Sigaranın Zararları

Sigaranın Zararları

Sigaranın Zararları

Bağımlılık yapıcı bir madde olan sigara birçok kişi tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Saymakla bitmeyen sigaranın zararları adeta vücudu zehirleyen etki yaratmaktadır.

Sigara Nelere Yol Açar?

Günümüzde insan sağlığını tehdit eden bir madde olan sigara maalesef ulaşılması kolay bir maddedir. Her geçen gün tüketimi artan bu madde aynı zamanda ölümleri de beraberinde getirmektedir. Sigara insanların hem sağlığını etkiler hem de ekonomik ve sosyal olarak zarara yol açar. Bu madde tam bir kanser salgılayıcıdır.

Öncelikle akciğer olmak üzere; gırtlak, ağız, dil, mide, ince ve kalın bağırsak, meme, rahim, on iki parmak ve prostat gibi birçok kanser türünün baş unsurudur. Yapılan araştırmalar her yıl binlerce insanın kanser yüzünden öldüğünü göstermektedir. Kansere yol açan bu madde birçok ölümün neden olmaktadır.

Sigaranın her saniye bir can aldığını belirten uzmanlar, özellikle gelişmemiş ülkelerde sigaranın devamlılığının sağlandığını belirtmektedirler.

Sigara Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünya üzerinde bu maddeyi içenlerin sayısı yaklaşık olarak 1 milyar 1 milyon kadardır. Bu içicilerin birçoğunun sigaranın vücutların meydana getirmiş olduğu tahribat ve hastalıklar sonucunda hayatını kaybedeceği vurgulanmaktadır.
 • Her geçen yıl sigara ölümleri artış göstermektedir. Yılda ortalama 5 milyon aktif şekilde içen kişi hayatını kaybetmemektedir. Buna bağlı olarak yüz binlerce insan ise pasif içici olarak hayata veda etmektedir. Sigaranın sadece içen kişiye değil aynı zamanda çevresine de zarar verdiği apaçık ortadadır.
 • Ülkemizde sigara içme oranı oldukça yüksektir. Erkekler baz alındığında oran %41, kadınlar baz alındığında ise oran %13 civarındadır. Ülkemizde 17 milyon aktif sigara içen kişi bulunmaktadır. Bunlardan her geçen yıl yaklaşık 90-100 bin arasındaki kişini sigaranın meydana getirmiş olduğu zararlar nedeniyle ölmektedir.

Sigara İçmek Nelere Yol Açar?

Sigaranın dumanı adeta ölüme hazırlayıcı zehirler içermektedir. 4 binden fazla kimyasal maddeden 80 civarı kanser yapıcı özelliğe sahiptir. Sigara içen kişilerin yaklaşık olarak %80'i akciğer kanserine yakalanmaktadır.

Öldürücü bir hastalık olan akciğer kanserinin teşhisi ancak ileri evrelerde konulabilmektedir. Bu durumda hastalığın tedavi edilmesi oldukça güç hale gelmektedir. Kronik bronşit hastalığının en önemli nedenlerinden birisi sigaradır. Ölümcül bir hastalık olan kronik bronşitin %90 oluşma nedeni olarak bu madde gösterilmektedir.

Kalp hastalıklarının oluşumuna neden olan bu madde, bu hastalığın oluşum nedeninin yaklaşık olarak %10-30 kapsamını oluşturmaktadır. Sigaranın dumanındaki zehirler oldukça etkili ve zararlıdır. Sadece aktif olarak içenlerin değil pasif içicilerin de akciğer ve kalp hastalıklarına yakalanmasına neden olabilir.

Hamileyken içmek bebeğe zarar verir gelişimini engeller. İçeriğinde bulunan maddeler sigaranın bağımlılık yapmasına neden olmaktadır.

Sigaranın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Sigaranın içerisinde bulunan zararlı maddeler kanı pıhtılaştırır. Bu durum sonucunda damar çeperleri kalınlaşır. Bunun sonucunda damar sertliği ve yüksek tansiyon rahatsızlıkları meydana gelir. Bu rahatsızlıklar ise vücutta birçok damarda çatlama, yırtılma ve tıkanma yapar.

Buna bağlı olarak kan dolaşımında yavaşlama meydana gelir, nabız yükselir ve solunumda yetersizlik problemleri ortaya çıkar. Görme bozuklukları, hafıza kaybı, işitme bozuklukları, felç ve böbrek bozukluğu gibi birçok rahatsızlığın meydana gelmesine neden olur.

Bağımlılık etkisi yaratan bu madde, vücuda enerji ve sağlık veren B ve C vitaminlerini engellemektedir. Sigara kullanımı alınan ilaçlardaki faydaları etkisiz hale getirir. Bunun yanında tükürük akımını azaltır ve akciğer kanserinin meydana gelmesine neden olur.

Kanser hastalıklarının önemli nedenlerinden biri olan bu zararlı madde insan hayatını tehdit etmektedir.

Sigara Nasıl Bırakılır? Bırakmak İçin Ne Yapmalı?

Sigara bırakmak için öncelikle kendinizi denemeniz gerekmektedir. Buna inanmanız ve yapabileceğinize inanmanız gerekmektedir. Bırakmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Çevrenize sigarayı bırakacağınızı söyleyin. Onların size destek olması gerektiğini belirtin.
 • Bu maddeyi hayatınızdan çıkartmak için kendinize bir gün belirleyin. O gün sigarayı bırakmak istediğinizden tamamen emin olun.
 • Genel olarak çok fazla zaman geçirdiğiniz yerlerde içmemeye özen gösteriniz.
 • Sigarayı azalttığınızda ve bırakmaya çalıştığınızda vücudunuzda meydana gelen nikotin eksikliği konsantrasyonda güçlük, sinirlilik gibi durumlar ortaya çıkartabilir. Bu durumların birkaç hafta içinde geçebileceğinin bilincinde olmanızda fayda vardır.

Sigaradan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyım?

Çevrenizde sizi sigaraya içmeye yönelten tüm faktörlere kaşı hazırlık yapınız. Arkadaş ortamı, alkol kullanımı ve stresli durumlar sizi sigaraya içmeye teşvik edebilir. Bu durumların farkında olun ve kararlığınızı bozmaya çalışın.

Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak hem vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olur hem de bu yoldaki kararlılığınızda size destek olur. Yapmaktan ze alacağını işlerle uğraşmak bu dönemde stresle başa çıkmanızda size yardımcı olur.

Hedefe ulaşmada bir tane bile içmek bile sizin için faydalı olmayacaktır. Bu nedenle hiç sigara tüketmemeye özen gösterin. Canınız içmek istediğinde farklı şeylerle ilgilenerek bu isteği yenmeye çalışın. Sevdiğiniz hobilerle uğraşmak bu durumda size yardımcı olacaktır.

Unutmayın ki bu süreçte başarısız olsanız bile bir dahaki denemenizde başarma şansınız daha da artacaktır.

Sigara Bırakmanın Faydaları Nelerdir?

Sigarayı hayatınızdan çıkardığınızda vücudunuz ilk günden itibaren kendini yenilemeye başlar. Vücudunuzdaki hücreler zaman içerisinde onarılmaya başlar. Bunun sonucu olarak kalp krizi geçirme riski yaklaşık olarak %50 oranında azalma sağlar. Bacaklarda meydana gelen damar hastalığı ve kalp rahatsızlıkları riski her geçen gün azalma gösterir.

KOAH ve kronik bronşit gibi akciğer hastalıklarının meydana getirmiş olduğu solunum yetmezliği riski azalır. İlerleyen günlerde solunum foknsiyonları iyileşme gösterir. Felç olma riski yaklaşık 5-10 yıl içerisinde sigara içmeyen insanlarla aynı seviyeye gelmektedir.

Zaman içerisinde sigaraya bağlı olarak meydana gelen kanser türlerinin oluşumlarında azalmalar meydana gelmektedir.

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Sigaranın zararları oldukça fazladır. Günümüzde birçok insanın maruz kaldığı bu zararlar göz ardı edilemeyecek zararlara ve hastalıklara yol açmaktadır. Birçoğu ölümle sonuçlanan bu hastalıklar rahat bir hayat sürmenizi engellemektedir. Sigara içme yaşı her geçen yıl düşmektedir.

Erkeklerde oran daha fazla olmasına rağmen kadınlarda da oran düşük değildir. Kadınların birçoğu hamileyken bu zararlı maddenin tüketimine devam etmektedir. Bu durum en çok anne karnındaki bebeği etkilemektedir.

Hamileyken maruz kalınan sigara dumanı bile bebeği oldukça etkilerken direk vücuda nüfuz eden duman bebeğin gelişimini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu zararlı maddeyi içen annelerin bebeklerinde engelli doğumun meydana gelmesi, süt kesilmesi, düşük ve ani bebek ölümleri gibi durumlar meydana gelebilir.

Aynı zamanda bebekte farklı hastalıklar da meydana gelebilir. Bu nedenle anne adaylarının sigarayı kullanmaması ve hayatından çıkarması gerekmektedir.

Sigara İçmek Öldürür mü?

Sigarayı bırakmak sizlere daha özgür ve daha sağlıklı bir yaşam sunmaktadır. Sevdiklerinizle geçireceğiniz zamanların çoğalması ve daha fazla anı biriktirmenizin yolu uzun ömürdür. Uzun bir ömür dürmek istiyorsanız sigarayı hayatınızdan mutlaka çıkarmalısınız.

Çeşitli hastalıkların yanı sıra cilde de zararı olan bu maddeyi kullandığınız süreç içerisinde öksürük, nefes tıkanıklığı, çabuk yorulma gibi birçok problemi bir arada yaşarsınız.

Hayatınızda hiçbir katkısı olmayan aksine birçok zarara yol açan bu maddeyi bırakarak daha rahat bir yaşam sunabilirsiniz. Sigaranın zararları göz ardı edilemeyecek niteliktedir ve birçoğu ölümle sonuçlanmaktadır.

Kendinize inandığınız ve güvendiğiniz taktirde sigarayı bırakabileceğinizi, bu zararlı ve zehir saçan maddeden kurtulabileceğinizi unutmayınız.

Источник: https://kadinloji.com/sigaranin-zararlari/

Sigaranın Zararları ve Sigarayı Bırakmanın Faydaları » Faydasıbu

Sigaranın Zararları

Sigara, çoğu kişi tarafından, kullanımının hayati tehsi bulunan hastalıklara yol açacağı bilindiği halde kullanılmaktadır.

Tüketimi giderek yaygınlaşan ve ortaokul seviyesindeki gençlere kadar inen sigara, genç yaşta ölümlerin en temel sebebidir.

Yaş ve cinsiyet farkı olmaksızın, kullanan kişilerde yaşamsal risk doğuran sigaranın, tüm vücut metabolizması üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Sigaranın zararları

-Akciğer hastalıkları: Sigaranın en çok zarar verdiği organ akciğerdir.  Sigaradan çekilen her nefes, nefes borusundan akciğere geçer. İçerdiği zararlı maddelerin birikmesiyle, belirli bir süre içerisinde astım, bronşit, koah gibi akciğer hastalıklarına sebep olur. Akciğer kanseri, sigaranın sebep olduğu en tehli hastalıklardan birisidir.

 Damar tıkanıklığı: Sigaranın sürekli kullanımı, zaman içerisinde damarların tıkanmasına yol açar. Damar sertliğinin de sebebi olan sigara, damar hastalıkları sonucunda, kalp krizine davetiye çıkarır.

 Kalp hastalıkları: Sigaranın kalp damarlarını tıkamasına bağlı olarak, kalbin işlevini yerine getirebilmesi için daha çok performans harcaması, kalp krizi riskini doğurmaktadır. Kalp krizine bağlı ölümlerin çoğu, sigara kaynaklıdır. Kalp hastalıkları, sigaranın zararlarına bağlı olarak ortaya çıkan en tehli hastalıklardır.

 Beyin hastalıkları: Sigara, beyin damarlarının tıkanmasına yol açtığı için, beynin ihtiyacı olan oksijeni almasını engeller. Bu durumda, beyin kanaması riski artar.

 Kemik hastalıkları: Sigaranın kemikler için birçok zararı bulunmaktadır. Sigara içenlerin kemikleri,  basit bir darbede bile kırılma riski bulunacak kadar zayıflar.

Üstelik, kırılan kemiklerin iyileşme süreci, normalinden çok daha uzun sürmektedir.

Sigara içen bayanlarda, belirli bir yaşa geldiğinde(menapoz döneminden sonra), kemik erimesi hastalığının ortaya çıkması kaçınılmazdır.

 Ağız ve diş hastalıkları: Sigara içenlerde diş eti hastalıklarının görülme riski, içmeyenlere oranla çok daha fazladır. Dişlerde biriken katran,  dişlerin kötü görünmesine yol açar.

Sigara içilmeye devam edilirse, zamanla ağızda yaralar ve enfeksiyonel hastalıklar oluşur. Sigara bırakılarak gereken tıbbi müdahale yapılmadığı takdirde, kişi dişlerini kaybedebileceği gibi, kötü ağız kokusu da ortaya çıkar.

Sigara içen kişilerde, tat ve koku alma duyuları yavaş yavaş kaybolur.

 Cilt hastalıkları: Sigara içenlerin cildi, belirli bir sürecin sonunda yaşlılık etkileri göstermeye başlar. Sigara kullanımına bağlı olarak kırışıklıklar artar ve cilt lekeleri oluşur. Cildin hava almasını önleyen sigara, soluk ve cansız bir görünüme sebep olur.

  Göz hastalıkları: Sigara, sonucu körlüğe kadar gidebilen göz hastalıklarına sebep olmaktadır. Görme kalitesinde bozukluk ve zaman zaman görme kayıplarına yol açmaktadır. Katarakt hastalarının büyük kesiminde bu hastalık, sigara kullanımına bağlı olarak oluşmuştur.

 Kış hastalıklarına yakalanma riski: Sigara içen kişiler, bağışıklık sistemi zayıfladığı ve organlarının fonksiyonları bozulduğu için, grip ve nezle gibi kış hastalıklarına daha kolay yakalanırlar.

Sigara, tepeden tırnağa tüm vücut üzerinde olumsuz birçok etkisi bulunan ve çeşitli sağlık problemlerinin oluşumunun temelinde yatan en zararlı alışkanlıklardan birisidir. Sigaranın bırakılması, insan vücudunun resetlenmesini sağlar. Hastalıkların tedavisi kolaylaşır ve sağlıklı yaşamın kapıları aralanır.

Sigarayı Bırakmanın Faydaları

Sigarayı bırakmak, hayata yeniden tutunmak için atılan bir adımdır. Erken yaşlarda sigara alışkanlığını bırakanlarda, kanser ve damar tıkanıklığı gibi tehli hastalıkların oluşma riski ortadan kalkar.

Eğer, sigara kullanıldığı süreçte bu tip bir hastalığa yakalanılmışsa, bırakıldığı takdirde, tedavisi daha da kolaylaşır ve iyileşme şansı artar. Kalp krizi ve beyin kanamasına bağlı ani ölüm riskleri de, belirli oranda azalır.

Sigaranın bırakılmasından kısa bir süre sonra, kan dolaşımı düzene girer, nabız düzelir.
1-2 saat sigara içilmediği takdirde, vücuttaki karbonmonoksit azalır. Bu süre 24 saate çıktığında, vücuttaki karbonmonoksit tamamen temizlenir.

Sigara içilmeyen süre arttıkça, kandaki nikotin giderek azalır, vücut tazelenir, kişinin enerjisi artar ve nefes alıp vermesi düzene girer.

Kalp krizi başta olmak üzere, kalp hastalıklarına yakalanma riski azalır.

Akciğer fonksiyonları düzene  girer, sigaranın sebep olduğu akciğer hastalıklarının oluşma riski ortadan kalkar.

Sigara bırakıldığı takdirde, kişinin ağız ve koku alma duyuları, fonksiyonlarını yerine getirmeye başlar.

Sigaranın kokusundan yiyeceklerin tat ve kokusunu alamayan kişi, sigarayı bırakınca, damak tadı düzelir ve lezzet kavramını daha rahat algılar.

Bağışıklık sistemi güçlenir, halsizlik ve yorgunluk hissi kaybolur, enfeksiyonel hastalıklara yakalanma riski azalır.

Dişlerdeki sararma durur. Kötü nefes kokusu ortadan kalkar.

Sigaraya bağlı yaşlanma etkileri yavaşlar. Cilt daha canlı ve parlak görünür. Kırışıklıklar azalır.

Görme fonksiyonları düzelir, göz hastalıklarının oluşumu önlenir.

Sigarayı bırakan kişinin vücudundaki oksijen seviyesi yükselir, enerjisi artar. Konsantrasyonu yükselir.

Sigarayı bırakmanın sağlık açısından saymakla bitmeyen faydaları bulunduğu gibi, maddi açıdan da faydaları vardır. Her ay, bütçesinden yüksek bir miktarı sigaraya ayıran kişi, bu zararlı alışkanlığını bırakması takdirde hem maddi hem manevi kazanç sağlar.

Источник: https://faydasibu.com/sigaranin-zararlari/

Sigaranın Merkezi Sinir Sistemine Zararları

Merkezi sinir sistemine hasar verir.

Tütünün içeriklerinden biri, nikotin adı verilen ruh halini değiştiren bir ilaçtır. Nikotin beyninize sadece birkaç saniye içinde ulaşır ve sizi bir süre daha enerjik hissettirir. Fakat bu etki azaldığında, kendinizi daha yorgun hissedersiniz. Nikotin son derece alışkanlık yaratıcıdır, bu nedenle insanlar sigara içmeyi bırakmakta çok zorlar.

 • Nikotinden fiziksel olarak geri çekilme, bilişsel işlevlerinizi zayıflatabilir ve kendinizi endişeli, sinir bozucu ve üzgün hissetmenizi sağlayabilir.
 • Baş ağrılarına ve uyku sorunlarına neden olabilir. Sigaranın zararları, merkezi sinir sitemi üzerinde etkileri  göz ardı edilecek bir durum değildir.
 • Sigara, görme, tatma, koklama duyularınızı zayıflatmaktadır. Böylece yemek yemekten aldığınız hazzı azaltarak sizi daha iştahsız hale getirebilir.
 • Vücudunuzda nikotin etkisini düşüren, kortikosteron adlı stres hormonu vardır. Eğer stres altında iseniz  bu stres hormonunun yarattığı etkiyi daha fazla hissetmek için nikotin almanız gerekir.  Bu sizi daha depresif bir hale getirmektedir. Baş ağrısı ve uyku bozukluğu da sıkça görülen diğer sağlık problemlerdir.

Sigaranın Solunum Sistemine Zararları

Solunum sistemi ciddi derecede hasar görür.

 Dumanı nefesinize çektiğiniz zaman ciğerinize zarar veren maddeleri almış oluyorsunuz. Zamanla ciğeriniz zararlı kimyasal maddeleri filtreleme yeteneğini kaybetmeye başlar. Sadece öksürmek toksinlerden kurtulmak için yeterli değildir. Ciğeriniz de eski yeteneklerini kaybetmeye başladığından, bu toksinler ciğerinizde kalır.

Sigara içenlerde solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve grip daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni metabolizmanın işlevini iyi bir şekilde yerine getirememesidir. Sigara içenlerde zamanla akciğerdeki hava keseciklerini imha eden amfizem ve kronik bronşit görülmeye başlanır.

Daha ilerideki zamanlarda ise akciğer kanserine yakalanabilirler. Bu risk sigara içilen zamana göre artarak devam etmektedir. Fakat sigara bırakıldığında vücut zamanla kendini temizlemeye ve bu kötü etkilerden kendisini kurtarmaya başlayacaktır.

Ebeveynleri sigara kullanan çocuklarda  hırıltılı solunum, öksürük ve astım daha fazla görülmektedir. Onlar da sigara dumanından olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.

Dumanı solumaya başlarken, akciğerlerinize zarar verebilecek maddeleri alırsınız. Zamanla bu hasar çeşitli problemlere yol açmaktadır. Artan enfeksiyonlarla birlikte, sigara içen insanlar aşağıdaki gibi kronik geri dönüşümsüz akciğer rahatsızlıkları için daha yüksek risk altındadırlar:

 • Amfizem , akciğerlerindeki hava keselerinin tahrip edilmesi
 • Kronik bronşit , akciğerlerin solunum borularının astarını etkileyen kalıcı iltihaplanmaya yol açar
 • Kronik akciğer obstrüktif  hastalığı (KOAH), bir grup akciğer hastalığı
 • Akciğer kanseri

Tütün ürünlerinden çekilme esnasında, akciğerleriniz ve hava yollarınız iyileştikçe geçici tıkanıklıklara ve solunum rahatsızlıklarına neden olabilir. Sigarayı bıraktıktan hemen sonra artmış mukus üretimi solunum sisteminizin düzelmekte olumlu bir işaretidir.

Ebeveynleri sigara içen çocuklar, ebeveynleri olmayan çocuklara kıyasla öksürük, hırıltı ve astım atakları daha yatkındır. Aynı zamanda daha yüksek pnömoni (Zatürre) ve bronşit oranlarına sahip olma eğilimindedirler. Bu durum sigara içilen ve içilmeye evin hasta oranını arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Kardiyovasküler sisteminiz ciddi derecede hasar görür.

Sigara, tüm kardiyovasküler sisteminize zarar verir. Nikotin kan damarlarının sıkışmasına neden olur ve bu da kan akışını kısıtlar. Zamanla, devam eden daralma, birlikte kan damarlarına hasar, periferik arter hastalığına neden olabilir.

 Sigara içmek aynı zamanda kan basıncını yükseltir, damar duvarlarını zayıflatır ve kan pıhtılarını artırır.

 Zaten kalp bay pas ameliyatı, kalp krizi veya bir kan damarına yerleştirilmiş bir stent kullandıysanız, kalp hastalığını kötüleştirecek yüksek bir risk altındasınız.

 Sigara, yalnızca kalp damar sağlığınıza değil, aynı zamanda çevrenizde sigara içmeyenlerin sağlığını da etkiler. İkinci el duman maruziyeti (pasif içici), sigara içmeyen birine sigara içen biriyle aynı riski taşır. Kalp krizi ve kalp rahatsızlığını içerir.

Cildinizi tahriş eder ve daha yaşlı görünmenize neden olur.

Sigara içiminin belirgin belirtileri cilt değişikliklerini içerir. Tütün, dumanı içindeki maddeler aslında cildinizin yapısını değiştirir. Yakın tarihli bir çalışmada sigara içiminin skuamöz hücreli karsinom (cilt kanseri) riski önemli ölçüde arttığını göstermiştir.

 • Tırnaklarınız ve ayak tırnaklarınız sigara etkilerinden etkilenmez. Sigara, mantar tırnak enfeksiyonu olasılığını artırır. Saç, nikotinden etkilenir.
 • Daha eski bir araştırmaya göre saç dökülmesi, kıtır ve gri renk artar. Bu cildinizde erken yaşlanma probleminin olduğunu gösterir.  Özellikle tırnak ve parmaklardaki sararma bunun en önemli işaretidir.
 • Sigara içilen el ile içilmeyen el arasındaki farka bakıldığında bunu çok daha net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.
 • Sigara içenlerin dişlerinde sarı ve kahverengi tonlarda lekelenmeler meydana gelir.
 • Sigara dumanının kokusu bir süre sonra saçlarınıza tutunur. Bu koku aynı şekilde sigara içmeyenlerin saçlarına da tutunabilir.

Sigaranın Sindirim Sistemine Zararları

Sindirim sistemine ciddi zararlar verir.

Sigara kullananların ağız sağlığı risk altındadır. Oral bölge olarak adlandırılan bu kısımda sakız iltihabı (gingivitis) veya enfeksiyona (periodontitis) neden olabilir.

 • Diş çürümesi, diş kaybı ve ağız kokusu diğer olumsuz etkilerdir.
 • Sigara içenlerde  böbrek kanseri ve pankreas kanseri riski daha yüksek oranlardadır.
 • Sigara, ağız, boğaz, larinks (gırtlak kanseri) ve özofagus (yemek borusu) kanseri riskini arttırır.

Sigara içmeyenlerde bile sadece teneffüs yolu ile bu risk artmaktadır. Sigara içenlerde iştahsızlık görülebilir. Bu iştahsızlık gerekli olan besinleri almamanıza neden olabilir. Bu durum metabolizmayı zayıflatarak vücudu dış tehditlere karşı daha savunmasız bir hale getirir.

 “Sigara içiyor ama içmiyor” insanlar bile ağız kanseri riski ile karşı karşıya. Sigara içmenin aynı zamanda insülin üzerinde bir etkisi vardır, bu da insülin direnci geliştirmenize daha büyük olasılık yapar.

Sizi sigara içmeyen insanlara kıyasla daha hızlı gelişme eğiliminde olan 2 tip diyabet ve komplikasyonları açısından artmış bir risk altına sokar.

Sigaranın Cinsellik ve Üreme Sistemine Zararları

Cinsel hayatı olumsuz yönde etkiler.

Nikotin hem kadınların hem de erkeklerin genital bölgelerine kan akışını etkiler. Erkekler için, bu cinsel performansı düşürebilir. Kadınlar için bu, yağlanmayı ve orgazm yeteneğini azaltarak cinsel tatminsizliğe neden olabilir.

 • Sigara, hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel hormon seviyelerini düşürebilir. Bu da cinsel arzunun azalmasına neden olabilir.
 • Aynı zamanda rahim ağzı kanseri riski de artmaktadır.
 • Sigara içen kadınlarda plasenta ile ilgili sorunlar ve düşük yapma, erken doğum gibi gebelik komplikasyonları görülebilir.
 • Sigara kullanmasa dahi sigara içilen ortamlarda bulunan bir anne adayının düşük kilodaki bir bebeği dünyaya getirmesi mümkündür.
 • Pasif içici olmak bile bu oranı oldukça artırmaktadır.  Bu pasif içici grubunda yer alanlar ve sigara içenler de yeni doğan bebeğin astım ataklarına yakalanma riski daha fazladır. Özellikle hamilelikte sigara kullanımı yeni doğacak bebek açısından hayati önem taşımaktadır.
 • Hamile iken içilen sigara doğum kusurlarına veya ani bebek ölümüne neden olabilmektedir.

Önemli Notlar: Sigarayı bırakmak zor, ancak doktorunuz size bir plan yapmanıza yardımcı olabilir. Onlardan tavsiye isteyin. Bırakmanıza yardımcı olabilecek çeşitli reçetesiz ve reçeteli ilaçlar vardır.

 Sigarayı bırakmanın hem kısa hem de uzun vadeli faydaları vardır. Sigara, her vücut sistemini etkilediğinden, bırakmanın bir yolunu bulma, daha uzun ve daha mutlu bir yaşama yaşamak için atmanız gereken en önemli adımdır.

Güncelleme; 30.08.2018

Sigara hakkında tüm benzer konularımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Elektronik Sigaranın Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Mentollü Sigaranın Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Açık Tütün Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Nargilenin Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Источник: https://www.zararlari.org/sigaranin-zararlari/

Sigaranın zararları

Sigaranın Zararları

Sigara ve sebep olduğu zararları, günümüz en büyük sağlık sorunlarından biri. Peki sigarayı bu kadar zararlı kılan şey nedir ? Önce sigaranın tarihi ve içerdiği maddelere, daha sonra ise organlarımıza olan zararlarına kısaca bir göz atalım.

Sigaranın zararlarının ortaya çıkışı
Her yıl dört milyon, her gün ise on bin’in üzerinde insan sigaranın zararları sebebiyle hayatını kaybediyor.

Sigaranın 1942’li yıllarda İngiltere gibi bir ülkede “Sigara içmek özgüveninizi arttırır” sloganıyla satıldığı düşünüldüğünde, kullanımının neden bu denli arttığını anlamak çok da zor değil. Özellikle bu alandaki rantın üst seviyede olması, sigaraya karşı olan önlemlerin çok geç gelmesine neden oldu.

Örneğin bugün ciddi bir iş gibi ele alınan toplum sağlığı meselesi, bundan 50 yıl önce başlasaydı ve o dönem sigaraya bir takım kısıtlamalar gelseydi, muhtemelen bu kadar insan sigaradan zarar görmeyecekti.

Bilim insanları özellikle 60’lı yılların ortasında yaptıkları araştırmalar neticesinde, sigaranın zararlarının sanıldığının aksine oldukça ciddi bir boyutta olduğunu tespit etmişlerdir. Ve özellikle batılı ülkeler –ki yoğun olarak Avrupa Birliği Ülkeleri ve ABD- 70’li yıllardan itibaren bir takım önleyici faaliyetlerde bulunmuşlar ve sigaranın zararlarının önlenmesi için çalışmışlardır.

Örneğin kapalı alanda sigaranın yasaklanması, ABD’de bundan 20 yıl önce gerçekleştirilmiştir. Türkiye ise bu önlemi ancak 2009 yılında yürürlüğe sokabilmiştir.

Sigara neden zararlıdır ?
Sigara içerdiği nikotin, katran ve diğer zehirli gazlar sebebiyle insan bedeninde toksik etki yaratmaktadır. Özellikle katranın içeriğinde 4500 civarında insan vücudu için zehirli kimyasal bileşik bulunmaktadır. Bu kimyasal bileşiklerden 40 kadarının ‘kesinlikle’ kansere yol açabileceği bilim adamları tarafından 90’lı yıllarda tespit edilmiştir.

Sigaranın dumanında bulunan karbon monoksit ve nitrojen oksit gibi gazlar kandaki oksijen miktarını azaltıp, organlara ve beyine yeterli miktarda oksijen gitmemesine sebep olmaktadırlar. Bu sebeple kalp daha hızlı çalışıp, daha fazla oksijen içeren kan pompalama arzusu ile hareket ettiği için kalp krizi riski sigara içen insanlarda, içmeyen insanlara göre %80 daha fazladır.

Diğer yandan sigaranın içerisinde bulunan ve esas bağımlılık yaratan madde nikotin ise tarih boyunca “zehir” olarak kullanılmıştır. Her ne kadar sigarada bir insanı direk öldürecek kadar nikotin bulunmasa da, yeterli miktarda nikotin alan bir insan birkaç saat içerisinde ölebilir.

Sigara bağımlılık yapar mı ?
Sigara içerdiği nikotin sebebiyle, yukarda da belirttiğimiz gibi bağımlılık yapmaktadır.

Ancak sigara bağımlılarını bu denli zorlayan yoksunluk duygusu sadece nikotin sebebiyle oluşmamaktadır. Sigara, aynı zamanda kokain ve amfetamin de içermektedir.

Bu sebeple uzun yıllar süren sigara kullanımında, tiryakilerde bu maddelere karşı da bir yoksunluk duygusu oluşmaktadır.

Nikotin beyindeki hayati fonksiyonları düzenlemekle sorumlu olan bölgedeki nöronların gereksiz hareket etmesine sebep olur ve kişide bir ‘haz ve ze alma’ hissi uyandırır. Bu his, her ne kadar eroin ve kokain içen bağımlılarınki kadar yüksek değilse de sigarayı tekrar ve tekrar içme isteği uyandırır.

Sigaranın zararları bırakıldıktan ne kadar sonra kaybolur ?
Sigarayı bıraktıktan yaklaşık on yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riski %50 azalır. Kalp krizi riski ise olağan seyrine döner.

Ancak sigara bırakıldıktan birkaç gün sonra dahi kandaki oksijen miktarı yükseldiği için kişide bir rahatlama duygusu, önceye göre daha enerjik ve mutlu olma hali oluşabilir.

Ancak aynı zamanda kişi ‘yoksunluk’ duygusu ile de başa çıkmak zorundadır.

Sigaranın Vücuda Zararları Nelerdir?

 1. Genel olarak bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır.
 2. Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar.
 3. Dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, dişeti hastalıkları baş gösterecektir.
 4. Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar.

 5. Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.
 6. Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar.
 7. Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür.

  Her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.

 8. Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.
 9. Burunda koku alma duygusu azalır.
 10. Akciğerlerde kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir.
 11. Mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır.

 12. Pankreas kanseri riski artar.
 13. Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehler oluşur.
 14. Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir.

 15. İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.
 16. Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür.
 17. Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.
 18. Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur.

 19. Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.
 20. Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur.

 21. Anne ve baba mirası olarak; Sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür.
 22. Burunda koku alma duygusu azalır.

Sigaranın akciğere verdiği zararlar

Sigara içilmesi, solunum yollarını örten koruyucu yapı ve hücreleri bozarak akciğerlerin her türlü zarara açık hale gelmesine yol açıyor.

Sigara içilirken çekilen nefes ile beraber sigaranın dumanı ve sigara içerisinde bulunan zararlı kimyasal maddeler doğrudan akciğerlere çekilir.

Bundan nedenle sigara içilmesine bağlı olarak en çok rahatsızlık akciğerlerde görülmektedir.

Sigaranın içinde bulunan kimyasal maddeler akciğer rahatsızlıklarına yol açmakta olup, sigaranın akciğerlere verdiği en büyük hastalık akciğer kanseridir.

Sigaranın neden olduğu kanser türleri

 • Akciğer kanseri
 • Ağız kanseri
 • Burun kanseri
 • Dudak kanseri
 • Boğaz kanseri
 • Gırtlak kanseri
 • Yemek borusu kanseri
 • Mesane kanseri
 • Böbrek kanseri
 • Karaciğer kanseri
 • Mide kanseri
 • Pankreas kanseri

Sigara tütününün içinde bulunan madde türleri şöyledir:

 • Kansere yol açan maddeler
 • Kanseri ilerletenler
 • Zehirli maddeler
 • Uyarıcılar, ze vericiler
 • Aromatik maddeler

Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar

 1. Bağımlılık: Nikotin maddesinin bağımlılık yaratıcı özelliği eroininkine çok benzer.
 2. Sırt ve Bel Ağrısı: Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen yegne faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir.
 3. Prostat Kanseri: Sigara içmek bütün bu tarz kanser türlerinin %40’ının nedenidir.
 4. Göğüs Kanseri: Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.
 5. Rahim Kanseri: Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.
 6. Çocukluk Solunum Problemleri: Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve de zatüre ‘ki bazen ölüme bile yol açar’)
 7. Şeker Hastalığı: Sigara içmek, vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.
 8. İlaca Karşı Bağışıklık – Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.
 9. Kulak Enfeksiyonları: Sigara içenlerin çocuklarının oititis hastalığına yakalanma riskleri vardır.
 10. Emphysema: Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85’i sigara yüzünden olur. (ciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinesine bağlanmak zorunda kalır.)
 11. Boğaz Kanseri: Boğaz kanseri vakalarının %80’ine sigara yol açar.
 12. Mide Kanseri: Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır.
 13. Kalp Hastalıkları: Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.
 14. Kısırlık: Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat arttırır.
 15. Kangren: Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni mecburen iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir.
 16. Karaciğer Kanseri: Karaciğer kanseri vakalarının % 80’i sigara yüzünden olur.
 17. Gırtlak Kanseri :Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.
 18. Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması: Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır.
 19. Ağız Kanseri: Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.
 20. Menopoz: Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.
 21. Yemek Borusu Kanseri: Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.
 22. Erken Yaşlanma :Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.
 23. İyileşme Zorluğu: Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır.
 24. Diş Kaybı: Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.

Ülkemizde de birçok kişi sigara içmekte ve her yıl sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı birçok insan hayatını kaybetmektedir. Yaşam standartlarınızı düşüren hatta yok eden bu kötü ve zararlı alışkanlıktan (eğer sigara kullanıyorsanız) biran önce kurtulmalısınız.

Ve İstatistikler!
WHO (Dünya Sağlık Örgütü) verilerine göre son 50 yılda ortaya çıkan kanser vakaları göz önüne alındığında akciğer kanseri ilk sırada yer alıyor. Akciğer kanseri vakaları, son 50 yılda %300 artarak en çok rastlanan kanser türü olarak tıp tarihine geçmiş durumdadır.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 50bin kişide akciğer kanseri görülmektedir. Uzmanlar bu oranın 10 yıl sonra %100 artacağını ön görmektedirler.  Kronik bronşit vakalarının %75’inin nedeni sigaradır. Kalp ve damar hastalıklarının %40’ından fazlasının ise sorumlusu yine sigaradır.

Günde sadece 5 adet sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da görece az gelişmiş bir bebek doğruma riski %35’in üzerindedir.

Ağız kanseri vakalarının ‘tamamının’ sorumlusu sigaradır. Yemek borusu kanserlerinin ise %90’ı sigaradan kaynaklanmaktadır.

Источник: http://bilgifili.com/sigaranin-zararlari/

Sigaranın Vücudumuza Zararları Nelerdir

Sigaranın Zararları

Sigara sağlığa zararlı olmasına rağmen birçok kişi bunu bile bile sigara kullanmaktadır. En yaygın görülen zararlı alışkanlıkların içinde en başı çeken sigara vücuda birçok zarar vermekte ve uzun süre sigara kullanan kişilerde maalesef hastalıkların geri dönüşü mümkün olmamaktadır.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.