Seksin Faydaları

Seksin İnanılmaz 7 Faydasını Öğren!

Seksin Faydaları

Birçok insanın sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için günlük alışkanlıklar halinde düzenli bir beslenme sistemine ve sağlıklı gıdalar tüketmeye bağlı bir yaşam tarzı olması gerektiği düşünülmektedir. Sağlıklı bir şekilde yaşamak için bir diğer etken de spor yapmak olarak gösterilmektedir. Ancak sağlıklı yaşam hakkında atlanan bir konu daha vardır. Bu da sekstir.

Seks güçlü bir egzersiz olmasının yanı sıra ayrıca fiziksel ve mental sağlığınız için de oldukça önemlidir. Daha iyi bir sağlığa sahip olmanın bir diğer yolu da düzenli bir seks hayatına sahip olmaktır. Ayrıca önemli bir kalori yakıcıdır. 30 dakikalık bir seks yaklaşık olarak 85 kalori yakılmasını sağlar.

Çok büyük bir kalori miktarı olarak gözükmese de, toplam 42 yarım saatli seks 3570 kalori yakılmasını sağlar. Bu da onu harika bir egzersiz aracı yapar. Biz de sizlere seksin bilinen veya bilinmeyen faydaları hakkında birtakım bilgiler vereceğiz.

Hemen ardından seksin yan etkilerinden bahsedip yazımızı sonlandıracağız.

İş görüşmeleri, sınav telaşı, gündelik yaşamın zorlukları ve benzeri gibi durumlarda insanlar oldukça stresli bir havaya girmektedirler. Bu da vücuda olumsuz etkiler bırakmaktadır. Yapılan araştırmalara göre stresli dönemler ile başa çıkmanın en önemli yollarından biri de oksitosin ve endorfin hormonlarının salgılandığı zamanlardır.

Bu hormonlar strese bağlı vücutta meydana gelen etkileri önlerler. Endorfin ve oksitosin hormonları en çok seks sırasında salgılanır. Bu hormonlar iyi bir his veren hormonlardır ve beynin ze merkezini aktive ederler.

Aktif hale gelen ze merkezi de hisleri daha işler hale getirir, sinir ve depresyon gibi duygulardan uzak durmanızda yardımcı olur.

2.Ağrıları alır

Seks yapmanın bir diğer faydası da ağrı kesici bir özelliğe sahip olmasıdır. Başta baş ağrısı olmak üzere, diğer ağrılar ile de baş etmenin en önemli yollarından biri de seks yapmaktan geçer.

Çünkü orgazm sırasında serbest kalan hormonlar, sinirleri gererek daha sistemli bir şekilde çalışmalarını sağlar. Böylece ağrı olan bölgede çözüme ulaşmak çok daha kolay olmaktadır. Ayrıca orgazm sırasında morfine benzeyen endorfin isimli bir hormon salgılanır.

Bu da ağrıların hafifletilmesinde yardımcı olur. Migren tedavisinde de seks yapmak ve mastürbasyon da aynı etkiyi gösterecektir.

Haftada 1 ya da 2 kez seks yapan kişilerin vücutlarındaki immunoglobin seviyesi yüksek miktarlara gelir. İmmunoglobin seviyesi ne kadar yüksek olur ise vücut direnci o kadar artar. Çünkü vücut savunmasında ilk direnç unsuru bu maddeden kaynaklanır.

Onun görevi vücuda dışarıdan giren ve işgalci organizmalar ile savaşmaktır. Bu da vücuda giren yabancı maddeyi öldürmek ya da yok etmek sureti ile vücut direncinizin aktif hale gelmesini sağlar.

Sonuç olarak haftada 2 kez düzenli olarak seks yapmak vücut direncini arttırır ve hastalıklar ile savaşmada önemli bir rol oynar.

4.Kalp sağlığına yardımcı olur

Erkeklerde seks yapmanın kalp sağlığı üzerindeki etkisi için birtakım araştırmalar yapıldı. Bu araştırmaların sonucuna göre haftada 2 kez düzenli olarak seks yapan erkeklerin kalp hastalıklarına yakalanma ihtimallerinin, yapmayanlara göre yüzde 45 oranında daha az olduğu ortaya çıktı.

Yalnızsa seks aktivitesi kalp sağlığınızı korumak için yeterli değildir. Ayrıca düzenli olarak egzersiz yapmak da östrojen ve testesteron seviyesini dengede tutacaktır. Bu da kalp sağlığını korumak adına oldukça önemli bir etkendir.

914 erkek üzerinde seksin etkileri hakkında yapılan bir araştırmada, kalp krizi riskini düşürmede seks yapmanın önemini gözler önüne sermiştir.

5.Kanseri önler

Seks, özellikle erkekler için prostat kanserini önlemek adına önemli bir azaltıcıdır. Son yapılan araştırmalar 20 erkek üzerinde yapıldı ve ilerleyen yaşlarda meydana gelen prostat kanserini azaltmada seksin önemi ortaya çıktı.

30’lu 40’lı ve 50’li yaşlarda seksin prostat kanseri üzerinde önemli bir etkisi olmasa da 20’li yaşlardaki önemi oldukça fazladır.

İlerleyen yaşlarda oluşabilecek prostat kanseri riskini azaltmak için düzenli olarak seks yapmak oldukça önemlidir.

6.Güven duygusunu geliştirir

Biraz karakter ile ilgili bir konu olarak incelenmesi gerekse de seks yapmak ve orgazm, aşk hormonu olan oksitosinin miktarını arttırır.

Bu hormon güçlü bir bağ oluşumu ve güven duygusunu aşılamak için oldukça etkili bir hormondur. Çiftler üzerinde yapılan son araştırmalarda bu ihtimal yüzde 59 gibi bir başarı oranına dönüştü.

Ayrıca oksitosin hormonu cömertlik duygusu ile de bağlantılıdır.

7.Ruh halini düzeltir

Yapılan araştırmalar insanların seks sonrası daha mutlu gözüktüklerini ortaya çıkarmıştır. Sağlık açısından faydalı bir madde olan biyokemikaller ruh halinin düzeltilmesini sağlar. Bu biyokemikaller seks sırasında salgılanan nörotransmitter maddelerden gelmektedir. Ruh halinize faydalı olarak negatif düşüncelerin uzak tutulmasını ve pozitif düşüncelerin artmasını sağlar.

Seks yapmak parlak bir cilt sağlar ve genç görünmenize yardımcı olur. Ayrıca daha mutlu ve huzurlu bir uyku uyumanızı sağlar. Bunu da orgazmdan sonra salgılanan prolaktin hormonu sayesinde gerçekleştirir.

Son araştırmalarda daha kesin olmaması ile birlikte seks yapmanın kan basıncını düşürdüğü bilgisi ortaya atıldı. Bu bilgilere yönelik araştırmalar halen devam etmektedir.

Seks yapmanın faydalarını daha ayrıntılı ve detaylı olarak sizlere açıklamaya çalıştık.

Bir uyarı olarak belirtmek isteriz ki internet üzerinde reklamlar aracılığı ile önünüzde beliren her cinsel ürüne yönelmeyiniz.

Çünkü bunların bir kısmı tamamen sahte firmalar ile gerçekleşmekte ve istenilen ürün, beklenen talebi karşılamamaktadır. Bu yüzden düzgün bir şekilde araştırmadan bu gibi tuzaklardan uzak durunuz.

Şimdi de seks yapmanın zararları ve yan etkileri hakkında birtakım bilgiler verip yazımızı sonlandıracağız.

Seksin Yan Etkileri Nelerdir?

Seks yapmanın faydaları hemen yukarıda saydığımız gibi oldukça fazladır. Ancak bazı yan etkilere sebebiyet verebilir. Örneğin seks yaptıktan sonra idrar atımı çok zor bir hale gelir. Bunun sebebi kanalların tıkalı olmasından kaynaklanır. İdrar atımı için kendinizi biraz zorlamanız acı verici olabilir ancak herhangi bir sakıncası yoktur.

Ayrıca kondom kullanmayarak korunmasız seks yapmak, sizlerin ileride çocuk sahibi olma ihtimalini bulundurmaktadır. Bu bir risktir, ancak korunmasız seks yapmak daha büyük bir ze almanızı sağlayacaktır. Orgazmdan sonra tekrar sertleşmek biraz zor olabilir.

Çünkü sertleşmek için, yıpranan sinirlerin yenilenmesi gerekmektedir. Genç yaşlarda yani 20’li yaşlardaki kişiler için bu süre sadece 5 dk alırken, yaş ilerledikçe birkaç saat sürebilmektedir. 50’li yaşlara ve daha üstüne gelindiğinde ise yeniden sertleşebilme süresi günleri dahi bulabilmektedir.

Ayrıca seks yapmak ayaklarda kasılmalara ve kramplara neden olabilir. Bu da kasların sürekli gerilip gevşeme olayından dolayı gerçekleşir. Seks sırasında vücut yorulacağından ve yıpranacağından dolayı seks sonrası bir uyku hali devreye girebilir.

Seks sırasında ve orgazm sırasında oluşabilecek yan etkiler ya da vücuda olan zararlar bu şekilde ifade edilebilir.

İlk olarak seksin faydalarından ayrıntılı bir şekilde bahsedip, hangi durumlarda hangi hastalıklardan korunmada etkili olduğu ve ne gibi etkilerinin olduğunu açıkladık.

Hemen ardından seks yapmanın yan etkileri ya da zararlarına ait bilgileri siz değerli okurlarımız ile paylaştık. Böylece seks hakkında sizleri daha iyi bilinçlendirmek adına bu yazıyı tamamladıktan sonra yazımızı sonlandıracağız.

Umarız seks hakkında çok daha ayrıntılı bir bilgi birikimine sahip olabilme imkanı sağlayabilmişizdir.

Farklı seks pozisyonlarıyla cinsel hayatınıza renk katabilir, aldığınız zei doruk noktalarına çıkarabilirsiniz. Seks hayatının sadece yatak odasında yaşanmadığını görünce çok şaşıracaksınız.

Источник: https://evdesifa.com/seksin-faydalari-nelerdir/

Gizli Mucize Reyhanın 10 Şaşırtıcı Faydası

Seksin Faydaları

Yağmur taneleri toprağa düştüğünde ortaya enfes bitkiler çıkıyor. Bu bitkilerden biri de reyhan. Maviden mora çalan rengi ile reyhan faydaları hiç tahmin edemeyeceğiniz pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor!

Sizler için reyhan bitkisi üzerine bilgiler içeren bir yazı hazırladık. Satırlarımızda dolaştığınızda, reyhan faydaları hakkında birçok şey öğrenip sağlıklı beslenme sürecini daha da anlamlı kılacaksınız. Merak edenler ve reyhanı mutfakta değerlendirmek isteyenler, kağıt kalem hazırlasın. Bu sayfada bolca şifa var!

Reyhan Nedir?

 • Reyhan fesleğen ile karıştırılan fakat farklı olan bir bitkidir. Kırmızı fesleğen olarak da bilinen reyhan, keskin ve aromatik kokusu ile birçok alanda kullanılır.
 • Ilıman bölgelerde sıkça yetişen reyhan, yaz sonuna doğru rengi değişen bir ottur.
 • Önce yeşil yaprak veren bu bitki, güneş gördükçe rengini koyulaştırır.
 • Maviden mor renge giren reyhan, Akdeniz topraklarında sıkça görülmektedir.
 • Çok eski zamanlarda alternatif tıp alanında da kullanılan reyhan, insan sağlığı için etkili olan bitkiler arasında üst sırada yer alır.

1) Hormonları Dengeler

 • Aşk bitkisi olarak bilinen reyhan, aromatik kokusu ile libidoyu yükseltir.
 • Kadın ve erkek hormon sağlığını düzenleyen bu şifalı bitki; üreme sağlığı konusunda oldukça başarılıdır.

2) Ağrı Kesici

 • Reyhan, antiseptik özelliğe sahip bir bitkidir. Bu özelliği ile ağrıyı yok eder.
 • Kas ve kemik ağrısı, baş ağrısı ve mide ağrısı reyhan tüketildiğinde hafiflemektedir.

3) Ağız Kokusunu Önler

 • Reyhan yaprakları, ağız bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Kimyasal ürünler tercih etmek yerine birkaç adet reyhan yaprağını çiğneyebilirsiniz.
 • Ağız içinde oluşan kötü kokuyu yok eden reyhan, çürük oluşumuna da engel olmaktadır.

4) Mide Koruyucu

 • Mide spazmı ve şişliği gibi durumlarda oldukça faydalı olan reyhan, mide problemi olan kişiler için çok şifalıdır.
 • Mide asitlerini dengeleyen reyhan, mide koruyucu etkiye sahiptir.

5) Böbrek Taşlarını Temizler

 • Böbrek hastalığı olan kişilerin reyhanı evinden eksik etmemesi önerilir. Çünkü bu mucize bitki böbrekteki taşın atılmasına büyük yardımcı olur.
 • Böbreklerin temizlenmesi konusunda etkili olan reyhan, birçok kişinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

6) Solunumu Rahatlatır

 • Nefes alıp verme durumunda zorluk yaşıyorsanız, konuşurken ses kısıklığı oluşuyorsa size reyhan ilaç gibi gelecek.
 • Solunum yolunu temizleyen reyhan, kaynatılıp suyu tüketildiğinde boğazı koruyan ve güçlendiren bir bitki olmaktadır.

7) Antioksidan

 • Vücudunuzun antioksidan besinlere ve bitkilere ihtiyacı vardır. Bu liste içinde reyhan bitkisi de size yardım eder.
 • Antioksidan maddeler içeren reyhan, vücudunuza zarar veren maddelerin atılmasını sağlar. Böylece bedeniniz daha sağlıklı ve temiz bir şekilde çalışır.

8) Kan Akışını Hızlandırır

 • Reyhanda bulunan vitamin ve mineraller, kan dolaşımını hızlandırma konusunda aktif rol oynar. C vitamini içeren bu bitki, kalp kaslarının daha sağlıklı çalışmasını destekler.
 • Kan akışı da düzenlendiğinde, kalp hastalıklarının oluşma riski en aza iner.

9) Ateş Düşürücü

 • Esansiyel yağlar içeren reyhan, antiseptik güç içerir. Bu sayede ateşi yükselen kişilerin ateşini normal seviyeye indirir.
 • Enfeksiyona bağlı oluşan ateşlenme durumunda da reyhan oldukça faydalı oluyor.

10) Kas Gevşetici

 • Reyhan sinir sistemini düzenleyen ve kasları gevşeten bir bitkidir.
 • Eğer kendinizi kötü hissediyorsanız ve depresyona girecek gibi oluyorsanız hemen reyhanı tüketmeye başlayın.
 • Reyhan depresyona iyi gelen yiyecekler arasında yer alır ve sizi hep mutlu etmek ister.

En Doğalından Serinlik: Reyhan Şerbetinin Faydaları

Reyhan, şerbeti yapılan bir bitkidir ve şerbeti hazırlandığında nefis iştah açan bir içecek meydana gelir. İçinizi serinleten reyhan şerbetinin faydaları nelerdir diye merak ediyor musunuz? Sizi daha fazla heyecan içinde bırakmak istemiyoruz. İftar sofralarının vazgeçilmezi reyhan şerbetinin faydaları listemizde!

 • Yemek sonrasında sindirimi kolaylaştırır.
 • Yaz sıcaklarında içinizi ferahlatır ve su ihtiyacınızı karşılar.
 • Diyet beslenmesinde metabolizmayı canlandırır.
 • Günlük tüketimde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kişiye enerji ve neşe verir.
 • Ilık reyhan şerbeti, solunum yolundaki iltihabı temizler.
 • İdrar yolu enfeksiyonunu vücuttan atar.
 • Baş ağrısı, kemik ağrısı gibi ağrıları geçirir.

Tarif için: Reyhan Şerbeti Nasıl Yapılır?

Reyhan Nasıl Ekilir?

Reyhan çiçeği yetiştirmenin oldukça kolay olduğunu biliyor musunuz? Siz de evinizde saksı içinde reyhan tohumu ekerek bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi isterseniz sizlere şu bilgileri aktararak yardımcı olabiliriz:

 • Reyhanı ekmek için verimli bir toprağa ihtiyaç duyulur.
 • Ocak ayı içine ekimi gerçekleşen reyhan, güneşli ve nemli ortamları sever.
 • Eğer saksıda fide üzerinden yetiştirmek isterseniz, reyhan saksısının gün içinde mutlaka güneş görmesine önem vermelisiniz.
 • Yeşil yaprakların renk değiştirmesi güneş sayesinde olmaktadır.
 • Birden fazla fide dikecekseniz, aralarında boşluk bırakmaya özen göstermelisiniz.

Reyhan Nasıl Kurutulur?

Reyhanı kurutup baharat ya da çay olarak tüketebilirsiniz. reyhan çayı veya reyhan baharatı hazırlamak için reyhanları kurutmaya başlayabilirsiniz. İzlemeniz gereken adımlar çok kolay!

 • Dilediğiniz kadar reyhan demetini güzelce yıkayınız.
 • Yıkanan reyhanların kalın olan saplarını temizleyin ve her bir yaprağı, aralarında boşluk olacak şekilde düz bir zemine dizin.
 • Geniş bir tepsi ya da gazete üzerine dizebilirsiniz.
 • Kuruması için güne gören ve tozsuz bir ortama ihtiyacınız var.
 • Birkaç gün sonra el ile ufalanan kıvama gelen reyhan kurumuş demektir.
 • Dilediğiniz boyuta getirip cam bir kavanoz içinde bekletebilirsiniz.
 • Reyhan kurutmak bu kadar kolay aşamalardan oluşmakta!

Reyhan Mutfakta Nasıl Kullanılır?

 • Reyhan ile nefis salatalar hazırlayabilir, salatanın tadını unutulmaz hale getirebilirsiniz.
 • Kuru reyhan ya da taze reyhan ile bitki çayı demleyebilir, şifalı saatlere şahit olabilirsiniz.
 • Reyhan kuru şekilde birçok yemekte; makarna, pilav ve çorbada yerini alır.
 • Kurabiyelere de tatlı bir aroma veren reyhan ile farklı lezzetlere tanık olabilirsiniz.
 • Taze reyhanlar ile şerbet hazırlama fikri de oldukça popüler. Reyhan şerbeti ile en doğal içeceğinizi hazırlamış olacaksınız.

Reyhan ile Aromasını Taçlandıran 10 Tarif

Reyhanı taze ya da kuru olarak kullanabileceğiniz enfes tarifler hazırladık. Bu tarifleri deneyerek müthiş bir öğün hazırlayabilirsiniz. Yemeklerinizden reyhan, sofranızdan lezzet eksik olmasın! Tarifleri denemeyen kalmasın!

1) Tam Tadında Ev Yapımı Reyhan Şerbeti

Yaz kış demeden doğal ve faydalı bir içecek arayanlara, reyhan şerbetini önermek istiyoruz. Çok kolay şekilde hazırlanan bu reyhan şerbeti, bağışıklık sisteminin güçlü dostlarından biri! Reyhan Şerbeti

Tarif: Reyhan Şerbeti

2) Yemek Telaşına Son: Reyhanlı Acılı Patates Kavurması

Yemek listesini henüz netleştiremeyenler için reyhan aromalı acılı patates kavurmasını tavsiye edeceğiz. Oldukça leziz ve hazırlaması kolay kavurma, tüm aile tarafından çok sevilecek! Reyhanlı Acılı Patates Kavurması

3) Önce Başlangıç: Reyhanlı Un Çorbası

Ana yemekten önce sıcak bir başlangıç yapmak isteyenler için; menümüz reyhanlı un çorbası. Bu çorbanın damaklarda bıraktığı tadı kimse unutamayacak. Kolay yapılışı ile favori listenizde eklenmeli! Reyhanlı Un Çorbası

4) Tel Tel Ayrılan Cevizli Reyhanlı Katmer

Katmer lezzetini ikiye katlayan aromalardan biri de reyhan. Siz de katmer hazırladığınızda malzemelerin içine bir tutam reyhan ekleyerek nefis bir tat oluşturabilirsiniz. Tam kıvamında bir katmer için tarife göz atmalısınız! Cevizli Reyhanlı Katmer

5) Böylesini Yemediniz! Reyhanlı Bulgur Pilavı

Pilavı her öğünde yerim diyorsanız, bu defa içindeki malzemeye hayran kalacaksınız! Bulgur pilavında reyhan aroması olduğunda nasıl bir lezzet meydana gelir diyenler, tarif için burada toplanıyor! Reyhanlı Bulgur Pilavı

6) Her Öğünde Ferah Lezzet: Reyhanlı Salata

Salatasız öğün geçirmeyenlere özel bir salata tarifi ile geldik. Reyhanlı salata ile mideler rahatlayacak. Salatanın lezzet sırrı ve reyhanın kullanım aşaması için tarifimize göz atmayı unutmayın! Reyhanlı Salata

Tarif: Reyhanlı Salata

7) Fark Yaratan Özel Reyhanlı Köfte

Ana yemeklerinizde farklı dokunuşlar oluşturmak için mutlaka reyhanlı köfte tarifini denemelisiniz. Tadına doyum olmayan reyhanlı köfteyi, fazladan fazladan yapın deriz. Tadını alan bir tabak daha isteyecek! Reyhanlı Köfte

Tarif: Reyhanlı Köfte

8) Pratik ve Doyurucu: Reyhanlı Tavuk Sote

Yorgun geldiğiniz günlerin akşamını lezzetlendirmek için reyhanlı tavuk soteyi denemeye ne dersiniz? Ferahlatan baharat reyhan ile artık tavuk yemekleri daha leziz tat verecek. Bir tutam reyhan neleri değiştiriyor merak ediyorsanız tarife bekleniyorsunuz! Reyhanlı Tavuk Sote

9) Nefis Ekşili Köfte Erişteli, Nohutlu, Reyhanlı Mutlaka Denenmeli!

Şöyle nefis bir yemek hazırlayım da ziyafet oluşturayım diyenlerin mutlaka masasında konuk ettiği ekşili köfte, şimdi reyhan aroması ile sizinle. Bu özel ve güzel lezzeti denemek için tarifi incelemenizi şiddetle öneriyoruz! Nefis Ekşili Reyhanlı Köfte

10) Besleyici Reyhanlı Sebzeli Tavuk Yemeği

Poğaçaya reyhan eklediğiniz oldu mu? Eğer daha önce hiç denemediyseniz şimdi bu tarifi uygulayarak denemelisiniz. Reyhanlı poğaçayı sevenler listesine sizi de bekliyoruz! Reyhanlı Sebzeli Tavuk Yemeği

Reyhan ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Bakımı Nasıldır?

Süper Antioksidan Dağ Çileğinin 5 Faydası

Isırgan Otunun Faydaları: Çayının, Suyunun ve Yağının Faydaları

Lavanta Kürü Hazırlamak İçin 7 Süper Neden – Faydaları ve Tarifleri

Rezene Çayı Faydaları, Neye İyi Gelir? Zayıflatır Mı? Nasıl Demlenir?

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/reyhan-bitkisi/

Seksin Faydaları ve Seksin Zararları

Seksin Faydaları

Seks neredeyse tüm insanlar için en keyif verici aktivite olarak kabul edilebilir. Fakat bunun yanı sıra gerek sağlıklı ilişkiler kurmak ve sürdürmek isteyenlere gerekse hayatlarının uzun süreli ve sağlıklı olmasını isteyenlere önemli katkıları bulunuyor.

Seksin İlişkide Etkisi

Mutlu, uzun süreli ve sağlıklı bir beraberlik sürdürmek için çiftin seks hayatının düzenli ve yeterli olması gerekiyor.

Cinsel hayatı düzenli ve yeterli olan kişiler sağlık yönlerinden önemli avantajlar elde ediyorlar. Ayrıca seks yapıldığı sırada salgılanan Endorfin hormonu da vücudun rahatlamasını, kişilerin stresten arınmasını ve mutlu olmasını sağlıyor.

Dolayısıyla düzenli seks hayatı olan çiftler dış etkenler dışında önemli bir sağlık sorunu ya da duygusal problem riski en düşük olan kişiler arasında bulunuyorlar.

Bu da yaşam tarzını sürdürme isteğini artırıyor ve hayatlarında değişiklik yapmayı istemelerini önlüyor. Sonuç olarak çiftlerin ortaklaşa kurdukları ilişki ve hayat biçimi en az sorunla karşılaşılarak devam ettirilebiliyor.

Bu durumun tersi söz konusu olduğunda yani cinsel hayat yönünden eksikleri olan bir ilişki söz konusu olduğunda ise önemli sorunlarla karşılaşılabiliyor.

Öncelikle bahsedilen duygusal yönlerden ve sağlık yönünden sağlanabilecek olan avantajlar kaybedilmiş oluyor. Dolayısıyla düzenli seks hayatı olan bir çiftle kıyaslandığında, çok daha fazla sağlık sorunu ve duygusal problem ile karşılaşılması riski artıyor.

Stres ve diğer sağlık problemleri de ilişkiyi çıkılması zor olan sorunların içine atabiliyor, ilişkinin yürümemesi için ortaya koyulabilecek olan bahaneleri sağlamış oluyor.

Ortaya çıkan organik sorunlar cinsel sorunların da açığa çıkmasına ve çiftin birbirinden uzaklaşmasına neden olabiliyor. Dolayısıyla ayrılık ihtimali ya da ilişkiyi ayrılık noktasına sürükleyebilecek olan aldatma, başka uğraşlarla tatmin olmaya çalışma gibi davranış alışkanlıklarının geliştirilmesi ihtimali artmış oluyor.

Seksin Faydaları

Düzenli seks hayatı çok önemli sağlık problemleri ile karşılaşma riskini azaltıyor ve mutlu olmanızı kolaylaştırıyor, aşağıda düzenli seksin faydalarını inceleyebilirsiniz:

 • Yarım saatlik bir cinsel birliktelik sırasında, (70 kilo iseniz) 1 saat yürüyüş yapmanız durumunda harcayacağınız kaloriyi yani 200 kalori harcamış oluyorsunuz. Dolayısıyla seks formda kalmanızı sağlıyor, kilo almanızı engelliyor. Yapılan egzersiz vücudunuzdaki birçok kasın ve iskelet sisteminin ortaklaşa çalışmasını sağlayarak vücudunuzun forma girmesini kolaylaştırıyor.
 • Bilimsel araştırmalar haftada en az 4 kez seks yapan erkeklerin kalp krizi geçirme riskinin yaklaşık yarı yarıya azaldığını ortaya koyuyor. Benzer şekilde kadın ve erkeklerde felç riskinin azalmasını da sağlıyor.
 • Seks sırasında salgılanan ve mutluluk hormonu olarak bilinen Endorfin sayesinde vücudunuzun gevşemesi sağlanmış oluyor, günlük yaşamınıza yapacağı katkıların yanı sıra uyku problemi çekmenizi de engelliyor. Endorfin hormonu migren ya da damarsal nedenlerle meydana gelen baş ağrıları gibi ağrıların azalmasını sağlıyor ve tıpkı doğal bir ağrı kesici görevi yapıyor. Mutluluk hormonu her gün güler yüzlü başlamanızı ve devam etmenizi sağlar.
 • Yine yapılan bazı araştırmalar düzenli seks hayatına sahip olan kişilerde yaşlanma belirtilerinin, etkilerinin geciktiğini ortaya koyuyor.
 • Prolaktin hormonu orgazm sırasında salgılanmaktadır ve beyninizin koku alma merkezinin uyarılmasını, koku alma duyunuzun gelişmesini sağlar.
 • Cinsel ilişki sırasında salgılanan testosteron hormonu kemiklerin güçlenmesini sağlıyor.
 • Bağışıklık sistemini %30 güçlendirerek hastalıklara karşı daha dayanıklı olmanızı sağlıyor.
 • Leğen kemiği (pelvis) kaslarını güçlendirdiği için kadınların menopoz sonrası karşılaşabildikleri bağırsak, mesane ve rahim sarkması gibi sorunların azalmasını sağlıyor. Pelvis bölgesinde kan dolaşımını artırdığı için cinsel organınızda bulunan yardımcı organların sağlıklı olmasını sağlıyor. Kan dolaşımının düzenlenmesi vajinal kuruluğu da azaltıyor.
 • Kadınlarda adet sancılarını azaltıyor, adet döngüsünün düzene girmesine yardımcı oluyor. Böylece genel beden sağlığının da iyi yönde gelişmesini sağlıyor.
 • Düzenli seks hayatı, seks isteğinizin artmasını sağlayan hormonların salgılanmasını yani döngünün devam etmesini sağlıyor
 • Seks kendinize olan güveninizi artırmanın yanı sıra eşinizle aranızda olan anlaşmazlıkları ve gerginlikleri çözmek için de en etkili yol olarak görünüyor. Monotonluktan sıyrılmanızı ve yaşam alanlarınızda öncelikli yerin iş yeri gibi alanlar değil evinizin, ailenizin yanının olmasını sağlar.
 • Erkeklerin prostat kanseri riskini azaltır.
 • DHEA olarak bilinen ve cinsel ilişki sırasında salgılanan Androjen hormonu türevi, cinsel arzuyu artırmasının yanı sıra yaşlanmayı önleyen, kemikleri güçlendiren ve depresyonu engelleyen bir hormondur.
 • Tabi ki çoğu kişi için hayattaki en önemli amaçlardan biri olan işi yapmanızı yani bebek sahibi olmanızı sağlar. 

Seksin Zararları

Düzenli ve ölçülü yapıldığı sürece önemli bir zararı yoktur. Yokluğu durumunda depresyona yol açması, bağımlılık yapması, bulaşıcı hastalıklara yol açabilmesi, size özel dünyayı başka bir kişiyle paylaşmak zorunda kalmanız gibi durumlar seksin zararları olarak sayılmaktadır.

Ama bu durumlar seks yokluğunda ya da düzenli olarak seks yapılmaması durumunda ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla seks yapmanın, özellikle düzenli seks yapmanın hiçbir zararı olmadığı söylenebilir.

[rwp-review id=”0″]

Источник: https://www.biliminsesi.com/seksin-faydalari/

Yulafın Faydaları Nelerdir?

Seksin Faydaları

Mustafa Saim Yayın 8 Temmuz 2019

En sağlıklı besinler arasında yer almakta olan yulafın hem sağlığımıza, hem de güzelliğimize faydaları nelerdir? İşte yulafın bilinmeyen faydaları.

 • Yulaf Nedir?
 • Yulafın Faydaları Neler?
 • Yulaf Kullanım Alanları

Yulafın faydaları, içerdiği sağlıklı besin değerleri doğrultusunda oldukça önemlidir. Yulaf, glüten içermez. Vitamin ve mineral açısından zengin içeriğe sahiptir.

Ayrıca antioksidan özelliği ile çeşitli hastalıklara karşı vücudu korur. Kilo vermek isteyenlere yardımcı olan bir besindir. Kalp hastalıklarına iyi gelir, ayrıca kan şekeri seviyesini dengeler.

Yulaf ve yulaf ezmesi çeşitli şekillerde yemek öğünlerine dahil edilir.

Yulaf Nedir?

Yulaf bir tür tahıl türüdür. Ayrıca taneli yapıya olan yulafın bilimsel adı Avena’dır. Geleneksel olarak normalde hayvan yemi olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

Fakat günümüzde sağlıklı yaşam dahilinde organik besinler ön plana çıktığı için, tahıllı ürünler kadar yulafa da ilgi artmıştır. Yulaf yapısı gereği zor pişen ve sert yapıysa sahiptir. Bu nedenle genellikle yulaf ezmesi çeşitli şekillerde kullanılır.

Ayrıca yulaf sabah kahvaltılarında süt ve gevrek dahilinde tüketilir. Pasta çeşitlerinde de sağlıklı besin değerini artırmak için özellikle tercih edilir.

Yulafın Faydaları

Yulafın Faydaları Neler?

Yulafın bileşen yapısı oldukça zengindir. Karbonhidrat içerir, güçlü bir lif kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Beta-glukan lifler içerir. Aynı şekilde diğer tahıl türlerine oranla daha fazla protein ve yağ içerdiği gözlemlenmiştir. Vitamin ve mineral açısından da zengin yapıya sahiptir.

B1, B5 vitaminleri, manganez, fosfor, magnezyum, bakır, demir, çinko, folat gibi mineral ve vitaminler açısından zengindir. Az miktarda ise kalsiyum, potasyum, b6 vitamini, B3 vitamini içerir. Yulafın faydaları bileşen yapısının geniş olmasından dolayı oldukça geniş çaplıdır.

Ayrıca antioksidan yapısıyla hastalıklara karşı koruma sağlar.

Yulafın faydaları şöyledir:

 • İçerdiği vitamin ve mineraller ile ayrıca protein oranı sayesinde enerjiyi artırır. Ayrıca karbonhidrat açısından zengin olduğu için enerjiyi ekstra artırır ve kan şekerinin seviyesini düzenler. Gün boyu enerji sağlar.
 • Kalp sağlığını korur. Yulaf içerdiği beta-glukan sayesinde, LDL kolesterol seviyesini düşürür. Aynı şekilde içerdiği C vitamini ve antioksidanlar; kal krizi riskini ve felç durumlarını oluşturan kolesterol seviyesinin artmasını engeller.
 • Bağışıklık sistemini korur, güçlendirir. Özellikle içerdiği beta-glukan sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kronik gelişen yorgunluk ve halsizlik durumlarına karşı iyi gelir.
 • Fiziksel ya da ruhsal olarak kendini iyi hissetmeyen, stres altındaki kişilerin bağışıklık sistemini geliştirir.
 • Kanser tedavisi sırasında; kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarında bağışıklık sistemini destekleyicidir.
 • Selenyum ve çinko bakımından zengin içeriğe sahip olmasından dolayı, enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.
 • Bebeklerin doğum sonrası, ilk beş aylık dönemde beslenmelerine yulafın dahil edilmesi, çocukluk astım riskini azalttığı yönünde bilgiler mevcuttur.
 • Kan şekeri seviyesini düşürdüğü için, diyabet hastalarının beslenme sürecinde etkili olacaktır.
 • Kolon kanser riskini en aza indirir.
 • Kabızlık gibi sindirim sorunlarına çözüm sağlar. Lifli yapısı ile sindirim sistemini düzenli çalışmasını sağlar. Beta-glukan içeriği ise sindirim sisteminde faydalı bakterileri artırır ve olası sorunları; ishal, kabızlık gibi çözüm sağlar.
 • Yulafın faydaları arasında zayıflama da önemli bir yere sahiptir. İçerdiği beta-glukan ve lif yapısı ile beyin ve bağırsakta salgılan hormon sayesinde iştahı bastırır. Uzun süreli tokluk hissi verdiği için, porsiyon miktarını azaltmanızda yardımcı olur.
 • Yulaf sağlık açısından faydalı olduğu gibi cilt güzelliğine de katkı sağlar. İçerdiği vitamin-mineraller ve antioksidan etkisi sayesinde; cilt sorunlarını, egzama, tahriş, kaşıntı, kuruluk gibi durumları yok eder. Yulaf ezmesi ile evlerinizde maske hazırlayabilir ve cilt bakımı yapabilirsiniz.

Yulaf Kullanım Alanları

Yulaf zengin içeriği ile sağlık açısından besin değeri önemli bir değere sahiptir. Bu nedenle kullanım alanları ve kullanım şekilleri, farklı alanlara sahip. Yulafın faydaları kapsamında; yulafı ve yulaf ezmesini çeşitli şekillerde evleriniz rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yulafın kullanım alanları şöyledir:

 • Yulafı ve yulaf ezmesini; sabah kahvaltılarınızda süt ile beraber gevrek ile tüketebilirsiniz.
 • Kek, kurabiye gibi unlu mamullerinize, besin değeri yüksek tahıllı yulafı dahil edebilir ve böylece sağlıklı bir besin elde edebilirsiniz.
 • Yulafın faydaları kapsamında, cilt bakımında da önemli etkiye sahiptir. Yulaf ezmesi ile cilt bakım maskeleri hazırlayabilir, böylece doğal yulaf maskesi ile cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.
 • Yulaf cilt sağlığını koruduğu gibi saçlar için etkili bir bakım sağlamaktadır. Saç bakım maskeleri ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Yulaf saç bakımı; yarım bardak süt, 3 yemek kaşığı yulaf, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı. Malzemeleri karıştırın ve maskeyi saçlarınıza ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekletin ve yıkayın.

Источник: https://faydalibilgin.com/yulafin-faydalari-nelerdir/

Tahinin Bilmeniz Gereken Faydaları ve Zararları

Seksin Faydaları

Tahinsusam tohumlarının öğütülüp kavrulmasıyla yapılan bir macundur. Hafif, bir tadı vardır. En çok humusun içindeki kullanımıyla bilinir ancak dünyadaki birçok yemeklerde, özellikle Akdeniz ve Asya mutfağında yaygın olarak kullanılır.

Mutfakta tercih edilen bir bileşen olmasının yanında sağlık için de yararlıdır. Bu yazıda “tahinin faydaları nelerdir”, “tahin neye iyi gelir”, “tahin tansiyonu yükseltir mi”, “tahin reflüye iyi gelir mi”, “tahin alerji yapar mı”, “tahin kolesterol yapar mı”, “tahin zararlı mı” sorularının cevabı aranacaktır.

Tahin kolesterol

Susam tohumu tüketmek, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi belirli hastalıkların riskini azaltır. Yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri de dahil olmak üzere kalp hastalığı risk faktörlerini düşürür.

Diz osteoartriti olan 50 kişi ile yapılan bir çalışmada, günlük 3 yemek kaşığı (40 gram) susam tohumu tüketenlerin, plasebo grubuyla karşılaştırıldığında, kolesterol seviyeleri anlamlı derecede azalmıştır.

Tip 2 diyabetli 41 kişiden oluşan 6 haftalık bir başka çalışma, kahvaltıda 2 yemek kaşığı tahin (28 gram) yiyenleri ve yemeyenleri karşılaştırılmış ve yiyenlerin anlamlı derecede düşük trigliserid seviyelerine sahip olduğunu bulmuştur.

Ek olarak, tahinin içeriğinde olduğu gibi tekli doymamış yağlar tüketmek, tip 2 diyabet geliştirme riskinin azalmasını sağlar.

Antibakteriyel özelliklere sahiptir

Tahin ve susam tohumları içerdikleri güçlü antioksidanlar nedeniyle antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Sıçanlarda yapılan bir çalışmada susam yağının, yaraların iyileşmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Araştırmacılar bunu susamdaki antioksidanlara bağlamışlardır.

Anti-inflamatuar bileşikler içerir

Tahinin içeriğindeki bazı bileşikler yüksek oranda anti-inflamatuardır. Her ne kadar kısa süreli inflamasyon yaralanmaya karşı sağlıklı ve normal bir cevap olsa da, kronik inflamasyon sağlığa zarar verir.

Hayvan çalışmaları, susamdaki antioksidanlarının, yaralanma, akciğer hastalığı ve romatoid artritle ilgili iltihap ve ağrıyı hafifletebileceğini keşfetmiştir.

Merkezi sinir sisteminizi güçlendirir

Tahin, beyin sağlığını iyileştirebilecek ve bunama gibi nörodejeneratif hastalıkların gelişme riskini azaltabilecek bileşikler içerir. Tüp araştırmalarında susam tohumu bileşenlerinin insan beynini ve sinir hücrelerini, serbest radikal hasarlarından koruduğu belirtilmiştir.

Susam antioksidanları, kan-beyin bariyerini geçebilir, bu da kan dolaşımını bırakabilecekleri ve doğrudan beyni ve merkezi sinir sistemini etkileyebilecekleri anlamına gelir. Bir hayvan araştırması, susam antioksidanlarının beyinde, Alzheimer hastalığının özelliği olan beta amiloid plaklarının oluşumunun önlenmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Antikanser etkileri vardır

Susam tohumları potansiyel antikanser etkileri için araştırılmaktadır. Bazı tüp çalışmaları, susam antioksidanlarının kolon, akciğer, karaciğer ve meme kanseri hücrelerinin ölümüne neden olduğunu göstermiştir. Susam tohumundaki iki antioksidan olan sesamin ve sesamol, antikanser potansiyelleri için yoğun olarak incelenmiştir.

Her ikisi de kanser hücrelerinin ölümünü teşvik edebilir ve tümör büyümesini yavaşlatabilir. Ayrıca, vücudu serbest radikal hasarlarından koruduğu düşünülür, bu da kanser riskini azaltır.

Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını korur

Tahin, karaciğeri ve böbrekleri hasardan korumaya yardımcı olabilecek bileşikler içerir. Bu organlar, toksinlerin ve atıkların vücuttan atılmasından sorumludur.

Tip 2 diyabetli 46 kişi ile yapılan bir çalışmada, 90 gün boyunca susam yağı tüketenlerin, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında iyileşme olduğu bulundu.

Bir kemirgen çalışması ise susam tohumu tüketiminin karaciğer fonksiyonunu desteklediğini buldu. Yağ yakımını artırmış ve karaciğerde yağ üretimini azaltmıştır.

Tahin Zararları

Faydalı bir yiyecek olsa da bilinmesi ve dikkate alınması gereken bazı olumsuz yönleri de vardır.

Tahin, çoklu doymamış yağ türü olan omega-6 yağ asitleri bakımından yüksektir. Vücut omega-6 yağ asitlerine ihtiyaç duysa da, yüksek oranda tüketim, kronik iltihaplanmaya neden olabilir. Bu nedenle, tahin gibi omega-6 barındıran yiyecekleri ılımlı bir şekilde tüketmek gerekir.

Tahin Alerjisi

Bazı insanların susam tohumuna alerjisi olduğundan tahin alerjisi de oluşabilir. Tahin alerjisi belirtileri hafif ila şiddetli olabilir ve nefes almada zorluk, ağız çevresinde kaşıntı ve anafilaksi semptomları görülebilir. Susam tohumlarına alerjiniz varsa tahinden uzak durun.

Malzemeler

 • 2 su bardağı (284 gram) kabuklu susam
 • 1-2 yemek kaşığı avokado ya da zeytinyağı gibi yumuşak bir tadı olan yağ

Yapılışı

 • Büyük bir tencerede, orta ateşte susam tohumları kızarıp altın rengini alana kadar kavurun. Ateşten alın ve soğumaya bırakın.
 • Bir mutfak robotunda, susam tohumlarını öğütün. Macun istediğiniz kıvama gelinceye kadar yavaşça yağ gezdirin.

Sonuç olarak;

Tahin, güçlü antioksidanlar ve sağlıklı yağlar ile çeşitli vitamin ve mineraller içeren besleyici bir sostur.

Antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltma ve beyin sağlığını koruma gibi yararları vardır.

Evde sadece iki malzeme kullanarak basitçe yapılabilir.

diyetz.com

Источник: https://www.diyetz.com/tahinin-faydalari-ve-zararlari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть