Sıcak Çarpmasının Belirtileri

içerik

Güneş Çarpması Belirtileri ve Tedavisi

Sıcak Çarpmasının Belirtileri

Güneş çarpması güneş altında uzun süre kalma sonucu, vücut ısısını ayarlayan mekanizmaların bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan klinik bir tablodur. Hava sıcaklarının ani olarak yükselmesi ile birlikte sıcak çarpması şikayetlerinde de artış görülür.

Kendisini yüksek ateş, bulantı ve kas krampı gibi belirtilerle gösterebilen bu tabloda vakit kaybedilmeden gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Kaplan ve Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr.

Mustafa Ertuğrul, yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan güneş çarpması hakkında bilgi verdi.

Güneş Çarpması Nedir, Nasıl Oluşur?

Güneş çarpması özellikle öğle vakti, güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda oluşmaktadır. Aşırı sıcak havalarda, beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasıyla gelişen güneş çarpması, daha çok çocuklarda görülse de hemen hemen tüm yaş grupları için tehlidir. Rüzgarsız günlerde güneş çarpması riskinin arttığı da unutulmamalıdır.

Uzun süre yüksek sıcağa maruz kalmak ve vücudun normal sıcaklığına dönebilmek için yeterince sıvı kaybedememesi güneş çarpmasını da beraberinde getirmektedir. Vücut sıcaklığı organları tahrip edecek derecede çok yüksek seviyelere ulaşabilir.

Özellikle 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ortaya çıkangüneşçarpması, çocuk ve yaşlılarda daha düşük sıcaklıklarda da görülebilir.

Güneş Çarpması Nedenleri

Güneş çarpmasının en büyük nedeni çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktır.

Hem tatil amaçlı deniz kıyısında geçirilen vakitler hem de normalin üzerinde sıcaklık seviyesine sahip ortamlarda çalışmak güneş çarpmasının en büyük nedenlerinden biridir.

Bunun yanı sıra nemli hava da soğutma mekanizmasını azaltarak güneş çarpmasına sebep olabilir. Yüksek sıcaklıklarda fazla alkol tüketmek, kalın giyinmek ve aşırı besin tüketmek de güneş çarpmasını tetikleyebilir.

Sıcak havada insan vücudu kan akışını deri yüzeyine doğru artırır. Terleme ve soluk verme ile kendisini fazla ısıdan kurtarır. Terleme ve soluk almanın tam olarak gerçekleşemediği durumlarda sıcak bitkinliği ve güneş çarpması da kaçınılmaz hale gelir. Sodyum ve klor kaybı ile birlikte güneş çarpması belirtileri de görülmeye başlar.

Güneş Çarpması Belirtileri

Güneş çarpmasının en yaygın belirtileri; baş ağrısı, bulantı, kusma, yüksek ateş, terleyememe, sinir sistemi bozuklukları (sersemlik, yürümede bozukluk vs…), ruhsal durum bozuklukları ve bilinç kaybıdır.

Havale, solunumda düzensizlik ve 41 derece üzerinde ateşle birlikte deride kızarıklık da varsa “sıcak koması” görülme ihtimali yükselmektedir. İleri safhalarda oldukça tehli olabilen güneş çarpmalarında, ciddi oranda yaşam kaybı riski olduğu da unutulmamalıdır.

Öte yandan, güneş çarpması sonrası iyileşen kişilerin dahi sinir sistemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Bu nedenle ilk belirtide tanı konulması ve kişi bilincini yitirmeden gerekli müdahaleye başlanması gerekmektedir.

Sıcak çarpmasında görülen en belirgin belirtiler ise şöyledir;

 • Yüksek ateş,
 • Kuru –sıcak-ağrılı cilt,
 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Bulantı,
 • Kusma ve baş dönmesi,
 • Kas krampları,
 • Çarpıntı
 • Uykuya eğilim,
 • şuur bulanıklığı ve komaya kadar varabilen ciddi klinik tablolar görülebilir.

Güneş Çarpmasında Kimler Risk Altındadır?

Özellikle kronik hastalıkları olan hastalar ( yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği olanlar), kanser hastaları, aşırı kilolu veya kaşektik olan kişiler, psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, 65 yaş üzeri kişiler, 5 yaş altı çocuklar, gebeler sıcak yaz aylarında çok daha dikkatli olmalıdır.

Güneş Çarpmasında İlk Yardım

Güneş çarpmasına maruz kalan kişi hemen serin olan bir yere alınarak üzerinde sıkı giysiler varsa gevşetilir ve kusma riskine karşı yan yatırılır. Vücut ısısını düşürmeye yönelik başına göğsüne ve koltukaltlarına soğuk su ile ıslatılmış bez koyulabilir veya soğutucularla soğutmaya çalışmak gerekir.

Kan dolaşımını başa doğru yönlendirmek kişinin için ayaklarını yükseltmek, kol ve bacaklara masaj yapmak, duş aldırmak da gerekebilir.

  Kişinin bilinci açıksa sıvı alımının sağlanması, bilinç kapalı ise kesinlikle içmesi için sıvı verilmemesi takip ve tedavi amaçlı en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekir. 

Güneş çarpması durumunda bunları yapmayın.

 • Hastanın bilinci yerinde değilse su içirilmemelidir.
 • Alkol koklatılmamalıdır.
 • Katı yiyecekler çok tehli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kesinlikle verilmemelidir.

Güneş Çarpmasında Teşhis Nasıl Yapılır?

Güneş çarpması teşhisi hastanın semptomları gözden geçirildikten, kan basıncı ve sıcaklık değerleri ölçüldükten sonra konur. Bunun için öncelikle ağız içi sıcaklığı yerine rektal sıcaklık ölçülür. Gerekirse hastadan kan ve idrar örneği de istenir.

Güneş Çarpması Tedavisi

Güneş çarpmasında tablo kötüye gidiyorsa tuz ve elektrolit seviyelerini belirlemek için kan testleri kullanılır. Kan testi sonucuna göre de hastaya sıvı terapisi uygulanabilir. Güneş çarpması sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle böbrek yetmezliği gibi durumlara karşı hasta birkaç hafta takip edilir. Sıvı ve tuz dengesi ile sıcaklık değişimleri gözlem altında tutulur.

Güneş Çarpmasından Nasıl Korunmalı?

Güneş ve yüksek sıcaklığın zararlı etkilerinden vücudumuzu korumak için;

 • Mecbur kalmadıkça güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkılmamalı,
 • Terletmeyen ince, açık renkli ve bol giysiler tercih edilmeli,
 • Mutlaka güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalı,
 • Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu kremler sürülmeli
 • Günde en az 2,5-3 lt sıvı tüketilmeli (ayran soda su vb.)
 • Sindirimi kolay hafif yiyecekler tercih edilmeli
 • Fırsat buldukça ılık duş alınmalı
 • Uzun ve ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Çocuklarda Güneş Çarpmasına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların cildi, yaşamın ilk yıllarında çok ince olduğu için güneşe karşı hassastır. Çocukları dışarı çıkarırken mutlaka güneş koruyucu sürmek gerekir.

Güneş kremi seçerken de mineral filtre içermesi ve bebeğe alerji yapmayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Kimyasal filtre içeren güneş kremlerinde alerji riski daha yüksektir.

1 yaş altı bebeklerin cildi büyük çocuklara göre daha hassastır ve uygulanan her türlü kremin emilimi daha fazladır. Bu nedenle 1 yaş altı güneş kremi seçerken mutlaka doktora danışılmalıdır.

Çocuklarınızı Güneşe Çıkarmadan Önce…

Çocuk güneşe çıkarmadan 15 dakika önce koruyucu ürün uygulanmalıdır. Çok açık tenli, renkli gözlü çocuklar ile 1 yaş altı bebeklerde 50 faktör ve üzeri güneş kremleri tercih edilmelidir.

Ten rengi koyu, esmer çocuklarda ise 30 faktörlü güneş kremi yeterli olur. Çocuklar dışarı çıkarılmadan en az 15-20 dakika önce krem sürülmelidir. Güneş kreminin koruma süresi en fazla 3-4 saattir.

Eğer çocuk yarım saatten fazla dışarı zaman geçirecekse güneş kreminin sık sık yenilenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Güneş Kremlerini Test Edin

Bazı güneş kremleri çocuklarda cilt alerjilerine sebebiyet verebilir. Bunun için test edilmelidir. Güneş kremi güneşe çıkmadan bir gün önce çocuğun koluna küçük bir alana sürülür ve yara bandı ile kapatılır.

Ertesi gün dışarı çıkıldığında, güneşin altındayken yara bandı çıkarılır. Eğer 15 dakika içinde o bölgede kızarıklık, şişlik ya da kaşıntı olmuyorsa bu güneş kremi kullanılmaya devam edilebilir.

bir önceki yıldan kalan güneş kremleri ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Çocukların Güneşe Çıkma Saatine Dikkat!

Güneş ışınlarının dik geldiği, dolayısıyla en etkili olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında asla güneşe çıkılmamalıdır. Hava bulutlu bile olsa güneş kremi mutlaka sürülmelidir. Güneşin olmaması zarar vermeyeceği anlamına gelmemektedir. Bu nedenle bu saatlere dikkat etmek ve her havada gerekli önlemleri almak önemlidir.

Çocukların kıyafet seçimine dikkat!

Yaz aylarında çocuklara ince, hafif ve pamuk giysiler giydirilmelidir. Terleme ihtimalleri çok yüksek olduğu için de sık sık kıyafetleri değiştirilmelidir.

1 yaş altı bebekler özellikle baş bölgesinden çok terleyebilir, üşür korkusuyla kalın şapkalardan kaçınılmalı, bahar ve yaz dönemleri için sadece rüzgarı engelleyecek pamuklu şapkalar tercih edilmelidir.

Giysiler kadar bebek arabalarının veya oto koltuklarının kumaşlarının da terletebileceği dikkate alınmalıdır.

Güneş çarpmalarına karşı bol sıvı tüketilmeli

Yaz aylarında uzun süre güneş altında kalan çocuklarda güneş çarpmaları olabilir. Çocukların ateşi yükselir ve halsizlik gözlenir. Terleme sonucu sıvı kaybı oluşur ve güneş çarpması olan çocuğun sıvı ihtiyacı artar.

Bu nedenle bol bol su içirilmeli, vücut sıcaklığı normalin üzerindeyse ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır. Yaz aylarında güneşin vurduğu araç içinde çocuklar uzun süre bırakılmamalıdır.

Özellikle 1 yaş altı bebekler için bu ısı tehli sonuçlar doğurabilir.

Güncellenme Tarihi: 12 Temmuz 2017Yayınlanma Tarihi: 11 Temmuz 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gunes-carpmasi/

Güneş Çarpması Nedir, Belirtileri Nelerdir? Sıcak Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Sıcak Çarpmasının Belirtileri
83 / 100SEO Score

Vücut fonksiyonlarının çalışabilmesi ve yaşamın devamı için, vücut sıcaklığının belli aralıklarda tutulması gerekir. İnsan vücudu aşırı sıcağa maruz kaldığında kendini soğutacak mekanizmaları harekete geçirir. Eğer uzun süre veya aşırı derecede sıcağa maruz kalınırsa sıcak çarpması veya güneş çarpması gelişir.

Sıcak çarpmaları en çok güneşe bağlı geliştiği için güneş çarpması olarak da adlandırılır. Ancak sıcak çarpması sadece güneş ışınlarına bağlı gelişmez. Örneğin hamamda güneş ışınları olmadığı halde, aşırı sıcaktan dolayı sıcak çarpmaları gelişebilir.

Vücut kendini temelde 2 mekanizma ile soğutur:

 1. Terleme: Ter buharlaşarak vücudun ısı kaybetmesini sağlar. Böylece vücut sıcaklığının yükselmesi engellenir.
 2. Kanın ciltte birikmesi (göllenmesi): Aşırı sıcakta cilde kan taşıyan damarlarda genişleme olur ve cilde taşınan kan miktarı artar. Böylece ciltten daha fazla ısı kaybedilir ve vücut sıcaklığı düşürülür.

Güneş ışınlarına (sıcaklığa) aşırı maruz kalanlarda birden çok durum gelişebilir . Bunlar:

 • Sıcak bitkinliği,
 • Sıcak bayılması (senkobu),
 • Güneş çarpması (sıcak çarpması).

Bunların içerisinde en ağırı ve ölümcül seyredeni sıcak çarpmasıdır. Diğer durumlar daha hafif olup tedavileri daha kolaydır. Bu durumları sırayla inceleyelim.

Sıcak Bitkinliği

Aşırı sıcağa veya güneş ışınlarına maruz kalındığında terleme ve sıvı kaybı artar. Ayrıca ciltteki kan akımı da artar. Bunların sonucunda damardaki sıvı (su) miktarı azalır, hayati organlara taşınan kan miktarında düşme olur. Bu da sıcak bitkinliğinin belirtilerini açığa çıkarır.

Sıcak bitkinliğinde şu belirtiler görülür:

 • Ateş: Genellikle 40 dereceyi geçmez.
 • Cildin terli ve nemli olması.
 • Kramplar: Terleme sırasında kaybedilen aşırı sıvı özellikle bacaklarda kramplara neden olur.
 • Tansiyon düşüklüğü,
 • Kalp hızında artma,
 • Hızlı nefes alıp verme,
 • Huzursuzluk,
 • Susama hissi,
 • Bulantı, kusma görülebilir.
 • İştahsızlık,
 • Baş ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • Halsizlik, bitkinlik görülebilir.

Eğer bu belirtilerin yanında kişide baygınlık gelişirse buna sıcak senkobu adı verilir. Kişide sıcak maruziyeti devam ederse durum ağırlaşabilir ve sıcak çarpması gelişebilir.

Sıcak bitkinliğinin tedavisi:

 • Kişi sıcak ortamdan uzaklaştırılarak çalışılır. Gölge ve esintili bir bölgeye alınır.
 • Sıcaklık artışına neden olabilecek giysiler çıkarılır.
 • Sırtüstü yatırılarak bacakları havaya kaldırılır.
 • Kişi soğutulmaya çalışılır. Örneğin deriden ısı kaybetmesi için yüzü yıkanabilir.
 • Ağızdan bol su içirilir. Mümkünse tuzlu sıvı vermek ve dinlenmesini sağlamak gerekir.
 • Kişi rahatlamaz veya şikayetler uzun sürerse acil sağlık hizmetlerini aramak gerekir.

Sıcak bitkinliği toplumda genellikle güneş çarpması şeklinde ifade edilir. Ancak güneş çarpması daha ağır bir durumdur.

Hem güneş çarpması hem de sıcak bitkinliğinde kişiye alkollü içecekler verilmemelidir.

Güneş Çarpması Nedir?

Vücut sıcaklığını dengeleyen sistemin güneş ışınları veya aşırı sıcak nedeniyle bozulması sonucu gelişir.  Kişide terleme durur. Dolayısıyla ter yoluyla ısı atılamaz. Acil ve ölümcül bir durumdur. Kişinin mutlaka tıbbi destek alması gerekir. Ayrıca kişide kalıcı hasarlara neden olabilir.

Özellikle çocuklar ve yaşlılarda güneş çarpması daha sık görülür. Hava sıcaklığı kadar nem miktarı da önemli bir faktördür.  Nem ile birlikte ciltten ısının atılması zorlaşır. Bundan dolayı yüksek nemli bölgelerde daha düşük sıcaklıklarda güneş çarpması görülebilir.

Korunma

Alınacak bazı önlemler ile güneş çarpması engellenebilir.

 • Güneş ışınlarının yoğun olduğu öğlen saatlerinde dışarı çıkmamak gerekir.
 • Güneş ışınlarının direkt temasını engelleyen şemsiye, şapka veya uzun kollu giysiler kullanılabilir.
 • Sıcak havalarda aşırı kalın, vücut sıcaklığını arttıracak giysiler giymemek gerekir.
 • Gün içerisinde bol su içmek gerekir. Yeterli sıvı almayan kişi güneş ışınlarından çok daha kolay etkilenilir.
 • Sıcak ve güneşli havalarda aşırı efor sarf edecek aktivitelerden uzak durmak gerekir.
 • Sıcak havaya alışkın olmayanların, vücutlarının alışabilmesi için güneşte kalma sürelerini yavaş yavaş arttırmaları gerekir. Alışkın olunmayan bir sıcaklığa uzun süre maruz kalmak sıcak çarpması riskini arttırır.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/gunes-carpmasi/

Güneş çarpması nedir? Belirtileri ve yapılması gereken acil tedbirler

Sıcak Çarpmasının Belirtileri

Güneş çarpması, genellikle uzun süre yüksek sıcağa maruz kalmanın veya fiziksel zorlanmanın bir sonucu olarak vücudunuzun aşırı ısınmasına bağlı bir durumdur.

Sıcak çarpması olarak da bilinen güneş çarpması vücut sıcaklığınız 40 derecenin üzerine çıktığında ortaya çıkar ve vücuda en çok hasar veren ısı kaynaklı hastalıktır. Güneş çarpması acil müdahale gerektirir.

Tedavi edilmediğinde beyin, kalp, böbrek ve kaslarınıza hızlıca zarar verebilir. Hasar tedaviyi geciktirir ve ciddi komplikasyon veya ölüm riskinizi artırır. Teşhis; öykü, fiziksel muayene ve vücut sıcaklığının ölçümüyle yapılır. Tedavide amaç, vücudun anında soğutulmasıdır.

Güneş çarpması önlenebilir bir hastalıktır. Bol sıvı alarak, sıcağa çok maruz kalmayarak, hava geçirgen kıyafetler giyerek ve sıcak çarpması ve sıcak yorgunluğunun belirtilerini tanıyarak ve müdahale ederek güneş çarpmasından korunabilirsiniz.

Yaşlılar, hamile kadınlar ve küçük çocuklar sıcak çarpması için daha yüksek risk altındadır, çünkü vücutları sağlık problemleri olmayan yetişkinlere göre daha zor serinler. Bebekleri, çocukları veya evcil hayvanları araçlarda bırakmayın ve araçlarınızı mutlaka kitleyin.

Güneş çarpması belirtileri

 • 40 derece ya da üzeri vücut ısısı.
 • Zihinsel durum veya davranışlarda bozulma (Kafa karışıklığı, konuşma bozukluğu, sinirlilik, nöbetler veya koma)
 • Terleme olmaması ve ciltte kızarıklık, sıcaklık ve kuruluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Solunumun hızlanması
 • Kalp atışında hızlanma
 • Baş ağrısı
 • Kas krampları ve ağrıları
 • Yorgunluk ve halsizlik

Güneş çarpması tıbbi bir acil durumdur. Bir kişinin güneş ya da sıcak çarpması yaşadığını düşünüyorsanız derhal 112 acil servisi arayın ya da hastayı hastaneye götürün. Tıbbi yardım gelmesini beklerken kişiyi soğutarak ilk yardımı hemen başlatın

Güneş çarpmasında ilk yardım

 • Kişiyi klimalı bir ortama veya en azından serin, gölgeli bir alana taşıyın ve gereksiz giysileri çıkarın.
 • Mümkünse, kişinin vücut sıcaklığını ölçün ve en azından 38.5 dereceye kadar soğutmak için ilk yardımı başlatın. Termometre yoksa da ilk yardıma başlayın!
 • Hastanın cildini bir sünger veya bahçe hortumuyla ıslatırken bir yandan da yelpazeleyerek serinletin.
 • Hastanın koltuk altlarına, kasık, boyun ve sırtına buz torbaları koyun. Bu bölgelerde cilde yakın kan damarları bulunduğu için, onları soğutmak vücut sıcaklığını azaltabilir.
 • Hastayı duşa sokun veya soğuk su küvetine daldırın.
 • Eğer kişi genç ve sağlıklı ise ve aktif bir şekilde egzersiz yaparken sıcak çarpması yaşadıysa vücudu soğutmak için buz banyosu kullanabilirsiniz.

Daha yaşlı hastalar, küçük çocuklar, kronik hastalıkları olan hastalar ya da güneş çarpması olan kişiler için buz banyosu kullanmayın. Bunu yapmak tehli olabilir.

Yazın güneş çarpması ve böcek ısırmasına karşı acil müdahale yöntemleri

 • Bebekler ve yaşlılar: Aşırı ısınma ile baş edebilme yeteneğiniz, merkezi sinir sisteminizin gücüne bağlıdır. Bebeklerde, merkezi sinir sistemi tam olarak gelişmemiştir ve 65 yaşın üzerindeki yetişkinlerde, merkezi sinir sistemi bozulmaya başlar, bu da vücudunuzun vücut ısısındaki değişikliklerle başa çıkmasını zorlaştırır.
 • Susuz kalmak
 • Sıcak havalarda askeri eğitim, futbol ya da uzun mesafe koşuları gibi sporlarla vücudu aşırı zorlama
 • Yazın başlangıcı ya da seyahat gibi durumlarda ani sıcaklık artışına maruz kalma
 • Bulunduğunuz ortamda serinletici fan ya da klima olmaması
 • Bazı ilaçlar: Bunlar arasında antihistaminikler, diyet hapları, diüretikler, yatıştırıcılar, sakinleştiriciler, uyarıcılar, nöbet ilaçları (antikonvülzanlar), kalp ve tansiyon ilaçları ve antidepresanlar ve antipsikotikler gibi psikiyatrik hastalıklar için ilaçlar
 • Aşırı miktarda alkol tüketmek
 • Kokain ve metamfetamin gibi yasadışı uyuşturucular
 • Kalp, akciğer veya böbrek hastalığı, obezite veya düşük kilo, yüksek tansiyon, diyabet, akıl hastalığı, orak hücre özelliği, alkolizm, güneş yanığı ve ateşe neden olan tüm durumlar
 • Diyabet hastaları
 • Bolaçık renkli ve pamuklu giysiler giyin
 • Kendinizi geniş kenarlı bir şapka, güneş gözlükleri ve en az 30 faktörlü bir güneş koruyucu ile güneşin zararlı etkilerinden koruyun. Eğer yüzüyor ya da terliyorsanız güneş koruyucunuzu her 2 saatte bir yenileyin.
 • Bol sıvı tüketin
 • Vücudunuzun nemini ve ısı yayma yeteneğini etkileyebilecek ilaçlar kullanıyorsanız özellikle dikkatli olun.
 • Park halindeki bir arabada evcil hayvanınız da dahil hiç kimseyi bırakmayın. Aracınız park edildiğinde, bir çocuğun içeri girmesini önlemek için kilitli tutun.
 • Günün sıcak saatlerinde yorucu aktiviteler yapmayın.
 • Vücudunuzun sıcak havaya uyum sağlaması birkaç hafta sürebilir. Yavaş yavaş alışın. Birden sıcağa maruz kalmayın.
 • Alkol ve kahve tüketiminizi sınırlayın

Çok açık tenli, renkli gözlü çocuklar ile 1 yaş altı bebeklerde 50 faktör ve üzeri güneş kremleri tercih edilmelidir. Ten rengi koyu, esmer çocuklarda ise 30 faktörlü güneş kremi yeterli olur. Çocuklar dışarı çıkarılmadan en az 15-20 dakika önce krem uygulanmalıdır.

Güneş kreminin koruma süresi en fazla 3-4 saattir. Eğer çocuk uzun süre dışarıda zaman geçirecekse güneş kreminin sık sık yenilenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Güneş kremini önce test edin

Bazı güneş kremleri çocuklarda cilt alerjilerine sebebiyet verebilir. Bunun için test edilmelidir.

Güneş kremi güneşe çıkmadan bir gün önce çocuğun koluna küçük bir alana sürülür ve yara bandı ile kapatılır. Ertesi gün dışarı çıkıldığında, güneşin altındayken yara bandı çıkarılır.

Eğer 15 dakika içinde o bölgede kızarıklık, şişlik ya da kaşıntı olmuyorsa bu güneş kremi kullanılmaya devam edilebilir.

Bir önceki seneden kalan güneş kremleri ise asla kullanılmamalıdır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/gunes-carpmasi-nedir-belirtileri-yapilmasi-gereken-acil-tedbirler/

Güneş Çarpmasına Ne İyi Gelir

Sıcak Çarpmasının Belirtileri

Güneş çarpması genellikle yüksek sıcaklıkta uzun süre kalınması sonucu vücudun aşırı ısınmasıyla birlikte meydana gelir. Vücut ısısı 40°C veya daha yükseğe çıkarsa bünyede değişiklikler meydana gelir ve güneş çarpması gerçekleşir.

Güneş çarpması acil tedavi gerektirir. Tedavi edilmeyen güneş çarpması hızla beyin, kalp, böbrek ve kaslara zarar verebilir. Hasar, ciddi komplikasyona neden olup daha uzun tedaviler gerektirebildiği gibi ölüm riskini arttırır.

Belirtileri

Güneş çarpmasının belirtilerini kısaca aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Vücutta ısı derecesinin 40° C’i geçmesi en önemli belirtisidir.
 • Zihinsel durum veya davranış değişikliği. Konfüzyon, ajitasyon, konuşma bozukluğu, sinirlilik.
 • Terlemede değişme. Güneş çarpması, sıcak ve kuru cilt hissine neden olur. Bunun yanında ağır güneş çarpması cildin nemli hissedilmesine neden olabilir.
 • Bulantı ve kusma.
 • Ciltte aşırı derecede kızarıklık.
 • Hızlı nefes alma.
 • Yüksek kalp hızı, çarpıntı.
 • Baş ağrısı

Eğer güne çarpması geçirdiğinizi düşünüyorsanın 112 Acil Servisi arayarak mutlaka acil tıbbi yardım istemelisiniz. Acil servisi beklerken kendiniz şu önlemleri almalısınız:

 • Gölgeli bir yere geçin.
 • Fazla giysileri çıkarın.
 • Soğuk su altına girin veya buzla vücudun geneline uygulama yapın, eğer evde yalnızsanız bir sünger yordamıyla soğuk suyu vücudunuza başınıza uygulayın, bulunduğunuz yerde başkaları varsa onlara haber vererek soğuk duş alın.

Risk Grupları: Güneş çarpmasına neden olan bazı risk faktörleri de vardır. Bunları sıralayacak olursak:

Yaş: Yaş durumuna göre güneş çarpmasının şartları ve sonuçları değişebilir. 65 yaş üzeri için normal sıcaklıklar bile tehli olabilir. Çünkü bağışıklık sistemi zayıftır ve sıcaklıklarla mücadele edemez.

Sıcak Havada Çalışma: Genelde dışarıda çalışanları etkiler. İnşaat işçileri, futbolcular, askerler gibi.

Aniden Sıcak Havaya Maruz Kalma: Bunlar iklim veya yer değişiklikleri sonucu ortaya çıkar. Başka bir şehir veya ülkeye gidildiğinde veya tatilde plajlarda çok sık rastlanılan güneş çarpmaları türüdür.

Bazı İlaçlar: Bazı ilaçlar vücudun nemli kalmasını ve su kaybı yaşamasını tetikleyebilir. Kan basıncı, damar açıcı düzenleyen ilaçlar alıyorsanız güneş çarpmasına karşı vücudu olumsuz yönde etkileyebilir.

Sağlık Koşulları: Kalp ve akciğer hastalıkları, güneş çarpması riskini arttırır. Bunun yanında aşırı kilo, astım hastaları da güneş çarpmalarından ciddi şekilde etkilenmektedirler.

Güneş Çarpmasına Ne Yapılmalı Tedavi ve Önlemler

Birisinin güneş çarpmasına maruz kaldığını anladıysanız veya bu kişi siz iseniz şunları yapmaya çalışın:

 • Gölgeli bir yere geçin veya kapalı alandaysınız vücudunuzu soğutacak klima veya su kullanın.
 • Bol bol sıvı alın ama bunlar alkollü veya asitli içecekler olmamalıdır. Su, ayran ve benzeri.
 • Üzerinizdeki giysileri çıkararak vücudun soğumasını sağlayın.
 • Banyoya gitme imkanız varsa mutlaka soğuk suda duş alın. Acil yardım istediyseniz soğuk su doldurulmuş küvette bekleyin.
 • Vücut ısısı eğer bütün bunlara rağmen düşmüyorsa mutlaka 112 yi arayarak acil yardım isteyin.

Aşağıdaki sınıfın acilen hastaneye ulaştırılması gerekir:

 • İki yaşın altındaki çocuklar
 • Yaşlılar
 • Böbrek hastaları
 • Kalp hastaları
 • İnsülin kullanan şeker hastaları

Ambulans gelinceye kadar yapmanız gerekenler:

 • Kapalı alanda ise ortamı havalandırmak için kapıları ve pencereleri açın.
 • Açık alandaysa serin bir yere taşıyın.
 • Aspirin veya parasetamol ilaçlardan uzak durun, bol bol su içmelerini sağlayın.
 • Havlu veya bir sünger aracılığı ile cildine ılık su takviyesi yapın.
 • Ciltte soğuk suyu aniden uygulamayın, yavaşça ve dolaşımın artması için el ayak kısımlarına masaj yapın.
 • Eğer kusma varsa rahat nefes alabilecek pozisyona getirin.
 • Eğer sara nöbetine benzer bir nöbet geçiriyorsa kesinlikle ağzına bir şey koymayın, su vermeyin, suyu cilde uygulayın.

Soğan: Güneş çarpan kişinin alnına soğanı ezerek koyun, ısının alınmasına yardımcı olacaktır. Soğanın faydaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Çemen: Kurutulmuş çemeni ıslatarak ezin ve bal karıştırarak 3-4 saat arayla 2-3 kaşık alın, bu daha hızlı kendinize gelmenizi sağlayacaktır.

Ayran: Bol bol ayran tüketin veya yoğurt da olabilir. Kısa sürede kendinize gelmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında yoğurdu cildinize de uygulayabilirsiniz. Vücudun hızla soğumasına yardımcı olur. Ayran hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Meyve Sebze: Güneş çarpması esnasında savunma sistemi yorgun düşmüştür. Bunun için bol bol meyve ve sebze tüketmeye çalışın.

Kaynaklar

Источник: https://www.acil.net/gunes-carpmasina-ne-iyi-gelir/

Güneş Çarpması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Sıcak Çarpmasının Belirtileri

Güneş çarpması özellikle güneşin etkin bir şekilde yeryüzüne geldiği yaz mevsiminde, öğle saatlerinde gerçekleşen bir durumdur. Bu günlerde kişinin kendisini güneşe ve sıcağa karşı koruması gerekir. Aksi halde çok ciddi olmasa da kişiyi rahatsız eden, günlük hayatı etkileyen birtakım belirtiler görülebilir.

Güneş çarpması herkes için risk oluştururken yaşlılar, hamileler ve çocuklar bundan daha çok etkilenen kişilerdir. Güneş çarpmasında vücudun ısı dengesinde bozulma söz konusudur. Doğal olarak tedavi planlamasında vücut ısısı konusuna önem verilir. Güneş çarpmalarının hepsinde doktora başvurmak gerekmeyebilir. İlk yardım bilgilerini uygulayabilirseniz hasta bu durumu evde de atlatabilir.

Güneş Lekeleri Nasıl Oluşur? Önleme ve Tedavi Yolları Nelerdir?

İlk yardım bilginiz yoksa hastaya hiç müdahale etmemek ve doğrudan bir hastaneye götürmek yapılacak en doğru davranıştır. Ayrıca bazı tablolarda güneş çarpması etkisi çok ciddidir ve mutlaka tıbbi tedavi gerekir.

Güneş çarpmasının ciddiyet seviyesi hastada görülen belirtilerden çok rahat anlaşılabilir. Şimdi dilerseniz, güneş çarpmasının nedenlerini, belirtilerini, nasıl önlenebildiğini ve tedavisini hep birlikte öğrenelim.

Güneş Çarpmasının Nedenleri Nelerdir?

İnsan vücudunda ısının derecesini kontrol edebilecek bir yapı vardır. Vücut aşırı sıcağa maruz kaldığında vücuttaki soğutma sistemi düzgün çalışmayacaktır. Yani güneş çarpmasının en önemli nedeni vücudun sıcağa maruz bırakılmasıdır.

Bu sıcağa maruz kalmada güneşin rolü büyüktür. En önemli diğer sebep ise vücudun susuz kalmasıdır. Vücut susuz kaldığında kişi güneş çarpmasına karşı risk altında kalır. Terleme nedeniyle de su kaybı görülebilir.

Bu durumlarda yeterli sıvı vücuda alınmazsa kan dolaşımında bulunan suyu vücut kendisi çeker.

Güneş Çarpmasının Belirtileri Nelerdir?

Vücudun su kaybetmesinin de etkisiyle ciltte kuruma ve kızarma görülür. Kurumaya bağlı olarak deri pul pul görünebilir. Güneş çarpmasının en sık görülen belirtilerinden birisi de aşırı terlemedir. Güneş çarpmasının etkileri en üst seviyeye ulaştığında terleme sona erer.

Bunların dışında baş dönmesi, kalp çarpıntısı, ateşlenme, bilinç kaybı, kasılma ve hatta halüsinasyon görme gibi belirtiler görülebilir. Güneş çarpması bu şekilde içsel etkiler dışında güneş yanıklarıyla birlikte de görülebilir. İdrar renginde koyulaşma söz konusudur.

Güneş çarpmasıyla yükselmiş vücut ısısı tavan seviyedeyse hasta kusabilir.

Güneş Çarpmasından Korunma Yolları Nelerdir?

Güneş çarpmasından korunmak için yapılabilecek en iyi şey sıcağın tavan yaptığı saatlerde mümkünse dışarıda bulunmamaktadır. Çıkmak zorunlu ise çıkmadan önce bol su alınmalı ve ara ara su içmeye devam edilmelidir.

Çocukların güneş çarpmasından korunması için 10:00 ve 15:00 saatleri arasında güneşe maruz kalmamaları gerekmektedir. Güneş kremi, açık renk ve ferah giysiler de koruyucu olabilir. Uzun süre yürümek gerekiyorsa sık sık serin yerlerde dinlenmekte yarar var.

Ayrıca güneşin etkisinin hafiflemesine yardımcı olacak şapka takmak veya açık renk şemsiye kullanmak da güneş çarpmasını önleme yolları arasında yer almaktadır.

Güneş Çarpmasının Tedavisi Nedir?

Güneş çarpmasında erken teşhis önemli bir detaydır. Tıbbi tedavi ne kadar erken başlarsa güneş çarpmasının etkileri o kadar erken ortadan kaldırılabilir. Tedavide öncelik vücut ısısını düşürmeye çalışmak olacaktır.

Bu nedenle ılık su ile banyo, vücudun soğuk havlu ile sarılması işe yarayabilir. Su kaybının önüne geçmek için hastalara elektrolit sıvı içirilir. Sıvı kaybı ciddi oranlardaysa hastaya damardan sıvı verilebilir.

Baş ağrısı, ateş gibi diğer belirtilerin hafiflemesi için ilaç tedavisine başlanabilir.

Güneş Çarpması Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş çarpması belirtileri hafifse, hissedildiği ilk anda evde bazı uygulamalarla hastanın rahatlaması mümkün hale getirilebilir.

Tıpkı hastanede olacağı gibi hastanın soğuk havlularla ovulması işe yarayacaktır. Bir litre suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek hastaya tuzlu su içirilebilir. Kasılma mevcutsa bu bölgelere masaj yapılabilir.

Masaj öncesinde kasılan kasa soğuk havlu uygulaması yapılabilir.

Güneş Çarpmasında İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

Aşırı sıcağa maruz kalmış ve fenalaşmış kişiyi gördüğünüzde ilk yapılması gereken hastanın serin bir yere alınmasıdır. Vücudu bunaltan giysiler hastanın üstünden çıkartılmalı ve soğuk kompresler uygulanmalıdır.

Hastanın başı çok kalabalık olmamalı ve hasta mutlaka hava alabilmelidir. Hastanın bilinci yerindeyse hafif serin su içirilebilir. Hastada kriz anı söz konusuysa ve kusuyorsa kişi yan çevrilmeli ve kusmanın bitmesi beklenmelidir.

Hastaya kesinlikle soğuk olması adına gazlı içeceklerden vermeyin. Bilinç kaybı söz konusuysa içecek ve yiyecek vermeye zorlamayın.

Güneş Çarpmasında Risk Grubunda Kimler Yer Alır?

Yüksek sıcak herkes için risk içermektedir. Sıcak havalarda dışarıda olan herkes güneş çarpmasına maruz kalabilir. Ancak özellikle çocuklar ve yaşlılar riskli yaş grubundadırlar.

Bunun dışında damar sertliği, kalp yetmezliği, şeker hastalığı olanlar, alkol tüketenler, parkinson olanlar, vücudun ısı dengesini ayarlamasına engel teşkil eden antidepresan, diüretik gibi ilaçlar kullananlar güneş çarpmasından daha kolay etkilenebilmektedir.

Cilt (Deri) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Güneş çarpmasında bünyesi her konuda hassas olan kişiler de risk altında olacaktır. Sıcak havada aşırı hareket halinde olmak da güneş çarpmasına davetiye çıkarabilir. Dolayısıyla koşucular, bisiklet sürücüleri de kendilerine daha fazla dikkat etmelidir.

Источник: https://bilgihanem.com/gunes-carpmasi-nedir/

Güneş Çarpması Belirtileri Neler, Nasıl Geçer?

Sıcak Çarpmasının Belirtileri

Güneş çarpması belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, yapılacaklar-yapılmayacaklar listesini hazırlamak ve gerekli tedbirleri almak önemlidir. Güneş Çarpması kaç günde ve nasıl geçer sorularının cevapları esraninportresi’nde.

Kavurucu sıcakları beraberinden getiren yaz güneşi sağlıklı bir kişise dahi güneş çarpmasına neden olabilir. Çünkü ısı, enerjiyi emer ve zayıf, güçsüz, uyuşuk hissetmenize neden olur. Ayrıca sıcaklar sebebiyle vücutta dehidrasyon (susuzluk) meydana gelebilir. Gerekli önlemler alınmaz, önemsenmez ve aşırı sıcağa maruz kalınırsa güneş çarpması çok daha ciddi hastalıklara dönüşebilir.

Güneş çarpması, yaz aylarında oldukça yaygındır. Güneş çarpması nedenlerini anlamak, güneş çarpması belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesini hazırlamak ve gerekli tedbirleri almak önemlidir. Güneş çarpması kaç günde ve nasıl geçer sorularını cevaplamadan önce nedenleri ve belirtilerine bakalım;

Güneş Çarpması Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuzdaki sıvılar, sıcak hava koşullarında vücudun sıcaklığını korumakla sorumludur. Vücut, aşırı ısıyı serbest bırakmak için terler. Bundan daha uzun bir süre ısıya maruz kaldığında ise soğumaya başlar. Vücut fazla sıvı kaybettiğinde, dehidrasyon ve güneş çarpması sorunlarını yaşarız.

Vücut sıcaklığının 40-41 derecelere kadar yükselirse bu durum, nörolojik hasara neden olabilecek, hayatı tehdit eden bir duruma kolayca dönüşebilir.

Spor yapmak alışkınlık halinde değilse, sıcaklarda spor yapmak sizin için de imkansız hale gelebilir. İşte, esraninportresi.com olarak derlediğimiz, sıcaklarda spor yaparken bilmeniz gerekenler–> Sıcakta spor yapmak

Güneş çarpması iki nedenden dolayı meydana gelebilir:

Sıcak havalarda vücudun fazla enerji sarf etmesi örneğin, sıcakta birkaç saat boyunca spor

Yaşlı kişiler, çocuklar, düzenli ilaç kullananlar ve diğer bazı hastalıkları olan kişiler genellikle vücut ısısını düzenlemede sıkıntı çekerler. Bu nedenle herhangi bir fiziksel aktivite olmadan bile yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında güneş çarpması/ısı çarpması sorunu yaşayabilirler.

Peki, güneş çarpmasının belirtileri nelerdir?

Isı-Güneş çarpması başlangıcını gösteren birkaç uyarı işareti;

 • Yüksek vücut sıcaklığı (40-41 derece ve üstü)
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi ve halsizlik
 • Soluk cilt
 • Hızlı nefes alma ve artan nabız
 • Kas krampları ve karın krampları
 • Fazla terleme ya da terleme yetersizliği

Isı çarpması, bu belirtiler göründükten sonra başlar ve bu belirtiler genellikle nörolojiktir. Ancak aşağıdaki belirtiler söz konusuysa;

 • Sinirlilik
 • Sanrılar
 • Tuhaf davranışsal değişiklikler
 • Nöbetler

Kişi komaya kadar ilerleyebilir. Dolayısıyla, bu işaretler ve belirtiler göz ardı edilmemelidir ve mümkün olan en kısa sürede ele alınmalıdır. Isı çarpması belirtileri ve semptomlarını hafifletmek için kullanabileceğiniz evde basit yöntemler de bulunmaktadır.

1- Güneş Çarpması için Ayran :

Yaz aylarımızın vazgeçilmez içeceği ayran ilk akla gelendir. Bu ferahlatıcı içecek vücudu hidratlar ve soğutur.

Ayrıca probiyotikler, proteinler, mineraller ve vücuttaki ihtiyaçlarını karşılayan vitaminler içerir
Tek yapmanız gereken, 2 çorba kaşığı yoğurt, bir bardak su, bir tutam tuz karıştırarak ve biraz soğutup içmek.

Hatta içine bir iki yaprak nane eklemek ferahlatıcı etkisini arttıracaktır. Yazın her gün 1-2 bardak ayran içilebilir.

2- Güneş Çarpması için Soğuk Duş :

Bir diğer akla gelen soğuk bir duş yapmaktır. Soğuk su ile 15-20 dakika duş almak rahatlamayı sağlayacaktır. Bu aynı zamanda bir ilk yardım tedavisidir ve hasta tedavi için hastaneye kaldırılmadan önce kullanılabilir.

Özellikle aşırı aktivite sonucu ortaya çıkan aşırı vücut sıcaklıklarında uzmanlar tarafından bu tedavi önerilir. Suyun serinliği, sıcaklık çarpması nedeniyle ateşlenen tüm vücut sıcaklığını düşürmeye yardımcı olur.

Dikkat : Buz soğukluğundaki suyu kullanmamalısınız. Çünkü vücut sıcaklığınızı düşürüp daha da ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

3- Güneş Çarpması için Esansiyel Yağlar :

 • Gerekli olanlar; 2-3 damla nane yağı, 1-2 damla lavanta yağı, 2 çorba kaşığı zeytinyağı veya badem yağı
 • Uçucu yağları taşıyıcı yağ ile karıştırın.
 • Bu yağ karışımını boynun arkasına, tabanlara ve bileklerinizin içine uygulayın.
 • Vücut sıcaklığı yükselmeye başladığı zaman bu bir kez uygulanabilir

Neden İşe Yarıyor?

Lavanta yağı, ciltteki güneş yankılarını rahatlatır. Nane yağı, vücuda bir soğutma etkisi getirir ve artan vücut ısısını düşürmeye yardımcı olur.

Güneş Çarpmasını Önlemenin Yolları

 • Güneşe çıkarken başınızı bir eşarp, şapka veya şemsiye ile kapatın.
 • Özellikle yaz aylarında bol miktarda su için. Su, vücudunuzu nemli ve vücut sıcaklığını dengede tutar.

  Bir su şişesi taşıyın yanınızda!

 • Aşırı vücut ısısını dengede tutmak için limonata veya ayran için
 • Sıcak ve nemli hava koşullarında rahat ve terletmeyen giysiler giyin.
 • Açık renk kıyafetler tercih edin.

 • Güneş’teyken enerjinizi korumak ve rahatsızlanmamak için ve basit bir egzersiz programı uygulayın.
 • Her gün 6-8 saat uyuyun ve dengeli, sağlıklı bir diyet yapın. Bu, vücudunuzun iyi dinlendirilmesini ve sağlıklı bir şekilde çalışması için doğru miktarda vitamin, mineral ve protein alınmasını sağlayacaktır.

Bulantı, halsizlik, baş dönmesi ve kramp gibi bu yazının başında listelenen sıcak çarpması uyarı işaretleri, ısı yorgunluğunun da belirtileridir. Bu semptomlar dikkate alınmadığında ve tedavi edilmediğinde, devamı güneş çarpması olacaktır.

Güneş Çarpmasının Uzun Vadeli Etkileri Nelerdir?

 • Nöbetler
 • Koma
 • Organ yetmezliği
 • Hamile kadınlarda düşük
 • Kişinin kişilik özelliklerinde uzun süreli değişiklikler
 • Kalp yetmezliği
 • Ölüm

Güneş Çarpmasını Önlemek için Kaçınılması Gereken Yiyecekler

 • Kızarmış yiyecekler
 • Sarımsak, karanfil, tarçın, kırmızı biber, hindistan cevizi ve zencefil gibi vücut ısısını arttıran baharatlar
  Turp ve hardal yeşillikleri gibi vücut için sıcak olan sebzeler
 • Alkol
 • Çay, kahve ve çikolata ile kafein

Güneş Çarpması için İlk Yardım Tedavisi Nedir?

Acil tıbbi yardım yetkililerini aradıktan sonra, bu basit ilk yardım uygulanabilir;

 • Kişiyi serin bir yere yatırın.
 • Cildin maksimum yüzey alanı serin havaya maruz kalacak şekilde gereksiz giyecekleri çıkarın.
 • Vücudun her yerine serin su püskürtün. Ayrıca buz torbalarını boynun arkasında, avuç içi bölgelerinde ve tabanlara yerleştirebilirsiniz.
 • Bu gibi durumlarda ağız veya kulak sıcaklıkları doğru sayılmaz, rektal sıcaklığı kontrol etmeye devam edin. Vücut ısısı 39 dereceye düşürülmelidir.
 • Kişiye limonata, ayran, hindistan cevizi suyu ya da düz su gibi soğuk sıvıları verin ve yudumlamasına yardımcı olun. Aspirin veya benzeri ateş önleyici ilaçlar vermeyin.
 • Kişi bilinci yerinde değilse ve solunum sorunu yaşıyorsa yardım etme düşüncesiyle zaman kaybetmeden hastayı sağlık kuruluşuna ulaştırın.

Güneş Çarpması Kaç Günde Geçer?

Hastaneye yatırıldıktan sonra, başlangıçta bir sıcak çarpmasını iyileştirmek 1-2 gün sürer. Komplikasyonların tam olarak düzelmesi, semptomların ne kadar şiddetli olduğu ve ilk yardımın ve tedavinin ne kadar süratle uygulandığına bağlı olarak değişecektir.

Güneş çarpması semptomları, hemen tedavi edilmezse ciddi sonuçlara yol açabilir. Emin olmadığınız her durum için doktorunuzdan, sağlık görevlilerinden acil yardım talep edin.

Uyarı : Doğal ürünler kullanılmış olsa da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.

Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.

Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Источник: https://www.esraninportresi.com/guzellik/bakim/gunes-carpmasi-belirtileri-neler-nasil-gecer/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть