Sigara, Sinüzit Hastalığına Neden Oluyor

Sinüzit belirtileri ve tedavisi nedir?

Sigara, Sinüzit Hastalığına Neden Oluyor

Günümüzde küçük, büyük, yaşlı birçok kişi de sinüzit hastalığına rastlamak mümkün. Yüzümüzde burun, göz, alın ve şakak çevresinde içi hava dolu boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklara sinüs adı verilmektedir.

Her sinüsün boyutları farklı olabilmekle birlikte, sayıları 15 ile 20 arasında değişmektedir. Yüz bölgemizde bulunan bu sinüsler kanallar sayesinde buruna açılır. Bu kanallar içinde burun mukosası yer alır. Bu mukoza bir salgı üretir.

Bu salgı burun içine gelerek, solunum yollarını ısıtır ve nemli kalmasını sağlar. Bazı zamanlarda bu mukoza iltihap yapar ve ortaya sinüzit rahatsızlığı çıkar.

Sinüzit Türleri Nelerdir?

İki çeşit sinüzit türü vardır. Bunlardan biri Akut Sinüzit, diğeri ise kronik sinüzittir. Akut sinüzit için iyi huylu olan sinüzit diyebiliriz. Çünkü tedavisi olan bir sinüzit çeşididir.

Kronik sinüzit ise tedavisi çok zahmetli olan bir sinüzit çeşididir. Kronik Sinüzitiniz var ise hayat standartlarınızın düştüğünü söyleyebiliriz.

Çünkü bu tip sinüzit türü, sık sık şikayetleriniz olmasını sağlayacaktır.

Sinüsün Görevleri Nelerdir?

Sinüzit belki ölümcül bir hastalık değil ancak, yaşam kalitesini etkilediği için önemli bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlıklı olan bir sinüsün vücut üstünde ki etkileri, sesinizin dağılımını yaparak, net çıkmasını sağlar, nefes alışların ısı ve kalitesinin kontrolü, kafa ağırlığının azaltılması ve oksijenin temizlenmesi gibi sıralayabiliriz.

Eğer sinüsleriniz iltihaplanmış ve sinüzit durumunuz ortaya çıkmış ise, bu sayılan durumların sizde verimli şekilde yerine gelmediğini fark edeceksiniz. Sinüzit insana oldukça ağır gelen bir hastalıktır.

Sinüzit Nasıl Ortaya Çıkar?

Herkeste olmasa da bazı insanlarda sinüzite yakalanma oranı oldukça yüksektir. Bazı insan bünyelerinin bu hastalığa karşı duyarlı olduğunu söyleye bilmek mümkün.

 Genel olarak nefes alıp verirken zorluk çeken insanlar ve burun içindeki kemiği eğri olan kişilerin sinüzit hastalığına daha çabuk yakalanacağını söyleyebiliriz.

Çünkü sorunlu bir burun yapınızın olması yukarıda da belirttiğimiz gibi mukoza salgısının üremesini engelleyerek iltihaplanmasına daha çabuk neden olur. Bu sebeple bu kişilerin sinüzit hastalığına yakalanması çok doğal bir durumdur.

Nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanan kişiler ve alerji taşıyan insanlarda da sinüzit riski vardır. Bu gibi durumlarda mukosa şişmekte ve sinüse giden bütün kanallar kapanmaktadır.

Nezle, grip olduğunuz durumlarda iyileşme süreciniz 1 haftayı geçiyorsa o zaman büyük ihtimal ile sinüzitiniz var demektir.

 Fazla sigara ve alkol kullanan kişilerde de sinüzite yakalanma oranının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Grip ve nezle olduğunuz zaman veya yaşadığınız soğuk algınlıklarından bir türlü iyileşme belirtisi göstermiyorsanız belki de sinüzit olmuş olabilirsiniz. Acaba başka hangi belirtilere dikkat etmek gerekli?  Kısa bir özet halinde belirtilerden bahsedelim. Sinüzitiniz var ise sürekli olarak kafanızda bir ağırlık hissine kapılacaksınız.

Dolu olan sinüsler, baş kısmına olduğundan daha fazla ağırlık yapmaktadır. Bu durum rahatsız edici en büyük belirti diyebiliriz. Sinüzit hastalığının başlıca belirtilerinden biri sürekli olarak burnunuzun tıkalı olmasıdır. Bu tıkanıklık kolay kolay geçmediği gibi, sık olarak ta tekrarlanmaktadır. Sinüzitiniz varsa sık sık ateşlenebilirsiniz.

Burnunuzdan gelen sıvı genel olarak sarı ve yeşile dönük olur. Sürekli olarak bir geniz akıntısı vardır ve konuşmalar genel olarak burundan çıkmaktadır. Sesin netlik durumunda sinüslerin etkili olduğunu yukarda da belirtmiştik. Bu durum işte bu belirtide kendini gösteriyor.

Sinüzitler yüz, alın ve şakaklarda kimi zaman dayanılmaz ağrılara da sebep olmaktadır.

Zaman zaman tat almanızı engeller, burunu derinden etkilediği için koku almanız da olumsuz yönde etkilenmektedir. Çocuklarda da aynı belirtiler olsa da bir yetişkine oranla daha hafif belirtiler gözlemlendiğini söyleyebiliriz.

Son sinüzit belirtisi olarak gözlerimizin görüşünde ortaya çıkan çift olarak görme, bulanıklık gibi durumlardan bahsedebiliriz. Görüldüğü üzere basit bir rahatsızlık olarak gözüken sinüzit neredeyse bütün duyu organlarımızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Kendinizde sinüzit olup olmadığını anlamak için bu belirtileri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Başınızı hareket ettirdiğinizde, eğilip kalkarken, çeşitli fiziksel hareketlerde yüzünüzde hissedilen bir ağırlık, yüzde bir şişkinlik hissiyatı var ise, sinüzit olma ihtimalinizin çok yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz.

Sinüzit Tanısı Nasıl Konulur?

Yukarıda bahsettiğimiz ve asla aksatmaya gelmeyecek belirtileri kendinizde hissediyorsanız çok vakit kaybetmeden bir kulak burun boğaz hekimine gitmeniz gerekmektedir.

Sizin kendinizin farkında vardığınız şikayetlerinizi doktorunuzla paylaşmanız, onunda bu tanıyı koymasına fayda sağlayacak. Bu sebeple hissettiğiniz her türlü belirtiyi doktorunuza anlatınız.

Baş ağrınız, burun akıntılarınızın rengi, tıkanıklık, yüzdeki şişlik hissiyatını özellikle belirtmenizde fayda var.

Doktor öncelikli olarak kulak ve burun muayene edecek, bu bulgular yetersiz kalırsa sinüsleriniz için sizden bir röntgen isteyecektir. Bazı durumlarda doktor röntgen çektirmek istemeyebilir, bu sebeple bu röntgeni siz de talep edebilirsiniz. Sinüzit çeşitlerinden bahsetmiştik.

Röntgen doktorunuzun akut sinüzit tanısını koymasına yardımcı olabilecektir. Ancak kronik bir sinüzit mevcut ise bunun için sadece röntgen yeterli olmayabilir. Kronik sinüzit teşhisinde genel olarak bilgisayarlı tomografi çekilerek sağlıklı neticeye varılabilir.

Ayrıca bazı zamanlarda endoskopi çekerek de burun içi incelemesi yapılabilir.

Sinüzit Tedavisi Nasıl Olur?

Yukarıda bahsedilen tüm şikayetleriniz üzerinde doktora giderek, sinüzit rahatsızlığınızın olduğunu öğrendiniz.

Peki bundan sonra nelere dikkat etmeli ve nasıl bir tedavi yolu izlemelisiniz? Akut bir sinüzitiniz varsa tedavinin amacı kapanan sinüslerinizi açmak olacaktır.

Bunun içinde en doğru yöntem antibiyotik kullanmaktır. Kesinlikle doktor tarafından önerilen olan antibiyotiği kullanmalısınız.

Doktora gözükmeden alınan antibiyotiklerin sağlığımız için zararlı olduğunu belirtmek isteriz. Ayrıca tedavinin olumlu sonuç verebilmesi için kullandığınız olan antibiyotiği tam olarak dozunda ve saatine dikkat ederek kullanmanız gerekmektedir.

Eğer sinüzit türünüz artık kronik bir sinüzit şekline gelmişse, o zaman antibiyotik tedavisi çok başarılı olmayacak, ya da geçici çözümler sunacaktır. Kronik sinüzit için çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlardan biri Balon Sinüsoplasti yöntemidir.

Bu yöntem yeni bir yöntem olmasına rağmen ilgi gören ve sonuç veren bir tedavi yöntemi haline geldi. Bu yöntemde burun içine girilerek 15-20 dakika gibi bir sürede tüm sinüsler temizlenerek açılmaktadır. Kişi bir gün sonra normal hayatına döner ve sağlığına kavuşmuş olur.

Diğer yöntem ise burun eğriliği, et, kemik gibi sinüziti tetikleyen rahatsızlıklardan ameliyat ile kurtulmaktır. Bu durum sinüsleri oldukça rahatlatacak bir durumdur. Yine de genel olarak ameliyat yerine ilaçlı tedavinin ve balon ile açma tekniğinin kullanıldığını söyleyebiliriz.

Sinüziti Olan Kişilere Tavsiyeler

Son olarak eğer sinüzitiniz var ise, kendinizi korumanızı tavsiye etmekte fayda var.

Banyo yaptıktan son ıslak saç ile dolaşmak ve ıslak saç ile uyumak, soğuk ortamdan sıcak, sıcak ortamdan soğuk ortamlara ani geçişler sinüzit hastalığını tetikleyen nedenlerdir.

Sinüzit hastasıysanız evinizde buhar makinesi bulundurmak, sizi oldukça rahatlatacak bir yöntemdir. Kalorifer kenarlarında içi dolu bir su bulundurmanız odanın nemini koruyacak kulak burun boğaz enfeksiyonlarına karşı sizi koruyacaktır.

En önemlisi ise tüm bu belirtileri kendinizde görebiliyorsanız hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanızda fayda var. Çünkü sinüzit kulağa kolay gelen bir hastalık gibi gözükse de ileri vakalarından oldukça rahatsızlık veren bir hastalıktır. Sağlıklı Günler.

Источник: https://www.kanseroloji.com/sinuzit-belirtileri-ve-tedavisi-nedir-4919.html

Sinüzit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Sigara, Sinüzit Hastalığına Neden Oluyor

Yüz bölgesindeki ağrı şikayeti ile teşhisi konulan sinüzit; alın, göz çevresi ve burnun iç kısımlarında bulunan hava boşlukları ile ilgili olan bir rahatsızlıktır. Buralarda bulunan sinüslerin sayısı yaklaşık 20 tanedir ve büyüklükleri de birbirinden farklıdır. Burun ve alın bölgesinde yer alan sinüslerin nemli kalması için mukoza üretilmesi gerekir.

Üretilen bu mukoza yapısının iltihaplanması sonucunda sinüzit meydana gelir. Sinüzit kronik ve akut olmak üzere iki çeşidi bulunan bir hastalıktır. Sinüzit hastalığıa yakalanma riski herkes için bulunsa da, bazı risk faktörü grubunda yer alan kişilerde sinüzit daha sık görülmektedir.

Bademcik Taşı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Özellikle burnunda şekil ve yapı bozukluğu olanlar, solunum yollarındaki nefes almayı zorlaştıran pürüzleri bulunan kişiler sinüzite yakalanmak için daha yatkın bünyeye sahiptirler. Soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkların bir haftadan uzun sürdüğü kişilerde sinüzitten şüphelenmek için pek çok sebep vardır.

Sinüzit Nedir?

Sinüzit genellikle saçların ıslak bırakılmasından dolayı ortaya çıktığı düşünülse de, sinüzit olmak için birçok sebep vardır. Burun ve alında bulunan hava boşluklarının içindeki mukoza yapısının çeşitli nedenlerden dolayı iltihap kapması, başlıca sinüzit nedenlerinden biridir.

Yüzün iç kısmında yer alan sinüslerin insan sağlığı için pek çok yararı vardır. Havayı sıcak bir şekilde akciğerlere ulaştırmak, havayı nemlendirmek ve insan sesindeki tınıyı ayarlamak gibi görevleri mevcuttur.

Farklı sebeplerden dolayı sinüslerde bulunan mukozanın mikrop kapması ve iltihaplanması durumunda sinüzit oluşmaktadır.

Sinüzitin Nedenleri Nelerdir?

Solunumu direkt olarak etkileyen bir rahatsızlık olan sinüzitin başlıca sebepleri arasında, burun içinde yer alan etler yer almaktadır. Ayrıca geniz etinin gerekenden büyük olması ve geniz akıntısı, mukus akışının sağlıklı olmasını etkileyen ve sinüzite neden olan sebepler arasındadır.

Sık sık burun tıkanıklığı yaşayan ve bunun içinde sıkça burun açıcı sprey kullanmak sinüzitin tekrarlamasına sebep olur.

Sıkça soğuk algınlığı hastalıklarına yakalanan kişilerde de sinüzit görülme ihtimali daha fazladır. Diğer yandan sigara içmek, saman nezlesi ve reflü de dolaylı yollardan sinüzite yol açmaktadır.

Uçağa binmek gibi ani basınca maruz kalmak da sinüzite neden olmaktadır.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit en fazla grip benzeri soğuk algınlığı hastalıkları sonrasında gerçekleştiği için ilk belirtileri bu hastalıklarınkiyle benzerlik göstermektedir. Göz ve yüzde zonklama şeklinde ağrı başlayabilir.

Halsizlik, hafif ateş, burun tıkanıklığı, ağız kokusu, koku ve tatta bozukluklar, boğaz ağrısı, genizden gelen yeşil akıntı, iştahsızlık, bulantı gibi belirtiler baş göstermektedir. Baş ağrısı sinüzitte sık sık belirti şeklinde başlayabilir. Ancak her baş ağrısını sinüzit gözüyle bakmak yanlıştır.

Sinsi bir hastalık olan sinüzit yukarıdaki semptomlar dahilinde baş ağrısıyla birleştiğinde kişiye rahatsızlık vermektedir.

Sinüzitten Korunma Yolları Nelerdir?

Bir kere sinüzite yakalanan kişi gerekli önlemleri almadığı takdirde, sinüzitini kronikleştirme ihtimalini artırmaktadır. Bu noktada sinüzit nedenlerini iyi bilerek ona göre önlem almak, sürekli tekrarlama özelliği bulunan sinüzitten korunmayı sağlar. Bu noktada sık gribal enfeksiyona yakalanan kişilerin bu durumu mutlaka doktor kontrolünde tedavi ettirmeleri şarttır.

Enfeksiyonla birlikte sürekli dolan sinüslerin etkili yöntemlerle boşaltılması gerekir. Bunun için tuzlu su ile sinüslerin yıkanması işlemi oldukça etkilidir.

En önemlisi ile banyo sonrasında saçlar mutlaka kurutulmalı ve dışarı çıkarken da asla ıslak saçla çıkılmamalıdır.

Ayrıca burunda bulunan yapısal bozukluklar da tedavi edilerek sağlıklı bir solunum yoluna sahip olunmalıdır.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kışın kaloriferden kuruyan hava burun tıkanıklıklarına sebep olur. Odayı nem cihazıyla veya kaloriferlerin üzerine su koyarak nemlendirebilirsiniz. Grip aşısı yaptırabilirsiniz. Alerjileriniz bulunuyorsa alerji tedavisi veya bunun önlemlerini alabilirsiniz.

Sinüzit Tedavisi Nasıldır?

Çok tehli bir hastalık olmayan sinüzitte, doktorlar tarafından hastalığın boyutuna göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Bu noktada kronik ya da akut özelliklerde olması esas alınırken, ilaç tedavisi genellikle tercih edilen yöntemler arasındadır. Akut tedavi yaklaşık iki hafta sürmektedir. İlaçla veya kendiliğinden geçebilmektedir.

Kronik sinüzitte hastalığın atlatılması aylar sürebilmektedir. Kronikleşen sinüzit ilaçla veya kendiliğinden geçmiyorsa son çare olarak ameliyatla sinüsler alınmaktadır.

Kronik sinüzit hastalarına “Endoskopik Sinüs Cerrahisi” ya da  “Balon Sinoplasti Cerrahi” yöntemi uygulanabilmektedir. Endoskopik sinüs ameliyatında, burun kanallarında oluşan polip veya anatomik bozukluklar düzeltilir.

Böylece sinüslerin kanalları açılması sonucu hastayı rahatlatma söz konusudur. Fakat bu yöntemde daha uzun sürede iyileşme gözlenir. Balon sinoplasti daha kolay ve tercih edilen bir yöntemdir.

Sadece yüz, alın ve geniz bölgesindeki sinüslere uygulanarak tedavi sağlanmaktadır.

Bronşit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Sinüzit tedavisi kesinlikle yarıda bırakılmamalıdır. Medikal tedavi olarak tanımlanan antibiyotik ve çeşitli burun açıcı spreylerin yer aldığı tedavi şekli, sinüzit tedavisinde yüksek oranda başarı sağlamaktadır.

Yaklaşık 3 aydan fazla süren sinüzit şikayetlerinde hastalığın tam nedeninin saptanması için hastadan tomografi talep edilmektedir. Tomografi sonucunda ortaya çıkan sebeplerin tedavisi için, gerekli uygulamalar doktor tarafından yapılır.

Sinüzit tedavisinde ameliyat en son çare olarak görülse de, kronikleşen ve medikal tedaviye cevap vermeyen hastalar için ameliyat tek ve kalıcı çözümdür.

Источник: https://bilgihanem.com/sinuzit-nedir/

Sinüzit Nedir? Sinüzit Belirtileri ve Sinüzit Tedavisi

Sigara, Sinüzit Hastalığına Neden Oluyor

Sinüzit yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplı doku ile dolmasından ortaya çıkan hastalıktır. Burun tıkanıklığı, sarı-yeşil renkte burun akıntısı, geniz akıntısı, baş ağrısı ve koku almada güçlük ile kendisini göstermektedir. Memorial Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz Bölümü uzmanları sinüzit belirtileri, tedavisi ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Sinüzit Belirtileri

Sinüzitin belirtileri kişiden kişiye değişir. Genelde insanlar başı veya yüzü ağrıdığında sinüzit olduğunu düşünürler, oysa sinüzit kendisini ağrı ile çok az fark ettirir.

  Sinüzitte ağrı oranı yüzde 5 civarında seyreder. Sinüzitte daha ön planda olan şikâyetler, burun tıkanıklığı, sesteki bozulma, yüzde dolgunluk hissi ve burun akıntısı olarak biliniyor.

Genel olarak sinüzit belirtileri bu şekilde tanımlanabilir;

 • Geceleri veya sabaha karşı ortaya çıkan inatçı öksürük,
 • Sarı-yeşil renkli koyu kıvamlı burun akıntısı,
 • Göz çevresinde basınç hissi,
 • Nefeste kötü koku, koku alma bozukluğu, mide bulantısı ve/veya kusma,
 • 10-14 günden fazla süren soğuk algınlığı (nezle/grip), bazen hafif ateş yükselmesi,
 • Burun tıkanıklığı ve horlama,
 • Geniz akıntısı ile birlikte bazen boğazda yanma,
 • Davranış değişiklikleri,
 • Uzun süre geçmeyen baş ağrısı

Sinüzit Nedenleri

Sinüzitin pek çok farklı nedeni olmakla birlikte en sık görülen nedenleri şöyledir;

 • Viral üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) : Sinüzitin en sık nedenidir. Nazal mukozanın viral enfeksiyona bağlı ödem ve inflamasyonu ile sinüs boşalma kanallarının tıkanması, aynı zamanda üretilen mukusun ostiumları tıkayacak şekilde koyu kıvamlı olması sinüsler içinde salgı birikimi ve oksijenlenmede bozulmaya neden olur. Bu aşamayı takiben ikincil bakteriyel çoğalma ile sinüzit oluşur.
 • Alerjiye bağlı sinüs ostiumlarını tıkayan mukoza ödemi ikinci önemli sinüzit nedenidir.
 • Burun içi eğrilikler (septum deviasyonu),
 • Polipler,
 • Burun eti büyümeleri (konka hipertrofileri) gibi sinüs boşalma kanallarını daraltan ya da tıkayan anatomik patolojiler
 • Özellikle çocuklarda görülen büyümüş geniz etleri
 • Yüzme veya uçak yolculuğu esnasında oluşan basınç değişiklikleri ostiumların kapanmasına yol açar.

Sinüzit, hipertansiyon ve romatizmadan daha fazla görülmekle birlikte yaşam kalitesini şeker hastalığı ve kalp hastalıklarından daha fazla bozmaktadır. Yalnızca fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da olumsuz etkileri vardır.

Sinüzit; burun tıkanıklığı, alın bölgesinde ağrı, halsizlik ve yorgunluk, gece ağzı açarak uyuma, horlama gibi sorunların yanı sıra mide, bağırsak ve akciğer sorunlarına da zemin hazırlıyor.

Bu nedenle sinüzite neden olan etkenler ve sinüzit mutlaka tedavi edilmesi gerekir.   

Islak Saç Sinüzite Neden Olur Mu?

Islak saç ile dışarı çıkmanın ya da duş sonrası saçları kurutmamanın sinüzite neden olup olmayacağı halk arasında en sık merak edilen konulardan biridir.

  Burnunda alerjisi veya polipleri olan veya alerjiye bağlı burun etleri büyüyen kişiler ıslak saçla dışarı çıktığında bu kişinin burun mukozası sıcak-soğuk değişimi esnasında alerjik olarak şişeceğinden ve sinüslerin delikleri kolayca kapanacağından sinüzit olma riskleri artar.

Bu bilgi, kişinin saçını kestireceği, kısa saçla bu riski ortadan kaldıracağı anlamına gelmez. Bu, sıcak-soğuk değişimi ile ilgili bir problemdir ve herkeste görülebilir fakat genel olarak burunda bunu kolaylaştırabilecek bir yatkınlık veya hastalık varsa daha sık karşılaşılır.

Sinüzit Baş Ağrısı

Halk arasında baş ağrısının en önemli nedenlerinden biri de sinüzit olarak bilinmektedir. Sinüzit oldukça şiddetli ve hayat kalitesini etkileyen bir ağrıya neden olabilir. Burun çevresindeki hava dolu boşluklar olan sinüslerden köken alan baş ağrısı nedenleri kısaca;

 • Mukozal temas yüzeyleri ve vuran ağrılar
 • Havalanma yetersizliği sonucu oksijensizlik veya negatif basınç
 • İltihabi dokuların(polip) çevre dokulara basıncı sonucu ortaya çıkanlar şeklinde sıralanabilir.

Birçok sinüs hastalıklarında birden fazla sinüsün hasta olması doğaldır. Dolayısı ile ortaya çıkan şikayetler, bir ve birden fazla sinüsün oluşturduğu bir bütün olacaktır. Bunun yanı sıra yansıyan ağrı fenomeni de işe karışır.   

Yanak bölgesi sinüslerinde ağrı, sinüs bölgesinden üst dişlere doğru ilerler. Ağrı bazen elmacık kemiği, geniz ve alın bölgesinde duyulur. Kronik sinüzitlerde ağrı, genel kanının aksine daha az rastlanan bir belirtidir. Yanak sinüsünün habis tümörlerinde ağrı ancak ileri devredeki bir şikayet olabilir.

Yanak sinüslerinin kistleri de ağrı nedenidir. Kistler büyüyüp sinüsün içini kapladığında özellikle sinüs ağızlarına yaptıkları baskı ile ağrı nedeni olurlar. Ağrı genellikle şiddetli olup yanak bölgesinden taşarak alın sınırlara kadar dayanır. Gözyaşı salgısında artma ve burun tıkanıklığı vardır.

                                     

Burun kökü sinüslerinin akut enfeksiyonlarında aynı taraf burun kökü ve gözler arkasında ağrı vardır. Nadiren tek başına bulunur. Genellikle yanak ve alın sinüziti beraberinde pansinüzit şeklinde mevcuttur. Osteoma denilen selim tümörleri de başlangıçtan itibaren ağrı yapmaları ile tanınır.

Alın ağrılarında genellikle alın bölgesi sinüzitleri çok sorumlu tutulur. Halbuki alın sinüsü ağzının anatomik özelliğinden dolayı boşalmasının kolay olması, alın bölgesi sinüzitlerinde ağrının çok olmamasını sağlar.  

Burun sinüsleri arasında özellikleri yönünden en az tartışması yapılmakla beraber, hala klinik bulguları yönünden hakkında son söz söylenmemiş olanı kafa tabanı sinüsleridir.

Birçok şikayet ve hastalık hala kafa tabanı sinüzitlerinin sorumluluğuna sığınmaktadır.

Akut enfeksiyonunda kafa arkası baş ağrısı, alın ve iki taraflı şakak ağrısı, omuza, dişlere, damağa ve buruna yayılan ağrı, ense sertliği, geniz arkası ağrısı, unutkanlık ve dalgınlık görülebilir.                       

Sinüs içerisinde bulunan hava teorik olarak dışarıda bulunan hava ile aynı atmosferik basınçtadır ve basıncın dengelenmesi, sinüs ağızlarının normal geçirgenlikleri ile ilişkilidir.

Bu ilişkinin bozulması sinüsteki hava basıncının dış ortama göre fazla ya da eksiklik göstermesi gibi bir oluşuma neden olur. Bunun pratik sonucu bir ağrının ortaya çıkmasıdır.

Özellikle sinüs içindeki hava basıncının azalması ile beraber olan “vakum sinüzit” ve “vakum baş ağrısı” adı verilen bir oluşumdan söz edilmektedir.

Bu durum; ya sinüs ağzının herhangi bir nedenle tıkanması ve içindeki gazların mukoza tarafından emilmesi sonucu olarak ya da dış atmosferik basınç değişikliklerine uyum sağlamaması sonucu olabilir. Sinüs ağzının iltihabi, alerjik ve tümöral oluşumlar sonucu tıkanması ve hava geçirgenliğine mani olması ile açıklanmaktadır. Sinüs ağzının açılması ağrıyı ortadan kaldırır.

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit doğru tedavi edilmediğinde kronik farenjit, kronik gastrit, reflü, göz çevresi enfeksiyon ve apseleri, menenjit, beyin apsesi gibi çok ciddi hastalıklara neden olabilir.  Sinüzit tanısı kulak burun boğaz muayenesi ve endoskopik muayene, direkt grafi ve sinüs tomogrofisi yöntemleri ile konulur.

“Akut”, “Subakut” ve “Kronik” olarak sınıflandırılan hastalıkta; akut sinüzitler yaklaşık 4 hafta sürer. İlaç tedavisiyle ya da kendiliğinden geçer. Subakut sinüzit bir geçiş evresidir. Bu evrede akut sinüzit iyileşmemiş; kronik sinüzit ise tam olarak oluşmamıştır. Kronik sinüzit ise yaklaşık 3 aydan uzun sürmektedir. Öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır.

Eğer sinüzit kronikleşmişse yani ilaç ile tedavi edilemiyorsa sinüzit ameliyatı gündeme gelebilir.

Kronik sinüzit hastalarına “Endoskopik Sinüs Cerrahisi” ya da uygun görülen hastalarda “Balon Sinoplasti Cerrahi” yöntemi uygulanabilmektedir. Endoskopik sinüs ameliyatında sinüslerin doğal kanallarını tıkayan polip veya diğer anatomik bozukluklar düzeltilerek sinüslerin kanalları açılmaktadır. Fakat bu yöntem daha uzun iyileşme dönemi gerektirir.

Komplikasyon riski açısından dikkatli ve özenli yapılması gereken bir ameliyattır. Balon sinoplasti daha güncel bir yöntemdir sadece yüz, alın ve geniz bölgesindeki sinüslere uygulanmaktadır. Hastanın bu yöntem için uygunluğu doktor tarafından belirlenmelidir.

Bu tedavi ile hasta aynı gün taburcu edilmekte, ertesi gün işine dönebilmekte ve hastanın doğal anatomik yapısı bozulmamaktadır.

“Balon Sinüsoplasti” burun içinde hiçbir dokuya zarar vermeden, kanamaya yol açmadan ve tampon gerekmeden hızlı bir şekilde iyileşme sağlamaktadır. Bu yöntem, kalbin tıkanan damarlarının açılmasında kullanılan yönteme benzer bir şekilde sinüs tedavisinde uygulanmaktadır.

Yöntemde, sinüslerin kapalı olan deliği bulunduktan sonra sönmüş haldeki balon bu deliğe yerleştirilmekte ve röntgen altında balonun doğru yerde olduğu gözlendikten sonra belli bir basınçla balon şişirilmektedir.

Böylelikle açılması ya da genişletilmesi gereken delikte başarı sağlanmaktadır.

Balon Sinüsoplasti’nin Avantajları

Balon Sinüsoplasti, kanlı cerrahi olmaması, işlem sonunda bölgede cerrahiye bağlı bir skar ve buna bağlı bir kapanmaya yol açmaması açısından önemlidir.

Aynı zamanda cerrahi işlemde ortaya çıkabilecek göz, beyin ve damarsal yapılara ait komplikasyonların ortaya çıkmaması açısından da son derece güvenilir bir yöntemdir. Hasta, sadece 20 dakikada uygulanan balonla sinüzit tedavisi ile bu sıkıntıdan rahatlıkla kurtulabilir.

Hastanın hastanede kalış ve iyileşme süreci son derece kısalır. Aynı gün taburcu olup ertesi gün normal yaşantısına geri dönebilir. Operasyon sonrasında ağrı problemi olmaz. Her türlü sinüzit olgularında uygulanmakla birlikte doğru seçilmiş olgularda çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Yöntem, sinüzit hastaları için korkulu rüya olan sinüzit operasyonlarında bir çığır sayılabilir. Balonla sinüzit tedavisi, et büyümesi ile birlikte sinüzit de bulunan hastalara, küçük sinüsleri tıkalı olanlara ve 17 yaşından küçük kişilere uygulanmamaktadır.

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Çocuk sinüzitlerinde sinüslere yönelik ameliyat gerektiren durumlar, ilaç tedavisine dirençli olan vakalardır. Sinüzit nedeniyle göz etrafında oluşan iltihaplanma tedavisinde de ameliyat önemli bir seçenektir.

Kronik sinüzit ile birlikte geniz eti olan veya sık bademcik enfeksiyonu geçiren çocuklarda, geniz eti ve gerektiğinde bademciklerin alınması tek başına kronik sinüziti tedavi edecek bir yöntem değildir, buna yardımcı bir tedavi de uygulanmalıdır.

Uygun zamanda verilen ilaç tedavisi ile gereken durumlarda yapılan geniz eti ve bademcik ameliyatlarına rağmen iyileşmeyen kronik sinüzitlerde tercih endoskopik sinüs ameliyatıdır.

Bu ameliyattaki en önemli amaç, sinüs ağızlarının açılmasını sağlamak ve sinüslerin içini temizlemek olmalıdır. Eğer çocuğa uygun en önemli tedavi seçeneği ameliyat ise bu vakit kaybedilmeden yapılmalıdır.

Sinüzitten Korunma Yolları

Tedavi edilse de tekrarlayabilen bir hastalık olan sinüzitin oluşumunun nasıl engellenebileceğini bilmek büyük önem taşır. Sinüzitten korunmak için bu tavsiyelere uyulması önerilmektedir;

 • Gribal enfeksiyon mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.
 • Enfeksiyon süresince burun daima açık tutulmalıdır. Bunun için okyanus sularını kullanmak ya da denize girmek sinüslerin boşalması açısından yararlıdır. Evde bir su bardağının içine bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat karıştırılarak hazırlanan sıvı ile burun içi yıkanabilir. Bunlar gribal enfeksiyonlarda sinüslerin dolmasını engelleyecektir. Burnu açık tutmak için ayrıca mentollü, okaliptus buharı yapılabilir.
 • Dışarı, ıslak saçla çıkmamaya önem verilmelidir.
 • Direkt rüzgara maruz kalınmamalıdır.
 • Alerji tedavisi ihmal edilmemelidir.
 • Burun kemik eğrilikleri, burun etlerinin büyüklük ve şişliği tedavi edilerek ortadan kaldırılmalıdır.

Sinüzit Hastalığında Bilinen Yanlışlar!

Halk arasında sinüzite iyi geleceği düşünülen bazı yöntemler hayati birtakım sonuçlara neden olabilir. Sinüzite iyi geldiği düşünülen bazı doğal tedaviler, bitkisel tedaviler çok riskli olabilir.

Sinüzite iyi geldiği düşünülen bitkiler buruna sıkılmamalı.

Aksi taktirde kullanılan bitki, burnun arkasından alt solunum yoluna doğru akarsa bir gırtlak ödemine neden olarak hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

Burun süratli sümkürülmemeli, çok şiddetli sümkürmelerde burundaki enfeksiyon kulağa gidebilir. Bu durum ise orta kulak iltihabı ile sonuçlanabilir. 

Güncellenme Tarihi: 10 Kasım 2017Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/sinuzit-ve-tedavisi/

Sinüzit Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Ne İyi Gelir? Sinüzit Doğal Tedavisi

Sigara, Sinüzit Hastalığına Neden Oluyor

En yaygın kronik sağlık sorunları arasında yer alan sinüzit, hava sıcaklığının ani düşmesiyle birlikte ortaya çıkar. Sinüzit, grip ve nezle ile birlikte burun tıkanıklığı ve baş ağrısıyla kendini gösteren, insanların duygu durumunu ve yaşam kalitesini ciddi düzeyde etkileyen bir hastalıktır.

Sinüzit Neden Olur?

 • Burun yapısında eğrilik olması
 • Sinüslerin burna akmasını sağlayan kanalların tıkanması
 • Poliplerin olması
 • Burunda et bulunması
 • Burun spreylerinin yanlış ve fazla kullanılması
 • Geniz akıntısına sahip olunması
 • Mukusun kıvamının veya içeriğindin değişmesi
 • Aşırı sigara kullanımı ile sinüs kanallarında tıkanma meydana gelmesi
 • Saç ıslakken dışarı çıkılması sonucunda burun mukozasının sıcak-soğuk değişimi ile sinüslerde kapanma yaşanması
 • Hava şartlarında meydana gelen değişmeler ve
 • Uçak yolculuğunda veya yüzme gibi durumlarda yaşanan ani basınçlar nedeniyle ostiumlar tıkanarak sinüzite neden olur.

Yukarıda yer alan durumlardan en az birinin gerçekleşmesi sonucunda, kişilerde sinüzit oluşumu kaçınılmaz olmaktadır.

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzite ne iyi gelir? Sinüziti bulunan kişilere ne iyi gelir?” sorularının cevabı çok basittir.

Sinüzit, sıcak soğuk değişimi nedeniyle kolaylıkla oluşabilecek bir rahatsızlık olduğu için, sinüzite iyi gelen şeylerden biri vücudu koruyan, sıkı kıyafetler tercih etmek, saçlar ve vücut ıslakken dışarı çıkmamak ve beslenme düzenine dikkat etmektir.

Bazı besinler sinüzit oluşumunu önlerken bazı besinler ise aksine sinüzitin oluşmasını tetiklemektedir. Bu nedenle beslenme düzenine önem verilmeli, bolca su tüketilmelidir.

Kronik sinüzit vakalarında ilaç tedavilerine başvurulabilir ancak yeterli gelmediği durumlarda cerrahi müdahaleye gerek duyulabilmektedir. Kronik olmayan sinüzitlerde ise evde doğal yollarla tedavi etmek mümkün olmaktadır.

Sinüzit Doğal Tedavisi

Sinüzit doğal tedavisi, beslenme alışkanlıkları değiştirilerek ve bazı doğru besinleri tüketerek yapılabilmektedir. Sinüzit, kolayca iyileştirilebilen ve doğal yollarla tedavisi yapılabilen hastalıklarındandır. Sinüzit doğal tedavisi için yapılması gerekenler şöyledir;

Bol su tüketilmelidir. Vücut hastalıklarla mücadele ederken bolca su kaybeder ve bu su kaybı ile vücudun direnci düşer. Bunun önlenmesini sağlamak ve sinüslerin boşalmasını sağlamak için bolca su tüketilmelidir.

Buhar banyosu yapılmalıdır. Sinüzitle mücadele ederken yapılması gereken en etkili yöntemlerdendir. Derin bir kabın veya kovanın içine kaynar su doldurulmalı ve içine mentollü bir yağ damlatılmalıdır.

Daha sonra bu kabın içine baş eğilir ve başın üzerine bir havlu örtülerek de dışarıdan hava girmesi engellenir. Bu şekilde yapılan buhar banyosu ile tıkanan sinüs kanalları incelip, akmaya başlar.

Haftada birkaç kez yapılması yeterli gelecektir.

Siyah üzüm çekirdeği tüketilmelidir. Siyah üzüm çekirdeği, sinüzitle mücadele ederken, tüketilmesi gereken faydalı besinlerdendir. Sinüzit nedeniyle oluşan iltihaplanmalara ve ağrılara iyi gelirken, mukusun akmasına da yardımcı olmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta ise siyah üzüm çekirdeğinin çekirdeklerin ayıklanarak tüketilmelidir.

Bitki çayları içilmelidir. Bitki çayları, içerdiği faydalı bitkiler ile vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda sinüslerin akmasını sağlayarak, sinüzit nedeniyle oluşan baş ağrılarını hafifletici etki yaratırlar. Bu nedenle sinüzit doğal tedavisi olarak önerilen tedavi yöntemlerindendir.

Sinüsler Nasıl Boşaltılır | İbrahim Saraçoğlu

Источник: https://saglikhaberleri.com/sinuzit-belirtileri-nelerdir-neden-olur-ne-iyi-gelir-sinuzit-dogal-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть