Serebral Palsi Nedir?

Serebral Palsi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Serebral Palsi Nedir?

Haber güncelleme tarihi 25.12.2018 12:16

Serebral Palsi (SP) Nedir?

Doğum öncesi, sırası veya sonrasında meydana gelen ve fiziksel engeller teşkil eden bir hastalıktır. Diğer bir adı beyin felci olan serebral palsi, kalıcı fonksiyon kayıplarına neden olur.

Beynin oksijensiz kalmasından dolayı meydana geldiği düşünülen serebral palsi, merkezi sinir sistemindeki hareket işlevinin hasar görmesinden dolayı kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle hastalığın kas ve sinirlerdeki herhangi bir problem nedeniyle oluştuğunu söyleyemeyiz. Beyin ve kaslar arasındaki bağın zarar görmesi sonucunda hayat boyu devam edecek fiziksel engeller meydana gelir.

Bu fiziksel engellerin yanı sıra %30 oranında zihinsel engel görülmesi söz konusu olabilir. Erken doğum ve çoğul gebeliklerde serebral palsi riski yükselirken; ülkemizde binde 5 oranında sıklıkla görülen bir hastalıktır.

 Kalıcı fonksiyon kayıplarına neden olan bu hastalığın tedavisi yoktur. Ancak erken teşhisin önemi burada da ön plana çıkmaktadır. Erken teşhis edilmesi durumunda uygulanan tedaviler ile hastanın yaşam koşullarının daha iyi olması ve hastalığın etkilerinin en aza indirilmesi sağlanır.

Serebral Palsinin Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitli tiplerde görülen serebral palsi hastalığının en sık görülen şekli “spastik” tipidir. Bunun yanı sıra diskinetik, ataksik ve karışık tip olmak üzere toplamda 4 çeşidi bulunmaktadır.

Birbirinden farklı özelliklere ve belirtilere neden olan bu tipleri incelemek gerekirse;
Spastik Tip: Serebral palsi hastalığının sık görülen türüdür. Serebral palsi hastalarının yaklaşık %80’i spastiktir. Bu tip serebral palsi hastalarının kas gerginlikleri oldukça yüksektir.

Bu nedenle hareketleri de bir o kadar tutuktur.
Serebral palsinin bir türü olan spastik SP kendi içinde de sınıflara ayrılmaktadır. Spastik dipleji yalnızca bacakları etkilerken, spastik hemipleji vücudun yarısını etkilemektedir. Spastik quadripleji ise kol, bacak ve yüz olmak üzere vücudun tamamının etkilendiği türdür.

Diskinetik Tip: Yaklaşık %10’luk bir bölümü oluşturan diskinetik tip, hareketlerin yavaş ve dairesel olmasıdır. Bu tipte tüm vücut etkilenebileceği gibi yüz kasları da etkilenebilir. Yüz kaslarının etkilenmesi durumunda konuşma zorluğu söz konusu olur.

Ataksik Tip :%5’lik bir dilimi oluşturan ataksik tip, derinlik duygusu ve denge konusunda yetersizliklerin bulunduğu türdür. Hasta, yürüme, yazı yazma veya bir nesneyi uzatma gibi durumlarda el ve ayaklarını kontrol etmekte zorlanırlar.

Bu durum denge probleminin yanı sıra derinlik duygusu kaybından kaynaklanmaktadır.
Karışık Tip: Spastik ve diskinetik tipin bir arada bulunduğu tür olarak nitelendirilmektedir.

Serebral Palsi Neden Olur?

Doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası erken dönemde oluşabilen serebral palsinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte beyne oksijen gitmemesinden kaynaklı oluşabileceği düşünülmektedir.

Her 1000 kişiden 2-3’ünde görülen bu durum beyindeki hareket işlev alanının hasar görmesine bağlı olarak ortaya çıkar.

 Akraba evlilikleri, erken doğum, doğum şartlarının yetersiz olması, hamilelikdöneminde geçirilen hastalıklar, yetersiz beslenme, çoğul gebelik ve genetik etkenler gibi birçok faktörün neden olabileceği düşünülmektedir. Birçok faktörün neden olduğu serebral palsi hastalığını 3 ana başlığa ayırabiliriz. Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası olmak üzere 3 ana başlıkta incelenen serebral palsi hastalığı doğumdan önce meydana gelebileceği gibi doğum sonrasında da oluşabilir.

Serebral Palsi Doğum Öncesi Nedenleri

 • Akraba evlilikleri
 • Hamilelik döneminde geçirilen hastalıklar
 • Plasenta bozuklukları nedeniyle bebeğin anne karnında oksijensiz kalması
 • Kan uyuşmazlığı
 • Şeker hastalığı
 • Anne adayının kullandığı ilaçlar
 • Hamilelik döneminde alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı
 • Hipertansiyon
 • Hamilelik döneminde yoğun radyasyona maruz kalma
 • Genetik etkenler
 • Annenin yaşı
 • Annenin yetersiz ve sağlıksız beslenmesi

Serebral Palsi Doğum Sırasındaki Nedenleri

 • Erken doğum veya geç doğum
 • Bebeğin 2,500 gr altında doğması
 • Kordon dolanması
 • Doğumun uzun sürmesi
 • Doktor hataları
 • Zor doğum
 • Bebeğin anormal gelişi
 • Yetersiz doğum koşulları
 • Çoğul gebelikler
 • Doğum kazaları (bebeği düşürme, vakum kullanımındaki hatalar)

Serebral Palsi Doğum Sonrası Nedenleri

 • Doğum sonrası bebeğin solunumunun yetersiz kalması
 • Menenjit
 • Beyin iltihaplanması
 • Kafa travması
 • Beyin kanaması
 • Ağır sarılık
 • Aşırı ateş yükselmesi
 • Bebeğin sağlıksız ve yetersiz beslenmesi
 • Kalp ve akciğer anomalileri

Serebral Palsi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Serebral palsi hastalığının belirtileri genellikle çocuğun gelişim çağında ortaya çıkmaktadır. Çocuğun yürümesi, oturması, kalkması ve konuşması durumunda gözlemlenen sorunlar serebral palsinin belirtileri olabilir.

Bu nedenle ebeveynlerin öncelikle çocuklarının gelişimlerini düzenli olarak gözlemlemeleri önerilmektedir.

 Çocuğunuzda postür bozuklukları, konuşma bozukluğu, motor gelişim geriliği, anormal hareketler ve denge bozukluklarının gözlemlenmesi durumunda bir an önce doktora başvurmalısınız.

Her hastalıkta olduğu gibi serebral palsi hastalığında da erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Tedavisi bulunmayan bu hastalığın erken teşhis edilmesi durumunda hastanın yaşam kalitesinin yüksek tutulması ve hastalığın belirtilerinin minimumda tutulması sağlanabilir.

Serebral palsinin belirtileri ortalama 6-12 ay arasında ortaya çıkabileceği gibi en geç 3 yaşına kadar kolayca gözlemlenebilir.

Çocuğun kaslarında katılık, abartı refleksler, bacağını sürüyerek yürüme, ayak ucunda yürüme eğilimi, makaslayarak yürüme, derinlik hissi kaybı, konuşma bozuklukları ve ismi söylendiğinde tepki vermemesi gibi durumlar serebral palsi hastalığının belirtileri olarak kabul edilir. 4 aylık bir bebeğin başını tutabilmesi, 7 aylıkken oturabilmesi ve 9 aylıkken emekleyebilmesi normal ve olağan kabul edilirken serebral palsi hastası bebeklerde bu gelişimler gecikir. Yaklaşık 1 yaşına gelmiş bir bebeğin oturamaması veya 5-6 aylık bebeğin başını tutamaması gibi sorunlar, serebral palsi hastalığını işaret etmektedir. Serebral palsi belirtileri arasında sıralanan bir diğer durum ise bebeğin kolları ve bacakları gibi uzuvlarını iyi kullanamamasıdır. Denge sorunu yaşadığı bilinen serebral palsi hastaları denge yetersizliği yaşarlar.

Çiğneme ve yutma gibi fonksiyonlarda gözlemlenen geriliğin yanı sıra konuşma bozuklukları normal kabul edilemez. Bu nedenle ebeveynlerin bebeklerinde gözlemledikleri konuşma bozukluğu, dudak hareket bozukluğu, çiğneme ve yutkunma güçlüğü gibi durumlarda bir an önce doktora başvurmaları önerilir.

 Serebral palsi hastalığının bir diğer belirtisi postür bozukluklarıdır. Hastanın uzuvlarındaki duruş bozuklukları, kalça ve bilek kemiklerinde gözlemlenen eğrilikler serebral palsi belirtilerindendir. Özellikle bacak ve kollarda görülen postür bozuklukları hastanın günlük hayatını önemli oranda etkilemektedir.

Serebral Palsi Tanısı İçin Gerekli Tetkikler

Serebral palsi hastalığının kesin tanısının konulması için öncelikle bebeğin doğum öncesi ve sonrası hikayesi öğrenilir. Elde edilen bilgilerin yanı sıra kesin tanının konulması için bebeğin 1 yaşını geçmesi beklenir. 1 yaşına kadar bebeğin gelişiminin önemli bir kısmını tamamlaması için gereklidir.

 • Nörolojik muayene
 • Röntgen
 • Elektroansefalogram (EEG)
 • Kan testi
 • Yürüyüş testi
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)
 • Bilgisayarlı tomografi (BT)
 • Genetik testler
 • Metabolik testler

Serebral Palsi Hastalığının Tedavisi Nedir?

Serebral palsinin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Serebral palsi hastasına uygulanan tedavi ile hastanın yaşam kalitesinin yüksek tutulması ve hastalığın belirtilerinin olabildiğince önlenmesi amaçlanır. Uygulanan tedavilerde doktorların yanı sıra aileye de büyük sorumluluklar düşmektedir.

Ebeveynlerin çocuklarının hastalığı hakkında gereken bilgileri edinmesi ve bilinçli davranması oldukça önemlidir. Uygulanan ilaç tedavilerinden fizik tedavilerine kadar pek çok tedavi yöntemi hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yöneliktir.

İlaç tedavisi ile kasılma ve havale gibi sorunlara karşı önlem alınırken; fizik tedavi ve rehabilitasyon ile çocuğun kollarını ve bacaklarını rahatça kullanabilmesi amaçlanır. Çocuğa bağımsız hareket etmeyi öğreten fizik tedaviler aynı zamanda daha düzgün bir şekilde konuşmasına da yardımcı olur.

 Serebral palsi tedavisinin bir ekip işi olduğunu unutmayınız. Nörologtan psikoloğa kadar oldukça geniş bir yelpazeye sahip tedavi uygulanır. Tüm bunların yanı sıra ailenin desteği tedavini seyrini etkileyen en önemli unsurdur. 

Önerilen İçerik;

► Kas Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/serebral-palsi-nedir-ve-belirtileri-nelerdir-10998h.htm

Serebral Palsi Cp Spina Bifida

Serebral Palsi Nedir?

Serebral palsi (SP) terimi, bebeklikte veya erken çocukluk döneminde ortaya çıkan ve vücut hareketi, kas koordinasyonu ve dengeyi kalıcı olarak etkileyen nörolojik bozukluklardır.

SP, kas hareketlerini kontrol eden beynin bölümünü etkiler. Serebral palsili çocukların büyük çoğunluğu onunla birlikte doğar, ancak aylar ya da yıllar sonrasına kadar hastalık saptanamayabilir.

Serebral palsi’nin erken bulguları genellikle bir çocuğun 3 yaşına gelmeden ortaya çıkar.

En yaygın belirtileri:

 1. İstemli hareketlerde (ataksi) kas koordinasyon eksikliği
 2. Sert veya sıkı kaslar ve abartılı refleksler (spastisite)
 3. Bir ayakla veya bacak sürüklenerek yürüme
 4. Ayak parmakları üzerinde yürüme
 5. Çok sert ya da çok yumuşak kas tonusu

SP’li çocuklarda yaygın olarak görülen nörolojik belirtiler ise:

 • Nöbetler,
 • İşitme kaybı,
 • Görme bozukluğu,
 • Mesane ve bağırsak kontrol sorunları,
 • Ağrı ve anormal duyumlardır.

Birkaç aylık ya da ilk üç yaşında beyin hasarı, menenjit ya da viral ensefalit nedeni ile beyinde enfeksiyon oluşması, motorlu taşıt kazası, düşme ya da çocuk istismarı nedeni ile beyinde hasar oluşması gibi nedenler SP’ye neden olabilir. Bozukluk ilerleyici değildir, yani beyin hasarı tipik olarak zamanla kötüleşmez. SP kalıtsal değildir.

Serebral palsi ve motor kontrolü nedir?

Beyin, insanlara mümkün olduğunca bağımsız yaşama imkânı tanıyan her türlü motor fonksiyonu kontrol eder. Motor kontrolü kişinin elini uzatabilmesi için gerekli olan bir kontrol sistemidir. Beyindeki motor kontrol merkezleri zarar gördüğünde, istemli ve istem dışı motor becerileri düzgün çalışmaz. Bu anormallik, serebral felçli çocuklarda hareketin kontrolünü ve eşgüdümünü sınırlar.

Serebral palsi ile ilgili en yaygın yanlışlar:

 • SP’li çocuklar duyamıyor veya anlamıyor. Bazen serebral palsi neden olduğu beyin hasarları işitme ve dili etkileyebilir. Bununla birlikte, konuşmada ortaya bozukluklar, duyamayacağı veya anlamayacağı anlamına gelmez.
 • SP’li çocuklar tekerlekli sandalyeyle sınırlıdır. Serebral palsi olan bazı çocuklar tekerlekli sandalye desteğine ihtiyaç duyarken, çoğu bağımsız olarak veya koltuk değneği ile yürüyebilir.
 • SP giderek kötüleşir. Serebral palsi beynin normal gelişimini doğumdan önce veya doğumdan kısa bir süre sonra etkiliyor olmasına rağmen bu beyin hasarı kötüleşmez. Uygun bakım ve tedavi, zaman içinde mobiliteyi geliştirebilir.
 • SP’li çocuklarda zeka sorunları bulunur. Beyin felci bazı çocuklarda beynin zarar görmesi sonucu öğrenme bozukluklarıma neden olabilir. Bununla birlikte, birçok SP hastasında ortalama veya daha yüksek bir zeka vardır.
 • SP düzeltilebilir. Bu durum için herhangi bir tedavi mevcut değildir, ancak serebral palsili çocukların yaşam kalitesini yükseltmek için pek çok tedavi vardır.

Serebral palsi’nin sebepler ve riskleri nelerdir?

Serebral palsi; fetüs veya bebek beyninin hasar görmesinden kaynaklanır. Beynin düzgün gelişimini önleyen sebepler doğumdan önce, nöbet sırasında veya doğumdan sonraki beş yıl içinde nörolojik hasarlardan kaynaklı olarak ortaya çıkar.

Motor işlevini kontrol eden beynin zarar görmesi, SP’li çocukların duruş, denge ve harekette sıkıntılar yaşamasına neden olur. Bu sakatlık kas hareketini etkilemekle birlikte, hastalık kaslarla veya sinirlerle ilgili sorunlardan kaynaklanmaz.

Sadece gelişimsel beyin hasarından kaynaklanır.

Ebeveynlerin sıkça sorduğu ilk soru şudur: Çocuğumun beyin hasarına ne sebep oldu? Beyin hasarına neden olabilecek pek çok sorun var:

 • Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar
 • Beyinde kanama
 • Doğum öncesi, doğum sırasında veya doğumdan sonra beyinde oksijen eksikliği
 • Prenatal alkol ve uyuşturucuya maruz kalma, balıktan cıva zehirlenmesi ve çiğ / az pişmiş etten alınan toksoplazmoz
 • Kafa yaralanmaları doğum sırasında veya bebeklik ilk birkaç yıllarında devam eder.

Her serebral palsi vakası net bir açıklamaya sahip değildir. Olguların %20 ila %50’sinin nedeni bilinmemektedir. Beyinde kanama gibi erken doğumlarda daha sık ortaya çıkan komplikasyonlar nedeniyle prematüre doğan bebekler beyin felci geliştirme riski altındadır. Tahminler, serebral palsi olanların % 10 ila % 30’unun erken doğduğunu gösteriyor.

Serebral palsinin belirti ve bulguları nelerdir?

Serebral palsinin belirtileri her çocuk için farklıdır. Serebral palsinin en yaygın bulgu ve belirtileri şunlardır:

 • Vücudun bir tarafında hareket ile ilgili sorunlar
 • Sert kaslar
 • Aşırı veya gevşek refleksler
 • İstemsiz hareketler veya titreme
 • Koordinasyon ve denge eksikliği
 • Salya
 • Yutma veya emme problemleri
 • Konuşma (dizartri) ile ilgili zorluk
 • Nöbetler
 • Gecikmiş motor becerileri
 • İnkontinans
 • Gastrointestinal problemler

Gelişmekte olan bir beynin hasar görmesi, serebral palsi ile ilişkili hareket problemleri dışındaki sorunlara neden olabilir. Serebral palsinin yanında mevcut olabilecek diğer durumlar şunlardır:

 • Görme veya işitme engeli
 • Öğrenme bozuklukları
 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)
 • Konuşma yoluyla iletişim kuramama

Serebral palsi nasıl tedavi edilir?

Serebral palsi tedavi edilemez, ancak tedavi genellikle çocuğun yeteneklerini geliştirir. Genel olarak, daha erken tedavi, çocukların gelişimsel engellerinin üstesinden gelme ya da onlara meydan okumak için yeni yollar öğrenme şansı sağlar.

Erken müdahale, destek tedavileri, ilaçlar ve ameliyat birçok kişinin kas kontrolünü iyileştirmesine yardımcı olabilir. Tedavi, fiziksel ve ergoterapi, konuşma terapisi, nöbetleri kontrol etmek, kas spazmlarını rahatlatmak ve ağrıyı hafifletmek için ilaç kullanılabilir.

Anatomik anormallikleri düzeltmek veya sıkı kasları gevşetmek için ameliyat, brace, diğer ortodontik cihazlar, tekerlekli sandalyeler, yürüyen merdivenler ve bilgisayar destekli iletişim araçları kullanılabilir.

Beyin felci geçiren çocuklar için erken tedavi önemlidir çünkü gelişmekte olan beyin ve vücut daha esnektir. Bu süre zarfında bazı çocukların durumunu düzeltmek veya iyileştirmek için daha fazla imkan bulunur.

Tedavi, çocuğun sorunlarını iyileştirmek veya tam olarak düzeltmek üzerine odaklanmaz. Daha ziyade, çocuğun gelişimini desteklemek ve böylece mümkün olduğunca bağımsız yaşayabilmektir. Aslında, serebral palsli birçok çocuk tamamen kendine yeterli ve tatmin edici ve anlamlı bir yaşam sürmektedir.

Serebral felçli çocuklar terapi ve diğer tedavilerin yardımıyla motor becerilerini geliştirebilirler. Ebeveynler, çocuğunu etkili bir şekilde tedavi edebilmek için çok disiplinli bir uzman ekibi aramalıdır.

Multidisipliner bir ekip için aşağıdaki uzmanlarla birlikte çalışılabilir:

 • Gelişimsel pediyatristler
 • Nörologlar
 • Psikologlar (yetenek ve davranışları değerlendirmek için)
 • Ortopedik cerrahlar
 • Fizyoterapistler
 • Solunum terapistleri
 • Konuşma terapistleri
 • Beslenme uzmanları
 • Ergoterapisti

Источник: https://www.romatem.com/tedaviler/serebral-palsi-cp-spina-bifida

Serebral Palsi (SP)

Serebral Palsi Nedir?

Doğum öncesinde, doğum sırasında veya doğumdan sonra değişik sebeplerden dolayı beyinde oluşan kalıcı hasara bağlı olarak gelişen hastalık tablosuna serebral palsi (beyin felci) denir. Toplumda bu hastalığın en çok rastlanan tipi olarak tanımlanan spastik ismiyle bilinir.

Serebral palsi beyin hasarının büyüklüğüne ve hasarın bulunduğu bölgeye bağlı olarak her çocukta değişik ağırlıkta ve tipte olur.

Sıkça görünen sorunlar şunlardır:• Kaslarda kasılma ve sertlik• İstemsiz hareketler• Kaba motor hareketlerinde (yürüme, oturma, kalkma vs) sorunlar• İnce motor hareketlerinde (yazı yazma, düğme ilikleme vs) sorunlar• Algılama sorunları• İdrar-dışkı kontrolünde sorunlar• Beslenme sorunları• Solunum zorlukları• Gelişim geriliği• Serebral palsili hastaların % 50’sinde epilepsi nöbetleri

• Gebelik sırasında enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen serebral palside sıklıkla kalp hastalıkları görülebilir.

Toplumda bilinenin aksine her serebral palsili çocukta zeka geriliği yoktur. Serebral palsili hastaların hareketlerindeki bozukluğun derecesi zeka düzeyinin göstergesi değildir. Bu hastaların sadece % 26’sında hafif zihinsel gerilik, % 27’sinde ise ciddi zihinsel gerilik görülebilir.

Serebral palsi bulaşıcı, kalıtsal ve hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Beyindeki hasar genelde ilerleyici olmaz. Aynı zamanda epilepsi hastası olanlarda bazen nöbetlere bağlı olarak beyin hasarı artabilir.

Ancak çocuğun yürüme, denge kurma ve hareketlerindeki güçlük kasılmalara bağlı olarak zamanla kötüleşebilir. Bu durumu engellemek ve yaşam kalitelerini arttırmak için mümkün olan en erken yaşta tedaviye başlamak gerekir.

Serebral palsinin görülme sıklığı ülkelere göre değişim göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde serebral palsi % 0.2 oranında görülmekteyken ülkemizde bu oran % 0.7’dir.

SEREBRAL PALSİ’NİN NEDENLERİ

Doğum öncesi nedenler:• Annenin hamilelik sırasında geçirdiği hastalıklar (kızamıkçık, kızamık, enfeksiyonlar vs)• Hamilelik sırasında kullanılan ilaçlar• İçki, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı• Hamilelikte radyasyona maruz kalma• Akraba evliliği, genetik rahatsızlıklar• Çocuk ve annesi arasındaki kan uyuşmazlığı

• Hamilelik sırasında geçirilen kazalar, travmalar

Doğum esnasındaki nedenler:• Erken doğum (prematüre) ve düşük doğum ağırlığı• Geç doğum• Güç ve riskli doğum (doğum sırasında oksijensiz kalma)• Vakum forseps gibi aletlerin yanlış kullanımı• Doğumun hijyenik olmayan ortamda yapılması

• Doktor hatası

Doğum sonrası nedenler:• Şiddetli enfeksiyonlar• Menenjit (beyin zarı iltihabı), ensefalit (beyin iltihabı)• Beyin kanamaları• Hastalıklarda geç veya yanlış müdahale• Beynin kaza ve düşme gibi nedenlerden yaralanması, travmalar• Boğulmalar, uzun süre oksijensiz kalma

• Uzun süren epilepsi nöbetleri

SEREBRAL PALSİ’NİN TİPLERİ:

 1- Etkilenen kol ve bacak sayısına göre

Kuadripleji (tetrapleji): Tüm kol ve bacaklar etkilenmiştir.
Dipleji: Bacaklar kollardan daha fazla etkilenmiştir.
Monopleji: Tek kol veya bacak etkilenmiştir.

Parapleji: Kollar etkilenmeden her iki bacak etkilenmiştir.
Hemipleji: Vücudun aynı tarafındaki kol ve bacak etkilenmiştir. Kol tutulumu genelde daha fazla olur.

Bu hastalarda etkilenen kol veya bacakta kısalık görülebilir.

2- Hareket bozukluğuna göre

Spastik: (kasılma/sertlik anlamına gelir) Halk arasında serebral palsi daha çok bu isimle bilinir. En çok görülen tiptir. Serebral palsili çocukların %75’i bu gruba girer. Kaslarda aşırı sertlik ve kasılma görülür ve gerilmeye direnç gösterirler.

Normalde bir grup kas hareket ederken karşıt grup kasın gevşemesi gerekir. Spastik tipi SP’de bu mümkün değildir. Tüm kas grupları aynı anda kasılırlar ve hareketi engellerler. Spastisitenin (kasların gerginliği) derecesi zamanla değişebilir.

Fizik, cerrahi tedavi, ilaçlar spastisiteyi kontrol altına almaya yardımcı olur. Beynin korteks denen en dış kısmında meydana gelmiş olan hasar genellikle spastisiteye neden olur. Vücuttaki sertlik ve kasılma yüzünden kaslar doğru çalışmaz ve hasta hareketlerini kontrollü yapamaz.

Cisimleri kavramakta, bırakmakta veya yürümekte zorluk çeker.

Ataksik: SP’li hastaların % 15’lik grubunu oluşturur. Kaslarda güçsüzlük ve vücutta dengesizlik vardır. Kollardaki ince hareketlerde tutulum vardır. Bilhassa yürümede dengesizlik belirginleşir. El göz koordinasyonunda güçlük vardır. El becerileri zayıftır.

Atetoid: Kaslarda güçsüzlük ve gerginlik arasında dalgalanmalar görülür. Bu tip SP’li hastalarda koreateloz denilen istemsiz hareketler gözlenir. Bunlar hareketsiz durumda az olur fakat heyecan, sevinç, öfke gibi durumlarda artar. Bu tipteki hastalarda konuşma ve işitme problemleri görülebilir.

Mix/Karma: Yukarıda sayılan klinik formların bir arada görülmesidir.

TEŞHİS

Serebral palsi teşhisinin konmasını sağlayacak özel kan testi veya röntgen filmi gibi tetkikler yoktur. Serebral palsili hastaların sadece bir kısmında MR (Manyetik Rezonans) ile beyindeki hasar görülebilir.

Bazı hastalarda ise beyindeki hasar MR ile bile tespit edilemez.

Serebral palsiye epilepsi nöbetleri eşlik edebildiği için nöbet şüphesi olan hastalarda beynin elektriksel aktivitesi görmek için EEG (Elektroensefalografi) çekimi yapılabilir.

Genelde çocuk büyüdükçe yaşıtlarına göre hareket gelişiminin (baş tutması veya oturması gibi) geciktiği fark edilebilir. Erken doğan (prematüre) bebeklerde serebral palsi riski daha fazladır. Bu nedenle bu bebeklerin düzenli olarak gelişimi takip edilmesi gerekir. Zor doğum sonrası ve ya epilepsi nöbet sonrası da çocuklar dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

Çocuğun normal gelişiminde önemli dönüm noktaları, 3-4 aylıkken oyuncaklara uzanma, 6-7 aylıkken oturma veya 10-14 aylıkken yürüme gibi motor fonksiyonlarıdır. Çocuğun yaşına göre hareketleri normal bir gelişim göstermezse doktor serebral palsiden şüphelenebilir.

Serebral palsi teşhisi sırasında anormal kas gerginliği, anormal hareketler ve anormal refleksler gibi fiziksel bulguların yanı sıra gelişme sürecindeki önemli dönüm noktalarının gecikmesi de göz önünde bulundurulur.

Serebral palsili spastik tipi hastaların en belirgin belirtilerinden biri, erken yaştan itibaren çocuğun elini sürekli yumruk durumunda tutması ve cisimlere uzanırken açamamasıdır.

TEDAVİ

Serebral palsi tedavi ile tamamen iyileşemez. Ancak destek tedavi ile bu hastalığa eşlik eden sorunlar az veya çok hafifletilebilir. Erken teşhis çok önemlidir. Tedavi ve rehabilitasyon genelde ömür boyu devam eder ve iyi bir mültidisipliner ekip işidir.

Bu ekipte aşağıdaki uzmanlar yer alır:
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktoru: Kas-iskelet sistemini ilgilendiren problemlerin çözümü, spastisitenin tedavisi, hareket bozukluklarının tedavisi, takibi ve desteklenmesi, yürümenin tedavisi ve takibi gibi konularla ilgili çalışmalar yapar.

Ortopedist: Gerektiğinde serebral palsili çocuğun operasyonunu yaparak hareket tedavisi ve gelişimine katkıda bulunur.
Nöroloji Doktoru: Varsa nöbetlerin tedavi ve takibini yapar.
Fizyoterapist: Hareket bozukluklarını düzeltmek için çeşitli egzersiz programlarını düzenler ve hastaya uygular.

İş uğraşı terapisti: Günlük yaşamda, okulda veya işte serebral palsililerin daha bağımsız olmaları için çalışır.
Özel Eğitim uzmanı: Özbakım becerilerini kazanmalarında ve okul eğitiminde yardımcı olur.

Konuşma terapisti: Dil ve çene kasları egzersizleri hazırlar ve uygular, iletişim problemlerinin terapilerinde rol alır.
Diyetisyen: Beslenme sorunları varsa hastaya beslenme programını hazırlar.
Psikolog: Serebral palsinin neden olduğu psikolojik problemlerle baş etmede hasta ve yakınlarına yardımcı olur.

Serebral palsinin destek tedavisini şöyle sıralayabiliriz:
Fizik tedavi
Eğitim
Cerrahi tedavi: Beyin cerrahisi tarafından yapılan kas gevşetici veya istemsiz hareketleri kontrol altına almaya yarayan bazı girişimler (selektif dorsal rizotomi), intratekal baklofen pompasının yerleştirilmesi ve genelde kasılmalara bağlı olarak gelişen ortopedik sorunların giderilmesi için ortopedi uzmanı tarafından yapılan cerrahi girişimler olabilir.
İlaç tedavisi:– Epilepsi nöbetleri (konvülsiyon) varsa, bunun kontrolü için kullanılan ilaçlar– Beslenme bozukluğunda kullanılan ilaçlar (vitaminler, mineraller, mamalar)

– Kas gevçetici ilaçlar: Oral yoldan alınan ilaçlar (hap, solusyon) olabileceği gibi botulismus toksini ve intratekal baklofen pompası gibi bazı özel işlem gerektiren ilaçlar da kullanılmaktadır.

Botulismus Toksini (botox) spastik olan kasın içine enjeksiyon ile uygulanan bir ilaçtır. Uygun dozda verildiğinde o kasın 2-3 ay süre ile felç olmasına neden olmaktadır. Bu şekilde istemsiz olarak kasılan adalenin kasılması engellenir, kol veya bacağın gevşemesi sağlanır ve hastanın egzersizleri yapması kolaylaşır.

İntratekal Baklofen Pompası (İTB): Spastisitesi çok ağır olan çocuklarda kasların gevşemesini sağlamak amacı ile bu ilaç doğrudan beyin omurilik sıvısı içine verilerek beyinde istenen etki sağlanır.

Bu amaçla cerrahi bir girişimle hastanın belinden omurilik içine ince bir hortum ve bu hortuma içinde ilaç olan bilgisayar kontrollü bir pompa da karnına yerleştirilir. Pompanın içinde 2-3 ay yetecek kadar ilaç bulunur. Bu ilaç bittikçe iğne ile tekrar doldurulur.

İTB pompası sayesinde tüm gövdesinde sertliği olan hastalarda gevşeme sağlanır, hastanın bakımı kolaylaşır, egzersizleri daha rahat yaptırılabilir. Çocuğun pompa konduktan sonraki dönemde çok yoğun fizyoterapi görmesi gerekir, aksi takdirde istenen etki sağlanamaz.

İTB çok pahalı ve yan etkilerinden dolayı uygulaması ve takibi zor bir tedavi yöntemidir. Pompa koymadan önce çocuğun bu konuda deneyimli bir ekip tarafından değerlendirilmesi gerekir. ITB tek başına tedavi edici bir yöntem değildir, ancak yapılan fizyoterapinin etkinliğini arttırır.

Selektif dorsal rizotomi: Burada ana amaç, omurilikten çıkan arka köklerin belli oranda kesilmesi ve kasların gevşemesinin sağlamaktır.

Ameliyatta omurilikten çıkan sinir lifleri iki taraflı olarak en az üçer defa uyarılır. Tüm uyarılara verilen tepkilerin video kaydı alınır. Anormal sinyal veren sinir lifleri kesilir.

Hastaya ameliyattan hemen sonra çok yoğun fizik tedavi uygulanması gerekir.

Hazırlayanlar: Özlem YILDIRIM, Dr. Fatih YÜKSEL

Источник: https://onlararamizda.wordpress.com/2009/05/14/serebral-palsi-sp/

Serebral Palsi (SP) Nedir? » Bilgiustam

Serebral Palsi Nedir?

El uzatma, yürüme ve konuşma gibi motor beceriler beyin tarafından kontrol edilir. Kontrol merkezi zarar görürse istemli olan ya da olmayan motor beceriler gerçekleştirilemez.

Serebral palsi (Statik Ensefalopati) ya da kısaltılmış adıyla SP bebeklerde ya da çocukluğun erken dönemlerinde oluşan, kalıcı bir şekilde kas koordinasyonunu, hareketi ve dengeyi etkileyen nörolojik bir rahatsızlıktır. Hastalık beynin kasların hareketinden sorumlu bölgesini etkiler. Hastalığa sahip çocukların büyük bir kısmı bununla birlikte doğmuştur.

Ancak beynin oksijensiz kalması nedeniyle oluşan ve çoğunlukla çocukluk dönemi sakatlıklarının sebebi olan hastalık hemen saptanamayabilir. Hastalığın erken belirtileri genellikle 3 yaşından önce görülür.

Serebral Palsi Nedenleri

Çoğu SP hastalığının nedeni tam olarak bilinememektedir. Beyindeki motor işlevlerle ilgili alanlardaki gelişim sorunları ya da hasarlar serebral palsiye (beyin felcine) neden olur.

Motorlu taşıt kazaları, düşme ya da istismara uğrama nedeniyle oluşan beyin hasarları da SP’nin nedenleri arasında yer alır. Serebral palsi görülme oranı 1000 canlı doğum baz alınırsa 2 ya da 3’tür. Hastalık daha kötüye gitmez ve kalıtsal da değildir.

Aşağıdaki durumlar hastalık açısından risk oluşturur.

*Prematüre doğum (Prematürite)*Gebelik sırasında kullanılan ilaçlar ya da uyuşturucu, alkol gibi herhangi bir maddeye karşı bağımlılık*Akraba evliliği*Doğum ağırlığının düşük olması ( 1000 gramın altında olması)*Doğum sırasındaki oksijensiz kalma ve benzeri bazı komplikasyonlar*Bazı enfeksiyonlar*Virüsler*Travma

*Beyin kanaması

Serebral Palsi Belirtileri

Her çocukta farklı belirtiler görülse de en yaygın belirtiler aşağıda ifade edilmiştir.

*Kas tonusunda kayıp, hipotoni veya spastisite (abartılı reflekslerle sıkı, sert kaslar)*Denge kayıpları*Eklem sertlikleri*Üst ekstremitelerdeki deformiteler*Kalça çıkıkları, ayak ve omurgadaki deformiteler*Yürüme bozukluğu*İleri dönemlerde karşılaşılan kırıklar serebral palsinin başlıca semptomları arasındadır.

Bu çocuklarda işitme kayıpları, nöbet geçirme, duyma, konuşma, görme sorunları, öğrenme güçlükleri ve davranışsal bozukluklar, solunum bozukluğu, emme ve yutma sorunları, salya akıtma, motor becerilerdeki gecikmeler, bağırsak ve mesanenin kontrolünde sorun yaşama gibi nörolojik belirtiler de yaygındır.

Serebral Palsili Çocuklarla İlgili Yanlış Bilinenler

Hastalığın temelini bilmeyenler bu çocukların duymadığını, anlamadığını düşünmektedir. Bazı hastalarda görme, duyma, anlama problemleri görülebilse de böyle bir genelleme yapmak yanlıştır. Diğer yanlış inanışlar aşağıdadır.

*Bu çocukların tekerlekli sandalyeye mahkûm olması fikri de yanlıştır. Bazı serebral palsili çocuklar buna gerek duysa da çoğu ya koltuk değneği ile ya da bağımsız yürüyebilmektedir.*Serebral palsi zekâ sorunlarına neden olur. Bu fikir tamamen doğru değildir.

Beyin felcinin bazı çocukların beynine zarar vermesi ve öğrenme bozukluklarına neden olması olasıdır. Ancak çoğu SP hastası ortalama ya da ortalamanın üzerinde bir zekâya sahiptir.*Bir diğer yanlış bilinen şey de hastalık ilerleyici olduğunun zannedilmesidir.

Serebral palsi doğumdan önceki dönemde ya da doğum sonrası dönemde beyin gelişmesini etkilese de söz konusu beyin hasarı giderek kötüleşmez.

*Serebral palsi düzeltilebilir inancı da hâkimdir. Ne var ki hastalığın tam olarak tedavisi yoktur. Sadece hayat kalitesini artırmaya yönelik bazı tedaviler mevcuttur.

SP Tanısı Nasıl Konulur?

Serebral palsi tanısı koyabilmek zaman alır. Ağır bazı vakalarda doğumdan hemen sonra tanı konulabilse de hafif durumlarda tanı koyabilmek zaman almaktadır. Hastalığın spastik diplejik tipinde tanı ancak 18 ay içinde koyulabilmektedir.

Sürenin uzama nedeni tanı için spesifik yöntem ya da testlerin bulunmamasıdır. Çocuklarının yaşlarıyla uyumlu olmayan gelişme gecikmelerin veya eksikliklerin farkına varan ailelerin kesinlikle zaman kaybetmeden doktora başvurması önerilir.

Doktorlar önce çocuğu fiziksel olarak muayene edecek aileden doğum öncesi ve sonrasına dair hikâyeyi öğrenecektir. Tanı genellikle 6–12 ay arası ya da sonrasında konulur.

Nörolojik kontrollerden, çocuğun yürüyüş şeklinin incelenmesinden başka bazı kan restleri istenebilir, röntgen, EEG, MR BT gibi görüntüleme yöntemlerinden biri ya da birkaçı tanı için kullanılabilir.

Serebral Palsi Tedavi Yaklaşımları

Serebral palsinin verdiği hasarları geri döndüren bir tedavisi olmasa da semptomları azaltıcı, gelişmeyi ve motor becerileri destekleyici tedaviler denenmektedir. Bu tedaviler cerrahi olan ve olmayanlar şeklinde gruplandırılabilir.

Fizik tedavi, konuşma terapisi, ortez ve breys (brace) gibi iskelet sistemini destekleyen ürünlerin, ağrı ve kas spazmlarını rahatlatan ilaçların kullanımı cerrahi dışı tedavi seçeneklerdendir. Cerrahi tedaviler çocuklar 4 ya da 5 yaşından sonra uygulanmaktadır.

Ameliyata kadarki sürede kas içine botoks enjekte edilmesi, spastisiteyi azaltıcı İTB (İntratekal baklofen) pompası gibi uygulamalar tercih edilir. Ancak kalça çıkığı varlığında cerrahi müdahalede bulunmak için çocuğun 4–5 yaşına gelmesi beklenmez.

Sorunlu bölge için tendonun uzatılması ya da tendon transferi yapılması cerrahi seçenekler içindedir. Daha ileri yaşlarda eklem ve kemik deformitelerini düzeltici ameliyatlar yapılır.

Serebral Palsi ile ömür boyu yaşamak zorunda olan bir çocuğa multidisipliner bir yaklaşım ve deformiteleri azaltan tedavi seçenekleriyle yapıcı destek sunulmakta, öz güvenini artırmasına, cesaretlenmesine, bağımsız yaşamasına yardımcı olunmaktadır. Bilinmelidir ki serebral palsi ya da beyin felcinin rehabilitasyon ve tedavi süreci çok uzundur.

Kaynakça:

https://www.romatem.comhttps://npistanbul.com

http://gazicocukbeyincerrahisi.gazi.edu.tr

Yazar: Müşerref Özdaş

Источник: https://www.bilgiustam.com/serebral-palsi-sp-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.