Sigarayı Bırakanların Vücudunda Yaşanan Değişimler

içerik

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yaşananlar

Sigarayı Bırakanların Vücudunda Yaşanan Değişimler

Sigarayı bıraktıktan sonra gelişen süreç, bıraktıktan sonraki hayatınızda nelerle karşılaşacağınızı ve nasıl davranmanız gerektiği hakkında bilgi vermeye çalıştık.
Sigaranın size zarar verdiğini düşünüp, sigarayı bırakmak istiyorsanız sizi nelerin beklediğini bilmeniz şart. Kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı hemen bırakın!

Sigarayı Bıraktıktan Sonra İlk 20 Dakika ve Sonrası

 • 20 dakika geçtiğinde tansiyon ve nabız normale iniyor.
 • 8 saat sonra kandaki oksijen normal düzeye çıkıyor.
 • 24 saat sonra kalp krizi tehsi azalır.
 • 48 saat sonra sinir uçları yenilenmeye başlar.
 • 2 hafta – 3 ay arası kan dolaşımı dengeye giriyor. akciğerlerin fonksiyonu %30 oranında iyileşiyor.
 • 1 – 9 ay arası öksürük krizleri, bitkinlik, yorgunluklar ve nefes almadaki zorlanmalar azalıyor. Akciğerler temizleniyor ve enfeksiyon tehsi azalıyor.
 • 1 yıl sonra koroner karaciğer yetmezliği tehsi sigara içenlere oranla yarı yarıya azalıyor.
 • 5 yıl sonra akciğer kanserinden ölme tehsi yarı yarıya azalıyor.
 • 10 yıl sonra akciğer kanseri tehsi içmeyenlerin düzeyine geliyor.
 • 15 yıl sonra koroner yetmezliği tehsi sigara içmeyenlerin seviyesine iniyor.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin

Sigarayı bırakan erkeklerin yüzde 61’i, kadınların yüzde 51’i sigarayı bıraktıktan sonra bir ya da 2 kilo alıyor. Ancak sigarayı bırakanların yüzde 23’ü kilo veriyor.

 Uzmanlar, sigara içenlerin kilo alamadığını, sigaranın bazı gıdalardaki faydalı Maddelerin vücutta kullanılmasını engellediğini belirterek, “Sigarayı bırakınca kilo almanın sebebi, bu gıdalardan daha fazla faydalanılmasıdır.

Nikotin, metabolizmayı da etkiler ve tiryaki daha çabuk kalori yakar” dedi.

Uzmanlar, sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için şunları yapmayı öneriyor:

 • Unutun: En iyi yaklaşım, kilo alma ihtimalini göz ardı ederek, sigarayı bırakmaktır. Belki de en fazla 1-2 kilo alırsınız ya da hiç kilo almazsınız.
 • Egzersiz yapın: Hem sigarayı bırakmak hem de hayat tarzınızda değişiklik yapmak zordur. Gene de sigarayı bırakmadan önce spora başlamak ve bıraktığınız dönemde buna devam etmek çok faydalı olacaktır. Spor yapmak, hem kilo almanızı engelleyecektir hem de sigarayı unutmanıza yardımcı olacaktır. Deneyin, göreceksiniz.
 • Şeker tüketiminizi azaltın: Çok sıkı bir rejim uygulamanıza gerek yok. Çok sıkı bir rejim yaparak kendinizi zorlamak yerine sadece yeme miktarınızı azaltın ama her şeyi yiyin. Şekerli şeylerden uzak durun ve yediğiniz meyve miktarını arttırın. Kan şekeri miktarınız düzelecektir ve canınız daha az şeker isteyecektir.
 • Yeme alışkanlığınızı değiştirin: Daha küçük porsiyonlarda yemek yiyin. Örneğin; daha küçük tabaklar kullanın. Daha yavaş yemek yiyin, sofrada yemeğini en son bitiren siz olun. Her lokmadan sonra çatalınızı bırakın. Daha büyük bir Su bardağı kullanın, her lokmadan sonra bir yudum su için. Tatlı yerine meyve yiyin. Yemeğinizi bitirir bitirmez sofradan kalkın. Yemekten sonra bir şey yapın (sigara içmeyin). Yürüyüş yapabilirsiniz, dişlerinizi fırçalayabilirsiniz, bulaşık yıkayabilirsiniz. Yemek aralarında çiğ sebze yiyin (havuç, salatalık, Lahana vb.). Daha erken yatmaya özen gösterin. Abur cubur yemeyin.
 • Hareket edin: Araba kullanmak yerine yürümeyi tercih edin. Sabahları koşun. Ev temizliği yapın.

Sigarayı bıraktıktan Sonra Zor anlarla baş edebilmek

Maalesef her zor durum için bir çözüm önermek mümkün değildir. Her insan için zor olan bir durumla diğer kişilere göre farklı yöntem ya da tarzda hareket etmek gerekebilir. Fakat durumunuz için nasıl çözüm üreteceğiniz hakkında bir kaç bilgi verebiliriz.

 • Dikkatli olmakŞayet hangi durumun sizin için zor olduğunu biliyorsanız, bu hallerde daha dikkatli olabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmadan önce neleryapabileceğinizi planlayabilir ya da size uygun bir çözüm düşünebilirsiniz. Örneğin sigara içen kişilerce mi davet edildiniz, o zaman ziyareti kısa tutunuz. Ya da elinizde sizi meşgul edecek bir şeyi bulundurmaya özen gösteriniz. Sigara içmemişseniz kendinizi ödüllendirebilirsiniz.
 • KaçınmakZor durumlarla karşılaşmamaya özen gösterebilirsiniz. Bunun her zaman gerçekleşmesi zor olabilir fakat zannettiğinizden ve beklediğinizdendaha sık gerçekleşebileceğini de fark edeceksiniz. Örneğin sigara içen kişilerin yanına gitmemeye özen gösteriniz.
 • Başka bir işle meşgul olmakZor bir anda farklı ne yapabilirsiniz? Örneğin kendinizi kötü hissettiğinizde evde hapis kalmayınız. Başka bir şey yapınız: gezmeye çıkınız ya da alışveriş yapınız. Evden çıkmamanız halinde, bir tanıdığınızla telefon ile görüşebilir ya da ufak bir tamirle kendinizi meşgul edebilirsiniz.
 • Başka bir şey düşünmekCanınız sigara mı çekiyor? O anda ne düşündüğünüz çok önemlidir. ‘Bir sigaradan ne çıkar?’ ya da ‘Şimdi tam bir sigarayı hak ettim’diye mi düşünüyorsunuz? Böyle düşünmeniz halinde sigara içmemeye tahammül etmeniz oldukça zordur.Şöyle de düşünebilirsiniz: ‘Kendimi iyi hissetmek için sigara içmeye ihtiyacım yok’. Veya ‘Burada insanlarla hoş bir şekilde sohbet etmek istiyorum, sigarayı aklıma getirmek istemiyorum’ şeklinde de düşünebilirsiniz. Ayrıca ‘o kadar zamandır sigara içmiyorum, şimdi de içmeyeceğim, tahammül edeceğim’ şeklinde düşünmeniz de işe yarayacaktır.Mümkün olduğunca size sigarayı hatırlatmayacak ve sigarasızlığa tahammül ettirebilecek düşünceler içerisinde olmaya çalışın.

Hemen Pes Etmeyin!

Sigara içmek istediniz, nasıl kendinize hakim olacaksınız? Sigarayı bırakmak için kesinlikle 1 tane bile sigara yakmayın. Hatta ‘acaba sigara daha bana güzel gelir mi’ şeklinde düşünseniz bile bu tehli bir durumdur.

‘Artık sigaradan kurtuldum, bir tane yaksam da
birşey olmaz’ diye düşündüğünüzde de sigarayı sakın yakmayın! Sigarayı bırakmaya çalıştığınızda hangi şeylerin size sigarayı bırakmaya yardımcı olduğunu fark etmeye çalışın.

Su içmek, hareket etmek, kendi kendinizi ödüllendirmek, ve daha başka şeyler…

‘Bütün çabalarım boşa gitti’ ya da ‘gördünmü, işte ben başaramıyorum’ şeklinde düşünmeyin. Böyle düşünmektense neler olduğunu not edin.Hatalarınızda ders çıkarmaya çalışın. Bu şekilde bir daha sigara içme hatasına düşmezsiniz. Sigara içmemeye devam ediniz. Uzun bir süredir

sigara içmediniz. Bir hatadan sonra yeniden sigaraya başlarsanız yazık olur.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Toparlanma süreci sigarayı bıraktığınız anda başlar. Bu sırada kendinizde nikotin yoksunluğu ve bunun yanı sıra iyileşmeden kaynaklanan bazı iyi belirtiler görebilirsiniz. Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Canınız hala sigara içmek isteyebilir.

Kendinizi huzursuz, gergin, haksızlığa uğramış veya yorgun hissedebilirsiniz. Bazı insanlar uyumakta ya da konsantre olmakta güçlük çekmektedirler. Sakın üzülmeyin, bütün bu belirtiler geçicidir ve bunların üstesinden gelmek için yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır.

Bırakma sonrası yaşayacağınız rahatlıkları kısaca listeleyelim:

 • Öksürük; Bırakma sonrası vücudun solunum yollarını temizlemesine bağlı olarak kimi zaman öksürük görülebilir.Bol bol su için.
 • İştah artışı; “Kilo alır mıyım” Yazısına bakabilirsiniz.
 • Sindirim sorunları; Bazen kabızlık veya ishal görülebilir. Kabızlığınız olursa bol bol meyve, sebze yemeyi tercih edin.
 • Baş dönmesi; Dokulara artık daha fazla oksijen gitmeye başlamasına bağlı olarak baş dönmesi kimi zaman görülebilir. Oturun, kendiliğinden geçer.
 • Uyku bozuklukları; Uyku düzeninde değişim, yorgunluk görülebilir. Özellikle uyku öncesi çay, kahve ve kola tüketmeyin.
 • Duygu durumunda değişim; Bazen duygu durumunda değişkenlik görülebilir. Olumlu düşünün, duygularınızı eşinizle, çevrenizle paylaşın. Psikolojik destek de alabilirsiniz.

Sigarayı bıraktıktan sonra sağladığı maddi kazanç ve bu kazançla önceden karşılayamadığınız kuaföre daha sık gitmek gibi, kişisel bakım ya da sinema, tiyatro gibi sosyal faaliyetleriniz için ödül niteliğinde olan harcamalar yapabilirsiniz.

Çocuklarınızın geleceği için yapılabilecek yatırımlar, duman ve kokudan kurtulma ve cildinizin daha güzel kokması, daha rahat nefes alabilmeniz, daha iyi uyuyabilmeniz, cildinizin daha güzel gözükmesi, sağlığınızın düzelmesi gibi olumlu etkileri aklınızdan hiç çıkarmayın.

Olumlu düşüncelere odaklanmanız, yoksunluk ve toparlanma sürecinin devam ettiği sırada sigaraya geri dönmemenizi sağlayacaktır.

Источник: https://iyibuhar.org/sigarayi-biraktiktan-sonra-yasananlar/

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzda Meydana Gelen Değişimler

Sigarayı Bırakanların Vücudunda Yaşanan Değişimler

Tarihten günümüze dek sigaranın zararlarını ve hatta ölümcül bir özelliğe sahip olduğunu artık bilmekteyiz.

Peki birçok hastalığın ana nedenlerinden olan sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda meydana gelen inanılmaz değişimlerin neler olduğunu biliyor musunuz? evet sigarayı bıraktıktan kısa bir müddet sonrasında vücudumuzda inanılmaz derecede değişimler meydana gelmekte ve tabiri caizse vücudumuz eski orjinal haline geçmektedir. Dilerseniz sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda meydana gelen önemli değişmelerin hakkında detaylı olarak sizlere bilgi sunalım.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzda Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelmektedir?

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda inanılmaz derecede değişimler meydana gelmektedir. İşte sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda meydana gelen inanılmaz değişimler şunlardır.

 • 20 dakika sonra: Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 20 dakika sonrasında kan basıncı normale dönmekte ve bununla birlikte nabız atışları da eski sağlığına kavuşmaktadır.
 • 8 saat sonra: Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 8 saat sonrasında ise kan ve oksijen normal özelliklerine geri dönmekte ve kalp krizi riski de minimuma inmektedir.
 • 24 saat sonra: Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 1 gün sonra yani diğer bir deyişle 24 saat sonta vücut karbonmonoksitten kendini tamamen arındırmaktadır.
 • 48 saat sonra: Sigarı bıraktıktan 2 gün veya 48 saat sonrasında kan biriken nikotin düzeyi önemli ölçüde azalmakta ve bununla birlikte bireyin tat alma ve koku alma duyusu eski özelliğine dönmektedir.
 • 72 saat sonra: Sigarayı bıraktıktan sonra solunum yollarınızın daha rahat işlediğini hissedeceksiniz. Bununla birlikte hava yolları bu süreçten sonra kendini otomatikmen temizlemektedir.
 • 2 ila 12 hafta sonra: Sigarayı bıraktıktan 2 ila 12 hafta sonrasında ise artık vücudunuz tümüyle kendini yenilemekte ve eski orjinal haline dönmektedir. Vücuttaki tüm dolaşım sistemi eski durumuna gelmekte ve bununla birlikte artık yürürken ve koşarken daha az yorulacaksınız.
 • 3 ila 9 ay sonra: Sigarayı bıraktıktan sonra yaklaşık 3 ila 9 ay sonrasında ise artık sık tekrar eden öksürükler ve hırıltılı şeklinde meydana gelen öksürükler ortadan kalkacak ve bununla birlikte akciğer fonksiyonlarında da yaklaşık olarakila %20 arasında gelişmeler meydana gelecektir.
 • 1 yıl sonra: Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 1 sene sonrasında ise kolon kanserine yakalanma riski yarı yarıya inmektedir.
 • 1 yıl ila 3 arası: Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 1 ila 3 yıl arası mesane kanseri olma riski de yaklaşık olarak yarı yarıya inmektedir.
 • 5 sene sonra: Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonrasında ise kalp krizi geçirme riski tam yarı yarıya inmektedir.
 • 10 ila 15 yıl arası: Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 10 ila 15 yıl sonrasında ise artık vücut kendini tamamen yenilemiştir. Bu süreçten itibaren birey sanki daha önce hiç sigara içmemiş gibi sapa sağlam bir durumda olur.

Peki Bu Gerçekler Biliniyor Mu?

Aslında bu gerçekler pek de bilinmiyor çünkü sigara tiryakilerinin birçoğu sigarayı bırakmanın yollarını ararken sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda meydana gelen inanılmaz değişimler konusunu gözden kaçırmaktadırlar.

Fakat son dönemlerde birçok internet sitelerinde yayınlanan sigaranın bırakılması sonucunda vücutta meydana gelen önemli değişimler toplumun ve bilhassa da sigara içen bireylerin dikkatini üzerine çekmiştir. İçerisinde yaklaşık 10.

000 türünden zehirli maddelerin bulunduğu sigaranın bırakılmasından kısa bir süre sonrasında vücutta meydana gelen olağan üstü değişimlerin neler olduğunu artık öğrenmiş bulunmaktayız.

Peki Sigara Neden Çok Zor Bırakılıyor?

İnsanların uzmanlara sigara hakkında en fazla soru sorduğu sorulardan biri de sigaranın neden çok zor bırakıldığı yönündedir. Bu soruya cevap vermek oldukça basittir. Yukarıda da belirtildiği üzere içeriğinde 10.000 ve üzerinde zararlı maddelerin yer aldığı sigaranın bırakılmasını önleyen en önemli zararlı maddelerinden biri nikotin maddesidir.

Alıştırıcı ve bağlandırıcı bir özelliği bulunan nikotin maddesi bünyeye etki ettiği andan itibaren beyin dalgalanmasını olumsuz yönde etkilemekte ve bununla birlikte beyni kısa sürede kendine alıştırmakta ve yine bununla birlikte bünyeyi de kendine alıştırmaktadır.

Dolaysıyla günümüzün ölümcül silahlarından biri olan sigaranın zor bırakılmasında en büyük rolü bulunan en önemli zararlı maddesi nikotin maddesinin etkisi çok büyüktür.

Bir önceki yazımız olan Dermatoloji Ankara başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: https://doktorun.net/sigarayi-biraktiktan-sonra-vucudumuzda-meydana-gelen-degisimler/

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişimler

Sigarayı Bırakanların Vücudunda Yaşanan Değişimler

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişimler Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Olumlu Değişiklikler – Bu makaledeki notlar: sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki değişiklikler sigarayı..

Sigarayı Bıraktıktan sonra insandaki olumlu değişiklikler20 dakika sonra

Kan basıncı ve kalp hızı normale döner. Eller ve ayaklar dolaşım normale döndüğü için ısınmaya başlar.

8 saat sonra
Kanda oksijen düzeyi normale döner. Kalp krizi riski düşmeye baslar.

24 saat sonra
Karbonmonoksit (egzoz gazı) vücuttan atılır. Akciğerlerdeki balgam ve diğer birikimler temizlenmeye başlar.

48 saat sonra
Nikotin vücutta artık saptanamaz. Tat ve koku alma duyularınızın daha iyi çalıştığını hissedersiniz.

72 saat sonra
Solunum yolları gevşediği için nefes almak kolaylaşır.

2-12 hafta sonra
Dolaşım bütün vücutta düzelir. Akciğerlerinizdeki balgamı atmaya başlarsınız ve öksürük, balgam, nefes darlığı ve hırıltı bulguları geriler Vücut enerjisi artar. Yürümek kolaylaşır.

3-9 Ay Sonra
Öksürük, nefes darlığı düzelir. Akciğer işlevi yüzde 5-10 oranında artar.

1 Yıl Sonra
Koroner Kalp Hastalığı riski %30 azalır.

5 Yıl Sonra
Akciğer kanseri riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner.

10 Yıl Sonra
Koroner Kalp Hastalığı riski %30 azalır.

15 Yıl Sonra
Koroner Kalp Hastalığı riski, hemen hemen sigara içmeyenler kadar olur.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Göğüs Ağrıması?

sıgara kullanmıyorum 10 sene önce sigarayı bırak tım göğüs ağrısı başladı doktora gittim doktor solunumnu düz gün olduğu nu ama akciğerimin sigara içen bir insanın akciğerine benzediğini söyledi ilaç tedavisi vermedi eğer solunum da zorlanma olursa gelin dedi ne yapmam gere kir

Sigarayı Bırakanların Vücudunda Şu Değişiklikler Oluyor

Sigarayı bırakanların vücudunda şu değişiklikler oluyor:

*20 dakika: Kan basıncı ve kalp hızı normale döner. Eller ve ayaklar, dolaşım normale döndüğü için ısınmaya başlar.*8 saat: Kanda oksijen düzeyi normale döner. Kalp krizi riski düşmeye başlar.

*24 saat: Karbonmonoksit (egzoz gazı) vücuttan atılır. Akciğerlerdeki balgam ve diğer birikimler temizlenmeye başlar.

*48 saat: Nikotin vücutta artık saptanamaz. Tat ve koku alma duyusu artmıştır.*72 saat: Solunum yolları gevşediği için nefes almak kolaylaşır. Vücut enerjisi artar.*2-12 hafta: Dolaşim bütün vücutta düzelir. Yürümek kolaylaşır.

*3-9 ay: Öksürük, nefes darlığı düzelir. Akciğer işlevi yüzde 5-10 oranında artar.*5 yıl: Kalp krizi riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner.*10 yıl: Akciğer kanseri riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner.

Kalp krizi riski hiç sigara içmemis

biri ile eşit olur.

Sigarayı bırakabilmek için üç basamağı geçmelisiniz.

1- Karar verme2- Hazırlanma

3- Devam etme

Karar Verme

Neden bırakmak istediğinizi düşünün. Herkesin kendine göre sebepleri vardır; ve bırakabilmek için gerçekten istemeniz gerektiğini unutmayın.

Eğer daha önce birkaç kez bırakmayı denediyseniz-ki çoğu insan denemiştir- bilirsiniz ki insan yeniden başlamak için binlerce anlamsız, gerçekte hiç de mantıklı olmayan bahaneyi çok akla yatkın hale getirir ve tekrar başlar. Bunu engellemek için motivasyonunuzun çok iyi olması gerekir.

Kendinizi böyle bir başarısızlıktan (buna tecrübe de diyebiliriz) alıkoymak için bırakma nedenlerinizi kendi sözcüklerinizle kağıda dökün. Dayanamayacağınızı düşünüp tekrar başlamayı çok istediğinizde önce bunları okuyacağınıza kendi kendinizi ikna edin.

Eğer daha önce bırakmayı denediyseniz neden tekrar başladığınızı da yazabilirsiniz. Tekrar başladığına pişman olmayan insan tanımıyorum. Ama şunu da akılda tutmakta yarar var: İlk iki haftadan sonra dayanmak çok daha kolaylaşıyor ve yeniden başlama olasılığı büyük ölçüde azalıyor.

Hazırlanma Bunun için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmak gerekli Ne kadar zamandır içiyorsunuz?

Günde kaç tane içiyorsunuz?Sizi sigara içmeye iten sebepler nedir?Düzenli bir plana göre mi içiyorsunuz yoksa değişken mi?Sabahları çok yoğun sigara içme isteği duyuyor musunuz?Daha önce bırakmaya çalıştınız mı?

Bırakırken problemler yaşadınız mı?

Sigarayı bırakmak neden zordur?

Mark Twain “Sigarayı bırakmak kolay, ben bunu bin kere yaptım” demiş. Belki siz de bırakmaya çalıştınız.

İsterseniz neden bu kadar zorlandığınıza bir göz atalım.

Sigara iki tip bağımlılık yapar.

1. Fiziksel bağımlılık
2. Psikolojik bağımlılık

Fiziksel bağımlılığın sebebi nikotindir.

Sigara, içildikten sonra mutluluk veren duygular uyandırdığından hemen hemen tüm sigara içenler gitgide içtikleri miktarı artırma eğilimindedirler. Sinir sistemi nikotine adapte oldukça içilen miktar yine artar, böylece kandaki nikotin miktarı da artar. Daha sonra belli bir düzeye erişince tiryaki bu düzeydeki nikotin miktarını sağlamak için sigara içmeye devam eder.

Sigarayı bırakmaya çalıştığınızda vücudunuz hem fiziksel olarak nikotinin eksikliğine reaksiyon gösterir, hem de bir yandan psikolojik olarak alışkanlıklardan kurtulmakla yüz yüze kalırsınız. İkisini birden göğüslemek oldukça zor bir iştir.

Nikotin eksikliği sebebiyle aşağıdaki semptomlar görülebilir.

*Depresyon*Sinir bozukluğu, kızgınlık*Hassasiyet*Uyuma güçlüğü*Konsantrasyon bozukluğu*Baş ağrısı*Yorgunluk

*İştah artışı

Bu semptomlar kişiyi yeniden sigaraya başlamaya se eder. Çünkü nikotin seviyesi eski düzeye çıkınca semptomlar kaybolur.

Semptomlar son sigaranızdan sonra 48 ila 72 saat içerisinde doruğa çıkacaktır. Daha sonra azalarak birkaç gün içinde bitecektir.

Psikolojik bağımlılığı aşmak belki de işin daha zor kısmı. Çünkü önce sigarayı içmeyi öğreniyorsunuz.

(Yemekten sonra, çok yorulduğunuzda, stresli olduğunuzda, çok keyifli olduğunuzda, arabaya bindiğinizde, sabah uyandığınızda vb.) Siz tüm bu durumlarla kafanızda bağlantılar kurdunuz önce.

Artık bu gibi durumlarda otomatik olarak sigara yakacak kadar alışkınsınız sigaraya. Bırakırken bu bağlantıları kırmanız gerekecek.

Sigara Karşı Zafer Kazanmak

Sigara içen insanların hemen hemen hepsi bu dertten kurtulmak ister. Yukarıda yazılmış olan her şeyi herkes az çok bilir.

Sigara içen insanların tamamı sigaranın sağlıkları için ne büyük bir teh oluşturduğunu, çocuklarına ya da sevdiklerine ne kadar kötü bir örnek olduğunu, sigara içmeyenleri ne kadar rahatsız ettiğini ve de ne kadar çok para kaybına neden olduğunu bilir.

Sigaradan kurtulmak gerçekten kolay bir iş değildir. Ama sonuçta milyonlarca insan da sigarayı tamamen bırakmayı başarmıştır. Birazcık iradesi olan bir insan, bu milyonların arasına çok rahat girebilir.

Peki sigarayı bırakmak sadece irade işi midir? Bir insanın herhangi bir hareketi yapması için, ya kendine göre mantıklı sebebler bulması lazım, ya da bu hareketi silah zoruyla yapması lazım.

Kimse sizin başınıza silah dayayıp, sigarayı bıraktırmak istemediğine göre, kendinize mantıklı sebebler bulmanız lazım. Şurası bir gerçektir ki, akciğer kanseri olmak üzere olan biri ya da gangren olmak üzere olan birinin sigarayı bırakmak için çok mantıklı sebebleri vardır.

Sizin de mantıklı sebebleriniz olması için illaki iş buraya kadar mı gelmeli? Lütfen aşağıdaki tavsiyelere bir göz atın.

Sigarayı hangi nedenlerden dolayı bırakmak istediğinizi bir kağıda yazın. Bu işin ne kadar zor bir iş olduğunu tamamen kafanızdan çıkarın. Zor kelimesi ile imkansız kelimesi çok farklı şeylerdir. Kafanızda herhangi bir tarih belirleyin ve bunu da kağıda yazın.

Bu tarihe kadar asla elinizdeki sigara paketi tamamen bitmeden yeni bir paket almayın. Yanınızda çakmak taşımayı bırakın. Çakmağa ihtiyacınız olduğunda bunu başkalarından isteyin. Her sigara yakarken kendinizi mümkünse bir aynada izleyin. Kül tablanızı boşaltmayın.

Sigarayı bırakma tarihinden bir gün önce içebildiğiniz kadar çok sigara için. Ailenize, arkadaşlarınıza ve sevdiğiniz herkese sigarayı bırakacağınızı ilan edin.

Sigarayı bırakmayı ilan ettiğiniz günde elinizde kalmış olan bütün sigara paketlerini, kibritleri ve de çakmakları çöpe atın, kül tablalarını boşaltın. Sürekli olarak sigara içmemekle kazanacağınız şeyleri düşünün. Devamlı bir şeylerle meşgul olun. Sinemaya gidin, tiyatroya gidin, uzun yürüyüşler yapın, lokantanın sigara içilmeyen bölümünde yemek yiyin. Dişçiye gidip dişlerinizi temizletin.

Sigarayı bırakmayı hedeflediğiniz ilk günde ve sonraki günlerde, mümkün olduğunca sigara içmenin yasak olduğu yerlerde bulunun. Günde yaklaşık 4 litre su için. Her sigara içme isteği geldiğinde bir bardak su veya başka bir içecek için. Kahve ve de alkolden de kaçının. Elinizde sizi oyalayacak kalem veya başka bir şeyler tutun. Şekersiz sakız çiğnemeye çalışın.

Dişlerinizi yemek yedikten hemen sonra uzun süre fırçalayın. Bir anda gelip giden, sizi sigara içmeye aşırı derecede teşvik eden durumlarla mücadele edin. Sigara içmemekle ulaşacağınız yeni dünyayı düşünün. Bir kaç gün sigara içmeyen arkadaşlarınızla birlikte bulunun. Başkalarının sigara içmesi ve sizin de buna seyirci kalmanız, sizi de teşvik edecektir.

Bunu bilerekten sigara içen arkadaşlarınızın yanına gidin. Düzenli olarak egzersiz yapın. Sigara içenlerin yapmakta zorlandığı aktiviteleri yapmaya çalışın. Bu işi başardığınızda bu aktiviteleri tamamen yapabileceğinizi unutmayın. Bol bol dinlenin. Dış görünüşünüze çok önem verin. Bol bol aynada kendinize bakın.

Hiç kimsenin evinizde sigara içmesine müsaade etmeyin.

Şayet sigara içme krizi gelirse, hemen bir şeyler için veya yiyin. Sakız çiğneyin veya bir elma yiyin veya biraz çekirdek çıtlatın. On kere çok derin nefes alın. Aldığınız onuncu nefesi bir süre tutun. Bu esnada bir kibrit yakın. Yavaşça kibriti üfleyerek söndürün. Kriz çabuk geldiği gibi çabuk da kaybolur, yeter ki kendinizi gevşetmeyi bilin.

Kendinizi serbest bırakın ve çok hoşunuza giden şeyler düşünün. Sadece o huzur dolu görüntüye konsantre olun. Hiç bir zaman bir taneden bir şey çıkmaz diye düşünmeyin. Hiç bir zaman bir tanenin kimseye zararı olmaz diye düşünmeyin -geri dönüşü olmayan bir hata bütün çabalarınıza son verebilir.

Sigarayı bırakma sebeblerinizi yazmış olduğunuz kağıda, bu sefer de sigarayı bırakmakla ne kadar memnun olduğunuzu yazın.

Источник: https://www.notusta.com/sigarayi-biraktiktan-sonra-vucuttaki-degisimler-3145/

Sigarayı bırakmanın yolları var!

Sigarayı Bırakanların Vücudunda Yaşanan Değişimler

Tek bir adedinde 4 binden fazla kimyasal madde bulunduran sigara, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ‘tedavi edilmesi gereken bir hastalık!’ DSÖ dünya genelinde sigara kullanımındaki artışın son yıllarda ürkütücü olduğunu belirtirken, buna karşın hastalık kapıyı çalmadan sigarayı bırakan ve sağlıklı bir yaşam için kolları sıvayanların varlığı da umut veriyor.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, sigarayı bırakanları bekleyen faydaların takvimini çıkardı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Kalpten kansere zararları yapılan araştırmalarla defalarca kanıtlanmış bir zehir sigara. Katrandan amonyağa, arsenikten böcek zehirine dek içerdiği 4 bin 500’ü aşkın kimyasal madde bir başka deyişle zehirle, ilk nefesten itibaren sağlığımızı vurmaya başlıyor.

Bu maddelerden bazılarının kanser oluşumuna bazılarının da kanserin ilerlemesine neden olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur “Saatte 200-250 km hızla ve 100 derecenin üzerinde sıcaklıkla dumanının ağız içine çarpmasıyla ağız, dil, yemek borusu, solunum yolları, akciğerler ve mideye ulaşır.

Dumanının içinde bulunan zararlı maddeler saniyeler içinde kan damarları, kalp, beyin, böbrekler, mesane gibi pek çok organa ulaşarak zarar vermeye başlar” diyor.

DSÖ’ye göre ‘tedavi edilmesi gereken bir hastalık!’

Sigaranın zararlarının en fazla ve en hızlı solunum sisteminde görüldüğünü, Dünya Sağlık Örgütü’nün en son verilerine göre tüm kanserlerin dörtte birinin nedeninin sigara olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, “Dünya Sağlık Örgütü sigara içmeyi tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak kabul etmektedir.

Sigara içmediği halde pasif olarak dumanına maruz kalanlarda da kanser ve kalp hastalığı riskinin arttığı gösterilmiştir. En ölümcül olan akciğer kanserinin yüzde 90 nedeni sigara kullanımıdır. Sigara içenler içmeyenlere oranla 20 kat daha fazla akciğer kanseri olma riskine sahiptir.

Günlük bir paket sigara tüketen bir kişide kansere yakalanma riski 10 kat fazla iken iki paket sigara içenlerde bu risk 25 kata çıkmaktadır” diyor.

15 yıl sigara içmiş aynı yaş ve cinsiyette iki kişi üzerinden yola çıkarak çarpıcı bir örnek veren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.

Hacer Kuzu Okur “Bu iki kişiden birinin sigara içmeye devam etmesiyle, her sigara ile ömründen 12 dakika azalmaya devam ederken, hastalıklara yakalanma riski artıyor. Sigarayı içmeye devam etmesiyle kişinin kendi yaşıtlarına göre yaşam süresi 15 yıl kısalıyor” diyor.

Buna karşın, sigarayı bırakan kişinin vücudunda ilk 20 dakika içinde olumlu gelişmeler yaşandığını vurgulayan Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, bu olumlu gelişmeleri, iyileşmeleri takvimle açıklıyor;

İlk 20 dakikada:

Sigarayı bırakan kişinin vücudunda ilk dakikalardan itibaren farklılıklar başlıyor.

Sağlıklı bir insanın nabzı normalde dakikada 80-100 kere atarken, sigara içen kişilerde nabız atımı 100’ün üzerine çıkarak yüksek tansiyon gibi ciddi bir soruna neden olabiliyor.

Oysa sigarayı bıraktıktan sonra ilk 20 dakikada kan basıncı ve nabız normale dönüyor. El ve ayaklardaki ısı artışı da düzeliyor. Tansiyon normal sınırlara yaklaşıyor.

İlk 8 saatte:

Nefesteki kötü koku, kandaki oksijen ve karbonmonoksit düzeyi 8 saatte normale dönüyor.

1. günün sonunda:

Kalp krizi riski 24 saat içinde azalmaya başlıyor.

2. günün sonunda:

Tat alma ve koku duyusu 48 saatte artmaya başlıyor.

3. günün sonunda:

Sigarayı bırakan kişi nefes darlığı sorununun azalmaya başladığını ve nefes almasının kolaylaştığını 3 gün içinde hissetmeye başlıyor. Kandaki karbonmonoksit gazı azalmaya başladığı için halsizlik ve baş ağrısı gibi sorunlar da azalıyor.

2-12 hafta sonunda:

Sigarayı bıraktıktan 2-12 hafta içinde dolaşımı düzelmeye başlıyor, öksürük şikayeti varsa azalıyor, balgam sorunu yarı yarıya azalıyor. Bağışıklık sistemi güçlenmeye başlarken yürümesi kolaylaşıyor ve akciğer fonksiyonları düzelmeye başlıyor.

3-9 ay içinde:

Bırakmayı takiben 3-9 ay içinde öksürük ve nefes darlığı azalıyor, enfeksiyon riski azalıyor ve enerjisinde artış hissediyor.

1 yıl sonra:

Bir yıl sonra kalp hastalığına yakalanma ve kalp krizi riski yarı yarıya azalıyor.

5 yıl sonra:

Beş yıl sonra KOAH riski yarı yarıya azalıyor ve felç riski azalmış oluyor.

10 yıl sonra:

Dudak, trakea, özefagus kanseri riski 10. yılın sonunda yarı yarıya azalmış oluyor.

15 yıl sonra:

15 yılın sonunda kalp damar hastalık riski hiç içmemiş kişiyle eşit hale geliyor.

15-20 yıl sonra:

Akciğer kanseri riski ise 15-20 yıl sonra yüzde 50-90 oranında azalıyor.

SİGARAYI BIRAKMANIZ İÇİN 10 ÖNEMLİ NEDEN! Sigaranın bu 10 zararını öğrendi… 10 ÖLÜMCÜL HASTALIKTAN 6’SININ SEBEBİ SİGARA Dünya genelinde tütün kullanımın…

Sigarayı bıraktırma uzmanı Emre Üstünuçar canlı yayın konuğumuz

Sigara nasıl bırakılır?

Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekimi ve Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlusu Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, sigarayı bırakmanın yollarını anlattı.

Nikotin sakızları ve bantları

Bu tedavinin temeli, kişinin tükettiği sigara miktarına göre belirlenen nikotin bandının vücuda yapıştırılmasına dayanıyor. Bu bantlardaki nikotin miktarı da giderek azaltılıyor.

Nikotin bantlarının kalbe zarar verdiğine dair söylemler var, ancak bunlar doğru değil. Siz günde 20 sigara içiyorsanız, bunun yerine verilen bant çok daha az nikotin içeriyor.

Tek başına davranışsal tedavilerle sigarayı bırakma başarısı yüzde 15-20 seviyesinde kalırken, bu tedavilerin nikotin ile birleştirilmesinde oran yüzde 30’a çıkıyor.

Bupropiyon

Bir çalışma sırasında Vietnam gazilerine verilen bupropiyon etken maddeli antidepresanların, sigara ve alkolden alınan keyfi azalttığı belirlendi.

Nikotin reseptörleri (dış ortamdan ya da organizmanın içinden gelen değişik yapıdaki uyarıları algılayıp, sinir lifleri aracılığıyla merkezi sinir sistemine ileten anatomik yapılar), sigara içildiğinde beyinde oluşarak, mutluluk hormonları olarak bilinen dopamin ve noradrenalin salgılanmasına yol açıyor.

Vücut bu hormonları kullanıyor, aynı yerden geri alıyor, tekrar temizliyor ve yeniden kullanıyor. Geri alma yerleri de ‘reuptake kapıları’ oluyor. Bupropiyon ise bu kapıları yavaşlatıyor. Geri alım yavaş olunca, beyinde daha çok bulunuyorlar ve etkileri de uzun sürüyor.

Vareniklin

Kişi sigara içince nikotin, beyindeki nikotin reseptörlerine bağlanıyor ve onların sayısının giderek artmasına yol açıyor. Bu durum da bağımlılığı pekiştiriyor. Nikotin reseptörleri canlılar ve çoğalıyorlar.

Vareniklin ise reseptörlere bağlanıyor ve daha az dopamin salgılanmasını sağlıyor, böylece yeni nikotin reseptörü uyarısı yapmıyor. Nikotin reseptörünün ömrü 15 gün.

Bu ilaçla, nikotin reseptörlerinin çoğalmasının engellenmesi ve yaklaşık 20 gün içinde kişinin hiç sigara içmediği zamana dönmesi amaçlanıyor.

Yöntemleri farklı olsa da tüm tedavilerin birkaç ortak noktası bulunuyor. Bunlardan ilki tedavi süresi… Hap alımı şeklindeki tedavilerin en az 8 hafta sürdürülmesi, gerektiğinde sürenin 12 haftaya çıkartılması öneriliyor.

Yeni davranış biçimleri geliştirin

Sigarayı bırakmada en önemli kurallardan biri de yeni davranış biçimleri geliştirmek oluyor. Sigara içme ihtiyacı hissedildiğinde yapılacak birkaç hareket, bu zararlı alışkanlıktan kurtulmayı kolaylaştırıyor.

Bunlardan bazıları:

 • Bol bol su için.
 • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.
 • İşinize odaklanamadığınızı düşündüğünüzde iki dakika soluklanın ve yeniden başlayın.
 • Kül tablalarını ortadan kaldırın.
 •  Sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz an, içtiğiniz markayı değiştirin.
 • Kullandığınız parfümü değiştirin. Çünkü sigara kokusu ile birleşen parfüm, kişisel bir özelliğiniz haline geliyor.
 • Arkadaşlarınızdan size destek olmalarını isteyin.
 • “Niye sigara içiyorsunuz? Niye bırakmak istiyorsunuz?” sorularını cevapladığınız bir liste oluşturun. Sigara içmek istediğinizde o listeye göz atın.
 • Sigara-kahve, sigara-çay ve sigara-rakı gibi ikilileri saptayarak, bunları ‘sigarasız’ yapmayı deneyin.
 • Tespih ve stres topu kullanımının yardımcı olabileceğini unutmayın.
 • Sigarayı bıraktığınız günü, doğum günü gibi özel bir gün olarak belirleyin. Böylece kutlamak için iyi bir nedeniniz olsun.

BU BESİNLER SİGARAYI BIRAKMANIZA YARDIMCI OLUYOR 1-7 Mart Yeşilay Haftası öncesin… NİKOTİNİ ATAN BESİNLER Sigara tiryakilerinin dikkatine!…

Bir kere başardığınızda sağlığınız gözle görülür biçimde düzelmeye başlar. Sigara içmediğiniz ilk 24 saatte, kalp krizi riskiniz azalmaya başlar. Peki, bu alışkanlığa sonsuza dek elveda demenin yolu nedir?

Farkındalık meditasyonu

Araştırmalara göre, meditasyon yapmak sigara alışkanlığından kurtulmaya yardımcı oluyor – denemediğiniz anlarda bile.

Pazartesi günü başlayın

Google’ın yaptığı bir araştırma, sigara içenlerin alışkanlıktan kurtulma yollarını hafta başında daha çok araştırdıklarını gösteriyor. “Sigara bırakma” gibi aramalar en çok pazartesi günleri yapılıyor.

Spor salonuna gidin

Egzersiz, serotonin ve dopamin salgılarının artışı sebebiyle, nikotin ihtiyacınızı azaltır.

Sigara içmeyi kötü kokularla ilişkilendirmeyi öğrenin

Yapılan bir araştırmaya göre, sigara, beyin tarafından kötü bir kokuyla bağdaştırıldığında daha az çekici oluyor. Beyindeki davranışsal değişim uyurken de ortaya çıkabiliyor.

Eski tiryakilerin bulunduğu reklamları izleyin

Eski tiryakilerden tavsiyelerin gösterildiği reklamlar sayesinde binlerce kişi sigarayı bırakıyor.

Yogaya başlayın, rahatlama tekniklerini deneyin

Sigara genellikle stresten kurtulmanın bir yolu olarak görüldüğünden, aynı etkiyi yaratacak rahatlama tekniklerini denemekte fayda var.

Doğal şeyler yiyin

Meyve ve sebze atıştırmalıkları tiryakileri, tütünsüz bir hayat tarzına yönlendiriyor.

Ağırlık kaldırın

Araştırmalar 12 haftalık bir ağırlık programı uygulayan tiryakilerin sigarayı bırakma başarı oranlarının iki katına çıktığını gösteriyor.

Evcil hayvanlarınızı düşünün

Yapılan araştırmalar, sigara içerek yalnız kendi sağlığınızı değil, aynı zamanda evcil hayvanınızı da tehye attığınızı gösteriyor. Kedilerin ve köpeklerin yanında sigara içmek, çeşitli kanser risklerini önemli ölçüde artırıyor.

Danışmanlık hizmetlerini kullanın

Grup, bireysel ya da telefon danışmanlıklar sigarayı bırakma şansınızı en az %11 oranında artırıyor.

Bir anda bırakın

Araştırmalara göre, her 10 içiciden 9’u sigarayı bir anda hayatlarından tamamen çıkararak bırakıyor. Yan etkileri daha yoğun; ancak daha kısa süreli oluyor.

Yeni bir hobi edinin

Heyecan verici aktivitelerle uğraşmak, nikotinin de tetiklediği beyindeki ödül bölümünü harekete geçiriyor.

Hipnoza bir şans verin

Hipnozun sigara tiryakileri üzerindeki etkisi hakkında çok güçlü kanıtlar yok; ancak bu metot üzerinde uygulanan çalışmalar son derece pozitif. Denemeye değer.

Neden bırakmak istediğinizi yazın

Bir şeyleri not etmek, onları daha iyi hatırlamamızı sağlar. Sigarayı bırakma sebeplerinizi bir yere yazarak ve böylelikle sürekli hatırlayarak kendinizi cesaretlendirebilirsiniz.

Sigara hakkında düşünmekten tamamen vazgeçmeyin

Sigarayı düşünmeyi tamamen bırakmak başta işinize yarayabilir; ancak çok uzun sürmez. Bu düşünceleri bastırmaktan vazgeçtiğinizde normalde olduğundan çok daha fazla içmeye başlayabilirsiniz.

SİGARAYI BIRAKMANIN GÜZELLİĞİNİZ İÇİN 7 FAYDASI

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1026653-sigarayi-birakmanin-yollari-nelerdir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.