Sigara Erkeklerde Kısırlık Yapıyor

Sigaranın Kısırlığa Etkileri

Sigara Erkeklerde Kısırlık Yapıyor

Sigara içen veya başkalarının dumanına maruz kalan kadınlarda, kısırlık riski artar ve hamile kalması daha uzun sürer. Aslında, pasif içicilik (bir başkasının dumanını teneffüs etme), aktif sigara içmekten daha az zararlıdır.

Araştırmalar kadınların, eşleri ile birlikte karar verdiklerinde sigarayı bırakmasının daha kolay olduğunu gösteriyor.

Birlikte bırakmaya karar vermek, doğurganlığınızı ve sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınızı artırmanın harika bir yoludur.

Sigara ve Kısırlık ile İlgili Bilmeniz Gereken Gerçekler

Sigara içmek, yumurta ve sperm olgunlaşması, hormon üretimi, embriyo transportu ve rahim içindeki ortam dahil olmak üzere üreme sürecinin her aşamasını etkiler. Ayrıca yumurta ve spermde, DNA’ya da zarar verebilir.

Hamilelik sırasında sigara içmek gebelik komplikasyonları, düşük doğum ağırlığı ve doğum kusurları riskini artırır.

Hamilelik sırasında sigara içilmesine maruz kalma, bir dişi fetüsün yumurtalıklarının gelişimini etkileyebilir.

Sigara içmek, bir kadının düşük veya ektopik gebelik geçirme şansını artırır. Düşük yapma riski, sigara içilen miktarla birlikte daha çok artar (günde içilen sigara başına% 1 oranında artış).
Sigara içen kadınlar, sigara içmeyenlere göre neredeyse iki yıl önce menopoza girerler ve pasif olarak sigara dumanına maruz kalan kadınlar bir yıl kadar daha önce menopoza girebilir.

Sigara ve Erkek Doğurganlığı Üzerine

Sigara içme davranışının sosyal faktörler sonucu oluştuğuna dair güçlü kanıtlar vardır. Yüksek düzeyde negatif duygudurum değişkenliğinin gelecekteki sigara içme artışı için bir risk faktörü olduğu ve duygudurum dengeleyici etkilerinin gençlerde günlük sigara kullanımını güçlendirip koruyabileceği öne sürülmüştür.

Mevcut veriler, sigaranın erkek doğurganlığını azalttığını kesin olarak göstermemektedir. Bununla birlikte, çeşitli semen parametreleri üzerindeki etkisine dair, infertilite risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

Sigara

Sigara dumanı, gazlar, buharlaşmış sıvılar ve parçacıklardan oluşur. Yanan bir sigara aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli işlemlere neden olur ve yaklaşık 4000 bileşik solunur:

HidrojenasyonPirolizOksidasyonDekarboksilasyon

Dehidrasyon

Duman iki faza ayrılır; gazlı ve parçacıklı fazlar. Sağlığı etkileyen başlıca bileşenler şunlardır: nikotin, partikül fazındaki katran ve gaz fazındaki karbon monoksit.

Ana akım dumanı, sigara çekildikten sonra, içicinin kendi akciğerleri tarafından filtrelenerek ve daha sonra soluk vererek çevreye yayılır. Yan akım dumanı, sigaranın yanan ucundan kaynaklanır ve doğrudan çevreye salınır.

Pasif içicilik, solunan havada bulunan tütün dumanının istem dışı teneffüs edilmesini ifade eder.

Sigara ve Kısırlık

Birçok çalışma, gebelikte sigara kullanımının, fetal büyüme geriliği, yenidoğan ölümleri, hamilelik komplikasyonları, erken doğum ve laktasyon üzerindeki olası etkileri ve hayatta kalan çocuklarda uzun süreli sorunlar gibi spesifik etkilerini tanımlamıştır.

Dahası, sigaranın kadınlarda doğurganlığı azalttığı, adet anormalliklerinin sıklığını artırdığı ve spontan menopoz yaşını azalttığını gösteren bulgular mevcuttur. Erkeklerde sigara içiminin üreme sürecine dahil olan her sistemi olumsuz etkilediği öne sürülmüştür.

Sigara içenlerdeki fertilizasyon kapasitesi azalmıştır ve embriyolar daha düşük implantasyon oranları göstermektedir.

Sigara İçmek Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Sigara içmek aşağıdaki doğurganlık problemleri ile ilişkilidir:

Tıkanıklıklar (yumurta ve spermin buluşması gerçekleşmez) ve ektopik gebelik riskinin artması gibi fallop tüpleri ile ilgili problemlerServikal değişiklikler, özellikle serviks kanseri riski artmıştırYumurtalıklarda gelişen yumurtaların zarar görmesiBüyük olasılıkla, hasar görmüş yumurtalara bağlı olarak, düşük riski artar.

Embriyonun sağlıklı bir şekilde yerleşme kabiliyeti azalır.

Tüm bu konuların doğrudan sigaradan kaynaklanmadığını belirtmek önemlidir. Birbirleriyle ilişkili olabilirler. Örneğin, sigara içmek muhtemelen fallop tüplerinin tıkanmasına neden olmaz. Riskli cinsel davranış, pelvik enfeksiyon riskini artırabilir ve fallop tüplerini bloke edebilir. Bununla birlikte, yumurtaların hasar görmesi durumunda, bu doğrudan bir sigara içme sebebidir.

Sigara ve Semen (Meni) Parametreleri

Farklı makaleler, sigaranın insan semen parametrelerine olumsuz etkilerini, günlük sigara sayısı ve sigara içme süresi ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Çoğu makale, sigara içenlerin sigara içmeyenlerle karşılaştırıldığında daha düşük sperm hacmi, sperm sayısı, sperm motilitesi ve canlılığı gösterdiklerini ileri sürmüştür.

Buna ek olarak, sigara içenlerde; seminal lökosit, oval sperm yüzdesi, baş-spermatozoa defekt yüzdesi ve sitoplazmik damlacıklar ile oluşan spermatozoa riski yüksek gösterilmiştir. Dolayısıyla sigara içmenin, sperm kalitesini olumsuz etkilediğini söylemek mümkündür. Sperm kalitesi, uygun yumurta dölleme için temel anahtardır.

Sigara ve Kromozom Hasarı

Erkeklerin sigara içmesine ilişkin bir dizi makale, oosit fertilizasyonunu veya embriyonun gelişmesini engelleyebilecek ciddi DNA hasarının, infertiliteye neden olabileceğini düşündürmektedir. Sigara içenlerde, tek iplikçikli / çift iplikli DNA spermatozoa oranının anlamlı derecede yüksek olduğu ve dölleme kapasitesinin de kromozomal düzeyde azaldığı bulunmuştur.

Sigara içmeyenler ile karşılaştırıldığında, sigara erkeklerde parçalanmış DNA’lı spermatozoa oranının arttığı, çalışmalar tarafından doğrulanmıştır. Kapasitasyondan sonra, sperm DNA parçalanma analizi, sigara içenlerde, sperm yüzme seçim sürecini değiştirmiştir ve bunun da, tütünün ürettiği zararlı bir etki olduğunu ortaya koymuştur.

Sigara ve Üreme Hormonları

Nikotin, hipotalamus-hipofiz bezini, büyüme hormonu, kortizol, vazopressin ve oksitosin salınımını stimüle ederek değiştirebilir ve bu da LH ve PRL salınımını inhibe eder.

Araştırmalar sigara içenlerde sigara içmeyenlerle karşılaştırıldığında LH, FSH ve PRL düzeylerinin daha düşük olduğunu, T ve dehidroepiandrosteron düzeylerinin (DHEA) normal olmadığını bildirmişlerdir.

Sigara içenlerde serbest ve total serum T ve PRL azalmaktadır.

Ne yapabilirsiniz?

Sigarayı bırakmak doğal verimi artırabilir ve sigarayı bıraktıktan hemen sonraki bir yıl içinde sigaranın sebep olduğu bazı zararlı etkilerini tersine çevirebilirsiniz.

Gebelikten önce ya da gebeliğin ilk üç ayında sigarayı bırakan kadınlar, bebeklerinin erken doğma riskini, sigara içmeyenlerle eşit olacak şekilde azaltmaktadır.

Hamileliğinin erken dönemde sigara içmeyi bırakan kadınların, sigara içmeyenlere benzer doğum ağırlığına sahip bebekleri vardır.

Erkekler, sperm kalitesini azalttığından, sigarayı bırakmalıdır ve aktif egzersiz yapmalı ve dengeli beslenmeye başlamalıdır. Bu şekilde birkaç yıl içinde, sigaranın zararlı etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Источник: //www.bulenttiras.com/sigaranin-kisirliga-etkileri

Mastürbasyondan sigaraya; uzmanlara göre erkeklerde kısırlığın 16 sebebi

Sigara Erkeklerde Kısırlık Yapıyor

Kısırlığın, sadece kadınlara has bir problem olarak kabul edildiği günler geride kaldı.

Yeni araştırmalara göre erkeklerde baba olma yaşı ileriye taşındıkça, genetik problemleri annelerden daha fazla çocuklarına aktarma eğilimi gösteriyorlar.

Uzmanların konu hakkında verdiği bilgilere göre; sık mastürbasyon yapmak, fazla ilaç tüketimi, dar giyinmek ya da D vitamini eksikliği erkeklerde kısırlığa yol açan nedenlerden sadece birkaçı.

Yeni çalışmalara göre bir yıldan fazla istediği halde çocuk sahibi olamayan çiftlerin yarısında, sorun erkekte. Erkeklerde ortalama sperm sayısı son 50 yılda nerdeyse yarı yarıya azaldı ve azalmaya devam ediyor.

Indigo dergisinde yer alan habere göre, Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, erkeğin sperm sayısını azaltan nedenler ve alınacak önlemler hakkında önemli bilgiler verdi.

Görgen'e göre erkeklerde kısırlığa yol açan 16 sebep ve akabininde alınması gereken önlemler şöyle:

1 – Biyolojik saat

Kadınlar gibi erkeklerin de biyolojik saati var. Çalışmalar erkeklerin 35 yaş sonrası üreme potansiyellerinde azalma başladığını gösteriyor.

Kadın yaşı 30’un altındayken, erkek yaşı 40 ve üzerindeyse gebelik şansı yüzde 25 oranında azalmaktadır. Kadın yaşı 35 – 37 arasındaysa gebelik şansı yüzde 50 düşmektedir.

Yani erkek yaşı arttıkça spermin içerdiği genlerin anormal olma yüzdesi de artar. Zamanı geri almak mümkün olmadığına göre, baba olma yaşını ertelememek gerekir.

2 – Dar giyinmek

Dar giysiler ve iç çamaşırlarıyla kendinizi bir model ya da ünlü bir futbolcu gibi hissedebilirsiniz ama bu giysiler üreme kapasitenizi azaltabilir. 2 bin 500 erkek üzerinde Manchester ve Sheffield Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada erkekte sperm sayısını etkileyen dış faktörlerden en önemlilerinden birinin dar iç giyim olduğu saptanmıştır.

Dar iç giyim, testislerin vücuda daha yakın olmasını sağlayarak hava dolaşımını azaltmakta ve testislerdeki ısının artmasına yol açmaktadır. Çünkü testisler vücut dışında konumlanmıştır ve optimum fonksiyon için en ideal ısı 35 derecedir.

Dar iç çamaşırları giymeyin. Dar kot pantolonlardan ve taytlardan da uzak durun. Yaklaşık 3 ay sonra sperm değerleri eskisine dönecektir.

3 – İnmemiş testisler

Bu sorun genellikle erkek bebeklerin yüzde 3 – 4’ünde gözlenen, bir yaşından önce kendiliğinden çözülen bir sorundur. Nadiren bu sorun çözülmeden ergenlik dönemine kadar ulaşır.

Vücut içinde kalan ve olması gereken yere inmeyen testisler sperm üretemezler, ayrıca kanser geliştirmeye yatkın olurlar.

İnmemiş testis tanısı konmuş bebeklerde, beklenen süre içerisinde olay normale dönmezse, operasyonla normal yerine indirilmelidir.

4 – Kanser tedavisi

Kanser tedavisi gören erkeklerde de sperm üretimi kemoterapi ve radyoterapiden etkilenir. Prostat kanseri nedeniyle operasyon geçiren erkeklerin, cerrahiden sonra ereksiyon sorunu yaşama olasılığı yüksektir. Bu nedenle gelecek için sperm dondurma tavsiyesi unutulmamalıdır. Çünkü bazı ilaçlar kalıcı olarak sperm üretimini bozabilir.

5 – Hasta olmak

Çok sayıda hastalık erkek üremesini olumsuz etkileyebilir. Kalp damar hastalıkları, kan dolaşımını etkileyerek ereksiyonu bozabilir ya da cinsel yetersizliğe neden olabilir.

Kontrolsüz diabet, iktidarsızlığın önemli sebeplerindendir. Ayrıca sperm kalitesini de olumsuz etkiler. Sağlık sorunlarının semptomlarını azaltmak ve hastalığın getirdiği riskleri en aza indirmek için yaşam tarzını düzenlemek gerekir.

Diyet ve egzersizle diabet kontrol altına alınabilir.

6 – İlaç kullanımı

Pek çok ilaç türü, çeşitli şekillerde üremeyi etkileyebilir. Bazı antibiyotikler mesela “eritromisin” testisler için toksiktir ve sperm üreten hücrelere hasar verebilir. Bazı ilaçlarda dolaylı olarak etki eder. Sperm üreten testis hücrelerini uyaran hormon sinyallerini keserek, sperm sayısının düşmesine neden olurlar. (Bazı anti depresanlar, anti psikotik ilaçlar vb)

Bazı ilaçlar da cinsel isteği olumsuz etkileyebilir ya da ereksiyonu ve spermin dışarı çıkmasını bloke edebilir.

Tansiyonu düşürmek için kullanılan kalsiyum kanal blokeleri de spermin yumurtayı dölleme kapasitesini azaltabilir.

Böyle bir durumda ilaçları doktorunuzla konuşup, alternatif ilaçları düşünmek gerekir.

7 – Varikosel

Varikosel, testislerin etrafındaki toplar damarların anormal olarak genişlemesi durumudur. Skrotumdaki ısı artışına sebep olarak, erkek kısırlığının en önemli sebeplerinden biridir. Erkeklerde rastlanma sıklığı yüzde 15’tir ve varikoseli olan erkeklerin yüzde 40’ında kısırlık problemi vardır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bir çalışmasında varikoseli olan 9 bin erkekte bozulmuş sperm kalitesi ve azalmış testis volümü saptanmıştır.

Tedavi edilmeyen varikosel, zaman geçtikçe testislere daha fazla zarar verir. Genişlemiş damarların cerrahi olarak bağlanması, azalmış testis fonksiyonlarını düzeltir. Operasyon olan erkeklerin yüzde 80’inde sperm sayısı ve kalitesi düzelir.

8 – Kanal tıkanıklığı

Tıkalı kanallar erkek kısırlığının en açık mekanik sebebidir. Spermler oluştuktan sonra, olgunlaşmak için “epididim” adı verilen, iki adet kıvrıntılı tüplerde depo edilir.

Ejekülasyon esnasında, spermler bu depolandıkları yerden “vas deferens” adı verilen kanallardan penis dışına atılırlar.

Klamidya ve gonore gibi enfeksiyonlar, bu kanalları tıkayabilir ve spermlerin testislerden, penise ulaşımını engelleyebilir. Bazen bu tıkanıklık kalıtsal olabilir ya da yaralanmalı kazalar sonrasında oluşabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan uzak durmak ya da erken tedavi olmak da olası hasarları önler.

9 – Fit kalmak

Fit kalmak ve sağlık için egzersiz yapmak herkes için önemlidir hatta çocuk sahibi olma şansını artırır. Ancak bazen aşırı egzersiz yapmak, doğal üreme kapasitesini azaltır. Özellikle dayanıklılığı artırmaya yönelik uzun egzersizler hormon profilini değiştirerek, testosteron miktarını azaltır.

10 – Bisiklet kullanmak

Uzun süre pedal çevirmek de penise giden sinir ve damarların uzun süre baskı altında kalmasına neden olarak üremeyi olumsuz etkiler. Düzenli ve uzun süren bisiklet egzersizi yapan erkeklerde ereksiyon problemleri sıktır. Bu nedenle bisiklet selesinin yumuşak olması tercih edilmelidir. Ayrıca ayakta pedal çevirme olumsuz etkileri ortadan kaldırmaktadır.

11 – Aşırı derecede ısı

Testislerde ısı artışına sebep olan her şey sperm üretimini geçici olarak azaltır. Sıcak su torbasının sık kullanımı, saunaya sık sık gitmek de aynı etkiyi yaratır. 40 derece ısıtılmış suda yarım saat kalmak sperm sayısını önemli ölçüde azaltır.

12 – Mastürbasyon

Sık sık masturbasyon yapan erkeklerde sperm volümü azalır. Çünkü depolar boşalmaktadır. Çalışmalar günde iki ya da daha fazla ejekülasyon yaşayan erkeklerde üremenin olumsuz etkilendiğini göstermiştir.

Her erkek farklıdır. Ejekülattaki sperm sayısı ortalama 40 milyon olmasına rağmen, çoğu erkekte bu sayı daha düşüktür. Sık masturbasyon yapanlarda bu sayı çok daha düşük olabilir.

Bu nedenle çocuk sahibi olma şansını üst seviyede tutmak istiyorsanız haftada iki veya üç kez seks yapmak yeterlidir. 3 – 5 günlük aralar vermek maksimum değerleri sağlayacaktır.

13 – D Vitamini eksikliği

D vitamini sperm sağlığı için gereklidir. Spermin başında ve sperm çekirdeğinde D vitamini hassas hücrelerinin bulunması bunun kanıtıdır. Ayrıca D vitamini eksikliği spermde DNA hasarı oluşturabilir.

D vitaminini yeterince almanın yolu güneş banyosuyla olur. Özellikle güneşli öğlen saatlerine dışarıda olmanın faydası çoktur. Olumlu etkiler üç ay içinde ortaya çıkar.

14 – Alkol

Alkol sperm oluşturan hücreleri öldürür. Aşırı alkol tüketimi sperm sayısını, spermin dölleme kabiliyetini azaltır, sperm şeklini bozar. Hatta aşırı alkol alanlarda libido da azalır. Çünkü östrojen hormonu bu erkeklerde artmaya başlar.

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız, alkol tüketimini iki üç ay öncesinde azaltın. Aşırı alkole bağlı iktidarsızlık, alkol alımı dursa bile tam olarak düzelmeyebilir.

15 – Sigara içmek

Yoğun sigara içen erkeklerde spermlerde DNA hasarı olur. Bu da kısırlık veya düşük sebebidir. Özellikle azalmış sperm hareketine sahip erkeklerde yüksek sigara içme oranı izlenmiştir. Bu olumsuz etkilerden kurtulmanın tek yolu sigarayı bırakmaktır.

16 – Obez olmak

Çalışmalar hem kadınlarda hem erkeklerde kısırlık ve fazla kiloların bağlantısını ortaya koymaktadır. Erkeler için fazladan her 10 kilogram üreme kapasitesinde yüzde 10 azalma demektir. Yağ dokusundaki artış hormonal dengeyi bozmaktadır. Sağlıklı ve kalıcı zayıflama obezitenin etkilerini ortadan kaldırır.

Источник: //t24.com.tr/haber/masturbasyondan-sigaraya-uzmanlara-gore-erkeklerde-kisirligin-16-sebebi,373626

Erkeklerde kısırlığın 16 sebebi

Sigara Erkeklerde Kısırlık Yapıyor

Yine yeni çalışmalara göre bir yıldan fazla istediği halde çocuk sahibi olamayan çiftlerin yarısında sorun erkekte. Erkeklerde ortalama sperm sayısı son 50 yılda nerdeyse yarı yarıya azaldı ve azalmaya devam ediyor.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, erkeğin sperm sayısını azaltan nedenler ve alınacak önlemler hakkında önemli bilgiler verdi.

1 – Biyolojik saat

Kadınlar gibi erkeklerin de biyolojik saati var. Çalışmalar erkeklerin 35 yaş sonrası üreme potansiyellerinde azalma başladığını gösteriyor.

Kadın yaşı 30’un altındayken, erkek yaşı 40 ve üzerindeyse gebelik şansı yüzde 25 oranında azalmaktadır. Kadın yaşı 35 – 37 arasındaysa gebelik şansı yüzde 50 düşmektedir.

Yani erkek yaşı arttıkça spermin içerdiği genlerin anormal olma yüzdesi de artar. Zamanı geri almak mümkün olmadığına göre, baba olma yaşını ertelememek gerekir.

2 – Dar giyinmek

Dar giysiler ve iç çamaşırlarıyla kendinizi bir model ya da ünlü bir futbolcu gibi hissedebilirsiniz ama bu giysiler üreme kapasitenizi azaltabilir. 2 bin 500 erkek üzerinde Manchester ve Sheffield Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada erkekte sperm sayısını etkileyen dış faktörlerden en önemlilerinden birinin dar iç giyim olduğu saptanmıştır.

Dar iç giyim, testislerin vücuda daha yakın olmasını sağlayarak hava dolaşımını azaltmakta ve testislerdeki ısının artmasına yol açmaktadır. Çünkü testisler vücut dışında konumlanmıştır ve optimum fonksiyon için en ideal ısı 35 derecedir.

Dar iç çamaşırları giymeyin. Dar kot pantolonlardan ve taytlardan da uzak durun. Yaklaşık 3 ay sonra sperm değerleri eskisine dönecektir.

3 – İnmemiş testisler

Bu sorun genellikle erkek bebeklerin yüzde 3 – 4’ünde gözlenen, bir yaşından önce kendiliğinden çözülen bir sorundur. Nadiren bu sorun çözülmeden ergenlik dönemine kadar ulaşır.

Vücut içinde kalan ve olması gereken yere inmeyen testisler sperm üretemezler, ayrıca kanser geliştirmeye yatkın olurlar.

İnmemiş testis tanısı konmuş bebeklerde, beklenen süre içerisinde olay normale dönmezse, operasyonla normal yerine indirilmelidir.

4 – Kanser tedavisi

Kanser tedavisi gören erkeklerde de sperm üretimi kemoterapi ve radyoterapiden etkilenir. Prostat kanseri nedeniyle operasyon geçiren erkeklerin, cerrahiden sonra ereksiyon sorunu yaşama olasılığı yüksektir. Bu nedenle gelecek için sperm dondurma tavsiyesi unutulmamalıdır. Çünkü bazı ilaçlar kalıcı olarak sperm üretimini bozabilir.

5 – Hasta olmak

Çok sayıda hastalık erkek üremesini olumsuz etkileyebilir. Kalp damar hastalıkları, kan dolaşımını etkileyerek ereksiyonu bozabilir ya da cinsel yetersizliğe neden olabilir.

Kontrolsüz diabet, iktidarsızlığın önemli sebeplerindendir. Ayrıca sperm kalitesini de olumsuz etkiler. Sağlık sorunlarının semptomlarını azaltmak ve hastalığın getirdiği riskleri en aza indirmek için yaşam tarzını düzenlemek gerekir.

Diyet ve egzersizle diabet kontrol altına alınabilir.

6 – İlaç kullanımı

Pek çok ilaç türü, çeşitli şekillerde üremeyi etkileyebilir. Bazı antibiyotikler mesela “eritromisin” testisler için toksiktir ve sperm üreten hücrelere hasar verebilir. Bazı ilaçlarda dolaylı olarak etki eder. Sperm üreten testis hücrelerini uyaran hormon sinyallerini keserek, sperm sayısının düşmesine neden olurlar. (Bazı anti depresanlar, anti psikotik ilaçlar vb)

Bazı ilaçlar da cinsel isteği olumsuz etkileyebilir ya da ereksiyonu ve spermin dışarı çıkmasını bloke edebilir.

Tansiyonu düşürmek için kullanılan kalsiyum kanal blokeleri de spermin yumurtayı dölleme kapasitesini azaltabilir.

Böyle bir durumda ilaçları doktorunuzla konuşup, alternatif ilaçları düşünmek gerekir.

7 – Varikosel

Varikosel, testislerin etrafındaki toplar damarların anormal olarak genişlemesi durumudur. Skrotumdaki ısı artışına sebep olarak, erkek kısırlığının en önemli sebeplerinden biridir. Erkeklerde rastlanma sıklığı yüzde 15’tir ve varikoseli olan erkeklerin yüzde 40’ında kısırlık problemi vardır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bir çalışmasında varikoseli olan 9 bin erkekte bozulmuş sperm kalitesi ve azalmış testis volümü saptanmıştır.

Tedavi edilmeyen varikosel, zaman geçtikçe testislere daha fazla zarar verir. Genişlemiş damarların cerrahi olarak bağlanması, azalmış testis fonksiyonlarını düzeltir. Operasyon olan erkeklerin yüzde 80’inde sperm sayısı ve kalitesi düzelir.

8 – Kanal tıkanıklığı

Tıkalı kanallar erkek kısırlığının en açık mekanik sebebidir. Spermler oluştuktan sonra, olgunlaşmak için “epididim” adı verilen, iki adet kıvrıntılı tüplerde depo edilir.

Ejekülasyon esnasında, spermler bu depolandıkları yerden “vas deferens” adı verilen kanallardan penis dışına atılırlar.

Klamidya ve gonore gibi enfeksiyonlar, bu kanalları tıkayabilir ve spermlerin testislerden, penise ulaşımını engelleyebilir. Bazen bu tıkanıklık kalıtsal olabilir ya da yaralanmalı kazalar sonrasında oluşabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan uzak durmak ya da erken tedavi olmak da olası hasarları önler.

9 – Fit kalmak

Fit kalmak ve sağlık için egzersiz yapmak herkes için önemlidir hatta çocuk sahibi olma şansını artırır. Ancak bazen aşırı egzersiz yapmak, doğal üreme kapasitesini azaltır. Özellikle dayanıklılığı artırmaya yönelik uzun egzersizler hormon profilini değiştirerek, testosteron miktarını azaltır.

10 – Bisiklet kullanmak

Uzun süre pedal çevirmek de penise giden sinir ve damarların uzun süre baskı altında kalmasına neden olarak üremeyi olumsuz etkiler. Düzenli ve uzun süren bisiklet egzersizi yapan erkeklerde ereksiyon problemleri sıktır. Bu nedenle bisiklet selesinin yumuşak olması tercih edilmelidir. Ayrıca ayakta pedal çevirme olumsuz etkileri ortadan kaldırmaktadır.

11 – Aşırı derecede ısı

Testislerde ısı artışına sebep olan her şey sperm üretimini geçici olarak azaltır. Sıcak su torbasının sık kullanımı, saunaya sık sık gitmek de aynı etkiyi yaratır. 40 derece ısıtılmış suda yarım saat kalmak sperm sayısını önemli ölçüde azaltır.

12 – Masturbasyon

Sık sık masturbasyon yapan erkeklerde sperm volümü azalır. Çünkü depolar boşalmaktadır. Çalışmalar günde iki ya da daha fazla ejekülasyon yaşayan erkeklerde üremenin olumsuz etkilendiğini göstermiştir.

Her erkek farklıdır. Ejekülattaki sperm sayısı ortalama 40 milyon olmasına rağmen, çoğu erkekte bu sayı daha düşüktür. Sık masturbasyon yapanlarda bu sayı çok daha düşük olabilir.

Bu nedenle çocuk sahibi olma şansını üst seviyede tutmak istiyorsanız haftada iki veya üç kez seks yapmak yeterlidir. 3 – 5 günlük aralar vermek maksimum değerleri sağlayacaktır.

13 – D Vitamini eksikliği

D vitamini sperm sağlığı için gereklidir. Spermin başında ve sperm çekirdeğinde D vitamini hassas hücrelerinin bulunması bunun kanıtıdır. Ayrıca D vitamini eksikliği spermde DNA hasarı oluşturabilir.

D vitaminini yeterince almanın yolu güneş banyosuyla olur. Özellikle güneşli öğlen saatlerine dışarıda olmanın faydası çoktur. Olumlu etkiler üç ay içinde ortaya çıkar.

14 – Alkol

Alkol sperm oluşturan hücreleri öldürür. Aşırı alkol tüketimi sperm sayısını, spermin dölleme kabiliyetini azaltır, sperm şeklini bozar. Hatta aşırı alkol alanlarda libido da azalır. Çünkü östrojen hormonu bu erkeklerde artmaya başlar.

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız, alkol tüketimini iki üç ay öncesinde azaltın. Aşırı alkole bağlı iktidarsızlık, alkol alımı dursa bile tam olarak düzelmeyebilir.

15 – Sigara içmek

Yoğun sigara içen erkeklerde spermlerde DNA hasarı olur. Bu da kısırlık veya düşük sebebidir. Özellikle azalmış sperm hareketine sahip erkeklerde yüksek sigara içme oranı izlenmiştir. Bu olumsuz etkilerden kurtulmanın tek yolu sigarayı bırakmaktır.

16 – Obez olmak

Çalışmalar hem kadınlarda hem erkeklerde kısırlık ve fazla kiloların bağlantısını ortaya koymaktadır. Erkeler için fazladan her 10 kilogram üreme kapasitesinde yüzde 10 azalma demektir. Yağ dokusundaki artış hormonal dengeyi bozmaktadır. Sağlıklı ve kalıcı zayıflama obezitenin etkilerini ortadan kaldırır.

Kısırlık sadece kadınların sorunu değil!

Источник: //indigodergisi.com/2016/11/erkeklerde-kisirlik-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Saç Ekimi Teknikleri
Saç Ekimi Teknikleri
İyi Huylu Prostat Büyümesi Kansere Neden Olur Mu?
İyi Huylu Prostat Büyümesi Kansere Neden Olur Mu?