Seyahat Hastalıklarından Nasıl Korunuruz?

Göz Hastalıklarından Nasıl Korunursunuz ?

Seyahat Hastalıklarından Nasıl Korunuruz?

Göz sağlığını korumak için pek çok seçeneğiniz var. Yaz aylarında güneşin çok parlak olduğu öğle saatlerinde güneş gözlüğünüz olmadan dışarı çıkmayarak işe başlayabilirsiniz.

Taklit gözlükler zararlı ışınları (UVA ve UVB) düzgün bir şekilde engellemediği için gözlerinize yarardan çok zarar verecektir.

Bu nedenle markası ne olursa olsun UVA ve UVB ışınlarından koruma sağlayan camları bulunan gözlüklerden satın alın.

Sigara aşağı yukarı her sağlık yazısında olduğu gibi göz sağlığında da karşımıza çıkıyor. Oksidatif etkisi olan sigarayı bırakmak hem gözleriniz hem de genel sağlığınız için en büyük adım olacaktır. Ayrıca göz sağlığı için gerekli vitaminleri tavsiye edilen oranlarda tüketmelisiniz.

Göz Sağlığını Korumak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Göz sağlığınızı korumak için alacağınız bazı önlemler mevcuttur. Bu önlemleri alıp daha özenli davrandığınızda sağlıklı gözlere sahip olmanız da mümkün olacaktır. Peki, almanız gereken önlemler nelerdir? İşte size birkaç öneri:

İyi Bir Görüş İçin Yediklerinize Dikkat Edin

Gözlerinizi koruyabilmenin belki de ilk adımı tabağınızdaki yiyecekleri özenle seçmenizdir. Omega 3 yağ asitleri, lütein, çinko, C Vitamini ve E Vitamini katarakt gibi yaşla ilgili olan görme problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Ispanak gibi yeşil ve yapraklı sebzeleri, somon, ton balığı ve diğer yağlı balıkları, yumurta ve diğer etsiz protein kaynaklarını, portakalları ya da turunçgiller ailesine ait diğer meyveleri ya da meyve sularını düzenli tüketmek iyi bir göz sağlığına sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Sigara İçmeyi Bırakın

Sigara içmek katarakta yakalanma ve gözlerdeki sinirlerin zarar görme riskini arttırır. Eğer daha önce sigara bırakmayı deneyip başarılı olamadıysanız tekrar deneyin. Sigarayı bırakmayı ne kadar çok denerseniz, başarılı olma şansınız da o kadar artacaktır.

Güneş Gözlüğü Kullanın

Doğru güneş gözlüğü gözlerinizi güneşin UV ışınlarına karşı koruyacaktır. Çok fazla UV ışınlarına maruz kalmak katarakt ve sarı nokta hastalığına yakalanma riskinizi arttırır.

Burada dikkat etmeniz gereken doğru güneş gözlüğünü seçmektir. UVA ve UVB ışınlarını %99-%100 bloke eden güneş gözlüklerini seçmeniz gerekmektedir. Eğer lens kullanıyorsanız bazı lenslerde UV koruması vardır.

Ancak daha iyi koruma için güneş gözlüğü kullanmanızda fayda vardır.

Güvenliğiniz için Gözünüzü Koruyacak Ürünler Kullanın

İş yerinde ya da evde tehli ve uçuşan maddelerle çalışıyorsanız mutlaka koruyucu gözlükler kullanın ve bu gözlüklerin her zaman gözünüzde bulunmasına dikkat edin.

Hokey gibi bazı sporlar da gözde yaralanmalara neden olabilir. Bu sebeple yüz koruma maskesi olan kasklar ya da polikarbonat lensli spor gözlükleri kullanmanız gerekmektedir.

Bilgisayar Ekranına Uzun Süre Bakmayın

Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak gözlerde kurumaya, boyun, sırt ve omuz ağrısına, göz yorgunluğuna, bulanık görüşe ve baş ağrılarına neden olabilir.

Bu sebeple bilgisayar kullanımına uygun gözlükler gözlükler takın, bilgisayarın pozisyonunu iyi ayarlayın, rahat bir sandalye seçin, eğer gözleriniz kuruysa gözlerinizi daha fazla kırpın, her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca uzağa bir yere bakarak gözlerinizi dinlendirin ve 2 saatte bir 15 dakika ara verin.

Düzenli Olarak Göz Doktoruna Görünün

Herkesin düzenli olarak göz doktoruna muayene olması gerekmektedir. Göz doktorunda yapılan muayeneler gözde karasu hastalığı gibi herhangi bir belirtisi olmayan rahatsızlıkların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bu tür rahatsızlıkların erken teşhis edilmesi önemlidir. Böylece tedavi edilmesi de daha kolay olur.

Herhangi Bir Göz Rahatsızlığı Riskiniz Olup Olmadığını Öğrenin

Ailenizin sağlık geçmişini iyi bilmeniz gerekmektedir.

Ailenizde diyabet problemi yaşayan ya da yüksek tansiyon geçmişi olan birisi var mı? 65 yaşın üzerinde misiniz? Bu ve bunun gibi durumlar görmenizi tehdit edebilecek göz hastalıkları riskinizi arttırabilir.

Bu sebeple de yukarıda da belirttiğimiz gibi düzenli göz muayeneleri oldukça önemlidir. Bu muayeneler erken teşhis ile görme kaybınızı limitleyebilir ya da görme yeteneğinizin korunmasına yardımcı olabilir.

Sağlıklı Bir Kiloda Olmaya Çalışın

Aşırı kilolu ya da obez olmak diyabete yakalanma riskinizi arttırır. Bu da diyabetik göz rahatsızlığına ya da gözde karasu hastalığına neden olabilir. Eğer sağlıklı bir kiloya ulaşmada ya da kilonuzu korumada zorluk yaşıyorsanız doktora görünün.

Ellerinizi ve Lenslerinizi Temiz Tutun

Enfeksiyon riskinden korunmak için lenslerinizi takmadan ya da çıkarmadan önce ellerinizi yıkayın. Lenslerinizin temiz kalmasına özen gösterin ve belirtildiği gibi muhafaza edin.

Vitaminler ve Göz Sağlığı Üzerine Etkileri

D Vitamini: Retina’da oluşan ve merkezi görme kaybına yol açan “maküler dejenerasyon” hastalığından korur.

C Vitamini: Katarakt riskini azaltır.

A Vitamini: Gece körlüğüne karşı koruma sağlar ve göz kuruluğunu engeller.

Vitaminler dışında bazı minerallerin de göz sağlığını korumak adına düzenli olarak alınması gerekiyor. Bu minerallerin başlıcaları çinko ve selenyum. Bu ikisi yaşa bağlı olarak gelişen görme sorunlarına karşı koruyucu etki sağlar.

Bol bol sebze ve meyve yiyerek gereken vitamin ve mineralleri yeterli oranlarda almanız mümkün. Sebze ve meyve tüketmek katarakt riskini önemli oranlarda azaltır.

Özellikle sarı renkli sebzeler ileri yaşlarda oluşabilecek görme sorunlarına karşı koruma sağlar.

Göz yorgunluğu uzun süreler kitap okuduktan, bilgisayar başında çalıştıktan ya da televizyon seyrettikten sonra baş ağrısına nedenolabilir. Ayrıca gözlerin küçük objeleri seçme üzerine kurulu olduğu (saat tamirciliği gibi) işler göz yorgunluğunun sebepleri arasında gösterilmekte. Göz yorgunluğu alacağınız bazı tedbirler ve gözlükle engellenebilecek bir sorun

Parlak ekrana (bilgisayar ya da televizyon) uzun süre bakmak gözleri yorup baş ağrısına neden olabilir. Bundan kurtulmanın en kolay yolu eğer uzun süre bilgisayarda çalışacaksanız ekranın parlaklık derecesini düşürmek.

Özellikle bunun için üretilen bilgisayar ekranı filtrelerini teknolojik ürün satan mağazalarda bulabilirsiniz. Yine bu kategoride sayabileceğimiz okuma ışıkları da göz yorgunluğunu engellemek için önemli. Kitap okurken ışığın sizin üzerinize değil direk olarak kitaba gelmesine dikkat edin.

Genel aydınlatma yerine kitap okuma ışığı kullanabilirsiniz.

Özellikle bilgisayar başında çalışırken en sık rastlanan sorunlardan biride gözlerin kurumasıdır. Bunun ana nedeni bilgisayar ekranına bakarken gözlerin normalden daha az kırpılması. Çözüm olarak reçetesiz göz damlalarından kullanabilirsiniz.

Göz sağlığı için olduğu kadar sırt ağrıları çekmemek içinde bilgisayar başında çalışanlara en çok verilen tavsiyelerden biri de sık sık mola vermek. Her 30-45 dakikada bir kalkın ve 5-10 dakika esneme hareketleri yapın. Bu süre içinde gözlerinizi kapalı tutarak dinlendirebilirsiniz. Uzak bir nesneye odaklanmak ve bir dakika kadar bakmak da rahatlatıcı bir etki yaratacaktır.

Görüşünüz mükemmel olabilir ancak göz yorgunluğu için bir gözlük almayı düşünebilirsiniz. Göz doktorunuza fazla çalışma sonucu gözleriniz için rahatlatıcı bir gözlük istediğinizi söylemeniz yeterli.

Alerjik Göz Kaşıntısı Tedavisi

Göz alerjilerini tedavi etmek için birçok seçenek vardır. Her hangi bir tedaviye başlamadan önce asıl önemli olan alerjik reaksiyonun kaynağını ve sebep olan şeyi bulmaktır. Alerji, bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeye karşı verdiği ve alerjisi olmayan insanların fark edemeyecekleri tepkinin bir sonucudur.

Alerjik Göz Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir ?

Alerjinin semptomlarını ve faktörlerini tanımlayın…

Kendinizi 3 tip atopik alerji kaynağının sebep olduğu göz kaşınması ile ilgili olarak eğitin: ilkbahara özgü keratokonjonktivit, atopik keratokonjonktivit ve bahar nezlesi keratokonjonktivit.İlaçlara karşı ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar gözlerde kaşıntı, kırmızılık ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Gözde oluşan hasarın miktarı, alerjiyi iyileştirmek için kullanılacak metodun belirlenmesinde etkili olacaktır.Alerjilerin ortaya çıkabileceklerini bilerek kontakt lenslerden kullanın. Kırmızılık ya da mukus akması gözyaşı ince tabaka proteinlerinin lense ulaşması ile alerjik bir karşılık ortaya çıkmasından kaynaklanabilir.

Göz Alerjisi

Gözde kırmızılık, kaşıntı ya da gözün şişmesi, mukus boşalması, kontakt lenslerin rahatsızlık vermesi veya gözde meydana gelen diğer her hangi bir his tarzındaki belirtileri rapor edin. Alanında uzman olan bir göz doktoruna görünün.

Göz alerjilerinin tedavisinde yardımcı olacak sahte gözyaşları ( gerçek gözyaşlarının oluşmasını sağlayan göz damlaları) ve soğuk kompresler bulun.

Göz alerjisine sebep olabilecek ilaçları kullanmaktan kaçının ve alerjileri doktorunuz tarafından önerildiği gibi tedavi edin.

Alternatif tedavi yöntemleri keşfedin. Doğal ve zararsız tedavi yöntemleri uygulayın. Ancak bu konuda doktorunuza mutlaka danışın.

Источник: https://www.newstr.net/goz-hastaliklarindan-nasil-korunursunuz/

İşte seyahat hastalıklarından korunma rehberi..

Seyahat Hastalıklarından Nasıl Korunuruz?

Seyahat hastalıkları yolculuk yapılan yere, yolculuk şekline ve gidilen yerde yapılan aktivitelere bağlı olarak ortaya çıkan sağlık problemleridir. Yaklaşan bayram tatili nedeniyle Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Yavuz ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıklar Uzmanı Dr. Hülya Karaca, seyahat edeceklere önemli uyarılarda bulundu.

IHA'nın haberine göre, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Yavuz, en sık görülen seyahat hastalıkları şöyle sıraladı: “Mikrobik hastalıklar; turist ishalleri, sıtma, sarılık, AIDS.

Yolculuğa bağlı hastalıklar; zaman farkı sonucu ortaya çıkan sersemlik hali, uzun süreli hareketsizliklere bağlı emboliler.

Seyahat şekline, gidilen yere ve aktivitelere bağlı hastalıklar; sıcak çarpması, yükseklik hastalığı, dekompresyon hastalığı (vurgun),böcek ısırmaları, donmalar”.

SEYAHAT HASTALIKLARINDA RİSK GRUPLARI

Bebekler, çocuklar, yaşlılar, gebeler veya kronik hastalığı olan kişiler seyahatle ilgili riskler açısından özel olarak değerlendirilmesi gerektiğini savunan Dr. Yavuz, özellikle aşılama, ilaç kullanımı, hava yolu seyahatinin riskleri, kronik hastalıklarda kullanılan ilaçların doz ayarlamaları gibi pek çok durumun gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

SEYAHAT ÖNCESİNDE KORUNMA AMAÇLI ALINABİLECEK YÖNTEMLER

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO),belirli aralıklarla hastalıkların dünya üzerindeki risk haritalarını oluşturduğunu belirten Dr. Yavuz, “Seyahat planlayan herkesin, ister yurt içi, ister yurt dışı planlarında, mutlaka o bölgede endemik olan, yani çok sık rastlanan enfeksiyon hastalıkları açısından bilgilenmesi gerekmektedir.

Aşı olma; seyahatten tercihen 4-6 hafta önce en yakın seyahat hastalıkları kliniği ile temasa geçilmelidir. Profilaktik ilaç kullanımı; mutlaka seyahat hekiminin gidilecek bölgeye göre kullanılmasını önereceği ilaçlar alınmalı, özellikle sıtmadan korunmak için cibinlik ve repellant mutlaka seyahat sırasında bulundurulmalıdır.

Gıda hijyeni; gidilen bölgelerde yalnızca iyi pişmiş yemekler, kapalı şişedeki veya paketli soğuk içecekler tercih edilmelidir. Kuduzdan korunma; seyahat edilecek bölgede karşılaşabilecek vahşi hayvanlar ve bunların etleri, kanları ve diğer çıktıları ile temastan kaçınılmalıdır.

Hekim danışmanlığı; özellikle Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ile riskli yerlere yapılacak seyahatler öncesinde görüşmek önemlidir” dedi.

YURTDIŞINA TATİLE GİDECEK OLANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN DURUMLAR

Yurtdışına seyahate gitmeyi planlayan kişilerin yolculuk öncesi neleri yapılması gerektiği hakkında bilgi veren Dr. Yavuz, “Kendi yaş gruplarına ait rutin aşılarını yaptırmaları veya eksik dozları tamamlamaları (tetanoz, grip, hepatit A ve B vb.),gidecekleri bölgeye göre de gereken aşıları (Meningekok, Sarı humma, Tifo, Japon Ensefaliti vb.

) , hastanelerin 'Seyahat Poliklinikleri'ne veya 'Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'ne başvurarak yaptırmaları gerekmektedir. Sıtma için risk bulunan yurt dışı seyahatlerinde ise sıtmaya karşı koruyucu ilaçların alınması önerilmektedir.

Yalnız unutulmaması gereken en önemli nokta, yeterli koruyuculuğun sağlanabilmesi için seyahate gidilmeden en az 1-3 ay önce aşı ve ilaç profilaksilerine başlanması gerektiğidir.

Sonuç olarak konforlu ve sağlıklı bir yaz geçirmek için, hem kişisel, hem çevresel hijyen kurallarına dikkat edilmeli, seyahat öncesi 'Seyahat Poliklinikleri'nden danışmanlık alınmalı, bulaşıcı hastalıkla ilgili en ufak şüphede sağlık kuruluşlarına mutlaka ve bir an önce başvurulmalıdır” şeklinde konuştu.

SEYAHATTE YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER

Dr. Yavuz, seyahat sırasında yanınızda bulunması gerekenleri şöyle sıraladı: ''Uzun kollu gömlek, uzun pantolon ve şapka (Sıtma, dang hastalığı, filaryasis, layşmanyoz, onkoserkozvb hastalıklar; böcek, sinek ısırmaları ile bulaşır).

Vücudunuza ve giysilerinize sürmek için sinek kovucu losyonlar, ishal ilacı, özellikle açık alan veya kampa gidiyorsanız portatif su filtreleri ve iyot tabletleri, güneş kremi, güneş gözlüğü, şapka, reçeteli tüm ilaçlarınız ve reçeteleri, diğer kullandığınız ilaçlar”.

HAVUZ ENFEKSİYONLARINA DİKKAT

Dr. Hülya Karaca, çocukların havuzlardan kapabilecekleri enfeksiyonlara ilişkin ebeveynlere uyarılarda bulundu. Dr. Karaca, “Bebekler veya çocuklar havuza girmek zorunda değiller, ama denize girmeleri gerekiyor.

Tabii ki yaz döneminde serinlemek amaçlı havuza girebilirler, ancak hijyenden, bakımından ve temizliğinden emin olduğumuz bir havuz ise çok uzun süreli kalmamak koşulu ile havuza sokulabilirler.

Ancak 4'üncü aylarından önce bebeklere ne havuzu ne de denizi öneriyoruz, çünkü başlarını tam olarak dik tutamadıkları için su yutmalarını engelleyemeyebiliriz” dedi.

HAVUZ HASTALIKLARINDA ÖZELLİKLE KARŞILAŞILAN VAKALAR

Havuzlardan; orta kulak enfeksiyonu, göz enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu ve sinüzit gibi vakaların çok sık görüldüğünün altını çizen Dr. Karaca, “Bunun dışında çocuklarda; havuzların klorlama sistemine bağlı olarak alerjik problemler de görülebiliyor.

Havuz sularının sıcaklığı da çocuklar için önemli. Çocukların gireceği havuzların sıcaklığının 29-30 derecenin altında olmaması gerekli. Bunun dışında; can simidi veya kolluklara güvenerek çocukları havuzda yalnız bırakmamalıyız.

Denize veya havuza sokmakta ısrarcı olmamalıyız ve çocuklarımızı kesinlikle çok uzun süre havuzda bırakmamalıyız” diye konuştu.

Bu Konu İle İlgili Haberler

Источник: https://www.haberturk.com/saglik/haber/1535937-seyahat-hastaliklarindan-nasil-korunuruz

Toplu taşımada hastalıktan nasıl korunursunuz? Dikkat etmeniz gerekenler

Seyahat Hastalıklarından Nasıl Korunuruz?

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayanların işlerine en hızlı şekilde ulaşmak için kullandıkları metro, metrobüs, tramvay, vapur, otobüs gibi toplu taşıma araçları, havaların soğumasıyla birlikte pek çok hastalığın yayılma alanı da oluyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Raylaz, toplu taşıma araçlarını kullananların sağlıklarını korumak adına dikkat etmesi gerekenleri anlattı…

Havaların soğumasıyla birlikte kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen sürenin arttığını dile getiren Uzm. Dr. Burcu Raylaz; ‘Kapalı ortamların yanı sıra trafik yoğunluğundaki artışla toplu taşıma araçlarında geçirilen süre de artış gösterir.

Metrekare başına düşen insan sayısının planlananın çok üzerinde olduğu metrobüsler başta olmak üzere; toplu ulaşım araçları, okul, sinema, tiyatro, alışveriş merkezi gibi insanların toplu olarak bulunduğu yerler, hem solunum hem de deri yoluyla bulaşabilen hastalıklar açısından risk oluşturur.

Toplu taşıma araçları ulaşım kolaylığı ve rahatlığının yanı sıra doğa dostudur. Ancak damlacık enfeksiyonu ile bulaşabilen hastalıkların bulaşmasını kolaylaştırırken; salgınların da önemli kaynaklarının başında gelir.

Grip, öksüren, burnu akan, milyarlarca bakteri/virüs taşıyan binlerce insanın kullandığı toplu taşıma araçlarında hava sirkülasyonu yeterince olmadığı için havalandırma ne kadar çalışsa da virüsler havada asılı kalır ve salgın hastalıkların yayılmasına sebep olabilir’ açıklamasında bulundu.

Toplu taşıma araçlarında hangi hastalıklar bulaşır?

Raylaz, toplu taşıma araçlarının hangi hastalıkların yayılmasını kolaylaştırdığı konusunda ise şu bilgileri paylaştı:

“Damlacık enfeksiyonu ile bulaşabilen hastalıkların başında nezle, grip, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, bronşit, zatürre,  kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, menenjit, boğmaca, difteri, tüberküloz gelir.

Nasıl belirti gösterir?

Bu enfeksiyonlar boğazda yanma şikayetiyle başlar. Virüs vücuda girdikten sonra önce boğazda acıma ve yanma, burun akıntısı, öksürük, burunda tıkanıklık gibi şikayetler olur.

Hafif ateş ve yorgunluk görülür. Burun tıkanıklığı ve akıntısı ile devam ederek 3-5 gün sürer.

1-2 gün içerisindeki süreçlerde kulak, burun, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi birtakım enfeksiyon hastalıkları da eklenebilir.

Bu enfeksiyonların da en iyi tedavisi, ağrı kesici, burun spreyi, ateş düşürücü kullanmak, bol sıvı tüketmek, C vitamini almak ve istirahat etmektir.

Gebeler, yaşlılar, çocuklar, eşlik eden kronik hastalıkları olan ve bağışık sistemi güçlü olmayan kişilere hastalıklar daha kolay bulaştığı için bu yaş grubu ve ek hastalığı olanlar enfeksiyondan daha iyi korunmalıdır.

Verem bulaşma tehsi var mı?

Verem ya da tüberküloz hastalığı da sosyo-ekonomik koşulların bozuk, nüfus hareketliliğinin fazla olduğu illerimizde yoğun olarak görülür. Hastalık hem genç nüfus hem de 65 yaş üstünde görülebilir. Tüberkülozu en çok tanı konulmamış veya ilaç kullanmayan hastalar yakın çevrelerine bulaştırır.

Bulaşma en çok ilaç kullanmayan hasta ile aynı odayı paylaşan yakınları ve evdeki 5 yaş altı çocuklara olur. Toplu taşıma araçları ile seyahat sırasında hastalığın bulaşma olasılığı vardır. Ancak hastalığı tanılanmış ve düzenli ilaç kullanan kişiler hastalığı bulaştırmaz.

Toplu taşımada hastalıktan korunmak için bunlara dikkat!

Sağlıklı beslenmeye, sağlıklı uykuya, öğünleri atlamamaya önem gösterin.

Vitamin ve mineral alımına dikkat edin.

Toplu taşıma araçlarında mümkün olduğunca az yere temas edin. Yolculuk sonrasında yüzünüzü ve ellerinizi yıkayın.

  Özellikle grip virüsü, dış ortamda, kapı kollarında, toplu taşıma araçlarındaki tutacaklarda uzun süre canlı kalır ve insanlara bulaşarak hastalık oluşturmaya devam edebilir.

El hijyeni, enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkin, en ucuz ve en güvenilir yöntemdir.

Mümkün olduğunca boş olan araçlara binmeye çalışın.

Dış ortamda ve toplu taşıma araçlarında hava sıcaklığına uygun olacak şekilde giyinin. Gereğinden daha kalın giysiler giymeniz terlemenize ve daha çabuk hasta olmanıza neden olur.

Hasta iseniz en kısa zamanda tedaviniz için bir sağlık kuruluşuna başvurun. Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmamaya çalışın. Kullanmak zorundaysanız maske takarak çevrenizdeki insanları da hastalıktan koruyun. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu damlacık yolu ile bulaşır.

Hastalık mikrobu taşıyan kişilerin solukları ve konuşmaları; öksürme ve hapşırması sırasında mikrop içeren ağız, burun ve solunum yolu salgıları aracılığıyla havaya yayılır. Mikroplu havayı soluyan kişilerin burun veya boğazına enfeksiyon etkenleri yapışır. Nefes borusu ve hatta akciğerlerine kadar da bu etkenler gidebilirler.

Havadaki damlacıklar yere inse de yerdeki tozlar havalandığında tekrar mikroplar solunum havasına karışabilir.

Hekiminizin önereceği burun spreyini kullanın. Çünkü burun spreyleri 6-7 saat koruyucu bariyer oluşturur.

Mümkünse pencere yerine tepede yer alan havalandırmaların açılmasını sağlayın.

Hasta olacağınızı hissediyorsanız ve uzun bir yolculuk yapacaksanız cam kenarına oturmayın. Uzun yolculuklarda temiz hava alabilmek nedeniyle cam açık bir şekilde seyahat ederken, yüzünüze vuran soğuk hava ile birlikte kısmi yüz felci yaşayabilirsiniz. Bu nedenle camı uzun süre açık bırakmayın.

Hasta olan kişilere bir metreden yakın olmak hastalık bulaşması yönünden risklidir. Hasta olduğu belli olan kişilere mümkün olduğunca yakın durmamaya çalışın.

Özellikle yaşlılar, hamileler, çocuklar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ve diyabet, kalp hastalığı, akciğer hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilere bulaşma daha kolay olur ve daha ağır klinik tablolara sebep verir.

Enfeksiyonların sayısı, yakın temastaki konsantrasyonu, virüsün hastalık yapma derecesi ve kişilerin bağışıklık sistemine bağlı olarak değişik hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

Öksürük ve aksırık sırasında ağzınızı mendille kapatın.

Yolculuk sırasında havadan gelebilecek mikroplara karşı ağzınızı atkı ile kapatın. Ellerinizi ise deri eldiven ile koruyun.

Etiketler: gripnezletoplu taşıma

Источник: https://www.gidahatti.com/toplu-tasimada-hastaliktan-nasil-korunursunuz-iste-dikkat-etmeniz-gerekenler-142410/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.