker ve tuzu mümkün olduğunca az kullanın.
 • Bir çay kaşığından (2300 mg sodyum) fazla tüketmeyin (hipertansiyon olmasa bile). Sodyum (tuz) böbreklerde glukoz geri emiliminde rol oynar.
 • Sağlıklı et tercih edin (balık, yağsız kırmızı et, tavuk eti).
 • Sağlıklı yağlar tercih edin; zeytin yağı, kabuklu yemişler (badem, ceviz, vs.). Hazır, paketlenmiş gıdada bulunan trans yağları tüketmeyin.
 • İlk gıda alımını takiben belli bir süre sonra beyindeki tokluk merkezi uyarılacağı için ne kadar yavaş yemek yenilirse o kadar az kalori alımı ile bu süreye ulaşılmış olur.
 • Tokluk hissedince yemeye devam etmeyin.
 • Sabredin. Belli gıdalara olan düşkünlük zamanla kaybolabilir ve tercihler değişebilir. Yeme alışkanlığınız iyi yönde değiştikçe zamanla eskiden çok sevdiğiniz gıdalar çok tatlı ve ağır gelmeye başlayacak ve gıda tercihiniz kendiliğinden sağlıklı yöne kayacaktır.
 • Diyabet şekerin sıfırlanması demek değildir. Çok ufak miktarda ve seyrek olarak tatlı tüketilebilir. Bu durumda aynı öğündeki karbonhidrat içeren gıdalar (ekmek, makarna, pilav vb) kısıtlanmalıdır. Yavaş ve tadına vararak yerseniz az miktarda yiyerek tatlı isteğinizi de gidermiş olursunuz. Tek başına değil öğünle beraber alınması tatlının yol açacağı ani ve aşırı kan şekeri yükselmesini önleyecek hem de tok olduğunuz için az bir miktar bile yeterli olacaktır.

Hayatınızda şekeri azaltmanın yolları

 • Meyve suyu yerine lif içeriği zengin meyveyi tercih edin.
 • Tarçın, vanilya ve hindistan cevizi tatlı hissi verdiği için şeker ihtiyacınızı azaltır.
 • Tatlı krizlerini sağlıklı tatlı ile giderin (dondurma yerine süt, buz, muz veya başka meyvelerin mikserden geçirilmesi veya tatlandırıcı kullanılarak yapılan tatlılar gibi).
 • Bal, reçel, marmelat gibi gıdalardan sakının. Reçelin meyveye su ve bol miktarda şeker katılarak hazırlandığını ve boş kalori içeriği olduğunu unutmayın. Bunun yerine taze veya kuru meyve tercih edin.
 • En zararlı yağlar doymuş yağlar ve trans yağlardır. Doymuş yağlar hayvansal ürünlerde (kırmızı et, yağlı süt ürünleri) bulunur. Trans yağlar, sıvı bitkisel yağların daha katı ve dayanıklı olması için hidrojenlenmesi ile elde edilir.
 • En sağlıklı yağlar doymamış yağlar olup bitki ve balık kaynaklıdır. Oda ısısında sıvı halde bulunur.

Diyette sağlıksız yağları azaltıp iyi yağları artırmanın yolları

 • Yemeklerde zeytinyağını tercih edin.
 • Pişirmeden önce et üzerinde görünen tüm yağları, tavuk ve hindinin derisini uzaklaştırın.
 • Cips ve kraker yerine atıştırmalık olarak badem, ceviz gibi kuruyemişleri tercih edin.
 • Kızartma yerine ızgara ve fırında pişirmeyi tercih edin.
 • Krema yerine yağsız süt ve un karışımı tercih edin.
 • Vücut ağırlığındaki %5-10 azalma bile kan şekeri düzeylerinde anlamlı düzelmeye yol açar. İdeal kiloya ulaşma hedefi sizi korkutuyorsa öncelikli hedefi %5-10 olarak belirleyin. Bu hedefe ulaşmak için karbonhidrat saymanız veya aç kalmanız gerekmez. Bu hedefe ulaşınca motivasyonunuz artacağı için hedeflerinizi büyütebilirsiniz.
 • Mevcut kilonuza kaç yılda ulaştığınızı düşünün ve bu nedenle birkaç ay içinde mucizeler beklemeyin. Ulaşılabilir ve mantıklı hedefler koyun.
 • Kahvaltıyı atlamayın, kan şekerinizi dengede tutacaktır.
 • Aç olduğunuzda bir öğünde normalde yiyeceğinizden çok daha fazla yersiniz. Bu nedenle öğün atlamayın, üç ana ve üç ara öğün tüketin. Böylece ana öğüne daha tok girip daha az kalori almış olursunuz.
 • Her gün aynı saatlerde, ara ve ana öğün yemeye özen gösterin, öğün atlamayın.
 • Günlük kalori alımının aynı düzeyde olmasına dikkat edin. Bir gün veya bir öğünde fazla kalori alıp bir diğerini azaltmak veya atlamak kan şekeri dengenizi bozacaktır.
 • Kalori günlüğü tutun, günlük tutanlar tutmayanlara göre iki kat daha fazla kilo kaybetmektedir.
 • Yediklerinizi ve içtiklerinizi yazmanız neyi, neden ve ne kadar yediğiniz konusunda farkındalığınızı artıracaktır.
 • Sağlıklı beslenmenize engel olduğunu düşündüğünüz hayatınızdaki faktörleri gözden geçirin (iş, aile vb.).
 • Uykusuzluk ve stres diyet uyumunu güçleştirir ve kilo alımına yol açar.
 • Stresle baş etmenin yollarını araştırın (hobi, yürüyüş, doğa, vs.). Eğer kendi başınıza baş edemiyorsanız destek alın.
 • Dışarıda yeme alışkanlığınızdan kurtulun, sayıyı minimuma indirin. Evde yemek olmadığı için hazır yemek tüketmeyin.
 • Evde hızla hazırlanabilecek ya da açlığınızı giderebilecek sağlıklı besinler bulundurun. (yoğurt, sebze, meyve, ceviz, badem, vs.).
 • Alışveriş öncesi sağlıklı bir liste hazırlayın ve bunun dışına çıkamayın.
 • Çikolata, cips gibi gıdalar tüketmeyin, çocuklarınıza da erken yaşta sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırın.
 • Kilo vermeniz gerekiyorsa veya iradenize hakim olamıyorsanız servis tabaklarını küçültün.
 • Ana öğünden önce çorba veya salata tüketin.Daha fazla çiğneyin, yavaş yemenizi sağlayıp tokluk hissi verecektir.
 • Daha fazla su tüketin.
 • Yemeklere baharat ilavesi iştahı azaltacaktır.
 • Fazla tuz içeren işlenmiş gıdalardan kaçının.
 • Televizyon, telefon veya tablet başında yemek yemeyin, farkında olmadan daha fazla yemenize yol açar.
 • Gıdaların kalori içeriği hakkında bilginizi artırın. Bilginiz arttıkça bilinciniz ve diyet uyumunuz artacaktır.
 • Aç kalmak sadece daha fazla yemenize neden olacaktır.
 • Sağlıklı beslenen insanlarla vakit geçirin ve yakınlarınızı bu konuda bilinçlendirin.

Kan şekerini düzenleyen gıdalar

Bu gıdaların hiçbiri diyabet tedavisinde bir mucize değildir. Az sayıda çalışmada kan şekeri düzeylerini bir miktar düşürdükleri gösterilmiş olmasına rağmen yeterli kanıt yoktur.

Pişirmenin ve diğer gıdalarla birlikte tüketilmelerinin ne tür etkilere yol açacağı hakkında da yeterli veri mevcut değildir.

Bu gıdaların tüketimi doktorunuzu danışmadan ve düzenli kan şekeri ölçümü yapmadan ilaç veya insülin tedavinizi kesmeniz veya azaltmanız anlamına gelmez.

Tarçın

Günde 1 tatlı kaşığı tarçın açlık kan şekerini düşürüp, insülin duyarlılığını artırır.

Enginar, kereviz ve soğan

Enginarın içindeki cynarin kan şekeri düşürücü özelliğe sahiptir, soğan kan şekeri düşürücü özelliği olan kromyum içerir.

Asitli meyveler

Kan şekerini düşürücü etkileri olmasına rağmen içerdikleri şeker nedeni ile fazla tüketildiğinde kan şekerini yükseltirler (portakal, greyfurt, ananas, çilek, yaban mersini, nar, kivi, ekşi elma ve vişne).

Sirke ve limon suyu

Asitli gıdalar mide boşalmasını yavaşlatıp kan şekerinin hızla yükselmesini engeller. Salatalara ilave edilebilir.

Yaban mersini

Bir çalışmada yaban mersininden hazırlanan bir ekstrenin insülin duyarlılığını azaltıp, diyabet gelişimini önlediği gösterilmiştir.

Baharatlar

Bir çalışmada glukoz ve kolesterol metabolizması üzerine olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/diyabet-hastalarina-beslenme-onerileri/

Diyabet Hastaları İçin 9 Sağlıklı Tatlı Tarifi

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Besinler

Diyabet hastalığına sahip olan insanların beslenme tedavilerinin en önemli detayı yiyeceklerin doğru miktarlarda yenilmesidir. Hassas ölçülerle tüketilen yiyecekler, öğün atlanmadan uygulanacak bir diyet programıyla bir araya gelince şeker seviyesi ve buna bağlı olarak kontrol altında tutulması gereken beden kitle indeksi oranlarında bir denge sağlanabilir.

Yıllarca kişiye fark ettirmeden bünyeye yerleşebilen bir hastalık diyabet, halkın bildiği adıyla şeker hastalığı…

Bu sürede, eğer sağlığa dikkat edilmezse şeker hastalığı fark edilmeden ilerleyebilir ve yüksek kolesterol, uzuvlarda kangren, körlük ve böbrek hastalıkları ve damar tıkanıklığına yol açabilir.

Bütün bu sorunların yanında, cinsel iktidarsızlık, kişilik değişmesi, diş, deri, mide-bağırsak hastalıkları da gözlemlenmesine sebebiyet verebiliyor.

Erken teşhis her zamanki gibi önemli: Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

bilginkadin

 • Aşırı su tüketme ve ağız kuruması
 • Fazla idrara çıkma ihtiyacı
 • Çok ve sık acıkma
 • Fazla yemek tüketimine rağmen zayıflama ve halsizlik
 • Cildin kuru ve kaşıntılı olması
 • Vajinal kaşıntı
 • Görmede bulanıklık
 • Ayaklarda uyuşma, karıncalanma
 • Cildin kuruması, kaşıntı problemi
 • El ve ayak içlerinde yanma
 • Uzun süre aç kalınınca titreme
 • Sinirlilik hali
 • Yemeklerden sonra rehavet
 • Tatlıya aşırı düşkünlük
 • Horlama
 • Her şey kararında güzel: Hangi yiyecekler, hangi ölçülerle yenmeli?

  groceryfs

  Şeker hastalığı Tip 1 ve Tip 2 olarak ayrılmakta ve mutlaka ama mutlaka doktor gözetiminde bir tedavi gerektirmektedir. Fakat ana hatlarıyla 'şeker hastalığı ve besinler' konusunu ele alacak olursak:

  Kesinlikle uzak durulması gereken gıdalar: Her türlü şerbetli tatlı, bal, şeker, çikolata, marmelat; hamur işleri, börek, kek, pasta; gazoz, kola, meyve suları, meşrubatlar ve alkollü içecekler; tereyağı, margarin gibi katı ve doymuş yağlar; salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etler, ciğer, beyin, dalak ve işkembe gibi sakatatlar şeker hastaları tarafından kesinlikle tüketilmemelidir.

  Doktor kontrolünde tüketilmesi gereken gıdalar: Pekmez, üzüm, muz… gibi şeker oranı nispeten yüksek gıdalar

  Şeker hastalarının içli dışlı olması gereken besinler: Proteinler: Et, tavuk, balık, peynir, yumurta, süt ve süt ürünleriKarbonhidratlar: Tam tahıllı ekmek, kurubaklagiller, tahıllarLifli yiyecekler: Bulgur, posa bakımından zengin meyve ve sebzeler

  Ve en önemlisi: Bol su

  Tüm bunlar dışında, şeker tadı vermek üzere kullanılan tatlandırıcılar da şeker hastalığı beslenme tedavisinde kullanılabilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yürütülen araştırmalar sonucunda, sakarin ve sukraloz maddelerinin kullanımı önerilmiş.

  En çok bilinen tatlandırıcılardan biri olan aspartam için ise uzmanlar, 'Şekerden 200 kat daha tatlıdır. Uzun yıllar, güvenilirliği konusunda araştırmalar yapılmış ancak, belirli miktarlarda tüketimi güvenli bulunmuştur. Fenilketonüri hastaları tarafından kullanımı önerilmez.' şeklinde açıklamalarda bulunmaktadır.

  Hepsi birbirinden leziz: Şeker hastaları için tüketilmeye uygun tatlı tarifleri

  'Kardeşim şeker hastaları da insan değil mi? Ne yiyecekler bu insanlar? Canları tatlı çektiğinde ne yapacaklar?' dediğinizi duyar gibiyiz.

  İşte tam bu aşamada belirtmeliyiz ki, diyabet hastaları da elbette tatlı yiyebilir. Bu, sahip olduğunuz diyabet tipine göre ve hastalığınızın ilerleme seviyesine göre farklılık gösterse de içine rafine şeker eklenmemiş, doğal şekerle hazırlanmış tarifleri tercih edebilirsiniz.

  Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi, bu hastalığa sahipseniz yiyecek ve içeceklerinizle ilgili olarak yapmanız gereken ilk şey mutlaka doktorunuza danışmanız ve onun önermediği hiçbir tarifi tercih etmemeniz.

  Biz, aşağıda içinde şeker oranı olabildiğince düşük olan tatlı tariflerimizi sıraladık ama siz, hastalığınızın seyrine göre bu tarifleri de mutlaka doktorunuza danışarak değerlendirmeli, ölçülü yemeyi, aşırıya kaçmamayı da unutmamalısınız. Biliyoruz siz zaten yaparsınız ama biz de son bir kez daha hatırlatmış olalım.

  Burada rafine şekere yer yok: Fırında kabak tatlısı

  Prof. Dr. Murat Baş'ın Yemek.com için özel olarak hazırladığı bu tarifte kesinlikle toz şeker yok. Bal kabağının doğal şekerinden yararlanacağınız bu nefis tatlıyı agave şurubuyla da lezzetlendirebilirsiniz ama… Onu da ölçülü kullanmak kaydıyla.

  Üzerine de biraz tarçınla, mis: Fırında kabak tatlısı tarifi

  Görüntüsü yeter: Yoğurt bar

  Yoğurt Bar Tarifi

  Yoğurt, biraz bal, renk renk meyve, Antep fıstığı ve yulaf… Malzeme listesinden bile sağlık akan bu barları hazırlarken dilerseniz sadece meyvelere şans verip balı işin içine karıştırmayabilir ya da bal miktarını azaltarak kullanabilirsiniz.

  Seçim sizin: Yoğurt bar tarifi

  İçinde şeker olmaması yetmemiş gibi: Yağsız, unsuz, şekersiz kek

  Bir tarif düşünün, içinde yağ, un ya da rafine şeker kullanmıyorsunuz, yine de nefis dokulu şahane bir kek elde ediyorsunuz. Yalnız dikkat, içinde kurutulmuş meyveler ve kuruyemişler bulunduğu için ölçülü yemeniz mühim, bizden söylemesi.

  Bir tanesi tatlı ihtiyacınızı karşılamaya yeter: Şekersiz unsuz kek tarifi

  Peki ya canınız kurabiye yemek isterse: Üç malzemeli şekersiz kurabiye

  Canınız kurabiye istedi ama bir yandan da bardaklar dolusu rafine şeker kullanmak istemiyorsunuz. Ne yapacaksınız? Meyvelerden destek alıp sadece üç, haydi bilemediniz dört malzemeyle damaklara şenlik bir kurabiye yapacaksınız.

  Mis: Üç malzemeli şekersiz kurabiye tarifi

  Pişirmeden puding yapmak mümkün: Avokadolu puding

  Avokadolu Puding Tarifi

  Tatlı krizlerine 15 dakikada çözüm oluyor, klasik pudinglerden çok daha sağlıklı sayılıyor. Yalnız avokadonun yüksek yağ oranını ve muz ile balın ölçülü almanız gereken gıdalar arasında olduğunu unutmamalı, bu tatlıyı da yemeniz gereken her şey gibi ölçülü bir şekilde tüketmelisiniz.

  E haydi o zaman kaşıklayalım: Avokadolu puding tarifi

  Bekledikçe güzelleşen bir lezzet: Tarçınlı incir uyutması

  Kuru incir ve sütün bir araya gelmesinin bu kadar lezzetli bir sonuç vereceğini tahmin bile edemezseniz. Şekeri doğal, lezzeti yerinde, baharatı bol bu tatlıyı çok seveceksiniz.

  Yapımı kolay, beklemesi zor: Tarçınlı incir uyutması tarifi

  Demek canınız sütlaç istedi: Chia tohumlu şekersiz sütlaç

  Eğer ağız tadıyla bir sütlaç yemek sizin için çok eskilerde kalmış bir anıdan ibaretse, içindeki şekerden ayrı, pirinçten ayrı çekiniyorsanız yaklaşın böyle. Pirincin yerini chia tohumu alıyor, bu sütlaçta şeker kullanılmıyor.

  Karşınızda yeni nesil sütlaç: Chia tohumlu şekersiz sütlaç tarifi

  Bir topuyla mutluluğu garantiler: Tarçınlı elma topları

  Tarçınlı Elma Topları

  Bazen elmayı tek başına kütür kütür yemek yetmez, yetemez ya… İşte o anlarda aklınıza gelsin bu tarif. 10 dakikada, pişirme uğraşına bile girmeden hazır edecek, bir topuyla tatlı yeme isteğinize en kesin ve en masum çözümü bulacaksınız.

  Aman, aşırıya kaçmamaya dikkat: Tarçınlı elma topları tarifi

  Yoğurt bile mutlu: Sağlıklı kup

  Sağlıklı Kup Tarifi

  Canınız tatlı istediğinde, sadece 5 dakikada hızlıca yapabileceksiniz, kaşık kaşık yoğurt yemekten çok daha lezzetli bir deneyim yaşayabileceksiniz.

  Üstelik malzemeleri çeşitlendirmek elinizde: Sağlıklı kup tarifi

  Önemli not: Diyabet kronik bir hastalıktır ve diyabetik problem yaşayan kişinin bu sorunla yaşamayı öğrenmesi gerekir. Sağlığını hem beslenme yöntemiyle hem de egzersizlerle desteklemesi gerekir.

  Yukarıda bahsettiğimiz besinler sağlık açısından risk taşımaz. Fakat unutulmamalıdır ki her hastanın şeker düzeyi, dolayısıyla da rahatsızlığının seviyesi farklıdır.

  Bu sebepten siz, bu tarifleri denemeden önce muhakkak ama muhakkak doktorunuza danışın.

  Hepimiz için sonsuz sağlık!

  Источник: https://yemek.com/diyabet-hastalari-icin-tatli-tarifleri/

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.