Şifalı denilen bitkilerin yan etkileri. Bitkisel ürün kullanırken karaciğerinizden olmayın!

içerik

Karaciğere İyi Gelen Bitki Çayları

Şifalı denilen bitkilerin yan etkileri. Bitkisel ürün kullanırken karaciğerinizden olmayın!

Karaciğer insan hayatı için kritik öneme sahip olan ve zarar görmesi durumunda ya da iyi şekilde çalış olması durumunda hayati tehlere neden olabilir. Bu yüzden İnsanoğlu karaciğer sağlığına dikkat etmelidir. Aksi takdirde kişiler karaciğer yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanabilirler.

Bitkiçayları, hepsinin olmasa da bazıların karaciğer sağlığı için önemli faydaları vardır. Özellikle karaciğerin kendini temizlemesi için hayati bir yere sahiptirler. Çoğu bitkisel çaylar karaciğerin kendini temizlemesine katkıda bulunur ve karaciğer yağlanmasını engeller.

Bu konumuzda sizlere Karaciğere faydalı bitki çayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Karaciğer Sorunlarının Belirtileri

Karaciğer insan hayatı için önemli Karaciğer rahatsızlıkları ve karaciğer ile ilgili sorunlar ciddi tehditler içerir. Ancak kişiler her zaman rahatsızlıklarının farkında olmayabilir ya da bazı belirtileri de yanlış nedenlere bağlayabilirler.

Bu yüzden ilk olarak karaciğer sorunlarının belirtilerini belirtmekte fayda olacağını düşünüyoruz. Eğer gereksiz bir nefes kokunuz varsa, sebepsiz yere cildiniz kaşınıyorsa, iştahınız kaçıyorsa ve sindirim sisteminizle bazı sorunlar yaşıyorsanız; Bunlar karaciğerinizde problemler olabileceğini gösterebilir.

Tıbbi yöntemler ve doğal yollarla karaciğer sorunlarınızla mücadele edebilirsiniz. Bitkisel çaylardan bazıları karaciğeriniz de ki zararlı maddeleri temizleyerek karaciğerinizin fonksiyonlarını düzeltebilir. Bu sayede karaciğeriniz temizlenerek fonksiyonunu daha iyi bir şekilde yerine getirir.

Eğer daha ciddi bir karaciğer probleminiz varsa doktor kontrolünde bu bitkisel çayları içmelisiniz.

Devedikeni Bitki Çayı

Karaciğerinizi temizlemek ve daha iyi bir fonksiyona ulaşmasının sağlamanın bitkisel ilk yolu meryemana dikeni olarak da bilinen devedikeni bitkisinin çayını içmektir. Devedikeni karaciğer sorunu denildiğinde akla ilk gelen bitki türüdür.

Devedikeni çayıfaydaları sayesinde karaciğeriniz daha sağlıklı bir fonksiyona sahip olabilir. Karaciğer sorunlarının nedenleri arasında en önemlisi gıdalar yoluyla vücuda alınan zararlı toksinlerdir. Bu zararlı toksinler karaciğerin işleyişini bozarak, insan hayatı için tehler oluşturabilir.

Devedikeni bünyesinde barındırdığısilymarin ve silyin adlı kimyasal maddeler sayesinde, beslenme yoluyla vücuda alınan zararlı ve karaciğer fonksiyonunu bozan toksinler vücut tarafından emilmeden dışarı atılır. Bu sayede karaciğer toksinlerin vereceği zararlardan korunması sağlanır.

Devedikeni bitkisi aynı zamanda uzman doktorlar ve sağlıkçılar tarafından da uluslararası düzeyde kabul edilen sağlığa de özel olarak karaciğere faydaları vardır. Devedikeni bitki çayı çok faydalı bir bitki olmasına rağmen yine de kullanılması kararı doktorlar ile birlikte alınmalı.

Aslında bitki çaylarının karaciğere yan etkileri olmamasına rağmen, yine de doktor tavsiyesi ile kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Özetlemek gerekirse deve dikeni bitki çayı Karaciğer rahatsızlıkları olan kişiler için en başta gelen ve faydaları ile şaşırtıcı sonuçlar gösteren en önemli bitki çayıdır.

Deve dikeni bitki çayı Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmış ve faydaları tescillenmiş bir bitki türüdür. Bu bitki gönlünüzce kullanabilir ve faydalarından yaralanabilirsiniz.

Karahindiba Bitki Çayı

Karaciğer ile ilgili sorunları çözmenin bir başka yolu da Karahindiba bitki çayıdır. Karahindiba çayı içerisinde barındırdığı kimyasal özellikteki maddeler sayesinde karaciğerin temizlenmesine ve hücrelerinin kendisini yenilemesine yardımcı olur.

Bitki çaylarının sağlığa faydaları arasında önemli bir yer tutan Karahindiba Doktorlar tarafından da tavsiye edilen bir bitki türüdür.

Özellikle sindirim sistemi üzerinde etkili olan karahindiba, safra oluşumunu arttırarak zararlı toksinlerin boşaltım sistemi yoluyla dışarı atılmasını sağlayarak karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesi açısından önemli bir yer tutar. Aynı zamanda Karahindiba bitki çayı yaraların iltihaplanmasını engeller.

Bu nedenle alınması yaraların erken iyileşmesini sağlar ve iltihaplanmayı engeller. Dolayısıyla karaciğer yaralanmalarına veya iltihaplanmalarına bu özelliğiyle faydalı olur. Karaciğerin fonksiyonlarını eskisi gibi yerine getirmesini sağlar.

Karahindiba bitki çayı sağlığa faydaları arasında bir diğeri de kan şekeri düzeyini korumasıdır. Karahindiba bitkisi, tüm bu sebeplerden dolayı karaciğer ve diğer Sağlık sorunları olan kişiler için vazgeçilmez bir bitki türüdür. Ancak bu bitki türü de aşırı tüketim den dolayı riskler oluşturabilir. Henüz olumsuz bir yan etkisi tespit edilmese de yine de aşırı tüketilmemesi gerekir.

Acı Marul Kökü Çayı

Bitkisel çaylar arasında karaciğere faydası bakımından bilinen bir diğer Çay acı marul kökü çayıdır. Acı marul kökü çayı, acı marulun kökünden veya yapraklarından elde edilen bir çaydır.

İçerisinde barındırdığı kimyasal maddeler sayesinde karaciğer işi işini düzenler. Aynı zamanda karaciğerde oluşan rahatsızlıkların giderilmesi açısından da önemlidir.

Diğer bitki çaylarında olduğu gibi bu bitki çayının da doktor gözetiminde de tavsiyesinde içilmesi gerekir.

Ada Çayı

Bitkisel çayların faydaları her biri kendine özgüdür. Adaçayı yine karaciğer sağlığı bakımından Önemli olan ve kullanılması şaşırtıcı etkiler gösteren bir bitki çayıdır. Özellikle Karaciğer yağlanmasına karşı mükemmel bir bitkidir. Karaciğerin yağlanmasının engelleyerek karaciğerin işleyişinin bozulmamasını sağlar.

Enginar Çayı

Karaciğere faydalı olan bitkisel çaylar arasında bir diğeri enginar çayıdır. Enginar çayı da yine bünyesinde barındırdığı özgün kimyasal maddeler aracılığıyla karaciğerin işleyişine katkıda bulunur. Özellikle fazla alkol tüketen kişiler, sigara içenler için özel bir yeri vardır.

Çünkü enginar şeyi alkol ve sigara ile vücuda giren zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Aynı zamanda koruyucu bir madde olarak karaciğerin yağlanmasının engeller ve karaciğer ile ilgili diğer sorunların yok olmasına yardımcı olur.

Bu nedenle herhangi bir yan etkisi olmayan enginar Çayı fazla alkol tüketenler ve sigara bağımlıları için önemli bir alternatiftir.

Hint Safranı Çayı

Karaciğere faydalı bitkisel çaylar listemizde Hint safranı kökünden elde edilen in safranı çayını de ekleyebiliriz.

Kökünün kaynatılarak içilmesi safra miktarının artmasına neden olur ve karaciğerin işleyişinin yerine getirilmesinde faydası vardır. Aynı zamanda diğer karaciğer rahatsızlıkları için de önemli faydaları vardır.

Bunların yanında safra kesesinin fonksiyonunu yerine iyi getirmesi için de faydaları vardır. Hint safranı çayını, kökünü 5-10 dakika arasında kaynatarak hazırlayabilir ve içebilirsiniz

Karaciğer Rahatsızlıklarına Karşı Diğer Tedbirler

Bitkisel çaylar karaciğer sağlığı için önemli olsa da tek çözüm değildir. Bu yüzden kişiler sağlıklı bir karaciğer için diğer tedbirleri de almaları gerekir. Bu yüzden fazla alkol tüketmek gerekir. Bol bol yeşil sebze tüketerek karaciğerin kendisini yenilemesine destek olacak maddeler sağlamalıyız.

Her gün biraz limon suyu içerek karaciğerinizin toksinlerini akmasına yardım edebilirsiniz. Bunun dışında az çay ve kahve içmek yine karaciğere faydalıdır. Genel olarak kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Vücudun susuz bırakmamak ve bol su içmek yine bu tedbirlerden biridir.

Aynı zamanda her şeye faydası olan sarımsak da tüketilmelidir.

Источник: http://faydalarinelerdir.net/karacigere-iyi-gelen-bitki-caylari

1- Karaciğer kanseri karın şişmesine iyi gelen şifalı bitkiler hangileridir

Şifalı denilen bitkilerin yan etkileri. Bitkisel ürün kullanırken karaciğerinizden olmayın!

Karaciğer kanseri tedavisinde kullanılan bitkiler

Karaciğer kanseri tedavisinde kullanılan bitkiler makalesi içeriği1- Karaciğer kanseri karın şişmesine iyi gelen şifalı bitkiler hangileridir2- Karında asit toplanması için iyi gelen şifalı bitkiler hangileridir3- Karaciğer kanseri hastalığına hangi bitkiler iyi gelir4- Karaciğer kanseri uykusuzluk için iyi gelen şifalı bitkiler5- Karaciğer kanseri ağrı kesici için iyi gelen şifalı bitkiler6- Karaciğer kanseri kabızlığa iyi gelen şifalı bitkiler7- Karaciğer kanseri ishale iyi gelen bitkiler8- Karaciğer kanseri hastalığına iyi gelen bitkisel yağlar9- Çörek otu yağı Karaciğer kanseri hastalığına iyi gelirmi10- Karaciğer kanserini yok eden şifalı bitkiler bitkisel tütsü11- Karaciğer kanseri hastaları için şifalı bitkiler Bitkisel kokular12- Karaciğer kanseri hastalığına ne iyi gelir

13- Karaciğer kanseri evde tedavi

Karaciğer kanseri karın şişmesine iyi gelen şifalı bitkiler olarak size gerçekten mükemmel başarı sağlayan 5 bitki çok fayda sağlayacaktır.

1- Acı Yavşan otu Karaciğer kanseri
Acı yavşan otu 1 tatlı kaşığı
Su 1 bardakGün içinde 2-3 bardak demlemek vasıtası ile içilir.Şeker seviyesini, düzenlemede etkin rol oynar.

İdrar söktürücü görevi yapar.

2- Altın otu Karaciğer kanseri
Altın otu 1 tatlı kaşığı,
Su 1 bardak5 dakika kısık ateşte Ağzı kapalı olmak üzere, kaynatılır.Gece yatarken 2 bardak,Sabah 1 bardak içilir.Her seferinde taze olarak yapılır.İdrar söktürücü görevi yapar.

Böbrekleri çalıştırır.

3- Atkuyruğu Kırk kilit otu Karaciğer kanseriAtkuyruğu Kırk kilit otu Karaciğer kanseri

At kuyruğu 3 Dal

Su 1 bardak içine konur.5 dakika kısık ateşte Ağzı kapalı olmak üzere, kaynatılır.Gün içinde 3 bardak içilmeye çalışılır.Her seferinde taze olarak yapılır.Gün içinde 3 bardak demlemek vasıtası ile içilir.

İdrar söktürücü görevi yapar.

4- Karahindiba yaprağı 3 adet
Karahindiba yaprağı 3 dakika kaynatılır.
Su 1 bardakGün içinde 2-3 bardak içilir.Karahindiba yaprak Salatası yapılır yenir.

Karahindiba Zeytinyağlı yemeği yapılıp yenilir.İdrar söktürücü olarak ve karaciğeri toksinlerden arındırmada etkin rol oynar.Özellikle karaciğerin temizlenmesine mükemmel başarı sağlar.Sarılığın atılmasında etkin rol alır.

Karında asit ya da karın şişliğin de asit sıvının atımında başarı sağlar.

5- Papatya Karaciğer kanseri
Papatya 1 tatlı kaşığı
Su 1 bardak kaynamış,Gün içinde 2-3 bardak demlemek vasıtası ile içilir.

İdrar söktürücü görevi yapar.

2- Karında asit toplanması için iyi gelen şifalı bitkiler hangileridir

Kekik Karaciğer kanseri
Kekik 1 çay kaşığı
Su 1 bardak kaynamış,3 dakika demlenir.Gün içinde 2-3 bardak içilir.Gün içinde yemeklerde damak tadına göre serpilir.

Özelikle kanser tedavisinde etkin rol alır.Kanser için şifalı bitkiler denilince akla kekik suyu gerçekten etkin rol alır.

Kekik eterik yağı dışarıdan ve içeriden mutlak fayda sağlar mikropların yok edilmesi konusunda.


Nane Karaciğer kanseri

Nane 1 çay kaşığı
Su 1 bardak kaynamış,Demleyiniz. Ilık olarak gün için de sabah öğle akşam içiniz.Mide bulantısı var ise fayda sağlar.Mideyi rahatlatır.

Böbrekleri çalıştırır.


Reyhan Karaciğer kanseri
Bu bitkiden her gün kabul etmek önerilir.Genellikle çiğ halde daha çok kabul edilir.Ama faydası çoğalıyor, eğer kurutup toz halinde ve yemeklere ekleyebilirsiniz.

Gün içinde toz halinde olan reyhandan 1-2 çay kaşığı miktarında kabul edilir.

Sinirli yaprak Karaciğer kanseri
Sinirli yaprak 4 yaprak
Su 2 bardakKısık ateşte 10 dakika kaynatınız.Gün içinde 2-3 bardak içilir.Sinirli yaprak Salatası yapılır yenir.Sinirli yaprak Zeytinyağlı yemeği yapılıp yenilir.Karaciğer kanseri tedavisinde mükemmel başarı sağlar.

Yaraların iyileşmesi konusunda fayda sağlar.Sinirli yaprağın salatasını – suyunu – yemeğini yiyebilirisiniz.Haftada 5 gün en az ıspanak yemeği yapar gibi yapıp yiyiniz.Zeytinyağlı yemeği yapılıp yenilir.İdrar söktürücü olarak ve vücudun toksinlerden arındırmada etkin rol oynar.

Özellikle vücudun temizlenmesine mükemmel başarı sağlar.


Yeşil çay Karaciğer kanseri

Yeşil çay 1 çay kaşığı
Su 1 bardak kaynamış,Demleyiniz ılık olarak içiniz.Susuzluk zamanı suya tercih edilmelidir.Çayı ise gün boyunca yemekten 30-40 dakika sonra,

Günde 3-4 su bardağı içilebilinir.

3- Karaciğer kanseri hastalığına hangi bitkiler iyi gelir

Siyah hardal tohumu Karaciğer kanseri
Siyah hardal tohumu 1 çay kaşığıHavanda dövünüz. Ya da mixerden çekiniz.

Sabah akşam toz halinde Yoğurt – Ayran -Çorba içine koyup yiyebilirsiniz.

Enginar tohumu Karaciğer kanseri
Enginar tohumu 1 çay kaşığıHavanda dövünüz. Ya da mixerden çekiniz.

Sabah akşam toz halinde Yoğurt – Ayran – Çorba içine koyup yiyebilirsiniz.

Havuç tohumu Karaciğer kanseri
Havuç tohumu 1 çay kaşığıHavanda dövünüz. Ya da mixerden çekiniz.

Sabah akşam toz halinde Yoğurt – Ayran – Çorba içine koyup yiyebilirsiniz.

Isırgan tohumu Karaciğer kanseri
Isırgan tohumu 1 çay kaşığıHavanda dövünüz. Ya da mixerden çekiniz.

Sabah akşam toz halinde Yoğurt – Ayran – Çorba içine koyup yiyebilirsiniz.

Kereviz tohumu Karaciğer kanseri
Kereviz tohumu 1 çay kaşığıHavanda dövünüz. Ya da mixerden çekiniz.

Sabah akşam toz halinde Yoğurt – Ayran – Çorba içine koyup yiyebilirsiniz.

Keten tohumu Karaciğer kanseri
Keten tohumu 1 çay kaşığıHavanda dövünüz. Ya da mixerden çekiniz.

Sabah akşam toz halinde Yoğurt – Ayran – Çorba içine koyup yiyebilirsiniz.

Şalgam tohumu Karaciğer kanseri
Şalgam tohumu 1 çay kaşığıHavanda dövünüz. Ya da mixerden çekiniz.

Sabah akşam toz halinde Yoğurt – Ayran – Çorba içine koyup yiyebilirsiniz.

Tere tohumu Karaciğer kanseri
Tere tohumu 1 çay kaşığıHavanda dövünüz. Ya da mixerden çekiniz.

Sabah akşam toz halinde Yoğurt – Ayran – Çorba içine koyup yiyebilirsiniz.

Üzerlik tohumu Karaciğer kanseri
Üzerlik tohumu 1 çay kaşığı,Havanda dövünüz. Ya da mixerden çekiniz.

Sabah akşam toz halinde Yoğurt – Ayran – Çorba içine koyup yiyebilirsiniz.

Zerdeçal Karaciğer kanseri
Zerdeçal 1 çay kaşığıHavanda dövünüz. Ya da mixerden çekiniz.

Sabah akşam toz halinde Yoğurt – Ayran – Çorba içine koyup yiyebilirsiniz.

Zencefil Karaciğer kanseri
Zencefil 1 çay kaşığı,Havanda dövünüz. Ya da mixerden çekiniz.

Sabah akşam toz halinde Yoğurt – Ayran – Çorba içine koyup yiyebilirsiniz.

5- Karaciğer kanseri ağrı kesici için iyi gelen şifalı bitkiler

Biberiye yağıDefne yağıKantaron yağıKekik yağıLimon yağıMersin yaprağı yağı

Portakal yağı

6- Karaciğer kanseri kabızlığa iyi gelen şifalı bitkiler

Ayrık otuAtkuyruğuKarahindibaKır papatyasıNane

Sinameki

7- Karaciğer kanseri ishale iyi gelen bitkiler

Limon – fırında patates günde 3-5 arası kiloya göre değişir

8- Karaciğer kanseri hastalığına iyi gelen bitkisel yağlar

Badem                             7 adet
Nar ve çekirdekleri         2 Adet ( Nar çekirdekleri eziniz. )
Siyah çekirdekli üzüm   ½ çay bardağı ( Üzüm çekirdekleri eziniz.)
Siyah hardal tohumu     1 tatlı kaşığı ezip kullanınız.

Kenevir tohumu              1 çay kaşığı ezip kullanınız.
Üzerlik tohumu               1 çay kaşığı ezip kullanınız.
Ardıç meyvesi                 5 adet ezip kullanınız.
Kuş burnu                        9 adet ezip kullanınız.

Kara kovan balı               1 Çorba kaşığı
Polen                                1 Çay kaşığı
Safran                               3 Yaprak
Ceviz                                 5 adet eziniz
Çörek otu                         1 çorba kaşığı ezip kullanınız.

Gerekir ise havanda döğün ya da mixerden geçirin karıştırılır gün içinde tüketiniz.Bu karışım gün içinde tüketiniz.Sabah 08 00Öğle 14 00

Akşam 20 00 saatlerinde tüketiniz.

9- Çörek otu yağı Karaciğer kanseri hastalığına iyi gelirmi

Karaciğer kanseri kullanımında yukarıda verilmiştir.
Karaciğer kanseri hastalığında sabah akşam kullanımında fayda sağlar.

10- Karaciğer kanserini yok eden şifalı bitkiler bitkisel tütsü

Öd ağacı,Reyhan,Tuz,Reyhan,Kekik,Yavşan,Gelin çiçeği,Ortamda bulunan kötü kokuları ortadan kaldırır.Enfeksiyon hastalıklarından korunmasını sağlar.Bulaşıcı hastalıklardan korur.Yan etkisizdir.

Parfüm ve oda spreyi zararlı maddelerden korur.

11- Karaciğer kanseri hastaları için şifalı bitkiler Bitkisel kokular

Misk,Amber,Kafur,Safran,Yukarıdaki kokuları koklamak;Kişinin ruh sağlığına fayda sağlar.Vücut sağlığına da etken rol oynar.

Beyin güzel kokuları sever.

12- Karaciğer kanseri hastalığına ne iyi gelir

Çam sakızı Karaciğer kanseriMisket büyüklüğünde çam sakızı alınır ağızda çiğnenir.Çam sakızı ağızda çiğnene bilinir ya da toz halinde tüketiniz.En güçlü mikrop öldürücü,

Mide iltihaplarını yok edici,

Günlük sakızıGün içinde 1 çay kaşığı tüketilebilirsin.Vücudu güçlendirir.Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hafızayı güçlendirir.

13- Karaciğer kanseri evde tedavi

Karaciğer için kan yapıcı
Acve hurması 1 su bardağı
Kınakına 1 çay kaşığı
Su ½ litre15 dak kısık ateşte kaynatınSüzün,Saat 10 00 1 su bardağı,Saat 16 00 1 su bardağı,İçiniz.Kan yapıcı olarak mükemmel başarı sağlamıştır.Acve hurması ile ya da siyah çekirdekli üzüm ile kullanıldığında mükemmel başarı sağlar.Kınakına toz olarak kullanılır.

Kınakına ağacın kabuğu dur.

Karaciğer kanseri tedavisinde kullanılan bitkiler ile ilgili gelen bazı hasta sorularıKaraciğer kanseri karın şişmesine iyi gelen şifalı bitkiler hangileridirKarında asit toplanması için iyi gelen şifalı bitkiler hangileridirKaraciğer kanseri karın şişmesi iyi gelen şifalı bitkiler hangileridirKaraciğer kanseri hastaları faydalı şifalı bitkilerKaraciğer kanseri hastalarda ayak şişmesi için iyi gelen şifalı bitkiler hangileridirKarında su toplanması bitkisel tedavisi için iyi gelen şifalı bitkiler hangileridirKarında asit toplanması için iyi gelen şifalı bitkiler hangileridirKaraciğer kanseri sarılık evresi için iyi gelen şifalı bitkiler hangileridirKaraciğer metastazı karın şişmesi hastalığına iyi gelen şifalı bitkilerKaraciğer kanseri hastalarda ayak şişmesi hastalığına iyi gelen şifalı bitkilerKarında su toplanması bitkisel tedavisi hastalığına iyi gelen şifalı bitkilerKarında asit toplanması hastalığına iyi gelen şifalı bitkilerKaraciğer kanseri sarılık evresi hastalığına iyi gelen şifalı bitkilerKaraciğer rahatsızlığına iyi gelen bitkilerKaraciğer kanseri tedavisinde kullanılan bitkilerKaraciğer kanseri tedavisinde şifalı bitkilerKaraciğer kanseri hastalığına hangi bitkiler iyi gelirKaraciğer kanseri hastalığına iyi gelen bitkilerKaraciğer kanseri hastalığına iyi gelen şifalı bitkilerKaraciğer kanseri hastalığına iyi gelen bitkisel çaylarKaraciğer kanseri hastaları için şifalı bitkilerKaraciğer kanseri hastalığı için şifalı bitkilerKaraciğer kanseri hastalığı şifalı bitkilerKaraciğer kanseri hastalığına iyi gelen otlarKaraciğer kanseri hastalığına iyi gelen şifalı otlarKaraciğer kanseri hastalığı evde tedaviKaraciğer kanseri hastalığına ne iyi gelirKaraciğer kanseri evde tedaviKaraciğer kanseri için şifalı bitkilerKaraciğer kanseri şifalı bitkilerKaraciğer kanseri tedavisine iyi gelen bitkilerKaraciğer kanseri tedavisine iyi gelen şifalı bitkilerKaraciğer kanseri tedavisine iyi gelen bitkisel çaylarKaraciğer kanseri tedavisine hangi bitkiler iyi gelirKaraciğer kanseri tedavisine iyi gelen şifalı otlarKaraciğer kanseri tedavisi için şifalı bitkilerKaraciğer kanseri tedavisine şifalı bitkilerKaraciğer kanseri tedavisine iyi gelen otlarKaraciğer kanseri tedavisine ne iyi gelirKaraciğer kanseri tedavisi için şifalı bitkilerKaraciğer kanseri tedavisi için şifalı otlarKaraciğere iyi gelen bitkilerKaraciğere iyi gelen şifalı bitkilerKaraciğere iyi gelen bitkisel çaylarKaraciğere hangi bitkiler iyi gelirKaraciğere iyi gelen şifalı otlarKaraciğere iyi gelen otlarKaraciğere şifalı bitkilerKaraciğer için şifalı bitkilerKaraciğere ne iyi gelirKaraciğer için şifalı bitkilerKaraciğer için şifalı otlarKaraciğer kanserine ne iyi gelirKaraciğer kanserine hangi bitkiler iyi gelirKaraciğer kanserine iyi gelen bitkilerKaraciğer kanserine iyi gelen şifalı bitkilerKaraciğer kanserine iyi gelen bitkisel çaylarKaraciğer kanserine iyi gelen şifalı otlarKaraciğer kanserine iyi gelen otlarKaraciğer kanserine şifalı bitkilerKaraciğer kanseri için şifalı bitkilerKaraciğer kanseri için şifalı otlarKaraciğer kanserini yenen bitkiKaraciğer kanserini yok eden bitkilerKaraciğer kanserini yok eden otKaraciğer kanserini yok eden şifalı bitkilerKaraciğer kanserli hücreleri iyileştiren mucize bitkiÇam sakızı Karaciğer kanseriÇörek otu Karaciğer kanseriÇörek otu yağı Karaciğer kanseri hastalığına iyi gelirmiKara hindibağ Karaciğer kanseriSinirli yaprak Karaciğer kanseriKaraciğer kanseri hastalığına ne iyi gelir kafkas lokman hekimKaraciğer kanseri ne iyi gelir kafkas lokman hekimKaraciğer kanseri hastalığına iyi gelen bitkiler kafkas lokman hekim

Karaciğer kanseri hastalığı şifalı bitkiler kafkas lokman hekim

Источник: https://sonevre.com/karaciger-kanseri-tedavisinde-kullanilan-bitkiler.html/

İç Hastalıkları (Dahiliye)
Memorial Şişli Hastanesi

Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü uzmanları halk arasında sıkça kullanılan bitkisel ürünlerin zararları ve tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Bitkisel Ürünler İlaçlardan Güvenli Değildir

Bitkisel ürünlerde zayıflama ilaçlarından, aktarlarda satılan karışımlara, zayıflama çaylarına kadar çok geniş bir pazar söz konusudur. Birçok bitkisel kaynaklı ürünler yıllardır kullanılmakta ve yararlı olduğu bilinmektedir.

Bununla beraber bazı bitkisel ürünler kullanıcılar üzerinde ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Dikkat edilmelidir ki, bitkisel ürünler ilaçlardan daha güvenli değildirler. Hepsi olmamakla beraber bitkisel ürünlerin çoğu zararlı etkiler göstermektedirler.

Ticaretini yapanlar kullanıcılara bu bitkisel ürünlerin çoğunun natürel oldukları söylemektedirler.

İlaçlardan farklı olarak bitkisel ürünler kullanılmadan önce test edilmezler ve dolayısıyla güvenli oldukları söylenemez.

Bu ürünlerden bazıları toksik maddeler ve polen içerir ki; bu durum bazı kişilerde hastalıklara neden olabilmektedir. Bazılarının içersinde üzerindeki etikette belirtilmeyen steroid ve östrojen gibi maddeler bulunabilmektedir.

Bir kısmının içersinde ise arsenik, civa, kurşun ve pestisid gibi zehirli maddeler bulunabilmektedir.

Kullanılan Bitkisel Ürünlerde Dikkat Edilmesi gereken Durumlar;

 • Bir bitkisel ürünün üzerinde doğal olduğunu belirten bir etiketin bulunması onun güvenli olduğunu göstermez. Örneğin kava ve eşek kulağı bitkisi ciddi karaciğer hastalığına neden olabilmektedir.
 • Bitkisel ürünler bir ilaç gibi düşünülerek, doğru kullanılmadığında veya büyük miktarlarda alındığında ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.
 • Hamile kadınlar veya emziren anneler özellikle dikkatli olmalıdırlar. Çünkü bu ürünler ilaç gibi etki gösterebilirler.
 • Bazı bitkisel ürünler ilaç gibi etki gösterdiğinden, kullanılan ilaçlarla etkileşerek, zararlı olabilmektedirler.
 • Birçok bitkisel kaynaklı ürünlerin içerisindeki aktif madde bilinmemektedir. Bu ürünlerin içerisinde onlarca, yüzlerce madde veya bileşik bulunmaktadır. Bilim adamları faydalı olduğu ileri sürülen ürünler içerisindeki bileşenleri tespit etmeye çalışmaktadırlar.
 • Yapılan araştırmalar sonucu bitkisel ürünlerin etiketleri üzerinde belirtilen bileşiklerin haricinde daha birçok maddeler tespit edilmiştir.
 • Bazı bitkisel ürünlerin içerisinde metaller, etiketsiz ürünler, mikroorganizmalar ve diğer maddeler bulunmaktadır.

Bitkisel Ürünler Sizi Hasta Edebilir

Tedavi veya destek amacıyla kullanılmakta olan yüzlerce bitkisel ürün mevcuttur. Bunlar içerisinde en çok bilinenler; sinameki, bitkisel çaylar, papatya türleri, yosun hapları, kondriotin sülfat, ekinezya, efedra, garlik, ginkgo biloba, ginseng, kava, glukozamin, melatonin ve fitoöstrojenlerdir.

Sık kullanılan ilaçlardan biri olan sinameki, vücuttaki suyun atılmasını hızlandırıcı etkiler içermektedir.

Kullanılan diüretik çaylar (zayıflama ve form çayları) bağırsaklarda bulunan “mikrovillus” adı verilen tüycüklerin kısalmasına ve düzleşmesine, dolayısıyla kabızlığa yol açmaktadır.

Sinameki kullanıldığı durumlarda besin öğelerinin emilimlerinde sıkıntılar yaşanabilir. Mesela potasyum emilimi azalınca kalp kaslarına olumsuz yönde etki eder. Sonuç, kalp hastalığına kadar gidebilir.

Özellikle Zayıflamak için Kullanılan Yosun Haplarında Ciddi Yan Etkiler Söz Konusudur

Bu tip hapların içersinde “sibutramin” adlı iştah azaltıcı bir madde yer almaktadır. Gerçekte insanlar yosunla değil sentetik bir madde ile zayıflıyorlar ve madde kontrolsüz kullanıldığı için birçok kişinin ölümüne yol açmıştır.

Doğadan toplanan mantarlar ile zehirlenen insanlara yönelik haberler basında bol miktarda mevcuttur. Doğadan toplanan ve demlenerek içilen papatyalar da kimi zaman ciddi zehirlenmelere yol açabilmektedir.

Çok çeşitli papatya türlerinden bazıları böcek öldürücü, bir başkası migren, diğeri ise soğuk algınlığı tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

Yaşlılar ve Hastalar Özellikle Dikkat Etmeli

Kullanılmakta olan bu bitkisel ürünler bazı hastalık durumlarında güvenli değillerdir. Bu ürünler özellikle yaşlı kişilerde tehli olabilmektedir. Dolayısıyla bitkisel kaynaklı ürünleri aşağıdaki sağlık problemi olanlar kullanırken çok dikkatli olmalıdırlar.

 • Kanama problemi olanlar
 • Kanserli hastalar
 • Şeker hastalığı olanlar
 • Prostat rahatsızlığı olanlar
 • Sarası (epilepsi) olanlar
 • Göz tansiyonu (glokom) olanlar
 • Kalp hastalığı olanlar
 • Hipertansiyonu olanlar
 • Psikiyatrik hastalığı olanlar
 • Parkinson hastalığı olanlar
 • Karaciğer hastalığı olanlar
 • Felçli hastalar
 • Tiroid hastalığı olanlar
 • Bağışıklık sistemi yetmezliği olanlar.

Bitkisel ürünleri kullanan ve cerrahi müdahale geçirecek olan kişiler bu durumu mutlaka doktoruna belirtmelidirler. Çünkü bitkisel ürünler kanama ve anestezide bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda bitkisel ürünün iki hafta önceden kesilmesi gerekmektedir.

Bitkisel ürünler özellikle böbrek ve diyaliz hastalarında; kan basıncı, kan şekeri ve pıhtılaşma üzerine tahmin edilemeyen etkiler ve elektrolit dengesizlikleri nedeniyle zararlı olabilmektedir.

Bu Bitkileri Bu İlaçlarla Kullanmayın!

 • Ekinezya; aspirin ve kortizon tipi ilaçlarla
 • Efedra; burun açıcı (dekonjestan) ilaçlar, kafein, tansiyon ve kalp ilaçları ile
 • Garlik; Aspirin ve romatizma ilaçları ile
 • Ginkgo biloba; aspirin, romatizma ilaçları, kan sulandırıcı ve idrar söktürücülerle
 • Ginseng; aspirin-romatizma ilaçları, kalp ilaçları, şeker hapları, idrar söktürücülerle
 • Glukozamin; idrar söktürücü ve insülinler
 • Kava; Parkinson ilaçları ve kan sulandırıcılarla
 • Melatonin; romatizmal ilaçlar, kortizon ve beta blokerler ile
 • Kondriotin sülfat; aspirin ile birlikte kullanılmamalıdır.
 • n Etkileri Göz Önünde Bulundurun
 • Ekinezya kullananlarda; mide rahatsızlığı, ishal, kabızlık, allerji,
 • Garlik kullananlarda bulantı, ishal, kanama, alerji
 • Ginseng kullananlarda baş ağrısı, uyku problemi, ürtiker, vajinal kanama, göğüslerde hassasiyet, tansiyon problemi
 • Ginkgo biloba kullananlarda mide rahatsızlığı, ishal, baş ağrısı, kanama, epilepsi, kramplar
 • Glukozamin kullananlarda mide rahatsızlığı, şişkinlik, gaz, ishal
 • Kava kullananlarda uyuklama, kaşıntı, karaciğer rahatsızlığı
 • Melatonin alanlarda uyuklama, baş ağrısı, depresyon, mide rahatsızlığı
 • Fitoöstrojen alanlarda meme ve rahim rahatsızlıkları, tiroid problemleri
 • Sarımsak ve zencefil gibi bitkiler kandaki pıhtılaşmayı azaltır. Bu nedenle cerrahi müdahalede bulunulacak kişiler ile aspirin ve ağrı kesici kullananların bu bitkisel ilaçları almaması gerekir.
 • Efedra alanlarda baş ağrısı, sinirlilik, tansiyon yüksekliği, felç ve kalp krizi görülebileceği unutulmamalıdır.
Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/ottur-zarar-yoktur-demeyin-bitkisel-urunleri-kullanirken-dikkat-edin/

Karaciğeri yıkamak mümkün mü? İşte bitkilerle yapılan tek bilimsel detoks

Şifalı denilen bitkilerin yan etkileri. Bitkisel ürün kullanırken karaciğerinizden olmayın!

İstanbul’da düzenlenen ve Dünyanın en büyük bilimsel buluşmalarından olan Asya Pasifik Karaciğer Araştırma Derneği (APASL)’nin yıllık kongresi İstanbul Harbiye Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Dünyadan yaklaşık 4000’in üzerinde doktor ve bilim insanın katıldığı kongrede konuşan ve karaciğeri temizleyen faydalı bitkiler ile ilgili bilgi veren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.

Hasan Özkan, karaciğeri temizleyen ve bu alanda güvenle kullanılabilecek tek bilimsel bitkisel detoksunda formülünü verdi.

Deve dikeni tohumu ve yağı neye iyi gelir? Nasıl kullanılır?

Prof. Dr. Özkan, karaciğeri temizleyen doğal detoks yöntemini açıkladı 

Karaciğer vücudumuzu toksinlerden arındırıcı en önemli organımız olarak bedenin sağlığını ve dengesini korur.

Karaciğerin kimyasal yeteneği kalbinizin güçle atışına, kan damarlarınızın açık olmasına, sindirimimizin kusursuzluğuna, beyninizin keskin zekasına ve kaslarınızın gücüne temel oluşturur.

Virüsler ve bakterilerle savaşıp onları vücudumuzdan atar. İlaçların tehli artıklarından temizler.

Detoks nedir, nasıl yapılır? Detoxun faydaları ve zararları nelerdir?

KARACİĞERİN YIKANMASI (DETOKS) FORMÜLÜ

 • 200 ml temiz su
 • İçine 1 baş sarımsak ezmeden soyularak,
 • İri bir parça taze zencefil ezmeden,
 • 4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı,
 • 100 ml taze sıkılmış elma suyu, karıştırılıp en az 12 saat bekletildikten sonra bu karışımdan 1 çay bardağı aç karına için, 
 • Yarım saat sonra 100 mg karahindibadan çay hazırlanarak 1 çay bardağı içilecek
 • Yarım saat sonra çeyrek çay kaşığı toz Arnavut biberi 1çay bardağı suyla karıştırıp için
 • 4 gün süreyle uygulayın.

Beşinci gün
1 büyük bardak suya 3 yemek kaşığı saf süzme bal, çeyrek çay kaşığı karabiber ve bir limonu sıkıp suyunu ekleyip karıştırın. Taze hazırlayıp bekletmeden için.

Siroz nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Sağlıklı tüm bireylere uygulanabilir. 

 • Karaciğer yağlanması olanlara,
 • Yoğun egzos dumanına ve sürekli kirli havaya maruz kalanlara, 
 • Matbaa, deri, akü, boya, kimyasal madde üreten fabrikada ve kuru temizleme ve çamaşırhane ve bunun gibi işyerlerinde çalışanlara, 
 • Siroz, karaciğer kanseri, gebeler, küçük çocuklar ve bitkilere alerjisi olanlar hariç
 • kronik karaciğer hastaları ve hepatit B taşıyıcılarına uygulanabilir.

Karaciğer kanseri neden olur? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Deve dikeni, Enginar, Ekinezya, Rezene, Sarımsak, Karahindiba, Zencefil, Civan Perçemi ve Kekik

Bilimsel Adı: Silybum marianum
Diğer yaygın bilinen isimleri: Mary thistle (Meryemana dikeni), St.

Mary thistle, Devedikeni, Karaciğer dikeni, Safra dikeni, Ak kız, Kadın dikeni, Kengel (Anadolu’da)Meryem ana dikeni

Kullanımı: Kronik hepatit C ve B, mantar zehirlenmesinde, ilaçlara bağlı karaciğer toksisitesinde, kronik mantar hastalığında, kimyasal ajanlara maruziyetle oluşan karaciğer hastalığında kullanılır. KISACA;

 • Silybum marianum bitkisinden elde edilen milk thistle karaciğer dostu olarak bilinen silibin, silidianin ve silikristin içerir.
 • Silimarin, karaciğer hücre zarının yapısını değiştirerek toksinlerin hücre içine girmesini önler ve hücre içindeki polimeraz A etkisini uyararak karaciğer harabiyetini antagonize eder.
 • Hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarında tedaviye yardımcı ve koruyucu olarak önerilir.
 • Serbest radikallere karşı güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

ENGİNAR (Artichoke)

Bilimsel Adı: Cynara scolymus asteraceae
Diğer Yaygın Bilinen İsimleri: Alcachofra, Globe Artichoke
Orijin: Orta Avrupa, Akdeniz ülkeleri
Kullanımı: Kolesterol düşürmek, iştah artırmak, sindirime yardımcı olmak, üst gastrointestinal sistemde hazımsızlığı önlemek için. Enginarın antioksidan ve karaciğer koruyucu özellikleri vardır.
Etkileri: Çok az sayıda kullanımı ve etkisi hakkında çalışma vardır. Bununla birlikte antilipidemik, karaciğer koruyucu ve hazmı düzenleyici olarak yaygın kullanılmaktadır.

Enginar nedir? Enginarın sağlığa faydaları nelerdir?

Diğer etkileri: İki önemli diğer etkileri ile ilgili başlangıç çalışmaları vardır. Bunlar karaciğer koruyucu hepatoprotektif etkisi ve dispepsiyi içeren gastrointestinal semptomların ve şikayetlerin azaltılmasını içermektedir. Enginar yaprağının karaciğeri zararlı etkenlerden koruduğu gösterilmiştir (kraft, 1997).
Bitkinin kullanılan kısımları:Yaprakları

REZENE (Fennel)

Bilimsel ismi: Foeniculum vulgare
Diğer bilinen isimleri: Aneth fenouil, carosella, fenchel, funcho
Orijin: Asya ve Avrupa’da bulunur.

Kullanılışı: Güçlü bir karminatif olması dolayısı ile karaciğer ve safranın normal fonksiyonuna yardımcı olur. Hazıma yardımcı olur. Gaz oluşumunu azaltır. Antimikrobiyal ve östrojenik etkileri vardır.

Bitkinin kullanıılan kısımları: Tohumları

EKİNEZYA (Echinacae)

Bilimsel ismi: Echinecae angustifolia, Echinecae pallida, Echinecae purpurea
Orijin: Bütün dünyada yetiştirilir. Amerikan yerlilerinin tedavilerde kullandığı bir ilacdır.

Kullanılışı:Ekinezya başlıca immun stimulan ve immun support için ağızdan kullanılır. Soğuk algınlığı, grip ve diğer viral, mantar ve bakteriyel enfeksiyonlardan korunmak için kullanılır.

Hastalıkların tam yerleşmesinden önce kullanılması faydalıdır.

Bağışıklık uyarıcı etkisi: Ekinezya immun cevapta başlıca rol oynayan fagositozu yolu ile nonspesifik immun cevabı stimule eder.
Ayrıca T lenfositleri de uyarır (Wagner et al.1981). Ağır eksersiz sonraları oluşan interlökin 6 üretimini baskılar. Bu şekilde profilaktik kullanımı ağır eksersizin immunsupresif etkilerini önler.

Bitkinin kullanıılan kısımları: Kökü, çiçekleri, yaprakları
Etkileri: Akut soğuk algınlığı ve üst solunum yolları enfeksiyonlarının hem önlenmesinde hemde tedavisinde kullanıldığına dair pek çok çalışma vardır. Amerikan yerlileri bu bitkiyi pek çok hastalığın tedavisinde kullanmışlardır.

Anti-infektif etkisi: Ekinezya immun cevapta başlıca rol oynayan fagositozu yolu ile nonspesifik immun cevabı stimule eder.
Ayrıca T lenfositleri de uyarır (Wagner et al.1981). Ağır eksersiz sonraları oluşan interlökin 6 üretimini baskılar. Bu şekilde profilaktik kullanımı ağır eksersizin immunsupresif etkilerini önler (Berg et al 1998).

Bitkinin kullanıılan kısımları: Kökü, çiçekleri, yaprakları

Ekinezyanın faydaları nelerdir? Ekinezya çayı neye iyi gelir?

KEKİK (Thyme)

Kekik daha çok baharat olarak kullanılmaktadır. Kekik hazmı kolaylaştırır. Eterli uçucu yağ; Thymol (%50 civarında), Carvacrol, Borneol, Cymol, Pimen, Tanen ve flavonlar içerir. Şifalı bir bitki olan kekik; kramp çözücü, dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak da kullanılır.

 Kekik akciğer ve bronşlar, karaciğer, mide ve bağırsaklar için çok faydalar sağlamaktadır. Kekiğin içeriğindeki önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışıp, bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözebilir. Kekik iştahı açar ve sindirim sistemini uyarır.

Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik yağı neye iyi gelir?

Sindirim sisteminde görülen ekşimeler ve kramplı ağrılar bir bardak kekik çayı ile giderilebilir, kötü kokulu ve yumuşak dışkı normal hale gelir. Kekik çayı içimi ve kekik ile karıştırılmış bal yenmesiyle organizma güçlendirilebilir ve dengeye kavuşturulabilir

Sarımsak (Garlic)

Bilimsel adı: Allium sativum
Kullanılışı: Antilipidemik, antimikrobiyal, antiasmatik ve antiinflamatuvar. Antihipertansif olarak ve ağır metal zehirlenmesinin tedavisinde de kullanılır.

Etkileri: Antitrigliserid, antiplatelet, antioksidan ve kanser önleyicidir.
Antimikrobiyal etki:
Gram pozitif ve negatif organizmleri inhibe eder.

Kardiyovasküler etki: Yapılan çalışmalarda 12 haftalık bir tedavinin ardında kolesterol seviyeleri %11 oranında düşmektedir. Antikolestereol etki Bileşeni Allicin’e bağlıdır.

Allicin, gastrik lipaz yağ sindirimini önleyerek ve fekal sterol ve safra asitlerinin fekal ekskresyonu ile kolestereol üretimini azaltır.

Antiplatelet etki: İçeriğ ajoene platelet agregasyonunu ve siklooksijenazı azaltarak yapar. Dolaşımı güçlendirir, aterosklerozu azaltır ve intermittan klaudikasyonu iyileştirir.

Sarımsak neye iyi gelir, nasıl tüketilmeli? Sarımsağın faydaları

Kanser önleme: Mide kanseri gelişimini önler ve progresyonu yavaşlatır. Bunda antioksidan etkisinin rolü büyüktür
Diğer etkileri: Serbest radikalleri inhibe ettiği gösterilmiştir ki bunlar kanser proliferasyonundan sorumludur. Lipid peroksidasyonunu azaltır.Kurşun, kadmiyum ve radyasyon zehirlenmesine karşı korur.

Sarımsak, güçlü bir detoksifikasyon yapma özelliğine sahiptir. Bundan dolayı da ilaçların (asetaminofen gibi) ve viral/bakteriyel infeksiyonların sebep olduğu karaciğer harabiyetine karşı güçlü bir koruma sağlar.

Sarımsak aynı zamanda güçlü bir immün sistem regülatörü olduğu için karaciğer kanserlerinin tedavisine de destek olabilmektedir.

Bitkinin kullanılan parçası: Kökleri
İçinde bulunan kimyasal bileşenleri: Eterli uçucu yağlar: Alliin, Allicin, Ajoene, Citral, Geraniol, Linalool: antiplatelet, antikoagulan
A,B,C,E vitaminleri, Selenium, Germanium, Çinko, Mağnezyum: Antioksidan

SARIMSAĞIN ETKİLİ OLDUĞU HASTALIKLAR
Damar tıkanıklığı, Yüksek trigliserid, Antikanserojen, Ayak mantarları, Bronşit, Taşikardi, Yüksek tansiyon, Yüksek kolesterol, Kas tutuklukları, Kanser gelişimini engelleyici (meme, mesane, karaciğer)

 • 1245 HBsAg pozitif vaka
 • Ortalama takip: 8,22 yıl
 • En uzun: 16,9 yıl
 • Tüm vakaların %29 immun toleran, %28 kronik aktif hepatit, %32 taşıyıcı, %11’inde HBsAg düşme yada seroklirens var.
 • 22 immun kontroldeki hastaya 1 yıl süreyle bitkisel destek alması tavsiye edildi.
 • Vakaların %75’inde HBsAg DEĞERLERİNİN kantitatif ölçümlerinde düşme görüldü.Gerikalan %25 olguda herhangi bir azalma olmadı.

HBsAG taşıyıcılarına (Kronik hepatit B taşıyıcısı) tavsiye edilen bitkisel karışım formülü:

 • Deve dikeni tohumu 150 mg
 • Enginar yaprağı 100 mg
 • Sarımsak tozu 50 mg
 • Rezene 50 mg
 • Kekik 50 mg
 • Söğüt kabuğu 100 mg

Kronik karaciğer hastalığında unutulmaması gereken önlemler:

• Uzun süre aç kalmamalı• Uykusuz kalmamalı• Çok yorulmamalı• Alkolden uzak durulmalı• Sigara ve benzeri toksinler alınmamalı• Hayvansal yağlardan sakınılmalı• Vucut ağırlığının kilogram başına 1 gram proteinden fazla almamalı• Vitamin, mineral ve fiberden zengin olan meyve ve sebzelere öncelik verilmeli• Stresin azaltılması ya da uzak durulmasının yolları bulunulmalı• Fazla kilolar verilmeli• Egzersiz yapılmalı• Mümkün olduğunca kaliteli ve doğal beslenilmeli,

• Doktoru tarafından sakıncalı görülmesi halinde bitkisel takviye almalı

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/karacigeri-yikamak-muemkuen-mue-ste-karaciger-dostu-bitkilerle-tek-bilimsel-detoks-yontemi/

Karaciğerimiz İçin İdeal Olan Bitkiler ve Kür Tarifleri

Şifalı denilen bitkilerin yan etkileri. Bitkisel ürün kullanırken karaciğerinizden olmayın!

Birçok bitki türü ve kür tarifi vücudumuzun sindirim sistemi grubunda yer alan karaciğerlerimiz için onarıcı veya destekleyici formüller barındırmaktadır.

Bitki Kürleri

Vücudumuzda en önemli görevleri üstlenen sistemlerden birisi sindirim sistemleridir ve bu sisteme ait olan karaciğerimiz vücuda alınan parçalamakta, sindirimi kolaylaştırmaktadır.

Bununla birlikte kanda oluşan çeşitli maddeleri temizleyerek sindirim aşamasına yüksek oranda destek olmaktadır. Uzman doktorlarımızın tanımı ile karaciğerlerimiz vücudumuzun filtresidir.

Karaciğerlerimizin sağlıklı bir şekilde işlevselliğini sürdürmesi çok önemlidir.

Kandaki maddeleri temizleme ve besinleri parçalama görevine sahip olan karaciğerimizin bu işlemleri yapabilmesi için temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde biriken zararlı maddeler karaciğerlerimizin görevini yerine getirememesini sağlar.

Doğal olarak aksaklıklar ve işlevsellikte kayıplar başlar. Karaciğer temizliğini yapabilmek içinde takviye alarak sindirim sistemimizi rahatlatabiliriz. Prof. Dr.

İbrahim Saraçoğlu’nun konu hakkında yapmış olduğu açıklamalar dahilinde bazı bitki türlerinin ve bunlardan yapılan kür tariflerinin karaciğerin temizlenmesinde önemli rol üstlendiğini görebiliriz.

Karaciğeri Temizleyen Bitkiler

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu karaciğer temizliği için 2 farklı kür tarifi önermektedir. Bunları hazırlamak ve uygulamak oldukça kolaydır. Bu 2 kür maydanoz – limon kürü ve lavanta kürüdür. Aynı gün tüketilmesinde sakınca olmadığı fakat belirli bir takvim oluşturmanın daha faydalı olacağı vurgulanmıştır.

 Maydanoz Limon kürü: 15 adet maydanoz sapları ile birlikte yıkanıp temizlendikten sonra blendır içerisine koyulur. 2 yemek kaşığı limon ve 1 bardağa yakın su ilave edilir. Bu karışım bir süre blendırdan geçirilir. Hazırladığımız bu karışımı kahvaltıdan hemen önce tüketmek gerekir. Yaklaşık 15 gün boyunca maydanoz limon kürünü uygulamak yeterli olacaktır.

 Lavanta kürü: 1 bardak su cezve yardımı ile kaynatılır. Üzerine 1 kaşık lavanta ilave edilir ve 8 dakika boyunca kaynaması sağlanır. Kaynayan karışım yatmadan önce tüketilir. 15 gün uygulamak yeterlidir.

Maydanoz – limon kürü ve lavanta kürü belirli takvime göre birlikte uygulanabilir. 15 gün boyunca sadece maydanoz lavanta kürü uygulanabilir kısa bir süre sonra ikisi birlikte uygulanmaya başlanır ve bu uygulama yılda birkaç kez yapılabilir.

Karaciğeri Temizleyen Bitkiler Ender Saraç

Karaciğeri temizleyen bitkiler ile ilgili olarak Dr. Ender Saraç’ta önerilerde bulunmuştur. Bitki türleri ile karaciğerin temizliğinin yapılabilmesi mümkündür. Dr. Ender Saraç’ın vermiş olduğu tarif ise gün içerisinde rahatlıkla tüketilebilecek olan çaydır. Karaciğeri temizleyen çay tarifi kolay bir şekilde hazırlanabilir.

Karaciğeri temizleyen çay: 1 tutam karahindiba otu, 1 parmak zerdeçal, 4 kırıntı tanesi lavanta, 2 adet enginar yaprağı ile hazırlanmaktadır. Listede yer alan malzemeleri sıcak su ile 1-2 dakika kadar karıştırıp tüketebilirsiniz. Bu karışımı günün herhangi bir saatinde yapmanız mümkündür.

Dr.Ender Saraç’ın karaciğeri temizleyen çay formülünü günde 1 kez uygulamanız yeterlidir. Çok sık tercih edilmemesinden ötürü haftada 2-3 kez uygulanmasının yeterli olabileceği vurgulanmıştır.

Karaciğeri Temizleyen Bitkiler Ahmet Maranki

Karaciğerin temizlenmesi ile ilgili alternatif tarifler sunan bir diğer uzman isim Dr. Ahmet Maranki’dir. Dr. Ahmet Maranki’nin tarifleri de diğer tarifler gibi kolay bir şekilde hazırlanabilir ve uygulanabilir. Bu tarif karaciğer için maydanoz kürü olarak adlandırılmıştır.

Karaciğer için maydanoz kürü: Yarım litre suyun içerisine 1 avuç maydanoz atarak kaynatmaya başlayın. İçerisine bir adet limon ve 1 tatlı kaşığı bal katarakt karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı her akşam tüketebilirsiniz. Günlük 1 bardak tüketerek hem karaciğer hem de böbreklerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Dr.Ahmet Maranki’nin vermiş olduğu pratik bilgiler arasında ise karaciğere iyi gelen çeşitli sebzeler yer almaktadır. Bunlar enginar, kereviz ve kırmızı pancardır.

Birçok tarifte yer alan enginar yaprakları karaciğeri temizleyen ve doğrudan etki sağlayan nadir bitkilerden birisidir.

Kereviz ise enginar ile aynı etkiye sahip olmakla birlikte kanı temizleyebilen bir sebze türüdür. Kırmızı pancar ise doğal antibiyotik olarak adlandırılır.

Kırmızı pancar suyunun 21 gün boyunca havuç, ıspanak, tere, maydanoz, lahana ile birlikte tüketilmesi, vücudun tamamen temizlenmesini sağlayacaktır.

Uzman doktorların dikkat çeken bir diğer tavsiyesi ise günlük gıda takviyesi sırasında tuz kullanımının en aza indirilmesi ve tuz yerine limon, zerdeçal ikilisinin kullanılmasıdır. Bu ikili sindirim sistemine ve karaciğere oldukça faydalıdır.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/karacigeri-temizleyen-bitkiler.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.