Sıcak Yorgunluğuna Karşı Önlemlerinizi Alın!

Sıcak Yorgunluğu

Sıcak Yorgunluğuna Karşı Önlemlerinizi Alın!

Sıcak yorgunluğu vücudun aşırı ısınmasının bir sonucu olarak aşırı terleme, hızlı nabız belirtileriyle kendini gösteren tıbbi bir durumdur.  Sıcak yorgunluğu sıcaklıkla ilgili üç sendromdan biridir; sıcak krampları en hafifi ve sıcak çarpması en şiddetlisidir.

Sıcak yorgunluğunun sebebi yüksek sıcaklığa, özellikle zorlayıcı fiziksel aktivite veya yüksek nemle birlikte maruz kalmadır. Hemen tedavi edilmezse, sıcak yorgunluğu hayatı tehdit eden tıbbi bir durum olan sıcak çarpmasına dönüşebilir. Neyse ki sıcak yorgunluğu önlenebilir bir şeydir.

Belirtiler

Sıcak yorgunluğunun belirtileri aniden ortaya çıkabildiği gibi sıcağa maruz kalmanın üstünden günler geçtikten sonra da ortaya çıkabilir. Olası sıcak yorgunluğu belirti ve işaretleri şunlardır: 

 • Sıcaktan kabarcıklar oluşturan serin ve nemli cilt
 • Aşırı terleme
 • Bayılacak gibi olma
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk
 • Zayıf, hızlı nabız
 • Ayağa kalkmalarda tansiyon düşmesi
 • Kas krampları
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı

Doktora Görünme Vakti
Sıcak yorgunluğu yaşadığınızı düşünüyorsanız: 

 • Hareket etmeyin ve dinlenin
 • Daha serin bir yere geçin
 • Soğuk su veya spor içecekleri için

Belirti ve işaretler kötüleşirse veya 60 dakika içinde iyileşme göstermezse doktoru arayın. Vücut ısınız40 Cveya üstündeyse hemen acil servisi arayın.

Sebepler

Vücut ısınız çevresel sıcaklıkla birleşerek çekirdek sıcaklık -vücudunuzun iç ısısı – denilen şeyi oluşturur.  Vücudunuz normal çekirdek sıcaklığı (yaklaşık37 C) korumak için alınan ısıyı (soğuk havalarda kaybedilen ısıyı) düzenlemelidir. 

Serinleme mekanizmasında arıza
Sıcak havalarda vücut kendini daha ziyade terlemeyle serinletir. Terinizin buharlaşması vücut ısınızı düzenler. Bununla birlikte egzersiz zorlayıcıysa veya sıcak veya nemli havada yapılmışsa vücudunuz kendini etkili bir şekilde soğutamaz.

Bunun bir sonucu olarak vücudunuzda sıcakla ilişkili hastalıkların en hafifi olan sıcak krampları meydana gelir. Sıcak kramplarının belirtileri genellikle aşırı terleme, yorgunluk, susama ve kas kramplarıdır. Hemen tedavi sıcak kramplarının sıcak yorgunluğuna dönüşmesini önler.

benim göz derecelerim sağ :+7/ -3 sol; +6/-2 (sağ gözüm cok az kayıyor yorgunlukta )bunun bir tedavisi mümkünmü [ almanya]… devamı

Diğer Sebepler,
Sıcak hava ve zorlayıcı aktivite haricindeki diğer sıcak yorgunluğu nedenleri şunlardır: 

 • Dehidrasyon, su kaybı vücudunuzun terleyerek normal ısıyı korumasını önler.
 • Alkol kullanımı vücudun ısıyı ayarlama becerisini kötürüm edebilir.
 • Aşırı giyinme, özellikle terleme ve buharlaşmaya izin vermeyen kıyafetler.

Risk Faktörleri

Herkes sıcak yorgunluğu yaşayabilir, ancak bazı faktörler sizin sıcağa karşı ne kadar hassas olduğunuzu belirler. Bu faktörler şunları kapsayabilir:

 • Genç veya yaşlı olmak. Bebekler, 4 yaşından küçük çocuklar veya 65 yaşından büyük yetişkinlerin sıcak yorgunluğu riski yüksektir. Vücudun ısıyı ayarlama yeteneği küçüklerde tam olarak gelişmemiştir ve yetişkinlerde hastalıklar, ilaçlar veya diğer faktörler bunu engelleyebilir.
 • Belli ilaçlar. Vücudunuzun suyu tutma ve ısıya uygun bir şekilde tepki verme yeteneğini etkileyen ilaçlar yüksek tansiyon ve kalp problemleri için kullanılan ilaçlar (beta blokerler, müshiller), alerji belirtilerini hafifleten ilaçlar (antihistaminler), sizi sakinleştiren ilaçlar (sakinleştiriciler) veya kuruntu gibi psikiyatrik belirtileri azaltan ilaçlardır (antipsikotikler). Ayrıca kokain, amfetamin ve ekstazi gibi bazı yasa dışı uyuşturucular da çekirdek ısınızı yükseltebilir.
 • Obezite Aşırı kilo taşımak vücudunuzun ısısını düzenleme yeteneğini etkileyerek daha fazla ısı tutmasına neden olabilir.
 • Ani ısı değişiklikleri Sıcağa alışkın değilseniz, sıcakla ilişkili hastalıklara, örneğin sıcak yorgunluğuna daha yatkınsınızdır. Soğuk bir iklimden sıcak bir iklime seyahat etmek, beklenmedik bir sıcak hava dalgasına maruz kalma sizi sıcaklıkla ilgili hastalıklara yakalanma riskine sokar, çünkü vücudunuza daha yüksek ısıya alışmak için gerekli vakit tanınmamıştır.

Komplikasyonlar

Sıcak yorgunluğu tedavi edilmezse, vücut ısınız40 Cveya daha yüksek olduğunda meydana gelen ölümcül bir tıbbi durum olan sıcak çarpmasına dönüşebilir. Sıcak çarpması, ölümle sonuçlanabilecek beyin ve diğer organ hasarlarını önlemek için acil olarak tedavi edilmelidir.

Tedaviler ve İlaçlar

Birçok vakada aşağıdakileri yerine getirerek sıcak yorgunluğunu kendi kendinize tedavi edebilirsiniz. 

 • Serin bir yerde dinlenin. En iyisi klimalı bir binaya girmektir, bunu yapamıyorsanız, kendinize gölgelik bir yer bulun. Bacaklarınızı kalp seviyesinden yukarı kaldırarak sırt üstü dinlenin.
 • Serin içecekler için. Soğuk su veya spor içecekleri için. İçinde alkol ve kafein olan içecekler içmeyin, ikisi de sıvı kaybetmenize neden olur.
 • Teninize serin su uygulayın. Mümkünse hemen soğuk duş alın veya soğuk suyun içine dalın. Teninizde alkol kullanmayın.
 • Bol kıyafetler. Gereksiz elbiseleri çıkarın, kıyafetlerinizin hafif ve sıkı olmadığından emin olun.

60 dakika içinde kendinizi daha iyi hissetmezseniz, hemen acil servisi arayın. Kaybettiğiniz sıvıyı almanız için size serum takılabilir. Soğuk suya girmek, teninizi ıslatmak, vantilatörün önünde durmak, soğuk veya buz paketleri kullanmak, vücut ısınızı aşağı düşürmek için uygulayabileceğiniz tekniklerdir.

Önlem

Sıcak yorgunluğunu ve sıcakla ilgili diğer rahatsızlıkları önlemek için bir dizi önlem alabilirsiniz. Sıcaklık arttığında unutmayın: 

 • Bol, hafif, açık renkli kıyafetler giyin. Çok giyinmek, koyu renkli ve dar kıyafetler sıcağı içeride tutar ve terlemeyi önlediği için vücudunuzun düzgün bir biçimde serinlemesini önler.
 • Güneş yanıklarından kaçının. Dışarı çıkıyorsanız hafif, geniş kenarlı bir şapka takın veya kendinizi güneşten korumak için şemsiye kullanın ve açıkta kalan yerlerinize güneş kremi uygulayın. Güneş yanıkları vücudunuzun sıcaktan kurtulma yeteneğini azaltır.
 • Daha serin yerler arayın.  Birkaç saat için bile olsa klimalı bir binada durmak sıcak yorgunluğunu önlemenin en iyi yollarından biridir. Evinizde klima yoksa, bir alışveriş mağazasında, bir bankada veya kütüphanede biraz zaman geçirmeyi düşünün.  En kötüsünden, gölge bir yer bulun. Vantilatörler tek başlarına yüksek ısı ve neme karşı etkili değildir.
 • Bol sıvı tüketin. Vücudunuzdaki yeterli miktarda su bulunması onun terleyerek normal vücut ısısını korumasına yardım eder. Bir sağlık sorunundan dolayı doktorunuz size sıvı almayı azaltmanızı söylemişse, sıcaklık artığı zaman ne kadar fazladan sıvı tüketmeniz gerektiğini ondan öğrenin.
 • Belli ilaçlarda ilave önlemler alın. Doktorunuza veya eczacınıza aldığınız ilacın sizi sıcak yorgunluğuna karşı daha korunmasız hale getirip getirmediğini, getiriyorsa da, vücudunuzun aşırı ısınmasını önlemek için neler yapabileceğinizi sorun.
 • Sıcak yerlerden kaçının. Sıcak bir günde park edilmiş arabanızdaki ısı 10 dakika içinde11 C kadar yükselebilir. Arabayı sürmeden önce soğumasını bekleyin. Çok sıcak bir havada çocuğunuzu veya başka birini park edilmiş bir arabanın içinde bırakmayın.
 • Vücudunuzun sıcağa alışmasına izin verin. Sıcak bir yere seyahat ediyorsanız veya bulunduğunuz bölgedeki sıcaklık birdenbire yükselirse vücudunuzun sıcaklığa alışması günler sürebilir. Bu durumda sıcakta çalışmanın ve egzersiz yapmanın daha katlanılır olması için önlemler almalısınız. Tatildeyken muhtemelen haftalarca bekleyecek vaktiniz yoktur, fakat sıcakta canlı bir aktivitede bulunmadan önce birkaç gün beklemek mantıklı olabilir.

En iyisi sıcak havada egzersiz yapmamak veya zorlayıcı bir aktivitede bulunmamaktadır, fakat illa da yapmak zorundaysanız, bazı önlemler alın ve sık sık serin bir yerde dinlenin. Bu süre içinde arada bir dinlenmek ve kaybettiğiniz sıvıyı tekrar yerine koymak vücudunuzun ısıyı düzenlemesine yardım eder. 

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/sicak-yorgunlugu

Aşırı sıcaklara karşı önleminizi alın

Sıcak Yorgunluğuna Karşı Önlemlerinizi Alın!

Sıcak hava denince akla genellikle eğlence, havuz ve deniz görüntüleri gelir. Oysaki sıcak havalar birçok sinsi tehyi de beraberinde getirebilir.

Sıcaklar bilinç kaybına neden olabilir

Yaz aylarında sıkça karşılaşılan güneş çarpması, sıcaklığın da yükselmesi ile önemli bir teh haline gelir. Tedbir alınmadığı takdirde yaz eğlencesi kabusa dönüşebilir.

Bir anda kişide görülen yüksek ateş, komaya kadar giden sinir sistemi bozuklukları, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı, nabız hızlanması ortaya çıkan ilk belirtiler arasındadır.

Algılama ve koordinasyon yeteneğinin bozulması, görme netliğinde bozulma, göz çukurlarının belirginleşmesi, bilincin kaybolması daha ciddi belirtiler olarak karşımıza çıkabilir.

Kronik hastalığı olanlar teh altında

Hava sıcaklığı nemle birlikte arttığında sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

Özellikle; dört yaşından küçük çocuklar, yalnız yaşayanlar, engelliler, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, 65 yaş ve üzeri yaşlılar, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar, kronik hastalığı olanlar (Şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, beyin ve damar hastalıkları, böbrek hastalıkları), sürekli ilaç (Özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullananlar, alkol ve madde bağımlıları teh altındadırlar.

Güneş çarpması hayati tehye neden olabilir

Güneş ve sıcak çarpması, aşırı sıcağa maruz kalma sonucu beden ısısını ayarlayan terleme mekanizmasının bozulmasına bağlı olarak, vücut ısısının düşürülememesi sonucu ortaya çıkar. Vücut ısısı 10-15 dakika içerisinde 40-41 derece üstüne çıkabilir.

Güneş veya sıcak çarpması acil olarak tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olabilir. Güneş çarpmasında kişinin ateşi 39.4 derece üzerinde, derisi kuru, kırmızı ve sıcaktır.

Terleme yoktur, bulantı kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarının belirginleşmesi ve görme netliğinin bozulması ile komaya kadar gidebilen bilinç bulanıklığı veya kaybı vardır. Bilinç kaybından önce tedaviye başlanması durumunda hastanın iyileşme şansı oldukça yüksektir.

İlk yardımda; kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli, soğuk su veya soğutucularla (vantilatör, klima vb.) soğutulmaya çalışılmalıdır. Kesinlikle içmesi için sıvı verilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Uzun süre güneş altında kalmayın

Sıcak bitkinliği, uzun süre aşırı sıcağa maruz kalma, yeterli miktarda sıvı almamaya bağlı su ve mineral kaybından dolayı meydana gelir. Sıklıkla yaşlılarda, yüksek tansiyonu olanlarda ve güneş altında çalışanlarda görülür.

Aşırı terleme, yorgunluk, halsizlik, bayılma hissi, nabız hızlanması, ateş yükselmesi belirtileriyle kendini gösterir. Deri soğuk ve nemli, nabız hızlı ve zayıf, solunum hızlı ve yüzeysel, şuur açıktır. Güneş çarpmasına göre daha hafif şekilde atlatılır ve hayati tehsi yoktur.

İlk yardım uygun ve zamanında yapılırsa hastanın genel durumu hızla düzelir. Serin bir yerde ıslak havlu veya bezle hasta serinletilmeye çalışılmalıdır. Bol miktarda sıvı verilmeli,  özellikle de tuzlu ayran içirilmelidir.

Yaklaşık 1 saat içerisinde kişinin genel durumu düzelmezse mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

 

·         Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.

·         Açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmelidir.

·         Geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka takılmalı ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

·         Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler.

·         Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlen ilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem (en az 15 koruma faktörlü) kullanmalıdırlar.

·         Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmelidir. Her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalı ve ağır egzersizler yapılmamalıdır.

·         Risk altındaki yetişkinler, yaşlılar ve bebekler günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir.

·         Bebek, çocuk, engelli ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdırlar.

·         Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır.

·         Güneş gören pencereler perde ya da benzeri güneşliklerle gölgelendirilmelidir.

·         Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalıdır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda; ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

Bu haber toplam 2721 defa okunmuştur

Источник: https://www.saglikaktuel.com/haber/asiri-sicaklara-karsi-onleminizi-alin-27174.htm

Yaz Yorgunluğuna Karşı Önleminizi Alın

Sıcak Yorgunluğuna Karşı Önlemlerinizi Alın!

Sürekli uykulu hissetme, hareket etmek istememe, vücut genelinde ağrı ve bitkinlik gibi belirtilerin 6 aydan uzun sürmesi kronik yorgunluk sendromunun habercisi olabiliyor.

Özellikle sıcak yaz günlerinde daha sık görülen, iş performansını ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyen kronik yorgunluk sendromu, sadece dinlenerek ve tatil yaparak geçmiyor. Bu rahatsızlıkla baş etmek için bazı önlemler alarak yaşam tarzı değişikliği yapılması gerekiyor.

Memorial Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Gülseren Kayalar, kronik yorgunluk sendromu hakkında bilgi verdi.

6 aydan uzun süredir yorgunsanız…

Kronik yorgunluk sendromu, en az 6 ay süren ve sebebi bilinmeyen aşırı yorgunluğa yaygın kas eklem ağrısı, uyku bozukluğu, dikkat dağınıklığı ve baş ağrısının eşlik ettiği tedavisi zor bir hastalıktır.

Yorgunluk, hastanın günlük yaşam aktivitelerini ve iş performansını kısıtlamaktadır. Ayrıca, beceri isteyen işlerde yavaşlama, planlama, organizasyon ve problem çözme gibi yeteneklerde gerilemenin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Tüm bu özellikleri nedeniyle kronik yorgunluk sendromu, birçok ülkede iş gücü kaybına neden olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Kronik yorgunluk sendromu sıklıkla 40-50 yaş arası kadınlarda görülmektedir.

Tek bir nedene bağlı olmayan bu sendromun ortaya çıkmasını tetikleyicileri; bağışıklık sistemini etkileyen faktörler, nörolojik faktörler, hormon bozuklukları ve bazı enfeksiyon hastalıklarıdır.

Belirtilerden 4 tanesi bir arada bulunuyorsa dikkat!

Kronik yorgunluk sendromunda görülen yorgunluk fiziksel bir aktivite sonucu olmaksızın istirahat halindeyken de ortaya çıkmaktadır.  Bu durum hastanın iş, eğitim, sosyal ve özel yaşam aktivitelerinde belirgin bir azalma yaratır.

 Kısa süreli hafıza ve konsantrasyon kaybı, boğaz ağrısı, lenf bezlerinde hassasiyet, kas ağrısı, yeni oluşan baş ağrısı, uyku bozukluğu ve yapılan bir iş sonrası 24 saatten fazla süren kırgınlık hissi duyulması gibi belirtilerden en az dört tanesinin bir arada bulunması kronik yorgunluk sendromuna işaret ediyor olabilir.

Kronik ağrılı hastalarda bu belirtilere; depresif duygu durumu nedeni ile umutsuzluk, sıkıntı hali, çaresizlik duygusu, dikkat azlığı, konsantrasyon güçlüğü ve iştah-kilo kaybı gibi belirtiler de eşlik edebilmektedir.

Her 3 hastadan 2’sinde sürekli ve şiddetli seyrediyor

Hastalığın erken döneminde kendiliğinden iyileşme görülebilmektedir. Her 3 hastadan 2’sinde hastalık sürekli ve şiddetli seyreder. Bu hastalarda uzun süre yatakta kalmaya bağlı olarak kas erimesi ve postüral kan basıncı düşüklüğü görülebilmektedir.

Kronik yorgunluk sendromlu hastalarda, fizik muayene sonuçları genelde normaldir. Bu sendrom diğer birçok hastalıkla benzer belirtileri gösterdiği için teşhiste kullanılan tek bir laboratuvar bulgusu yoktur.

Hastalığın teşhisi kronik yorgunluğa sebep olan tıbbi durumlar ve psikiyatrik hastalıklar dışlandıktan sonra konulmaktadır.

Kronik yorgunluk sendromuyla baş etmek için alınması gereken önlemler:

–       Stres azaltılmalı, uyku alışkanlığı iyileştirilmeli ve düzenli egzersiz alışkanlığı edinilmelidir.

–       Sıcak yaz günlerinde ağır yiyecekler yerine zeytinyağlı hafif yiyecekler tercih edilmelidir.

–       Susuz kalmanın metabolizmayı yavaşlatarak yorgunluğa yol açtığı unutulmamalı ve su tüketimi artırılmalıdır.

–       Uyku ritminin düzene sokulması ve uyku kalitesinin artırılması için “uyku hijyeni” uygulanmalıdır. Uyku öncesinde kafeinli, alkollü içeceklerden, nikotinden, aşırı yağlı yiyeceklerden ve aşırı aktiviteden kaçınılmalıdır.

–       Her gece aynı saatte uyumak alışkanlık haline getirilmelidir.

–       Her gün güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde 20 dakika boyunca güneş koruyucu olmadan güneşlenilmelidir.

–       Düzenli egzersizlere kısa süreli, düşük yoğunluklu ve hafif şiddetli programlarla başlanmalıdır.

–       Başlangıçta günde 5 dakika eklem hareket açıklığı egzersizleri ve nazik germe egzersizleri yapılmalı, hastanın kas gücü dayanıklılığı artıkça egzersizlerin süresi ve şiddeti artırılmalıdır.

–       Alınan tüm önlemlere rağmen yorgunluğun uzun süre geçmediği durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Tedavi kişiye özel belirlenmeli

Kronik yorgunluk sendromunun tedavisi kişiye özel olmalıdır.  Tedavide amaç hastalık semptomlarını iyileştirmektir. Kişiye özel belirlenen egzersiz uygulamalarının düzenli olarak yapılmasının yanı sıra hastaya psikolojik destek vermek de çok önemlidir.

Tedavide esas, hasta ve ailesi ile düzenli bir iletişim sürdürmektir. Bu görüşmelerle ve düşük dozlu ilaç tedavisiyle hasta yakın izleme alınmaktadır.

Tedavi süresince hasta her aşamada iyileşeceği yolunda cesaretlendirilmeli ve hasta, aile ve hekim yakın iş birliği içinde olmalıdır.

Güncellenme Tarihi: 24 Haziran 2015Yayınlanma Tarihi: 24 Haziran 2015

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/yaz-yorgunluguna-karsi-onleminizi-alin/

YAZ YORGUNLUĞUNA KARŞI ÖNLEMİNİZİ ALIN

Sıcak Yorgunluğuna Karşı Önlemlerinizi Alın!

Sürekli uykulu hissetme, hareket etmek istememe, vücut genelinde ağrı ve bitkinlik gibi belirtilerin 6 aydan uzun sürmesi kronik yorgunluk sendromunun habercisi olabiliyor.

Özellikle sıcak yaz günlerinde daha sık görülen, iş performansını ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyen kronik yorgunluk sendromu, sadece dinlenerek ve tatil yaparak geçmiyor.

Bu rahatsızlıkla baş etmek için bazı önlemler alarak yaşam tarzı değişikliği yapılması gerekiyor. Memorial Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Gülseren Kayalar, kronik yorgunluk sendromu hakkında bilgi verdi.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть