Ses Kısıklığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Ses Tellerine, Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ses Kısıklığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gırtlak boşluğunda bulunan ses telleri, açılıp kapanır bir yapıdadır ve üzerinde, titreşen bir mukoza tabakası barındırır. Havanın akciğerlerden dışarı çıkması sırasında, ses telleri arasından geçmesi sonucu ses oluşur.

Sesin az, çatallı ve boğuk çıkması ise ses kısıklığıdır. Bazı durumlarda ses neredeyse hiç çıkmaz.

Önemsenmeyen bir durum olsa da uzmanlar, sürekli devam eden ses kısıklıklarının önemli hastalıkların habercisi olabileceğini vurgulamakta.

Ses kısıklığı çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir. Uzun süren ses kısıklıkları ciddi hastalıklara işaret edebilir. Ses kısıklığının ardında basit ve kendiliğinden düzelecek bir neden olabileceği gibi, kısıklığın sürmesi başka hastalıkların da habercisi olacağından bir uzman doktora görünmek önemlidir.

1. Enfeksiyonlar

Laranjit, faranjit, bademcik iltihabı, grip, nezle, üşütme gibi üst solunum yollarını doğrudan etkileyen enfeksiyonlar ses kısıklığına neden olabilir. Bu hastalıklar ses kısıklığıyla başlayabileceği gibi, hastalık süresince sesin fonksiyonlarını kaybetme durumu söz konusu olabilir. Hastalığın sona ermesiyle birlikte ses kısıklığı da düzelir.

2. Zorlama

Daha çok öğretmenler, ses sanatçıları, tiyatro oyuncuları gibi sürekli konuşmak zorunda olan insanlarda görülür.

Bunlar dışında bir süre bağırmak ve yüksek sesli konuşmak da ses tellerinin zorlanmasına neden olur. Örneğin bir maç boyunca tezahürat yapan kişinin sesinin kısılması olası bir durumdur.

Birkaç gün boyunca normalden daha az konuşulduğu takdirde genellikle kendiliğinden geçer.

3. Reflü

Reflü, mide asidinin yukarı doğru kaçarak boğaza ulaşmasıdır. Mide asidi ses tellerine de zarar vererek kısıklığa yol açar.

Yatmadan önce yemek yemek, asitli içeceklerin aşırı tüketimi, sağlıksız beslenme reflünün ana nedenleri arasındadır.

Reflü kaynaklı ses kısıklıklarının tedavisinde, öncelikle mide ile ilgili sorunun giderilmesi gerekir. Yatış pozisyonu da mide asidinin yukarı çıkmasını engelleyecek şekilde ayarlanır.

Reflü İle Alakalı Tüm Detaylar İçin: Reflü Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

4. Tümörler

Ses tellerinde veya civarında oluşan tümörler ses kısıklığının nedenlerinden biridir. İki haftadan uzun süren ses kısıklıklarının mutlaka incelenmesi gerekir. Tümörler iyi ya da kötü huylu olabilir. Sigara kullananların riski daha fazladır. Ses tellerinde oluşan tümörler aynı zamanda yutkunma zorluğu, takılma hissi gibi belirtiler de gösterir.

5. Polip

Ses tellerinde oluşan polipler, sürekli sesini kullanan insanlarda ya da zorlama sonucu oluşur. Ses tellerinde oluşan kanamalar zamanında müdahale edilmedikleri takdirde şişerek polipe dönüşürler. İlerlemiş vakalarda cerrahi müdahale şarttır.

6. Nodül

Nodüller de kısıklık yapan başka bir nedendir. Ses telleri üzerinde oluşan ve nasıra benzeyen oluşumlardır. Ses tellerinde zorlanma olan bölgelerde ortaya çıkar. Ses tellerinin dinlendirilmesi ana tedavidir. Son aşamada cerrahi tedavi seçeneği vardır.

7. Felç

Vücudun diğer organları gibi ses tellerinde de felç görülebilir. Ses teli felci birçok hastalık sonucunda ortaya çıkabilir. Konuşma terapisi ile başlayan tedavi, gerekli görüldüğü durumlarda cerrahi müdahale ile devam edebilir.

8. Psikolojik Nedenler

Yoğun anksiyete, depresyon ses tellerinde kısıklık sorunu yaşanmasına neden olabilir. Bu tip ruhsal bozukluklarda ses kısıklığı, dikkat çekmek için kullanılan yöntemlerden biri de olabilir. Ayrıntılı bir psikiyatri incelemesi gerekir.

Ses Tellerine Ne İyi Gelir?

Ses teli sorunları çözümü olan rahatsızlıklar arasındadır. Ancak önemsenmeyip tedavinin aksatılması sorunun kalıcı olmasına hatta sesin kaybedilmesine yol açabilir.

Sesi kısık olan kişi, ses tellerini güçlendirmek için tüketilebileceği bazı besinler mevcuttur.

Ses tellerinde meydana gelen bozukluklar ciddi bir hastalık nedeniyle oluşmamışsa, uygulanacak basit yöntemler sorunun giderilmesinde etkili olabilir. Peki ses kısıklığına ne iyi gelir?

1. Zerdeçal

Zerdeçal, üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonların giderilmesinde önemli bir yer tutar. Antibakteriyel etki gösteren bitki, aynı zamanda fazla kullanıldığı için yorulan ses tellerini de rahatlatır.

Zedeçal, süte ya da suya karıştırılarak içilebilir. Ilık süt veya ılık su ile içildiği takdirde, boğazda oluşan bakteriyel sorunların giderilmesine destek verir. Enfeksiyon durumunda sıcak içilmesi sakıncalıdır.

2. Papatya Çayı

Papatya çayının dinlendirici ve sakinleştirici etkisi vardır. Ses kısıklıklarında ve bu duruma yol açan soğuk algınlığı gibi hastalıklarda rahatlıkla kullanılabilir.

Doğada onlarca çeşit papatya vardır ve bunların çok azı tedavi amaçlı kullanılabilir. Bu nedenle papatya çayı alırken güvenilir bir markanın tercih edilmesi önemlidir. Bir bardak ılık suya atılacak birkaç parça papatya demlendikten sonra süzülerek içilir.

3. Çörek Otu

Ses teli nodülüne iyi gelen bitkiler arasında bulunan çörek otu, yemeklere tat vermesi için kullanılan bir baharattır. İçeriğinde bulunan timokinon adlı madde hasar önleyici özellik gösterir. Aynı zamanda iltihap giderici etkisi de vardır.

Çörek otunun öğütülmemiş haliyle doğrudan kullanımı yaygındır. Ancak öğütülmemiş çörek otunun midede parçalanması zordur.

Bu nedenle çörek otu toz haline getirildikten sonra zeytinyağı ve bal ile karıştırılarak elde edilecek macun kıvamında bir karışım halinde tüketilmesi tavsiye edilir. Bu şekilde her sabah bir çay kaşığı kadar tüketilebilir. Bir diğer tüketim şekli ise yağıdır.

Hem çörek otu hem de çörek otundan elde edilmiş yağ ses tellerine etkilidir. Çörek otu yağı günde bir tatlı kaşığı kadar tüketilebilir.

4. Bal

Doğanın en büyük mucizelerinden biri olan bal, ses tellerini açmak için ne yapmalı sorusunun da cevaplarından biri. Balın içeriğinde insan vücuduna fayda sağlayan birçok madde vardır. Aynı zamanda bal, boğazlar için yatıştırıcı etki gösterir.

Bal bu kadar önemli bir gıda maddesi olunca, taklitleri de oldukça fazla satılan gıdalardan biri haline geldi. Kullanılacak balın etkisini görebilmek için doğal olmasına dikkat etmek gerekir. Bal bitki çaylarına karıştırılabileceği gibi, doğrudan da tüketilebilir.

5. Meyan Kökü

Çatallı sese ne iyi gelir sorusu için bitkisel yöntemler arayanlar meyan kökünden yararlanabilir. Meyan kökü boğaz enfeksiyonlarını iyileştirici etki gösterir. Aynı zamanda zorlama nedeniyle oluşan tahrişlerde de yatıştırıcı özelliği vardır. Mideyi güçlendiren bitkilerden biridir. Reflü kaynaklı ses sorunlarının giderilmesinde etkili olur.

Meyan kökü aktarlarda kurutulmuş olarak satılır. Kuru köklerden koparılacak bir tutam sıcak su ile kaynatılır. Ardından süzülerek içime hazır hale getirilir. Dilendiği takdirde bal ile karıştırılarak etkisi güçlendirilir. Meyan kökü ile gargara da yapılabilir.

6. Adaçayı

Mikrop gideren, bakterilerle savaşan adaçayı, ses kısıklığı nasıl geçer konusunda da yardımcı olur. Özellikle boğaz bölgesinde yaşanan enfeksiyonların giderilmesi için adaçayından faydalanılabilir.

Adaçayı çay olarak içilebilir. Bir başka kullanım şekli ise gargara yapmaktır. Adaçayı hazırlanırken kaynatılmamasına dikkat etmek gerekir. Sadece bir bardak sıcak suya birkaç dal adaçayı atmak yeterlidir. Beş dakika içinde çay hazır olur. İçmek için hazırlanan adaçayı bal ile birlikte tüketilebilir. Adaçayını hamile ve emziren kadınların kullanması sakıncalıdır.

7. Zencefil

Vitamin ve mineraller yönünden kuvvetli zencefil soğuk algınlıklarından, mide sorunlarına kadar geniş bir alanda etki gösterir. Ses tellerinde oluşan sorunlarda da zencefil kullanılabilir. Boğaz bölgesinde oluşan iltihapların giderilmesine yardımcı olan zencefil, ses tellerini de yumuşatır.

Zencefil hem kuru hem taze olarak satılır. Taze zencefil rendelenip elma gibi meyvelerle karıştırılarak tüketilebilir. Kuru zencefil kökünden yapılan çay da etkilidir. Bu çay içilebileceği gibi gargara olarak da kullanılabilir. Zencefilin suya etken maddelerini vermesi için bir süre kaynatılması gerekir. Ayrıca zencefil diğer bitki çaylarının içine de eklenebilir.

8. Elma Sirkesi

Elma sirkesi mikroplarla savaşma konusunda etkili doğal bir kaynaktır. Özellikle boğaz enfeksiyonlarının yatıştırılmasında kullanılır. Elma sirkesi ne kadar doğal olursa o kadar etkili olur.

Elma sirkesi diğer sirkelere göre daha yumuşaktır. İçimi daha kolay olan elma sirkesi doğrudan kullanılabilir. Sirkenin asitli bir madde olması dolayısıyla sirke içmek midede sıkıntı yaratıyorsa, gargara da yapılabilir. Bunun için bire bir ölçüde elma sirkesi ve su karıştırılır. Her gün düzenli olarak bu karışım ile gargara yapılır.

Ses Telleri Nasıl Korunur?

Ses iletişimin temellerinden biridir. Bazı insanlar seslerini kullanarak iş yaparlar. Bu nedenle ses tellerinin korunması önemlidir. Günlük yaşamda yaptığımız birkaç hareket ve önemsemediğimiz durumlar ses tellerine zarar verir. Ses tellerine zarar veren şeyler nelerdir?

1. Sigara

Sigaranın içerisinde bulunan zararlı maddeler ses tellerine yapışarak kanser yaşamı tehdit edici hastalıkların meydana gelmesini sağlayabilir. Ses tellerinin kalınlaşmasına, bozulmasına neden olan sigara, gırtlak kanserinin de temel nedenleri arasında bulunur. Pasif içicilerin aynı sorunu yaşaması muhtemeldir.

2. Alkollü ve Asitli İçecekler

Ses tellerine zarar veren içecekler arasında asitli ve alkollü içecekler de bulunur. Alkol hücrelerde deformasyona neden olur. Asitli içecekler ise geçtiği yerlerde tahriş yaratır.

3. Yüksek Sesle Konuşmak

Sürekli yüksek sesle konuşmak, bağırmak ses tellerinde çatlama ve kanamalara neden olur. Bu nedenle sesin bir tonda kullanılması önemlidir. Özellikle gürültülü alanlarda sesi duyurmak için daha yüksek sesle konuşma ihtiyacı olduğu için, sürekli böyle yerlerde bulunmak kaçınmak gerekir.

4. Stres

Stres birçok hastalıkta olduğu gibi ses tellerinde de olumsuz etki yaratır. Kaslarda gerginlik yapan stres, ses tellerinin zorlanmasına neden olur. Stresle ilgili durumlarda tedavi için öncelikle sakin davranmayı öğrenmek gerekir. Stresle başa çıkmayı sağlayacak sporlar ve sakinleştirici etki gösteren bitki çayları rahatlamak için kullanılabilir.

5. Temiz Hava

Oksijen ses telleri için de önemlidir. Konuşurken nefes almak, içinde bulunulan ortamın doğru bir şekilde havalanmasını sağlamak ses tellerini korumak açısından önemlidir.

Ortam nemi de ses tellerinin korunması açısından önemlidir. Eğer hava çok kuru ise buhar makinesi kullanılabilir ya da ısıtıcıların üzerine bir kap su konularak havanın nemlendirilmesi sağlanabilir.

6. Su

Ses telleri nemi sever. Nemsiz kaldıklarında ise ses sorunları ortaya çıkmaya başlar. Günde en az sekiz bardak su içmek, boğazın nemini korumak için önemlidir. Burada dikkatli edilmesi gereken sıvı tüketimi konusunda tercihin su olmasıdır. Çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler su ile aynı etkiyi göstermezler.

7. Boğaz Temizleme Hareketi

Sürekli yapılan boğaz temizleme hareketi ses tellerinin zarar görmesine neden olur. Sürekli olarak boğaz temizleme hareketi yapmak bölgenin tahriş olmasına neden olur. Öksürük de boğazı tahriş eden unsurlardan biridir. Her iki durumda da tedavi amaçlı çözümlerin üretilmesi, ses tellerinin korunması açısından önemlidir.

Источник: https://sebboy.com/ses-tellerine-kisikligina-ne-iyi-gelir/

Ses Kısıklığı Neden Olur? Ses Kısıklığı Nasıl Geçer? – Sağlık Ocağım .NET

Ses Kısıklığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sesin oluşumunda, akciğer havayı pompalar, gırtlakta ses telleri vardır ve ses telleri kapanır ve sesin dar bir yerden geçmesi sağlanır. Dil köküne artikülasyon sağlanır ve kafada rezonans yaparak ses ortaya çıkar. Bu işlevde herhangi bir bozukluk oluştuğunda ses kısıklığı meydana gelir. Ses kısıklığı akut (ani gelişen) veya kronik (uzun süren) şekilde olabilir.

Akut ses kısıklığı nedir? Ses kısıklığı normal olarak konuşma yeteneğinin kaybolmasıdır. Geçici kısmi ses kaybı, genellikle sesin aşırı kullanımından dolayı larenks (gırtlak) kaslarının gerilmesi veya larenjitte görülen ses tellerinin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar.

Kronik ses kısıklığı nedir? Kalıcı veya tekrarlanan ses kaybı; ses tellerindeki polipler, hipotiroidizmde görülen ses tellerinin kalınlaşması (tiroid bezi yetersizliği) ya da larenks, tiroid bezi veya özofagusta görülen kanserlerin neden olduğu sinirlerin larenks kaslarıyla etkileşimi sonucunda ses kısıklığı ortaya çıkabilir. Sesin tamamen kaybı ise genellikle psikolojik kökenlidir ve nadiren görülen bir durumdur.

Ses kısıklığına neden olan hastalıklar

Akciğer, havayı bazı nedenlerden dolayı pompalayamaz ve bu tür durumlarda, ses telini ilgilendiren durumlarda, boğaz içi yapılarda ses tellerinde oluşturacak durumlarda ses kısıklığı meydana gelebilir. Yani akciğerden başlayan ve kafaya kadar giden bazı fonksiyon bozuklukları nedeni ile ses kısıklığı ortaya çıkabilir.

 • Astım hastalığı
 • Kronik KOAH hastalığı
 • Bronşit iltihabı
 • Bronşit tümörü
 • Akciğer tümörü
 • Akciğer kanseri
 • Akciğer nodülleri
 • Ses teli felci
 • Ses telinin yanlış kullanımı
 • Ses teli nodülleri
 • Ses teli kanaması
 • Sesin aşırı yorulması
 • Doğumsal ses teli kistleri
 • Larenjit (gırtlak iltihabı)
 • Nezle ve grip gibi viral enfeksiyonlara bağlı hastalıklar
 • Üst solunum yolunu ilgilendiren enfeksiyonlar
 • Alerjinin neden olduğu iltihaplı durumlar
 • Gastroözofageal reflünün neden olduğu asit kaçmasına bağlı sorunlar
 • Yine reflü hastalığının neden olduğu Barret özofagus denilen yemek borusu hastalığı
 • Yemek borusu kanseri
 • Yemek borusu varisleri
 • Yemek borusu daralması
 • Özofajit (yemek borusu iltihabı)
 • Yutak iltihabı (farenjit)
 • Sinüslerin iltihabına (sinüzit) bağlı geniz akıntısı
 • Tiroid bezi kanseri
 • Tiroid bezi yetmezliği
 • Psikolojik olaylar
 • Şeker hastalığı gibi sinir sistemini tutan bazı sistemik hastalıklar
 • Boğaz bölgesine ait veya kalbe ait geçirilen bazı cerrahi operasyonlar
 • Aşırı bağırma
 • Aşırı yemek yedikten sonra yatma
 • Çok sık kusma
 • Sigara ve benzeri maddeler kullanımı ve bazı kimyasallara maruz kalma gibi birçok hastalık ya da durum ses kısıklığına neden olabilir.

Ses kısıklığının nedeni nasıl teşhis edilir?

Hasta sesinin neden kısıldığını biliyorsa belli bir süre sonra geçeceğini hasta kendisi tahmin edebilir ve bunun için evde ılık su, bitki çayları gibi boğazı yumuşatan bir şeyler ile 3-5 gün içerisinde geçer. Eğer grip, soğuk algınlığı ve larenjit iltihabı nedeni ile ses kısıklığı oluşmuş ise bunların tedavisinden sonra ses kısıklığı geçer.

Fakat doktora başvurmak gerektiren ses kısıklığı 10 gün 15 gün süresince geçmeyen ses kısıklığı var ve ilaç tedavisine ve ses istirahatine rağmen ses kısıklığı geçmemiş ise mutlaka bir KBB uzmanına başvurmak ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir. Bu durum için yapılan en önemli tetkik endoskopik gırtlak muayenesidir. 

Ses kısıklığı teşhisi

Ses kısıklığının nedeni nasıl tedavi edilir?

Ses kısıklığı nedeni ile doktora başvuran hastaların muayene ve tetkiklerinden sonra, eğer ses tellerinde nodül varsa hastalar öncelikle ses eğitimi için ses terapistine gönderilir.

Muayenede reflü bulguları var ve ses tellerinde ödem gibi bir durum oluşmuş ise diyet tedavisi ve antiasit ilaç tedavisi verilir.

Bunların yanı sıra ses kısıklığına neden olan sistemik bir hastalık varlığında bu durumun tedavisi yapılır.

Ses kısıklığı tedavisi nedene göre değişiklik gösterir. Ses tellerinde nodül olan bir hastada tedaviye rağmen (uzun süreli konuşma terapisi tedavisi) nodül kalıcı olur ve nodül tabanında daralma, sertleşme görülürse mikro larenks cerrahisi denilen (MLS) ameliyatı yapılır.

MLS ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ses tellerinin üzerindeki nodül eksize edilerek çıkarılır fakat ses telleri sürekli yanlış kullanılır ve sürekli birbirine çarpıtılarak zarar verilirse nodülü çıkarma ameliyatı çok fazla etkili olmaz ve nodül tekrarlayabilir, bu nedenle ses teli nodülü olan hastalarda tedavinin yanı sıra ses eğitimi almaları da önemlidir. Kısacası ses kısıklığı tedavisi nedene yönelik yapılır.

Ses kısıklığı (sesin kısılması) nasıl önlenir?

Ses kısıklığı olmaması için beslenme kadar sesin kullanımı, kişinin yaşadığı ev ya da bulunduğu ortamın nemi, kişinin sesini kullanmayı öğrenmesi gibi faktörler de önemlidir.

 • Evin veya iş yerinin nem seviyesi de çok önemlidir ve ortam neminin %40 olması idealdir.
 • Günlük su içme miktarı ses kısıklığını önlemede oldukça önemlidir. Özellikle ses telleri nemli tutulması gereken yapılardır.
 • Çok fazla çay, kahve tüketimi, sigara kullanımı, alkol tüketimi, asitli içecekler, baharatlı yiyecekler, çok fazla abur cubur tüketmek ses telleri için zararlıdır. Çay ve kahvenin idrar söktürücü özelliği vardır ve boğazda kuruluğa neden olabilir. Ayrıca fazla içilen çay, kahve ve alkol reflü şikayetini arttırabilir ve reflüyü arttıran yiyecek ve içecekler ses kısıklığının artmasına yol açar.
 • Mümkün olduğunca bağırmamak ve bağırmadan konuşmak ses kısıklığına sebebiyet vermemek ve boğazda herhangi bir hasar oluşturmamak için çok ama çok önemlidir.
 • Konuşurken boyunda damarlar çok fazla belirgin hale gelirse bir sorun olduğuna işaret edebilir. Konuşurken veya bağırırken boğazda gerilme, hassasiyet, ağrı, sızlama gibi sorunlar oluyor ise boğaz içindeki yapılarda bir problem varlığı araştırılmalıdır.
 • Ses kısıklığı sorunu olan veya reflüsü olan kişilerin yastıkları yüksek olmalı, yatmadan ya da uzanmadan en az 2-3 saat önce su dışında yeme, içme bırakılmalıdır.
 • Özellikle sesi ile çalışan insanların (öğretmenler, yöneticiler, siyasetçiler, spikerler, müzik ile uğraşanlar, cami hocaları ve benzeri işler) cümlelerin arasında nefes almaları, ikinci cümlenin ilk kelimesinde nefes alınması gibi, boğazın kuruduğunu hissetmeden su yudumlamak gibi önlemler ile ses tellerini koruyabilirler.

Ses kısıklığında faydalı yöntemler

Ses kısıklığı olanlar nelere dikkat etmeli?

Ses kısıklığı sorunu olan insanların öncelikle su içmeye özen göstermeleri gerekir. Çünkü su içildiği zaman ses tellerinin nemi korunur. Su tüketimi arttırıldığında suyun balgam söktürme özelliği de vardır ve ses tellerinin üzerine gelen balgamın atılımını sağlar. Günlük yaşamda su tüketimi ve su içmeyi unutmamak çok önemlidir.

Midenin asit miktarını arttıran, midede sindirimi zor olan yağlı kızartmalar, asitli içecekler ve sindirimi zor gıdalardan uzak durulmalıdır. Özellikle akşam yatmadan en az iki-üç saat önce su dışında hiç bir gıda tüketilmemelidir. Süt içilmesi bile mide asidini arttırabilir.

Mentol ve okaliptüs içerikli buhar uygulamak ses tellerinde oluşan ödem ve mikropları öldürmede etkilidir. Aynı şekilde papatya buharının, ada çayı gargarası ve ada çayı pastillerinin faydalı olduğu da bilinmektedir.

Vicks gibi jellerin sıcak su buharını koklamak iyi gelebilir. Ayrıca ses tellerine ve boğaz sorunlarına iyi gelen diğer bir şey de meyan balı diye bilinen, meyan balının pirinç tanesi kadar parçasını yan damağa dilin bir kenarına yerleştirerek yavaş yavaş eriyen aromayı yutkunmak bilinen en iyi doğal yöntemlerden biridir. Bu işlem ara sıra üst üste birkaç gün uygulanabilir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/ses-ksklg-neden-olur-ses-ksklg-nasl/

Ses kısıklığına ne iyi gelir? – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Ses Kısıklığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı sabahlar bir uyanırız ki, sesimiz çıkmıyor, boğazımızda bir ağrı, hafif bir sızı hissederiz. Bu sorun bazen de tüm gün çalıştığımızda akşamüstü yaşanır, bir anda sesimizin tonunun değiştiğini ve hala çalışmaya, konuşmaya devam edersek sesimizin tamamen kısıldığını fark ederiz.

Genellikle mevsim geçişlerinde ve özellikle de kış aylarında bu ses kısılması sorunuyla karşı karşıya kalırız. Çünkü kışın kendimizi yeterince korumadığımız günlerde, dönemlerde soğuk algınlığı ve öksürük problemlerini takiben ses kısıklığı da meydana gelir.

Biz, yetişkinler genellikle bir yolunu bulup birkaç gün içinde bu ses kısıklığının üstesinden gelirken, çocuklarımızda bu sorun daha uzun sürebiliyor. Zaten çocuklarda ilaç kullanımının da bir sıkıntı olduğunu düşündüğümüzde tek çaremiz bitkisel tedavi yöntemleri, doğadan gelen şifa kaynaklarıdır.

İşte bunun için hem biz yetişkinlerin hem de canımız çocuklarımızın özellikle Ekim ayı gibi başlayıp Mart ayının sonuna kadar devam eden soğuk ve gün içinde değişen hava koşullarında ses kısıklığından korunmaya yönelik önerilerim, tariflerim var.

Hem de bu tariflerin hepsi doğal, hepsi çok faydalı! Ama öncelikle sesimizin kısılma nedenlerine bir bakalım.

Ses neden kısılır?

 • Soğuk algınlığı, üşütmek, üst solunum yolları enfeksiyonları,
 • Fazla bağırmak,
 • Alkol kullanmak,
 • Sigara içmek,
 • Uzun süreli ve aşırı konuşmak,
 • Kirli havayı teneffüs etmek,
 • Gırtlak iltihaplanması olarak bilinen larenjit dolayısıyla ses tellerine baskı uygulanması ve zarar vermesi,
 • Ses tellerindeki titreşim aksaklığı,
 • Sesin yanlış kullanımından kaynaklı ortaya çıkan ses teli nodüllü oluşması,
 • Ses tellerindeki dokunun deformasyonundan dolayı ortaya çıkan polipler,
 • Birtakım nörolojik bozukluklar,
 • Boyun ve göğüs cerrahisi ile ilgili gırtlakta sinir yaralanmaları,
 • Ses tellerine gelen sinirlerin fonksiyon dışı kalmasının yol açtığı ses teli felci,
 • Gırtlak kanserine yakalanmak,
 • Larengofarengeal reflü, yani boğaz reflüsü ile birlikte midede bulunan asidin yemek borusuna yerleşmesi gibi sebepler ses kısıklığına sebep oluyor.

Ses kısıklığı nasıl tedavi edilir?

Diğer tüm hastalıkların tedavisinde olduğu gibi ses kısıklığı tedavisinde de hem tıbbi yollar, ilaçlar bulunmakta hem de doğal, bitkisel çözümler uygulanabilmektedir.

Tedavinin tıbbi boyutunu bir kenara bırakıyoruz ve biz her zamanki gibi doğaya, doğanın şifa kaynaklarına yöneliyoruz.
Tıpkı tıbbi tedavi yöntemlerinde olduğu gibi bitkisel tedavilerde de öncelikle soruna sebep olan etkeni bilmeli ve ona uygun bir çözüm aramalıyız.

İşte bu sebeple ses kısıklığının nedenine göre uygulanacak en doğal ve etkili çözümleri aşağıda sizler için sıraladım.

1. Bağırma ve aşırı konuşmadan kaynaklı ses kısıklığı

Bağırma, aşırı konuşma ve kirli havaya maruz kalma gibi durumlardan dolayı sesi kısılanlar, her hangi bir tıbbi müdahale olmadan da bu sorundan kurtulabilirler. Hatta çoğu zaman doğal ya da tıbbi bir uygulamaya gerek kalmadan 1 -2 günde kendiliğinden geçer. Ancak bu süreyi daha da kısaltmak için özellikle akşamları ballı ılık süt ya da ballı ıhlamur iyi gelecektir.

2. Sigara ve alkolden kaynaklanan ses kısıklığı

Sigara ve alkol kullanımı dolayısıyla sesin kısılması durumunda zaten zararlı olan bu maddelerden vazgeçmek elbette ki en doğru ve kesin çözüm olacaktır. Bunun için bir sağlık kuruluşundan yardım almak faydalı olacaktır. Bu süre içinde de ses kısıklığını doğal yoldan tedavi etmek için zerdeçal ve ıhlamur karışımı çaylar içmek yararlı olur.

3. Larenjit kaynaklı ses kısıklığı

Larenjit, ciddi bir rahatsızlıktır ve ses kısıklığının geçebilmesi için öncelikle larenjitin geçmiş olması gerekir. Bu bakımdan doktora başvurup hastalığın nedenlerinin araştırılması ve tedavi edilmesi gerekir.

4. Boğaz reflüsünden kaynaklanan ses kısıklığı

Boğaz reflüsü sorunun tedavisinde öncelikle baharatlı, yağlı yiyeceklerin tüketilmemesi gerekiyor. Ardından hasta kilolu ise kilo vermeli ve vücut kitle indeksini normal seviyelere düşürebilmeli ve yüksek yastık kullanarak yatmalıdır.

İşte boğaz reflüsünü hafifletecek, tedavi edecek bu önerilerin yanında sesin de en kısa zamanda normal haline dönebilmesi için de ıhlamur, zerdeçal gibi bitkilerin çayları, bal, limon gibi enfeksiyon giderici, anti bakteriyel besinler de tüketilmesi önerilir.

5. Ses tellerindeki nodüllerden kaynaklı ses kısıklığı

Ses tellerinde nodül oluşması durumunda tıbbi tedavi gerekmektedir. Bununla birlikte konuşma terapisi, yani doktor yardımıyla hastaya sesi doğru kullanmak öğretilerek bu sorun çözülebilir.

Konuşma terapisi seansları devam ederken de özellikle ballı bitki çayları tedaviye yardımcı rol oynar.

Ancak ses tellerinde nodül değil de, polip olduğu için ses kısılmışsa bilinen en etkili tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.

1. Zencefil

Eğer ses kısıklığı gibi bir sorun varsa hemen herkesin aklına ilk olarak zencefil geliyor. Zencefil; antioksidan özelliği, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde hem yenileyici hem de onarıcı bir besindir.

Bu bakımdan zencefil ses kısıklığına neden olan mukozayı yeniden düzenlemeye ve üst solunum yolları enfeksiyonlarını da gidermeye yardımcı olabilir.

Bunun için başta kış mevsiminde olmak üzere tüm yıl düzenli olarak zencefil tüketmek, salatalarda, çorbalarda kullanmak veya zencefil çayı hazırlayarak içmek ses kısıklığı problemini hem önler hem de var olanı ortadan kaldırabilir.

2. Bal

Genel olarak soğuk algınlığı ve çok net olarak da ses kısıklığına faydalı olan besinlerin en etkililerinden birisi de baldır.

Doğal antibiyotik olan bal; ağız içinin, boğazın, ses tellerinin virüslerden, bakterilerden arınmasına, hasarların da onarılmasına yardım eder.

Boğazı ve ağzı nemli tutmak ve mikropları öldürmek için özellikle sabahları 1 tatlı kaşığı bal yemek, hatta balı bir miktar karabiberle karıştırıp tüketmek faydalıdır.

3. Elma sirkesi

Antimikrobiyal özelliğiyle tanının elma sirkesi, boğaz ağrıları ve ses kısıklığı için doğal ve etkili bir tedavi yoludur. Elma sirkesi boğazda meydana gelen enfeksiyon sonucu oluşan ses kısıklığını gidermede oldukça etkilidir. Bunun için 1 su bardağı içme suyuna 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesini karıştırıp yavaş yavaş içmek iyi gelir.

4. Acı biber

Ses kısıklığını doğal ürünlerle tedavi etmek için kullanılan bir diğer besin ise acı biberdir. Acı biber, boğazda oluşan ses kısıklığını onarmanın yanında, enfeksiyon, tahriş, şiş ve ağrıları da gidermektedir. Bunun için 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı acı biber karıştırılır ve tüketilir.

5. Limon

Limon ve doğal limon suyu neredeyse her derde devadır. Aynı şekilde ses kısıklığı tedavisi için de limon ve limon suyundan faydalanmak önerilir.

Evde sıkılmış taze limon suyu; boğazın nemlenmesini sağlayarak boğaz kuruluğunu önler, mukustan kaynaklanan ses kısıklığını tedavi eder, içerdiği bolca C vitamini sayesinde enfeksiyonları giderir.

Bunun için 1 su bardağı ılık suyun içine yarım limon sıkılır ve tüketilir.

6. Sarımsak

Ses kısıklığı tedavisinde eski çağlardan beri kullanılan besinlerden birisi de sarımsaktır. Çok kaliteli bir antioksidan kaynağı olan sarımsak, iltihaplardan kaynaklanan ses kısıklığını hızla iyileştirebilir. Bunun için sarımsağı çiğ olarak yemeklerin yanında yemek ya da bol sarımsaklı yoğurt hazırlayıp tüketmek faydalı olur.

Источник: https://www.aysetolga.com/ses-kisikligina-ne-iyi-gelir

Ses Kısıklığı Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Giderilir?

Ses Kısıklığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
81 / 100SEO Score

Ses kısıklığı ses tellerinin titreşiminde veya ses tellerini saran tabakada oluşan sorunlar nedeniyle ses seviyesinin, kalitesinin veya tonunun bozulmasıdır. Toplumdaki her üç kişiden ikisi hayatlarının herhangi bir döneminde bu sorunu yaşar.

Sesin boğuk çıkması, seste takılma hissi, sesin seviyesinin düşük olması veya sesin aralıklı olarak kesilmesi de ses kısıklığı olarak değerlendirilir. Özellikle bazı meslek gruplarında (öğretmenler gibi) oldukça sık karşılaşılan bir şikayettir.

Ses Kısıklığı Neden Olur?

 • Laranjit: Ses kısıklığının en sık nedenidir. Ses tellerinin olduğu bölgenin (yutak) iltihaplanması anlamına gelir. Genellikle virüslere bağlı gelişir ve boğaz ağrısı eşlik eder.
 • Sesin aşırı ve yanlış kullanımı: Özellikle spor karşılaşmaları sonrası taraftarlarda oldukça sık görülür. Yüksek sesle bağırma ses tellerinde geçici bir hasar oluşturur. Şarkıcılar, türkücüler ve ses sanatçıları da bu sorunu sık yaşarlar. Bir süre sesin dinlendirilmesi sonucu kendiliğinden düzelir.
 • Alerji
 • Kronik öksürük: Uzun süren öksürük ses tellerinde geçici sorunlar yaratabilir.
 • Sigara gibi boğazı tahriş eden maddelerin uzun süre kullanılması bu duruma neden olabilir. Özellikle ağır sigara içicileri ve alkol kullananlarda sık gelişen bir durumdur.
 • Gırtlak kanseri: Özellikle uzun süreli sigara içicilerinde görülen ses kısıklığı dikkate alınmalıdır. Tedavi ile düzelmeyen, uzun süren ses kısılması kanser habercisi olabilir.  

Ses kısılmasının diğer nedenleri:

 • Ameliyat sonrası ses kısıklıklığına sık görülür. Anestezi verilip uyutulmadan önce kişinin akciğerlerine bir tüp salınır. Ameliyat boyunca solunumu sağlayan bu tüp, kişinin ses tellerinde geçici hasar verebilir. Yani ameliyat sonrası geçici ses kısılması görülebilir.
 • Mide reflüsü: Asitli olan mide içeriğinin boğaza geri gelmesi (boğaza doğru yanma hissi, ağıza acı su gelmesi) ses tellerine zarar vererek sesin kısılmasına, çatallanmasına neden olabilir. Bu durum ayrıca inatçı  öksürükğe neden olabilir.
 • Ses tellerinde nodül: Sesini çok fazla ve kötü kullanan kişilerde sık görülür. Genellikle öğretmen, spiker, şarkıcı, din görevlisi gibi sesini uzun süre veya yüksek tonlarda kullananlarda gelişir. Ses terapisi ile genellikle düzelir. Düzelmeyen durumlarda ameliyat gerekebilir.
 • Ses tellerinde polip veya kist: Ses tellerinde en sık karşılaşılan iyi huylu oluşumlardır. Sesin kötü kullanımı ile oluşabilirler. Kötü huylu değillerdir, kanserleşmezler. Ameliyat (mikrolaringoskopik cerrahi) ve ses terapisi ile tedavi edilirler.
 • Kimyasal maddeler: Yanlışlıkla içilen çamaşır suyu gibi temizlik maddeleri ses tellerine zarar vererek sesin kısılmasına neden olabilir.
 • Ses tellerini uyaran sinirin zedelenmesi: Çoğu zaman zedelenmenin nedeni belirlenemez. Travma yada ameliyat sonrasında gelişebilir. Özellikle tiroid ameliyatları sonrası daha sık karşılaşılan bir durumdur.
 • Tiroid veya akciğer kanserleri de ses kısılmasına neden olabilir.
 • Nörolojik hastalıkalar: parkinson,inme gibi…

Ses Kısıklığında Teh İşaretleri!

 • Şikayetlerin iki haftadan uzun sürmesi
 • Ses kısıklığına eşlik eden üst solunum yolu enfeksiyonunun olmaması
 • Uzun süreli sigara veya alkol içenlerde gelişmiş olması
 • Yutma güçlüğü, yutkunurken ağrı ve ağızdan kanama şikayetlerinin eşlik etmesi
 • Boyun şişliğinin eşlik etmesi
 • Açıklanamayan kilo kaybının olması
 • Ses kısılmasının günden güne artması
 • Bebeklerde gelişmesi
 • Yabancı cisim yutma sonrası gelişmesi

Yukarıdaki teh işaretleri bulunanlar, şikayetlerini ertelemeden kulak burun boğaz doktoruna muayene olmalılar. Teh işaretlerinin varlığı, hastalığın ciddi olabileceğini düşündürür.

Ses Kısıklığı Tedavisi

Tedavi nedene göre yapılır. Aşırı kullanımından kaynaklı ses kısılmalarında öncelikle sesin dinlendirilmesi istenir. Ayrıca ağrı kesiciler ile şikayetlerin gerilemesi beklenilir. Ses kısıklığı bir enfeksiyona veya mide reflüsüne bağlıysa tedavi hastalığa yönelik verilir. Örneğin reflüde mide koruyucu ilaçlar ve antiasitler verilir.

Ses Kısıklığına Ne iyi Gelir

Ses kısıklığı basit bir nedenden kaynaklıysa aşağıdaki öneriler sizlere yardımcı olabilir.

 • Sesinizi dinlendirin, sadece gerekli olduğunda düşük ses tonuyla konuşun.
 • Bağırma, şarkı söyleme gibi sesinizi yoracak davranışlardan kaçının.
 • Bol sıvı tüketin, boğazınızın nemli kalmasını sağlayın.
 • Çok kuru havadan sakının, mümkünse evinizdeki havanın nemini arttırın.
 • Sigara içmeyin, tozlu veya dumanlı ortamda durmayın. 

Ses Kısılması İçin Bitkisel Tedavi

Bitkisel tedavi sadece doktor tedavisinin yanında yine doktorunuza danışılarak yapılmalıdır. Yukarıda saydığımız teh işaretleri varsa lütfen bitkisel tedaviler ile oyalanmayın.

Zencefil: Ses kısıklığına iyi geldiği söylenen zencefil, ses tellerinde iltihabın ve ödemin azalmasına yardımcı olabilir.

Bal: Boğazdaki tahriş ve ödemin azalmasında yardımcı olup ve şikayetlerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

Ballı zencefil  çayı: Bir fincan kadar suya bir yemek kaşığı kadar ince kıyılmış zencefili atarak 10 dakika kaynatın. Sonra süzeceğiniz bu çaya bal ekleyerek günde 2-3 defa ılık şekilde için. Hem boğazınızı nemli tutacak hem de iyileşmeye yardımcı olacaktır.Kimi yerlerde kara biberin iyi geldiği yazsa da doktorlar baharattan uzak durmayı önerirler.

Ayrıca boğazı nemli tutmak açısından papatya ve ekinezya çayı denenebilir. Bitkiler mucize yaratmaz ancak doğru kullanılırsa sizlere yardımcı olabilirler. O yüzden ses kısıklığına beş dakikada veya birkaç adımda çözüm bulacağız diyenlere inanmayınız.

Çayları çok sıcak tüketmek boğazınızı tahriş edecek ve şikayetlerinizi arttıracaktır. Bu yüzden çay ve diğer sıvıları ılık tüketmeniz önerilir.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/ses-kisikligi/

Ses Kısıklığı | Ses Kısıklığı Tedavisi

Ses Kısıklığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ses kısıklığı sesinizin tam veya kısmi kaybını içeren bir durumdur. Bu durumda kişi; daha ince, daha kaba, çatallı, çabuk yorulan, sürekli kısılabilen, fısıltı şeklinde olan, hatta bazı enfeksiyonlarda hiç çıkmayan bir sese sahiptir.

Ses kısıklığının sebepleri nelerdir?

Ses kısıklığı sesinizin tam veya kısmi kaybını içeren bir durumdur. Bu durumda kişi; daha ince, daha kaba, çatallı, çabuk yorulan, sürekli kısılabilen, fısıltı şeklinde olan, hatta bazı enfeksiyonlarda hiç çıkmayan bir sese sahiptir.

Ses kısıklığının nedenlerinin başlıca sebepleri şunlardır:

 • Sesin kötü ve yanlış kullanımı (Aşırı konuşma ya da bağırma, sigara, aşırı alkol ve kafein tüketimi, kirli havaya maruz kalma)
 • Larenjit (Bakteriyel, viral veya fungal)
 • Boğaz reflüsü
 • Ses tellerinde kalınlaşma
 • Ses tellerinde nodül veya polip
 • Nörolojik Bozukluklar (Örneğin: Multipl Skleroz, Parkinson Hastalığı)
 • Boyun veya göğüs cerrahisi sonrası laringeal sinir yaralanması
 • Bazı psikolojik sorunlar
 • Ses teli felci
 • Gırtlak kanseri

Ses kısıklığı en çok kimlerde görülür ve belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki faktörler ses kısıklığı ihtimalini arttırır:

 • Gırtlak veya çevresinde cerrahi
 • Sesin aşırı kullanılması
 • Anksiyete bozukluğu
 • Gırtlak kanseri için yüksek risk taşıyan, sigara gibi ses telleri kötü etkileyen alışkanlıklara sahip olmak

Ses kısıklığı belirtileri nelerdir?

Eğer aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz ses kısıklığı sorununuz olma ihtimali yüksektir:

 • Konuşamama ya da fısıltıyla konuşabilme
 • Ses tellerinin kasılması
 • Boğaz ağrısı
 • Yutma güçlüğü

Larenjit kaynaklı ses kısıklığı nedir?

Larenjit, ses tellerinin iltihaplanmasıdır ve en sık görülen ses kısıklığı nedenidir. Sorun, genelde viral kökenlidir ve dinlenme, bol sıvı alımı gibi rutin önlemlerle giderilir.

Hastalığın belirtileri; boğaz ağrısı, birkaç gün süren ses kısıklığı, öksürük ve ateştir. Diğer soğuk algınlığı ya da grip belirtilerinin geçmesine rağmen ses kısıklığı devam ediyorsa, belirtilerin larenjiti gösterdiği düşünülebilir.

Larenjite neden olan faktörler kısaca şunlardır:

 • Bakteriler, virüsler, mantarlar,
 • Tüberküloz
 • Boğaz reflüsü
 • Sesin kötü kullanılması
 • Alerji
 • Sigara dumanı
 • Antihistaminikler

Larenjit kaynaklı ses kısıklığı nasıl tedavi edilir?

Ses telleri bu dönemde daha narin durumda oldukları için yoğun ses kullanımından kaçınılmalı ve solunum yollarını tahriş edici ortamlardan uzak durulmalıdır. Ses tellerinin zorlanması polip ve kist oluşumuna yol açabilir.

İlerleyen durumlarda doktorunuz antibiyotik verebilir. 2 ya da 3 haftadan fazla süren ses kısıklığını larenjit olarak algılayıp önemsememek, eğer ses probleminin altında başka bir neden yatıyorsa tehli olabilir.

Gırtlak kanseri ses kısıklığına sebep olur mu?

Gırtlak kanseri; boğaz, hançere veya bademcikte gelişen tümörleri ifade eder. Söz konusu kanserinin tanısında, ses kısıklığının ayrı bir önemi vardır. Ses kısıklığı, genelde, gırtlaktaki kötü huylu lezyonların ilk belirtisidir.

Hastalığın belirtileri, gırtlaktaki yerleşim yerine göre farklılık gösterir. Ses telleri seviyesinde başlayan bir kanserde ilk belirti, ses problemi ve ses kısıklığıdır.

Bu nedenle iki haftadan uzun süren ve ilaç tedavisinden fayda görmeyen ses kısıklığı durumlarında mutlaka KBB uzmanına detaylı muayene olunması gerekmektedir.

İlerleyen hastalıkta; ses kısıklığına öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı gibi belirtiler eşlik edebilir.

Ses kısıklığı tanısı nasıl konur?

Ses kısıklığı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabildiği için rahatsızlığın tanısında doktorunuz ilk olarak hastalık öyküsünü öğrenmek isteyecektir. Daha sonrasında, detaylı bir Kulak Burun Boğaz (KBB) muayenesi yapılacaktır.

Hastanın doktorla görüşmeden önce dolduracağı formlardaki standart sorular ile doktor, hasta hakkında fikir sahibi olur. Ayrıca bu sorular, hastanın kendi sorunlarını daha net fark etmesini de sağlar. Ses kısıklığının boyutu kadar hastanın ses kısıklığından ne kadar mustarip olduğu ve beklentileri de tedavinin şeklini etkileyecektir.

Genel KBB muayenesinden sonra video-endoskopik muayene ile larenks değerlendirilir. Bu muayene kaydedilip daha sonra hasta ile birlikte detaylı olarak tekrar değerlendirilebilir. Ses ölçümleri yapılarak, sesin kapasitesi ve kalitesi değerlendirilir.

Larenjit, nodül, polip, kist gibi hastalıklarda teşhis muayene ile konduğu için genel olarak tetkik yapmak gerekmez.

Ses kısıklığı için yapılabilecek tetkikler arasında şunlar sayılabilir:

 • Akciğer grafisi
 • Sinüzit filmleri
 • Alerji testleri
 • Şeker hastalığı, tüberküloz gibi hastalıkların araştırılması
 • Gırtlak bölgesinin bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonansla incelenmesi
 • Tümör görülürse biyopsi alıp patolojide incelenmesi
 • Ses teli sinirinin felcinde beyinle ilgili filmler

Bu tetkiklerde hangilerinin yapılacağına muayeneye göre doktorunuz karar verecektir. Ses kısıklığının tanısı konulduktan sonra hasta, nedene bağlı olarak;

 • Kulak burun boğaz doktoruna
 • Dil ve konuşma terapistine
 • Nörologa
 • Ruh sağlığı uzmanına yönlendirilebilir.

Ses kısıklığını önlemek için neler yapılabilir?

Ses kısıklığından korunmak için aşağıdaki adımları uygulanmalıdır:

 • Ses tellerinin yanlış ve aşırı kullanımından kaçının.
 • Sigaradan ve sigara içenlerden uzak durun.
 • Alkol ve kafein tüketimini sınırlayın.
 • Eğer sesinizi çok fazla kullanmak zorunda olduğunuz bir işte (ses sanatçılığı, öğretmenlik gibi) çalışıyorsanız, bir ses terapistinden ses kullanım teknikleri konusunda yardım alın.
 • Ses kısıklığı düzelene kadar mümkün olduğunca telefonla konuşmayın.
 • Klimadan uzak durun.
 • Tozlu ya da kimyasal kokuların olduğu alanları iyice havalandırın.
 • Bir bardak sıcak su içine, eczaneden alabileceğiniz bir buğuyu koyup, ağzınızdan dersin nefes alıp vererek soluyun.
 • Ses kısıklığının bir hastalık değil bir belirti olduğunu unutmayın ve kendinizi iyi gözlemleyip, fark ettiğiniz belirtileri doktorunuzla paylaşın.

Randevu almak için tıklayınız.

Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

Источник: https://www.anatomica.com.tr/ses-kisikligi

Ses Kısıklığı Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir Mi?

Ses Kısıklığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
Memorial Etiler Tıp Merkezi

Etiler Memorial Polikliniği Kulak Burun Boğaz Bölümü Uzmanları, “Ses Kısıklığı, hangi hastalıkların habercisi olabilir?” sorusunun yanıtını verdi.

Spot: Ses kısıklığı, genellikle sesin azalması veya hiç çıkmaması olarak algılanır. Ancak her türlü normalden farklı ses oluşumuna ses kısıklığı denir ve bu durum bazı ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

“Ses Kısıklığı” nedir?

Sesteki çatallaşmalar, titreşimler, boğuk ses ve diğer tüm ses değişikliğine ses kısıklığı denir.

Gırtlaktan daha aşağı seviyelerdeki rahatsızlıklar sesin cılız ve zayıf çıkmasına neden olurken, gırtlağın kendisi ile ilgili hastalıklarda sert, tırmalayıcı ve kısık ses oluşumuna neden olur.

Ağız boşluğu ve dil hastalıklarında ise ses boğuk, burundan ve “ağızda sıcak patates varmışçasına” çıkmasına sebep olur.

“Ses Kısıklığı” neden oluşur?

Ses kısıklığı oluşturan pek çok sebep vardır. Bunlar arasında çok basit ve kendiliğinden iyileşebilecek sebepler olduğu gibi ciddi ve tedavisinin büyük ameliyatlar gerektirdiği hastalıklar da olabilir.

Ses kısıklığına sebep olabilecek hastalıklar arasında şunlar sayılabilir:

 • Larenjit (Gırtlak iltihabı)
 • Ses tellerinde nodül, kist veya polip gibi iyi huylu kitleler
 • Akciğer hastalıkları
 • Ses teli hareketini sağlayan sinirlerin felci
 • Alerji veya iltihaplara bağlı geniz akıntısı
 • Mideden yukarı doğru asit kaçağının olması (reflü) ve şiddetli kusmalar
 • Gırtlak ve çevresindeki dokuların tümörleri
 • Ses telleri çevresine gelen darbeler
 • Psikolojik sebepler
 • Şeker hastalığı veya sinir sistemi hastalıkları gibi vücudun diğer bölgeleriyle birlikte ses telini de tutan hastalıklar
 • Sigara, duman ve kimyasal gazlar gibi tahriş edici maddelere maruz kalmak
 • Yanlış ses kullanımları(bağırma, çığlık, şiddetli ağlama ve öfke durumları)

 • Bir takım cerrahi travmalar(gırtlağa yada üst solunum yoluna yönelik yada genel anestezi için solunum yoluna tüp(entübasyon tüpü) yerleştirilmesine bağlı

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Doğrusu ses kısıklığı olur olmaz doktora gitmektir. Ancak ülkemizde bu pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle genelde 1-2 haftadan daha fazla süren ses kısıklıklarında mutlaka doktora gidilmesini öneriyoruz.

Ses kısıklığı ile beraber nefes alma zorluğu, ağızdan kan gelmesi, yutma zorluğu veya boyunda kitle (şişlik) gibi şikayetler de varsa bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmak için daha acele etmek gerekir.

Özetle kulak burun boğaz uzmanına ne zaman muayene olmak gerekir sorusunun cevabı olarak:

Ses kısıklığı 2-3 haftadan uzun sürerse,

Ses kısıklığı ile birlikte aşağıdaki belirtiler varsa:

 • Soğuk algınlığı gibi belirli bir neden yokken ağrı bulunması,
 • Öksürükle kan gelmesi,
 • Yutma güçlüğü,
 • Boyunda şişlik,

Birkaç günden uzun süren tam ses kaybı veya seste şiddetli değişiklik olursa Kulak Burun Boğaz uzmanı ile görüşülmelidir.

Ses kısıklığı olduğu zaman ne hemen ciddi bir hastalık endişesine kapılmalıyız ne de çok küçümseyip muayeneyi ihmal etmeliyiz.

Özellikle sigara içen, 50 yaşını aşmış ve 2 haftadan uzun süreli ses kısıklığı olan erkek hastaların mutlaka hekime başvurmaları ve dikkatli bir gırtlak muayenesinden geçmeleri şarttır.

Çünkü gırtlak kanserinin ilk ve en önemli işareti ses kısıklığı olup erken evrede saptandığında %100’e yakın oranda tedavi edilebilmektedir.

Ses kısıklığının tedavisi, ses kısıklığı yapan hastalığa göre değişir. Çünkü ses kısıklığı kendisi bir hastalık değil başka hastalıkların belirtisidir.

Nelere dikkat etmeliyim?

Ses kısıklığının olmaması veya olursa da kolay iyileşmesi için hastanın dikkat etmesi gereken hususler:

 • Sigara ve alkol kullanılmaması (sigaranın rolü çok daha fazladır)
 • Sesin doğru tonda, kalınlaştırma ve inceltmeleri fazla yapmadan kullanılması
 • Çok uzun süre konuşmaktan kaçınılması
 • Diyaframı kullanarak, gırtlak kaslarını çok yormadan konuşulması
 • Bol su içilmesi
 • Boğaz temizleme hareketini yapmaktan kaçınılması
 • Mideden asit kaçağı olan (Reflü) hastalar için akşam saatlerinde çay, kahve, kola, alkol alınmaması, mideyi dolduracak kadar yemek yenmemesi, yemek yiyip hemen yatılmaması, yüksek yastıkta yatılması
 • Bulunduğunuz ortamın nemi ve ısısının uygun olması
Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/ses-kisikligi-ciddi-hastaliklarin-habercisi-olabilir-mi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.