Şeker Koması Öldürebilir!

Şeker Komasının Belirtileri Nelerdir?

Kişi terlemiştir. Vücudu kasılmıştır. Komaya girmeden önce çok sinirli olur, halsizlik ve soğuk ter, çarpıntı, el ve ayaklarda güçsüzlük, sinirlilik, konsantrasyon bzukluğu, konuşmanın düzensizleşmesi, durgunluk, aşırı tepki veya tepkisizlik, şuur kaybı, ağır koma, idrar ve dışkı kaçırma gibi

Diyabet rahatsızlığı çoklu organ yetersizliğine neden olabileceği için hastaların yaşam kalitesinde ve yaşam süresinde olumsuz etki edebilirler. Şeker düşüklüğü daha tehlidir.

Şeker hastalarının sık beslenmesinde fayda vardır.

Bir insan şeker hastası olarak biliyorsa şuuru kapalı olarak bulunduysa bu durumda aksi ispat edilinceye kadar düşük şeker komasıdır. Diyelim ki bu şuur kaybı yüksek şeker komasından kaynaklansın genelde yüksek şeker koması çok fazla şuur kapalılığı yapmaz. Mesela şekeri 20 olan birinin şekerini 70' e veya 80' e çıkarırsanız kişinin hayatı değişmiş olur.

Şeker hastası olan biri acile getirildiğinde şuuru kapalı ise hastanın şekeri var deniliyorsa ve aksi ispat edilemediği sürece düşük şeker olarak düşünülüyor. Kendinde olmadığı ve şuuru kapalı olduğu için bu hastaya şekerli serum takılır. Eğer hipoglisemi ise şekeri aniden yükselsin diye eğer düşük şeker koması ise dakikalar içinde olumlu cevap alınır.  

Diyabet koması iki şekilde olabilir:

Şekerin aşırı düşmesine bağlı “hipoglisemi koması”, veya

şekerin aşırı yükselmesine bağlı “hiperglisemi koması“.

Bunlardan hipoglisemi komasıçok daha hızlı gelişen ve kısa sürede müdahale edilmezse hasta için ölümcül olabilen bir tablodur.

Aşırı şeker düşüklüğü olan kişide acıkma, soğuk terleme, dudak çevresinde / ellerde uyuşma, kişilik değişiklikleri, şuur kaybı ve hatta nöbet (vücutta kasılmalar, ağızdan köpük gelmesi, idrar kaçırma gibi) gelişebilir.

Hasta ağızdan gıda alabilecek durumda ise şekerli su, meyve suyu veya glukoz tablet verilmeli, hastanın şuuru kapanıyorsa en kısa zamanda bir sağlık merkezine ulaştırılması sağlanmalıdır.

Şuuru kapalı olan bir hastaya bir şeyler yedirmeye çalışılmamalıdır, yiyecekler solunum yoluna kaçabilir.

İnsülin kullanan hastalara mümkünse yanlarında glukagon ampul bulundurmaları ve yakın çevrelerindeki kişilere bu ilacın kullanımını öğretmeleri önerilir.

Glukagon, ağızdan alımı olmayan, şuur kaybı başlamış hastada hipoglisemi tedavisi için kullanılır, enjeksiyondan sonra dakikalar içinde kan şekerinin yükselmesini sağlar ama etkisi kısa sürelidir.

Glukagon sayesinde hastaneye ulaşana dek zaman kazanılmış olur.

Hiperglisemi komasının şuur kaybına yol açacak derecede ağırlaşması nadir bir durumdur.

Hastada sıvı kaybı nedeni ile aşırı halsizlik, cilt-ağız-dil kuruluğu, ağızda aseton kokusu, karın ağrısı gibi belirtiler vardır.

Kusması yoksa hastaya bol su içirilmeli ve en kısa zamanda hastaneye ulaşması sağlanmalıdır.

Diyabetli bir hastanın hangi tip komada olduğunu anlamanın en güvenli yolu kan şekerini ölçmektir.

Eğer ölçüm yapılamıyorsa ve hangi tip koma olduğuna karar verilemiyorsa hipoglisemi komasında olduğu gibi davranılır.

Çünkü hipoglisemi koması dakikalar içinde müdahale gerektirir, buna karşılık hiperglisemisi olan bir kişiye yanlışlıkla biraz daha glukoz verilse de hayati risk oluşmaz.

                                                                                         Doç Dr. Serpil Salman

Hipoglisemi:

Beynin temel işlevlerini yerine getirmesi için glikoz adını verdiğimiz şekere ihtiyacı vardır.

Bazı ciddi durumlarda kan şekerinin düşmesi neticesinde baygınlık ortaya çıkabilmektedir.

Hipoglisemi az yemekten veya vücudun aşırı miktarda insülin salgılamasından kaynaklanabilir.

Egzersizde aşırıya kaçmak veya yoğun alkol tüketimi de aynı etkiyi oluşturabilir.

Hipogliseminin ciddiyet düzeyiyle görülen belirtiler birbirleriyle yakından ilişkilidir. Uzun süreli yani kronik şeker hastalığında sadece kan şekeri çok ciddi anlamda düşükse baygınlık belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Bu duruma hipoglisemi farkındasızlığı denilmektedir.

Şeker Koması Belirtileri

Diyabetik koma yani şeker koması ortaya çıkmadan evvel genelde yüksek kan şekeri veya düşük kan şekeri belirtileri yaşayacaksınız.

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi)
Kan şekeri seviyesi çok yüksek olursa şeker komasından hemen önce aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

– Aşırı susuzluk hissi

– Sık idrara çıkma

– yorgunluk

– Bulantı ve kusma

– Nefes darlığı

– Mide ağrısı

– Meyveli nefes kokusu

– ağız kuruluğu

– hızlı kalp atışı

Düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtileri

Kan şeker seviyesinin düşmesi durumunda aşağıdaki belirtileri ve semptomlar ortaya çıkabilir:

– sinirlilik

– yorgunluk

– terleme

– açlık

– bulantı

– huzursuzluk

– kalp çarpıntısı

– konuşmada zorlanma

Bazı insanlarda hipoglisemi kronik olarak sürdüğü için hiç bir belirti vermeden doğrudan şeker komasına girilebilmektedir.

 Bu durumda kronik şeker hastalarının uyanık olmaları ve sürekli kan şekeri ölçümü yaptırmaları gerekmektedir.

Günümüzde şeker hastalığı tedavi ve kontrol edilebilen bir rahatsızlıktır.

O nedenle belirtileri gördüğünüzde doktora muayene olmalı ve gerekli teşhis yöntemlerini uygulatmalısınız.

Şeker koması öldürür mü?

Şeker koması ciddi bir sağlık problemidir ve zamanında müdahale edilmezse ölüme neden olabilir.

Источник: https://www.facebook.com/notes/faydal%C4%B1-bilgiler/%C5%9Feker-komas%C4%B1/794582520664599/

Şeker Hastalığı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Şeker Koması Öldürebilir!
86 / 100SEO Score

Şeker hastalığı, vücudun kan şekeri dengesini sağlayamadığı ve şekerin dokulara zarar verebilecek seviyelere yükseldiği metabolik bir hastalıktır. Özellikle hareketsiz yaşam tarzının benimsendiği çağımızda önemli bir sağlık sorunudur.

Kandaki şekerin temel olarak iki kaynağı vardır; birincisi yediğimiz besinler ikinci ise karaciğerde depo halinde bulunan glikoz(şeker). Uzayan açlık durumunda karaciğerden kana şeker salınırken, yemek sonrası ise kandan karaciğer ve dokulara glikoz (şeker) geçişi olur. Kan şekeri başta insülin hormonu olmak üzere birçok hormonun etkisi altında hassas bir şekilde kontrol edilir.

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı tıp dilindeki ismiyle “diyabet” , adından da anlaşılacağı üzere kan şekeri seviyelerinin yüksekliği ile seyreden bir hastalıktır. Şeker (glikoz) vücudumuz için önemli bir enerji kaynağı olmakla birlikte beyin için temel enerji kaynağıdır. Yaşamın devamı için kan şekeri belli seviyelerde tutulur.  Eğer bu seviyelerin üzerine çıkmaya başlarsa dokulara zarar verir.

Bu Hastalık Temelde 2 Mekanizma İle oluşur:

 1. İnsülin hormonunun yetersizliği: Vücutta yeterince insülin üretilemez.
 2. İnsülin hormonuna direnç: Yeterli insülin olduğu halde dokularda bu insüline karşı direnç vardır. Yani insülinin etkisini gösterememesi.

Peki insülin nedir?

İnsülin pankreastan salgılanan, kanda bulunan şekerin dokularımız tarafından kullanılmasını sağlayan bir hormondur. Birçok görevi olmasına rağmen temel olarak kan şekerini düzenler.

Yemek yediğimizde kana geçen glikoza (şekere) karşılık salgılanan bu hormon, şekerin hem dokularımız tarafından kullanılmasını hem de depolanmasını sağlar.

Sonuç olarak kan şekerinin yükselmesini engelleyen bir hormondur.

Yüksek şeker neden tehlidir?

Yüksek şeker, dokular üzerinde toksik etki yapar. Başta damarlar olmak üzere dokular ile etkileşime geçerek bunların yapısını bozar. Bu da uzun süreçte farklı organlarda, farklı derecelerde hasarlara yol açar. Özellikle damar yapısını bozuyor olması kalp, böbrek, göz, sinir gibi önemli yapıların beslenmesini bozar.

Şeker hastalığının temelde 3 türü vardır:

 • Tip 1 Diyabet,
 • Tip 2 Diyabet,
 • Gestasyonel Diyabet(Gebelik şekeri).

Not: Günümüzde birçok şeker hastalığı alt tipi bulunmaktadır. 

Şeker Hastalığının Nedenleri

Vücuttaki iki mekanizmanın bozukluğu şeker hastalığına neden olur.

 • Birincisi pankreastan yeterince insülin üretilememesi,
 • İkincisi ise insülin miktarı normal olduğu halde vücudumuzda buna karşı direnç olması ve olan insülinin kullanılamamasıdır.

Şeker hastalığının şeker tüketmek ile direkt bir ilişkisi yoktur. Yani kişi şeker yediği için şeker hastası olmaz.

Tip 1 Şeker Hastalığı Nedenleri (Tip 1 Diyabet)

Genetik yatkınlığı olan kişilerde çevresel faktörlerin (bazı virüsler, toksinler, stres) etkisi ile ortaya çıkar. Tip 1 diabette kandaki insülin hormonu ya yoktur yada çok azdır.

Oluşma şekli büyük oranda otoümminiteye bağlıdır.

Yani normalde zararlı etmenlere (virüs,bakteri,yabancı maddeler…) karşı savaşan ve onları öldüren savunma hücrelerinin, kendi pankreas hücrelerine saldırıp onları yok etmesi sonucu oluşur.

Sonuç olarak pankrestan insülin salgılayan hücreler ya yok olmuştur yada çok az kalmışlardır. Bu da şeker hastalığının gelişmesine neden olur.

Daha çok 30 yaş öncesinde başlayan tip 1 diyabette şikayetler aniden başlar.  Bu hastalığı olanlar genellikle zayıf veya normal kilodadırlar. Mutlak insülin eksikliği olduğu için tedavide insülin verilir.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabette asıl sorun kandaki insüline karşı vücutta direnç gelişmesidir. İnsülin direnci sonucu dokular kandaki şekeri kullanamaz. Yani kabaca insülin var ama yeterince etki etmiyor denilebilir. Bu durum şekerin yükselmesine neden olur. Tip 2 diyabet hastalığının ilerleyen dönemlerinde insülin miktarında da düşme olur.

Tip 2 diyabette genetik yatkınlık çok önemlidir. Bu hastalığa yakalananların çoğu obez veya fazla kiloludurlar. Genellikle sinsi seyreder ve başlangıçta hiçbir belirti vermeyebilir.

Gestasyonel Diyabet (Gebelik şekeri)

Gebelik şekeri olarak bilinen gestasyonel diyabet hastalığının tetikleyicisi gebeliğin devamı için salgılanan hormonlardır. Gebelikle artan hormonlar insüline karşı direnç oluştururlar. Normalde insan vücudu bu direnci daha fazla insülin salgılayarak yener. Ancak gebelik şekeri bulunan kişilerin pankreas hücreleri bu yanıtı oluşturamaz. Sonuç olarak kan şekeri yükselir.

Gebelikte vücut daha fazla insüline ihtiyaç duyar. Ancak bazı kişilerde insülin üreten hücreler sınırlıdır. Üretilen insülin miktarı normal şartlarda yeterli olsa da gebelikte yetersiz kalır.

Genellikle doğum sonrası düzelen gebelik şekeri diğer gebeliklerde de tekrarlar. Gebelik şekerinde de genetik yatkınlık söz konusudur.

Gebeliğin şekeri olan kişiler doğum sonrası normale dönerler. Ancak bu kişilerim ilerleyen dönemlerde tip 2 diyabet olma riskleri yüksektir.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler kan şekerinin yüksekliği ile ilişkili olarak değişir. Hiçbir belirti vermemesinden komaya kadar değişen bir tabloya neden olabilir.

Şeker hastalığının en sık görülen belirtileri:

 1. Ağız kuruluğu
 2. Çok su içme
 3. Sık idrara çıkma
 4. Çok acıkma, çok yemek yeme veya iştahsızlık
 5. Artan ve açıklanamayan halsizlik
 6. Çabuk yorulma
 7. Sinirlilik
 8. Açıklanamayan kilo kaybı (genelde  tip 1 diyabette görülür)
 9. Bulanık görme (kan şekerindeki dalgalanmalar sonucu)
 10. Yavaş iyileşen yaralar
 11. Sık enfeksiyon geçirme ve tekrarlayan mantar enfeksiyonları
 12. Diş etlerinde ağrı, kızarıklık ve hassasiyet
 13. Erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğu
 14. Ellerde ayaklarda yanma, uyuşma, karıncalanma

Kimler Şeker Hastalığı Açısından Risk Altındadır?

Tip 1 diyabet için en önemli risk faktörü ailede şeker hastası bireyin olmasıdır. Bebekleri 4 ayından önce inek sütüyle beslemek ve D vitamini eksikliğinin riski arttırdığı söylenmektedir.

Tip 2 diyabet için birçok risk faktörü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Obez veya fazla kilolu olmak
 • Yüksek tansiyon hastalığı
 • Kötü kolesterolün yüksek olup iyi kolesterolün düşük olması
 • Hareketsiz yaşam tarzı, egzersiz yapmama
 • Ailede şeker hastalığı öyküsü olması
 • Polikistik over sendromu olması
 • Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) geçirmiş olmak
 • İleri yaş
 • İnsülin direnci veya bozulmuş glikoz toleransının olması.

Yukarıdaki faktörlerin birine veya birkaçına sahip olanlar şeker hastalığı için risk taşımaktadır. Bu durum şeker hastası olacakları anlamına gelmez ancak şeker hastalığı belirtileri için daha dikkatli olmalarını gerektirir.

 Şeker Hastalığının Vücuda Verdiği Zararlar (Komplikasyonlar)

Uzun süreli kan şekeri yüksekliği vücuttaki birçok dokuyu ve organı olumsuz etkileler. Zamanla dokuların ve organların fonksiyonunu bozar.

Kişinin kan şekeri ne kadar kontrolsüzse risk de o kadar yüksektir. Yani şekeri sürekli yüksek olan ve düzenli tedavi almayan birinde istenmeyen etkiler daha kısa sürede başlar.

Şeker Hastalığının Vücuda Verdiği Zararlar

 • Kalp hastalığına yakalanma ve kalp krizi geçirme riskini arttırır.
 • Görme problemlerine neden olur . Gözün ışığa duyarlı bölgesinin kan akımının azalması sonucu diyabetik retinopati adı verilen durum gelişir. Görme bulanıklığından tam görme kaybına kadar değişebilen sorunlara neden olur.
 • Böbreklerin fonksiyonlarında bozulma veya böbrek yetmezliğine neden olabilir. Diyabetik nefropati adı verilen bu durum, idrarda protein kaçağı ile kendini gösterebilir.
 • Vücuttaki sinirlere hasar verebilir(nöropati). Sinir hücrelerini besleyen küçük kan damarlarında daralma veya tıkanıklık yaparak çeşitli sinirsel belirtilere neden olur. Ellerde, ayaklarda uyuşma ve duyu kaybı gibi…
 • Ayaklarda gelişen hissizlik sonucunda küçük yaralar gelişir.  Bu yaralar bazen mikrop kapabilir. Bu enfeksiyonlu yaralar çok yavaş iyileşir ve ciddi sorunlara neden olabilir. Bu durumun ilerlemiş haline diyabetik ayak adı verilir.
 • Kan dolaşımını bozduğu için cinsel fonksiyon bozukluğu yapabilir.

Şeker hastalığı bunların dışında birçok dokuyu etkileyerek fonksiyon bozukluğu yapabilir.

Kan şekerini sıkı bir şekilde kontrol altına almak, yukarıdaki durumlara yakalanma riskini düşürür. Ayrıca sigara içme, yüksek tansiyon, yüksek kolestrol, fazla kilolu olmak, hareketsiz yaşam tarı gibi faktörler yukarıdaki durumların gelişme riskini arttırır.

Şeker Hastalığı Teşhisi

Şeker hastalığı kanınızdaki şeker değerinin belli seviyelerin üzerinde olması ile anlaşılır.

Şeker hastalığı belirtileri olan kişide teşhis için:

 • Açlık (8 saat hiçbirşey yememe) kan şekerinin 126 mg/dl üzerinde olduğu iki ayrı testle onaylanması.
 • Herhangi bir dönemde rastgele bakılan şeker seviyesinin 200 mg/dl üzerinde olması. Bu yükseklik 2 ayrı testte onaylanmış olmalıdır.
 • HbA1c değerinin 6.5 mg/dl üzerinde olması. (Bkz: HbA1c nedir?)
 • Şeker yükleme testi (OGTT) sonrası 2. saat şeker seviyelerinin 200 mg/dl üzerinde olması.

Belirtileri olan kişide yukarıdaki dört testten herhangi birinin pozitif çıkması teşhisi için yeterlidir. Şeker hastalığından şüpheleniyorsanız lütfen beklemeden doktorunuza başvurunuz.

Gizli Şeker Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Gizli şeker olarak bilinen durum şu isimlerle de anılır; prediabetik, bozulmuş glikoz toleransı, bozulmuş açlık glikozu…

Gizli şekerde, kan testlerinde kişinin şeker hastası olmadığı belirlenmiştir. Ancak test sonuçları ileride şeker hastalığı gelişebileceğini düşündürecek seviyededir.

 • Açlık şekeri 100-125mg/dl arasında olması,
 • Şeker yükleme testi sonrası 2. saat şekerinin 140-199 mg/dl arası olması,
 • HbA1c (3 aylık şeker) seviyesinin 5.7 ile 6.4 arasında olması.

Yapılan testlerde sonuçlar yukarıdaki gibi çıkarsa kişide gizli şeker olduğu söylenir.

Gizli Şeker, kişinin şu anda şeker hastası olmadığını ancak şeker testlerinin sınırda geldiğini ifade eder. Bu durumun ilerde şeker hastalığına ilerleyebileceğini gösterir. Bir anlamda şeker hastalığının habercisidir.

Gizli şekeriniz varsa hızlıca yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Hareketli yaşam tarzı(egzersiz) ve fazla kiloların verilmesi, gizli şekeri olan hastaların şeker hastalığına yakalanma ihtimalini %58 oranında engeller veya geciktirir.

Şeker Hastalığının Tedavisi

Şeker hastalığının tipine göre tedavi değişmektedir.

Tip 1 diyabet tedavisi

Tip 1 diyabet hastalarının ömür boyu insülin kullanmaları gerekir. Yaşam tarzı değişiklikleri, egzersiz ve beslenme alışkanlıkları tedavinin bir parçasıdır.

Pankreas nakli (adacık hücre nakli), tip 1 diyabet hastaları için insülin kullanımını ortadan kaldıran bir seçenek olarak görülmektedir. Ancak her zaman başarılı olmaması ve başarılı olsa bile nakil sonucu ömür boyu farklı ilaçlar kullanmak zorunda kalınması bu tedavinin dezavantajıdır. Bu dezavantaj kimi zaman şeker hastalığından daha tehli sonuçlar doğurabilir.

Tip 2 diyabet (şeker) hastalarının tedavisi

Tip 2 diyabetin tedavisi, daha geniş seçenekler içermektedir. İlaç tedavisi, ağızdan alınan haplardan insülin kullanımına kadar değişir. Bu hastalar ilk dönemlerde yaşam tarzı değişikliği ve hap tedavisi ile şekerlerini kontrol altına alabilirler. İlerleyen dönemlerde ise insülin ihtiyaçları ortaya çıkar ve insülin kullanmak zorunda kalırlar.

Ağızdan alınan şeker ilaçlarının üç farklı etki mekanizmaları vardır:

 • Pankreastan insülin salınımını arttıranlar,
 • Vücudun insülin direncini azaltıp dokuların şeker kullanımını arttıranlar,
 • Mide barsak sisteminden şeker emilimini azaltanlar.

Tip 2 diyabet(şeker) hastalarına yukarıdaki mekanizmalara sahip ilaçlardan biri veya birkaçı birlikte verilebilir.  Aşırı kilo önemli bir risk faktörü olduğundan, obez hastalarda zayıflama ameliyatları (bariatrik cerrahi) yapılmakta ve kan şekerleri düşürülmektedir. Bu ameliyatlar her hastaya uygun değildir.

Şeker Hastalarında Egzersizin Önemi

Düzenli egzersiz kandaki şekerin hücreler tarafından alınıp kullanılmasını arttırarak kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olur. Vücuttaki insülin direncini azaltıp, insülin duyarlılığını arttırır. Böylece şeker hastaları daha düşük seviyelerde insüline ihtiyaç duyarlar.

Şeker hastaları nasıl beslenmeli?

Egzersiz, özellikle tip 2 diyabet hastalığının gelişmesini engellemeye yardımcı olur. Ayrıca gizli şeker teşhisi almış kişiler egzersiz yaparak şeker hastalığına yakalanma riskini önemli derecede azaltmış olurlar. Şeker hastalığı dahiliye veya endokrinoloji doktoru tarafından takip edilir.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/seker-hastaligi-belirtileri-nedenleri/

Şeker Koması Nedir? Şeker Koması Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Şeker Koması Öldürebilir!

Şeker koması, şekerin düşüklüğü ya da yüksekliği ile meydana çıkan bir şuur kaybıdır. Şeker komasına giren hastalar, şuurları kayıp olduğu için etraflarında ne olup bittiğini bilmezler. Şeker koması başlamadan önce hastalarda şiddetli bir karın ağrısı başlayabilir.

Komanın adı şuur kaybıdır ve şekerin düşüklüğü ya da yüksekliği ile oluşan şuur kaybına şeker koması adı verilir. Şeker komasına girdiğini hasta kendisi fark edemez.

Yakınında olan ve hastanın şeker hastası olduğunu bilen kişiler bunu fark edebilir. Bu konuda hastanın ailesinin, çalışma arkadaşlarının ve oklunun bunu bilmesi çok önemlidir. Hastanın, şeker hastası olduğuna dair yanında kartının olması gereklidir.

Bu kart sayesinde şeker komasına giren şeker hastasının hayatı kurtulabilir.

Şeker komasına neden olan faktörler

Şeker koması oluşmasının başlıca nedeni hastanın insülin kullanımını dikkat etmemesidir. Diğer bir neden ise hastanın geçirdiği enfeksiyonlar, bu enfeksiyonlar nedeni ile insülin ihtiyacı artacaktır ve buna göre hastanın şekeri düzenlenmesi gerekir. Bu durumda şeker yüksekliği koması gelişebilir.

Eğer hasta insülin kullanımına dikkat etmez ise şeker düşüklüğü koması gelişebilir.

Ayrıca hastanın geçirdiği ishal, bademcik iltihabı, akciğer enfeksiyonu, ayak parmağındaki bir apse, grip gibi hastalıklar da şeker komasını meydana getirebilir.

Bu nedenle şeker hastalarının grip, zatürre ve gereken diğer koruyucu aşılarının yapılması ve herhangi bir enfeksiyon problemi olduğunda geç kalınmadan tedavisinin yapılması çok büyük önem taşımaktadır.

Şeker yükselmesi belirtileri

Şeker yükselmesi belirtileri çok fazla susama, kalp çarpıntısı, karın ağrıları, çok susamasının hızlı bir şekilde artması, idrar artışı ve sık tuvalete gitme ihtiyacı, baş ağrısı, halsizlik, hastanın kendisini kötü hissetmesi, bulanık görme, konsantrasyon bozukluğu, gece idrara kalkmanın artması, sinirlilik hali ve huzursuzluk gibi semptomlar şeker yükselmesi belirtileri olabilir.

Şeker düşüklüğü belirtileri

Şekerin düşmesi belirtileri çarpıntı hissi, terleme, huzursuzluk hissi, karın ağrıları, bulantı, kusma, şeker yeme isteği, fenalık hissi, hastanın durumu şeker veya şekerli bir şey yediğinde düzelir ise şekerinin düştüğü anlamına gelir. Hastanın terlemesi gittikçe artar ve bir şeyler yeme ihtiyacı duyar. Sinirlilik hali ve ellerde titreme olur.

Şeker koması belirtileri

Kişinin şeker komasına girdiğinin anlaşılması, normal şartlarda kan şekeri seviyesinin 125 mg/dl’nin altında olması gerekir iken, şeker seviyesi 125 mg/dl’nin üzerine çıktığı zaman şeker hastalığı var demektir. Bu şeker yüksekliği 600-700 civarına çıkabilir.

Bu yüksekliğin hangi safhasında şeker koması gelişebileceği hastaya ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Fakat şeker koması genellikle hastanın şeker seviyesinin 400 mg/dl’nin üzerine çıkması durumunda görülür.

 Şeker koması belirtilerinde, hastada şuur kaybı, solunumda hızlanma, unutkanlık, çevresinde ne olup bittiğini anlayamama ve şeker komasına yol açacak diğer hastalıklar ile birlikte daha sık şeker koması meydana gelebilir.

Şeker koması tedavisi

Şeker koması tedavisi, şeker düşük veya yüksek olmasına göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Yüksek şeker nedeni ile gelişmiş ise bu durum acil servislerde veya hastane şartlarında tedavi edilir.

İlk başta evde bir şeker aleti var ise hemen o sırada parmak ucundan şeker seviyesi bakılır ve şeker seviyesi düşük ise hastanın yakınları hastaya şekerli bir içecek verdiklerinde hasta kendini toplayabilir.

Fakat hastanın şekeri yüksek ve yanındakiler bunu bildiklerinde, hastanın insülin kullanmayı atladığı anlaşılır ise atlanan insülin hastaya yakınları tarafından uygulanabilir. Fakat, hastanın şekerinin neden yükseldiği belli değil ise mutlaka acile götürülmesi gereklidir.

Şeker komasının hastanede uygulanan tedavisi, serum ile birlikte sıvı verilmesi, elektrolit dengesinin düzeltilmesi, enfeksiyon var ise tedavisinin yapılması, tansiyonunun ve kalbinin ritminin düzeltilmesi, kalp krizi geçirme riskinin önlenmesi ve diğer hastalıklardan ayırt edilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Şeker komasına giren hastaya yanlış uygulanan ilk yardımlar, şeker komasına giren kişiye şuur kaybında olduğu için su içirilmemeli çünkü su içirmek akciğerlere zarar verebilir. Eve doktor çağırmayıp, hastaneye götürmek gereklidir. Hasta bilinçsiz kişiler tarafından taşınmamalı, ambulans çağırmak gereklidir ve hasta şuur kaybındayken neler yaptığı ve nasıl davrandığı izlenmelidir.

Şeker hastaları şeker komasından nasıl korunmalı

Şeker hastaları komaya girmemek için, öncelikle ilaçlarını düzenli kullanmaları insülin kullanıyor ise düzenli ve dozunu not alarak atlamadan kullanmaları gereklidir.

 Ayrıca şeker hastalığı iyi takip ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Şeker hastalığının takibi ve tedavisi iyi yapılmaz ise bir çok ölümcül komplikasyonlara yol açabilir.

Bu komplikasyonlardan biri de şeker koması dır.

Şeker hastaları bütün bu komplikasyonlardan korunabilmek için, düzenli bir şekilde iç hastalıkları ve endokrin uzmanları tarafından takip edilmesi gereklidir. Şeker hastası kendi takibini kendi yapamaz ve doktor kontrollerini ihmal etmemesi gereklidir.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/seker-komas/

Şeker Koması Nedenleri

Şeker Koması Öldürebilir!

Şeker koması neden olur? Şeker koması, kan şekeri seviyesinin yükselmesi ya da azalması sonucu oluşmaktadır. Şeker komasının ya da diğer adıyla diyabetik komanın temelde üç nedeni bulunmaktadır. Şeker komasının iki nedeni tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet ile ilişkilidir. Sonuncu neden ise diyabetik hiperglisemik hiperosmolar sendrom durumudur.

Tip 1 diyabet durumunda, şeker komasına kandaki düşük kan seviyeleri olarak da bilinen hipoglisemi ya da kandaki yüksek keton seviyeleri neden olabilmektedir.

Tip 2 diyabet durumunda ise yine diyabetik koma düşük kan şekerinden kaynaklanabilmektedir. Diğer yandan, yüksek kan şekeri seviyeleri olarak da bilinen hiperglisemi de şeker komasına yol açabilmektedir. (1)

Hipoglisemi ve Şeker Koması

Hipoglisemi durumu, kan şekeri seviyeleri çok düşük olduğunda (70 mg / dL’nin altındadır) ortaya çıkmaktadır. Beyin enerji için kan şekerini (glikoz) kullanmaktadır. Beyin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan kan şekerini bulunmadığında ise kendisini kapatmakta ve kişinin şeker koması geçirmesine yol açmaktadır. (2)

Hipogliseminin, insülin veya oral ilaçları içeren diyabet tedavisinin bir yan etkisi olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. Şeker hastaları arasında oldukça yaygın olmasına rağmen hipoglisemi, diyabetik olmayan kişilerde de ortaya çıkmaktadır. Hipogliseminin genel nedenleri ise şunlardır:

 • Vücutta aşırı insülin
 • Metabolik anormallikler
 • İlaçların ve zehirlerin yan etkileri (özellikle de depresyon, sıtma ve hatta aspirin tedavisinde kullanılan ilaçlar)
 • Aşırı alkol tüketimi
 • İnsülin oluşumunu etkileyen hormonal eksiklikler
 • Öğün atlama, uzun süre aç kalma veya açlık
 • Karaciğer, böbrekler veya pankreası etkileyen hastalıklara bağlı olarak oluşan organ yetmezliği (3)

Diyabetik Ketoasidoz ve Şeker Koması

Kandaki keton düzeyleri çok yüksek olduğunda ortaya çıkan tip 1 diyabetin ciddi bir komplikasyonu olarak diyabetik ketoasidoz yaşanabilmektedir.

Vücut enerji üretmek için kan şekeri yerine kandaki yağı kullanmaya başladığında, keton seviyeleri yükselmektedir.

Diyabetik ketoasidoz, tedavi edilmezse şeker komasına yol açabilmektedir. İnsülin ve sıvı takviyesi ile derhal tedavi edilmesi gereken acil bir tıbbi durumdur. Diyabetik ketoasidoz etkili bir şekilde tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilmektedir. (4)

Diyabetik Hiperglisemik Hiperosmolar Sendrom

Tip 2 diyabeti bulunan ancak kan şekeri seviyeleri yeterince kontrol altına alınmayan yaşlı insanlarda genellikle görülen bir durumdur. Kan şekeri seviyeleri aşırı yüksek olduğunda ortaya çıkmaktadır.

Diyabetik ketoasidoz durumundan farklı olarak, hiperosmolar sendroma sahip olan bir kişinin normal keton seviyelerine sahip olması gerekmektedir.

Hiperglisemik hiperosmolar sendrom, tedavi edilmediği takdirde şeker komasına neden olmaktadır. Buna ek olarak, hiperglisemik hiperosmolar sendrom, aynı zamanda kalp krizi, inme veya kan pıhtısı gibi kan damarı komplikasyonlarına yol da açabilmektedir. (5)

Şeker Koması Risk Faktörleri

Şeker hastalığı olan herkes şeker komasına girme riski taşımaktadır. Tip 1 diyabeti bulunan hastalar, kan şekeri ve diyabetik ketoasidoz seviyelerinin düşmesi nedeniyle özellikle risk altında görülmektedir. Diyabetik hiperosmolar sendrom nedeniyle ise tip 2 diyabet sahibi olan hastalar risk altındadır.

Şeker hastalığının tipine bakılmaksızın, aşağıdaki faktörler diyabetik komplikasyon riskini yükseltebilmektedir:

 • İnsülin almada başarısızlık
 • Travma, hastalık veya ameliyat
 • Kötü yönetilen şeker hastalığı
 • İnsülin dozlarının atlanması
 • Alkol tüketimi (alkol kan şekeri düzeylerini düşürebilmekte ve hipoglisemiden kaynaklanan diyabetik komaya neden olabilmektedir)
 • Uyuşturucuların yasadışı kullanımı (ilaçlar kan şekeri seviyelerinin aşırı artmasına ve diyabetik komanın oluşum hızını yükselmesine yol açabilmektedir) (6)

Şeker Koması Nedir?

Şeker koması ya da diyabetik koma, bilinç kaybına neden olan ve hayatı tehdit eden bir diyabet komplikasyonu olarak tanımlanmaktadır. Diyabet hastalığı varsa, tehli derecede yükselen kan şekeri yani hiperglisemi veya tehli derecede düşen kan şekeri yani hipoglisemi, şeker komasına yol açabilmektedir.

Kişi şeker komasına girdiğinde canlıdır, ancak manzaraları, sesleri veya diğer uyarı türlerini algılayamamaktadır veya kasıtlı olarak uyarı sinyallerine tepki verememektedir. Tedavi edilmediğinde, diyabetik bir koma ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.

Şeker komasının korkutucu sonuçlara neden olabileceği ihtimali bulunsa da, gerekli önlemleri almak için adımlar takip edilebilmektedir. Diyabet hastalığı için oluşturulan tedavi planına uymak durumu kontrol altında tutmayı sağlamaktadır. (7)

Şeker Koması Nedir? fazlası için tıklayabilirsiniz

Şeker Koması Belirtileri

Şeker koması nasıl anlaşılır? Belirtiler hastanın sahip olduğu şeker hastalığı tipine bağlı olarak değişebilmektedir. Şeker koması başlangıcında genellikle birçok belirti ortaya çıkmaktadır. Yüksek ve düşük kan şekeri seviyelerine bağlı şeker komasında belirtiler farklılık gösterebilmektedir.

Düşük kan şekeri (hipoglisemi) nedeniyle oluşan şeker koması belirtileri şunlardır:

 • Anksiyete
 • Zayıflık
 • Yorgunluk
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Karışıklık
 • Ani acıkma
 • Konuşma zorluğu
 • Artan terleme

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) nedeniyle oluşan şeker koması belirtileri şunlardır:

 • Susuzluğun artması
 • İdrar sıklığının artması
 • Ağız kuruluğu
 • Karın ağrısı
 • Artan kalp atış hızı
 • Mide bulantısı
 • Uyuşukluk
 • Yorgunluk
 • Meyveli nefes kokusu (8)

Detaylı bilgi almak için bakabilirsiniz: Şeker Koması Belirtileri 

Şeker Koması Tedavisi

Şeker koması nasıl geçer? Şeker komasına karşı uygulanacak olan acil tedavi yöntemi, kan şekeri seviyenin çok yüksek veya çok düşük olmasına bağlı olarak değişmektedir.

Kan şekeri seviyesinin çok yüksek olması durumunda uygulanabilecek tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Sıvı takviyesi içim serumla tedavi
 • Hücrelerin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olmak için potasyum, sodyum veya fosfat takviyeleri
 • Dokuların kandaki glikozu emmesine yardımcı olmak için insülin
 • Altta yatan herhangi bir enfeksiyon için tedavi

Eğer kan şekeri seviyesi çok düşükse, kan şekeri düzeyinin hızla yükselmesine neden olacak bir glukagon enjeksiyonu yapılabilmektedir. Kandaki şeker seviyelerini yükseltmek için damardan dekstroz da verilebilmektedir.

Kan şekeri normal seviyeye ulaştığında ise kişi şeker komasından çıkmakta ve bilinç genellikle geri gelmektedir. (9)

Şeker Koması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Şeker koması teşhisi ve tedavisi için aile hekimi, dâhiliye uzmanı (iç hastalıkları uzmanı), çocuk doktoru, endokrinolog (metabolizma hastalıkları uzmanı) ve diyetisyenden yardım alabilirsiniz. (10)

Şeker Koması Tedavisi detayı için bakabilirsiniz

Источник: https://www.acil.net/seker-komasi-nedenleri/

Şeker koması nedir?

Şeker Koması Öldürebilir!

Bu sayfada Şeker koması nedir Şeker koması ne demek Şeker koması ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Şeker koması anlamı tanımı açılımı Şeker koması hakkında bilgiler resimleri Şeker koması sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz.

Şeker koması; Veteriner alanında kullanılan bir terimdir.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Şeker hastalığının tedavi sonucu kontrol altına alınamaması ve kan şekerinin normalin çok üstüne çıkması sonucu hiperozmolarite, dehidrasyon, asidozis ve diğer elektrolit dengesizlikleri sonucu oluşan koma.

Şeker koması anlamı, kısaca tanımı

Şeke : Üzüm suyunun pekmez toprağı ile kestirilerek, leğende biraz kaynatıldıktan ve süzüldükten sonraki durumu

Koma : Bazı hastalıklar, yaralanmalar, zehirlenmeler sırasında görülen anlama, duyma ve hareketin büsbütün veya az çok kaybolmasıyla beliren bilinç kaybı durumu. Eski Yunanlarda, eşit olmayan iki ses arasında kulakla seçilebilecek en küçük aralık.

Şeker : Şeker kamışı, şeker pancarı, patates, havuç, mısır, buğday vb.

bitkilerin sap ve köklerinin öz suyundan veya nişastasından çıkarılan, birleşiminde karbon, oksijen ve hidrojen bulunan, beyaz, suda eriyen, mayalanabilen ve çoğu tatlı olan maddelerin genel adı.

Bu madde katılarak yapılmış lokum, akide, çikolata vb. tatlı yiyeceklerin genel adı. Şeker hastalığı. Sevimli, cana yakın ve güzel.

Elektrolit dengesi : Hücre içi ve dışı sıvılarında madensel iyonların uygun yoğunlukta bulunması.

Şeker hastalığı : Kanda şeker düzeyinin normal değerlerin üzerine çıkması sonucu çok su içme, çok yemek yeme, çok idrar yapma ve idrarda şeker bulunması ile beliren hastalık, şeker, diyabet.

Dehidrasyon : Bir doku, organ ya da maddeden suyun çıkarılması, uzaklaştırılması. Su kaybı; su kaybetmiş bir cam elektrot pH’yı hatalı olarak ölçer. Su kaybı, bir maddenin suyunu kaybetmesi. Vücudun aşırı su kaybetmesi sonucu oluşan durum. Vücuttan aşırı sıvı kaybedilmesi durumu.

İçme suyunun azlığı, su içmeyi engelleyen hastalık hâlleri, şiddetli akut ishaller, yeni doğanların salgın akut ishalleri, aşırı kusma, şeker hastalığında olduğu gibi çok işeme hâli, dehidratasyon, hipohidrasyon. Aşırı terleme, aşırı kan kaybı ve kimi böbrek hastalıkları gibi nedenlerden kaynaklanır.

Bir doku, organ, madde veya molekülden suyun uzaklaştırılması.

Dengesizlik : Bir şeyde denge bulunmaması durumu. Bir kimsenin tutum ve davranışlarında beklenmedik değişmeler olması, istikrarsızlık.

Kan şekeri : Kanda bulunan şeker.

Elektrolit : Elektroliz işlemiyle çözülen madde. Bir elektrolitten akım geçirildiğinde elektrotlarda meydana gelen kimyasal değişme. Hücre içi ve dışı sıvısındaki sodyum, potasyum vb. madensel iyonlar.

Dengesiz : Dengesi olmayan, muvazenesiz. Tutum ve davranışlarında uyum olmayan (kimse), istikrarsız, kararsız.

Hastalı : Hastalıklı.

Elektro : Elektrokardiyografi. Elektrikle ilgili.

Kontrol : Denetleme. Bir şeyin gerçeğe ve aslına uygunluğuna bakma. Yoklama, arama. Denetçi, kontrolör.

Asidoz : Şeker hastalığı ya da herhangi bir sebeple kan pH'sının düşmesi. Suların aşırı asitli olması durumu. Asitli suların balıklarda hastalık oluşturması durumu.

Kandaki asit-baz dengesini düzenleyen mekanizmaların bozulması sonucu vücut sıvı ve dokularında aşırı asidite artışı.

Vücut dokularında ve kanda hidrojen iyonunun artması veya alkali depolarının azalması sonucu vücudun hidrojen iyonu tamponlama yeteneğinin azaldığı ve kan pH’sının normal değerin altına düştüğü metabolik bir bozukluk.

Şekeri : Çok tatlı, ufak bir çeşit armut.

Sonucu : Sonunda, sonra. Netice, nihayet, en son, âkıbet, en sonra, sonunda.

Üstüne : İlişkin, üzerine, dair. Hesabına. -den sonra. Kendinden önce gelen sözün ikileme biçiminde anlamını pekiştirmek ve sıklığını ifade etmek için kullanılan bir söz. -e göre, uygun olarak.

Normal : Kurala uygun, alışılagelen, olağan, düzgülü, aşırılığı olmayan, uygun. Aşırılığı, eksikliği ve taşkınlığı olmama, ortalama durum. Bir eğrinin bir teğetine değme noktasından çizilen dikme.

Tedavi : Çeşitli yöntemlerle hastalığı iyi etme, iyileştirme, sağaltım, sağaltma, terapi. Aksayan bir şeyi düzeltme, iyileştirme.

Üstün : Benzerlerine göre daha yüksek bir düzeyde olan, onları geride bırakan. Arap harfli metinlerde bir ünsüzün a, e seslerinden biriyle okunacağını gösteren işaret, fetha. Birine veya bir şeye göre nitelik bakımından daha yüksek, daha elverişli olan, faik.

Diğer dillerde Şeker koması anlamı nedir?

İngilizce'de Şeker koması ne demek ? : diabetic coma

Источник: https://nedir.ileilgili.org/%C5%9Feker+komas%C4%B1

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.