Serebral Palsi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Serebral Palsi (beyin felci) nedenleri, türleri ve tedavisi

Serebral Palsi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bebeğin yeterli oksijen alamaması ya da doğumun zor gerçekleşmesi sonucu bebeğin beyninde hasar meydana gelmesi gibi problemler yaşanabilir.

Serebral palsi nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Bebek aşırı erken doğduğu (prematüre doğum) ve bedeni anne karnının dışında yaşamaya hazır olmadığı takdirde görülebilir. Beyin doğumdan sonra da gelişmeye devam ettiğinden, doğru zamanda doğan bebeklerin beyninde bile beyin hasarına yol açan infeksiyonlar ya da kanamalar görülebilir.

Spastik Tip

Spastisite, en genel anlamda, kas sertliği ya da pasif harekete direnç olarak tanımlanabilir. Kasların normal yapısındaki değişiklik ve sertlik hareketlerin de etkilenmesine ve zor yapılmasına neden olur.

Aşırı spastisite zamanla iskelet yapı üzerinde bozukluklara ve postürün (duruşun) bozulmasına yol açar. Bunun yanı sıra oturma, ellerin kullanılması, yürüme gibi fonksiyonel aktiviteleri de olumsuz etkiler. Spastik tip Serebral palsi’nin en yaygın tipidir.

Spastik çocuk, Serebral palsi teşhisi altında etkilenen vücut kısmına göre tanımlanır.

 • Hemiparezi: Bu tipte vücudun bir tarafındaki kol, gövde ve bacak etkilenir.
 • Diparezi: Bu tipte her iki bacak spastisitesi kollardan daha fazladır. Bacaklar birbirine sıkışıktır. Parmak ucuna basma sık görülür.
 • Tetraparezi: Bu tipte ise tüm vücut etkilenmiştir. Baş kontrolünün yetersizliği, ellerin yumruk şeklinde bacakların çapraz tarzda durması yaygın bir görüntüdür.

Atetoid Tip

Kontrolsüz hareket olarak tanımlanabilir. Çocuğun bacak, kol, el veya yüzünde istemsiz hareketler oluşur. Bu tipte kaslarda ani değişiklikler oluşur. Kaslar çok gevşek durumdan çok sert bir duruma geçebilirler. Bu da hareketlerin koordineli yapılmasını engeller.

Dengeyi korumada bozukluk vardır. Baş kontrolünün zayıf olması, gövde dengesinin sağlanamaması nedeniyle gelişim yavaştır ve yürüme çok geç sağlanır.

Karma Tip

Kas tonusu bazı kaslarda aşırı düşük, bazılarında ise aşırı yüksek olduğunda serebral palsinin tipi, karma olarak adlandırılır.

Kas tonuslarının farklı tipte olmasının yanı sıra, SP’li çocukların vücutlarının SP’den etkilenen bölümleri de karma bir yapı gösterir. Bu, beyinlerinin hangi kısmının hasar gördüğüne ve hasarın ne kadar büyük olduğuna da bağlıdır.

Serebral palsi ile birlikte görülebilen problemler

 • Motor fonksiyonlarda bozukluk
 • Duyu bozuklukları (sensorial disfonksiyon)
 • Gözde kayma
 • Titreme (nistagmus)
 • Zeka geriliği ( mental retardasyon )
 • Davranış bozuklukları,
 • Öğrenme güçlükleri,
 • Dil-konuşma bozuklukları,
 • Ağız diş problemleri.

Serebral palsi tedavisi:

Serebral palsinin tamamen iyileştirilmesi mümkün değildir, fakat tedavi genellikle çocuğun becerilerini geliştirir. Yetersizlikleri doğru şekilde tedavi edildiği takdirde, pek çok çocuk normale yakın bir yetişkin yaşamı sürebilir.

Genel olarak, tedavi ne kadar erken başlarsa çocukların gelişimsel yetersizliklerinin üstesinden gelme şansları ya da onları zorlayan görevlerin altından kalkmak için yeni yollar öğrenme şansları o kadar yüksek olur.

Tedavi muhakkak konusunda uzman bir ekiple devam ettirilmelidir. Ekipte çocuk doktoru, çocuk nöroloğu, fizyoterapist, özel eğitim öğretmeni, konuşma terapisti, psikolog olmalıdır.

 Serebral palsi tedavisi, tıbbi yaklaşım ve rehabilitasyon yaklaşımı olarak iki yönlü ele alınmalıdır;

Teşhisle başlar. Serebral palsi teşhisi pediatrik nörolog başta olmak üzere, ilgili hekimler tarafından konulur. Teşhiste yardımcı olmak üzere EEG ( elektro ensefalografi )EMG ( elektromyografi ), SEP ( somatosensoryel evoked potansiyel ), VEP (visuel evoked potansiyel ), MR gibi ileri tetkiklerden yararlanılabilir.

Serebral palsi’li hastada direk Serebral palsi’ye yönelik etkin bir ilaç yoktur. Ancak hastalıkta seyreden konvülsiyon (havaleler) ve epilepsi için yaygın şekilde ilaç kullanılmaktadır. Bunun yanında kaslardaki aşırı sertliliği önlemek için de bazı ilaçlar kullanılmaktadır.

Serebral Palsiye Rehabilitasyon yaklaşımları:

Serebral palsi’ li çocukta birçok sorun bir araya gelerek aile ve çocuk için yaşamı güçleştirir. Bu nedenle problemlerin iyi bir şekilde tanımlanması çok önemlidir.

Ancak bilimsel ve bilinçli yaklaşım Serebral palsi’ li çocuğun daha bağımsız bir yaşama kavuşmasını sağlayabilir.

Serebral palsi’li çocuğun klinik tablosu, Serebral palsi’ nin nedenine, lezyonun şiddetine, şekline ve diğer komplikasyonların olup olmadığına bağlı olarak çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Bu nedenle her çocuğun tedavi ve rehabilitasyon programı farklılık içerir.

Serebral palsi’ li çocuklarda görülen problemlerin en aza indirilmesi ve onların topluma kazandırılması çok yönlü bir rehabilitasyon programı ile sağlanabilir. Ailenin eğitiminden, çocuğun fiziksel çevresinin düzenlenmesine kadar bir dizi sorun hesaba katılmak ve rehabilitasyonun alanı içine dahil edilmek zorundadır.

 • Egzersiz tedavisi
 • Ortez ( cihaz ) uygulamaları
 • Ev programı ve aile eğitimi
 • El- göz koordinasyonu sağlaması
 • Uygun yardımcı araç gerecin belirlenmesi
 • Yemek yeme, giyinme, oyun aktiviteleri gibi aktivitelerin eğitimi bileşenlerinden oluşur. Tüm bu uygulamalar, özellikle egzersiz uygulamaları deneyimli fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır.

Bilinmesi gereken en önemli şey Serebral palsi tedavi ve rehabilitasyonunun çok uzun bir süreç olduğudur. Bebeğin büyümesi ile birlikte rehabilitasyon uygulamaları da devam eder. Rehabilitasyon çocuk bağımsız (ya da en az bağımlılıkla ) yaşama yeteneğini kazanana kadar devam etmelidir.

Serebral palsi’li çocuklar da diğer çocuklar gibi gelişebilir. Serebral palsi fiziksel bir özürdür. Az oranda zeka yetersizleri, görme, konuşma, işitme ve algı bozuklukları fiziksel özüre eşlik etse de ilerleyici değildir. Bilinçli bir yaklaşım ve etkili rehabilitasyon ile yetersizlikleri en aza indirgemek mümkündür.

Gonca CANDAN
Uzman Fizyoterapist

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/serebral-palsi-belirtileri-tedavisi-nedir/

Serebral Palsi (Beyin Felci) Nedenleri, Tipleri ve Tedavisi | Anneysen.com

Serebral Palsi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Serebral palsi (CP) hastalığı ne demek, neden olur, tedavisi var mı, merak ettiğin her şeyi yazdık.

Beynin hasar görmesine bağlı bir kas-iskelet hastalığı. İngilizcesi cerebral palsy olan hastalık, aslında en bilindik ifadesiyle beyin felci.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, Türkiye’de her 600 bebekten birinde CP hastalığı olduğunu belirtiyor.

Doğum öncesi nedenler

 • Vakaların %50 kadarı annedeki enfeksiyonlar veya diğer hastalıklar,
 • Radyasyona maruz kalmak,
 • Kötü beslenme gibi doğum öncesine nedenlere bağlı.

Gebeliğin ilk evrelerinde anormal beyin büyüme ve gelişiminin neden olduğu görüşü de gittikçe yaygınlaşmakta.

Şenbursa ise;

 • Akraba evliliği,
 • Anne-baba arasındaki kan uyuşmazlığı,
 • Hamilelikte ilaç kullanımı ve kaza geçirme gibi durumların da etkili olduğunu ekliyor.

Doğuma bağlı nedenler

 • Alışılmadık derecede uzun süren veya çabuk gerçekleşen doğum eylemi,
 • Kordon sarkması,
 • Annedeki yaşam belirtilerinin azalması,
 • Bebeğin beyninin hasar görmesi.

Şenbursa bunlara ek olarak doğum sırasında doktorun hatalı forceps kullanmasının bile serebral palsi hastalığına yol açabileceğini belirtiyor.

Doğum sonrası nedenler

 • Doğum sonrası travmalar (Düşme veya diğer kazalar),
 • Beyin enfeksiyonları,
 • Patolojik sarılık,
 • Oksijen eksikliği (Solunum zorluğu çekilmesi).

Serebral palsili olarak dünyaya gelmiş bebekler, görünüşte sorumsuz bir gebelik ve doğum sürecinden geçmiş olabilirler. Kasların tonusu (gerilimi) çok aşırı veya çok az olabilir ama bu, 3.

aya kadar görülmeyebilir.

Hareket ve duruş bozuklukları ise genellikle 6-12 aylık olmadan belirgin hale gelmez.

Serebral palsinin belirtileri neler?

 • Memeyi ağızda tutmakta ve emmekte zorlanma,
 • Ağızdan devamlı salya akması,
 • Nadiren istemli olarak hareket etme,
 • İstemli hareketler sırasında kollarda ve bacaklarda şiddetli titremeler olması,
 • Bacakları birbirinden zor ayırma,
 • Motor gelişmede gerilik,
 • Önce sadece bir eli kullanma, ayakları kullanamama, garip bir şekilde emekleme, ayak parmakların uçlarına basarak yürüme.

Bunlar genel belirtiler. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, belirtilerin serebral palsi çeşitlerine göre farklılaşacağının üzerinde duruyor.

Serebral palsi tipleri neler?

Monoplejik: Sadece tek bacağı/kolu etkilenen.

Diplejik: Bacaklarda baskın tutulma olan.

Kuadriplejik: 2 kol ve bacağı etkileyen.

Hemiplejik: Vücudun bir yarısı tutan.

Distonik: Kas tonusu bozukluğu ile karakteriz olan.

Aatetoid: İstemsiz ve yılanvari hareketler görülen. En sık rastlanan tip.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, bebeğinin yaşına göre şu belirtilere özellikle dikkat etmen gerektiğini söylüyor:

Belirtiler
1 aylık Sürekli ağlama, emme bozukluğu, ısrarlı ve devamlı kusma, uyarılara cevap vermeme, havale
2 aylık 1 aylık bebekteki belirtiler, olması gereken reflekslerde eksiklik, kas kasılma bozuklukları
3 aylık Gözde istemsiz ritmik hareketler, bel kaslarında spazm, vücudun yay gibi gerilmesi, gülmeme, annenin yüzüne bakmama
4 aylık Baş kontrolünün olmaması, şaşılık, bazı reflekslerin devam etmemesi
8 aylık Dönme/oturma aktivitelerinin olmaması, el-göz koordinasyonunun yokluğu, tekme atarken iki bacağın geriye gitmesi, uzun oturmada bacakların makaslama hareketi yapması
10 aylık Emeklemenin olmaması veya her iki bacağın birden çekilerek sıçrar tarzda emeklemek, ayağa kalkmada zorluk, ismi ile çağırılınca tepki vermeme, salya akması, yiyeceği ağza götürememe/alamama
1 yaş Parmak ucunda yürüme, makaslama şeklinde yürüme, tutanarak yürüme vs.

Hangi bebeklerde CP hastalığına yakalanma riski daha fazla?

Prematüre ve düşük doğum ağrılığı ile dünyaya gelen bebeklerde beyin felci ihtimali daha fazla. Ayrıca erkek bebeklerde kızlardan daha fazla görülüyor.

Bu da ilgini çekebilir: Prematüre Bebeklerde Görülen Sağlık Sorunları

Serebral palsinin tedavisi nasıl olur?

%100 iyileşme söz konusu değil maalesef. Fakat erkenden uygulanan tedavi ile belirtilerde azalmaya gidilebiliyor.

 • Fizik tedavi, atel, halka gibi ortopedik gereçler,
 • Özel mobilyalar ve malzemeler,
 • Egzersiz,
 • Gerekirse ameliyat,
 • Nöbetleri atlatmak, kasları gevşetmek için ilaç tedavisi uygulanabiliyor.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, bunlara ek olarak iş uğraşı terapisi ve refleks terapinin de etkili olacağını belirtiyor.

İş uğraşı terapisi, çocuğun günlük hayat aktivitelerinde beceri kazanmasını sağlayan, motor fonksiyonlarını kullanmayı öğreten bir dizi uygulamadan oluşuyor. Serebral palsili çocuklar tuvalet eğitimi, giyinme-soyunma, beslenme gibi aktiviteler bu sayede daha rahat yapabiliyorlar.

Refleks terapi ise ayaklara ve yüze özel ovma/basınç hareketleriyle vücuttaki bloke olmuş enerjiyi harekete geçirmeyi amaçlıyor. Şenbursa her iki terapi için de mutlaka uzman desteği gerektiğini, işi bilmeyen kişilerden uzak durulması gerektiğini vurguluyor.

Serebral palsi hastaları kaç yıl yaşar?

Bu konuda kimse bir şey diyemez. Gereken terapiler, fizik tedaviler uygulanır, doktorun önerisiyle ilaçlar alınırsa elbette serebral palsi hastalığına sahip çocuklar daha uyumlu bir hayat yaşayabilirler.

Kaynaklar: Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler-Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff, Sandee E. HathawayBebeğinizin İlk Yılı Rehberi-Mayo Clinic

Источник: //www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-sagligi-ve-hastaliklari-serebral-palsi-beyin-felci-nedenleri-tipleri-ve-tedavisi-hakkinda-her-sey_761

Serebral Palsi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Serebral Palsi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 25.12.2018 12:16

Serebral Palsi (SP) Nedir?

Doğum öncesi, sırası veya sonrasında meydana gelen ve fiziksel engeller teşkil eden bir hastalıktır. Diğer bir adı beyin felci olan serebral palsi, kalıcı fonksiyon kayıplarına neden olur.

Beynin oksijensiz kalmasından dolayı meydana geldiği düşünülen serebral palsi, merkezi sinir sistemindeki hareket işlevinin hasar görmesinden dolayı kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle hastalığın kas ve sinirlerdeki herhangi bir problem nedeniyle oluştuğunu söyleyemeyiz. Beyin ve kaslar arasındaki bağın zarar görmesi sonucunda hayat boyu devam edecek fiziksel engeller meydana gelir.

Bu fiziksel engellerin yanı sıra %30 oranında zihinsel engel görülmesi söz konusu olabilir. Erken doğum ve çoğul gebeliklerde serebral palsi riski yükselirken; ülkemizde binde 5 oranında sıklıkla görülen bir hastalıktır.

 Kalıcı fonksiyon kayıplarına neden olan bu hastalığın tedavisi yoktur. Ancak erken teşhisin önemi burada da ön plana çıkmaktadır. Erken teşhis edilmesi durumunda uygulanan tedaviler ile hastanın yaşam koşullarının daha iyi olması ve hastalığın etkilerinin en aza indirilmesi sağlanır.

Serebral Palsinin Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitli tiplerde görülen serebral palsi hastalığının en sık görülen şekli “spastik” tipidir. Bunun yanı sıra diskinetik, ataksik ve karışık tip olmak üzere toplamda 4 çeşidi bulunmaktadır.

Birbirinden farklı özelliklere ve belirtilere neden olan bu tipleri incelemek gerekirse;
Spastik Tip: Serebral palsi hastalığının sık görülen türüdür. Serebral palsi hastalarının yaklaşık %80’i spastiktir. Bu tip serebral palsi hastalarının kas gerginlikleri oldukça yüksektir.

Bu nedenle hareketleri de bir o kadar tutuktur.
Serebral palsinin bir türü olan spastik SP kendi içinde de sınıflara ayrılmaktadır. Spastik dipleji yalnızca bacakları etkilerken, spastik hemipleji vücudun yarısını etkilemektedir. Spastik quadripleji ise kol, bacak ve yüz olmak üzere vücudun tamamının etkilendiği türdür.

Diskinetik Tip: Yaklaşık %10’luk bir bölümü oluşturan diskinetik tip, hareketlerin yavaş ve dairesel olmasıdır. Bu tipte tüm vücut etkilenebileceği gibi yüz kasları da etkilenebilir. Yüz kaslarının etkilenmesi durumunda konuşma zorluğu söz konusu olur.

Ataksik Tip :%5’lik bir dilimi oluşturan ataksik tip, derinlik duygusu ve denge konusunda yetersizliklerin bulunduğu türdür. Hasta, yürüme, yazı yazma veya bir nesneyi uzatma gibi durumlarda el ve ayaklarını kontrol etmekte zorlanırlar.

Bu durum denge probleminin yanı sıra derinlik duygusu kaybından kaynaklanmaktadır.
Karışık Tip: Spastik ve diskinetik tipin bir arada bulunduğu tür olarak nitelendirilmektedir.

Serebral Palsi Neden Olur?

Doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası erken dönemde oluşabilen serebral palsinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte beyne oksijen gitmemesinden kaynaklı oluşabileceği düşünülmektedir.

Her 1000 kişiden 2-3’ünde görülen bu durum beyindeki hareket işlev alanının hasar görmesine bağlı olarak ortaya çıkar.

 Akraba evlilikleri, erken doğum, doğum şartlarının yetersiz olması, hamilelikdöneminde geçirilen hastalıklar, yetersiz beslenme, çoğul gebelik ve genetik etkenler gibi birçok faktörün neden olabileceği düşünülmektedir. Birçok faktörün neden olduğu serebral palsi hastalığını 3 ana başlığa ayırabiliriz. Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası olmak üzere 3 ana başlıkta incelenen serebral palsi hastalığı doğumdan önce meydana gelebileceği gibi doğum sonrasında da oluşabilir.

Serebral Palsi Doğum Öncesi Nedenleri

 • Akraba evlilikleri
 • Hamilelik döneminde geçirilen hastalıklar
 • Plasenta bozuklukları nedeniyle bebeğin anne karnında oksijensiz kalması
 • Kan uyuşmazlığı
 • Şeker hastalığı
 • Anne adayının kullandığı ilaçlar
 • Hamilelik döneminde alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı
 • Hipertansiyon
 • Hamilelik döneminde yoğun radyasyona maruz kalma
 • Genetik etkenler
 • Annenin yaşı
 • Annenin yetersiz ve sağlıksız beslenmesi

Serebral Palsi Doğum Sırasındaki Nedenleri

 • Erken doğum veya geç doğum
 • Bebeğin 2,500 gr altında doğması
 • Kordon dolanması
 • Doğumun uzun sürmesi
 • Doktor hataları
 • Zor doğum
 • Bebeğin anormal gelişi
 • Yetersiz doğum koşulları
 • Çoğul gebelikler
 • Doğum kazaları (bebeği düşürme, vakum kullanımındaki hatalar)

Serebral Palsi Doğum Sonrası Nedenleri

 • Doğum sonrası bebeğin solunumunun yetersiz kalması
 • Menenjit
 • Beyin iltihaplanması
 • Kafa travması
 • Beyin kanaması
 • Ağır sarılık
 • Aşırı ateş yükselmesi
 • Bebeğin sağlıksız ve yetersiz beslenmesi
 • Kalp ve akciğer anomalileri

Serebral Palsi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Serebral palsi hastalığının belirtileri genellikle çocuğun gelişim çağında ortaya çıkmaktadır. Çocuğun yürümesi, oturması, kalkması ve konuşması durumunda gözlemlenen sorunlar serebral palsinin belirtileri olabilir.

Bu nedenle ebeveynlerin öncelikle çocuklarının gelişimlerini düzenli olarak gözlemlemeleri önerilmektedir.

 Çocuğunuzda postür bozuklukları, konuşma bozukluğu, motor gelişim geriliği, anormal hareketler ve denge bozukluklarının gözlemlenmesi durumunda bir an önce doktora başvurmalısınız.

Her hastalıkta olduğu gibi serebral palsi hastalığında da erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Tedavisi bulunmayan bu hastalığın erken teşhis edilmesi durumunda hastanın yaşam kalitesinin yüksek tutulması ve hastalığın belirtilerinin minimumda tutulması sağlanabilir.

Serebral palsinin belirtileri ortalama 6-12 ay arasında ortaya çıkabileceği gibi en geç 3 yaşına kadar kolayca gözlemlenebilir.

Çocuğun kaslarında katılık, abartı refleksler, bacağını sürüyerek yürüme, ayak ucunda yürüme eğilimi, makaslayarak yürüme, derinlik hissi kaybı, konuşma bozuklukları ve ismi söylendiğinde tepki vermemesi gibi durumlar serebral palsi hastalığının belirtileri olarak kabul edilir. 4 aylık bir bebeğin başını tutabilmesi, 7 aylıkken oturabilmesi ve 9 aylıkken emekleyebilmesi normal ve olağan kabul edilirken serebral palsi hastası bebeklerde bu gelişimler gecikir. Yaklaşık 1 yaşına gelmiş bir bebeğin oturamaması veya 5-6 aylık bebeğin başını tutamaması gibi sorunlar, serebral palsi hastalığını işaret etmektedir. Serebral palsi belirtileri arasında sıralanan bir diğer durum ise bebeğin kolları ve bacakları gibi uzuvlarını iyi kullanamamasıdır. Denge sorunu yaşadığı bilinen serebral palsi hastaları denge yetersizliği yaşarlar.

Çiğneme ve yutma gibi fonksiyonlarda gözlemlenen geriliğin yanı sıra konuşma bozuklukları normal kabul edilemez. Bu nedenle ebeveynlerin bebeklerinde gözlemledikleri konuşma bozukluğu, dudak hareket bozukluğu, çiğneme ve yutkunma güçlüğü gibi durumlarda bir an önce doktora başvurmaları önerilir.

 Serebral palsi hastalığının bir diğer belirtisi postür bozukluklarıdır. Hastanın uzuvlarındaki duruş bozuklukları, kalça ve bilek kemiklerinde gözlemlenen eğrilikler serebral palsi belirtilerindendir. Özellikle bacak ve kollarda görülen postür bozuklukları hastanın günlük hayatını önemli oranda etkilemektedir.

Serebral Palsi Tanısı İçin Gerekli Tetkikler

Serebral palsi hastalığının kesin tanısının konulması için öncelikle bebeğin doğum öncesi ve sonrası hikayesi öğrenilir. Elde edilen bilgilerin yanı sıra kesin tanının konulması için bebeğin 1 yaşını geçmesi beklenir. 1 yaşına kadar bebeğin gelişiminin önemli bir kısmını tamamlaması için gereklidir.

 • Nörolojik muayene
 • Röntgen
 • Elektroansefalogram (EEG)
 • Kan testi
 • Yürüyüş testi
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)
 • Bilgisayarlı tomografi (BT)
 • Genetik testler
 • Metabolik testler

Serebral Palsi Hastalığının Tedavisi Nedir?

Serebral palsinin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Serebral palsi hastasına uygulanan tedavi ile hastanın yaşam kalitesinin yüksek tutulması ve hastalığın belirtilerinin olabildiğince önlenmesi amaçlanır. Uygulanan tedavilerde doktorların yanı sıra aileye de büyük sorumluluklar düşmektedir.

Ebeveynlerin çocuklarının hastalığı hakkında gereken bilgileri edinmesi ve bilinçli davranması oldukça önemlidir. Uygulanan ilaç tedavilerinden fizik tedavilerine kadar pek çok tedavi yöntemi hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yöneliktir.

İlaç tedavisi ile kasılma ve havale gibi sorunlara karşı önlem alınırken; fizik tedavi ve rehabilitasyon ile çocuğun kollarını ve bacaklarını rahatça kullanabilmesi amaçlanır. Çocuğa bağımsız hareket etmeyi öğreten fizik tedaviler aynı zamanda daha düzgün bir şekilde konuşmasına da yardımcı olur.

 Serebral palsi tedavisinin bir ekip işi olduğunu unutmayınız. Nörologtan psikoloğa kadar oldukça geniş bir yelpazeye sahip tedavi uygulanır. Tüm bunların yanı sıra ailenin desteği tedavini seyrini etkileyen en önemli unsurdur. 

Önerilen İçerik;

► Kas Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/serebral-palsi-nedir-ve-belirtileri-nelerdir-10998h.htm

Serebral Palsi (SP) Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Serebral Palsi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Serebral Palsi (Beyin Felci), beynin zedelenmesi ya da beynin gelişiminde bir anormallik sonucunda doğuştan ya da yaşamın ilk yıllarında meydana gelen duruş, hareket, denge bozukluğunu kısaca kas kontrol yetersizliğini anlatan bir durumdur.

                                                                                               “Yolunuza koyulan taşlardan güzel bir şeyler yapabilirsiniz”

                                                                       Johann Wolfgang von Goethe

Merhaba sevgili okuyucu. Bu yazımızda özel eğitim’de çoklu yetersizlikler alt başlığı altında yer alan serebral palsi adlı rahatsızlığı tanıyacak, tedavi yöntemleri üzerinde duracak ve ailelere bir takım öneriler sunup yazımızı bitireceğiz.

Serebral Palsi (SP) nedir?

Serebral Palsi (Beyin Felci), beynin zedelenmesi ya da beynin gelişiminde bir anormallik sonucunda doğuştan ya da yaşamın ilk yıllarında meydana gelen duruş, hareket, denge bozukluğunu kısaca kas kontrol yetersizliğini anlatan bir durumdur.

 Serebral Palsi’li çocuklarda kaslarda güçsüzlük, sertlik; yavaşlık, titreme ve denge bozukluğu gibi pek çok sorun gözlenebilir. Sorunlar hafiften ağıra değişiklikler gösterebilir. Hafif tip serebral palside, çocukların bir kol veya bacağında belli belirsiz bir acemilik vardır ve çoğu kez tanı güçlüğü yaşanır.

Ağır tiplerinde ise günlük yaşam aktiviteleri sırasında çok ciddi güçlükler yaşanır.

Serebral Palsi birçok değişik tipte görülebilmektedir. Bunlar arasında en yaygın görülen spastik serebral palsidir. Diğer tiplere baktığımızda; atetoid serebral palsi, ataksik serebral palsi, karışık tip, hemipleji (Hemiparezi),  dipleji (Diparezi), kuadripleji (Kuadriparezi Tetraparezi) yer alır.

Serebral Palsi’nin görülme sıklığına baktığımızda, gelişmiş ülkelerde yaklaşık olarak her bin çocuktan ikisinde görüldüğü bildirilmektedir. Türkiye’de ise bu oran her bin çocukta yaklaşık 4 olarak belirtilmiştir.

Serebral Palsi’ye neden olan faktörler nelerdir?

Hamilelik döneminde SP’ ye neden olan faktörlere baktığımızda geçirilen döküntülü hastalıklar(kızamık, kızamıkçık), kullanılan ilaçlar, kan uyuşmazlığı, röntgen ışınları, travma dikkat çeker. Doğum sırasında sebep olan faktörler ise erken veya geç doğum, bebeğin oksijensiz kalması, ikiz veya üçüz doğum, zor doğum ve doğum travmasıdır.

Doğum sonrasında bebeğin geçirdiği yüksek ateşli hastalıklar, ağır ve uzun süre sarılık, kafa travması, zehirlenmeler, vitamin eksikliği de çocukta beyin hasarına yol açabilmektedir.

Tüm serebral palsilerin yaklaşık %75’inin hamilelik sırasındaki nedenlere, %10-15’ inin zorlu doğum ve yeni doğan dönemindeki rahatsızlıklara bağlı olduğu, geri kalan %10’un ise yaşamın erken haftalarındaki kaza ve hastalıklara bağlı ortaya çıktığı bilinmektedir.

Serebral Palsi’li bireylerde görülebilecek problemler nelerdir?

SP’li bireylerde görülen problemler beyin hasarının oluştuğu yere ve hasarın genişliğine bağlıdır. SP genel olarak bakıldığında fiziksel bir rahatsızlıktır ancak SP’nin şiddetine göre diğer rahatsızlıklarda görülebilmektedir.

  Genel olarak baktığımızda kaslarda hareket güçlüğü ve aşırı gerginlik, kaslarda güçsüzlük, denge sorunu, istem dışı hareketler ve titreme görülebilmektedir.

Diğer görülebilen rahatsızlıklara baktığımızda işitme, görme, dikkat ve algı, öğrenme ile ilgili sorunlar; epilepsi, ortopedik problemler, mide problemleri, kabızlık, beslenme problemleri, diş çürümeleri ve tükürük kontrol sorunları dikkati çeker.

SP’nin teşhis aşamasına baktığımızda bunu ilk fark edecek olan aile, annedir.

Bebeğin normal gelişim dönemi ödevlerini yerine getirememesi, bebeğin tiz şekilde ağlaması, üç aydan sonra da ellerini yumruk şeklinde tutması, gövde kasılmaları, emmemesi, iyi yutamaması vb.

durumlar SP olasılığını düşündürmelidir. Ayrıntılı tetkik ve muayene ile ileri MRG incelemeleri ve bazı kan testleriyle SP teşhisi koyulabilmektedir.

SP’nin tedavisi nasıl yapılır?

Serebral Palsi terimi kalıcı bir rahatsızlığı anlatır. Bu hastalıkla ilgili sorunlar (kas zayıflığı veya gerginliği, istemsiz hareketler) yaşam boyu devam eder. Ancak, çocuk yaş ilerledikçe uygun tedavi yaklaşımlarının katkı ve desteği ile bu sorunlara uyum sağlamayı onlarla başa çıkmayı öğrenebilir. Tedavi, hastalığı tamamen yok edemese de anlamlı iyileşmeler sağlar.

SP’de çok çeşitli problemlere rastlanıldığından çocuğu bir bütün olarak ele alan bir yaklaşım güdülmeli ve birçok farklı uzmanlık alanına sahip uzmanların oluşturduğu bir ekip tarafından tedavi yürütülmedir.

Uygun tedavi ile her SP'li çocuk kapasitesine göre mutlaka yeni beceriler kazanacaktır. Beyinde zedelenen hücrelerin yanında sağlam hücreler de vardır, bazı yöntemlerle bu hücreler geliştirilerek çocuğun yeni beceriler kazanması sağlanabilir.

Önemli olan tanının erken konması ve konur konmaz sürekli olarak yılmadan tedavinin sürdürülmesidir.

Ailelere Tavsiyeler

Erken teşhisin önemli olduğu unutulmamalıdır. Çocuğunuzun zihinsel becerilerine göre normal okullarda ya da özel eğitim okullarında eğitimlerine devam etmeleri oldukça önemlidir. Çocuğunuzun gelişimine göre uygun bir bireyselleştirilmiş eğitim programı yapılarak mümkün oldukça bağımsız bir hayat yaşayabilmesi sağlanabilir.

Önemli olan çocuğunuzu aile ve toplum yaşamından koparmadan onu sorunları ile beraber kabul ederek uygun ve mutlu bir aile yaşamı kurmaktır.  Çocuğunuzu büyütürken aile, akraba, arkadaş gibi çevreden koparmadan onların da desteğini alarak bir yaşam sürdürmesinin sağlanması çok önemlidir. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın ve aynı duruma sahip ailelerle iletişim ve dostluklar kurun.

Çocuğunuza aşırı koruyucu olmayın ve onu kendi işlerini yapabilmesi için teşvik edin. Eğitiminin sağlanması adına sonuna kadar çabalayın. Ve unutmayın sizlerde birer insansınız. Yaşamın kimi dönemlerinde yorulabilir, kendinizi çaresiz, yalnız hissedebilirsiniz. sıkılabilirsiniz. Bu duygularınızı yakınlarınızla paylaşın ve gerekirse bir uzmandan da destek alın.

Kendinizi de asla ihmal etmeyin.

Asıl engelin sevgisizlik olduğunu ve onlar için her birimizin bir şeyler yapabileceğini bir kez daha hatırlatarak yazımı burada bitiriyorum sevgili okuyucu. Görüşmek dileğiyle….

Kaynakça:

Berker,N. ve Yalçın, S. (2001). Serebral Palsi İle Yaşamak. İstanbul: Pediatrik Ortopedi ve Rehabilitasyon Dizisi

-//www.sercev.org.tr/i47sercev/serebralpalsinedir.html

OKAN USLU

Bu haber toplam 30879 defa okunmuştur

Источник: //www.dergipdr.com/serebral-palsi-sp-nedir-tedavisi-nasildir-4106h.htm

Cerebral Palsy nedir? Belirtileri nelerdir?

Serebral Palsi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Engelliler Haftası kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında çocukluk döneminde görülen ve bu dönemin en yaygın fiziksel engelliliği olarak karşımıza çıkan Cerebral Palsy hakkında bilgiler verildi.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Nigar Evgin

Dünyada toplam 17 milyon CP’li var. 350 milyon insan da CP’li bir çocuk veya yetişkin ile yakından bağlantılı. Cerebral Palsy, yüksek ateşten oksijen yetmezliğine kadar birçok farklı sebeple meydana gelebiliyor.

Cerebral Palsy, hareketi programlayan, başlatan ve düzenli olmasını sağlayan beyin ve beyinciğin zarar görmesi sonucu oluşan fiziksel engellilik durumu olarak karşımıza çıkıyor.

Çocukluk döneminde görülen ve bu dönemin en yaygın fiziksel engelliliği olarak karşımıza çıkan Cerebral Palsy, doğum öncesinde, sırasında veya bebeğin 3 yaşına gelene kadarki gelişimi esnasında oluşabiliyor.

Hareketleri etkileyen, kalıcı bir sorun olan CP oldukça karmaşık bir engellik hali. CP’li 4 çocuktan 1’i konuşamıyor, 3 çocuktan 1’i yürüyemiyor, 2 çocuktan 1’i zihinsel engelli, 4 çocuktan 1’inin epilepsisi var.

Yaşam boyu sürüyor ve bilinen bir tedavisi henüz yok. Ancak uygun özel eğitim, rehabilitasyon ve destek programlarıyla hastanın sosyal yaşama adaptasyonu sağlanıyor. Türkiye’de de ne yazık ki her 8 saatte 1 Cerebral Palsy’li çocuk dünyaya geliyor.

Fizyoterapist Doç. Dr. Umut Baki Tuğay

Cerebral Palsy’nin tanının konulması ve tedavi sürecinde uzmanların olduğu kadar ailelerin de bu konuda farkında olmaları ve uzmanlarla iş birliği yapmaları gerektiğini vurguladı.

Risk taşıyan bebeklerin gelişim süreçlerinin çocuk doktorunun yanında özellikle anneleri tarafından dikkat edilerek saptanan herhangi geri kalan gelişim durumu olduğunda muhakkak doktora danışılması gerektiğini vurguladı.

Engelli tanısı konulmasa dahi risk taşıyan bebeklerin erken müdahale programına alınarak rehabilitasyon ve sonrasında özel eğitim süreçlerinin başlaması gerektiğini vurguladı.

Amacımız daha çok kişiye dokunmak

TSÇV olarak Cerebral Palsy hakkında daha çok çocuğa dokunmak için faaliyetler yürüttüklerini belirten Evgin,

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2003-2013 yıllarını kapsayan araştırmasına göre, Türkiye’de yaklaşık 210 bin çocuğa CP tanısı kondu. Ancak gerçek sayı bunun kat kat üstünde. Maalesef hala çocuklarının bu durumunu saklayan aileler var. Her 1000 doğumun 4’ünde CP görülüyor.

TSÇV olarak bugüne kadar 20 bine yakın çocuk ve ailesine rehabilitasyon ve eğitim desteği verdik.

Amacımız hem Cerebral Palsy hakkında bilinirlik oluşturmak hem de Cerebral Palsy’li çocuk ve erişkinlere teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sağlayarak, meslek sahibi olmaları ve hayata kazandırılmaları için gerekli faaliyet ve gayretlerde bulunup, çocuklarımız ve ailelerinin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen, sosyal hayatta daha fazla yer edinebilen bireyler olmaları için çalışmak.

Çocuklukta 0-3 yaş beyin gelişiminin oldukça hızlı olduğu dönem. Bu sebeple Cerebral Palsy gibi engel durumlarında erken tanı ve tedavi büyük önem taşıyor. Yeni çocuk sahibi olmuş tüm ailelerin CP’nin belirtileri konusunda bilinçlenmeleri gerekiyor. Herhangi bir şüphe durumunda çekinmeden hemen doktorları ile irtibata geçsinler.” dedi.

Cerebral Palsy belirtileri

Erken Belirtiler

CP’li olması olası bir çocuğun ana belirtisi, motor veya denge kilometre taşlarına (yuvarlanma, oturma, kalkma, ayakta durabilme, yürüme) ulaşmada yaşanan gecikmeler olarak gösterilebilir.

Diğer semptomlar da CP olasılığını düşündürebilir. Ancak, unutulmamalıdır ki aşağıdaki semptomları ‘CP olmayan’ bir çocuk da gösterebilir.

6 Aydan küçük bebeklerde (İlk 6 Ay)

 • Sırtüstü yatarken bebeği kucakladığınızda, kafanın gecikmesi (yeni doğan bebekte omurga veya boyunun bebeğin kafasını taşımada gecikmeli gelişim göstermesi)
 • Kendilerini aşırı derecede kasılmış hissetmeleri
 • Kendilerini gevşek ve sarkmış gibi hissetmeleri
 • Bebeği kollarınızın arasına aldığınızda, sırt ve boynunu aşırı ekstansiyona (geriye doğru) alması ve kendisini sizden uzağa itmeye çalışması
 • Bebeği kucakladığınızda, bacakları aşırı kasılı veya makaslama pozisyonunda olmaları sonuçlar arasında yer alıyor.

6 Aydan büyük bebeklerde (6-10 Ay)

 • Bebek, iki yöne de (sağ-sol) yuvarlanamaz.
 • Ellerini birlikte kullanamaz.
 • Elini ağzına götürmede zorluk yaşar.
 • Bir elini uzatabilmek için diğer elini sıkılı (yumruk pozisyonunda) tutması gerekir.

10 Aydan büyük bebeklerde

 • Asimetrik bir şekilde emeklerler (bir tarafa daha fazla ağırlık vererek), bir taraftaki kol ve bacakla
 • İtme hareketini yaparken, diğer taraftaki kol ve bacağı sürükleyerek ilerlerler.
 • Bebek kalça veya dizlerinin üzerinde hareket edebilir ancak dört uzvunu (kol ve bacaklar) kullanarak emeklemeyi gerçekleştiremez.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV)

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV), Türkiye’de Cerebral Palsy (CP) konusunda geniş bir yelpazeye sahip ilk ve tek kuruluştur.

Cerebral Palsy’li çocuk ve erişkinlerine teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sağlayarak, meslek sahibi olmaları ve hayata kazandırılmaları için gerekli faaliyet ve gayretlerde bulunup, çocuklarımız ve ailelerinin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen, sosyal hayatta daha fazla yer edinebilen bireyler olmaları için gayret etmektir.

İstanbul’un Ataşehir ilçesinde 35 bin 569 metrekare alan üzerinde; Metin Sabancı Okulları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Aile Danışma Merkezi bulunan TSÇV; kurulduğu günden bugüne 20 bine yakın çocuk ve ailesine hizmet verdi ve destek oldu. Cerebral Palsy Bilgilendirme Toplantısı bu yıl Bursa’da yapıldı

Hepsi Bir İnci projesi: ‘Cerebral’ Palsy’li öğrencilerin kaynaştırma etkinliği

Источник: //indigodergisi.com/2017/05/cerebral-palsy-nedir/

Serebral palsi Nedir? Serebral palsi Ne demek? – Nedir.com

Serebral Palsi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Serebral palsi'de sara hastalığı gibi beyin ile ilgili bir hastalıktır.

Türkçe'de beyin felci anlamına gelen bu hastalık beynin vücudu yönetmesini etkileyen doğum öncesinde, sırasında veya sonrasında merkezi sinir sistemin hasar görmesiyle ortaya çıkan nörolojik bozuklukları tanımlanamak için kullanılan bir terimdir. Genellikle çocuklarda 3 yaşına gelmeden önce ortaya çıkar.

Serebral palsi'nin önemi

Serebral palsi'nin önemi onun bir hastalık olamaması dolayısıylada tedavisinin olmamasından kaynaklanır. Sadece etkileri azaltılabilir.

Serebral palsi'nin nedenleri

1.  Bakteriyel menenjit veya viral ensefalit gibi beyin infeksiyonları sonucunda,

2. Trafik kazası, düşme gibi sebeplere bağlı kafa yaralanmaları sonucunda ortaya çıkabilir.

3. Prematürite doğum,

4. Çok düşük doğum ağırlığı,

5. Virüsler,

6. Hamilelik sırasında ilaç veya madde bağımlılığı,

7. Beyin kanaması,

8. Travma,

9. Travay veya doğum sırasında meydana gelen komplikasyonlar.

Serebral palsi'nin belirtileri

1. Çocuğun kollar ve ayaklarında kas gücü kaybı görülür.

2. Asılmış bacaklar veya sıkılmış yumruk şeklinde kas katılığı da görülebilir.

3. Nöbetler.

4. Görme, duyma ve konuşma bozuklukları.

5. Öğrenme güçlüğü ve davranış bozuklukları.

6. Mental retardasyon.

7. Solunum bozuklukları

8. Mesane ve bağırsak bozuklukları.

9. Serebral palsi’li bebekler, dönme, oturma, emekleme veya yürüme gibi gelişimsel kilometre taşlarına erişimde sıklıkla yavaştırlar.

Serebral palsi tipleri

1. Etkilenen kol ve bacak sayısına göre

2. Hareket bozukluğuna göre

Etkilenen kol ve bacak sayısına göre serebral palsi tipleri

1. Kuadripleji (tetrapleji)

2. Dipleji

3. Monopleji

4. Parapleji

5. Hemipleji

Parapleji

Kollar etkilenmeden her iki bacak etkilenmiştir.

Hemipleji

Vücudun aynı tarafındaki kol ve bacak etkilenmiştir. Kol tutulumu genelde daha fazla olur. Bu hastalarda etkilenen kol veya bacakta kısalık görülebilir.

Hareket bozukluğuna göre serebral palsi tipleri

1. Spastik serebral palsi

2. Ataksik serebral palsi

3. Atetoid serebral palsi

4. Karma serebral palsi

Spastik serebral palsi

Halk arasında serebral palsi daha çok bu isimle bilinir. En çok görülen tiptir. Serebral palsili çocukların %75’i bu gruba girer. Kaslarda aşırı sertlik ve kasılma görülür ve gerilmeye direnç gösterirler.

Normalde bir grup kas hareket ederken karşıt grup kasın gevşemesi gerekir. Spastik tipi serebral palsi’de bu mümkün değildir. Tüm kas grupları aynı anda kasılırlar ve hareketi engellerler.

Spastisitenin (kasların gerginliği) derecesi zamanla değişebilir.

Fizik, cerrahi tedavi, ilaçlar spastisiteyi kontrol altına almaya yardımcı olur. Beynin korteks denen en dış kısmında meydana gelmiş olan hasar genellikle spastisiteye neden olur. Vücuttaki sertlik ve kasılma yüzünden kaslar doğru çalışmaz ve hasta hareketlerini kontrollü yapamaz. Cisimleri kavramakta, bırakmakta veya yürümekte zorluk çeker.

Ataksik serebral palsi

Serebral palsi’li hastaların % 15’lik grubunu oluşturur. Kaslarda güçsüzlük ve vücutta dengesizlik vardır. Kollardaki ince hareketlerde tutulum vardır. Bilhassa yürümede dengesizlik belirginleşir. El göz koordinasyonunda güçlük vardır. El becerileri zayıftır.

Atetoid serebral palsi

Kaslarda güçsüzlük ve gerginlik arasında dalgalanmalar görülür. Bu tip Serebral palsi’li hastalarda koreateloz denilen istemsiz hareketler gözlenir. Bunlar hareketsiz durumda az olur fakat heyecan, sevinç, öfke gibi durumlarda artar. Bu tipteki hastalarda konuşma ve işitme problemleri görülebilir.

Karma serebral palsi

Spastik serebral palsi, Ataksik serebral palsi, Atetoid serebral palsi'de görülen klinik formların bir arada görülmesidir.

Serebral palsi'nin tanı yöntemleri

1. Nörolojik muayene

2. Röntgen

3. Besleme çalışmaları

4. Elektroansefalogram (Eeg)

5. Kan testleri

6. Yürüyüş incelemeleri

7. Manyetik rezonans görüntüleme (Mrg)

8. Bilgisayarlı tomografi taraması (Bt)

9. Ailesel geçiş koşullarını değerlendiren tanısal testler.

10. Metabolik testler

Serebral palsi'nin tedavi yöntemleri

1. Rehabilitasyon

2. Pozisyon yardımı (çocuğun oturması, yatması veya ayakta durmasına yardım için uygulanır).

3. Ortez ve splintler (deformiteyi engellemek ve destek sağlamak veya korumak için uygulanır).

4. İlaç tedavisi (nöbetleri denetim altına almak veya kaslardaki spastisiteyi azaltmak için ağızdan veya enjeksiyon yoluyla verilen uygulamalardır).

5. Ortopedik cerrahi: Kalça çıkığı, ayak bileği ve ayak deformiteleri ve kas kontraktürleri.

6. Nöroşirürji: Spastisiteyi düzeltmek için selektif dorsal rizotomi ve intratekal baklofen pompası.

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Источник: //www.nedir.com/serebral-palsi

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Parkinson zamanı geri alan mucize: beyin pili
Parkinson zamanı geri alan mucize: beyin pili
Serebrovaskuler Olay ( Serebrovasküler Hastalık) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi
Serebrovaskuler Olay ( Serebrovasküler Hastalık) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi