Şeker hastasının sigortası: EVDE KAN ŞEKERİ TAKİBİ

Şeker Hastalığında Kontrol ve Takip

Şeker hastasının sigortası: EVDE KAN ŞEKERİ TAKİBİ

Eğer diyabetliyseniz hayatınızın bundan sonraki döneminde kendinizi çok iyi kontrol altında tutmanız gerekecektir. Diyabetle barışık yaşamanın yolu kendinize dikkat etmekten geçer. Kan şekeri düzeylerinizi ortalama aralıklarda tutarak olabildiğince normal yaşam sürdürmeyi hedeflemelisiniz. Bu hedefe ulaşmanızın en iyi yolu diyet uygulamak ve egzersiz yapmaktır.

Şeker hastası olduktan sonraki gelişen zaman içinde sürekli yüksek düzeylerde seyreden kan şekerine bağlı olarak kompilasyonlar gelişebilir.

Komplikasyonlar önce gözleri, böbrekleri, sinirleri ve kardiyovasküler sistemi etkiler. Bunlardan kaçınmak için ya da mümkün olduğunca erken fark edebilmek için şeker hastasının kendisini özenle izlemesi gerekir.

Günümüzde kan şekerinin kontrolü için uygulaması çok kolay yöntemler vardır.

ŞEKERİMİ KAÇ DEFA ÖLÇMELİYİM?

Kan şekeri düzeyinizi kendiniz izlerseniz hastalığınızı kontrol altında tutmanız kolaylaşacaktır. Tüm yapacağınız parmağınızdan bir damla kan alarak testinizi yapmaktır. Bugün Türkiye’de bu işlevi yapan birçok şeker ölçme cihazı mevcuttur.

Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Diyabet Federasyonu şeker hastalarının hangi sıklıkta şeker düzeylerinin ölçüleceğini bir bildiriyle sunmuşlardır.

Yoğun tedavi gören hastalar için; her yemekten önce ve yatmadan önce şeker düzeyinizi ölçmeniz gerekir.

Diyabetli tüm hastalar; günde 2 defa ama çeşitlendirerek farklı zamanlarda ölçebilir.

Diyet ile kontrol edilen hastalar; günde bir kez kan şekerini mutlaka ölçmeli.

Ağızdan ilaç kullanan hastalar; her gün kahvaltıdan önce ve kahvaltıdan 2 saat sonra olmak üzere günde 2 defa kan şekerini ölçebilir.

Hedefimiz kan şekerinizi 24 saat boyunca istenilen seviyelerde tutmaktır. Her gün belirli aralıklarda ölçülen şeker sonuçlarınızı kaydederek doktorunuza bildirmeniz gerekir. Böylece doktorunuz ve siz bu bilgiler ışığında en iyi tedavi yöntemini ve programını ayarlayabilirsiniz.

İDRAR ŞEKERİ

Kan şekerinizi ölçebildiğiniz gibi idrar şekerinizi de ölçebilirsiniz. Normalde idrarda şeker çıkmaz. Ancak kanınızdaki şeker miktarı çok yükselirse, bunun bir kısmı idrara çıkar. İdrar şekerinize bakmak son derece kolay bir işlem olmasına rağmen kan şekerinizi tam olarak saptamaz.

KANDAKİ ŞEKER SEVİYESİNİ DÜŞÜRMENİN 10 YOLU

İnsanların “biraz şekerim var” ya da “şekerim biraz yüksek” dediğini işitmişsinizdir. Bu sözler diyabetin ciddi bir hastalık olmadığı düşüncesini uyandırır. Bu doğru değil. Diyabet ciddi bir hastalıktır, fakat onu yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

Diyabeti olan kişiler sağlıklı beslenme seçimleri yapmalı, ideal kiloda kalmalı, her gün hareket etmeli ve iyi hissetseler bile ilaçlarını almalılar. Yapılması gereken çok şey var kolay değil. Ama buna değer.

Prof. Dr. Alper Çelik, kan şekeri seviyesini düşürmenin kolay yolları hakkında şu bilgileri verdi:

DÜZENLİ EGZERSİZ

Aktif olun. Haftanın büyük bir kısmında aktif olmak için hedef koyun. Günde 10 dakikalık yürüyüş gibi hafif bir hedefle başlayın. Haftada iki kez kas gücünü artıracak alıştırmalar yapın. Stretch bantları kullanın, yoga, ağır bahçe işleri (aletle kazma ve bitki ekmek vb) ya da push-up yapın.

Düzenli egzersiz kilo kaybetmenize ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir. Artan insülin hassasiyeti, hücrelerin kan dolaşımındaki şekeri daha kolay kullanabilmesi demektir.

Egzersiz kan şekerinin kaslar tarafından kullanılmasına ve kasların kasılmasına da yardım eder. Ağırlık kaldırma, tempolu yürüyüş, koşma, bisiklet sürme, dans, doğa yürüyüşü, yüzme ve benzeri egzersizler yararlı olacaktır.

Egzersiz insülin duyarlılığını artırır ve kasların kandan şeker almasına yardımcı olur. Bu da kan şekeri seviyesinin düşmesini sağlar.

KARBONHİDRAT ALIMINI KONTROL ALTINDA TUTUN

Pek çok çalışma düşük karbonhidrat diyetinin kan şekeri seviyesini azaltmaya ve kan şekerinin ani yükselmesini önlediğini göstermektedir. Dahası, düşük karbonhidrat diyeti kan şekeri seviyesini uzun vadede kontrol etmeye de yardım etmektedir.

Karbonhidratlar glikoza parçalanır bu da kan şekerini yükseltir. Karbonhidrat alımını azaltmak kan şekeri kontrolüne yardımcı olur.

LİFLİ BESİN TÜKETİMİ ARTIRIN

Yüksek lif içeren gıdalar, sebzeler, meyveler, kurutulmuş taneli baklagiller ve tam tahıllardır. Kadınlar için günlük önerilen lif miktarı yaklaşık 25 gram ve erkekler için de yaklaşık 38 gramdır. Bu da her 1000 kaloride 14 grama karşılık gelmektedir. Bol lif tüketmek kan şekerini kontrol etmeye yardım eder ve çözünebilen yenebilir lifler daha etkilidir.

SUSUZ KALMAYIN

Yeterince su içmek kan şekeri seviyesini sağlıklı sınırlar içinde tutmanıza yardımcı olacaktır. Susuz kalmayı önlemeye ek olarak böbreklerin de fazla kan şekerini idrar yoluyla atmasına yardımcı olur. Düzenli su içmek kanı sulandırır, kan şekeri seviyesini düşürür ve diyabet riskini azaltır.

Su ve kalorisi olmayan içeceklerin en iyi içecekler olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Şekerle tatlandırılmış içecekler kan glikoz seviyesini artırır, kilo kontrolünü ortadan kaldırır ve diyabet riskini artırır. Su içmek kan şekeri seviyesini düşürür ve diyabeti önlemeye yardımcıdır. Su en iyi içecektir.

Meyve suyu ve soda yerine su için.

PORSİYON KONTROLÜ YAPIN

Porsiyon kontrolü kalori alımını düzenlemeye yardım eder ve kilo kaybına götürür. Dolayısıyla kiloyu kontrol etmek sağlıklı kan şekeri seviyesini destekler ve tip 2 diyabet gelişimi riskini azaltır.

Porsiyonları kontrol altına almak kalori alımını azaltmaya ve kan şekerinin ani yükselmesini önlemeye yardım eder.

Porsiyonları kontrol etmek için:

  • Porsiyonları ölçün ve tartın
  • Küçük tabak kullanın
  • Açık büfe restoranlardan uzak durun
  • Yiyeceklerin etiketlerini okuyun ve porsiyonları kontrol edin
  • Yemek günlüğü tutun
  • Yavaş yiyin

Porsiyonları daha fazla kontrol ettikçe kan şekeri seviyesini da daha iyi kontrol edeceksiniz.

DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKSİ OLAN BESİNLERİ TERCİH EDİN

Düşük glisemik indeksli besinleri tüketmenin tip 1 ve tip 2 diyabetli kişilerin uzun vadede kan şekerini düşürdüğü gösterilmiştir. Besinlerin glisemik endeksi kadar tüketilen karbonhidrat miktarı da önemlidir.

Deniz ürünleri, et, yumurta, yulaf, arpa, fasulye, mercimek, taneli besinler, tatlı patates, mısır, yer elması ve nişasta içermeyen yiyecekler düşük glisemik indeksli besinlerdir.

Düşük glisemik indeksli yiyecekleri seçmek ve toplam karbonhidrat tüketimini belirlemek önemlidir.

STRES SEVİYESİNİ KONTROL ALTINA ALIN

Stres kan şekerini yükseltebilir. Derin nefes almaya, bahçe işleri ile uğraşmaya, yürüyüşe, meditasyona, hobilerinizi yapmaya sevdiğiniz müziği dinlemeye zaman ayırın.

KAN ŞEKERİ SEVİYENİZİ TAKİP EDİN

Kan şekeri seviyesini ölçmek ve takip etmek onu kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Böylelikle öğünlerde ya da aldığınız ilaçlarda bir düzenleme gerekip gerekmediğini bulabilirsiniz.

Vücudunuzun belli yiyeceklere verdiği tepkiyi de bu şekilde görebilirsiniz. Her gün kan şekeri seviyesini ölçmeye ve ölçüm değerlerini kaydetmeye çalışın.

 Şeker seviyesini kontrol etmek ve her gün bunu kaydetmek yiyecek ve ilaçları düzenlemeye ve kan şekeri seviyesini indirmeye yardımcı olacaktır.

KALİTELİ VE YETERLİ UYUMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Uykunuzu almış olmak son derece önemlidir ve iyi bir sağlık için gereklidir. Kötü uyuma alışkanlıkları ve dinlenememek kan şekeri seviyesini ve insülin duyarlılığını etkiler. İştahı artırır ve bu da kilo almaya götürür.

Uyku kalitesinin düşmesi büyüme hormonu salgılanmasını azaltır ve kortizol seviyesini yükseltir. Bunlar kan şekeri kontrolü için önemli hormonlardır. Uykunun kaliteli ve yeterli olması gerekir. Her gece yeterli bir süre ve kaliteli bir uyku uyunması gereklidir.

İyi bir uyku kan şekeri kontrolünü sağlamak ve sağlıklı kiloda kalabilmek için önemlidir. Kötü uyku metabolik hormonların üretimini olumsuz etkiler.

KİLO VERİN

Vücut ağırlığında yüzde 7’lik bir azalmanın diyabet geliştirme oranını yüzde 58’e kadar azaltabildiği bilinmektedir. Üstelik riskteki bu azalma yıllarca devam etmektedir.

Diyabet riski altında olup olmadığınızı belirlemek için kiloyla en yakın bağlantılı şey, bel çevresidir ve bu konuda da dikkatli olmanız gerekir.

Kadınlarda 88,9cm ve erkeklerde de 101,6 cm’den daha büyük bel çevresi ölçümü, insülin direnci, yüksek kan şekeri seviyesi ve tip 2 diyabet için artan bir risk ile ilişkilendirilmektedir.

Sağlıklı bir bel ölçüsüne sahip olmak tüm kilonuzdan çok daha önemli olabilir. Sağlıklı bir kilo ve bel çevresinin belirtilen sınırdan aşağıda olması, kan şekeri seviyesini normal sınırda tutmaya ve diyabet hastası olma riskini azaltmaya yardım edecektir.

Источник: https://www.metabolikcerrahi.com/seker-kontrolu

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ

Şeker hastasının sigortası: EVDE KAN ŞEKERİ TAKİBİ

Kişisel Bilgilerinizin gizliliğinin korunması Novo Nordisk için önemlidir. Bu çerçevede hazırladığımız Gizlilik Politikamızın kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.

İşbu Gizlilik Politikası’nın amacı, websitemizde ne tür bilgiler topladığımız, bunları nasıl sakladığımız ve kullandığımız, bu bilgileri hangi koşullar altında işleyip açıklayabileceğimiz konularında sizleri tam olarak aydınlatmaktır.

BU INTERNET SİTESİNİ KULLANARAK, BİLGİLERİN BU GİZLİLİK POLİTİKASINDA BELİRTİLDİĞİ BİÇİMİYLE İŞLENMESİNİ, TOPLANMASINI, SAKLANMASINI VE KULLANILMASINI ONAYLAMIŞ OLUYORSUNUZ.

Ziyaretçi/kullanıcı kişisel verileri NovoNordisk tarafından görevlendirilen firma PortalGrup İnternet Hizmetleri ve Yazılım Geliştirme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (“Portalgrup”) tarafından tutulacaktır. Herhangi bir kişisel verinizi tarafımıza sunmadan da sitemizden faydalanabilirsiniz.

İnternet sitemizde paylaştığınız kişisel bilgilerinize her zaman erişim hakkınızın bulunduğu ve bu bilgilerin silinmesi, değiştirilmesi ve güncellenmesini her zaman talep edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Kişisel bilgilerinizi bu internet sitesinde bildirmenizden sonra, siz bize aksi şekilde bir talimat vermedikçe, bu bilgiler bizden istediğiniz hizmeti size sunduğumuz sürece ya da yasalar bunu istediği sürece Portalgrup tarafından saklanacaktır.

1. Gizlilik Taahhüdü

“Kişisel Veriler” terimi, bu Gizlilik Politikasında kullanıldığı biçimiyle, size düzenli aylık bilgilendirme amaçlı e-bülten gönderimi için kullanılabilecek e-posta adresinizdir. Kanuni zorunluluklar haricinde Kişisel Veriler yalnızca işbu Gizlilik Politikası uyarınca işlenecek ve Portalgrup tarafından tutulacaktır.

İnternet sitemizde paylaştığınız bilgilerin bir kısmı, sizin yaşadığınız ülkeden farklı veri koruma kanunları olan başka ülkelerde yer alan bilgisayarlarca depolanıp işlenebilir. Bu tür durumlarda, bizler asgari olarak ülkenizde mevcut veri koruma kanunlarınca sağlanan korumanın bu bilgiler bakımından da sağlanacağını temin ediyor olacağız.

2. Kişisel Verilerin Kullanım Amacı

Aksi belirtilmediği takdirde, bu site yoluyla toplanan bilgileri, sitemizin içeriğini geliştirmek, siteyi tercihleriniz temelinde ihtiyaçlarınıza göre düzenlemek, (eğer talep etmişseniz) size bilgi sunmak amacıyla, kendi pazarlama ve araştırma amaçlarımız için ve belirtilen diğer herhangi bir amaç için kullanabiliriz. Ayrıca bu site aracılığıyla, kişisel nitelikte olmayan edinilmiş bilgilerin tümünden tamamen faydalanabiliriz.

İşbu internet sitesi kapsamında, ziyaretçi/kullanıcılar tarafından kendi rızaları doğrultusunda siteye sunulan kişisel veriler Portalgrup tarafından saklanmakta ve işlenmekte olup, bu veriler NovoNordisk ile paylaşılmamaktadır.

İşbu internet sitesi kapsamında; Portalgrup tarafından ziyaretçi/kullanıcılardan toplanan kişisel veriler, kanunlarca açıkça aksi öngörülmediği sürece, NovoNordisk adına kurulan diğer websitelerinde Portalgrup veya NovoNordisk’e bağlı diğer ajanslar tarafından uzaktan hizmet verilmesine yarayacak bilgiler niteliğindedir. Bu uzaktan hizmetler kişisel bilgilerin Novo Nordisk ile paylaşılmasına yol açmayacak olup şu alanları içermektedir:

• Kişisel iletişim hizmetleri (veri alışverişi) • Genel iletişim veya bilgi iletişim hizmetleri

• İnternetin kullanımıyla bağlantılı hizmetler

Kişisel veriler ancak Portalgrup tarafından mevzuat gereğince veya ziyaretçi/kullanıcının muvafakatiyle alınacaktır. Ancak bu bilgilerin Portalgrup tarafından kullanımında muvafakat aranmayacaktır.

Ayrıca, sitemize sunduğunuz kişisel bilgileri ve iletişim bilgileri Portalgrup tarafından pazar araştırması vb. hizmetler için kullanılabilecektir.

3. Kişisel Verilerin Açıklanmaması

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verileriniz, bu Gizlilik Politikasında belirtilenler dışındaki üçüncü şahıslara verilmeyecek, açıklanmayacak ya da başka şekilde ifşa edilmeyecektir.

Kişisel verileriniz, verilerin asıl toplanma amacına uygun olarak işlenmesi ya da bu internet sitesinin yararlılığının değerlendirilmesi, veri yönetimi ya da teknik destek gibi amaçlarla işlenmesi için Portalgrup adına hareket eden üçüncü şahıslarla da paylaşılabilinir.

Bu sitenin ticari faaliyetlerinin ya da bunların bir kısmının satılması veya devir edilmesi durumunda; söz konusu satış veya devirle bağlantılı olarak, sizden alınan Kişisel Veriler Portalgrup tarafından satın veya devir alan üçüncü şahıslara aktarılabilecektir; böyle bir durumda alıcının veya devir edilen tarafın Kişisel Verileri bu Gizlilik Politikasına uygun olarak kullanmasını temin edeceğiz. Yürürlükte bulunan yasaların, mahkeme kararlarının ya da kamu kurumları tarafından alınan kararlar uyarınca ya da yurt içinde ya da yurt dışında cezai ya da başka hukuki soruşturma ya da kovuşturmaların desteklenmesi amacıyla Kişisel Veriler üçüncü şahıslara açıklanabilecektir.

4. Erişim, Düzeltme, Silme ya da İtiraz Hakkı

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin her işlenmesinde bu verilerin toplanma amacına uygun olarak doğru ve güncel tutulmasını sağlamak için gereken makul düzeydeki önlemleri almaktayız.

Anılan veri işleme uygulamasının bu politikada belirtildiği biçimiyle meşru amaçlar ya da yasalara uygunluk doğrultusunda işlenmediği takdirde Kişisel Verilerinizin işlenmesine itiraz edebilmenize olanak sağlayacağız.

Portalgrup ile elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

Kişisel verilerin silinmesine ilişkin talepler, aksi kanunlarca açıkça öngörülmediği müddetçe (örneğin sizin izninizle alınmış kişisel verilerinizle ilgili olarak görülen mahkeme nezdinde bir dava ile bağlantılı olarak) bizim için bağlayıcılığı olan geçerli her türlü yasal ve etik bildirim, belge dosyalama ya da tutma yükümlülüklerine tabidir.

5. Güvenlik Ve Gizlilik

Bilgisayar bağlantılı olarak Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için güvenli veri ağlarının yanı sıra endüstri standartlarında güvenlik duvarı ve veri koruma uygulamaları kullanmaktayız.

Kişisel Verilerinizin Portalgrup tarafından işlenmesi sırasında, bilgilerin kaybolmasını, kötüye kullanılmasını, açıklanmasını, değiştirilmesini, yok edilmesini; bu bilgilere izinsiz erişimi önleyecek biçimde makul düzeyde önlemler almaktayız.

Ancak NovoNordisk, Kişisel Verileri korumak üzere belirli prosedür ve standartlara tabi olarak makul önlemler almakta ve bu önlemleri teknolojik gelişmeler ışığında güncellemekte ise de; İnternet üzerindeki güvenlik önlemlerini atlatmak ya da bu verilere müdahale etmek isteyebilecek kişilere karşı tam bir güvenlik garantisi vermemektedir.

6.Otomatik olarak alınan bilgiler

Ziyaret tarih ve saatiniz, bilgisayarınızın IP adresi, bağlı bulunduğunuz domain gibi bilgiler, internet site istatistiklerini oluşturan programlarca kaydedilir. Bu bilgiler kişisel değildir ve sadece internet site trafiğinin analiz edilmesi ve sitenin geliştirilmesi için kullanılır.

Kişisel olmayan bilgiler, sorduğunuz sorular ya da paylaştığınız yorumlar, fikirler ve öneriler gibi şahsi olmayan bilgilerden veya tarafımızca toplanabilecek ve herhangi bir Kişisel Bilgi ile bağlantılı olmayan bilgilerden oluşmaktadır. Kişisel olmayan ve gizlilik taşımayan bilgiler olarak değerlendirilecek ve tarafınıza karşı herhangi bir yükümlülük taşımaksızın, herhangi bir amaç için ve herhangi bir surette ifşa edilebilecek ve/veya kullanılabilecektir.

7. Çerezler (cookies)

İnternet sitemiz diğer pekçok internet sitesi gibi “cookie” adlı bir teknolojiyi kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde bizi tekrar ziyaret ettiğinizde sizi hatırlamamız mümkün olabilmektedir. “Cookie”ler kişisel bilgiler içermez ancak bir kullanıcının şifresi, sitede ziyaret ettiği sayfalar, ziyaret tarihi vs.

gibi bilgileri güvenli bir şekilde saklayabilir. “Cookie”ler sabit diskinizden dosya alınması, epostalarınızın okunması veya bilgisayarınıza virüs taşınması için kullanılamaz. İsterseniz tarayıcı programınızı bu teknolojiyi kullanmayacak şekilde ayarlayabilir ve “cookie”leri sabit diskinizden silebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yardım için lütfen tarayıcı programınızın “Yardım” bölümüne başvurunuz.

Novo Nordisk ve tüm dünyadaki iş ortakları, temsilcileri ve iştirakleri bu internet sitesinde saklanan bilgileri, işbu Politika’da belirtilen kapsam dışında tarafınızca onaylanmadan üçüncü şahıslar ile paylaşmamayı taahhüt eder.

Bu politika sadece ziyaret edilen internet sitesi için geçerlidir. İnternet sitemizde yer alan linkler ile ulaşabileceğiniz diğer internet sitelerini bağlamamaktadır.

8. Diğer Sitelere İlişkin Linkler

Bu Gizlilik Politikası, yalnızca bu site için geçerlidir; NovoNordisk’e ait olmayan internet siteleri için geçerli değildir. Ancak internet sitemizde ziyaretçi/kullanıcıların ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz başka internet sitelerine ait linkler bulunabilir.

Amacımız, link verilen sitelerin güvenli internet siteleri olmasını sağlamaktır.

Ancak, bu durum hiçbir şekilde link verdiğimiz internet sitelerinin güvenli olduğu veya gizlilik standartları konusunda garanti verdiğimiz ve burada yer alan Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları’nın, anılan sitelerde de yürürlükte olduğu anlamına gelmez.

Bu sebeple link verdiğimiz internet sitelerinin güvenliği ve içeriği ile ilgili olarak ziyaretçi/kullanıcılara herhangi bir garanti vermemekteyiz. Bu nedenle, bu internet sitesi dışında diğer bir sayfaya bağlanıldığında, kişisel tanımlayıcı bilgilerin verilmesinden önce, ilgili sitenin gizlilik politikasının incelenmesi tavsiye edilmektedir.

9. Çocukların Erişimi Hakkında

Bu site 18 yaş altı çocuklar için hazırlanmamıştır.

Çocukların gizliliğinin korunmasının önemine binaen, Portalgrup 18 yaş altı bireylerin bilgilerini, bu yönde yasal velilerinden önceden alınmış açık bir izin olmadan her ne amaçla olursa olsun toplamamakta ve kullanmamaktadır. Belirtilen yasal temsilcinin talep etmesi halinde çocuğun sağlamış olduğu bilgileri inceleme ve/veya bunların silinmesini gerekli kılma hakkı bulunmaktadır.

Ebeveynlerin, internet kullanımı ve internet sitelerine verilen bilgilerle ilgili olarak çocuklarıyla konuşmalarını tavsiye etmekteyiz.

10. Bize Ulaşın

Bu politika ve işbu internet sitesi kapsamında, Portalgrup ile aşağıdaki elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

info@portalgrup.com
+90 (212) 279 42 42

NovoNordisk’in bilgi toplama, kullanma ve ifşa etme uygulamaları hakkında sorularınız veya talepleriniz olursa, bize aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz nnbilgi@novonordisk.com

Yasaların gerektirdiği haller dışında NovoNordisk ve Portalgrup, bu politika ve gizlilik uygulamaları ile ilgisi olmayan sorulara veya yorumlara cevap verileceğini garanti etmemektedir.

Источник: http://www.diyabet.com/diyabet/diyabet-takibi/diyabetin-kontrolu/hedef-kan-sekeri-degerleri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.