Sigaranın Akciğer Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Sigaranın Zararları

Sigaranın Akciğer Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Sigara içiminin sağlığınız için tehli olduğu bilinen bir gerçektir. Neredeyse her kanser, sigara içenler arasında artmış bir risk ile ilişkilidir. Sigara içmenin tehleri, annesinin rahminde masumca oturduğu için doğmamış çocuğu bile etkiliyor.

  Tüm tütün ve tütün mamülleri sağlığımız için son derece zararlıdır. Sigarayı bırakmak haricinde alınabilecek başka bir tedbir bulunmamaktadır. Bu alışkanlığın puro, pipo, elektronik sigara veya nargile ile değiştirilmesi bu durumu maalesef değiştirmemektedir.

Her birisi sağlığımız için tehdit unusuru oluşturmaktadır. Bir sigarada yaklaşık 600 adet kimyasal bileşken mevcuttur. Bu kimyasal maddeler sadece sigaralarda değil purolarda veya nargilelerde de bulunabilmektedir.

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne (National Cancer Institute) göre purolarda sigaraya göre daha yüksek oranda toksin, katran ve kanserojen madde bulunmaktadır.

Nargile kullanırken daha fazla duman teneffüs edilmektedir. Nargilelerde çok zehirli bileşkenler vardır. Sigaraya oranla daha fazla miktarda karbon monoksit ortaya çıkarır.

Aynı zamanda daha fazla sigara dumanı ortaya çıkaran nargile yine kaçınılması gereken bir tütün mamülüdür. Toplumda sigaradan daha az zararlı olduğu algısı olsa da sağlık açısından son derece tehlidir.

Dünyadaki ölüm oranlarına bakıldığında sigara içenlerin oranı içmeyenlere göre 3 kat daha fazladır. Sigara, önlenebilir ölümlerin en başlıca nedenidir.

Amerikan Akciğer Derneği’nin (American Lung Association) yaptığı araştırmaya göre bir sigara yakıldığında 7000’den daha fazla kimyasal bileşken ortaya çıkmaktadır. Bu kimyasalların çoğu zehirlidir ve bunlardan en az 69 tanesi kansere sebebiyet vermektedir.

 • Ebeveynlerin sigara içimi, 200.000’den fazla astım atağına ve 709.000’den fazla kulak enfeksiyonu ziyaretine neden olur.
 • Tütün reklamcılığı bağımlılık sürecinde önemli bir rol oynamaktadır; çünkü sigara içmenin sağlık üzerindeki etkisini anlamaya yetecek kadar yaşlanmadan, gençleri sigarayla hayat boyu ilişki içine sokmaya teşvik eder.
 • 2009 yılında ortaokul öğrencilerinin% 5’inden fazlası mevcut sigara içiciler iken bütün lise öğrencilerinin yaklaşık % 20’si sigara içtiğini bildirmiştir.
 • Hâlâ sigara içenler arasında, sigara içimi ile ilişkili hastalıkların% 73’ü kronik akciğer hastalığından kaynaklanmaktadır. Sigara içenlerde sigara içimi ile ilgili tüm koşulların% 50’sini kronik akciğer hastalığı oluşturmaktadır.
 • Sigara, preterm doğum riski, düşük doğum ağırlığı, SIDS, ektopik gebelik riski de dahil olmak üzere birtakım gebelik sorunlarına neden olabilir.
 • Sigara içmek, bir kadının hamile kalmasını zorlaştırabilir. Ayrıca doğum öncesi ve doğum sonrası bebeğinin sağlığını da etkileyebilir. 

Her yıl daha fazla ölüme neden olur: 

 • İnsan bağışıklık eksikliği virüsü (HIV)
 • Yasa dışı uyuşturucu kullanımı
 • Alkol kullanımı
 • Motorlu taşıtlarda yaralanmalar
 • Ateşli silahla ilgili olaylar

Sigara, vücudun neredeyse her organına zarar verir, birçok hastalığa neden olur ve genel olarak sigara içenlerin sağlığını azaltır.

Sigara içiminin aşağıda belirtilen vücut üzerindeki semptomları ve organlara etkileri

Sigaranın vücut üzerinde iç ve dış yapısına zararları

Sigaranın zararları vücut sistemlerinde bulunan etkileri oldukça fazladır. Merkezi sinir sistemi, solunum, dolaşım, cinsel sağlık, kalp damar hastalıkları, cilt ve deri üzerinde ciddi problemler oluşturmaktadır.

Sigaranın Merkezi Sinir Sistemine Zararları

Merkezi sinir sistemine hasar verir.

Tütünün içeriklerinden biri, nikotin adı verilen ruh halini değiştiren bir ilaçtır. Nikotin beyninize sadece birkaç saniye içinde ulaşır ve sizi bir süre daha enerjik hissettirir. Fakat bu etki azaldığında, kendinizi daha yorgun hissedersiniz. Nikotin son derece alışkanlık yaratıcıdır, bu nedenle insanlar sigara içmeyi bırakmakta çok zorlar.

 • Nikotinden fiziksel olarak geri çekilme, bilişsel işlevlerinizi zayıflatabilir ve kendinizi endişeli, sinir bozucu ve üzgün hissetmenizi sağlayabilir.
 • Baş ağrılarına ve uyku sorunlarına neden olabilir. Sigaranın zararları, merkezi sinir sitemi üzerinde etkileri  göz ardı edilecek bir durum değildir.
 • Sigara, görme, tatma, koklama duyularınızı zayıflatmaktadır. Böylece yemek yemekten aldığınız hazzı azaltarak sizi daha iştahsız hale getirebilir.
 • Vücudunuzda nikotin etkisini düşüren, kortikosteron adlı stres hormonu vardır. Eğer stres altında iseniz  bu stres hormonunun yarattığı etkiyi daha fazla hissetmek için nikotin almanız gerekir.  Bu sizi daha depresif bir hale getirmektedir. Baş ağrısı ve uyku bozukluğu da sıkça görülen diğer sağlık problemlerdir.

Sigaranın Solunum Sistemine Zararları

Solunum sistemi ciddi derecede hasar görür.

 Dumanı nefesinize çektiğiniz zaman ciğerinize zarar veren maddeleri almış oluyorsunuz. Zamanla ciğeriniz zararlı kimyasal maddeleri filtreleme yeteneğini kaybetmeye başlar. Sadece öksürmek toksinlerden kurtulmak için yeterli değildir. Ciğeriniz de eski yeteneklerini kaybetmeye başladığından, bu toksinler ciğerinizde kalır.

Sigara içenlerde solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve grip daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni metabolizmanın işlevini iyi bir şekilde yerine getirememesidir. Sigara içenlerde zamanla akciğerdeki hava keseciklerini imha eden amfizem ve kronik bronşit görülmeye başlanır.

Daha ilerideki zamanlarda ise akciğer kanserine yakalanabilirler. Bu risk sigara içilen zamana göre artarak devam etmektedir. Fakat sigara bırakıldığında vücut zamanla kendini temizlemeye ve bu kötü etkilerden kendisini kurtarmaya başlayacaktır.

Ebeveynleri sigara kullanan çocuklarda  hırıltılı solunum, öksürük ve astım daha fazla görülmektedir. Onlar da sigara dumanından olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.

Dumanı solumaya başlarken, akciğerlerinize zarar verebilecek maddeleri alırsınız. Zamanla bu hasar çeşitli problemlere yol açmaktadır. Artan enfeksiyonlarla birlikte, sigara içen insanlar aşağıdaki gibi kronik geri dönüşümsüz akciğer rahatsızlıkları için daha yüksek risk altındadırlar:

 • Amfizem , akciğerlerindeki hava keselerinin tahrip edilmesi
 • Kronik bronşit , akciğerlerin solunum borularının astarını etkileyen kalıcı iltihaplanmaya yol açar
 • Kronik akciğer obstrüktif  hastalığı (KOAH), bir grup akciğer hastalığı
 • Akciğer kanseri

Tütün ürünlerinden çekilme esnasında, akciğerleriniz ve hava yollarınız iyileştikçe geçici tıkanıklıklara ve solunum rahatsızlıklarına neden olabilir. Sigarayı bıraktıktan hemen sonra artmış mukus üretimi solunum sisteminizin düzelmekte olumlu bir işaretidir.

Ebeveynleri sigara içen çocuklar, ebeveynleri olmayan çocuklara kıyasla öksürük, hırıltı ve astım atakları daha yatkındır. Aynı zamanda daha yüksek pnömoni (Zatürre) ve bronşit oranlarına sahip olma eğilimindedirler. Bu durum sigara içilen ve içilmeye evin hasta oranını arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Kardiyovasküler sisteminiz ciddi derecede hasar görür.

Sigara, tüm kardiyovasküler sisteminize zarar verir. Nikotin kan damarlarının sıkışmasına neden olur ve bu da kan akışını kısıtlar. Zamanla, devam eden daralma, birlikte kan damarlarına hasar, periferik arter hastalığına neden olabilir.

 Sigara içmek aynı zamanda kan basıncını yükseltir, damar duvarlarını zayıflatır ve kan pıhtılarını artırır.

 Zaten kalp bay pas ameliyatı, kalp krizi veya bir kan damarına yerleştirilmiş bir stent kullandıysanız, kalp hastalığını kötüleştirecek yüksek bir risk altındasınız.

 Sigara, yalnızca kalp damar sağlığınıza değil, aynı zamanda çevrenizde sigara içmeyenlerin sağlığını da etkiler. İkinci el duman maruziyeti (pasif içici), sigara içmeyen birine sigara içen biriyle aynı riski taşır. Kalp krizi ve kalp rahatsızlığını içerir.

Cildinizi tahriş eder ve daha yaşlı görünmenize neden olur.

Sigara içiminin belirgin belirtileri cilt değişikliklerini içerir. Tütün, dumanı içindeki maddeler aslında cildinizin yapısını değiştirir. Yakın tarihli bir çalışmada sigara içiminin skuamöz hücreli karsinom (cilt kanseri) riski önemli ölçüde arttığını göstermiştir.

 • Tırnaklarınız ve ayak tırnaklarınız sigara etkilerinden etkilenmez. Sigara, mantar tırnak enfeksiyonu olasılığını artırır. Saç, nikotinden etkilenir.
 • Daha eski bir araştırmaya göre saç dökülmesi, kıtır ve gri renk artar. Bu cildinizde erken yaşlanma probleminin olduğunu gösterir.  Özellikle tırnak ve parmaklardaki sararma bunun en önemli işaretidir.
 • Sigara içilen el ile içilmeyen el arasındaki farka bakıldığında bunu çok daha net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.
 • Sigara içenlerin dişlerinde sarı ve kahverengi tonlarda lekelenmeler meydana gelir.
 • Sigara dumanının kokusu bir süre sonra saçlarınıza tutunur. Bu koku aynı şekilde sigara içmeyenlerin saçlarına da tutunabilir.

Sigaranın Sindirim Sistemine Zararları

Sindirim sistemine ciddi zararlar verir.

Sigara kullananların ağız sağlığı risk altındadır. Oral bölge olarak adlandırılan bu kısımda sakız iltihabı (gingivitis) veya enfeksiyona (periodontitis) neden olabilir.

 • Diş çürümesi, diş kaybı ve ağız kokusu diğer olumsuz etkilerdir.
 • Sigara içenlerde  böbrek kanseri ve pankreas kanseri riski daha yüksek oranlardadır.
 • Sigara, ağız, boğaz, larinks (gırtlak kanseri) ve özofagus (yemek borusu) kanseri riskini arttırır.

Sigara içmeyenlerde bile sadece teneffüs yolu ile bu risk artmaktadır. Sigara içenlerde iştahsızlık görülebilir. Bu iştahsızlık gerekli olan besinleri almamanıza neden olabilir. Bu durum metabolizmayı zayıflatarak vücudu dış tehditlere karşı daha savunmasız bir hale getirir.

 “Sigara içiyor ama içmiyor” insanlar bile ağız kanseri riski ile karşı karşıya. Sigara içmenin aynı zamanda insülin üzerinde bir etkisi vardır, bu da insülin direnci geliştirmenize daha büyük olasılık yapar.

Sizi sigara içmeyen insanlara kıyasla daha hızlı gelişme eğiliminde olan 2 tip diyabet ve komplikasyonları açısından artmış bir risk altına sokar.

Sigaranın Cinsellik ve Üreme Sistemine Zararları

Cinsel hayatı olumsuz yönde etkiler.

Nikotin hem kadınların hem de erkeklerin genital bölgelerine kan akışını etkiler. Erkekler için, bu cinsel performansı düşürebilir. Kadınlar için bu, yağlanmayı ve orgazm yeteneğini azaltarak cinsel tatminsizliğe neden olabilir.

 • Sigara, hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel hormon seviyelerini düşürebilir. Bu da cinsel arzunun azalmasına neden olabilir.
 • Aynı zamanda rahim ağzı kanseri riski de artmaktadır.
 • Sigara içen kadınlarda plasenta ile ilgili sorunlar ve düşük yapma, erken doğum gibi gebelik komplikasyonları görülebilir.
 • Sigara kullanmasa dahi sigara içilen ortamlarda bulunan bir anne adayının düşük kilodaki bir bebeği dünyaya getirmesi mümkündür.
 • Pasif içici olmak bile bu oranı oldukça artırmaktadır.  Bu pasif içici grubunda yer alanlar ve sigara içenler de yeni doğan bebeğin astım ataklarına yakalanma riski daha fazladır. Özellikle hamilelikte sigara kullanımı yeni doğacak bebek açısından hayati önem taşımaktadır.
 • Hamile iken içilen sigara doğum kusurlarına veya ani bebek ölümüne neden olabilmektedir.

Önemli Notlar: Sigarayı bırakmak zor, ancak doktorunuz size bir plan yapmanıza yardımcı olabilir. Onlardan tavsiye isteyin. Bırakmanıza yardımcı olabilecek çeşitli reçetesiz ve reçeteli ilaçlar vardır.

 Sigarayı bırakmanın hem kısa hem de uzun vadeli faydaları vardır. Sigara, her vücut sistemini etkilediğinden, bırakmanın bir yolunu bulma, daha uzun ve daha mutlu bir yaşama yaşamak için atmanız gereken en önemli adımdır.

Güncelleme; 30.08.2018

Sigara hakkında tüm benzer konularımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Elektronik Sigaranın Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Mentollü Sigaranın Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Açık Tütün Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Nargilenin Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Источник: https://www.zararlari.org/sigaranin-zararlari/

Sigara içmenin tüm organlar üzerine etkisi

Sigaranın Akciğer Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Sigara vücüdumuzdaki hemen tüm organları etkiler, hastalıklara yol açar ve içenin genel sağlık düzeyini bozar (1).

Sigarayı bırakır bırakmaz sağlık faydaları görülmeye başlar ve hastalık risklerinin azalması, genel olarak daha sağlıklı bir hayata sahip olma gibi iyi etkileri uzun süre boyuca görülmeye devam eder (10).

Düşük nikotinli olduğu belirtilen sigaraların zararı ile diğer sigaralar arasında fark yoktur (9).

Sigaranın yol açtığı hastalıklardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz (2):

Kanserler
Ağız kanseri
Akciğer kanseri
Böbrek kanseri
Lösemi (kan kanseri)
Mesane kanseri
Nefes borusu kanseri
Pankreas kanseri
Rahim kanseri
Yemek borusu kanseri
Kalp damar hastalıkları
Abdominal aort anevrizması
Ateroskleroz (damar tıkanıklığı)
İnme
Kalp krizi
Solunum sistemi hastalıkları
Akciğer işlevlerinde kayıp
Bronşit
Akciğer kapasitesinde azalma
Öksürük, balgam
KOAH
Nefes darlığı,
Zatürre
Üreme sağlığı ve doğum hastalıkları
Ani bebek ölümü
Düşük
Düşük doğum ağırlıklı bebek
Hamilelikte kanama
Kısırlık
Plasenta yırtılması
Diğer hastalıklar
Diş eti hastalıkları
Kalça kırığı
Katarakt
Kemik erimesi
Mide ülseri
Yara iyileşmesinde gecikme

Sigara ve kalp hastalıkları

Sigara kalp hastalığına, inmelere ve kalp damar sistemi hastalıklarına yol açmaktadır.

Kalp damar sistemi hastalıkları (kalp kirizi, damar tıkanıklığı, inme gibi) Türkiye’de en çok ölüme neden olan hastalık grubudur (1).

Sigara damarlarda sertleşmeye yol açarak ve damarlarda pıhtı oluşumuna neden olarak kalp damar sisteminde tıkanıklıklara ve dolayısıyla kalp krizi veya inme gibi kalp-damar hastalıklarına yol açmaktadır. Sigara iskemik kalp hastalığı denen kalp krizi ve ilişkili hastalıkların %25’inden tek başına sorumludur (2).

Sigara kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltırken kalp kasının oksijen ihtiyacını azaltır.

Sigara 2004 yılında hazırlanan bir rapora göre, Türkiye’de yılda 21317 kişinin kalp hastalığı nedeniyle ölümüne neden olmuştur. Kalp hastalığına bağlı ölümleri %16’sı sigaraya bağlıdır (1).

Sigara ve solunum sistemi hastalıkları

Sigara akciğerlere zarar verir. Sigara, nefes alışımız sırasında akciğerlere giren oksijenin hücrelere geçtiği en küçük birim olan keseciklerin (alveollerin) yıkımına yol açar (2).

Ayrıca, bronşların kasılması ve hipertrofi adı verilen hücre boyutlarının büyümesi nedeniyle havayolu direncinin artmasına neden olur. Kişinin oksijen almak için daha fazla güç sarfetmesine ve beraberinde sık ve yüzeysel nefes almasına yol açar. Ayrıca, solunum sistemini oluşturan hücrelerin genetiği üzerinde ve yapılarında bozulmaya yol açarak kanser oluşumunu tetikler (3).

Bütün bu değişimler sonucunda da çeşitli şikayetler ve hastalıklar ortaya çıkar. Bu şikayetlerin başında öksürük, balgam ve nefes darlığı gelir. Ortaya çıkan hastalıklar ise çok geniş bir yelpazeye yayılır.

Bunlar arasında soğuk algınlığı ve grip gibi çok basit hastalıklar olduğu gibi, zatüre, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları olarak anılan kronik bronşit ve amfizem ve akciğer kanseri gibi çok ciddi hastalıklar da bulunmaktdır.

Ayrıca tüberkülozun hem ortaya çıkmasına hem de çok daha karışık ve zor vakalar şeklinde kendini göstermesine neden olur (2).

Sigara tek başına akciğer kanseri vakalarının %90’ından kronik bronşit ve amfizem vakalarının ise %75’inden sorumludur (2).

Sigara ve kanser

Sigara ile nedensel ilişki kurulan ilk kanser türleri arasında akciğer ve gırtlak kanserleri bulunmaktadır (4). ABD’de akciğer kanserlerinin %85’i (5), dünya genelinde ise %90’ı sigara kökenlidir (2). Sigara içenlerin akciğer kanseri olma riski içmeyenlere göre erkeklerde 23 kat kadınlarda ise 13 kat fazladır (8).

Akciğer kanserinin sigara kullanımı ile ilişkisi en iyi bilinen kanser türüdür, ancak bu durum sigaranın başka kanser türlerine yol açmadığı ya da risk oluşturmadığı gibi yanılgı yaratmamalıdır.

Sigara, özellikle dumana doğrudan maruz kalınan bölgeler olan ağız ve dudak ile gırtlak kanserlerinde de ciddi bir risk faktörüdür.

Sigara gırtlak kanseri riskini 5 kat, tütün de ağız ve dudak kanseri riskini 4 kat artırmaktadır (6,7).

Vücudun hemen bütün organları, sigaradan solunumla alınan toksik (zehirli) maddelerin emilerek kan dolaşımına geçmesi sonucu kanser riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Sigaranın risk faktörü olmadığı organ kanseri neredeyse yok gibidir.

Özefagus (yemek borusu), pankreas, mesane ve böbrek kanseri, kolon kanseri, serviks (rahim ağzı) kanseri, karaciğer, beyin kanseri, erkeklerde prostat kanseri, mide kanseri ve lösemi, sigaranın neden olduğu veya risk faktörü olduğu düşünülen kanser türleridir (2).

Sigara ve diğer organlar üzerindeki olumsuz etkileri

Sigaranın yukarıda sözü edilen büyük ve ciddi etkilerinin yanı sıra, çok fazla üzerinde durulmayan veya yaşamı ciddi şekilde etkilemediği için gözardı edilen çok sayıda olumsuz etkisi bulunmaktadır.

Sigara;

saçlarda kötü koku ve renk değişikliğine,

beyinde ve psikolojik olarak bağımlılık, inme, beyin kimyasında değişiklik, anksiyeteye,

gözlerde katarakt ve maküler dejenerasyona bağlı körlüğe,

burunda koku alma duyusunda kaybına,

deride kırışıklıklar ve erken yaşlanmaya,

dişlerde lekelenme, plak oluşumu, diş eti hastalıklarına,

ellerde tar nedeniyle renk değişikliği, kan dolaşımının bozulmasına bağlı damar hastalıklarına,

ağız ve boğazda tat alma duyusunda kayıp, boğaz ağrısı, nefeste kötü kokusuna,

kalpte damarların zayıflaması ve tıkanıklığına,

akciğerlerde tıkanmayla ilerleyen ve öksürük, balgam, nefes darlığı,ile seyreden KOAH hastalığına

batında mide ve oniki parmak barsağında ülser, aort damarının batın kısmında anevrizmaya (yırtık),

kemiklerde osteoporoz (kemik erimesi), kalça ve omurga kırıklarına,

erkek üreme sisteminde sperm sayısında, hareketliliğinde ve şeklinde bozulma, kısırlık, impotansa (ereksiyon bozukluğu),

kadın üreme sisteminde ağrılı menstrüasyon, erken menopoz, kısırlık, gebe kalmada zorluğa,

savunma siteminde zayıflamaya,

ayaklarda ve bacaklarda dolaşım sisteminin bozulmasına bağlı damar hastalıkları, kangren, bacak ağrısı, Buerger hastalığına,

kan kanserine,

ameliyat sonrasında toparlanmanın ve yaralarda iyileşmenin gecikmesine neden olur (2).

Kaynaklar:

1)    �Ulusal Hastalık Yükü ve Maliyet Etkililik Projesi Hastalık Yükü Final Rapor. T.C. Sağlık Bakanlığı Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı Hıfzıshha Mektebi Müdürlüğü. Aralık 2004

2)    �Tobacco Atlas. Dünya Sağlık Örgütü Yayınları 2003. Sayfa 33. http://whqlibdoc.who.int/publications/2002/9241562099.pdf

3)    �http://www.emedicine.com/med/topic373.htm

4)    �Surgeon General 2004 Raporu

5)    �http://www.lungcanceralliance.org/facing/risks.html

6)    �http://www.cancerhelp.org.uk/help/default.asp?page=5592

7)    �http://www.emedicine.com/derm/TOPIC652.HTM

8)    �http://quitsmoking.about.com/od/tobaccostatistics/a/concerstats.htm (24.12.2007)

9)    �National Cancer Institute Factsheet – The Truth About “Light” Cigarettes:Questions and Answers

10)�http://old.ash.org.uk/html/factsheets/html/fact11.html (04.11.2008)

VAR0843 (Kasım 2008)

Источник: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/sigara-icmenin-tum-organlar-uzerine-etkisi-10590814

Sigaranın Sağlığa Etkileri ve Bırakma Yolları

Sigaranın Akciğer Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Sigara bir tütün ürünüdür. Tütün ise tütün yaprağından üretilen ve tüttürme ya da çiğneme gibi çeşitli yöntemlerle vücuda alınan her türlü madde olarak tanımlanabilir. Tütün denince akla ilk gelen şey sigara olsa da, puro, pipo, nargile ve daha pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Tütün çeşitleri arasında en çok tüketilen tür sigara olduğundan dolayı tütün ve sigara kelimeleri de birbirleri yerine rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ülkemizde en çok tüketilen tütün ürünü sigaradır. Nargilede en çok tüketilen tütün ürünlerindendir. Az miktarda puro ve pipo gibi çeşitli türleri de tüketilmektedir.

En çok tüketilen tütün ürünü olan sigaranın zararları yıllardır dillendirilmekte olmasına rağmen halen kullanımı oldukça yaygındır. Üstelik sigaraya başlama yaşı da bir hayli düşmüş durumdadır. Sigaranın zararlarından ne kadar çok bahsedilirse, sigarayı bırakanların sayısı da aynı oranda artmaktadır.

Sigarayı bırakmak yaşama tutunmak demektir. Sigarayı bıraktırmak, birinin sigarayı bırakmasına vesile olmakta, o kişinin yaşama tutunmasına vesile olmak demektir.

Bu nedenle her zaman ve her yerde tütün ve benzeri zararlı maddelerin, sigaranın insan sağlığı üzerindeki etkileri ve sağlığa olan zararları anlatılmalıdır.

Sigaranın Zararları

Sigara başlı başına bir ölüm sebebidir. Öyle ki ölüm sebeplerinin bir çoğu sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle gerçekleşiyor.

Sigaranın tüm çeşitlerinde ölüme yol açan, kanser yapıcı 4000’den fazla zehirli madde vardır. Bu 4000 zehirli maddeden 81’inin başlı başına kansere sebep olduğu da kanıtlanmıştır.

Sigaraya bağımlı yapan nikotin maddesi kalp atışını hızlandırır ve aynı zamanda kanın pıhtılaşmasına ve daha pek çok zararlı etkiye de yol açar.

Sigara içenler çabuk yorulurlar. Bunun en önemli nedeni de sigara dumanında bulunan karbonmonoksidin  kanda bulunan oksijeni azaltmasıdır. Bunun sonucunda da dokulara yeterli miktarda oksijen taşınamaz ve her türlü aktivite en kısa sürede yorgunlukla son bulur.

Kansere bağlı olarak gerçekleşen ölümlerin büyük bir kısmı sigaradan kaynaklanmaktadır. Öyle ki bu oran erkeklerde %35, kadınlarda ise %15’tir.

Akciğer kanseri denince akla ilk gelen neden sigaradır. Çünkü sigara, akciğer kanseri nedeniyle gerçekleşen ölümlerin %90’ından sorumludur. Bu durum öyle bir hal almıştır ki, sigara içmeyip de akciğer kanserine yakalananların sayısında da 3 kat artış yaşanmıştır.

Sigara içenler için tek tehdit akciğer kanseri değil. Ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesane, böbrek, prostat gibi çeşitli kanser türleri de 30 kat artmıştır. Yani sigara kanseri, kanser ise ölümü kolaylaştırmaktadır.

Akciğerin maruz kaldığı tek sorun kanser değildir. Kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığına neden olan çeşitli hastalıklarda akciğer için büyük birer tehdittir. Üstelik bu hastalıklar sigara sigara içmeyenlere oranla 40 kat daha fazla ölüm sebebidir.

Sigara kalp krizi riskini 10 kat artırmaktadır. Kalp sağlığını bozan sigara, damarları ve kan dolaşımını da olumsuz yönde etkiler. Bu etkileri nedeniyle de çeşitli damar hastalıkları, kangren ve felç riskini artırır.

Sigara erkeklerde kısırlığa ve iktidarsızlığa neden olur. Kadınlarda ise kısırlık, düşük yapma, erken doğum gibi çok zararlı etkileri vardır.

Sigara Tüm Organları Etkiliyor!

Sigaranın zararları sadece kanserler ile sınırlı değildir. Ya da kalp krizi, damar tıkanıklığı, nefes darlığı vs. ile de sınırlandırılamaz. Sigaranın tüm organlarımızı etkilediği bilinen ve kabul edilmesi gereken önemli bir gerçektir. Peki sigara hangi organları etkiler ve nelere sebep olur?

Sigara Nelere Sebep Olur?

Baş, boyun, akciğer, lösemi, mide, böbrek, pankreas, kolon, mesane ve rahim ağzı gibi kanserlere sebep olan sigara aynı zamanda; felç, körlük, diş eti hastalıkları, aort yırtığı, kalp hastalıkları, zatürre, atar damar hastalığı, kronik akciğer hastalığı, astım, doğurganlıkta azalma ve kalça kemiği kırığı gibi daha pek çok hastalığa da yol açar.

Sigaraya maruz kalan akciğerle, temiz bir akciğerin görüntüsü.

Neden Sigara İçiyoruz?

Sigara içinde bulundurduğu nikotin maddesi sayesinde kişiyi bağımlı yapar. Aslında sigara bağımlılığı, nikotin bağımlılığıdır. Haliyle vücut nikotine ihtiyaç duyar ve bu ihtiyacını gidermek için sigara içilmesini arzular. Tabi sigara içerken de vücuda yalnızca nikotin değil, daha başka 4000’den fazla zararlı madde de nikotinle beraber vücuda alınır.

Sigarayı ilk defa içen her üç kişiden biri bağımlı olur. Bu bağımlılığa sebep olan madde nikotin, tıpkı eroin ve alkol gibi çok güçlü düzeyde psikolojik uyarıcı özelliğe sahiptir.

Sigara içildikten sonra 10 saniye içinde bazı hormonların salınmasına neden olur. Salınan bu hormonlar rahatlama, gevşeme, ze alma gibi hisleri ortaya çıkarır. Bu durum vücudun hoşuna gider ve haz duyduğu bu etkilerin sürekli devam etmesi için de daha çok nikotin ister. Bu durum sonucunda içilen sigara sayısı ve sigaraya bağımlılık düzeyi artar.

Bağımlılığın sigara içmeyi artırmasının en önemli nedeni ise nikotin miktarının arttıkça etkisinin azalıyor olmasıdır. Nikotinin etkilerine karşı toleransı gelişen vücut, aynı hazzı alabilmek için daha fazla nikotine ihtiyaç duyar. Hep daha fazlasını arzuladıkça ve aldıkça bağımlılığın gücü artar.

Vücut istediği halde eğer nikotin ihtiyacı karşılanmazsa asabilik, depresyon, iştah artışı, gerginlik gibi psikolojik sorunlar baş gösterir. Tüm bu nedenler sigara bağımlılarının sigara içmelerine neden olur.

Sigaradan Nasıl Kurtulurum? Sigarayı Bırakma Yolları Nelerdir?

Çoğu zaman kişiler kendi iradeleri ile sigarayı bırakmayı denerler. Bu durum nadiren başarılı sonuçlansa da çoğu kişi için oldukça zordur. Ancak sigarayı bırakmak için tavsiye edilen en sağlıklı yöntem sigarayı kişinin kendi iradesi ile bırakmasıdır. Eğer kişi kendi iradesi ile bırakamıyorsa çeşitli tıbbi yöntemlere başvurulmalıdır.

Sigara içme isteğini azaltan ve nikotin yoksunluğunun belirtilerini önleyen bant, sakız, bupropion, vareniklin gibi tedaviler başarılı sonuçlar sağlamaktadır.

Lazer tedavisi, elektronik sigara, nikotin sigarası, ailen carr gibi çeşitli tıbbi olmayan yöntemlerde mevcuttur. Fakat bu yöntemler tavsiye edilmemektedir.

Sigarayı bırakmak için en güçlü yöntem, sağlam bir irade ile bırakılmasına karar verilmiş olmasıdır. Sigara ve nikotin yoksunluğunun belirtilerinin geçici olduğu unutulmamalıdır.

En fazla üç hafta süren yoksunluk belirtileri zamanla azalacaktır. Bu süreçte sizde sigarayı hatırlatan etkenlere karşı sabırlı olmalı ve direnmelisiniz.

Bir müddet sonra iyi ki bırakmışım diyecek ve bir daha içmeyeceksiniz.

Sigarayı Bırakmanın Faydaları Nelerdir?

 • Henüz daha 20’nci dakikadan itibaren vücut ısısı, kan basıncı ve nabız normale döner.
 • Birinci günün ardından kanda bulunan karbonmonoksit gazı hızla azalır.

Yaklaşık iki haftanın ardından;

 • Koku ve tat alma duyuları güçlenir.
 • Balgam varsa azalır.
 • Nefes alıp verme kolaylaşır.
 • Bağışıklık sistemi güçlenmeye başlar.
 • Efor kapasitesi artar, daha güçlü hissedilir.
 • Öksürük varsa azalır.
 • Dişlerdeki sarı lekeler kaybolur.

Birinci yılı geride bıraktıktan sonra;

 • Kalp krizi riski %50 azalır.
 • Beyin kanaması riski %30-50 azalır.
 • Bacaklardaki damar hastalığı riski %30-50 azalır.
 • Akciğer hastalıklarının önüne geçilir varsa da ilerlemesi durur.

Beşinci yılın ardından;

 • Ağız, gırtlak, yemek borusu ve idrar torbası kanseri riski azalır.

Onuncu yıldan itibaren;

 • Felç riski, hiç sigara içmemiş kişilerle aynı orana düşer.
 • Kanser riskleri azalmaya devam eder.

Onbeşinci yıldan sonra;

 • Kalp hastalıkları ve kalp krizi riski hiç sigara içmemiş olanlarla aynı ölçüde olur.

Ayrıca sigarayı bırakmanın faydaları yalnızca sağlıkla sınırlı değildir. Sosyal ve ekonomik olarak da sigarayı bırakmanın çok fazla faydası olacaktır.

Sigarayı Bırakmak İçin Nasıl Destek Alabilirim?

 1. ALO 171 Sigara Bırakma Hattını arayabilir,
 2. ALO 182 Merkezi Hastane Randevu Sistemi ile randevu alabilir,
 3. sigarabirakma@saglik.gov.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Sigaranın Hamilelik Döneminde ve Sonrasında Zararları
Evinize Sinen Sigara Kokusunu Bu Yöntemlerle Giderin
Sigarayı Bırakan Bir Tiryakinin Günlüğü
Tütünün Tarihçesi ve Kullanımının Yaygınlaşması

Источник: https://netmola.com/sigaranin-sagliga-etkileri-ve-birakma-yollari

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta görülen 11 değişim

Sigaranın Akciğer Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Merdiven çıkarken nefesiniz mi kesiliyor? Sabahları uyandığınızda bile ağzınızda acı bir tat mı hissediyorsunuz? Bu sorunların nedeni açık. Tüm bunların sebebi; sigara. Sigara, uzun vadede sağlığınıza zarar verirken, fiziksel olarak da sizi zorlar.

Peki sigarayı bırakma konusunda ne düşünüyorsunuz? Sigara içenler için bağımlılıktan kurtulmak çok güç olabilir. Tiryakilerin önemli bir kısmı, hayatlarında en az bir kere sigarayı bırakmayı dener ancak bir süre sonra yeniden başlar.

Sigarayı bırakmaktan çok bırakmaya karar verme aşaması zorlu. Bağımlılar sigarayı bıraktıklarında yaşayacakları yoksunluk döneminden endişe eder. Ancak bu yoksunluk ömür boyu devam eden bir süreç değil.

Kararlı olunduğunda yoksunluk belirtilerin üstesinden gelmek çok daha kolay hala gelir. Sigarayı bırakmada birinci kural; günlük koşullar nasıl olursa olsun bıraktıktan sonra bir tane bile yakmamak. Çünkü bu davranış anıları, tadını ve kişiye verdiği hissi beynin yeniden hissetmesine neden olur.

Sıklıkla sigarayı bıraktıktan sonra ara ara bir tane içenler bir süre sonra yeniden başlar.

Sigara birçok önemli hastalığın nedeni

Sigara; kanser, kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununun başlıca nedenlerinden biri. Dünyada her yıl 5 milyon kişi ve Türkiye’de 100 binden fazla kişi yani ölen her 4 kişiden biri, tütün kullanımına bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor.

Bu sayının 2030 yılında 240 bine ulaşılacağı tahmin ediliyor. Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin yüzde 35’i, kadınlarda ise yüzde 15’inin nedeni sigara. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin ise yüzde 90’ının temelinde sigara yatıyor.

Özellikle sigara ile doğrudan ilişkili olan akciğer kanseri, kanser nedenli ölüm oranında birinci sırada yer alıyor. Kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan solunum sistemi hastalıklarının en önemli nedeni de yine sigara. Bu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranı, hiç içmeyenlere göre 40 kat fazla.

Ayrıca sigara; kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damarı hastalıkları ve felç olma riskini artırır, bacak kangrenlerine neden olabilir.

Sigara hangi hastalıkların oluşum riskini artırır?

Sigara bağımlılığı ve birçok kanser türü arasında doğrudan bir ilişki bulunuyor.

Sigara; akciğer bağımlılığı başta olmak üzere, gırtlak, prostat, diş eti ağız, mesane, yemek borusu, dil, pankreas, bademcik ve rahim ağzı kanserlerinin oluşum riskini artırır.

Ayrıca; erkeklerde iktidarsızlık, felç, ülser, kronik bronşit, bacak damar hastalıkları, kalp krizi, kadınlarda kısırlık ve KOAH gibi hastalıklara da yol açar.

Doğmadan sigara içen bebekler!

Sigara aynı zamanda hamile kadınlarda düşük ve erken doğum riskini artırır, bebeklerin düşük kiloda doğmasına neden olur ve bebeklerde ani ölüm riskini 6 kat artırır. Yine hamilelik döneminde sigara içen annelerin bebeklerinin zeka düzeyi düşük olabilir ve davranış bozuklukları görülebilir.

35 yaşından önce sigarayı bırakanlarda erken ölüm riski hemen hemen yok olur. Sigara içenlerin akciğer kanseri olma riskleri; süresine ve ne kadar içtiklerine bağlı olarak değişir. 20 yıldan fazla sigara içenlerde risk çok fazla. 20 yılın üzerinde sigara içenlerde ise risk hiç içmeyenlerin seviyesine inemiyor. Fakat bunun üzerine eklenecek her yıl riskin boyutlarını artırır.

Sigarayı bırakma evresinde vücutta meydana gelen değişiklikler neler?

 • 20 dakika sonra, kan basıncı ve nabız normale döner, el ve ayak dolaşımı düzelir.
 • 8 saat sonra, kan oksijen düzeyi normale döner, kalp krizi geçirme riski azalır.
 • 24 saat sonra, vücut karbonmonksitten arınır.
 • 48 saat sonra, kandaki nikotin düzeyi azalır, tat ve koku duyusu artar, peptik ülserli hastaların tedaviye verdikleri cevap artar.
 • 72 saat sonra, hava yollarının gevşemesi sonucu nefes alıp verme rahatlar, solunum yolları fonksiyon görmeye başladığı için sekresyon miktarı artar, hava yolları kendi kendini temizlemeye çalışır. Enerji düzeyi artar.
 • 2-12 hafta sonra, tüm vücuttaki dolaşım düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır, yürürken yorulma ve tıkanma daha az görülür.
 • 3-9 ay sonra, öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve wheezing yani hırıltılı ya da ıslık sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri düzelir, akciğer fonksiyonları yüzde 5-10 oranında artar.
 • 12 ay sonra, koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalır.
 • 12-36 ay sonra, mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.
 • 5 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski, yemek borusu ve ağız boşluğu kanserleri riski yüzde 50 azalır.
 • 10-15 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski hiç içmeyenlerle aynı seviyeye iner, akciğer kanseri riski sigara içenlere göre yüzde 50 azalır.

Sigarayı bırakmak sosyal hayatı da olumlu etkiler

Genel sağlık açısından meydana gelen düzelmelerin yanında sigarayı bırakmanın sosyal hayatta da olumlu değişiklere neden olur. Öncelikle yiyeceklerden alınan tat artar, koku duyusu gelişir. Sigaraya sürekli olarak ödenen bedel ortadan kalkar.

Ev, araba gibi kapalı ortamlarda solunan hava daha temiz hale gelir. Aile içinde bebek ve çocukların sigaradan olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmiş olur. Sigarayı bırakmak cinsel hayatı da olumlu yönde etkiler.

Bununla birlikte bağımlılığın verdiği yoksunluk anları, endişe ortadan kaybolur ve kişi kendisini fiziksel olarak çok daha zinde hisseder.

Sigarayı bırakmada yeni tedavi yolları

Sigarayı bırakmada ilk adın karar vermek ve iradeli olmak. Ancak uzun süren bu bağımlılıktan kurtulmak için yardım almak gerekli olabilir. Sigarayı bırakma aşamasında çeşitli tedavi yolları bulunur. İlaç tedavisi ve replasman tedavileri yardımcı yollar arasında.

İlaç tedavisi: Bazı insanlar, bağımlılığın yanı sıra genetik olarak da yatkın oldukları için sigarayı daha zor bırakır. İlaç, beyindeki içme isteğini azaltır. Bu ilaçlar sigarayı bırakmakta zorlanan kişilerde kullanılabilir.

Replasman tedavileri: Nikotin maddesi, kişiye nikotin bantlarıyla dışarıdan verilir. Nikotin sakızları, hatta nikotin spreyleri de bulunur. Sigara ağızlıkları, yani nefesle çekilen mentollü ağızlıklar da bulunur.

Ancak bu nikotin bantlarının her gün değiştirilmesi ve geceleri çıkarılması gerekir. Bu bantların da dozları bulunur. Bağımlılık düzeyi çok yüksekse, en yüksek dozdan başlanır. Bu yöntem, ilaca ek olarak da uygulanabilir.

Etkinlik sağlanması için kombine tedaviler önerilir.

Sigarayı bırakma konusunda çok zorlanan kişiler için ilaç, nikotin bandı ve nikotin sakızı bir arada uygulanabilir. Ancak bu tedavilerin doktor kontrolünde uygulanması gerekir. Aksi halde kontrolsüz kullanımda sağlık açısından zararlı sonuçlar doğurabilir.

Video: Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta görülen değişimler

İlginizi çekebilir

Sigarayı bırakmada en etkili 4 yol

Pasif içici olmak neden daha zararlı?

Sigarayı bırakma tedavilerinin yan etkileri var mı?

Sosyal sigara bağımlısı mısınız?

Sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz…

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/hayat/bilgi/sigarayi-biraktiktan-sonra-vucutta-gorulen-11-degisim

Sigaranın Akciğere Zararları ve Görünümü

Sigaranın Akciğer Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Sigara içmenin solunum sitemi üzerinde de çok büyük olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bunun nedeni tütün dumanının toksik bileşenlerden kaynaklanması ve akciğerlere ulaşması sonucunda zarar vermesidir.

Sigara ve Akciğer 

Sigaranın içerisinde yaklaşık olarak 4000 civarında kimyasal bileşik bulunmaktadır. Bunlardan 60 tanesi karsinojen olmaktadır. Bunlarda hücrelerin mutasyona uğraması sonucunda kişilerde kanser tümörlerinin oluşmasına neden olacaklardır.

Sigara Akciğer üzerinde ve solunum sisteminde olumsuz etkisi dumanın içerisinde bulunmakta olan toksik bileşimlerden kaynaklanmaktadır. Sigara sadece solunum sistemi üzerinde olumsuz etkisi olmayıp diğer organlar üzerinde de son derece zararlı olmaktadır.

Tütün dumanının içerisinde ki zararlı bileşenler nedeniyle kanın içine girecektir. Bu da sigara içen kişilerde kanser, iltihaplanma, kronik bornşit gibi hastalıkların daha çok oluşmasına neden olacaktır. Tütün inhalasyonu bağ dokusu bronkopulmoner sisteminin elastikiyetini kaybetmesine neden olacaktır.

Nefes darlığı, öksürük, bronşun genişlemesi, akciğer apsesi gibi rahatsızlıklar görülür. 

Son zamanlarda var olan elektronik sigaraların zararsız olduğu söylenmektedir. Fakat elektronik sigaranın likit maddesinde bulunan zararlı kimyasallarda akciğerlere son derece zarar vermekte olduğu solunum yollarının üzerinde olumsuz etkisinin olacağı da söylenmektedir.

Yapılan araştırmalara göre her 6 saniye de bir insan sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Sigara içen kişilerde sıklıkla akciğer kanseri görülmektedir.

Akciğerlerin yüzeysel dokularında oluşan tümör yaklaşık olarak %90 uzun süreli sigara içilmesinden kaynaklanmaktadır.

Günde bir ya da daha fazla, 20 yıl boyunca sigara içen kişilerle içmeyen insanlar kıyaslanması durumunda akciğer kanser riskinin %70 oranında arttığı da bilinmektedir.

Sigaraya Bağlı Akciğer Hastalıkları

Sigara insanların akciğer hastalıklarının oluşmasında çok etkili biçimde rol oynamaktadır. İnsan ömrünü 10 ile 15 yıl arasında kısaltmaktadır.

Sigara içerisinde bulunan nikotin, insan solunum sistemi üzerinde çok büyük yıkıcı bir etkisi olması ile bilinmektedir.

Bu nedenle de tütün içilmesi sonucunda kişilerde akciğer fonksiyonel bozukluklarına neden olur ve pulmoner patolojilerin de gelişmesinde ana etken olmaktadır.

 • Pnömoni;
 • Amfizem;
 • Kronik bronşit;
 • Astım;
 • Öksürük;
 • Akciğer kanseri.

Sigara içmekte olan kişilerde sıklıkla kronik bronşit ve amfizem çok yaygın olarak görülmektedir. Solunum yollarında bulunan açıklığın bozulması sonucunda KOAH gelişmesi de mümkün olmaktadır. Bu gibi bir hastalığa yakalanmakta olan kişilerde akciğer hastalıklarının iyileştirilemez olması nedeniyle hayat kalitesi de çok büyük oranda artmaktadır.

2 yıl ya da 4 yıl sigara içmekte olan kişiler bu sürenin kısa olması nedeniyle bir hastalık yaşayamayacaklarını sıklıkla düşünmektedir.

Fakat sigaranın içerisinde ki yabancı ve zararlı olan maddeler sonucunda oluşan bakterilerin özellikle de alt solunum yollarına yerleşmesi sonucunda birçok kişi 2 ya da 4 sene sigara kullansa bile solunum sistemi hastalıklarının oluşmasına neden olacak, akciğer enfeksiyonlarına daha hızlı yakalanacaklardır. Özellikle bayanlarda meme kanseri riskinin hızlanmasına neden olacak, boğazda balgamlı öksürük oluşmasına da sebebiyet verecektir.

15 yıl boyunca sigara içen tütün bağımlılarında KOAH hastalığının görülmesi akciğer fonksiyonlarının bozulması nedeniyle karşılaşılabilecek bir sorun olmaktadır.

Kişilerde sigaranın kan kolesterol düzeylerinin yükselmesine neden olacağından kan damarlarına ciddi oranda da zarar verecektir. Bu durumda da kalp rahatsızlıkları 15 yıl boyunca tütün kullanan bir kişide görülmesi mümkün olacaktır.

Koroner kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve ateroskleroz gibi hastalıkların görülme riskini arttırmaktadır. 15 yıl boyunca her gün düzenli olarak sigara içmekte olan bir kişinin kansere yakalanma riski her zaman için daha fazla olmaktadır.

Kişilerin sigarayı bıraktıkları zaman ciğerleri temizleme görevi 1 yıldan daha uzun sürecektir. Sıklıkla kişilerin ağız, boğaz, pankreas, mide, böbrek ve rahim kanserine neden olacağı da bilinmektedir.

20 yıl boyunca her gün sigara içen sigara tiryakilerinin artan basınç sebebi ile kalp krizi riskinin daha çok olduğu bilinmektedir. Kişilerde sigara kullanımına bağlı olarak erken yaşlanma olacaktır.

Ciltleri üzerinde kırışıklıklar, vücut sarkmaları gibi dış etkenlerin de görülme olasılığı çok fazla olmaktadır. 20 yıl boyunca sigarayı kullanan bir kişilerin ağız sağlığı da derinden etkilenecektir. Bu konuda dişlerin sararması söz konusu olur.

20 yıl sonucunda sigaranın içerdiği kimyasal ve zararlı maddeler sonucunda hava yollarına bu maddelerin yerleşmesi sonucunda tahriş olacaktır. Balgam üretimi artacaktır. Nikotin sebebi ile ses telleri tahriş olacak, farenjit, larenjit ve ses değişiklikleri görülecektir.

Siliyoner epitelin atrofisi, Akciğere yeteri kadar oksijen gitmemesi nedeniyle vücudun diğer organlarına da yeteri miktarda oksijen ulaşmayacaktır. 

Sigara Bırakımı

Sigarayı bıraktıktan sonra akciğer kişilerde yaklaşık olarak 2 saat içerisinde nikotin vücuttan atılmaya başlayacaktır. Birkaç saat sonrasında karbon monoksitler vücuttan atılır. 2 gün sonrasında değişen damak tadı normale döner, koku duyusu değişir.

3 hafta içerisinde vücuda daha fazla oksijen girmeye başlayacak ve organlara da ulaşacaktır. 2 ay sonrasında kanın organlara akışında artma söz konusu olacaktır. 1 yıl sonrasında kardiyovasküler hastalığın riskinin yarıya inmesi söz konusu olacaktır.

Sigarayı bırakmış olan bir kişide akciğer kanserinin riski de oldukça azalacaktır.

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/sigara-akciger.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.