Şiddetli adet sancısı (Dismenore) Nedenleri ve Tedavisi

Şiddetli Adet Sancısı Neden Olur ?

Şiddetli adet sancısı (Dismenore) Nedenleri ve Tedavisi

Ergenlik dönemine giriş ile birlikte kadınlarda farklı şekillerde geçirilen bir dönemdir adet dönemi. Birçok kadın ağrılar sancılar ile bu dönemi atlatırken bir o kadar kadın da sancısız rahat bir şekilde atlatmaktadır.

Özellikle ergenliğe girilen ilk dönemlerde sancıların; hatta kişiyi iki büklüm hale getiren krampların, bazı kadınlarda; ishal, kusma, baş ağrısı, kabızlık, bayılma gibi sonuçları olmuştur. Öncelikle, adet dönemindeki sancıya “ dismenore ” adı verilmektedir. Sancı, genel olarak alt karın bölgesinde hissedilmekte; bazen bacaklara, bel bölgesine, sırt bölgesine de yayılabilmektedir.

Adet ağrıları genel olarak reglden bir-iki gün önce başlar; iki-üç gün sürer. Adet döneminde, sancı hissedilmesi bakımından en şiddetli geçen gün, adet kanamasının ilk günüdür.

Şiddetli Adet Sancısı Belirtileri Nelerdir ?

Adet ağrısı genellikle bele ve kasıklara vuran, kramp şeklinde oluşan zaman zaman ağrının şiddetine bağlı olarak bacaklara da ulaşabilen çok şiddetli bir ağrıdır.

Ayrıca bazı kadınlarda ağrı eşiğine ve hassasiyete bağlı olarak adet ağrısına ek olarak bulantı, kusma, sık idrara çıkma, kabızlık, ani duygu değişimleri ve aşırı sinirlilik de görülebilir.

Adet sırasındaki ağrı durumu aslında adetin doğal bir parçası olan karın kasılmalarının kadın tarafından ağrı olarak hissedilmesidir. Bu kasılmalar kanama miktarının dengede tutulması ve kan kaybının kısıtlı olması için gereklidir.

Ancak bazı kadınlarda genetik ya da çevresel faktörlerle dayanılmaz boyutlara ulaşabilmektedir. Kasılmaya neden olan maddeler o bölgelerde salgılanan maddelerdir. Ağrının da o maddelerden kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

 • Kabızlık
 • Fazla idrara çıkma
 • Asabiyet
 • Mide bulantısı, kusma

Karında şişlik ve tüm vücutta hassasiyet gibi sorunları da getirir. Bu belirtiler normal adet sancısında karşılaşıldığı gibi normal olmayan adet sancılarında da karşılaşılabilir.

Adet sancısı kadınların genelinde var olan bir durumken şiddetli adet sancısı kadınların %10′ unda görülür.

Günlük meşguliyetler içinde gözardı edilen adet düzensizlikleri, şiddetli ağrıyı olağan görme gibi düşünceler beraberinde hiç beklenilmedik bir hastalığı getirebileceğinden tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Bir jinekoloğa sorununuz ile ilgili başvurabilir, tedavinizi olabilirsiniz. Sorunu baştan öğrenmek tedavide atılan ilk olumlu adımdır.

Şiddetli Adet Sancısı Nedenleri Nelerdir ?

 • Rahim ağzının dar olması
 • Rahimde tümör bulunması
 • Rahim iç tabakasının farklı yerlerde oluşması
 • Rahim şekli bozuklukları
 • Rahim yakınındaki organlarda iltihap hastalıklarıRahimde iltihap hastalıkları
 • Psikolojik nedenler

Bu gibi hastalık ihtimallerinden dolayı bir jinekoloğa ya da psikoloğa başvurulması gerekir.

Adet dönemi ağrıları türlerine göre farklı kategorilere ayrılmıştır:

 • Adet kanaması esnasında, ağrı yaşamanıza sebep olacak herhangi bir hastalığınız yok ise bu sancı “ primer dismenore “ olarak adlandırılır. Tüm kadınlarda çoğu zaman ilk adet kanamasının sonrasında görülen ağrı türüdür.
 • Adet kanaması döneminde, farklı bir rahatsızlık yada hastalık dolayısıyla oluşan bir ağrı mevcut ise bu sancı “ sekonder dismenore “ olarak isimlendirilir ve daha sonradan edinilmiş bir durumdur.

Primer dismenoreye kadınların birçoğunda rastlamak mümkündür. Sayısal değerler ile ifade edecek olursak, kadınların %60’ında görülen bir durumdur. Ergenlik dönemi itibariyle başlar ve gebeliğe kadar şiddetini devam ettirir. İlerleyen yaş da ağrının zaman içerisinde azalmasına sebep olan önemli bir faktördür.

Sekonder dismenore ise çok nadir görülen bir durumdur. Başlaması ve bitmesi için bir dönem belirtmek uygun olmaz; her yaş aralığında, her dönemde ortaya çıkabilir. Önem verilmesi gereken bir durumdur. Kadın üreme organlarını içeren bir hastalığın sinyalidir.

Sekonder dismenorenin diğer sebepleri; adenomiyozis, myomlar, uterus, tüplerin iltihabi hastalığı (PID) ve spiral kullanımı sayılabilir.

Ayrıca rahim ağzındaki (serviks) “servisit” adı verilen enfeksiyonlar ve geçirilmiş kürtajlara bağlı daralmalar da adet kanının dışarıya boşalmasını engelleyerek dismenore şikayetine yol açabilir.

Adet döneminde rahimde kanın atılması gerektiği için oluşan kasılmalar, adet sancılarına sebep olur. Adet döneminde rahim içerisinde, hem sinir uçlarını uyaran, hem de ağrıya sebep olan “ prostaglin “ maddesi salgılanmaktadır. Bu madde, vücudumuzda birçok dokuda bulunur ve ağrıya neden olur.

Şiddetli adet ağrısına sebep olan hastalıklara göz atmak gerekirse bunların en başında endometriozis adı verilen halka arasındaki ‘çikolata kisti’dir. Bu durumda rahmin iç katmanını meydana getiren dokular, rahmin iç kısmında değil dış kısmında görülür. Bu çoğu zaman yumurtalıklardır.

Rahim ağzında darlık, rahimde oluşan iyi ya da kötü huylu tümörler, rahmin olması gerekenden farklı bir pozisyonda yer almasıdır. Sonuncu rahatsızlık da rahim genelde arkaya doğru belirgin şekilde dönükse ağrı daha da şiddetli hissedilmektedir.

Bunlara ek olarak şiddetli ağrıya yol açan diğer sebepler, rahmin ya da komşu organların iltihaplı rahatsızlık geçiriyor olması ve o an içinde bulunduğunuz duruma göre şekillenen psikolojik durumlardır.

Şiddetli adet sancısı için bir tanı koymak, hastanın şikayetine bağlı olarak kolayca sağlanabilir. Muayene ve ultrason tetkiki gerebilir. Gereken durumlarda bazı hormon ve kan testleri yapılmalıdır.

Adet Sancısını Hafifleten Yöntemler

Orta ve hafif dereceli adet sancıları için yapılması gereken ilk durum sıcak komplekstir. Ilık duş alabilir yada sıcak havluyu karın bölgenizde tutarak ağrının şiddetini azaltabilirsiniz. Sıcak duş, veya ayakların sıcak su içinde bekletilmesi kasların rahatlamasını sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken konu karın bölgesine sıcak uyulama yapılmamasıdır.

Özellikle adet döneminde kadınlar rahatlayabilmek açısından sıcak su torbasını karın bölgesine koyarak ağrının azalmasını beklerler fakat bu çok büyük bir yanlıştır. Olası bir iltihap durumlarında iltihabın hızla yayılmasını sağlar ve daha şiddetli ağrılara sebep olabilir.

Bu yüzden sıcak uygulaması karın bölgesine yapılmamalı, belinize veya ayaklarınıza tutabilirsiniz.

Adet sancılarını dindirecek diğer yöntem ise hastalıkta, vücut direncini korumada kullandığımız, kış aylarının vazgeçilmezi bitki çaylarıdır.

 • Adet dönemlerinde uzun süre ayakta durulmamalıdır gerektiğince vücut dinlendirilmeli ve uyunmalıdır.
 • Ilık su banyosu da aşırı adet sancılarına iyi gelmektedir.
 • Papatya çayı adet sancılarını gidermektedir. Rahmi dinlendiren antispazmodik özellikleri olan papatya çayı regl dönemi boyunca içilebilir.
 • Rezene kramp, kas kasılmaları ve regl sancılarına iyi gelmektedir.
 • Regl sancılarını giderici özelliği bulunan maydanoz, aynı zamanda adet sürecini de uyarmaktadır.

Adet Sancılarına İyi Gelen Bitkiler

Maydanoz

Genelde idrar yolları iltihabı için tavsiye edilen maydanoz, içeriğindeki apiol ve myristicin bileşiğinden dolayı adet sancılarını giderici etki de gösterir.

Adet sancılarının giderilmesinde son derece etkili olmanın yanı sıra, düzensiz adet dönemlerinin düzenlenmesine de yardımcı olur. 6 adet maydanozu 1 bardak suya ekleyin ve 5 dakika kaynatarak soğuk olarak tüketin.

Sıcak olarak içmeniz mide bulantısına yol açacaktır. Herhangi bir yan etkisi olmadığından 3-4 bardak tüketebilirsiniz.

Şeker Kamışı Pekmezi

Adet sancılarını giderici güçlü bir etkiye sahip olan şeker kamışı pekmezi, kalsiyum, demir, potasyum, B6 vitamini ve selenyum açısından zengin olması nedeniyle kan pıhtılaşmasını azaltıcı etki yapar. Kan pıhtılaşmasının azalmasıyla rahim duvarları kaslarının kasılmasını da engelleyen şeker kamışı pekmezi, adet sancılarının ve kramplarının azaltmada da önemli ölçüde etkilidir.

Tarçın

Tarçın, diyet lifi, kalsiyum, demir, mangan kaynağı olmakla birlikte adet sancısını dindiren antispazmodik ve anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir.

Birçok açıdan zengin olan tarçın, adet sancısını ve adet sırasında oluşan baş ağrısı ve mide bulantısını da geçirir.

1 bardak suya, 1 çay kaşığı tarçın ilave edip 10 dakika kaynatarak kolayca hazırlayabileceğiniz tarçın çayını, günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Civan Perçemi

Adet döneminde kas kasılmalarıyla oluşan adet sancısını, içeriğindeki kas kasılmasını engelleyici bileşikler sayesinde azaltır.

Источник: //www.modanium.com/siddetli-adet-sancisi-neden-olur/

Dismenore (Sancılı adet görme)

Şiddetli adet sancısı (Dismenore) Nedenleri ve Tedavisi

Kadınların yarısından fazlasında adet kanaması döneminde az veya çok ağrı olmaktadır. Bu adet sancısı, kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir ağrı kadının günlük yaşamını etkilemez ve basit ağrı gidericilerle kontrol altına alınabilir.

Yaklaşık 10 kadından birinde ise durum farklıdır: Adet kanamalarının başlamasıyla beraber ortaya çıkan ağrı oldukça şiddetlidir ve günlük yaşam olumsuz etkilenir. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerine yapılan acil başvurularının yaklaşık %10'u adet sancısı nedeniyle olmaktadır.

Dismenore, yani ağrılı adet görme gerekli incelemeler sonrası etkili bir şekilde tedavi edilebilen ve bu nedenle kadının gereksiz yere katlandığı bir ağrıdır.

Adet kanamaları esnasında neden ağrı olur?

Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan rahim kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu rahim kasılmalarının amacı rahim iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır.

Bu kasılmalar esnasında rahimde bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır.

Ağrıya yol açan olayın bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması veya kadında prostaglandinlere ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir.

Prostaglandin salgısı özellikle yumurtlamalı bir adet döngüsünde gerçekleşebildiğinden adet görmeden kısa süre önce başlayan ve kanama bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı bir önceki adet döngüsünde yumurtlama olduğunun en güvenilir belirtilerinden biridir.

RİA (“spiral”) kadınların bir kısmında önceden var olmayan adet sancılarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Esasen RİA uygulamalarından sonra kadınların bir kısmının RİA'larını çıkarttırmak istemelerinin en önemli nedenlerinden biri budur.

Sancılı adet görmenin nadir görülen bir nedeni de rahimağzı girişinin kürtaj, enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak daralmış olması ve buna bağlı olarak adet kanının “zorlukla atılmasıdır”.

Endometriyozis sancılı adet görmenin diğer bir nedenidir ve ilgili bölümde ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Ne gibi belirtiler oluşur?

Adet sancısı genellikle adet görmeden önceki ilk 24 saat içinde başlar, adet görmekle beraber şiddeti kısa süreli olarak artar ve adet döneminin bitmesine kadar giderek hafifler.

Bulantı-kusma, halsizlik, ishal, kramplara ek olarak şiddetli belağrısı ve başağrısı sancıyla beraber sık görülen diğer belirtilerdir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda bayılma bile ortaya çıkabilir.

Ne zaman jinekolojik değerlendirme gerekir?

Adet sancıları ağrı kesicilerle kontrol altına alınabiliyorsa ve başka bir jinekolojik belirti yoksa jinekolojik muayene gerekli degildir. Ancak adet sancıları çok şiddetli olup genel iyilik halini etkilemeye başlamışsa veya günlük yaşamı etkiliyorsa mutlaka jinekolojik değerlendirme yapılmalı ve etkili bir tedavi uygulanmalıdır.

Jinekolojik değerlendirmenin çok önemli bir amacı vardır: Endometriyozis (rahim iç tabakasının normaldışı bölgelerde bulunması, adenomiyozis, kronik enfeksiyon, karın içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri, miyomlar ve diğer bazı jinekolojik hastalıklar kendilerine özgü belirtiler vermeleri dışında yalnızca adet sancısı şeklinde de belirti verebilmektedirler.

Yapılan jinekolojik muayene bu durumların varlığının ortaya çıkarılması ve etkili bir şekilde tedavi edilebilmesi açısından son derece önemlidir.

Nasıl tedavi edilir?

Jinekolojik muayenede adet sancısınına neden olabilecek bir sorun saptanması durumunda öncelikle bu sorunun giderilmesi, başarı şansının yükselmesi açısından çok önemlidir. Yetersiz bir değerlendirme sonucu yapılan tedavinin başarılı olma şansı düşüktür.

Jinekolojik muayenede hiç bir jinekolojik sorun saptanmadığında ilk basamak tedavi ağrı kesicilerdir. Kullanılacak ağrı kesiciler “nonsteroid anti inflamatuar analjezikler” adı altında gruplandırılan ağrı kesicilerdir.

Bu ilaçlar ağrıyı kesmeleri dışında prostaglandin üretimini de azaltarak çift yönlü tedavi yaparlar.

Adet kanaması başlamadan 24 saat öncesinde doktor önerisine göre değişen dozlarda ilaçlar kullanılır ve sancı devam ettiği sürece ilaçlar alınmaya devam edilir.

Ağrı kesici ilaçlara yanıt alınamayan durumlarda ikinci basamak tedavi çoğu durumda doğum kontrol haplarıdır. Adet sancısı ile yumurtlama arasında yakın bir ilişki sözkonusu olduğundan yumurtlamanın doğum kontrol haplarıyla ortadan kaldırılması ağrıları çoğu durumda etkili bir şekilde kontrol altına alır.

İkinci basamak tedaviden de fayda görülememesi ileri inceleme gerektiren bir durumdur. Bu amaçla gerekli ön hazırlığı takiben laparoskopi adı verilen yöntemle karın boşluğu incelenir. Bu incelemede genellikle saptanan sorun endometriyozistir.

Ağrı, özellikle de nedeni bulunamayan ağrı her zaman psikolojik bir sorunu çağrıştırır. Bu nedenle sancılı adet görme durumunda psikiyatri konsultasyonu gerekebilir.

Yoga, transandantal meditasyon, biofeedback, gevşeme egzersizi gibi yöntemler usulüne uygun olarak uygulandıklarında adet sancısını gidermede faydalı olabilir.

Источник: //www.jinekoloji.net/adet-sancisi-dismenore

Adet sancısı hakkında her şey

Şiddetli adet sancısı (Dismenore) Nedenleri ve Tedavisi

Adet döneminde bazen kanamadan önce başlayan, kanamanın yoğun olduğu günlerde daha yoğun hissedilen, karında ve rahim bölgesinde kramplar şeklinde ortaya çıkan sancıya 'adet sancısı' adı verilir. Tıbbi adı “dismenore”dir

Adet sancısı sırasında hissedilen kramplara; mide bulantısı, ishal, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, bel ve sırt ağrısı, yorgunluk, grip vb. hisler eşlik edebilir. Özellikle migreni olan hastalarda baş ağrılarında artış olabilir. Yine bu dönemde; iş ve sosyal hayatı olumsuz etkileyebilecek sinirlilik, uykusuzluk ve konsantrasyon kaybı meydana gelebilir.

Yapılan araştırmalarda kadınların yaklaşık %50-60’ı adet döneminde az ya da çok ağrı duyduğunu ve bunların yaklaşık %25’i bu dönemde yaşam kalitelerinin olumsuz etkilendiğini, öğrenciler ise okul başarılarının düştüğünü ifade etmektedir. Özellikle okul çağında genç kızlarda adet sancısı daha yaygın olarak görülür.

Adet dönemiyle ilgili önemli bilgiler

+8Çok fazla akıntı diye bir şey gerçekten varErgenlik dönemindeki birçok genç, bu aşırı akıntıları tecrübe etmiştir ancak çoğunlukla neden bu kadar ağır oldukları ya da kontrol edebilmek için yapabilecekleri şeyler olduğu konusunda hiçbir fikirleri olmaz. Herkesin regl dönemini bu şekilde yaşadığını farz ederler. Ağır akıntı göreceli olarak yaygın olsa da eğer pedinizi ya da tamponunuzu 2-3 saatten daha kısa sürelerde değiştirme ihtiyacı duyuyor ya da âdetiniz yedi günden fazla sürüyorsa, seçeneklerinizi öğrenmek için bir doktora başvurma vaktiniz gelmiş olabilir.

Adet sancısı neden olur?

Adet döneminde, rahim içerisindeki kanamanın kontrollü bir şekilde atılması için rahim kasılır. Rahimde üretilen ve “prostoglandin” adı verilen kimyasallar bu kasılmalara yol açar.

Rahim kasılmasına bağlı olarak rahme giden kan akımı ve dolayısıyla oksijen azalır, böylece ağrı hissedilir. Bu rahim kasılmaları, adet gören her kadında olur ancak bazı kadınlar bu kasılmaları ağrı şeklinde hissederler.

Bu farklılık kişinin ağrı algısı, sosyal düzeyi ve eğitiminin yanı sıra psikolojik ya da genetik faktörlerle de ilişkilidir.

Geçmeyen adet sancısı durumunda ne yapılmalı?

Adetlerin oluşmasıysa birlikte ağrılar herhangi bir organik nedene bağlı olmadan yaşanabilmektedir. Doğal bir süreç olarak kabul edilen ve “Primer Dismonere” denilen bu ağrılar 20-25 yaşlarına kadar azalarak devam edebilmektedir. 20-30 yaşlarında ortaya çıkan ve artarak devam eden “Sekonder Dismonere” denilen ağrılara ise;

 • Miyom,
 • Endometriosiz yani rahim içini döşeyen ve her ay adetle birlikte dökülen tabakanın karın içinde başka yerlere yerleşmesi,
 • Yumurtalık kisti,
 • Polip,
 • Genital enfeksiyonlar,
 • Servikal darlık,
 • Rahim içi yapışıklık,
 • Bası yapan tümörler nedeniyle oluşabilmektedir.

Ağrının gerçek nedenini ortaya koymak için jinekolojik muayenenin yanı sıra ultrasonografi, smear testi gibi tetkiklerle ağrının özellikleri incelenmelidir. Ağrının nedeninin belirlenemediği durumlarda laparoskopik yöntemlerle karın içinde ağrıya neden olabilecek rahatsızlıkların varlığı sorgulanmalıdır.

Eğer herhangi bir fiziksel neden olmamasına rağmen şiddetli adet sancıları devam ediyorsa, psikolojik danışmanlık almak faydalı olur. Birçok araştırma psikolojik nedenlerin de adet sancısı üzerinde oldukça fazla etkili olduğunu gösteriyor.

 Ruhsal ve cinsel sorunlar, eğitim yetersizliği, sosyo-ekonomik durumu iyi olmayan kadınlarda ağrılı adet daha sık görülmektedir. Ailesinde adet ağrısı öyküsü olanlarda genetik faktörler dışında; koşullandırma yönü ile adet ağrılarının daha yaygın olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

Bu da adet ağrılarının psikolojik kökeni hakkında bilgi vermektedir. 

Adet sancıları doğum yaptıktan sonra geçer mi?

Bir kısım kadında gebelikte ve emzirme sırasında değişen hormon profili nedeniyle, adet sancıları gebelikten hemen sonraki dönemde azalma gösterebilir. Gebelik ve çocuk sayısı arttıkça, adet sancılarının azalma olasılığı artar.

Ancak, endometriozise (çikolata kisti) bağlı adet ağrıları olan hanımlarda, bir süre sonra adet ağrıları yine eski düzeyine çıkabilir. Bu durumda, endometriozis hastalığının tanısı için laparoskopik muayeneye ihtiyaç duyulabilir.

ADET DÖNEMİ İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

Evlenince adet sancısı azalır mı?

İlerleyen yaşla birlikte sancı şiddeti ve sıklığı azalmaktadır fakat evlenince adet sancısının azalacağı yanlış bir bilgidir.

Adet sancısına iyi gelen şeyler

Ağrının sebebi genellikle rahim bölgesine yeterince oksijen gitmemesi olduğundan, bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracak her şey adet sancısına iyi gelecektir. 

Sıcak uygulama: Alt karına koyulan sıcak su torbaları ve sıcak kompres uygulama, rahmin kan dolaşımının hızlanmasına yol açarak ağrıyı azaltmaktadır. Ilık duş almak, ayaklarını sıcak su içinde bekletmek de faydalı olacaktır. Yaklaşık 40 derece ısı önerilir ve ihtiyaç duyulan sıklıkta uygulanabilir.

Gevşeme egzersizleri: Sıcak bir yatakta uzanıp derin nefesler alarak tüm vücudunuzu gevşetmeye çalışın. Ayak uçlarından başlayarak sırayla bacaklarınızı, kalçanızı, karnınızı, göğsünüzü, kollarınızı, boynunuzu ve başınızı gevşetin.

Bu sırada nefesinize odaklanın, yavaş ve derin nefesler alın. Rahimdeki kramplar nedeniyle tüm vücudunuzda oluşan gerginlikten kurtulduğunuzda sancınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Mümkünse bu şekilde dinlenmeye, hatta biraz uyumaya çalışın.

ADET SANCISINA NE İYİ GELİR?

Beslenme önerileri: Henüz yeterli veri ve bilimsel çalışma olmamakla birlikte bazı vitamin ve bitkisel tedavilerin yararı olduğu iddia edilmiştir. B ve E vitaminleri ile magnezyum içeren ilaçlar önerilebilir.

Bitkisel çayların kaslar üzerindeki gevşetici etkisi rahatlatıcı olabilir, bu nedenle alınmasında sakınca yoktur. Papatya çayı ve rezene çayının yararlı olduğunu gösteren sınırlı çalışmalar vardır. Kahve, çikolata, kola, çay gibi kafein içeren gıdaları azaltmak yararlı olur.

Aynı şekilde, sigara da vücudunuza giren oksijen miktarını azalttığından, sigara içmeyen kadınlarda daha az adet sancısı görüldüğü biliniyor.

Düzenli egzersizler: Spor ve egzersiz düzenli yapılmalıdır. Yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi hafif spor ve egzersizler endorfin salgılamasını artırarak adet ağrısını azaltabilir. Sporcularda adet ağrılarına daha az rastlanır.

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/kadin-hastaliklari/haber/1014765-adet-sancisindan-kurtulmak-mumkun

Adet Sancısı (Dismenore)

Şiddetli adet sancısı (Dismenore) Nedenleri ve Tedavisi

Pek çok kadın adet gördüğü dönemde  çeşitli  organik ve psikolojik rahatsızlıklardan  sıkça yakınmakta  ve doktora başvurmakta iken, bu dönemi belirgin bir şikayeti olmadan geçiren kadınlarda vardır. Bu farklılığın temelinde  şüpesiz kişisel, metabolik,hormonal,  psikojenik  farklılıklar yatmaktadır.

Dismenore ağrılı adet görme anlamına gelir.

Periyodik olan bu ağrı  diğer şikayetler ( bulantı,kusma,İshal ) ,baş ağrısı,emosyonel bozukluklar ve çarpıntı ile de beraber olabilmekte ve kadının günlük aktivitesini etkileyerek, tedavi arayışına itmektedir, özellikle çalışan ve okuyan kesimde iş gücü kaybı ve devamsızlıklara neden olmaktadır. Yapılan çalışmalarda tüm kadınların % 10 – 50 de  farklı derecelerde  dismenoreye rastlanmaktadır ve  kadınların  % 90da  en az bir regl döneminde rahatsızlık görülmüştür.

Dismenoreyi  Primer ve Sekonder olarak  ikiye ayrılarak incelemek  mümkün :

  • Primer Dismenore: En sık karşılaşılan jinekolojik  yakınmalardan birisi olup, ergenlik sonrası olguların yaklaşık % 50`sinde  primer dismenore görülmüştür. Genellikle genç kadınların  hastalığıdır ve 10`lu ,20`li  yaşlarda görülmektedir.  

Primer dismenoredeki tanı kriterlerini şöyle sıralayabiliriz :

1-     Dismenore menarştan( ilk adet görme) kısa süre( 2 yıl içinde) sonra başlar.

2-     Rahim, yumurtalık ve  diğer organlarında  bir patoloji  yoktur.

3-     Ağrı genelde batın alt  bölgede lokalize olup kramp veya spazm şeklindedir.

4-     Ağrı genellikle adet kanaması ile birlikte başlar ve 48-72 saat içinde sonlanır.

 1. Sekonder dismenore : Sekonder dismenore genellikle primer dismenoreye göre daha ileri yaşlarda ( genellikle 25-30 yaş arası ) ortaya çıkar.Sekonder dismenorede ağrı regl dan önce başlayabilir ve tüm  regl period boyunca sürer.Genellikle pelvisin daha derinde, künt tarzında hissedilen bir ağrıdır ve bele yayılabilir.

Sekonder dismenore nedenleri şöyle sıralanabilir:        

1-     Endometriyozis

2-      Myoma uteri

3-     Endometriyal polip

4-     Geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar

5-     Rahim içi araç kullanımı ( RİA)

6-     İç genital organlarda venöz konjestion

7-     Uterus pozisyon anomalileri

8-     Servikal stenöz

9-     Sağ vena ovarika sendromu

10- Jinekolojik operasyonlara bağlı yumuşak doku yırtıkları

11- Doğuştan uterus anomalileri

Ağrı mekanizması:

Primer ve sekonder dismenoreli kadınların adet kanlarında ve endometriyum larında  PGF2 alfa denen madde yüksek bulunmuştur. Primer dismenorede ağrı  rahim kasılmalırının artış sonucu, fakat sekonder dismenorede ağrının kaynağı ise rahimden başka pelvis içinde yer slan komşu doku ve organlarıdır

BELİRTİLER: 

Primer dismenorede ağrı  genellikle adet kanamasından hemen önce veya kanamayla beraber ortaya çıkar ve genellikle bir gün içinde sona erer, bazı kadınlarda uzaya bilir.

Ağrı genellikle spazm şeklinde olup en şiddetli olarak alt batın kadranlarda hissedilir,sırt bel ve uyluklara yayılır,Çoğu zaman ağrıya bulantı,kusma,ishal çarpıntı,baş ağrısı,baş dönmesi, halsizlik,sinirlilik,bayılma gibi şikayetler  şeklindedir.

Sekonder dimenorede ağrı genellikle adet kanamasından bir hafta kadar önce ortaya çıkar, adet kanamasına yakın 2-3 gün önce şiddetlenir ve adet kanaması ile birlikte azalmaya başlar.  

TEDAVİ:

Primer dismenoreli hastaların tedavisi için çeşitli yaklaşımlar ortaya atılmıştır.

Bu yöntemleri:

a)  Medikal :

            1.Psikoterapi

            2. Analjezikler

            3. Antikolinerjikler

            4.Düz kasgevşeticiler

            5.Alkol

            6.Lokal sıcak tatbikatı

            7.Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar

            8.Ovulasyon baskılayıcı ilaçlar ( Doğum kontrol hapı)        

b)      Cerrahi:

          1.Pesser tedavisi

   2.Presakral Nevrektomi

          3.Ovaryumların denarvasyonları

     4. Pelvik pleksusa vajinal yolla alkol zerki ( Davis)

          5.Uterosakral ligamentin kesilmesi.( Doyle operasyonu )

 Sekonder dismenore tedavisi nedene yönelik olarak yapılır.

   Op.Dr. Sait HALİL

   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Источник: //www.hizmethastanesi.com/saglik-rehberi/adet-sancisi-dismenore/

Adet Sancısı Tedavisi

Şiddetli adet sancısı (Dismenore) Nedenleri ve Tedavisi

Adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısı genellikle normal olarak karşılanmaktadır ve istirahat ya da evde tedavi yöntemleriyle hafifletilebilmektedir. Altta yatan diğer tıbbi durumlar için cerrahi yöntemlere kadar uzanan pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Adet sancısı için uygulanan tedavi genellikle, bu durumun birincil dismenore ya da ikinci dismenore olup olmadığına bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak, şu şekilde açıklanabilmektedir:

Birincil Dismenore Tedavisi

Birincil dismenore için uygulanan tedavi oluşan adet sancısını hafifletmeyi amaçlamaktadır. Bu şekilde, adet sancısından muzdarip olan hasta, gündelik hayata daha kolay adapte olabilmekte ve günlük faaliyetlerini yerine getirebilmektedir. Ortak evde tedavi yöntemleri arasında ise sıcak banyolar, ısıtma pedleri ve egzersiz bulunmaktadır.

Basit tedavi yöntemlerinin olumlu sonuçlar vermemesi durumunda, ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilmektedir. İlaç tedavileri ise genellikle, birincil dismenoreye yol açan sürecin baskılanmasını veya menstrüasyon sırasında mevcut olan endometrial hücrelerin sayısını azaltmayı hedeflemektedir. (1)

İlaç Tedavisi

Birincil dismenore için başlangıç tedavisi olarak genellikle steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar veya hormonal kontrasepsiyon ilaçlar kullanılmaktadır.

 • Steroid Olmayan Antiinflamatuar İlaçlar

Basit analjezikler, birincil dismenore nedeniyle oluşan adet sancısını hafifletmek için uzun zamandır kullanılan bir yöntem olmasıyla bilinmektedir. Birincil dismenore sentezini yani prostoglandin üretimini baskılamaya da yardımcı olan bu ilaçlar, özellikle ergenlikte tercih edilmektedir.

Asetaminofen, ibuprofen ve naproksen en sık kullanılan ilaçlar arasında bulunmaktadır. Uzun süreli olarak kullanılması uygun olmayan bu ilaçlar geçici olarak adet sancısını hafifletmektedir. (2)

Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar genellikle adet sancısının hafifletilmesinde etkili olabilmektedir. Diğer yandan, bu tedavi yönteminin başarısız olduğu hastalar da bulunabilmektedir. Bu durumda, kullanılan bir diğer yöntem ise hormonal kontrasepsiyondur.

Hormonal kontraseptifler, rahim astarında üzerilen prostoglandin seviyelerini azaltmak ve kasılmaların şiddetini hafifletmektedir. Aynı zamanda, endometriyal bezlerin akvitesini kısıtlayarak endometrozis gelişimi önlemektedir.

Kullanılan hormonal kontrasepsiyon yöntemleri arasında, doğum kontrol hapları ve kontraseptif halka (spiral) gibi yöntemler bulunmaktadır. Bu konuda doktorunuzdan daha detaylı bit bilgi alabilirsiniz. (3)

Diğer Yöntemler

Birincil dismenore tanısı, herhangi bir iç obstrüksiyon yani tıkanıklık sonucu gelişmediği takdirde konmaktadır. Bu nedenle, uygulanabilecek tüm tedavi yöntemleri genellikle belirtileri hafifletmeyi amaçlamaktadır. Kişinin hayatına devam etmesini engellemeyen bu duruma yardımcı olabilecek diğer faydalı yöntemler şunlar olabilmektedir:

 • Stresli durumlardan kaçının
 • Sıcak bir banyo yapın ya da sıcak bir kompres kullanın
 • Uzun ve yavaş tempolu yürüyüşleri tercih edin
 • Yağlı gıdalardan kaçının
 • Yoga gibi meditasyon yöntemlerini deneyin (4)

İkincil Dismenore Tedavisi

İkincil dismenore tedavisini ağrı kesici ilaçlar, hormon tedavisi ve altta yatan durumlar için uygulanabilecek cerrahi yöntemler içermektedir.

İbuprofen gibi iltihap önleyici ilaçlar, rahimde gelişen ve ilgili olarak oluşan herhangi bir sancı söz konusu olduğunda, iltihabı tedavi etmek için kullanılabilmektedir.

Bu tür antiinflamatuar ilaçlar ağrının şiddetini hafifletmeye yardımcı olmaktadır, fakat ağrı kesici ilaç tedavisi ikincil dismenore durumunda yeterince etkili olmayabilmektedir.

Bu durumda diğer bir seçenek ise, östrojen ve progestin hormonu kontrolünü sağlayan doğum kontrol haplarıdır. Bunlar, hormonları düzenlemeye ve oluşan dengesizlikleri azaltmayı sağlamaktadır. (5)

İkincil dismenore nedenleri arasında bulunan endometriozis ve rahim miyomları durumunda ise, aşırı doku büyümesini ve tümörleri düzeltmek için cerrahi yöntemler gerekli görülmektedir. (6)

Uterin Arter Embolizasyonu (Ameliyatsız Miyom Tedavisi): Ameliyatsız yani diğer bir adıyla ayakta tedavi yöntemi olan uterin arter embolizasyonu, rahim fibroidlerinin ya da miyomlarının büyümesini durdurmak için uterus kan damarlarını küçük parçacıklar ile bloke etmeyi içermektedir.

Rahim Miyomlarının Alınması: Uygulanabilecek bu cerrahi yöntem, miyomun konumuna bağlı olarak vajina veya karın yolunda yapılan küçük bir insizyon (kesi) ile gerçekleştirilmektedir. Böylece miyom alınabilmektedir.

Endometriozis Ameliyatı: Bu genellikle kısa vadeli olarak ağrıyı hafifletmektedir, ancak ne yazık ki, endometriozis durumunun tekrarlanması engellenememektedir. Dokunun yeniden büyümesi hormonal tedavi yöntemleriyle geciktirilmektedir. (7)

Pelvis veya karın bölgesinde aşırı endometrial doku büyümesini gidermek içinse cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Rahimin ciddi hasar görmesi durumunda, son bir çare olarak histerektomi yapılabilmektedir. (8)

Histerektomi: Rahmin tamamen çıkarılması tipik olarak sadece son çare olarak gerçekleştirilmektedir. (9)

Adet Sancısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Adet sancısı tanısı ve tedavisi için kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen jinekoloji bölümüne başvurulmaktadır. (10)

Adet Sancısı Nedir?

Pek çok kadın adet dönemlerini ağrılı ve sancılı geçirmektedir.  Dismenore olarak adlandırılan bu durum çoğu zaman normal karşılanmaktadır. Adet sancısının nedeni, oluşan ağrının rahim içindeki kasılmalar nedeniyle gelişmesidir. Adet dönemi süresince oluşan kasılmalar, kan akışı geçici olarak azaldığında daha da güçlenmektedir ve bu da, ağrıya yol açmaktadır. (11)

Adet Sancısı Nedir? Geniş kapsamlı inceleyebilirsiniz

Adet Sancısı Belirtileri

Adet sancısı nasıl anlaşılır? Adet sancısı başlangıcı, genellikle adetin başlamasından hemen önce ya da adetin başlamasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. En başta gelen ortak belirtisi alt karnın bölgesinde gelişen ağrı, sancı ve kramp olan dismenorenin belirtileri kişiden kişiye göre değişebilmektedir. (12)

Adet Sancısı Belirtileri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Adet Sancısı Nedenleri

Adet sancısı neden olur? Adet sancısı nedenleri kendi içinde iki gruba ayrılmaktadır.

Birincil dismenorede, vücuttaki prostaglandin isimli kimyasalın dengesizlik nedeniyle rahim içinde anormal kasılmalar meydana gelmektedir.

İkincil dismenore ise endometriozis, rahim miyomları, pelvik inflamatuar hastalık, tümörler, polipler ve anormal gebelikler gibi pek çok durumdan kaynaklanabilmektedir. (13)

Adet Sancısı Nedenleri makalemize tıklayarak göz atabilirsiniz.

Источник: //www.acil.net/adet-sancisi-tedavisi/

Dismenore Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Şiddetli adet sancısı (Dismenore) Nedenleri ve Tedavisi

Üreme çağında olup da adet gören kadınların yarısından fazlası, kanamaların ilk 1 -2 günü ağrı hissetmektedir. Genel olarak bu ağrılar hafif hissedilirken, kimi zaman da günlük aktivelerini kısıtlayacak kadar şiddetli olabiliyor. İşte bu ağrının şiddetli bir şekilde hissedilmesi durumuna dismenore adı verilmektedir.

Dismenore, ağrılı adet görme anlamında kullanılan bir ifadedir. Kadınların adet dönemindeki bu ağrıları farklı şiddette hissetmesinin temelinde kişisel, hormonsal, psikojenik ve metabolik farklılıkların bulunduğu söylenebilmektedir.

Kadının bu adet sancısı; genellikle alt karın bölgesine lokalize olup bele, sırta ve bacaklara yayılabiliyor, bazı kadınlarda bulantı, baş ağrısı, kabızlık veya ishal gibi şikayetlere de sebep olabiliyor.

Adet döngüsü nasıl seyreder?

Normal şartlar altında adet döngüsü, vajinal kanamanın ilk günü başlar ve bir sonraki vajinal kanamanın başlama zamanına kadar sürmektedir. Bu süre genellikle 28 gün civarındadır.

Adet kanaması ise 3 – 5 sürer ve bu kanama boyunca ağrı hissedilmesi yaygın ve çoğunlukla tedavi edilebilir bir problemdir. Adet döneminde yumurtalıklar tarafından östrojen ve progesteron hormonları üretilir.

Bu hormonların düzenli ve dengeli bir şekilde üretilebiliyor olması rahim duvarını muhtemel bir gebeliğe hazırlayacak değişikliklere neden olmakta, rahim duvarını embriyonun tutunabileceği şekilde kalınlaştırmaktadır.

Adet döneminin ortalama 14. gününde yumurta, yumurtalıktan dışarı atılır ve bu işlem yumurtlama olarak adlandırılır. Yumurtalıktan çıkan yumurta fallop tüpünde ilerler ve burada korumasız cinsel ilişki sayesinde gelen sperm tarafından döllenebilir.

Döllenme gerçekleştikten sonra ise yumurta ve spermin birleşmesinden oluşan embriyo fallop tüpü boyunca ilerler, rahme yapışır ve bu şekilde gebelik oluşur. Ancak yumurta döllenmezse hormon seviyeleri düşer ve bu uyarı ile birlikte adet döngüsünü başlatan adet kanaması olur.

Bu adet kanamaları bazı kadınlarda hafif kramplara, bazılarında ise çok daha şiddetli ve yoğun ağrılara neden olur.

Adet dönemi ağrıları neden olur?

Kadının rahmi tam bir kas dokusudur ve diğer tüm kaslar gibi kasılıp gevşer. İşte bu kasılmalar adet kanaması döneminde daha şiddetli olduğu için ağrı hissedilir.

Rahim tarafından üretilen prostaglandin adlı kimyasal maddelerin etkisi ile rahim kasları kasılır ve kanama öncesinde bu maddelerin düzeyi de yükselmektedir.

Adet döngüsünün başında prostaglandin düzeyleri yüksek seyreder ve adet kanaması sırasında düzeyleri azalır. Bu durum da adet ağrılarının ilk birkaç günden sonra azalmasını açıklamaktadır.

Dismenore belirtileri nelerdir?

 • Alt karın bölgesinde ağrı ve kramp,
 • Şiddetli ve uzun süreli baş ağrısı,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Zaman zaman baş dönmesi

Dismenore çeşitleri nelerdir?

Primer sözcüğü “öncü, öncül” anlamlarında kullanılmakta ve primer dismenore de prostaglandinlerin doğal üretimi sonucu oluşan pelvik ağrıya verilen addır. Bu ağrı genellikle ilk adet sikluslarında başlar ve çoğu olguda ağrı atakları yaşın ilerlemesiyle birlikte daha az ağrılı hale gelir.

Bazı kadınların adet dönemi ağrıları doğum sonrasında azalabilir. Primer dismenore aslında, buna neden olabilecek altta yatan herhangi bir hastalık olmadan sadece adet sırasında görülen, ağrılı adet durumudur. Ergenlik sonrası dönemde olanların yaklaşık yarısında primer dismenore görülür.

En sık 10 – 20`li  yaşlarda görülmekle birlikte primer dismenore genellikle genç kadınların hastalığıdır. Bu sorun çoğunlukla ilk adeti gördükten sonraki 1-2 yıl içinde başlar ve kırklı yaşlara kadar sürebilir. Primer dismenore vakalarında kadının rahminde, yumurtalıklarında ve diğer organlarda herhangi bir patoloji yoktur.

Primer dismenore ağrıları, karnın alt tarafında kramplar veya spazm şeklinde olup 48-72 saat içinde biter.

Sekonder dismenore normalde doğal prostaglandin salınımından kaynaklanan ağrılar dışındaki adet ağrılarıdır ve genellikle bunların altında yatan patolojik bir sorun vardır. Sekonder dismenore, primer dismenoreye göre daha geç yaşlarda başlar ve ağrılar normal kramplardan daha uzun sürer.

Adet kanaması başlamadan sekonder dismenore ağrıları başlayabilir ve kanama sırasında daha da şiddetlenip kanama bittikten sonra da devam edebilir. Sekonder dismenore, primer dismenoreye göre daha nadir görülür ve yaşamın herhangi bir döneminde başlayabilir.

Sekonder dismenorede ağrı genellikle daha derinde, bir şekilde hissedilen bir ağrıdır ve bele doğru da yayılabilir. Sekonder dismenorenin en bilinen nedenleri endometriozis ve myomlardır. Endometriozis, yani çikolata kisti; rahmin iç tabakasının yumurtalıklar ve fallop tüpleri gibi rahim dışı dokularda yer almasıdır.

Yani rahmin iç dokusunun, rahim dışında gelişme durumudur. Rahim dışında gelişen bu rahim içi dokuları bulundukları yerde aylık hormonsal değişikliklere cevap vererek kanar ve dökülür. Rahim ve vajina dışında olan bu kanama özellikle adet dönemi öncesinde olmak üzere, adet dönemi sırasında ve sonrasında da ağrıya neden olabilir.

Myomlar ise rahim dışında, içinde ve duvarında gelişebilen iyi huylu kas tümörleridir. Miyomlar kanser değildir, ancak ağrıya ve şiddetli adet kanamasına sebep olabilir.

Dismenore tanısı nasıl konur?

Dismenoreye nelerin sebep olduğu hastanın yaşadığı semptomlar ve adet dönemlerini içeren tıbbi hikayesi ve pelvik muayenesi ile saptanabilmektedir.

İşte tüm bunların sonuçlarına bakarak rahim ağzından sürüntü alınması işlemi olan smear testi, laboratuvar testleri ve ultrason muayenesi gibi bazı ek testler gerekebilir. Bazı vakalarda laparoskopi, yani kapalı ameliyat işlemi de uygulanabilir.

Bu yöntemde kadının göbeğinden küçük bir kesi yapılır ve laparoskop adlı cihaz kullanılarak ışıklı ince bir boru şeklindeki alet ile karın içine girilir, pelvik organlar incelenir.

Dismenore nasıl tedavi edilir?

Dismenore tedavisinde önemli olan prostoglandin seviyesini düşürmek ve üretimini de baskılamaktır. İşte nonsteroid anti inflamatuar ilaçlar da prostoglandin üretimini baskılar. Bu sayede yaşanan krampların şiddeti azalır ve bulantı ve kusma gibi şikayetler de önlenebilir.

Dismenore sorunu yaşayan kadınlar İbuprofen ve naproksen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçların çoğunu reçetesiz olarak eczaneden alabilirler. Bu ilaçlar adet başlangıcının ilk günü alınırsa daha etkili olacak ve genellikle de 1- 2 gün kullanıldığında şikayetler yok olacaktır.

Ancak alkol kullanan, kanama bozukluğu, karaciğer hastalığı, mide hastalıkları ve ülser gibi sorunları olanlar bu ilaçları doktor önerisi olmadan kullanmamalılar.

Adet dönemi sancıları olan dismenoreyi azaltmak için doğum kontrol hapları, deriye yapıştırılan bantlar ve vajinal halka gibi hormonsal kontrasepsiyon yöntemleri de kullanılmaktadır. Doktor, bazı vakalarda hormonsal rahim içi araçlar önerilebiliyor ve bu hormonlar rahimden üretilen prostoglandin düzeylerini azaltarak kasılmaları, kanamayı ve ağrıyı azaltıyor.

Eğer sekonder dismenore varsa, yani miyomlar ağrıya neden oluyorsa rahimi besleyen damarların özel yöntemlerle kanlanmasının durdurulması yöntemi olan cerrahi işlem önerilebilir.

Endometriozis, çikolata kisti tedavisinde genellikle laparoskopi önerilir.

Böyle bir durumda rahim dışında büyüyen doku bölgeleri laparoskopi veya ameliyat ile yok edilebilir, çok şiddetli olgularda ise rahmin alınması yoluna gidilebilir.

Dismenore de yukarıda sıralanan tedavi yöntemlerinin yanı sıra; ağrıyı hafifletici bazı uygulamalar da önerilmektedir.

Bunlar; B1 vitamin ve magnezyum takviyesi almak, masaj, akapunktur, aerobik, bisiklet, yürüyüş, yüzme gibi egzersizler, sıcak su ile banyo, batın üzerine uygulanan sıcak su torbaları ve pedler, düzenli uyku ve dinlenme, meditasyon veya yoga uygulamaları şeklinde sıralanabilir.

Источник: //www.bulenttiras.com/dismenore-nedir-nasil-tedavi-edilir

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi