Siğil Nedir? Siğil Neden Olur? Siğil Nasıl Geçer?

içerik

Siğil Nasıl Geçer, Siğile Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm Doğal Yöntemler

Siğil Nedir? Siğil Neden Olur? Siğil Nasıl Geçer?

Siğiller, cilt hastalıkları içerisinde sıklıkla görülen ve görüntüsü itibariyle de can sıkıcı olan bir rahatsızlıktır. Tıp dilinde cilt enfeksiyonu olarak geçen ve tedavisi olan bir hastalıktır. Siğil rahatsızlığı olan kişinin kişisel eşyalarını kullanıldığı sürece bu rahatsızlık bulaşıcıdır.

Elinde ise elini tutmanız ayağında ise terlik ya da ayakkabısını giymeniz bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Görüntüsü kimi zaman mercimek büyüklüğünde kimi zaman bir nohut büyüklüğünde olan bir hastalıktır. Kabarıklığın içerisinde siyah siyah küçük delikler vardır.

Genellikle toplu olarak değil yaygın bir şekilde vücudunuzun belirli yerlerine yerleşir.

Siğil Nedir, Nasıl Oluşur?

Siğil nedir nasıl geçer bulaşıcı mıdır? bu sorularınız sizi endişeye sokmasına izin vermeyin. Ciddi bir hastalık grubuna girmeyen tedavisini çoğu zaman kendi kendine yapan bir hastalıktır. Görüntüsünden rahatsız olmadığınız sürece ya da müdahale etmediğiniz sürece kendiliğinden rahatlıkla geçebilir.

Damarlardaki kanın pıhtılaşması sonucu siyahlaşarak deri üstünde oluşan sert, pürüzlü, genellikle küçük çıkıntılı ve virüslü enfeksiyonlardır. Parmaklarda, el üstü ve avuç içinde, ayaklarda bazen genital bölgelerde görülen siğiller katılaşan su kabarcıkları gibidirler.

Deri üzerindeki yara ve çatlaklardan içeriye, dokunma yolu ile hızla bulaşan bir virüstür. Cinsel ilişki yoluyla, ciltte yoğun kuruluk durumlarında oluşan yara ve çatlaklardan dolayı da bulaşarak arttığı gözlemlenmiştir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan ciddi rahatsızlıklar geçirmiş kişilerde yaş aralığı fark etmeksizin görülebilir. On çeşit siğil türü vardır.

Siğilin tedavisi nasıldır ve tedavi süresinde ağrı çeker misiniz?

Siğilin tedavisinde üç farklı yöntem uygulanabilir. Öncelikle siğilin yeni oluştuğunu gören hekiminizin merhem tedavisini önerir. Düzenli kullandığınız sürece 1-3 ay arasında siğiliniz ortadan kaybolabilir. Bunun dışında yakma yöntemi de başarılı sonuç verir.

Bu tedavi sırasında yakmaya bağlı olarak küçük küçük sızılar hissedebilirsiniz. Korkacağınız kadar büyük ağrılar tabiki de çekmezsiniz. Diğer işlem ise kolay ve acısız olan dondurma işlemidir. Buz püskürtmesi yapılarak siğilin kabuk bağlaması sağlanır.

Kabuk bağlayan siğil zamanla küçülme yapıp ortadan kaybolur.

Siğiller tedavi edildikten sonra tekrar oluşabilir mi?

Siğiller vücuduna bağlı enfeksiyondan oluşabildiği gibi temas yoluyla da bulaşır.

Dolayısıyla daha önceden bir siğil tedavisi geçmişiniz varsa siğil rahatsızlığı olan kişilerle yakın temastan çekinmelisiniz. Aksi takdirde siğillerin tekrar oluşumuna olanak vermiş olursunuz.

Kişisel bakım ve hijyeninize dikkat ettiğiniz sürece bu gibi cilt rahatsızlıklarının oluşmasını engellemiş olursunuz.

Siğiller

Bir siğil, insan papillomavirüsü (HPV) adı verilen bazı virüs türlerinin neden olduğu deri büyümesidir. HPV cildin en üst tabakasını enfekte eder, genellikle cildin hassas bir bölgesinde vücuda girer.

Virüs cildin üst katmanının hızla büyümesine neden olur ve böylece siğiller oluşur. Çoğu siğil aylar veya yıllar sonra kendi kendisine kaybolurlar. Siğiller vücudun herhangi bir yerinde büyüyebilir ve farklı türleri vardır.

Örneğin, yaygın siğiller çoğunlukla ellerde oluşur, ancak her yerde büyüyebilirler. Plantar siğiller ayakların tabanında görülür.

Siğiller nasıl yayılır?

Siğiller kolayca bir insan papillomavirus ile temas edildiğinde yayılabilir. Siğillere dokunup vücudunuzun başka bir bölümüne dokunarak kendinize tekrar bulaştırabilirsiniz.

Yani vücut siğil oluştuğunda o siğile karşı tekrar çıkmaması için bir direnç göstermez. Havlu, tıraş bıçağı veya diğer kişisel eşyaları paylaşarak başka bir kişiye de bulaştırabilirsiniz.

HPV ile temasa geçtiğinizde, henüz siz siğili fark etmeden önce cildin altında yavaş yavaş büyümesi aylar sürebilir.

HPV ile temasa geçtiğinizde bir siğil bulaşımı olası değildir.

Semptomlar neler?

Siğiller çok çeşitli şekil ve boyutlarda oluşabilir. Bir siğilin yüzeyinde kaba bir yumru olabilir veya düz ve pürüzsüz de olabilir. Hem yaygın hem de plantar siğillerinde, kan damarları siğilin merkezini gösterecek şekilde koyu renkli noktalar gibi görünebilir.

Siğiller genellikle ağrısızdır. Ancak, parmak ya da ayağın altında oluşum gösteren siğillere basınç uyguladığınız zaman ağrı veya acı hissedebilirsiniz.

Siğiller nasıl teşhis edilir?

Bir doktor genellikle cilt üzerine sadece bakarak bir siğil olup olmadığını anlayabilir. Doktorunuz siğilin bir örneğini alıp mikroskopta inceleyebilir. Bu incelemeye cilt biyopsisi adı verilir.

Bu, büyüme yeterince hızlı değilse yani bir siğil olduğu açık değilse yapılabilir.

Aynı zamanda ciltteki büyüme merkezi çevreleyen deriden daha koyu, ciltte düzensiz bir yama, kanamalar veya daha büyük ve hızlı büyüyen bir yumru var ise anlaşılabilir.

Siğil Türleri

 • Yaygın siğiller, deri üst tabakasında oluşan, zararsız ve genellikle kendiliğinden geçen türlerdir. El içi, dışı ve parmaklarda oluşur.
 • Ayak tabanı siğilleri, gruplar halinde veya birer birer çıkan, nasır tipli fakat deri içine gömülen siğillerdir. Bu siğiller ağrıya sebep olacaktır. Asilisik yara bantlarıyla haftalarca tedavi edilir. Geçmezse lokal anestezi ile alınırlar.
 • Düz siğiller, saç ve yüz çevresinde diğerlerinden daha minik, düz ve yumuşak olan siğillerdir. Çoğunlukla kendi kendilerine yok olsalar da A vitamini içeren kremler kullanılabilir.
 • Etek siğilleri ise kadınların genital bölgelerinde oluşur. Pembe, kabarık gibi ve yumuşaktırlar. Kansere sebebiyet verdiği ve cinsel yolla kısa sürede bulaşacağı için tedavi edilmesi şart olan siğillerdir. Anestezi bantları, küçük sivri kaşıklar ile temizlenip, dağlanmaları gerekmektedir.
 • İpliksi siğiller, dudak çevresi ve göz kapaklarında oluşur.
 • Göbekli siğil, toplu kullanım alanlarından kısa sürede yayılarak bulaşan siğillerdir. Küçük salgınlara neden olurlar. Mesela yüzme havuzu, ortak kullanılan duşlar gibi ıslak alanlarda sürtünme işlemi ile yayılarak ciltte oluşur. Rengi sarı ve uçuk pembe arasında değişken, tam ortasında düğüm görülen kabarcık şeklinde siğillerdir. Vücudun boyun kısmında, yüzde, kolların alt kısımları ve gövde de oluşabilir.

Siğil Çeşitleri

Siğil; vücudumuzun derisinde genellikle mikrop kapmayla, nasıra benzeyen kabarık iz ve yaralardır. Siğil çeşitleri genellikle el üstünde, içinde çıkar ve cildin renginde olur. Siğillerin büyüklüğü çıktığı bölgeye göre değişmektedir. Peki, kaç çeşit siğil bulunmaktadır buyurun birlikte inceleyelim.

Yaygın Siğiller: En çok çıkan siğil çeşididir. Elin içinde, üzerinde, parmaklar ve arasında sıkça görülmektedir. Tırnak yiyen kişilerde çok görülmektedir. Bu hastaların genelini çocuklar oluşturmaktadır.

Etek Siğiller: Yetişkin kişilerde sık sık görülür. Kadınların genital bölgesinde olabilmektedir ve cinsel ilişki sırasında partnere geçebilir. Tedavi kesinlikle uygulanmalıdır bu tür kötü huylu siğiller kanser başlangıcına sebep olabilmektedir.

Ayak Tabanı Siğilleri: Vücut ağırlığının tamamını taşıyan ayaklarda çıkan bu tür siğiller sırayla olduğu gibi bir anda da çıkabilmektedir. Daha çok nasır içinde görülür. Şiddetli ağrıya ve kaşıntıya sebep olabilir.

Düz Siğiller: Vücudumuzun sıradan bir yerinde çıkabilir özel bir alanı bulunmamaktadır. Bu tür yumuşak ve küçüktür. Ayrıca kabarık da olsa düz görünümlüdür. Genellikle saç ve yüz kısımlarında görülmektedir.

İpliksi Siğiller: Göz kapağı ve dudak gibi yumuşak sayılabilecek ten bölgelerinde çıkmaktadır.

Siğil Çeşitlerinin Bulaşma Yolları

Siğil çeşitleri genellikle kişiden kişiye geçtiği saptanmıştır. Direkt olarak temas en çok sebep olan yoldur. Korunmak gerekmektedir ve siğili olan kişilerle fiziki temastan kaçınılmalıdır. Temas ile doğrudan geçme ihtimali küçük bile olsa yine de dikkat edilmelidir. Ayrıca siğil hemen oluşmaya bilir.

Kuluçka süresi olan siğillerin oluşma ve kendini gösterme zamanı günler, haftalar hatta ayları bulabilmektedir. Ayakta ve el de çıkan siğillerin bulaşması az yaşanır bir durum iken etek siğillerin kişiden kişiye geçme ihtimalinin çok yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

Vajina, rahim ağzı gibi iç kısımlarda olan bu türler cinsel ilişki sırasında geçmektedir.

Siğil Türleri Ve Tedavi Yolları

Konuya giriş yapmadan önce her bir soruyu ayrı başlık altında inceleyelim. Öncelikle siğil hakkında kısa bir açıklamanın ardında türleri ve tedavi yollarına giriş yapacağız.

Siğiller derinin küçük ve sert bölümlerinde belirirler. Deride beliren pürtüklü ve zararsız küçük urlardır. Örneğin ayak parmağı derisinde. Siğiller yaygın bir viral enfeksiyondur. Siğiller deri ile aynı renkte olduğundan pek belli olmazlar.

En yaygın ve bilindik türleri sert ve buruşuk olanlardır. Fakat bu türler genelde ayak parmakları ve alt deride bulunur. Bunun yanı sora yumuşak ve düz olan türleri de vardır. İçlerinde siyah nokta bulundururlar. Fark edilmesi zor değildir.

Bu tür siğiller deride olması sebebiyle vücudun ağırlığı nedeniyle de çok fazla acı verebilirler.

Siğillerin yangı yolu ile oluştuğunu belirtmiştik. Öyleyse yangı genellikle hangi ortamlarda bulaşır? Enfeksiyon sıcak ve nemli ortamlarda virüsün gelişimine olanak sağlar ve bu nedenden dolayı kalabalık ortamlarda (yüzme havuzu, soyunma odaları, spor salonları, duşlar) temas yolu ile bulaşır. Pekâlâ, siğiller nasıl önlenir?

Siğiller Nasıl Önlenir?

Yukarıda siğillerin yangı sebebiyle oluştuğunu söylemiştik. Pekâlâ, siğilleri nasıl önleyeceğiz? Türlerin de bahsettiğimiz siğiller kalabalık sıcak ve nemli ortamlarda oluşur ve yayılırlar.

Öyleyse nemli sıcak ve kalabalık mekânlarda çıplak ayakla yürümemeye dikkat ederek ve ayağı kuru tutan terlikler kullanarak bu sorun adına önlemler alabilirsiniz. Havuz terliklerinin yanı sıra ayakkabılar da giyebilirsiniz.

Siğil oluşumu önlemleri için özellikle yazın alışveriş listenize bir de havuz terliklerinizi eklemenizi öneririm. Buna ek olarak özel tasarımlı ter emen çoraplar da mevcuttur. Bunlarda da edinebilirsiniz. Ter emen çorap giymek siğil oluşumunun önlenmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Terleme sonucu da enfeksiyona uğrayıp oluşan siğiller adına önlem almak da oldukça gereklidir. Peki, önlem alma konusunda detaylı bir açıklama yaptıktan sonra son bir açıklamayla yazıyı sonlandıralım. Siğil oluşumu gerçekleştiyse ne yapmalı?

Siğiller oluştuğunda hastaneye gidilmesi gereken acil bir durum söz konusu değildir. Eğer siğil oluşmuşsa evde kolayca ve güvenli bir yol ile tedavi edilebilir.

Siğil Tedavisi

Küçük, pürüzlü, sert, kabarmış su kabarcıklarına siğil denmektedir. Genelde siyaha yakın koyu bir renk, damarlardaki kanın pıhtılaşmasından dolayı koyu bir renk almaktadır. Vücutta genellikle el ve el parmaklarında, ayaklarda meydana gelir, birkaç durumda vücudun diğer noktalarında da gözlemlenir genital bölgede oluşan siğiller gibi.

İnsan Papillon virüsü türün bir virüs sebep olmadadır. Kısaca bu virüse HPV denmektedir. Virüsün 65 ten fazla tür bulundurur. Siğilin ise 10 tane farklı türü vardır. Siğiller bulaşıcıdır ve temas halinde bulaşmaktadır.

Derideki yaralardan çatlaklardan kolaylıkla virüs giriş yapabilir. Bağışık sisteminin düşük olan kişiler bu virüsü daha çabuk kapmaktadırlar. Siğillerin bazıları tedavi edilmesi gerekebilir kozmetik olarak rahatsızlık verebilir, bazı siğiller ise kendiliğinden kaybolur.

Siğiller genelde zararsız olarak görülmektedir.

Elinde siğil olan birisiyle tokalaşmada, dokumada bulaşabilir, özellikle parmak arasında bulunan siğillerin bulaşma ihtimali yüksektir. Siğili kişinin ellediği bir eşyaya dokunmakta virüsü kapmak için yeterlidir.

HPV virüsü taşıyan kişilerin kullanmış olduğu eşyaları kullanmamak gerekmektedir, havlu, çarşaf, yastık, yüzme havuzu, soyunma odaları gibi ortak noktalarda virüsü bulaştırabilir. Cinsel ilişki sırasında hızlıca bulaşabilir.

Düzensiz beslenme bağışık sisteminin yavaş çalışması da virüsü kolayca bulaşmasını sağlamaktadır. Kuruyan ciltlerde oluşan çatlaklar, egzama nedeniyle oluşan yaralardan virüs çok çabuk sızabilir.

Açık yaralardan aynı şekilde virüs kapılabilir bu yüzden elinizde oluşan bir hafif yarayı mutlaka sarmak gerekmektedir. Tırnak etlerini kopartmak yerine içeriye doğru ittirmek sizi siğilden koruyacaktır.

Siğil Tedavisi için kullanılan ilaçlar genelde öncelikle siğilin üzerine damlatılarak küçülmesini sağlar ardından ise soyulur birkaç kat deri atarak kaybolurlar. Bazı lazer teknikleri de siğili yok etmede etkili yöntemler arasındadır. Bazı alternatif yöntemler olarak bitkisel ilaçlarda kullanılabilir doktor kontrolü altında olmak kaydıyla.

Siğil Tedavi Yolları

Siğiller, bir virüsün yerleşmesi sonucu cildin üst tabakasında ortaya çıkan enfeksiyonlardır. Siğiller genellikle cilt renginde, nasırımsı, sert ve kabarık bir yapıya sahiptir. Siğil, bulaşıcı bir hastalıktır ve ciltte oluşan kesik ya da yaralanmalar sonucu siğile yol açan virüsü kapma olasılığı yükselir.

4’e ayrılır; yaygın siğiller, ayak tabanı siğilleri, düz siğiller ve etek siğilleri.

Yaygın siğiller

Tırnak yiyen kişilerde yaygın olan bu siğil çeşidi çocuklarda da fazla görülür. Elde, parmaklarda ve tırnaklarda çok fazla görülür.

Ayak tabanı siğilleri

Ayak tabanında oluşan bu siğiller açık kahverenginde veya ten renginde görülür. Ayak tabanında aşırı ağrıya sebep olabilirler.

Düz siğiller

Yumuşak, minik ve düz şekle sahiptirler. Vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir.

Etek siğilleri

Kansere sebep olan etek siğilleri tedavi gerektirir. Kadınlarda genital bölge çevresinde görülür. Cinsel ilişki sırasında bulaşma riski vardır.

Siğiller genellikle kendiliğinden iyileşir. Siğil tedavisi için birçok yöntem mevcuttur. Siğil tedavisinde kullanılan en yaygın yöntem salisilik asit kullanımıdır. Bu tedavinin amacı HPV virüsünü etkisiz hale getirmektir.

Etkili deri soyma ilaçları (salisik asit)

Reçeteli olarak satılan bu ilaçlar siğilin üzerine sürülür. Soğuk buzlu şok ile beraber uygulandığında tedavinin daha etkili olduğu bilinmektedir.

Donma işlemi ile tedavi (kriyoterapi)

Nitrojen sıvı içeren bir uygulama ile gerçekleştirilen bu tedavi yöntemi doktor muayenelerinde veya odalarında yapılır. Donma işlemi ile tedavi bağışıklık sistemini güçlendirir ve siğilin altındaki oluşumları tahrip eder. Haftalar boyunca süren bu tedavi yan etki olarak ağrı yapabilmektedir.

Diğer bazı asitler

Bikloroasetik asit ya da trikloroasetik asit yardımı ile uygulanan tedavi yöntemidir. Yan etkisi yanma, batma ve sızlanmadır.

Lazer tedavisi

Lazer tedavisi yönteminde ince kan damarları yakılarak tedavi gerçekleştirilir. Bu tedavi yöntemi sonucu vücutta yara izleri kalabilmektedir.

Источник: //www.bilginoktasi.com/sigil-nasil-gecer-sigile-ne-iyi-gelir-kesin-cozum-dogal-yontemler.html

Siğil Nasıl Geçer? Siğilden Kurtulmanın 15 Doğal ve Etkili Yolu

Siğil Nedir? Siğil Neden Olur? Siğil Nasıl Geçer?

Siğiller, Human Papillomavirus (HPV) adı verilen enfeksiyonlar sonucunda oluşur. Bugün vücudun farklı bölgelerine saldıran çeşitli formlarda yaklaşık 100 farklı siğil vardır.

Rahatsız edici görünümünün yanı sıra HPV’nin kansere neden olduğu durumlar vardır. Siğil tedavi edilebilir ancak tedaviden sonra tekrarlama olasılığı da vardır. Her ne olursa olsun hiç birimiz vücudumuzda siğil istemeyiz.

Peki siğil nasıl geçer, siğilden kurtulma yolları nelerdir?

Siğil Nasıl Geçer? Siğile Ne İyi Gelir?

İşte siğilden kurtulmak için bazı doğal siğil tedavileri:

1. İzolasyon bandı

Bu güçlü bant, siğillerin salisilik asitle aynı verimi elde etmenize yardımcı olabilir, sadece siğil etrafına bir yalıtım bandı parçası sarın ve her gün değiştirin, kanın bölgeye akmasını sağlamak için çok sıkı sarmayın. Bu garip gelebilir, ama gerçekten işe yarıyor.

2. Salisilik asit

Eczanelerde siğillere uygulanabilecek solüsyonlar veya çözelti içine batırılmış süngerler olarak bulabileceğiniz bir maddedir. Salisilik asit günlük tedavi gerektirir ve etki etmesi birkaç ay sürebilir. Çözeltinin etkinliğini artırmak için, önce siğilin hafifçe çizilmesi tavsiye edilir. Her durumda, kullanmadan önce bir eczacıya veya bir dermatoloğa danışın.

3. Siğil için sarımsak

Siğil geçene kadar her gece bir diş sarımsağı siğilli bölgeye sürün ve mümkünse bu bölgeyi sarın. Sarımsaktaki anti-inflamatuar ve antiviral maddeler cilt enfeksiyonlarıyla savaşır. Ayrıca, düzenli olarak sarımsak yemek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

4. Karbonat ve hint yağı

Hint yağı ile karbonatı krem kıvamına gerene kadar karıştırın. Daha sonra pamukla siğillere uygulayın, bandajlayın ve gece boyunca bu şekilde bırakın. Hint yağının içindeki asit siğillerden kurtulmanıza yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır. Sabah bandajı çıkarın ve siğil kayboluncaya kadar birkaç gün boyunca bu işlemi tekrarlayın.

5. Sıcak su ve tuz ile siğil nasıl geçer?

Ayaktaki siğillerden kurtulmak için sıcak suya deniz tuzu ya da epsom tuzu ekleyin ve ayaklarınızı bu suda bekletin. Bunu her gün yapabilirsiniz. Su ısısı dayanabileceğiniz sınırda olsun. Bu uygulama hem siğilleri yumuşatır hem de virüsleri yok eder.

6. C vitamini siğil tedavisi için oldukça etkilidir

C vitamini tabletini toz haline getirin ve bir macun oluşana kadar su ile karıştırın. Bu macunu siğilin üzerine koyun ve bir bandajla sarın. Tamamen iyileşene kadar tekrarlayın. Bu karışımı E vitamini ile de hazırlayabilirsiniz.

7. Narenciye kabuğu ile doğal siğil tedavisi

Bir parça limon kabuğu ya da portakal kabuğunu siğilden biraz daha büyük olacak şekilde kesip elma sirkesine batırın ve beyaz kısmı siğile gelecek şekilde uygulayın, bir bandajla sarın. Bandajı her gün değiştirin ve aynı işlemi bir hafta boyunca tekrarlayın. Bir haftanın sonunda siğilden tamamen kurtulmuş olacaksınız.

8. Fesleğeni siğilden kurtulmak İçin de kullanabilirsiniz

Taze fesleğenleri ezin ve doğrudan siğilin üzerine uygulayın. Bir hafta boyunca her gün tekrarlayın. Fesleğen yapraklarındaki antiviral ajanlar virüsü öldürmeye yardımcı olarak siğillerden kurtulmanızı sağlar.

9. Diş macunu ile siğil tedavisi

Siğile diş macunu sürün ve bir bandajla sarın. Siğil kayboluncaya kadar tekrarlayın. Diş macunundaki maddeler cildi dehidrate ederek siğillerin büyümesini önler.

10. Doğal siğil tedavisi için çay ağacı yağı

Çay ağacı yapraklarının faydalı bileşenlerinin, siğiller dahil olmak üzere bir takım sağlık sorunlarının çözümünde yararlı oldukları bilinmektedir. Yağ, çay ağacının bileşenlerinin konsantre bir özütüdür ve bunu bir siğil üzerine uyguladığınızda doğrudan virüse saldırır. Çay ağacı yağını siğile sürün ve bölgeyi bir bandajla sarın. Yaklaşık üç hafta boyunca tedaviye devam edin.

11. Siğil için havuç ve zeytinyağı

Rendelediğiniz havuca zeytinyağı ekleyin ve siğil üzerine uygulayarak yarım saat bekletin. İki – üç hafta boyunca günde iki kez bu tedaviyi tekrarlayın. Hem havuç hem de zeytinyağındaki yararlı bileşenler, virüsü ortadan kaldırarak siğilleri tedavi eder.

12. İncir siğilleri yok etmede son derece etkilidir

Taze inciri sıkarak bir incir maskesi hazırlayın. Maskeyi siğillere uygulayın ve yarım saat bekletin. Her gün 2-3 hafta boyunca tekrarlayın. İncir siğilin kaybolmasında oldukça etkilidir.

13. Ananas suyu ile siğil tedavisi

Siğilli bölgeye ananas suyu uygulayın. Tropikal meyveler, siğilden kurtulmaya yardımcı olacak çözünür bir enzim içerir. Tedaviden sonra ayaklarınızı iyice durulayın ve haftada en az iki kez tekrarlayın.

14. Siğilden kurtulmak için muz kabuğu

Muz, potasyum açısından zengin bir meyvedir. Potasyum, vücudun çeşitli bölgelerinde birçok siğil türünün iyileşme sürecini hızlandırabilir. Her gün bir muz kabuğunun iç kısmını kullanarak siğilleri ovun.

15. Siğil için elma sirkesi

Bir parça pamuğu elma sirkesine batırın ve pamuğu siğilin üzerine yerleştirip sarın. Bunu her gün uygularsanız yaklaşık 1 hafta sonra siğil soyulmaya ve hızla iyileşmeye başlayacaktır.

Источник: //xhayat.com/sigil-nasil-gecer-kurtulmanin-yolu/

Siğil Nedir? Neden Olur? Nasıl Bulaşır?

Siğil Nedir? Siğil Neden Olur? Siğil Nasıl Geçer?

Siğil çok eskiden beri bilinen neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan bir enfeksiyondur. Tarihte genital siğiller (kondilomlar) sadakatsizlik belirtisi olarak anılmışlardır.

Her coğrafyada, her toplumda da görülebilmektedir. Bulaşıcı olmalarından ve bazı bölgelerde kanser sebebi olmasından dolayı sorun olmaya devam etmektedir.Siğiller derinin üst tabakasında oluşan iyi huylu kabarık lezyonlardır.

Ciltte değişik büyüklükte ve şekillerde olabilir.

Çoğunlukla zararsızdır. Kansere sebep olabilmesi, bulaşıcı olması ve yayılma özelliği nedeniyle önem kazanır.

       Siğil Nerelerde Görülür?

Vücudun her yerinde görülebilir. Vücudu örten derinin herhangi bir yerinde görülebileceği gibi genital bölge, anüs, anal kanal, rektum, ağız ve burun mukozasında da görülebilir.

En sık genital bölgelerde bulunur. Kadınlarda daha çok vulva dediğimiz dış genital organlarda, erkeklerde de peniste daha sık görülür. Anal bölge, anal kanal ve anüs içinde de bulunabilir. Genital bölge ile anüs arasındaki bölgede de sıklıkla karşılaşılır. Bu bölgelerde olduğunda kondilom olarak da adlandırılır.

Virüsün 6 ve 11 tipi anal ve genital siğillerin büyük kısmından sorumludur. Her iki tip de düşük riskli olan tipleridir.
Ellerde, daha çok el parmaklarında, ayaklarda sık görülür. Ayak tabanında  olan siğiller  sıkça nasırla karıştırılırlar. Çoğunlukla rengi ten renginde olmakla birlikte bazen koyu renkte olabilir.

Bulunduğu bölgeye göre sert ve pürüzlü görünümden düz ya da yumuşak yapıya kadar değişen görünümler sergileyebilir. Etkeni olan HPV virüsünün tipine göre şekli ve yayılma hızı değişebilir. Bazen hızlı yayılma görülebilir. Bazı bölgelerdeki uzun süre aynı kalabilir.

Bulunduğu bölgenin ıslak, nemli olması yayılmayı hızlandırır.

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?
Siğiller 1 mm. den birkaç cm. ye kadar büyüklükte olan kabarık lezyonlardır. Tek tek olabileceği gibi birleşerek geniş alanları kaplayabilirler. Ağrısızdır. Kaşıntı genellikle vardır. Kişi kendisi ağrısız, kaşıntılı pütürlü yapılar eline geldiğinde siğil olduğunu tahmin edebilir.

Ayrıca hasta birkaç gün veya birkaç hafta içinde çoğaldığını da fark edecektir. Yine de kesin teşhis için yerine göre genel cerrahi uzmanının, kadın hastalıkları uzmanının ve cildiye uzmanlarının muayenesi gerekir. Anal bölge için anüsün içinin de değerlendirmek gerektiğinden genel cerrahi muayenesi önem kazanır.

Nasıl teşhis edilir?

Siğilin teşhisi % 100 e yakın bir oranda gözle muayene ederek konur. Çok nadir olarak emin olamama ya da hastanın ikna olmasını sağlamak amacıyla patolojik tetkik istenebilir. Öncesinde herhangi bir kan tetkiki gerekmez.

Teşhisin konmasına yarayacak herhangi bir kan tahlili yoktur.
Rahim ağzı kanseri ya da anal kanser açısından HPV tipini (DNA genotipi) belirlemek önerilebilir. Bu tetkik tedavi sırasında alınan parça laboratuvara gönderilerek yapılır.

Kadınlarda vaginal smeerden de HPV tayini yapılabilir. Ekstra bir işlem gerektirmez.

Siğil Kimlerde Daha Sık Görülür?

Hemen herkeste görülebilir ama bazı kişilerin siğile daha yatkın olduğu düşünülür. Çocuklar, ergenlik çağındakiler, tırnaklarını yiyenler, tırnak etlerini koparanlar ve bağışıklık sistemi (vücudun savunma mekanizması) zayıf olan kişilerde oluşma riski daha yüksektir.Cinsel aktif olan kişilerin %1 inde bu lezyonlar saptanabilmektedir.

Erken yaşta evlilik, çok eşlilik, korunmasız ilişkiler hastalığı artıran faktörlerdir. Anal ilişki anal kondilom görülme sıklığını artırır.Çocuklarda da temas yoluyla bulaşabilmektedir. Yaralanmış ciltten kolaylıkla virüs bulaşabilir. Çocuklarda oluşan siğiller bazen kendiliğinden geçebilmektedir.

Ancak rahatsızlık verecek kadar büyümeye başladıysa mutlaka tedavi edilmelidir.

Erkeklerin yüzlerinde sık görülür. Traş siğilin yayılmasında bir faktördür.

Siğil Mikrobu (Etkeni) HPV ve Bulaşma Yolları:

*Siğil Bulaşıcı Bir Hastalıktır!

Siğilin sebebi HPV (Human Papilloma Virüs) adındaki virüstür. Bu virüsün yüzlerce tipi (190 dan fazla) vardır. Bilinen en güçlü kanser yapan etmendir.Virüs alındıktan sonra yıllarca vücutta kalabilir. Bazı kişilerde siğiller hiç görülmeden virüs vücuttan atılabilir.

Bağışıklık sistemi güçlü olanlarda lezyonlar çok daha çabuk geriler ve lezyonlar daha hızlı tedavi edilebilir. Bağışıklık sistemi güçlü çalışanlarda 2 yıl içinde virüs %90 lara varan oranlarda temizlenebilmektedir. Bununla birlikte çok daha uzun süre vücutta kalabildiği hastalar da vardır.

Ciltte herhangi bir kesiden , yaralanmadan ya da mukozadan virüs kolaylıkla temas yoluyla girer. Çocuklarda yaralanmaların sık olması onlarda sıkça görülmesini izah edebilir. Vücudun bir yerinde olan siğil yine dokunma yoluyla diğer bölgelere de sıçrayabilir.Siğilin dokunmakla bulaşma ihtimali çok yüksek olmasa da yine de vardır.

Virüs nemli ortamlarda daha uzun canlı kalabilir. Bu nedenle nemli havlu, terlik gibi eşyaların hemen arka arkaya ortak kullanımı bulaşma sebebi olabilir.

Kişinin virüsü alması, hatta virüsü alsa bile lezyonun ortaya çıkması direnciyle de ilgilidir. Virüsü aldıktan sonra yıllarca lezyon görülmeyebilir, sessiz kalabilir. Direnç düştüğü zaman hastalık belirtileri olan lezyonlar şeklinde ortaya çıkar.

HPV bulaşmasını ve siğil oluşumunu kolaylaştıran durumlar:

Özellikle genital ve anüs kondilomları çok büyük oranda cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.
*Cinsel temas genital bölge siğillerinin bulaşmasında en önemli faktördür. Çok eşlilik görülme ve bulaşma sıklığını artırır. Erken yaşlardaki cinsel birlikteliklerde de bulaşma ve kansere dönme ihtimali artar.

Anal ilişki ise anal siğillerin oluşmasına sebep olur.
*Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi durumlarında bulaşma ve yayılma sıktır. Ağır enfeksiyon hastalıkları, kanser, kemoterapi ilaçları,kortizon kullanımı, böbrek nakilli hastalar, sosyoekonomik düzeyi düşük hastalar, yetersiz beslenme,diyet,aşırı yorgunluk, uykusuzluk,stres.

Bu gibi durumlar virüsün alınmasını kolaylaştırdığı gibi HPV bulaşmış ve sessiz durumda olan kişilerde lezyonların oluşumunu artırır.
*Deride kesik ve yaraların bulunması.
*Kişinin siğili elledikten sonra elini yıkamadan başka bölgelerine dokunması.

* Havuz kenarı, hamam, kaplıca, banyo, duş, tuvalet gibi ortak kullanılan sıcak ve ıslak ortamlar. Havlu,bornoz,ıslak terliklerin ortak kullanımı.

*Uzun süreli doğum kontrol hapı kullananlarda rahim ağzının epitel dokusunda bozulma olmasından ve bu hastaların kondom kullanmamasından dolayı bulaşma riski fazladır.

HPV nin Sebep Olduğu Lezyonlar:

Yaklaşık 160 çeşit HPV nin 70 kadarı cilde yerleşerek bazı lezyonlara sebep olur. Bu lezyonlar yerleştiği yere göre isimlendirilir.

Ciltte-Verruca vulgaris: Ciltte olan siğillerdir. Ağrısızdır. Cilde yerleşen HPV kanserleşmeye neden olmaz.

Çocuklarda bazen kendiliğinden geçebilir, bu nedenle agressif tedaviden kaçınılır. Yine de çoğalma ve büyüme eğilimindeyse tedavi gerektirir.

Warts: Ayak tabanında ve el ayasında olan siğillerdir. Ayak tabanında olduğunda ağrı yapar ve nasırla karıştırılabilir.

Ciltte, elde, ayakta olan siğiller kanserleşmez. Bu bölgelere yerleşen HPV tipleri kanser sebebi değildir.

Ano-genital siğil-Kondiloma Akuminata: Anal bölge, anüsün iç kısmı (anal kanal), bağırsağın son kısmı (rektum), genital organlarda olan siğillerdir. Aynı HPV cinsleri ağız, boğaz ve dudaklarda da siğil yapabilir.

Mutlaka tedavi gerektirir. Kadınlarda rahim ağzı kanserinden sorumludur. Bu nedenle tedavi sonrası sıkı takip önerilir. Ayrıca penis kanseri, boğaz-gırtlak kanseri, rektum ve anüs kanserine de sebep olabilir.

Bu konuda bazı HPV tipleri yüksek risklidir.

Siğil Tedavisi:

Siğilin tedavisi ayrı bir konu olarak ele alınacaksa da burada da kısaca değinmek isterim.
*İlaç tedavisi: Virüsleri öldüren bazı kremler kullanılabilir. Çoğunlukla cildiye ve kadın hastalıkları uzmanları tercih etmektedir.

Milimetrik lezyonlarda kremi uygulama zorluğundan dolayı ve etrafa bulaşan kremler sağlam alanı da yaktığından dolayı genel cerrahi uzmanları arasında bu yöntemi uygulayan pek yoktur.
*Kriyoterapi (dondurma tedavisi): Sprey şekline uygulanmaktadır. Siğilin tedavisinde önemli yer tutar. Burada da milimetrik lezyonlara uygulama zorluğu vardır.

*Asit uygulama: Tedavide başarı oranı oldukça düşüktür. Haftada bir uygulama yapılması gerekir. Çevre sağlam dokulara bulaşması halinde yanıklara sebep olabilir.
*Elektrokoterle yakma: Tek tek lezyonları yakma şansı olduğundan benimsenen bir tedavi yöntemidir.
*Radyofrekansla yakma: Kalem ucu şeklinde bir uçla en küçük (1 mm.

dahil) lezyonları yakma şansı vardır. Etrafındaki sağlam dokuya yayılmaz bu nedenle kremler gibi lezyon haricindeki dokulara zarar vermez. Elektrokoter yanığına göre çok daha kolay iyileşir.

*Cerrahi tedavi: Hasta lokal anesteziyi tolere edemiyorsa, geniş ve büyük lezyonlarda tercih edilebilir.

Siğil –kondilom tedavisinde diğer önemli konular:

*Dokuda virüs olduğundan tedavi sonrasında tekrarlama ihtimali vardır. Bu nedenle bir kez tedavi yapıp bırakılmamalıdır. Aylık takiplerle yeni çıkan,aynı yerde nüks eden siğiller tekrar tekrar yakılmalıdır.

Her seansta lezyonların tümü yakılmalıdır.*Anal bölge kondilomlarında anüsün iç kısmı da anoskop yardımıyla yakılmalıdır.*Kadınlarda genital siğillerde kadı hastalıkları uzmanı görmelidir.

Vajinal smeer ve HPV tip tayini önemlidir.

*Eşlerden birinde siğil varsa ve tedavi görüyorsa cinsel ilişkide korunmak gerekir. Diğer eşte yoksa tedavi gerektirmez.

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Источник: //www.sehersirin.com/sigil-nedir-neden-olur-nasil-bulasir/

Siğil Nedir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Siğil Nedir? Siğil Neden Olur? Siğil Nasıl Geçer?

Siğil Nedir, Nasıl Geçer? Ortaya çıktığında kötü görünmesi yetmiyormuş gibi, geçmesinin uzun sürmesi de oldukça sinir bozucudur.

Genellikle zararsız olan ve kendiliğinden geçen siğiller, oldukça kötü görünür ve bazen ayak tabanı ya da genital bölgede ortaya çıktığında acı verici olabilir.

Siğilin geçmesi zor olabilir ancak, neyse ki etkili ev çözümleri ve tedavi seçenekleri de bulunmaktadır.

Peki, siğil nedir? Neden olur? Genital bölge ve göz çevresinde görülen siğillerin bir zararı var mıdır? Siğilin ortadan kaybolması için evde uygulayabileceğiniz reçeteler ve tedavi seçenekleri nelerdir? Tüm bu soruların cevabı, yazımızın devamında…

Siğil Nedir?

Siğil, epidermis adı verilen cildin üst tabakasında meydana gelir. Genel olarak siğil, pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Bazen, düz bir yüzeye de sahip olabilir. Siğilin merkezi noktalarında koyu renkli lekeler oluşabilir, bunlar kan sağlayan kılcal damarlardır.

Siğil Neden Olur?

Siğil; HPV virüsü ile enfekte olan cilt hücrelerinin normalden daha hızlı büyümesi ile meydana gelmektedir. Siğiller, yaygın olarak ellerde görülmekle birlikte genital bölgede, ağız çevresinde, ayak tabanında, göz çevresinde ya da anal bölgede görülebilir. Bazen, özellikle genital ve anal bölgede görülen siğiller endişe verici olsa da; nadiren kanser ile bağlantılıdır.

Siğiller bulaşıcı olabilir. Doğrudan temas edilmesi ile kişiden kişiye bulaşabilir. Ayrıca, soyunma odaları ya da duş gibi ortak kullanım alanlarından da bulaşabilir. Vücudun bir bölümündeki siğiller, diğer bölgelere de yayılabilir. Bu nedenle, el ve tırnak bakımında kullandığınız ürünleri sık sık yıkamanız önemlidir. Virüs, aşağıdaki durumlarda da yayılabilir;

 • Siğilleri ısırmak,
 • Üzerinde siğil olan tırnakları ya da parmakları ısırmak,
 • Yüz ya da bacakları tıraş etmek,
 • Ayak tabanlarındaki kesikler

Öncelikle, siğili kesinlikle koparmamalısınız. Viral bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıktıklarından, onları koparmak herhangi bir sonuç vermeyecek ve yeniden geri gelecektir. Virüsün yayılmasını engellemek için, bir doktora görünmek en iyisidir. Peki, siğilinizi kopardınız ve kanamaya başladı. Şimdi ne olacak?

Siğili koparmaya karar verdiyseniz, bir miktar kan ile karşılaşmaya hazır olun. Siğiller, cildin alt tabakalarına inmeye meyillidir ve siz üzerini kopardığınızda, kanama meydana gelir. Kabuğunu koparmaya çalışırken kanadığında, bölgeyi enfekte ederek yayılmasına neden olabilirsiniz.

Genital Siğil Nedir?

Siğiller, vücudun farklı bölgelerinde görülebilir. Bazen, genital bölgede de görülmektedir. Genital siğil, genellikle HPV virüsü nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde anüs ve penis bölgesinde, kadınlarda da serviks, vajina çevresi ve anüs etrafında görülebilir.

Genital siğiller, genellikle kanserli değildir ancak bazı tipleri kansere dönüşebilir. Genellikle, enfeksiyon oluşumundan üç ay sonra ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, bazen yıllarca herhangi bir belirti vermeyebilir.

Siğil Tedavisi: Ev Reçeteleri ve Tıbbi Çözümler

Siğil, genellikle kendiliğinden geçiyor olsa da, bazen bu uzun sürebileceğinden; bu süreyi kısaltmak için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de bulunmaktadır. Siğil tedavisi için ev reçetelerinden bazıları şöyledir:

 • Patatesi ortadan ikiye kesin ve üzerlerini patatesin ortası ile güzelce ovalayın. Sabah, akşam günde iki kez, iki hafta boyunca tekrarlarsanız sonuçları görmeye başlarsınız.
 • Bir pamuğun üzerine elma sirkesi dökün ve doğrudan siğilin üzerine bastırın. Üzerine bir yara bandı yapıştırın ve pamuğu 3-4 saat boyunca siğilin üzerinde bekletin. Sonuçları görmek için 3 gün boyunca tekrarlayın.
 • Bir portakalı soyun ve kabuğu ile siğili ovalayın. Düzenli uygulamada, siğilin rengi turuncuya dönmeye başlayacak ve ardından düşecektir. Sonuçları görmek için en az iki hafta boyunca uygulamanız önerilmektedir.
 • Aloe vera bitkisini ya da bir aloe vera jelini doğrudan siğilin üzerine sürün ve bekletin. Uygulamayı gün aşırı tekrarlayın ve sonuçları görmek için 2 hafta boyunca uygulamaya devam edin.
 • Karahindiba suyunu doğrudan siğilin üzerine uygulayın ve bekletin. Karışımı her gün düzenli olarak iki hafta boyunca uygulamanız gerekmektedir.

Siğil için uygulanan tıbbi tedavi seçenekleri ise şöyledir:

 • Kriyoterapi: Siğilleri dondurmak için sıvı azot kullanımı ile doktorunuz tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir.
 • Kantaridin: Bir böceğin özü olan kantaridin, doktor tarafından siğilin etrafına uygulanarak bölgede kabarıklık oluşturulur. Ardından bir bandajla sarılır ve siğil geçene kadar bekletilir.
 • İlaçlar: Virüsü yok etmek için bölgeye çeşitli ilaçlar enjekte edilebilir.
 • Salisilik Asit: Cilt tedavilerinde sıkça kullanılan salisilik asit; jel, krem ya da merhem olarak siğil üzerine uygulanabilir.
 • Cerrahi işlemler: Siğil, yukarıdaki yöntemlerden herhangi biri ile tedavi edilmediğinde, cerrahi olarak kesilmesi gerekebilir. Cerrahi uygulamada siğil, bir iğne ile delinmekte ya da dondurularak tedavi edilmektedir.
 • Siğil yakılır mı?  Sorusu sıkca sorulan sorulardan birtanesidir. Siğil yakılması lazer ile yakılabilmektedir cerrahi ortamda gerçekleşen bu tedavi yöntemi kesin bir çözün garantisi vermiyor olsa’da uzun süre etkisini devam ettirebilmektedir.

Siğil Bulaşıcımıdır

Siğiller bulaşıcıdır ve ciddi hastalıklara sebep olabilirler. Hızla yayılıyorlarsa ve ağrı varsa tedavi için zaman kaybetmemek gerekir.

Siğil Otu Nerede Yetişir

Doğal olarak yetişen siğil otu yaprağı genellikle ılıman bölgelerde yetişmektedir, Siğil otunun bir diğer adları ise Bozot, Aygün ya da Bambul otudur.

Boyları 50CM uzunluğuna kadar uzamakta olan bu otlar, dik gövde ve yumuşak tüy ile yeşil renginde ki yapraklarıyla faydalı şifalı bitkilerdir. Bu otun aynı zamanda çiçekleri de vardır.

Salkımlar halinde gözüken çiçekler, siğillerin geçmesi için faydalıdır.

İnsanların ciltlerinde ister istemez farklı yerlerde oluşan siğilleri birçoğumuz bilmekteyiz. Bu siğillerin oluşumunda farklı nedenler vardır.

Eğer sizler, siğil sorunlarınızdan kurtulmak istiyorsanız bu siğil otunu kullanabilirsiniz. Bu otun adı da, siğilleri yok etmede yardımcı olduğundan gelmektedir.

Bitkinin kendi özü olan yerden çıkartılan gerekli suyu siğil bölgelerinde sürerek siğilin yok olmasına, kurumasına yardımcı olmuş olabiliriz.

Siğil otunun faydaları;

 • İsminden de anlaşılacağı gibi siğil sorunlarını giderir.
 • Akrep, yılan gibi sokmalara karşı bu bitki faydalıdır.
 • Ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır.
 • Siğil otu, safra kesesinin artmasında da yararlıdır.
 • Mide ile ilgili ağrı ve diğer çeşitli rahatsızlıklar için de iyi gelen bir bitkidir.
 • Hemoroit gibi ciddi bir ağrıya da iyi gelen bir ottur.
 • Kan temizleyici özelliğine de sahip bir ottur.

Siğil Otu Yenir mi?

Siğil otu içerisinde bir tür zehir barındırdığından kesinlikle yenmesi söz konusu değildir

Siğil Otunun İçeriği

Vitamin olarak zengindir . İnülin, saponirı, katran, sirke asidi, benzoi asidi vardır. yaprağında ise %160-240 mg C ve E vitamini, karotin, folik asit, alkaloitler, yağlar bulundurmaktadır.

Источник: //www.dogalguzelim.com/sigil-nedir-nasil-gecer/

Siğil Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Siğil Nedir? Siğil Neden Olur? Siğil Nasıl Geçer?

Siğil binlerce yıldır var olan bir hastalıktır. Antik Mısır’dan günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmış papiloma virüsünden kaynaklanan siğil, sanıldığının aksine korkutucu bir hastalık değildir.

Siğil Nedir?

Papiloma virüsünün neden olduğu ciltte oluşan şişliklere siğil denir. Siğiller binlerce yıldır salgın halinde insanları etkilemektedir.

Keşfedilen bazı mezarlarda bulunan mumyalarda siğiller olduğu tespit edilmiş, Shakespeare’in bazı oyunlarında da siğilden bahsedilmiştir.

Genel olarak siğiller tehsiz olsalar da, çirkin görünümleri sebebiyle kişinin utanç duymasına sebep olurlar. Son derece bulaşıcı olan siğil ağrıya da neden olabilir.

Siğil Neden Olur?

Kurbağaların siğile neden olduğu söyleminin bir şehir efsanesi olduğu kanıtlanmış olsa da hala pek çok kişinin aklında bu göze hoş görünmeyen ve ağrıya neden olan şişliklerin neden oluştuğuyla ilgili sorular mevcut.

Papiloma virüsünün ciltle temas etmesinin ardından enfeksiyon meydana gelir ve siğil oluşur. Siğil yaygın olarak hasar görmüş deride etkinlik gösterir. Şeytan tırnağı oluşan ya da tıraş olurken hassaslaşan bölgeler, virüsün yırtıklar ve kesiklerden derinin alt katmanlarına daha rahat ilerleyebilmesinden dolayı siğile karşı daha savunmasızdır.

Siğil neden oluşur sorusuna dermatologlar kesin bir yanıt veremese de bazı kişilerde daha sık bu probleme rastlandığı belirtilir. Örneğin; bağışık sistemleri tam olarak gelişmediği için virüslere karşı daha savunmasız olan çocuklarda yetişkinlere kıyasla daha çok siğil problemiyle karşılaşılır.

Siğil Çeşitleri Nelerdir?

Oluştuğu bölgeye ve yarattığı etkiye göre siğillerin farklı türleri bulunur. Bazı siğiller yalnızca elde ve ayak parmaklarında oluşabilirken bazı siğiller genital bölgede meydana gelebilir. Oluştuğu bölgeye göre siğil tedavisi de farklılık gösterir.

1. Yaygın siğiller
Özel bir adı bulunmayan ve genel olarak ellerde ve ayak parmaklarında görülmesine rağmen vücudun her yerinde oluşabilen yaygın siğiller, en sık karşılaşılan siğil türüdür. Oluşan şişliklerin yüzeyi sert ve pürüzlüdür. Şişliğin etrafındaki genel ten rengine kıyasla daha griye yakın bir renkte oluşurlar.

2. Taban siğilleri
Ayak tabanında oluşan siğiller, diğer siğil türlerinin aksine derinin üstünde değil içinde büyür. Ayak tabanında, etrafında sertleşmiş doku oluşmuş küçük delikler varsa bu genellikle ayak tabanı siğiline işaret eder. Hem derinin içinde oluşması hem de üzerine sürekli baskı uygulanması sebebiyle taban siğilleri yürümeyi oldukça zorlaştırır.

3. Düz siğiller
Genellikle yüzde, apış arasında ya da kolda oluşan düz siğiller küçük boyutta olduklarından dolayı hemen fark edilmeyebilir. Düz siğillerde şişliklerin tepesi sanki zımparalanmış gibi dümdüzdür. Pembe, kahverengi veya hafif sarıya çalan renklerde görülebilirler.

4. İpliksi siğiller
İpliksi siğiller ağız çevresinde, burunda ya da boyunda ve çenenin alt kısmında meydana gelir.

Küçük bir kanat benzeri şekle sahip olan ipliksi siğiller ten renginde görünmeleri sebebiyle et beniyle karıştırılabilir.

5. Periungual siğiller
Tırnak siğili olarak da bilinen periungual siğiller el ve ayak tırnaklarının altında ya da etrafında oluşabilirler. Periungual siğiller ağrı ve acıya neden olabileceği gibi tırnağın büyümesini de etkileyebilir.

6. Genital siğiller
100’den fazla papiloma virüs çeşidi vardır ve bunların pek çoğu hafif ağrı ve görsel sıkıntı haricinde bir soruna sebep olmadan basit tedavilerle ortadan kalkar.

Ancak genital bölgede, cinsel organların çevresinde ya da içinde siğil oluşumuna sebep olabilen papiloma virüs türleri de mevcuttur.

Özellikle kadınlarda daha yaygın olarak görülen bu siğil türleri “genital siğiller” olarak adlandırılır ve acilen tedavi edilmezse rahim ağzı kanserine dönüşebilir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Siğiller, türüne ve oluştuğu bölgeye göre farklı semptomlar oluştururlar. Papiloma virüsünün vücuda girmesinin ardından siğil oluşturması iki ile altı ay kadar sürebilir. Bu süre zarfında virüse maruz kalan bölgede;

 • Kızarıklık,
 • Kaşıntı,
 • Deri dökülmesi gözlemlenebilir.

Belirtiler farklılık gösterse de siğillerin ortak semptomları;

 • Küçük, et benine benzeyen pürüzlü şişlikler meydana gelmesi,
 • Kahverengi, ten rengi, beyaz ya da gri tonlarda dokular oluşması,
 • Dokunulduğunda ağrın ve acı hissedilmesi şeklinde sıralanabilir.
  Eğer;

 • Kişinin yüzünde ya da başka hassas bir bölgesinde (genital bölge, ağız çevresi, burun delikleri) siğil oluşmuşsa,
 • Siğillerde kanama ya da kokulu akıntı gibi enfeksiyon belirtisi varsa,
 • Siğiller hayatı olumsuz etkileyecek derecede ağrı ve acıya sebep oluyorsa,
 • Siğillerin rengi değişiyorsa,
 • Kişide şeker hastalığı ya da bağışıklık sistemindeki zayıflığa bağlı başka bir hastalıkla birlikte siğil oluşmuşsa vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekir.

Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Siğiller görünüşleri itibarıyla korkutucu olsalar da herhangi bir tedaviye gerek duymadan belli bir süre içerisinde kendiliğinden geçerler.

Ancak ayağında siğil oluşan diyabet hastalarının, ayaktaki siğil nasıl geçer araştırması yapıp kendi kendilerine tedavi uygulamadan önce mutlaka doktora başvurmaları gerekir. Çünkü tabandaki siğiller şişlikten ziyade yara benzeri yapılardır.

Şeker hastalarında yaraların geç iyileşmesi ya da hiç iyileşmemesi sebebiyle çok daha tehli durumlar meydana gelebilir.

Siğil nasıl geçer sorusuna yanıt vermeden önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlara değinmek gerekir. Siğiller son derece bulaşıcı olduklarından, hastanın diğer kişilerle fiziksel temastan kaçınması gerekir.

Ayrıca hastaya ait herhangi bir eşyanın kullanılmaması da son derece önemlidir.

Örneğin tabanlarında siğil olan birinin banyo yaptığı yerde banyo yapmak gerekiyorsa, kabinde ya da küvette virüs barınması ihtimaline karşı fiziksel teması engellemek için terlik giyilmesi yerinde olur.

1. Sıvı nitrojen
Siğil tedavisinde uygulanan yöntemlerden biri sıvı nitrojen kullanılarak siğilin dondurulmasıdır. Biraz ağrılı olsa da başarılı sonuç verir.

Dondurma işlemi, siğilin altında ve çevresinde bir tabaka oluşmasını sağlayarak papiloma virüsünün yaşam alanını ortadan kaldırabilir.

Tam etki etmesi için birkaç seans gereken bu yöntemde cilt, bir hafta içerisinde siğilden kurtulur.

2. Ameliyat
Eğer siğil inatçıysa ve diğer yöntemlere yanıt vermediyse cerrahi müdahale uygulanır. Elektrikle ısıtılmış bir neşter aracılığıyla siğil dokusu kesilerek vücuttan alınır. Lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen bu yöntem ameliyat edilen bölgeyi dağladığından iz bırakabilir.

Siğile Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Genelde kendi kendine geçen siğiller oluştuğu bölgeye göre ağrıya neden olabilir. Bitkisel siğil tedavisiyle siğilden ve dolayısıyla siğilin yarattığı semptomlardan kurtulmak mümkün.

Hint yağı: Bir miktar hint yağı ile toz mayayı karıştırarak elde ettiğiniz macunu siğilin üzerine sürüp bir gece bekletin. Macunun dağılmaması için siğilin olduğu bölgeyi bir bezle sarabilirsiniz. Siğil geçene kadar macun kürünü uygulamanızda bir sakınca yoktur.

Sarımsak: Birkaç diş sarımsağı ince ince doğrayarak siğilin üzerine koyun. Bir süre bekledikten sonra sarımsağı durulayıp temizleyin. Siğil geçene kadar sarımsak koymaya devam edebilir ya da sarımsağı bütün diş halinde tüketebilirsiniz.

Havuç: Küçük küçük doğradığınız havuçları bir miktar zeytinyağı ile karıştırarak elde edeceğiniz macunu siğilin üzerine sürerek 30 dakika kadar bekletin. Siğil geçene kadar bu yöntemi günde iki kere uygulayabilirsiniz.

PARTNERİşte Haziran 2019 en güçlü Android telefonlarıTaşikardi Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Tiroid Hastalıkları Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: //www.mynet.com/sigil-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221851-mykadin

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi