Şeker Hastalığı ve Tip 2 Diyabet

içerik

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Şeker Hastalığı ve Tip 2 Diyabet

Türkiye’de 7 milyonun diyabet hastası olduğu tahmin ediliyor ve bu sayı artmaya devam ediyor. Günümüzde diyabetin idame tedavisi vardır.

Ayrıca kişiler yaşam tarzı değişikliği ile hayatlarını diğer insanlar gibi sorunsuz sürdürebilir.

Diyabet tanısının erken konulması çok önemlidir, çünkü hastalık erken evrede tedavi edilmezse gittikçe daha kötüleşir; sakatlıklara ve ölüme neden olur.

İnsülin nedir, ne için kullanılır? İnsülin direncinin belirtileri ve tedavisi

Günümüzde erişkin kişilerde görülen körlüklerin en önemli nedeni diyabettir. Ayrıca çoğu böbrek yetmezliği ve alt uzuv kaybı olgusunun sorumlusudur.

Diyabetli kişiler diyabetsiz kişilere göre beş kat daha fazla kalp damar hastalığı ve inme riski taşımaktadır.

Ülkemizde diyabet artışının başlıca nedenleri arasında obezite seviyesinin artması, yetersiz egzersiz ve hareket, sağlıksız beslenmedeki artış ve yaşlanan nüfus bulunuyor.

Tip 2 diyabet belirtileri

 • sık idrara çıkma, özellikle geceleri
 • aşırı susuzluk hissi
 • aşırı acıkma hissi ve yeme isteği
 • aşırı yorgun hissetme veya geçmeyen halsizlik
 • açıklanamayan kilo kaybı ve kasların erimesi
 • cinsel organlarda kaşınma veya sık sık pamukçuk çıkması
 • kesik ve yaraların yavaş iyileşmesi
 • net görememe ve görme sorunları

Tip 2 diyabet belirtileri her zaman çok bariz olmayabilir çünkü hastalık yıllar içinde yavaş yavaş gelişir. Bazen rutin doktor kontrolünde ortaya çıkabilir. Yukarıdaki semptomların herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza başvurunuz. Diyabet riskiniz varsa erken teşhis için yılda bir kan şekeriniz ölçtürerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kişi diyabet olduğunu nasıl anlar? 

Diyabet tiplerine göre bu belirtiler değişik şekillerde görülebilir. Örneğin Tip 1 diyabet hastalarında daha çok aşırı yorgunluk, halsizlik, susuzluk, aşırı idrara çıkma gibi belirtiler olur.

Tip 2 diyabet; ise çok hızlı kilo verme, baş ağrısı, aşırı ağız kuruluğu, vücutta değişik yerlerde kaşıntıların meydana gelmesi, yaraların geç iyileşmesi, görme bozukluğu ve yorgunluk gibi belirtiler gösterir.

Hamilelerde genelde pek belirti vermez.

Hiperglisemi nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Diyabetin iki tipi vardır; Tip 1 ve tip 2 Diyabet! Glikoz, vücudun hücrelerini besleyen yakıttır, ancak hücrelere girmesi için insülin gerekir. Tip 2 diyabet, vücut yeterli insülin üretemediğinde veya hücreler insüline tepki vermediğinde oluşur ve buna insülin direnci denir.

 Tip 2 diyabet çok daha yaygındır. Tip 1 diyabette ise vücut hiç insülin üretmez. Türkiye’de yetişkinlerin yaklaşık %90’ında tip 2 diyabet vardır. Tip 1 diyabet genellikle 40 yaşından önce, sıklıkla ergenlik çağında, gelişir, tip 2 diyabet ise genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar.

Tip 2 diyabetin nedenleri

 • İnsülin midenin arkasında yer alan pankreas tarafından üretilmektedir.
 • İnsülin kanınızdaki glukoz miktarını kontrol etmektedir.
 • Kanınızdaki glukozu hücrelere taşır ve glukoz hücrelerde enerjiye dönüştürülür.
 • Tip 2 diyabette normal kan glukoz düzeyini sürdürmek için yeterli insülin üretilmez (insülin yetmezliği) ya da vücudunuz etkin bir şekilde üretilen insülini kullanamaz.

Risk gruplarında: Bütün yetişkinler tip 2 diyabet riski taşımasına rağmen bazı gruplar özellikle yüksek risk grubundadır.

Diyabet riski nedir? Riskinizi nasıl hesaplarsınız? İşte risk tablosu

 • 40 yaşın üzerindeyseniz
 • Yakın bir aile üyenizde diyabet varsa (anne, baba, kardeş)
 • Fazla kilolu ya da obez iseniz
 • Kalp krizi veya inme gibi kalp damar hastalığı geçirdiyseniz
 • Polikistik over sendromu olan ve aynı zamanda kilolu bir kadınsanız
 • Gebelikte diyabet olduysanız ya da 4,5 kg’nin üzerinde bebek doğurduysanız
 • Depresyon, şizofreni veya bipolar bozukluk gibi şiddetli zihinsel hastalığınız varsa
 • Bozulmuş glukoz toleransınız veya açlık gliseminiz olduğu söylendiyse

Tip 2 diyabet için en yaygın kullanılan birincil test glikoz hemoglobin A1C (HbA1c) testidir.  HbA1C testi, son iki ila üç ay boyunca ortalama kan şekeri seviyesini belirleyen bir kan testidir.

Çok küçük bir kan damlası ile kolayca yapılabilir. Kan şekeri seviyeleriniz son birkaç aydır ne kara yükselmiş ise HbA1C seviyeniz o kadar yüksek olacaktır. HbA1C seviyesi 6.

5 veya daha yüksek ise bu durum sizin diyabet olduğunuzu gösterir.

Glukoz nedir, neye yarar? Düşmesi ve yükselmesi tehli midir?

Tip 2 diyabet tedavisi

Diyabeti tam olarak iyileştiren (kesin şifa) bir tedavi yoktur. Ancak günümüzde uygulanan tedaviler kan glukoz düzeylerini normal tutmayı hedefler, bu da semptomları kontrol altına alır ve gelişebilecek sağlık sorunlarını en aza indirir.

Diyabet tedavisi, kan şekerini kontrol altında tutan bir hasta ayrıca düzenli olarak doktor kontrolüne giderse tıpkı normal bir kişi gibi sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilir. Günümüzde diyabet tedavisinde kullanılan pek çok etkili ilaç bulunmaktadır.

Ayrıca yaşam tarzı değişikliği de diyabet tedavisi için çok önemlidir ve hastalığın geriletilmesinde etkilidir.

Bazı durumlarda, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile diyabeti kontrol etmek mümkündür. Ancak, tip 2 diyabet ilerleyen bir hastalık olduğundan, kan şekerinizi normal düzeylerde tutmak için mutlak ilaç almanız gerekebilir. Diyabet tedavisi, hastalığın tiplerine ve hastanın sağlık durumuna göre değişir.

Örneğin, Tip 1 diyabetin ana tedavisi insülindir, bunun dışında bir yöntem yoktur. Tip 2 diyabette, öncelikle hastanın boy/kg oranına bakılır.  Eğer hasta kilolu ise kilosunun düşürülmesi, hareket azlığı var ise düzenli egzersiz yapılmasının sağlanması, diyette bozukluk varsa diyabet diyetisyeninin tavsiye edeceği şekilde beslenmesi gereklidir.

Tip 2 diyabet tedavisinde Metformin kullanımı

Sonraki aşamalarda çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanır. Tip 2 diyabette, özellikle fazla kilolularda ilk aşamada, metformin etken maddesi olan, piyasada değişik isimleri bulunan ilaç kullanılır. Bu ilaç, kilonun düşmesini ve yağ metabolizmasının düzenlenmesini sağlar.

Metformin aynı zamanda insüline karşı olan direncin kırılmasını da sağlar. Hem insülin direncini kırması hem kilo kontrolünü sağlaması hem de yağ metabolizmasını düzeltmesi Metformini tedavide kullanılacak ilaç yapar ve ağız yoluyla alınır.

Sonraki aşamada, insülinin salgılanmasını artırıcı tedavi yöntemleri uygulanır. Burada özellikle insülin direncini kıran veya insüline karşı hassasiyeti artırıcı ilaçlar kullanılır.

Bununla beraber, hastanın şekeri arzu edilen sınırlara düşürülemiyorsa, o zaman ayrıca insülin de kullanılır.

Tip 2 diyabet hastası nasıl beslenmeli?

Tip 1 diyabette dikkat edilmesi gereken bir beslenme şekli yoktur. Tip 2 diyabette ise, beslenmeye çok önem vermek gerekir. Onun için her ikisinde de mutlaka bir diyet uzmanı desteği almak ve diyet uzmanının tavsiye ettiği şekilde beslenmek önemlidir.

Yiyeceklerin %60 oranında karbonhidratlardan, %30’unun yağlardan, %10-15’inin de proteinlerden oluşması gerekir. Buradaki önemli nokta, karbonhidratlara bütün meyvelerin dahil olduğunun bilinmesidir.

Bu bakımdan un, tuz, yağ ve tatlı ihtiva eden besinlerin azaltılması, fazlaca yeşillik, sebze ve belirli ölçülerde meyvelerin alınması gerekir.

Diyabet ve beslenme: Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastaları için önerileri

Diyabet hastaları için örnek beslenme listesi

Kahvaltı: 1 fincan çay veya kahve (tatlandırıcı ve yarım yağlı süt katılabilir) 2 dilim ekmek (mümkünse beyaz olmasın) veya mısır gevreği çeşitleri 30 gram lor peyniri veya eritme peynir veya haftada 2 kez yumurta, söğüş olarak domates, salatalık, maydanoz 4 adet tuzsuz zeytin 1 tatlı kaşığı diyabetik reçel.

Ara öğün: 1 porsiyon meyve

Öğle: ½  kase çorba Bol salata 4-5 yemek kaşığı sebze yemeği 2 dilim kepek/çavdar/tam buğday ekmeği 1 kase yarım yağlı yoğurt
İkindi: 1 porsiyon meyve 1 porsiyon yarım yağlı süt/yoğurt/diyabetik sütlü tatlı
Akşam: ½ kase çorba 1-2 dilim kepek/ çavdar/ tam buğday ekmeği 4 yemek kaşığı sebze yemeği Bol salata (limonlu veya sirkeli olabilir) 1 porsiyon kırmızı et/balık/tavuk / hindi= 100 gram ızgara/haşlanmış/buğulama

Karbonhidrat nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve zararları

Ara öğün: 2 adet diyet bisküvi ½ kase yarım yağlı yoğurt; ayrıca;

 • Gün içinde 2 – 2.5 litre su içilmeli.
 • Egzersiz ihmal edilmemeli.

Diyabet hastaları için bilimsel beslenme önerileri ve uyarılar

Gizli şeker nedir?

Kan serumu, 70-110 mg/dl glukoz içerir ve içerisindeki kan şekeri dışında, ayrıca kanda mevcut olan kırmızı kan hücrelerinde de belli bir oranda şeker vardır. Buna hemoglobine bağlı şeker denir. Bu da % 6 oranındadır.

Şekerin % 6 oranının üzerine çıkması, gizli şekerin yüksekliği demektir. Gizli şeker tespiti, hem teşhiste önemli bir rol oynar, hem tedavinin gidişatı için çok önemlidir.

Hastanın diyetini, egzersizlerini aksatıp aksatmadığı konusunda belirti verir ve hekime nasıl bir tedavi uygulayacağına yön verir.

Diyabet hastaları için diş ve ağız bakım önerileri

Kan şekeri ölçümü evde kolayca yapılabilir, hasta görsel yöntemle veya şeker ölçüm cihazları yardımı ile kan şekeri takibini yapabilmektedir.

Görsel yöntemde, ucuna glikoz oksidaz emdirilmiş test çubukları (stripler) kullanılır. Strip üzerine, parmak ucundan kan damlatılır.

Glisemi düzeyine göre strip üzerinde oluşan renk değişikliğinin strip kutusu üzerindeki renk kataloğu ile karşılaştırılması ile sonucu glisemi ölçülür.

İnsülin pompası nedir?

İnsülin tedavisinin değişik metotları vardır. Bunlardan birincisi, insülin pompasıdır. İnsülin pompası; insülin içeren, kişinin pankreasından salınan insülin miktarına göre ayarlanarak, dışarıdan gerekli insülinin alınmasını sağlayan bir pompadır.

Bu alet, bir kanal ile cilt altına monte edilir; ayarlanan dozajda ve sürede, sürekli vücuda insülin pompalar. Bunun değişik tipleri ve özel bir eğitimi vardır.

Genellikle insülin pompalarını, Tip 1 diyabetli dediğimiz insüline bağımlı olan hastaların kullanması tavsiye edilir.

Günümüzde diyabet hastaları için pek çok özel egzersiz programları mevcuttur. Hatta bunun için Avrupa’da çok özel merkezler bulunuyor. Egzersiz sağlıklı yaşamın şartıdır çünkü insülin direncini kıran etkili bir aktivitedir.

Hastanın bu konuda da eğitilmesi gerekir. Diyabet hastaları mutlaka her gün düzenli şekilde hareket etmelidir. Ne tür egzersizler yapabileceğiniz, hastalığınızın durumuna göre değişebilir.

Bu nedenle egzersizler ile ilgili mutlaka doktor tavsiyesi alın.

Diyabetliler nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli

Diyabet tedavisinde hastaya düşen görevler nelerdir?

Öncelikle hasta, hastalığı konusunda bilgilendirilmelidir. Kişi hastalığını tanıdıkça, hastalıkla nasıl uyum sağlayacağını, kendine nasıl bakacağını, hastalıkla nasıl yaşayacağını öğrenecektir.

Hasta; broşürler, kitaplar, mecmualar, diyabet eğitim merkezleri vasıtasıyla kendisini eğitmelidir. Bu konuda hekimlerinde de bilgi desteği alabilirler.

İkinci önemli unsur, hastanın mutlaka bir diyabet uzmanı doktora gitmesidir.


Diyabet hangi hastalıklara yol açar?

Diyabetin sebep olmadığı neredeyse hiçbir hastalık yoktur. Diyabet, vücutta her türlü hastalığı meydana getirebilir. Bununla beraber kalpte ve beyinde harabiyetler meydana getirebilir.

Göz hastalıkları, böbrek hastalıkları, deri hastalıkları, saç hastalıkları, deride değişik kaşıntılar, farklı yaralar, yaraların geç iyileşmesi, enfeksiyonların sık sık oluşması, özellikle kadınlarda idrar yollarında hastalık, erkeklerde cinsel yetersizlik, kemik erimesi, sinirlerde harabiyet, tansiyon ve buna bağlı birçok hastalıklar diyabetle beraber seyreder. Kan dolaşımı sorunları, kangrenler, ayak kesilmeleri vb. durumlar yaşanabilir.

Diyabet kişinin günlük hayatına nasıl etki eder?

Diyabet kontrol altına alınmışsa, şekerin kişinin günlük hayatına herhangi bir kötü etkisi olmaz, kişi normal hayatını sürdürür. Eğer şeker kontrol altına alınamamışsa; hastanın ihmali, tedavinin ve bilginin eksikliği veya tavsiye edilenlerin yerine getirilmemesi durumu söz konusu ise hastanın hayatının her safhası bundan olumsuz etkilenir.

Stresin diyabet hastaları üzerinde %100 etkisi vardır. Ufak bir kaza, kötü bir haber, üzüntü kişinin şekerini sarsar ve kişinin tüm dengesini bozabilir. Bu nedenle diyabet hastaları mutlaka stresten uzak bir hayat yaşamalıdır.

Diyabet ile yaşamak

Tip 2 diyabetiniz varsa, sağlığınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlığınıza dikkat etmek diyabetinizin tedavisini kolaylaştıracak ve komplikasyon oluşma riskini en aza indirecektir. Şunları yapmalısınız:

 • sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz
 • (fazla kiloluysanız) kilo vermelisiniz de sağlıklı kilonuzu korumalısınız
 • (sigara içiyorsanız) sigarayı bırakmalısınız
 • ölçülü alkol tüketmelisiniz
 • düzenli egzersiz yapmalısınız
 • Diyabetiniz varsa gözleriniz, tedavi edilmezse görme kaybına yol açan diyabetik retinopati riski taşımaktadır.
 • 12 ve üstü yaşlardaki diyabetli herkes yılda bir kere gözlerini muayene ettirmelidir.

Referanslar: 1- What is type 2 diabetes? 2- Type 2 Diabetes, 3- All about Type 2 Diabetes

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/tip-2-diyabet-seker-hastaligi-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Tip 2 Diyabet (Şeker Hastalığı) İyileşir! Anti-Diyabet Yaşam Kılavuzu

Şeker Hastalığı ve Tip 2 Diyabet

Yaygın kanaatin aksine Tip 2 diyabet tam şifa ile tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Ömür boyu ilaç kullanmak zorunda değilsiniz.

Oysa ‘uzmanlar’, Tip 2 diyabet hastalarını önce ilaçlara, ardından da insülin iğnelerine ömür boyu mahkûm etmeyi tercih ediyor.

Tip 2 Diyabet İyileşir !

Yaygın kanaatin aksine Tip 2 diyabet tam şifa ile tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Ömür boyu ilaç kullanmak zorunda değilsiniz. Oysa ‘uzmanlar’, Tip 2 diyabet hastalarını önce ilaçlara, ardından da insülin iğnelerine ömür boyu mahkûm etmeyi tercih ediyor. Hem de sadece beslenmenin düzenlenmesi ve egzersizle iyileşebilecek bir hastalık olmasına rağmen!

Geçenlerde bana başvuran bir hastam kimyasal tıbbın Tip 2 diyabet konusundaki tavrını son derece net bir şekilde ortaya koyuyor. “Yapılan tahlillerde şekerim normal kabul edilen değerin iki katı çıkınca hemen bir uzmana başvurdum. Kendisi tahlil sonuçlarıma bakıp, “İnsülin iğnesi kullanmanız gerekiyor” deyince hemen size geldim.”

Karşınızda 140 kilo olan bir hasta var, neden önce beslenmesini düzenlemesini, kilo vermesini, egzersiz yapmasını söylemiyorsunuz da hemen onu insülin iğnesi bağımlısı yapmaya soyunuyorsunuz?

Görüldüğü üzere kimyasal tıp doktorları bu hastaya sadece iki seçenek sunuyor: Ya ömür boyu şeker ilacı kullanacak ya da her gün kendisine insülin iğnesi yapacak! Üstelik iki seçenek de hastalığı ne tedavi ediyor, ne de ilerlemesini engelliyor.

Ders Kitapları Bile Yazıyor!

Tip 2 diyabet erişkin çağda ortaya çıkar ve bütün klasik tıp kitaplarında da yazıldığı gibi, en önemli nedeni beslenme bozukluğu ve obezitedir.

Üstelik Tip 2 diyabet tam şifayla tedavi edilebilir! Yani Tip 2 diyabet hastaları ömürleri boyunca ilaç kullanmak zorunda değildir. Hatta bu hastaların insülinden kurtulmaları da mümkündür.

Bugünkü tıp uygulamalarına baktığımız zaman Tip 2 diyabet  hastalarının bir türlü iyileştirilemediğini, ömür boyu ilaç kullanmaya mahkûm bırakıldığını görürüz. Tip 2 diyabet teşhisi konulan herkese hemen ilaçlar başlanır, tam buğdaylı ürünler içeren diyetler verilir.
Tip 2 diyabet hastalarına verilen bu bol tahıllı diyetler yanlıştır!

Bu uygulamalar, hastanın diyabetini tedavi etmek yerine daha çok derinleştirir. Diyabet hastasının bol gluten içeren diyetlerle beslenmesi, diyabetin iyileşmesinin önüne geçer, hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Bu hastalar, doktorları tarafından önerilen diyetlere uymalarına ve ilaçlarını söylendiği gibi kullanmalarına rağmen, hastalıkları iyileşmez, daha çok ilerler, ayaklarında yaralar çıkar, böbrek yetmezliğine girerler, gözleri etkilenir ve Tip 2 diyabet hastalığının her türlü komplikasyonlarını yaşarlar.

Mantık Bunun Neresinde?

Elimizde Tip 2 diyabet hastalarını tam şifayla tedavi edebilen yöntemler varken, hastaları ömür boyu ilaca mahkûm etmek neden? Neden hastalığa yol açtığı aşikâr olan buğdaylı ürünleri bu hastalara vermeye devam ediyoruz?

Neden ders kitaplarında bile “Tip 2 diyabet beslenmenin düzenlenmesi ve hastanın kilo vermesinin sağlanmasıyla iyileşebilir” yazmasına rağmen, senelerce öğrencilerin kafasına diyabetin iyileşemeyeceği, diyabet hastasının ilaç kullanmak zorunda olduğu işleniyor?

Hasta açısından baktığınızda mantıksız ama ticari açıdan bakarsanız çok mantıklı bir hareket!

Hâlbuki hastanın beslenmesi düzenlense, kilo verse, egzersiz yapsa, buğdaydan uzak dursa, tedavisi fitoterapi ve ozonterapi ile desteklense, diyabet tam şifa ile iyileşecek. Fakat maalesef kimse bunlarla ilgilenmiyor. Tıp biliminin amacı hastalığı tedavi etmek değil miydi?

“Tip 2 Diyabet iyileşir” dediğim zaman yer yerinden oynuyor. “İnsülinle bile şekerini düşüremediğimiz hastalar var, fitoterapiyle nasıl iyileştireceksin?” diyen hekim arkadaşlarım var.

Doğru, hastaların bir kısmında insülinle bile kan şekerini düşüremezsiniz. Ama bu hastalar tüm diyabet hastalarının sadece çok küçük bir kısmıdır.

Tekrar ediyorum: Diyabet hastalarının %95’ini tam şifa ile iyileştirmek mümkündür!

Doğal Beslenme

Temel kuralımız doğal beslenme olmalıdır. Bütün işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarmalısınız. Raf ömrü olan her gıda işlenmiş gıdadır. Bunlara gıda demeye bile dilim varmıyor.

Bırakın besleyici olmayı, içleri kimyasal katkı maddeleri, boya maddeleri ile dolu bu sözüm ona ‘yiyecekler’ zarardan başka bir şey getirmez!

ilgili yazı: Doğal Beslenme (Organik Beslenme) ile Sağlıklı Yaşam

Sebzeler mevsiminde tüketilmeli

Tüm sebzeleri mevsiminde yemelisiniz. Mevsim dışında yedikleriniz sebze değil, tarım ilacı ve hormon deposudur.

Meyve tüketimine dikkat

Meyvelerin şeker içerdiğini unutmayın. Tip 2 Diyabet hastaları çok çok az meyve yemelidir. Seçiminizi elma gibi düşük oranda şeker içeren, yani glisemik indeksi düşük meyvelerden yana yapın. Meyve sularından ise kesinlikle uzak durmalısınız.

Glüten içeren besinlerden uzak

Bugünün genetiği değiştirilmiş buğdayı, glüten in-toleransına ve diyabete neden olur. Bu yüzden, her türlü ekmek (beyaz, kepekli, tam buğday, yufka, lavaş, köy ekmeği), un, bulgur, makarna, erişte, şehriye ve hatta ev tarhanasından bile uzak durulmalı, bir lokma bile yenmemelidir.

Yulaf, arpa ve çavdar da glüten içerirler, doğal olarak bunlar da yasak.Marketlerde “glütensiz” adı altında satılan tüm ürünler nişastadan üretilir. Bunların glisemik indeksi, şekerin neredeyse iki katıdır ve bunlar da asla tüketilmemelidir.

Hazır mayalı gıdalar yasak

Hazır mayalı gıdalar yasak. Hazır maya insan vücudunda sindirilemez ve gıda intoleransına neden olur. Evde kullandığınız yaş maya, kuru maya, fırıncı mayası, pastane mayasından uzak durun. Bunun yerine ekşi maya tercih edin.

Şekerli gıdalardan uzak

Eğer dozu kaçırırsanız meyvenin içindeki şekerin bile zararlı olabileceğini artık biliyorsunuz.

Baklavada, pastane ürünlerinde kullanılan ya da çayınıza kattığınızın şekerin ne kadar ciddi bir sağlık tehdidi olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım.

Üstelik şekerin akla hayale gelmeyen yerlerde karşınıza çıkabileceğini de unutmayın. Çok sağlıklı olarak lanse edilen kahvaltılık gevreklerde, endüstriyel olarak hazırlanmış turşularda… Hatta paketlenmiş, işlenmiş gıdaların çoğu şeker içerir.

GDO’lu gıdalara dikkat

Ülkemizde hayvan yemi olarak GDO’lu yem satışı serbest. Genetiğine müdahale edilmiş yemle beslenen besi hayvanlarından, aynı nedenden dolayı çiftlik balıklarından da uzak durun.

Merada yayılmış hayvan eti ve deniz balıkları yiyebilirsiniz. Yani, fıtratına uygun yetiştirilmiş hayvandan gelen kırmızı et, tavuk eti, balık serbest. Fıtratına uygun tavuğun yumurtası da serbest. Yıllardır korkutulduğunuz yumurta mükemmel bir gıdadır.

Sakatatlar rahatlıkla tüketilebilir

Tüm sakatatlar faydalı ve gereklidir. Ciğer, paça çorbası, kemik suyu Tip 2 diyabetik hastaların öğünlerinde her zaman yer almalıdır.

ilgili yazı: Dr. Yavuz Dizdar: Kanser’in Çaresi Paça Çorbası ve Evde Yapılan Yoğurt

Sağlıklı yağlardan bolca tüketin

Sızma zeytinyağı serbest ve bol bol tüketilmelidir. Leziz zeytinyağlı yemeklerimiz var. Mevsim sebzeleriyle hazırladığınız tüm zeytinyağlı yemekleri sofranızın başköşesine yerleştirin.

Halis tereyağından da korkmayın, bolca tüketin. Asıl korkmanız gereken margarinler! Bir de çiçek yağı ve mısır özü yağı var: Bunların bitkisel kökenli olduklarına bakmayın, üretim süreçlerindeki işlemler yüzünden sağlığa zararlı yağlar arasındalar.

Salatalar çok sağlıklı ve lezzetli

Ev yapımı sirke, limon ve zeytinyağı ile hazırladığınız tüm salatalar serbest. Mevsimine göre nane, tere, roka, kırmızı lahana, domates, biber, kereviz… Çeşit öyle fazla ki, farklı sebzelerin, otların bir araya geldiği salatalar hazırlamaya başladıkça engin bir lezzet seçeneğine sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

Tip 2 Diyabetik hastalar süt içmemelidir

Laktoz içerdiğinden dolayı, Tip 2 diyabetik hastalar asla süt içmemelidir.Ev yapımı yoğurt, kefir ve şirden mayasıyla yapılmış peynirler sağlıklı olmak isteyen herkesin diyetinde yer alması gereken besinlerdir ve mayalama işlemi laktozu minimuma indirir.

Fakat bu ürünler az da olsa laktoz içerdiğinden dolayı hastalar için sakıncalı olabilir. Tip 2 Diyabet şikâyetiyle bana başvuran hastalardan bir süre bu gıdalardan uzak durmalarını öneriyorum.

Ancak kan şekerlerindeki dalgalanmaları, fırlamaları düzene soktuktan sonra probiyotik zengini bu gıdaları mutlaka tüketmelerini tavsiye ediyorum.

Dikkat: Hazır maya ile üretilmiş peynir, kefir ve market yoğurtlarından uzak durmalısınız!

Anti-Diyabetik yaşam için egzersiz şart

Egzersiz anti-diyabetik bir yaşam tarzının olmazsa olmazıdır. Öyle spor salonlarına gidip, sağlığınızı tehye atan ağır egzersiz programlarından bahsetmiyorum. Yürümek en güvenli, en sağlıklı egzersizdir. Günde yarım saatle başlayın ve bir saate çıkarmayı hedefleyin.

Alternatif Tıp ve Takviyeleri deneyin

Tedaviyi besin takviyeleri, bitkisel kürler ve ozon terapisi ile desteklemenin, sürecin başarısını artıran önemli faktörlerden biri olduğu unutulmamalı. Bu konuda uzman doktorlardan yardım almanızı tavsiye ediyorum.

Tip 2 Diyabet Hastalığında takip şart

Son olarak: Tedavi, sıkı kontrol gerektirir. Mutlaka doktor takibinde kalın ve kullandığınız ilaçları kendi başınıza bırakmaya kalkmayın. Biz kliniğimizde, hastalarımızı her hafta görüyoruz, kan şekerlerini takip ediyoruz ve kontrollü bir şekilde ilaçlardan kurtarıyoruz.

Tip 2 Diyabet tedavisi, hasta ile doktorun ortak çalışacağı bir tedavidir.

Dr. Ümit Aktaş Kimdir?

Fitoterapi Uzmanı, M.Sc., PhD (C) Akupunktur Uzmanı, M.D.

1970 doğumlu olan Dr. Ümit Aktaş, Türkiye’de Fitoterapi uzmanı olarak eğitim alan ilk Tıp doktorlarından bir tanesidir.

Tıp Fakültesi eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Akupunktur Uzmanlık eğitimini Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Fitoterapi Yüksek Lisans eğitimini ise Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamlamıştır.

İstanbul’da kendi kliniğinde hasta kabul eden Dr. Ümit Aktaş, halen Bahçeşehir Üniversitesi Fitoterapi Eğitim Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

Dr. Ümit Aktaş, Mutluluk Kürleri, İlaçsız Yaşam ve Bitkisel Kürlerle İlaçsız Tedavi adlı kitapların yazarıdır.

[Toplam:6    Ortalama:4.5/5]

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/tip-2-diyabet-iyilesir-beslenme/

ŞEKER HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Şeker Hastalığı ve Tip 2 Diyabet

Şeker hastalığı ya da diyabet, vücudun kan şekerini (glikoz) nasıl kullandığını ifade eden bir hastalık grubudur. Glikoz, sağlık için hayati önem taşıyan bir moleküldür. Çünkü glikoz, kas ve dokuları oluşturan hücreler için önemli bir enerji kaynağıdır. Aynı zamanda glikoz, beyinin ana yakıt kaynağıdır.

Eğer, türü ne olursa olsun ve oluşum nedenleri ne kadar farklı olursa olsun, şeker hastasıysanız, kanınızda çok fazla miktarda glikoz var demektir. Kanda çok fazla glikoz olması ise, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Kronik diyabet tip 1 ve tip 2 şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Potansiyel şeker hastalığı ve gizli şeker hastalığı ile gestasyonel diyabet, hamilelik sırasında gelişebilir fakat bebek dünyaya geldiğinde ortaya çıkabilmektedir.

Şeker hastalığını anlamak için, ilk önce glikozun vücuttaki normal işlevini anlamak gerekmektedir.

 • İnsülin, midenin alt arka kısmında yer alan pankreastaki bezden salgılanan bir hormondur.
 • Pankreas, kan içine insülin salgılamakla görevlidir.
 • İnsülin, hücrelere şeker girmesini sağlamaktadır.
 • İnsülin, kandaki şeker miktarını azaltmaya yaramaktadır.
 • Kandaki şeker düzeyi azaldığı zaman pankreas, insülin üretimi yapmaya başlamaktadır.

Glikozun Rolü

 • Glikoz, doku ve kasları meydana getiren hücreler için bir enerji kaynağıdır.
 • Glikoz iki ana kaynaktan gelmektedir; yiyecekler ve karaciğer.
 • Şeker, kan içinde emilmektedir ve insülin yardımıyla hücrelere giriş yapmaktadır.
 • Karaciğer depolama yapar ve glikoz üretir.
 • Bir süre boyunca yemek yenilmediğinde glikoz seviyesi düşmektedir ve karaciğer depoladığı glikozlarda bulunan glikojenleri parçalamaya başlamaktadır. Böylece glikoz seviyesi normal değerinde tutulmaktadır.

Şeker Hastalığı Neden Olur?

Temelde üç çeşit şeker hastalığı türü vardır; tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabet. Her üç diyabet türü de, vücudun insülin sağlayamaması ya da kullanamaması temeline dayanmaktadır. Buna göre, diyabet türlerine göre oluşum nedenleri aşağıdaki gibidir;

1.Tip 1 Diyabet Oluşum Nedenleri

Diyabetin bu türü, genellikle çocukluk zamanında başlamaktadır. Pankreasın insülin yapmayı durdurması ile oluşan tip bir diyabet, tüm yaşam boyu sürmektedir. Tip 1 diyabete neden olan başlıca faktörler şunlardır;

Aile geçmişi: Eğer yakınlarınızda, annede, babada ve kardeşlerde diyabet hastalığı varsa, bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Sadece basit bir kan tahlili ile bu hastalık teşhis edilebilmektedir.

Pankreas hastalıkları: Bu gibi hastalıklar, insülin yapılanmasını yavaşlatmaktadır.

Enfeksiyon ve hastalıklar: Bazı enfeksiyon ve hastalıklar, çoğunluğu nadir olarak, pankreasın zarar görmesine neden olabilmektedir.

2.Tip 2 Diyabet Oluşum Nedenleri

Bu tür diyabette vücut, insülini kullanamamaktadır. Bu duruma, insülin direnci adı verilmektedir. Tip 2 diyabet genellikle yetişkinleri etkilemektedir fakat yaşamın herhangi bir döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Tip 2 diyabet en yaygın diyabet türüdür. Buna göre, tip 2 diyabete neden olan başlıca faktörler şu şekildedir;

Obezite ya da aşırı kilo: Araştırmalar, obezite veya aşırı kilonun tip 2 diyabet oluşumunda başrol oynadığını göstermektedir.

Bozulmuş glikoz toleransı: Gizli şeker hastalığı bu durumun daha hafif bir formudur. Bu sorun, ileride tip 2 diyabet oluşması riskini artırmaktadır. Basit bir kan tahlili yardımı ile bozulmuş glikoz toleransını anlamak mümkündür.

İnsülin direnci: Hücrelerin insüline karşı direnç göstermesi ile başlayan tip 2 diyabette; pankreas, vücudun insülin ihtiyacını karşılayabilmek için ekstradan çalışmak durumunda kalmaktadır.

Etnik köken: Diyabet türleri genellikle, İspanyol/Latin Amerikan, Afrikan-Amerikan, Amerika yerlileri, Asya-Amerikan, Pasifik Adaları ve Alaska yerlilerinde gözlenmektedir.

Yüksek tansiyon: Bunun anlamı, büyük tansiyonun 140 ve küçük tansiyonun 90 değerinde olmasıdır.

Bunların dışında;

 • İyi kolesterol değerlerinin düşük olması (HDL) – trigliserid seviyesinin yüksek olması,
 • Sedentar yaşam tarzı (hareketsizlik),
 • Genetik faktörler,
 • Polikistik yumurtalık sendromu,
 • 45 yaşından fazla olmak,
 • Aşırı kilo ya da obezite

Tip 2 diyabet oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir.

3.Gestasyonel Diyabet Oluşum Nedenleri

Hamilelik döneminde oluşan bu diyabet türünün oluşum nedeni, plesantanın ürettiği hormonlar ya da çok az miktarda üretilen insülindir.

Annenin yüksek kan şekeri değerleri taşıması, bebeğin de yüksek kan şekeri değerine sahip olmasına neden olmaktadır. Bu durum, tedavi edilmediğinde büyüme ve gelişme sorunlarına yol açabilmektedir.

Gestasyonel diyebete neden olan faktörler şu şekildedir;

 • Obezite ya da aşırı kilo,
 • Glikoz intoleransı,
 • Aile hastalık geçmişi,
 • Yaş – ileriki yaşlarda gebe kalmak.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığının belirtileri, kan şekerinin ne miktarda yükseldiğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Bazı insanlar, özellikle de gizli şeker ya da tip 2 diyabet hastaları, başlangıçta herhangi bir belirti göstermeyebilirler.

Tip 1 diyabetin belirtileri ise, daha hızlı şekilde ortaya çıkmaktadır ve daha şiddetli olabilmektedir. Buna göre, tip 1 ve tip 2 diyabet belirtileri şu şekildedir;

 • Artan susuzluk hissi,
 • Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı,
 • Aşırı açlık hissi,
 • Nedeni anlaşılmayan kilo kaybı,
 • İdrarda keton varlığı (kasların ve yağların bozulmasıyla oluşan bir yan üründür ve yeterli insülin olmadığında gerçekleşmektedir),
 • Yorgunluk ve bitkinlik,
 • Asabiyet,
 • Görmede bulanıklık,
 • Yavaş iyileşen yaralar,
 • Sık sık enfeksiyon kapma. Örneğin; diş etlerinde, ciltte ya da vajinada gerçekleşen enfeksiyonlar.

Risk Faktörleri

Şeker hastalığında risk faktörleri, diyabet türüne bağlı olarak değişmektedir;

Tip 1 diyabet risk faktörleri: Her ne kadar tip 1 diyabetin nedenleri tam olarak bilinmese de, aşağıdaki faktörler tip 1 diyabet riskini artırmaktadır;

 • Aile hastalık geçmişi,
 • Çevresel faktörler – viral hastalıklar
 • Bağışıklık sistemi hücrelerinde hasar varlığı (otoantikorlar),
 • Beslenme faktörleri – düşük D vitamini gibi,
 • Coğrafi faktörler – Finlandiya ve İsveç gibi bazı ülkelerde tip 1 diyabet riski daha fazladır.

Tip 2 diyabet risk faktörleri: Yapılan araştırmalar, gizli şeker ve tip 2 diyabetin oluşum nedenini bütünüyle açıklayamamaktadır. Fakat bazı faktörler tip 2 diyabet riskini artırmaktadır;

 • Kilo – buna göre, vücutta ne kadar yağ dokusu varsa, hücrelerin insülin direnci göstermesi de bir o kadar fazla olacaktır.
 • Hareketsizlik – fazla kilo alma riski ve dolayısıyla insülin direnci anlamına gelmektedir.
 • Genetik faktörler – aile bireylerinde diyabet görülmesi,
 • Irk – İspanyol, Amerikan yerlileri ve Asya-Amerikan gibi koyu ten ırk,
 • İlerlemiş yaş,
 • Gestasyonel diyabet – 4 kilogramdan fazla doğan bebeklerde risk vardır,
 • Polikistik yumurtalık sendromu,
 • Yüksek tansiyon,
 • Anormal kolesterol ve trigliserid değerleri.

Gestasyonel diyabet risk faktörleri: Bu tür diyabet herhangi bir hamile kadında gelişebilmektedir. Fakat bazı kadınlar diğerlerine göre daha riskli konumdadır. Bu risk faktörleri şöyledir;

 • 25 yaşından büyük kadınlar,
 • Aile ya da bireysel hastalık geçmişi,
 • Aşırı kilo,
 • Etnik köken.

Komplikasyonlar

Uzun vadede, şeker hastalığı komplikasyonları kademeli olarak gerçekleşebilmektedir. Eğer uzun zamandır şeker hastasıysanız, komplikasyon riski de artmış demektir. Hatta bazı komplikasyonlar hayati önem taşıyabilmektedir. Bu kompliksayonlar aşağıdaki gibidir;

 • Kardiovasküler hastalıklar,
 • Sinir hasarı (nöropati),
 • Böbrek hasarı (nefropati),
 • Göz hasarı (retinopati) – görme kayıpları gibi,
 • Ayaklarda şiddetli enfeksiyonların oluşması,
 • Cilt sorunları – bakteriyel ve mantar enfeksiyonları,
 • İşitme bozukluğu,
 • Alzheimer hastalığı.

Gestasyonel diyabet komplikasyonları ise, bebekte meydana gelebilmektedir ve şu şekildedir;

 • Aşırı gelişme – plasentadaki ekstra glikoz, bebeğin pankreasının ekstra insülin üretmesini tetiklemektedir. Bu durum ise bebeğin fazla büyümesine (makrozomi) yol açabilmektedir.
 • Düşük kan şekeri,
 • İlerleyen yaşlarda tip 2 diyabet riski,
 • Ölüm – tedavi edilmeyen gestasyonel diyabet bebeğin doğumdan kısa bir zaman sonra, hayatını kaybetmesine yol açabilmektedir.

Annede meydana gelebilen gestasyonel diyabet komplikasyonları şöyledir;

 • Preeklampsi – yüksek tansiyon ile karakterize olmaktadır ve idrarda aşırı miktarda protein birikmesine yol açmaktadır.
 • Diğer gebeliklerde de aynı şeker hastalığının yaşanması riski.

Tanı ve Testler

Genellikle kan şekeri kontrolü sırasında ve aniden ortaya çıkan belirtiler ile kendini gösteren tip 1 diyabetin tanısı, diğer diyabet türlerine göre daha kolaydır. Fakat diğer diyabet türlerinin tanısı için, aşağıda verilen tarama testleri yapılmalıdır;

G hemoglobin (A1C) testi: Bu test sonucunda, A1C seviyesinin yüzde 6,5 ya da daha fazla çıkması, şeker hastalığı göstergesidir. Bu değerin 5,7 altında olması ise normal değerdir.

Rastgele kan şekeri testi: Buna göre 200 desilitre miligram (mg/dL) ve üstü kan şekeri değeri, şeker hastalığı göstergesidir.

Açlık kan şekeri testi: Bu test sonuçlarına göre, 100 mg/dL değerinin altı normaldir. Fakat eğer 126 mg/dL ve daha fazla ise şeker hastalığı işareti olabilmektedir.

Oral glikoz tolerans testi: Şekerli bir sıvı içilerek iki saat boyunca periyodik olarak kan şekeri seviyesi test edilmektedir. Sonuçlar 140 mg/dL değerinde ya da altında çıkarsa normaldir ve iki saat sonra 200 mg/dL değerinden fazla çıkar ise şeker hastalığı göstergesidir.

Gestasyonel diyabet tanı testleri ise şu şekildedir;

 • İlk glikoz bağışıklık testi: Bir glikoz şurubu içilir ve bir saat sonra kan testi ile kan şekeri değeri ölçülür. Eğer bu test sonucu 140 mg/dL değeri ve altındaysa normaldir.
 • Glikoz takip tolerans testi.

Tedavi ve İlaçlar

Şeker hastalığının türüne göre, kan şekeri izlenerek, insülin ve oral ilaçlar kullanılarak tedavi geliştirilmektedir. Sağlıklı beslenmek, sağlıklı kilo değerlerinde kalmak ve düzenli egzersiz yapmak, şeker hastalığını kontrol altına almaya yardımcı olmaktadır.

Şeker hastalığının tüm türleri için uygulanan tedavi şekilleri şöyledir;

 • Sağlıklı beslenmek – sebze ve tam tahıl ağırlıklı beslenmek, hayvansal gıdalar, rafine karbonhidrat ile şekerlerden uzak durmak.
 • Fiziksel aktivite – düzenli olarak yapılmalı.
 • İnsülin tedavisi
 • Oral ya da diğer ilaçlar – reçeteli olarak kullanılan oral ya da enjekte ilaçlardan oluşmaktadır.
 • Organ nakli – bazı tip 1 diyabetli hastalara pankreas nakli yapılabilmektedir.
 • Bariatrik cerrahi.

Yaşam Stili ve Evsel Çareler

Şeker hastalığı ciddi bir hastalıktır ve ciddi komplikasyonlar yaşanmasına yol açmaktadır. Bundan dolayı, yaşam stilinde yapılan bazı değişimler, tedaviye yardımcı olacaktır. Bunlar şu şekildedir;

 • Şeker hastalığını yönetmek ve kontrol altına almak,
 • Sağlıklı beslenmek ve doymuş yağ tüketimine sınır getirmek,
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak kan şekerini dengelemeye yardımcı olacaktır,
 • Diyabet bilekliği kullanmak,
 • Düzenli olarak fiziksel muayene ve göz muayeneleri yaptırmak,
 • Aşıları güncel olarak yaptırmak – zatürre ve hepatit B aşıları gibi,
 • Ayak sağlığına dikkat etmek – günlük olarak ılık su ile yıkamak ve nemlendirici kremler sürmek, herhangi bir yara, kesik, kızarıklık ya da şişme olup olmadığını kontrol etmek.
 • Tansiyonu ve kolesterolü kontrol altına almak,
 • Diş bakımına önem göstermek,
 • Sigara kullanımı söz konusu ise, bırakmaya çalışmak,
 • Alkol tüketimine sınır getirmek,
 • Stresten olabildiğince kaçınmak.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Kan şekerini kontrol altına almak ya da A1C seiyesini düşürmek, şeker hastalığı tedavisinde temel amaçtır. Eğer, alternatif tedavi yöntemleri yardımıyla tedaviye destek olmak istiyorsanız, ilk önce doktor onayı almanız gerekmektedir.

Alınacak Önlemler

Şeker hastalığında, tip 1 diyabeti önlemek mümkün değildir ancak bazı sağlıklı seçimler ile, diyabet 2, gizli şeker ve gestasyonel diyabet hastalığını önlemek mümkün olabilmektedir. Buna göre alınacak önlemler şu şekildedir;

 • Sağlıklı beslenmek, düşük yağ ve kalori oranı olan yiyecekler ile yüksek lifli gıdaları tercih etmek,
 • Daha fazla hareket etmek,
 • Fazla kilolardan kurtulmak.

Источник: https://evdesifa.com/seker-hastaligi-neden-olur/

Şeker Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir ve Diyabet Tipleri

Şeker Hastalığı ve Tip 2 Diyabet

Şeker hastalığı tipleri arasında en yaygın olarak bilinen türler Tip 1 ve Tip 2 Diyabet olmasına rağmen aslında diyabetin bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır.  Yazımızda Tip 1 ve Tip 2 diyabete ek olarak Tip 1.5(Lada) diyabet ve gestasyonel diyabet yani gebelik diyabetlerinin ne olduğunu belirtilerini inceleyeceğiz.

Ayrıca şeker hastalığı neden olur sorusunun bir çok cevabı bulunmaktadır. Şeker hastalığı neden olur cevaplarının arasında; Genetik yapınız, etnik kökeniniz, yaşadığınız farklı sağlıksal sorunlar ve çevresel faktörler yer almaktadır.

Her tip şeker hastalığına yani diyabet türüne göre nedenleri değişmektedir. Örneğin Tip 1 diyabetin sebepleri ve gestasyonel diyabetin sebepleri arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Aynı şekilde Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabet sebepleri arasında farklılıklar bulunmaktadır.

Tip 1 Diyabet

Pankreasta yer alan ve insülin üretmekte görevli olan beta hücrelerinin zarar görmesi sonucu oluşan Tip 1 Diyabet, şeker hastalığı tipleri arasında yer almaktadır.

Sağlıklı bir insan vücudu kendini olası zararlı etkilere karşı korumakta görevli bir bağışıklık sistemi bulunmaktadır. Bu sistemin normal davranışlarının dışına çıkarak sağlıklı hücrelerine saldırarak zarar vermesi sonucuna otoimmün hastalık yani Tip 1 Diyabet ortaya çıkmaktadır. Daha çok 15 yaş altı çocuklarda sıklıkla görülmektedir.

Tip 1 Diyabet Neden Olur?

Tip 1 diyabet türü genellikle şeker hastası olmaya yatkın kişilerde görülmektedir. Vücudumuzdaki kan şekeri seviyesini ölçerek ünsülin üreten beta hücrelerinin vücut tarafından yabancı zannedilerek yok edilmesi sebebiyle ortaya çıkmaktadır.  Fakat günümüz teknolojisiyle tam olarak bilinmemektedir ve maalesef Tip 1 diyabetin tam olarak tedavisi bulunmamaktadır.

Tip 1 diyabete sebep olan durum yani vücut tarafından beta hücrelerine saldırılmasının belirli bir nedeni bulunmamaktadır fakat aşağıdaki nedenler tetikleyici olabilirler.

 • Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar.
 • Gıdalar içinde yer alan kimyasal toksinler.

Tip 1 Diyabet Belirtileri

Tip 1 diyabet belirtileri ile karşılaşıldığında tedavisi hemen yapılmalıdır. Belirtilerinin göz ardı edilmesi ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

 • Sürekli susuzluk hissi ve ağız kuruluğu.
 • Gün boyunca yorgun hissetmek.
 • Düzensiz ve aşırı idrara çıkmak.
 • Hızlı ve açıklanamayan kilo kaybı.
 • Genital bölgede kaşıntı.

Tip 2 Diyabet

Şeker hastalığı tipleri içinden en yaygın olanlardan biri Tip 2 Diyabet türüdür. Tip 2 diyabet yüksek kan şekeri düzeyleri sonucunda oluşan metabolik bir bozukluktur. Vücudunuzun glikozu metabolize edememesi sonucunda ortaya çıkmaktadır ve bu durum kontrol edilmediği sürece organlarınıza zarar verecektir.

Bir süre öncesine kadar 40 yaş üstü kişilerde oluşan erişkin diyabeti olarak bilinmekteydi fakat zamanımızda gençlerde ve çocuklarda da görülmeye başlamıştır.

Tip 2 Şeker Hastalığı Neden Olur? (Tip 2 Diyabet)

40 yaş üzeri kişilerde gözüken bir diyabet türüdür. Pankreas insülin üretme görevini gerçekleştirir fakat vücudun insülin direnci sebebiyle gerektiği gibi faydalanamaz. Tip 2 diyabetin bir çok nedeni bulunmaktadır. En baskın faktör aile geçmişidir ve en olası Tip 2 Diyabet sebebidir.

Tip 2 diyabet sebepleri arasında aşağıdaki sebepler tetikleyiciler arasındadır.

 • Obezite
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • İlerleyen yaş
 • Kötü beslenme

Tip 2 Diyabet Belirtileri

Bazı belirtileri Tip 1 ile aynıdır. Fakat Tip 2 diyabet türü aylar ya da yıllar boyunca yavaş yavaş gelişen bir türdür. Şeker hastalığı tipleri arasında belirtilerinin saplanması zamana yayılabilen hastalığın teşhisi, erken müdahale için önemlidir.

 • Düzensiz ve aşırı idrara çıkmak.
 • Sürekli susuzluk hissi ve ağız kuruluğu.
 • Gün boyunca yorgun hissetmek.
 • Sürekli açlık hissi.
 • Kas kütlesi kaybı.
 • Yaraların geç iyileşmesi.

Gestasyonel Diyabet (Gebelik Diyabeti)

Daha önceden diyabeti bulunmayan fakat gebelik sırasında ortaya şeker hastalığı tipleri arasındadır. Gebelik sırasında bebeğin gelişimi için vücudun bazı hormonları fazla salgılamasına ve kan şekerinin armasına sebep olur.

Özellikle bebeğin 24-28. haftasından sonra gestasyonel diyabet riski artmaya başlamaktadır. 24. haftadan sonra %2-5 oranında yakalanma riski olan gebelik diyabeti için tarama testi yapılması gerekmektedir.

Anne adayları 24. haftadan sonra oral glukoz tolerans testi yaptırmaları çok önemlidir. Çünkü bebek anne aracılığıyla beslenmektedir. Eğer Anne diyabet hastalığına yakalanmışsa ve kan şekeri yükselmişse bebeğinde kan şekeri yükselecektir.

Gestasyonel (Gebelik) Diyabeti Neden Olur?

Gebelik diyabeti yani gestasyonel diyabet türü,  şeker hastası olmayan kadınlarda gebelik sırasında ortaya çıkmaktadır ve bebeğin doğumu ile birlikte ortadan kaybolan gebelik türüdür. Gebelik diyabeti görülme olasılığı %2-4 arasında olup bu oran ailesinde daha önceden gebelik diyabeti yaşayan kişilerde oran daha fazladır.

Gestasyonel gebelik sebepleri arasında aşağıdaki sebepler tetikleyici durumdadır.

 • Ailesinde daha önceden gebelik diyabeti yaşayan kişiler.
 • Aşırı kilolu ve obez olan kişiler.
 • Polikistik over sendromu yaşayan kişiler.
 • Bir önceki gebeliğinde çocuğu 4 kg ve üzeri doğanlar.

Bu yazımızda şeker hastalığı neden olur sorusuna diyabet türlerini inceleyerek ve risk faktörlerini belirterek cevap vermeye çalıştık. Fakat en yaygın olarak görülen tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet arasındaki farkları ve yanlış bilinen doğruları incelediğimiz Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Farkları isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Gebelik Diyabeti Risk Durumları

Şeker hastalığı tipleri arasında yer almakta olan gebelik diyabeti daha çok aşağıdaki durumdaki annelerde görülmektedir.

Tavsiye İçerik:  Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

 • 35 yaşından sonra hamile kalanlarda.
 • Ailesinde şeker hastalığı olan anne adaylarında.
 • Daha önce 4 kg üzerinde doğum yapmış annelerde.

Lada Diyabet (Tip 1.5 Diyabet)

İnsülin üretmekte görevli olan beta hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından yok edilmesiyle oluşan diyabet türüdür. Bazı bilim adamları tarafından Lada Diyabet olarak adlandırılsa da Tip 1.5 diyabet olarak da adlandırılmaktadır.

Halk arasında yaygın olarak Tip 1 ve Tip 2 diyabetleri bilinmektedir. Fakat Lada diyabet yani Tip 1.5 diyabeti de farklı bir şeker hastalığı türüdür.

Lada Diyabet Tip 1 Diyabetten daha yavaş gelişen 30-50 yaş aralığındaki insanlarda görülen bir şeker hastalığı tipidir.

Lada Diyabet Belirtileri

 • Özellikle yemeklerden sonra gün boyu devam eden yorgunluk hissi.
 • Bulanık görme durumları.
 • Yemekten kısa bir süre sonra acıkma hissi.

Lada diyabet rahatsızlığı geliştikçe aşağıdaki belirtilerde gözlemlenmektedir.

 • Sürekli susuzluk hissi.
 • Sürekli idrara çıkma durumu.
 • Vücutta karıncalanma hissi

Şeker hastalığı tipleri yazımızda dört farklı şeker hastalığı türlerini inceledik. Eğer en yaygın rastlanan Tip 1 ve Tip 2 Diyabet rahatsızlıklarının arasındaki farkların detaylı incelemesine ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Источник: https://faydalarizararlari.net/seker-hastaligi-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.