Sıcaklarda Kalp Krizinden Nasıl Korunmalı?

içerik

Kalp Krizi Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir? Kriz Anında Müdahale Yöntemleri Nelerdir?

Sıcaklarda Kalp Krizinden Nasıl Korunmalı?

Kalp krizinin en önemli belirtisi, şiddetli kalp ağrısıdır. Göğüste, sol kolda, sırtta, mide bölgesinden çeneye doğru yayılan kalp ağrıları kalp krizinin habercisi sayılır. Çok şiddetlidir ve başlangıcı da çoğunlukla ani bir şekilde gelişir.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanları, kalp krizi belirtileri, acil müdahalenin önemi ve kalp krizi anında yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.
Göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme ve bulantı kalp krizinin en önemli belirtileridir.

Bununla birlikte farkına varılmadan ve herhangi bir ağrı hissedilmeden de kalp krizi gerçekleşebilir. Belirti vermeden yaşanan kalp krizleri ölümcül olabilmektedir.

Kalp ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişinin tam donanımlı bir hastaneye başvurması ve sağlık yardımı alması ise oldukça mühimdir.

Kalp Krizi Neden Meydana Gelir? Risk Faktörleri Nelerdir?

Kalbi besleyen damarlardan bir tanesinin ani olarak tıkanmasına bağlı olarak gelişen kalp krizi, tıkanan damarın kalbi beslediği bölgede kalp dokusunun hücrelerini yitirmesine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak ölüme varan sonuçlar ortaya çıkabilir.

Göğüste şiddetli ağrı ile birlikte; bulantı, kusma, terleme ve bazen de bayılma ile bilinç kaybı ortaya çıkar. Kalp ağrısı kalp krizini işaret etse de bazı hastalarda karnın üst kısmında mideye vuran bir ağrı oluşur.

Bu durumda oluşan bu rahatsızlığın mideyle ilişkili olduğu sanılarak hasta tarafından önemsenmeyebilir. Özellikle yaşlı hastalarda kriz, nefes darlığı ile ortaya çıkabilir. Ancak bu belirtiler, 100 kişiden ancak 75-80’inde görülür.

Geri kalan yüzde 20’lik kısım, ‘sessiz kalp krizi’ denilen ve belirti vermeden ortaya çıkan bir durumdur. Bu % 20’lik oranda bazen ilk belirti ölüm olabilir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?


En belirgin kalp krizi belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;Göğüs ağrısıNefes darlığıÇarpıntıKolay yorulmaBazen önemli kalp-damar hastalığı olmasına rağmen hiç şikayet olmayabilirKalp kriziAni ölüm

Koroner arter hastalığında (kalp damarlarında tıkanıklık) en temel yakınma, göğüs ağrısıdır.

Koroner damarlarda tıkanıklık olduğunda ortaya çıkan ağrı, göğüs duvarının ardında, sıkıştıran, ağırlık- baskı yapıcı tarzda (çoğu zaman sanki göğüs duvarına biri oturmuş hissi veren) bir ağrıdır. Bu ağrı künt bir ağrıdır. Batıcı tarzda değildir, nefes alıp vermekle ya da hareketle artış ya da azalma göstermez. Çoğunlukla efor sarf etmekle, sinirlenmekle veya soğukla ortaya çıkar.

Sol kola, omuzlara, boyuna, sırta, karın ve çeneye yayılabilir. (Bazen de sadece bu bölgelerden birinde hissedilir.) Genellikle 10- 15 dakikadan az süren, dinlenmekle veya koroner damarları genişleten ilaç almakla geçen bir ağrıdır. Zaman zaman ağrıya sıkıntı hissi, terleme, baş dönmesi ve bulantı eşlik edebilir.

Ancak bazen daralmış olan damar bölgesinde dinamik değişiklikler olabilir ve o zaman ağrı istirahat halindeyken gelir, daha uzun sürer ve ilaca cevap vermeyebilir. Bu tür kalp ağrıları ağrısı kolaylıkla bir kalp krizine yol açabileceğinden çok daha tehlidir. Kalp hastalarının yüzde 20- 40’ı “sessiz kalp hastalığı” ile karşı karşıyadır.

Bu sorun genellikle şeker hastalarında ortaya çıkmaktadır. Aşırı şişman bireylerde, kronik akciğer hastalığı olanlarda ve ağrıya tahammülleri fazla olduğu için kadınlarda daha sık görülmektedir.

Kadınlarda Risk Daha Yüksek! 

Kadınlar menopoz öncesinde östrojen hormonu sayesinde kalp krizi riskinden büyük oranda korunurlar. Ancak kalp krizine maruz kaldıklarında, krize bağlı komplikasyonların ortaya çıkma oranı erkeklere oranla daha yüksektir.Ani ölümlerin tamamı kalp krizine bağlı gelişmez.

Bir kısmı doğuştan var olan anomalilerle yani kalpteki yapısal bozukluklarla ilgilidir. Buna, aileden geçen genetik faktörler, kalp kas dokusunun ileri derecede bozulması ile ortaya çıkan kalp ritim bozuklukları eşlik eder. Sayılan tüm kalp rahatsızlıkları özellikle 35 yaşın altındaki insanlar için geçerlidir.

Bu sebeple, 35 yaşın altındaki kalp ölümlerini ayrı değerlendirmek, 35 yaş sonrasını ayrı değerlendirmek gerekir.

Kalp yetmezliği de kalp krizine neden olan faktörlerin içinde yer alır. Kalp yetmezliğinin belirtileri arasında başlangıçta yalnızca hareket halindeyken nefes darlığı görülürken, ilerleyen zamanlarda dinlenirken dahi nefes darlığı görülür.

Kalp yetmezliği son yıllarda görülme sıklığı gittikçe artan bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanıyor.

Ancak günümüzde kalp yetmezliği hastalarının büyük bir bölümü, ilerleyen teknoloji ile hasta konforunu daha da artıranı özel kalp pilleri ile yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebiliyor.

Kalp yetersizliğinde hastalığın gidişini belirleyen iki temel faktör bulunur. İlki kalbin pompa fonksiyonun düzeltilmesi, ikincisi kalp yetersizliği nedeniyle oluşan aritmilerin önlenmesidir. Cihaz tedavileri içerisinde ilki kalbin performansını arttırmak için kalp pili takılmasıdır.

Kalp pilleri bu amaçla kalbin üç odacığına takılır; çünkü amaç kasılması azalmış ve gecikmiş kalp boşluğun kalp siklusuna uygun şekilde katılmasını sağlamak ve yetersiz kalbin performansını artırmaktır.

Kalp performansının artması, hastanın şikayetleri azaltacak ve günlük yaşantısının sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlayacaktır.

Ağrı yerine tansiyon da kalp krizi hakkında ipucu verebilir!

Bazen tipik kalp ağrısı olmamakla birlikte başka belirtilerle de teşhis konulabilmektedir.

Örneğin daha önce olamayan bir tansiyon yükselmesi başka bir deyişle kalbin zora girdiği anda tansiyonu yükselterek cevap vermesi kalp krizin en önemli göstergelerinden olabilir.

Çabuk yorulma ya da spor yapan bir kişinin daha önce yaptığı kadar efor harcayamaması belirti olabilmektedir. Dolayısı ile ağrı belirtisi olmadan bazı yan belirtilerle de şüphe edilerek sessiz iskemi (sessiz kalp krizi )tanısı konulabilir.

Kalp sağlığı ile ilgili pek çok soruya verilen cevaplardan oluşan canlı yayınımızı izleyebilirsiniz

Kriz Anında Uygulanabilecek İlk Yardım Yöntemleri

Ani kalp damarı tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp krizinde en önemli nokta, kalp ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişinin tam donanımlı bir hastaneye başvurması ve sağlık yardımı almasıdır. Ölümlerin yarısı kalp krizi başladıktan sonraki ilk saat içinde ortaya çıkar.

Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede kalp krizine müdahale edilecek düzeyde bir sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir. Kalp krizinde ilk yardıma kadar erken başlanırsa, tıkanan damarı açıcı tedavi yöntemleri de en kısa sürede uygulanabilir ve kalbin hasar görmesinin önüne geçilmiş olur.

Hastaya hastanede müdahalede önemli olan hızlı tanı konulması ve müdahalenin uygun bir şekilde yapılmasıdır.

Kalp Krizi Sırasında Neler Yapılmalı? Kriz Anında Acil Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Eğer kalp krizi esnasında yalnızsanız;• Kişinin kalp krizi geçirdiği esnada tıkalı olan damarını açabilmek için yapacağı bir manevra yok. Bunun yanında;• Öncelikle ağrı başladığı anda telefonla yakınlarınızı arayarak durumu haber verin.• Bulunduğunuz yerin kapısını aralık bırakın. Bu, yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmış olur.

• Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırabilir. Yeni başlamış bir pıhtıyı yerinden sökme ihtimali çok düşük olsa da burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürün.• Evde aspirin varsa, bir bardak su ile alın.• Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeyin.• Pencereyi açarak odaya oksijen girmesini sağlayın.• Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin.

Kesinlikle ayakta beklemeyin. Çünkü kalp krizi ile hastaneye gelen bir hastanın bir travma sorunu olmaması gerekir. Eğer kişi düşerek başını çarpmışsa, kalp krizi ile ilgili yapılacak tedaviler, başa alınan darbe nedeniyle yapılamayabilir.• Ağrıyı azaltmak için egzersiz yapmayın.• Soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su böyle durumlarda çok tehlidir.

Çünkü kalp damarlarını büzer ve tıkalı olmayan damarların da daralmasına neden olabilir.Bir kişi yanı başınızda kalp krizi geçirdiyse;• Sağlık deneyiminiz yoksa kalp krizi geçiren birine müdahale etmeyin, başka hastalara veya kendinize ait kalp ilaçlarını vermeyin.• Hemen ambulans yardımı isteyerek hastayı en yakın tam donanımlı bir hastaneye ulaştırın.

• Bu esnada, kalp krizi geçiren kişiyi uygun bir yere yatırın• Ayaklarını kalp seviyesinin üzerine kaldırarak, kalbe daha çok kan akışının olmasını sağlamaya çalışın• Üzerindeki sıkı olan kıyafetleri gevşetmek, kravatı çözmek gibi yardımlarda bulunun• Önemli olan, hastayı tetkik ve tedavilerinin, yerinde ve uygun şekilde yapılabileceği bir hastaneye ulaştırmanızdırKalp krizi geçirme riski altında olanlar:• Şeker hastaları• Kolesterolü yüksek olan hastalar• Hipertansiyon hastaları• Orta yaş ve üzerindeki erkek ve kadınlar• Menopoz sonrası kadınlar• Sigara içenler• Kilolu kişiler• Ailesinde kalp hastalığı bulunanlar ya da genç yaşta kalpten ölüm öyküsü olanlarKalp krizinden korunmanın yolları nelerdir?• Kalp krizden korunmak için yaşam şeklinizde mutlaka değişikliğe gitmek gerekiyor. Kalp sağlığını korumak için doymuş yağ ve kolesterolden fakir; sebze, meyve ve lifli gıdalardan zengin beslenilmelidir. • Tansiyonun yükselmesine yol açan tuz günde sadece 5-6 gr’la sınırlandırılmalıdır. Yüksek tansiyon, kolesterol ve kan glukoz değerlerinin kalp sağlığı üzerinde çok önemli rolü vardır. Birinci derece akrabalarında bu tür hastalıklar olanların, check up kontrollerinden geçmesi (mümkünse 30 yaşından itibaren) ve alınması gereken önlemlere maksimum özen göstermeleri gerekir.• Kalp krizinde stresin rolü de büyük. Stres nedeniyle ortaya çıkan adrenalin tansiyonun yükselmesine ve nabız hızının artmasına neden olarak, kalp krizine davetiye çıkarmaktadır. Stresten arınmaya özen gösterin.• Sigarayı mutlaka bırakılmalıdır.• Aşırı kilo kalbin iş yükünü artırdığı için ideal kilo korunmalıdır.• Sağlıklı bir kalp için haftada en az üç gün temiz havada yürüyüş yapılmalıdır.

• Check up alınabilecek en etkili önlemdir. Bunun için belirli yaşlarda hiç şikayeti olmadan check up ve efor testlerinin yaptırılması büyük önem taşımaktadır. Kalp kapağında doğuştan gelen bir darlık, kalp adalesinde kalınlaşma da gizli kalp olarak adlandırılmaktadır. Şikayet üzerine hastane gidip kontrolden geçmek check up değil sadece geç kalınmış bir önlemdir.

Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Şener'in Kalp Krizi Riskini 6 Adımda Önleyin isimli makalesini buradan okuyabilirsiniz.

 Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç Dr. Ergun Demirsoy, “ Mesleki stresin kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri” adlı makalesini buradan okuyabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi: 01 Eylül 2016Yayınlanma Tarihi: 01 Eylül 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kalp-krizi/

Kalp Krizinden Nasıl Korunmalı

Sıcaklarda Kalp Krizinden Nasıl Korunmalı?

Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenin anahtarı, yaşam biçiminizde yapacağınız küçük değişikliklerde saklı olabilir! Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen kalp hastalarının yakınlarına da büyük görevler düştüğünü unutmamak gerekiyor. Kalp hastalıklarına karşı nasıl mücadele edilebileceği hakkında küçük ipuçlarını sizin için deşifre ettik! İşte kalp krizinden korunmanın yolları…

1.Yaşam Alanını İyi Seç

Çevre ve gürültü kirliliğinden korunmada en etkili yöntem, yaşam alanını iyi seçmek olacaktır. İmkanınız dahilinde ise, şehir gürültüsünden uzaklaşıp sakin şehirlerde ve/veya semtlerde yaşamınızı sürdürmek kendinize yapacağınız en büyük iyilik olacaktır.

Eğer hayatınızda bu denli kökten bir değişiklik yapamıyorsanız, oturduğunuz evin havaalanı, demir yolu, otoyol ve ana caddelerden uzak olmasına dikkat etmeniz vücudunuzun maruz kalacağı kirlilik ve gürültü oranını azaltmada büyük rol oynayacaktır.

Yaşadığınız yeri değiştiremiyorsanız, gürültü izolasyonu yaptırabilir, gürültüyü engelleyen kulaklık kullanabilir, evi havalandırdığınız saatlere dikkat ederek olumsuz çevre koşullarını kontrol altına alabilirsiniz.

2.Sağlıklı Beslen

Genel sağlığınızı korumak için olduğu kadar kalp sağlığınızı korumak için de sağlıklı yiyecekler tüketmelisiniz. Doymuş yağ ve kolesterolden fakir sebze, meyve ve lifli gıdalardan zengin beslenme tipi benimsenmelidir. Tansiyonun yükselmesine yol açabilecek olan tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Yüksek tansiyon, kolesterol ve kan glukoz değerlerinin kalp sağlığı üzerinde çok önemli rolü vardır. Kolesterolünüzü optimum seviyeye düşürmek için tereyağı veya iç yağı gibi hayvansal kaynaklı yağlardan mümkün olabildiğince uzak durmalı; zeytinyağı, ayçiçeği, mısırözü, soya gibi bitkisel yağları tercih etmelisiniz.

Beslenmenizde, kırmızı et yerine et tercihinizi balık, hindi, tavuk gibi beyaz etten yana kullanmalı; yağsız veya az yağlı süt ve süt ürünleri tüketmeli, sakatat, işlenmiş et, gibi gıdalardan uzak durmalısınız. Öbür yandan, fasulye, mercimek, bezelye gibi kolesterolsüz ancak bitkisel protein içeren kaynaklarına yer vermelisiniz.

Sebze ve meyve kalp koruyucu maddeler içerdiğinden, düzenli sebze ve meyve tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

3.Düzenli Spor Yap

Düzenli egzersiz sizi kalp hastalıkları ve kalp krizi riskinden koruyacak, öte yandan, kalbinizi, kemik ve kaslarınızı güçlendirecektir. Ancak, bu noktada dikkat edilmesi gereken, 35 yaşından sonra fazla efor gerektiren bir egzersiz yapılması durumunda, kalp hastalığı riskine karşı mutlaka iyi bir kontrolden geçilmesi gerektiğidir.

Çoğu insan için en ideal egzersiz uzun yürüyüşlerdir. Kandaki kötü kolesterolünüzün yakılabilmesi için 5 km bir mesafeyi 45 dakikada tempolu bir şekilde yürüyebilirsiniz.

Sarf ettiğiniz efor esnasında, göğüs ağrısı, halsizlik, kramp, nefes darlığı gibi şikayetler ile karşılaşmanız durumunda egzersizinize mutlaka ara vermeli ve ilk fırsatta bir kardiyoloğa görünmelisiniz.

4.Stresten Uzak Dur

Özellikle iş hayatı zaman zaman çok büyük bir stres kaynağı haline dönüşebilmektedir. İyi stresin, günlük hayatta yaşam kalitesini artıran itici bir güç olduğu ancak iş yerindeki stresin insan sağlığını olumsuz etkilediği bilinmektedir.

Stresörler karşısında, stres hormonları artmakta, bu da kanın yoğunluğunun artmasına ve dolayısıyla kalp krizi riskinin artmasına neden olmaktadır.

Tüm bu nedenlerden dolayı ağır stres altında bulunan kişilerin dönemsel olarak kapsamlı bir kardiyolojik muayeneden geçirilmesi uygun olacaktır. Kendinizi stresten arındırmak için düzenli egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmek enerjinizi dengeleyecektir.

Öbür yandan, iş yerinde enerjinizi düşüren insanlar ile iletişiminizi sınırlandırarak ve önceliklerinizi belirleyerek ve buna göre hareket ederek iş yaşamınızdaki stresörleri kontrol altına alabilirsiniz..

5.Bel Ölçüne Dikkat Et

Yağların karın çevresinde toplanmasının özellikle kalp ve damar hastalığı riskini arttırdığını ve bel çevresinin kadınlarda 88, erkeklerde ise 102 santimi geçmemesi gerektiğini unutmamalısınız. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için bir plan yapmalı ve o planı sürdürülebilir bir şekilde uygulamalısınız.

Bunun için öğün aralarında atıştırmalara, hızlı yemek yemeğe son vermelisiniz. Yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo vermenin daha sağlıklı ve kalıcı bir yöntem olduğu bilinmektedir.

Kilo vermek; kan basıncını, kan şekerini, kan yağlarını ve erken ölüm riskini azalttığından, kontrollü kilo kaybı sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir.

6.Kontrollerini Aksatma

Aile geçmişinizde kalp hastası varsa, kilo kontrolü yapamıyor, diyabet ve/veya yüksek tansiyon hastalıklarınıza sigara kullanımı vb.

gibi alışkanlıklar eşlik ediyor ise, kan yağlarını ve düzenli olarak tansiyonunuzu ölçtürmeli; birinci derece yakınlarınızda bu tür hastalıklar görülmüş ise, check-up kontrollerinden geçmeniz ve alınması gereken önlemlere maksimum özen göstermeniz gerekir.

7.Alkol Tüketimine Dikkat

Sınırlı alkol tüketimi için tercihinizi yararlı kolesterolü yükselttiği bilinen kırmızı şaraptan yana kullanabilirsiniz. Ancak günde 1 kadehten fazla tüketimi uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Aşırı alkol tüketimi, kalp krizini tetikleyen önemli bir faktör olduğundan, genetik olarak kalp krizi riski bulunan kişilerin alkol tüketmemeleri gerekmektedir.

Kırmızı şarap sevmiyor veya risk grubunda yer alıyorsanız, içerisinde kalbi koruyucu maddeler içeren üzümü çekirdekleriyle birlikte yiyebilir veya öğütülmüş üzüm çekirdeğine toz ve/veya kapsül olarak beslenmenizde yer verebilirsiniz.

8.Sigarayı Bırak

Kalp krizinden korunmak için en garanti yöntem, sigara kullanımının mutlaka bırakılmasıdır. Günümüzde değiştirilebilir risk faktörleri arasında en önemli faktör sigara kullanımı olarak belirtilmektedir. Kendi çabalarınız doğrultusunda amacınıza ulaşamıyorsanız, mutlaka profesyonel yardım almanız gerekecektir.

9.Psikolojik Destek Al

Hastalığınızı, aileniz veya çevrenizle ilgili sorunlarınızı bir Liyezon Psikiyatri uzmanı ile görüşebilirsiniz.

Bu uzman, organik bir hastalığın, bu durumda kalp rahatsızlığınızın, psikolojiniz üzerinde yaptığı bozuklukları inceler ve fiziksel hastalığınızda ya da cerahi girişim uygulanması gereken durumlarda görülen ruhsal kriz ve hastalıkların araştırılması, tanısı, tedavisi, izlenmesi ve önlenmesine dönük size özel hizmetler sunacak ve size destek olacaktır.

Источник: https://sencard.com.tr/sen-programi/sen/aynadaki-sen/kalp-krizinden-nasil-korunmali

Kalp Krizinden Korunmanın 10 Yolu

Sıcaklarda Kalp Krizinden Nasıl Korunmalı?

Hayati organların ilk sıralarında yer alan kalp aslında oldukça basit bir çalışma sistemine sahip. En basit haliyle kalbin görevi gelen kanı gerekli organlara pompalamak.

Kalbe kanı taşıyan ve vücuda geri pompalanmasını sağlayan arterler beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik veya genetik nedenlerle zamanla yapışkan bir madde olan plaklar tarafından tıkanabiliyor.

Bu da dünyada 1 numaralı ölüm sebebi olan kalp krizine neden oluyor.

Kalp krizi ile ilgili kötü haber ise bu damarların pek çok sebebe bağlı olarak tıkanabilmesi. Genetik olarak kalp krizine yatkın olabileceğiniz gibi, hareketsiz bir hayat, sigara ve alkol kullanımı, yağlı gıdalarla beslenme damar tıkanıklığına yol açabiliyor. Ancak bir kaç önemli noktaya dikkat ederek kalp krizinden korunmak mümkün.

10. Egzersiz

Sağlıklı bir hayat sürmek için düzenli egzersizin ne kadar önemli olduğunu artık bilmeyen kalmadı. Kalp sağlığı içinde haftada en az 5 gün 30 dakikadan az olmamak üzere sizi iyice terletecek egzersiz yapmalısınız.

Terletecek dememin nedeni yavaş yavaş, gezinti yürüyüşünün kalbinize bir faydası yok. Nabız yükselmeli ki vücut egzersiz yaptığını anlasın. Tek başınıza egzersiz yapmayı sevmiyorsanız arkadaşlarınız futbol, basketbol oynayabilir, eşinizle birlikte yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Yapmaktan hoşlanacağınız bir spor bulun ve kendinizi bu düzenli egzersiz programına alıştırın.

9. Uyku

Düzenli uyku kalp sağlığı kadar genel fiziksel sağlımız ve ruh sağlımız açısından da çok önemli ancak pek çok insan uykuya gereken özeni göstermiyor. Bazı durumlarda ise yoğun iş temposu ve şehir hayatı uykumuzdan çalıyor.

Uzmanlar orta yaşlarda günlük 8 saat uykuyu tavsiye ederken yapılan araştırmalar bu yaş gurubunun sadece % 35’inin bu kadar süre uyuyabildiğini ortaya koymakta.

Az ya da çok uyku kan basıncı üzerinde olumsuz etki yarattığı için kalp sağlığı açısından da riskleri arttırıyor.

Harvard Üniversitesi’nin 10 yıl süren ve 45-65 yaş arası kalp sorunu olmayan 70 bin kadını kapsayan araştırmasında günde 5 saat ve daha az uyuyanların günde 8 saat uyuyan kadınlara göre kalp hastalığına yakalanma riskinin %40 arttığı gözlemlenmiş. Aynı şekilde günde 9 saatten fazla uyuyan kadınların kalp hastalığına yakalanma riskinin ise % 37 arttığı belirlenmiş. Yani ne az uyku ne de çok uyku kalbe iyi geliyor.

8. Aspirin

Bu konuda bazı kararsızlıklar ve tartışmalar olsa da daha önce kalp krizi geçirenlerin günde bir adet aspirin içmesinin bir sonraki kalp krizinden korunma sağladığı ABD Yemek ve İlaç Dairesi (Food and Drug Administration – FDA) tarafından yayınlanan raporlarda yer alıyor. FDA’ye göre her gün 1 aspirin almak kanı inceltiyor ve pıhtılaşmasını engellediği için kalp krizi riskini azaltıyor.

Tabii aspirini öyle gelişi güzel alırsanız mide kanaması riski de artacağı için mutlaka bir doktora danışmalısınız. Sadece Amerika’da her yıl 250 bin kişi iç kanama yüzünde acil servislere geliyor.

İkinci kalp krizi riskini azaltmak için tavsiye edilen aspirin dozu 75-81 miligram arası. Ülser gibi sorunlarınız varsa bu düşük dozlar bile sizin için sakıncalı olabilir.

Ayrıca aspirin kullanırken kesinlikle alkol tüketmemelisiniz.

7. Kolesterolü Düşürmek

Kolesterolün iyi ve kötü olarak iki türü bulunuyor. İyi kolesterol karaciğerin düzgün çalışmasını, bazı kanser türlerinden korunmayı sağlayıp yaşlanmanın etkilerini yavaşlatırken kötü kolesterol kan damarı çeperlerine yapışarak birikiyor ve sonunda damarı tıkayabiliyor.

Kötü kolesterol seviyesini düşürmek için sigarayı bırakmalı, egzersiz yapmalı ve beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Eğer doktorunuz kolesterol düzeyinizi tehli bulursa ilaç tedavisi uygulayabilir.

Ancak ilaç tedavisi siz beslenmenizi düzenlemedikten sonra sadece geçici bir etki sağlayacaktır.

6. Kan Basıncını Düşürmek

Kan basıncı değeri kanın damar çeperlerine yaptığı baskının ölçümüdür. Ülkemizde de en büyük sağlık sorunlarından biri olan yüksek tansiyon kalp krizine davetiye çıkartan rahatsızlıklardan.

Kan basıncını düşürmek için tuz alımını sınırlandırmalı, sigarayı bırakmalı, alkolü çok kontrollü tüketmelisiniz. Tüm bunlar çözüm olmuyorsa doktorunuz tansiyon ilaçları kullanmanızı tavsiye edebilir.

5. Sakinleşin

Stresin kimseyi iyi hissettirmediği bir gerçek. Ancak elimizde olmadan gün içinde stres düzeyimiz artabiliyor. Önemli olan stres çoğaldığında fark etmek ve tedbir almak. Stresin tek başına pek çok sağlık sorununa yol açabildiğini biliyoruz. Kalp krizi de bunlardan biri.

Time Dergisi’nde yayınlanan Kanada merkezli bir araştırma sonucuna göre aşırı stresin kalp krizi riskini % 50 oranında arttırdığı belirlenmiş. Stresin kalbe olumsuz etkisi ise şöyle oluyor, stresli olduğunuzda beyinde alarma geçen hipotalamus bölgesi böbreküstü bezlerine sinyal gönderiyor ve adrenalin ile kortizol hormonlarının yayılmasına neden oluyor.

Bu süreç sonucu kalp atışı hızlanıyor. Sürekli stres ise zamanla kalbi yoruyor ve kalp krizine neden oluyor.

Stresi azaltın demek kolay ama bunun yolunu bulmak o kadar kolay değil. Öncelikle yapmaktan hoşlandığınız bir şeyi hobi haline getirebilirsiniz. Maket yapmak, puzzle yapmak, bulmaca çözmek (sudoku’da olabilir), ahşap boyama gibi el işleri hatta lego bile stresinizi azaltabilir.

TV izlemek hobi değildir ve beyninizle vücudunuzun daha az çalışmasına neden olduğu için uzun süreler boyu seyretmeniz zararı vardır. Spor yapmak, akşam yemeğinden sonra hafif yürüyüşlere çıkmak stresini azaltabilir. Eğer aşırı stresliyseniz bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

4. Sigarayı Bırakın

Bu maddeye uzun uzun bir şeyler yazmaya gerek yok. Sigara yaşam sürenizi kısaltır, kalan hayatınızı da sağlık sorunlarıyla boğuşarak geçirmenize neden olur. “Bizim Ahmet’in dedesi günde 4 paket sigara içerdi, adam 95 yaşında öldü” gibi bağımlı cümlelerinden vazgeçin ve bırakın.

3. Düzenli Kontroller

Kalp krizinden korunmanın en iyi yollarından biri kalp krizine neden olabilecek sağlık sorunları yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmek.

Kolesterol seviyenizi düzenli olarak ölçtürün, kan basıncınıza baktırın, 40 yaşından sonra 2 senede bir checkup yaptırın.

Eğer testler sonucunda bir sağlık sorunu belirlenirse en azından kalp krizinden korunmak için ne yapmanız gerektiği konusunda bir fikriniz olacaktır.

2. Ailenizdeki Sağlık Sorunlarını Öğrenin

Yaşam tarzı ve beslenme kalp krizi için ne kadar etkiliyse genetik özellikleriniz de en az o kadar etkili. Birinci dereceden akrabalarınızda kalp hastalıkları görüldüyse sizde de görülme ihtimali yüksek.

Ailenizin sağlık geçmişini bilmek ne tür hastalıkların siz de görülebileceğini kestirmek adına önemli. Örneğin babanız 50 yaşında kalp krizi geçirdiyse sizin de aşağı yukarı aynı dönemde aynı sorunu yaşamanız mümkün.

Ailenizin tıbbi geçmişini bilmek sizi diğer sağlık sorunlarına (kanser gibi) karşı da bilgilendirecektir.

1. Sağlıklı Beslenin

Beslenmenin sağlığımız üzerine etkisini modern zamanlarda bilmeyen kalmadı artık. Her gün sabah tereyağında yapılmış yumurta, her öğlen yağlı İskender, akşam da yarım ekmeği bandığınız sucuklu kuru fasulye yerseniz vücudunuzdan size yardımcı olmasını beklemeyin.

Kalbinizle dost yiyecekleri yavaş yavaş günlük yemek rutininize adapte edin. Balık, yulaf, beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, lifli besinler, demir ve kalsiyum içeren sebze ve meyveleri tüketmeye çalışın.

Bunu yaparken diyet yaptığınızı değil bunun artık sizin için bir yaşam biçimi olduğunu düşünün.

Источник: https://www.onikibilgi.com/kalp-krizinden-korunmanin-10-yolu/

Kalp Krizi Önlemek İçin Yapılması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcaklarda Kalp Krizinden Nasıl Korunmalı?

Koroner damarların kolesterol ya da yüksek tansiyon gibi nedenlerden dolayı plak oluşması sonucunda tıkanması sonucunda kalp kası oksijensiz kalması neticesinde meydana gelir.

Kalp Krizi

Ölüm oranının en sıklıkla gerçekleşmesine neden olan kalp krizi insanların hayatını ciddi oranda tehye atan ve sağlıklarının bozulması ile sonuçlanan bir hastalıktır. Yaş faktörü çok önemli olmaktadır. Bir erkek 45 yaşına geldiği zaman bu riski taşımaya başladığı gibi 55 yaşına ulaşmış kadınlarda da görülecektir.

Daha sıklıkla kalp krizi erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülmektedir. Ayrıca kadınları yaşın ilerlemesi sonucunda östrojen kadınlara kalp hastalıklarına karşı korumakta olan bir durumdur. Ancak diyabet hastalığına yakalanmış olan kadınların erkeklerden daha çok görülmekte olduğu da bilinmektedir.

Ailesinde kalp hastalığını yaşamakta olan bir kişi varsa genetik olarak sizlerin de yaşamanız çok ciddi oranda görülmektedir.

Kalp hastalığı yaşamakta olan kişiler kalp hızının yavaşlaması insan hayatını tehdit eden ve ritim bozukluğu yaşanmakta olan kalp yetersizliği ya da kalp yetmezliğine neden olur. Kalp pili takılması durumunda ritim sorunu ortadan kalkacaktır.

Kalp Krizini Önleyen Besinler

İnsanların alkol tüketiminin oldukça az kullanmaları gerekmektedir. Kan basıncının artmasına neden olacaktır. Kilo almaya neden olacak ve kalorili olacaktır. Kalp hastalığının olmasına neden olacaktır. Kişilerin her zaman için sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Yapacak olduğunuz diyet içerisinde doymuş yağları çıkarmanız gerekmektedir.

Sodyum yüksek gıdaları ve şekeri çıkarmanız gerekmektedir. Ayrıca kişilerin yağlı et ürünlerini de tüketmemesi gerekmektedir. Bol miktarda taze meyve ve sebze tüketmeleri yiyecekleri gibi aynı zamanda da tahıl ürünleri tüketmeleri gerekmektedir.

 Yapacak olduğunuz diyetin her zaman için kan basıncını arttıracak ve kolesterol ya da kalp hastalığının risklerini azaltacak olan bir beslenme programını uygulamaları gerekmektedir. 

Beslenme de tuzu çıkarmanız gerekmektedir. Şeker tüketimini de olabildiği kadar azaltmanız tavsiye edilmektedir.

Diyet yapacak olan kişilerin diyetleri içerisinde mutlaka yeşil sebze ağırlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Daha çok zeytinyağı tüketmeniz, hayvansal yağlardan uzak durmanız gerekmektedir.

deniz ürünleri kalp sağlığına iyidir. Omega-3 oldukça kalp ve damar sağlığına faydası olması ile bilinmektedir.

 • Kırmızı et;
 • Tam yağlı süt ve süt ürünleri;
 • Kızartmalar;
 • Fast Food ürünleri;
 • Unlu mamuller;
 • Paketlenmiş ve işlenmiş ürünler;
 • Cips;
 • Gazlı içecekler.

Bitkisel yağlar oldukça sağlığa yararlı olmasıyla bilinir. Avokado, fındık, zeytin ve zeytinyağının faydalı olmasının nedenleri kötü kolesterolü düşürme konusunda yardımcı olacaktır.

Daha çok somon balığı tüketmeli, kan basıncını düşürecek gıdalar tüketmelidir.

Daha çok yağsız sebze yemekleri tüketmeli ve mevsim meyvelerini tüketmeli, gazlı içecekler ya da alkol tüketimi yerine taze sıkılmış meyve suları içmeleri tavsiye edilmektedir.

Kalp Krizini Önleme Yolları

Tansiyonunuzu kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Her zaman için yüksek tansiyon hastaları kalp hastalığının en büyük riskleri arasında olan risk faktörü olan kişilerdir.

En sık yetişkinlerde görülmekte ve ailesinde var olan genetik bir durum olmaktadır. Yüksek tansiyonu her zaman önlemek amacıyla kontrol etmek için kişinin tuz tüketimini azaltması gerekmektedir.

Yaşam tarzı değişikliğine giderek tansiyonunu yükseltmeden yaşaması gerekmektedir.

Kolestrol ve trigliserid düzeylerinin her zaman için kontrol altında tutulması son derece önemlidir. Kişilerin atar damarlarını tıkayacak olan plaklar ve yağ oluşması sonucunda tıkanma meydana gelecektir. Özellikle de kadınlarda trigliserit seviyelerinin koroner damar hastalığının riskini de çok fazla arttırmaktadır.

Fazla kilo her zaman için insanların hayatında kalp sağlığını çok fazla etkilemektedir. İnsanların aşırı kilolu ya da obez olmaları durumu kalp hastalıklarını arttıracaktır.

Bu durum çoğunlukla kişilerin yüksek kan kolesterollü ve trigliserid seviyelerinin yükselmesine yüksek tansiyon hastalığının olmasına ve diyabet hastalığını yaşamalarına neden olacaktır.

Bu nedenle de fazla kilolarından kurtulmaları gerekmektedir.

Kişiler hayatı içerisinde her zaman düzenli bir şekilde egzersiz yapmaları gerekmektedir. Bu egzersiz özellikle de temiz havada yapılacak egzersiz olmalıdır. İnsanların yapacak olduğu egzersizler kan dolaşımını hızlandıracaktır. Aynı zamanda da sağlıklı normal kiloda kalmalarını sağlayacaktır ve kolesterol düşmesini sağlayacaktır. Bunlarda kalp hastalığı riskini azaltacaktır.

Psikolojik durumlar insanların hastalanmasına neden olacaktır. Özellikle de stres kalp sağlığını da derinden etkileyecektir. Tansiyonunuzu yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle de kişilerde aşırı yeme ya da alkol tüketme ve sigara kullanma gibi durumların olmasına neden olur.

Sigara içmemeniz gerekmektedir. Sigaranın içerisinde bulunan zehirli maddeler kalp ve damar sağlığını çok etkilemektedir. Sizi kalp hastalıklarına yakalanmanıza neden olacaktır.

Bu nedenle de felç ya da kalp krizinin yüksek olmasına neden olur.

Eğer sigara içmiyorsanız başlamamalı ve kalp krizi ailesinde öyküsü olan ya da daha önceden kalp krizi geçirmiş olan bir kişiyseniz asla sigara içilen ortamlarda da bulunmamanız gerekmektedir.

(1 votes, average: 2,00 5)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/kalp-krizi-nasil-onlenir.html

Kalp krizi belirtileri ve kalp krizinde acil müdahale yöntemleri

Sıcaklarda Kalp Krizinden Nasıl Korunmalı?

 • yoğun bir halsizlik,
 • kalbin çok hızlı çarpması ya da düzensiz kalp çarpıntısı,
 • nefes darlığı,
 • kalbe yetersiz kan gelmesi sonucu oluşan göğüs ağrısı
 • sıkıntı hissi,
 • mide bulantısı ve kusma
 • baş dönmesi, sersemleme veya bayılma

Kalp krizi sırasında göğüste yaşanan baskı, doluluk hissi ve göğüs sanki eziliyormuş gibi yaşanan ağrı genellikle bir kaç dakikadan uzun sürer. Ağrının derecesi, krizin şiddetine göre orta dereceliden şiddetliye doğru farklılık gösterebilir. Bu ağrılar göğüs bölgesinde olabileceği gibi karnın üst kısmında, boyun ve çene bölgesinde, her iki kolda veya omuzlarda ortaya çıkabilir. Göğüs ağrısına baş dönmesi, gözlerin kararması, ani terleme mide bulantısı eşlik edebilir. Vücut ısısı düşer cilt soğuyabilir ve kişiye kaygı ve sinirlilik hakim olabilir.

Kalp Krizine Acil Müdahale

Ölümlerin yarısı kalp krizi başladıktan sonraki ilk saat içinde ortaya çıkar. Bu sebeple kalp krizi acil bir durumdur. Hastaneye yatmayı ve yoğun bakımı gerektirir. Çünkü ölümcül ritim bozuklukları (aritmiler) kalp krizinin ilk bir kaç saatinde ölümün başlıca sebebidir.

Omega 3 nedir, ne işe yarar? Faydaları nelerdir, hangi gıdalarda bulunur?

Tedavinin amaçları kalp krizinin ilerlemesini durdurmak, kalp hasarını en az düzeyde tutmak, iyileşebilmesi için kalbin taleplerini azaltmak ve komplikasyonları önlemektir. Zaman geçtikçe ritim bozukluklarından yaşamı yitirme ihtimali artacak ve harap olan kalp kası miktarı artacaktır. Harap olan kalp kasının telafisi yoktur. Kalp krizinde “ZAMAN=KALP KASI” demektir.

Kalp krizi esnasında yalnızsanız

Kişinin kalp krizi geçirdiği esnada tıkalı olan damarını açabilmek için yapacağı bir müdahale yoktur. Bunun yanında;

 • Öncelikle ağrı başladığı anda telefonla yakınlarınızı arayarak durumu haber verin.
 • Bulunduğunuz yerin kapısını aralık bırakın. Bu, yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmış olur.
 • Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırabilir. Yeni başlamış bir pıhtıyı yerinden sökme ihtimali çok düşük olsa da burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürün.
 • Evde aspirin varsa, bir bardak su ile alın.
 • Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeyin.
 • Pencereyi açarak odaya oksijen girmesini sağlayın.
 • Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin. Kesinlikle ayakta beklemeyin. Çünkü kalp krizi ile hastaneye gelen bir hastanın bir travma sorunu olmaması gerekir. Eğer kişi düşerek başını çarpmışsa, kalp krizi ile ilgili yapılacak tedaviler, başa alınan darbe nedeniyle yapılamayabilir.
 • Ağrıyı azaltmak için egzersiz yapmayın.
 • Soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su böyle durumlarda çok tehlidir. Çünkü kalp damarlarını büzer ve tıkalı olmayan damarların da daralmasına neden olabilir.
 • Telefon konuşması esnasında ve daha sonra eve gelen doktorla olan konuşmanızda da kalp enfarktüsü şüphenizi anlatın. Kadınların kalp krizi durumunda, erkeklere nazaran daha farklı belirtiler gösterdiği unutmayın
 • Kendinizi mümkün olduğunca hızlı bir biçimde uygun bir kliniğe havale ettirin. Her dakika önemlidir.

Bir kalp enfarktüsünde, kalbin etrafını saran damarlardan (koroner arter) bir tanesi tıkanır. Müdahalenin amacı tıkanan kan damarını en hızlı biçimde açmak, böylece damarda kanın tekrar akmasını sağlamaktır.

Bir kişi yanı başınızda kalp krizi geçirdiyse;

 • Sağlık deneyiminiz yoksa kalp krizi geçiren birine müdahale etmeyin, başka hastalara veya kendinize ait kalp ilaçlarını vermeyin.
 • Hemen ambulans yardımı isteyerek hastayı en yakın tam donanımlı bir hastaneye ulaştırın.

 • Bu esnada, kalp krizi geçiren kişiyi uygun bir yere yatırın
 • Ayaklarını kalp seviyesinin üzerine kaldırarak, kalbe daha çok kan akışının olmasını sağlamaya çalışın
 • Üzerindeki sıkı olan kıyafetleri gevşetmek, kravatı çözmek gibi yardımlarda bulunun
 • Önemli olan, hastayı tetkik ve tedavilerinin, yerinde ve uygun şekilde yapılabileceği bir hastaneye ulaştırmanızdır

Kalp Krizi Geçiren Hastaların hastaneye ulaştırılması

Hastane dışında kalp krizinden olan ölümlerin 2/3’ü krizin başlangıcından birkaç dakika içinde olmuştur. Bu nedenle canlandırma, işlemlerinin çabukluğuna bağlıdır.

Tehde olan kalbin kurtarılması ve kalp kasının durmuş kan akışından en az zararla çıkması için gecikme minimuma indirilmelidir. Hastanın tam teşekküllü bir hastanenin acil bölümüne getirilme süresi mümkün oldukça kısaltılmalıdır.

Bütün amaç hastanın en iyi tedavi edileceği yere ölmeden ulaştırabilmektir.

Kalp krizi belirtileri nelerdir? Krizi anlamanın yolları ve ilk yardım

Kalp krizinin en yaygın görülen önemli belirtileri

Kalp krizinin en belirgin özelliği göğüs ağrısıdır. Kalp krizinin belirtisi olan göğüs ağrısının özellikleri şu şekildedir;

 • Ağrı 20 dakikadan fazla genellikle saatlerce sürer ve genelde dinlenme yada nitrogliserinle geçmez
 • Ağrı, şiddetli ve künt vasıftadır. Fakat keskin veya belirsiz olabilir,
 • Ağrı, sıkıştıran, ağırlık, baskı yapıcı tarzda olabilir,
 • Göğüste daralma  ve baskı hissi uyandırabilir,
 • Hazımsızlık olarak da hissedilebilir. Beraberinde sıklıkla soğuk terleme ve ölüm korkusu da vardır.

Kendi başına ya da göğüsteki ağrıyla birlikte hissedilebilen diğer kalp krizi belirtiler şunlardır:

 • Ağrı
 • Kalp krizine bağlı nefes darlığı: (özellikle yaşlı hastalarda kriz, nefes darlığı ile ortaya çıkabilir): Nefes darlığının ani artışı akciğerden çok kalp hastalığını düşündürür. Yatarken gelişen nefes darlığı daha çok sol kalp yetersizliği veya mitral kapak hastalığı olan kişilerde görülür.

 • Kalp krizi belirtisi olan öksürük: Kalp hastalıklarında görülen öksürük, yorulmakla ilişkili ve kesik kesiktir. Hırıltılı solunum, çarpıntı ve nefes darlığı da birlikte olabilir. Geceleri uykudan uyandıran ve kalkıp oturmakla geçen öksürük, kalp yetersizliği belirtisidir.

 • Kalp krizi belirtisi yorgunluk ve halsizlik: Koroner arterlerinde yaygın daralmalar ve tıkanıklıklar olan hastalarda da, eforla birlikte ciddi yorgunluk hissi olur.
 • Kalp krizi belirtisi kalpte çarpıntı: Bazen çarpıntılar krizler halinde gelir. Krizler kendiliğinden geçebildiği gibi, çok uzun sürebilir.

 • Baş dönmesi ve sersemleme,
 • Kalp krizi belirtisi olan bayılma: kalp debisindeki(atım hacmi) ani düşüşe bağlı olarak gelişen yetersiz beyin kan akımına bağlı geçici şuur kaybı oluşabilir.

 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Sıkıntı hissi

Bu belirtiler, 100 kişiden ancak 75-80’inde görülür. Geri kalan yüzde 20’lik kısım, ‘sessiz kalp krizi’ denilen ve belirti vermeden ortaya çıkan bir durumdur. Bu % 20’lik oranda bazen ilk belirti ölüm olabilir.

Kalp ve göğüs ağrısı ciddi sorunların işareti olabilir!

Kalp Krizinde En Önemli Belirti Olan Göğüs Ağrısını Diğer Ağrılardan Şu Şekilde Ayırabilirsiniz

Göğüs kemiğinin arkasındaki göğüs ağrısı kalp krizinin en önemli belirtisidir; fakat, özellikle diyabet hastalarında ve yaşlılarda, bu ağrı çok belirsiz olabilir yada hiç hissedilmeyebilir (sessiz kalp krizi)

Gögüs ağrısı beş dakika ila birkaç saat sürebilir. Gezinmek, pozisyonunuzu değiştirmek veya dinlenmek ağrıyı dindirmez veya hafifletmez. Ağrı sürekli veya gel gitler şeklinde olabilir.

Ağrı yorulunca veya heyecanlanınca oluyor, dinlenince geçiyorsa koroner damarlarla ilgili olma ihtimali çok fazladır.

 Koroner damarların daralması veya tıkanması sonucu oluşan göğüs ağrısı, sıklıkla ağır bir yemekten sonra veya heyecanlı, sinirli, üzüntülü bir durumdayken, bazen de yorucu bir iş, yürüyüşle meydana gelir.

Ağrı sıklıkla göğüsten omuz yada kollara, ense, dişler, çene, karın veya sırta doğru yayılır. Bazen ağrı sadece bu bölgelerden birinde hissedilir.

Göğüs ağrısı kalp krizini işaret etse de bazı hastalarda karnın üst kısmında mideye vuran bir ağrı da oluşur. Bu durumda oluşan bu rahatsızlığın mideyle ilişkili olduğu sanılarak hasta tarafından önemsenmeyebilir.

 Ancak, göğüste hissedilen ağrıların hepsi kalp kaynaklı olmayabilir. Kas, kaburga, omurga, yemek borusuna ait ağrılar da göğüste hissedilebilir.

Kalp Krizi ve Kalp hastalıkları  Risk Faktörleri

 • Yaş (erkeklerde >45, kadınlarda >55)
 • Ailede kalp hastalığı öyküsü (birinci derece akrabalardan erkekte 55, kadında 65 yaşından önce koroner arter hastalığı öyküsü)
 • Sigara içmek
 • Yüksek kan basıncı (Hipertansiyon/ kan basıncı 140/90 mmHg’ ın üzerinde olması)
 • Hiperkolesterolemi (total kolesterol 200 mg/dl’ın üzeri, LDL-Kolesterol 130 mg/dl’ın üzeri)
 • Düşük HDL-kolesterol değeri (

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kalp-krizi-belirtileri-ve-kalp-krizinde-acil-mudahale/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.