Sigara Her 6 Saniyede Bir Kişinin Hayatını Yok Ediyor!

Sigara içme, her 6 saniyede bir yaşamı yok eder!

Sigara Her 6 Saniyede Bir Kişinin Hayatını Yok Ediyor!

V Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü. Elif Altuğ, sigarayı bırakma ihtiyacı, sigara ve yan etkilerin kullanımı hakkında dumansız ve sağlıklı bir yaşam elde etmek için bilgi verdi. Dr.

Sigara içiyorsanız, sağlığınızı iyileştirmek, yaşam kalitenizi arttırmak ve hayatınızı uzatmak için sigara içerek sigara içmenin güvenli olmadığını ve sigara içilmemesi gerektiğini söyleyerek yapabilirsiniz. daha sağlıklı bir yaşam için Kulaklara kulağa hoş geliyor, ama uygulamak zor.

Nikotinin güçlü fiziksel ve psikolojik bağımlılık etkisinden dolayı sigarayı bırakmak gerçekten zordur. Çünkü sigara içmeyi arzulayan ve güçlendiren madde nikotindir.

Nikotin eksikliği nedeniyle çekilme semptomlarına ek olarak, nikotin merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir.

Her 10 sigara içenden yedisi sigarayı bırakmak istediklerini söylüyor. Elif Altuğ, “Sigarayı bırakmak zor görünüyor, ama mümkün değil. Her gün binlerce insan sigarayı bırakıyor.

Düşüşten sonraki ilk yarım saatte, kalp atışı düşüyor, kalp krizi riski 2 hafta içinde azalır, akciğer fonksiyonu 1 yıl içinde gelişir ve 15 yıl içinde akciğer kanseri riski sigara içmeyenler seviyesindedir.

Sigarayı bırakmak isteyen her sigarayı bırakmayı denemelisiniz. Her deneme sigarayı bırakmak için bir adım daha yaklaştırır.

sigara kullanımında ailesel faktörler önemli faktörlerdir

Sigara, günümüzde en çok önlenebilir ölümlerden biridir. Bunun en büyük sebebi ise, yaşadığımız yüzyılda 1 milyar insanın sigaraya bağlı olarak erken kaybedeceği öngörülmektedir.

İlişkili nedenler: Her 6 saniyede bir kişi yılda ortalama 6 milyon insanın kaybına yol açıyor, bu sayı 2030'a kadar 8 milyonu geçecek. Ülkemizde her yıl aktif sigaraya bağlı 100.000 ölüm ve 15.000 ölüm var. pasif duman nedeniyle ing.

Her sigara içimi, yaşam süresinden 12 dakika daha az tüketir ve bu alışkanlık nedeniyle kullanıcılarının yarısı hayatını kaybeder. Sigara içenler, sigara içmeyenlere göre ortalama 10 yıl önce kaybederler.

Erken yaşta kaybedilen sigara içicilerine karşılık olarak, 18 yaşın altındaki 3.300 gencin, her gün tütün şirketlerinin ilk sigaralarını içmeleri teşvik ediliyor.

Ülkemizdeki sigaraların yoğun kullanımında insanların sosyal, psikolojik, farmakolojik ve genetik duyarlılıkları rol oynamaktadır. Sigaraya başlamada sosyal ve ailesel faktörler önemli yer tutar.

Sigara içilmesinde özellikle sigaraların reklamlara çekilmesi çok etkilidir. Sigara içmek, farmakolojik etkiler ve psikososyal faktörlerle ilişkili olmaya devam etmektedir

Nikotin, sigaraya bağımlı bir duruma bir kişi getirir

Sigara dumanı, nitrozaminler içerir. aromatik hidrokarbonlar, amonyak, hidrojen siyanür, karbon monoksit ve nikotin. Bunlardan 2,000'i zehirli ve 70'i kansere neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü, sigarayı psikoaktif madde olarak tanımlar. Sigaralarda bağımlılık yapan maddenin nikotin olduğu bilinmektedir.

İnsanların nikotin eksikliği, sigara içme alışkanlıkları ve bırakma güçlükleri nedeniyle yoksunluk belirtileri ile birlikte nikotinin merkezi sinir sistemi üzerindeki uyarıcı etkisi de önemlidir. Kişi ilk sigara içiyor. İlk olarak, günlük kullanım düzensiz ve aralıklı olarak kullanılmaya başlanır, bunu nikotin kan seviyesinin sürdürülmesi takip eder.

2-3 yıl içinde yaşamın nikotin ihtiyacına göre düzenlendiği bağımlılık halini alır.

Yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltır

Bir vücut hastalığı olarak yansıyan sigara, vücudun hemen her organını olumsuz etkiler. Erkeklerde her tür kansere atfedilen ölümlerin% 35'i ve kadınlarda% 15'i sigaradır. Sigara içenlerde akciğer kanseri riski sigara içmeyenlere göre 20 kat daha fazladır. Ayrıca, sigara dumanına maruz kalan pasif içicilerde kanser gelişimi riski üç kat artmaktadır.

Sigara içenlerde kanser, ağız, dil, dudak, boğaz, gıda kaynaklı, pankreas, böbrek, mesane, prostat ve serviks riski artmaktadır. Sigara içenlere kalp krizi geçirme riski üç kat daha fazladır.

Sigara içimi, kronik bronşit ve amfizem, aynı zamanda, nefes darlığı ve yaşam kalitesini de önemli ölçüde azaltan hastalıkların başlıca nedenidir. Özellikle kadınlarda abortus, erken doğum, düşük doğum bebek doğurur. Sigara içilmesinde büyüyen çocuklar da solunum yolu hastalıklarının riskini artırmaktadır.

Erkeklerde iktidarsızlık nedenlerinden biridir. Mide ülseri gelişme riskini artırır ve iyileşmeyi geciktirir.

Tütün ürünlerini deneyen gençler yarın sigara içmeye aday.

Sigara alışkanlığı 13-19'da başlıyor. Elif Altuğ 18 yaşındayken, her 3 kişiden birinin her gün bir tütün ürünü kullandığını söyledi. Altuğ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye, genç nüfusun sigara şirketlerini gözden geçiriyor.

Gençler hedef alındığından, onlara sunulan ürünler de son yıllarda çeşitlendirilmiş, elektronik sigaralar (e- sigara), nargile, ısıtma cihazları (IQOS) … Bir nargile içeceği 10 sigaraya eşdeğerdir ve yine nikotine maruz kalmaktadır.E-sigara tütün gibi görünen, hissettiren ve tadabileceğiniz bir cihazdır.

Son yıllarda e-sigara kullanımı genç insanlar arasında dramatik ve dramatik bir artış göstermiştir E-sigaralar, nargile ve yeni cihazlar nikotin sağlayan ve dolayısıyla bağımlılık yapan tütün ürünleri olarak bilinmelidir. Bu ürünler muhtemelen yarın sigara içmeye başlayacaktır.

Notin kullanımı da çocuklarda ve ergenlerde beyin gelişimini olumsuz yönde etkilemek açısından önemlidir.Ayrıca, kullanılan sıvılar ve tatlandırıcılar da masum değildir.

Pasif sigaradan etkilenenler

Sigara dumanı sadece sigara içenleri değil, etrafındaki insanları da etkiler. Her sigara sadece kullanıcı değil aynı zamanda aynı ortamı paylaşan kişidir.

Pasif sigara içimi, tütün ürünlerinin yanmasından gelen duman ve sigara içicisinin dışarı üflediği bir duman karışımının solunması olarak tanımlanır.

Solunum yolu hastalıkları, akciğer kanseri, kardiyovasküler hastalıklar, pasif içiciler ve daha fazla toksik madde içeren sigara içenler (sigara içenlerin dumanından 4 kat daha fazla toksik) riskini arttırmak için sigaradan filtrelenmez, ancak doğrudan hava ile. Çoğu pasif çocuk etkilenir.

E-sigara dumanı da benzer olumsuz etkilere sahiptir. En yaygın maruz kalma evlerde ve iş ortamlarındadır. Pencerenin açılması ve hava filtrelerinin kullanılması bu maruz kalmayı engellemez, çünkü duman, içerisindeki zehirli maddeleri 2 saat boyunca yayır ve sahada varlığını sürdürür.

Источник: https://newsbeezer.com/turkey/sigara-icme-her-6-saniyede-bir-yasami-yok-eder/

Sigara her 6 saniyede bir kişinin hayatını yok ediyor!

Sigara Her 6 Saniyede Bir Kişinin Hayatını Yok Ediyor!

V Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları bölümünden Dr. Elif Altuğ, sigarasız ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmak için sigarayı bırakmanın gerekliliği, sigaranın kullanımı ve yan etkileri hakkında bilgi verdi. Dr. Elif Altuğ, tütünün hiçbir şeklinin güvenli olmadığını, sigarasız ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmak için “sigaraya hayır” denmesi gerektiğini vurguladı.

Sigara içiyorsanız, sağlığınızı geliştirmek, yaşam kalitenizi artırmak ve yaşam sürenizi uzatmak için yapabileceğiniz, sigarayla vedalaşmaktır. Bunun kulağa hoş geldiğini, fakat uygulamada zor olduğunu biliyoruz.

Nikotinin kuvvetli fiziksel ve psikolojik bağımlılık yapıcı etkisi nedeniyle sigarayı bırakmak gerçekten zordur. Çünkü sigarayı içme arzusunu başlatan ve kuvvetlendiren madde nikotindir.

Kişilerin sigaraya olan alışkanlığı sürdürmeleri ve bırakmada yaşanan zorluklarda nikotin eksikliğine bağlı oluşan yoksunluk semptomlarının yanı sıra nikotinin merkezi sinir sistemi üzerine yaptığı uyarıcı etki de önemli yer tutar.

Sigara içen her 10 kişiden 7’sinin sigarayı bırakmak istediğini söyleyen Dr. Elif Altuğ, “Sigarayı bırakmak zor gibi görünse de, olanaksız değildir. Her gün binlerce kişi sigarayı bırakır.

Bıraktıktan sonraki ilk yarım saatte kalp atışı hızı düşer, 2 hafta içinde kalp krizi riski azalır, 1 yıl içinde akciğer fonksiyonları iyileşir ve 15 yıl içinde akciğer kanser riski sigara içmeyenler düzeyine geriler. Sigarayı bırakma isteği olan her içici bırakmayı denemelidir. Her deneme sigarayı bırakmaya bir adım daha yaklaştırır.

Ayrıca sosyal anlamda topluma ve gençlere olumlu bir davranış şekli sunacak, ekonomik olarak da hem hastalık masraflarınız azalacak hem de harcamanızı daha olumlu yönde kullanabileceksiniz” diye konuştu.

Sosyal ve ailesel faktörler sigaranın kullanımında önemli faktör

Sigara, günümüzde önlenebilir ölümlerin en büyük nedenidir. Yaşadığımız yüzyılda 1 milyar kişinin sigaraya bağlı nedenlerden beklenenden erken kaybedileceği öngörülür. Her 6 saniyede bir kişi, yılda ortalama 6 milyon kişinin kaybına yol açar. Bu rakam 2030 yılına kadar 8 milyonu aşacaktır.

Ülkemizde de her yıl aktif sigara içimine bağlı 100.000, pasif sigara içimine bağlı 15.000 ölüm yaşanmaktadır. İçilen her bir sigara insan ömründen 12 dakika kısaltırken, kullanıcıların yarısı hayatını bu alışkanlığa bağlı kaybeder. Sigara içenler içmeyenlere göre ortalama 10 yıl erken kaybedilir.

Erken yaşta kaybedilen sigara kullanıcılarına karşılık ise her gün 18 yaşın altında 3.300 genç, tütün şirketleri tarafından ilk sigarasını içmeye özendirilmektedir. Ülkemizde sigaranın yoğun kullanımında insanların sosyal, psikolojik, farmakolojik ve genetik yatkınlıkları rol oynar.

Sosyal ve ailesel faktörler sigaraya başlanmasında önemli yer tutar. Özellikle sigaranın reklamlarla da çekici duruma getirilmesi, gençlerin sigara kullanımında çok etkilidir. Sigara içiminin sürdürülmesi ise nikotinin farmakolojik etkileri ve psikososyal faktörlerle ilişkilidir.

Nikotin, kişiyi sigaraya bağımlı duruma getiriyor

Sigara dumanı nitrozaminler, aromatik hidrokarbonlar, amonyak, hidrojen siyanid, karbon monoksit ve nikotin gibi 7.000 zararlı kimyasal madde içerir. Bunlardan 2.000’i zehirleyici, 70’i ise doğrudan kanser yapıcı özelliktedir.

Dünya Sağlık Örgütü sigarayı psikoaktif madde olarak tanımlar. Sigaradaki bağımlılık yapıcı maddenin nikotin olduğu bilinmektedir.

Kişilerin sigara alışkanlığını sürdürmeleri ve bırakmada yaşanan zorluklarda nikotin eksikliğine bağlı oluşan yoksunluk semptomlarının yanı sıra, nikotinin merkezi sinir sistemi üzerine yaptığı uyarıcı etki de önemli yer tutar. Kişi ilk sigarasını içer.

Önce düzensiz ve aralıklı kullanım, ardından nikotin kan düzeyinin korunabilmesi için günlük kullanım başlar. 2-3 yıl içinde nikotin gereksinimine göre hayatın düzenlendiği bir bağımlılık halini alır. Kişiyi sigaraya bağımlı duruma getiren madde ise nikotindir.

Yaşam kalitesini belirgin düzeyde azaltıyor

Bedene hastalık olarak yansıyan sigara, vücudun neredeyse her organını olumsuz etkiliyor. Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin %35’i, kadınlarda ise %15’inin nedeni sigaradır. Sigara içenlerde akciğer kanseri riski de içmeyenlere göre 20 kat daha fazladır. Dahası, sigara dumanı maruziyeti olan pasif içicilerde de kanser gelişim riski 3 kat artar.

Sigara içenlerde akciğer dışında ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, böbrek, mesane, prostat, rahim ağzı kanseri riski de artar. Sigara içenlerde kalp krizi geçirme riski 3 kat fazladır.

Sigara, kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığıyla seyreden ve yaşam kalitesini belirgin düzeyde azaltan hastalıkların da temel nedenidir. Özellikle kadınlarda düşük yapma, erken doğum, düşük doğum tartılı bebek doğumuna neden olur. Sigara içilen evlerde büyüyen çocuklarda solunum yolu hastalıkları riski de artar.

Erkeklerde iktidarsızlık nedenlerinden biridir. Mide ülser gelişim riskini artırır ve iyileşme sürecini geciktirir.

Tütün ürünlerini deneyen gençler yarının sigara kullanıcıları olmaya aday

Sigara içme alışkanlığının 13-19 yaşında başladığını belirten Dr. Elif Altuğ, 18 yaşına gelindiğinde, her 3 kişiden birinin her gün bir tütün ürünü kullandığına dikkat çekti. Altuğ sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye genç nüfusu olduğundan sigara şirketlerinin gözde ülkelerinden biridir.

Gençler hedef olduğundan onlara sunulan ürünler de son yıllarda çeşitlendirilmiştir; elektronik sigara (e-sigara), nargile, ısınan cihazlar (IQOS) gibi… Bir nargile içimi, 10 adet sigara kullanımına ve yine nikotin maruziyetine eşdeğerdir.

E-sigara ise tütünlü sigara gibi görünen, hissedilen ve tat veren bir cihazdır. Duman görüntüsü veren bir buhar çıkarır. Son yıllarda e-sigara kullanımı gençler arasında ciddi ve çarpıcı bir artış göstermiştir.

E-sigara, nargile ve yeni cihazların nikotin sunan, dolayısıyla bağımlılık yapan tütün ürünleri olduğu bilinmelidir. Bu ürünleri deneyen gençler yarının sigara kullanıcıları olmaya adaydır. Nikotin kullanımı çocuk ve gençlerde beyin gelişimini de olumsuz etkilemesi açısından ayrıca önemlidir.

Ayrıca kullanılan sıvı ve tatlandırıcılar da hiç masum değildir. Akciğer dokusu ve hava yollarında ciddi kalıcı hasar oluşturabildiğine yönelik veriler oluşmuştur.”

Pasif içimden en çok çocuklar etkileniyor

Sigara dumanı sadece içicileri değil, etrafındaki insanları da etkiliyor. Her sigara yalnızca kullanıcıyı değil, aynı ortamı paylaşan kişilere de zarar verir. Pasif sigara içiciliği, tütün ürünlerinin yanmasından oluşan duman ile sigara içen kişinin dışarı üflediği duman karışımının solunması olarak tanımlanır.

Sigaradan süzülmeyip doğrudan havayla karıştığı için daha fazla zehirli madde içeren duman (sigara içen kişinin soluduğu dumandan 4 kat daha fazla zehirlidir), pasif içiciler ve sigara içenlerde solunum hastalıkları, akciğer kanseri, kalp-damar hastalıkları riskini artırmaktır. Pasif içimden en çok çocuklar etkilenir.

E-sigara dumanı da benzer olumsuz etkilere sahiptir. En sık maruziyet evlerde ve çalışma ortamlarında yaşanıyor. Pencere açmak ve hava filtreleri kullanmak bu maruziyeti önlemez, çünkü duman 2 saat süreyle içeriğindeki zehirli maddeleri saçarak içildiği alanda varlığını sürdürür.

Tek doğru seçim, kendinizi bu dumandan korumaktır.

E-sigara (elektronik sigara) sigarayı bıraktırır mı?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/04/sigara-her-6-saniyede-bir-kisinin-hayatini-yok-ediyor/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.