Sıcak Çarpması ve Boğulma Anında

içerik

Sıcak çarpmaları boğulmalar(ATSM)

Sıcak Çarpması ve Boğulma Anında

Adale krampları,

Güçsüzlük, yorgunluk,

Baş dönmesi, kusma, bol terleme (daha sonra azalır),

Davranış bozukluğu, sinirlilik,

Solgun ve sıcak deri,

Bilinç kaybı, hayal görme.
İLK YARDIM

Hasta serin ve havadar bir yere alınır,

Giysiler çıkarılır,

Sırt üstü yatırılarak, kol ve bacaklar yükseltilir,

Bulantısı yoksa ve bilinci açıksa su ve tuz kaybını gidermek için 1 litre su -1 çay kaşığı        karbonat -1 çay kaşığı tuz karışımı sıvı yada soda içirilir.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Özellikle şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar       kullanılmalıdır,

Mevsim şartlarına uygun, terletmeyen, açık renkli ve hafif giysiler giyilmelidir,

Bol miktarda sıvı tüketilmelidir,

Direk güneş ışığında kalınmamalıdır,

Kapalı mekanların düzenli aralıklarla havalandırılmasına özen gösterilmelidir

Gerekli önlemler alınmadığında sıcak hava insan sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.

,Özellikle 4 yaşından küçük çocukların, özürlülerin, bakıma ihtiyacı olanların, gebelerin, 65 yaş ve üzeri yaşlıların, aşırı kiloluların, açık alanda çalışanların, kronik hastalığı olanların, kalp-damar hastalıkları olanların, günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları gerekmektedir.

Dışarıda bulunulan saatlerde açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysilerin tercih edilmesi, geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka takılması ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılması tavsiye edilir.

“Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir.

Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir. Yoğun fizik aktivite spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her 1 saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır.

Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır. Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir.

Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır. Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır.”

Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı, bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmeli  “Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2.

5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir.

Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir”

Boğulma nedir?
Boğulma, vücuttaki dokulara yeterli oksijenin gitmemesi sonucu, dokularda bozulma meydana gelmesidir.

Boğulma Nedenleri Nelerdir?• Bayılma ve bilinç kaybı sonucu dilin geriye kayması• Nefes borusuna sıvı dolması• Nefes borusuna yabancı cisim kaçması• Asılma• Akciğerlerin zedelenmesi• Gazla zehirlenme• Suda boğulma (*)

(*) Suda boğulmalarda, boğulma sırasında nefes borusu girişinin kasılmasına bağlı olarak çok az miktarda su akciğerlere girer.

Suda boğulanlarda özellikle soğuk havalarda 20-30 dakika geçse bile yapay solunum ve kalp masajına başlanmalıdır. Suda boğulmalarda, ağızdan ağza ya da ağızdan buruna solunumun suda yaptırılması mümkündür ve bu uygulamaya su içerisinde iken başlanmalıdır.

Bu uygulama derin sularda mümkün olmayabilir, bu nedenle hastanın hızla sığ suya doğru çekilmesi gerekir. Suya atlama sonucu, boğulma riskinin yanı sıra genel vücut travması ya da omurga kırıkları akla gelmelidir. Bu nedenle suda, başın çok fazla arkaya itilmemesi gereklidir

Boğulmalarda Genel Belirtiler Nelerdir?
• Nefes almada güçlük• Gürültülü, hızlı ve derin solunum• Ağızda balgam toplanması ve köpüklenme• Yüzde, dudaklarda ve tırnaklarda morarma• Genel sıkıntı hâli, cevaplarda isabetsizlik ve kararsızlık

• Bayılma

Boğulmalarda Genel İlk Yardım İşlemleri Ne Olmalıdır?
• Boğulma nedeni ortadan kaldırılır.• Bilinç kontrolü yapılır.• Hastanın yaşamsal bulguları değerlendirilir (ABC).• Temel yaşam desteği sağlanır.• Derhal tıbbi yardım istenir (112).

• Yaşam bulguları izlenir.

Suda Bogulmalarda İlk Yardım

Boğulmakta olan kişiye ilk önce can yeleği, can simidi gibi suda batmayan bir cisim veya yüzme aracı atılması gerekir. Bunlar bulunamıyorsa uzun bir sopa ya da kayık küreği gibi araçlarla da yardım edilebilir. Havuz ya da denizde çırpınmakta olan kişiye suda kurtarma eğitimi almamış kişiler, yüzme bilseler dahi yaklaşmamalıdır.

Sahile ya da tekneye çıkarılan kazazedenin soluk yolunun açık olup olmadığı, düzenli solunum yapıp yapmadığı ve kalp atışları kontrol edilir.Hızlı bir şekilde 112 Yardım çagırmak gerekidir.Bu konuda sakin olabilecek bir kişi 112 Yardım hattına olayla ve yeriyle ilgili bilgileri verir.

Kazazedenin ağzındaki takma dişler veya yabancı cisimler derhal çıkarılmalı ve boğazı temizlenmelidir.

Başı iyice arkaya yatırılarak, alt çenesi iki elle kavranıp geriye doğru çekilmelidir. (Ensenin altına katlanmış giysiler konabilir.)

Eğer solunum durmuş ise; bir el kazazedenin alnına, diğer elin işaret ve baş parmakları burnu kapatacak şekilde yerleştirilmelidir. Kurtarıcı(İlk Yardım Egitimi almış olan ), derin nefes aldıktan sonra dudaklarını kazazedenin dudaklarına bitiştirerek güçlü bir nefes vermelidir. Soluk verilmesinin ardından, kazazedenin soluk vermesini sağlamak için ağzı açık tutulmalıdır.

Kalp atışları durmuş yada çok yavaşlamışsa; (İlk Yardım kurtarma eğitimi almamış kişiler KESİNLİKLE kalp masajı yapmamalıdır.

) bu suni solunum işlemi 2 kere tekrarlandıktan sonra, göğüs kafesine bastırılarak kalp masajına başlanmalıdır.

Kazazedenin yanı başına diz çökerek, bir el göğüs kemiğinin alt bölümüne, diğer el ise sırtına yerleştirilerek göğüs kemiği üzerine omuz ile vücudun ağırlığı gelecek ve 30-40 kilogramlık bir güç oluşturacak şekilde güçle bastırılıp, sonra hızla bırakılmalıdır.

Akciğerlere dolan suyun boşaltılmasına çalışılarak zaman kaybedilmemeli, derhal yapay solunuma başlanmalıdır.

Kazazedeyi baş aşağı getirerek çıkarılan suyun çoğunun akciğerlerden değil mideden geldiği bilinmelidir.

Taşıma sırasında yapay solunum ve kalp masajı imkanı varsa kazazede hemen hastaneye kaldırılmalıdır. Eğer taşıma esnasında müdahale etme imkanı yoksa solunum ve kan dolaşımı düzelmeden kazazedeyi hastaneye taşımaya çalışmak yerine öncelikle solunumu ve kan dolaşımını düzenlemek daha yararlıdır.

Suya dalma ya da düşme esnasında boyun kırıkları, karaciğer ve dalak yırtılmaları olabileceği unutulmamalıdır

Adalar Toplum Sağlık Merkezi

Источник: https://www.adagazetesi.com.tr/sicak-carpmalari-bogulmalaratsm.html

Sıcak (Güneş) Çarpması Neden Olur?

Sıcak Çarpması ve Boğulma Anında

Sıcak çarpması havanın aşırı sıcak olduğu durumlarda ortaya çıkan önemli bir rahatsızlıktır. Uzun süreli güneş altında kalınması ve sıcağa maruz kalınması vücuttan ter yoluyla atılan deri altında biriken sıcak havanın artık katılamayacak vücutta çeşitli komplikasyonlara neden olması yolu ile ortaya çıkar.

Sıcak çarpması durumunda hemen hastaya müdahale edilmesi gerekir. Sıcak çarpması halsizlik ve yüzde kızarma Ayrıca aşırı terleme yoluyla belirlenebilir. Hasta hemen soğuk bir havaya veya ılık bir duşa sokulmalı ve vücudundaki fazla kıyafetler çıkarılmalıdır. Ilk müdahalenin ardından hasta da belirli bir iyileşme gözlemlenir mi yoksa ambulans çağırılması gerekir.

Çünkü sıcak çarpması hafife alınsa da ölümcül sonuçlara varabilecek nedenler ortaya koyar.

Sıcak çarpması genellikle aşırı ısıya maruz kalınması durumunda meydana gelir. Bu nedenle toplum içinde Güneş çarpması olarak da adlandırılır. Ancak sıcak çarpması yalnızca güneş altında uzun süreli kalınması durumunda ortaya çıkmaz.

Kış mevsimi dahi olsa uzun süreli olarak kapalı ve aşırı sıcak bir ortamda bulunması ve aşırı kalın giyin inmesi durumunda da ortaya çıkabilir. Sıcak çarpması her yaştan insanı etkileyebilir.

Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda vücudun kendini daha az koruyabilmesi nedeniyle daha fazla ortaya çıkar.

Sıcak çarpmasına ve aşırı soğuğa karşı vücudun kendi önlemler alması mümkün olsa da bu duruma uzun süreli maruz kalınması artık vücudun fonksiyonlarını yerine getirmemesine neden olur. Bu durumda başta iç organları olmak üzere hastanın beyinsel fonksiyonları da etkilenebilir.

Sıcak Çarpması Sonucu Neler Meydana Gelir?

Sıcak çarpması sonucunda özellikle çocuklarda ve yaşlılarda daha fazla etki meydana gelir. Öncelikle sıcak çarpması aşırı sıcağın kan yoluyla deri altında toplanarak vücudun terleme ile dışarı atmasına neden olur. Terleme ve solunum yoluyla dışarıya atılamayan fazla sıcaklık vücudun organlarının normal çalışmasını etkiler.

Normal çalışamayan Organlar bir süre sonra kendini daha fazla yormaya başlar. Bu durum organlarda çeşitli bozukluklara sebep olur. Başta böbrek ve kalp fonksiyonları olmak üzere Eğer uzun süreli sıcak çarpmasına maruz kalınırsa beyinsel fonksiyonlarda etkilenebilir. Bu nedenle sıcak çarpmasına uğrayan insanlar acilen soğuk bir ortama alınmalıdır.

Terleme yoluyla vücudun dışarı atmak istediğim aşırı sıcaklık vücutta önemli derecede tuz ve su kaybına neden olur. Vücudun olması gereken tuz ve su miktarını dışarıya atması yaşamsal fonksiyonları etkilemektedir. Aşırı terlemek özellikle böbrek rahatsızlıkları ve tiroit rahatsızlıklarını etkiler.

Bu durumun uzun süreli yaşanması ve vücudun kaybedilen sıvı ve tuzu alamaması hasta da başka komplikasyonlara yol açar. Bu nedenle sıcak çarpmasına acilen müdahale edilmesi gerekir.

Sıcak Çarpması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Sıcak çarpması durumunda hasta önemli bir miktarda su ve tuz kaybı Yaşar. Bu durumu tedavi edebilmek için öncelikle hastanın soğuk bir odaya geçirilmesi gerekir. Gölge altında veya soğuk bir yerde hastanın tutulması ile tedavisi başlanabilir. Hasta sıcağın etkisinden en kısa sürede alınmalıdır.

Ardından Baş boyun ve ayak bölgelerine Soğuksu Kompleksi yapılmalıdır. Çünkü vücut Bu bölgelerden daha hızlı olarak soru ve sıcağı algılar. Hastada meydana gelen su kaybını önlemek için hastaya su verilmelidir.

Sıcak çarpmalarında tuzlu ayran içilmesi hem tansiyonun yerine getirilmesini sağlar hem de kaybedilen sıvı ve tuzun yerine konulmasını sağlar. Hastanın bileklerinden başlanarak baş tarafına ve ayağına masaj yapılması da gerekir.

Bu durum kan akışını hızlandırarak hastanın kan dolaşımını normal seviyeye ulaşmasını sağlar. Sıcak çarpmalarında genellikle tansiyon etkileneceği için hastanın ayaklarının kalp seviyesinden yukarıya kaldırılması gerekir. Oluşan tuz kaybı ile birlikte Tansiyon düşmesi yaşanabilir.

Eğer bunlar yapılmasına rağmen hasta da belirli bir iyileşme gözlemlerine mi yoksa acilen hastaneye ulaştırılması gerekir. Haftaya yapılan tetkikler sonucunda hastanede kaybedilen sıvı ve tuz oranının yerine konulması için serum takılır.

Sıcak Çarpmalarından Nasıl Korunur?

Sıcak çarpması özellikle yaz mevsimlerinde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Güneş altında fazla kalınması ve Yaz mevsimine uygun kıyafetlerini tercih edilmemesi sebebiyle sıcak çarpmasında alsak maruz kalınır. Sıcak çarpmasından yaz aylarında korunmak için güneş altında uzun süreli durulması gerekir.

Yapılan meslek gereği dışarıda çalışılan işlerde sıcak çarpmasında daha sık rastlanır. Bu durumda şapka ile dışarı çıkması ve sık sık Mola verilerek su ve tuz kaybını önleyecek içeceklerin içilmesi gerekir. Yaz aylarında aşırı yemek yenilenmesi ve aşırı baharatlı yiyeceklerin tercih edilmemesi gerekir.

Onun yerine daha sık meyve tercih edilmeli ve daha sıvı gıdalarla beslenilmelidir. Sıcak çarpmasını önlemek ve etkilerine maruz kalmamak için ince kıyafetler tercih edilmeli ve su kaybını önlemek için sık sık su içilmelidir. Ancak dışarı soğuk içecekler tercih edilmemelidir.

Aşırı soğuk içecekler sıcak çarpmasından korusa bile boğaz ve çeşitli böbrek sorunlarına neden olabilir.

Sıcak Çarpması Durumunda Yapılmaması Gerekenler

Sıcak çarpması durumunda yapılabilecek birçok Tedavinin olmasının yanında yanlış bilinen birçok hatalı davranışta bulunur. Bunların başında hasta ya bilinci yerinde değilken sıcak çarpması nedeniyle bayılması durumunda su verilmesi gelir. Bilinci yerinde olmayan hastaya sıvı verilmesi hastada boğulma riskini de meydana getirir.

Sıcak çarpmasına maruz kalmamak ne sıcağın etkilerinden korunmak için yaz aylarında güneşin en çok bulunduğu saat 12 ile 15 arasında Dışarı çıkılmaması da gerekir. Özellikle açık alanda sıcak çarpması nedeniyle bayılan insanlara müdahale etmek amacıyla hastanın başında birikilmesi Hastanın nefes almasını engeller.

Ancak hastanın acilen gölge olan soğuk bir yere geçirilmesi ve etrafında daha az insanın bulunması gerekir.

Источник: https://www.saglikveyasam.com/sicak-carpmasi-neden-olur

Sıcak Çarpmasına Karşı Alabileceğiniz 9 Önlem

Sıcak Çarpması ve Boğulma Anında

Sıcak bitkinliği veya sıcak çarpıntısı gibi çok sayıda farklı ismi olan güneş çarpması, sıcak ve nemli havalar nedeniyle ortaya çıkar. Uzun süre güneşin altında durmak sıcak çarpmasının ortaya çıkmasındaki en önemli nedenlerdir.

Peki özellikle yaşlı, hasta ve çocukların çok daha kolay etkilenebildiği ve yaz aylarında aslında ne kadar da dikkatli olmamız gerektiğini bize hatırlatan güneş çarpmasından nasıl korunabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için bunu konu aldık ve güneş çarpmasına karşı neler yapabileceğinizi anlattık.

Gelin güneş çarpması yaşamamak ya da tedavi etmek için neler yapmalıyız beraber inceleyelim.

Güneş çarpmasının en önemli belirtilerinden biri yükselen ateştir.

37 ile 40 derece arasında görülebilen ateşle beraber, ciltte kuruluk, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, bağ ağrısı, göz bebeklerinde genişleme, düzensiz ve hızlı nefes alma ve kişinin ruh halindeki değişiklikler güneş çarpmasının en göze çarpan belirtileridir.

Özellikle hasta sayıklıyor, şaşkınlık ifadeleri gösteriyor, konuşma bozukluğu yaşıyor ve sanki beyni bulanmış gibi davranıyorsa güneş çarpması yaşıyor olma ihtimali yüksektir. Eğer kişinin bacak ve kollarında kramplar varsa yüksek miktarda sıvıyla beraber tuz kaybı da yaşanmıştır.

Güneş çarpması sonucu vücut kendi sıcaklığını ayarlayamaz hale gelir. Aşırı yükselen iç ve dış sıcaklık nedeniyle beyin de dahil olmak üzere hiçbir iç organ görevlerini yerine getiremez.

Bu duruma hemen müdahale edilmez, sıvı kaybı devam eder ve vücut sıcaklığı düşürülemezse kişi hayatını kaybedebilir.

Bu nedenle özellikle yaşlılar, çocuklar, hastalar ve hamileler çok ama çok daha dikkatli olmalıdır.

3. Bol Bol Su İçin

Birçok kişi günlük hayatında çay, kahve, asitli içecekler, ayran ya da soda tüketince günlük sıvı ihtiyaçlarını aldıklarını düşünürler. Bu son derece yanlış bir düşüncedir. Çünkü bu içeceklerin hiçbiri suyun yerini tutmaz.

Özellikle sıcak yaz günlerinde günde en az 2-3 litre su içmezseniz güneş çarpmasına ve diğer birçok hastalığa yakalanma riskiniz artacaktır. Bu nedenle sıvı tüketmeye tabi ki devam edin ama bunu en az 2 litre suyun üzerine ekleyin.

Ayrıca sağlığınız için çok sıcak saatlerde alkolden ve gazlı içeceklerden uzak durmayı ihmal etmeyin.

4. Rahat Kıyafetler Tercih Edin

Naylon gibi terleten kumaşlardan yapılmış kıyafetler adeta sıcak çarpmasına davetiye çıkartıyor. Yaz aylarında içerisindeki kendinizi rahat hissedebileceğiniz, hareketlerinizi kısıtlamayacak ve vücut ısınızı atmanıza yardımcı, nefes alan kıyafetler seçmeniz oldukça önemli. Bu sayede vücudunuz terleyebilir, teri kolayca dışarı atabilir ve bu sayede vücut sıcaklığını dengede tutabilir.

5. Günün En sıcak Saatlerinde Kendinize Serin Bir Yer Bulun

Yaz aylarında herkesin televizyonlarda, panolarda ve reklamlarda sizi bağıra bağıra uyardığını duyarsınız. Saat 11:00 ile 15:00 arası güneşe çıkmayın! Bu uyarının bu kadar çok tekrarlanmasının bir sebebi var. En çok güneş çarpması vakası bu saatlerde gerçekleşiyor.

Güneş ışınları bu saatlerde diğer saatlere göre çok daha dik düştüğü için vücudunuz çok daha kolay etkileniyor. Güneş çarpması yaşamak istemiyorsanız lütfen gün içerisinde mümkün olduğunda serin, güneşten uzak ve nemsiz yerleri tercih etmeye çalışın.

İşlerinizi eğer yapabiliyorsanız daha erken ve daha geç saatlerde halletmeye özen gösterin.

6. Sık Sık Duş Alın

Sabah evden çıkmadan alacağınız serin bir duş, dışarı çıktığınız ilk bir saatte sizi serin tutmaya yarayabilir. Akşam eve geldiğinizde alacağınız ikinci bir duş ise gece rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Yazın duş almaktan çekinmeyin, sizi güneş çarpmasından korumak için serinletici bir duştan daha iyi ne olabilir.

7. Güneşten Korunmayı İhmal Etmeyin

Yaz aylarında yanınızdan ayırmamanız gereken birkaç şey var. Öncelikle su! Suyunuzu asla ama asla yanınızdan ayırmayın ve sık içmeye dikkat edin. ikincisi ise sizi güneşten koruyacak bir obje. Bu bir şapka da olabilir şemsiye de, canınız ne istiyorsa.

Ama yanınızda sizi koruyacak böyle bir eşya olmasına dikkat edin. Özellikle ense, alın ve başın tepesi iyi bir şekilde korunmalıdır. Aman dikkat, çok sıkı şapkalar takmamaya ve şapkayı çok uzun süre kafanızda tutmamaya dikkat edin.

Güneş ışınlarını çeken şapkanız kafanızın daha çok ısınmasına neden olabilir.

8. Ağır Fiziksel Aktivitelerden Kaçının

Yaz aylarında zaten vücudunuz normalde olduğundan daha fazla enerji harcamaya ve hızlı çalışmaya meyillidir. Sıcak nedeniyle fazla mesai yapan bedeninize çok daha fazla yüklenmemelisiniz.

Egzersiz yapacağınız, yürüyüşe çıkacağınız ya da denize girip hem yüzüp her serinleyeceğiniz saatleri sabah erken ya da akşam güneş batmasına yakın saatlerde seçmeniz sağlığınız için faydalı olacaktır.

Ayrıca denizde uzun süre kalıp hem vücudunuzu yormamaya hem de güneşte fazla kalmamaya lütfen dikkat edin.

9. Güneş Çarpması Durumunda

Güneş çarpması geçiren kişi hemen gölge ve serin bir yere alınmalıdır. Eğer bilinci yerindeyse buz gibi olmamak şartıyla su verilmelidir. Kaybedilen tuzu yerine getirmek için sudan sonra tuzlu bir ayran içirilebilir. Serinlemesi için ıslak bezlerle alnına ensesine kompres yapılabilir.

Ama bu noktada buz gibi çok soğuk kompres maddeleri seçilmemelidir. Bu hastanın şoka girmesine neden olabilir. Kişinin dinlenmesine izin verilmeli ve ayağa kaldırmaya çalışılmamalıdır. Hastanın midesi bulanıyor ya da kusuyor olabilir, boğulmaması için yan bir şekilde yatırılmalıdır.

Bütün bunlar yapıldıktan sonra hastanın en kısa sürede biz uzmana görünmesi gerektiğini de hatırlatalım.

Источник: https://evdesifa.com/sicak-carpmasina-karsi-alabileceginiz-9-onlem/

Güneş Çarpmasına Ne İyi Gelir

Sıcak Çarpması ve Boğulma Anında

Güneş çarpması genellikle yüksek sıcaklıkta uzun süre kalınması sonucu vücudun aşırı ısınmasıyla birlikte meydana gelir. Vücut ısısı 40°C veya daha yükseğe çıkarsa bünyede değişiklikler meydana gelir ve güneş çarpması gerçekleşir.

Güneş çarpması acil tedavi gerektirir. Tedavi edilmeyen güneş çarpması hızla beyin, kalp, böbrek ve kaslara zarar verebilir. Hasar, ciddi komplikasyona neden olup daha uzun tedaviler gerektirebildiği gibi ölüm riskini arttırır.

Belirtileri

Güneş çarpmasının belirtilerini kısaca aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Vücutta ısı derecesinin 40° C’i geçmesi en önemli belirtisidir.
 • Zihinsel durum veya davranış değişikliği. Konfüzyon, ajitasyon, konuşma bozukluğu, sinirlilik.
 • Terlemede değişme. Güneş çarpması, sıcak ve kuru cilt hissine neden olur. Bunun yanında ağır güneş çarpması cildin nemli hissedilmesine neden olabilir.
 • Bulantı ve kusma.
 • Ciltte aşırı derecede kızarıklık.
 • Hızlı nefes alma.
 • Yüksek kalp hızı, çarpıntı.
 • Baş ağrısı

Eğer güne çarpması geçirdiğinizi düşünüyorsanın 112 Acil Servisi arayarak mutlaka acil tıbbi yardım istemelisiniz. Acil servisi beklerken kendiniz şu önlemleri almalısınız:

 • Gölgeli bir yere geçin.
 • Fazla giysileri çıkarın.
 • Soğuk su altına girin veya buzla vücudun geneline uygulama yapın, eğer evde yalnızsanız bir sünger yordamıyla soğuk suyu vücudunuza başınıza uygulayın, bulunduğunuz yerde başkaları varsa onlara haber vererek soğuk duş alın.

Risk Grupları: Güneş çarpmasına neden olan bazı risk faktörleri de vardır. Bunları sıralayacak olursak:

Yaş: Yaş durumuna göre güneş çarpmasının şartları ve sonuçları değişebilir. 65 yaş üzeri için normal sıcaklıklar bile tehli olabilir. Çünkü bağışıklık sistemi zayıftır ve sıcaklıklarla mücadele edemez.

Sıcak Havada Çalışma: Genelde dışarıda çalışanları etkiler. İnşaat işçileri, futbolcular, askerler gibi.

Aniden Sıcak Havaya Maruz Kalma: Bunlar iklim veya yer değişiklikleri sonucu ortaya çıkar. Başka bir şehir veya ülkeye gidildiğinde veya tatilde plajlarda çok sık rastlanılan güneş çarpmaları türüdür.

Bazı İlaçlar: Bazı ilaçlar vücudun nemli kalmasını ve su kaybı yaşamasını tetikleyebilir. Kan basıncı, damar açıcı düzenleyen ilaçlar alıyorsanız güneş çarpmasına karşı vücudu olumsuz yönde etkileyebilir.

Sağlık Koşulları: Kalp ve akciğer hastalıkları, güneş çarpması riskini arttırır. Bunun yanında aşırı kilo, astım hastaları da güneş çarpmalarından ciddi şekilde etkilenmektedirler.

Güneş Çarpmasına Ne Yapılmalı Tedavi ve Önlemler

Birisinin güneş çarpmasına maruz kaldığını anladıysanız veya bu kişi siz iseniz şunları yapmaya çalışın:

 • Gölgeli bir yere geçin veya kapalı alandaysınız vücudunuzu soğutacak klima veya su kullanın.
 • Bol bol sıvı alın ama bunlar alkollü veya asitli içecekler olmamalıdır. Su, ayran ve benzeri.
 • Üzerinizdeki giysileri çıkararak vücudun soğumasını sağlayın.
 • Banyoya gitme imkanız varsa mutlaka soğuk suda duş alın. Acil yardım istediyseniz soğuk su doldurulmuş küvette bekleyin.
 • Vücut ısısı eğer bütün bunlara rağmen düşmüyorsa mutlaka 112 yi arayarak acil yardım isteyin.

Aşağıdaki sınıfın acilen hastaneye ulaştırılması gerekir:

 • İki yaşın altındaki çocuklar
 • Yaşlılar
 • Böbrek hastaları
 • Kalp hastaları
 • İnsülin kullanan şeker hastaları

Ambulans gelinceye kadar yapmanız gerekenler:

 • Kapalı alanda ise ortamı havalandırmak için kapıları ve pencereleri açın.
 • Açık alandaysa serin bir yere taşıyın.
 • Aspirin veya parasetamol ilaçlardan uzak durun, bol bol su içmelerini sağlayın.
 • Havlu veya bir sünger aracılığı ile cildine ılık su takviyesi yapın.
 • Ciltte soğuk suyu aniden uygulamayın, yavaşça ve dolaşımın artması için el ayak kısımlarına masaj yapın.
 • Eğer kusma varsa rahat nefes alabilecek pozisyona getirin.
 • Eğer sara nöbetine benzer bir nöbet geçiriyorsa kesinlikle ağzına bir şey koymayın, su vermeyin, suyu cilde uygulayın.

Soğan: Güneş çarpan kişinin alnına soğanı ezerek koyun, ısının alınmasına yardımcı olacaktır. Soğanın faydaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Çemen: Kurutulmuş çemeni ıslatarak ezin ve bal karıştırarak 3-4 saat arayla 2-3 kaşık alın, bu daha hızlı kendinize gelmenizi sağlayacaktır.

Ayran: Bol bol ayran tüketin veya yoğurt da olabilir. Kısa sürede kendinize gelmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında yoğurdu cildinize de uygulayabilirsiniz. Vücudun hızla soğumasına yardımcı olur. Ayran hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Meyve Sebze: Güneş çarpması esnasında savunma sistemi yorgun düşmüştür. Bunun için bol bol meyve ve sebze tüketmeye çalışın.

Kaynaklar

Источник: https://www.acil.net/gunes-carpmasina-ne-iyi-gelir/

Güneş çarpması nedir? Belirtileri ve yapılması gereken acil tedbirler

Sıcak Çarpması ve Boğulma Anında

Güneş çarpması, genellikle uzun süre yüksek sıcağa maruz kalmanın veya fiziksel zorlanmanın bir sonucu olarak vücudunuzun aşırı ısınmasına bağlı bir durumdur.

Sıcak çarpması olarak da bilinen güneş çarpması vücut sıcaklığınız 40 derecenin üzerine çıktığında ortaya çıkar ve vücuda en çok hasar veren ısı kaynaklı hastalıktır. Güneş çarpması acil müdahale gerektirir.

Tedavi edilmediğinde beyin, kalp, böbrek ve kaslarınıza hızlıca zarar verebilir. Hasar tedaviyi geciktirir ve ciddi komplikasyon veya ölüm riskinizi artırır. Teşhis; öykü, fiziksel muayene ve vücut sıcaklığının ölçümüyle yapılır. Tedavide amaç, vücudun anında soğutulmasıdır.

Güneş çarpması önlenebilir bir hastalıktır. Bol sıvı alarak, sıcağa çok maruz kalmayarak, hava geçirgen kıyafetler giyerek ve sıcak çarpması ve sıcak yorgunluğunun belirtilerini tanıyarak ve müdahale ederek güneş çarpmasından korunabilirsiniz.

Yaşlılar, hamile kadınlar ve küçük çocuklar sıcak çarpması için daha yüksek risk altındadır, çünkü vücutları sağlık problemleri olmayan yetişkinlere göre daha zor serinler. Bebekleri, çocukları veya evcil hayvanları araçlarda bırakmayın ve araçlarınızı mutlaka kitleyin.

Güneş çarpması belirtileri

 • 40 derece ya da üzeri vücut ısısı.
 • Zihinsel durum veya davranışlarda bozulma (Kafa karışıklığı, konuşma bozukluğu, sinirlilik, nöbetler veya koma)
 • Terleme olmaması ve ciltte kızarıklık, sıcaklık ve kuruluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Solunumun hızlanması
 • Kalp atışında hızlanma
 • Baş ağrısı
 • Kas krampları ve ağrıları
 • Yorgunluk ve halsizlik

Güneş çarpması tıbbi bir acil durumdur. Bir kişinin güneş ya da sıcak çarpması yaşadığını düşünüyorsanız derhal 112 acil servisi arayın ya da hastayı hastaneye götürün. Tıbbi yardım gelmesini beklerken kişiyi soğutarak ilk yardımı hemen başlatın

Güneş çarpmasında ilk yardım

 • Kişiyi klimalı bir ortama veya en azından serin, gölgeli bir alana taşıyın ve gereksiz giysileri çıkarın.
 • Mümkünse, kişinin vücut sıcaklığını ölçün ve en azından 38.5 dereceye kadar soğutmak için ilk yardımı başlatın. Termometre yoksa da ilk yardıma başlayın!
 • Hastanın cildini bir sünger veya bahçe hortumuyla ıslatırken bir yandan da yelpazeleyerek serinletin.
 • Hastanın koltuk altlarına, kasık, boyun ve sırtına buz torbaları koyun. Bu bölgelerde cilde yakın kan damarları bulunduğu için, onları soğutmak vücut sıcaklığını azaltabilir.
 • Hastayı duşa sokun veya soğuk su küvetine daldırın.
 • Eğer kişi genç ve sağlıklı ise ve aktif bir şekilde egzersiz yaparken sıcak çarpması yaşadıysa vücudu soğutmak için buz banyosu kullanabilirsiniz.

Daha yaşlı hastalar, küçük çocuklar, kronik hastalıkları olan hastalar ya da güneş çarpması olan kişiler için buz banyosu kullanmayın. Bunu yapmak tehli olabilir.

Yazın güneş çarpması ve böcek ısırmasına karşı acil müdahale yöntemleri

 • Bebekler ve yaşlılar: Aşırı ısınma ile baş edebilme yeteneğiniz, merkezi sinir sisteminizin gücüne bağlıdır. Bebeklerde, merkezi sinir sistemi tam olarak gelişmemiştir ve 65 yaşın üzerindeki yetişkinlerde, merkezi sinir sistemi bozulmaya başlar, bu da vücudunuzun vücut ısısındaki değişikliklerle başa çıkmasını zorlaştırır.
 • Susuz kalmak
 • Sıcak havalarda askeri eğitim, futbol ya da uzun mesafe koşuları gibi sporlarla vücudu aşırı zorlama
 • Yazın başlangıcı ya da seyahat gibi durumlarda ani sıcaklık artışına maruz kalma
 • Bulunduğunuz ortamda serinletici fan ya da klima olmaması
 • Bazı ilaçlar: Bunlar arasında antihistaminikler, diyet hapları, diüretikler, yatıştırıcılar, sakinleştiriciler, uyarıcılar, nöbet ilaçları (antikonvülzanlar), kalp ve tansiyon ilaçları ve antidepresanlar ve antipsikotikler gibi psikiyatrik hastalıklar için ilaçlar
 • Aşırı miktarda alkol tüketmek
 • Kokain ve metamfetamin gibi yasadışı uyuşturucular
 • Kalp, akciğer veya böbrek hastalığı, obezite veya düşük kilo, yüksek tansiyon, diyabet, akıl hastalığı, orak hücre özelliği, alkolizm, güneş yanığı ve ateşe neden olan tüm durumlar
 • Diyabet hastaları
 • Bolaçık renkli ve pamuklu giysiler giyin
 • Kendinizi geniş kenarlı bir şapka, güneş gözlükleri ve en az 30 faktörlü bir güneş koruyucu ile güneşin zararlı etkilerinden koruyun. Eğer yüzüyor ya da terliyorsanız güneş koruyucunuzu her 2 saatte bir yenileyin.
 • Bol sıvı tüketin
 • Vücudunuzun nemini ve ısı yayma yeteneğini etkileyebilecek ilaçlar kullanıyorsanız özellikle dikkatli olun.
 • Park halindeki bir arabada evcil hayvanınız da dahil hiç kimseyi bırakmayın. Aracınız park edildiğinde, bir çocuğun içeri girmesini önlemek için kilitli tutun.
 • Günün sıcak saatlerinde yorucu aktiviteler yapmayın.
 • Vücudunuzun sıcak havaya uyum sağlaması birkaç hafta sürebilir. Yavaş yavaş alışın. Birden sıcağa maruz kalmayın.
 • Alkol ve kahve tüketiminizi sınırlayın

Çok açık tenli, renkli gözlü çocuklar ile 1 yaş altı bebeklerde 50 faktör ve üzeri güneş kremleri tercih edilmelidir. Ten rengi koyu, esmer çocuklarda ise 30 faktörlü güneş kremi yeterli olur. Çocuklar dışarı çıkarılmadan en az 15-20 dakika önce krem uygulanmalıdır.

Güneş kreminin koruma süresi en fazla 3-4 saattir. Eğer çocuk uzun süre dışarıda zaman geçirecekse güneş kreminin sık sık yenilenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Güneş kremini önce test edin

Bazı güneş kremleri çocuklarda cilt alerjilerine sebebiyet verebilir. Bunun için test edilmelidir.

Güneş kremi güneşe çıkmadan bir gün önce çocuğun koluna küçük bir alana sürülür ve yara bandı ile kapatılır. Ertesi gün dışarı çıkıldığında, güneşin altındayken yara bandı çıkarılır.

Eğer 15 dakika içinde o bölgede kızarıklık, şişlik ya da kaşıntı olmuyorsa bu güneş kremi kullanılmaya devam edilebilir.

Bir önceki seneden kalan güneş kremleri ise asla kullanılmamalıdır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/gunes-carpmasi-nedir-belirtileri-yapilmasi-gereken-acil-tedbirler/

Güneş Çarpması Nedir, Belirtileri Nelerdir? Sıcak Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Sıcak Çarpması ve Boğulma Anında
83 / 100SEO Score

Vücut fonksiyonlarının çalışabilmesi ve yaşamın devamı için, vücut sıcaklığının belli aralıklarda tutulması gerekir. İnsan vücudu aşırı sıcağa maruz kaldığında kendini soğutacak mekanizmaları harekete geçirir. Eğer uzun süre veya aşırı derecede sıcağa maruz kalınırsa sıcak çarpması veya güneş çarpması gelişir.

Sıcak çarpmaları en çok güneşe bağlı geliştiği için güneş çarpması olarak da adlandırılır. Ancak sıcak çarpması sadece güneş ışınlarına bağlı gelişmez. Örneğin hamamda güneş ışınları olmadığı halde, aşırı sıcaktan dolayı sıcak çarpmaları gelişebilir.

Vücut kendini temelde 2 mekanizma ile soğutur:

 1. Terleme: Ter buharlaşarak vücudun ısı kaybetmesini sağlar. Böylece vücut sıcaklığının yükselmesi engellenir.
 2. Kanın ciltte birikmesi (göllenmesi): Aşırı sıcakta cilde kan taşıyan damarlarda genişleme olur ve cilde taşınan kan miktarı artar. Böylece ciltten daha fazla ısı kaybedilir ve vücut sıcaklığı düşürülür.

Güneş ışınlarına (sıcaklığa) aşırı maruz kalanlarda birden çok durum gelişebilir . Bunlar:

 • Sıcak bitkinliği,
 • Sıcak bayılması (senkobu),
 • Güneş çarpması (sıcak çarpması).

Bunların içerisinde en ağırı ve ölümcül seyredeni sıcak çarpmasıdır. Diğer durumlar daha hafif olup tedavileri daha kolaydır. Bu durumları sırayla inceleyelim.

Sıcak Bitkinliği

Aşırı sıcağa veya güneş ışınlarına maruz kalındığında terleme ve sıvı kaybı artar. Ayrıca ciltteki kan akımı da artar. Bunların sonucunda damardaki sıvı (su) miktarı azalır, hayati organlara taşınan kan miktarında düşme olur. Bu da sıcak bitkinliğinin belirtilerini açığa çıkarır.

Sıcak bitkinliğinde şu belirtiler görülür:

 • Ateş: Genellikle 40 dereceyi geçmez.
 • Cildin terli ve nemli olması.
 • Kramplar: Terleme sırasında kaybedilen aşırı sıvı özellikle bacaklarda kramplara neden olur.
 • Tansiyon düşüklüğü,
 • Kalp hızında artma,
 • Hızlı nefes alıp verme,
 • Huzursuzluk,
 • Susama hissi,
 • Bulantı, kusma görülebilir.
 • İştahsızlık,
 • Baş ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • Halsizlik, bitkinlik görülebilir.

Eğer bu belirtilerin yanında kişide baygınlık gelişirse buna sıcak senkobu adı verilir. Kişide sıcak maruziyeti devam ederse durum ağırlaşabilir ve sıcak çarpması gelişebilir.

Sıcak bitkinliğinin tedavisi:

 • Kişi sıcak ortamdan uzaklaştırılarak çalışılır. Gölge ve esintili bir bölgeye alınır.
 • Sıcaklık artışına neden olabilecek giysiler çıkarılır.
 • Sırtüstü yatırılarak bacakları havaya kaldırılır.
 • Kişi soğutulmaya çalışılır. Örneğin deriden ısı kaybetmesi için yüzü yıkanabilir.
 • Ağızdan bol su içirilir. Mümkünse tuzlu sıvı vermek ve dinlenmesini sağlamak gerekir.
 • Kişi rahatlamaz veya şikayetler uzun sürerse acil sağlık hizmetlerini aramak gerekir.

Sıcak bitkinliği toplumda genellikle güneş çarpması şeklinde ifade edilir. Ancak güneş çarpması daha ağır bir durumdur.

Hem güneş çarpması hem de sıcak bitkinliğinde kişiye alkollü içecekler verilmemelidir.

Güneş Çarpması Nedir?

Vücut sıcaklığını dengeleyen sistemin güneş ışınları veya aşırı sıcak nedeniyle bozulması sonucu gelişir.  Kişide terleme durur. Dolayısıyla ter yoluyla ısı atılamaz. Acil ve ölümcül bir durumdur. Kişinin mutlaka tıbbi destek alması gerekir. Ayrıca kişide kalıcı hasarlara neden olabilir.

Özellikle çocuklar ve yaşlılarda güneş çarpması daha sık görülür. Hava sıcaklığı kadar nem miktarı da önemli bir faktördür.  Nem ile birlikte ciltten ısının atılması zorlaşır. Bundan dolayı yüksek nemli bölgelerde daha düşük sıcaklıklarda güneş çarpması görülebilir.

Güneş Çarpması Belirtileri

Belirtiler sıcak bitkinliğine göre daha ağırdır.

 • 40 derecenin üstünde ateş
 • Terleme durduğu için cilt kuru ve kızarıktır.
 • Genellikle tansiyon yükselir. İlerleyen evrelerde ise tansiyonlarda düşme görülür.
 • Solunum sayısı ve kalp atışı hızı artmıştır.
 • Bulantı ve kusma görülür.
 • Baş ağrısı
 • Bulanık görme
 • Nöbet geçirme
 • Bilinç bulanıklığı, konuşma bozukluğu ve koma hali görülür.

Güneşte veya sıcakta fazla bekleyen birisinde yukarıdaki sıcak çarpması belirtileri varsa hemen 112 acil sağlık hizmetlerinden yardım almak gerekir.

Güneş Çarpması Tedavisi

Eğer sıcak bitkinliğinden daha ağır bir durum yani güneş çarpması söz konusuysa mutlaka acil tıbbi müdahale gerekir. Güneş çarpmasında ne yapılır:

 • Kişiyi mümkünse sıcak ortamdan uzaklaştırarak soğutmak gerekir.
 • Giysilerini çıkararak ciltten ısı kaybını sağlamak gerekir.
 • Soğuk su veya buz ile kişiyi soğutmak gerekir. Buzu cilde direkt temas ettirmek soğuk yaralanmasına neden olabilir. Bundan dolayı bir bez parçasına sarılarak kişinin cildine temas ettirilmeli.
 • Genellikle kişi kendinde olmadığı (bilinç kapalı) için birşeyler içirmemek gerekir.
 • Vantilatör veya fan gibi soğutmaya yardım edecek cihazlar kullanılabilir.
 • Acil sağlık hizmetlerinden yardım alarak kişinin en yakın sağlık kuruluşuna naklini sağlamak gerekir.

Korunma

Alınacak bazı önlemler ile güneş çarpması engellenebilir.

 • Güneş ışınlarının yoğun olduğu öğlen saatlerinde dışarı çıkmamak gerekir.
 • Güneş ışınlarının direkt temasını engelleyen şemsiye, şapka veya uzun kollu giysiler kullanılabilir.
 • Sıcak havalarda aşırı kalın, vücut sıcaklığını arttıracak giysiler giymemek gerekir.
 • Gün içerisinde bol su içmek gerekir. Yeterli sıvı almayan kişi güneş ışınlarından çok daha kolay etkilenilir.
 • Sıcak ve güneşli havalarda aşırı efor sarf edecek aktivitelerden uzak durmak gerekir.
 • Sıcak havaya alışkın olmayanların, vücutlarının alışabilmesi için güneşte kalma sürelerini yavaş yavaş arttırmaları gerekir. Alışkın olunmayan bir sıcaklığa uzun süre maruz kalmak sıcak çarpması riskini arttırır.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/gunes-carpmasi/

Güneş Çarpması Belirtileri ve Tedavisi

Sıcak Çarpması ve Boğulma Anında

Güneş çarpması güneş altında uzun süre kalma sonucu, vücut ısısını ayarlayan mekanizmaların bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan klinik bir tablodur. Hava sıcaklarının ani olarak yükselmesi ile birlikte sıcak çarpması şikayetlerinde de artış görülür.

Kendisini yüksek ateş, bulantı ve kas krampı gibi belirtilerle gösterebilen bu tabloda vakit kaybedilmeden gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Kaplan ve Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr.

Mustafa Ertuğrul, yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan güneş çarpması hakkında bilgi verdi.

Güneş Çarpması Nedir, Nasıl Oluşur?

Güneş çarpması özellikle öğle vakti, güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda oluşmaktadır. Aşırı sıcak havalarda, beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasıyla gelişen güneş çarpması, daha çok çocuklarda görülse de hemen hemen tüm yaş grupları için tehlidir. Rüzgarsız günlerde güneş çarpması riskinin arttığı da unutulmamalıdır.

Uzun süre yüksek sıcağa maruz kalmak ve vücudun normal sıcaklığına dönebilmek için yeterince sıvı kaybedememesi güneş çarpmasını da beraberinde getirmektedir. Vücut sıcaklığı organları tahrip edecek derecede çok yüksek seviyelere ulaşabilir.

Özellikle 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ortaya çıkangüneşçarpması, çocuk ve yaşlılarda daha düşük sıcaklıklarda da görülebilir.

Güneş Çarpması Nedenleri

Güneş çarpmasının en büyük nedeni çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktır.

Hem tatil amaçlı deniz kıyısında geçirilen vakitler hem de normalin üzerinde sıcaklık seviyesine sahip ortamlarda çalışmak güneş çarpmasının en büyük nedenlerinden biridir.

Bunun yanı sıra nemli hava da soğutma mekanizmasını azaltarak güneş çarpmasına sebep olabilir. Yüksek sıcaklıklarda fazla alkol tüketmek, kalın giyinmek ve aşırı besin tüketmek de güneş çarpmasını tetikleyebilir.

Sıcak havada insan vücudu kan akışını deri yüzeyine doğru artırır. Terleme ve soluk verme ile kendisini fazla ısıdan kurtarır. Terleme ve soluk almanın tam olarak gerçekleşemediği durumlarda sıcak bitkinliği ve güneş çarpması da kaçınılmaz hale gelir. Sodyum ve klor kaybı ile birlikte güneş çarpması belirtileri de görülmeye başlar.

Güneş Çarpmasında Kimler Risk Altındadır?

Özellikle kronik hastalıkları olan hastalar ( yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği olanlar), kanser hastaları, aşırı kilolu veya kaşektik olan kişiler, psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, 65 yaş üzeri kişiler, 5 yaş altı çocuklar, gebeler sıcak yaz aylarında çok daha dikkatli olmalıdır.

Güneş Çarpmasında İlk Yardım

Güneş çarpmasına maruz kalan kişi hemen serin olan bir yere alınarak üzerinde sıkı giysiler varsa gevşetilir ve kusma riskine karşı yan yatırılır. Vücut ısısını düşürmeye yönelik başına göğsüne ve koltukaltlarına soğuk su ile ıslatılmış bez koyulabilir veya soğutucularla soğutmaya çalışmak gerekir.

Kan dolaşımını başa doğru yönlendirmek kişinin için ayaklarını yükseltmek, kol ve bacaklara masaj yapmak, duş aldırmak da gerekebilir.

  Kişinin bilinci açıksa sıvı alımının sağlanması, bilinç kapalı ise kesinlikle içmesi için sıvı verilmemesi takip ve tedavi amaçlı en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekir. 

Güneş çarpması durumunda bunları yapmayın.

 • Hastanın bilinci yerinde değilse su içirilmemelidir.
 • Alkol koklatılmamalıdır.
 • Katı yiyecekler çok tehli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kesinlikle verilmemelidir.

Güneş Çarpmasında Teşhis Nasıl Yapılır?

Güneş çarpması teşhisi hastanın semptomları gözden geçirildikten, kan basıncı ve sıcaklık değerleri ölçüldükten sonra konur. Bunun için öncelikle ağız içi sıcaklığı yerine rektal sıcaklık ölçülür. Gerekirse hastadan kan ve idrar örneği de istenir.

Güneş Çarpmasından Nasıl Korunmalı?

Güneş ve yüksek sıcaklığın zararlı etkilerinden vücudumuzu korumak için;

 • Mecbur kalmadıkça güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkılmamalı,
 • Terletmeyen ince, açık renkli ve bol giysiler tercih edilmeli,
 • Mutlaka güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalı,
 • Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu kremler sürülmeli
 • Günde en az 2,5-3 lt sıvı tüketilmeli (ayran soda su vb.)
 • Sindirimi kolay hafif yiyecekler tercih edilmeli
 • Fırsat buldukça ılık duş alınmalı
 • Uzun ve ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Çocuklarda Güneş Çarpmasına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların cildi, yaşamın ilk yıllarında çok ince olduğu için güneşe karşı hassastır. Çocukları dışarı çıkarırken mutlaka güneş koruyucu sürmek gerekir.

Güneş kremi seçerken de mineral filtre içermesi ve bebeğe alerji yapmayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Kimyasal filtre içeren güneş kremlerinde alerji riski daha yüksektir.

1 yaş altı bebeklerin cildi büyük çocuklara göre daha hassastır ve uygulanan her türlü kremin emilimi daha fazladır. Bu nedenle 1 yaş altı güneş kremi seçerken mutlaka doktora danışılmalıdır.

Çocuklarınızı Güneşe Çıkarmadan Önce…

Çocuk güneşe çıkarmadan 15 dakika önce koruyucu ürün uygulanmalıdır. Çok açık tenli, renkli gözlü çocuklar ile 1 yaş altı bebeklerde 50 faktör ve üzeri güneş kremleri tercih edilmelidir.

Ten rengi koyu, esmer çocuklarda ise 30 faktörlü güneş kremi yeterli olur. Çocuklar dışarı çıkarılmadan en az 15-20 dakika önce krem sürülmelidir. Güneş kreminin koruma süresi en fazla 3-4 saattir.

Eğer çocuk yarım saatten fazla dışarı zaman geçirecekse güneş kreminin sık sık yenilenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Güneş Kremlerini Test Edin

Bazı güneş kremleri çocuklarda cilt alerjilerine sebebiyet verebilir. Bunun için test edilmelidir. Güneş kremi güneşe çıkmadan bir gün önce çocuğun koluna küçük bir alana sürülür ve yara bandı ile kapatılır.

Ertesi gün dışarı çıkıldığında, güneşin altındayken yara bandı çıkarılır. Eğer 15 dakika içinde o bölgede kızarıklık, şişlik ya da kaşıntı olmuyorsa bu güneş kremi kullanılmaya devam edilebilir.

bir önceki yıldan kalan güneş kremleri ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Çocukların Güneşe Çıkma Saatine Dikkat!

Güneş ışınlarının dik geldiği, dolayısıyla en etkili olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında asla güneşe çıkılmamalıdır. Hava bulutlu bile olsa güneş kremi mutlaka sürülmelidir. Güneşin olmaması zarar vermeyeceği anlamına gelmemektedir. Bu nedenle bu saatlere dikkat etmek ve her havada gerekli önlemleri almak önemlidir.

Çocukların kıyafet seçimine dikkat!

Yaz aylarında çocuklara ince, hafif ve pamuk giysiler giydirilmelidir. Terleme ihtimalleri çok yüksek olduğu için de sık sık kıyafetleri değiştirilmelidir.

1 yaş altı bebekler özellikle baş bölgesinden çok terleyebilir, üşür korkusuyla kalın şapkalardan kaçınılmalı, bahar ve yaz dönemleri için sadece rüzgarı engelleyecek pamuklu şapkalar tercih edilmelidir.

Giysiler kadar bebek arabalarının veya oto koltuklarının kumaşlarının da terletebileceği dikkate alınmalıdır.

Güneş çarpmalarına karşı bol sıvı tüketilmeli

Yaz aylarında uzun süre güneş altında kalan çocuklarda güneş çarpmaları olabilir. Çocukların ateşi yükselir ve halsizlik gözlenir. Terleme sonucu sıvı kaybı oluşur ve güneş çarpması olan çocuğun sıvı ihtiyacı artar.

Bu nedenle bol bol su içirilmeli, vücut sıcaklığı normalin üzerindeyse ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır. Yaz aylarında güneşin vurduğu araç içinde çocuklar uzun süre bırakılmamalıdır.

Özellikle 1 yaş altı bebekler için bu ısı tehli sonuçlar doğurabilir.

Güncellenme Tarihi: 12 Temmuz 2017Yayınlanma Tarihi: 11 Temmuz 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gunes-carpmasi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.