Şiddetli Ağrılarınızın Nedeni Safra Kesesi Taşı Olabilir!

içerik

Safra Kesesi Taşı Belirtileri ve Ameliyatı

Şiddetli Ağrılarınızın Nedeni Safra Kesesi Taşı Olabilir!

Safra Kesesi Nedir? Karaciğerin alt yüzeyinde, ona yapışık 50 ml hacmi olan safra kesesi, safranın depolanmasını ve konsantre edilmesini sağlar. Safra, yağlı besinlerin sindirimi için gerekli enzim denilen maddeleri içeren sarı renkte bir sıvıdır. Günde ortalama karaciğerde 0,5-1,5 litre safra yapılır.

Safranın içeriği kolesterol, safra tuzları, su, çeşitli boya maddeleri ve kalsiyum gibi bazı maddelerin eriyiklerinden oluşur. Karmaşık bir kimyasal yapısı olan safranın sıvı halde olması için  kolesterol, lesitin ve safra tuzlarının belli bir oranda olması gerekir. Eğer kolesterol, lesitin ve safra tuzları arasındaki oran değişirse sıvı, katı duruma gelir.

Küçük küçük çökeltiler oluşmaya başlar ve zamanla büyüyerek taşlara neden olur.

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Karaciğerin ürettiği safra, kanallar yoluyla bu kesede birikerek, yemek sonrasında özellikle yağlı besinlerin sindirimi amacıyla bağırsağa dökülür.

Safra kesesi hastalıkları, safranın işlevsel bozuklukları sonucunda meydana gelir. En çok görülen hastalık ise safra kesesi ve safra yolları taşlarıdır.

Safra yollarına göre, safra kesesinde taş oluşumuna daha fazla rastlanmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur?

Safra taşları safra içindeki katıların çökelmesi sonucu meydana gelir. Taşların büyük bölümü kolesterol içeriklidir. Safra temel olarak kolesterol ve safra asitlerinden oluşur. Normal koşullarda kolesterol ve safra asitleri arasında bir denge mevcuttur.

Bu denge bozulduğunda kolesterol katılaşarak kristalleşmeye başlar. Safra taşlarının %80’i bu şekilde meydana gelir. Geriye kalan %20 ise safra pigmenti ve kalsiyum karışımından oluşur. Ortaya çıkan taşlar birkaç milimetre ile 2-3 santimetre arasında olabilir.

Safra yoğunluğunun artması, hemolitik anemi, safra yolu tıkanıklıkları, siroz gibi karaciğer fonksiyonlarını bozan hastalıklar, kanda bazı maddelerin fazlalaşması safra kesesi taşlarının oluşumunda rol oynar. Kan inceltici ve kan yağlarını azaltıcı bazı ilaçlar, doğum kontrol haplarının bir bölümü, seftriakson gibi antibiyotikler, Tiazid içeren idrar söktürücü ilaçlar safra taşı oluşumunu kolaylaştırabilir.

Safra taşı, özellikle 30 yaşından sonra kadınlarda daha çok görülmektedir. Açık tenli kişilerde, obezite durumlarında, çok hızlı kilo veren kişilerde, uzun süre damardan beslenenlerde ve midesinin bir bölümü ameliyatla çıkarılmış olanlarda safra taşına daha fazla rastlanır.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

• Yemekten sonra ağrı, karnın üst ve sağ kısmında, omuzda iki kürek kemiği arasında ağrılar ve hazımsızlık gibi şikayetler görülebilir.

• Taş, safra kesesinin ağzını tam tıkamamışsa ağrı bir süre sonra geçer. Tam tıkanma durumunda ise ağrı devam eder,

• Eğer taş safra kesesi kanalına düşerse hastada tıkanma sarılığına, şiddetli kusma ve ağrıya neden olur.

• Taş, safra kesesinin iltihaplanmasına sebep olursa ateş,  şiddetli bulantı ve kusma ortaya çıkar.

• Ani gelişen taşın kanalı tıkaması nedeniyle oluşan kese iltihabı (akut kolesistit) sarılık, dış safra yolları iltihabı ve pankreatit gibi ağır komplikasyonlara neden olabilir.

• Safra kesesi taşlarının %70’i herhangi bir belirtiye sebep olmaz. Bu durum sessiz taş olarak adlandırılır.

Safra Kesesi Taşı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Ultrasonografi safra yolu rahatsızlıklarında en çabuk  ve en doğru sonuç veren yöntemdir. Ultrason incelemesi 8 saatlik açlık dönemi sonrası yapılır.

Fakat acil müdahale gerektiren vakalarda bu süre beklenmeksizin tetkik hemen yapılır ve genellikle önemli bilgiler elde edilir.

Nadiren de olsa ultrasonografi sonucunun net olmaması halinde Manyetik Rezonans (MRI), Bilgisayarlı Tomografi ve Sintigrafi yöntemlerine başvurulabilir.

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı

• Ağızdan verilen  Ursodeoxycholic acid ve benzerleri bazı safra taşlarının tedavisinde yararlı olmakla birlikte  başarı oranı  düşüktür ve hastaların yarısında ilk 4 yıl içinde taşlar yeniden oluşur. Açık ve kapalı olmak üzere 2 tip safra kesesi ameliyatı yapılmaktadır.

Ancak kapalı tip daha fazla tercih edilmektedir. Laparoskopik kolesistektomi yöntemiyle safra kesesinin tamamı alınarak, hastalık nüksü, yeniden taş oluşumu, kanser ve komplikasyon gelişimi riski ortadan kaldırılmış olur. Ağrıya neden olan safra kesesi taşlarında, safra kesesi ameliyatla alınır.

Sadece taşların alındığı ve safra kesesinin yerinde bırakıldığı bir uygulama yoktur. Safra taşlarının da böbrek taşları gibi kırılması teorik olarak  mümkündür. Ultrasonografiyle taşların yeri belirlenir ve yüksek enerjili şok dalgalarıyla taş kırılabilir.

Küçülen taş safra yollarından geçerek bağırsağa gelebilir ya da farklı ilaçlarla küçük parçalar eritilmeye çalışılır. Ancak bu durum tıkanma sarılığına yol açmak gibi önemli riskler içerir. Safra kesesinin alınması insanlarda ciddi herhangi soruna neden olmaz. Ameliyat olunmadığında akut iltihap oluşabilir.

Uzun süren ağrılar, pankreas iltihapları ve safra yolları iltihapları meydana gelir.

• Laparoskopik ameliyatlarda 1 cm.lik bir delik açılarak buradan sokulan bir kamerayla karın içi organlar görülür. Ayrıca diğer üç küçük (0.5 cm.) delikten laparoskopik cerrahide kullanılan aletler sokularak, safra kesesi çıkartılır. Az da olsa, bazen ameliyatın laparoskopik olarak yapılması mümkün olmaz ve açık yöntemle ameliyat sonlandırılır.

• Safra kesesinde taş olan kişilerin yaklaşık %10’unda taşlar ana safra yoluna düşer. Ana safra yoluna geçen taşların bir kısmı herhangi bir belirtiye neden olmadan bağırsağa düşmekle birlikte önemli bir kısmı tıkanma sarılığı ve pankreas bezi iltihaplanması gibi durumlara sebebiyet verir.

• Genellikle safra kesesi ameliyatı öncesi yapılan tetkiklerle ana safra yolunda taş olduğ tespit edilir. Ultrasonografide safra yollarının çapının geniş olması, ALT, AST, Alkalen Fosfataz, billurubinler gibi tetkiklerin yüksek çıkmasıyla teşhis konulur. ERCP, pankreas ve safra yollarının incelenmesinde kullanılan bir yöntemdir.

Bazı durumlarda ERCP safra kesesi ameliyatından önce ve sonra ameliyatın başarısını arttırmak için uygulanabilir. ERCP uygulamasından önce 8 saat süreye hiçbirşe yenilmememiş olması gerekir. Kullanılan ilaçlar, kalp ya da akciğer gibi kronik bir hastalık mevcutsa bunun doktora bildirilmesi gerekir. Safra yolu taşları ERCP sayesinde saptanıp tedavi edilebilir.

Bir tüp ağız yoluyla mide ve ince bağırsağın başlangıç yerine kadar yerleştirilir. Ana safra kanalının barsağa açıldığı kapak  bulunur. Endoskopun uzantısıyla safra yolu içine girilip ilaçlı röntgen çekilir ve taşlar görülür. Tespit edilen taşlar küçük bir tel sepet ile tutulup safra yolundan dışarı çekilir.

Ana safra yolu taşlardan temizlendikten bir ya da birkaç gün sonra laparoskopi yöntemiyle safra kesesi çıkartılır.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/safra-kesesi-tasi-belirtileri

Safra kesesi ağrısı belirtileri nelerdir? Safra kesesi taşı ağrısına ne iyi gelir?

Şiddetli Ağrılarınızın Nedeni Safra Kesesi Taşı Olabilir!

Karnın sağ üst tarafında aniden başlayıp kötüleşen ağrı birçok kişi tarafından safra kesesi ağrısı olarak tahmin edilir. Safra kesesi taşları safra kanalını tıkadığında safra kesesi ağrısı ortaya çıkar. Safra kesesi ağrısı kaburgaların altında başlayan ve birkaç saat devam eden bir ağrıdır.

Bazı kişiler safra kesesi ağrısını şimdiye kadar yaşadıkları en şiddetli ağrı olarak tanımlamaktadır. Bu yazımızda safra kesesi ağrısı nedir, safra kesesi ağrısı belirtileri nasıl anlaşılır gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.

Ayrıca yazımızın sonunda safra kesesi ağrısına iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler hakkında bilgi vereceğiz.

Safra kesesi yaklaşık 10 cm uzunluğunda, karaciğerin hemen altında, karnın sağ tarafında bulunmaktadır. Safra kesesi yaklaşık 50ml kadar öd sıvısı barındırır. Bu sıvı yağların sindirilmesine yardımcı olur. Safra kesesi taşları genellikle safra kesesinde kolesterol birikmesi nedeniyle oluşmaktadır.

Safra kesesi ağrısı nasıl anlaşılır?

Kolesistit olarak da bilinen safra kesesi ağrısı genellikle karnın sağ üst tarafında ağrı şeklinde hissedilir.

Gastroenteroloi uzmanları safra kesesi ağrısı ve sancısını ani ortaya çıkan şiddetli karın ağrısı olarak tanımlamaktadır.

Safra kesesi ağrısı genellikle yavaş yavaş şiddetlenir ve ağrının başlangıcından yaklaşık 15-60 dakika sonra doruk noktasına ulaşır. Bu noktadan sonra safra kesesi ağrısı 6 saat ve daha uzun süre devam edebilir.

Karnın sağ üst tarafında, sağ kaburga altına elinizle baskı yaptığınızda ağrı genellikle şiddetlenir.

Safra kesesi ağrısı yalnızca sağ kaburga altında hissedilmeyebilir. Giderek şiddetlenen ağrı sağ omuzda, sağ kürek kemiğinde ve sırtın orta tarafında hissedilebilir. Genellikle şiddetli karın ağrısı ağrının başlangıcından itibaren birkaç gün devam eder ve bir hafta içerisinde ortadan kalkar.

Bazı durumlarda safra kesesi ağrısı kalp krizi belirtilerine benzetilebilir. Akut safra kesesi ağrısı ani kalp durması belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Safra kesesi ağrısı nedeniyle ortaya çıkan göğüs ağrısı EKG ölçümlerinde bir kalp problemi olduğu izlenimini verebilir.

Safra kesesi ağrısının diğer belirtileri mide bulantısı, kusma, ateş, üşüme ve ishaldir. Dışkının gri-beyaz renk alması ve idrarın koyu sarı ve hatta kahverengi olması da safra kesesi ağrısı belirtileri arasında yer almaktadır.

Safra kesesi nerede bulunur?

Safra kesesi karnın sağ üst tarafında, karaciğerin altında bulunan küçük bir organdır. Safra kesesinin görevi karaciğer tarafından üretilen ve yiyeceklerdeki yağların parçalanmasını sağlayan öd sıvısını depolamaktır.

PubMed Health’den edinilen bilgilere göre safra kesesi karaciğer tarafından üretilen kahverengimsi veya yeşilimsi sindirim öd sıvısını içeren, küçük, armut şeklinde bir organdır. Öd sıvısı kolesterol, tuz ve bilirubin gibi öd pigmentlerinden oluşur (bilirubin idrarın ve dışkının renginden sorumlu bileşendir).

Yemek yediğinizde öd sıvısı safra kesesinden küçük bağırsağa ilerleyerek sindirim sürecinde yağların parçalanmasını sağlar. Safra kesesi ağrısı ile yağlı yiyecekler arasındaki bu bağlantı safra kesesi problemlerinin giderilmesinde beslenmenin önemini ortaya koymaktadır.

Safra kesesi ağrısı belirtileri nelerdir?

Peki safra kesesi ağrısı belirtileri nelerdir? Safra kesesi ağrısı probleminin neyden kaynaklandığını nasıl anlayablirsniz? Aşağıdaki akut safra kesesi ağrısı belirtilerini değerlendirerek hangilerinin sizde olduğunu tespit etmeye çalışınız.

Karnın Sağ Üst Tarafında veya Ortasında Ağrı

Safra kesesi iltihabı veya safra kesesinde taş belirtileri arasında ilk sırada karnın sağ üst tarafında ağrı yer almaktadır. Bu ağrı karnın üst orta tarafında da hissedilebilir.

Safra kesesi ağrısı nedenleri arasında en temel neden safra kesesi taşı oluşumudur. Safra kesesi taşları safra sisteminde enfeksiyona yol açabilir veya açmayabilir.

Ancak karnın sağ üst tarafında sürekli ağrı safra kesesi taşının en yaygın belirtilerinden biridir. Safra kesesi taşı durumunda safra kesesi ağrısı aniden başlar, birkaç saat boyunca devam eder.

Safra kesesi ağrısı başladıktan sonra ağrı yerleşik hale gelip birkaç gün dinmeyebilir.

Karnın sağ üst tarafında hissedilen safra kesesi ağrısı ya safra kesesi taşından ya da safra kesesi enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır.

Sırt ve Omuz Ağrısı

Safra kesesi taşı belirtileri arasında bir diğeri karnın sağ tarafından omuzda kürek kemiğine vuran ağrıdır. Safra kesesi ağrısı çoğunlukla yayılır ve omuz ağrısı yapar. Sağ kürek kemiği ağrısı sürekli hale gelir ve kürek kemikleri arasında ağrı yapabilir.

Göğüs Ağrısı

Safra kesesi ağrısı belirtileri arasında bir diğeri özellikle yemekten sonra göğüs ağrısı hissedilmesidir.

Göğüs ağrısı aslında birçok şeyin belirtisi olabilir. Kardiyak ağrı, hazımsızlık, kas tutulması vb. durumlar göğüs ağrısına yol açabilir.

Safra kesesi iltihabı EKG ölçümlerinde karışıklığa neden olabilmektedir. Bu durumda safra kesesi ağrısı yanlışlıkla kalp ağrısı sanılabilir.

Mide Bulantısı ve Kusma

Karnın sağ üst tarafında hissedilen ağrı ile birlikte mide bulantısı ve kusma çoğunlukla safra kesesi ağrısı belirtileri arasında yer almaktadır.

Gastroenterology Nursing dergisinde yayınlanan bir araştırmada 12 saatten fazla süren akut safra kesesi ağrısı problemlerinde sindirim problemleri yaşanabildiği belirtilmiştir. Mide bulantısı, kusma ve genel sindirim sorunları safra kesesi ağrısı belirtileri arasında yer almaktadır.

Ateş ve Üşüme

Ateş ve üşüme aslında birçok şeyin belirtisi olabilir. Ancak safra kesesi enfeksiyonu vakalarında ateş ve üşüme yaygın olarak görülmektedir.

Annals of Emergency Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada akut safra kesesi ağrısı vakalarının %30’unda ateş görüldüğü belirtilmiştir. Safra kesesi ağrısı özellikle yağlı yemeklerden sonra ortaya çıkmakta ve safra kesesindeki tıkanıklık ateş ve üşümeye neden olmaktadır.

Ancak safra kesesi problemi görülen herkeste ateş ortaya çıkmayabilir. Uzmanlar yüksek ateşi safra kesesi ağrısının olası belirtilerinden yalnızca bir tanesi olarak değerlendirmektedir.

Hazımsızlık ve Asit Reflü

Ani safra kesesi ağrısı hazımsızlık nedeniyle yemekten sonra göğüs ağrısı problemine yol açabilir.

Scandinavian Journal of Gastroenterology dergisinde yayınlanan bir araştırmada safra kesesi ağrısı yaşayan hastaların birçoğunda hazımsızlık belirtileri gözlenmiştir. Safra kesesi ağrısı yaşayan kişilerin yaklaşık %90’ında asit reflü ile birlikte göğüs ağrısı görülmüştür. Ağrı genellikle akşamları ve yağlı yemeklerden sonra ortaya çıkmaktadır.

İshal

Safra kesesi ağrısı ve safra kesesi hastalıkları sindirim sisteminde sorunlara yol açabilir ve ishal gibi problemler ortaya çıkarabilir.

Safra kesesi taşı bulunan hastalarda yağlı veya baharatlı yiyeceklerden sonra ishal belirtileri görülmektedir. Özellikle belirli yiyecekleri yedikten sonra sıklıkla ishal yaşıyorsanız safra kesesi ağrısı hissini önlemek için bu yiyeceklerden uzak durabilirsiniz.

Dışkının Renginde Değişiklikler

Dışkının renginin grimsi-beyaz bir renge dönüşmesi ciddi bir safra kesesi hastalığı veya safra kesesi taşı belirtisi olabilir.

Dışkının renginde gerçekleşen değişiklikler safra kesesi taşının doğru bir şekilde çalışmadığının göstergesi olabilir. Safra kesesi ağrısından sonra dışkının kil rengi alması sindirim sisteminde yeterli öd sıvısı bulunmadığını gösterir. Dışkının beyaz veya soluk bir renkte olması safra kesesi taşı belirtisidir. Beyaz dışkı ile birlikte diğer safra kesesi ağrısı belirtileri de görülür.

İdrar Koyu Renk Olması

Safra kesesi ağrısı yapan iltihap safra kesesi sistemini etkiler ve idrar koyu sarı bir renk alır.

Amerikan Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü safra kanalını tıkayan safra kesesi taşlarının safra kesesi ağrısı yaptığını belirtmektedir. Safra kesesindeki öd pigmentleri genellikle idrarın parlak sarı bir renk almasına yol açar. Diğer yandan idrarın çay renginde kahverengi olması da safra kesesinde tıkanıklık belirtisi olabilir.

Safra kesesi ağrısı belirtileri görülmüyor iken tek başına idrarın koyu sarı olması safra kesesi taşı belirtisi olmayabilir. İdrarın koyu sarı olması yeterince su içmemekten de kaynaklanabilir. Yeterli miktarda su içtiğiniz takdirde idrarın rengi normale dönecektir. Ayrıca idrarın koyu sarı olması ile birlikte idrar yaparken ağrı varsa idrar yolu enfeksiyonu söz konusu olabilir.

Ciltte Solgunluk ve Gözlerde Sararma

Şiddetli safra kesesi ağrısı yaşayan kişilerde ciltte solgunluk, gözlerin beyaz kısmında sararma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Acta Chirugica Scandinavica dergisinde safra kesesindeki şişme ve iltihabın öd sıvısında azalmaya neden olduğu belirtilmiştir. Akut safra kesesi ağrısı böylece ciltte solgunluğa yol açar.

Şişkinlik

Safra kesesi ağrısı belirtileri arasında bir diğeri karında şişkinliktir.

Safra kesesi ağrısı karnın sağ üst tarafında ağrı ile birlikte şişkinlik yapabilir. safra kesesi ağrısı 2-3 gün devam edebilir ve bu süre boyunca şişkinlik hissedilebilir. Elbette gaz ve şişkinlik sindirim sistemi ile ilgili başka problemlerin de belirtisi olabilir.

Gıda İntoleransı

Safra kesesi taşı ve diğer safra kesesi hastalıkları gıda intoleransı problemlerini arttırabilir.

Açıklanamayan Kilo Kaybı

Bazı durumlarda tekrarlayan safra kesesi ağrısı vakalarında istenmeyen kilo kaybı ve hatta kronik yeme bozuklukları ortaya çıkabilir.

Bazı durumlarda safra kanalını tıkayan safra kesesi taşları kilo kaybına neden olmaktadır. Doktorlar safra kesesi taşlarını yeme bozukluklarının ve kilo kayıplarının bir nedeni olarak teşhis edememektedir. Ancak safra kesesi tıkanıklıkları klasik safra kesesi hastalığı belirtileri olmadan da anoreksiye neden olabilir.

Safra kesesi ağrısı nasıl geçer? Safra kesesi ağrısına ne iyi gelir?

Safra kesesi ağrısı tedavisi sürecinde karnın üst tarafında yanma hissinin azaltılması hedeflenir. Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de ani safra kesesi ağrısı problemini hafifletmeye yardımcı olabilir. Elma sirkesi, nane, beslenme tarzındaki değişiklikler, belirli vitamin ve mineral takviyeleri de safra kesesi ağrısı problemini hafifletmektedir.

Safra Kesesi Taşını Yok Etmek İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesinin safra kesesi ağrısı problemini hafiflettiğine dair bazı veriler bulunmaktadır. Bazı uzmanlar seyreltilmiş elma sirkesi içmenin safra kesesi ağrısı için etkili olduğunu belirtmektedir.

Elma sirkesinin asidik yapısı safra kesesi taşlarını yumuşatmaya ve daha hızlı düşmesini sağlamaya yardımcı olabilir. Bazı hastalar elma sirkesi ile safra kesesi taşından kaynaklanan şiddetli ağrının azaldığını belirtmiştir.

Doğal elma sirkesinin safra kesesi taşını düşürmek için etkili olmasının bir diğer nedeni de pektin içermesidir. Klinik deneyler pektin maddesinin safra kesesi taşlarını küçültmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Safra kesesi taşını yok etmek için elma sirkesi şu şekilde kullanılır:

 1. 2 yemek kaşığı doğal, organik elma sirkesi ile 250 ml elma suyunu karıştırın.
 2. Tadını yumuşatmak için içine 1 çay kaşığı bal ekleyin.
 3. Safra kesesi taşlarını yok etmek ve safra kesesi ağrısı belirtilerini azaltmak için bu karışımı her gün için.

Nane

Safra kesesi ağrısı belirtilerini afifletmek için nane çayı ya da enterik kaplamalı nane yağı kapsülleri kullanabilirsiniz.

Alimentary Pharmacology & Therapeutics dergisinde yayınlanan bir araştırmada nane yağı ve kimyon yağının mide-bağırsak problemlerini hafifletmeye yardımcı olduğu belirtilmiştir. 50 mg kimyon yağı ile birlikte 90 mg nane yağı tüketmenin safra kesesi üzerinde olumlu etkisi olduğu vurgulanmıştır.

Zerdeçal ve Bal

Safra kesesi ağrısı belirtilerini hafifletmenin bir diğer yolu zerdeçal ve bal karışımıdır.

Lipids in Health and Disease dergisinde yayınlanan bir araştırmada zerdeçalın safra kesesi taşları üzerindeki olumlu etkisi vurgulanmıştır. Düzenli olarak zerdeçal takviyesi kullanan kişilerde safra kesesi taşlarının önlenmesi sağlanmıştır. Zerdeçal ayrıca karaciğer sağlığı üzerinde de olumlu etkiye sahip olup sindirim sisteminde anti-enflamatuvar etki yapmaktadır.

Bal tüketiminin safra kesesi ağrısı belirtilerini hafiflettiğine dair doğrudan kanıtlar bulunmasa da balın sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Örneğin bal doğal antibiyotik özellikleri sayesinde gut mikrobiyel dengesini kurmaya yardımcı olabilir.

Safra Kesesi Ağrısı ve Beslenme

Belirli yiyecekler safra kesesi ağrısı belirtilerini tetikleyebilir. Bu nedenle safra kesesi taşı olan kişiler beslenmelerine çok dikkat etmelidir.

Yapılan araştırmalar kırmızı et, işlenmiş et ürünleri ve yüksek yağ içeriği olan yiyeceklerden sonra safla kesesi ağrısı belirtilerinin arttığını göstermektedir.

Araştırmacılar yağlı yiyeceklerdeki kolesterolün safra kesesi içerisinde kolesterol birikmesine yol açtığını belirtmektedir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme ve yağı doğru miktarda tüketmek safra kesesi ağrısı belirtilerini kontrol altında almaya yardımcı olacaktır.

Araştırmalara göre safra kesesi ağrısı yapan yiyecekler şunlardır:

 • Kolesterolü yüksek yiyecekler,
 • Kızartılmış yiyecekler,
 • Yüksek düzeyde rafine şeker içeren yiyecekler,
 • Fazla mercimek tüketimi,
 • Lif yönünden zayıf yiyecekler.

Safra kesesine faydalı yiyecekler de şunlardır:

 • Yulaf, esmer pirinç, tam tahıllı ekmek gibi tam tahıl içeren yiyecekler,
 • Lifli yiyecekler,
 • Taze meyve ve sebzeler,
 • Yağsız et, balık ve kümes hayvanı etleri,
 • Vejetaryen beslenme tarzı,
 • Az kahve tüketmek.

Safra kesesi ağrısı için ne zaman doktora gidilmeli?

Sıklıkla safra kesesi ağrısı yaşıyorsanız doktora gitmeniz tavsiye edilir. Safra kesesi ağrısı tedavi edilmediği takdirde safra kesesi aşınması gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Safra kesesi ağrısı ile birlikte aşağıdaki belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır:

 • Karnın sağ üst tarafında sıklıkla şiddeti ağrı olması,
 • Safra kesesi ağrısının sağ omuza vurması,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Ateş ve üşüme,
 • Karın şişliği,
 • Cildin solması, gözlerin sararması.

Siz de safra kesesi ağrısı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: https://www.iyibakkendine.com/safra-kesesi-agrisi-belirtileri-ne-iyi-gelir/

Safra kesesi ağrısına ne iyi gelir?

Şiddetli Ağrılarınızın Nedeni Safra Kesesi Taşı Olabilir!

Safra kesesi sorunu olan bir kişi herhangi bir semptom göstermese de, bazen bir sorun şiddetli karın ağrısına neden olabilir.

Safra kesesi temelde safra saklamaya yönelik armut şekilli bir kesedir (yağlı gıdaları sindirmek için karaciğer tarafından üretilen bir sıvı). Bununla birlikte, safra yollarından biri ( karaciğerden safra kesesine ve safra kesesinden sindirim kanalına nakledilen tüpler ) çamur ya da safra taşlarıyla tıkanırsa ya da enfekte ya da iltihaplanırsa, kişi bu nedenle bir ağrı yaşayabilir. (1)

Safra kesesi ağrısının nedenleri

Safra kesesi ağrısı nedene göre değişebilir veya farklı hissedebilir. Safra taşı olan birçok insan hiç ağrı yaşamayabilmektedir. Bununla birlikte, safra kesesi ağrısında doktorun teşhis etmesine yardımcı olan bazı değişiklikler vardır.

Biliyer kolik (aralıklı kanal tıkanıklığı): Sağ üst karın veya epigastrik bölgede ani ve hızla artan ağrı (ağrı veya basınç); Bazı insanlarda sağ omuza (veya skapula ucundaki bel ağrısı) yayılan ağrıya veya bulantıya ya da kusmaya neden olur. Hafif bir ağrı yaklaşık bir gün sürebilir, ancak ağrı genellikle yaklaşık 1 ila 5 saatte azalır.

Kolesistit (kanal tıkanıklığına sekonder safra kesesi dokusu iltihabı): Sağ üst karında sağ omuza veya sırtta yayılan ciddi sürekli ağrı, dokunduğunda veya basıldığında abdominal hassasiyet, terleme, mide bulantısı, kusma, ateş, titreme ve şişkinlik oluşabilir. Rahatsızlık, safra koliksinden daha uzun sürer.

Akalkuloz Kolesistit: Kolesistit ile benzer belirtilere sahip olmakla birlikte, travma yanıkları gibi diğer problemlerin bir komplikasyonu olarak görülür; hastaların ciddi semptomları vardır.

Pankreatit: Safra kesesi, pankreas borusunu tıkayabilir ve üst karın ağrısı ile birlikte pankreatit (pankreasta iltihaplanma) meydana getirebilir; bu da karın ağrısı, yedikten sonra daha fazla ağrı, mide bulantısı ve kusma ile kendini gösterebilir.

Artan kolanjit (veya sadece kolanjit veya biliyer sistemin enfeksiyonu): Ateş, karın ağrısı, sarılık ve hatta hipotansiyona (düşük kan basıncı) ve bilinç bulanıklığına neden olur; Tıbbi acıdan acil yardım gerektiren bir durumdur. (2)

Safra kesesi ağrısının belirtileri

Biliyer kolik ile birlikte görülen en yaygın semptom bulantı veya kusmadan mide bulantısıdır. Kusma, ağrıları daha iyi hale getirmez çünkü şişmiş kanallar veya safra kesesi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Obstrüksiyondan çok ağrıya yanıt olarak ortaya çıkan diğer spesifik olmayan semptomlar şunlardır:

 • Terleme (diyaforez),
 • Zayıflık,
 • Hafif sersemlik
 • Nefes darlığı

Ağrıyla beraber başka nedenleri düşündüren belirtiler, alt karındaki maksimal, abdominal şişkinlik veya baş ağrısı ve anormal bağırsak hareketleri olan ağrıdır. (3)

Safra kesesi ağrısının tedavisi

Safra kesesi ağrınız yoksa (safra taşlarınız olsa bile ağrınız olmamışsa) tedaviye ihtiyacınız yoktur. Bir ya da iki atağı olan bazı hastalar, tedaviden kaçınmayı seçebilir. Akut atak sırasında ağrı çoğunlukla morfinle tedavi edilir. Tıbbi tedaviler şunları içerir:

 • Oral safra tuzu tedavisi (% 50 etkili)
 • Ursodiol (örneğin Actigall)
 • Çözülme
 • Litotripsi (şok dalgaları)

Kesin tedavi, safra kesesini engelleyen safra taşlarını ameliyatla çıkarmaktır. Günümüzde tercih edilen cerrahi yöntem laparoskopik cerrahi olup safra kesesi karnın sadece küçük insizyonlarını kullanan aletlerle çıkartılmaktadır. (4)

Safra kesesi ağrısı için tedavi yöntemleri

Tuzlu su: İnflamasyonlu safra kesesini sakinleştirmek için en uygun ve erişilebilir yollardan biri tuzlu sudur. Kötü bir safra kesesinin belirtileri bu çareyle hızla rahatlamaktadır.

Bu sağlıklı karışımınızı hazırlamak için gereke tuz ve sudur. Epsom tuzu önerilir, su sıcak olmalıdır. Bir çay kaşığı tuz alın ve eriyene kadar bir bardağa suyla karıştırın.

Safra kesesini hafifletmek için gece yatmadan önce bir bardak tuzlu su için ve iyice dinlenin.

Pancar: Safra kesesi sorunlarının işaretlerini hissediyorsanız, pancarları ağrı kesiciliğine karşı sağlıklı, doğal ve organik bir alternatif olarak düşünün.

Pancar nasıl yardımcı olur? Saf safra taşlarının semptomlarına neden olan safrayı seyreltmeye yarıyorlar. Pancar safra kesesi saldırısını hafifletmek için birden fazla formda tüketilebilir.

Onları yiyebilirsiniz, pancar takviyeleri alabilirsiniz veya bazı pancar suyu içebilirsiniz.

Omega 3: Omega-3 yağ asitleri, kolesistit belirtileri açısından ya da safra taşları için doğal tedavi olarak harikadır, aynı zamanda, sağlık durumlarından bağımsız olarak, herkesin tüketmeyi düşünmesi gereken bir şeydir.

Omega-3 yağı balıklarda bulunur ve genellikle basitçe balık yağı olarak bilinir. Omega-3 yağ asitleri tavsiye edilir, hem safra kesesi ağrısı hafifletirken hem de safra keseniz hareketlenme eğilimindeyse diyetinize dâhil edilmeniz önerilir.

Omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından biri somon türüdür, ancak diğer balık türlerini de düşünebilirsiniz. (5)

Enginar: Safra kesesi ağrısı çeken insanların yapması gereken doğal ilaçlardan bir diğeri de enginardır.

Aslında, enginar kanseri önleme, kalp sağlığını destekleme, kan basıncını düşürme, karaciğer sağlığını geliştirme, pek çok sindirim sorununu tedavi etme, kemik için iyi olma, metabolik ve beyini güçlendirme gibi insanlar için birkaç sağlık yararı ile ünlüdür.

Enginar yaprağı kafeoilkinik asitler içerir. Bunlar safra akışını etkili bir şekilde artırmaya yardımcı olan sağlıklı maddelerdir.

C vitamini: Bazı sağlık ve beslenme uzmanları, C vitaminin vücudun safra taşı oluşumunun önlenmesine ve kötüleşmesinin engellemesine yardımcı olduğunu söylemektedir.

  Kolesterolü daha fazla suda çözünür yapabilir, vücudunuzun tüm sistemi dışarı atmasına izin verir, ancak safra yoluna devam etmesine izin vermez.

Safra kesesi ataklarına yakalanırsanız, her gün ek formda 200 mg C vitamini almayı düşünebilirsiniz. (6)

Elma sirkesi: Safra kesesi ağrısını hafifletmek için en iyi ilaçlardan biridir. Birçok durumda, safra kesesi ağrısı, yedikten sonra ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda, elma sirkesi ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Elma sirkesi gıdaları sindirmek için faydalı olan yararlı enzimler ve asitler içerir. Elma sirkesinin safra kesesi ağrısını azaltmada o bu etkili olabileceğinin bir başka nedeni de elma sirkesinde pektin bileşeni olmasıdır.

Pektin, toksinleri emmeye ve onları sistemden atmaya yardımcı olur.

Karbonat ve limon: Safra kesesi ağrısı, safra sisteminde bozulmaya bağlıdır. Safra bir alkalin akışkan olduğundan ve sindirim sisteminizde etkin bir şekilde çalışmadığı için orada ağrıya neden olabilecek asitli bir ortam olabilir.

Böylelikle karbonat ve limon suyu ile yapılana benzer bazik bir çözeltiye sahip olabilirsiniz. Çoğu kişi, bu suyu aldıklarında sadece 10-15 dakika sonra safra kesesi ağrısından kurtulur.

Bir bardak suya bir çay kaşığının yarısı kadar karbonat, bir çay kaşığı limon suyu ekleyebilirsiniz. (7)

Zerdeçal ve bal: Zerdeçal ve bal, safra kesesi ağrısını hafifletmekte yardımcı olan inanılmaz maddelerdir.

Zerdeçal, safra kesesindeki safranın daha çözünür hale getirilmesine yardımcı olan aktif bir bileşik olan kurkumini içerir. Bal herhangi bir enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilecek antiseptik bileşiklere sahiptir.

Bu karışımı hazırlamak için, bir çorba kaşığı zerdeçal tozuna bir çorba kaşığı bal ekleyip, karıştırın ve tüketin.

Hintyağı: Isıtılmış yağa batırılmış bir bezi direkt olarak midenizde veya safra kesesine koymak safra kesesi ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Topikal olarak uygulandığında, hint yağı ağrının iltihabı rahatlamada etkili olduğu bulunmuştur.

Bir hint yağı içine temiz bir bez batırın ve sıkın. Daha iyi sonuç almak için bezin üzerine plastik bir torba yerleştirin ve ardından sıcak bir kompres veya ısıtma yastığı yerleştirin.

Safra kesesi ağrısından kurtulmak için bu hint yağı kompresini safra kesesi üzerine yaklaşık 30 dakika tutun.

Papatya çayı: Papatya çayı düzenli olarak tüketildiğinde safra kesesi ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Papatya çayı poşetini ılık suyla dolu bir kaba koyun. Birkaç dakika harekete geçmesine izin verin.

Bu papatya çayı, görünür sonuçlar fark etmek için 4-6 hafta süreyle düzenli olarak tüketin. Papatya çayı, sorumlu olan taşları çözerek safra kesesi ağrısını yatıştırmada yardımcı olabilir.

Nane çayı da safra kesesi ağrısı için çok işe yarar. (8)

Sebze suyu: Safra taşlarından muzdarip olduğunda, kızarmış ve yağlı gıdaları kesmek esastır. Bir iki hafta boyunca meyve ve sebze suları üzerine yoğun bir diyet uygulayın.

Pancar kökü, salatalık ve havuçtan oluşan karışık sebze suyu safra taşı için iyi bir çözümdür. Pancar kökü karaciğeri temizlemeye ve safra kesesini güçlendirmeye yardımcı olur. Salatalık yüksek su içeriği karaciğer ve safra kesesi detoksifıkasyon için mükemmeldir.

Havuç C vitamini ve bağışıklık sistemi için iyi olan diğer besin açısından zengindir. (9)

Источник: https://www.acil.net/safra-kesesi-agrisina-ne-iyi-gelir/

Safra Kesesi Taşı: Şiddetli Ağrılardan Kurtulmanın Vakti

Şiddetli Ağrılarınızın Nedeni Safra Kesesi Taşı Olabilir!

Safra Kesesi Taşı: Şiddetli Ağrılardan Kurtulmanın Vakti – https://www.sagliklimiyim.com/safra-kesesi-tasi-siddetli-agrilardan-kurtulmanin-vakti/

Safra kesesi taşı, safra kimyasallarının kristalize olup büyümesi ile ortaya çıkar. Çoğu zaman ciddi bir soruna neden olmaz, ancak safra kanallarını tıkarsa şiddetli ağrıya yol açabilir. Tedavi için asidik etkili gıda tüketimi veya ilaçlar gerekli olabilir.

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

Genelde herhangi bir belirtiye neden olmazlar. Fakat safra kesesi taşları, safra kanallarını tıkarsa ani ve şiddetli karın ağrısına neden olabilir. Bu ağrı sağ yana, sırta ve sağ kürek kemiğine vurabilir.

Safra kesesi taşı tıbbi adı Kolelitiazis dir.

Az yağlı yemek safra taşlarını düşürmez veya küçültmez. Bu yüzden hiç yağ yememezlik yapmayın. Özellikle, hiç yağ tüketilmemesi yeni safra taşlarının oluşmasına ve daha şiddetli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Safra kesesi taşı için İç Hastalıkları (Dahiliye), Genel Cerrahi ve Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Safra Kesesi Taşı Neden Olur?

Safra kesesi taşı, safradaki kimyasal dengenin bozulması ile ortaya çıkar. Kesin neden bilinmemekle birlikte, aşağıdaki iki etken bu denge bozulmasına yol açabilir:

 • Safradaki kolesterol miktarının beklenmedik derecede yüksek olması (her 5 safra kesesi taşından dördü kolesterolden oluşuyor)
 • Safradaki bilirubin (alyuvar yıkımı sonrası artık madde) miktarının yüksek olması

Bu dengesizlikler, safrada mini kristal parçacıklarının oluşmasına yol açıyor. Kristaller aşamalı olarak büyüyünce, safra kesesi taşına dönüşüyor.

Risk Faktörleri

Aşağıdaki kişilerde safra kesesi taşı oluşması riski daha yüksektir:

 • Kadınlarda
 • Yüksek dozda östrojen tedavisi görenlerde
 • Aşırı kilolu olanlarda
 • 40 yaş üzerinde (yaş ilerledikçe risk artar)
 • Siroz, birincil sklerozan kolanjit, gebelik (obstetrik) kolestazı vb. safra akışını etkileyen sorunları olan kişilerde
 • Crohn hastalığı, iritabl bağırsak sendromu vb. sindirim sorunları yaşayanlarda
 • Yakın akrabasında safra kesesi taşı görülenlerde
 • Yakın tarihte, kısa zamanda hızlı kilo vermiş olanlarda
 • Ceftriaxone isimli antibiyotik tedavisi görenlerde

Safra kesesi taşı ağrısına ne iyi gelir? Safra kesesi taşı olanlar şu beslenme tavsiyelerine uymaya çalışmalıdır:

1Asidik Etkili Gıdalar Yenmeli

Elma, elma suyu, limon veya elma sirkesi gibi asidik etkili gıdaların safra kesesi taşlarını küçültebildiği düşünülmektedir. Ancak bu gıdaların safra kesesi taşının tıbbi tedavisinin yerini alamayacağı akılda tutulmalıdır.

Elma, sirke gibi asidik etkisi fazla olan gıdaların safra kesesi taşını küçültebileceği düşünülmektedir. Diğer taraftan fazla yağlı gıda tüketmek, safra kesesi taşı olan kişilerde karın ağrısına yol açabilir.

2Yağlı Gıdalar Azaltılmalı

Safra kesesi, yağların sindirimi için safra üretir. Yağ oranı yüksek beslenildiği zaman, daha fazla safra sıvısı safra kanallarından boşalır. Ancak safra kesesinde taş varsa, kanallarda meydana gelen muhtemel tıkanmalar şiddetli ağrı atağı başlatabilir.

Safra kesesi ağrısının ortaya çıkmaması için aşağıdaki gıdaları sınırlandırmak gerekir:

 • Tam yağlı süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt)
 • Kızartmalar
 • Kek, bisküvi, kraker vb. atıştırmalık hazır gıdalar
 • Hamur işi gıdalar
 • Puding, dondurma ve bazı diğer tatlılar
 • Mayonez, kremalı soslar
 • Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş ürünler
 • Tereyağı, kuyruk yağı, yağlı et vb. hayvansal gıdalar
 • Ayçiçek yağı, zeytinyağı vb. bitkisel yağlar

3Bitkisel Gıdalar Nasıl Etki Gösterir?

Vejetaryen beslenen, yani hiç hayvansal gıda tüketmeyen kişilerde safra kesesi taşı çok daha az görülmektedir.

 • Vejetaryen beslenme, var olan safra kesesi taşları için tedavi etkisi sunmaz. Ancak yeni taşların oluşumunu azaltabilir.
 • Bu beslenme şeklini tercih eden kişiler başta protein olmak üzere her türlü gıdayı yeterli miktarda aldıklarından emin olmalılardır.

Benzer şekilde, aşağıdaki gıdalar da yeni safra kesesi taşı oluşumunun önüne geçebilir:

 • Meyve ve sebzeler
 • Bakliyat
 • Tam tahıllı ürünler vb. lifli gıdalar

Bazı gıdaların kişiye özel etkileri söz konusu olabilir. Örneğin mide, onikiparmak bağırsağı veya ince bağırsağın başlangıcında oluşabilecek alerjik tepkiler kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle hangi gıdaların ağrı vb. safra kesesi taşı belirtilerine yol açtığını saptamak için tüketilen gıdalardan sonra not tutmak akıllıca olacaktır.

5İdeal Kiloda Kalınmalı

Aşırı kilo, safra kesesi taşı riskini yükselten etkenlerden biridir. Fazla kiloların verilmesini sağlayacak bir diyet programı uygulamak önemlidir.

Dikkat: Kısa süre içerisinde çok fazla kilo vermek safra kesesi taşına neden olabilir. Bu yüzden düzenli ve dengeli beslenerek kilo vermeye çalışınız.

Safra Kesesi Taşları Tedavisi

Safra kesesi taşlarını büyük tuvaletle birlikte düşürmek için aşağıdakileri adım adım uygulayın:

a) 5 Gün Elma Suyu:

Arka arkaya beş gün boyunca her gün 250 ml (Bir buçuk su bardağı) elma suyu veya elma sirkesi için.

 • Elma suyunun oda sıcaklığında veya hafif ılıtılmış olması daha iyi sonuç verir.
 • Alternatif olarak her gün 5 elma yiyebilirsiniz.
 • Bu süre içinde başka özel bir diyet kısıtlaması yoktur, ancak sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Elmanın içerdiği limonoitler ve malik asit (elma asidi), safra kesesi taşını yumuşatır ve taşın yol açtığı ağrıyı hafifletir.

b) 6. Günün Akşamı Yemeyi Bırakın:

Altıncı günün son öğününü 16.00 civarında bitirmiş olun. Bir sonraki adımınıza geçmeden önce 2 saat beklenmeniz gerekecek.

 • 6. günde elma suyu içmenize gerek yoktur.

c) Epsom Tuzu

250 ml ılık suda 1 yemek kaşığı epsom tuzu çözün. Altıncı günün akşamında saat 18.00 civarında bu suyu hızla için. Aynı işlemi saat 20.00 civarında tekrar edin.

 • Su yerine elma suyuna karıştırabilirsiniz.

Epsom tuzunun içerdiği magnezyum sülfat safra kanallarını açarak safra kesesi taşının düşmesini kolaylaştıracaktır.

d) Limonlu Zeytinyağı

125 ml (yarım büyük su bardağı) taze sıkılmış limon suyu ve 125 ml zeytinyağını karıştırın. Altıncı günün gecesi saat 22.00 civarında bu karışımı hızla tüketin.

 • Limon suyunun asidik yapısı safra kesesi taşını iyice yumuşatacak, zeytinyağı ise safrayı artırarak taşın düşmesini sağlayacaktır.

e) Kontrol

Altıncı günün gecesi son adımdan sonra her zamanki gibi uyuyun. Yedinci günün sabahında safra kesesi taşı bağırsaklara düşmüş olacaktır. Büyük tuvaletinizi kontrol edin.

 • Safra kesesi taşları yeşil renkli kürecikler şeklindedir. Boyutu kum tanesi kadar olabilir, bazen bezelye tanesi kadar büyüyebilir. Duruma göre 50 adet taş bile düşebilir.

Not: Safra kesesi taşları düşmemişse ya asidik etki zaten taşları yok etmiştir, ya da safra kesesi taşları ev tedavileri ile düşemeyecek kadar büyüktür.

2Yağlı Yiyecekleri Kısıtlayın

Yağlı yiyecekler safra kesesinin daha fazla çalışmasına neden olarak karın ağrısına neden olabilir. Bu yüzden fazla yağlı tüketmemeye çalışın.

3İlaç Tedavisi, Medikal Müdahaleler Veya Ameliyat

Kolesterol taşlarının tedavisi için doktorunuz ursodiol veya safra asidi hapı önerebilir.

 • Bu ilaçlar safra pigmentlerinden ve bilirubinden oluşan safra kesesi taşını çözmez.
 • İlaç tedavisinin yanıt vermesi aylar alabilir.

Şok Dalgası Tedavisi: Orta boyuttaki veya büyük safra kesesi taşı vakalarında önerilebilir. Tedavide taşın üzerine yüksek frekanslı ultrason dalgaları gönderilerek taş ufalanır.

Bu tedavi taşı kırar ancak çözmez. Ursodiol vb. ilaç tedavileri yine de gerekli olabilir.

Kontakt Dissolüsyon: Bu tedavide doktor karın içinden bir sonda yardımı ile safra kesesine ulaşır. Taşın üzerine doğrudan özel ilaçlar dökerek çözer. Birkaç saat içinde safra kesesi taşı yok olacaktır.

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı (Kolesistektomi): Çok nadiren gerekli olan bir yöntemdir. safra kesesinde ileri düzeyde hasar ve iltihap oluşmuş şiddetli vakalarda uygulanabilir.

“,”author”:null,”date_published”:null,”lead_image_url”:null,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/07/safra-kesesi-tas-siddetli-agrlardan.html”,”domain”:”sagliklimiyimcom.blogspot.com”,”excerpt”:”Sagliklimiyim.Com Ne Kadar Saglikliyim”,”word_count”:1045,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/07/safra-kesesi-tas-siddetli-agrlardan.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть