Şeker Hastalarına (Tip 2 Diyabet) Metabolik Cerrahi

içerik

Şeker Hastalığı Nedir ve Şeker Hastalığı Tipleri

Şeker Hastalarına (Tip 2 Diyabet) Metabolik Cerrahi

Detaylara girmeden önce şeker hastalığı nedir, sorunun cevabını vermeye çalışalım. Şeker hastalığı ülkemizde ve dünya’da en sık rastlanılan hastalıkların başında gelir. Şeker hastalığını kısaca tanımlayacak olursak; vücudun (glikoz) kullanımını etkileyen bir çeşit hastalıktır. Kas ve dokuların önemli enerji kaynağı olan glikoz anı zamanda beynin yakıt kaynağıdır.

Şeker hastalığı olan kişide neden ne olursa olsun vücudunda normalden fazla glikoz var demektir. Şeker hastalığına neden olan aşırı seviyedeki glikoz aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarının sebebidir.

Kronik şeker hastalığı tip 1 ve tip 2 olarak adlandırılır. Ama kişinin kanındaki şeker oranı yüksek olmasına rağmen diyabet tanısı konulmadıysa bu durum pre-diyabetik ( gizli şeker) olarak tanımlanır.

Bunların yanında genelde hamilelik döneminde yaşanılan ve hamilelikten sonra sona eren şeker hastalığına da gestasyonel diyabet denir.

Böylece şeker hastalığı nedir, sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Şeker Hastalığının Belirtileri

Kişideki kan şekeri seviyesine göre şeker hastalığının belirtileri farklı olabilmektedir. Başlangıç aşamasındaki pre-diyabetik ( gizli şeker) ve tip 2 diyabet belirtileri farkedilmeyebilir. Ama tip 1 diyabet belirtileri oldukça şiddetlidir.

Tip 1 ve 2 diyabet/şeker hastalığı belirtileri şunlardır:

 • Sürekli artan susuzluk,
 • Sık sık idrara çıkmak,
 • Aşırı açlık hissi,
 • İdrarda yüksek miktarda keton varlığı,
 • Kronik yorgunluk,
 • Kronik sinirlilik hali,
 • Bulanık görme durumu,
 • Yaraların normalden çok yavaş iyileşmesi,
 • Diş, deri ve vajinal enfeksiyonlarla sık sık karşılaşma,

Tip 1 şeker hastalığı genelde her yaşta görülebilmesine rağmen genelde, çocukluk veya ergenlik yaşlarında şekillenmeye başlar. Tip 2 diyabet ise genelde 40 lı yaşlarda ortaya çıkmakla birlikte, nadir durumlarda daha erken ortaya çıkabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli

Eğer yukarıda sıraladığımız belirtilerden biri veya daha fazlasını kendinizde veya çocuğunuzda görürseniz şeker hastalığı doktoruna görünmenizi tavsiye ederiz.

Çocukların şeker hastası olmayacağını düşünmeyin çok nadir olsa dahi bu mümkün ve hastalığın erken teşhis edilmesi tedavi sürecini kolaylaştıracaktır.

Eğer zaten şeker hastasıysanız ve kan şekerinizin yükseldiğine dair belirtileri hissettiğinizde şeker hastalığı doktoruna görünmenizi öneririz.

Hastalığın tedavisi boyunca en önemli unsur, şeker seviyesini sürekli kontrol atında tutmak ve ilaçların dışında şeker seviyesinin yükselmemesi için seker seviyesini düşüren yiyeceker tüketilmesidir.

Şeker Hastalığının Nedenleri

Şeker hastalığını  anlamak için, öncelikle glikoz’un vücutta hangi görevi ve nasıl icra ettiğini bilmekte fayda var.

İnsülin Nasıl Çalışır: İnsülin mide arkasında yer alan bir bez (pankreas) tarafından üretilmektedir.

 • Pankreas kan dolaşımına insülin salgılar.
 • İnsülin kanda dolaşarak şeker sağlayan hücrelere ulaşır.
 • İnsülin böylece kan dolaşımında şeker miktarını düşürür.
 • Sonuç olarak pankreasın salgıladığı insülin kana karışarak şeker seviyesini dengeler.

Glikozun Rolü: Glikoz  şeker, kas ve diğer dokuları oluşturan hücrelerin enerji kaynağıdır.

 • Glikoz’un iki ana kaynağı vardır, karaciğer ve besinler.
 • Şeker insülin yardımıyla hücrelere girer ve kana etki eder.
 • Karaciğerde depolanır ve glikoza dönüşür.

Vücut glikozu besinlerden aldığı gibi, kanda glikoz seviyesi düştüğünde karaciğer devreye girerek belirli aralıklarla kana glikoz salgılamaya başlar. Böylece kandaki glikoz seviyesi kanda dengelenir.

Tip 1 Diyabet’in Nedenleri:Tip 1 diyabetin kesin nedeni bilinmemektedir. Bilinen şeyler, zararlı madde ve bakterilere karşı pankreasın zayıf kalması ve insülin üretiminde zayıf kalması, bunun bir sonucu olarak kanda şeker oranının dengesiz seviyeler oluşması.

Bunlarla birlikte, bazı sağlık uzmanları tip 1 diyabete çevresel koşullarında neden olduğunu söylenmektedir.

Pre-diyabet (gizli şeker) ve Tip 2 Diyabet Nedenleri: Hücrelere yeterince insülin aktarılamadığında, pre-diyabetik ve tip 2 diyabet meydana gelmektedir. Böylece hücreler gerekli enerjiyi alamayınca vücut zayıf düşer.

Genelde genetik ve çevresel faktörler etkili olduğu söylenmekle birlikte, kesin nedenleri bilinmemektedir. Ayrıca fazla kilo bu diyabet türlerini tetiklediği düşünülmektedir.

Gestasyonel Diyabet Nedenleri: Hamilelik döneminde, meydana gelen diyabet türüdür ve genelde kalıcı değildir.

Vücudun gebelik döneminde olağan üstü anormal şartların neden olduğu düşünülmektedir, çocuğun doğmasıyla birlikte geçer.

Diyabet Risk Faktörleri                             

Şeker hastalığı risk faktörleri, diyabet türüyle yakından ilişkilidir.

Tip 1 Diyabet Risk Faktörleri: Tip 1 diyabetin risk faktörleri kesin bilinmemekle birlikte tahmini olarak bazıları şunlardır;

 • Genetik: Bazı sağlık uzmanlarına göre genetik olabilir
 • Çevresel Faktörler: Özellikle tip 1 şeker hastalıklarında çevresel faktörler önemli rol oynayabilirler.
 • Bağışıklık Siteminde Hasar: Bazen, tip 1 şeker hastalarında otoantikorların varlığı test edilir. Eğer kişide otoantikor varsa bu tip 1 diyabet riskini arttırır. Ama bu otoantikor olan herkeste diyabet olacak anlamına gelmez.
 • Diyet Faktörleri: 4 yaşından önce az miktarda D vitamini alınmış olması riski arttırabilir ancak, doğrudan tip 1 diyabet hastalığına etki ettiği söylenemez.
 • Coğrafi: Yapılan araştırmalar, Finlandiya ve İsveç gibi bazı ülkelerde, tip 1 şeker daha yüksek oranda görülmektedir.

Pre-Diyabetik (Gizli Şeker) ve Tip 2 Diyabet Risk Faktörleri: Yapılan bilimsel araştırmalar hastalığa neden olan unsurların tam olarak ne olduğunu ortaya koyamıyor, fakat bazı riskler hakkında ipucu verebiliyorlar.

 • Kilo: Aşırı yağ, hücrelerde insülin sorununa neden olur,
 • Hareketsizlik: Hareket halinde olan kişide glikoz enerjiye dönüşür ve insülin hücreleri daha duyarlı hale gelir. Hareketsiz insanlarda hücrelerin fonksiyonları körelir.
 • Genetik: Bazı sağlık uzmanları genetik etkenlerin rol oynadığını savunurlar,
 • Milliyet: Bazı sağlık uzmanları riskin milliyetle ilgili olduğunu savunmaktadırlar, İspanyol, Kızılderili, Amerika ve Asyalılara daha fazla görüldüğünü savunmaktadırlar.
 • Yaş: Kişi yaşlandıkça hareketsizleşir ve kas kütlesi kaybetmeye başlar, böylece yaşa bağlı olarak risk artar. Yaşlılar çocuk ve gençlere göre daha fazla risk altındadırlar.

Bunların dışında;

 • Hamilelik,
 • Obezite,
 • Düzensiz Adet,
 • Aşırı saç büyümesi,
 • Polikistik over sendromu,
 • Yüksek tansiyon,
 • Sağlıksız kolesterol seviyesi,
 • Sağlıksız trigliserid seviyesi riski arttırmaktadır.

Şeker Hastalığı Komplikasyonları

Kronik diyabet komplikasyonları yavaş yavaş gelişir, eğer hemen tedavi başlamazsa sorun artar ve sağlığı tehdit etmeye başlar. İlerleyen süreçte ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bazı komplikasyonlar şunlardır;

Kardiyovasküler Hastalık: şeker hastalığı dramatik göğüs ağrısı (anjina), kalp krizi, inme ve arter (ateroskleroz) daralması ile koroner arter hastalığı dahil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler sorunların riskini artırır. Eğer diyabet varsa, kalp hastalığı ya da inme olasılığı oldukça yüksektir(1).

Sinir Hasarı (nöropati): Aşırı miktarda şeker, özellikle bacaklarda, sinirlerini besleyen küçük kan damarlarının (kılcal damarlar) duvarlarını tahrip edebilir. Bu, genellikle ayak veya parmak uçlarında karıncalanma, uyuşma, yanma ya da ağrıya, uyuşmaya neden olabilir ve yavaş yavaş yukarı doğru yayılır olabilir.

Eğer bu noktada tedavi edilmezse, etkilenen kol ve bacaklarda his duygusu zamanla kaybedebilir. Sindirimde meydana gelen hasar bulantı, kusma, ishal veya kabızlık sorunlarına neden olur. Erkekler için, erektil disfonksiyona neden olabilir.

Böbrek Hasarı (nefropati): Böbrekler minik kan damarı kümeleri olan milyonlarca (glomerüller) içerir. Diyabet, oldukça hassas bu filtreleme sistemine zarar verebilir. Eğer önceden önlem alınmaz ise böbrekler ciddi ve geri dönülemez hasar görebilir, bundan sonra diyalize bağımlı kalınabilir.

Göz Hasarı (retinopati): Şeker hastalığı potansiyel körlüğe yol açan, retina (diyabetik retinopati) kan damarlarına zarar verebilir. Diyabet aynı zamanda, katarakt, glokom gibi diğer ciddi görme durumlarının riskini arttırır.

Ayak Hasarları: Ayaklar ya da ayaklarda zayıf kan akımı, sinir hasarı, çeşitli ayak komplikasyon riskini artırmaktadır. Eğer hemen teşhis ve tedavi edilmezse, kesikler,kabarcıklar genellikle iyileşmesi zor enfeksiyonlara neden olabilir. Bu enfeksiyonlar yüzünden en sonunda ayak veya bacak amputasyonu gerekebilir.

Cilt Hastalıkları: Şeker Hastalığı bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar dahil cilt sorunlarına duyarlı hale getirebilir.

İşitme Hasarları: İşitme sorunlarını bu kişilerde daha sık görülmektedir.

Alzheimer Hastalığı: Tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı riskini arttırabilmektedir. Tıp bu iddiayı kesin kanıtlamış değil ama bu yönde düşünceler var.

Gestasyonel Diyabet Komplikasyonları

Gestasyonel diyabet hastası kadınların çoğu sağlıklı bebekler dünyaya getirirler. Ancak, tedavi edilmemiş veya kontrolsüz kan şekeri seviyeleri sizin ve bebeğiniz için sağlık sorunlarına neden olabilir.

Gestasyonel diyabet komplikosyonları şunlar olabilir;

Aşırı Büyüme:  Pankreasın fazla insülin üretmesiyle birlikte aşırı glikoz bebeğin büyün (makrozomiyi) olmasına neden olabilir. Çok büyük bebekler, sezaryen ile doğuma neden olabilir.

Düşük Kan Şekeri:  Yeterince insülin olmadığından dolayı bazen gestasyonel diyabeti olan annelerin bebekleri doğumdan kısa bir süre sonra düşük kan şekeri (hipoglisemi) oluşabilir.

İlerleyen Yaş: Gestasyonel şeker hastası olan annelerin bebeklerinde 2 diyabet ilerleyen yaşlarda obezite ile birlikte tetiklenebilir.

Düşük: Tedavi yapılmayan gestasyonel diyabet doğumdan önce veya sonra bebekte ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Şeker hastalığı ciddi bir hastalık olmasına rağmen günümüzde gelişen tıpla birlikte kontrol altında tutulması mümkün. Özellikle bu noktada yiyecekleri besinlere dikkat etmeleri gerekmektedir.

Şeker hastaları ne yemeli adlı makalemizi bakarak diyabet hastaları ne yemeli veya ne yememeli inceleyebilirsiniz. Aynı makale’de şeker hastaları ne yememeli dikkat etmeleri gereken besinleri detaylı şekilde açıkladık.

Diyabet hastalarının yiyecekleri besinlere dikkat etmelerinin yanında, günlük yaşam tarzlarına da azami derecede dikkat etmeleri gerekir. Tıbbi müdahale yanında bu önemli iki faktör, şeker hastaları tarafından kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Kaynak ve Alıntılar

 1. Lifestyle and home remedies
 2. Natural Remedies for Type 2 Diabetes
 3. The Cure for Type II Diabetes
 4. Diabetes Treatment
 5. Diabetes Treatment: It’s Not Just Insulin
 6. Treatment for diabetes – how is diabetes managed?
 7. Treatment for Diabetes
 8. Diabetes (cont.)
 9. Managing Type 2 Diabetes
 10. Diabetes mellitus

Sağlık ve sağlıklı yaşam konusunda yazılı basın, dergi ve online platformlarda yüzlerce makalesi bulunan editörümüz Ayşe Özgün 2014 yılından itibaren sağlık makaleleri yayınlamaktadır.

Источник: https://www.saglikfit.com/seker-hastaligi-nedir-seker-hastaligi-tipleri

Tip 2 Diyabet Belirtileri

Şeker Hastalarına (Tip 2 Diyabet) Metabolik Cerrahi

Tip 2 diyabet, kan şekerinin normalden daha yüksek olmasıyla sonuçlanan kronik bir hastalıktır. Çoğu kişi tip 2 diyabet başlangıcı belirtilerini hissetmemektedir.

Bununla birlikte, ortak belirtiler de bulunmaktadır ve bunları tanımak önemlidir. Tip 2 diyabetin birçok belirtisi, kan şekeri seviyeleri anormal derecede yüksek olduğunda ortaya çıkmaktadır.

Tip 2 diyabet nasıl anlaşılır? Tip 2 diyabetin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Aşırı susama
 • Özellikle geceleri sıklaşan artan idrara çıkma isteği
 • Aşırı açlık
 • Yorgunluk
 • Bulanık görme
 • Yaraların ve kesiklerin geç iyileşmesi (1)

Bu belirtilerin herhangi birinin düzenli olarak ortaya çıkması durumunda bir doktora başvurulmalıdır. Kan testiyle gerçekleştirilen diyabet testi uygulanacaktır. Rutin diyabet taraması normal olarak 45 yaşında başlamaktadır.

Kan şekeri düzeyleri kişinin kendini nasıl hissettiğine etki edebilmektedir. Şeker hastalığının en yaygın belirtileri, yüksek glikoz düzeyleri nedeniyle oluşmaktadır. (2)

Artan İdrara Çıkmak İsteği

Yüksek glikoz seviyeleri sıvıları hücrelerinizden almayı zorlaştırmaktadır. Neticesinde böbreklere verilen sıvının miktarı artmaktadır. Bu durumda da normalden daha fazla idrara çıkma isteği oluşmaktadır. Diğer yandan, bu durum vücutta aşırı sıvı kaybına da neden olabilir.

Aşırı Susama

Doku kaybedildiğinde vücut susuz kalmaktadır. Artan susuzluk diyabet belirtilerinin bir sık görülen başka belirtilerinden biridir. Ne kadar çok idrara çıkılırsa, o kadar çok su içilmesi gerekir. (3)

Yorgunluk

Yorgun hissetmek, şeker hastalığının bir başka yaygın belirtilerinden biridir. Glikoz normalde vücudun ana enerji kaynaklarından biridir. Hücreler şekeri absorbe edemediğinde, kişi yorgun düşebilir veya bitkin hissedebilir.

Bulanık Görme

Kısa vadede, yüksek glikoz seviyeleri gözlerde şişmeye neden olabilir. Bu da bulanık görme ile sonuçlanır. Kan şekerini kontrol altına alma görme problemlerini düzeltmeye yardımcı olabilir. Kan şekeri seviyeleri uzun süre yüksek kalırsa, diğer göz problemleri de ortaya çıkabilir. (4)

Tekrarlayan Enfeksiyonlar ve Yaralar

Yüksek glikoz seviyeleri vücudun iyileşmesini zorlaştırabilir. Bu nedenle kesikler ve yaralar gibi yaralanmalar daha uzun süre açık kalır. Bu onları enfeksiyona daha eğilimli bir hale getirmektedir.

Şeker hastaları da ciddi mesane enfeksiyonları riski altındadır. Şeker hastalığı olmayan insanlarda mesane enfeksiyonları genellikle ağrılıdır. Bununla birlikte, şeker hastaları ağrı hissetmeyebilir.

Böbreklere bulaşana kadar enfeksiyon bulguları ortaya çıkmayabilir. (5)

Tip 2 Diyabetin Acil Durum Belirtileri

Uzun süreli yüksek kan şekeri vücuda zarar verir. Bununla birlikte, düşük kan şekeri olan hipoglisemi de tıbbi olarak acil bir başka durum olabilir. Hipoglisemi, tehli derecede düşük kan şekeri seviyesi olduğunda ortaya çıkar. Tip 2 diyabetliler için, sadece insülin seviyesini yükselten ilaç kullanan insanlar düşük kan şekeri riski altındadır. (6)

Hipoglisemi belirtileri şunları içerir:

 • Sallama
 • Baş dönmesi
 • Açlık
 • Baş ağrısı
 • Terleme
 • Düşünmede zorluk çekme
 • Sinirlilik veya huysuzluk
 • Hızlı kalp atışı

Vücudunuzdaki insülin miktarını artıran ilaçlar kullanıyorsanız, düşük kan şekerinin nasıl tedavi edileceğini bildiğinizden emin olun. (7)

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 diyabetli bazı çocuklar herhangi bir belirti göstermeyebilir, ancak diğer çocuklarda belirtiler fark edilebilir. Bu nedenle, ortak belirtileri gösterilse bile, risk faktörlerinden herhangi birisine sahipseniz çocuğunuzun doktoruyla konuşmalısınız.

Risk faktörleri şunları içerir:

 • Kilolu olma
 • Hareketsizlik
 • Yakın bir kan bağında tip 2 diyabet diyabet olması (genetik faktörler)
 • Irk

Tip 2 diyabet geliştiren çocuklar yetişkinlerle aynı belirtileri göstermektedir:

 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Artan susama ve idrara çıkma isteği
 • İştah artışı
 • Kilo kaybı (her zamankinden daha fazla yiyip yine de kilo vermek)
 • Cilt renginde koyulaşma
 • Yavaş iyileşen yaralar (8)

Tip 2 Diyabet Hastalığı Nedir?

İnsüline bağımlı olmayan şeker hastalığı olarak da bilinen Tip 2 diyabet, vücudunuzun önemli yakıt kaynağı olan şeker (glukoz) metabolize etme şeklini etkileyen kronik bir durumdur.

Tip 2 diyabet durumunda vücut ya insülinin (hücrenin şeker hareketini düzenleyen bir hormon) etkisine karşı direnir veya normal bir glikoz seviyesini korumak için yeterli insülin üretmez.

Yetişkinlerde daha yaygın olan tip 2 diyabet, çocuklukta obezite arttıkça çocukları giderek etkilemeye başlamıştır.

Tip 2 diyabet için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak sağlıklı kilo vermek ve egzersiz yapmak hastalığı kontrol altında tutmaya yardımcı olabilmektedir.

Diyet ve egzersiz kan şekerini kontrol altına almak için yeterli değilse, diyabet ilaçlarına veya insülin tedavisine ihtiyaç duyulabilir. (9)

Tip 2 diyabet hastalığı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Tip 2 Diyabet Nedenleri

Tip 2 diyabet neden olur? Tip 2 diyabet durumunda pankreas yeterli insülin üretmez veya vücut üretilen insülini düzgün kullanmaz. Tip 2 diyabetin kesin nedeni henüz bilinmemektedir ancak şu kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir:

 • 40 yaş üstünde olma
 • Fazla kilo
 • Ailede diyabet geçmişi bulunması
 • Hamilelik sırasında gestasyonel diyabetin gelişmesi
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol (10)

Tip 2 diyabet nedenleri daha fazlası için

Tip 2 Diyabet Tedavisi

Tip 2 diyabet nasıl geçer? Tip 2 diyabet hastalığının herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır, ancak kontrol altına almak için yapılabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Yemek alışkanlıklarında ve yaşam tarzında yapılan bazı değişiklikler diyabet ilaçlarıyla dengelenerek kan şekerini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilmektedir.

 • Ne yediğinizi planlayın ve dengeli bir yemek planı uygulayın.
 • Düzenli egzersiz yaparak vücut sağlığını destekleyin.
 • Reçete edildiyse ilaçları zamanında ve düzenli olarak alın.
 • Evde kan şekeri ve kan basıncınızı kontrol edin.
 • Diyabet doktorunuzla düzenli olarak görüştüğünüzden ve gerekli testlerin gerekli zamanlarda yapıldığından emin olun. (11)

Tip 2 Diyabet Ameliyatı

Tip 2 diyabetin tedavisi için herhangi bir ameliyat bulunmamaktadır, ancak tetikleyici faktörleri kontrol altına almak için diğer tıbbi koşullara ameliyat uygulanabilmektedir. Örneğin, obezite problemi varsa mide cerrahisinden (bariatrik cerrahi) yararlanılmaktadır. (12)

Tip 2 Diyabet İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tip 2 diyabet teşhisi ve tedavisi için başvurabileceğiniz doktorlar şunlardır:

 • Aile hekimi
 • Dâhiliye uzmanı (iç hastalıkları uzmanı)
 • Çocuk doktoru
 • Diyetisyen
 • Endokrinolog (metabolizma hastalıkları uzmanı) (13)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Tip 2 diyabet tedavisi

Источник: https://www.acil.net/tip-2-diyabet-belirtileri/

Tip 2 Diyabet Vücudunuza Nasıl Zarar Veriyor?

Şeker Hastalarına (Tip 2 Diyabet) Metabolik Cerrahi

Hayatımızda her gün daha fazla karşımıza çıkan bir hastalık.

Modern hayat bize muazzam bir rahatlık sağlıyor ama vücudumuz bu kadar rahata alışkın mı? Evrimsel süreçte atalarımız yiyeceği zar zor buluyor, onun için de çok enerji harcaması gerekiyor.

Biz ise marketten istediğimizi alıp yiyebiliyoruz. Bazen de aşırıya kaçıyoruz. Kan şekerinin bu durumlarda ani olarak yükselmesi ise çeşitli rahatsızlıklara neden olabiliyor.

İşe diyabetin ne olduğunu anlatmakla başlayalım. Yediğimiz şekerli gıdaların kana karışmasıyla kan şekerimiz yükselir. Kan şekeri yükseldiğinde pankreastan insülin salgılanarak fazla şekerin hücrelerde depolanması istenir.

Kan şekeri çok yükseldiğinde salgılanan insülin miktarı da fazla olur. Eğer bu durum sık sık yaşanırsa tıplı dalgaların kayalara çarpıp onları aşındırması gibi insülin de hücrelerdeki insülin reseptörlerini aşındırır.

Sonunda da tip 2 diyabet olarak adlandırılan hastalık ortaya çıkar. Tip 2 diyabetin temelinde insülin direnci yatar.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet hastalarında hücreler insüline karşı çok hassas olmadığı için kanda dolaşan şekeri depolamakta zorluk çekerler. Bu yüzden hastaların kan şekeri sıklıkla normalden yüksek olup, bu durum hiperglisemi olarak adlandırılır. Hastaların metabolizması da karbonhidratı enerjiye çevirmekte çok zorlanır.

Kan şekeri hücrelere giremeyip kanda dolaştıkça inflamasyona neden olur ve çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Hem de ciddi rahatsızlıklar. Örneğin körlük, kalp damar rahatsızlıklar, organ yetmezlikleri bunlardan bazılarıdır. Tip 2 diyabet yaşa bakmaz. Her yaştan insanda görülebilir.

Şu an dünyadaki her üç insandan birinin diyabetinin farkında olmadığı tahmin ediliyor.

Diyabet Kanser Riskini Artırabilir

Hangi Belirtilere Bakmalısınız?

Tip 2 diyabet diğer rahatsızlıklar gibi değildir. Kendisine özgü bir erken belirtisi yoktur. Kişinin sürekli çok susaması diyabete işaret edebilir. Bunun yanında ağız kuruluğu, iştahın artması, sık sık idrara çıkmak ve sıradışı kilo değişimleri de tip 2 diyabet belirtisi olabilir. Kan şekerinin artması ise baş ağrılarına, bulanık görmeye ve halsizliğe neden olur.

Hastalık ilerledikçe daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Tip 2 diyabet tedavisi zamanında başlamazsa idrar yolu enfeksiyonları, iyileşmesi zor yaralar, deride kaşıntı görülebilir.

Bunlar da daha ileri sağlık sorunlarına neden olur. İdrar yolu enfeksiyonu idrar yaparken yanma hissine ve idrarı zor yapmanıza yol açar.

Bu şekilde zincirleme olaylarla tip 2 diyabet hayat kalitenizi çok düşürür.

Tip 2 Diyabet Cinsel Hayatınızı da Etkiler

İnsülin dalgaları hücrelere vurdukça hücre zarındaki insülin reseptörlerini sersemletirler. Zaman içinde cinsel organlardaki kan damarları ve sinirler de bundan nasibini alır ve zarar görürler. Hücreler zarar gördükçe hassaslıkları azalır ve cinsel memnuniyet düşmeye başlar.

Hastalarda orgazm olamama sorunları baş gösterir. Kadınlarda vajinal kuruluk da ortaya çıkar. Diyabetli hastaların 3’te 1’i cinsel sorunlar yaşadıklarını söylemişlerdir. Erkeklerde bu sayı daha yüksektir.

Tip 2 diyabet hastası erkeklerin %35 – 70’i hayatlarının bir döneminde ereksiyon problemi yaşamışlardır.

Tip 2 Diyabet Nasıl Önlenir?

Bu hastalığın tam bir tedavisi mümkün olmasa da ortaya çıkmadan önce engellemek için bazı şeyler yapabiliriz. Zararlı alışkanlıklarımız, hayat tarzımızdaki yanlış uygulamalar tip 2 diyabet riskini artırır.

Özellikle kilolu olmak, az hareket etmek diyabetin en büyük tetikleyicilerindendir. Bunun yanında kırmızı et, yağlı ve şekerli yiyecekler ağırlıklı bir beslenme tarzı, yüksek kolesterol ve trigliserid seviyesi de hastalığın ortaya çıkma olasılığını artırır.

Spor yapmak, meyve sebze ağırlıklı beslenmek ve az yemek sağlıklı olmanın ön koşullarıdır.

Kontrol edebileceğiniz risk etkenlerini saydık. Bir de elinizde olmayan şeyler. Örneğin genetik yapınız. İspanyol kökenliler, Afro Amerikanlar,Amerika’nın yerlileri ve Asyalılar tip 2 diyabete daha yatkındır. Biz Türkler White yani beyaz ırklara giriyoruz.

Yani genetik olarak tehli grupta değiliz. Aile öykünüz de riski belirlemede çok büyük önem taşır. Bir ebeveyni veya kardeşi diyabet olan kişinin kendisi de risk altındadır. 45 yaşı diyabette kritik yaşlardan biridir. 45 yaşından sonra tip 2 diyabet riski artmaya başlar.

Her zaman genç kalamazsınız.

Kurubaklagiller ile Tip 2 Diyabete Dur Demek

İnsülin Hormonu Tam Olarak Ne Yapar?

Yukarıda kısaca bahsettik. İnsülin vücutta karbonhidrat moleküllerinin hücre içine alınmasını sağlayarak şekerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Şeker moleküllerinin parçalanması ağızda tükürüğün içinde bulunan amilaz enzimi ile başlar.

Midede sindirim tam olarak gerçekleştikten sonra glikoz, fruktoz gibi karbonhidrat monomerleri kana karışır. Kan şekeri yükselmeye başlayınca pankreas hemen şeker seviyesini dengelemek için insülin pompalar.

Böylece hem kan şekerinin düzeyi dengelenir hem de hücreler gıdalarını alır.

Ancak şeker seviyesinin çok yükselmesi çok fazla insülin ihtiyacını doğurur. Bir anda yüksek doz insülin kana karışınca insülin reseptörleri zamanla hassasiyetlerini kaybeder ve insülin direnci baş gösterir.

İnsülin direncine sahip hücreler artık insüline yanıt vermezler ve kandaki şeker hücrelere düzgün bir şekilde girmez.

Tip 2 diyabet tedavi edilmediği takdirde pankreas zamanla insülin üretimini azaltır ve çok ciddi hayati sonuçlar ortaya çıkabilir.

İnsülin Nasıl Keşfedildi? Bir Hormonun Akıl Almaz Hikayesi!

Tip 2 Diyabet Nasıl Teşhis Edilir?

Eğer diyabetten şüphelenmenizi gerektirecek belirtiler gösteriyorsanız doktorunuz sizden hemogram ve A1c testi isteyecektir. 2 – 3 ay boyunca kan şekeriniz takip edilir ve hangi belirtiler yaşadığınız dikkatlice not alınır. İdrarda glikoz çıkması da diyabetin belirtilerinden biridir.

Kan şekeriniz sürekli yüksek çıkıyorsa bunu kontrol altına almak için özel bir diyet uygulamanız gerekebilir. Kilo vermek ve günlük karbonhidrat alımınızı sınırlandırmak hayat kalitenizi artıracaktır. Hastaların bunu tek başlarına yapması pek kolay değildir. Doğru diyeti uygulamak için bir diyetisyenden yardım almak hastalar için en sağlıklı yoldur.

Egzersiz ve Sakinlik Çok Yararlıdır

Çok klişe bir cümle haline geldi ama yine de söylemek zorundayız. Egzersiz sağlığınız için çok faydalıdır. Stres yapmak vücudunuz için çok zararlıdır. Spor salonuna gidip 1,5 saat vücut geliştirme yapmanıza gerek yok. Her gün 30 dakika yürüyüş yapmanız bile çok iyi gelecektir.

Yaşlı hastaların romatizma, eklem rahatsızlıkları yüzünden yorucu spor yapmaları kolay olmuyor. Bu gerçeği ben de kendi yakınlarımda yaşıyorum. Ancak yaşlı hastaların yürüyüş yapması, daha genç olanların günde 5-10 dakika bile olsa koşu yapmaları vücudu zinde tutar.

Hafif egzersizler bile fazla yağdan kurtulmanıza, tansiyonu düşürmenize yardımcı olur.

Tip 2 diyabet pek çok hastalık gibi stresi sevmiyor. Günlük hayatın sorunlarını kafaya takmamaya çalışın. Bırakın dolar kuru artsın, çocuklar torunlar istedikleri üniversiteyi kazanamasın. Hiçbir şeyin sonu değil. Sağlığınıza ve hayatınızın olumlu yönlerine odaklanmaya çalışın.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar

Источник: https://sinirbilim.org/tip-2-diyabet/

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Şeker Hastalarına (Tip 2 Diyabet) Metabolik Cerrahi

Türkiye’de 7 milyonun diyabet hastası olduğu tahmin ediliyor ve bu sayı artmaya devam ediyor. Günümüzde diyabetin idame tedavisi vardır.

Ayrıca kişiler yaşam tarzı değişikliği ile hayatlarını diğer insanlar gibi sorunsuz sürdürebilir.

Diyabet tanısının erken konulması çok önemlidir, çünkü hastalık erken evrede tedavi edilmezse gittikçe daha kötüleşir; sakatlıklara ve ölüme neden olur.

İnsülin nedir, ne için kullanılır? İnsülin direncinin belirtileri ve tedavisi

Günümüzde erişkin kişilerde görülen körlüklerin en önemli nedeni diyabettir. Ayrıca çoğu böbrek yetmezliği ve alt uzuv kaybı olgusunun sorumlusudur.

Diyabetli kişiler diyabetsiz kişilere göre beş kat daha fazla kalp damar hastalığı ve inme riski taşımaktadır.

Ülkemizde diyabet artışının başlıca nedenleri arasında obezite seviyesinin artması, yetersiz egzersiz ve hareket, sağlıksız beslenmedeki artış ve yaşlanan nüfus bulunuyor.

Tip 2 diyabet belirtileri

 • sık idrara çıkma, özellikle geceleri
 • aşırı susuzluk hissi
 • aşırı acıkma hissi ve yeme isteği
 • aşırı yorgun hissetme veya geçmeyen halsizlik
 • açıklanamayan kilo kaybı ve kasların erimesi
 • cinsel organlarda kaşınma veya sık sık pamukçuk çıkması
 • kesik ve yaraların yavaş iyileşmesi
 • net görememe ve görme sorunları

Tip 2 diyabet belirtileri her zaman çok bariz olmayabilir çünkü hastalık yıllar içinde yavaş yavaş gelişir. Bazen rutin doktor kontrolünde ortaya çıkabilir. Yukarıdaki semptomların herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza başvurunuz. Diyabet riskiniz varsa erken teşhis için yılda bir kan şekeriniz ölçtürerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kişi diyabet olduğunu nasıl anlar? 

Diyabet tiplerine göre bu belirtiler değişik şekillerde görülebilir. Örneğin Tip 1 diyabet hastalarında daha çok aşırı yorgunluk, halsizlik, susuzluk, aşırı idrara çıkma gibi belirtiler olur.

Tip 2 diyabet; ise çok hızlı kilo verme, baş ağrısı, aşırı ağız kuruluğu, vücutta değişik yerlerde kaşıntıların meydana gelmesi, yaraların geç iyileşmesi, görme bozukluğu ve yorgunluk gibi belirtiler gösterir.

Hamilelerde genelde pek belirti vermez.

Hiperglisemi nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Diyabetin iki tipi vardır; Tip 1 ve tip 2 Diyabet! Glikoz, vücudun hücrelerini besleyen yakıttır, ancak hücrelere girmesi için insülin gerekir. Tip 2 diyabet, vücut yeterli insülin üretemediğinde veya hücreler insüline tepki vermediğinde oluşur ve buna insülin direnci denir.

 Tip 2 diyabet çok daha yaygındır. Tip 1 diyabette ise vücut hiç insülin üretmez. Türkiye’de yetişkinlerin yaklaşık %90’ında tip 2 diyabet vardır. Tip 1 diyabet genellikle 40 yaşından önce, sıklıkla ergenlik çağında, gelişir, tip 2 diyabet ise genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar.

Tip 2 diyabetin nedenleri

 • İnsülin midenin arkasında yer alan pankreas tarafından üretilmektedir.
 • İnsülin kanınızdaki glukoz miktarını kontrol etmektedir.
 • Kanınızdaki glukozu hücrelere taşır ve glukoz hücrelerde enerjiye dönüştürülür.
 • Tip 2 diyabette normal kan glukoz düzeyini sürdürmek için yeterli insülin üretilmez (insülin yetmezliği) ya da vücudunuz etkin bir şekilde üretilen insülini kullanamaz.

Risk gruplarında: Bütün yetişkinler tip 2 diyabet riski taşımasına rağmen bazı gruplar özellikle yüksek risk grubundadır.

Diyabet riski nedir? Riskinizi nasıl hesaplarsınız? İşte risk tablosu

 • 40 yaşın üzerindeyseniz
 • Yakın bir aile üyenizde diyabet varsa (anne, baba, kardeş)
 • Fazla kilolu ya da obez iseniz
 • Kalp krizi veya inme gibi kalp damar hastalığı geçirdiyseniz
 • Polikistik over sendromu olan ve aynı zamanda kilolu bir kadınsanız
 • Gebelikte diyabet olduysanız ya da 4,5 kg’nin üzerinde bebek doğurduysanız
 • Depresyon, şizofreni veya bipolar bozukluk gibi şiddetli zihinsel hastalığınız varsa
 • Bozulmuş glukoz toleransınız veya açlık gliseminiz olduğu söylendiyse

Tip 2 diyabet için en yaygın kullanılan birincil test glikoz hemoglobin A1C (HbA1c) testidir.  HbA1C testi, son iki ila üç ay boyunca ortalama kan şekeri seviyesini belirleyen bir kan testidir.

Çok küçük bir kan damlası ile kolayca yapılabilir. Kan şekeri seviyeleriniz son birkaç aydır ne kara yükselmiş ise HbA1C seviyeniz o kadar yüksek olacaktır. HbA1C seviyesi 6.

5 veya daha yüksek ise bu durum sizin diyabet olduğunuzu gösterir.

Glukoz nedir, neye yarar? Düşmesi ve yükselmesi tehli midir?

Tip 2 diyabet tedavisi

Diyabeti tam olarak iyileştiren (kesin şifa) bir tedavi yoktur. Ancak günümüzde uygulanan tedaviler kan glukoz düzeylerini normal tutmayı hedefler, bu da semptomları kontrol altına alır ve gelişebilecek sağlık sorunlarını en aza indirir.

Diyabet tedavisi, kan şekerini kontrol altında tutan bir hasta ayrıca düzenli olarak doktor kontrolüne giderse tıpkı normal bir kişi gibi sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilir. Günümüzde diyabet tedavisinde kullanılan pek çok etkili ilaç bulunmaktadır.

Ayrıca yaşam tarzı değişikliği de diyabet tedavisi için çok önemlidir ve hastalığın geriletilmesinde etkilidir.

Bazı durumlarda, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile diyabeti kontrol etmek mümkündür. Ancak, tip 2 diyabet ilerleyen bir hastalık olduğundan, kan şekerinizi normal düzeylerde tutmak için mutlak ilaç almanız gerekebilir. Diyabet tedavisi, hastalığın tiplerine ve hastanın sağlık durumuna göre değişir.

Örneğin, Tip 1 diyabetin ana tedavisi insülindir, bunun dışında bir yöntem yoktur. Tip 2 diyabette, öncelikle hastanın boy/kg oranına bakılır.  Eğer hasta kilolu ise kilosunun düşürülmesi, hareket azlığı var ise düzenli egzersiz yapılmasının sağlanması, diyette bozukluk varsa diyabet diyetisyeninin tavsiye edeceği şekilde beslenmesi gereklidir.

Tip 2 diyabet tedavisinde Metformin kullanımı

Sonraki aşamalarda çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanır. Tip 2 diyabette, özellikle fazla kilolularda ilk aşamada, metformin etken maddesi olan, piyasada değişik isimleri bulunan ilaç kullanılır. Bu ilaç, kilonun düşmesini ve yağ metabolizmasının düzenlenmesini sağlar.

Metformin aynı zamanda insüline karşı olan direncin kırılmasını da sağlar. Hem insülin direncini kırması hem kilo kontrolünü sağlaması hem de yağ metabolizmasını düzeltmesi Metformini tedavide kullanılacak ilaç yapar ve ağız yoluyla alınır.

Sonraki aşamada, insülinin salgılanmasını artırıcı tedavi yöntemleri uygulanır. Burada özellikle insülin direncini kıran veya insüline karşı hassasiyeti artırıcı ilaçlar kullanılır.

Bununla beraber, hastanın şekeri arzu edilen sınırlara düşürülemiyorsa, o zaman ayrıca insülin de kullanılır.

Tip 2 diyabet hastası nasıl beslenmeli?

Tip 1 diyabette dikkat edilmesi gereken bir beslenme şekli yoktur. Tip 2 diyabette ise, beslenmeye çok önem vermek gerekir. Onun için her ikisinde de mutlaka bir diyet uzmanı desteği almak ve diyet uzmanının tavsiye ettiği şekilde beslenmek önemlidir.

Yiyeceklerin %60 oranında karbonhidratlardan, %30’unun yağlardan, %10-15’inin de proteinlerden oluşması gerekir. Buradaki önemli nokta, karbonhidratlara bütün meyvelerin dahil olduğunun bilinmesidir.

Bu bakımdan un, tuz, yağ ve tatlı ihtiva eden besinlerin azaltılması, fazlaca yeşillik, sebze ve belirli ölçülerde meyvelerin alınması gerekir.

Diyabet ve beslenme: Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastaları için önerileri

Diyabet hastaları için örnek beslenme listesi

Kahvaltı: 1 fincan çay veya kahve (tatlandırıcı ve yarım yağlı süt katılabilir) 2 dilim ekmek (mümkünse beyaz olmasın) veya mısır gevreği çeşitleri 30 gram lor peyniri veya eritme peynir veya haftada 2 kez yumurta, söğüş olarak domates, salatalık, maydanoz 4 adet tuzsuz zeytin 1 tatlı kaşığı diyabetik reçel.

Ara öğün: 1 porsiyon meyve

Öğle: ½  kase çorba Bol salata 4-5 yemek kaşığı sebze yemeği 2 dilim kepek/çavdar/tam buğday ekmeği 1 kase yarım yağlı yoğurt
İkindi: 1 porsiyon meyve 1 porsiyon yarım yağlı süt/yoğurt/diyabetik sütlü tatlı
Akşam: ½ kase çorba 1-2 dilim kepek/ çavdar/ tam buğday ekmeği 4 yemek kaşığı sebze yemeği Bol salata (limonlu veya sirkeli olabilir) 1 porsiyon kırmızı et/balık/tavuk / hindi= 100 gram ızgara/haşlanmış/buğulama

Karbonhidrat nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve zararları

Ara öğün: 2 adet diyet bisküvi ½ kase yarım yağlı yoğurt; ayrıca;

 • Gün içinde 2 – 2.5 litre su içilmeli.
 • Egzersiz ihmal edilmemeli.

Diyabet hastaları için bilimsel beslenme önerileri ve uyarılar

Gizli şeker nedir?

Kan serumu, 70-110 mg/dl glukoz içerir ve içerisindeki kan şekeri dışında, ayrıca kanda mevcut olan kırmızı kan hücrelerinde de belli bir oranda şeker vardır. Buna hemoglobine bağlı şeker denir. Bu da % 6 oranındadır.

Şekerin % 6 oranının üzerine çıkması, gizli şekerin yüksekliği demektir. Gizli şeker tespiti, hem teşhiste önemli bir rol oynar, hem tedavinin gidişatı için çok önemlidir.

Hastanın diyetini, egzersizlerini aksatıp aksatmadığı konusunda belirti verir ve hekime nasıl bir tedavi uygulayacağına yön verir.

Diyabet hastaları için diş ve ağız bakım önerileri

Kan şekeri ölçümü evde kolayca yapılabilir, hasta görsel yöntemle veya şeker ölçüm cihazları yardımı ile kan şekeri takibini yapabilmektedir.

Görsel yöntemde, ucuna glikoz oksidaz emdirilmiş test çubukları (stripler) kullanılır. Strip üzerine, parmak ucundan kan damlatılır.

Glisemi düzeyine göre strip üzerinde oluşan renk değişikliğinin strip kutusu üzerindeki renk kataloğu ile karşılaştırılması ile sonucu glisemi ölçülür.

İnsülin pompası nedir?

İnsülin tedavisinin değişik metotları vardır. Bunlardan birincisi, insülin pompasıdır. İnsülin pompası; insülin içeren, kişinin pankreasından salınan insülin miktarına göre ayarlanarak, dışarıdan gerekli insülinin alınmasını sağlayan bir pompadır.

Bu alet, bir kanal ile cilt altına monte edilir; ayarlanan dozajda ve sürede, sürekli vücuda insülin pompalar. Bunun değişik tipleri ve özel bir eğitimi vardır.

Genellikle insülin pompalarını, Tip 1 diyabetli dediğimiz insüline bağımlı olan hastaların kullanması tavsiye edilir.

Günümüzde diyabet hastaları için pek çok özel egzersiz programları mevcuttur. Hatta bunun için Avrupa’da çok özel merkezler bulunuyor. Egzersiz sağlıklı yaşamın şartıdır çünkü insülin direncini kıran etkili bir aktivitedir.

Hastanın bu konuda da eğitilmesi gerekir. Diyabet hastaları mutlaka her gün düzenli şekilde hareket etmelidir. Ne tür egzersizler yapabileceğiniz, hastalığınızın durumuna göre değişebilir.

Bu nedenle egzersizler ile ilgili mutlaka doktor tavsiyesi alın.

Diyabetliler nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli

Diyabet tedavisinde hastaya düşen görevler nelerdir?

Öncelikle hasta, hastalığı konusunda bilgilendirilmelidir. Kişi hastalığını tanıdıkça, hastalıkla nasıl uyum sağlayacağını, kendine nasıl bakacağını, hastalıkla nasıl yaşayacağını öğrenecektir.

Hasta; broşürler, kitaplar, mecmualar, diyabet eğitim merkezleri vasıtasıyla kendisini eğitmelidir. Bu konuda hekimlerinde de bilgi desteği alabilirler.

İkinci önemli unsur, hastanın mutlaka bir diyabet uzmanı doktora gitmesidir.


Diyabet hangi hastalıklara yol açar?

Diyabetin sebep olmadığı neredeyse hiçbir hastalık yoktur. Diyabet, vücutta her türlü hastalığı meydana getirebilir. Bununla beraber kalpte ve beyinde harabiyetler meydana getirebilir.

Göz hastalıkları, böbrek hastalıkları, deri hastalıkları, saç hastalıkları, deride değişik kaşıntılar, farklı yaralar, yaraların geç iyileşmesi, enfeksiyonların sık sık oluşması, özellikle kadınlarda idrar yollarında hastalık, erkeklerde cinsel yetersizlik, kemik erimesi, sinirlerde harabiyet, tansiyon ve buna bağlı birçok hastalıklar diyabetle beraber seyreder. Kan dolaşımı sorunları, kangrenler, ayak kesilmeleri vb. durumlar yaşanabilir.

Diyabet kişinin günlük hayatına nasıl etki eder?

Diyabet kontrol altına alınmışsa, şekerin kişinin günlük hayatına herhangi bir kötü etkisi olmaz, kişi normal hayatını sürdürür. Eğer şeker kontrol altına alınamamışsa; hastanın ihmali, tedavinin ve bilginin eksikliği veya tavsiye edilenlerin yerine getirilmemesi durumu söz konusu ise hastanın hayatının her safhası bundan olumsuz etkilenir.

Stresin diyabet hastaları üzerinde %100 etkisi vardır. Ufak bir kaza, kötü bir haber, üzüntü kişinin şekerini sarsar ve kişinin tüm dengesini bozabilir. Bu nedenle diyabet hastaları mutlaka stresten uzak bir hayat yaşamalıdır.

Diyabet ile yaşamak

Tip 2 diyabetiniz varsa, sağlığınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlığınıza dikkat etmek diyabetinizin tedavisini kolaylaştıracak ve komplikasyon oluşma riskini en aza indirecektir. Şunları yapmalısınız:

 • sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz
 • (fazla kiloluysanız) kilo vermelisiniz de sağlıklı kilonuzu korumalısınız
 • (sigara içiyorsanız) sigarayı bırakmalısınız
 • ölçülü alkol tüketmelisiniz
 • düzenli egzersiz yapmalısınız
 • Diyabetiniz varsa gözleriniz, tedavi edilmezse görme kaybına yol açan diyabetik retinopati riski taşımaktadır.
 • 12 ve üstü yaşlardaki diyabetli herkes yılda bir kere gözlerini muayene ettirmelidir.

Referanslar: 1- What is type 2 diabetes? 2- Type 2 Diabetes, 3- All about Type 2 Diabetes

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/tip-2-diyabet-seker-hastaligi-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Tip 2 Diyabet (Şeker Hastalığı) İyileşir! Anti-Diyabet Yaşam Kılavuzu

Şeker Hastalarına (Tip 2 Diyabet) Metabolik Cerrahi

Yaygın kanaatin aksine Tip 2 diyabet tam şifa ile tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Ömür boyu ilaç kullanmak zorunda değilsiniz.

Oysa ‘uzmanlar’, Tip 2 diyabet hastalarını önce ilaçlara, ardından da insülin iğnelerine ömür boyu mahkûm etmeyi tercih ediyor.

Tip 2 Diyabet İyileşir !

Yaygın kanaatin aksine Tip 2 diyabet tam şifa ile tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Ömür boyu ilaç kullanmak zorunda değilsiniz. Oysa ‘uzmanlar’, Tip 2 diyabet hastalarını önce ilaçlara, ardından da insülin iğnelerine ömür boyu mahkûm etmeyi tercih ediyor. Hem de sadece beslenmenin düzenlenmesi ve egzersizle iyileşebilecek bir hastalık olmasına rağmen!

Geçenlerde bana başvuran bir hastam kimyasal tıbbın Tip 2 diyabet konusundaki tavrını son derece net bir şekilde ortaya koyuyor. “Yapılan tahlillerde şekerim normal kabul edilen değerin iki katı çıkınca hemen bir uzmana başvurdum. Kendisi tahlil sonuçlarıma bakıp, “İnsülin iğnesi kullanmanız gerekiyor” deyince hemen size geldim.”

Karşınızda 140 kilo olan bir hasta var, neden önce beslenmesini düzenlemesini, kilo vermesini, egzersiz yapmasını söylemiyorsunuz da hemen onu insülin iğnesi bağımlısı yapmaya soyunuyorsunuz?

Görüldüğü üzere kimyasal tıp doktorları bu hastaya sadece iki seçenek sunuyor: Ya ömür boyu şeker ilacı kullanacak ya da her gün kendisine insülin iğnesi yapacak! Üstelik iki seçenek de hastalığı ne tedavi ediyor, ne de ilerlemesini engelliyor.

Ders Kitapları Bile Yazıyor!

Tip 2 diyabet erişkin çağda ortaya çıkar ve bütün klasik tıp kitaplarında da yazıldığı gibi, en önemli nedeni beslenme bozukluğu ve obezitedir.

Üstelik Tip 2 diyabet tam şifayla tedavi edilebilir! Yani Tip 2 diyabet hastaları ömürleri boyunca ilaç kullanmak zorunda değildir. Hatta bu hastaların insülinden kurtulmaları da mümkündür.

Bugünkü tıp uygulamalarına baktığımız zaman Tip 2 diyabet  hastalarının bir türlü iyileştirilemediğini, ömür boyu ilaç kullanmaya mahkûm bırakıldığını görürüz. Tip 2 diyabet teşhisi konulan herkese hemen ilaçlar başlanır, tam buğdaylı ürünler içeren diyetler verilir.
Tip 2 diyabet hastalarına verilen bu bol tahıllı diyetler yanlıştır!

Bu uygulamalar, hastanın diyabetini tedavi etmek yerine daha çok derinleştirir. Diyabet hastasının bol gluten içeren diyetlerle beslenmesi, diyabetin iyileşmesinin önüne geçer, hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Bu hastalar, doktorları tarafından önerilen diyetlere uymalarına ve ilaçlarını söylendiği gibi kullanmalarına rağmen, hastalıkları iyileşmez, daha çok ilerler, ayaklarında yaralar çıkar, böbrek yetmezliğine girerler, gözleri etkilenir ve Tip 2 diyabet hastalığının her türlü komplikasyonlarını yaşarlar.

Mantık Bunun Neresinde?

Elimizde Tip 2 diyabet hastalarını tam şifayla tedavi edebilen yöntemler varken, hastaları ömür boyu ilaca mahkûm etmek neden? Neden hastalığa yol açtığı aşikâr olan buğdaylı ürünleri bu hastalara vermeye devam ediyoruz?

Neden ders kitaplarında bile “Tip 2 diyabet beslenmenin düzenlenmesi ve hastanın kilo vermesinin sağlanmasıyla iyileşebilir” yazmasına rağmen, senelerce öğrencilerin kafasına diyabetin iyileşemeyeceği, diyabet hastasının ilaç kullanmak zorunda olduğu işleniyor?

Hasta açısından baktığınızda mantıksız ama ticari açıdan bakarsanız çok mantıklı bir hareket!

Hâlbuki hastanın beslenmesi düzenlense, kilo verse, egzersiz yapsa, buğdaydan uzak dursa, tedavisi fitoterapi ve ozonterapi ile desteklense, diyabet tam şifa ile iyileşecek. Fakat maalesef kimse bunlarla ilgilenmiyor. Tıp biliminin amacı hastalığı tedavi etmek değil miydi?

“Tip 2 Diyabet iyileşir” dediğim zaman yer yerinden oynuyor. “İnsülinle bile şekerini düşüremediğimiz hastalar var, fitoterapiyle nasıl iyileştireceksin?” diyen hekim arkadaşlarım var.

Doğru, hastaların bir kısmında insülinle bile kan şekerini düşüremezsiniz. Ama bu hastalar tüm diyabet hastalarının sadece çok küçük bir kısmıdır.

Tekrar ediyorum: Diyabet hastalarının %95’ini tam şifa ile iyileştirmek mümkündür!

Doğal Beslenme

Temel kuralımız doğal beslenme olmalıdır. Bütün işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarmalısınız. Raf ömrü olan her gıda işlenmiş gıdadır. Bunlara gıda demeye bile dilim varmıyor.

Bırakın besleyici olmayı, içleri kimyasal katkı maddeleri, boya maddeleri ile dolu bu sözüm ona ‘yiyecekler’ zarardan başka bir şey getirmez!

ilgili yazı: Doğal Beslenme (Organik Beslenme) ile Sağlıklı Yaşam

Sebzeler mevsiminde tüketilmeli

Tüm sebzeleri mevsiminde yemelisiniz. Mevsim dışında yedikleriniz sebze değil, tarım ilacı ve hormon deposudur.

Meyve tüketimine dikkat

Meyvelerin şeker içerdiğini unutmayın. Tip 2 Diyabet hastaları çok çok az meyve yemelidir. Seçiminizi elma gibi düşük oranda şeker içeren, yani glisemik indeksi düşük meyvelerden yana yapın. Meyve sularından ise kesinlikle uzak durmalısınız.

Glüten içeren besinlerden uzak

Bugünün genetiği değiştirilmiş buğdayı, glüten in-toleransına ve diyabete neden olur. Bu yüzden, her türlü ekmek (beyaz, kepekli, tam buğday, yufka, lavaş, köy ekmeği), un, bulgur, makarna, erişte, şehriye ve hatta ev tarhanasından bile uzak durulmalı, bir lokma bile yenmemelidir.

Yulaf, arpa ve çavdar da glüten içerirler, doğal olarak bunlar da yasak.Marketlerde “glütensiz” adı altında satılan tüm ürünler nişastadan üretilir. Bunların glisemik indeksi, şekerin neredeyse iki katıdır ve bunlar da asla tüketilmemelidir.

Hazır mayalı gıdalar yasak

Hazır mayalı gıdalar yasak. Hazır maya insan vücudunda sindirilemez ve gıda intoleransına neden olur. Evde kullandığınız yaş maya, kuru maya, fırıncı mayası, pastane mayasından uzak durun. Bunun yerine ekşi maya tercih edin.

Şekerli gıdalardan uzak

Eğer dozu kaçırırsanız meyvenin içindeki şekerin bile zararlı olabileceğini artık biliyorsunuz.

Baklavada, pastane ürünlerinde kullanılan ya da çayınıza kattığınızın şekerin ne kadar ciddi bir sağlık tehdidi olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım.

Üstelik şekerin akla hayale gelmeyen yerlerde karşınıza çıkabileceğini de unutmayın. Çok sağlıklı olarak lanse edilen kahvaltılık gevreklerde, endüstriyel olarak hazırlanmış turşularda… Hatta paketlenmiş, işlenmiş gıdaların çoğu şeker içerir.

GDO’lu gıdalara dikkat

Ülkemizde hayvan yemi olarak GDO’lu yem satışı serbest. Genetiğine müdahale edilmiş yemle beslenen besi hayvanlarından, aynı nedenden dolayı çiftlik balıklarından da uzak durun.

Merada yayılmış hayvan eti ve deniz balıkları yiyebilirsiniz. Yani, fıtratına uygun yetiştirilmiş hayvandan gelen kırmızı et, tavuk eti, balık serbest. Fıtratına uygun tavuğun yumurtası da serbest. Yıllardır korkutulduğunuz yumurta mükemmel bir gıdadır.

Sakatatlar rahatlıkla tüketilebilir

Tüm sakatatlar faydalı ve gereklidir. Ciğer, paça çorbası, kemik suyu Tip 2 diyabetik hastaların öğünlerinde her zaman yer almalıdır.

ilgili yazı: Dr. Yavuz Dizdar: Kanser’in Çaresi Paça Çorbası ve Evde Yapılan Yoğurt

Sağlıklı yağlardan bolca tüketin

Sızma zeytinyağı serbest ve bol bol tüketilmelidir. Leziz zeytinyağlı yemeklerimiz var. Mevsim sebzeleriyle hazırladığınız tüm zeytinyağlı yemekleri sofranızın başköşesine yerleştirin.

Halis tereyağından da korkmayın, bolca tüketin. Asıl korkmanız gereken margarinler! Bir de çiçek yağı ve mısır özü yağı var: Bunların bitkisel kökenli olduklarına bakmayın, üretim süreçlerindeki işlemler yüzünden sağlığa zararlı yağlar arasındalar.

Salatalar çok sağlıklı ve lezzetli

Ev yapımı sirke, limon ve zeytinyağı ile hazırladığınız tüm salatalar serbest. Mevsimine göre nane, tere, roka, kırmızı lahana, domates, biber, kereviz… Çeşit öyle fazla ki, farklı sebzelerin, otların bir araya geldiği salatalar hazırlamaya başladıkça engin bir lezzet seçeneğine sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

Tip 2 Diyabetik hastalar süt içmemelidir

Laktoz içerdiğinden dolayı, Tip 2 diyabetik hastalar asla süt içmemelidir.Ev yapımı yoğurt, kefir ve şirden mayasıyla yapılmış peynirler sağlıklı olmak isteyen herkesin diyetinde yer alması gereken besinlerdir ve mayalama işlemi laktozu minimuma indirir.

Fakat bu ürünler az da olsa laktoz içerdiğinden dolayı hastalar için sakıncalı olabilir. Tip 2 Diyabet şikâyetiyle bana başvuran hastalardan bir süre bu gıdalardan uzak durmalarını öneriyorum.

Ancak kan şekerlerindeki dalgalanmaları, fırlamaları düzene soktuktan sonra probiyotik zengini bu gıdaları mutlaka tüketmelerini tavsiye ediyorum.

Dikkat: Hazır maya ile üretilmiş peynir, kefir ve market yoğurtlarından uzak durmalısınız!

Anti-Diyabetik yaşam için egzersiz şart

Egzersiz anti-diyabetik bir yaşam tarzının olmazsa olmazıdır. Öyle spor salonlarına gidip, sağlığınızı tehye atan ağır egzersiz programlarından bahsetmiyorum. Yürümek en güvenli, en sağlıklı egzersizdir. Günde yarım saatle başlayın ve bir saate çıkarmayı hedefleyin.

Alternatif Tıp ve Takviyeleri deneyin

Tedaviyi besin takviyeleri, bitkisel kürler ve ozon terapisi ile desteklemenin, sürecin başarısını artıran önemli faktörlerden biri olduğu unutulmamalı. Bu konuda uzman doktorlardan yardım almanızı tavsiye ediyorum.

Tip 2 Diyabet Hastalığında takip şart

Son olarak: Tedavi, sıkı kontrol gerektirir. Mutlaka doktor takibinde kalın ve kullandığınız ilaçları kendi başınıza bırakmaya kalkmayın. Biz kliniğimizde, hastalarımızı her hafta görüyoruz, kan şekerlerini takip ediyoruz ve kontrollü bir şekilde ilaçlardan kurtarıyoruz.

Tip 2 Diyabet tedavisi, hasta ile doktorun ortak çalışacağı bir tedavidir.

Dr. Ümit Aktaş Kimdir?

Fitoterapi Uzmanı, M.Sc., PhD (C) Akupunktur Uzmanı, M.D.

1970 doğumlu olan Dr. Ümit Aktaş, Türkiye’de Fitoterapi uzmanı olarak eğitim alan ilk Tıp doktorlarından bir tanesidir.

Tıp Fakültesi eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Akupunktur Uzmanlık eğitimini Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Fitoterapi Yüksek Lisans eğitimini ise Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamlamıştır.

İstanbul’da kendi kliniğinde hasta kabul eden Dr. Ümit Aktaş, halen Bahçeşehir Üniversitesi Fitoterapi Eğitim Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

Dr. Ümit Aktaş, Mutluluk Kürleri, İlaçsız Yaşam ve Bitkisel Kürlerle İlaçsız Tedavi adlı kitapların yazarıdır.
[Toplam:6    Ortalama:4.5/5]

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/tip-2-diyabet-iyilesir-beslenme/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.