Sigara İçmeyen Çalışanlara Devlet Desteği!

Sigara kullananlara tüp bebek için devlet destek vermeyecek

Sigara İçmeyen Çalışanlara Devlet Desteği!

Tütün ve sigarayla mücadelede yeni adımlar atan düzenlemeler devam ederken tüp bebek tedavisinin devlet tarafından karşılanması için anne ve baba adaylarına sigara içmeme şartı getiriliyor.

Hükümet tarafından geçtiğimiz Haziran ayında açıklanan Tütün Kontrollü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyenlere sigarayı bırakma zorunluluğu ele alındı.

SİGARAYI BIRAKIRLARSA GERİ ÖDEME DEVLETTEN

Tütün kullanımını engellemek ve hızla düşen gebelik oranlarını arttırmaya yönelik, evlenen çiftlerin sigarayı bırakması halinde, devlet tarafından geri ödemesi yapılan tüp bebek tedavisinde sigara kullanımının daha düşük seviyelere indirilmesi planlanıyor.

“TÜTÜN TÜKETİMİ GEBELİK ORANLARINI DÜŞÜRÜYOR”

Tüp bebek tedavisi olmak isteyen çiftlerin ekonomik nedenlerden dolayı bebek sahibi olamadığını belirten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.

Erol Tavmergen, “Tütün ürünlerinin kısıtlanması yönünde son haftalarda herkesin dikkatini çeken bir konu var.

Bu konu içerisinde devlet sürekli düzenleme peşinde ve bu kapsamda tütün kullanmayan insanların tüp bebek tedavisinde geri ödeme kapsamından çıkarılmasına dair bir görüş var. Esasında bunun altına baktığımız zaman olayın ne kadar önemli bir konu olduğunu anlayabiliriz.

Çünkü tütün tüketiminin gebelik oranlarını düşürdüğünü ve hatta yarı yarıya düşürebildiğini yapılan çalışmalar bizlere göstermiştir. Şimdi Sağlık Bakanlığının işe el atmasıyla çiftler kolay yoldan çocuk sahibi olabilecek.” dedi.

“DNA KIRILMASINA NEDEN OLUYOR”

Sigara kullanımının ülkede hızla artması ve bu artışın kadınlarda gebe kalma oranını düşürdüğünün altını çizen Prof. Dr.

Tavmergen, “Kadın bireylerin tütün ve sigara kullanması dahilinde de yumurtalık dolaşımında bozulmalar gözlemlenmiş, hatta günde 10-15 sigara tükettiği için yaklaşık iki üç yıl önceden menopoza girdiği ortaya koyulmuştur.

Bunun yanı sıra tütün ürünlerinin nikotin bazı verildiğinde kadının yumurtalık hücresinde DNA kırılmalarına sebep olduğu, bunun da bir embriyo meydana gelse bile iç tabakalarda azalmaya neden olduğunu çalışmalarımız bizlere göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

“SİGARA İÇENLERDE YÜZDE 50'LERE VARAN GEBELİK SIKINTISI YAŞANIYOR”

Gebe olamama durumundan kadınlar kadar erkeklerinde sorumlu olduğunu vurgulayan Prof. Dr.

Tavmergen, “Erkeğin sigara içmesi, tütün ürünlerini kullanması yine erkeğin sperm hücrelerinde gerek hareketlilik gerek azalma konusunda düşmelere sebep olmaktadır.

Ama bunun yanında spermle yumurtalıklarda bozulmaya ve bunların döllenmesini ve oluşacak embriyonun iyice yerleşmesini büyümesini engellemektedir. Çiftlerin sigara içmesi durumunda yüzde 50’lere varan gebelik sıkıntısı ortaya çıkabilir.” diye konuştu.

“ÇİFTLERİN ÇABASINA BAĞLI”

Tüp bebek tedavisinden sonuç almak için eşlerin yapması gerekenlere de değinen Tavmergen, şunları söyledi:  “Bir çiftin tüp bebek tedavisindeki en önemli faktörü kadının yaşıdır. Biz tabii ki de kadınların yaşlarını büyültüp küçültemiyoruz. Bizim yapacağımız tek şey kadının rahminde gebeliği engelleyen olayları çözümlemektir.

Bunların yanı sıra kişilerin aşırı kahve tüketimi, aşırı kilolu olmak ya da aşırı zayıf olmak gibi sebepler var ama bunlar düzeltilebilir faktörlerdir. Bunlar düzeltildiği sırada kişi düzgün bir şekilde hamile kalabilir. Bunların yanı sıra tiroit kanseri gibi şeker metabolizması gibi problemler de düzeltilmelidir.

Böylelikle gebe kalma potansiyeli artmaktadır.”

“EN KIYMETLİ DOĞURGANLIK YAŞI 22 İLE 32 YAŞ ARALIĞI”

Kadınların iş hayatına başlamasıyla gebe kalma yaşlarını ertelendiğini beliren Prof. Dr. Tavmergen sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde de dünya ülkelerine paralel olarak iş hayatının, kariyer olaylarının en üst kısmında yer alması çocuk doğurma yaşında ötelemelere sebep oluyor.

Halbuki unutulmamalıdır ki bir kadının en kıymetli doğurganlık yaşı 22 ile 32 yaşları arasındadır. Bilhassa 32 ve 35 yaşlarını geçtikten sonra gebe kalma potansiyeli giderek azalmaya başlamaktadır. Bu yüzden yeni evlenen genç çiftlerin, doğum için en yakın hastanelere müracaat etmeleri gerekmektedir.

EVLİ OLMAYANLARA YUMURTA DONDURMA İMKANI

Sigaranın kişilerde yumurtalık ve sperm bozukluklarına yol açtığını vurgulayan Prof. Dr.

Tavmergen, “Bunun dışında evli olmayan bayanlar için yumurtalık rezervlerinin azalması tespit edilebiliyor ise veyahut annesinde, teyzesinde erken menopoz riski var ise bu kişilerin daha dikkatli olması ve yumurtalık rezervlerinin düzenli kontrol edilmesi uygun olur. Böyle bir durum saptandığında yumurta dondurma operasyonu ile düzeltilebilir.” dedi.

TÜP BEBEK İÇİN YILDA 200 BİN BAŞVURU

Tüp bebek tedavisine başvuruların arttığını ifade eden Prof. Dr. Erol Tavmergen, Türkiye’de yılda 200 bin kişinin tüp bebek uygulaması için hastanelere başvurduğunu ancak ekonomik ve sosyal koşullar nedeniyle yıllık yaklaşık 80 bin uygulama yapıldığını da sözlerine ekledi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: https://www.ensonhaber.com/585-sigara-kullananlara-tup-bebek-icin-devletdestekvermeyecek.html

Sigara İçmenin Cezası Ne Kadardır? Nereye, Nasıl Ödenir?

Sigara İçmeyen Çalışanlara Devlet Desteği!

Yayınlanma Tarihi : 02 Mayıs 2017 15:42 Yazıya Bağlantı :Sosyal Medya'da Paylaş

Park, bahçe, alışveriş merkezi önü, ibadethane bahçesi, resmi dairede, devlet dairesinde, arabada, okulda, fabrikalarda, hastanede, kapalı mekanda, ofiste, otobüste, yürüyüş alanları, çocuk parkları ve kapalı mekanlarda sigara içmek uzun süredir yasaktır. Bu kurala uymayan kimselere ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Yapılan son zamlar ile beraber sigara içmenin cezası da arttırıldı. Peki sigara içmenin cezası ne kadar?

Kapalı Alanda Sigara İçmenin Cezası Ne Kadar?

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, sigara cezaları arttırıldı. Buna göre sigaraya benzeyen sakız ve şeker üreten kimselere 149 bin lira, televizyonda ve internette sigara satana 183 bin lira ceza kesilecek.

Ayrıca kapalı alanda sigara içmenin cezası da 109 TL olarak belirlendi. Sigara içilebilir alanlar için standartlara uygun havalandırma tertibatı kullanılacak bölümlere 18 yaşından küçüklerin girmesi ise yasak.

Bu kuralların yerine getirilmemesi 1486 TL ile 7453 TL ceza uygulanacak.  İşte sigara cezalarının madde madde tamamı.

 • Uyarı yazısı asmama cezası 1833 TL
 • Kapalı alanda sigara içmenin cezası 109 TL
 • Tütün firması ismi bulunan kıyafet ve takı taşıma cezası 109 TL
 • İzmarit, paket ve ağızlığı çevreye atma cezası 65 TL
 • Sigara içilmesine izin veren işletmeye 1486 ile 7453 TL arasında ceza kesilecek.
 • Televizyonda ve internette sigara satmanın cezası 36.758 TL ile 183.817 TL arasında
 • Sağlık eğitim ve kültür alanlarında sigara satışı yapmanın cezası 1486 TL
 • Pazarlama ve satışta 18 yaşından küçükler istihdam edilmişse 1833 TL
 • Adet sigara satmanın cezası 1833 TL ile 18.377 TL arasında değişecek
 • İşletme dışından görünecek şekilde sigara satmanın cezası 55.142 TL
 • Satış belgesi olmadan satmanın cezası 9.186 TL ile 91.907 TL arası
 • 18 yaşından küçüklere sigara satmanın cezası 6 aydan 1 yıla kadar hapis olarak belirlenmiş durumdadır.

Sigara içme cezası, idari para cezası olarak kabul görmektedir. Devletin idari kurumları tarafından verilen her para cezası idari para cezasıdır.  Sigara içme cezası mal müdürlüklerine ödenmektedir.

Örneğin Şişli’de sigara içen ve ceza yazılan bir kişi bu cezayı Şişli Mal Müdürlüğüne ödenebilir. Sigara içme cezası bilinenin aksine vergi dairelerine ödenmemektedir. Mal Müdürlükleri, kaymakamlık bünyesindedir.

 Peki sigara içme cezasına nasıl itiraz edilir?

Sigara İçme Cezasına İtiraz

Şayet kesilmiş olan cezanın haksız olduğunu düşünüyorsanız, bir dilekçe ile Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulunarak itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. İtiraz süresi, sigara içme para cezasının verildiği günden başlamak üzere 15 gündür.

Sigara içme idari para cezası itiraz dilekçesinde, ceza tutanağı bilgileri, sigara içme para cezasına esas teşkil eden olgular, itirazı temellendirecek her türlü delil veya bilgi dilekçeye eklenmelidir.

İtirazı incelemeye yetkili Sulh Ceza Hakimliği, itirazı haklı bulursa idari para cezasını iptal eder.

Sigara İçme Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Sigara içme cezası belirtilen süreler içerisinde ödenmemesi halinde 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre tahsil edilir. Şayet cezanın kesinleşmesinin ardından ödeme işlemleri gerçekleştirilmezse faiz işlemeye başlar.

Sonuç olarak, idari para cezasının ödenmemesi durumunda idari para cezası hapis cezasına çevrilmez, idari para cezası içeren kararın tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde itiraz edilmediği takdirde karar kesinleşir.

Kararın kesinleşmesiyle birlikte de ilgili kurum İcra Müdürlükleri aracılığıyla icra ve haciz işlemlerine başlar. Ayrıca idari para cezası, kabahat niteliğindeki suçlardan dolayı verildiğinden adli sicil kaydına (sabıka kaydına) işlenmez.

Adli sicil kaydı yalnızca işlenen bir suç karşılığında mahkemelerce verilen kesinleşmiş cezalar için tutulmaktadır.

Yasak Yerlerde Sigara İçenleri Nasıl İhbar Edebiliriz?

Vatandaşlarımız kanun kapsamında sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde sigara içildiği durumu ile karşılaşırlarsa bu durumu şikayet edebilirler. Şikayetlerinizi Alo 184 Sabim, Alo 155 Polis İmdat, Alo 156 Jandarma telefonlarını kullanarak yapabilirsiniz.

Araçta Sigara İçmek Yasak Mı, Cezası Var Mı?

Araçlarda sürücü koltuklarında oturan kişilerin sigara içmeleri trafik güvenliğini tehye düşürdüğü için yasaklanmıştır. Bu yasağa uymayan kişilere ise kapalı alanda sigara içme cezası kapsamında idari para cezası uygulanmaktadır.

Bu yazımızda sigara içmenin cezası ne kadardır, kaç paradır, sigara içmenin cezası nasıl uygulanır detaylı olarak anlattık. 2019 sigara içme cezaları hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

DİĞER SİGARA CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sigara cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.

com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.

com'dan yapılan sigara cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

Источник: https://www.devlette.com/sigara-icmenin-cezasi-ne-kadardir-nereye-nasil-odenir/

Devletin Verdiği Faizsiz İşyeri Açma Kredisi (100 Bin TL.)

Sigara İçmeyen Çalışanlara Devlet Desteği!

İşyeri açmak isteyen gençlerimize birçok banka tarafından işyeri açma kredisi verilmektedir. Esnaflarımız içinde yeni bir bayilik almak, dükkanı büyütmek, küçük işletmelerinin kapasitelerini büyütmek, bankaların işyeri açma finansmanları sayesinde mümkündür.

 Finans kuruluşları bu kredilerin adına “KOBİ” adını verirler ve eğer başvuru sahibinin Vergi Mükellefliği söz konusu ise, dükkan açma kredisi yerine işletme esnaf kredilerini kullandırırlar.

Bu içeriğimiz de, basit usulde vergi ödeyen esnaflar, limited ve anonim şirketleri ile deftere tabi esnaf için para kaynakları yer almaktadır.

Bankalara başvurmadan önce, bir miktar Devlet hibesi almak fena olmaz. Elinizde hiç paranız yok ise, birçok girişimcinin yaptığı gibi, sizde Devlet Destekli İşyeri Kredilerini inceleyebilirsiniz.

İkamet ettiğiniz yerde bulunmakta olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından yeni hayata atılan gençlerimiz için ücretsiz eğitimler verildiği gibi, bu eğitimlerin sonunda başarılı olanlara 50 bin liraya kadar geri ödemesiz işyeri desteği de söz konusudur.

Hiç paranız olmadan, tedarikçilerle anlaşma sağlayarak Devlet hibe ödemesinin arifesinde aldığınız ürünleri ödeme konusunda fikir birliğine varabilirsiniz, sermayesiz işyeri açabilirsiniz.

İşyeri açma kredisi veren bankalar Devletten bu hibeyi almak isterseniz eğer, güncel 2019 yılı kurs tarihlerini takip ederek, KOSGEB isimli kuruluşa başvurmanız şarttır.

Kurs tarihlerini incelemeniz sonucunda, anlaşmalı kuruluşların başvuru numaralarını arayarak, başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Kurs tarihleri linkine tıklayarak 2019 yılı içinde başlayacak olan kurslar hakkında bilgi alabilir ve katılım sağlayabilirsiniz.

Türkiye’de hizmet veren yerli ve yabancı tüm mevduat bankalarından iş kurma desteği almak mümkündür. Bu kredi desteğinden yararlanmak isteyenler, eğer vergi mükellefi iseler KOBİ Bankacılığı, henüz vergi tabi değillerse Bireysel Bankacılık yetkilisine başvurabilirler.

Kurulacak işletme için gerekli olan sermayenin miktarı, geri ödeme planı, başvuru sahibi işletme veya kişinin KKB puanlaması bankalar için önemli hususlardır. 20 bin liraya bayilik alınarak bir iş kurulabildiği gibi, 500 bin liraya bir büfede satın alınabilir.

Banka krediyi verirken, kişinin ödeme gücünü ve taahhüdüne göre gerekli evrakları ve belgeleri belirleyerek aylık, 3 aylık veya yıllık ödeme planlarını hazırlamaktadır.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası KOBİ Bankacılığında lider bir kuruluş olmakla beraber, kendi işlerinin sahibi olmak isteyen, gençlerimize, ev hanımlarına, işsizlere ve ek iş yapmak isteyenlere her türlü finansman desteğini sağlamaktadır.

Ziraat’ten işyeri kredisi almak için, çektiğiniz parayı geri ödeyebileceğinizi ispatlamanız ve aylık belirli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Bu illa ki, bir iş yerine ait maaş bordrosu olmayabilir. Aylık kira gelirleri veya evrak üzerinde ispatlanabilen tüm gelirleri olan kişiler bankadan kredi alabilirler.

 Esnafa nefes kredisi veren bankalar isimli içeriğimizi inceleyerek 2019 yılında verilmesi planlanan nefes kredisi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Devlet destekli işyeri açma kredisi

İpotek Tesisi

Yukarıda varsayılan envanterlerin hiç birine sahip olmayan kişiler, üzerine kayıtlı olan taşınmaz gayrimenkullerini ipotek ettirerek, iş kurma kredisi çekebilirler.

Bunun için banka taşınmazlarınıza bir eksper gönderir ve malın değerinin tespiti yapılır.

Bu işlem sonrasında örneğin taşınmazınız 200 bin lira değere sahipse, işyeri açmak için 100 bin lira tutarında, yani eksper oranının yüzde ellisine kadar iş kurma kredisi çekmenize izin verecektir.

Vakıank

Eğer açacağınız dükkan için işyeri kiralama yerine, dükkanı satın almak isterseniz Vakıflar Bankası doğru adresiniz. Banka her ay veya standart bir şekilde gelirleri olanlar için bireysel iş kurma kredileri vermektedir. Tabi bu krediler, Ticari KOBİ Kredilerinden hariçtir.

Eğer KOBİ iseniz, KOBİ Bankacılığına başvurmanız gereklidir. İkinci bir şart olarak kredi notunuzun düzgün olmasıdır. Eğer icralık, avukatlık bir durumunuz var ise, işiniz zor. Banka işyeri açma kredisi verdiği kişilere başlangıçta hayat sigortası yapmakta ve bu sigorta her yıl yenilenmektedir.

Eğer amacınız dükkan satın almaksa alacağınız dükkanın %75’i oranında krediniz Vakıflar Bankasında..

Bu sayfayı ziyaret ederek faiz hesaplama ve başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Bankası

Esnaflarımız en çok Halkbank tarafından desteklenmektedir. Ziraat Bankası nasıl çiftçiye ve tarımla uğraşanlara destek veriyorsa, esnafın desteği de Halkbank’tadır.

Halkbank Türkiye’de esnafa sıfır faizli kredi veren tek Devlet bankası olma özelliği taşımaktadır.

Çünkü, 3 kategori de belirlenmiş olan kriterleri yerine getiren gençlerimiz sıfır faizli işyeri kurma kredisi alabilirler. Halkbank işyeri kredileri şunlardır;

 1. Eskimiş ve kaybolmaya yüz tutmuş olan sanatları icra eden gençlerimiz için sıfır faizli iş kurma kredisi,
 2. KOSGEB’den onay alabilen, projesi kabul görmüş kişiler için destekler,
 3. 3 yıllık Ustalık Belgesine sahip olan kadın, erkek, genç, yaşlı tüm Ustalarımız için faizsiz kredi verilmektedir.

Eğer bu şartlara durumunuz uyuyor ise, gerekli evrakları ve belgeleri hazırlayarak, acilen Halkbank şubelerine başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Gerekli Evraklar ve Belgeler Listesi

Dükkan açmadan önce Belediye Başkanlığı, Vergi Dairesi, Esnaf veya Ticaret Odaları, Kooperatifler kayıt için bir çok evrak talep etmektedirler. Gerekli evraklar isimli yazımızdan, bu evrakların neler olduğunu listeleyebilirsiniz. Her kuruluşun istediği belgeler, farklı kategorilerde listelenmiştir.

Belgelere ilaveten son bir husus ise, bazı işyerlerini açmadan önce ustalık belgesi istenmektedir. Ustalık belgesine sahip olmayanların Ticaret Siciline kayıt olmadan (şirket açma) dükkan açmalarına müsaade edilmez. Ustalık Belgesi isimli içeriğimiz de, hangi sektörler için bu belgelerin gerekli olduğu, basit usulden vergi ödemenin şartları yer almaktadır.

Gerekli evraklar ve belgeler

Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankalar 2019 yılında iş kuracak kişilere verdikleri kredilerden en düşük 100 TL. civarında dosya masrafı talep ederler. Faiz oranları ise 1.15 ile 1.45 arasında değişiklik göstermektedir. Esnafkredi.

net olarak tavsiyemiz, kredi başvurusu yapmadan önce hesabınızı iyi yapmanız ve gerekli olduğunu düşündüğünüz kredi miktarından bir miktar daha fazla çekerek, kenara atmanızdır.

Eğer dükkanı açtıktan 2 ay sonra kapatmak istemiyorsanız, işlerin kötü gittiği günler için kenarda köşede bir miktar para bulundurmalısınız. Kredi Hesaplama işlemi yaparken mutlaka bu hususu da, göz önünde bulundurunuz.

KOSGEB ve Diğer Kurumlar

Kurum ve kuruluşların verdiği desteklerden yararlanmak için Kobi tanımına uygun olmanız gerekmektedir. KOSGEB tarafından kobi miyim? isimli formu doldurarak değişen kobi tanımına uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Devlet ortalama olarak her yıl esnafımıza belirli miktarlarda faizsiz kredi vermektedir.

  Kooperatif ve Halkbank Destekli 30 bin lira, KOSGEB destekli 50 bin lira sıfır faizli kredi ödemesi yapıldı. 2019 yılında da, bu desteklerin devam edeceğinden söz ediliyor. Öyleyse KOSGEB, TESKOMB, Vakıank, Ziraat Bankası, Halkbank, Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve esnaf kuruluşlarını takip ederek Devlet destekli iş kurma kredi desteklerine başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile Kaymakamlık iş kurma kredisi veriyor!

(6 votes, average: 5,00 5)

Источник: https://www.esnafkredi.net/isyeri-acma-kredisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.