Sigarayı Bırakanların Vücudunda Yaşanan Değişimler

içerik

Sigara Bırakmanın Ardından Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler » Bilgiustam

Sigarayı Bırakanların Vücudunda Yaşanan Değişimler

Günümüzde çoğu insan, sigara içmenin tehlerinin farkında olsa da yapılan araştırmalar aslında bu tehlerin çok da farkında olmadıklarını göstermektedir. Çünkü 38 milyon birey hala sigara içmektedir.

Yetişkinler arasında sigara içme oranı düşük gelirli devletler, erkekler, lise diploması olmayan, yoksulluk içinde yaşayan veya engelli olanlar ve ciddi psikolojik sıkıntı yaşadıklarını bildirenler arasında daha yaygındır. Sigara içmek ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir, çünkü yanan bir sigarada 5.000’in üzerinde kimyasal vardır.

Sigara kullanımıyla gelen birçok hastalık ve risk bulunmaktadır.

Yıllık olarak alınan istatistiklere bakıldığında sigara içmek aşağıdaki ölüm nedenlere göre daha fazla ölüme neden olmaktadır:•İmmün yetmezlik virüsü (HIV)•Yasadışı uyuşturucu kullanımı•Alkol kullanımı•Motorlu taşıt yaralanmaları•Ateşli silahla ilgili olaylar•Sigara içmek tüm akciğer kanseri ölümlerinin yaklaşık % 90’ına neden olur.

Akciğer kanseri her yıl kadınlarda meme kanserinden daha fazla ölüme neden olmaktadır.•Sigara içmek kronik obstrüktif akciğer hastalığından (KOAH) tüm ölümlerin yaklaşık % 80’ine neden olur.•Sigara içmek erkek ve kadınlarda ölümcül ölüm riskini arttırır.•Dünya genelinde son 50 yılda sigara içilmesinden kaynaklanan ölüm riskleri artmıştır.Yapılan tahminlere göre sigara içiminin riskini arttırdığı hastalıklardan bazılarını şunlardır;•Koroner kalp hastalığı için 2 ile 4 kat•İnme için 2 ile 4 kat•Akciğer kanseri gelişen erkeklerde 25 kat•Akciğer kanseri gelişen kadınlarda 25.7 kat

Her yıl, 480.000’den fazla insan tütün kullanımı ve ikinci el sigara dumanına maruz kalmaktan ölmektedir ve bu ülkede önlenebilir ölümlerin önde gelen nedenidir.

Sigara içmek sigarayı içme istediğini geçici olarak hafifletebilir, ancak sağlık üzerindeki olumsuz etkileri kesinlikle buna değmez. Bu yüzden mümkün olduğu kadar sigara azaltılmalı hatta tamamen bırakılmalıdır.

Sigara bırakıldığında vücutta olan değişikler gözlemlendiğinde, sigarayı bırakmak için daha istekli olunması mümkündür. Sigara bırakıldığında vücutta olan olumlu değişikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Vücudun Oksijen Seviyesi Normale Döner

Sigara içmek, vücuttaki oksijen seviyelerini düşürür karbon monoksit solunumunu artırır. Günde bir paket sigara içenlerin kanlarında % 3-6 oranında karbon monoksit vardır, ancak ideal seviyeler % 1’den azdır.

Daha yüksek seviyelerde karbon monoksit bulunduğunda, vücudun organlara oksijen yaymak için daha çok çalışması gerekir. Ancak, oksijen seviyeleri 8 saatlik bırakma içerisinde normale döner.

Başka bir deyişle, vücud nihayet karbon monoksitten kurtulma şansını yakalamış olur.

Sigara Bırakıldığında Koku ve Tat Daha İyi Alınır

Bıraktıktan iki gün sonra koku ve tat duyuları normale döner. Sigaradaki bağımlılık yapan maddeler duyuları köreltir, bu nedenle vücud detoks yaptığında tekrar düzgün çalışmaya başlayacaktır. Bu, yiyeceklerin tadının daha iyi olacağı ve en sevilen mum veya tütsünün çok daha güzel kokacağı anlamına gelir.

Kan Dolaşımı Artar

Sigara bırakıldıktan 20 dakika sonra kan dolaşımı iyileşir. Bu, kan kalbe ve diğer organlara daha iyi akacağı için kalp krizi, felç veya kanser riskini azaltmaya yardımcı olacağı anlamına gelir.

Enfeksiyon ve Öksürük Riski Azalır

Sigara içmek ciğerlerin zarını büyük ölçüde tahriş eder. Sigara bağışıklık sistemini düşürdüğü için enfeksiyon riskini arttırır. Her gün sigara içmek, akciğerlerin iltihaplanmasına da yol açar, bu da hava geçişlerini sınırlar ve nefes almayı zorlaştırır.

Akciğerlerde, oksijen yayılmasına yardımcı olan küçük hava keseleri veya alveoller bulunur. Sigara içmek bu hava keselerini yok eder ve potansiyel olarak akciğerlere kalıcı hasar verir.

Ne kadar süredir sigara içiliyorsa, bırakılarak akciğerlerin normale dönmesine yardımcı olunabilir. Ayrıca sigara içmek felç riskini artırır ve hatta solunum yollarındaki küçük kılları öldürür.

Bu kıllar, mukus ve kiri temizlemeye yardımcı olarak, akciğerlerin düzgün çalışmasını sağlar. Sigarayı bırakıldığında kıllar geri dönerek ciğerlerin daha sağlıklı ve temiz olmasını sağlar.

Enerji Seviyesinde Artış Yaşanır

Sigara bırakıldıktan iki hafta içerisinde, enerji seviyelerinin çok arttığı gözlemlenmiştir. Vücudun içinden geçen nikotin ve diğer zararlı kimyasallar olmadan vücut detoks yapmaya başlar ve farklı aktivitelere yönlenir. Birçok insanda, kendini iyi hissettiren hormon olan endorfin seviyesi artığı için stres düzeyi düşer.

Kalp Sağlığında İyileşme Olur

Sigara bırakıldıktan 5-10 yıl içinde, kalp-damar hastalıkları, kalp krizi ve felç riskini sigara içmeyen kişilerle eşitlenir. Sigaranın kalp sağlığında bıraktığı olumsuz etkilerin iyileşmesi biraz zaman alsa da ne kadar erken bırakılırsa vücudun iyileşme süreci o kadar çabuk başlar.

Oksijen Düzeyi Artar

Vücuttaki oksijeni emen karbon monoksit bulunmayacağından dolayı, derin nefes alması çok daha kolay olacaktır. Sadece üç ay sonra, akciğer kapasitesi yüzde 39’a kadar yükselir ve nefes alınması normal seviyelere gelir.

Kanser Riski Önemli Düzeyde Azalır

Sigara bırakıldıktan beş yıl sonra, mide, ağız, boğaz, yemek borusu ve akciğer kanseri riski % 50 azalır.

Bağışıklık Sistemi Gelişir

Vücut bulunduğu şartlara hemen uyum sağlar ve toksin alımı bırakıldığında hızla iyileşme gösterir. Binlerce kimyasal maddeye maruz kalmayı ortadan kaldırarak, bağışıklık sistemi nihayet yapmak için tasarlananı yapma şansını elde eder ve vücudu zararlı maddelerden korur ve sağlıklı tutar.

Ağız Kokusu İyileşir

Yapılan bir araştırmaya göre sigara içenler arasında ağız kokusu yaygındır. Sigara ağız ve boğazı kurutur ve bu da kötü bakteriler için mükemmel bir üreme alanı oluşturur. Sigarayı bırakmak tükürüğün üretimini arttırır ve bu da nefesin daha iyi kokmasına yardımcı olur.

Zihin Aktiviteleri İyileşir

Sürekli olarak vücuda pompalanan kimyasallarla beyin oksijeni kaybeder ve bu da zihinde bulanıklık hissi yaratabilir. Sigara bırakıldığında, beyin daha keskin çalışır ve görevlerini dahi iyi yerine getirebilir. Ayrıca bir maddeye bağımlılık ile uğraşmak zorunda kalınmayacağı için zihin farklı aktivitelerle uğraşır.

Saçlar Tekrar Uzamaya Başlar

Sigara içenler sağlıksız saçlara sahip olma eğilimindedir. Dermatology dergisindeki bir araştırmaya göre, sigara içmek saç dökülmesine neden olabilir. Ancak, bırakıldığında hücreler iyileşme gösterir, buda saçların daha dolgun ve kalın olmasını sağlar.

Sigara Bırakırken Stresle Başa Çıkma Yolları

Sigara içmek, kısa vadede stresle başa çıkmaya yardımcı olabilir, ancak uzun vadeli sağlık etkileri kişiye pahalıya patlar. Sigarayı bırakmak kolay değildir, ancak eğer aileden, arkadaşlardan ve hatta bir terapistten destek alınırsa bunu başarmak mümkündür.

Ayrıca kişiyi meşgul edecek aktivitelere yönlenmesi, sigarayı düşünmesine ve içme isteğinin önlenmesinde faydalı olur. Sigarayı bırakırken stresle başa çıkmanın yollarından bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:•Egzersiz.

Yapılan bir çalışmaya göre, orta şiddette yapılan egzersizin bile nikotin yoksunluk semptomlarını önlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Egzersiz aynı zamanda stres için bir çıkış işlevi görür. Bir hafta yapılan egzersiz sonrası sigara içme isteğinin büyük ölçüde azaldığı gibi stres oranları da düşmüştür.

•Bu süreçte arkadaş, aile ve yakın çevreden destek alınması faydalı olur. Kişi herhangi bir sıkıntı yaşadığında sigara içme isteğinin tekrarlamaması için farklı aktivitelere, yürüyüşlere, sohbetlere yönlendirmekte bu kişiler etkili olurlar.•Sigarayı bırakma sürecinde kişi yeni uğraşlar denemelidir.

Sigara içme alışkanlığından vazgeçildiğinde paradan tasarruf edilir ve böylece yeni şeyler denemek için daha fazla özgürlüğe sahip olunur. Mesela kaya tırmanışı veya aşçılık dersi alma tutkusu olana biri bunlara para ayırabilir duruma gelir. Bu şekilde, enerjiyi yönlendirmek için bir yere sahip olunur.

Ayrıca, bu şekilde yeni donanımlar kazanma şansı elde edilmiş olur.•Gün içerinde uygulanılan bir rutinin olması boş zamanın ve boş zamanda sigara içme isteğinin önüne geçer. Bu yüzden sevilen şeylerle dolu bir günlük rutini gerçekleştirmeye çalışılması tekrar sigara başlama riskini azaltır.

•Bırakan kişinin çevresinde olumlu insanların olması kendisini daha iyi hissetmesini sağlar ve hedeflerin şaşmasını önler. Bu yüzden kişinin etrafındaki insanların mümkün olduğu kadar iyi duygulara sahip olduklarından da emin olunmalıdır.•Bir hedef belirlemek zihnin meşgul edilmesine yardımcı olur ve kişiyi doğru şeylere kanalize eder.

Sigara bırakıldığında vücutta yaşanan olumlu değişiklikler bilindiğinde, bırakma sürecindeki stresle mücadelede faydalı olur. Çünkü kişi bilinçli bir şekilde sigaradan kurtulmak için mücadele eder. Kişi bırakmak istiyor ve zorluk yaşıyorsa ek olarak bir uzman dan yardım alması tavsiye edilir.

Kaynakça:webmd.commedlineplus.gov

verywellfit.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Источник: https://www.bilgiustam.com/sigara-birakmanin-ardindan-vucutta-meydana-gelen-degisiklikler/

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yaşananlar

Sigarayı Bırakanların Vücudunda Yaşanan Değişimler

Sigarayı bıraktıktan sonra gelişen süreç, bıraktıktan sonraki hayatınızda nelerle karşılaşacağınızı ve nasıl davranmanız gerektiği hakkında bilgi vermeye çalıştık.
Sigaranın size zarar verdiğini düşünüp, sigarayı bırakmak istiyorsanız sizi nelerin beklediğini bilmeniz şart. Kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı hemen bırakın!

Sigarayı Bıraktıktan Sonra İlk 20 Dakika ve Sonrası

 • 20 dakika geçtiğinde tansiyon ve nabız normale iniyor.
 • 8 saat sonra kandaki oksijen normal düzeye çıkıyor.
 • 24 saat sonra kalp krizi tehsi azalır.
 • 48 saat sonra sinir uçları yenilenmeye başlar.
 • 2 hafta – 3 ay arası kan dolaşımı dengeye giriyor. akciğerlerin fonksiyonu %30 oranında iyileşiyor.
 • 1 – 9 ay arası öksürük krizleri, bitkinlik, yorgunluklar ve nefes almadaki zorlanmalar azalıyor. Akciğerler temizleniyor ve enfeksiyon tehsi azalıyor.
 • 1 yıl sonra koroner karaciğer yetmezliği tehsi sigara içenlere oranla yarı yarıya azalıyor.
 • 5 yıl sonra akciğer kanserinden ölme tehsi yarı yarıya azalıyor.
 • 10 yıl sonra akciğer kanseri tehsi içmeyenlerin düzeyine geliyor.
 • 15 yıl sonra koroner yetmezliği tehsi sigara içmeyenlerin seviyesine iniyor.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin

Sigarayı bırakan erkeklerin yüzde 61’i, kadınların yüzde 51’i sigarayı bıraktıktan sonra bir ya da 2 kilo alıyor. Ancak sigarayı bırakanların yüzde 23’ü kilo veriyor.

 Uzmanlar, sigara içenlerin kilo alamadığını, sigaranın bazı gıdalardaki faydalı Maddelerin vücutta kullanılmasını engellediğini belirterek, “Sigarayı bırakınca kilo almanın sebebi, bu gıdalardan daha fazla faydalanılmasıdır.

Nikotin, metabolizmayı da etkiler ve tiryaki daha çabuk kalori yakar” dedi.

Uzmanlar, sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için şunları yapmayı öneriyor:

 • Unutun: En iyi yaklaşım, kilo alma ihtimalini göz ardı ederek, sigarayı bırakmaktır. Belki de en fazla 1-2 kilo alırsınız ya da hiç kilo almazsınız.
 • Egzersiz yapın: Hem sigarayı bırakmak hem de hayat tarzınızda değişiklik yapmak zordur. Gene de sigarayı bırakmadan önce spora başlamak ve bıraktığınız dönemde buna devam etmek çok faydalı olacaktır. Spor yapmak, hem kilo almanızı engelleyecektir hem de sigarayı unutmanıza yardımcı olacaktır. Deneyin, göreceksiniz.
 • Şeker tüketiminizi azaltın: Çok sıkı bir rejim uygulamanıza gerek yok. Çok sıkı bir rejim yaparak kendinizi zorlamak yerine sadece yeme miktarınızı azaltın ama her şeyi yiyin. Şekerli şeylerden uzak durun ve yediğiniz meyve miktarını arttırın. Kan şekeri miktarınız düzelecektir ve canınız daha az şeker isteyecektir.
 • Yeme alışkanlığınızı değiştirin: Daha küçük porsiyonlarda yemek yiyin. Örneğin; daha küçük tabaklar kullanın. Daha yavaş yemek yiyin, sofrada yemeğini en son bitiren siz olun. Her lokmadan sonra çatalınızı bırakın. Daha büyük bir Su bardağı kullanın, her lokmadan sonra bir yudum su için. Tatlı yerine meyve yiyin. Yemeğinizi bitirir bitirmez sofradan kalkın. Yemekten sonra bir şey yapın (sigara içmeyin). Yürüyüş yapabilirsiniz, dişlerinizi fırçalayabilirsiniz, bulaşık yıkayabilirsiniz. Yemek aralarında çiğ sebze yiyin (havuç, salatalık, Lahana vb.). Daha erken yatmaya özen gösterin. Abur cubur yemeyin.
 • Hareket edin: Araba kullanmak yerine yürümeyi tercih edin. Sabahları koşun. Ev temizliği yapın.

Sigarayı bıraktıktan Sonra Zor anlarla baş edebilmek

Maalesef her zor durum için bir çözüm önermek mümkün değildir. Her insan için zor olan bir durumla diğer kişilere göre farklı yöntem ya da tarzda hareket etmek gerekebilir. Fakat durumunuz için nasıl çözüm üreteceğiniz hakkında bir kaç bilgi verebiliriz.

 • Dikkatli olmakŞayet hangi durumun sizin için zor olduğunu biliyorsanız, bu hallerde daha dikkatli olabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmadan önce neleryapabileceğinizi planlayabilir ya da size uygun bir çözüm düşünebilirsiniz. Örneğin sigara içen kişilerce mi davet edildiniz, o zaman ziyareti kısa tutunuz. Ya da elinizde sizi meşgul edecek bir şeyi bulundurmaya özen gösteriniz. Sigara içmemişseniz kendinizi ödüllendirebilirsiniz.
 • KaçınmakZor durumlarla karşılaşmamaya özen gösterebilirsiniz. Bunun her zaman gerçekleşmesi zor olabilir fakat zannettiğinizden ve beklediğinizdendaha sık gerçekleşebileceğini de fark edeceksiniz. Örneğin sigara içen kişilerin yanına gitmemeye özen gösteriniz.
 • Başka bir işle meşgul olmakZor bir anda farklı ne yapabilirsiniz? Örneğin kendinizi kötü hissettiğinizde evde hapis kalmayınız. Başka bir şey yapınız: gezmeye çıkınız ya da alışveriş yapınız. Evden çıkmamanız halinde, bir tanıdığınızla telefon ile görüşebilir ya da ufak bir tamirle kendinizi meşgul edebilirsiniz.
 • Başka bir şey düşünmekCanınız sigara mı çekiyor? O anda ne düşündüğünüz çok önemlidir. ‘Bir sigaradan ne çıkar?’ ya da ‘Şimdi tam bir sigarayı hak ettim’diye mi düşünüyorsunuz? Böyle düşünmeniz halinde sigara içmemeye tahammül etmeniz oldukça zordur.Şöyle de düşünebilirsiniz: ‘Kendimi iyi hissetmek için sigara içmeye ihtiyacım yok’. Veya ‘Burada insanlarla hoş bir şekilde sohbet etmek istiyorum, sigarayı aklıma getirmek istemiyorum’ şeklinde de düşünebilirsiniz. Ayrıca ‘o kadar zamandır sigara içmiyorum, şimdi de içmeyeceğim, tahammül edeceğim’ şeklinde düşünmeniz de işe yarayacaktır.Mümkün olduğunca size sigarayı hatırlatmayacak ve sigarasızlığa tahammül ettirebilecek düşünceler içerisinde olmaya çalışın.

Hemen Pes Etmeyin!

Sigara içmek istediniz, nasıl kendinize hakim olacaksınız? Sigarayı bırakmak için kesinlikle 1 tane bile sigara yakmayın. Hatta ‘acaba sigara daha bana güzel gelir mi’ şeklinde düşünseniz bile bu tehli bir durumdur.

‘Artık sigaradan kurtuldum, bir tane yaksam da
birşey olmaz’ diye düşündüğünüzde de sigarayı sakın yakmayın! Sigarayı bırakmaya çalıştığınızda hangi şeylerin size sigarayı bırakmaya yardımcı olduğunu fark etmeye çalışın.

Su içmek, hareket etmek, kendi kendinizi ödüllendirmek, ve daha başka şeyler…

‘Bütün çabalarım boşa gitti’ ya da ‘gördünmü, işte ben başaramıyorum’ şeklinde düşünmeyin. Böyle düşünmektense neler olduğunu not edin.Hatalarınızda ders çıkarmaya çalışın. Bu şekilde bir daha sigara içme hatasına düşmezsiniz. Sigara içmemeye devam ediniz. Uzun bir süredir

sigara içmediniz. Bir hatadan sonra yeniden sigaraya başlarsanız yazık olur.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Toparlanma süreci sigarayı bıraktığınız anda başlar. Bu sırada kendinizde nikotin yoksunluğu ve bunun yanı sıra iyileşmeden kaynaklanan bazı iyi belirtiler görebilirsiniz. Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Canınız hala sigara içmek isteyebilir.

Kendinizi huzursuz, gergin, haksızlığa uğramış veya yorgun hissedebilirsiniz. Bazı insanlar uyumakta ya da konsantre olmakta güçlük çekmektedirler. Sakın üzülmeyin, bütün bu belirtiler geçicidir ve bunların üstesinden gelmek için yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır.

Bırakma sonrası yaşayacağınız rahatlıkları kısaca listeleyelim:

 • Öksürük; Bırakma sonrası vücudun solunum yollarını temizlemesine bağlı olarak kimi zaman öksürük görülebilir.Bol bol su için.
 • İştah artışı; “Kilo alır mıyım” Yazısına bakabilirsiniz.
 • Sindirim sorunları; Bazen kabızlık veya ishal görülebilir. Kabızlığınız olursa bol bol meyve, sebze yemeyi tercih edin.
 • Baş dönmesi; Dokulara artık daha fazla oksijen gitmeye başlamasına bağlı olarak baş dönmesi kimi zaman görülebilir. Oturun, kendiliğinden geçer.
 • Uyku bozuklukları; Uyku düzeninde değişim, yorgunluk görülebilir. Özellikle uyku öncesi çay, kahve ve kola tüketmeyin.
 • Duygu durumunda değişim; Bazen duygu durumunda değişkenlik görülebilir. Olumlu düşünün, duygularınızı eşinizle, çevrenizle paylaşın. Psikolojik destek de alabilirsiniz.

Sigarayı bıraktıktan sonra sağladığı maddi kazanç ve bu kazançla önceden karşılayamadığınız kuaföre daha sık gitmek gibi, kişisel bakım ya da sinema, tiyatro gibi sosyal faaliyetleriniz için ödül niteliğinde olan harcamalar yapabilirsiniz.

Çocuklarınızın geleceği için yapılabilecek yatırımlar, duman ve kokudan kurtulma ve cildinizin daha güzel kokması, daha rahat nefes alabilmeniz, daha iyi uyuyabilmeniz, cildinizin daha güzel gözükmesi, sağlığınızın düzelmesi gibi olumlu etkileri aklınızdan hiç çıkarmayın.

Olumlu düşüncelere odaklanmanız, yoksunluk ve toparlanma sürecinin devam ettiği sırada sigaraya geri dönmemenizi sağlayacaktır.

Источник: https://iyibuhar.org/sigarayi-biraktiktan-sonra-yasananlar/

Sigarayı bırakma evresinde vücutta görülen onbir değişiklik

Sigarayı Bırakanların Vücudunda Yaşanan Değişimler

Sigarayı bırakma süreci tiryakiler için güç olabiliyor. Tiryakilerin önemli bir kısmı, hayatlarında en az bir kere sigarayı bırakmayı deniyor ancak bir süre sonra yeniden başlıyorlar. 

Aile Bahçelievler Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahri Temuray sigaranın bir yol arkadaşı olmadığının altını çizerek, “Siz tüm hayatınızı onunla paylaştığınızı düşünürken o sessizce sizin hayatınızı elinizden alıyor” diyor.

Sigarayı bırakma konusunda bireyler en çok yoksunluk döneminden korkuyor

En zor olan bırakmayı düşünme evresi. Bağımlılar sigarayı bıraktıklarında yaşayacakları yoksunluk döneminden endişe ediyor. Ancak bu yoksunluk ömür boyu devam eden bir süreç değil. Kararlı olunduğunda yoksunluk belirtilerin üstesinden gelmek çok daha kolay hala geliyor.

Sigarayı bırakmada birinci kural; günlük koşullar nasıl olursa olsun bıraktıktan sonra bir tane bile yakmamak. Çünkü bu davranış anıları, tadını ve kişiye verdiği hissi beynin yeniden hissetmesine neden oluyor.

Sıklıkla sigarayı bıraktıktan sonra ara ara bir tane içenler bir süre sonra yeniden başlıyor.

Sigara birçok önemli hastalığın nedeni

Sigara; kanser, kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununun başlıca nedenlerinden biri. Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin yüzde 35’i, kadınlarda ise yüzde 15’inin nedeni sigara. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin ise yüzde 90’ının temelinde sigara yatıyor. Özellikle sigara ile doğrudan ilişkili olan akciğer kanseri, kanser nedenli ölüm oranında 1.

sırada yer alıyor. Kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan solunum sistemi hastalıklarının en önemli nedeni de yine sigara. Bu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranı, hiç içmeyenlere göre 40 kat fazla. Ayrıca sigara; kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damarı hastalıkları ve felç olma riskini artırıyor, bacak kangrenlerine neden olabiliyor.

Sigara hangi hastalıkların oluşum riskini artırıyor?

Sigara bağımlılığı ve birçok kanser türü arasında doğrudan bir ilişki bulunuyor.

Sigara; akciğer başta olmak üzere, gırtlak, prostat, diş eti ağız, mesane, yemek borusu, dil, pankreas, bademcik ve rahim ağzı kanserlerinin oluşum riskini artıyor.

Ayrıca; erkeklerde iktidarsızlık, felç, ülser, kronik bronşit, bacak damar hastalıkları, kalp krizi, kadınlarda kısırlık ve KOAH gibi hastalıklara da yol açtığı biliniyor.

Sigarayı bırakma evresinde vücutta meydana gelen değişiklikler neler?

 • 20 dakika sonra, kan basıncı ve nabız normale dönüyor, el ve ayak dolaşımı düzeliyor.
 • 8 saat sonra, kan oksijen düzeyi normale dönüyor, kalp krizi geçirme riski azalıyor.
 • 24 saat sonra, vücut karbonmonksitten arınıyor.
 • 48 saat sonra, kandaki nikotin düzeyi azalıyor, tat ve koku duyusu artıyor, peptik ülserli hastaların tedaviye verdikleri cevap artıyor.
 • 72 saat sonra, hava yollarının gevşemesi sonucu nefes alıp verme rahatlıyor, solunum yolları fonksiyon görmeye başladığı için sekresyon miktarı artıyor, hava yolları kendi kendini temizlemeye çalışıyor. Enerji düzeyi artıyor.
 • 2-12 hafta sonra, tüm vücuttaki dolaşım düzeliyor, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski azalıyor, yürürken yorulma ve tıkanma daha az görülüyor.
 • 3-9 ay sonra, öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve wheezing yani hırıltılı ya da ıslık sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri düzeliyor, akciğer fonksiyonları yüzde 5-10 oranında artıyor.
 • 12 ay sonra, koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalıyor.
 • 12-36 ay sonra, mesane kanseri riski yüzde 50 azalıyor.
 • 5 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski, yemek borusu ve ağız boşluğu kanserleri riski yüzde 50 azalıyor.
 • 10-15 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski hiç içmeyenlerle aynı seviyeye iniyor, akciğer kanseri riski sigara içenlere göre yüzde 50 azalıyor.

Sigarayı bırakmak sosyal hayatı da olumlu etkiliyor

Öncelikle yiyeceklerden alınan tat artıyor, koku duyusu gelişiyor. Sigaraya sürekli olarak ödenen bedel ortadan kalkıyor. Ev, araba gibi kapalı ortamlarda solunan hava daha temiz hale geliyor.

Aile içinde bebek ve çocukların sigaradan olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmiş oluyor. Sigarayı bırakmak cinsel hayatı da olumlu yönde etkiliyor.

Bununla birlikte bağımlılığın verdiği yoksunluk anları, endişe ortadan kayboluyor ve kişi kendini fiziksel olarak çok daha zinde hissediyor.

Tedavi yöntemleri bulunuyor

İlaç tedavisi ve replasman tedavileri yardımcı yollar arasında.

İlaç tedavisi: Bazı insanlar, bağımlılığın yanı sıra genetik olarak da yatkın oldukları için sigarayı daha zor bırakıyorlar. İlaç, beyindeki içme isteğini azaltıyor. Bu ilaçlar sigarayı bırakmakta zorlanan hastalarda kullanılabiliyor.

Replasman tedavileri: Nikotin maddesi, kişiye nikotin bantlarıyla dışarıdan veriliyor.

Nikotin sakızları, hatta nikotin spreyleri de bulunuyor. Sigara ağızlıkları, yani nefesle çekilen mentollü ağızlıklar da bulunuyor. Ancak bu nikotin bantlarının her gün değiştirilmesi ve geceleri çıkarılması gerekiyor. Bu bantların da dozları bulunuyor. Bağımlılık düzeyi çok yüksekse, en yüksek dozdan başlanıyor. Bu yöntem, ilaca ek olarak da uygulanabilir.

Etkinlik sağlanması için kombine tedaviler öneriliyor.

Sigarayı bırakma konusunda çok zorlanan kişiler için ilaç, nikotin bandı ve nikotin sakızı bir arada uygulanabiliyor. Ancak bu tedavilerin doktor kontrolünde uygulanması gerekiyor. Aksi halde kontrolsüz kullanımda sağlık açısından zararlı sonuçlar doğurabiliyor.

Bu öneriler sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanızı önleyebilir

 • Özellikle yağlı besinleri kontrollü tüketmeniz oldukça önemli. Çünkü yağlar en fazla enerji veren besin grubudur. Öyle ki; 1 gram yağ 9 kalori verirken, 1 gram karbonhidrat ve protein 4 kalori veriyor. Dolayısıyla yemeklerin porsiyonunu azaltmadan sadece yağ miktarını sınırlayarak, aynı oranda yemek yemeye devam edip aynı kiloda kalabilirsiniz.
 • Etiket okuma alışkanlığı kazanıp, yiyeceklerde bulanan ve farkına varmadan tükettiğiniz yüksek kalorili ek maddelere dikkat edin.
 • Yemek aralarında atıştırmak için havuç, salatalık, marul gibi kalorisi düşük besinleri tercih edin.
 • Sebze ve meyveler açısından zengin, yağsız et ve ürünlerini içeren, az yağlı veya yağsız süt ve ürünlerinin yer aldığı, özellikle yoğurt gibi kan şekerini dengeleyici tam tahıllı gıdalarla desteklediğiniz dengeli bir beslenme programı benimseyin.
 • Şeker ve şekerli besinlerden uzak durarak gereksiz kalori alımını azaltın. Şekerli besin tüketmek istiyorsanız doğal tatlandırıcılar ile yapılmış olanları tercih edin.
 • Düzenli egzersiz ya da yoga yaparak kalori harcamanızı artırın, iştahınızı baskılayın. Yoganın ‘eylem farkındalığı’ sağladığı ve kişilerin yoga sonrasında sigaranın gerçek kokusunu ve tadını alarak bir daha içmek istemedikleri yönünde yorumlar mevcut.
 • İlginç bir bilimsel araştırmaya göre de; ara ara pipetle soğuk su içmek, dopamin salgılamasını artırdığı için sigara bırakma sürecine olumlu katkı sağlayabiliyor.

Источник: https://www.kidsgourmet.com.tr/sigarayi-birakma-evresinde-vucutta-gorulen-onbir-degisiklik/

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücutta Görülen Müthiş Değişimler

Sigarayı Bırakanların Vücudunda Yaşanan Değişimler

Sigarayı bırakmanın olumlu etkileri 11 adımda açıklandı;  Siagarayı bırakmanın olumlu etkilerini Acıbadem Hastanesinin Aşağıdaki yazısıyla siz okurlarımızla paylaşıyoruz.Sağlıklı günlerinizin devamında bol oksijenli sıhhatli bir yaşam dileriz.

Merdiven çıkarken nefesiniz mi kesiliyor? Sabahları uyandığınızda bile ağzınızda acı bir tat mı hissediyorsunuz? Bu sorunların nedeni açık. Tüm bunların sebebi; sigara. Sigara, uzun vadede sağlığınıza zarar verirken, fiziksel olarak da sizi zorlar. Peki sigarayı bırakma konusunda ne düşünüyorsunuz? Sigara içenler için bağımlılıktan kurtulmak çok güç olabilir.

Tiryakilerin önemli bir kısmı, hayatlarında en az bir kere sigarayı bırakmayı dener ancak bir süre sonra yeniden başlar.

Sigarayı bırakmaktan çok bırakmaya karar verme aşaması zorlu. Bağımlılar sigarayı bıraktıklarında yaşayacakları yoksunluk döneminden endişe eder. Ancak bu yoksunluk ömür boyu devam eden bir süreç değil. Kararlı olunduğunda yoksunluk belirtilerin üstesinden gelmek çok daha kolay hala gelir. Sigarayı bırakmada birinci kural; günlük koşullar nasıl olursa olsun bıraktıktan sonra bir tane bile yakmamak. Çünkü bu davranış anıları, tadını ve kişiye verdiği hissi beynin yeniden hissetmesine neden olur. Sıklıkla sigarayı bıraktıktan sonra ara ara bir tane içenler bir süre sonra yeniden başlar.  

Sigara birçok önemli hastalığın nedeni

Sigara; kanser, kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununun başlıca nedenlerinden biri. Dünyada her yıl 5 milyon kişi ve Türkiye’de 100 binden fazla kişi yani ölen her 4 kişiden biri, tütün kullanımına bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor. Bu sayının 2030 yılında 240 bine ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin yüzde 35’i, kadınlarda ise yüzde 15’inin nedeni sigara. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin ise yüzde 90’ının temelinde sigara yatıyor. Özellikle sigara ile doğrudan ilişkili olan akciğer kanseri, kanser nedenli ölüm oranında birinci sırada yer alıyor.

Kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan solunum sistemi hastalıklarının en önemli nedeni de yine sigara. Bu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranı, hiç içmeyenlere göre 40 kat fazla.

Ayrıca sigara; kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damarı hastalıkları ve felç olma riskini artırır, bacak kangrenlerine neden olabilir.  

Sigara hangi hastalıkların oluşum riskini artırır?

Sigara bağımlılığı ve birçok kanser türü arasında doğrudan bir ilişki bulunuyor.

Sigara; akciğer bağımlılığı başta olmak üzere, gırtlak, prostat, diş eti ağız, mesane, yemek borusu, dil, pankreas, bademcik ve rahim ağzı kanserlerinin oluşum riskini artırır.

Ayrıca; erkeklerde iktidarsızlık, felç, ülser, kronik bronşit, bacak damar hastalıkları, kalp krizi, kadınlarda kısırlık ve KOAH gibi hastalıklara da yol açar.  

Doğmadan sigara içen bebekler!

Sigara aynı zamanda hamile kadınlarda düşük ve erken doğum riskini artırır, bebeklerin düşük kiloda doğmasına neden olur ve bebeklerde ani ölüm riskini 6 kat artırır. Yine hamilelik döneminde sigara içen annelerin bebeklerinin zeka düzeyi düşük olabilir ve davranış bozuklukları görülebilir.

  35 yaşından önce sigarayı bırakanlarda erken ölüm riski hemen hemen yok olur. Sigara içenlerin akciğer kanseri olma riskleri; süresine ve ne kadar içtiklerine bağlı olarak değişir. 20 yıldan fazla sigara içenlerde risk çok fazla. 20 yılın üzerinde sigara içenlerde ise risk hiç içmeyenlerin seviyesine inemiyor.

Fakat bunun üzerine eklenecek her yıl riskin boyutlarını artırır.  

Sigarayı bırakma evresinde vücutta meydana gelen değişiklikler neler?

 

 • 20 dakika sonra, kan basıncı ve nabız normale döner, el ve ayak dolaşımı düzelir.
 • 8 saat sonra, kan oksijen düzeyi normale döner, kalp krizi geçirme riski azalır.
 • 24 saat sonra, vücut karbonmonksitten arınır.
 • 48 saat sonra, kandaki nikotin düzeyi azalır, tat ve koku duyusu artar, peptik ülserli hastaların tedaviye verdikleri cevap artar.
 • 72 saat sonra, hava yollarının gevşemesi sonucu nefes alıp verme rahatlar, solunum yolları fonksiyon görmeye başladığı için sekresyon miktarı artar, hava yolları kendi kendini temizlemeye çalışır. Enerji düzeyi artar.
 • 2-12 hafta sonra, tüm vücuttaki dolaşım düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır, yürürken yorulma ve tıkanma daha az görülür.
 • 3-9 ay sonra, öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve wheezing yani hırıltılı ya da ıslık sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri düzelir, akciğer fonksiyonları yüzde 5-10 oranında artar.
 • 12 ay sonra, koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalır.
 • 12-36 ay sonra, mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.
 • 5 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski, yemek borusu ve ağız boşluğu kanserleri riski yüzde 50 azalır.
 • 10-15 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski hiç içmeyenlerle aynı seviyeye iner, akciğer kanseri riski sigara içenlere göre yüzde 50 azalır.

   

Sigarayı bırakmak sosyal hayatı da olumlu etkiler

Genel sağlık açısından meydana gelen düzelmelerin yanında sigarayı bırakmanın sosyal hayatta da olumlu değişiklere neden olur. Öncelikle yiyeceklerden alınan tat artar, koku duyusu gelişir. Sigaraya sürekli olarak ödenen bedel ortadan kalkar.

Ev, araba gibi kapalı ortamlarda solunan hava daha temiz hale gelir. Aile içinde bebek ve çocukların sigaradan olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmiş olur. Sigarayı bırakmak cinsel hayatı da olumlu yönde etkiler.

Bununla birlikte bağımlılığın verdiği yoksunluk anları, endişe ortadan kaybolur ve kişi kendisini fiziksel olarak çok daha zinde hisseder.    

Sigarayı bırakmada yeni tedavi yolları

Sigarayı bırakmada ilk adın karar vermek ve iradeli olmak. Ancak uzun süren bu bağımlılıktan kurtulmak için yardım almak gerekli olabilir. Sigarayı bırakma aşamasında çeşitli tedavi yolları bulunur.

İlaç tedavisi ve replasman tedavileri yardımcı yollar arasında.

İlaç tedavisi: Bazı insanlar, bağımlılığın yanı sıra genetik olarak da yatkın oldukları için sigarayı daha zor bırakır. İlaç, beyindeki içme isteğini azaltır.

Bu ilaçlar sigarayı bırakmakta zorlanan kişilerde kullanılabilir.

 

Replasman tedavileri: Nikotin maddesi, kişiye nikotin bantlarıyla dışarıdan verilir. Nikotin sakızları, hatta nikotin spreyleri de bulunur. Sigara ağızlıkları, yani nefesle çekilen mentollü ağızlıklar da bulunur.

Ancak bu nikotin bantlarının her gün değiştirilmesi ve geceleri çıkarılması gerekir. Bu bantların da dozları bulunur. Bağımlılık düzeyi çok yüksekse, en yüksek dozdan başlanır. Bu yöntem, ilaca ek olarak da uygulanabilir.

Etkinlik sağlanması için kombine tedaviler önerilir.

  Sigarayı bırakma konusunda çok zorlanan kişiler için ilaç, nikotin bandı ve nikotin sakızı bir arada uygulanabilir. Ancak bu tedavilerin doktor kontrolünde uygulanması gerekir. Aksi halde kontrolsüz kullanımda sağlık açısından zararlı sonuçlar doğurabilir.

Источник: https://tahlilsonucu.com/sigarayi-biraktiktan-sonra-vucutta-gorulen-muthis-degisimler.html

Sigarayı bırakmanın yolları var!

Sigarayı Bırakanların Vücudunda Yaşanan Değişimler

Tek bir adedinde 4 binden fazla kimyasal madde bulunduran sigara, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ‘tedavi edilmesi gereken bir hastalık!’ DSÖ dünya genelinde sigara kullanımındaki artışın son yıllarda ürkütücü olduğunu belirtirken, buna karşın hastalık kapıyı çalmadan sigarayı bırakan ve sağlıklı bir yaşam için kolları sıvayanların varlığı da umut veriyor.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, sigarayı bırakanları bekleyen faydaların takvimini çıkardı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Kalpten kansere zararları yapılan araştırmalarla defalarca kanıtlanmış bir zehir sigara. Katrandan amonyağa, arsenikten böcek zehirine dek içerdiği 4 bin 500’ü aşkın kimyasal madde bir başka deyişle zehirle, ilk nefesten itibaren sağlığımızı vurmaya başlıyor.

Bu maddelerden bazılarının kanser oluşumuna bazılarının da kanserin ilerlemesine neden olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur “Saatte 200-250 km hızla ve 100 derecenin üzerinde sıcaklıkla dumanının ağız içine çarpmasıyla ağız, dil, yemek borusu, solunum yolları, akciğerler ve mideye ulaşır.

Dumanının içinde bulunan zararlı maddeler saniyeler içinde kan damarları, kalp, beyin, böbrekler, mesane gibi pek çok organa ulaşarak zarar vermeye başlar” diyor.

DSÖ’ye göre ‘tedavi edilmesi gereken bir hastalık!’

Sigaranın zararlarının en fazla ve en hızlı solunum sisteminde görüldüğünü, Dünya Sağlık Örgütü’nün en son verilerine göre tüm kanserlerin dörtte birinin nedeninin sigara olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, “Dünya Sağlık Örgütü sigara içmeyi tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak kabul etmektedir.

Sigara içmediği halde pasif olarak dumanına maruz kalanlarda da kanser ve kalp hastalığı riskinin arttığı gösterilmiştir. En ölümcül olan akciğer kanserinin yüzde 90 nedeni sigara kullanımıdır. Sigara içenler içmeyenlere oranla 20 kat daha fazla akciğer kanseri olma riskine sahiptir.

Günlük bir paket sigara tüketen bir kişide kansere yakalanma riski 10 kat fazla iken iki paket sigara içenlerde bu risk 25 kata çıkmaktadır” diyor.

15 yıl sigara içmiş aynı yaş ve cinsiyette iki kişi üzerinden yola çıkarak çarpıcı bir örnek veren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.

Hacer Kuzu Okur “Bu iki kişiden birinin sigara içmeye devam etmesiyle, her sigara ile ömründen 12 dakika azalmaya devam ederken, hastalıklara yakalanma riski artıyor. Sigarayı içmeye devam etmesiyle kişinin kendi yaşıtlarına göre yaşam süresi 15 yıl kısalıyor” diyor.

Buna karşın, sigarayı bırakan kişinin vücudunda ilk 20 dakika içinde olumlu gelişmeler yaşandığını vurgulayan Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, bu olumlu gelişmeleri, iyileşmeleri takvimle açıklıyor;

İlk 20 dakikada:

Sigarayı bırakan kişinin vücudunda ilk dakikalardan itibaren farklılıklar başlıyor.

Sağlıklı bir insanın nabzı normalde dakikada 80-100 kere atarken, sigara içen kişilerde nabız atımı 100’ün üzerine çıkarak yüksek tansiyon gibi ciddi bir soruna neden olabiliyor.

Oysa sigarayı bıraktıktan sonra ilk 20 dakikada kan basıncı ve nabız normale dönüyor. El ve ayaklardaki ısı artışı da düzeliyor. Tansiyon normal sınırlara yaklaşıyor.

İlk 8 saatte:

Nefesteki kötü koku, kandaki oksijen ve karbonmonoksit düzeyi 8 saatte normale dönüyor.

1. günün sonunda:

Kalp krizi riski 24 saat içinde azalmaya başlıyor.

2. günün sonunda:

Tat alma ve koku duyusu 48 saatte artmaya başlıyor.

3. günün sonunda:

Sigarayı bırakan kişi nefes darlığı sorununun azalmaya başladığını ve nefes almasının kolaylaştığını 3 gün içinde hissetmeye başlıyor. Kandaki karbonmonoksit gazı azalmaya başladığı için halsizlik ve baş ağrısı gibi sorunlar da azalıyor.

2-12 hafta sonunda:

Sigarayı bıraktıktan 2-12 hafta içinde dolaşımı düzelmeye başlıyor, öksürük şikayeti varsa azalıyor, balgam sorunu yarı yarıya azalıyor. Bağışıklık sistemi güçlenmeye başlarken yürümesi kolaylaşıyor ve akciğer fonksiyonları düzelmeye başlıyor.

3-9 ay içinde:

Bırakmayı takiben 3-9 ay içinde öksürük ve nefes darlığı azalıyor, enfeksiyon riski azalıyor ve enerjisinde artış hissediyor.

1 yıl sonra:

Bir yıl sonra kalp hastalığına yakalanma ve kalp krizi riski yarı yarıya azalıyor.

5 yıl sonra:

Beş yıl sonra KOAH riski yarı yarıya azalıyor ve felç riski azalmış oluyor.

10 yıl sonra:

Dudak, trakea, özefagus kanseri riski 10. yılın sonunda yarı yarıya azalmış oluyor.

15 yıl sonra:

15 yılın sonunda kalp damar hastalık riski hiç içmemiş kişiyle eşit hale geliyor.

15-20 yıl sonra:

Akciğer kanseri riski ise 15-20 yıl sonra yüzde 50-90 oranında azalıyor.

SİGARAYI BIRAKMANIZ İÇİN 10 ÖNEMLİ NEDEN! Sigaranın bu 10 zararını öğrendi… 10 ÖLÜMCÜL HASTALIKTAN 6’SININ SEBEBİ SİGARA Dünya genelinde tütün kullanımın…

Sigarayı bıraktırma uzmanı Emre Üstünuçar canlı yayın konuğumuz

Sigara nasıl bırakılır?

Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekimi ve Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlusu Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, sigarayı bırakmanın yollarını anlattı.

Nikotin sakızları ve bantları

Bu tedavinin temeli, kişinin tükettiği sigara miktarına göre belirlenen nikotin bandının vücuda yapıştırılmasına dayanıyor. Bu bantlardaki nikotin miktarı da giderek azaltılıyor.

Nikotin bantlarının kalbe zarar verdiğine dair söylemler var, ancak bunlar doğru değil. Siz günde 20 sigara içiyorsanız, bunun yerine verilen bant çok daha az nikotin içeriyor.

Tek başına davranışsal tedavilerle sigarayı bırakma başarısı yüzde 15-20 seviyesinde kalırken, bu tedavilerin nikotin ile birleştirilmesinde oran yüzde 30’a çıkıyor.

Bupropiyon

Bir çalışma sırasında Vietnam gazilerine verilen bupropiyon etken maddeli antidepresanların, sigara ve alkolden alınan keyfi azalttığı belirlendi.

Nikotin reseptörleri (dış ortamdan ya da organizmanın içinden gelen değişik yapıdaki uyarıları algılayıp, sinir lifleri aracılığıyla merkezi sinir sistemine ileten anatomik yapılar), sigara içildiğinde beyinde oluşarak, mutluluk hormonları olarak bilinen dopamin ve noradrenalin salgılanmasına yol açıyor.

Vücut bu hormonları kullanıyor, aynı yerden geri alıyor, tekrar temizliyor ve yeniden kullanıyor. Geri alma yerleri de ‘reuptake kapıları’ oluyor. Bupropiyon ise bu kapıları yavaşlatıyor. Geri alım yavaş olunca, beyinde daha çok bulunuyorlar ve etkileri de uzun sürüyor.

Vareniklin

Kişi sigara içince nikotin, beyindeki nikotin reseptörlerine bağlanıyor ve onların sayısının giderek artmasına yol açıyor. Bu durum da bağımlılığı pekiştiriyor. Nikotin reseptörleri canlılar ve çoğalıyorlar.

Vareniklin ise reseptörlere bağlanıyor ve daha az dopamin salgılanmasını sağlıyor, böylece yeni nikotin reseptörü uyarısı yapmıyor. Nikotin reseptörünün ömrü 15 gün.

Bu ilaçla, nikotin reseptörlerinin çoğalmasının engellenmesi ve yaklaşık 20 gün içinde kişinin hiç sigara içmediği zamana dönmesi amaçlanıyor.

Yöntemleri farklı olsa da tüm tedavilerin birkaç ortak noktası bulunuyor. Bunlardan ilki tedavi süresi… Hap alımı şeklindeki tedavilerin en az 8 hafta sürdürülmesi, gerektiğinde sürenin 12 haftaya çıkartılması öneriliyor.

Yeni davranış biçimleri geliştirin

Sigarayı bırakmada en önemli kurallardan biri de yeni davranış biçimleri geliştirmek oluyor. Sigara içme ihtiyacı hissedildiğinde yapılacak birkaç hareket, bu zararlı alışkanlıktan kurtulmayı kolaylaştırıyor.

Bunlardan bazıları:

 • Bol bol su için.
 • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.
 • İşinize odaklanamadığınızı düşündüğünüzde iki dakika soluklanın ve yeniden başlayın.
 • Kül tablalarını ortadan kaldırın.
 •  Sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz an, içtiğiniz markayı değiştirin.
 • Kullandığınız parfümü değiştirin. Çünkü sigara kokusu ile birleşen parfüm, kişisel bir özelliğiniz haline geliyor.
 • Arkadaşlarınızdan size destek olmalarını isteyin.
 • “Niye sigara içiyorsunuz? Niye bırakmak istiyorsunuz?” sorularını cevapladığınız bir liste oluşturun. Sigara içmek istediğinizde o listeye göz atın.
 • Sigara-kahve, sigara-çay ve sigara-rakı gibi ikilileri saptayarak, bunları ‘sigarasız’ yapmayı deneyin.
 • Tespih ve stres topu kullanımının yardımcı olabileceğini unutmayın.
 • Sigarayı bıraktığınız günü, doğum günü gibi özel bir gün olarak belirleyin. Böylece kutlamak için iyi bir nedeniniz olsun.

BU BESİNLER SİGARAYI BIRAKMANIZA YARDIMCI OLUYOR 1-7 Mart Yeşilay Haftası öncesin… NİKOTİNİ ATAN BESİNLER Sigara tiryakilerinin dikkatine!…

Bir kere başardığınızda sağlığınız gözle görülür biçimde düzelmeye başlar. Sigara içmediğiniz ilk 24 saatte, kalp krizi riskiniz azalmaya başlar. Peki, bu alışkanlığa sonsuza dek elveda demenin yolu nedir?

Farkındalık meditasyonu

Araştırmalara göre, meditasyon yapmak sigara alışkanlığından kurtulmaya yardımcı oluyor – denemediğiniz anlarda bile.

Pazartesi günü başlayın

Google’ın yaptığı bir araştırma, sigara içenlerin alışkanlıktan kurtulma yollarını hafta başında daha çok araştırdıklarını gösteriyor. “Sigara bırakma” gibi aramalar en çok pazartesi günleri yapılıyor.

Spor salonuna gidin

Egzersiz, serotonin ve dopamin salgılarının artışı sebebiyle, nikotin ihtiyacınızı azaltır.

Sigara içmeyi kötü kokularla ilişkilendirmeyi öğrenin

Yapılan bir araştırmaya göre, sigara, beyin tarafından kötü bir kokuyla bağdaştırıldığında daha az çekici oluyor. Beyindeki davranışsal değişim uyurken de ortaya çıkabiliyor.

Eski tiryakilerin bulunduğu reklamları izleyin

Eski tiryakilerden tavsiyelerin gösterildiği reklamlar sayesinde binlerce kişi sigarayı bırakıyor.

Yogaya başlayın, rahatlama tekniklerini deneyin

Sigara genellikle stresten kurtulmanın bir yolu olarak görüldüğünden, aynı etkiyi yaratacak rahatlama tekniklerini denemekte fayda var.

Doğal şeyler yiyin

Meyve ve sebze atıştırmalıkları tiryakileri, tütünsüz bir hayat tarzına yönlendiriyor.

Ağırlık kaldırın

Araştırmalar 12 haftalık bir ağırlık programı uygulayan tiryakilerin sigarayı bırakma başarı oranlarının iki katına çıktığını gösteriyor.

Evcil hayvanlarınızı düşünün

Yapılan araştırmalar, sigara içerek yalnız kendi sağlığınızı değil, aynı zamanda evcil hayvanınızı da tehye attığınızı gösteriyor. Kedilerin ve köpeklerin yanında sigara içmek, çeşitli kanser risklerini önemli ölçüde artırıyor.

Danışmanlık hizmetlerini kullanın

Grup, bireysel ya da telefon danışmanlıklar sigarayı bırakma şansınızı en az %11 oranında artırıyor.

Bir anda bırakın

Araştırmalara göre, her 10 içiciden 9’u sigarayı bir anda hayatlarından tamamen çıkararak bırakıyor. Yan etkileri daha yoğun; ancak daha kısa süreli oluyor.

Yeni bir hobi edinin

Heyecan verici aktivitelerle uğraşmak, nikotinin de tetiklediği beyindeki ödül bölümünü harekete geçiriyor.

Hipnoza bir şans verin

Hipnozun sigara tiryakileri üzerindeki etkisi hakkında çok güçlü kanıtlar yok; ancak bu metot üzerinde uygulanan çalışmalar son derece pozitif. Denemeye değer.

Neden bırakmak istediğinizi yazın

Bir şeyleri not etmek, onları daha iyi hatırlamamızı sağlar. Sigarayı bırakma sebeplerinizi bir yere yazarak ve böylelikle sürekli hatırlayarak kendinizi cesaretlendirebilirsiniz.

Sigara hakkında düşünmekten tamamen vazgeçmeyin

Sigarayı düşünmeyi tamamen bırakmak başta işinize yarayabilir; ancak çok uzun sürmez. Bu düşünceleri bastırmaktan vazgeçtiğinizde normalde olduğundan çok daha fazla içmeye başlayabilirsiniz.

SİGARAYI BIRAKMANIN GÜZELLİĞİNİZ İÇİN 7 FAYDASI

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1026653-sigarayi-birakmanin-yollari-nelerdir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.