Şeker hastalığı nedir?

içerik

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı nedir?

Şeker hastalığı, vücudun ihtiyaç duyduğu kadar insülin üretmediği veya hücrelerinin insüline düzgün tepki vermediği bir durum sonucu oluşmaktadır. İnsülin vücut için oldukça önemlidir, çünkü basit şeker olan glikoz, kandan vücudun hücrelerine taşınır. Ayrıca metabolizma üzerinde birtakım diğer etkileri de bulunmaktadır.

Yenilen yemekler vücuda hücreler tarafından enerji kaynağı olarak kullanılan glikozu temin etmektedir. İnsülin yoksa veya glikozu kandan hücrelere taşımak için düzgün çalışmıyorsa, glikoz kanda kalmaktadır. Yüksek kan şekeri seviyeleri toksiktir ve glikoz almayan hücreler, ihtiyaç duydukları enerji kaynağını temin edememektedir. (1)

Tip 1 diyabet şeker hastalığı ve tip 2 diyabet şeker hastalığı olmak üzere iki tür şeker hastalığı bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre şeker hastalığına sahip olan kişilerin % 90’dan fazlası tip 2’ye sahiptir.

Tip 2 diyabetli insanların sadece üçte ikisi bunun farkındadır ve tedavi görmektedir çünkü birçok kişi belirti yaşamadığı için test ettirmeden şeker hastası olduğunu öğrenememektedir.

Tip 1 diyabet, pankreas insülin yapamadığında ortaya çıkmaktadır. Tip 1 diyabetli herkes tedavi için insülin enjeksiyonuna ihtiyaç duymaktadır. Tip 2 diyabet ise pankreasın yeterli insülin vermediği veya vücudun insülin kullanmadığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Tip 2 diyabetli insanlar da eninde sonunda insülin enjeksiyonuna ihtiyaç duyabilmektedir.

Şeker hastalığının daha az rastlanan bir türü ise gebelik diyabeti olarak da bilinen gestasyonel şeker hastalığıdır. Sorun genellikle doğumdan sonra kaybolmaktadır, ancak gestasyonel diyabetli kadınlar sonrasındaki hayatlarında tip 2 diyabet geliştirme riski içine girmektedir. (2)

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığı belirtileri kan şekerinizin ne kadar yükseldiğine bağlı olarak değişmektedir. Bazı insanlar, özellikle de pre-diyabetik veya tip 2 diyabet şeker hastalığı olanlar, şeker hastalığı başlangıcında belirti yaşamayabilir. Tip 1 diyabet şeker hastalığında ise, belirtiler hızlı bir şekilde ortaya çıkma eğilimi gösterir ve daha şiddetli olur.

Şeker hastalığı nasıl anlaşılır? Tip 1 ve tip 2 diyabet şeker hastalığının bazı belirtileri şunlardır:

 • Susuzluk yaşama
 • Sık idrara çıkma
 • Aşırı açlık
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İdrarda keton varlığı (ketonlar, yeterli insülin olmadığında ortaya çıkan kas ve yağ parçalanmasının bir yan ürünüdür)
 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Bulanık görme
 • Yavaş iyileşen yaralar
 • Dişeti veya cilt enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonlar gibi enfeksiyonların sık yaşanması (2)

Tip 1 diyabet her yaşta gelişebilmesine rağmen, genel olarak, çocukluk ya da ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Tip 2 diyabet ise, daha yaygın olarak her yaşta ortaya çıkabilmekte, ancak 40 yaşından büyük kişilerde daha sık görülmektedir. (3)

Daha fazla şeker hastalığı belirtileri için

Şeker Hastalığı Nedenleri

Şeker hastalığı neden olur? Tip 1 diyabet, vücut kendi başına insülin üretmediğinde ortaya çıkar. Tip 1 diyabet genellikle çocuklukta oluşan bir sorun olarak kabul edilir, ancak erişkinlerde de gelişebilir.

Tip 2 diyabet vücut insüline dirençli hale geldiğinde veya insülin eksikliği olduğunda ortaya çıkar. Bu tip şeker hastalığı genellikle düzenli egzersiz ve uygun bir diyet ile yönetilebilir.

Şeker hastalığının kesin nedenlerini halen tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, şeker hastalığı geliştirme riskini artırabilecek bazı faktörler bulunmaktadır ve bu nedenle birey bunları aşmaya çalışmalıdır. En yaygın nedenler ise şunlardır:

 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Sigara içmek
 • Şeker hastalığıyla ilgili bir aile öyküsü
 • Dengesiz bir diyet
 • Düzenli olarak fazla şeker, karbonhidrat, yağ ve protein tüketimi
 • Duygusal stres
 • Yaş
 • Belirli virüs enfeksiyonları (4)

Şeker hastalığı nedenleri detaylı bilgi için bakınız

Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker hastalığı nasıl geçer? Tip 2 şeker hastalığı yaşam tarzı değişiklikleri, özellikle de egzersizle kilo kaybı ve daha sağlıklı gıdalar tüketme ile tersine çevrilebilir. Bazı tip 2 şeker hastalığı vakaları kilo kaybı cerrahisi ile de tedavi edilebilir. Ancak, Tip 1 şeker hastalığı için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Tip 1 şeker hastalığının veya tip 2 şeker hastalığının tedavisi, ilaçlar, diyet ve kan şekeri seviyesini kontrol etmek için egzersiz yapmayı içermektedir.

Kan şekeri, kolestrol ve tansiyon düzeyleriniz üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmak böbrek hastalığı, göz hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, kalp krizi ve felç riskini azaltmanıza yardımcı olmaktadır.

Şeker hastalığı komplikasyonlarını önlemek için, yılda en az iki ile dört kez doktorunuza başvurun. Sahip olduğunuz herhangi bir sorun da varsa, bu konu hakkında doktorunuzdan bilgi alın. (5)

Şeker Hastalığı Ameliyatı

Tip 1 diyabetin bazı komplikasyonları ameliyatla tedavi edilir. Pankreas ameliyatı da bunlardan biridir. (6)

Tip 2 diyabetin tedavisi için herhangi bir ameliyat bulunmamaktadır, ancak tetikleyici faktörleri kontrol altına almak için diğer tıbbi koşullara ameliyat uygulanabilmektedir. Örneğin, obezite problemi varsa mide cerrahisinden (bariatrik cerrahi) yararlanılmaktadır. (7)

Şeker Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Şeker hastalığı teşhisi ve tedavisi için aile hekimi, dâhiliye uzmanı (iç hastalıkları uzmanı), çocuk doktoru, endokrinolog (metabolizma hastalıkları uzmanı) ve diyetisyenden yardım alabilirsiniz. (8)

Şeker hastalığı tedavisi detaylarını inceleyiniz

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir?

Şeker Hastalığı Bitkisel Tedavisi

Elma sirkesi: Elma sirkesi şeker seviyelerinin kontrolünde önemli rol oynar. Aynı zamanda, yemek bittikten hemen sonra belirgin şekilde yükselen kan şekeri seviyesini kontrol eder. Diğer yandan, obezitenin diyabetin ana etkenlerinden biri olduğunu düşünülürse, kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Tarçın: Özellikle, tip 2 diyabet şeker hastası olan insanlar tarçından önemli derecede yararlanabilir. Pankreastaki insülin üretim sürecini hızlandırmaya ve şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır. (9)

Aloe vera: Aloe vera, fitosterol içerdiğinden şeker hastalığına karşı savaşmada çok güçlü bir bitkidir. Son çalışmalara göre, fitosteroller anti-hiperglisemik etkilere sahiptir ve Tip 2 diyabet hastalarına ciddi şekilde faydalı olabilmektedir.

Kudret narı: Kudret narının glikoz seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. Pankreasın insülini serbest bırakması ve vücuttaki aşırı glikozun etkilerine karşı oldukça etkilidir.

Çemen otu: Şeker hastalığı için bir çare olarak kullanılabilecek en iyi seçeneklerden biridir. Çemen otu tohumu, pankreasın insülin üretimini arttırmaya ve böylelikle şeker hastalarının kan dolaşımındaki glikozun tehli aktivitelerini azaltmaya teşvik eden organik bileşikler içermektedir. (10)

Sarımsak: Allium sativum olarak da bilinen sarımsak, antioksidan özelliklere ve mikro dolaşım etkilerine sahiptir. Bu nedenle, sarımsak kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olmaktadır. (11)

Köri yaprağı: Karbonhidratların parçalanmasından sorumlu karaciğer ve böbrek enzimlerini normale döndürerek şeker hastalığını tedavi edebilmektedir. Köri yaprakları kan şekeri düzeylerini düşürebilir. Diğer yandan, obezite nedeniyle şeker hastası olan insanlar için özellikle yararlıdır.

Mango yaprağı: Kan şeker seviyesinin düşürülmesine yardımcı olan bağırsak glikozunun emilimini azaltır. Bu yapraklar ayrıca kan lipid profillerini iyileştirmeye de yardımcı olabilmektedir.

Fesleğen: Fesleğen, antioksidanlar ve uçucu yağlardan oluşur. Diğer faydalı bileşiklerle birlikte, fesleğen yaprakları pankreasta beta hücrelerinin düzgün şekilde çalışmasına yardımcı olur. İnsülin salınımını arttırır. (12)

Şeker Hastalığı Evde Tedavi Yöntemleri

Su: Doğru miktarda su içmek, vücuttaki sıvıların harekete geçirilmesine yardımcı olur ve fazla şekeri sistemden geçirir, böylece fonksiyonel bir enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere organlar ve hücreler tarafından alınabilir. Ayrıca, su vücuttaki toksinleri ve diğer yabancı cisimleri taşır ve idrar yoluyla aşırı şekerleri vücuttan atar.

Güneş ışığı: Şeker hastalığı için yapılabilecek en kolay ve etkili evde tedavi yöntemlerinden biri güneş ışığı almaktır.

Güneş ışığı doğrudan D vitaminin işlevselliğine bağlıdır ve bu gerekli vitamini alan vücut, insülin üretimini iyileştirmeye başlar.

Uygun bir insülin kaynağı olan güneş ışığı, her iki şeker hastalığı tipinden muzdarip olan kişiler için de faydalı olabilmektedir. (13)

Şeker hastalığına ne iyi gelir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Источник: //www.acil.net/seker-hastaligi-nedir/

Şeker Hastalığı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Şeker hastalığı nedir?
86 / 100SEO Score

Şeker hastalığı, vücudun kan şekeri dengesini sağlayamadığı ve şekerin dokulara zarar verebilecek seviyelere yükseldiği metabolik bir hastalıktır. Özellikle hareketsiz yaşam tarzının benimsendiği çağımızda önemli bir sağlık sorunudur.

Kandaki şekerin temel olarak iki kaynağı vardır; birincisi yediğimiz besinler ikinci ise karaciğerde depo halinde bulunan glikoz(şeker). Uzayan açlık durumunda karaciğerden kana şeker salınırken, yemek sonrası ise kandan karaciğer ve dokulara glikoz (şeker) geçişi olur. Kan şekeri başta insülin hormonu olmak üzere birçok hormonun etkisi altında hassas bir şekilde kontrol edilir.

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı tıp dilindeki ismiyle “diyabet” , adından da anlaşılacağı üzere kan şekeri seviyelerinin yüksekliği ile seyreden bir hastalıktır. Şeker (glikoz) vücudumuz için önemli bir enerji kaynağı olmakla birlikte beyin için temel enerji kaynağıdır. Yaşamın devamı için kan şekeri belli seviyelerde tutulur.  Eğer bu seviyelerin üzerine çıkmaya başlarsa dokulara zarar verir.

Bu Hastalık Temelde 2 Mekanizma İle oluşur:

 1. İnsülin hormonunun yetersizliği: Vücutta yeterince insülin üretilemez.
 2. İnsülin hormonuna direnç: Yeterli insülin olduğu halde dokularda bu insüline karşı direnç vardır. Yani insülinin etkisini gösterememesi.

Peki insülin nedir?

İnsülin pankreastan salgılanan, kanda bulunan şekerin dokularımız tarafından kullanılmasını sağlayan bir hormondur. Birçok görevi olmasına rağmen temel olarak kan şekerini düzenler.

Yemek yediğimizde kana geçen glikoza (şekere) karşılık salgılanan bu hormon, şekerin hem dokularımız tarafından kullanılmasını hem de depolanmasını sağlar.

Sonuç olarak kan şekerinin yükselmesini engelleyen bir hormondur.

Yüksek şeker neden tehlidir?

Yüksek şeker, dokular üzerinde toksik etki yapar. Başta damarlar olmak üzere dokular ile etkileşime geçerek bunların yapısını bozar. Bu da uzun süreçte farklı organlarda, farklı derecelerde hasarlara yol açar. Özellikle damar yapısını bozuyor olması kalp, böbrek, göz, sinir gibi önemli yapıların beslenmesini bozar.

Şeker hastalığının temelde 3 türü vardır:

 • Tip 1 Diyabet,
 • Tip 2 Diyabet,
 • Gestasyonel Diyabet(Gebelik şekeri).

Not: Günümüzde birçok şeker hastalığı alt tipi bulunmaktadır. 

Şeker Hastalığının Nedenleri

Vücuttaki iki mekanizmanın bozukluğu şeker hastalığına neden olur.

 • Birincisi pankreastan yeterince insülin üretilememesi,
 • İkincisi ise insülin miktarı normal olduğu halde vücudumuzda buna karşı direnç olması ve olan insülinin kullanılamamasıdır.

Şeker hastalığının şeker tüketmek ile direkt bir ilişkisi yoktur. Yani kişi şeker yediği için şeker hastası olmaz.

Tip 1 Şeker Hastalığı Nedenleri (Tip 1 Diyabet)

Genetik yatkınlığı olan kişilerde çevresel faktörlerin (bazı virüsler, toksinler, stres) etkisi ile ortaya çıkar. Tip 1 diabette kandaki insülin hormonu ya yoktur yada çok azdır.

Oluşma şekli büyük oranda otoümminiteye bağlıdır.

Yani normalde zararlı etmenlere (virüs,bakteri,yabancı maddeler…) karşı savaşan ve onları öldüren savunma hücrelerinin, kendi pankreas hücrelerine saldırıp onları yok etmesi sonucu oluşur.

Sonuç olarak pankrestan insülin salgılayan hücreler ya yok olmuştur yada çok az kalmışlardır. Bu da şeker hastalığının gelişmesine neden olur.

Daha çok 30 yaş öncesinde başlayan tip 1 diyabette şikayetler aniden başlar.  Bu hastalığı olanlar genellikle zayıf veya normal kilodadırlar. Mutlak insülin eksikliği olduğu için tedavide insülin verilir.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabette asıl sorun kandaki insüline karşı vücutta direnç gelişmesidir. İnsülin direnci sonucu dokular kandaki şekeri kullanamaz. Yani kabaca insülin var ama yeterince etki etmiyor denilebilir. Bu durum şekerin yükselmesine neden olur. Tip 2 diyabet hastalığının ilerleyen dönemlerinde insülin miktarında da düşme olur.

Tip 2 diyabette genetik yatkınlık çok önemlidir. Bu hastalığa yakalananların çoğu obez veya fazla kiloludurlar. Genellikle sinsi seyreder ve başlangıçta hiçbir belirti vermeyebilir.

Gestasyonel Diyabet (Gebelik şekeri)

Gebelik şekeri olarak bilinen gestasyonel diyabet hastalığının tetikleyicisi gebeliğin devamı için salgılanan hormonlardır. Gebelikle artan hormonlar insüline karşı direnç oluştururlar. Normalde insan vücudu bu direnci daha fazla insülin salgılayarak yener. Ancak gebelik şekeri bulunan kişilerin pankreas hücreleri bu yanıtı oluşturamaz. Sonuç olarak kan şekeri yükselir.

Gebelikte vücut daha fazla insüline ihtiyaç duyar. Ancak bazı kişilerde insülin üreten hücreler sınırlıdır. Üretilen insülin miktarı normal şartlarda yeterli olsa da gebelikte yetersiz kalır.

Genellikle doğum sonrası düzelen gebelik şekeri diğer gebeliklerde de tekrarlar. Gebelik şekerinde de genetik yatkınlık söz konusudur.

Gebeliğin şekeri olan kişiler doğum sonrası normale dönerler. Ancak bu kişilerim ilerleyen dönemlerde tip 2 diyabet olma riskleri yüksektir.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler kan şekerinin yüksekliği ile ilişkili olarak değişir. Hiçbir belirti vermemesinden komaya kadar değişen bir tabloya neden olabilir.

Şeker hastalığının en sık görülen belirtileri:

 1. Ağız kuruluğu
 2. Çok su içme
 3. Sık idrara çıkma
 4. Çok acıkma, çok yemek yeme veya iştahsızlık
 5. Artan ve açıklanamayan halsizlik
 6. Çabuk yorulma
 7. Sinirlilik
 8. Açıklanamayan kilo kaybı (genelde  tip 1 diyabette görülür)
 9. Bulanık görme (kan şekerindeki dalgalanmalar sonucu)
 10. Yavaş iyileşen yaralar
 11. Sık enfeksiyon geçirme ve tekrarlayan mantar enfeksiyonları
 12. Diş etlerinde ağrı, kızarıklık ve hassasiyet
 13. Erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğu
 14. Ellerde ayaklarda yanma, uyuşma, karıncalanma

Kimler Şeker Hastalığı Açısından Risk Altındadır?

Tip 1 diyabet için en önemli risk faktörü ailede şeker hastası bireyin olmasıdır. Bebekleri 4 ayından önce inek sütüyle beslemek ve D vitamini eksikliğinin riski arttırdığı söylenmektedir.

Tip 2 diyabet için birçok risk faktörü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Obez veya fazla kilolu olmak
 • Yüksek tansiyon hastalığı
 • Kötü kolesterolün yüksek olup iyi kolesterolün düşük olması
 • Hareketsiz yaşam tarzı, egzersiz yapmama
 • Ailede şeker hastalığı öyküsü olması
 • Polikistik over sendromu olması
 • Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) geçirmiş olmak
 • İleri yaş
 • İnsülin direnci veya bozulmuş glikoz toleransının olması.

Yukarıdaki faktörlerin birine veya birkaçına sahip olanlar şeker hastalığı için risk taşımaktadır. Bu durum şeker hastası olacakları anlamına gelmez ancak şeker hastalığı belirtileri için daha dikkatli olmalarını gerektirir.

 Şeker Hastalığının Vücuda Verdiği Zararlar (Komplikasyonlar)

Uzun süreli kan şekeri yüksekliği vücuttaki birçok dokuyu ve organı olumsuz etkileler. Zamanla dokuların ve organların fonksiyonunu bozar.

Kişinin kan şekeri ne kadar kontrolsüzse risk de o kadar yüksektir. Yani şekeri sürekli yüksek olan ve düzenli tedavi almayan birinde istenmeyen etkiler daha kısa sürede başlar.

Şeker Hastalığının Vücuda Verdiği Zararlar

 • Kalp hastalığına yakalanma ve kalp krizi geçirme riskini arttırır.
 • Görme problemlerine neden olur . Gözün ışığa duyarlı bölgesinin kan akımının azalması sonucu diyabetik retinopati adı verilen durum gelişir. Görme bulanıklığından tam görme kaybına kadar değişebilen sorunlara neden olur.
 • Böbreklerin fonksiyonlarında bozulma veya böbrek yetmezliğine neden olabilir. Diyabetik nefropati adı verilen bu durum, idrarda protein kaçağı ile kendini gösterebilir.
 • Vücuttaki sinirlere hasar verebilir(nöropati). Sinir hücrelerini besleyen küçük kan damarlarında daralma veya tıkanıklık yaparak çeşitli sinirsel belirtilere neden olur. Ellerde, ayaklarda uyuşma ve duyu kaybı gibi…
 • Ayaklarda gelişen hissizlik sonucunda küçük yaralar gelişir.  Bu yaralar bazen mikrop kapabilir. Bu enfeksiyonlu yaralar çok yavaş iyileşir ve ciddi sorunlara neden olabilir. Bu durumun ilerlemiş haline diyabetik ayak adı verilir.
 • Kan dolaşımını bozduğu için cinsel fonksiyon bozukluğu yapabilir.

Şeker hastalığı bunların dışında birçok dokuyu etkileyerek fonksiyon bozukluğu yapabilir.

Kan şekerini sıkı bir şekilde kontrol altına almak, yukarıdaki durumlara yakalanma riskini düşürür. Ayrıca sigara içme, yüksek tansiyon, yüksek kolestrol, fazla kilolu olmak, hareketsiz yaşam tarı gibi faktörler yukarıdaki durumların gelişme riskini arttırır.

Şeker Hastalığı Teşhisi

Şeker hastalığı kanınızdaki şeker değerinin belli seviyelerin üzerinde olması ile anlaşılır.

Şeker hastalığı belirtileri olan kişide teşhis için:

 • Açlık (8 saat hiçbirşey yememe) kan şekerinin 126 mg/dl üzerinde olduğu iki ayrı testle onaylanması.
 • Herhangi bir dönemde rastgele bakılan şeker seviyesinin 200 mg/dl üzerinde olması. Bu yükseklik 2 ayrı testte onaylanmış olmalıdır.
 • HbA1c değerinin 6.5 mg/dl üzerinde olması. (Bkz: HbA1c nedir?)
 • Şeker yükleme testi (OGTT) sonrası 2. saat şeker seviyelerinin 200 mg/dl üzerinde olması.

Belirtileri olan kişide yukarıdaki dört testten herhangi birinin pozitif çıkması teşhisi için yeterlidir. Şeker hastalığından şüpheleniyorsanız lütfen beklemeden doktorunuza başvurunuz.

Gizli Şeker Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Gizli şeker olarak bilinen durum şu isimlerle de anılır; prediabetik, bozulmuş glikoz toleransı, bozulmuş açlık glikozu…

Gizli şekerde, kan testlerinde kişinin şeker hastası olmadığı belirlenmiştir. Ancak test sonuçları ileride şeker hastalığı gelişebileceğini düşündürecek seviyededir.

 • Açlık şekeri 100-125mg/dl arasında olması,
 • Şeker yükleme testi sonrası 2. saat şekerinin 140-199 mg/dl arası olması,
 • HbA1c (3 aylık şeker) seviyesinin 5.7 ile 6.4 arasında olması.

Yapılan testlerde sonuçlar yukarıdaki gibi çıkarsa kişide gizli şeker olduğu söylenir.

Gizli Şeker, kişinin şu anda şeker hastası olmadığını ancak şeker testlerinin sınırda geldiğini ifade eder. Bu durumun ilerde şeker hastalığına ilerleyebileceğini gösterir. Bir anlamda şeker hastalığının habercisidir.

Gizli şekeriniz varsa hızlıca yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Hareketli yaşam tarzı(egzersiz) ve fazla kiloların verilmesi, gizli şekeri olan hastaların şeker hastalığına yakalanma ihtimalini %58 oranında engeller veya geciktirir.

Şeker Hastalığının Tedavisi

Şeker hastalığının tipine göre tedavi değişmektedir.

Tip 1 diyabet tedavisi

Tip 1 diyabet hastalarının ömür boyu insülin kullanmaları gerekir. Yaşam tarzı değişiklikleri, egzersiz ve beslenme alışkanlıkları tedavinin bir parçasıdır.

Pankreas nakli (adacık hücre nakli), tip 1 diyabet hastaları için insülin kullanımını ortadan kaldıran bir seçenek olarak görülmektedir. Ancak her zaman başarılı olmaması ve başarılı olsa bile nakil sonucu ömür boyu farklı ilaçlar kullanmak zorunda kalınması bu tedavinin dezavantajıdır. Bu dezavantaj kimi zaman şeker hastalığından daha tehli sonuçlar doğurabilir.

Tip 2 diyabet (şeker) hastalarının tedavisi

Tip 2 diyabetin tedavisi, daha geniş seçenekler içermektedir. İlaç tedavisi, ağızdan alınan haplardan insülin kullanımına kadar değişir. Bu hastalar ilk dönemlerde yaşam tarzı değişikliği ve hap tedavisi ile şekerlerini kontrol altına alabilirler. İlerleyen dönemlerde ise insülin ihtiyaçları ortaya çıkar ve insülin kullanmak zorunda kalırlar.

Ağızdan alınan şeker ilaçlarının üç farklı etki mekanizmaları vardır:

 • Pankreastan insülin salınımını arttıranlar,
 • Vücudun insülin direncini azaltıp dokuların şeker kullanımını arttıranlar,
 • Mide barsak sisteminden şeker emilimini azaltanlar.

Tip 2 diyabet(şeker) hastalarına yukarıdaki mekanizmalara sahip ilaçlardan biri veya birkaçı birlikte verilebilir.  Aşırı kilo önemli bir risk faktörü olduğundan, obez hastalarda zayıflama ameliyatları (bariatrik cerrahi) yapılmakta ve kan şekerleri düşürülmektedir. Bu ameliyatlar her hastaya uygun değildir.

Şeker Hastalarında Egzersizin Önemi

Düzenli egzersiz kandaki şekerin hücreler tarafından alınıp kullanılmasını arttırarak kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olur. Vücuttaki insülin direncini azaltıp, insülin duyarlılığını arttırır. Böylece şeker hastaları daha düşük seviyelerde insüline ihtiyaç duyarlar.

Şeker hastaları nasıl beslenmeli?

Egzersiz, özellikle tip 2 diyabet hastalığının gelişmesini engellemeye yardımcı olur. Ayrıca gizli şeker teşhisi almış kişiler egzersiz yaparak şeker hastalığına yakalanma riskini önemli derecede azaltmış olurlar. Şeker hastalığı dahiliye veya endokrinoloji doktoru tarafından takip edilir.

Источник: //www.saglikbilgi.net/seker-hastaligi-belirtileri-nedenleri/

Şeker Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı nedir?
'TA PAYLAŞ 'DA PAYLAŞ 244

Vücudumuzun enerji ihtiyacı, yiyeceklerimizdeki temel besin öğeleri karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlanır.

Emilebilmek için en küçük parçalarına ayrılan besin öğelerinin en önemlisi “glukoz” adı verilen basit şekerlerdir. Glukoz başta beyin olmak üzere vücudun tüm organlarının önemli bir besin kaynağıdır.

Hücreler ihtiyacı olan glukozu, midenin arkasında bulunan pankreas bezinin salgıladığı insülin hormonu yardımıyla kullanır.

Şeker hastalığı (diyabet), pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen bir hastalıktır.

İnsülin, şekerin hücre içine girmesini ve hücrede glikojen olarak depolanmasını sağlar. Şeker hastası, yediği besinden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve bu durumda kan şekeri düzeyi yükselir (hiperglisemi).

Bu durum uzun dönemde birçok doku ve organda hasara yol açar. 

Günümüzde dünyada her 12 kişiden 1’i şeker hastalığından etkilenmektedir. Öte yandan şeker hastalığı olan kişilerin neredeyse yarısı henüz tanı almamıştır.

Bu da, aslında her 2 şeker hastasından 1’inin hastalığından habersizce yaşamına devam ettiğini gösteriyor. Türkiye’de ise 2014 verilerine göre 7.2 milyonun üzerinde şeker hastası bulunmaktadır.

Bu hastaların 2 milyondan fazlasına henüz tanı konmamıştır.

Şeker hastalığının türleri nelerdir?

Şeker hastalığının tip 1 şeker hastalığı ve tip 2 şeker hastalığı olmak üzere belirgin iki tipi vardır. Tip 1 şeker hastalığı insülinin pankreasta hiç üretilmediği ya da çok az üretildiği tiptir ve sıklıkla çocukluk ve gençlik döneminde görülür.

Tip 2 şeker hastalığında ise vücut insülin üretmektedir, ancak hücreler insüline direnç göstermektedir. Buna bağlı olarak zaman içinde üretilen insülin miktarı da yetersiz kalır.

Bu sebeple yemeklerden sonra kandaki şeker hücrelere giderek enerjiye dönüşemez ve kan şekeri düzeyi yükselir.

Tip 2 şeker hastalığı genellikle orta yaş ve üzerindeki bireylerde görülür ve şeker hastalığı vakalarının %90-95’ini oluşturur.

Gizli şeker (pre-diyabet) nedir?

Kişinin kan şekeri düzeyi normalden yüksek olduğu halde şeker hastalığı tanısı koymaya yeterli yükseklikte değilse bu durumda kişi gizli şeker hastası olarak adlandırılır. Bazı çalışmalarda gizli şekeri olan çoğu kişide 10 yıl içinde tip 2 şeker hastalığı geliştiği saptanmıştır.

Gizli şeker hastası bireylerde kalp ve damar hastalık riski kan şekeri normal olan bireylere kıyasla 1.5 kat daha fazladır. Şeker hastalığı olan bireylerde ise 2-4 kat fazladır.

Gizli şekeri olan bireyler yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde şeker hastalığını önleyebilir ve geciktirebilir.

Hamilelikte şeker hastalığı

Hamilelik öncesi yeterli insülin salgılayabilen pankreas hücreleri hamileliğin ilerlemesiyle yeterli insülin salgılayamaz, bu nedenle daha önce şeker hastalığı belirtisi olmadığı halde hamilelik boyunca kan şekeri yükselebilir. 'Gestasyonel Diyabet' olarak isimlendirilen bu tablo, hamilelik bitiminde genellikle düzelir. 

Genellikle ailesinde çok sayıda şeker hastası bulunan kişiler, 30 yaşın üzerinde, fazla kilolu hamileler gestasyonel diyabet açısından risk taşırlar. Gestasyonel diyabet doğumdan sonra genellikle düzelir fakat sonraki hamileliklerde tekrarlama riski yüksektir (yaklaşık %50).

Tip 1 şeker hastalığının belirtileri

Tip 1 şeker hastalığının başlıca belirtileri; ağız kuruluğu, susama hissi, sık idrara çıkma, yorgunluk ve halsizlik, sık acıkma, diyet yapmadığı halde zayıflama, bulanık görme, ellerde ve ayaklarda hissizlik veya uyuşma ve karıncalanmadır.

İnsülin eksikliğine bağlı olarak kanda biriken aşırı şeker idrarla atılırken vücut suyunu da çektiği için idrar miktarı fazlalaşır. Bu durumda susama hissi ve ağız kuruluğu artar. Sonuç olarak hasta normalden daha çok idrara çıkıp daha fazla su içmeye başlar.

Hücre içinde enerji (şeker) yoksunluğu nedeniyle hasta, kendisini yorgun ve huzursuz hisseder.

Alınan gıdalardan yararlanamayan vücut hücreleri enerji kaynağı olarak depolardaki yağları yakıt olarak kullanmaya başlar ve kişi zayıflar.

Kandaki şeker seviyesi çok yüksek ise vücudun tüm dokularından, bu arada göz merceğinden de su çekilir. Bu sebeple bakılan objelere odaklanılması güçleşir ve bulanık görme ortaya çıkar.

Bu belirtilerin ortaya çıkması için gereken süre, tahribatın miktarına ve hızına bağlıdır. Bazı hastalarda belirtiler o kadar hızlı ilerler ki, hastalar şeker hastalığı teşhisi konmadan önce önemli bir şikayetleri olmadığını ifade ederler. Öte yandan, tahribat haftalar, aylar, hatta yıllar boyunca sürebilir.

Tahribatın hızlı olması durumunda vücut enerji ihtiyacı için kendi proteinlerini ve yağlarını kullanmak zorunda kalır. Özellikle yağların aşırı yıkımıyla oluşan ve keton cisimleri adı verilen son ürünler vücut için zararlı atıklardır ve vücutta birikerek ketoasidoz denilen duruma yol açar.

Ketoasidozun belirtileri ise, karın ağrısı, hızlı solunum, aşırı halsizlik ve yorgunluktur. Böyle bir durumda derhal hastaneye başvurmak gerekir.

Tip 2 şeker hastalığının belirtileri

Tip 2 şeker hastalığının başlıca belirtileri; sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, çok su içme, açlık hissi, cilt yaralarının geç iyileşmesi, kuru ve kaşıntılı bir cilt, sık sık enfeksiyon gelişmesi, ellerde ve ayaklarda hissizlik veya uyuşma ve karıncalanmadır. Ancak bu belirtiler zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkar.  

Sık idrara çıkma

Cilt yaralarının geç iyileşmesi

Ağız kuruluğu ve çok su içme

Kuru ve kaşıntılı bir cilt

Açlık hissi

Referanslar: 1. Türkiye Diyabet Vakfı. //www.turkdiab.org/. Son erişim tarihi: 22 Temmuz 2015. 2. Türk Diyabet Cemiyeti. //www.diabetcemiyeti.org/. Son erişim tarihi: 22 Temmuz 2015. 3. IDF Diabetes Atlas 6th Edition. //www.idf.org/diabetesatlas/update-2014.

Son erişim tarihi: 22 Temmuz 2015. 4. International Diabetes Federation. //www.idf.org/membership/eur/turkey#membership. Son erişim tarihi: 22 Temmuz 2015. 5. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu. //diyabet.gov.tr/index.php?lang=tr&page=29. Son erişim tarihi: 22 Temmuz 2015. 6.

Türkiye Diyabet Vakfı. //www.turkdiab.org/page.aspx?u=1&s=13. Son erişim tarihi: 22 Temmuz 2015. 7. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği. //www.turkendokrin.org/files/pdf/03_Tip_1_Diyabet.pdf. Son erişim tarihi: 22 Temmuz 2015. 8. Türkiye Diyabet Vakfı. //www.turkdiab.org/page.

aspx?u=1&s=14. Son erişim tarihi: 22 Temmuz 2015.

Источник: //www.kalbinidinlesen.com/kalp-hastaliklari-ile-yasamak/seker-hastaligi/seker-hastaligi-nedir-ve-belirtileri-nelerdir

Diyabet (Şeker) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Şeker hastalığı nedir?

Kan şekerini düzenleme görevinde olan pankreas bezi, midenin arka kısmında bulunan bir organdır. Vücudun ihtiyacına göre çeşitli hormonları salgılayan pankreas bezi, insülin hormonunu da salgılamaktadır. İnsülin hormonunun salgılanmaması durumunda hücrelerin şekersiz kalması sonucunda şeker kanda birikir.

Hücrelere ulaşamayan şekerin kanda birikmesi ile kan değerlerinde şeker olması gerekenden yüksek çıkar. Bu durum da hücrelerin zarar görmesine neden olur. Şekerin vücut için zararlı olması, fazlasının da zehir etkisi oluşturmasına neden olur.

Karaciğer Yağlanması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Şeker hastalığı tüm dünyada çok yaygın bir hastalık olmakla birlikte, nedenleri arasında en fazla riski genetik yatkınlık oluşturmaktadır.

Kanda fazla miktarda bulunan şekerin vücuda pek çok zararı bulunmaktadır. Bu hastalıkların en başında gelen şeker hastalığı, yaş faktörüne bakmaksızın her yaş grubunu tehdit eden bir hastalıktır.

Sonrasında vücuttaki tüm organlar zarar görebilir.

Diyabet (Şeker) Hastalığı  Nedir?

Oluştuğunda kronik boyutta görülen diyabet hastalığı vücuda giren şekerin ulaşması gereken hücrelere ulaşamayıp kanda birikmesi durumudur. Bu sebeple tüm insanlar için insülin hormonunun normal şekilde salgılanması oldukça önemlidir. Kana ulaşan şeker pankreas bezinin beta hücrelerinden salgıladığı insülin hormonu aracılığı ile hücrelere ulaşmaktadır.

Pankreasın yeterli seviyede insülin hormonu üretememesi veya üretilen insülinin etkili şekilde kullanılamaması sonucu kanda birikmektedir. Bu sayede kan şekeri düzeyi yükselmektedir. İnsülin hormonunun sağlıklı bireylerdeki gibi normal düzeyde olmaması durumunda şekerin kanda kalması birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Diyabeti olmayan bir bireyin kan şekeri düzeyi açlık halinde; max.120 mg/dl, tokluk halinde (yemekten 2 saat sonra) max.140 mg/dl şeklindedir.

Diyabet Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Diyabet hastalığı Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır. Her iki türde de belirtiler yaklaşık aynı olmasının yanı sıra teh ve risk boyutları farklılık göstermektedir.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Tip I diyabet; 30 yaşından önce başlamaktadır. Hastalar, genellikle normal kiloda ya da zayıf olarak gözlenmektedir.

Tip 1 diyabet vücudumuzdaki pankreasın hasar görmesi sonucunda insülin üretemez hale gelmesi ile ortaya çıkan bir durumdur.

İnsülin üretilemediği için Tip 1 diyabette insülin tedavisi mutlaka gereklidir ve bu hastaların yaşamları boyunca insülin kullanmaları gerekir. Kullanmadıklarında hayatlarını sürdüremezler.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet genellikle genetik faktörler sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu hastalarda insülin direnci bulunur ancak insülin salgılama mekanizmasında bozukluk mevcuttur.

Hastalar genellikle kiloludur. Tip 2 diyabetik hastalar, beslenme ve egzersizle hastalığı yavaşlatabilmektedirler.

Ancak ilerleme olduğunda, karaciğer veya böbrek yetmezliğine yol açacak bir durumda insülin kullanabilirler.

Diyabet Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Diyabet hastalığının en önemli nedenlerinden biri aile geçmişindeki en yakın bireylerde bu hastalığın görülmesidir.

Kalıtımsal yatkınlıktan dolayı görülme olasılığı oldukça yüksek olan şeker hastalığında, kişinin beslenme alışkanlıkları ve çevresel faktörler de rol oynamaktadır. Diyabet hastaları yaşamları boyunca bu hastalıkla uğraşmak zorundadırlar.

 Her yaştan kişiyi tehdit eden şeker hastalığı, aşırı şeker tüketimine bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Diyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığını erken teşhis etmede en önemli belirti, fazla susama isteği oluşturmasıdır. Ayrıca iştahın açılması ve şekerli yiyeceklere olan düşkünlük de şeker hastalığının belirtileri arasındadır. Vücuttaki yaraların geç kapanması ve ciltteki belirgin kuruluk da diyabet hastalığına işaret etmektedir.

Diyabet hastalığına sahip olan kişilerin halsizlik ve çabuk yorulma gibi şikayetleri vardır. Gözlerin bulanık görmesi ve sık idrara çıkma gibi belirtileri yaşayanların insülin dirençlerini kontrol ettirmelerinde fayda vardır.

Diyabet Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Diyabete yakalanma riskini azaltmak için alınabilecek en etkili önlemlerden biri kilo almamaya özen göstermek, varsa da fazla kiloların verilmesine çaba harcamak olacaktır.

Ayrıca beslenme düzeni içinde liften zengin gıdalara yer verilmesi gerekmektedir.

Şeker hastalığından korunmak için alınabilecek en önemli önlem ise çok fazla şeker içeren gıdalar, gazlı içecek ve meyve suyu gibi şeker oranı yüksek içeceklerden uzak durmaktır.

Diyabet Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Her diyabet hastasının tedavi sürecinin farklılık göstermesinden dolayı, uygulanan tedavinin kişiye özel olması gerekir.

İlaç tedavisi ile kontrol altında tutulması mümkün olan şeker hastalığı için, doktor önerilerine kulak vermek son derece önemlidir.

Ayrıca belli bir perhiz listesine göre beslenildiği sürece, diyabet hastaları da uzun yıllar boyunca yaşamlarını sürdürebilmektedir.

Alzheimer Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Stres faktörünün diyabet hastalığı üzerindeki etkileri de oldukça olumsuzdur.

Bu sebeple öncesinde ve tedavi sürecinde de stresten mümkün oldukça uzak durulmalı ve tedaviye motive edici hareketlerde bulunulmalıdır.

En yakınlarında diyabet bulunan kişilerin de bu hastalığa yakalanma ihtimalleri oldukça güçlüdür. Bu nedenle erken dönemde fark edilmesi için gerekli tetkiklerin yapılması tavsiye edilir.

Gizli Şeker Nedir?

Gizli şeker tıpta “bozulmuş glukoz toleransı” olarak ifade edilmektedir. Şeker hastalığı olmamakla birlikte, şeker yükleme testi ile tespit edilmektedir. Kan şekeri açlıkta max. 100 mg/dL olmalıdır.

Ancak şeker yüklemesinden sonra ikinci saatte ölçülen kan şekeri değeri 140-199 mg/dL arasındadır. Bu hastaların şeker hastası olma ihtimali yüksektir. Bu demek oluyor ki gizli şekeri olan kişiler perhiz altında olmalıdırlar.

Источник: //bilgihanem.com/diyabet-seker-hastaligi-nedir/

Şeker Hastası Mıyım? Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Şeker hastalığı nedir?

Çiğdem Artun Güncelleme 21 Mayıs 2019

Sağlıklı insan vücudunda şekerin birçok farklı görevi bulunmaktadır. Özellikle beynin çalışmasında en önemli faktör şekerdir. İnsan vücudunda şekerin taşınması görevini ise kan üstlenmektedir. Sağlıklı bireylerin kan şekeri genel olarak 70 ile 100 mg/dL şeklinde görülürken, diyabet hastalarında bu seviye daha yüksek çıkmaktadır.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Genel olarak halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen ve bilimsel adı Diabetes Mellitus olan diyabet hastalığı, kanda yer alan şeker (glikoz) miktarının normal seviyelerin üzerine çıkması ile beraber normalde içerisinde şeker görülmemesi gereken idrarda da şeker görülmesi şeklinde meydana gelmektedir. Farklı tiplerde rastlanan diyabet hastalığı, çağımız hastalıkları arasında dünya genelinde en fazla rastlanan hastalıklardan bir tanesidir. Bununla beraber günümüzde yapılan araştırmalar neticesinde her 6 saniyede 1 kişi hayatını diyabet hastalığından kaynaklı sorunlar yüzünden kaybetmektedir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı genel olarak üç temel belirti ile kişide kendini göstermektedir. Yine genellikle kişilerde fazla yemek yeme ve doymama hissi ile beraber sık idrara çıkma, ağızda kuruluk ve tatlılık hissine bağlı olarak çok su içme isteği diyabet hastalığının başlıca belirtileridir. Buna ek olarak diyabet olan kişilerde şu belirtilere de rastlanmaktadır:

 • Halsizlik ve yorgunluk hissiyatı
 • Hızlı ve istemsiz kilo kaybı
 • Bulanık görme
 • Ayaklarda uyuşma ve karıncalanma hissi
 • Yaraların normalden daha geç iyileşmesi
 • Ciltte kuruluk ve kaşıntı oluşması
 • Ağızda aseton benzeri koku oluşması

Şeker Hastalığı (Diyabet) Neden Oluşur?

Diyabetin oldukça sık görülmesi nedeni ile tıp dünyasında yapılan araştırmaların sonucunda şeker hastalığı nedenleri, ortaya çıkmasında etkili olması bakımından iki farklı temel neden olduğu belirlenmiştir.

Bunlar; genetik ve çevresel faktörler olarak gözlemlenmektedir. Bu nedenlere bağlı olarak diyabetin dünya üzerinde farklı çeşitlerde görüldüğü bilinmektedir.

En sık görülen çeşitleri ise Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olarak görülmektedir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Çeşitleri

Diyabet hastalığının bilinen türleri şu şekildedir:

 • Tip 1 Diyabet (İnsüline Bağımlı Diyabet): Genel olarak çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan, genetik faktörlere bağlı ve pankreasın görev tanımı olan insülin hormonunun yeterli üretilememesi ya da hiç üretilememesinden kaynaklı olarak, dışarıdan vücuda insülin alımının zorunlu olduğu diyabet hastalığı türüdür.
 • Tip 2 Diyabet: Hastalığın bu türü, dünya üzerinde daha çok görülmektedir. Diyabetin bu tipinde hücreler kan şekerini düzenleme işlevi gören insülin hormonuna karşı duyarsızlaşmaktadır. Bu nedenle de şeker hastalığı meydana gelmektedir. Tip 2 Diyabetin nedenleri arasında obezite, ileri yaş, hareketsiz yaşam tarzı, stres ve gebelik sırasında gestasyonel diyabet oluşumu görülmektedir.
 • Latent Autoimmune Diabetes in Adults (LADA): Diyabetin bu türü genel olarak ileri yaşlarda meydana gelen ve bağışıklık sisteminin çalışmasının bozulması sonucu vücudun kendi kendine zarar vermesi ile ortaya çıkmaktadır. Tip 1 Diyabete benzeyen bu türdeki hastalar da insüline bağımlı olarak yaşamaktadır.
 • Maturity Onset Diabetes (MODY): Erken yaşlarda görülmekte olan ve Tip 2 Diyabete benzeyen türdür.
 • Gestasyonel Diyabet: Gebelik esnasında oluşan ve oluşumunu sürdüren diyabet türüdür.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Tanısı Nasıl Konulur?

Şeker hastalığının tanısı için iki farklı temel yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler; açlık kan şekeri testi ve şeker yükleme testi olarak da adlandırılan Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT) yöntemleridir.

Sağlıklı bir bireyin açlık kan şekeri ortalama olarak 70 ila 100 mg/dL değerlerinde bulunmaktadır. Eğer bir kişinin açlık kan şekeri düzeyi 126 mg/dL üzerinde çıkıyorsa, bu kişiye diyabet tanısı konulabilmektedir. OGTT testi uygulanarak ise kişinin tokluk kan şekeri ölçülmektedir.

Bireyin tokluk kan şekeri 200 mg/dL üzerinde çıkıyorsa diyabet olduğu söylenebilmektedir. Bununla beraber tokluk kan şekerinin 140-199 mg/dL arasında görülmesi gizli diyabet, yani diyabet riskinin bulunuyor olduğunu göstermektedir.

Diyabet riski bulunan hastalarda erken tanının konulması, hastalığın önüne geçilebilmesi ya da yavaşlatılabilmesi açısından önemlidir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Tanısı Nasıl Konulur?

Şeker Hastalığı (Diyabet) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diyabet hastalığının tedavisinde, hastalığın türüne bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tip 1 diyabette doktorlar, diyabet hastası olan kişiye insülin düzeyini normalleştirecek bir ilaç, insülin dozu ve kullanım talimatı vermektedir.

Düzenli insülin kullanımı sonrasında hastalığın ilerlemesi ya da gerilemesi sonucu, doktorun belirlediği üzere insülin dozu arttırılabilir ya da azaltılabilmektedir.

Tip 2 diyabette ise beslenme düzeninin sağlanması ve hücrelerin insüline duyarlı hale getirilmesi amacı ile ilaç tedavisi yöntemi uygulanmaktadır.

Источник: //saglikhaberleri.com/seker-hastasi-miyim-seker-hastaligi-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Talasemi Nedir?
Talasemi Nedir?
Mamografi: Memenin Röntgeni
Mamografi: Memenin Röntgeni