Sıcak Çarpmasına Karşı 7 Önlem

Güneş çarpmasına karşı 7 önemli kural!

Sıcak Çarpmasına Karşı 7 Önlem

Güneş ışınları çocuğun özellikle kemik gelişiminde önemli rol oynayan D vitamini yapımında kullanılan en değerli kaynak olsa da birçok hastalığa yol açabiliyor. Bunlardan belki de en tehlisi, özellikle yenidoğan bebeklerde ve 5 yaş üstü çocuklarda görülen güneş çarpması!

Sıcak ortama uzun süre maruz kalmak veya sıcak ortamda aşırı aktivite sonucu gelişen bitkinlik ve koma hali olarak tanımlanan sıcak çarpması geç kalındığında beyin kanaması, böbrek ve kalp yetmezliği gibi kalıcı hasarlar bırakabiliyor, hatta ölüme bile yol açabiliyor. İşte bu nedenle ebeveynlerin sıcaklarda daha dikkatli olmaları yaşamsal öneme sahip. Peki, çocuklarımızı güneş çarpmasından korumak için alabileceğimiz önlemler neler?

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Sancak ebeveynlerin güneş çarpmasına karşı almaları gereken önlemleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Öğle güneşinde oyuna bırakmayın!

Dış ortam aktiviteler için sabah saatlerini veya akşamüstünü tercih edin. Mecbur kalmadıkça çocuğunuzu güneş ışınlarının en yoğun olduğu 10.00 – 16.00 saatleri arasında sokağa çıkarmayın.

Susamasını beklemeyin

Güneş çarpmasından korunmanın en önemli yollarından biri, vücudu susuz bırakmamak. Çünkü su terlemeyle deri nemliliğini, bu sayede de vücut ısısının dengesini sağlıyor. Sıcak havalarda yeterli su alımı olmadığında terleme gerçekleşemiyor, ısı dengesi sağlanamadığı için de vücut ısısı hızlıca artıyor. Bunun sonucunda da sıcak çarpması gelişiyor.

“Ancak çocuklar susadıklarının farkına varamayabiliyor.” uyarısında bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Yasemin Sancak sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu nedenle çocuğunuzun su tüketimini mutlaka takip edin ve 1-3 yaş arasında ise susuz kaldığını fark edemeyebilecek bir dönemde olduğu için aralıklı olarak günde 1-1,5 litre su içirin.

İlk 6 ayda ise anne sütü alan bebeklere yaz ayları da dahil ek su verilmesine gerek olmamakla birlikte, formül mamayla beslenen bebeklere mamanın ardından 2-3 çay kaşığı kadar su verilebilir.”

Güneşe çıkarmadan koruyucu sürün

Güneşe çıkarmadan 30 dakika önce 50 faktör ve üstü koruyucu krem uygulayın. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Sancak kremlerin koruyucu etkilerinin 2-3 saat kadar sürdüğünü hatırlatarak, “Dolayısıyla bu süreden sonra kremi tekrarlamaya özen gösterin. Özellikle çocuğunuz denize girdikten sonra güneş koruyucu kremi yeniden uygulamanız çok önemli” diyor.

Açık renk ve pamuklu olsun

Çocuğunuzu güneş çarpmasından korumanız için özellikle kıyafetlerine dikkat etmeniz çok önemli. Hava giriş çıkışını sağlayan özelliği sayesinde terlemeyi önleyen pamuklu ve açık renkli giysileri tercih edin. Terlettiği için naylon içeriği yüksek giysilerden ise sakının. Uzun kollu tişört de güneşten korunmasına yardımcı olacaktır.

Şapkasız ve gözlüksüz olmaz!

Başın direkt olarak güneş maruziyetini engellemek için geniş kenarlıklı şapka veya şemsiye gibi güneş ışığından koruyan aksesuarlar kullanın. UVA ve UVB’ye karşı koruyuculuğu olan kenarları kapalı güneş gözlüklerini tercih edin.

Sık sık duş almasını sağlayın

Güneş çarpmasından koruyan önemli bir faktör de ılık suyla duş almasını sağlamak. Çünkü sık sık yaptırılan duş ile sıcak havalarda artmış olan vücut sıcaklığı düşürülebiliyor.

Bu amaçla yaz aylarında yenidoğan dönemi de dahil olmak üzere çocuğunuza günlük duş yaptırın.

İlk 6 ay her duşta saç-vücut şampuanı gibi ürünler kullanmayın, gereklilik yoksa bu ürünleri gün aşırı tercih etmeli, diğer günler duru suyla duş aldırmalısınız.

Araçta asla bırakmayın

Sıcak bir günde doğrudan güneş alan bir yere park edilen araç içindeki sıcaklık, 1 saat içinde çocuklar için tehli seviyelere yükselebiliyor. Sanılanın aksine gölgede bırakılan otomobiller de güvenli değil.

Bunların içindeki sıcaklık da 2 saatte kritik seviyeye yükselebiliyor. Unutmayın ki çocukların vücut sıcaklıkları yetişkinlere göre daha hızlı yükseliyor.

Bu nedenle çocuğunuzu gölgede dahi otomobilin içinde bırakmayın.

Bu belirtilere dikkat!

Hastalığın ilk döneminde; ateş, (37,8 C ve üzeri), tansiyon düşmesi, nabzın ve solunumun hızlanması, susuzluk hissi, gözyaşı miktarında azalma, ağız ile dilde kuruluk, kas krampları ve kaslarda hassasiyet başlıyor. Bu belirtilere bulantı ve kusma, baş dönmesi, baş ağrısı ve huzursuzluk ya da sersemlik hali genellikle eşlik ediyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Yasemin Sancakbu dönemde fark edilip bol sıvı alımı sağlandığında koma aşamasına gelinmeden hastalığın kontrol altına alınabildiğine dikkat çekerek, “Bu tabloda çocuk serin olan bir yerde tutulmalı ve kaybettiği sıvı mutlaka verilmeli.

Ateş yüksekliği varsa ateş düşürücü kullanılmalı ve ılık bir duş aldırılmalı. Kusma ile ateş ısrarla devam ediyorsa ve bilinç değişikliği varsa acil olarak bir doktora başvurulmalı” diyor.

Sıcak çarpmasına karşı nasıl önlem alınmalı?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/08/gunes-carpmasina-karsi-7-onemli-kural/

Sıcak Çarpmasına Karşı Alabileceğiniz 9 Önlem

Sıcak Çarpmasına Karşı 7 Önlem

Sıcak bitkinliği veya sıcak çarpıntısı gibi çok sayıda farklı ismi olan güneş çarpması, sıcak ve nemli havalar nedeniyle ortaya çıkar. Uzun süre güneşin altında durmak sıcak çarpmasının ortaya çıkmasındaki en önemli nedenlerdir.

Peki özellikle yaşlı, hasta ve çocukların çok daha kolay etkilenebildiği ve yaz aylarında aslında ne kadar da dikkatli olmamız gerektiğini bize hatırlatan güneş çarpmasından nasıl korunabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için bunu konu aldık ve güneş çarpmasına karşı neler yapabileceğinizi anlattık.

Gelin güneş çarpması yaşamamak ya da tedavi etmek için neler yapmalıyız beraber inceleyelim.

Güneş çarpmasının en önemli belirtilerinden biri yükselen ateştir.

37 ile 40 derece arasında görülebilen ateşle beraber, ciltte kuruluk, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, bağ ağrısı, göz bebeklerinde genişleme, düzensiz ve hızlı nefes alma ve kişinin ruh halindeki değişiklikler güneş çarpmasının en göze çarpan belirtileridir.

Özellikle hasta sayıklıyor, şaşkınlık ifadeleri gösteriyor, konuşma bozukluğu yaşıyor ve sanki beyni bulanmış gibi davranıyorsa güneş çarpması yaşıyor olma ihtimali yüksektir. Eğer kişinin bacak ve kollarında kramplar varsa yüksek miktarda sıvıyla beraber tuz kaybı da yaşanmıştır.

Güneş çarpması sonucu vücut kendi sıcaklığını ayarlayamaz hale gelir. Aşırı yükselen iç ve dış sıcaklık nedeniyle beyin de dahil olmak üzere hiçbir iç organ görevlerini yerine getiremez.

Bu duruma hemen müdahale edilmez, sıvı kaybı devam eder ve vücut sıcaklığı düşürülemezse kişi hayatını kaybedebilir.

Bu nedenle özellikle yaşlılar, çocuklar, hastalar ve hamileler çok ama çok daha dikkatli olmalıdır.

3. Bol Bol Su İçin

Birçok kişi günlük hayatında çay, kahve, asitli içecekler, ayran ya da soda tüketince günlük sıvı ihtiyaçlarını aldıklarını düşünürler. Bu son derece yanlış bir düşüncedir. Çünkü bu içeceklerin hiçbiri suyun yerini tutmaz.

Özellikle sıcak yaz günlerinde günde en az 2-3 litre su içmezseniz güneş çarpmasına ve diğer birçok hastalığa yakalanma riskiniz artacaktır. Bu nedenle sıvı tüketmeye tabi ki devam edin ama bunu en az 2 litre suyun üzerine ekleyin.

Ayrıca sağlığınız için çok sıcak saatlerde alkolden ve gazlı içeceklerden uzak durmayı ihmal etmeyin.

4. Rahat Kıyafetler Tercih Edin

Naylon gibi terleten kumaşlardan yapılmış kıyafetler adeta sıcak çarpmasına davetiye çıkartıyor. Yaz aylarında içerisindeki kendinizi rahat hissedebileceğiniz, hareketlerinizi kısıtlamayacak ve vücut ısınızı atmanıza yardımcı, nefes alan kıyafetler seçmeniz oldukça önemli. Bu sayede vücudunuz terleyebilir, teri kolayca dışarı atabilir ve bu sayede vücut sıcaklığını dengede tutabilir.

5. Günün En sıcak Saatlerinde Kendinize Serin Bir Yer Bulun

Yaz aylarında herkesin televizyonlarda, panolarda ve reklamlarda sizi bağıra bağıra uyardığını duyarsınız. Saat 11:00 ile 15:00 arası güneşe çıkmayın! Bu uyarının bu kadar çok tekrarlanmasının bir sebebi var. En çok güneş çarpması vakası bu saatlerde gerçekleşiyor.

Güneş ışınları bu saatlerde diğer saatlere göre çok daha dik düştüğü için vücudunuz çok daha kolay etkileniyor. Güneş çarpması yaşamak istemiyorsanız lütfen gün içerisinde mümkün olduğunda serin, güneşten uzak ve nemsiz yerleri tercih etmeye çalışın.

İşlerinizi eğer yapabiliyorsanız daha erken ve daha geç saatlerde halletmeye özen gösterin.

6. Sık Sık Duş Alın

Sabah evden çıkmadan alacağınız serin bir duş, dışarı çıktığınız ilk bir saatte sizi serin tutmaya yarayabilir. Akşam eve geldiğinizde alacağınız ikinci bir duş ise gece rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Yazın duş almaktan çekinmeyin, sizi güneş çarpmasından korumak için serinletici bir duştan daha iyi ne olabilir.

7. Güneşten Korunmayı İhmal Etmeyin

Yaz aylarında yanınızdan ayırmamanız gereken birkaç şey var. Öncelikle su! Suyunuzu asla ama asla yanınızdan ayırmayın ve sık içmeye dikkat edin. ikincisi ise sizi güneşten koruyacak bir obje. Bu bir şapka da olabilir şemsiye de, canınız ne istiyorsa.

Ama yanınızda sizi koruyacak böyle bir eşya olmasına dikkat edin. Özellikle ense, alın ve başın tepesi iyi bir şekilde korunmalıdır. Aman dikkat, çok sıkı şapkalar takmamaya ve şapkayı çok uzun süre kafanızda tutmamaya dikkat edin.

Güneş ışınlarını çeken şapkanız kafanızın daha çok ısınmasına neden olabilir.

8. Ağır Fiziksel Aktivitelerden Kaçının

Yaz aylarında zaten vücudunuz normalde olduğundan daha fazla enerji harcamaya ve hızlı çalışmaya meyillidir. Sıcak nedeniyle fazla mesai yapan bedeninize çok daha fazla yüklenmemelisiniz.

Egzersiz yapacağınız, yürüyüşe çıkacağınız ya da denize girip hem yüzüp her serinleyeceğiniz saatleri sabah erken ya da akşam güneş batmasına yakın saatlerde seçmeniz sağlığınız için faydalı olacaktır.

Ayrıca denizde uzun süre kalıp hem vücudunuzu yormamaya hem de güneşte fazla kalmamaya lütfen dikkat edin.

9. Güneş Çarpması Durumunda

Güneş çarpması geçiren kişi hemen gölge ve serin bir yere alınmalıdır. Eğer bilinci yerindeyse buz gibi olmamak şartıyla su verilmelidir. Kaybedilen tuzu yerine getirmek için sudan sonra tuzlu bir ayran içirilebilir. Serinlemesi için ıslak bezlerle alnına ensesine kompres yapılabilir.

Ama bu noktada buz gibi çok soğuk kompres maddeleri seçilmemelidir. Bu hastanın şoka girmesine neden olabilir. Kişinin dinlenmesine izin verilmeli ve ayağa kaldırmaya çalışılmamalıdır. Hastanın midesi bulanıyor ya da kusuyor olabilir, boğulmaması için yan bir şekilde yatırılmalıdır.

Bütün bunlar yapıldıktan sonra hastanın en kısa sürede biz uzmana görünmesi gerektiğini de hatırlatalım.

Источник: https://evdesifa.com/sicak-carpmasina-karsi-alabileceginiz-9-onlem/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть