Sıcak Havalarda Egzersiz Yaparken Önleminizi Alın

Soğuk Havada Spor | Soğukta Antrenman Yapmanın 5 Etkisi

Sıcak Havalarda Egzersiz Yaparken Önleminizi Alın

Açık havada antrenman yaparken hava koşullarına müdahale edemeyiz. Özellikle soğuk havada antrenman yapılıyorsa vücudumuzda bu hava koşullarına uyum sağlaması için ve bundan olumsuz etkilenmemesi için birtakım önlemleri almamız ve bazı şeylere dikkat etmemiz gerekir. Şimdi bunlara bir bakalım.

1) Soğuk Havada Glikojen Depoları Daha Çabuk Tükenir

Egzersiz yaparken kasların yakacağı enerji glikojen depolarından karşılanmaktadır. Soğukta yapılan egzersiz sırasında kaslar daha fazla enerjiye gereksinim duyarlar ve daha hızlı yorulurlar. Kaslarda titreme başlar ve istemsiz kasılmalar oluşur, zorlanma hissedilir.

Bu belirtiler ara verme ya da dinlenme ihtiyacının bir göstergesi olabilir. Bunların her ikisi de metabolik ısı üretimini artırır ve ısı üretmek; ısı kaybını karşılamak için bir yoldur.

Isınmak için daha fazla sayıda kas çalışarak glikojen depolarını azaltır ve böylece egzersiz sırasında önemli ölçüde glikojen deposu kullanılmış olur.

Bunun anlamı nedir?

Glikojen depoları öncelikle karbonhidrat tüketiminden karşılanır. Bunun anlamı da daha fazla karbonhidrat ihtiyacınız var demektir. Aksi takdirde soğukta yapılan egzersizler sırasında ve sonunda, yorgunluk sizi düşündüğünüzden daha fazla etkileyecektir. Eğer yeterli enerji sarf ederseniz günün geri kalanında normalden daha fazla yorgun olabilirsiniz.

Dışarda yapılan 30 dakikalık bir egzersizden sonra, kaslara yakıt ikmali yapmak özellikle önemlidir, bu daha hızlı bir toparlanmaya yardımcı olur. Ayrıca kontrolden çıkan bir titremeye izin vermemek gerekir.

Bu hipoterminin (hipotermi: vücut sıcaklığının fizyolojik değerlerin altında düşmesi, subnormal temperatür.) bir işaretidir ve böyle bir durumda en iyisi egzersize son verip sıcak bir ortama geçmektir.

Zinde Türkiye Özel Notu: Bu madde, beslenme listelerinde karbonhidrat olmayan Eskimo gibi toplulukların durumlarını yeterince açıklayamamaktadır. Konuyla ilgili bilgi için Taş Devri Diyeti çerçevesindeki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2) Soğuk Hava Terlemeyi Durdurmaz

Egzersiz = metabolik ısı üretimi = terleme; bu durum hava koşullarına göre değişmez.
Kıyafetler bu noktada önem taşımaya başlar. Eğer kıyafetler ıslak veya nemli iseler yalıtım özelliklerini kaybederler. Bisiklet binmede koşuya göre daha fazla hız vardır ve bu büyük bir rüzgara neden olur.

Burada da doğru katman özellikle önemlidir.
Ancak egzersiz yoğunluğu yeterince yüksekse metabolik ısı üretimi ve diğer fizyolojik faktörler vücut ısısının tehli bir şekilde düşmesini önler. Fakat yüzme hakkında şunu unutmamak gerekir.

Su sporları, iletim yoluyla karada yapılan sporlara göre daha hızlı bir ısı kaybına neden olabilir.

3) Dehidrasyon Ortaya Çıkabilir, Bu İhtimale Karşı Su İçin

Soğuk hava susuzluk hissini bastırabilir, fakat vücudumuzun her 20 dakikada bir sıvı tüketmeye ihtiyacı vardır. Çeşitli faktörler nedeniyle soğuk havada yapılan egzersizler dehidrasyona sebep olabilir.

Belirtildiği gibi hâlâ terliyorsanız soğuk hava bunun bir kısmının buharlaşmasına neden olabilir. Buna ek olarak soğuk havada nefes yoluyla da sıvı kaybı olur ve soğukta idrar miktarı da artabilir. Kalın ve ağır kıyafetler daha fazla terlemeye neden olacağı için dehidrasyon da artar.

4) Deri Yüzeyinde Dolaşım Azalır

Soğuk çok fazlaysa bu özellikle el ve ayaklarda olmak üzere vazokontrüksiyona (vazokonstrüksiyon: damarlarda büzülme) neden olacaktır. Vücut soğuğa karşı kan akışını azaltarak cevap verecektir. Bu yolla merkezi ısının düşmesi önlenir ve periferden daha az ısı kaybı olur.

Bunun tersi olarak sıcak havada da vazodilatasyon (vazodilatasyon: damarlarda genişleme) olur ve daha fazla kan dolaşır, bu vücudun doğal bir kontrol sistemidir.

Bazen metabolik ısı üretimi nedeniyle vazodilatasyon soğuk havada da ortaya çıkabilir. Ancak ne olursa olsun kafada yeterli kan akımı vardır, beyin için kan akımının sınırlı olması uygun değildir.

Bu nedenle en fazla ısı kafa ile kaybedilmiş olabilir.

5) Soğuktan Kaynaklanan Yaralanmalar Ortaya Çıkabilir

Soğuk eller, ayaklar hatta ciltte titreme varsa bu daha az koordinasyon, daha az duygu ve daha az motor kontrol anlamına gelir. Tüm bunlar yaralanmalara sebep olabilecek şeylerdir. Soğukta azalmış esneklik ve gerilme yaralanmaları da ortaya çıkar.

Daha ciddi soğuk yaralanmaları egzersize bağlı bronkospazm, astım, yorucu nefes alma, aşırı mukus, öksürük ve göğüste sıkışma hissidir.

Bu ne anlama gelir?

Egzersiz güvenli bir şekilde yapılmalıdır. Performans soğuk havada iyi olmayabilir, eğer titriyorsanız motor kontrolünüz iyi olmaz.

Öyleyse soğuk havada egzersizin riski nedir? Aslında yoktur. Yalnız önlem olarak yeterli karbonhidrat ve sıvı tüketilebilir ve uygun giysiler giyerseniz ve vücudunuzdaki belirtilere dikkat ederseniz soğuk hava koşullarında da güvenli bir şekilde egzersiz yapmış olursunuz.

Источник: //www.bodytr.com/soguk-havada-spor-antrenman-yapmak

Menisküs yaralanmalarına karşı egzersiz ile önlem alın

Sıcak Havalarda Egzersiz Yaparken Önleminizi Alın
Menisküs yaralanmalarına karşı egzersiz ile önlem alın Tedavi edilmediği takdirde yürüyüşte aksaklıklara neden olabilen menisküs yaralanmalarına karşı egzersiz yaparak önlem alabilirsiniz.

Memorial Hizmet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Op. Dr. Necmi Cam, menisküs yaralanmaları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Dizinizdeki takılma ve boşalma hissi menisküs yırtığı olabilir

Menisküsler, diz eklem aralığında hilal ay şeklinde bulunan ve dize gelen yükleri emen, kayganlığını artıran ve eklem sıvısının dağılmasını sağlayan kolajen liflerden oluşmuş basınca dayanıklı elastik yapılardır.

Diz ekleminin içinde, eklemi oluşturan alttaki ve üstteki kemiklerin arasında iki taraflı olarak yerleşmiş olan iç ve dış menisküsler eklemin uyumunu da arttırırlar.

Başlı başına bir hastalık ismi olmayıp, dizin hareketlerine yardımcı olan menisküsler, yaralanmalar ya da doğumsal yapıdan kaynaklanan bozukluklarda kişide sorunlara neden olmaktadırlar.

Menisküs yırtıklarında dizde ortaya çıkan ağrı en belirgin şikayetlerden biri olsa da kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Ağrılar sürekli olabildiği gibi belirli hareketlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Menisküs yırtıklarında ağrı dışında dizde takılma, boşalma, atlama hissi ve kilitlenme görülebilmektedir.

Doğumsal olarak menisküslerin olması gerektiği yapıdan farklı şekillerde oluşması, ergenlik ve hatta çocukluk dönemlerinde bile rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Her yaşta görülebilen menisküs rahatsızlıkları yaşlılarda daha çok yıpranmaya bağlı olarak gelişmektedir.

Yaşla birlikte menisküslerin yapısındaki değişiklikler ve direncindeki azalmalar, yere eğilip kalkma sırasında bile şikayetlere neden olabilmektedir.

Ev hanımları yer silme hareketine dikkat etmeli

Sporcu yaralanması olarak bilinen menisküs rahatsızlıkları spor yapmayan bireylerde de oldukça sık görülmektedir. Sporcuların yanı sıra özellikle dizleri katlı vaziyette çömelerek uzun süre çalışanlarda menisküs yaralanmaları çok sık ortaya çıkmaktadır.

Taban döşemesi gibi işlerde çalışanların iş sırasında uzun süre aynı pozisyonda kalmamaları için belirli aralıklar ile ayağa kalkarak dizlerini hareketlendirmelidirler.

Hanımların ise temizlik sırasında dizlerini katlayarak yere çömelmek yerine süpürge ve el paspasları gibi gereçleri kullanmaları menisküs yaralanmalarından korunmalarına yardımcı olacaktır.

Modern yöntemlerle kalıcı tedavi mümkün

Menisküs rahatsızlıklarında teşhis hastanın şikayetlerinin değerlendirilmesi ile başlamaktadır. Hastanın hikayesinin yanında muayene, radyolojik tetkikler veya gerekli durumlarda artroskopik denilen diz ekleminin içerisinin kamera ile görüntülenmesi yaşanan rahatsızlıkla ilgili daha net tanıya ulaştırmaktadır.

Kişinin yaşına, şikayetlerinin ve sosyal yaşantısının durumuna göre tedavinin planlanmaktadır. Menisküs yaralanmalarında cerrahi yöntemler ile tedavi ön planda olsa da her yaralanmada cerrahi müdahale şart değildir. Eklem kapsülüne daha yakın ve paralel olan küçük yırtıkların kendi kendine iyileşme potansiyeli vardır.

Tüm bunlar dikkate alındığında yırtığın ve kişinin durumuna göre cerrahi veya cerrahi dışı tedavi yöntemlerinden hangisinin hastaya en faydalı olacağına bakılarak tedaviye karar verilmektedir.

Artroskopik girişim yani kapalı yöntemler ile yapılan ameliyatlarda; menisküsün yırtık kısmı dikilebilir ya da yırtığın şekline büyüklüğüne göre menisküsün bir kısmı hatta bazı yırtıklarda menisküsün tamamını çıkarmak gerekebilmektedir. Bunlara ek olarak son yıllarda menisküs nakilleri ile tedaviler de uygulanmaya başlamıştır.

Artroskopi ile yapılan kapalı müdahalelerden sonra uygulanan egzersiz programları ile günlük yaşama dönüş oldukça hızlı olmaktadır. Özellikle menisküslerin tamir edildiği cerrahi tedavilerden sonra hastaya bir takım hareket kısıtlamaları getirilerek menisküslerin iyileşmesine fırsat yaratılmaktadır. Cerrahi tedavi ve rehabilitasyonun ardından tamamen iyileşen hasta normal yaşantısına kısa sürede dönebilmektedir.

Tedavi edilmediği takdirde yürüyüşte aksaklık bırakabilir

Tedavi edilmeyen menisküs rahatsızlıklarında şikayetler artış göstererek kişinin yaşam kalitesinin bozulmasına yol açabilmektedir.

Menisküslerin yırtık halde kalması veya yırtığın ilerleyip tamamının çıkartılması, ilerleyen yaşlarda diz ekleminde dejeneratif değişiklikler yani kireçlenmeye neden olabilmektedir.

Bunun sonucunda hastanın diz hareketlerinde, yürüyüşünde sıkıntılar oluşabilmektedir.

Kaslarınızı güçlendirin

Düzenli egzersiz ve spor yapmak, menisküs yaralanmalarının önüne geçebilmektedir. Bununla birlikte menisküs yaralanmalarının en çok zorlayıcı sporlar ve hareketler sırasında yaşandığı unutulmamalıdır.

Vücudun alışkın olmadığı sporlardan uzak durmak, zorlayıcı hareketlerden uzak durmak, mümkünse profesyonel destek alıp spor yapmak menisküs yaralanmalarından korunmak için önemlidir.

Источник: //www.kibrismanset.com/saglik/meniskus-yaralanmalarina-karsi-egzersiz-ile-onlem-alin-h161102.html

Sıcak Çarpmasına Karşı Alabileceğiniz 9 Önlem

Sıcak Havalarda Egzersiz Yaparken Önleminizi Alın

Sıcak bitkinliği veya sıcak çarpıntısı gibi çok sayıda farklı ismi olan güneş çarpması, sıcak ve nemli havalar nedeniyle ortaya çıkar. Uzun süre güneşin altında durmak sıcak çarpmasının ortaya çıkmasındaki en önemli nedenlerdir.

Peki özellikle yaşlı, hasta ve çocukların çok daha kolay etkilenebildiği ve yaz aylarında aslında ne kadar da dikkatli olmamız gerektiğini bize hatırlatan güneş çarpmasından nasıl korunabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için bunu konu aldık ve güneş çarpmasına karşı neler yapabileceğinizi anlattık.

Gelin güneş çarpması yaşamamak ya da tedavi etmek için neler yapmalıyız beraber inceleyelim.

Güneş çarpmasının en önemli belirtilerinden biri yükselen ateştir.

37 ile 40 derece arasında görülebilen ateşle beraber, ciltte kuruluk, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, bağ ağrısı, göz bebeklerinde genişleme, düzensiz ve hızlı nefes alma ve kişinin ruh halindeki değişiklikler güneş çarpmasının en göze çarpan belirtileridir.

Özellikle hasta sayıklıyor, şaşkınlık ifadeleri gösteriyor, konuşma bozukluğu yaşıyor ve sanki beyni bulanmış gibi davranıyorsa güneş çarpması yaşıyor olma ihtimali yüksektir. Eğer kişinin bacak ve kollarında kramplar varsa yüksek miktarda sıvıyla beraber tuz kaybı da yaşanmıştır.

Güneş çarpması sonucu vücut kendi sıcaklığını ayarlayamaz hale gelir. Aşırı yükselen iç ve dış sıcaklık nedeniyle beyin de dahil olmak üzere hiçbir iç organ görevlerini yerine getiremez.

Bu duruma hemen müdahale edilmez, sıvı kaybı devam eder ve vücut sıcaklığı düşürülemezse kişi hayatını kaybedebilir.

Bu nedenle özellikle yaşlılar, çocuklar, hastalar ve hamileler çok ama çok daha dikkatli olmalıdır.

3. Bol Bol Su İçin

Birçok kişi günlük hayatında çay, kahve, asitli içecekler, ayran ya da soda tüketince günlük sıvı ihtiyaçlarını aldıklarını düşünürler. Bu son derece yanlış bir düşüncedir. Çünkü bu içeceklerin hiçbiri suyun yerini tutmaz.

Özellikle sıcak yaz günlerinde günde en az 2-3 litre su içmezseniz güneş çarpmasına ve diğer birçok hastalığa yakalanma riskiniz artacaktır. Bu nedenle sıvı tüketmeye tabi ki devam edin ama bunu en az 2 litre suyun üzerine ekleyin.

Ayrıca sağlığınız için çok sıcak saatlerde alkolden ve gazlı içeceklerden uzak durmayı ihmal etmeyin.

4. Rahat Kıyafetler Tercih Edin

Naylon gibi terleten kumaşlardan yapılmış kıyafetler adeta sıcak çarpmasına davetiye çıkartıyor. Yaz aylarında içerisindeki kendinizi rahat hissedebileceğiniz, hareketlerinizi kısıtlamayacak ve vücut ısınızı atmanıza yardımcı, nefes alan kıyafetler seçmeniz oldukça önemli. Bu sayede vücudunuz terleyebilir, teri kolayca dışarı atabilir ve bu sayede vücut sıcaklığını dengede tutabilir.

5. Günün En sıcak Saatlerinde Kendinize Serin Bir Yer Bulun

Yaz aylarında herkesin televizyonlarda, panolarda ve reklamlarda sizi bağıra bağıra uyardığını duyarsınız. Saat 11:00 ile 15:00 arası güneşe çıkmayın! Bu uyarının bu kadar çok tekrarlanmasının bir sebebi var. En çok güneş çarpması vakası bu saatlerde gerçekleşiyor.

Güneş ışınları bu saatlerde diğer saatlere göre çok daha dik düştüğü için vücudunuz çok daha kolay etkileniyor. Güneş çarpması yaşamak istemiyorsanız lütfen gün içerisinde mümkün olduğunda serin, güneşten uzak ve nemsiz yerleri tercih etmeye çalışın.

İşlerinizi eğer yapabiliyorsanız daha erken ve daha geç saatlerde halletmeye özen gösterin.

6. Sık Sık Duş Alın

Sabah evden çıkmadan alacağınız serin bir duş, dışarı çıktığınız ilk bir saatte sizi serin tutmaya yarayabilir. Akşam eve geldiğinizde alacağınız ikinci bir duş ise gece rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Yazın duş almaktan çekinmeyin, sizi güneş çarpmasından korumak için serinletici bir duştan daha iyi ne olabilir.

7. Güneşten Korunmayı İhmal Etmeyin

Yaz aylarında yanınızdan ayırmamanız gereken birkaç şey var. Öncelikle su! Suyunuzu asla ama asla yanınızdan ayırmayın ve sık içmeye dikkat edin. ikincisi ise sizi güneşten koruyacak bir obje. Bu bir şapka da olabilir şemsiye de, canınız ne istiyorsa.

Ama yanınızda sizi koruyacak böyle bir eşya olmasına dikkat edin. Özellikle ense, alın ve başın tepesi iyi bir şekilde korunmalıdır. Aman dikkat, çok sıkı şapkalar takmamaya ve şapkayı çok uzun süre kafanızda tutmamaya dikkat edin.

Güneş ışınlarını çeken şapkanız kafanızın daha çok ısınmasına neden olabilir.

8. Ağır Fiziksel Aktivitelerden Kaçının

Yaz aylarında zaten vücudunuz normalde olduğundan daha fazla enerji harcamaya ve hızlı çalışmaya meyillidir. Sıcak nedeniyle fazla mesai yapan bedeninize çok daha fazla yüklenmemelisiniz.

Egzersiz yapacağınız, yürüyüşe çıkacağınız ya da denize girip hem yüzüp her serinleyeceğiniz saatleri sabah erken ya da akşam güneş batmasına yakın saatlerde seçmeniz sağlığınız için faydalı olacaktır.

Ayrıca denizde uzun süre kalıp hem vücudunuzu yormamaya hem de güneşte fazla kalmamaya lütfen dikkat edin.

9. Güneş Çarpması Durumunda

Güneş çarpması geçiren kişi hemen gölge ve serin bir yere alınmalıdır. Eğer bilinci yerindeyse buz gibi olmamak şartıyla su verilmelidir. Kaybedilen tuzu yerine getirmek için sudan sonra tuzlu bir ayran içirilebilir. Serinlemesi için ıslak bezlerle alnına ensesine kompres yapılabilir.

Ama bu noktada buz gibi çok soğuk kompres maddeleri seçilmemelidir. Bu hastanın şoka girmesine neden olabilir. Kişinin dinlenmesine izin verilmeli ve ayağa kaldırmaya çalışılmamalıdır. Hastanın midesi bulanıyor ya da kusuyor olabilir, boğulmaması için yan bir şekilde yatırılmalıdır.

Bütün bunlar yapıldıktan sonra hastanın en kısa sürede biz uzmana görünmesi gerektiğini de hatırlatalım.

Источник: //evdesifa.com/sicak-carpmasina-karsi-alabileceginiz-9-onlem/

Sıcak Yorgunluğu

Sıcak Havalarda Egzersiz Yaparken Önleminizi Alın

Sıcak yorgunluğu vücudun aşırı ısınmasının bir sonucu olarak aşırı terleme, hızlı nabız belirtileriyle kendini gösteren tıbbi bir durumdur.  Sıcak yorgunluğu sıcaklıkla ilgili üç sendromdan biridir; sıcak krampları en hafifi ve sıcak çarpması en şiddetlisidir.

Sıcak yorgunluğunun sebebi yüksek sıcaklığa, özellikle zorlayıcı fiziksel aktivite veya yüksek nemle birlikte maruz kalmadır. Hemen tedavi edilmezse, sıcak yorgunluğu hayatı tehdit eden tıbbi bir durum olan sıcak çarpmasına dönüşebilir. Neyse ki sıcak yorgunluğu önlenebilir bir şeydir.

Belirtiler

Sıcak yorgunluğunun belirtileri aniden ortaya çıkabildiği gibi sıcağa maruz kalmanın üstünden günler geçtikten sonra da ortaya çıkabilir. Olası sıcak yorgunluğu belirti ve işaretleri şunlardır: 

 • Sıcaktan kabarcıklar oluşturan serin ve nemli cilt
 • Aşırı terleme
 • Bayılacak gibi olma
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk
 • Zayıf, hızlı nabız
 • Ayağa kalkmalarda tansiyon düşmesi
 • Kas krampları
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı

Doktora Görünme Vakti
Sıcak yorgunluğu yaşadığınızı düşünüyorsanız: 

 • Hareket etmeyin ve dinlenin
 • Daha serin bir yere geçin
 • Soğuk su veya spor içecekleri için

Belirti ve işaretler kötüleşirse veya 60 dakika içinde iyileşme göstermezse doktoru arayın. Vücut ısınız40 Cveya üstündeyse hemen acil servisi arayın.

Sebepler

Vücut ısınız çevresel sıcaklıkla birleşerek çekirdek sıcaklık -vücudunuzun iç ısısı – denilen şeyi oluşturur.  Vücudunuz normal çekirdek sıcaklığı (yaklaşık37 C) korumak için alınan ısıyı (soğuk havalarda kaybedilen ısıyı) düzenlemelidir. 

Serinleme mekanizmasında arıza
Sıcak havalarda vücut kendini daha ziyade terlemeyle serinletir. Terinizin buharlaşması vücut ısınızı düzenler. Bununla birlikte egzersiz zorlayıcıysa veya sıcak veya nemli havada yapılmışsa vücudunuz kendini etkili bir şekilde soğutamaz.

Bunun bir sonucu olarak vücudunuzda sıcakla ilişkili hastalıkların en hafifi olan sıcak krampları meydana gelir. Sıcak kramplarının belirtileri genellikle aşırı terleme, yorgunluk, susama ve kas kramplarıdır. Hemen tedavi sıcak kramplarının sıcak yorgunluğuna dönüşmesini önler.

benim göz derecelerim sağ :+7/ -3 sol; +6/-2 (sağ gözüm cok az kayıyor yorgunlukta )bunun bir tedavisi mümkünmü [ almanya]… devamı

Diğer Sebepler,
Sıcak hava ve zorlayıcı aktivite haricindeki diğer sıcak yorgunluğu nedenleri şunlardır: 

 • Dehidrasyon, su kaybı vücudunuzun terleyerek normal ısıyı korumasını önler.
 • Alkol kullanımı vücudun ısıyı ayarlama becerisini kötürüm edebilir.
 • Aşırı giyinme, özellikle terleme ve buharlaşmaya izin vermeyen kıyafetler.

Risk Faktörleri

Herkes sıcak yorgunluğu yaşayabilir, ancak bazı faktörler sizin sıcağa karşı ne kadar hassas olduğunuzu belirler. Bu faktörler şunları kapsayabilir:

 • Genç veya yaşlı olmak. Bebekler, 4 yaşından küçük çocuklar veya 65 yaşından büyük yetişkinlerin sıcak yorgunluğu riski yüksektir. Vücudun ısıyı ayarlama yeteneği küçüklerde tam olarak gelişmemiştir ve yetişkinlerde hastalıklar, ilaçlar veya diğer faktörler bunu engelleyebilir.
 • Belli ilaçlar. Vücudunuzun suyu tutma ve ısıya uygun bir şekilde tepki verme yeteneğini etkileyen ilaçlar yüksek tansiyon ve kalp problemleri için kullanılan ilaçlar (beta blokerler, müshiller), alerji belirtilerini hafifleten ilaçlar (antihistaminler), sizi sakinleştiren ilaçlar (sakinleştiriciler) veya kuruntu gibi psikiyatrik belirtileri azaltan ilaçlardır (antipsikotikler). Ayrıca kokain, amfetamin ve ekstazi gibi bazı yasa dışı uyuşturucular da çekirdek ısınızı yükseltebilir.
 • Obezite Aşırı kilo taşımak vücudunuzun ısısını düzenleme yeteneğini etkileyerek daha fazla ısı tutmasına neden olabilir.
 • Ani ısı değişiklikleri Sıcağa alışkın değilseniz, sıcakla ilişkili hastalıklara, örneğin sıcak yorgunluğuna daha yatkınsınızdır. Soğuk bir iklimden sıcak bir iklime seyahat etmek, beklenmedik bir sıcak hava dalgasına maruz kalma sizi sıcaklıkla ilgili hastalıklara yakalanma riskine sokar, çünkü vücudunuza daha yüksek ısıya alışmak için gerekli vakit tanınmamıştır.

Komplikasyonlar

Sıcak yorgunluğu tedavi edilmezse, vücut ısınız40 Cveya daha yüksek olduğunda meydana gelen ölümcül bir tıbbi durum olan sıcak çarpmasına dönüşebilir. Sıcak çarpması, ölümle sonuçlanabilecek beyin ve diğer organ hasarlarını önlemek için acil olarak tedavi edilmelidir.

Tedaviler ve İlaçlar

Birçok vakada aşağıdakileri yerine getirerek sıcak yorgunluğunu kendi kendinize tedavi edebilirsiniz. 

 • Serin bir yerde dinlenin. En iyisi klimalı bir binaya girmektir, bunu yapamıyorsanız, kendinize gölgelik bir yer bulun. Bacaklarınızı kalp seviyesinden yukarı kaldırarak sırt üstü dinlenin.
 • Serin içecekler için. Soğuk su veya spor içecekleri için. İçinde alkol ve kafein olan içecekler içmeyin, ikisi de sıvı kaybetmenize neden olur.
 • Teninize serin su uygulayın. Mümkünse hemen soğuk duş alın veya soğuk suyun içine dalın. Teninizde alkol kullanmayın.
 • Bol kıyafetler. Gereksiz elbiseleri çıkarın, kıyafetlerinizin hafif ve sıkı olmadığından emin olun.

60 dakika içinde kendinizi daha iyi hissetmezseniz, hemen acil servisi arayın. Kaybettiğiniz sıvıyı almanız için size serum takılabilir. Soğuk suya girmek, teninizi ıslatmak, vantilatörün önünde durmak, soğuk veya buz paketleri kullanmak, vücut ısınızı aşağı düşürmek için uygulayabileceğiniz tekniklerdir.

Önlem

Sıcak yorgunluğunu ve sıcakla ilgili diğer rahatsızlıkları önlemek için bir dizi önlem alabilirsiniz. Sıcaklık arttığında unutmayın: 

 • Bol, hafif, açık renkli kıyafetler giyin. Çok giyinmek, koyu renkli ve dar kıyafetler sıcağı içeride tutar ve terlemeyi önlediği için vücudunuzun düzgün bir biçimde serinlemesini önler.
 • Güneş yanıklarından kaçının. Dışarı çıkıyorsanız hafif, geniş kenarlı bir şapka takın veya kendinizi güneşten korumak için şemsiye kullanın ve açıkta kalan yerlerinize güneş kremi uygulayın. Güneş yanıkları vücudunuzun sıcaktan kurtulma yeteneğini azaltır.
 • Daha serin yerler arayın.  Birkaç saat için bile olsa klimalı bir binada durmak sıcak yorgunluğunu önlemenin en iyi yollarından biridir. Evinizde klima yoksa, bir alışveriş mağazasında, bir bankada veya kütüphanede biraz zaman geçirmeyi düşünün.  En kötüsünden, gölge bir yer bulun. Vantilatörler tek başlarına yüksek ısı ve neme karşı etkili değildir.
 • Bol sıvı tüketin. Vücudunuzdaki yeterli miktarda su bulunması onun terleyerek normal vücut ısısını korumasına yardım eder. Bir sağlık sorunundan dolayı doktorunuz size sıvı almayı azaltmanızı söylemişse, sıcaklık artığı zaman ne kadar fazladan sıvı tüketmeniz gerektiğini ondan öğrenin.
 • Belli ilaçlarda ilave önlemler alın. Doktorunuza veya eczacınıza aldığınız ilacın sizi sıcak yorgunluğuna karşı daha korunmasız hale getirip getirmediğini, getiriyorsa da, vücudunuzun aşırı ısınmasını önlemek için neler yapabileceğinizi sorun.
 • Sıcak yerlerden kaçının. Sıcak bir günde park edilmiş arabanızdaki ısı 10 dakika içinde11 C kadar yükselebilir. Arabayı sürmeden önce soğumasını bekleyin. Çok sıcak bir havada çocuğunuzu veya başka birini park edilmiş bir arabanın içinde bırakmayın.
 • Vücudunuzun sıcağa alışmasına izin verin. Sıcak bir yere seyahat ediyorsanız veya bulunduğunuz bölgedeki sıcaklık birdenbire yükselirse vücudunuzun sıcaklığa alışması günler sürebilir. Bu durumda sıcakta çalışmanın ve egzersiz yapmanın daha katlanılır olması için önlemler almalısınız. Tatildeyken muhtemelen haftalarca bekleyecek vaktiniz yoktur, fakat sıcakta canlı bir aktivitede bulunmadan önce birkaç gün beklemek mantıklı olabilir.

En iyisi sıcak havada egzersiz yapmamak veya zorlayıcı bir aktivitede bulunmamaktadır, fakat illa da yapmak zorundaysanız, bazı önlemler alın ve sık sık serin bir yerde dinlenin. Bu süre içinde arada bir dinlenmek ve kaybettiğiniz sıvıyı tekrar yerine koymak vücudunuzun ısıyı düzenlemesine yardım eder. 

Источник: //www.hemensaglik.com/makale/sicak-yorgunlugu

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Ne Yapmalı?
Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Ne Yapmalı?
Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Ne Yapmalı?
Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Ne Yapmalı?